Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Wadköpingsdoppet 2014    Utskriftsdatum  21 september 2014   
  Tävlingsort  Örebro    Utskriftstid  19:26   
  Arrangör  Örebro Simallians         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  20 september 2014         
 
 
Gren 1, 100m Frisim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Gustavsvik 
17 - 99 år: Robin Andréasson (1988) 49.92 2010-09-25 
15 - 16 år: Isak Eliasson (1996) 53.20 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Robin Andréasson  1988  12  741  24.48        50.86   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Nikola Stojmenovic  1988  11  681  26.23        52.33   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Linus Kanth  1991  10  664  25.74        52.77   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elias Haglund  1996  645  25.78        53.28   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Sebastian Pettersson  1994  632  25.66        53.64   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
Johan Hildesson  1992  626  26.51        53.82   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
Patrik Löfgren  1996  620  25.80        53.98   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Shervin Ghahestani  1997  609  26.18        54.30   
  Täby Sim                   
                     
Julian Cöster  1995  602  26.40        54.50   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Elias Gausel  1996  591  26.10        54.86   
  Simklubben S 02                   
                     
11  Axel Brorsson  1996  573  26.52        55.43   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
12  Mathias Petrusson  1993  537  26.98        56.63   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
13  Alexander Triantafillou  1997    536  27.08        56.67   
  Göteborg Sim                   
                     
14  Johan Ekstedt  1993    526  26.87        57.02   
  Göteborg Sim                   
                     
15  Eric Gustafsson  1997    516  27.83        57.40   
  Göteborg Sim                   
                     
16  Erik Skogfors  1996    512  27.76        57.54   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
17  Ludvig Hazard  1995    508  27.12        57.67   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
18  Christopher Jedel  1995    498  27.48        58.06   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
19  David Kruthammar  1997    496  28.48        58.14   
  Täby Sim                   
                     
20  Fredrik Ekesten  1995    475  28.19        58.98   
  Simklubben Ena                   
                     
21  Cruiz Llupa  1997    472  27.04        59.13   
  Simklubben Sydsim                   
                     
22  Ludvig Nyrén  1997    460  29.07        59.62   
  Säffle Simsällskap                   
                     
23  Erik Panzar  1996    428  29.01        1:01.06   
  Göteborg Sim                   
                     
24  Johan Staflund  1997    421  28.88        1:01.40   
  Skövde Simsällskap                   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Gustavsvik 
17 - 99 år: Robin Andréasson (1988) 49.92 2010-09-25 
15 - 16 år: Isak Eliasson (1996) 53.20 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Aron Qvirist  1998  12  566  26.59        55.63   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Albin Lövgren  1999  11  563  26.73        55.75   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Filip Björkholm  1998  10  553  27.23        56.07   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Carl-Åke Willberg  1998  553  26.34        56.08   
  Täby Sim                   
                     
Karl Lindoff  1998  544  27.25        56.37   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Daniel Vålvik  1999  541  26.78        56.48   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Adam Albringer  1999  538  27.18        56.58   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Niclas Lindow  1999  531  27.72        56.82   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Oscar Brohammer  1998  524  27.40        57.09   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Filip Hedman  1998  523  27.07        57.13   
  Täby Sim                   
                     
11  Ivo Kuijpers  1999  516  27.81        57.39   
  Säffle Simsällskap                   
                     
12  Jesper Böhn  1998  500  27.74        57.99   
  Simklubben S 02                   
                     
13  Pontus Staudinger  1998    480  27.91        58.79   
  Skövde Simsällskap                   
                     
14  Sean Zhong  1998    479  28.14        58.83   
  Täby Sim                   
                     
15  Philip Bergstedt  1998    478  27.95        58.86   
  Alingsås SLS                   
                     
16  Alessandro Bonetti  1999    473  28.61        59.06   
  Västerås Simsällskap                   
                     
17  Albin Larsson  1998    460  28.31        59.61   
  Varberg Sim                   
                     
17  Anes Cavka  1999    460  28.47        59.61   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
19  Pär Börjeson  1998    457  27.93        59.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
20  Eldin Kadic  1999    456  28.90        59.78   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
21  Jonathan Ekelund  1999    456  28.82        59.79   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
22  Anton Klasson  1998    445  28.66        1:00.29   
  Säffle Simsällskap                   
                     
23  Jesper Eklund  1998    441  29.13        1:00.46   
  Västerås Simsällskap                   
                     
24  Joel Eliasson  1998    424  29.45        1:01.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: kommuninvest 
13 - 14 år: Alma Thormalm (1996) 59.36 2010-09-25 
12 år och yngre: Tova Olsson (2001) 1:03.15 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sara Junevik  2000  12  654  29.11        1:00.12   
  Leksands Simförening                   
                     
Tova Olsson  2001  11  653  29.04        1:00.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Emelie Melin  2000  10  613  29.50        1:01.43   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Emma Bergkvist  2000  595  29.75        1:02.04   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Victoria Åberg  2001  586  30.12        1:02.37   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Linnéa Lundborg  2000  584  29.98        1:02.44   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Ida Swegmark  2000  582  30.53        1:02.49   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Hannah Brunzell  2001  582  29.81        1:02.50   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Kamelia Gradinarska  2001  546  30.82        1:03.83   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Emmy Östling  2001  535  31.18        1:04.29   
  Falu Simsällskap                   
                     
11  Malin Eklund  2001  535  31.29        1:04.30   
  Västerås Simsällskap                   
                     
12  Emma Lundgren  2000  530  30.87        1:04.49   
  Skövde Simsällskap                   
                     
13  Daniella Fallenhag  2000    528  31.21        1:04.57   
  Göteborg Sim                   
                     
14  Andrea Reinhold  2001    524  30.92        1:04.72   
  Göteborg Sim                   
                     
15  Emelie Hellgren  2001    516  31.36        1:05.04   
  Fagersta Simklubb                   
                     
16  Wilma Wennerberg  2001    516  31.62        1:05.05   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
17  Olivia Dahlström  2001    510  30.78        1:05.32   
  Göteborg Sim                   
                     
18  Julia Faleke-Novy  2000    500  32.02        1:05.75   
  Västerås Simsällskap                   
                     
19  Lina Nederman  2000    493  31.68        1:06.04   
  Örebro Simallians                   
                     
20  Agnes Humling  2000    481  32.11        1:06.58   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
21  Elin Ljunggren  2000    476  32.31        1:06.83   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
22  Tuva Rosebrink  2001    472  32.17        1:07.02   
  Skövde Simsällskap                   
                     
23  Amanda Johansson  2000    463  32.51        1:07.43   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: kommuninvest 
13 - 14 år: Alma Thormalm (1996) 59.36 2010-09-25 
12 år och yngre: Tova Olsson (2001) 1:03.15 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Linnéa Englund  2003  12  536  31.09        1:04.23   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Emma Cullberg  2002  11  532  30.84        1:04.41   
  Örebro Simallians                   
                     
Michelle Nordenmark  2002  10  500  31.13        1:05.74   
  Göteborg Sim                   
                     
Miriam Langarap  2002  472  32.01        1:07.02   
  Örebro Simallians                   
                     
Elsa Bergh  2002  467  32.04        1:07.24   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
Linda Fredriksson  2002  439  31.88        1:08.65   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Filippa Sterling  2002  438  32.36        1:08.70   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Edith Jernstedt  2002  437  32.81        1:08.78   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Josefine Åhlund  2002  421  33.10        1:09.62   
  Örebro Simallians                   
                     
10  Andrea Grabmüller  2002  419  33.26        1:09.73   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Edith Engström  2002  410  32.91        1:10.25   
  Västerås Simsällskap                   
                     
12  Julia Holmberg  2002  409  33.31        1:10.27   
  Västerås Simsällskap                   
                     
13  Isabelle Rydahl  2003    406  33.72        1:10.45   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
14  Elsa Jansson  2002    406  33.19        1:10.48   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
15  Alva Steindl  2002    358  35.01        1:13.48   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
16  Sofia Båvenäs  2002    350  34.84        1:14.05   
  Västerås Simsällskap                   
                     
17  Magdalena Hagsten Skarda  2003    342  35.89        1:14.60   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
18  Lina Rehnman  2002    322  36.62        1:16.11   
  Västerås Simsällskap                   
                     
