Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:38   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Po 13, Finaler 
NR; Johan Rydahl 2001 KarlstadsS 00:27.94 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Johnsson  2002  Upsala Simsällskap            31.27   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            32.00   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            32.12   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim            33.34   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.71   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            34.76   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS            34.81   
Edwin Nystrand  2002  Upsala Simsällskap            34.91   
Jakob Hanson  2002  Upsala Simsällskap            34.99   
10  Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen            35.36   
11  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.37   
12  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb            35.88   
13  Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap            36.33   
14  Erik Söderqvist  2002  Västerås Simsällskap            36.89   
15  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.04   
15  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap            37.04   
17  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen            37.31   
18  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            37.34   
19  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb            37.52   
20  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            37.53   
21  Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians            37.59   
22  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb            38.18   
23  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            38.23   
24  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            38.39   
25  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            38.49   
26  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            38.60   
27  Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap            38.68   
28  Fredrik Börjesson  2002  Uddevalla Sim            39.22   
29  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            39.29   
30  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            39.31   
31  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim            39.41   
32  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap            39.65   
33  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            40.06   
34  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim            40.79   
35  Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians            40.94   
36  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            41.17   
37  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim            41.69   
38  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen            41.81   
39  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap            42.40   
40  Lorand Vari  2002  Göteborg Sim            45.25   
Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  08:38 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:54   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 2, 50m Bröstsim FL 13, Finaler 
NR; Hannah Brunzell 2001 Västerås S 00:34.17 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            36.29   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            36.86   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            36.96   
Lovisa Öhrn  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.63   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap            38.38   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            38.43   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            38.72   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians            38.88   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            39.07   
10  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            39.66   
11  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim            39.77   
12  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap            39.81   
13  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim            39.87   
14  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            39.97   
15  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            39.98   
16  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians            40.25   
17  Cajsa Askengren  2002  Simklubben Elfsborg            40.78   
18  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap            40.99   
19  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            41.11   
20  Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap            41.20   
21  Hanna Lagher  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.27   
22  Lovisa Gustafsson  2002  Örebro Simallians            41.39   
23  Klara Ragnarsson  2002  Sala Simsällskap            41.53   
24  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap            41.55   
25  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            41.57   
26  Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb            41.70   
26  Paulina Vondrak  2002  Göteborg Sim            41.70   
28  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim            41.85   
29  Stina Byström  2002  Upsala Simsällskap            41.96   
30  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians            42.02   
30  Victoria Cantar  2002  Upsala Simsällskap            42.02   
32  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            42.12   
33  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            42.13   
34  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim            42.16   
35  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim            42.56   
36  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians            42.66   
37  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim            43.06   
38  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap            43.52   
39  Emma Sibelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            43.71   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  08:54 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:51   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:31.11 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen            34.56   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap            35.76   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap            36.62   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            36.63   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.64   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.40   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.55   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap            37.65   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap            38.78   
10  Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb            39.59   
11  Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02            39.90   
12  Kevin Shen  2003  Simklubben S 02            41.22   
13  Olle Almén  2003  Linköpings Allmänna SS            41.23   
14  Felix W.persson  2003  Simklubben S 02            41.30   
15  Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen            41.45   
16  Vilgot Berglund  2003  Västerås Simsällskap            41.71   
17  Phille Andersson Sandwall  2003  Jönköpings Simsällskap            41.96   
18  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            41.99   
19  Melker Rosengren  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.29   
20  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap            42.62   
21  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena            42.92   
22  Olle Rydberg  2003  Västerås Simsällskap            44.42   
23  Leo Hovbrandt  2003  Göteborg Sim            44.78   
24  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap            45.16   
25  Kristian Aziz  2003  Linköpings Allmänna SS            45.20   
26  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            46.27   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  08:51 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:57   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 4, 50m Frisim FL 12, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Karlsborgs 00:29.03 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            29.68   
Trine Forss  2003  Billingens Simklubb            29.75   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            30.10   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            30.38   
Hilja Schimmel  2003  Billingens Simklubb            30.56   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            30.65   
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap            30.75   
Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02            31.50   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            31.89   
10  Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            31.90   
11  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap            31.92   
12  Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg            32.00   
13  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            32.14   
14  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            32.72   
15  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb            32.97   
16  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap            33.00   
17  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Hallsberg Kumla Simklubb            33.09   
18  Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap            33.20   
19  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02            33.27   
20  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen            33.47   
21  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS            33.55   
22  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap            33.57   
23  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg            33.65   
24  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen            33.67   
25  Ellen Kampe  2003  Mariestads Simsällskap            33.81   
26  Wilma Zanderau  2003  Mariestads Simsällskap            33.87   
27  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            34.14   
28  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim            34.19   
29  Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.48   
30  Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim            34.50   
31  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap            34.66   
32  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap            34.72   
33  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap            34.91   
34  Klara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap            35.09   
35  Jennifer Jingmark  2003  Anderstorps Simsällskap            35.18   
36  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap            35.24   
37  Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap            35.62   
38  Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap            35.65   
39  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap            36.10   
40  Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.33   
41  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg            36.74   
42  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap            37.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  08:57 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:12   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 5, 400m Frisim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 04:48.12 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    1:22.24  2:50.75  4:19.33    5:43.36   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    1:19.63  2:49.34  4:19.40    5:43.37   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap    1:21.34  2:54.22  4:25.93    5:55.26   
Axel Vaide  2005  Simklubben Laxen    1:21.59  2:53.48  4:28.08    6:00.66   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:25.91  2:58.80  4:32.74    6:01.71   
Erik Ankarling  2004  Strängnäs Simklubb    1:25.99  3:02.11  4:38.94    6:11.77   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    1:28.37  3:08.29  4:44.06    6:12.95   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    1:30.16  3:12.77  4:54.74    6:30.34   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    1:33.79  3:18.10  5:00.53    6:36.29   
10  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    1:33.57  3:15.56  4:58.11    6:37.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:12 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:19   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim FL 11, Finaler 
NR: Johanna Nicklasson 1996 Karlsborgs 00:38.33 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb            38.84   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            42.78   
Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS            42.96   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena            44.04   
Tilde Zanderau  2005  Mariestads Simsällskap            44.46   
Molly Lund  2005  Mariestads Simsällskap            44.48   
Elin Friberg  2004  Linköpings Allmänna SS            45.31   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS            45.36   
Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.38   
10  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap            45.54   
11  Ida Rudelius  2004  Jönköpings Simsällskap            45.64   
12  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.98   
13  Erica Segerström  2004  Simklubben Solsta            46.30   
14  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim            46.33   
15  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            46.36   
16  Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap            46.48   
17  Ellen Gullberg  2005  Simklubben Laxen            46.59   
18  Hanna Degerlund  2004  Västerås Simsällskap            46.68   
19  Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap            47.09   
20  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap            47.10   
21  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb            47.58   
21  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim            47.58   
23  Matilda Lindgren  2004  Västerås Simsällskap            47.67   
24  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap            48.13   
25  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim            48.89   
26  Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb            50.17   
27  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim            50.64   
28  Ebba Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            50.67   
29  Maja Arnell  2004  Linköpings Allmänna SS            51.22   
30  Elin Furingsten  2004  Skuru Idrottsklubb            51.54   
31  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena            51.61   
32  Filippa Lindskog  2004  Skuru Idrottsklubb            51.87   
33  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            52.22   
34  Sofia Mattsson  2004  Karlstads Simsällskap            53.30   
35  Elsa Bäckström  2004  Skuru Idrottsklubb            53.71   
36  Astrid Engström  2004  Västerås Simsällskap            53.78   
37  Joline Bakken  2005  Simklubben Solsta            54.71   
38  Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena            54.76   
Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Ellen Lovinge  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Hedvig Källsand  2004  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:19 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:30   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 7, 100m Ryggsim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:02.24 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    34.30        1:10.96   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    36.34        1:14.11   
Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.15        1:15.36   
Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    36.06        1:15.63   
Edwin Nystrand  2002  Upsala Simsällskap    38.10        1:17.53   
Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    38.99        1:19.19   
Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    38.39        1:19.85   
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    40.71        1:20.22   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    38.85        1:20.90   
10  Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    40.37        1:21.43   
11  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.42        1:22.45   
12  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    40.54        1:22.96   
13  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.26        1:23.33   
14  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.71        1:23.53   
15  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    40.54        1:23.55   
16  Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians    41.24        1:23.86   
17  Erik Söderqvist  2002  Västerås Simsällskap    41.55        1:24.13   
18  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    41.33        1:24.22   
19  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    41.63        1:25.42   
20  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    42.07        1:26.32   
21  Fredrik Börjesson  2002  Uddevalla Sim    41.03        1:26.33   
22  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    42.51        1:27.26   
23  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS    42.89        1:27.96   
24  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    42.77        1:27.99   
25  Lorand Vari  2002  Göteborg Sim    43.27        1:28.04   
26  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    43.55        1:28.07   
