Resultat Gren 1 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:18   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: TYR Sverige 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.77 2015-05-30 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:56.56 2014-07-02 
FM: Sarah Sjöström 1:56.56 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    28.66  59.28  1:29.02    1:59.39   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    28.42  59.53  1:31.38    2:02.86   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.77  59.62  1:31.44    2:03.05   
Henriette Stenkvist  1994  Simklubben Neptun    29.17  1:00.22  1:31.74    2:03.65   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    29.05  59.99  1:31.83    2:04.13   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.46  1:01.06  1:33.26    2:04.93   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.80  1:02.35  1:33.97    2:05.68   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.72  1:01.57  1:34.66    2:07.05   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    29.67  1:01.36  1:34.01    2:07.57   
10  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.81  1:01.99  1:34.84    2:07.86   
11  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.61  1:02.44  1:34.96    2:07.89   
11  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.30  1:02.23  1:35.62    2:07.89   
13  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.85  1:01.84  1:35.12    2:08.08   
14  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.13  1:02.65  1:35.48    2:08.09   
15  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.40  1:03.04  1:35.83    2:08.68   
16  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.99  1:02.66  1:35.82    2:08.77   
17  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    30.26  1:02.72  1:36.07    2:08.99   
18  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    31.29  1:03.34  1:36.20    2:09.19   
19  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.80  1:02.44  1:36.18    2:09.28   
20  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.54  1:02.40  1:35.36    2:09.32   
21  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    30.35  1:03.50  1:36.97    2:10.33   
22  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    29.84  1:02.61  1:36.60    2:10.52   
23  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.41  1:03.96  1:37.69    2:10.63   
23  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.59  1:04.04  1:37.85    2:10.63   
25  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.27  1:03.67  1:37.65    2:10.78   
26  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.73  1:03.51  1:36.98    2:10.90   
26  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    31.07  1:04.29  1:37.83    2:10.90   
28  Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    30.62  1:04.27  1:38.28    2:10.97   
29  Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    30.33  1:03.00  1:36.46    2:11.44   
30  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.20  1:03.43  1:37.55    2:11.77   
31  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.06  1:04.28  1:37.85    2:11.99   
32  Anna Jonsson  1994  Väsby Simsällskap    30.30  1:03.38  1:37.57    2:12.61   
33  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.32  1:04.72  1:38.95    2:12.87   
34  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    31.36  1:04.96  1:39.90    2:13.59   
35  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.65  1:04.51  1:39.42    2:14.27   
36  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.92  1:04.57  1:39.12    2:14.34   
37  Emilia Christiansen  1999  S71    30.55  1:04.15  1:39.31    2:14.47   
38  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    30.88  1:04.57  1:39.91    2:15.48   
39  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap    30.62  1:04.43  1:39.56    2:15.57   
40  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    31.22  1:05.83  1:42.28    2:18.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:18 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:25   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: TYR Sverige 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:54.77 2015-05-30 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:56.56 2014-07-02 
FM: Sarah Sjöström 1:56.56 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.37  57.06  1:26.59    1:55.94  MR 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.80  57.66  1:28.25    1:59.23   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    27.74  57.66  1:28.90    2:01.51   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.90  59.78  1:31.36    2:02.75   
Henriette Stenkvist  1994  Simklubben Neptun    28.97  59.81  1:31.23    2:02.78   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.36  1:00.73  1:32.51    2:04.17   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.05  1:01.03  1:33.18    2:05.69   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.94  1:02.23  1:35.79    2:08.75   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.26  1:02.36  1:34.72    2:06.45   
10  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.25  1:00.95  1:33.24    2:06.64   
11  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.72  1:03.09  1:35.61    2:07.61   
12  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.52  1:03.07  1:35.79    2:07.62   
13  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.81  1:03.20  1:35.64    2:07.84   
14  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    30.15  1:02.47  1:35.58    2:08.00   
15  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.98  1:03.20  1:36.14    2:08.03   
16  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.94  1:03.11  1:36.07    2:08.21   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:25 
 
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:34   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: BILBOLAGET 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:58.32 2014-07-02 
FM: Simon Sjödin 1:58.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.24  58.09  1:29.65    2:00.76   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.20  1:00.05  1:32.02    2:04.69   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.28  1:00.25  1:32.74    2:05.23   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    28.15  1:00.10  1:32.30    2:05.53   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.76  1:00.46  1:32.54    2:05.68   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.53  1:02.84  1:35.60    2:08.18   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.49  1:00.39  1:33.74    2:09.21   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.84  1:01.76  1:36.03    2:10.36   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.07  1:02.11  1:35.96    2:11.23   
10  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.83  1:02.69  1:36.56    2:11.32   
11  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.25  1:00.54  1:36.20    2:11.48   
12  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.27  1:02.86  1:37.76    2:11.57   
13  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    28.27  1:01.21  1:35.96    2:12.26   
14  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.02  1:03.77  1:37.46    2:12.41   
15  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    29.03  1:03.10  1:37.73    2:12.66   
16  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    28.43  1:01.88  1:36.96    2:13.47   
17  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.12  1:02.21  1:36.77    2:13.63   
18  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.96  1:04.08  1:38.49    2:13.90   
19  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap    30.03  1:04.02  1:38.29    2:14.41   
20  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.94  1:02.32  1:36.96    2:14.46   
21  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    29.48  1:02.55  1:37.13    2:14.73   
22  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    30.21  1:04.79  1:39.48    2:14.79   
23  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.67  1:03.19  1:38.61    2:15.12   
24  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    29.93  1:03.58  1:39.25    2:15.30   
25  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    30.08  1:04.13  1:38.75    2:15.84   
26  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.38  1:02.68  1:38.88    2:16.11   
27  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    30.16  1:04.60  1:40.35    2:16.32   
28  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    29.52  1:03.34  1:39.36    2:16.95   
29  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.96  1:02.22  1:38.24    2:17.17   
30  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.60  1:03.86  1:39.29    2:17.45   
31  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    28.88  1:01.96  1:37.78    2:17.59   
32  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    29.00  1:03.22  1:40.05    2:17.69   
33  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.75  1:03.56  1:39.00    2:17.74   
34  Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens IF SF    28.92  1:03.00  1:39.47    2:18.47   
35  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    30.85  1:06.05  1:42.54    2:18.93   
36  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    29.51  1:04.41  1:42.02    2:21.55   
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:34 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:21   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: BILBOLAGET 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:58.32 2014-07-02 
FM: Simon Sjödin 1:58.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.39  56.35  1:26.85    1:58.11  MR 
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.81  59.04  1:31.29    2:03.88   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    27.64  58.43  1:30.47    2:04.76   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.23  1:00.39  1:32.70    2:05.18   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.74  1:00.81  1:33.81    2:06.19   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.16  1:02.01  1:34.74    2:07.38   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.57  1:01.51  1:36.18    2:10.60   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.53  1:01.61  1:35.91    2:12.66   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.31  1:03.14  1:37.11    2:10.68   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.98  1:01.71  1:35.71    2:10.68   
11  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.07  1:02.24  1:36.14    2:12.02   
12  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    28.78  1:02.82  1:38.34    2:12.73   
13  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.91  1:02.74  1:37.40    2:12.74   
14  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    30.21  1:04.74  1:40.36    2:15.41   
15  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    30.23  1:04.43  1:40.45    2:16.97   
16  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.39  1:03.19  1:38.87    2:17.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:21 
 
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:46   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: SCA Care of life 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
SJR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
MR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
FM: Ida Lindborg 28.95 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            28.75   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.31   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.60   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            29.96   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            30.17   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            30.20   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            30.47   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.56   
Eleonor Lindborg  1992  Simklubben Ran            30.65   
10  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            30.89   
11  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.90   
12  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            31.00   
13  Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening            31.02   
14  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            31.06   
15  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            31.24   
16  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.26   
17  Lina Edlund  1989  Jönköpings Simsällskap            31.30   
17  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            31.30   
19  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            31.44   
20  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            31.46   
21  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            31.49   
22  Sara Junevik  2000  Falu Simsällskap            31.69   
23  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening            31.78   
24  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            31.79   
25  Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap            31.83   
26  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            31.85   
27  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            31.93   
28  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            31.96   
29  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap            31.98   
30  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            32.20   
31  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            32.23   
32  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            32.27   
33  Emma Varga  1997  Simklubben Neptun            32.36   
34  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap            32.39   
35  Andrea Gustafsson  1996  Malmö Kappsimningsklubb            32.42   
36  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.50   
37  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            32.88   
38  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            33.09   
39  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            33.70   
40  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            34.53   
Paulina Björkbacka  1995  Simklubben Ena            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:46 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:04   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: SCA Care of life 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
SJR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
MR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
FM: Ida Lindborg 28.95 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            28.67  MR 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            28.89   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.29   
Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap            29.46   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            29.52   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            30.16   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.71   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            31.27   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening            30.80   
10  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.91   
11  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap            30.92   
12  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            30.96   
13  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            31.05   
14  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.19   
15  Eleonor Lindborg  1992  Simklubben Ran            31.36   
16  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            32.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:04 
 