19  Emma Sibelius  2002    303  36.00        1:17.67   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
20  Victoria Flyman  2003    302  36.60        1:17.79   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
21  Josefine Stenman  2002    297  37.10        1:18.21   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
22  Ida Lithner  2004    297  36.48        1:18.22   
  Säffle Simsällskap                   
                     
23  Jennifer Titus  2002    260  38.02        1:21.71   
  Örebro Simallians                   
                     
Saga Rönnqvist-Jerlström  2002              DNS   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Risifrutti 
17 - 99 år: Nadja Salomonsson (1992) 2:02.53 2012-09-22 
15 - 16 år: Erica Dahlgren (1997) 2:04.70 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  12  728  29.85  1:02.34  1:34.95    2:06.12   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Ebba Hellström  1992  11  706  30.79  1:03.53  1:35.71    2:07.42   
  Simklubben S 02                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997  10  701  30.46  1:02.77  1:35.63    2:07.73   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Elin Podéus  1997  664  30.30  1:04.04  1:37.33    2:10.04   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Clara Wiman  1996  660  30.71  1:04.17  1:37.67    2:10.32   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elsa Ericsson  1995  651  30.89  1:04.23  1:37.56    2:10.94   
  Täby Sim                   
                     
Inez Kristensson  1997  633  30.93  1:04.12  1:38.40    2:12.14   
  Göteborg Sim                   
                     
Julia Bellvik  1996  618  30.79  1:04.46  1:38.99    2:13.20   
  Simklubben S 02                   
                     
Ulrika Holm  1996  610  30.74  1:04.02  1:38.38    2:13.75   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Christin Heina  1996  604  30.63  1:04.78  1:39.42    2:14.22   
  Simklubben S 02                   
                     
11  Vera Rohlin Johansson  1995  598  31.54  1:05.57  1:40.52    2:14.69   
  Örebro Simallians                   
                     
12  Alexandra Uusaro  1995  590  31.77  1:06.36  1:41.34    2:15.28   
  Täby Sim                   
                     
13  Johanna Åberg  1997    578  31.44  1:05.62  1:40.59    2:16.22   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
14  Petra Johansson  1997    567  31.86  1:06.13  1:41.31    2:17.05   
  Säffle Simsällskap                   
                     
15  Tilde Lundmark  1995    559  31.60  1:06.49  1:41.84    2:17.76   
  Simklubben S 02                   
                     
16  Ebba Engström  1995    550  31.74  1:06.63  1:42.48    2:18.48   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
17  Moa Sundholm  1997    518  32.50  1:08.93  1:44.75    2:21.26   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
My Janzén  1997              DNS   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Risifrutti 
17 - 99 år: Nadja Salomonsson (1992) 2:02.53 2012-09-22 
15 - 16 år: Erica Dahlgren (1997) 2:04.70 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Alfhild Kristensson  1999  12  675  30.55  1:03.43  1:36.65    2:09.35   
  Göteborg Sim                   
                     
Lisa Eriksson  1998  11  657  29.89  1:02.97  1:36.85    2:10.52   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Linn Rehnberg  1998  10  650  30.43  1:03.33  1:37.15    2:10.97   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Anna Eriksson  1999  649  30.18  1:03.68  1:38.00    2:11.02   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Alice Lindhé  1999  643  30.52  1:03.64  1:37.97    2:11.43   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Lina Berggren  1998  635  31.46  1:04.70  1:38.74    2:12.03   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elin Svärd  1998  623  30.37  1:04.48  1:38.99    2:12.88   
  Falu Simsällskap                   
                     
Elin Thörner  1998  614  31.34  1:05.21  1:39.55    2:13.46   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Nikki Brockmar  1999  606  31.44  1:05.61  1:40.03    2:14.08   
  Skövde Simsällskap                   
                     
10  Marta Qvirist  1998  592  32.32  1:06.73  1:41.27    2:15.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Alice Sundberg  1999  590  31.46  1:05.59  1:40.81    2:15.24   
  Täby Sim                   
                     
12  Linnea Fundberg  1999  555  31.68  1:06.51  1:42.86    2:18.09   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
13  Linda Brännlund  1998    510  32.46  1:08.72  1:45.57    2:22.03   
  Täby Sim                   
                     
14  Sandra Lundqvist  1998    487  32.37  1:10.51  1:48.31    2:24.18   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Kommuninvest 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 2:16.92 2012-09-22 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 2:02.70 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Milos Jovancic  2002  12  326  32.86  1:09.69  1:49.35    2:28.30   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Emil Kernen  2002  11  310  33.46  1:11.21  1:51.40    2:30.79   
  Katrineholms Simsällskap                   
                     
Kevin Grahn  2003  10  243  36.59  1:19.45  2:03.77    2:43.66   
  Katrineholms Simsällskap                   
                     
Oscar Wilhelmsson  2002  240  37.42  1:19.08  2:03.25    2:44.28   
  Örebro Simallians                   
                     
Eric Malmquist  2003  239  37.57  1:21.44  2:05.28    2:44.60   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Ludvig Mathisen  2003  234  38.49  1:21.61  2:05.23    2:45.57   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Samuel Vestin  2002  211  37.53  1:22.05  2:08.47    2:51.54   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Malte Svärd  2003  203  39.09  1:24.89  2:12.06    2:53.64   
  Falu Simsällskap                   
                     
Melvin Larsson  2002  202  37.24  1:22.88  2:09.55    2:54.08   
  Örebro Simallians                   
                     
10  Lucas Sterling  2004  192  39.52  1:25.21  2:12.16    2:57.07   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Jonathan Andersson  2003  190  40.47  1:26.03  2:13.16    2:57.62   
  Säffle Simsällskap                   
                     
12  Jacob Edberg  2003  155  42.18  1:30.12  2:20.38    3:09.87   
  Säffle Simsällskap                   
                     
13  William Forsström  2002    146  43.73  1:35.33  2:26.84    3:13.63   
  Örebro Simallians                   
                     
Simon Baastad  2002              DNS   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Kommuninvest 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 2:16.92 2012-09-22 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 2:02.70 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Rydahl  2001  12  588  27.29  58.36  1:30.96    2:01.92  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Melker Olsson  2000  11  566  28.25  59.61  1:31.81    2:03.46   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Anton Steindl  2000  10  505  30.11  1:02.83  1:36.37    2:08.22   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
Tobias Åberg  2000  492  29.35  1:01.73  1:35.21    2:09.38   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
John Aldrin  2001  466  29.73  1:03.07  1:37.91    2:11.74   
  Katrineholms Simsällskap                   
                     
Alex Phu  2000  465  30.47  1:04.14  1:38.26    2:11.79   
  Göteborg Sim                   
                     
Elias Nordgren  2001  464  31.08  1:04.79  1:38.97    2:11.91   
  Sala Simsällskap                   
                     
Alexander Nylén  2000  448  29.44  1:02.94  1:38.54    2:13.49   
  Karlskoga Simförening                   
                     
Sebastian Petersson  2000  426  29.37  1:02.41  1:38.47    2:15.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Tim Baastad  2000  404  31.15  1:07.04  1:42.89    2:18.16   
  Örebro Simallians                   
                     
11  Sam Taheri  2000  403  30.89  1:05.78  1:42.72    2:18.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
12  Oscar Linder  2000  398  31.06  1:06.21  1:42.69    2:18.82   
  Göteborg Sim                   
                     
13  Gustav Nislander  2001    392  31.79  1:06.86  1:43.98    2:19.52   
  Göteborg Sim                   
                     
14  Vilmer Jansson  2000    389  31.07  1:07.54  1:44.52    2:19.93   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
15  David Albringer  2001    382  31.38  1:07.17  1:44.79    2:20.77   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
16  William Ejlegård  2000    380  31.81  1:07.74  1:45.37    2:21.03   
  Västerås Simsällskap                   
                     