27  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    44.53        1:28.10   
28  Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap    44.10        1:29.41   
29  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS    42.95        1:30.06   
30  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    44.76        1:32.61   
31  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap    46.64        1:34.65   
Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians            DSQ   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:30 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:38   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 8, 100m Frisim FL 13, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Skövde SS 01:00.60 år 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    30.65        1:03.49   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    30.31        1:04.20   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    30.01        1:04.31   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.69        1:04.48   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    31.22        1:04.63   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    31.22        1:04.85   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    31.48        1:04.93   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    31.96        1:06.68   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    32.73        1:07.03   
10  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians    31.77        1:07.18   
11  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    32.66        1:07.49   
12  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    32.44        1:07.59   
13  Klara Gårdman  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.71        1:07.71   
14  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    32.47        1:07.74   
15  Victoria Cantar  2002  Upsala Simsällskap    32.89        1:08.16   
16  Stina Byström  2002  Upsala Simsällskap    33.04        1:08.19   
17  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    32.71        1:08.24   
18  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    32.62        1:08.31   
19  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    32.21        1:08.36   
20  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    33.12        1:08.51   
21  Hanna Lagher  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.33        1:08.52   
21  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.44        1:08.52   
23  Klara Ragnarsson  2002  Sala Simsällskap    33.30        1:08.56   
24  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    32.93        1:08.59   
25  Edith Engström  2002  Västerås Simsällskap    33.05        1:08.76   
26  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    33.54        1:08.93   
27  Andrea Grabmüller  2002  Västerås Simsällskap    32.74        1:09.25   
28  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.59        1:09.37   
29  Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    33.55        1:09.87   
30  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    33.59        1:10.15   
31  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    33.89        1:10.51   
32  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    33.82        1:10.65   
33  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    33.50        1:11.13   
34  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS    35.03        1:13.72   
Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:38 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  09:42   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:07.72 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    35.80        1:18.53   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    37.35        1:18.85   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    35.96        1:19.05   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    40.16        1:27.06   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    38.88        1:28.21   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.85        1:30.31   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    41.40        1:30.88   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    48.01        1:41.27   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  09:42 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  10:04   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim FL 12, Finaler 
NR: Hannah Brunzell 2001 VästeråsSS 01:17.09 år 2013 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    38.80        1:21.23   
Hilja Schimmel  2003  Billingens Simklubb    39.42        1:22.77   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    39.99        1:26.29   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    41.21        1:27.03   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    41.04        1:27.19   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    42.02        1:28.50   
Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap    42.90        1:30.10   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    44.12        1:31.58   
Wilma Zanderau  2003  Mariestads Simsällskap    44.52        1:33.04   
10  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    45.08        1:33.51   
11  Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap    44.88        1:34.85   
12  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb    44.64        1:35.49   
13  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    45.99        1:36.59   
14  Sofie Asterling  2003  Göteborg Sim    46.42        1:36.81   
15  Amelie Muhr  2003  Västerås Simsällskap    45.49        1:37.15   
16  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    47.07        1:38.59   
17  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    46.61        1:38.61   
18  Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim    46.72        1:38.82   
19  Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.96        1:41.04   
20  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap    47.88        1:41.45   
21  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    48.87        1:41.57   
22  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    50.10        1:42.21   
23  Alma Hellstrandh  2003  Södertälje Simsällskap    47.75        1:42.64   
24  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap    49.13        1:43.02   
25  Tilde Rydström  2003  Skuru Idrottsklubb    48.87        1:43.28   
26  Ella Fast  2003  Simklubben S 02    49.62        1:43.53   
27  Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg    51.13        1:47.96   
28  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    51.54        1:48.05   
28  Jennifer Jingmark  2003  Anderstorps Simsällskap    51.98        1:48.05   
Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02            DSQ   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:04 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  10:13   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:12.78 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    38.70        1:20.81   
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    40.88        1:24.75   
Axel Vaide  2005  Simklubben Laxen    42.46        1:28.22   
Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    44.18        1:29.13   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap    43.01        1:29.34   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    44.64        1:30.36   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    44.40        1:30.86   
Daniel Thörner  2004  Säffle Simsällskap    44.86        1:31.68   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    45.87        1:33.53   
10  Erik Ankarling  2004  Strängnäs Simklubb    45.84        1:33.79   
11  Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    46.13        1:33.85   
12  Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.59        1:34.78   
13  Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.54        1:35.76   
14  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    47.05        1:36.05   
15  Ture Oscarson  2004  Linköpings Allmänna SS    47.46        1:36.46   
16  Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    47.94        1:38.09   
17  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    50.54        1:40.03   
18  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    50.17        1:40.14   
19  Alexandar Cicmil  2004  Simklubben S 02    50.81        1:41.21   
20  Nils Gröndahl  2004  Simklubben Laxen    49.04        1:42.43   
21  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    50.70        1:43.47   
22  Lukas Waide  2004  Simklubben Laxen    52.08        1:48.19   
David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap            DSQ   
Nassim Arim  2004  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Vigor Runemar-Ham  2004  Strängnäs Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:13 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 12, 100m Frisim FL 11, Finaler 
