Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:16   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.82  59.30  1:30.55    2:02.48   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.44  1:01.15  1:34.48    2:07.19   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    30.28  1:03.15  1:36.19    2:09.03   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.97  1:02.33  1:35.81    2:09.08   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.50  1:03.72  1:37.22    2:10.43   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    30.68  1:03.73  1:37.35    2:10.71   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.63  1:03.72  1:37.56    2:11.49   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    31.25  1:05.69  1:40.66    2:14.44   
Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.67  1:06.18  1:41.15    2:16.49   
10  Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.96  1:05.68  1:41.33    2:16.66   
11  Christin Heina  1996  Linköpings Allmänna SS    30.66  1:05.04  1:41.30    2:17.69   
12  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    32.42  1:07.30  1:43.00    2:18.08   
13  Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    32.52  1:07.40  1:43.05    2:18.16   
14  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    31.33  1:06.31  1:42.28    2:19.35   
15  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    31.95  1:07.66  1:44.19    2:19.67   
16  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    31.74  1:06.92  1:43.45    2:19.83   
17  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    31.78  1:07.76  1:44.59    2:20.30   
18  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    32.76  1:08.51  1:44.80    2:21.05   
19  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    33.14  1:09.29  1:45.56    2:21.19   
20  Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap    32.13  1:07.89  1:45.19    2:21.50   
21  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    33.22  1:09.34  1:46.35    2:22.14   
22  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap    34.00  1:10.77  1:47.51    2:22.40   
23  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    32.61  1:08.23  1:45.60    2:22.78   
24  Tove Gustafsson  2004  Alvesta Simsällskap    31.61  1:07.64  1:45.63    2:23.09   
25  Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    32.18  1:07.77  1:45.33    2:23.14   
26  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    33.17  1:09.57  1:46.88    2:23.52   
27  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap    33.24  1:09.77  1:46.99    2:23.58   
28  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    33.79  1:10.19  1:47.69    2:23.75   
29  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    34.35  1:11.61  1:49.09    2:25.43   
30  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    33.39  1:10.86  1:48.69    2:25.83   
31  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    34.16  1:11.35  1:49.16    2:25.90   
32  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap    34.42  1:12.83  1:50.98    2:26.13   
33  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.32  1:12.77  1:50.73    2:26.52   
34  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    33.48  1:10.46  1:49.11    2:26.53   
35  Amanda Weiding  2003  Linköpings Allmänna SS    33.62  1:10.63  1:48.48    2:26.76   
36  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap    34.66  1:13.38  1:51.63    2:27.49   
37  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    34.14  1:11.75  1:50.44    2:27.66   
38  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    33.05  1:09.96  1:48.62    2:28.13   
39  Siri Bälter  2004  Värnamo Simsällskap    33.55  1:11.01  1:51.28    2:30.76   
40  Linnea Haraldsson  2005  Hvetlanda Simsällskap    33.14  1:10.91  1:51.35    2:31.73   
41  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap    36.10  1:15.53  1:54.95    2:32.66   
42  Nora Björklund  2003  Oskarshamns Simsällskap    35.58  1:15.21  1:55.44    2:35.45   
43  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    35.69  1:15.24  1:56.66    2:37.32   
44  Anna Hofer  2000  Kalmar Simsällskap    34.66  1:15.17  2:00.04    2:42.64   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.82  59.30  1:30.55    2:02.48   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.44  1:01.15  1:34.48    2:07.19   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    30.68  1:03.73  1:37.35    2:10.71   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.63  1:03.72  1:37.56    2:11.49   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    31.25  1:05.69  1:40.66    2:14.44   
Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.67  1:06.18  1:41.15    2:16.49   
Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.96  1:05.68  1:41.33    2:16.66   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    32.42  1:07.30  1:43.00    2:18.08   
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    32.52  1:07.40  1:43.05    2:18.16   
10  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    31.33  1:06.31  1:42.28    2:19.35   
11  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    31.95  1:07.66  1:44.19    2:19.67   
12  Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    31.74  1:06.92  1:43.45    2:19.83   
13  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    31.78  1:07.76  1:44.59    2:20.30   
14  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    32.76  1:08.51  1:44.80    2:21.05   
15  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    33.14  1:09.29  1:45.56    2:21.19   
16  Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap    32.13  1:07.89  1:45.19    2:21.50   
17  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    33.22  1:09.34  1:46.35    2:22.14   
18  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap    34.00  1:10.77  1:47.51    2:22.40   
19  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    32.61  1:08.23  1:45.60    2:22.78   
20  Tove Gustafsson  2004  Alvesta Simsällskap    31.61  1:07.64  1:45.63    2:23.09   
21  Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    32.18  1:07.77  1:45.33    2:23.14   
22  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    33.17  1:09.57  1:46.88    2:23.52   
23  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap    33.24  1:09.77  1:46.99    2:23.58   
24  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    33.79  1:10.19  1:47.69    2:23.75   
25  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    34.35  1:11.61  1:49.09    2:25.43   
26  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    33.39  1:10.86  1:48.69    2:25.83   
27  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    34.16  1:11.35  1:49.16    2:25.90   
28  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap    34.42  1:12.83  1:50.98    2:26.13   
29  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.32  1:12.77  1:50.73    2:26.52   
30  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    33.48  1:10.46  1:49.11    2:26.53   
31  Amanda Weiding  2003  Linköpings Allmänna SS    33.62  1:10.63  1:48.48    2:26.76   
32  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap    34.66  1:13.38  1:51.63    2:27.49   
33  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    34.14  1:11.75  1:50.44    2:27.66   
34  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    33.05  1:09.96  1:48.62    2:28.13   
35  Siri Bälter  2004  Värnamo Simsällskap    33.55  1:11.01  1:51.28    2:30.76   
36  Linnea Haraldsson  2005  Hvetlanda Simsällskap    33.14  1:10.91  1:51.35    2:31.73   
37  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap    36.10  1:15.53  1:54.95    2:32.66   
38  Nora Björklund  2003  Oskarshamns Simsällskap    35.58  1:15.21  1:55.44    2:35.45   
39  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    35.69  1:15.24  1:56.66    2:37.32   
40  Anna Hofer  2000  Kalmar Simsällskap    34.66  1:15.17  2:00.04    2:42.64   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:16 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:02.33  2:18.70  3:43.19    4:52.12   
Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:01.69  2:20.28  3:45.16    4:56.27   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:08.69  2:25.19  3:57.11    5:07.25   
Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap    1:08.83  2:27.23  3:59.47    5:11.40   
Max Grubesic  2004  Jönköpings Simsällskap    1:17.45  2:42.56  4:17.10    5:32.86   
David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS    1:16.28  2:47.06  4:20.29    5:36.94   
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:02.33  2:18.70  3:43.19    4:52.12   
Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:01.69  2:20.28  3:45.16    4:56.27   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:08.69  2:25.19  3:57.11    5:07.25   
Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap    1:08.83  2:27.23  3:59.47    5:11.40   
Max Grubesic  2004  Jönköpings Simsällskap    1:17.45  2:42.56  4:17.10    5:32.86   
David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS    1:16.28  2:47.06  4:20.29    5:36.94   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 3, 200m Medley Fl 12, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    35.11  1:16.05  2:09.97    2:49.54   
Nellie Skeppland  2006  Kalmar Simsällskap    36.22  1:20.44  2:16.41    2:55.15   
Nina Mirkhan  2006  Värnamo Simsällskap    36.43  1:22.05  2:17.95    2:56.55   
Frida Erlandsson  2006  Linköpings Allmänna SS    37.03  1:24.51  2:17.87    2:59.47   
Mara Nichitelea  2006  Värnamo Simsällskap    39.35  1:24.34  2:18.01    3:00.13   
Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    43.06  1:30.72  2:21.94    3:03.92   
Nina Gustavsson  2006  Växjö Simsällskap    41.98  1:33.84  2:27.89    3:07.19   
Ella Sjö  2006  Växjö Simsällskap    41.07  1:31.31  2:24.69    3:08.04   
Emelie Jansson  2006  Värnamo Simsällskap    41.81  1:33.22  2:27.80    3:08.81   
10  Tuva Jämtin  2006  Kalmar Simsällskap    43.08  1:31.11  2:24.14    3:08.84   
11  Boglarka Kovacs  2006  Ljungby Simsällskap    43.25  1:36.21  2:25.74    3:09.54   
12  Hanna Manninen  2006  Motala Simsällskap    41.18  1:31.65  2:27.79    3:10.33   
13  Felicia Gustavsson  2006  Finspångs Simklubb    40.41  1:29.06  2:25.58    3:11.21   
14  Evelin Szilvester  2006  Ljungby Simsällskap    40.77  1:31.41  2:26.73    3:12.95   
15  Klara Blickfors  2006  Oskarshamns Simsällskap    42.54  1:34.48  2:34.17    3:15.37   
16  Alma Cosic  2006  Jönköpings Simsällskap    46.95  1:38.36  2:30.04    3:17.21   
17  Henny Paläng  2006  Linköpings Allmänna SS    41.08  1:34.89  2:34.14    3:18.29   
18  Alfrida Lagström  2006  Oskarshamns Simsällskap    41.90  1:36.00  2:38.79    3:24.41   
19  Moa Jacobsen  2006  Markaryds Simsällskap    45.30  1:40.28  2:40.27    3:24.96   
20  Tyra Andersson  2006  Hultsfreds Simsällskap    46.25  1:38.58  2:39.73    3:26.44   
21  Alwa Merenius  2006  Linköpings Allmänna SS    47.79  1:41.48  2:41.35    3:26.87   
22  Ellen Österberg  2006  Växjö Simsällskap    48.70  1:43.48  2:44.08    3:33.73   
23  Iwa Janjic  2006  Värnamo Simsällskap    49.54  1:44.16  2:49.02    3:37.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 4, 200m Medley Po 12, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Jönsson  2006  Växjö Simsällskap    41.85  1:26.06  2:19.31    2:57.75   
Theo Ståhle  2006  Växjö Simsällskap    37.31  1:24.87  2:19.04    2:59.83   
Melker Åkesson  2006  Jönköpings Simsällskap    37.95  1:28.93  2:19.12    2:59.90   
Jacob Hellman  2006  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.65  1:27.30  2:20.85    3:00.53   
Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS    41.59  1:31.10  2:24.87    3:03.05   
Theo Nordholm  2006  Jönköpings Simsällskap    46.07  1:29.91  2:21.99    3:04.04   
Ludvig Hjelmberg  2006  Växjö Simsällskap    40.47  1:28.00  2:24.30    3:04.48   
Aidan Sagadin  2006  Ljungby Simsällskap    41.84  1:30.02  2:27.22    3:06.10   
Daniel Sainz  2006  Jönköpings Simsällskap    44.17  1:35.32  2:33.28    3:14.74   
10  Kevin Sixtensson  2006  Linköpings Allmänna SS    48.81  1:42.91  2:33.16    3:18.97   
11  Hugo Larsson  2006  Linköpings Allmänna SS    47.89  1:42.16  2:38.59    3:24.48   
12  Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap    47.31  1:43.45  2:42.50    3:26.47   
13  Robert Hanouch  2006  Norrköpings Kappsimningsklubb    54.90  1:53.85  2:57.08    3:46.63   
14  Viggo Stjärnås  2006  Jönköpings Simsällskap    56.62  1:58.33  3:00.52    3:52.72   
Melker Hedtjärn  2006  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:56   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.96        1:05.33   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.25        1:05.96   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    32.75        1:06.90   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    33.00        1:06.97   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    32.66        1:07.67   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.19        1:08.36   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    33.08        1:09.02   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    34.51        1:09.85   
Lova Andersson  2000  Jönköpings Simsällskap    32.71        1:10.31   
10  Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    34.34        1:10.69   
11  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    33.89        1:11.10   
12  Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap    33.84        1:11.36   
13  Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.58        1:11.83   
14  Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    35.80        1:13.74   
15  Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap    36.13        1:14.17   
16  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    36.29        1:14.55   
17  Johanna Fransson  2004  Oskarshamns Simsällskap    36.32        1:14.75   
18  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    36.97        1:14.89   
19  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.14        1:15.10   
20  Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    35.89        1:15.48   
21  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    36.59        1:15.77   
22  Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap    36.52        1:16.04   
23  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.73        1:16.37   
24  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    37.77        1:16.95   
25  Thea Lindman  2003  Hvetlanda Simsällskap    36.71        1:17.37   
26  Thea Jansson  2003  Nässjö SLS    38.14        1:18.88   
27  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.08        1:19.51   
28  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    39.51        1:20.63   
29  Isadora Rosén  2002  Motala Simsällskap    38.30        1:20.77   
30  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    39.14        1:20.92   
                     