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:01   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: ARENA WATER INSTINCT 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJR: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26 
FM: Christoffer Carlsen 50.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.22        50.90   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    24.91        51.36   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    24.63        51.43   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.80        51.50   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.35        51.51   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.59        51.54   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.99        51.56   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.18        51.74   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.25        52.19   
10  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.17        52.33   
11  Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.23        52.35   
12  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.50        52.38   
12  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.14        52.38   
14  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb    25.18        52.46   
15  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.43        52.70   
16  David Ernstsson  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.64        52.97   
17  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.71        53.06   
18  Mats Westergren  1994  Linköpings Allmänna SS    25.47        53.15   
19  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    25.04        53.20   
20  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    25.56        53.22   
21  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.10        53.24   
22  Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    25.85        53.28   
23  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    24.70        53.29   
24  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    25.84        53.33   
25  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.54        53.50   
25  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    25.52        53.50   
27  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    25.68        53.53   
28  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    25.94        53.54   
29  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.91        53.58   
30  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.28        53.64   
31  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.78        53.72   
32  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.28        53.73   
33  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.98        53.75   
34  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.45        53.88   
34  Martin Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.30        53.88   
36  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    25.94        53.95   
37  Filip Hedman  1998  Täby Sim    25.75        54.11   
38  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens IF SF    26.34        54.23   
39  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    26.10        54.25   
40  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    25.84        54.32   
41  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    25.81        54.37   
42  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    25.61        54.53   
43  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    26.62        54.72   
44  Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    26.92        54.76   
45  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    26.40        54.79   
46  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    25.81        54.84   
47  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.50        54.86   
48  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    25.65        54.91   
49  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    26.29        55.06   
50  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    26.58        55.50   
51  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    26.25        56.01   
52  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.66        56.05   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:01 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: ARENA WATER INSTINCT 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJR: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007-07-26 
FM: Christoffer Carlsen 50.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    24.68        50.79   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.08        51.10   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.99        51.31   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.86        51.43   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.56        51.44   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    24.73        51.45   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    24.97        51.63   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.03        51.81   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.86        52.19   
10  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.06        52.21   
11  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.35        52.37   
12  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb    25.11        52.47   
13  Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.77        52.51   
14  David Ernstsson  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.46        52.67   
15  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.35        52.83   
16  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.88        53.02   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:29 
 
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:27   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 5, 200m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: ISAB 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Joline Höstman (1988) 2:26.56 2012-06-28 
FM: Jennie Johansson 2:27.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.13  1:13.43  1:52.26    2:31.14   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    35.17  1:13.93  1:53.25    2:32.04   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.73  1:13.33  1:53.41    2:33.50   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    35.04  1:13.63  1:53.81    2:33.89   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.64  1:13.32  1:53.20    2:33.97   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    36.04  1:15.31  1:55.54    2:34.79   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.11  1:15.98  1:55.93    2:36.51   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    35.02  1:15.30  1:56.02    2:37.41   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.97  1:15.98  1:56.74    2:38.03   
10  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.92  1:16.10  1:57.09    2:38.70   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.05  1:16.05  1:56.87    2:38.73   
12  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    35.32  1:14.78  1:56.39    2:38.75   
13  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.24  1:16.48  1:57.71    2:39.51   
14  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.37  1:16.70  1:58.53    2:41.57   
15  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    36.55  1:17.53  1:59.54    2:41.74   
16  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    36.91  1:18.07  2:00.28    2:42.69   
17  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    36.16  1:18.96  2:00.32    2:43.68   
18  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    36.52  1:18.11  2:00.83    2:43.96   
19  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.48  1:17.82  2:00.51    2:44.08   
20  Amanda Wittström  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.48  1:19.41  2:01.80    2:44.52   
21  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.47  1:18.45  2:01.36    2:44.99   
22  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    35.86  1:17.63  2:01.73    2:45.18   
23  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    36.67  1:19.14  2:03.31    2:45.41   
24  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    36.77  1:18.43  2:01.10    2:45.81   
25  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    37.94  1:20.86  2:03.59    2:46.37   
26  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap    37.47  1:20.06  2:03.37    2:46.66   
27  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening    37.06  1:18.61  2:02.12    2:47.02   
28  Emma Karell  1994  Täby Sim    36.40  1:17.23  2:00.75    2:47.03   
29  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    37.10  1:20.22  2:03.81    2:47.04   
30  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.46  1:19.74  2:03.08    2:47.07   
31  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    37.64  1:19.86  2:03.11    2:47.56   
32  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap    36.92  1:20.06  2:03.92    2:47.85   
33  Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.95  1:20.59  2:04.26    2:48.23   
34  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    37.57  1:19.94  2:03.89    2:48.38   
35  Tove Björk  1994  Spårvägen Simförening    38.32  1:21.94  2:05.05    2:48.62   
36  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    37.99  1:20.66  2:04.93    2:48.82   
37  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    37.75  1:21.06  2:04.74    2:49.11   
38  Milana Salih  1997  Simklubben Neptun    37.98  1:21.54  2:05.94    2:49.94   
39  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    38.22  1:21.23  2:05.61    2:50.52   
40  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    38.19  1:21.00  2:05.41    2:50.95   
41  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    36.11  1:19.15  2:05.36    2:51.50   
42  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    37.69  1:21.02  2:06.11    2:51.80   
43  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.89  1:20.03  2:05.29    2:51.92   
44  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    39.97  1:23.13  2:07.70    2:53.82   
45  Josefine Möller  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.58  1:21.81  2:07.45    2:53.97   
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:27 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 5, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: ISAB 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Joline Höstman (1988) 2:26.56 2012-06-28 
FM: Jennie Johansson 2:27.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.21  1:12.14  1:50.39    2:28.95   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    34.36  1:12.82  1:50.91    2:29.22   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.42  1:13.11  1:52.41    2:32.42   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.69  1:13.42  1:52.66    2:32.83   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    36.10  1:15.43  1:55.58    2:35.18   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    35.77  1:16.22  1:56.23    2:36.47   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.89  1:14.86  1:55.64    2:36.61   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.27  1:17.09  1:58.64    2:40.88   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.36  1:16.53  1:57.66    2:37.96   
10  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    36.69  1:16.88  1:57.62    2:38.13   
11  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.70  1:15.35  1:56.57    2:38.36   
12  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.05  1:16.15  1:57.08    2:38.85   
13  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    35.73  1:16.17  1:57.34    2:39.61   
14  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    36.84  1:18.04  1:59.05    2:39.78   
15  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.01  1:16.49  1:58.05    2:40.59   
16  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.46  1:17.15  1:59.06    2:41.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:09 
 
