Resultat Totalt Senior - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen 2017    Utskriftsdatum  11 juni 2017   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:03   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  10 juni 2017         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez (1985) 1:58.42 2009-07-30 
Distriktrekord Juniorer: Tina Gustafsosn (1962) 2:03.42 1980-06-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sofia Henell  1997  42  684  29.35  1:01.54  1:35.05    2:08.20   
  Linköpings Allmänna SS  2:08.90                 
                     
Emma Magnusson  1998  33  671  29.95  1:02.83  1:36.41    2:08.99   
  Linköpings Allmänna SS  2:08.15                 
                     
Miranda Arvidsson  1998  30  656  30.91  1:04.28  1:37.19    2:10.02   
  Kalmar Simsällskap  2:08.22                 
                     
Alice Müllern  1998  27  638  30.13  1:03.25  1:37.20    2:11.18   
  Jönköpings Simsällskap  2:05.56                 
                     
Christin Heina  1996  24  623  29.19  1:01.97  1:36.39    2:12.25   
  Linköpings Allmänna SS  2:11.92                 
                     
Wilma Johansson  2001  21  582  31.35  1:06.04  1:41.30    2:15.26   
  Jönköpings Simsällskap  2:08.47                 
                     
Elise Gidlöf  1999  18  577  31.41  1:05.60  1:40.74    2:15.67   
  Linköpings Allmänna SS  2:13.67                 
                     
Elin Gunnarsson  2002  15  572  31.21  1:05.97  1:41.40    2:16.06   
  Linköpings Allmänna SS  2:10.10                 
                     
Klara Eriksson  2000  12  555  31.67  1:06.54  1:42.63    2:17.44   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:13.34                 
                     
10  Natalie Noreblad  2002  545  31.03  1:05.98  1:41.75    2:18.26   
  Växjö Simsällskap  2:11.71                 
                     
11  Angelica Stark  1999  541  31.74  1:06.75  1:42.82    2:18.58   
  Jönköpings Simsällskap  2:12.93                 
                     
12  Andrea Palm  2000  536  31.89  1:07.00  1:43.72    2:19.01   
  Linköpings Allmänna SS  2:13.78                 
                     
13  Agnes Arberg  2001    535  32.80  1:07.91  1:44.15    2:19.09   
  Jönköpings Simsällskap  2:18.47                 
                     
14  Agnes Wedel  2000    534  31.61  1:06.79  1:43.83    2:19.18   
  Västerviks Simsällskap  2:12.02                 
                     
15  Elin Ristl  1999    523  31.82  1:07.34  1:44.45    2:20.20   
  Jönköpings Simsällskap  2:11.29                 
                     
16  Ebba Bladh Hazard  2004    520  32.45  1:08.60  1:45.09    2:20.41   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:18.87                 
                     
17  Matilda Savén  2000    518  32.66  1:08.21  1:44.66    2:20.64   
  Linköpings Allmänna SS  2:14.63                 
                     
18  Amanda Weiding  2003    507  32.66  1:08.61  1:45.68    2:21.68   
  Linköpings Allmänna SS  2:20.18                 
                     
19  Julia Åstrand  1999    503  32.63  1:09.35  1:45.75    2:22.01   
  Alvesta Simsällskap  2:19.73                 
                     
20  Wilma Svensson  2004    494  32.66  1:09.65  1:46.69    2:22.83   
  Jönköpings Simsällskap  2:21.62                 
                     
21  Alice Thörnros  2001    487  32.35  1:08.67  1:46.01    2:23.52   
  Linköpings Allmänna SS  2:12.02                 
                     
22  Malin Jonsson  1998    482  33.10  1:09.12  1:46.27    2:24.00   
  Jönköpings Simsällskap  2:17.18                 
                     
23  Saga Bodsjö  2002    482  32.36  1:08.70  1:46.45    2:24.09   
  Växjö Simsällskap  2:14.32                 
                     
24  Erika Tudegård  2001    481  34.21  1:10.79  1:47.30    2:24.12   
  Linköpings Allmänna SS  2:15.57                 
                     
25  Sandra Mokhtari  2001    481  32.88  1:08.85  1:46.55    2:24.18   
  Linköpings Allmänna SS  2:21.57                 
                     
26  Olivia Hedenfalk  2002    478  31.61  1:07.90  1:46.54    2:24.42   
  Växjö Simsällskap  2:21.70                 
                     
27  Lisa Palmqvist  2000    471  33.18  1:09.61  1:47.11    2:25.12   
  Oskarshamns Simsällskap  2:22.36                 
                     
28  Hilda Linné  2000    471  32.91  1:09.92  1:48.25    2:25.18   
  Linköpings Allmänna SS  2:21.87                 
                     
29  Nellie Myrlander  2003    466  33.54  1:10.60  1:48.21    2:25.69   
  Nässjö SLS  2:18.24                 
                     
30  Lovisa Svensson  2002    464  33.63  1:10.39  1:48.15    2:25.93   
  Värnamo Simsällskap  2:19.47                 
                     
31  Tilda Tellfjord  2003    461  33.58  1:09.74  1:48.04    2:26.20   
  Jönköpings Simsällskap  2:19.36                 
                     
32  Wilma Holmertz  2003    460  32.74  1:10.14  1:47.84    2:26.27   
  Linköpings Allmänna SS  2:21.84                 
                     
33  Elsa Sellmo  2000    460  33.71  1:10.04  1:48.61    2:26.33   
  Hvetlanda Simsällskap  2:19.83                 
                     
34  Liv Elgaard Fonnesbech  2004    448  32.95  1:10.65  1:49.85    2:27.55   
  Växjö Simsällskap  2:22.58                 
                     
35  Emmie Davis  2002    436  33.63  1:10.73  1:50.08    2:28.96   
  Jönköpings Simsällskap  2:25.61                 
                     
36  Matilda Brink  2001    423  33.92  1:11.74  1:51.31    2:30.46   
  Jönköpings Simsällskap  2:19.40                 
                     
37  Iza Delibaltas  1999    417  33.71  1:11.83  1:52.27    2:31.11   
  Oskarshamns Simsällskap  2:34.03                 
                     
38  Darja Koutchinskaia  2003    406  32.81  1:10.80  1:51.62    2:32.49   
  Linköpings Allmänna SS  2:30.99                 
                     
39  Hanna Mirkhan  2003    397  32.97  1:11.16  1:52.00    2:33.70   
  Värnamo Simsällskap  2:23.84                 
                     
40  Anna Hofer  2000    394  33.15  1:12.70  1:53.30    2:34.01   
  Kalmar Simsällskap  2:33.88                 
                     
41  Tilda Nordén  2001    388  34.31  1:13.22  1:54.02    2:34.78   
  Kalmar Simsällskap  2:28.66                 
                     
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Henrik Clevedahl (1972) 4:32.38 1989-07-27 
Distriktrekord Juniorer: Henrik Clevedahl (1972) 4:32.38 1989-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mattias Grynning  1999  42  561  1:04.32  2:21.78  3:47.02    4:55.56   
  Linköpings Allmänna SS  4:40.38                 
                     
Erik Stensson  2002  33  550  1:04.01  2:24.67  3:48.04    4:57.46   
  Värnamo Simsällskap  4:40.74                 
                     
Erik Nicklasson  1998  30  502  1:03.36  2:28.22  3:55.95    5:06.78   
  Jönköpings Simsällskap  4:46.02                 
                     
Viktor Henrysson  2003  27  488  1:07.97  2:26.22  3:59.20    5:09.67   
  Oskarshamns Simsällskap  5:01.99                 
                     
Elliot Fielder  2003  24  437  1:11.89  2:38.53  4:07.28    5:21.20   
  Motala Simsällskap  5:05.65                 
                     
 
Gren 3, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Caroline Palm (1992) 1:03.76 2009-07-01 
Distriktrekord Juniorer: Caroline Palm (1992) 1:03.76 2009-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Miranda Arvidsson  1998  42  668  32.29        1:06.47   
  Kalmar Simsällskap  1:01.77                 
                     
Alma Thormalm  1996  33  610  32.94        1:08.53   
  Jönköpings Simsällskap  1:08.44                 
                     
Klara Thormalm  1998  30  579  33.45        1:09.72   
  Jönköpings Simsällskap  1:05.52                 
                     
Sara Thunholm  1999  27  575  32.43        1:09.88   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:05.33                 
                     
Maria Galic  1995  24  564  33.95        1:10.34   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Lova Andersson  2000  21  562  32.86        1:10.41   
  Jönköpings Simsällskap  1:02.89                 
                     
Ebba Stillman  1996  18  562  34.27        1:10.42   
  Jönköpings Simsällskap  1:10.88                 
                     
Elin Ristl  1999  15  557  34.30        1:10.61   
  Jönköpings Simsällskap  1:05.19                 
                     
Vera Karlsson  2003  12  554  33.23        1:10.75   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.23                 
                     
10  Hilda Linné  2000  525  34.82        1:12.02   
  Linköpings Allmänna SS  1:08.82                 
                     
11  Leia Karlsson  2002  512  34.28        1:12.64   
  Kalmar Simsällskap  1:08.46                 
                     
12  Wilma Svensson  2004  502  35.25        1:13.11   
  Jönköpings Simsällskap  1:12.85                 
                     
13  Natalie Noreblad  2002    501  35.58        1:13.13   
  Växjö Simsällskap  1:06.31                 
                     
14  Thilde Smedbäck  2004    490  35.44        1:13.70   
  Linköpings Allmänna SS  1:06.45                 
                     
15  Mariam Istiphan  2001    486  35.38        1:13.89   
  Jönköpings Simsällskap  1:11.41                 
                     
16  Klara Gårdman  2002    479  35.38        1:14.24   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:11.24                 
                     
17  Felicia Claesén  2001    473  35.84        1:14.55   
  Västerviks Simsällskap  1:11.66                 
                     
18  Ellen Lindeby  1999    472  35.69        1:14.60   
  Kalmar Simsällskap  1:09.80                 
                     
19  Julia Åstrand  1999    459  36.95        1:15.34   
  Alvesta Simsällskap  1:13.63                 
                     
20  Lena Årebo  2002    456  35.61        1:15.49   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.89                 
                     
21  Matilda Nilsson  2004    435  36.75        1:16.66   
  Jönköpings Simsällskap  1:12.65                 
                     
22  Stina Pernius  2002    430  37.18        1:16.98   
  Oskarshamns Simsällskap  1:10.79                 
                     
23  Anna Sjölund  2000    429  36.77        1:17.05   
  Kalmar Simsällskap  1:11.22                 
                     
24  Matilda Savén  2000    428  36.77        1:17.10   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.53                 
                     
25  Josefine Härdelin  2001    427  36.82        1:17.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:12.06                 
                     
26  Saga Bodsjö  2002    411  38.30        1:18.17   
  Växjö Simsällskap  1:10.40                 
                     
27  Sofia Westerberg  2002    404  37.54        1:18.60   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:12.43                 
                     
28  Sanna Bodsjö  2003    392  38.19        1:19.40   
  Växjö Simsällskap  1:15.86                 
                     
29  Thea Jansson  2003    387  38.20        1:19.75   
  Nässjö SLS  1:16.34                 
                     
30  Emma Roos  1999    381  38.05        1:20.15   
  Jönköpings Simsällskap  1:19.91                 
                     
31  Amanda Weiding  2003    378  38.45        1:20.35   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.89                 
                     
32  Ella Wranå  2001    371  38.80        1:20.82   
  Kalmar Simsällskap  1:13.27                 
                     
33  Johanna Gunnarsson  1999    361  39.32        1:21.58   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.84                 
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Lars Frölander (1974) 49.34 2002-07-29 
Distriktrekord Juniorer: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Forndal  1997  42  723  25.19        52.26   
  Jönköpings Simsällskap  48.52                 
                     