 
Gren 5, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.96        1:05.33   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    32.66        1:07.67   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    33.08        1:09.02   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    34.51        1:09.85   
Lova Andersson  2000  Jönköpings Simsällskap    32.71        1:10.31   
Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    33.89        1:11.10   
Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap    33.84        1:11.36   
Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.58        1:11.83   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    35.80        1:13.74   
10  Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap    36.13        1:14.17   
11  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    36.29        1:14.55   
12  Johanna Fransson  2004  Oskarshamns Simsällskap    36.32        1:14.75   
13  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    36.97        1:14.89   
14  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.14        1:15.10   
15  Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    35.89        1:15.48   
16  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    36.59        1:15.77   
17  Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap    36.52        1:16.04   
18  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.73        1:16.37   
19  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    37.77        1:16.95   
20  Thea Lindman  2003  Hvetlanda Simsällskap    36.71        1:17.37   
21  Thea Jansson  2003  Nässjö SLS    38.14        1:18.88   
22  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.08        1:19.51   
23  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    39.51        1:20.63   
24  Isadora Rosén  2002  Motala Simsällskap    38.30        1:20.77   
25  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    39.14        1:20.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:56 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:07   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    26.00        52.90   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    25.28        53.03   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.05        53.24   
Dan Lester  1990  Linköpings Allmänna SS    25.56        53.27   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    26.03        53.48   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    26.02        53.62   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.14        53.68   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    26.08        54.06   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    26.02        54.46   
10  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    26.58        54.68   
11  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.03        54.92   
12  Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    26.36        55.11   
12  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.95        55.11   
14  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    26.25        55.58   
15  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    26.22        55.89   
16  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    26.76        56.07   
17  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.09        56.13   
18  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.46        56.46   
19  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.59        56.64   
20  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    26.68        56.82   
21  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.09        56.89   
22  Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.64        57.71   
23  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    27.92        58.02   
24  Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap    26.97        58.04   
25  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    27.62        58.06   
26  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    27.89        58.37   
27  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    28.04        58.58   
28  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    27.95        59.01   
29  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    28.25        59.15   
30  Alvin Eriksson  2003  Växjö Simsällskap    28.24        59.31   
31  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    28.66        59.41   
32  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    28.72        59.48   
33  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    28.87        59.56   
34  Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap    28.30        59.63   
34  Gusten Helgesson  2002  Kalmar Simsällskap    28.71        59.63   
36  Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.11        1:00.30   
37  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS    28.96        1:00.31   
38  Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    29.00        1:00.45   
39  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    29.04        1:00.50   
40  Carl Löfgren  2003  Simklubben Blåkulla Oskarshamn    29.37        1:00.73   
41  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    29.32        1:00.80   
42  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    28.30        1:01.02   
43  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    28.75        1:01.04   
44  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    29.56        1:02.14   
45  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    30.42        1:02.23   
46  Stefanos Gavriliidis  2003  Västerviks Simsällskap    29.20        1:02.46   
47  Fabian Lagström  2004  Oskarshamns Simsällskap    30.01        1:02.54   
48  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    30.28        1:03.54   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            DSQ   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    26.00        52.90   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    25.28        53.03   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.05        53.24   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    26.02        53.62   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.14        53.68   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    26.58        54.68   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.03        54.92   
Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    26.36        55.11   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.95        55.11   
10  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    26.25        55.58   
11  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    26.22        55.89   
12  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    26.76        56.07   
13  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.09        56.13   
14  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.59        56.64   
15  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    26.68        56.82   
16  Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.64        57.71   
17  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    27.92        58.02   
18  Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap    26.97        58.04   
19  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    27.62        58.06   
20  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    27.89        58.37   
21  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    28.04        58.58   
22  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    27.95        59.01   
23  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    28.25        59.15   
24  Alvin Eriksson  2003  Växjö Simsällskap    28.24        59.31   
25  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    28.66        59.41   
26  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    28.72        59.48   
27  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    28.87        59.56   
28  Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap    28.30        59.63   
28  Gusten Helgesson  2002  Kalmar Simsällskap    28.71        59.63   
30  Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.11        1:00.30   
31  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS    28.96        1:00.31   
32  Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    29.00        1:00.45   
33  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    29.04        1:00.50   
34  Carl Löfgren  2003  Simklubben Blåkulla Oskarshamn    29.37        1:00.73   
35  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    29.32        1:00.80   
36  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    28.30        1:01.02   
37  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    28.75        1:01.04   
38  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    29.56        1:02.14   
39  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    30.42        1:02.23   
40  Stefanos Gavriliidis  2003  Västerviks Simsällskap    29.20        1:02.46   
41  Fabian Lagström  2004  Oskarshamns Simsällskap    30.01        1:02.54   
42  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    30.28        1:03.54   
Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            DSQ   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:07 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 7, 200m Medley Fl 13, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.87  1:17.03  2:01.86    2:38.95   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    35.44  1:17.28  2:03.32    2:41.25   
Ellen Havskog  2005  Hultsfreds Simsällskap    36.39  1:21.44  2:08.79    2:45.01   
Hilma Ihreborn  2005  Värnamo Simsällskap    34.83  1:20.43  2:07.26    2:45.20   
Andrea Höglund  2005  Linköpings Allmänna SS    35.82  1:20.96  2:12.51    2:50.38   
Elin Gustafsson  2005  Linköpings Allmänna SS    36.44  1:21.16  2:12.05    2:51.30   
Louise Strand  2005  Växjö Simsällskap    33.91  1:19.75  2:13.53    2:51.75   
Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap    36.05  1:25.18  2:13.47    2:52.63   
Ida Ekström  2005  Oskarshamns Simsällskap    39.96  1:23.38  2:15.40    2:53.49   
10  Frida Holmqvist  2005  Linköpings Allmänna SS    38.72  1:24.35  2:16.40    2:57.02   
11  Towe Andersson  2005  Växjö Simsällskap    37.38  1:23.49  2:19.50    2:58.01   
12  Clara Kuggvik  2005  Västerviks Simsällskap    33.44  1:17.50  2:14.62    2:58.09   
13  Olivia Andersson Jansen  2005  Kalmar Simsällskap    40.41  1:26.74  2:19.24    3:01.69   
14  Sofia Wallin  2005  Linköpings Allmänna SS    41.46  1:31.44  2:21.80    3:02.09   
15  Lily Provencher  2005  Växjö Simsällskap    38.86  1:27.20  2:23.24    3:03.64   
16  Ylva Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.67  1:28.64  2:24.80    3:04.99   
17  Emma Werner  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.36  1:28.24  2:21.92    3:05.90   
18  Klara Haraldsson  2005  Motala Simsällskap    42.27  1:32.65  2:26.35    3:10.18   
19  Julia Arildsson  2005  Linköpings Allmänna SS    40.31  1:28.68  2:28.48    3:10.47   
20  Nina Krim  2005  Kalmar Simsällskap    45.22  1:34.66  2:30.45    3:10.97   
21  Maja Strümpel  2005  Kalmar Simsällskap    41.78  1:32.45  2:27.91    3:11.42   
22  Majken Alvehus  2005  Linköpings Allmänna SS    43.74  1:37.48  2:31.61    3:14.19   
Tilda Sundell  2005  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:30   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 8, 200m Medley Po 13, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    32.66  1:09.97  1:52.48    2:27.99   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    32.10  1:11.35  1:56.42    2:32.82   
Levente Nagy  2005  Ljungby Simsällskap    33.14  1:17.61  2:02.33    2:38.46   
David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap    35.71  1:19.86  2:06.22    2:44.55   
Robin Daremo  2005  Linköpings Allmänna SS    38.04  1:22.83  2:12.60    2:50.61   
Erik Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.03  1:26.17  2:14.59    2:54.25   
Robin Lundqvist  2005  Linköpings Allmänna SS    38.00  1:23.48  2:19.25    2:57.32   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    39.27  1:26.91  2:18.20    2:58.07   
William Bogren-Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap    38.45  1:25.24  2:21.12    2:59.25   
10  Johan Hjelmberg  2005  Växjö Simsällskap    43.78  1:30.69  2:22.03    3:03.02   
11  Albin Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap    41.87  1:30.05  2:22.30    3:04.37   
12  Tony Kerman  2005  Anderstorps Simsällskap    41.17  1:31.05  2:28.75    3:12.76   
13  Jacob Lindström  2005  Jönköpings Simsällskap    46.03  1:39.72  2:39.72    3:24.50   
14  Isac Uhre  2005  Oskarshamns Simsällskap    49.31  1:40.00  2:41.20    3:25.58   
15  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    52.35  1:51.88  2:54.12    3:34.20   
Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap            DSQ   
Robin Vukovic  2005  Oskarshamns Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:30 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:19   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.76   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            33.68   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.84   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            34.49   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.52   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            35.06   
Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS            35.20   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap            35.23   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            35.37   
10  Lisa Palmqvist  2000  Simklubben Blåkulla Oskarshamn            35.88   
11  Thea Ekström  2001  Västerviks Simsällskap            35.97   
12  Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap            36.32   
13  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            36.51   
14  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap            36.55   
15  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap            36.57   
16  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap            36.86   
17  Hanna Persson  2004  Linköpings Allmänna SS            37.10   
18  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            37.19   
19  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.38   
20  Alva Högberg  2002  Linköpings Allmänna SS            38.19   
21  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap            38.23   
22  Clara Rönnäng  2001  Värnamo Simsällskap            38.33   
23  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap            38.39   
24  Tilda Arthursson  2003  Växjö Simsällskap            38.76   
25  Anna Hofer  2000  Kalmar Simsällskap            38.77   
26  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap            38.83   
27  Felicia Tubbin  2003  Jönköpings Simsällskap            39.05   
28  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS            39.23   
29  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap            39.49   
30  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap            39.81   
31  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap            40.03   
32  Thea Lindman  2003  Hvetlanda Simsällskap            40.21   
33  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS            40.76   
34  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS            40.77   
Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            33.68   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.84   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            34.49   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.52   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            35.06   
Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS            35.20   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap            35.23   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            35.37   
Lisa Palmqvist  2000  Simklubben Blåkulla Oskarshamn            35.88   
10  Thea Ekström  2001  Västerviks Simsällskap            35.97   
11  Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap            36.32   
12  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            36.51   
13  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap            36.55   
14  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap            36.57   
15  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap            36.86   
16  Hanna Persson  2004  Linköpings Allmänna SS            37.10   
17  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            37.19   
18  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.38   
19  Alva Högberg  2002  Linköpings Allmänna SS            38.19   
20  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap            38.23   
21  Clara Rönnäng  2001  Värnamo Simsällskap            38.33   
22  Tilda Arthursson  2003  Växjö Simsällskap            38.76   
23  Anna Hofer  2000  Kalmar Simsällskap            38.77   
24  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap            38.83   
25  Felicia Tubbin  2003  Jönköpings Simsällskap            39.05   