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:45   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: CNB 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
SJR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
MR: Erik Persson (1994) 2:13.43 2014-07-02 
FM: Erik Persson 2:13.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.81  1:06.08  1:41.15    2:16.05   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.52  1:06.84  1:42.52    2:18.90   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.62  1:06.54  1:42.23    2:19.82   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.09  1:07.60  1:44.19    2:21.42   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.39  1:07.23  1:44.57    2:21.74   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.90  1:08.67  1:45.27    2:21.89   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    32.32  1:08.72  1:45.71    2:22.25   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    32.14  1:07.57  1:44.64    2:22.72   
Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.24  1:08.76  1:46.11    2:23.92   
10  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.86  1:09.32  1:46.88    2:23.96   
11  Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    32.35  1:08.80  1:46.72    2:24.08   
12  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    32.64  1:09.12  1:46.43    2:25.24   
13  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.45  1:08.71  1:46.57    2:25.35   
14  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    32.98  1:09.65  1:46.79    2:25.62   
15  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    32.82  1:09.73  1:47.82    2:26.15   
16  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    32.38  1:10.31  1:48.53    2:27.45   
17  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.31  1:10.49  1:48.46    2:28.04   
18  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34    31.94  1:08.72  1:47.63    2:28.16   
19  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.59  1:10.10  1:49.23    2:28.17   
20  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    32.51  1:10.20  1:49.56    2:28.46   
21  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.78  1:10.91  1:50.23    2:29.58   
22  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    32.43  1:09.85  1:49.26    2:29.93   
23  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun    33.72  1:11.77  1:51.02    2:31.90   
24  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    33.83  1:13.06  1:52.57    2:32.38   
25  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    35.10  1:13.70  1:53.13    2:32.97   
25  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    33.83  1:11.98  1:52.16    2:32.97   
27  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    34.30  1:13.79  1:53.45    2:34.40   
28  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    34.90  1:14.11  1:54.66    2:34.85   
29  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    34.77  1:13.20  1:53.45    2:34.95   
30  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    35.24  1:14.91  1:54.88    2:34.98   
31  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    33.34  1:12.30  1:53.02    2:35.22   
32  David Kruthammar  1997  Täby Sim    33.95  1:13.51  1:54.74    2:35.38   
33  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.84  1:12.38  1:52.93    2:35.65   
34  Eric Quan-Sterneld  1998  Sundsvalls Simsällskap    34.58  1:13.95  1:54.23    2:36.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:45 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:04   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: CNB 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
SJR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
MR: Erik Persson (1994) 2:13.43 2014-07-02 
FM: Erik Persson 2:13.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.40  1:04.23  1:38.35    2:12.51  MR 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.22  1:05.26  1:40.69    2:18.45   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.31  1:05.82  1:41.65    2:19.06   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    32.38  1:07.43  1:43.19    2:19.98   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.61  1:08.35  1:45.22    2:21.71   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.26  1:08.17  1:45.41    2:22.44   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.71  1:08.04  1:45.19    2:22.56   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    32.69  1:09.70  1:46.32    2:23.75   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    32.04  1:08.52  1:46.50    2:23.12   
10  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.65  1:09.35  1:46.03    2:23.17   
11  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    32.40  1:09.52  1:47.10    2:24.93   
12  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    33.17  1:10.26  1:47.68    2:25.16   
13  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.20  1:08.90  1:46.63    2:25.26   
14  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    32.44  1:09.09  1:47.34    2:26.60   
15  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    32.53  1:10.31  1:48.69    2:26.68   
16  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.41  1:10.72  1:48.44    2:26.83   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:04 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:50   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 8, 4X100m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: ELIT HOTEL KNAUST 
SR: Väsby SS (1900) 3:44.34 2008-07-18 
SJR: Södertörns SS (1900) 3:50.92 2009-07-01 
MR: Väsby SS 3:44.34 2008-07-18 
FM: SK Triton 3:46.57 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Triton  Simklubben Triton            3:45.96   
  Alba Forés  1998      28.01  57.69      57.69   
  Ida Marko-Varga  1985      26.19  55.44      1:53.13   
  Moa Ståhl  1995      27.92  57.96      2:51.09   
  Magdalena Kuras  1988      26.12  54.87      3:45.96   
                     
Helsingborgs S  1998  Helsingborgs Simsällskap            3:49.27   
  Matilda Weiler  1998      28.35  58.16      58.16   
  Louise Hansson  1996      25.92  54.71      1:52.87   
  Sophie Hansson  1998      28.16  58.58      2:51.45   
  My Fridell  1992      27.62  57.82      3:49.27   
                     
Spårvägen SF  Spårvägen Simförening            3:51.81   
  Stina Gardell  1990      27.81  58.30      58.30   
  Emma Wahlström  1994      27.80  59.23      1:57.53   
  Anna Åhlin  1991      28.02  59.49      2:57.02   
  Michelle Coleman  1993      26.30  54.79      3:51.81   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:54.27   
  Vilma Unnermark  1997      29.28  1:00.68      1:00.68   
  Sarah Sjöström  1993      25.88  53.56      1:54.24   
  Cassandra Engback  1999      28.13  59.79      2:54.03   
  Carin Klasson  1995      28.68  1:00.24      3:54.27   
                     
Jönköpings SS  1995  Jönköpings Simsällskap            3:55.52   
  Johanna Pettersson  1996      28.65  59.34      59.34   
  Klara Thormalm  1998      26.96  57.63      1:56.97   
  Lina Edlund  1989      26.99  57.63      2:54.60   
  Alice Müllern  1998      28.43  1:00.92      3:55.52   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            3:56.84   
  Henriette Stenkvist  1994      28.17  58.12      58.12   
  Jessica Eriksson  1995      27.57  58.70      1:56.82   
  Christine Ekman  1994      28.71  59.80      2:56.62   
  Emma Varga  1997      28.54  1:00.22      3:56.84   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            3:58.26   
  Anna Grahovac  1999      29.85  1:02.12      1:02.12   
  Ida Lindborg  1994      26.85  56.19      1:58.31   
  Cassandra Tran  1997      28.51  59.51      2:57.82   
  Josefine Hansson  1992      28.82  1:00.44      3:58.26   
                     
Väsby SS  1992  Väsby Simsällskap            3:59.32   
  Tove Sparrman  1996      29.40  1:01.21      1:01.21   
  Felicia Hedman  1995      28.54  1:00.00      2:01.21   
  Louise Halldén  1998      28.49  1:00.04      3:01.25   
  Nadja Salomonsson  1992      27.59  58.07      3:59.32   
                     
Göteborg S  Göteborg Sim            4:00.21   
  Alfhild Kristensson  1999      29.11  1:00.84      1:00.84   
  Linnéa Bielicz  1994      27.55  58.07      1:58.91   
  Inez Kristensson  1997      28.79  1:00.39      2:59.30   
  Christin Heina  1996      28.48  1:00.91      4:00.21   
                     
10  Skövde SS  Skövde Simsällskap            4:02.97   
  Nikki Brockmar  1999      28.58  59.54      59.54   
  Emelie Stenhammar  1993      29.01  1:02.07      2:01.61   
  Louise Hjalmarsson  1997      29.04  1:00.07      3:01.68   
  Amanda Nielsen-Fernandes  1994      28.13  1:01.29      4:02.97   
                     
11  Jönköpings SS Lag 2  1995  Jönköpings Simsällskap            4:03.23   
  Hanna Eriksson  1999      28.91  59.32      59.32   
  Maria Galic  1995      28.94  1:01.14      2:00.46   
  Antonia Prior  1999      29.08  1:01.92      3:02.38   
  Ebba Stillman  1996      28.96  1:00.85      4:03.23   
                     
12  S02  Simklubben S 02            4:06.63   
  Erica Dahlgren  1997      29.73  1:00.74      1:00.74   
  Ebba Hellström  1992      29.50  1:01.30      2:02.04   
  Johanna Andersson  1996      29.94  1:02.50      3:04.54   
  Lina Berg  1996      29.42  1:02.09      4:06.63   
                     
13  Kalmar SS  1998  Kalmar Simsällskap            4:07.11   
  Miranda Arvidsson  1998      28.89  59.92      59.92   
  Josefin Lewton  1997      28.63  1:00.96      2:00.88   
  Ellen Lindeby  1999      30.05  1:03.27      3:04.15   
  Linnea Wranå  1998      29.69  1:02.96      4:07.11   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:50 
 