NR: Rebecka Nilsson 1996 NKK 01:08.60 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    34.31        1:10.22   
Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb    33.73        1:10.66   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.56        1:13.66   
Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap    34.62        1:13.85   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    37.29        1:16.38   
Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    36.99        1:16.43   
Celie Augustsson  2004  Jönköpings Simsällskap    36.43        1:16.99   
Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap    36.62        1:16.99   
Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    37.18        1:17.00   
10  Molly Lund  2005  Mariestads Simsällskap    37.04        1:18.47   
11  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    37.71        1:18.87   
12  Kajsa Franzén  2004  Upsala Simsällskap    38.28        1:20.91   
13  Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    39.26        1:20.92   
14  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.50        1:21.38   
15  Ebba Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.68        1:21.69   
16  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim    38.41        1:22.15   
17  Ida Rudelius  2004  Jönköpings Simsällskap    39.22        1:22.24   
18  Filippa Lindskog  2004  Skuru Idrottsklubb    39.73        1:22.44   
19  Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    40.36        1:22.99   
20  Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim    38.94        1:23.34   
21  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    39.48        1:24.06   
22  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    37.89        1:24.15   
23  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    39.65        1:24.38   
24  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    40.43        1:24.80   
25  Ellen Lovinge  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.27        1:25.37   
26  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.29        1:25.65   
27  Joline Bakken  2005  Simklubben Solsta    41.37        1:25.86   
28  Elsa Bäckström  2004  Skuru Idrottsklubb    41.66        1:26.17   
29  Elin Furingsten  2004  Skuru Idrottsklubb    40.75        1:26.22   
30  Ella Ljungdahl  2004  Simklubben Laxen    40.95        1:26.71   
31  Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb    41.12        1:26.77   
32  Elin Friberg  2004  Linköpings Allmänna SS    41.46        1:27.53   
33  Matilda Lindgren  2004  Västerås Simsällskap    43.90        1:30.60   
34  Hedvig Källsand  2004  Linköpings Allmänna SS    43.70        1:33.58   
Ellen Gullberg  2005  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  10:42   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 04:20.19 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    1:05.91  2:18.94  3:34.10    4:49.93   
Marcus Johnsson  2002  Upsala Simsällskap    1:07.40  2:24.29  3:44.25    5:01.44   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    1:13.73  2:34.00  3:53.15    5:10.72   
Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    1:11.27  2:31.78  3:53.35    5:13.20   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    1:15.31  2:36.94  3:56.79    5:14.58   
Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:13.60  2:33.91  3:55.58    5:14.81   
Edwin Nystrand  2002  Upsala Simsällskap    1:13.98  2:33.67  3:53.48    5:14.90   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    1:17.17  2:40.24  4:02.05    5:20.51   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:14.68  2:37.89  4:00.68    5:20.53   
10  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    1:16.78  2:38.32  4:00.26    5:23.62   
11  Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    1:13.42  2:35.04  4:01.77    5:27.20   
12  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    1:16.92  2:42.81  4:07.91    5:28.32   
13  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:16.95  2:41.66  4:05.83    5:30.09   
14  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    1:18.32  2:42.66  4:09.52    5:31.33   
15  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    1:17.88  2:42.87  4:10.06    5:33.00   
16  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    1:17.90  2:45.40  4:12.54    5:34.52   
17  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:17.87  2:44.48  4:10.66    5:35.09   
18  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap    1:21.64  2:51.43  4:20.54    5:47.83   
19  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    1:22.09  2:50.35  4:21.88    5:48.99   
20  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim    1:24.05  2:57.23  4:33.45    6:04.96   
Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:42 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  10:53   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 14, 200m Medley FL 12, Finaler 
NR: Ellen Olsson 1995 SK Triton 02:35.50 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    34.50  1:14.33  2:01.09    2:38.89   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    34.99  1:17.46  2:03.30    2:39.38   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    34.55  1:18.36  2:06.56    2:44.38   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    35.48  1:16.75  2:06.87    2:46.97   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    36.82  1:20.26  2:08.99    2:47.49   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    37.02  1:19.56  2:09.21    2:49.27   
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    37.21  1:21.86  2:11.16    2:51.30   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    36.63  1:20.80  2:12.29    2:52.04   
Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap    37.02  1:21.35  2:16.61    2:55.43   
10  Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.20  1:21.24  2:15.59    2:57.10   
11  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    38.50  1:25.00  2:18.42    2:57.89   
12  Magdalena Hagsten Skarda  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    39.46  1:25.22  2:18.85    2:59.16   
13  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap    39.53  1:27.67  2:17.79    3:00.68   
14  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02    37.67  1:25.88  2:19.73    3:01.12   
15  Jennifer Jingmark  2003  Anderstorps Simsällskap    37.25  1:22.88  2:20.62    3:04.42   
16  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    41.00  1:28.13  2:23.58    3:06.25   
17  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS    39.29  1:26.35  2:23.04    3:06.62   
18  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg    41.92  1:27.77  2:24.29    3:08.15   
19  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    41.80  1:32.01  2:28.62    3:12.28   
Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  10:53 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  11:00   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Po 11, Finaler 
NR: Hampus Lovinge 1998 NKK 00:33.32 år 2009 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap            37.99   
Axel Vaide  2005  Simklubben Laxen            39.38   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            40.36   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb            40.40   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.67   
Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            41.63   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap            41.68   
Gustavs Cerps  2004  Skuru Idrottsklubb            41.88   
Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim            43.76   
10  Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen            44.29   
11  Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.36   
12  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap            45.81   
13  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap            45.96   
14  Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap            46.16   
15  Felix Skytt  2004  Västerås Simsällskap            49.90   
16  Vigor Runemar-Ham  2004  Strängnäs Simklubb            50.63   
17  Hampus Ljunggren  2004  Upsala Simsällskap            53.64   
18  Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap            54.11   
19  Nassim Arim  2004  Linköpings Allmänna SS            56.76   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen            DSQ   
Daniel Thörner  2004  Säffle Simsällskap            DSQ   
Erik Ankarling  2004  Strängnäs Simklubb            DSQ   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:00 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  11:41   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 16, 4X50m Ryggsim FL 13oy, Finaler 
NR; Västerås SS Västerås S 02:16.31 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  2002  Linköpings Allmänna SS            2:18.69   
  Vera Karlsson  2003      34.00        34.00   
  Felicia Järvikari  2002      34.43        1:08.43   
  Wilma Holmertz  2003      35.83        1:44.26   
  Lena Årebo  2002      34.43        2:18.69   
                     