17  Eric Valjus  2000    358  32.48  1:08.64  1:46.65    2:23.85   
  Örebro Simallians                   
                     
18  Viktor Sjöström  2001    333  33.07  1:10.10  1:49.44    2:27.33   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Korvbrödsbagaren 
17 - 99 år: Andreas Fürst (1990) 29.32 2012-09-22 
15 - 16 år: Hugo Rydberg (1998) 31.03 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Björn C-G Calleberg  1981  12  653          30.44   
  Örebro Simallians                   
Robin Andréasson  1988  11  632          30.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Jakob Sundén  1995  10  625          30.88   
  Varberg Sim                   
Joachim Bratt  1995  593          31.42   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Ludvig Hazard  1995  538          32.47   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Johan Ekstedt  1993  509          33.06   
  Göteborg Sim                   
Sebastian Pettersson  1994  498          33.30   
  Kungälvs Simsällskap                   
Johan Staflund  1997  489          33.52   
  Skövde Simsällskap                   
Dennis Finnström  1995  471          33.93   
  Örebro Simallians                   
10  David Kruthammar  1997  469          33.99   
  Täby Sim                   
11  Erik Panzar  1996  453          34.38   
  Göteborg Sim                   
12  Anton Karlsson  1997  402          35.76   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
13  Henrik Podéus  1995    398          35.88   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
14  Christoffer Theander  1997    343          37.71   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Axel Brorsson  1996              DSQ   
  Eskilstuna Simklubb                   
Marcus Bergenstråhle  1997              DSQ   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 5, 50m Bröstsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Korvbrödsbagaren 
17 - 99 år: Andreas Fürst (1990) 29.32 2012-09-22 
15 - 16 år: Hugo Rydberg (1998) 31.03 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Eldin Kadic  1999  12  563          31.98   
  Eskilstuna Simklubb                   
Pär Börjeson  1998  11  551          32.21   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Hampus Lovinge  1998  10  540          32.42   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Marco Häyhänen  1999  515          32.93   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Albin Lövgren  1999  506          33.13   
  Skövde Simsällskap                   
Jesper Eklund  1998  483          33.66   
  Västerås Simsällskap                   
Philip Borgström Bishop  1999  447          34.54   
  Göteborg Sim                   
David Hambraeus  1999  439          34.73   
  Falu Simsällskap                   
Anton Schough  1998  434          34.88   
  Örebro Simallians                   
10  Nils König  1998  425          35.12   
  Örebro Simallians                   
11  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  417          35.35   
  Simklubben S 02                   
12  Anton Lornell  1998  409          35.57   
  Simklubben Elfsborg                   
13  Jakob Idesten  1999    408          35.60   
  Strängnäs Simklubb                   
14  Johannes Vålvik  1999    402          35.77   
  Karlstads Simsällskap                   
15  Joel Eliasson  1998    387          36.21   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
16  Daniel Thungren  1999    297          39.54   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
17  Herman Törnvall  1999    297          39.56   
  Örebro Simallians                   
18  Tim Ekström Lundemo  1999    248          42.01   
  Katrineholms Simsällskap                   
 
Gren 6, 100m Bröstsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Joline Höstman (1988) 1:08.21 2011-09-24 
15 - 16 år: Malin Westman (1995) 1:11.75 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Viktoria Reinhold  1996  12  681  34.72        1:13.52   
  Göteborg Sim                   
                     
Amanda Persson  1996  11  668  35.00        1:13.99   
  Filipstads Simklubb                   
                     
Lina Berg  1996  10  638  35.66        1:15.13   
  Simklubben S 02                   
                     
Emelie Johansson  1996  611  36.45        1:16.22   
  Täby Sim                   
                     
Matilda Åhlström  1991  550  36.71        1:18.97   
  Bollnäs Simsällskap                   
                     
Inez Kristensson  1997  540  37.61        1:19.44   
  Göteborg Sim                   
                     
Pauline Korssell  1997  514  38.32        1:20.78   
  Täby Sim                   
                     
Hanna Klipic  1996  486  37.84        1:22.30   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Elin Waara  1997  427  40.08        1:25.89   
  Karlskoga Simförening                   
                     
10  Josefine Kjellander  1997  426  40.21        1:25.97   
  Göteborg Sim                   
                     
11  Alexandra Thungren  1997  358  42.45        1:31.05   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
12  Carmen Cheng  1997  304  44.32        1:36.15   
  Göteborg Sim                   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Joline Höstman (1988) 1:08.21 2011-09-24 
15 - 16 år: Malin Westman (1995) 1:11.75 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Lina Berggren  1998  12  654  35.36        1:14.54   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Isabelle Fredriksson  1999  11  623  35.69        1:15.73   
  Örebro Simallians                   
                     
Andréa Persson  1999  10  620  35.73        1:15.86   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Lisa Eriksson  1998  581  36.59        1:17.53   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Elsa Johansson  1998  560  36.94        1:18.50   
  Simklubben S 02                   
                     
Emma Dubo  1999  532  38.06        1:19.82   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Amanda Magnusson  1999  531  37.89        1:19.89   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Adina Nyström  1999  486  38.72        1:22.26   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Vanessa Phu  1998  481  38.86        1:22.54   
  Göteborg Sim                   
                     
10  Julia Ewerbring  1998  477  39.36        1:22.81   
  Täby Sim                   
                     
11  Maja Jansson  1999  417  40.88        1:26.57   
  Örebro Simallians                   
                     
12  Ajla Omic  1999  415  40.42        1:26.71   
  Filipstads Simklubb                   
                     
13  Helena Westerlund  1999    414  40.42        1:26.80   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
14  Johanna Gunnarsson  1999    414  40.77        1:26.81   
  Göteborg Sim                   
                     
15  Nora Berglin  1998    393  41.94        1:28.33   
  Göteborg Sim                   
                     
16  Amanda Göthlin  1998    350  43.94        1:31.75   
  Örebro Simallians                   
                     
17  Alva Nyqvist  1999    333  43.53        1:33.34   
  Deje Simsällskap                   
                     
18  Moa Elofsson  1999    241  47.71        1:43.95   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Radiator VVS AB 
13 - 14 år: Teodor Widerberg (1998) 1:09.35 2012-09-22 
12 år och yngre: Johan Rydahl (2001) 1:14.28 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Gijs Dijkhuizen  2000  12  570  32.98        1:09.39   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Tobias Åberg  2000  11  505  34.19        1:12.25   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jonathan Arvidsson  2000  10  476  35.03        1:13.70   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Johan Brewitz  2001  405  36.50        1:17.77   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Robin Vondrak  2001  394  36.71        1:18.50   
  Göteborg Sim                   
                     
Melker Olsson  2000  392  36.55        1:18.64   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Erik Josefson  2000  385  37.66        1:19.06   
  Varberg Sim                   
                     
Alexander Enlund  2000  378  37.65        1:19.55   
  Falu Simsällskap                   
                     
August Mathisen  2001  364  37.86        1:20.61   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
10  Anton Laxbäck  2001  342  38.11        1:22.26   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Vilmer Jansson  2000  336  39.11        1:22.77   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
12  Emil Lundgren  2000  331  38.99        1:23.15   
  Arvika Simsällskap                   
                     
13  Viktor Sjöström  2001    328  38.94        1:23.46   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
14  Isak Brundin  2000    305  38.93        1:25.48   
  Sala Simsällskap                   
                     
15  Igor Blagojevic  2000    295  39.59        1:26.44   
  Karlskoga Simförening                   
                     
16  David Albringer  2001    279  40.17        1:28.00   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
17  Gustav Vallin  2001    277  41.07        1:28.22   
  Göteborg Sim                   
                     
18  Oscar Linder  2000    275  41.49        1:28.49   
  Göteborg Sim                   
                     
19  Daniel Lithner  2001    230  43.26        1:33.93   
  Säffle Simsällskap                   
                     
20  Mathias Renström  2001    228  44.22        1:34.15   
  Falu Simsällskap                   
                     
21  Axel Rönnquist  2001    198  46.72        1:38.67   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Victor Nilsson  2000              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Radiator VVS AB 
13 - 14 år: Teodor Widerberg (1998) 1:09.35 2012-09-22 
12 år och yngre: Johan Rydahl (2001) 1:14.28 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Thungren  2002  12  243  44.39        1:32.22   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
Eric Malmquist  2003  11  212  45.99        1:36.42   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Ludvig Mathisen  2003  10  206  46.14        1:37.43   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Linus Björk  2002  203  46.26        1:37.90   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Anders Malmberg  2002  195  48.88        1:39.12   
  Katrineholms Simsällskap                   
                     