Albin Lövgren  1999  33  710  25.36        52.56   
  Jönköpings Simsällskap  50.96                 
                     
Pontus Palmqvist  1991  30  683  25.87        53.25   
  Linköpings Allmänna SS  49.93                 
                     
Anton Andersson  1993  27  655  25.99        54.00   
  Linköpings Allmänna SS  50.60                 
                     
Markus Fürst  1996  24  647  26.09        54.22   
  Jönköpings Simsällskap  49.65                 
                     
Filip Grimberg  1998  21  631  26.55        54.69   
  Jönköpings Simsällskap  51.25                 
                     
William Myrlander  1997  18  630  26.15        54.70   
  Nässjö SLS  51.73                 
                     
Tim Lärkfeldt  2000  15  609  27.04        55.33   
  Jönköpings Simsällskap  52.04                 
                     
Anton Steindl  2000  12  601  26.22        55.56   
  Jönköpings Simsällskap  54.10                 
                     
10  Marcus Holmquist  2000  580  27.50        56.22   
  Jönköpings Simsällskap  52.58                 
                     
11  Daniel Olsson  1996  573  27.03        56.45   
  Linköpings Allmänna SS  51.89                 
                     
12  Victor Lovinge  2000  558  27.46        56.95   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  54.24                 
                     
13  Sixten Almén  1999    540  27.86        57.58   
  Linköpings Allmänna SS  55.48                 
                     
14  Noah Svensson  1999    526  27.45        58.08   
  Värnamo Simsällskap  55.92                 
                     
15  Oskar Gannholm-Johansson  1996    522  27.55        58.26   
  Linköpings Allmänna SS  52.14                 
                     
16  Gustav Franzén  2000    519  27.94        58.34   
  Växjö Simsällskap  57.04                 
                     
17  Felix Öberg  2001    496  28.39        59.23   
  Västerviks Simsällskap  57.53                 
                     
18  Frank Raunio  2000    495  28.54        59.27   
  Kalmar Simsällskap  57.16                 
                     
19  Oliver Tykesson  2000    495  28.06        59.30   
  Linköpings Allmänna SS  57.33                 
                     
20  Philip Turkowitch  2003    491  28.17        59.45   
  Kalmar Simsällskap  59.84                 
                     
21  Herman Johansson  2000    486  28.65        59.63   
  Oskarshamns Simsällskap  57.79                 
                     
22  Henrik Eriksson  2002    486  28.43        59.64   
  Motala Simsällskap  57.92                 
                     
23  Jonathan Myrlander  2000    483  28.18        59.76   
  Nässjö SLS  55.81                 
                     
24  Nicola Lundqvist  2002    482  28.41        59.80   
  Linköpings Allmänna SS  58.50                 
                     
25  Oscar Sjöblad  1997    475  24.79        1:00.12   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  54.37                 
                     
26  Atis Stikáns  1999    472  28.62        1:00.23   
  Kalmar Simsällskap  57.66                 
                     
27  Naevid Kiasat  2001    448  28.79        1:01.28   
  Linköpings Allmänna SS  57.02                 
                     
28  Daniel Agestav  2002    445  28.67        1:01.41   
  Jönköpings Simsällskap  1:00.32                 
                     
29  Job Sanders  2003    440  28.83        1:01.63   
  Jönköpings Simsällskap  57.51                 
                     
30  Sebastian Nilsson  2002    440  29.04        1:01.64   
  Linköpings Allmänna SS  57.58                 
                     
31  Oskar Axandersson  2002    438  28.47        1:01.74   
  Växjö Simsällskap  59.73                 
                     
32  Gusten Helgesson  2002    427  29.47        1:02.29   
  Kalmar Simsällskap  59.54                 
                     
33  Patrik Petkoczi  2002    420  29.97        1:02.59   
  Jönköpings Simsällskap  59.65                 
                     
34  Emanuel Tidåsen  2002    417  28.79        1:02.75   
  Växjö Simsällskap  1:02.20                 
                     
35  Albin Staaf  2000    411  29.10        1:03.06   
  Linköpings Allmänna SS  1:00.68                 
                     
36  Gustav Fahlström  2005    338  31.92        1:07.34   
  Motala Simsällskap  1:04.09                 
                     
Gustav Henell  1999              DNS   
  Linköpings Allmänna SS  55.24                 
                     
Robin Pettersson  2000              DSQ   
  Värnamo Simsällskap  56.67                 
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Vilma Ekström (1994) 31.52 2017-04-09 
Distriktrekord Juniorer: Vilma Ekström (1994) 32.63 2014-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Vilma Ekström  1994  42  770          32.15   
  Linköpings Allmänna SS  31.02                 
Sara Wallberg  1999  33  728          32.77   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.14                 
Edith Axelsson-Wiesel  2002  30  643          34.14   
  Ljungby Simsällskap  32.47                 
Emelie Gidlöf  1997  27  610          34.76   
  Linköpings Allmänna SS  33.39                 
Wilma Johansson  2001  24  594          35.06   
  Jönköpings Simsällskap  33.60                 
Tea Winblad  2004  21  588          35.18   
  Kalmar Simsällskap  34.49                 
Ella Lindroth  2001  18  575          35.44   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.21                 
Emma Hansson  1998  15  569          35.57   
  Jönköpings Simsällskap  34.35                 
Adina Eriksson  1999  12  562          35.71   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.95                 
10  Lisa Palmqvist  2000  548          36.01   
  Oskarshamns Simsällskap  34.99                 
11  Tilde Wolfgang  2001  545          36.09   
  Kalmar Simsällskap  35.44                 
12  Thea Ekström  2001  544          36.11   
  Västerviks Simsällskap  34.12                 
13  Elise Gidlöf  1999    540          36.19   
  Linköpings Allmänna SS  35.14                 
14  Erika Tudegård  2001    511          36.86   
  Linköpings Allmänna SS  34.66                 
15  Nellie Myrlander  2003    491          37.35   
  Nässjö SLS  35.81                 
16  Lisa Andersson  2001    491          37.36   
  Kalmar Simsällskap  35.75                 
17  Martina Karlsson  2003    486          37.49   
  Linköpings Allmänna SS  38.92                 
18  Clara Rönnäng  2001    479          37.66   
  Värnamo Simsällskap  37.09                 
19  Alva Högberg  2002    476          37.74   
  Linköpings Allmänna SS  38.19                 
20  Lena Årebo  2002    468          37.95   
  Linköpings Allmänna SS  36.06                 
21  Lovisa Öhrn  2002    468          37.97   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.61                 
22  Emma Johansson  1997    466          38.02   
  Jönköpings Simsällskap                   
23  Anna Hofer  2000    461          38.15   
  Kalmar Simsällskap  37.71                 
24  Emma Juneskog  1998    458          38.24   
  Västerviks Simsällskap  36.33                 
25  Jazmina Hedqvist  2002    455          38.32   
  Hvetlanda Simsällskap  37.87                 
26  Wilma Holmertz  2003    453          38.38   
  Linköpings Allmänna SS  35.79                 
27  Tilda Carlsson  2003    438          38.79   
  Motala Simsällskap  36.65                 
28  Stina Pernius  2002    433          38.95   
  Oskarshamns Simsällskap  37.40                 
28  Wilma Carlheim  2003    433          38.95   
  Jönköpings Simsällskap  36.76                 
30  Ella Haraldsson  2003    430          39.04   
  Hvetlanda Simsällskap  36.77                 
31  Leia Karlsson  2002    426          39.17   
  Kalmar Simsällskap  37.26                 
32  Olivia Gustafsson  2004    399          40.04   
  Linköpings Allmänna SS  36.73                 
33  Lisa Flaa  2002    393          40.22   
  Nässjö SLS  37.55                 
34  Tilda Nordén  2001    386          40.47   
  Kalmar Simsällskap  37.83                 
35  Liv Elgaard Fonnesbech  2004    377          40.78   
  Växjö Simsällskap  37.47                 
 
Gren 6, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jakob Dorch (1985) 1:02.50 2011-06-17 
Distriktrekord Juniorer: Joakim Nielsen (1984) 1:03.73 2002-07-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tom Andersson  1998  42  639  30.76        1:06.30   
  Linköpings Allmänna SS  1:02.40                 
                     
Petter Cyrén  1996  33  594  31.83        1:07.94   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.29                 
                     
Simon Linnér  1999  30  562  31.81        1:09.19   
  Linköpings Allmänna SS  1:05.11                 
                     
Edvin Torlakovic  2001  27  552  32.38        1:09.63   
  Västerviks Simsällskap  1:06.06                 
                     
Albin Lövgren  1999  24  551  33.09        1:09.67   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.34                 
                     
Marcus Forsgren  1996  21  549  31.64        1:09.73   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:02.89                 
                     
Erik Stensson  2002  18  495  33.62        1:12.19   
  Värnamo Simsällskap  1:05.86                 
                     
Axel Eriksson  1998  15  449  35.41        1:14.59   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:10.95                 
                     
Albert Oscarsson  2001  12  445  34.12        1:14.83   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.70                 
                     