Ösa Damer Lag 1  2002  Örebro Simallians            2:19.87   
  Emma Cullberg  2002      33.52        33.52   
  Miriam Langarap  2002      36.03        1:09.55   
  Cornelia Johansson  2003      35.99        1:45.54   
  Josefine Åhlund  2002      34.33        2:19.87   
                     
SK Laxen Damer [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:21.34   
  Julia Wollentz  2002      38.32        38.32   
  Tilde Morin  2002      33.82        1:12.14   
  Elsa Wahlbeck  2002      35.91        1:48.05   
  Mellie Wijk  2002      33.29        2:21.34   
                     
Västerås SS F Lag 1  2002  Västerås Simsällskap            2:22.27   
  Andrea Grabmüller  2002      37.87        37.87   
  Elvira Mörtstrand  2003      37.66        1:15.53   
  Filippa Sterling  2002      33.11        1:48.64   
  Edith Jernstedt  2002      33.63        2:22.27   
                     
Göteborg Damer 1 [2002]  2002  Göteborg Sim            2:24.40   
  Michelle Nordenmark  2002      33.08        33.08   
  Hannah Hemberg  2002      36.91        1:09.99   
  Wilma Johansson  2002      37.80        1:47.79   
  Linnea Edgren  2002      36.61        2:24.40   
                     