Tom Dijkhuizen  2003  191  47.26        1:39.79   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Lucas Sterling  2004  187  46.95        1:40.55   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Per Granlund  2002  180  47.37        1:41.94   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jonathan Andersson  2003  172  50.79        1:43.38   
  Säffle Simsällskap                   
                     
10  Jacob Edberg  2003  130  54.00        1:53.39   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Simon Baastad  2002              DNS   
  Örebro Simallians                   
                     
Malte Svärd  2003              DSQ   
  Falu Simsällskap                   
                     
 
Gren 8, 400m Medley A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: KMommuninvest 
17 - 99 år: Adam Paulsson (1995) 4:24.83 2013-09-21 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:34.30 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linus Kanth  1991  12  755  1:02.28  2:09.22  3:24.24    4:26.17   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Patrik Löfgren  1996  11  686  1:02.81  2:14.20  3:31.72    4:34.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Oskar Ericsson  1997  10  675  1:03.08  2:10.79  3:33.83    4:36.27   
  Täby Sim                   
                     
Sean Johansson  1997  604  1:06.03  2:17.12  3:39.52    4:46.70   
  Simklubben Ena                   
                     
Henrik Podéus  1995  549  1:05.12  2:22.12  3:49.56    4:56.04   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Christopher Jedel  1995  540  1:06.19  2:20.85  3:49.93    4:57.59   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Johannes Sköld  1996  526  1:05.83  2:23.87  3:51.21    5:00.32   
  Simklubben S 02                   
                     
Erik Skogfors  1996  463  1:06.50  2:30.00  4:05.97    5:13.27   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
 
Gren 8, 400m Medley A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: KMommuninvest 
17 - 99 år: Adam Paulsson (1995) 4:24.83 2013-09-21 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:34.30 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Räisänen  1999  12  695  1:02.46  2:13.89  3:28.41    4:33.58  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Täby Sim                   
                     
Lukas Steiner  1998  11  672  1:04.21  2:14.56  3:34.59    4:36.76   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Hampus Lovinge  1998  10  626  1:04.66  2:14.93  3:38.93    4:43.26   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Albin Lövgren  1999  550  1:05.80  2:23.60  3:48.13    4:55.82   
  Skövde Simsällskap                   
                     
William Westerlund Holappa  1999  538  1:07.45  2:23.92  3:51.60    4:58.02   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Anton Dahlgren  1999  504  1:10.78  2:30.30  3:53.28    5:04.60   
  Varberg Sim                   
                     
Eldin Kadic  1999  476  1:14.19  2:36.38  3:59.66    5:10.47   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Harald Brobacke  1999  448  1:12.87  2:33.93  4:07.11    5:16.62   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 9, 400m Medley C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Hörmann 
13 - 14 år: Elin Podéus (1997) 5:02.45 2011-09-24 
12 år och yngre: Kamelia Gradinarska (2001) 5:43.67 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000  12  578  1:11.36  2:30.96  4:05.64    5:20.58   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Kamelia Gradinarska  2001  11  542  1:11.50  2:35.47  4:10.89    5:27.58   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Ida Swegmark  2000  10  536  1:13.99  2:35.67  4:16.94    5:28.69   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Lina Nederman  2000  531  1:16.19  2:43.43  4:14.29    5:29.81   
  Örebro Simallians                   
                     
Tuva Rosebrink  2001  503  1:21.24  2:44.88  4:20.51    5:35.90   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Agnes Humling  2000  457  1:21.53  2:49.78  4:27.33    5:46.77   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb                   
                     
Hanna Gebart  2000  444  1:28.40  2:55.18  4:31.70    5:50.04   
  Simklubben S 02                   
                     
Emma Lundgren  2000  428  1:20.27  2:49.25  4:36.49    5:54.27   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Linnea Dunberg  2000              DSQ   
  Varberg Sim                   
                     
 
Gren 9, 400m Medley C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Hörmann 
13 - 14 år: Elin Podéus (1997) 5:02.45 2011-09-24 
12 år och yngre: Kamelia Gradinarska (2001) 5:43.67 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Julia Holmberg  2002  12  411  1:25.82  2:57.05  4:34.79    5:59.30   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elsa Jansson  2002  11  379  1:22.72  2:59.16  4:45.26    6:08.89   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
Lina Rehnman  2002  10  353  1:24.00  3:05.75  4:51.46    6:17.99   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Sofia Båvenäs  2002  328  1:30.31  3:11.49  5:00.16    6:27.22   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Emma Sibelius  2002  315  1:32.46  3:11.52  5:03.53    6:32.38   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
Jennifer Titus  2002  281  1:38.67  3:24.76  5:12.81    6:47.85   
  Örebro Simallians                   
                     
Filippa Sterling  2002              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Petra Granlund (1987) 1:00.74 2012-09-22 
15 - 16 år: Rebecka Gustafsson (1998) 1:04.46 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Vera Rohlin Johansson  1995  12  640  30.43        1:05.35   
  Örebro Simallians                   
                     
Inez Kristensson  1997  11  633  30.59        1:05.57   
  Göteborg Sim                   
                     
Amanda Persson  1996  10  628  30.37        1:05.74   
  Filipstads Simklubb                   
                     
Ulrika Holm  1996  611  31.06        1:06.35   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Johanna Andersson  1996  600  31.24        1:06.76   
  Simklubben S 02                   
                     
Clara Wiman  1996  594  31.55        1:06.97   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Emelie Johansson  1996  593  31.75        1:07.01   
  Täby Sim                   
                     
Elvira Eklund-Ramböl  1997  579  31.33        1:07.56   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Petra Johansson  1997  568  31.87        1:07.97   
  Säffle Simsällskap                   
                     
10  Elin Berggren  1996  568  31.66        1:08.00   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Nelly Neuman  1996  550  32.53        1:08.71   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
12  Alexandra Uusaro  1995  541  31.95        1:09.11   
  Täby Sim                   
                     
13  Anna Grundmark  1997    529  32.55        1:09.60   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
14  Christina Ekstedt  1996    519  31.47        1:10.06   
  Göteborg Sim                   
                     
15  Moa Sundholm  1997    518  33.14        1:10.11   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
16  Viktoria Reinhold  1996    497  32.10        1:11.08   
  Göteborg Sim                   
                     
17  Johanna Nilsson  1996    485  33.19        1:11.68   
  Arvika Simsällskap                   
                     
18  Elin Håkansson  1997    436  33.76        1:14.25   
  Karlskoga Simförening                   
                     
19  Ebba Engström  1995    433  34.73        1:14.39   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
20  Matilda Kewenter  1997    419  33.84        1:15.26   
  Göteborg Sim                   
                     
21  Linnea Sterner  1996    348  36.87        1:20.05   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
22  Carmen Cheng  1997    299  37.24        1:24.22   
  Göteborg Sim                   
                     
23  Josefine Kjellander  1997    284  37.70        1:25.64   
  Göteborg Sim                   
                     
24  Alexandra Thungren  1997    243  40.16        1:30.13   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Petra Granlund (1987) 1:00.74 2012-09-22 
15 - 16 år: Rebecka Gustafsson (1998) 1:04.46 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Rebecka Gustafsson  1998  12  690  29.75        1:03.71  15-16 Åldersgrupp Rekord 
  Simklubben Ena                   
                     
Elin Svärd  1998  11  657  30.13        1:04.78   
  Falu Simsällskap                   
                     
Anna Eriksson  1999  10  652  30.03        1:04.94   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Linnéa Fahlberg  1998  545  32.54        1:08.93   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Sandra Lundqvist  1998  530  32.64        1:09.59   
  Falu Simsällskap                   
                     
Andréa Persson  1999  507  33.45        1:10.61   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Nikki Brockmar  1999  502  32.32        1:10.86   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Alice Sundberg  1999  501  33.33        1:10.90   
  Täby Sim                   
                     
Alice Lindhé  1999  484  32.84        1:11.70   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Julia Ewerbring  1998  478  33.65        1:12.02   
  Täby Sim                   
                     