Resultat Gren 9 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  13:01   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 9, 1500m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: FREKER AB 
SR: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
SJR: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1988-01-01 
FM: Adam Paulsson 15:58.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:02.56  2:09.08  3:16.26  4:23.44  16:39.76   
          5:31.87  6:40.03  7:48.12  8:55.52     
          10:02.36  11:09.05  12:16.05  13:22.65     
          14:29.94  15:36.64         
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:02.13  2:09.14  3:16.73  4:23.92  16:41.84   
          5:30.64  6:37.05  7:43.67  8:51.56     
          9:59.20  11:06.67  12:14.23  13:22.86     
          14:30.53  15:38.25         
Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:02.43  2:09.60  3:17.32  4:24.82  16:59.77   
          5:32.76  6:41.51  7:49.67  8:58.09     
          10:06.38  11:15.31  12:23.86  13:33.51     
          14:43.34  15:52.32         
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:02.54  2:09.63  3:17.51  4:24.69  17:05.51   
          5:32.13  6:40.58  7:49.23  8:58.46     
          10:08.16  11:18.21  12:28.47  13:38.94     
          14:49.11  15:59.71         
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:04.93  2:13.94  3:23.85  4:33.19  17:11.51   
          5:41.97  6:49.16  7:57.91  9:06.79     
          10:15.23  11:24.14  12:32.96  13:42.22     
          14:52.40  16:02.32         
Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    1:04.05  2:13.50  3:23.22  4:32.80  17:17.85   
          5:42.01  6:51.85  8:02.18  9:12.11     
          10:21.51  11:30.96  12:41.32  13:50.52     
          15:00.25  16:09.76         
Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:02.48  2:10.05  3:19.84  4:30.58  17:23.87   
          5:40.60  6:51.71  8:02.65  9:13.27     
          10:24.29  11:34.47  12:47.02  13:58.06     
          15:07.15  16:16.18         
Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens IF SF    1:04.45  2:13.36  3:23.10  4:31.55  17:24.37   
          5:39.49  6:48.32  7:58.17  9:07.52     
          10:17.57  11:27.72  12:38.75  13:50.12     
          15:01.61  16:13.47         
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:04.53  2:13.52  3:23.73  4:33.90  17:27.47   
          5:44.33  6:55.34  8:06.09  9:16.76     
          10:27.21  11:37.80  12:48.04  13:58.42     
          15:08.73  16:19.03         
10  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:05.07  2:15.00  3:25.28  4:35.98  17:32.28   
          5:46.40  6:57.27  8:07.98  9:18.57     
          10:29.60  11:39.71  12:51.09  14:01.91     
          15:13.16  16:24.28         
11  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:06.82  2:15.73  3:24.18  4:33.19  17:35.17   
          5:43.09  6:53.19  8:04.06  9:15.78     
          10:26.12  11:37.33  12:48.38  13:59.42     
          15:13.31  16:25.06         
12  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:05.37  2:14.98  3:25.08  4:35.24  17:42.24   
          5:45.98  6:56.65  8:07.47  9:18.59     
          10:29.63  11:41.93  12:53.89  14:06.37     
          15:19.47  16:32.08         
13  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.33  2:17.31  3:27.81  4:39.19  17:44.46   
          5:50.22  7:01.21  8:12.20  9:23.65     
          10:34.82  11:46.68  12:58.26  14:10.57     
          15:23.00  16:35.09         
14  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:04.59  2:15.40  3:26.00  4:37.46  17:45.14   
          5:49.16  7:00.55  8:12.09  9:24.00     
          10:35.44  11:47.54  13:00.10  14:12.52     
          15:24.00  16:35.73         
15  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:03.72  2:12.63  3:22.06  4:32.87  17:48.25   
          5:43.92  6:54.84  8:06.35  9:18.57     
          10:30.91  11:43.36  12:56.87  14:09.84     
          15:23.83  16:37.23         
16  Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde    1:04.08  2:13.38  3:23.37  4:33.39  17:54.55   
          5:43.97  6:56.25  8:08.87  9:22.25     
          10:35.31  11:47.91  13:01.65  14:15.16     
          15:29.30  16:43.69         
17  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:06.06  2:16.87  3:27.83  4:39.26  17:55.30   
          5:51.61  7:03.73  8:15.97  9:28.61     
          10:41.38  11:54.09  13:06.64  14:19.47     
          15:32.22  16:44.87         
18  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:06.53  2:18.58  3:30.64  4:42.96  18:00.64   
          5:55.41  7:07.07  8:19.80  9:32.60     
          10:45.81  11:59.03  13:12.33  14:25.10     
          15:37.74  16:50.73         
19  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:05.35  2:15.03  3:25.31  4:36.31  18:09.16   
          5:47.99  7:01.13  8:14.59  9:28.76     
          10:43.12  11:57.84  13:12.92  14:27.88     
          15:42.79  16:57.64         
20  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:03.38  2:10.19  3:20.23  4:31.35  18:11.95   
          5:44.55  6:59.93  8:15.16  9:29.69     
          10:43.73  11:59.91  13:15.31  14:31.24     
          15:46.84  17:01.28         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  13:01 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  01 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:37   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 9, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: FREKER AB 
SR: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
SJR: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1988-01-01 
FM: Adam Paulsson 15:58.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.96  2:03.92  3:06.93  4:09.87  15:46.87   
          5:12.98  6:15.84  7:18.53  8:21.99     
          9:25.20  10:28.75  11:32.31  12:35.68     
          13:39.38  14:43.58         
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:01.82  2:06.42  3:10.87  4:14.85  16:10.10   
          5:19.59  6:24.50  7:30.17  8:35.87     
          9:41.25  10:46.70  11:52.34  12:57.86     
          14:03.45  15:08.10         
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:00.97  2:05.20  3:09.33  4:13.52  16:13.15   
          5:18.36  6:24.09  7:29.91  8:36.10     
          9:42.17  10:47.98  11:53.37  12:58.99     
          14:04.70  15:10.08         
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.09  2:05.67  3:10.54  4:14.59  16:22.85   
          5:20.05  6:25.55  7:31.65  8:37.35     
          9:43.59  10:50.17  11:56.72  13:03.65     
          14:10.79  15:18.03         
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    1:02.56  2:08.05  3:13.86  4:19.60  16:30.91   
          5:25.25  6:30.71  7:36.27  8:42.00     
          9:48.53  10:55.44  12:02.09  13:09.06     
          14:16.28  15:24.13         
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:02.56  2:09.08  3:16.26  4:23.44  16:39.76   
          5:31.87  6:40.03  7:48.12  8:55.52     
          10:02.36  11:09.05  12:16.05  13:22.65     
          14:29.94  15:36.64         
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    1:02.54  2:07.98  3:13.85  4:20.11  16:40.40   
          5:26.83  6:33.56  7:40.35  8:47.80     
          9:56.15  11:05.11  12:13.64  13:21.61     
          14:29.08  15:37.13         
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:02.13  2:09.14  3:16.73  4:23.92  16:41.84   
          5:30.64  6:37.05  7:43.67  8:51.56     
          9:59.20  11:06.67  12:14.23  13:22.86     
          14:30.53  15:38.25         
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    1:01.30  2:07.03  3:13.35  4:20.87  16:49.14   
          5:28.41  6:36.29  7:44.89  8:52.82     
          10:01.69  11:10.56  12:18.91  13:26.62     
          14:35.69  15:44.34         
10  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:01.73  2:07.79  3:14.08  4:21.85  16:57.60   
          5:29.91  6:38.66  7:47.37  8:55.79     
          10:04.73  11:13.63  12:22.75  13:31.46     
          14:40.81  15:49.85         
11  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:02.43  2:09.60  3:17.32  4:24.82  16:59.77   
          5:32.76  6:41.51  7:49.67  8:58.09     
          10:06.38  11:15.31  12:23.86  13:33.51     
          14:43.34  15:52.32         
12  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:02.54  2:09.63  3:17.51  4:24.69  17:05.51   
          5:32.13  6:40.58  7:49.23  8:58.46     
          10:08.16  11:18.21  12:28.47  13:38.94     
          14:49.11  15:59.71         
13  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:04.93  2:13.94  3:23.85  4:33.19  17:11.51   
          5:41.97  6:49.16  7:57.91  9:06.79     
          10:15.23  11:24.14  12:32.96  13:42.22     
          14:52.40  16:02.32         
14  Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    1:04.05  2:13.50  3:23.22  4:32.80  17:17.85   
          5:42.01  6:51.85  8:02.18  9:12.11     
          10:21.51  11:30.96  12:41.32  13:50.52     
          15:00.25  16:09.76         
15  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:02.48  2:10.05  3:19.84  4:30.58  17:23.87   
          5:40.60  6:51.71  8:02.65  9:13.27     
          10:24.29  11:34.47  12:47.02  13:58.06     
          15:07.15  16:16.18         
16  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens IF SF    1:04.45  2:13.36  3:23.10  4:31.55  17:24.37   
          5:39.49  6:48.32  7:58.17  9:07.52     
          10:17.57  11:27.72  12:38.75  13:50.12     
          15:01.61  16:13.47         
17  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:04.53  2:13.52  3:23.73  4:33.90  17:27.47   
          5:44.33  6:55.34  8:06.09  9:16.76     
          10:27.21  11:37.80  12:48.04  13:58.42     
          15:08.73  16:19.03         
18  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:05.07  2:15.00  3:25.28  4:35.98  17:32.28   
          5:46.40  6:57.27  8:07.98  9:18.57     
          10:29.60  11:39.71  12:51.09  14:01.91     
          15:13.16  16:24.28         
19  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:06.82  2:15.73  3:24.18  4:33.19  17:35.17   
          5:43.09  6:53.19  8:04.06  9:15.78     
          10:26.12  11:37.33  12:48.38  13:59.42     
          15:13.31  16:25.06         
20  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:05.37  2:14.98  3:25.08  4:35.24  17:42.24   
          5:45.98  6:56.65  8:07.47  9:18.59     
          10:29.63  11:41.93  12:53.89  14:06.37     
          15:19.47  16:32.08         
21  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.33  2:17.31  3:27.81  4:39.19  17:44.46   
          5:50.22  7:01.21  8:12.20  9:23.65     
          10:34.82  11:46.68  12:58.26  14:10.57     
          15:23.00  16:35.09         
22  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:04.59  2:15.40  3:26.00  4:37.46  17:45.14   
          5:49.16  7:00.55  8:12.09  9:24.00     
          10:35.44  11:47.54  13:00.10  14:12.52     
          15:24.00  16:35.73         
23  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:03.72  2:12.63  3:22.06  4:32.87  17:48.25   
          5:43.92  6:54.84  8:06.35  9:18.57     
          10:30.91  11:43.36  12:56.87  14:09.84     
          15:23.83  16:37.23         
24  Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde    1:04.08  2:13.38  3:23.37  4:33.39  17:54.55   
          5:43.97  6:56.25  8:08.87  9:22.25     
          10:35.31  11:47.91  13:01.65  14:15.16     
          15:29.30  16:43.69         
25  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:06.06  2:16.87  3:27.83  4:39.26  17:55.30   
          5:51.61  7:03.73  8:15.97  9:28.61     
          10:41.38  11:54.09  13:06.64  14:19.47     
          15:32.22  16:44.87         
26  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:06.53  2:18.58  3:30.64  4:42.96  18:00.64   
          5:55.41  7:07.07  8:19.80  9:32.60     
          10:45.81  11:59.03  13:12.33  14:25.10     
          15:37.74  16:50.73         
27  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:05.35  2:15.03  3:25.31  4:36.31  18:09.16   
          5:47.99  7:01.13  8:14.59  9:28.76     
          10:43.12  11:57.84  13:12.92  14:27.88     
          15:42.79  16:57.64         
28  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:03.38  2:10.19  3:20.23  4:31.35  18:11.95   
          5:44.55  6:59.93  8:15.16  9:29.69     
          10:43.73  11:59.91  13:15.31  14:31.24     
          15:46.84  17:01.28         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  01 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:37 
 