10  Anton Arvidsson  2000  440  34.84        1:15.08   
  Kalmar Simsällskap  1:10.41                 
                     
11  John Brolin  2002  431  35.63        1:15.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:15.63                 
                     
12  Ruben Staaf  2002  427  34.96        1:15.83   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.21                 
                     
13  Elliot Fielder  2003    425  35.48        1:15.98   
  Motala Simsällskap  1:11.75                 
                     
14  Nicola Lundqvist  2002    422  34.79        1:16.11   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.07                 
                     
15  Gustav Edlund  2004    413  35.18        1:16.69   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.09                 
                     
16  Oskar Axandersson  2002    398  35.21        1:17.65   
  Växjö Simsällskap  1:11.65                 
                     
17  Filip Egelrud  2000    382  36.02        1:18.69   
  Jönköpings Simsällskap  1:09.82                 
                     
18  Job Sanders  2003    381  36.58        1:18.74   
  Jönköpings Simsällskap  1:11.44                 
                     
19  Arvid Johansson  2001    362  36.70        1:20.09   
  Kalmar Simsällskap  1:17.86                 
                     
20  Daniel Agestav  2002    299  38.01        1:25.43   
  Jönköpings Simsällskap  1:15.32                 
                     
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 2:08.01 2011-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sandra Lange  1999  42  481  33.87  1:13.72  1:54.59    2:35.44   
  Alvesta Simsällskap  2:31.19                 
                     
Tea Winblad  2004  33  449  33.76  1:14.89  1:57.40    2:39.07   
  Kalmar Simsällskap  2:39.41                 
                     
Angelica Stark  1999  30  444  32.64  1:12.43  1:54.76    2:39.66   
  Jönköpings Simsällskap  2:38.01                 
                     
Vera Karlsson  2003  27  419  35.50  1:16.00  2:00.55    2:42.71   
  Linköpings Allmänna SS  2:38.55                 
                     
Agnes Arberg  2001  24  407  36.09  1:18.03  2:00.58    2:44.27   
  Jönköpings Simsällskap  2:35.99                 
                     
Emma Johansson  1997  21  388  34.97  1:16.92  2:00.82    2:46.94   
  Jönköpings Simsällskap  2:35.52                 
                     
Thilde Smedbäck  2004  18  359  36.40  1:20.48  2:06.67    2:51.33   
  Linköpings Allmänna SS  2:45.10                 
                     
Elin Ljunggren  2000  15  353  37.42  1:20.98  2:06.79    2:52.32   
  Hvetlanda Simsällskap  2:36.99                 
                     
Jennifer Jingmark  2003  12  295  36.42  1:20.98  2:11.10    3:02.93   
  Värnamo Simsällskap  2:38.60                 
                     
 
Gren 8, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Axel Pettersson (1995) 26.05 2017-04-09 
Distriktrekord Juniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Pontus Palmqvist  1991  42  625          28.11   
  Linköpings Allmänna SS  25.07                 
Markus Fürst  1996  33  607          28.39   
  Jönköpings Simsällskap  26.20                 
Oskar Gannholm-Johansson  1996  30  586          28.72   
  Linköpings Allmänna SS  26.22                 
Max Engström  2001  27  532          29.66   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.84                 
William Myrlander  1997  24  499          30.29   
  Nässjö SLS  27.68                 
Victor Lovinge  2000  21  474          30.83   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.88                 
Robin Pettersson  2000  18  462          31.09   
  Värnamo Simsällskap  29.75                 
Emanuel Tidåsen  2002  15  461          31.11   
  Växjö Simsällskap  29.89                 
Anton Steindl  2000  12  455          31.24   
  Jönköpings Simsällskap  30.03                 
10  Oliver Tykesson  2000  446          31.45   
  Linköpings Allmänna SS  29.98                 
11  Oscar Hegmegi  2001  444          31.50   
  Jönköpings Simsällskap  29.99                 
12  Johan Bergwall  1999  437          31.66   
  Jönköpings Simsällskap  29.04                 
13  Garri Svensson  2000    435          31.72   
  Kalmar Simsällskap  28.72                 
14  Philip Turkowitch  2003    431          31.81   
  Kalmar Simsällskap  31.78                 
15  Viktor Henrysson  2003    424          31.98   
  Oskarshamns Simsällskap  29.38                 
16  Jonathan Myrlander  2000    422          32.05   
  Nässjö SLS  29.94                 
17  Felix Öberg  2001    414          32.23   
  Västerviks Simsällskap  30.33                 
18  Noah Svensson  1999    411          32.32   
  Värnamo Simsällskap  29.35                 
19  Jesper Jönsson  2000    386          32.99   
  Västerviks Simsällskap  31.54                 
20  Edvin Torlakovic  2001    375          33.33   
  Västerviks Simsällskap  29.39                 
21  Henrik Eriksson  2002    365          33.63   
  Motala Simsällskap  30.34                 
Gustav Henell  1999              DNS   
  Linköpings Allmänna SS  27.83                 
Gustav Franzén  2000              DSQ   
  Växjö Simsällskap  28.55                 
 
Gren 9, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Linköpings ASS 4:09.32 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
LASS damer lag 1  84  715          4:19.43   
  Linköpings Allmänna SS  4:16.60                 
  Caroline Palm  1992      32.69  1:06.99      1:06.99   
  Vilma Ekström  1994      32.15  1:09.97      2:16.96   
  Rebecka Palm  1990      29.37  1:04.45      3:21.41   
  Sofia Henell  1997      27.60  58.02      4:19.43   
                     
JÖNKÖPING damer  66  633          4:30.20   
  Jönköpings Simsällskap  4:24.01                 
  Klara Thormalm  1998      32.58  1:07.59      1:07.59   
  Wilma Johansson  2001      36.97  1:18.30      2:25.89   
  Ebba Stillman  1996      30.59  1:05.90      3:31.79   
  Alma Thormalm  1996      27.55  58.41      4:30.20   
                     
NKK damer lag 1  60  587          4:37.07   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  4:23.83                 
  Klara Eriksson  2000      34.02  1:11.97      1:11.97   
  Sara Wallberg  1999      33.95  1:14.08      2:26.05   
  Michelle Franzén  1993      31.07  1:09.04      3:35.09   
  Sara Thunholm  1999      28.09  1:01.98      4:37.07   
                     
LASS damer lag 2  54  580          4:38.19   
  Linköpings Allmänna SS  4:32.30                 
  Emma Magnusson  1998      34.05  1:10.48      1:10.48   
  Emelie Gidlöf  1997      35.79  1:18.11      2:28.59   
  Elise Gidlöf  1999      31.81  1:09.74      3:38.33   
  Christin Heina  1996      28.36  59.86      4:38.19   
                     
JÖNKÖPING damer 2  48  570          4:39.87   
  Jönköpings Simsällskap  4:30.02                 
  Lova Andersson  2000      33.13  1:10.23      1:10.23   
  Emma Hansson  1998      36.15  1:19.44      2:29.67   
  Maria Galic  1995      31.16  1:09.16      3:38.83   
  Alice Müllern  1998      28.89  1:01.04      4:39.87   
                     
VÄSTERVIK damer  42  524          4:47.67   
  Västerviks Simsällskap  4:35.23                 
  Agnes Wedel  2000      35.09  1:12.85      1:12.85   
  Thea Ekström  2001      35.85  1:18.83      2:31.68   
  Felicia Claesén  2001      32.07  1:12.73      3:44.41   
  Linnea Waldemarsson  1996      29.59  1:03.26      4:47.67   
                     
NKK damer LAG 2  36  517          4:49.00   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  4:37.15                 
  Klara Gårdman  2002      35.76  1:15.05      1:15.05   
  Ella Lindroth  2001      35.98  1:16.96      2:32.01   
  Adina Eriksson  1999      32.57  1:11.82      3:43.83   
  Ebba Bladh Hazard  2004      31.16  1:05.17      4:49.00   
                     
LASS flickor lag 5  30  513          4:49.85   
  Linköpings Allmänna SS  4:44.61                 
  Vera Karlsson  2003      33.82  1:10.74      1:10.74   
  Wilma Holmertz  2003      38.43  1:23.83      2:34.57   
  Thilde Smedbäck  2004      32.57  1:12.71      3:47.28   
  Elin Gunnarsson  2002      28.86  1:02.57      4:49.85   
                     
KALMAR SS damer  24  511          4:50.19   
  Kalmar Simsällskap  4:27.85                 
  Miranda Arvidsson  1998      32.47  1:09.13      1:09.13   
  Lisa Andersson  2001      37.04  1:21.31      2:30.44   
  Ellen Lindeby  1999      32.83  1:11.56      3:42.00   
  Anna Hofer  2000      32.09  1:08.19      4:50.19   
                     
10  LASS damer lag 3  18  503          4:51.75   
  Linköpings Allmänna SS  4:53.17                 
  Hilda Linné  2000      34.22  1:12.61      1:12.61   
  Erika Tudegård  2001      37.81  1:22.30      2:34.91   
  Alice Thörnros  2001      33.91  1:15.80      3:50.71   
  Matilda Savén  2000      28.93  1:01.04      4:51.75   
                     
11  KALMAR SS damer lag 2  12  498          4:52.72   
  Kalmar Simsällskap  4:43.40                 
  Leia Karlsson  2002      34.83  1:13.92      1:13.92   
  Tilde Wolfgang  2001      38.02  1:23.39      2:37.31   
  Anna Sjölund  2000      31.10  1:08.23      3:45.54   
  Tea Winblad  2004      31.68  1:07.18      4:52.72   
                     
12  JÖNKÖPING damer 3  495          4:53.32   
  Jönköpings Simsällskap  4:35.03                 
  Mariam Istiphan  2001      35.84  1:14.27      1:14.27   
  Elin Ristl  1999      37.74  1:20.87      2:35.14   
  Emma Roos  1999      32.22  1:11.15      3:46.29   
  Angelica Stark  1999      31.50  1:07.03      4:53.32   
                     
13  OSKARSHAMN damer    472          4:57.93   
  Oskarshamns Simsällskap  4:48.48                 
  Johanna Fransson  2004      36.99  1:18.17      1:18.17   
  Lisa Palmqvist  2000      35.70  1:17.83      2:36.00   
  Stina Pernius  2002      33.23  1:14.05      3:50.05   
  Iza Delibaltas  1999      32.26  1:07.88      4:57.93   
                     