11  Marta Qvirist  1998  476  33.58        1:12.10   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
12  Elin Thörner  1998  474  34.08        1:12.20   
  Säffle Simsällskap                   
                     
13  Annie Johansson  1998    459  33.78        1:12.98   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
14  Elin Steindl  1998    429  34.66        1:14.63   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
15  Therese Johansson  1999    410  35.48        1:15.80   
  Säffle Simsällskap                   
                     
16  Ive Johansson  1998    389  33.16        1:17.10   
  Filipstads Simklubb                   
                     
17  Linnea Fundberg  1999    384  35.74        1:17.48   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
18  Linda Brännlund  1998    374  35.66        1:18.11   
  Täby Sim                   
                     
19  Ajla Omic  1999    364  35.68        1:18.83   
  Filipstads Simklubb                   
                     
20  Vanessa Phu  1998    356  36.56        1:19.46   
  Göteborg Sim                   
                     
21  Emilia Eerola  1999    335  38.32        1:21.07   
  Karlskoga Simförening                   
                     
22  Helena Westerlund  1999    330  38.11        1:21.48   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
23  Adina Nyström  1999    302  38.30        1:23.91   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Amanda Magnusson  1999              DNS   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
Gren 11, 50m Frisim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: NA Bygg 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 25.51 2010-09-25 
12 år och yngre: Johan Rydahl (2001) 25.96 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johan Rydahl  2001  12  557          25.34  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Karlstads Simsällskap                   
Anton Steindl  2000  11  513          26.05   
  Hvetlanda Simsällskap                   
John Aldrin  2001  10  494          26.38   
  Katrineholms Simsällskap                   
Sebastian Petersson  2000  489          26.46   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Elias Nordgren  2001  443          27.35   
  Sala Simsällskap                   
Alex Phu  2000  432          27.58   
  Göteborg Sim                   
Alexander Nylén  2000  415          27.96   
  Karlskoga Simförening                   
Gustav Nislander  2001  409          28.08   
  Göteborg Sim                   
Anton Laxbäck  2001  404          28.20   
  Västerås Simsällskap                   
10  Isak Brundin  2000  400          28.31   
  Sala Simsällskap                   
11  Gijs Dijkhuizen  2000  394          28.45   
  Västerås Simsällskap                   
12  Vilmer Jansson  2000  381          28.75   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
13  Johan Brewitz  2001    379          28.81   
  Västerås Simsällskap                   
14  Alexander Enlund  2000    371          29.02   
  Falu Simsällskap                   
15  Tim Baastad  2000    370          29.04   
  Örebro Simallians                   
16  Theodor Pasztor  2000    366          29.15   
  Örebro Simallians                   
17  Sam Taheri  2000    361          29.27   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
18  Gustav Vallin  2001    355          29.44   
  Göteborg Sim                   
19  Oscar Linder  2000    349          29.61   
  Göteborg Sim                   
20  Emil Lundgren  2000    336          29.98   
  Arvika Simsällskap                   
21  Eric Valjus  2000    335          30.02   
  Örebro Simallians                   
22  Igor Blagojevic  2000    327          30.26   
  Karlskoga Simförening                   
22  Robin Vondrak  2001    327          30.26   
  Göteborg Sim                   
24  William Ejlegård  2000    326          30.30   
  Västerås Simsällskap                   
25  August Mathisen  2001    315          30.65   
  Karlstads Simsällskap                   
26  Uros Jovancic  2000    308          30.87   
  Karlstads Simsällskap                   
27  Erik Josefson  2000    287          31.62   
  Varberg Sim                   
28  Victor Nilsson  2000    280          31.88   
  Västerås Simsällskap                   
29  Daniel Lithner  2001    276          32.03   
  Säffle Simsällskap                   
 
Gren 11, 50m Frisim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: NA Bygg 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 25.51 2010-09-25 
12 år och yngre: Johan Rydahl (2001) 25.96 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Milos Jovancic  2002  12  325          30.32   
  Karlstads Simsällskap                   
Emil Kernen  2002  11  305          30.96   
  Katrineholms Simsällskap                   
Melvin Larsson  2002  10  255          32.89   
  Örebro Simallians                   
Kevin Grahn  2003  254          32.92   
  Katrineholms Simsällskap                   
Oscar Wilhelmsson  2002  229          34.09   
  Örebro Simallians                   
Jonathan Andersson  2003  222          34.41   
  Säffle Simsällskap                   
Samuel Vestin  2002  214          34.85   
  Karlstads Simsällskap                   
Lucas Sterling  2004  211          35.02   
  Västerås Simsällskap                   
Eric Malmquist  2003  208          35.18   
  Strängnäs Simklubb                   
10  Linus Björk  2002  198          35.74   
  Västerås Simsällskap                   
11  Per Granlund  2002  188          36.37   
  Västerås Simsällskap                   
12  Ludvig Mathisen  2003  185          36.55   
  Karlstads Simsällskap                   
13  Malte Svärd  2003    185          36.57   
  Falu Simsällskap                   
14  Jacob Edberg  2003    172          37.45   
  Säffle Simsällskap                   
15  Tom Dijkhuizen  2003    165          38.01   
  Västerås Simsällskap                   
16  William Forsström  2002    158          38.53   
  Örebro Simallians                   
17  Anders Malmberg  2002    150          39.21   
  Katrineholms Simsällskap                   
Andreas Thungren  2002              DNS   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
Simon Baastad  2002              DNS   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 12, 100m Ryggsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Koimmuninvest 
17 - 99 år: Linus Kanth (1991) 57.17 2013-09-21 
15 - 16 år: Viktor Doder (1994) 1:01.88 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Oskar Ericsson  1997  12  632  28.28        58.19   
  Täby Sim                   
                     
Robin Andréasson  1988  11  589  29.08        59.56   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Axel Brorsson  1996  10  501  30.61        1:02.85   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Victor Zetterman  1995  487  30.12        1:03.47   
  Örebro Simallians                   
                     
Elias Haglund  1996  474  31.15        1:04.03   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Alexander Triantafillou  1997  469  30.72        1:04.28   
  Göteborg Sim                   
                     
Sebastian Pettersson  1994  449  31.24        1:05.19   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
Eric Gustafsson  1997  438  31.95        1:05.74   
  Göteborg Sim                   
                     
Anton Karlsson  1997  395  33.10        1:08.05   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
10  Christoffer Theander  1997  387  33.33        1:08.53   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
11  Ludvig Nyrén  1997  358  34.61        1:10.29   
  Säffle Simsällskap                   
                     
12  Saman Habibi  1996  179  40.90        1:28.48   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Koimmuninvest 
17 - 99 år: Linus Kanth (1991) 57.17 2013-09-21 
15 - 16 år: Viktor Doder (1994) 1:01.88 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Carl-Åke Willberg  1998  12  527  30.33        1:01.81   
  Täby Sim                   
                     
Daniel Vålvik  1999  11  510  30.26        1:02.48   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Filip Hedman  1998  10  502  29.82        1:02.81   
  Täby Sim                   
                     
Adam Albringer  1999  493  30.74        1:03.22   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Alessandro Bonetti  1999  488  31.50        1:03.41   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Anton Schough  1998  448  31.28        1:05.26   
  Örebro Simallians                   
                     
Jonathan Ekelund  1999  443  31.87        1:05.52   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Anton Klasson  1998  441  31.45        1:05.60   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Anton Lornell  1998  436  31.62        1:05.83   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
10  Joel Eliasson  1998  434  31.88        1:05.94   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Pontus Staudinger  1998  433  31.87        1:06.00   
  Skövde Simsällskap                   
                     
12  Albin Larsson  1998  410  32.83        1:07.20   
  Varberg Sim                   
                     
13  Stefan Biscevic  1998    399  32.40        1:07.84   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
14  Aron Qvirist  1998    391  32.42        1:08.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
15  Anes Cavka  1999    374  33.71        1:09.28   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
16  Sherman Cheng  1999    370  33.43        1:09.57   
  Göteborg Sim                   
                     
17  Marcus Wallén  1999    369  33.64        1:09.63   
  Skövde Simsällskap                   
                     
18  Ivo Kuijpers  1999    361  33.73        1:10.13   
  Säffle Simsällskap                   
                     
19  Oscar Brohammer  1998    354  34.06        1:10.60   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
20  David Hambraeus  1999    330  35.25        1:12.22   
  Falu Simsällskap                   
                     