26  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS            39.23   
27  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap            39.49   
28  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap            39.81   
29  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap            40.03   
30  Thea Lindman  2003  Hvetlanda Simsällskap            40.21   
31  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS            40.76   
32  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS            40.77   
Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:19 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:47   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.12        1:05.64   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    31.94        1:08.02   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.76        1:08.60   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    32.80        1:10.41   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    34.05        1:12.71   
Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap    33.42        1:13.78   
Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.97        1:14.00   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.48        1:14.18   
Gustav Hammarstedt  2002  Växjö Simsällskap    35.17        1:15.05   
10  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS    35.32        1:15.99   
11  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    35.20        1:16.26   
12  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    35.90        1:16.61   
13  Arvid Johansson  2001  Kalmar Simsällskap    35.86        1:17.26   
14  Johan Nilsson  2001  Älmhults Simsällskap    35.34        1:17.78   
15  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    36.60        1:18.96   
16  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    37.18        1:20.32   
17  Stefanos Gavriliidis  2003  Västerviks Simsällskap    37.72        1:20.75   
18  Victor Löndal  2003  Markaryds Simsällskap    39.09        1:22.74   
19  Carl Löfgren  2003  Simklubben Blåkulla Oskarshamn    39.12        1:25.39   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.12        1:05.64   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    31.94        1:08.02   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    32.80        1:10.41   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    34.05        1:12.71   
Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap    33.42        1:13.78   
Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.97        1:14.00   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.48        1:14.18   
Gustav Hammarstedt  2002  Växjö Simsällskap    35.17        1:15.05   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS    35.32        1:15.99   
10  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    35.20        1:16.26   
11  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    35.90        1:16.61   
12  Arvid Johansson  2001  Kalmar Simsällskap    35.86        1:17.26   
13  Johan Nilsson  2001  Älmhults Simsällskap    35.34        1:17.78   
14  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    36.60        1:18.96   
15  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    37.18        1:20.32   
16  Stefanos Gavriliidis  2003  Västerviks Simsällskap    37.72        1:20.75   
17  Victor Löndal  2003  Markaryds Simsällskap    39.09        1:22.74   
18  Carl Löfgren  2003  Simklubben Blåkulla Oskarshamn    39.12        1:25.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:47 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:52   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 11, 100m Frisim Fl 12, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nina Mirkhan  2006  Värnamo Simsällskap    31.63        1:05.90   
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    32.08        1:06.13   
Nellie Skeppland  2006  Kalmar Simsällskap    34.55        1:11.09   
Nina Gustavsson  2006  Växjö Simsällskap    35.09        1:12.92   
Mara Nichitelea  2006  Värnamo Simsällskap    33.94        1:13.08   
Frida Erlandsson  2006  Linköpings Allmänna SS    35.30        1:14.13   
Felicia Gustavsson  2006  Finspångs Simklubb    34.84        1:14.43   
Emelie Jansson  2006  Värnamo Simsällskap    36.13        1:15.72   
Ella Sjö  2006  Växjö Simsällskap    37.47        1:16.47   
10  Hanna Manninen  2006  Motala Simsällskap    38.12        1:16.87   
11  Emma Liis Eerik  2006  Linköpings Allmänna SS    37.58        1:17.03   
12  Klara Blickfors  2006  Oskarshamns Simsällskap    37.91        1:17.64   
13  Ellen Arnell  2006  Linköpings Allmänna SS    38.12        1:18.08   
14  Boglarka Kovacs  2006  Ljungby Simsällskap    38.03        1:19.05   
15  Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    38.71        1:19.06   
16  Tilda Andersson  2006  Jönköpings Simsällskap    38.05        1:19.23   
17  Moa Jacobsen  2006  Markaryds Simsällskap    38.25        1:19.35   
18  Iwa Janjic  2006  Värnamo Simsällskap    38.00        1:19.59   
19  Alma Cosic  2006  Jönköpings Simsällskap    39.98        1:20.16   
20  Tuva Jämtin  2006  Kalmar Simsällskap    39.20        1:21.53   
21  Tyra Andersson  2006  Hultsfreds Simsällskap    38.44        1:22.16   
22  Henny Paläng  2006  Linköpings Allmänna SS    40.01        1:24.27   
23  Alwa Merenius  2006  Linköpings Allmänna SS    40.21        1:26.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:52 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:58   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 12, 100m Frisim Po 12, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Liam Nilsson  2006  Växjö Simsällskap    32.38        1:07.65   
Mattias Jönsson  2006  Växjö Simsällskap    32.97        1:08.22   
Aidan Sagadin  2006  Ljungby Simsällskap    33.47        1:08.60   
Jacob Hellman  2006  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.56        1:08.81   
Fredrik Höglund  2006  Linköpings Allmänna SS    34.89        1:11.89   
Theo Ståhle  2006  Växjö Simsällskap    34.35        1:12.31   
Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS    35.04        1:13.10   
Theo Nordholm  2006  Jönköpings Simsällskap    35.61        1:14.18   
Ludvig Hjelmberg  2006  Växjö Simsällskap    35.40        1:14.48   
10  Daniel Sainz  2006  Jönköpings Simsällskap    36.19        1:16.48   
11  Melker Åkesson  2006  Jönköpings Simsällskap    36.52        1:16.56   
12  Hugo Larsson  2006  Linköpings Allmänna SS    36.75        1:18.22   
13  Vincent Staberg  2006  Ljungby Simsällskap    36.53        1:18.95   
14  Frans Johansson  2006  Växjö Simsällskap    38.39        1:21.75   
15  Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap    41.80        1:23.96   
16  Melker Hedtjärn  2006  Hvetlanda Simsällskap    40.49        1:24.50   
17  Einar Fransson  2006  Hvetlanda Simsällskap    40.67        1:24.90   
18  Kevin Sixtensson  2006  Linköpings Allmänna SS    41.16        1:27.39   
19  Ludvig Löfgren  2006  Oskarshamns Simsällskap    41.85        1:27.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:58 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:13   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 13, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    31.70  1:07.22  1:43.64    2:21.40   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.59  1:08.95  1:46.08    2:24.45   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    34.46  1:12.45  1:51.38    2:28.87   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    33.88  1:11.58  1:50.74    2:29.03   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    33.99  1:14.39  1:55.22    2:35.08   
Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.71  1:13.32  1:54.82    2:36.59   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    35.43  1:15.62  1:58.83    2:42.02   
Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap    36.16  1:18.73  2:02.23    2:42.42   
Alva Högberg  2002  Linköpings Allmänna SS    36.52  1:19.39  2:04.06    2:48.82   
10  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    35.87  1:19.33  2:05.86    2:52.77   
11  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    36.35  1:20.45  2:11.28    3:05.41   
Siri Bälter  2004  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 13, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    31.70  1:07.22  1:43.64    2:21.40   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.59  1:08.95  1:46.08    2:24.45   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    34.46  1:12.45  1:51.38    2:28.87   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    33.88  1:11.58  1:50.74    2:29.03   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    33.99  1:14.39  1:55.22    2:35.08   
Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.71  1:13.32  1:54.82    2:36.59   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    35.43  1:15.62  1:58.83    2:42.02   
Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap    36.16  1:18.73  2:02.23    2:42.42   
Alva Högberg  2002  Linköpings Allmänna SS    36.52  1:19.39  2:04.06    2:48.82   
10  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    35.87  1:19.33  2:05.86    2:52.77   
11  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    36.35  1:20.45  2:11.28    3:05.41   
Siri Bälter  2004  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:13 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:26   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            27.72   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap            27.85   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.94   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.00   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.53   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            28.79   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.85   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.88   
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.10   
10  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            29.31   
11  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.37   
12  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            29.64   
13  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap            30.13   
14  Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap            30.16   
15  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap            30.55   
16  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap            30.64   
17  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            30.70   
18  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            30.85   
19  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap            30.92   
20  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap            31.13   
21  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.31   
22  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            31.45   
23  Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap            31.49   
24  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            31.53   
25  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            32.50   
25  Jesper Jönsson  2000  Västerviks Simsällskap            32.50   
27  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS            33.02   
28  Markus Stahre  2004  Linköpings Allmänna SS            33.68   
Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.94   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            28.79   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.85   
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.10   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.37   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            29.64   
Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap            30.13   
Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap            30.16   
Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap            30.55   
10  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap            30.64   
11  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            30.70   
12  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            30.85   
13  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap            30.92   
14  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap            31.13   
15  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.31   
16  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            31.45   
17  Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap            31.49   
18  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap            31.53   
19  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            32.50   
19  Jesper Jönsson  2000  Västerviks Simsällskap            32.50   
21  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS            33.02   
22  Markus Stahre  2004  Linköpings Allmänna SS            33.68   
Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:26 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:24   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 15, 100m Frisim Fl 13, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Kuggvik  2005  Västerviks Simsällskap    30.36        1:03.44   
Ellen Havskog  2005  Hultsfreds Simsällskap    31.02        1:04.29   
Hilma Ihreborn  2005  Värnamo Simsällskap    31.79        1:05.56   
Louise Strand  2005  Växjö Simsällskap    32.01        1:06.65   
Linnea Haraldsson  2005  Hvetlanda Simsällskap    32.16        1:07.87   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    32.81        1:08.20   
Ida Ekström  2005  Oskarshamns Simsällskap    33.19        1:09.18   
Towe Andersson  2005  Växjö Simsällskap    33.36        1:09.30   
Elin Gustafsson  2005  Linköpings Allmänna SS    33.41        1:09.98   
10  Andrea Höglund  2005  Linköpings Allmänna SS    33.38        1:10.23   
11  Ida Jonsson  2005  Jönköpings Simsällskap    33.70        1:10.61   
12  Elina Ifwarson  2005  Kalmar Simsällskap    33.90        1:10.82   
13  Ylva Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.36        1:10.89   
14  Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap    34.46        1:11.18   
15  Stella Åqvist  2005  Linköpings Allmänna SS    34.22        1:11.39   
16  Frida Holmqvist  2005  Linköpings Allmänna SS    34.02        1:11.74   
17  Emma Werner  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.79        1:12.92   
18  Sofia Wallin  2005  Linköpings Allmänna SS    35.27        1:13.08   
19  Lily Provencher  2005  Växjö Simsällskap    34.75        1:13.16   
20  Ella Stensson  2005  Värnamo Simsällskap    35.57        1:13.41   
21  Julia Arildsson  2005  Linköpings Allmänna SS    37.41        1:17.01   
22  Maja Strümpel  2005  Kalmar Simsällskap    37.06        1:17.33   
Astrid Rosén  2005  Motala Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:24 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:29   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 16, 100m Frisim Po 13, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leopold Grinnemo  2005  Jönköpings Simsällskap    29.57        1:00.96   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    29.50        1:01.12   
Levente Nagy  2005  Ljungby Simsällskap    29.93        1:03.62   
David Ullstrand  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.88        1:04.10   
Robin Daremo  2005  Linköpings Allmänna SS    32.23        1:07.30   
Elvis Ericsson  2005  Linköpings Allmänna SS    33.07        1:08.44   
David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap    32.84        1:08.76   
Albin Tallbäck  2005  Anderstorps Simsällskap    33.08        1:09.21   
Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    33.53        1:10.21   
10  William Bogren-Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap    33.16        1:10.71   
11  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    35.09        1:11.70   
12  Erik Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.55        1:12.43   
13  Johan Hjelmberg  2005  Växjö Simsällskap    35.44        1:13.88   
14  Anders Runeqvist  2005  Värnamo Simsällskap    35.46        1:18.32   
15  Albin Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap    37.55        1:19.33   
16  Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap    37.97        1:19.88   
17  Tony Kerman  2005  Anderstorps Simsällskap    38.15        1:20.03   
18  Isac Uhre  2005  Oskarshamns Simsällskap    38.20        1:20.88   
19  Jacob Lindström  2005  Jönköpings Simsällskap    39.85        1:21.05   
20  Robin Vukovic  2005  Oskarshamns Simsällskap    41.19        1:26.52   
21  Oskar Allvin  2005  Tranås Simsällskap    42.88        1:33.15   
22  Melvin Hilding  2005  Västerviks Simsällskap    45.13        1:35.78   
Alfred Enlund  2005  Tranås Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:29 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:53   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 17, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
LASS damer 1  Linköpings Allmänna SS            4:18.13   
  Caroline Palm  1992      32.31  1:06.31      1:06.31   
  Vilma Ekström  1994      32.85  1:09.16      2:15.47   
  Rebecka Palm  1990      29.42  1:04.37      3:19.84   
  Emma Magnusson  1998      27.95  58.29      4:18.13   
                     