14  JÖNKÖPING damer 4    454          5:01.73   
  Jönköpings Simsällskap  4:40.04                 
  Matilda Nilsson  2004      36.60  1:15.92      1:15.92   
  Matilda Brink  2001      38.85  1:25.45      2:41.37   
  Agnes Arberg  2001      33.75  1:14.36      3:55.73   
  Wilma Svensson  2004      31.19  1:06.00      5:01.73   
                     
15  LASS flickor lag 6    447          5:03.43   
  Linköpings Allmänna SS  4:59.48                 
  Lena Årebo  2002      36.20  1:16.32      1:16.32   
  Alva Högberg  2002      38.31  1:23.25      2:39.57   
  Darja Koutchinskaia  2003      33.51  1:18.20      3:57.77   
  Amanda Weiding  2003      30.77  1:05.66      5:03.43   
                     
16  VÄXJÖ SS damer    444          5:04.05   
  Växjö Simsällskap  4:40.59                 
  Natalie Noreblad  2002      34.66  1:12.96      1:12.96   
  Liv Elgaard Fonnesbech  2004      41.78  1:29.36      2:42.32   
  Saga Bodsjö  2002      32.80  1:12.14      3:54.46   
  Sanna Bodsjö  2003      32.30  1:09.59      5:04.05   
                     
17  JÖNKÖPING damer 5    417          5:10.58   
  Jönköpings Simsällskap  4:45.05                 
  Emmie Davis  2002      38.60  1:19.01      1:19.01   
  Wilma Carlheim  2003      39.71  1:26.28      2:45.29   
  Tilda Tellfjord  2003      34.11  1:17.45      4:02.74   
  Malin Jonsson  1998      32.27  1:07.84      5:10.58   
                     
18  HVETLANDA damer    408          5:12.68   
  Hvetlanda Simsällskap  4:47.94                 
  Elsa Sellmo  2000      38.23  1:20.03      1:20.03   
  Ella Haraldsson  2003      42.38  1:31.54      2:51.57   
  Elin Ljunggren  2000      34.57  1:16.81      4:08.38   
  Jazmina Hedqvist  2002      30.07  1:04.30      5:12.68   
                     
NÄSSJÖ damer [1997]              DSQ   
  Nässjö SLS  5:06.37                 
  Thea Jansson  2003      38.63  1:20.93      1:20.93   
  Lisa Flaa  2002      41.18  1:29.50      2:50.43   
  Nellie Myrlander  2003      36.15  1:20.18      4:10.61   
                     
VÄRNAMO SS damer              DSQ   
  Värnamo Simsällskap  4:52.91                 
  Lovisa Svensson  2002      37.67  1:18.74      1:18.74   
  Clara Rönnäng  2001      38.32  1:24.50      2:43.24   
  Jennifer Jingmark  2003      35.75  1:17.66      4:00.90   
                     
 
Gren 10, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jönköpings SS 7:30.24 2015-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
JÖNKÖPING herrar  84  694          7:52.60   
  Jönköpings Simsällskap  7:40.40                 
  Daniel Forndal  1997      56.32  1:56.99      1:56.99   
  Albin Lövgren  1999      56.34  1:57.72      3:54.71   
  Filip Grimberg  1998      56.23  1:58.42      5:53.13   
  Markus Fürst  1996      57.69  1:59.47      7:52.60   
                     
LASS herrar lag 1  66  648          8:03.60   
  Linköpings Allmänna SS  8:04.40                 
  Tom Andersson  1998      58.38  2:02.41      2:02.41   
  Anton Andersson  1993      55.81  1:57.22      3:59.63   
  Pontus Palmqvist  1991      57.25  1:59.91      5:59.54   
  Daniel Olsson  1996      58.52  2:04.06      8:03.60   
                     
JÖNKÖPING herrar 2  60  618          8:11.24   
  Jönköpings Simsällskap  8:00.02                 
  Erik Nicklasson  1998      59.81  2:04.11      2:04.11   
  Marcus Holmquist  2000      57.71  1:59.00      4:03.11   
  Tim Lärkfeldt  2000      58.48  2:03.91      6:07.02   
  Anton Steindl  2000      1:00.12  2:04.22      8:11.24   
                     
LASS herrar lag 2  54  531          8:36.82   
  Linköpings Allmänna SS  8:28.80                 
  Sixten Almén  1999      1:00.70  2:03.96      2:03.96   
  Petter Cyrén  1996      1:02.80  2:12.77      4:16.73   
  Mattias Grynning  1999      1:01.80  2:07.97      6:24.70   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      1:01.56  2:12.12      8:36.82   
                     
VÄRNAMO SS herrar  48  482          8:53.46   
  Värnamo Simsällskap  8:47.80                 
  Anton Bäckman  2003      1:07.09  2:19.17      2:19.17   
  Erik Stensson  2002      59.81  2:04.70      4:23.87   
  Noah Svensson  1999      1:05.61  2:18.38      6:42.25   
  Robin Pettersson  2000      1:00.82  2:11.21      8:53.46   
                     
JÖNKÖPING herrar 3  42  479          8:54.57   
  Jönköpings Simsällskap  8:22.22                 
  Johan Bergwall  1999      1:00.99  2:06.65      2:06.65   
  Job Sanders  2003      1:04.81  2:15.44      4:22.09   
  Patrik Petkoczi  2002      1:06.71  2:16.61      6:38.70   
  Oscar Hegmegi  2001      1:03.26  2:15.87      8:54.57   
                     
VÄXJÖ SS herrar  36  467          8:59.45   
  Växjö Simsällskap  8:47.38                 
  Anton Strand  2003      1:04.04  2:15.86      2:15.86   
  Gustav Franzén  2000      1:01.34  2:07.50      4:23.36   
  Emanuel Tidåsen  2002      1:07.19  2:20.17      6:43.53   
  Oskar Axandersson  2002      1:05.41  2:15.92      8:59.45   
                     
KALMAR SS herrar  30  462          9:01.18   
  Kalmar Simsällskap  8:24.12                 
  Frank Raunio  2000      1:05.38  2:14.78      2:14.78   
  Atis Stikáns  1999      1:03.33  2:16.22      4:31.00   
  Philip Turkowitch  2003      1:03.95  2:13.65      6:44.65   
  Anton Arvidsson  2000      1:05.03  2:16.53      9:01.18   
                     
LASS herrar lag 3  24  458          9:02.90   
  Linköpings Allmänna SS  9:08.18                 
  Naevid Kiasat  2001      1:04.65  2:13.10      2:13.10   
  Albin Staaf  2000      1:06.89  2:18.21      4:31.31   
  Albert Oscarsson  2001      1:10.14  2:23.60      6:54.91   
  Oliver Tykesson  2000      1:01.52  2:07.99      9:02.90   
                     
10  LASS pojkar lag 4  18  440          9:09.93   
  Linköpings Allmänna SS  9:11.43                 
  Ruben Staaf  2002      1:07.08  2:19.93      2:19.93   
  Sebastian Nilsson  2002      1:05.43  2:18.35      4:38.28   
  Nicola Lundqvist  2002      1:06.58  2:15.61      6:53.89   
  Elias Axelsson  2002      1:05.27  2:16.04      9:09.93   
                     
11  OSKARSHAMN herrar  12  413          9:21.86   
  Oskarshamns Simsällskap  9:07.01                 
  Viktor Henrysson  2003      1:04.42  2:11.82      2:11.82   
  Herman Johansson  2000      1:03.43  2:15.12      4:26.94   
  Henrik Duong  2003      1:08.62  2:25.73      6:52.67   
  Edvin Karlsson  2004      1:12.14  2:29.19      9:21.86   
                     
 
Gren 11, 1500m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Eva Berglund (1984) 16:49.28 2009-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Martina Granström (1991) 16:56.43 2009-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alice Thörnros  2001  42  546  1:11.02  2:26.15  3:41.42  4:56.28  18:52.08   
  Linköpings Allmänna SS  17:52.10      6:11.74  7:27.06  8:42.87  9:58.70     
          11:15.00  12:31.52  13:47.55  15:03.58     
          16:20.67  17:36.66         
                     
Andrea Palm  2000  33  538  1:11.71  2:27.68  3:44.04  5:00.06  18:57.73   
  Linköpings Allmänna SS  18:06.90      6:15.95  7:31.61  8:47.35  10:03.38     
          11:19.35  12:35.48  13:51.95  15:08.72     
          16:25.50  17:42.10         
                     
Angelica Stark  1999  30  533  1:11.34  2:27.02  3:42.64  4:58.35  19:01.39   
  Jönköpings Simsällskap  18:22.44      6:15.25  7:31.86  8:48.65  10:05.43     
          11:22.27  12:39.67  13:57.36  15:15.04     
          16:32.85  17:46.60         
                     
Malin Jonsson  1998  27  488  1:12.77  2:30.16  3:48.70  5:07.09  19:35.05   
  Jönköpings Simsällskap  19:10.57      6:25.20  7:43.67  9:02.21  10:20.97     
          11:39.40  12:58.32  14:17.56  15:36.63     
          16:56.63  18:16.46         
                     
Olivia Hedenfalk  2002  24  473  1:12.23  2:30.57  3:49.56  5:08.56  19:47.36   
  Växjö Simsällskap        6:28.82  7:49.33  9:09.65  10:30.58     
          11:50.79  13:10.69  14:30.86  15:51.51     
          17:12.23  18:32.71         
                     
Tilda Tellfjord  2003  21  456  1:15.81  2:35.85  3:56.00  5:15.72  20:02.15   
  Jönköpings Simsällskap  19:22.86      6:35.02  7:54.98  9:15.90  10:36.15     
          11:57.78  13:18.94  14:39.57  16:00.59     
          17:22.35  18:43.31         
                     
Matilda Brink  2001  18  402  1:15.15  2:34.54  3:55.23  5:17.76  20:53.73   
  Jönköpings Simsällskap  19:06.02      6:40.24  8:03.53  9:27.59  10:52.31     
          12:17.48  13:42.47  15:08.43  16:34.56     
          18:01.42  19:28.06         
                     
 
Gren 12, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Anders Holmertz (1968) 1:47.29 1990-08-09 
Distriktrekord Juniorer: Victor Johansson (1998) 1:49.91 2017-04-09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Markus Fürst  1996  42  660  27.33  56.34  1:26.54    1:57.13   
  Jönköpings Simsällskap  1:50.02                 
                     
Filip Grimberg  1998  33  623  28.02  59.71  1:30.57    1:59.41   
  Jönköpings Simsällskap  1:48.57                 
                     