Resultat Gren 10 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:29   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 10, 400m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: SPEEDO 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
SJR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
FM: Simon Sjödin 4:19.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    1:02.90  2:11.15  3:28.95    4:29.70   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.40  2:11.63  3:27.44    4:30.70   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:02.37  2:12.55  3:27.36    4:32.38   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    59.25  2:11.28  3:27.49    4:33.93   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:01.59  2:11.71  3:30.00    4:35.49   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.89  2:13.91  3:32.63    4:36.79   
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    1:03.79  2:13.78  3:33.58    4:38.91   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    1:01.72  2:13.81  3:34.72    4:41.22   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.97  2:16.27  3:40.26    4:42.75   
10  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    1:04.14  2:16.61  3:37.99    4:42.88   
11  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:03.66  2:17.39  3:41.27    4:43.75   
12  Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:03.83  2:17.10  3:39.23    4:44.58   
13  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:04.20  2:18.05  3:42.33    4:45.60   
14  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:04.33  2:20.19  3:44.60    4:46.25   
15  Ossian Arvidsson  1992  Uddevalla Sim    1:02.34  2:18.61  3:38.77    4:47.63   
16  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.06  2:20.90  3:43.34    4:48.17   
17  Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    1:04.41  2:17.68  3:43.02    4:49.97   
18  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    1:04.37  2:19.66  3:45.09    4:50.03   
19  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:04.35  2:21.65  3:43.70    4:50.06   
20  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.21  2:23.07  3:49.41    4:52.28   
21  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:04.55  2:22.54  3:46.27    4:52.75   
22  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.38  2:26.51  3:48.24    4:55.82   
23  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:05.27  2:22.60  3:47.29    4:55.94   
24  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:03.13  2:20.75  3:48.11    4:57.81   
25  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    1:09.18  2:28.17  3:50.56    4:59.10   
26  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:05.20  2:22.64  3:50.44    4:59.40   
27  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.11  2:22.86  3:49.92    4:59.46   
28  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:04.11  2:21.03  3:51.12    5:01.69   
29  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:02.58  2:20.78  3:53.74    5:01.93   
30  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:06.60  2:23.75  3:55.53    5:02.60   
31  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    1:08.28  2:23.66  3:50.00    5:02.62   
32  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:07.39  2:29.43  4:02.27    5:13.09   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:29 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:33   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 10, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: SPEEDO 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
SJR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
FM: Simon Sjödin 4:19.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:01.07  2:08.99  3:21.94    4:23.80   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:00.69  2:10.51  3:23.69    4:25.41   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    59.35  2:09.42  3:25.64    4:28.26   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    1:03.00  2:12.14  3:29.21    4:28.50   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:02.22  2:14.70  3:33.16    4:37.06   
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    1:03.72  2:13.91  3:33.82    4:37.51   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    1:03.47  2:16.98  3:37.60    4:42.10   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.40  2:16.72  3:38.05    4:43.70   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:33 
 
Resultat Gren 11 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:45   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: SAVECORE 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Michelle Coleman (1993) 2:12.99 2014-07-03 
FM: Michelle Coleman 2:12.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.42  1:07.32  1:42.13    2:17.62   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.16  1:06.69  1:42.12    2:19.26   
Henriette Stenkvist  1994  Simklubben Neptun    32.30  1:06.98  1:43.23    2:19.30   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.72  1:09.06  1:44.91    2:19.95   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.39  1:09.95  1:46.10    2:21.82   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.29  1:08.95  1:45.64    2:21.93   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    32.58  1:08.62  1:45.77    2:22.35   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.72  1:09.79  1:46.11    2:23.08   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.14  1:08.90  1:46.37    2:23.87   
10  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    34.85  1:10.72  1:47.18    2:24.08   
11  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.89  1:10.37  1:47.71    2:25.64   
12  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.63  1:09.75  1:47.56    2:26.09   
13  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    33.32  1:09.89  1:47.60    2:26.95   
14  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    34.23  1:10.94  1:48.69    2:27.41   
15  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    34.00  1:11.36  1:49.40    2:28.24   
16  Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    33.95  1:10.57  1:48.97    2:29.39   
17  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    33.84  1:11.71  1:51.05    2:29.71   
18  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    34.79  1:12.17  1:51.11    2:29.84   
19  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    33.32  1:11.26  1:51.02    2:30.02   
20  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.63  1:12.78  1:52.52    2:30.93   
21  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    35.05  1:14.00  1:52.89    2:31.10   
22  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    34.89  1:13.44  1:52.89    2:31.81   
23  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    35.19  1:13.47  1:52.59    2:31.95   
24  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    34.77  1:13.99  1:53.36    2:32.39   
25  Kayleigh Svensson  1998  Stockholmspolisens IF SF    35.02  1:14.12  1:54.77    2:35.23   
Paulina Björkbacka  1995  Simklubben Ena            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:23   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: SAVECORE 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Michelle Coleman (1993) 2:12.99 2014-07-03 
FM: Michelle Coleman 2:12.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Henriette Stenkvist  1994  Simklubben Neptun    32.01  1:06.86  1:41.95    2:16.51   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.27  1:07.93  1:42.73    2:17.18   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    31.88  1:07.63  1:43.58    2:19.50   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.66  1:08.26  1:43.67    2:19.63   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.68  1:08.61  1:44.59    2:20.27   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.66  1:09.37  1:46.63    2:21.97   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.05  1:10.06  1:46.01    2:22.56   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.37  1:09.43  1:46.80    2:24.40   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.25  1:09.14  1:45.61    2:21.38   
10  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.92  1:08.97  1:46.23    2:23.55   
11  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    33.18  1:09.91  1:47.21    2:24.80   
12  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    36.02  1:12.26  1:49.37    2:25.06   
13  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.95  1:09.60  1:47.05    2:25.90   
14  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    35.20  1:11.63  1:48.69    2:26.26   
15  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    34.80  1:12.24  1:50.78    2:28.49   
16  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.39  1:11.01  1:49.73    2:30.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:23 
 