Jönköpings Simsällskap Lag 1  1990  Jönköpings Simsällskap            4:20.68   
  Johanna Pettersson  1996      32.54  1:06.96      1:06.96   
  Klara Thormalm  1998      33.51  1:13.46      2:20.42   
  Hanna Eriksson  1999      29.16  1:02.77      3:23.19   
  Alma Thormalm  1996      27.31  57.49      4:20.68   
                     
Jönköpings Simsällskap Lag 2  1999  Jönköpings Simsällskap            4:29.00   
  Lova Andersson  2000      32.47  1:09.60      1:09.60   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      35.51  1:14.56      2:24.16   
  Annie Hegmegi  2003      30.67  1:05.27      3:29.43   
  Alice Müllern  1998      28.56  59.57      4:29.00   
                     
KALMAR SS damer  Kalmar Simsällskap            4:39.64   
  Leia Karlsson  2002      33.77  1:11.11      1:11.11   
  Tilde Wolfgang  2001      38.09  1:21.37      2:32.48   
  Miranda Arvidsson  1998      30.41  1:06.22      3:38.70   
  Josefin Lewton  1997      29.03  1:00.94      4:39.64   
                     
NKK damer LAG 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:41.33   
  Klara Eriksson  2000      34.16  1:11.42      1:11.42   
  Sara Wallberg  1999      35.17  1:14.54      2:25.96   
  Josefine Härdelin  2001      33.04  1:11.89      3:37.85   
  Ebba Bladh Hazard  2004      30.22  1:03.48      4:41.33   
                     
LASS damer lag 3  Linköpings Allmänna SS            4:43.11   
  Thilde Smedbäck  2004      34.25  1:10.29      1:10.29   
  Elise Gidlöf  1999      36.72  1:18.95      2:29.24   
  Felicia Järvikari  2002      32.50  1:08.93      3:38.17   
  Olivia Gustafsson  2004      31.24  1:04.94      4:43.11   
                     
Jönköpings Simsällskap Lag 3  2000  Jönköpings Simsällskap            4:44.45   
  Mariam Istiphan  2001      34.86  1:12.82      1:12.82   
  Nora Rogö  2004      36.97  1:18.49      2:31.31   
  Wilma Johansson  2001      30.88  1:06.74      3:38.05   
  Alice Thörnros  2001      31.42  1:06.40      4:44.45   
                     
LASS damer 2  Linköpings Allmänna SS            4:44.96   
  Vera Karlsson  2003      33.05  1:07.33      1:07.33   
  Wilma Holmertz  2003      37.95  1:20.69      2:28.02   
  Christin Heina  1996      33.02  1:12.76      3:40.78   
  Elin Gunnarsson  2002      29.58  1:04.18      4:44.96   
                     
Växjö Simsällskap 1  Växjö Simsällskap            4:55.42   
  Clara Örnhem  2002      36.07  1:14.27      1:14.27   
  Tilda Arthursson  2003      39.41  1:24.45      2:38.72   
  Liv Elgaard Fonnesbech  2004      31.33  1:08.58      3:47.30   
  Ebba Bergström  2000      32.15  1:08.12      4:55.42   
                     
10  HVETLANDA damer [2002]  2002  Hvetlanda Simsällskap            5:00.96   
  Thea Lindman  2003      37.25  1:16.67      1:16.67   
  Jazmina Hedqvist  2002      36.44  1:18.72      2:35.39   
  Ella Haraldsson  2003      35.88  1:18.26      3:53.65   
  Tindra Åkerblom  2003      32.21  1:07.31      5:00.96   
                     
11  Västerviks Simsällskap 1  2001  Västerviks Simsällskap            5:02.11   
  Mira Grimvall  2002      38.67  1:21.15      1:21.15   
  Thea Ekström  2001      37.51  1:20.05      2:41.20   
  Alva Claesén  2004      33.08  1:14.86      3:56.06   
  Clara Kuggvik  2005      31.30  1:06.05      5:02.11   
                     
12  Jönköpings Simsällskap Lag 4  1998  Jönköpings Simsällskap            5:02.40   
  Matilda Nilsson  2004      36.64  1:15.02      1:15.02   
  Matilda Brink  2001      38.74  1:24.04      2:39.06   
  Ida Rudelius  2004      35.22  1:16.83      3:55.89   
  Wilma Svensson  2004      31.62  1:06.51      5:02.40   
                     
13  Värnamo Simsällskap 1  Värnamo Simsällskap            5:10.03   
  Nina Mirkhan  2006      39.12  1:22.95      1:22.95   
  Clara Rönnäng  2001      38.53  1:24.01      2:46.96   
  Siri Bälter  2004      34.20  1:16.38      4:03.34   
  Elvira Davidsson  1996      31.19  1:06.69      5:10.03   
                     
14  OSKARSHAMN damer  Oskarshamns Simsällskap            5:38.43   
  Johanna Fransson  2004      36.27  1:14.22      1:14.22   
  Ida Ekström  2005      46.36  1:39.70      2:53.92   
  Nora Björklund  2003      36.81  1:22.03      4:15.95   
  Klara Blickfors  2006      38.53  1:22.48      5:38.43   
                     
LASS damer lag 4  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Alice Fransson  2004      35.92  1:15.11      1:15.11   
  Hanna Persson  2004      39.07  1:24.66      2:39.77   
  Darja Koutchinskaia  2003      32.60  1:12.31      3:52.08   
                     
MOTALA SS damer  Motala Simsällskap            DSQ   
  Isadora Rosén  2002      37.81  1:19.00      1:19.00   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:53 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:11   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 18, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköpings Simsällskap Lag 1  1990  Jönköpings Simsällskap            7:46.98   
  Albin Lövgren  1999      57.76  1:56.83      1:56.83   
  Filip Grimberg  1998      55.99  1:56.62      3:53.45   
  Marcus Holmquist  2000      56.90  1:57.80      5:51.25   
  Victor Johansson  1998      56.40  1:55.73      7:46.98   
                     
Jönköpings Simsällskap Lag 2  1999  Jönköpings Simsällskap            8:06.99   
  Markus Fürst  1996      57.88  1:59.14      1:59.14   
  Tim Lärkfeldt  2000      57.94  2:00.04      3:59.18   
  Erik Nicklasson  1998      1:00.43  2:04.25      6:03.43   
  Anton Steindl  2000      1:00.44  2:03.56      8:06.99   
                     
LASS herrar 1  Linköpings Allmänna SS            8:09.80   
  Anton Andersson  1993      58.39  1:59.96      1:59.96   
  Pontus Palmqvist  1991      57.59  1:59.20      3:59.16   
  Tom Andersson  1998      59.82  2:05.93      6:05.09   
  Daniel Olsson  1996      1:00.11  2:04.71      8:09.80   
                     
NKK herrar LAG 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:12.13   
  Emil Kernen  2002      1:00.81  2:05.84      2:05.84   
  John Brolin  2002      1:01.02  2:04.15      4:09.99   
  Marcus Forsgren  1996      55.64  1:59.32      6:09.31   
  Hampus Lovinge  1998      1:00.48  2:02.82      8:12.13   
                     
Värnamo Simsällskap 1  Värnamo Simsällskap            8:36.83   
  Anton Bäckman  2003      1:03.99  2:12.20      2:12.20   
  Erik Stensson  2002      58.12  2:02.31      4:14.51   
  Noah Svensson  1999      1:03.30  2:13.24      6:27.75   
  Robin Pettersson  2000      1:01.42  2:09.08      8:36.83   
                     
LASS herrar 2  Linköpings Allmänna SS            8:40.47   
  Oliver Tykesson  2000      1:03.50  2:10.24      2:10.24   
  Mattias Grynning  1999      1:01.70  2:07.86      4:18.10   
  Nicola Lundqvist  2002      1:03.19  2:10.17      6:28.27   
  Ruben Staaf  2002      1:04.19  2:12.20      8:40.47   
                     