Markus Malm  1997  30  621  28.45  59.48  1:29.46    1:59.55   
  Jönköpings Simsällskap  1:49.24                 
                     
Marcus Holmquist  2000  27  611  28.55  59.53  1:30.14    2:00.18   
  Jönköpings Simsällskap  1:52.62                 
                     
Tim Lärkfeldt  2000  24  547  28.28  59.91  1:31.86    2:04.68   
  Jönköpings Simsällskap  1:52.74                 
                     
Johan Bergwall  1999  21  527  29.28  1:00.86  1:33.39    2:06.21   
  Jönköpings Simsällskap  1:59.09                 
                     
Oliver Tykesson  2000  18  509  29.67  1:02.90  1:35.39    2:07.69   
  Linköpings Allmänna SS  2:03.09                 
                     
Sixten Almén  1999  15  506  29.19  1:02.38  1:35.13    2:07.95   
  Linköpings Allmänna SS  1:58.97                 
                     
Erik Stensson  2002  12  501  29.66  1:01.77  1:35.23    2:08.39   
  Värnamo Simsällskap  1:58.09                 
                     
10  Tom Andersson  1998  484  29.47  1:02.27  1:36.48    2:09.89   
  Linköpings Allmänna SS  1:57.68                 
                     
11  Gustav Franzén  2000  483  29.22  1:02.21  1:36.02    2:09.96   
  Växjö Simsällskap  2:04.88                 
                     
12  Viktor Henrysson  2003  465  31.25  1:04.80  1:38.91    2:11.63   
  Oskarshamns Simsällskap  2:07.78                 
                     
13  Elliot Fielder  2003    460  29.87  1:03.70  1:38.01    2:12.05   
  Motala Simsällskap  2:10.87                 
                     
14  Noah Svensson  1999    448  29.01  1:03.06  1:38.41    2:13.23   
  Värnamo Simsällskap  2:14.92                 
                     
15  Frank Raunio  2000    446  31.50  1:05.33  1:39.80    2:13.43   
  Kalmar Simsällskap  2:06.11                 
                     
16  Job Sanders  2003    424  31.51  1:06.53  1:41.96    2:15.77   
  Jönköpings Simsällskap  2:08.03                 
                     
17  Naevid Kiasat  2001    423  30.54  1:05.16  1:40.86    2:15.86   
  Linköpings Allmänna SS  2:05.55                 
                     
18  Herman Johansson  2000    422  31.27  1:05.98  1:40.66    2:15.90   
  Oskarshamns Simsällskap  2:10.42                 
                     
19  Atis Stikáns  1999    410  31.07  1:06.07  1:41.99    2:17.22   
  Kalmar Simsällskap  2:06.98                 
                     
20  Emanuel Tidåsen  2002    410  30.42  1:05.92  1:41.75    2:17.28   
  Växjö Simsällskap  2:20.86                 
                     
21  Patrik Petkoczi  2002    404  31.86  1:07.32  1:42.54    2:17.90   
  Jönköpings Simsällskap  2:09.31                 
                     
22  Albin Staaf  2000    395  31.98  1:07.50  1:43.54    2:18.93   
  Linköpings Allmänna SS  2:14.79                 
                     
23  Oskar Axandersson  2002    375  31.10  1:09.24  1:46.07    2:21.43   
  Växjö Simsällskap  2:09.65                 
                     
24  Gusten Helgesson  2002    368  32.02  1:09.04  1:47.00    2:22.22   
  Kalmar Simsällskap  2:36.64                 
                     
25  Gustav Fahlström  2005    364  32.95  1:10.17  1:47.23    2:22.81   
  Motala Simsällskap  2:20.04                 
                     
 
Gren 13, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Eva Berglund (1984) 4:47.82 2009-04-23 
Distriktrekord Juniorer: Sara Thydén (1989) 4:49.97 2005-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Vera Karlsson  2003  42  543  1:15.69  2:38.18  4:10.17    5:26.35   
  Linköpings Allmänna SS  5:27.51                 
                     
Julia Åstrand  1999  33  538  1:15.45  2:39.75  4:12.28    5:27.49   
  Alvesta Simsällskap  5:29.92                 
                     
Agnes Arberg  2001  30  507  1:16.13  2:42.71  4:24.35    5:34.00   
  Jönköpings Simsällskap  5:22.63                 
                     
Tea Winblad  2004  27  505  1:20.33  2:47.62  4:21.04    5:34.32   
  Kalmar Simsällskap  5:20.53                 
                     
Alice Thörnros  2001  24  491  1:23.10  2:47.05  4:24.86    5:37.44   
  Linköpings Allmänna SS  5:18.70                 
                     
Lovisa Svensson  2002  21  443  1:22.62  2:49.24  4:31.64    5:49.37   
  Värnamo Simsällskap  5:49.53                 
                     
Martina Karlsson  2003  18  415  1:21.09  2:57.99  4:33.52    5:56.86   
  Linköpings Allmänna SS  5:44.73                 
                     
Lisa Flaa  2002  15  370  1:31.66  3:07.24  4:49.61    6:10.87   
  Nässjö SLS  5:41.94                 
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
Distriktrekord Juniorer: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Pontus Palmqvist  1991  42  637  30.12        1:00.23   
  Linköpings Allmänna SS  53.72                 
                     
Anton Andersson  1993  33  606  29.35        1:01.26   
  Linköpings Allmänna SS  54.65                 
                     
Daniel Olsson  1996  30  567  30.26        1:02.64   
  Linköpings Allmänna SS  56.18                 
                     
Max Engström  2001  27  553  30.28        1:03.14   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  58.18                 
                     
Oskar Gannholm-Johansson  1996  24  532  30.17        1:03.97   
  Linköpings Allmänna SS  56.71                 
                     
Victor Lovinge  2000  21  510  31.46        1:04.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  59.01                 
                     
Gustav Franzén  2000  18  472  32.28        1:06.56   
  Växjö Simsällskap  1:02.20                 
                     
Viktor Henrysson  2003  15  447  33.00        1:07.81   
  Oskarshamns Simsällskap  1:03.02                 
                     
Oliver Tykesson  2000  12  442  33.29        1:08.04   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.47                 
                     
10  Robin Pettersson  2000  436  32.71        1:08.35   
  Värnamo Simsällskap  1:04.37                 
                     
11  Jonathan Myrlander  2000  422  33.05        1:09.11   
  Nässjö SLS  1:03.85                 
                     
12  Johan Bergwall  1999  417  33.24        1:09.37   
  Jönköpings Simsällskap  1:03.04                 
                     
13  Felix Öberg  2001    403  33.78        1:10.15   
  Västerviks Simsällskap  1:06.17                 
                     
14  Garri Svensson  2000    395  32.68        1:10.64   
  Kalmar Simsällskap  1:02.88                 
                     
15  Philip Turkowitch  2003    395  34.57        1:10.65   
  Kalmar Simsällskap  1:06.35                 
                     
16  Emanuel Tidåsen  2002    392  34.05        1:10.81   
  Växjö Simsällskap  1:05.82                 
                     
17  Oscar Hegmegi  2001    390  33.62        1:10.95   
  Jönköpings Simsällskap  1:01.62                 
                     
18  Jesper Jönsson  2000    372  34.96        1:12.08   
  Västerviks Simsällskap  1:06.25                 
                     
19  Henrik Eriksson  2002    319  36.65        1:15.85   
  Motala Simsällskap  1:06.69                 
                     
20  Noah Svensson  1999    302  36.79        1:17.22   
  Värnamo Simsällskap  1:04.89                 
                     
 
Gren 15, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Gabriella Fagundez (1985) 56.39 2009-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Lina Edlund (1989) 56.80 2008-02-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alma Thormalm  1996  42  717  28.20        58.15   
  Jönköpings Simsällskap  55.45                 
                     
Rebecka Palm  1990  33  696  28.51        58.72   
  Linköpings Allmänna SS  58.65                 
                     
Sofia Henell  1997  30  695  28.08        58.77   
  Linköpings Allmänna SS  56.55                 
                     
Klara Thormalm  1998  27  669  28.37        59.50   
  Jönköpings Simsällskap  55.99                 
                     
Emma Magnusson  1998  24  660  29.09        59.79   
  Linköpings Allmänna SS  57.46                 
                     
Christin Heina  1996  21  656  28.51        59.91   
  Linköpings Allmänna SS  59.06                 
                     
Alice Müllern  1998  18  638  29.07        1:00.46   
  Jönköpings Simsällskap  59.46                 
                     
Sara Thunholm  1999  15  619  28.63        1:01.07   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:02.01                 
                     
Wilma Johansson  2001  12  615  29.79        1:01.21   
  Jönköpings Simsällskap  1:02.00                 
                     