21  Johannes Vålvik  1999    311  35.54        1:13.69   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
22  Jesper Eklund  1998    303  36.00        1:14.29   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Jakob Idesten  1999    259  38.14        1:18.31   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
24  Daniel Thungren  1999    210  40.47        1:23.99   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
25  Tobias Schörling  1999    185  42.27        1:27.53   
  Örebro Simallians                   
                     
Isak Meding  1998              DSQ   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Kommuninvest 
13 - 14 år: Klara Thormalm (1998) 1:07.98 2012-09-22 
12 år och yngre: Victoria Åberg (2001) 1:10.88 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Hannah Brunzell  2001  12  618  32.34        1:06.87  13-14 Åldersgrupp Rekord 
  Västerås Simsällskap                   
                     
Victoria Åberg  2001  11  583  34.12        1:08.16   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Emma Bergkvist  2000  10  532  34.36        1:10.30   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Tova Olsson  2001  521  34.47        1:10.80   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Hanna Gebart  2000  503  34.34        1:11.59   
  Simklubben S 02                   
                     
Emmy Östling  2001  476  36.01        1:12.96   
  Falu Simsällskap                   
                     
Wilma Danlid  2000  467  34.56        1:13.42   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
Clara Momats  2000  464  35.52        1:13.54   
  Örebro Simallians                   
                     
Alice Aurell  2001  446  35.96        1:14.54   
  Simklubben S 02                   
                     
10  Tuva Rosebrink  2001  442  36.25        1:14.75   
  Skövde Simsällskap                   
                     
11  Clara Lönnberg  2001  430  36.89        1:15.47   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
12  Malin Eklund  2001  427  36.54        1:15.60   
  Västerås Simsällskap                   
                     
13  Ida Nederman  2000    427  37.15        1:15.63   
  Örebro Simallians                   
                     
14  Michaela Johansson  2000    411  37.30        1:16.59   
  Varberg Sim                   
                     
15  Emelie Ångström  2001    410  37.32        1:16.66   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Andrea Reinhold  2001    410  36.82        1:16.67   
  Göteborg Sim                   
                     
17  Andrea Berggren  2000    390  38.16        1:17.96   
  Göteborg Sim                   
                     
17  Emelie Melin  2000    390  36.76        1:17.96   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
19  Emelie Hellgren  2001    385  38.44        1:18.31   
  Fagersta Simklubb                   
                     
Inez Rydh-Dufva  2001              DSQ   
  Karlskoga Simförening                   
                     
Sara Junevik  2000              DSQ   
  Leksands Simförening                   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Kommuninvest 
13 - 14 år: Klara Thormalm (1998) 1:07.98 2012-09-22 
12 år och yngre: Victoria Åberg (2001) 1:10.88 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Cullberg  2002  12  438  35.58        1:15.00   
  Örebro Simallians                   
                     
Edith Jernstedt  2002  11  437  35.32        1:15.07   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elsa Bergh  2002  10  432  36.90        1:15.36   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
Linda Fredriksson  2002  414  36.34        1:16.38   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Filippa Sterling  2002  404  37.65        1:17.05   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Elsa Jansson  2002  402  37.17        1:17.17   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
Josefine Åhlund  2002  357  38.75        1:20.24   
  Örebro Simallians                   
                     
Julia Holmberg  2002  339  40.61        1:21.69   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Andrea Grabmüller  2002  322  40.60        1:23.06   
  Västerås Simsällskap                   
                     
10  Isabelle Rydahl  2003  2.5  304  41.48        1:24.71   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
10  Michelle Träff  2002  2.5  304  40.11        1:24.71   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
12  Lovisa Gustafsson  2002  292  40.86        1:25.84   
  Örebro Simallians                   
                     
13  Alva Steindl  2002    289  41.44        1:26.14   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
14  Magdalena Hagsten Skarda  2003    287  42.11        1:26.36   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
15  Emma Sibelius  2002    283  42.67        1:26.69   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
16  Ida Lithner  2004    257  42.88        1:29.51   
  Säffle Simsällskap                   
                     
17  Victoria Flyman  2003    233  44.50        1:32.47   
  Söderhamns Simsällskap                   
                     
18  Smilla Holgersson Eliasson  2003    154  49.86        1:46.16   
  Örebro Simallians                   
                     
Saga Rönnqvist-Jerlström  2002              DNS   
  Örebro Simallians                   
                     
Tyra König  2002              DNS   
  Örebro Simallians                   
                     
Edith Engström  2002              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Sara Thydén (1989) 29.27 2012-09-22 
15 - 16 år: Jessica Allberg (1995) 29.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Linnéa Bielicz  1994  12  708          29.90   
  Göteborg Sim                   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  11  687          30.20   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Elin Podéus  1997  10  620          31.25   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Ebba Hellström  1992  594          31.69   
  Simklubben S 02                   
My Janzén  1997  576          32.02   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Tilde Lundmark  1995  554          32.44   
  Simklubben S 02                   
Hanna Sangfelt  1997  553          32.45   
  Täby Sim                   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  528          32.96   
  Karlstads Simsällskap                   
Nelly Neuman  1996  513          33.27   
  Eskilstuna Simklubb                   
10  Elin Berggren  1996  513          33.28   
  Västerås Simsällskap                   
11  Astrid Hörbäck  1997  509          33.37   
  Varberg Sim                   
12  Christina Ekstedt  1996  0.5  501          33.55   
  Göteborg Sim                   
12  Solveig Ramallo  1993  0.5  501          33.55   
  Karlstads Simsällskap                   
14  Julia Bellvik  1996    500          33.57   
  Simklubben S 02                   
15  Johanna Åberg  1997    494          33.70   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
16  Louise Hjalmarsson  1997    484          33.93   
  Skövde Simsällskap                   
17  Matilda Kewenter  1997    453          34.70   
  Göteborg Sim                   
18  Lina Watz  1996    447          34.84   
  Karlstads Simsällskap                   
19  Linnea Kobel  1996    436          35.14   
  Varberg Sim                   
20  Ebba Engström  1995    425          35.44   
  Eskilstuna Simklubb                   
21  Moa Sundholm  1997    421          35.54   
  Eskilstuna Simklubb                   
22  Hanna Klipic  1996    416          35.68   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
23  Linnea Kaldrup  1996    410          35.86   
  Simklubben S 02                   
24  Josefine Kjellander  1997    347          37.90   
  Göteborg Sim                   
25  Alexandra Thungren  1997    276          40.92   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
26  Carmen Cheng  1997    264          41.53   
  Göteborg Sim                   
 
Gren 14, 50m Ryggsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Sara Thydén (1989) 29.27 2012-09-22 
15 - 16 år: Jessica Allberg (1995) 29.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rebecka Gustafsson  1998  12  623          31.20   
  Simklubben Ena                   
Alfhild Kristensson  1999  11  589          31.78   
  Göteborg Sim                   
Amanda Magnusson  1999  10  551          32.49   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Lisa Eriksson  1998  550          32.52   
  Strängnäs Simklubb                   
Linnéa Fahlberg  1998  519          33.16   
  Simklubben Elfsborg                   
Linn Rehnberg  1998  514          33.25   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Anna Eriksson  1999  484          33.92   
  Strängnäs Simklubb                   
Isabelle Fredriksson  1999  474          34.17   
  Örebro Simallians                   
Emma Dubo  1999  470          34.27   
  Simklubben Elfsborg                   
10  Agnes Ljunggren  1999  463          34.44   
  Hvetlanda Simsällskap                   
11  Julia Mulikova  1998  448          34.81   
  Säffle Simsällskap                   
12  Linnea Fundberg  1999  447          34.83   
  Eskilstuna Simklubb                   
13  Ajla Omic  1999    441          35.00   
  Filipstads Simklubb                   
14  Nikki Brockmar  1999    422          35.51   
  Skövde Simsällskap                   
15  Ive Johansson  1998    411          35.84   
  Filipstads Simklubb                   
16  Ebba Melin  1998    390          36.46   
  Hvetlanda Simsällskap                   
17  Johanna Gunnarsson  1999    381          36.76   
  Göteborg Sim                   
18  Alva Nyqvist  1999    366          37.23   
  Deje Simsällskap                   
19  Vanessa Phu  1998    344          38.01   
  Göteborg Sim                   
20  Helena Westerlund  1999    328          38.61   
  Strängnäs Simklubb                   
 