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: SVARVTJÄNST 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
SJR: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013-07-04 
FM: Mattias Carlsson 55.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.43        56.61   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.13        57.32   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.37        57.89   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    28.36        58.11   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.81        58.17   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    28.44        58.21   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    27.99        58.41   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    28.42        59.70   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.11        59.75   
10  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.26        1:00.50   
11  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.35        1:00.52   
12  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.29        1:00.59   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    30.03        1:01.16   
14  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.76        1:01.47   
15  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.61        1:01.54   
16  David Schön Svensson  1993  Simklubben Laxen    30.29        1:01.86   
17  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    29.56        1:01.96   
18  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    29.73        1:02.01   
19  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.42        1:02.13   
20  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    29.72        1:02.14   
21  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    29.77        1:02.15   
22  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    29.72        1:02.28   
23  Jonas Andersson  1996  Simklubben Poseidon    29.98        1:02.52   
24  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    30.45        1:02.56   
25  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    30.06        1:02.63   
26  Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    30.02        1:02.67   
27  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    30.43        1:02.71   
28  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.98        1:02.99   
29  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    30.50        1:03.09   
30  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    29.77        1:03.22   
31  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    30.69        1:03.35   
32  Tobias Henriksson  1996  Spårvägen Simförening    30.70        1:03.62   
33  Filip Hedman  1998  Täby Sim    30.54        1:03.78   
34  Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    31.65        1:03.80   
35  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    30.83        1:04.05   
36  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap    29.90        1:04.52   
37  Daniel Jonsson  1999  Alvesta Simsällskap    30.76        1:04.56   
38  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    30.67        1:04.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:50   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: SVARVTJÄNST 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
SJR: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013-07-04 
FM: Mattias Carlsson 55.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.16        56.60   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.84        56.94   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.87        57.43   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.90        57.98   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    28.26        58.26   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    28.43        58.38   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    28.97        59.21   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    28.64        59.94   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.36        1:00.34   
10  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.22        1:00.98   
11  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.98        1:01.01   
12  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.35        1:01.07   
13  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.62        1:01.31   
14  Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    29.80        1:01.46   
15  David Schön Svensson  1993  Simklubben Laxen    30.56        1:02.37   
16  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.26        1:02.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:50 
 
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:10   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: ISAB 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
SJR: Rebecca Ejdervik (1987) 31.54 2007-03-25 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.39 2014-07-03 
FM: Jennei Johannson 30.39 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.93   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            32.03   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening            32.53   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.73   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            32.80   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            32.96   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            33.38   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            33.51   
Milana Salih  1997  Simklubben Neptun            33.54   
10  Lina Westerlund  1995  Wisby Simsällskap            33.66   
11  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            33.75   
12  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            33.84   
13  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.85   
14  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            33.89   
15  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            34.02   
16  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.03   
17  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            34.04   
18  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            34.17   
18  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            34.17   
20  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim            34.20   
21  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun            34.32   
22  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap            34.34   
23  Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04            34.35   
24  Linnéa Englund  2003  Karlstads Simsällskap            34.42   
25  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            34.55   
25  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap            34.55   
25  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            34.55   
28  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            34.64   
29  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            34.67   
30  Victoria Jönsson  1999  S71            34.70   
30  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            34.70   
32  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            34.86   
32  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            34.86   
34  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening            34.88   
35  Agnes Fährlin  1998  Spårvägen Simförening            34.92   
36  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            34.98   
37  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            35.13   
38  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            35.15   
39  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            35.16   
40  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            35.33   
40  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            35.33   
42  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap            35.50   
43  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Ljungby Simsällskap            35.52   
44  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            35.63   
45  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim            35.90   
46  Sarah Wallin  2000  Ludvika Simsällskap            36.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:10 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: ISAB 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
SJR: Rebecca Ejdervik (1987) 31.54 2007-03-25 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.39 2014-07-03 
FM: Jennei Johannson 30.39 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            31.14   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.81   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening            32.31   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.61   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            33.22   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            33.23   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            33.49   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.51   
Lina Westerlund  1995  Wisby Simsällskap            33.43   
10  Milana Salih  1997  Simklubben Neptun            33.52   
11  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            33.68   
12  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            33.79   
13  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.97   
14  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            34.08   
15  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            34.19   
16  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:26 
 
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:22   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: KALABRADOR 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJR: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
FM: Sebastian Holmberg 24.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.69   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.74   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.82   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.88   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.96   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.96   
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.98   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.01   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            25.04   
10  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.09   
11  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            25.15   
12  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.22   
13  Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            25.23   
14  Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            25.25   
15  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            25.35   
16  Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            25.38   
17  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            25.46   
18  Stefan Nystrand  1981  Spårvägen Simförening            25.49   
19  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.52   
20  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.54   
21  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            25.55   
22  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            25.67   
23  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            25.70   
24  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.81   
25  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen            25.90   
25  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            25.90   
27  Anton Lüning  1996  Spårvägen Simförening            25.94   
28  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.98   
29  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            25.99   
30  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun            26.00   
31  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34            26.02   
31  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.02   
31  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            26.02   
34  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            26.05   
35  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb            26.07   
36  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            26.13   
37  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            26.14   
38  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.27   
39  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            26.28   
40  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            26.32   
41  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            26.33   
42  Martin Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.37   
43  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            26.38   
44  Timay Edholm  1993  Sundsvalls Simsällskap            26.39   
45  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            26.41   
46  Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens IF SF            26.42   
47  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.44   
48  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            26.46   
49  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            26.47   
50  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.52   
51  Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap            26.54   
52  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens IF SF            26.56   
53  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.69   
54  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.81   
55  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            26.83   
56  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            26.87   
57  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            27.21   
58  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            27.25   
59  Albin Larsson  1998  Varberg Sim            27.27   
59  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            27.27   
61  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap            27.28   
62  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            27.46   
63  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            27.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:22 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:58   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: KALABRADOR 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJR: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
FM: Sebastian Holmberg 24.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.61   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.69   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.71   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.79   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.82   
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.82   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.88   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.97   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            24.74   
10  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.97   
11  Stefan Nystrand  1981  Spårvägen Simförening            25.32   
12  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.39   
13  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            25.48   
14  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            25.52   
14  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            25.52   
16  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.57   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:58 
 
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  11:34   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: CNB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.04 2015-06-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 56.50 2014-07-03 
FM: Sarah Sjöström 56.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.78        58.99   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.77        1:00.19   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.65        1:01.87   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.83        1:02.07   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.22        1:03.02   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.25        1:03.20   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.67        1:03.41   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    29.53        1:03.44   
Frida Nilsson  1992  Spårvägen Simförening    29.77        1:03.83   
10  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.22        1:03.92   
11  Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.96        1:03.95   
12  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    29.62        1:04.20   
13  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.27        1:04.41   
14  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.42        1:04.61   
15  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.62        1:04.68   
16  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap    29.47        1:04.72   
17  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.78        1:04.95   
18  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.33        1:05.02   
19  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.89        1:05.04   
20  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    29.95        1:05.19   
20  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.98        1:05.19   
22  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    30.58        1:05.26   
23  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.99        1:05.63   
24  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Sydsim    30.29        1:05.69   
25  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.50        1:05.74   
26  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.26        1:06.04   
27  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.60        1:06.14   
28  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.64        1:06.17   
29  Emilia Christiansen  1999  S71    30.56        1:06.26   
30  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.46        1:06.33   
31  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:06.34   
32  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    30.72        1:06.38   
33  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.64        1:06.57   
34  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    31.13        1:06.98   
35  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.20        1:07.00   
36  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.32        1:07.39   
37  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.63        1:07.89   
38  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    30.37        1:07.90   
39  Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    30.66        1:07.93   
40  Anna Jonsson  1994  Väsby Simsällskap    31.24        1:07.97   
41  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    31.29        1:08.42   
42  Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap    29.73        1:08.69   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:34 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:54   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: CNB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.04 2015-06-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 56.50 2014-07-03 
FM: Sarah Sjöström 56.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.75        56.96   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.76        58.81   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.46        1:00.96   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.70        1:01.24   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.79        1:01.35   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.36        1:03.32   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.53        1:03.56   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.77        1:03.76   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.20        1:03.53   
10  Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    30.66        1:03.77   
11  Frida Nilsson  1992  Spårvägen Simförening    29.71        1:04.14   
12  Rebecka Gustafsson  1998  Strängnäs Simklubb    29.47        1:04.52   
13  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.89        1:04.70   
14  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.52        1:04.82   
15  Emma Svensson  1992  Upsala Simsällskap    29.06        1:04.87   
16  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.36        1:05.87   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:54 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:52   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 17, 4X200m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: SPEEDO 
SR: Malmö KK (1900) 7:32.04 1989-07-27 
SJR: Jönköpings SS (1995) 7:32.21 2015-07-02 
MR: SK Neptun 7:29.36 2000-01-01 
FM: Mölndals ASS 7:34.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mölndals ASS  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:29.59  SR 
  Christoffer Carlsen  1992      54.48  1:52.55      1:52.55   
  Isak Eliasson  1996      53.41  1:51.40      3:43.95   
  Filip Holmqvist  1994      54.50  1:54.86      5:38.81   
  Robin Andréasson  1988      53.74  1:50.78      7:29.59   
                     