10  Maria Galic  1995  612  29.46        1:01.30   
  Jönköpings Simsällskap  1:01.16                 
                     
11  Miranda Arvidsson  1998  605  28.94        1:01.54   
  Kalmar Simsällskap  57.87                 
                     
12  Ebba Stillman  1996  602  30.02        1:01.65   
  Jönköpings Simsällskap  1:01.30                 
                     
13  Matilda Savén  2000    591  29.95        1:02.02   
  Linköpings Allmänna SS  1:00.36                 
                     
14  Klara Eriksson  2000    564  30.23        1:02.98   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:01.39                 
                     
15  Klara Gårdman  2002    561  30.59        1:03.11   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:02.69                 
                     
16  Elise Gidlöf  1999    557  30.36        1:03.24   
  Linköpings Allmänna SS  1:01.57                 
                     
17  Elin Gunnarsson  2002    553  29.68        1:03.41   
  Linköpings Allmänna SS  59.03                 
                     
18  Linnea Waldemarsson  1996    529  30.35        1:04.37   
  Västerviks Simsällskap  1:01.98                 
                     
19  Agnes Wedel  2000    522  31.19        1:04.64   
  Västerviks Simsällskap  59.97                 
                     
19  Wilma Svensson  2004    522  31.14        1:04.64   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.05                 
                     
21  Agnes Arberg  2001    522  31.81        1:04.65   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.66                 
                     
22  Natalie Noreblad  2002    520  30.65        1:04.70   
  Växjö Simsällskap  59.72                 
                     
23  Felicia Claesén  2001    519  31.38        1:04.75   
  Västerviks Simsällskap  1:04.71                 
                     
24  Michelle Franzén  1993    517  30.69        1:04.83   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  59.62                 
                     
25  Jazmina Hedqvist  2002    514  30.63        1:04.96   
  Hvetlanda Simsällskap  1:05.16                 
                     
26  Elin Ristl  1999    513  30.85        1:05.00   
  Jönköpings Simsällskap  1:01.11                 
                     
27  Amanda Weiding  2003    511  31.64        1:05.08   
  Linköpings Allmänna SS  1:03.64                 
                     
28  Johanna Gunnarsson  1999    510  31.18        1:05.13   
  Linköpings Allmänna SS  1:03.50                 
                     
29  Ebba Bladh Hazard  2004    510  31.44        1:05.14   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:03.19                 
                     
30  Olivia Hedenfalk  2002    501  30.87        1:05.53   
  Växjö Simsällskap  1:04.37                 
                     
31  Anna Sjölund  2000    495  31.42        1:05.79   
  Kalmar Simsällskap  1:01.91                 
                     
32  Sofia Westerberg  2002    493  30.98        1:05.90   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:03.04                 
                     
33  Elsa Sellmo  2000    492  31.11        1:05.91   
  Hvetlanda Simsällskap  1:03.77                 
                     
34  Liv Elgaard Fonnesbech  2004    492  31.50        1:05.94   
  Växjö Simsällskap  1:03.55                 
                     
35  Josefine Härdelin  2001    489  31.18        1:06.07   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:05.94                 
                     
36  Angelica Stark  1999    485  31.02        1:06.24   
  Jönköpings Simsällskap  1:03.61                 
                     
37  Hilda Linné  2000    484  31.80        1:06.28   
  Linköpings Allmänna SS  1:03.08                 
                     
38  Ellen Lindeby  1999    483  32.06        1:06.35   
  Kalmar Simsällskap  1:03.22                 
                     
39  Stina Pernius  2002    480  32.03        1:06.47   
  Oskarshamns Simsällskap  1:03.30                 
                     
40  Julia Åstrand  1999    479  32.12        1:06.53   
  Alvesta Simsällskap  1:06.60                 
                     
41  Sandra Mokhtari  2001    478  32.00        1:06.57   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.27                 
                     
42  Emma Roos  1999    478  31.74        1:06.58   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.14                 
                     
43  Saga Bodsjö  2002    475  31.74        1:06.71   
  Växjö Simsällskap  1:02.19                 
                     
44  Emma Juneskog  1998    468  31.22        1:07.02   
  Västerviks Simsällskap  1:05.40                 
                     
45  Wilma Holmertz  2003    463  31.96        1:07.26   
  Linköpings Allmänna SS  1:03.41                 
                     
46  Emma Johansson  1997    463  31.33        1:07.29   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
47  Hanna Mirkhan  2003    457  31.92        1:07.57   
  Värnamo Simsällskap  1:04.64                 
                     
48  Emmie Davis  2002    455  32.23        1:07.67   
  Jönköpings Simsällskap  1:05.71                 
                     
49  Darja Koutchinskaia  2003    450  31.91        1:07.89   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.04                 
                     
50  Malin Jonsson  1998    447  32.05        1:08.05   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.21                 
                     
51  Iza Delibaltas  1999    442  32.63        1:08.32   
  Oskarshamns Simsällskap  1:06.67                 
                     
52  Olivia Gustafsson  2004    437  33.48        1:08.57   
  Linköpings Allmänna SS  1:05.32                 
                     
53  Leia Karlsson  2002    432  32.67        1:08.82   
  Kalmar Simsällskap  1:03.87                 
                     
54  Sandra Lange  1999    426  32.89        1:09.16   
  Alvesta Simsällskap  1:07.19                 
                     
55  Tilda Tellfjord  2003    411  33.57        1:10.00   
  Jönköpings Simsällskap  1:05.92                 
                     
56  Elin Ljunggren  2000    405  33.55        1:10.34   
  Hvetlanda Simsällskap  1:02.33                 
                     
57  Lovisa Svensson  2002    403  33.44        1:10.43   
  Värnamo Simsällskap  1:06.45                 
                     
58  Lena Årebo  2002    388  33.41        1:11.34   
  Linköpings Allmänna SS  1:06.10                 
                     
59  Thea Jansson  2003    371  34.17        1:12.39   
  Nässjö SLS  1:08.98                 
                     
 
Gren 16, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Jakob Dorch (1985) 28.28 2011-06-18 
Distriktrekord Juniorer: Joakim Nielsen (1984) 28.55 2002-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Petter Cyrén  1996  42  683          29.99   
  Linköpings Allmänna SS  29.47                 
Tom Andersson  1998  33  654          30.43   
  Linköpings Allmänna SS  28.68                 
Marcus Forsgren  1996  30  631          30.79   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.51                 
Daniel Forndal  1997  27  598          31.35   
  Jönköpings Simsällskap  30.44                 
Albin Lövgren  1999  24  595          31.41   
  Jönköpings Simsällskap  29.77                 
Simon Linnér  1999  21  584          31.59   
  Linköpings Allmänna SS  29.85                 
Axel Eriksson  1998  18  562          32.00   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.22                 
Edvin Torlakovic  2001  15  561          32.02   
  Västerviks Simsällskap  30.72                 
Erik Nicklasson  1998  12  522          32.80   
  Jönköpings Simsällskap  31.27                 
10  Victor Lovinge  2000  518          32.88   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.55                 
11  Erik Stensson  2002  515          32.95   
  Värnamo Simsällskap  30.59                 
12  Anton Arvidsson  2000  511          33.03   
  Kalmar Simsällskap  31.22                 
13  Oskar Axandersson  2002    498          33.33   
  Växjö Simsällskap  32.90                 
14  Albert Oscarsson  2001    494          33.40   
  Linköpings Allmänna SS  33.23                 
15  Nicola Lundqvist  2002    491          33.48   
  Linköpings Allmänna SS  31.90                 
16  Elliot Fielder  2003    451          34.44   
  Motala Simsällskap  33.31                 
17  John Brolin  2002    443          34.64   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.31                 
18  Arvid Johansson  2001    439          34.75   
  Kalmar Simsällskap  34.71                 
19  Daniel Agestav  2002    437          34.79   
  Jönköpings Simsällskap  32.78                 
20  Job Sanders  2003    434          34.87   
  Jönköpings Simsällskap  33.10                 
21  Ruben Staaf  2002    399          35.88   
  Linköpings Allmänna SS  33.82                 
22  Gustav Edlund  2004    397          35.92   
  Linköpings Allmänna SS  33.95                 
23  Filip Egelrud  2000    344          37.67   
  Jönköpings Simsällskap  33.62                 
24  Jonathan Myrlander  2000    343          37.71   
  Nässjö SLS  34.39                 
William Myrlander  1997              DSQ   
  Nässjö SLS  28.80                 
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Vilma Ekström (1994) 1:08.65 2017-04-11 
Distriktrekord Juniorer: Vilma Ekström (1994) 1:10.10 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Vilma Ekström  1994  42  759  32.89        1:10.53   
  Linköpings Allmänna SS  1:06.97                 
                     
Sara Wallberg  1999  33  664  34.10        1:13.76   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:10.18                 
                     
Lisa Palmqvist  2000  30  569  36.58        1:17.64   
  Oskarshamns Simsällskap  1:13.55                 
                     
Edith Axelsson-Wiesel  2002  27  556  36.65        1:18.24   
  Ljungby Simsällskap  1:13.24                 
                     
Emelie Gidlöf  1997  24  551  37.06        1:18.46   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.99                 
                     
Ella Lindroth  2001  21  545  37.91        1:18.77   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:13.61                 
                     
Thea Ekström  2001  18  522  36.71        1:19.91   
  Västerviks Simsällskap  1:13.18                 
                     
Lisa Andersson  2001  15  518  37.00        1:20.10   
  Kalmar Simsällskap  1:19.50                 
                     
Adina Eriksson  1999  12  508  38.17        1:20.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:14.53                 
                     
10  Emma Hansson  1998  505  37.95        1:20.78   
  Jönköpings Simsällskap  1:14.74                 
                     
11  Elise Gidlöf  1999  501  38.01        1:20.99   
  Linköpings Allmänna SS  1:16.42                 
                     
12  Wilma Holmertz  2003  497  38.25        1:21.19   
  Linköpings Allmänna SS  1:14.92                 
                     
13  Lovisa Öhrn  2002    495  38.00        1:21.30   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:18.41                 
                     
14  Tea Winblad  2004    472  38.62        1:22.62   
  Kalmar Simsällskap  1:15.17                 
                     
15  Tilde Wolfgang  2001    469  37.53        1:22.80   
  Kalmar Simsällskap  1:17.17                 
                     
16  Erika Tudegård  2001    465  38.71        1:23.01   
  Linköpings Allmänna SS  1:16.87                 
                     
17  Jazmina Hedqvist  2002    459  38.87        1:23.42   
  Hvetlanda Simsällskap  1:22.78                 
                     
18  Alva Högberg  2002    454  38.47        1:23.70   
  Linköpings Allmänna SS  1:22.08                 
                     
19  Clara Rönnäng  2001    450  39.02        1:23.95   
  Värnamo Simsällskap  1:22.94                 
                     
20  Felicia Claesén  2001    447  39.79        1:24.11   
  Västerviks Simsällskap  1:17.45                 
                     
21  Nellie Myrlander  2003    441  40.00        1:24.52   
  Nässjö SLS  1:19.67                 
                     
22  Lena Årebo  2002    440  39.45        1:24.59   
  Linköpings Allmänna SS  1:19.44                 
                     
23  Emmie Davis  2002    435  39.83        1:24.87   
  Jönköpings Simsällskap  1:23.88                 
                     
24  Matilda Brink  2001    434  39.62        1:24.94   
  Jönköpings Simsällskap  1:20.82                 
                     
25  Tilda Carlsson  2003    431  38.94        1:25.14   
  Motala Simsällskap  1:23.57                 
                     
26  Martina Karlsson  2003    430  40.67        1:25.22   
  Linköpings Allmänna SS  1:21.05                 
                     
27  Emma Juneskog  1998    416  40.11        1:26.14   
  Västerviks Simsällskap  1:20.99                 
                     
28  Wilma Carlheim  2003    402  40.19        1:27.17   
  Jönköpings Simsällskap  1:22.19                 
                     
29  Anna Hofer  2000    396  39.38        1:27.62   
  Kalmar Simsällskap  1:24.22                 
                     
30  Julia Åstrand  1999    386  41.62        1:28.36   
  Alvesta Simsällskap  1:23.45                 
                     
31  Ella Haraldsson  2003    384  41.35        1:28.46   
  Hvetlanda Simsällskap  1:22.22                 
                     
32  Liv Elgaard Fonnesbech  2004    381  42.08        1:28.70   
  Växjö Simsällskap  1:21.44                 
                     
33  Vera Karlsson  2003    381  40.80        1:28.75   
  Linköpings Allmänna SS  1:19.93                 
                     
34  Olivia Gustafsson  2004    362  41.63        1:30.22   
  Linköpings Allmänna SS  1:22.90                 
                     
35  Tilda Nordén  2001    348  41.30        1:31.48   
  Kalmar Simsällskap  1:28.39                 
                     
36  Lisa Flaa  2002    328  43.42        1:33.29   
  Nässjö SLS  1:24.81                 
                     
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:00.42 1979-08-18 
Distriktrekord Juniorer: Pär Arvidsson (1960) 2:01.22 1977-08-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Markus Malm  1997  42  610  29.07  1:02.91  1:36.50    2:11.47   
  Jönköpings Simsällskap  1:59.10                 
                     