Gren 15, 200m Fjärilsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Adam Ackerstierna (1995) 2:04.69 2012-09-22 
15 - 16 år: Axel Rebner (1994) 2:11.51 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linus Kanth  1991  12  669  28.72  1:00.85  1:33.54    2:07.12   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Patrik Löfgren  1996  11  612  29.51  1:02.35  1:35.99    2:10.92   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Fredrik Ekesten  1995  10  574  29.54  1:03.89  1:39.44    2:13.73   
  Simklubben Ena                   
                     
Joachim Bratt  1995  566  29.11  1:01.75  1:36.72    2:14.38   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
André Gradin  1994  562  29.36  1:03.76  1:38.84    2:14.69   
  Örebro Simallians                   
                     
Johan Hildesson  1992  545  29.72  1:04.01  1:39.89    2:16.10   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
Cruiz Llupa  1997  515  30.57  1:05.00  1:41.43    2:18.72   
  Simklubben Sydsim                   
                     
Erik Skogfors  1996  512  30.35  1:06.88  1:42.70    2:18.94   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Henrik Podéus  1995  505  30.93  1:06.46  1:42.81    2:19.63   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
10  Christopher Jedel  1995  496  31.00  1:06.56  1:43.70    2:20.47   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Julian Cöster  1995  416  30.18  1:06.28  1:46.21    2:28.91   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
12  Axel Brorsson  1996  407  31.45  1:08.99  1:49.48    2:30.01   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
13  Johan Staflund  1997    365  31.09  1:09.66  1:52.07    2:35.58   
  Skövde Simsällskap                   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Kommuninvest 
17 - 99 år: Adam Ackerstierna (1995) 2:04.69 2012-09-22 
15 - 16 år: Axel Rebner (1994) 2:11.51 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Filip Björkholm  1998  12  600  28.91  1:02.28  1:36.48    2:11.84   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Daniel Räisänen  1999  11  590  29.41  1:03.32  1:38.28    2:12.52   
  Täby Sim                   
                     
Hampus Lovinge  1998  10  579  30.35  1:05.44  1:40.01    2:13.38   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Lukas Steiner  1998  576  30.20  1:04.61  1:39.22    2:13.60   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Albin Lövgren  1999  552  29.37  1:03.29  1:38.99    2:15.55   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Pär Börjeson  1998  439  30.44  1:06.53  1:46.17    2:26.21   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Sean Zhong  1998  399  31.48  1:08.83  1:48.07    2:31.02   
  Täby Sim                   
                     
Philip Borgström Bishop  1999  391  31.47  1:08.26  1:48.18    2:32.07   
  Göteborg Sim                   
                     
Gustav Barnå  1999  383  33.96  1:13.56  1:53.15    2:33.11   
  Täby Sim                   
                     
10  Harald Brobacke  1999  372  33.14  1:12.85  1:54.53    2:34.60   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Sherman Cheng  1999  352  33.52  1:12.43  1:54.80    2:37.44   
  Göteborg Sim                   
                     
12  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  326  33.80  1:14.48  1:57.78    2:41.51   
  Simklubben S 02                   
                     
13  Jesper Böhn  1998    324  32.35  1:11.65  1:55.70    2:41.75   
  Simklubben S 02                   
                     
14  Marcus Wallén  1999    323  34.82  1:14.89  1:58.20    2:41.93   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Karl Lindoff  1998              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim C+D Flicko, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Kommuninvest 
13 - 14 år: Anna Eriksson (1999) 2:26.63 2013-09-21 
12 år och yngre: Victoria Åberg (2001) 2:45.25 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Lina Nederman  2000  12  456  35.69  1:17.10  1:58.78    2:40.69   
  Örebro Simallians                   
                     
Wilma Wennerberg  2001  11  368  36.54  1:19.60  2:06.66    2:52.64   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Emma Lundgren  2000  10  333  36.88  1:21.12  2:09.22    2:58.35   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Linn Granlund  2001  313  39.53  1:24.90  2:13.74    3:02.12   
  Karlskoga Simförening                   
                     
Saga Grandelius  2001  282  39.15  1:27.28  2:18.12    3:08.60   
  Karlskoga Simförening                   
                     
Jennie Lundgren  2001  255  39.75  1:28.90  2:22.96    3:15.09   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
Amanda Johansson  2000  248  39.97  1:30.35  2:24.43    3:16.76   
  Göteborg Sim                   
                     
Awaz Nabi Pour  2000  216  41.26  1:32.55  2:29.20    3:26.16   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim C+D Flicko, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Kommuninvest 
13 - 14 år: Anna Eriksson (1999) 2:26.63 2013-09-21 
12 år och yngre: Victoria Åberg (2001) 2:45.25 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Michelle Nordenmark  2002  12  444  34.92  1:15.57  1:58.16    2:42.16  0-12 Åldersgrupp Rekord 
  Göteborg Sim                   
                     
Lina Rehnman  2002  11  325  40.67  1:25.35  2:12.24    2:59.93   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Cornelia Johansson  2003  10  303  39.06  1:26.35  2:15.51    3:04.15   
  Örebro Simallians                   
                     
 
Gren 17, 4X100m Medley Herrar Öppe, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Kommuninvest 
0 år och äldre: Mass Herrar 1 (1987) 3:52.92 2013-09-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening                   











 
Mass Herrar 1  1988  24  679          3:55.67   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Patrik Löfgren  1996      29.58  1:00.58      1:00.58   
  Ludvig Hazard  1995      31.16  1:07.75      2:08.33   
  Joachim Bratt  1995      26.51  57.30      3:05.63   
  Robin Andréasson  1988      23.78  50.04      3:55.67   
                     
Täby Sim Herrar  97  22  666          3:57.20   
  Täby Sim                   
  Oskar Ericsson  1997      28.58  58.43      58.43   
  Daniel Räisänen  1999      30.73  1:05.15      2:03.58   
  David Kruthammar  1997      27.89  1:00.30      3:03.88   
  Shervin Ghahestani  1997      25.56  53.32      3:57.20   
                     
Karlstad Herrar [lag 1]  1995  20  581          4:08.21   
  Karlstads Simsällskap                   
  Adam Albringer  1999      30.61  1:04.03      1:04.03   
  Johan Rydahl  2001      32.03  1:10.05      2:14.08   
  Oskar Olsson  1995      27.54  1:00.30      3:14.38   
  Elias Haglund  1996      25.93  53.83      4:08.21   
                     
Eskilstuna Herrar  1996  18  580          4:08.30   
  Eskilstuna Simklubb                   
  Axel Brorsson  1996      30.35  1:02.67      1:02.67   
  Eldin Kadic  1999      31.57  1:09.68      2:12.35   
  Karl Lindoff  1998      27.74  1:00.01      3:12.36   
  Erik Skogfors  1996      26.90  55.94      4:08.30   
                     
Ösa Herrar  1994  16  576          4:08.92   
  Örebro Simallians                   
  Isak Meding  1998      30.56  1:02.82      1:02.82   
  Dennis Finnström  1995      32.88  1:12.62      2:15.44   
  André Gradin  1994      26.56  58.24      3:13.68   
  Anton Schough  1998      26.59  55.24      4:08.92   
                     
Mass Herrar 2  1988  14  545          4:13.47   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Joel Eliasson  1998      31.44  1:05.64      1:05.64   
  Pär Börjeson  1998      32.58  1:11.04      2:16.68   
  Julian Cöster  1995      27.34  1:00.53      3:17.21   
  Christopher Jedel  1995      27.04  56.26      4:13.47   
                     
Täby Sim Herrar Lag 2  97  12  536          4:15.01   
  Täby Sim                   
  Filip Hedman  1998      30.35  1:02.29      1:02.29   
  Gustav Barnå  1999      34.11  1:13.48      2:15.77   
  Sean Zhong  1998      29.12  1:03.99      3:19.76   
  Carl-Åke Willberg  1998      25.84  55.25      4:15.01   
                     