Jönköpings SS  1995  Jönköpings Simsällskap            7:30.24  SJR 
  Filip Grimberg  1998      55.61  1:53.35      1:53.35   
  Daniel Forndal  1997      54.23  1:51.54      3:44.89   
  Markus Malm  1997      54.98  1:53.86      5:38.75   
  Victor Johansson  1998      54.64  1:51.49      7:30.24   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            7:31.80   
  Anton Andersson  1993      55.99  1:55.56      1:55.56   
  Alexander Linge  1992      53.99  1:53.06      3:48.62   
  Oscar Ekström  1994      52.74  1:49.40      5:38.02   
  Mats Westergren  1994      55.04  1:53.78      7:31.80   
                     
Helsingborgs S  1998  Helsingborgs Simsällskap            7:34.86   
  Jonas Holmström  1992      54.43  1:53.51      1:53.51   
  David Ernstsson  1992      54.23  1:54.61      3:48.12   
  Oskar Nordstrand  1991      55.73  1:54.27      5:42.39   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      53.96  1:52.47      7:34.86   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            7:38.06   
  Alexander Nyström  1990      56.02  1:54.58      1:54.58   
  Magnus Lundgren  1991      56.52  1:56.78      3:51.36   
  Simon Sjödin  1986      52.35  1:49.50      5:40.86   
  Simon Frank  1990      56.30  1:57.20      7:38.06   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1998  Helsingborgs Simsällskap            7:48.36   
  Olle Williamsson  1998      56.31  1:55.65      1:55.65   
  Simon Plato  1993      56.85  1:55.90      3:51.55   
  Robbin Steén  1987      56.25  1:57.36      5:48.91   
  Makis Jörgensen  1992      57.55  1:59.45      7:48.36   
                     
SK Triton  2002  Simklubben Triton            7:56.98   
  Rasmus Wetterborg  1996      57.11  1:57.81      1:57.81   
  Marcus Svensson  1992      54.88  1:57.52      3:55.33   
  Oskar Skarin  1999      59.87  2:05.25      6:00.58   
  Cebastian Christensen  1998      55.85  1:56.40      7:56.98   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            7:57.02   
  William Lindblom  1998      58.67  2:00.00      2:00.00   
  Johan Brännerud Garcia  1994      53.68  1:53.98      3:53.98   
  Eric Hinderup  1998      58.62  2:00.53      5:54.51   
  Anton Andersson  1997      58.57  2:02.51      7:57.02   
                     
Väsby SS  1990  Väsby Simsällskap            7:57.68   
  Markus Fürst  1996      56.62  1:59.47      1:59.47   
  Robert Palosaari  1992      56.31  1:58.80      3:58.27   
  Carl Norlander  1997      57.60  1:59.68      5:57.95   
  Gustav Frödeberg  1997      56.69  1:59.73      7:57.68   
                     
10  SK Neptun Lag 2  2004  Simklubben Neptun            8:01.22   
  Filip Weidlitz  1997      58.22  2:02.14      2:02.14   
  William Lulek  1998      57.56  2:00.42      4:02.56   
  Gustav Hökfelt  1994      55.89  1:59.17      6:01.73   
  Karl Gustav Gérnyi  1999      57.89  1:59.49      8:01.22   
                     
11  Skellefteå SS  1992  Skellefte Simsällskap 34            8:02.40   
  Anton Mikaelsson  1993      56.74  1:57.91      1:57.91   
  Filip Svedberg  1997      56.91  2:00.86      3:58.77   
  Philip Nordenberg  1992      57.30  2:01.65      6:00.42   
  Gustav Lindström  1998      58.34  2:01.98      8:02.40   
                     
12  Södertälje SS  Södertälje Simsällskap            8:02.58   
  Erik Brandt  1999      57.98  1:58.45      1:58.45   
  Björn Seeliger  2000      58.65  2:01.78      4:00.23   
  Ludwig Hareskog  1998      58.38  2:01.86      6:02.09   
  Rasmus Rantanen  1997      57.59  2:00.49      8:02.58   
                     
13  Södertörns SS  1995  Södertörns Simsällskap            8:05.93   
  Markus Kron  1994      59.71  2:02.12      2:02.12   
  Joel Huth  1996      56.76  1:56.09      3:58.21   
  Anton Marijanovic  2000      58.62  2:00.28      5:58.49   
  David Lind  1994      1:00.27  2:07.44      8:05.93   
                     
14  Karlstads SS  Karlstads Simsällskap            8:06.15   
  Erik Gissén  1992      57.24  1:59.58      1:59.58   
  Johan Rydahl  2001      56.62  1:59.73      3:59.31   
  Elias Haglund  1996      58.94  2:03.17      6:02.48   
  Adam Albringer  1999      58.92  2:03.67      8:06.15   
                     
15  SK Hajen  Simklubben Hajen            8:11.59   
  Martin Rogmark  1996      58.24  2:02.30      2:02.30   
  Petter Fredriksson  1997      56.32  1:58.69      4:00.99   
  Per Christerson  1995      1:01.22  2:07.10      6:08.09   
  Johan Jönsson  1995      58.94  2:03.50      8:11.59   
                     
16  SK Poseidon  Simklubben Poseidon            8:11.96   
  Hugo Cedervall  1997      58.25  1:58.40      1:58.40   
  Julius Ekstrand  1998      59.73  2:06.83      4:05.23   
  Jesper Olsson  1998      1:00.63  2:03.82      6:09.05   
  Gustav Östlund  1997      58.78  2:02.91      8:11.96   
                     
17  Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            8:14.82   
  Daniel Olsson  1996      58.85  2:03.64      2:03.64   
  Kalle Lindborg  1994      56.07  2:01.11      4:04.75   
  Tom Andersson  1998      59.18  2:04.56      6:09.31   
  Mattias Grynning  1999      1:00.84  2:05.51      8:14.82   
                     
18  Jönköpings SS Lag 2  1995  Jönköpings Simsällskap            8:18.21   
  Henry Kerman  1997      58.54  2:01.21      2:01.21   
  Erik Nicklasson  1998      58.84  2:05.83      4:07.04   
  David Larsson  1996      59.55  2:06.39      6:13.43   
  Marcus Holmquist  2000      1:00.18  2:04.78      8:18.21   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:52 
 