Växjö Simsällskap 1  Växjö Simsällskap            8:45.11   
  Alvin Eriksson  2003      1:01.99  2:09.89      2:09.89   
  Oskar Axandersson  2002      1:00.81  2:07.33      4:17.22   
  Gustav Franzén  2000      1:02.52  2:09.59      6:26.81   
  Kemal Cikota  2002      1:04.05  2:18.30      8:45.11   
                     
Jönköpings Simsällskap Lag 3  2000  Jönköpings Simsällskap            8:49.04   
  Joakim Holmquist  1969      1:03.77  2:11.07      2:11.07   
  Gabriel Eriksson  2004      1:02.72  2:09.88      4:20.95   
  Patrik Petkoczi  2002      1:03.50  2:13.51      6:34.46   
  Leopold Grinnemo  2005      1:05.23  2:14.58      8:49.04   
                     
LASS herrar lag 3  Linköpings Allmänna SS            8:57.60   
  Naevid Kiasat  2001      1:02.53  2:09.05      2:09.05   
  Elias Axelsson  2002      1:03.39  2:14.52      4:23.57   
  William Barkehed  2003      1:05.84  2:16.57      6:40.14   
  Gustav Edlund  2004      1:04.60  2:17.46      8:57.60   
                     
10  KALMAR SS herrar  Kalmar Simsällskap            9:00.65   
  Philip Turkowitch  2003      1:01.40  2:08.89      2:08.89   
  Frank Raunio  2000      1:04.24  2:13.29      4:22.18   
  Carl Lingström  2002      1:04.62  2:15.20      6:37.38   
  Gusten Helgesson  2002      1:07.90  2:23.27      9:00.65   
                     