Mattias Grynning  1999  33  583  30.32  1:04.97  1:38.50    2:13.47   
  Linköpings Allmänna SS  2:08.43                 
                     
Anton Steindl  2000  30  572  28.67  1:02.37  1:37.35    2:14.27   
  Jönköpings Simsällskap  2:09.22                 
                     
Eric Lundström Silke  2003  27  459  30.61  1:07.29  1:45.87    2:24.54   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:24.35                 
                     
Sixten Almén  1999  24  410  31.90  1:11.58  1:49.34    2:30.00   
  Linköpings Allmänna SS  2:15.28                 
                     
 
Gren 19, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Lova Andersson (2000) 29.82 2015-04-18 
Distriktrekord Juniorer: Lova Anderson (2000) 29.82 2015-04-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Caroline Palm  1992  42  676          30.82   
  Linköpings Allmänna SS  29.06                 
Alma Thormalm  1996  33  644          31.33   
  Jönköpings Simsällskap  29.97                 
Miranda Arvidsson  1998  30  634          31.49   
  Kalmar Simsällskap  28.73                 
Lova Andersson  2000  27  612          31.87   
  Jönköpings Simsällskap  28.90                 
Ebba Stillman  1996  24  573          32.57   
  Jönköpings Simsällskap  31.77                 
Maria Galic  1995  21  566          32.70   
  Jönköpings Simsällskap  32.13                 
Klara Eriksson  2000  18  542          33.18   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.11                 
Hilda Linné  2000  15  533          33.37   
  Linköpings Allmänna SS  31.00                 
Natalie Noreblad  2002  12  532          33.38   
  Växjö Simsällskap  31.07                 
10  Elin Ristl  1999  522          33.59   
  Jönköpings Simsällskap  30.49                 
11  Sara Thunholm  1999  520          33.64   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.56                 
12  Vera Karlsson  2003  517          33.71   
  Linköpings Allmänna SS  29.80                 
13  Thilde Smedbäck  2004    498          34.12   
  Linköpings Allmänna SS  31.39                 
14  Matilda Savén  2000    497          34.14   
  Linköpings Allmänna SS  32.14                 
15  Mariam Istiphan  2001    496          34.18   
  Jönköpings Simsällskap  32.61                 
16  Agnes Wedel  2000    487          34.39   
  Västerviks Simsällskap  31.36                 
17  Ellen Lindeby  1999    477          34.63   
  Kalmar Simsällskap  32.43                 
18  Stina Pernius  2002    471          34.76   
  Oskarshamns Simsällskap  32.14                 
19  Sofia Westerberg  2002    470          34.80   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.37                 
20  Leia Karlsson  2002    464          34.93   
  Kalmar Simsällskap  31.79                 
21  Josefine Härdelin  2001    464          34.94   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.46                 
22  Anna Sjölund  2000    455          35.18   
  Kalmar Simsällskap  33.75                 
23  Wilma Svensson  2004    452          35.25   
  Jönköpings Simsällskap  34.45                 
24  Johanna Gunnarsson  1999    446          35.40   
  Linköpings Allmänna SS  33.01                 
24  Saga Bodsjö  2002    446          35.40   
  Växjö Simsällskap  32.94                 
26  Tea Winblad  2004    446          35.41   
  Kalmar Simsällskap  33.71                 
27  Klara Gårdman  2002    444          35.47   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.03                 
28  Felicia Claesén  2001    436          35.67   
  Västerviks Simsällskap  32.41                 
29  Matilda Nilsson  2004    434          35.72   
  Jönköpings Simsällskap  33.80                 
30  Wilma Holmertz  2003    432          35.78   
  Linköpings Allmänna SS  34.21                 
31  Elsa Sellmo  2000    432          35.79   
  Hvetlanda Simsällskap  32.80                 
32  Nellie Myrlander  2003    402          36.65   
  Nässjö SLS  34.38                 
33  Lovisa Svensson  2002    370          37.66   
  Värnamo Simsällskap  34.55                 
34  Thea Jansson  2003    369          37.70   
  Nässjö SLS  35.83                 
35  Ella Wranå  2001    367          37.79   
  Kalmar Simsällskap  34.36                 
36  Amanda Weiding  2003    352          38.32   
  Linköpings Allmänna SS  34.06                 
37  Sanna Bodsjö  2003    335          38.95   
  Växjö Simsällskap  35.58                 
Emma Hansson  1998              DNS   
  Jönköpings Simsällskap  32.95                 
 
Gren 20, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Linköpings ASS 3:44.64 2009-07-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
LASS herrar lag 1  84  669          3:56.91   
  Linköpings Allmänna SS  3:57.70                 
  Pontus Palmqvist  1991      28.71  58.66      58.66   
  Tom Andersson  1998      30.53  1:06.60      2:05.26   
  Mattias Grynning  1999      27.51  59.01      3:04.27   
  Anton Andersson  1993      24.90  52.64      3:56.91   
                     
JÖNKÖPING herrar  66  650          3:59.23   
  Jönköpings Simsällskap  3:54.45                 
  Markus Fürst  1996      29.58  1:01.83      1:01.83   
  Daniel Forndal  1997      31.77  1:08.07      2:09.90   
  Albin Lövgren  1999      25.90  55.72      3:05.62   
  Filip Grimberg  1998      24.71  53.61      3:59.23   
                     
NKK herrar LAG 1  60  575          4:09.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  3:49.70                 
  Max Engström  2001      30.46  1:03.82      1:03.82   
  Marcus Forsgren  1996      31.69  1:09.74      2:13.56   
  Oscar Sjöblad  1997      26.60  1:00.31      3:13.87   
  Mikael Wåhlin  1989      26.36  55.29      4:09.16   
                     
LASS herrar lag 2  54  566          4:10.55   
  Linköpings Allmänna SS  4:11.10                 
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      31.48  1:04.64      1:04.64   
  Petter Cyrén  1996      31.37  1:07.62      2:12.26   
  Daniel Olsson  1996      27.37  59.67      3:11.93   
  Sixten Almén  1999      27.93  58.62      4:10.55   
                     
JÖNKÖPING herrar 2  48  514          4:18.63   
  Jönköpings Simsällskap  4:00.05                 
  Tim Lärkfeldt  2000      32.51  1:08.10      1:08.10   
  Erik Nicklasson  1998      32.56  1:14.04      2:22.14   
  Markus Malm  1997      27.73  1:00.62      3:22.76   
  Anton Steindl  2000      26.93  55.87      4:18.63   
                     
VÄRNAMO SS herrar  42  455          4:29.43   
  Värnamo Simsällskap  4:16.37                 
  Robin Pettersson  2000      32.04  1:07.79      1:07.79   
  Erik Stensson  2002      34.46  1:14.30      2:22.09   
  Noah Svensson  1999      28.92  1:04.24      3:26.33   
  Anton Bäckman  2003      29.22  1:03.10      4:29.43   
                     
KALMAR SS herrar  36  453          4:29.86   
  Kalmar Simsällskap  4:09.80                 
  Philip Turkowitch  2003      33.81  1:10.55      1:10.55   
  Anton Arvidsson  2000      35.59  1:17.60      2:28.15   
  Atis Stikáns  1999      29.43  1:03.80      3:31.95   
  Garri Svensson  2000      26.64  57.91      4:29.86   
                     
LASS herrar lag 3  30  449          4:30.59   
  Linköpings Allmänna SS  4:32.81                 
  Oliver Tykesson  2000      32.70  1:08.15      1:08.15   
  Albert Oscarsson  2001      33.18  1:13.20      2:21.35   
  Albin Staaf  2000      31.41  1:10.61      3:31.96   
  Naevid Kiasat  2001      27.73  58.63      4:30.59   
                     
JÖNKÖPING herrar 3  24  446          4:31.12   
  Jönköpings Simsällskap  4:14.09                 
  Johan Bergwall  1999      33.05  1:08.77      1:08.77   
  Job Sanders  2003      36.12  1:17.79      2:26.56   
  Oscar Hegmegi  2001      30.50  1:09.35      3:35.91   
  Marcus Holmquist  2000      26.55  55.21      4:31.12   
                     
10  VÄXJÖ SS herrar  18  394          4:42.52   
  Växjö Simsällskap  4:23.39                 
  Emanuel Tidåsen  2002      34.21  1:12.62      1:12.62   
  Oskar Axandersson  2002      36.52  1:20.14      2:32.76   
  Anton Strand  2003      32.08  1:11.02      3:43.78   
  Gustav Franzén  2000      27.63  58.74      4:42.52   
                     
11  LASS pojkar lag 4  12  393          4:42.94   
  Linköpings Allmänna SS  4:37.65                 
  Gustav Edlund  2004      36.43  1:15.93      1:15.93   
  Ruben Staaf  2002      35.26  1:17.05      2:32.98   
  Elias Axelsson  2002      32.30  1:09.40      3:42.38   
  Nicola Lundqvist  2002      28.86  1:00.56      4:42.94   
                     
12  OSKARSHAMN herrar  358          4:51.70   
  Oskarshamns Simsällskap  4:36.10                 
  Edvin Karlsson  2004      38.22  1:17.77      1:17.77   
  Henrik Duong  2003      38.99  1:24.86      2:42.63   
  Viktor Henrysson  2003      30.65  1:07.57      3:50.20   
  Herman Johansson  2000      28.46  1:01.50      4:51.70   
                     