Mass Herrar 3  1988  10  534          4:15.20   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
  Jonathan Ekelund  1999      31.56  1:05.28      1:05.28   
  Marco Häyhänen  1999      32.11  1:08.93      2:14.21   
  Sebastian Petersson  2000      30.55  1:05.42      3:19.63   
  Aron Qvirist  1998      26.30  55.57      4:15.20   
                     
Västerås Herrar Lag 1  523          4:16.98   
  Västerås Simsällskap                   
  Alessandro Bonetti  1999      31.03  1:02.85      1:02.85   
  Gijs Dijkhuizen  2000      32.60  1:10.76      2:13.61   
  Lukas Steiner  1998      27.83  1:00.37      3:13.98   
  Johan Brewitz  2001      29.59  1:03.00      4:16.98   
                     
10  Göteborg Herrar 1  514          4:18.48   
  Göteborg Sim                   
  Eric Gustafsson  1997      31.72  1:05.16      1:05.16   
  Philip Borgström Bishop  1999      34.76  1:16.31      2:21.47   
  Alexander Triantafillou  1997      27.48  1:00.78      3:22.25   
  Johan Ekstedt  1993      25.98  56.23      4:18.48   
                     
11  S02 Herrar Lag 1  1996  496          4:21.69   
  Simklubben S 02                   
  Johannes Sköld  1996      31.80  1:04.99      1:04.99   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      36.62  1:16.90      2:21.89   
  Elias Gausel  1996      27.97  1:02.42      3:24.31   
  Jesper Böhn  1998      26.88  57.38      4:21.69   
                     
12  Skövde Ss Herrar  476          4:25.23   
  Skövde Simsällskap                   
  Marcus Wallén  1999      34.37  1:09.98      1:09.98   
  Johan Staflund  1997      34.52  1:14.58      2:24.56   
  Albin Lövgren  1999      27.79  1:00.21      3:24.77   
  Pontus Staudinger  1998      28.26  1:00.46      4:25.23   
                     
13  Elfsborg Herrar [1915]    465          4:27.23   
  Simklubben Elfsborg                   
  Anton Lornell  1998      32.06  1:06.70      1:06.70   
  Jonathan Arvidsson  2000      34.64  1:14.25      2:20.95   
  William Westerlund Holappa  1999      30.96  1:08.41      3:29.36   
  Melker Olsson  2000      27.22  57.87      4:27.23   
                     
14  Karlstad Herrar [lag 2]    436          4:33.04   
  Karlstads Simsällskap                   
  Daniel Vålvik  1999      30.39  1:03.28      1:03.28   
  Johannes Vålvik  1999      35.18  1:16.38      2:19.66   
  Milos Jovancic  2002      35.15  1:17.32      3:36.98   
  Niclas Lindow  1999      26.34  56.06      4:33.04   
                     
15  Ösa Herrar Lag 2    401          4:40.86   
  Örebro Simallians                   
  Victor Zetterman  1995      30.54  1:04.54      1:04.54   
  Nils König  1998      36.17  1:18.32      2:22.86   
  Herman Törnvall  1999      33.28  1:14.82      3:37.68   
  Tim Baastad  2000      28.81  1:03.18      4:40.86   
                     
16  Göteborg Herrar 2    383          4:45.10   
  Göteborg Sim                   
  Oscar Linder  2000      36.32  1:14.53      1:14.53   
  Robin Vondrak  2001      37.23  1:20.17      2:34.70   
  Alex Phu  2000      30.40  1:06.58      3:41.28   
  Gustav Nislander  2001      30.23  1:03.82      4:45.10   
                     
17  Säffle Ss Herrar    365          4:49.82   
  Säffle Simsällskap                   
  Anton Klasson  1998      32.27  1:07.91      1:07.91   
  Daniel Lithner  2001      43.21  1:34.36      2:42.27   
  Ludvig Nyrén  1997      32.23  1:10.55      3:52.82   
  Ivo Kuijpers  1999      26.86  57.00      4:49.82   
                     
18  Hk Sim Herrar    302          5:08.73   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
  Dennis Tillquist  1999      35.09  1:11.90      1:11.90   
  Vilmer Jansson  2000      37.93  1:22.62      2:34.52   
  Andreas Thungren  2002      37.46  1:30.49      4:05.01   
  Daniel Thungren  1999      30.02  1:03.72      5:08.73   
                     
19  Falun Herrar Lag 1  1998    279          5:16.75   
  Falu Simsällskap                   
  Mathias Renström  2001      38.01  1:19.37      1:19.37   
  Alexander Enlund  2000      38.31  1:21.33      2:40.70   
  David Hambraeus  1999      32.55  1:10.99      3:51.69   
  Malte Svärd  2003      38.79  1:25.06      5:16.75   
                     
20  Ösa Herrar Lag 3    278          5:17.21   
  Örebro Simallians                   
  Theodor Pasztor  2000      36.97  1:16.67      1:16.67   
  Marcus Bergenstråhle  1997      39.72  1:26.27      2:42.94   
  Anton Wallin  2000      38.36  1:26.90      4:09.84   
  Eric Valjus  2000      31.58  1:07.37      5:17.21   
                     
21  Karlstad Herrar [lag3]    250          5:28.43   
  Karlstads Simsällskap                   
  Ludvig Mathisen  2003      44.46  1:31.40      1:31.40   
  August Mathisen  2001      40.57  1:27.34      2:58.74   
  David Albringer  2001      35.57  1:20.60      4:19.34   
  Uros Jovancic  2000      32.13  1:09.09      5:28.43   
                     
Ösa Herrar Lag 4              DNS   
  Örebro Simallians                   
  Tobias Schörling  1999                 
  Simon Baastad  2002                 
  Saman Habibi  1996                 
  Melvin Larsson  2002              DNS   
                     
Västerås Herrar Lag 2              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
  Linus Kanth  1991      27.92  56.70      56.70   
                     
 
Gren 18, 25m Frisim Damer Öppen, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: ARENA 
0 år och äldre: Claire Vilshed (1980) 12.01 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  12            12.27   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Linnéa Bielicz  1994  11            12.37   
  Göteborg Sim                   
Christin Heina  1996  10            12.42   
  Simklubben S 02                   
Lisa Eriksson  1998            12.53   
  Strängnäs Simklubb                   
Alice Lindhé  1999            12.59   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Amanda Persson  1996            12.67   
  Filipstads Simklubb                   
Anna Eriksson  1999            12.73   
  Strängnäs Simklubb                   
Isabelle Fredriksson  1999            12.81   
  Örebro Simallians                   
 
Gren 18, 25m Frisim Damer Öppen, Semifinaler 0 år och äldre 
Sponsor: ARENA 
0 år och äldre: Claire Vilshed (1980) 12.01 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996              12.49   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Christin Heina  1996              12.54   
  Simklubben S 02                   
Lisa Eriksson  1998              12.58   
  Strängnäs Simklubb                   
Alice Lindhé  1999              12.74   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Linnéa Bielicz  1994              12.74   
  Göteborg Sim                   
Anna Eriksson  1999              12.84   
  Strängnäs Simklubb                   
Amanda Persson  1996              12.88   
  Filipstads Simklubb                   
Isabelle Fredriksson  1999              12.89   
  Örebro Simallians                   
Matilda Åhlström  1991  3.5            12.93   
  Bollnäs Simsällskap                   
Viktoria Reinhold  1996  3.5            12.93   
  Göteborg Sim                   
11  Hanna Klipic  1996  1.5            12.98   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
11  Sara Junevik  2000  1.5            12.98   
  Leksands Simförening                   
13  Tova Olsson  2001              13.00   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
13  Vera Rohlin Johansson  1995              13.00   
  Örebro Simallians                   
15  Ulrika Holm  1996              13.07   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
16  Elin Svärd  1998              13.23   
  Falu Simsällskap                   
17  Alexandra Uusaro  1995              13.32   
  Täby Sim                   
18  Elin Berggren  1996              13.40   
  Västerås Simsällskap                   
19  My Janzén  1997              13.45   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
20  Anna Grundmark  1997              13.46   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
21  Astrid Hörbäck  1997              13.48   
  Varberg Sim