11  LASS herrar lag 4  Linköpings Allmänna SS            9:16.16   
  Erik Wallin  2003      1:05.37  2:18.08      2:18.08   
  Markus Stahre  2004      1:07.07  2:20.11      4:38.19   
  David Axelsson  2004      1:07.31  2:19.59      6:57.78   
  Sebastian Nilsson  2002      1:05.29  2:18.38      9:16.16   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:11 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  13:32   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 19, 1500m Frisim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.32  2:18.00  3:28.32  4:37.05  17:20.76   
          5:46.17  6:55.64  8:05.20  9:14.77     
          10:24.41  11:34.25  12:44.11  13:53.33     
          15:03.43  16:13.04         
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:09.25  2:23.00  3:37.75  4:51.10  18:25.15   
          6:04.91  7:18.76  8:33.15  9:47.21     
          11:01.16  12:15.83  13:30.23  14:44.65     
          15:58.58  17:12.91         
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:10.95  2:25.69  3:40.92  4:56.04  19:02.05   
          6:12.24  7:29.01  8:45.54  10:01.37     
          11:18.29  12:36.13  13:53.28  15:10.86     
          16:28.36  17:45.14         
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    1:10.84  2:26.01  3:41.79  4:57.65  19:11.02   
          6:14.48  7:31.79  8:49.40  10:07.03     
          11:25.25  12:43.92  14:01.17  15:20.16     
          16:37.48  17:55.00         
Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    1:12.89  2:28.97  3:46.92  5:05.58  19:32.25   
          6:24.62  7:43.38  9:02.09  10:21.15     
          11:39.75  12:58.76  14:17.28  15:36.86     
          16:56.04  18:15.11         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  13:32 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.83  57.96  1:28.24    1:56.99   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    27.78  57.48  1:27.61    1:57.45   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    27.97  58.49  1:29.88    2:01.22   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.58  59.52  1:31.53    2:01.50   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    28.24  59.58  1:32.07    2:03.32   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.64  1:00.08  1:32.20    2:03.59   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    28.80  1:01.39  1:35.09    2:07.41   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    29.30  1:02.02  1:35.58    2:09.00   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    29.48  1:02.28  1:35.68    2:09.14   
10  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    30.06  1:03.44  1:37.93    2:10.59   
11  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    30.52  1:03.92  1:37.80    2:11.08   
12  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    31.26  1:05.13  1:39.64    2:11.24   
13  Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap    30.21  1:03.16  1:37.52    2:11.32   
14  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    29.27  1:02.72  1:37.36    2:11.59   
15  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    29.31  1:03.18  1:38.01    2:11.98   
16  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    30.73  1:04.42  1:39.00    2:12.10   
17  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    30.95  1:04.71  1:38.47    2:12.30   
18  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    30.29  1:04.07  1:38.52    2:12.35   
19  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    30.45  1:04.12  1:39.50    2:14.10   
20  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    30.22  1:04.58      2:14.11   
21  Alvin Eriksson  2003  Växjö Simsällskap    29.68  1:04.52  1:40.61    2:15.82   
22  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    31.39  1:04.98  1:40.87    2:16.27   
23  Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap    30.49  1:05.88  1:42.81    2:18.24   
24  Gusten Helgesson  2002  Kalmar Simsällskap    31.36  1:07.48  1:44.70    2:20.77   
25  Daniel Shebalin  2002  Älmhults Simsällskap    31.79  1:06.76  1:45.03    2:24.59   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.83  57.96  1:28.24    1:56.99   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    27.78  57.48  1:27.61    1:57.45   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    27.97  58.49  1:29.88    2:01.22   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.58  59.52  1:31.53    2:01.50   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    28.24  59.58  1:32.07    2:03.32   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.64  1:00.08  1:32.20    2:03.59   
Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap    28.80  1:01.39  1:35.09    2:07.41   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    29.30  1:02.02  1:35.58    2:09.00   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    29.48  1:02.28  1:35.68    2:09.14   
10  Henrik Eriksson  2002  Motala Simsällskap    30.06  1:03.44  1:37.93    2:10.59   
11  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    30.52  1:03.92  1:37.80    2:11.08   
12  Frank Raunio  2000  Kalmar Simsällskap    31.26  1:05.13  1:39.64    2:11.24   
13  Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap    30.21  1:03.16  1:37.52    2:11.32   
14  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    29.27  1:02.72  1:37.36    2:11.59   
15  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    29.31  1:03.18  1:38.01    2:11.98   
16  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    30.73  1:04.42  1:39.00    2:12.10   
17  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    30.95  1:04.71  1:38.47    2:12.30   
18  Anton Strand  2003  Växjö Simsällskap    30.29  1:04.07  1:38.52    2:12.35   
19  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    30.45  1:04.12  1:39.50    2:14.10   
20  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    30.22  1:04.58      2:14.11   
21  Alvin Eriksson  2003  Växjö Simsällskap    29.68  1:04.52  1:40.61    2:15.82   
22  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    31.39  1:04.98  1:40.87    2:16.27   
23  Kemal Cikota  2002  Växjö Simsällskap    30.49  1:05.88  1:42.81    2:18.24   
24  Gusten Helgesson  2002  Kalmar Simsällskap    31.36  1:07.48  1:44.70    2:20.77   
25  Daniel Shebalin  2002  Älmhults Simsällskap    31.79  1:06.76  1:45.03    2:24.59   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:23 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 21, 400m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    1:07.96  2:25.97  3:54.76    5:04.83   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:10.35  2:33.03  3:59.35    5:08.69   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    1:10.62  2:33.61  4:01.03    5:09.22   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    1:12.87  2:36.98  4:07.43    5:19.62   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    1:15.36  2:37.79  3:22.70    5:22.07   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    1:15.28  2:41.04  4:11.80    5:28.00   
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    1:16.61  2:39.90  4:17.92    5:29.61   
Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:18.88  2:43.50  4:20.26    5:36.55   
Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    1:22.65  2:51.63  4:32.93    5:50.40   
Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 21, 400m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    1:07.96  2:25.97  3:54.76    5:04.83   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:10.35  2:33.03  3:59.35    5:08.69   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    1:10.62  2:33.61  4:01.03    5:09.22   
Tea Winblad  2004  Kalmar Simsällskap    1:12.87  2:36.98  4:07.43    5:19.62   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    1:15.36  2:37.79  3:22.70    5:22.07   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    1:15.28  2:41.04  4:11.80    5:28.00   
Alice Thörnros  2001  Jönköpings Simsällskap    1:16.61  2:39.90  4:17.92    5:29.61   
Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:18.88  2:43.50  4:20.26    5:36.55   
Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    1:22.65  2:51.63  4:32.93    5:50.40   
Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:23 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:30   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 22, 100m Bröstsim Fl 12, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Leija Johansson Junttila  2006  Motala Simsällskap    42.49        1:31.10   
Saga Franzen  2006  Hvetlanda Simsällskap    42.80        1:31.64   
Boglarka Kovacs  2006  Ljungby Simsällskap    42.36        1:32.24   
Engla Dunhagen  2006  Finspångs Simklubb    45.61        1:34.30   
Emma Karp  2006  Ölands Simklubb    44.49        1:35.35   
Tuva Jämtin  2006  Kalmar Simsällskap    46.16        1:36.40   
Elsa Björnholm  2006  Linköpings Allmänna SS    46.37        1:38.19   
Ella Sjö  2006  Växjö Simsällskap    47.29        1:38.81   
Emelie Jansson  2006  Värnamo Simsällskap    47.15        1:39.25   
10  Felicia Gustavsson  2006  Finspångs Simklubb    48.14        1:40.44   
11  Nina Gustavsson  2006  Växjö Simsällskap    48.22        1:41.76   
12  Tuva Lovinge  2006  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.37        1:43.80   
13  Nellie Skeppland  2006  Kalmar Simsällskap    50.66        1:45.53   
14  Hanna Manninen  2006  Motala Simsällskap    50.44        1:45.65   
15  Evelin Szilvester  2006  Ljungby Simsällskap    50.63        1:47.66   
16  Tyra Andersson  2006  Hultsfreds Simsällskap    49.84        1:47.70   
17  Alwa Merenius  2006  Linköpings Allmänna SS    50.97        1:48.02   
18  Alfrida Lagström  2006  Oskarshamns Simsällskap    50.68        1:49.25   
19  Klara Blickfors  2006  Oskarshamns Simsällskap    53.77        1:51.91   
20  Henny Paläng  2006  Linköpings Allmänna SS    53.98        1:52.10   
21  Emma Liis Eerik  2006  Linköpings Allmänna SS    53.11        1:52.15   
22  Ellen Österberg  2006  Växjö Simsällskap    53.62        1:52.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:30 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:37   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 23, 100m Bröstsim Po 12, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Melker Åkesson  2006  Jönköpings Simsällskap    42.44        1:28.77   
Theo Nordholm  2006  Jönköpings Simsällskap    42.32        1:28.82   
Kevin Sixtensson  2006  Linköpings Allmänna SS    44.68        1:33.58   
Mattias Jönsson  2006  Växjö Simsällskap    46.11        1:38.20   
Jacob Hellman  2006  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.13        1:38.46   
Liam Nilsson  2006  Växjö Simsällskap    46.43        1:39.72   
Theo Ståhle  2006  Växjö Simsällskap    45.52        1:39.76   
Simon Axelsson  2006  Linköpings Allmänna SS    47.26        1:40.17   
Einar Fransson  2006  Hvetlanda Simsällskap    49.30        1:43.65   
10  Ludvig Hjelmberg  2006  Växjö Simsällskap    48.97        1:43.96   
11  Daniel Sainz  2006  Jönköpings Simsällskap    48.74        1:44.03   
12  Troy Eriksson  2006  Motala Simsällskap    52.42        1:46.86   
13  Aidan Sagadin  2006  Ljungby Simsällskap    51.55        1:47.23   
14  Vincent Staberg  2006  Ljungby Simsällskap    51.79        1:48.17   
15  Robert Hanouch  2006  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.42        1:49.37   
16  Frans Johansson  2006  Växjö Simsällskap    53.66        1:53.38   
17  Viggo Stjärnås  2006  Jönköpings Simsällskap    54.97        1:55.10   
Melvin Lundgren  2006  Ljungby Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:37 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:47   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 24, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.72        59.28   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.91        1:01.08   
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.23        1:01.39   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.08        1:01.93   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.10        1:01.99   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:02.46   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.67        1:03.06   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.73        1:04.51   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    31.83        1:05.45   
10  Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    31.59        1:05.79   
11  Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap    32.13        1:05.98   
12  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    32.03        1:06.09   
13  Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap    32.17        1:06.12   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    31.88        1:06.24   
15  Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap    33.33        1:08.11   
16  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    32.78        1:08.57   
17  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    33.24        1:08.76   
18  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    33.33        1:09.12   
19  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    33.88        1:09.65   
20  Jesper Jönsson  2000  Västerviks Simsällskap    33.90        1:10.16   
21  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    33.48        1:10.18   
22  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    34.13        1:11.00   
23  Markus Stahre  2004  Linköpings Allmänna SS    34.84        1:11.52   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.91        1:01.08   
Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.23        1:01.39   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.10        1:01.99   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:02.46   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    31.83        1:05.45   
Emanuel Tidåsen  2002  Växjö Simsällskap    31.59        1:05.79   
Gabriel Eriksson  2004  Jönköpings Simsällskap    32.13        1:05.98   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    32.03        1:06.09   
Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap    32.17        1:06.12   
10  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    31.88        1:06.24   
11  Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap    33.33        1:08.11   
12  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    32.78        1:08.57   
13  Noah Svensson  1999  Värnamo Simsällskap    33.24        1:08.76   
14  Gustav Franzén  2000  Växjö Simsällskap    33.33        1:09.12   
15  Philip Turkowitch  2003  Kalmar Simsällskap    33.88        1:09.65   
16  Jesper Jönsson  2000  Västerviks Simsällskap    33.90        1:10.16   
17  Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    33.48        1:10.18   
18  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    34.13        1:11.00   