Resultat Gren 18 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  12:29   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: ELIT HOTEL KNAUST 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJR: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Laura Lajunen 8:55.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.11  2:15.73  3:26.78  4:38.27  9:19.80   
          5:48.69  6:59.52  8:11.20       
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.98  2:17.66  3:28.07  4:39.21  9:20.12   
          5:50.35  7:01.78  8:12.85       
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:05.43  2:15.86  3:26.38  4:37.55  9:24.68   
          5:49.23  7:01.74  8:13.61       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.66  2:16.58  3:27.81  4:39.43  9:28.05   
          5:50.61  7:03.04  8:15.97       
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.83  2:18.16  3:29.49  4:41.11  9:29.67   
          5:52.69  7:05.14  8:18.44       
Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:07.25  2:19.60  3:32.37  4:45.38  9:30.19   
          5:59.32  7:10.80  8:22.62       
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:08.27  2:20.18  3:32.58  4:44.95  9:30.74   
          5:56.69  7:08.58  8:20.68       
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.47  2:18.54  3:30.85  4:44.04  9:31.48   
          5:56.92  7:09.23  8:21.23       
Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    1:06.32  2:18.31  3:31.98  4:46.08  9:36.31   
          5:59.55  7:12.81  8:25.93       
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.39  2:18.70  3:31.35  4:44.66  9:37.50   
          5:57.56  7:11.52  8:25.42       
11  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:07.59  2:20.96  3:34.35  4:48.08  9:37.77   
          6:01.37  7:15.33  8:28.49       
12  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:08.04  2:20.46  3:33.23  4:46.53  9:38.26   
          5:59.58  7:12.68  8:25.75       
13  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:09.30  2:22.28  3:35.15  4:48.15  9:39.36   
          6:01.12  7:14.71  8:27.97       
14  Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.42  2:19.68  3:33.10  4:47.08  9:40.98   
          6:01.60  7:15.78  8:28.97       
15  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:06.93  2:19.81  3:32.31  4:45.56  9:42.06   
          5:59.20  7:13.57  8:28.24       
16  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:08.48  2:21.46  3:34.92  4:48.97  9:52.29   
          6:03.98  7:19.95  8:36.17       
17  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:09.59  2:23.07  3:37.59  4:52.28  9:55.49   
          6:11.33  7:26.23  8:41.43       
18  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:09.19  2:22.69  3:36.90  4:53.35  10:03.55   
          6:11.12  7:28.87  8:46.75       
19  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:09.83  2:25.14  3:40.56  4:56.79  10:04.36   
          6:13.85  7:30.51  8:47.56       
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  12:29 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  18:20   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: ELIT HOTEL KNAUST 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJR: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008-07-19 
FM: Laura Lajunen 8:55.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:04.65  2:13.26  3:21.95  4:30.66  9:02.85   
          5:39.32  6:48.83  7:57.39       
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:05.09  2:13.83  3:22.57  4:31.61  9:03.29   
          5:40.55  6:50.11  7:58.61       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.35  2:13.17  3:21.86  4:30.03  9:05.62   
          5:39.19  6:48.98  7:58.08       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.11  2:15.73  3:26.78  4:38.27  9:19.80   
          5:48.69  6:59.52  8:11.20       
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.98  2:17.66  3:28.07  4:39.21  9:20.12   
          5:50.35  7:01.78  8:12.85       
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:06.37  2:16.77  3:27.74  4:38.59  9:21.05   
          5:49.85  7:02.21  8:13.76       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.09  2:16.59  3:27.25  4:37.81  9:22.39   
          5:49.04  7:00.41  8:12.39       
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:05.43  2:15.86  3:26.38  4:37.55  9:24.68   
          5:49.23  7:01.74  8:13.61       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.66  2:16.58  3:27.81  4:39.43  9:28.05   
          5:50.61  7:03.04  8:15.97       
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.83  2:18.16  3:29.49  4:41.11  9:29.67   
          5:52.69  7:05.14  8:18.44       
11  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:06.94  2:18.04  3:28.64  4:40.17  9:29.68   
          5:52.80  7:05.52  8:18.48       
12  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:07.25  2:19.60  3:32.37  4:45.38  9:30.19   
          5:59.32  7:10.80  8:22.62       
13  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:08.27  2:20.18  3:32.58  4:44.95  9:30.74   
          5:56.69  7:08.58  8:20.68       
14  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.47  2:18.54  3:30.85  4:44.04  9:31.48   
          5:56.92  7:09.23  8:21.23       
15  Lovisa Nyman  1994  Umeå Simsällskap    1:06.32  2:18.31  3:31.98  4:46.08  9:36.31   
          5:59.55  7:12.81  8:25.93       
16  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:06.22  2:18.47  3:31.43  4:44.27  9:36.78   
          5:56.96  7:10.53  8:25.01       
17  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:07.72  2:19.65  3:32.57  4:45.54  9:37.40   
          5:59.13  7:12.95  8:26.01       
18  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.39  2:18.70  3:31.35  4:44.66  9:37.50   
          5:57.56  7:11.52  8:25.42       
19  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:07.59  2:20.96  3:34.35  4:48.08  9:37.77   
          6:01.37  7:15.33  8:28.49       
20  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:08.04  2:20.46  3:33.23  4:46.53  9:38.26   
          5:59.58  7:12.68  8:25.75       
21  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:09.30  2:22.28  3:35.15  4:48.15  9:39.36   
          6:01.12  7:14.71  8:27.97       
22  Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.42  2:19.68  3:33.10  4:47.08  9:40.98   
          6:01.60  7:15.78  8:28.97       
23  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:06.93  2:19.81  3:32.31  4:45.56  9:42.06   
          5:59.20  7:13.57  8:28.24       
24  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:08.48  2:21.46  3:34.92  4:48.97  9:52.29   
          6:03.98  7:19.95  8:36.17       
25  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:09.59  2:23.07  3:37.59  4:52.28  9:55.49   
          6:11.33  7:26.23  8:41.43       
26  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:09.19  2:22.69  3:36.90  4:53.35  10:03.55   
          6:11.12  7:28.87  8:46.75       
27  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:09.83  2:25.14  3:40.56  4:56.79  10:04.36   
          6:13.85  7:30.51  8:47.56       
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  02 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:20 
 
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:10   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: CNB 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR: Johannes Skagius (1995) 27.86 2014-07-04 
FM: Johannes Skagius 27.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            28.37   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            29.04   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            29.05   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.07   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.26   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            29.27   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.44   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.60   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            29.76   
10  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            29.79   
11  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.81   
12  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap            29.88   
13  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap            29.90   
14  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun            29.95   
15  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            30.07   
16  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.14   
17  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            30.25   
18  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            30.29   
19  Philip Nordenberg  1992  Skellefte Simsällskap 34            30.31   
20  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.41   
21  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            30.44   
22  Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            30.46   
23  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.48   
24  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun            30.54   
25  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34            30.63   
26  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            30.66   
27  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            30.72   
28  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.77   
29  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.96   
30  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            31.00   
31  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.12   
32  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.17   
33  Ahmad Al Said  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.18   
34  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            31.31   
35  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            31.40   
36  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            31.44   
37  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap            31.48   
38  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            31.52   
38  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun            31.52   
40  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            31.60   
41  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            31.61   
42  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.62   
43  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.64   
44  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            31.73   
45  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.83   
46  Oskar Nilsson  1995  Åkersberga Simsällskap            31.86   
47  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            32.04   
48  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            32.14   
49  Tobias Henriksson  1996  Spårvägen Simförening            32.22   
50  David Kruthammar  1997  Täby Sim            32.23   
51  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon            32.24   
52  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap            32.32   
53  Jakob Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap            32.63   
54  Marcus Eriksson  1995  Falu Simsällskap            33.40   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  03 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:10 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: CNB 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR: Johannes Skagius (1995) 27.86 2014-07-04 
FM: Johannes Skagius 27.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            28.61   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            29.10   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.16   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.17   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.27   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            29.28   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            29.57   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.92   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap            29.77   
10  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            29.90   
11  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.91   
12  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap            29.95   
12  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            29.95   
14  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            30.14   
15  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.50   
16  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun            30.52   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  03 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:12 
 
Resultat Gren 20 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 20, 400m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: SCA Care of life 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
SJR: Stina Gardell (1989) 4:42.71 2009-08-02 
MR: Stina Gardell (1990) 4:42.20 2013-07-05 
FM: Stina Gardell 4:47.56 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:04.75  2:20.67  3:46.59    4:56.25   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:06.44  2:23.93  3:52.82    5:00.72   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:09.85  2:25.92  3:53.06    5:03.28   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.35  2:24.81  3:53.22    5:05.44   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    1:08.16  2:25.83  3:55.43    5:06.24   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.57  2:25.80  3:56.10    5:08.50   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.21  2:26.42  4:01.36    5:10.26   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.31  2:37.40  4:01.51    5:11.16   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:08.98  2:28.16  4:02.47    5:11.59   
10  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.25  2:29.67  3:58.50    5:11.74   
11  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:12.16  2:37.78  4:04.04    5:13.06   
12  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    1:10.31  2:34.19  4:01.83    5:13.08   
13  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens IF SF    1:08.96  2:31.75  4:02.53    5:13.22   
14  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    1:10.54  2:31.05  4:02.49    5:13.76   
15  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.10  2:28.64  4:03.05    5:14.15   
16  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:11.19  2:31.60  4:03.84    5:15.50   
17  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:08.46  2:34.05  4:04.87    5:15.52   
18  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:11.31  2:32.34  4:03.62    5:16.30   
19  Emma Karell  1994  Täby Sim    1:08.86  2:32.97  4:01.14    5:16.44   
20  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:13.81  2:32.41  4:04.00    5:16.45   
21  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:09.03  2:29.87  4:02.46    5:17.35   
22  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:09.86  2:32.92  4:04.61    5:17.48   
23  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:13.07  2:38.81  4:07.05    5:19.18   
24  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.16  2:38.06  4:06.96    5:20.38   
25  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:11.82  2:37.85  4:04.55    5:22.17   
26  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:11.11  2:34.43  4:07.47    5:22.44   
27  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    1:11.64  2:35.68  4:10.17    5:27.03   
28  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    1:11.28  2:38.92  4:14.36    5:28.04   
29  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:13.75  2:41.26  4:09.92    5:28.99   
30  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    1:11.60  2:37.85  4:14.98    5:29.75   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  03 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2015   
  Tävlingsort  Sundsvall    Utskriftstid  17:20   
  Arrangör  SSF/Sundsvalls Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  01 juli 2015         
 
 
Gren 20, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: SCA Care of life 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
SJR: Stina Gardell (1989) 4:42.71 2009-08-02 
MR: Stina Gardell (1990) 4:42.20 2013-07-05 
FM: Stina Gardell 4:47.56 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:05.43  2:19.72  3:40.86    4:47.25   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:06.37  2:21.81  3:48.37    4:55.20   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:10.23  2:25.40  3:51.06    4:59.39   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:08.88  2:25.75  3:53.71    5:03.38   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    1:07.84  2:25.75  3:54.38    5:03.75   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.49  2:26.13  3:57.60    5:10.78   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.58  2:37.76  4:00.72    5:11.55   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.55  2:31.20  4:07.10    5:19.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  03 juli 2015 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:20 
 
Resultat Gren 21 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 21 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)