 
Gren 21, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Linköpings ASS 8:19.40 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
LASS damer lag 1  84  702          8:39.83   
  Linköpings Allmänna SS  8:40.40                 
  Emma Magnusson  1998      1:02.72  2:09.15      2:09.15   
  Sofia Henell  1997      1:02.95  2:11.19      4:20.34   
  Vilma Ekström  1994      1:02.21  2:07.31      6:27.65   
  Caroline Palm  1992      1:03.41  2:12.18      8:39.83   
                     
JÖNKÖPING damer  66  648          8:53.73   
  Jönköpings Simsällskap  8:40.10                 
  Alice Müllern  1998      1:03.72  2:11.25      2:11.25   
  Ebba Stillman  1996      1:04.28  2:12.29      4:23.54   
  Alma Thormalm  1996      1:03.15  2:12.02      6:35.56   
  Klara Thormalm  1998      1:05.30  2:18.17      8:53.73   
                     
LASS damer lag 2  60  591          9:10.59   
  Linköpings Allmänna SS  8:59.90                 
  Christin Heina  1996      1:03.87  2:13.71      2:13.71   
  Rebecka Palm  1990      1:03.06  2:10.28      4:23.99   
  Elise Gidlöf  1999      1:06.08  2:18.58      6:42.57   
  Hilda Linné  2000      1:10.51  2:28.02      9:10.59   
                     
JÖNKÖPING damer 2  54  570          9:17.20   
  Jönköpings Simsällskap  8:50.11                 
  Wilma Johansson  2001      1:06.74  2:15.52      2:15.52   
  Maria Galic  1995      1:05.84  2:15.34      4:30.86   
  Angelica Stark  1999      1:08.68  2:22.91      6:53.77   
  Agnes Arberg  2001      1:09.40  2:23.43      9:17.20   
                     
LASS damer lag 3  48  540          9:27.16   
  Linköpings Allmänna SS  9:13.71                 
  Andrea Palm  2000      1:08.77  2:21.94      2:21.94   
  Sandra Mokhtari  2001      1:08.40  2:22.46      4:44.40   
  Matilda Savén  2000      1:07.04  2:19.17      7:03.57   
  Alice Thörnros  2001      1:09.47  2:23.59      9:27.16   
                     
VÄXJÖ SS damer  42  522          9:33.72   
  Växjö Simsällskap  9:10.31                 
  Olivia Hedenfalk  2002      1:10.32  2:23.85      2:23.85   
  Saga Bodsjö  2002      1:08.58  2:21.77      4:45.62   
  Liv Elgaard Fonnesbech  2004      1:11.22  2:26.53      7:12.15   
  Natalie Noreblad  2002      1:08.87  2:21.57      9:33.72   
                     
KALMAR SS damer  36  518          9:35.08   
  Kalmar Simsällskap  9:11.41                 
  Miranda Arvidsson  1998      1:07.31  2:15.55      2:15.55   
  Ellen Lindeby  1999      1:09.31  2:24.21      4:39.76   
  Anna Sjölund  2000      1:10.15  2:25.09      7:04.85   
  Tea Winblad  2004      1:13.23  2:30.23      9:35.08   
                     
JÖNKÖPING damer 3  30  513          9:37.19   
  Jönköpings Simsällskap  9:21.21                 
  Nadija Sabic  2002      1:11.37  2:25.68      2:25.68   
  Wilma Svensson  2004      1:10.11  2:24.20      4:49.88   
  Elin Ristl  1999      1:09.54  2:21.38      7:11.26   
  Tilda Tellfjord  2003      1:11.86  2:25.93      9:37.19   
                     
LASS flickor lag 5  24  490          9:45.86   
  Linköpings Allmänna SS  9:32.86                 
  Elin Gunnarsson  2002      1:05.05  2:18.49      2:18.49   
  Amanda Weiding  2003      1:12.53  2:31.91      4:50.40   
  Vera Karlsson  2003      1:10.06  2:26.51      7:16.91   
  Thilde Smedbäck  2004      1:13.54  2:28.95      9:45.86   
                     
10  JÖNKÖPING damer 4  18  426          10:14.01   
  Jönköpings Simsällskap  9:45.45                 
  Matilda Brink  2001      1:13.88  2:32.03      2:32.03   
  Emmie Davis  2002      1:13.67  2:32.10      5:04.13   
  Mariam Istiphan  2001      1:12.45  2:32.54      7:36.67   
  Matilda Nilsson  2004      1:17.05  2:37.34      10:14.01   
                     
11  OSKARSHAMN damer  12  423          10:15.40   
  Oskarshamns Simsällskap  10:00.15                 
  Stina Pernius  2002      1:15.90  2:35.23      2:35.23   
  Johanna Fransson  2004      1:14.58  2:35.20      5:10.43   
  Lisa Palmqvist  2000      1:12.10  2:27.97      7:38.40   
  Iza Delibaltas  1999      1:16.23  2:37.00      10:15.40   
                     
 
Gren 22, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-06 
Distriktrekord Juniorer: Victor Johansson (1998) 15:15.24 2016-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Marcus Holmquist  2000  42  620  1:06.09  2:15.08  3:23.83  4:32.78  17:00.97   
  Jönköpings Simsällskap  15:54.39      5:41.53  6:49.58  7:57.74  9:05.97     
          10:13.75  11:22.16  12:31.01  13:39.70     
          14:47.63  15:55.31         
                     
Johan Bergwall  1999  33  542  1:07.36  2:16.86  3:27.66  4:39.82  17:48.03   
  Jönköpings Simsällskap  16:49.75      5:52.12  7:04.23  8:15.67  9:27.53     
          10:39.34  11:51.53  13:03.88  14:16.03     
          15:26.95  16:39.01         
                     
Gustav Franzén  2000  30  490  1:06.98  2:19.25  3:33.45  4:47.47  18:24.51   
  Växjö Simsällskap  17:21.30      6:00.97  7:15.21  8:29.78  9:44.13     
          10:59.56  12:14.62  13:28.52  14:43.88     
          15:58.07  17:12.50         
                     
Patrik Petkoczi  2002  27  448  1:10.32  2:25.35  3:39.84  4:54.32  18:58.11   
  Jönköpings Simsällskap  18:15.72      6:08.60  7:23.87  8:41.57  9:59.14     
          11:16.66  12:33.94  13:52.09  15:08.14     
          16:25.58  17:41.30         
                     
Anton Strand  2003              DSQ   
  Växjö Simsällskap  18:12.70                 
                     
                     
                     
 
Gren 23, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Linköpings ASS 3:19.93 2009-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
JÖNKÖPING herrar  84  678          3:34.18   
  Jönköpings Simsällskap  3:35.07                 
  Markus Fürst  1996      25.77  53.56      53.56   
  Albin Lövgren  1999      25.31  52.20      1:45.76   
  Anton Steindl  2000      25.21  55.14      2:40.90   
  Tim Lärkfeldt  2000      25.17  53.28      3:34.18   
                     
LASS herrar lag 1  66  674          3:34.61   
  Linköpings Allmänna SS  3:36.60                 
  Pontus Palmqvist  1991      25.59  53.48      53.48   
  Anton Andersson  1993      25.15  52.81      1:46.29   
  Tom Andersson  1998      25.70  54.38      2:40.67   
  Daniel Olsson  1996      24.99  53.94      3:34.61   
                     
NKK herrar LAG 1  60  628          3:39.77   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  3:24.15                 
  Hampus Lovinge  1998      26.16  55.73      55.73   
  Marcus Forsgren  1996      25.89  54.51      1:50.24   
  Hugo Rydberg  1998      25.18  53.89      2:44.13   
  Mikael Wåhlin  1989      26.47  55.64      3:39.77   
                     
NKK herrar LAG 2  54  600          3:43.06   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  3:37.33                 
  Oscar Sjöblad  1997      26.22  54.79      54.79   
  Max Engström  2001      26.13  55.68      1:50.47   
  Victor Lovinge  2000      26.55  56.11      2:46.58   
  John Brolin  2002      27.79  56.48      3:43.06   
                     
JÖNKÖPING herrar 2  48  580          3:45.65   
  Jönköpings Simsällskap  3:46.66                 
  Erik Nicklasson  1998      26.76  56.32      56.32   
  Markus Malm  1997      25.96  54.68      1:51.00   
  Marcus Holmquist  2000      26.56  55.43      2:46.43   
  Johan Bergwall  1999      28.00  59.22      3:45.65   
                     
LASS herrar lag 2  42  525          3:53.31   
  Linköpings Allmänna SS  3:45.50                 
  Gustav Henell  1999      27.43  1:00.17      1:00.17   
  Sixten Almén  1999      27.79  57.73      1:57.90   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      27.15  58.08      2:55.98   
  Petter Cyrén  1996      27.57  57.33      3:53.31   
                     
KALMAR SS herrar lag 2  36  488          3:59.02   
  Kalmar Simsällskap  3:51.94                 
  Garri Svensson  2000      27.29  59.02      59.02   
  Anton Arvidsson  2000      28.85  1:00.33      1:59.35   
  Philip Turkowitch  2003      28.79  1:00.07      2:59.42   
  Frank Raunio  2000      28.65  59.60      3:59.02   
                     
LASS herrar lag 3  30  482          4:00.05   
  Linköpings Allmänna SS  4:01.68                 
  Oliver Tykesson  2000      27.74  58.37      58.37   
  Albert Oscarsson  2001      28.81  1:01.00      1:59.37   
  Albin Staaf  2000      28.63  1:01.38      3:00.75   
  Naevid Kiasat  2001      27.73  59.30      4:00.05   
                     
LASS pojkar lag 4  24  458          4:04.19   
  Linköpings Allmänna SS  4.04                 
  Nicola Lundqvist  2002      28.05  1:00.10      1:00.10   
  Elias Axelsson  2002      28.78  1:00.49      2:00.59   
  Gustav Edlund  2004      29.80  1:03.30      3:03.89   
  Sebastian Nilsson  2002      28.00  1:00.30      4:04.19   
                     
10  JÖNKÖPING herrar 3  18  449          4:05.78   
  Jönköpings Simsällskap  3:55.55                 
  Oscar Hegmegi  2001      28.92  1:01.65      1:01.65   
  Job Sanders  2003      27.78  59.30      2:00.95   
  Filip Egelrud  2000      30.08  1:04.38      3:05.33   
  Daniel Agestav  2002      28.08  1:00.45      4:05.78   
                     
11  VÄXJÖ SS herrar  12  442        &