19  Markus Stahre  2004  Linköpings Allmänna SS    34.84        1:11.52   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:47 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:59   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 25, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.27        58.16   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    28.79        58.83   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    28.92        59.59   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.42        1:00.53   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.98        1:00.97   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    29.50        1:01.01   
Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.40        1:01.38   
Christin Heina  1996  Linköpings Allmänna SS    29.06        1:01.41   
Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    28.91        1:02.24   
10  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    29.91        1:02.57   
11  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    30.12        1:02.88   
12  Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap    29.72        1:03.23   
13  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.68        1:03.56   
14  Tove Gustafsson  2004  Alvesta Simsällskap    30.48        1:03.59   
15  Amanda Weiding  2003  Linköpings Allmänna SS    31.30        1:03.86   
16  Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.10        1:03.89   
17  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    30.69        1:03.90   
18  Siri Bälter  2004  Värnamo Simsällskap    30.99        1:04.34   
19  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap    31.69        1:04.35   
20  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    31.09        1:04.43   
21  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    31.00        1:04.51   
22  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    31.38        1:04.60   
23  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    31.44        1:04.81   
24  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.87        1:05.11   
25  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    31.31        1:05.22   
26  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    31.33        1:05.42   
27  Moa Holmquist  2004  Jönköpings Simsällskap    31.43        1:05.61   
28  Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    31.33        1:05.92   
29  Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap    31.58        1:06.00   
30  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap    32.65        1:06.21   
31  Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap    31.45        1:06.32   
32  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.13        1:06.52   
33  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    32.03        1:06.93   
34  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    32.16        1:07.37   
35  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap    32.07        1:07.38   
36  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    31.94        1:07.48   
37  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    32.06        1:07.51   
38  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.27        1:07.58   
39  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    32.59        1:07.75   
40  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    32.46        1:08.02   
41  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    32.41        1:08.19   
42  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap    32.33        1:08.72   
43  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap    33.54        1:08.99   
44  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap    33.00        1:09.36   
45  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    33.50        1:09.38   
46  Ebba Bergström  2000  Växjö Simsällskap    33.20        1:10.21   
47  Nora Björklund  2003  Oskarshamns Simsällskap    33.80        1:10.25   
48  Isadora Rosén  2002  Motala Simsällskap    32.73        1:10.77   
49  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    35.14        1:11.83   
50  Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    35.02        1:12.23   
Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Nina Mirkhan  2006  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 25, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    28.79        58.83   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    28.92        59.59   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.98        1:00.97   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    29.50        1:01.01   
Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.40        1:01.38   
Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    28.91        1:02.24   
Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    30.12        1:02.88   
Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap    29.72        1:03.23   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.68        1:03.56   
10  Tove Gustafsson  2004  Alvesta Simsällskap    30.48        1:03.59   
11  Amanda Weiding  2003  Linköpings Allmänna SS    31.30        1:03.86   
12  Ebba Bladh Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.10        1:03.89   
13  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    30.69        1:03.90   
14  Siri Bälter  2004  Värnamo Simsällskap    30.99        1:04.34   
15  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap    31.69        1:04.35   
16  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    31.09        1:04.43   
17  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    31.00        1:04.51   
18  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    31.38        1:04.60   
19  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    31.44        1:04.81   
20  Sofia Westerberg  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.87        1:05.11   
21  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    31.31        1:05.22   
22  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    31.33        1:05.42   
23  Moa Holmquist  2004  Jönköpings Simsällskap    31.43        1:05.61   
24  Mariam Istiphan  2001  Jönköpings Simsällskap    31.33        1:05.92   
25  Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap    31.58        1:06.00   
26  Ella Haraldsson  2003  Hvetlanda Simsällskap    32.65        1:06.21   
27  Leia Karlsson  2002  Kalmar Simsällskap    31.45        1:06.32   
28  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.13        1:06.52   
29  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    32.03        1:06.93   
30  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    32.16        1:07.37   
31  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap    32.07        1:07.38   
32  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    31.94        1:07.48   
33  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    32.06        1:07.51   
34  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.27        1:07.58   
35  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    32.59        1:07.75   
36  Lisa Flaa  2002  Nässjö SLS    32.46        1:08.02   
37  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    32.41        1:08.19   
38  Hanna Mirkhan  2003  Värnamo Simsällskap    32.33        1:08.72   
39  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap    33.54        1:08.99   
40  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap    33.00        1:09.36   
41  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    33.50        1:09.38   
42  Ebba Bergström  2000  Växjö Simsällskap    33.20        1:10.21   
43  Nora Björklund  2003  Oskarshamns Simsällskap    33.80        1:10.25   
44  Isadora Rosén  2002  Motala Simsällskap    32.73        1:10.77   
45  Emma Bengtsson  2002  Motala Simsällskap    35.14        1:11.83   
46  Emilia Eriksson  2004  Motala Simsällskap    35.02        1:12.23   
Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Nina Mirkhan  2006  Värnamo Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:59 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 26, 100m Bröstsim Fl 13, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.39        1:22.55   
Märta Högfeldt  2005  Linköpings Allmänna SS    40.01        1:24.31   
Ellen Havskog  2005  Hultsfreds Simsällskap    40.00        1:24.55   
Hilma Ihreborn  2005  Värnamo Simsällskap    39.88        1:24.76   
Clara Kuggvik  2005  Västerviks Simsällskap    41.18        1:28.09   
Elin Cronqvist  2005  Växjö Simsällskap    41.00        1:28.38   
Elin Gustafsson  2005  Linköpings Allmänna SS    42.89        1:30.40   
Linnea Haraldsson  2005  Hvetlanda Simsällskap    42.86        1:32.26   
Sofia Wallin  2005  Linköpings Allmänna SS    43.83        1:32.62   
10  Emma Werner  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.46        1:35.80   
11  Alice Johansson  2005  Linköpings Allmänna SS    46.01        1:37.03   
12  Ella Harrysson  2005  Växjö Simsällskap    46.01        1:37.31   
13  Nora Blom  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.15        1:37.89   
14  Olivia Andersson Jansen  2005  Kalmar Simsällskap    45.73        1:37.93   
15  Ida Ekström  2005  Oskarshamns Simsällskap    46.09        1:38.08   
16  Klara Haraldsson  2005  Motala Simsällskap    46.56        1:38.28   
17  Elsa Merbom  2005  Växjö Simsällskap    45.65        1:38.72   
18  Hanna Johansson  2005  Finspångs Simklubb    46.03        1:39.53   
19  Ida Jonsson  2005  Jönköpings Simsällskap    46.13        1:39.61   
20  Majken Alvehus  2005  Linköpings Allmänna SS    48.65        1:41.62   
21  Louise Strand  2005  Växjö Simsällskap    48.33        1:41.76   
22  Stella Åqvist  2005  Linköpings Allmänna SS    47.98        1:42.91   
23  Nina Krim  2005  Kalmar Simsällskap    49.73        1:43.08   
24  Maja Strümpel  2005  Kalmar Simsällskap    49.07        1:44.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:05 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 27, 100m Bröstsim Po 13, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    36.26        1:17.39   
Leopold Grinnemo  2005  Jönköpings Simsällskap    37.93        1:20.56   
David Bergqvist  2005  Jönköpings Simsällskap    38.27        1:21.72   
Gustav Fahlström  2005  Motala Simsällskap    38.94        1:23.82   
Levente Nagy  2005  Ljungby Simsällskap    39.75        1:23.82   
David Ullstrand  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.23        1:25.61   
Erik Andersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.07        1:27.98   
Robin Daremo  2005  Linköpings Allmänna SS    42.87        1:31.66   
Johan Hjelmberg  2005  Växjö Simsällskap    44.09        1:34.17   
10  Oskar Glawing  2005  Finspångs Simklubb    44.54        1:34.28   
11  Albin Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap    45.35        1:34.63   
12  Edwin Brimalm  2005  Motala Simsällskap    47.97        1:40.24   
13  Tony Kerman  2005  Anderstorps Simsällskap    47.49        1:41.35   
14  Isac Uhre  2005  Oskarshamns Simsällskap    49.44        1:41.96   
15  Otto Svensson  2005  Motala Simsällskap    50.34        1:45.66   
16  Anders Runeqvist  2005  Värnamo Simsällskap    48.65        1:46.06   
17  Jacob Lindström  2005  Jönköpings Simsällskap    51.64        1:47.51   
18  Melvin Hilding  2005  Västerviks Simsällskap    52.59        1:53.31   
19  Oskar Allvin  2005  Tranås Simsällskap    54.32        1:59.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:12 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:24   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            29.49   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.15   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            30.47   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            30.95   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            31.25   
Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap            31.39   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.56   
Markus Fürst  1996  Jönköpings Simsällskap            31.73   
Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.78   
10  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.18   
11  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            32.22   
12  Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap            32.79   
13  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap            32.97   
14  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            33.06   
15  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            33.15   
16  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            33.83   
17  Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.98   
18  Gustav Hammarstedt  2002  Växjö Simsällskap            34.56   
19  Arvid Johansson  2001  Kalmar Simsällskap            34.81   
19  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            34.81   
21  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            34.96   
22  Johan Nilsson  2001  Älmhults Simsällskap            35.13   
23  Stefanos Gavriliidis  2003  Västerviks Simsällskap            35.91   
24  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            36.17   
25  Victor Löndal  2003  Markaryds Simsällskap            36.22   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            29.49   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            30.47   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            30.95   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            31.25   
Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap            31.39   
Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.78   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.18   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            32.22   
Carl Lingström  2002  Kalmar Simsällskap            32.79   
10  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap            32.97   
11  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            33.06   
12  Oskar Axandersson  2002  Växjö Simsällskap            33.15   
13  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            33.83   
14  Emil Kernen  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.98   
15  Gustav Hammarstedt  2002  Växjö Simsällskap            34.56   
16  Arvid Johansson  2001  Kalmar Simsällskap            34.81   
16  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            34.81   
18  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            34.96   
19  Johan Nilsson  2001  Älmhults Simsällskap            35.13   
20  Stefanos Gavriliidis  2003  Västerviks Simsällskap            35.91   
21  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            36.17   
22  Victor Löndal  2003  Markaryds Simsällskap            36.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  09 juni 2018 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:24 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  DM/JDM & Vår-Simiaden Final    Utskriftsdatum  09 juni 2018   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:34   
  Arrangör  Jönköpings SS & Östsvenska Simförbundet         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  09 juni 2018         
 
 
Gren 29, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.74        1:10.61   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    34.97        1:13.84   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.86        1:14.79   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    36.15        1:16.16   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.40        1:16.84   
Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    36.77        1:17.34   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    36.74        1:17.51   
Thea Ekström  2001  Västerviks Simsällskap    36.52        1:18.91   
Nellie Myrlander  2003  Nässjö SLS    37.80        1:19.44   
10  Jazmina Hedqvist  2002  Hvetlanda Simsällskap    37.24        1:19.78   
11  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    38.03        1:19.81   
12  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    38.00        1:20.37   
13  Lisa Palmqvist  2000  Simklubben Blåkulla Oskarshamn    37.58        1:20.80   
14  Nora Rogö  2004  Jönköpings Simsällskap    38.90        1:21.03   
15  Tilde Wolfgang  2001  Kalmar Simsällskap    38.18        1:21.22   
16  Liv Elgaard Fonnesbech  2004  Växjö Simsällskap    37.89        1:22.11   
17  Tilda Arthursson  2003  Växjö Simsällskap    38.35        1:22.33   
18  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap    39.29        1:23.75   
19  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    39.56        1:23.82   
20  Alva Högberg  2002  Linköpings Allmänna SS    39.10        1:23.83   
21  Hanna Persson  2004  Linköpings Allmänna SS    39.56        1:24.42   
22  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.01        1:24.47   
23  Clara Rönnäng  2001  Värnamo Simsällskap    38.81        1:24.74   
24  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    40.28        1:24.75   
25  Anna Hofer  2000  Kalmar Simsällskap    40.29        1:26.18   
26  Tilda Carlsson  2003  Motala Simsällskap    40.17        1:26.48   
27  Felicia Tubbin  2003  Jönköpings Simsällskap    40.16        1:26.51   
28  Thea Lindman  2003  Hvetlanda Simsällskap    39.93        1:26.89   
29  Tindra Åkerblom  2003  Hvetlanda Simsällskap    41.13        1:27.21   
30  Victoria Danielsson  2002  Jönköpings Simsällskap    41.15        1:28.67   
31