Nkk Damer [2002] Lag 1  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:27.42   
  Klara Gårdman  2002      35.68        35.68   
  Hanna Lagher  2002      35.85        1:11.53   
  Hilma Broden  2003      38.49        1:50.02   
  Lovisa Öhrn  2002      37.40        2:27.42   
                     
Elfsborg Damer 1 [2002]  2002  Simklubben Elfsborg            2:27.91   
  Tove Apelqvist  2002      37.36        37.36   
  Linn Koivuluoma  2003      39.07        1:16.43   
  Tindra Moberg  2003      37.78        1:54.21   
  Linda Fredriksson  2002      33.70        2:27.91   
                     
Jönköping Damer 1  2002  Jönköpings Simsällskap            2:28.34   
  Matilda Egelrud  2003      37.40        37.40   
  Jane Elgh  2004      40.13        1:17.53   
  Nadija Sabic  2002      35.08        1:52.61   
  Annie Hegmegi  2003      35.73        2:28.34   
                     
Södertälje Damer Lag 1  2002  Södertälje Simsällskap            2:28.79   
  Linnea Yu Hammarsten  2002      38.13        38.13   
  Filippa Malmström  2003      36.67        1:14.80   
  Vendela Lundqvist  2002      39.01        1:53.81   
  Carolina Jonsson  2002      34.98        2:28.79   
                     
10  Lass Lag 2  2002  Linköpings Allmänna SS            2:33.98   
  Hanna Bylehn  2002      38.04        38.04   
  Martina Karlsson  2003      40.37        1:18.41   
  Darja Koutchinskaia  2003      39.98        1:58.39   
  Ia Bjerlöw  2002      35.59        2:33.98   
                     
11  Västerås SS F Lag 2  2002  Västerås Simsällskap            2:34.75   
  Julia Holmberg  2002      36.71        36.71   
  Felicia Rogell  2003      40.52        1:17.23   
  Edith Engström  2002      39.21        1:56.44   
  Sofia Båvenäs  2002      38.31        2:34.75   
                     
12  Uddevalla Damer 1  2002  Uddevalla Sim            2:38.00   
  Linnea Persson  2002      35.80        35.80   
  Marit Cuperus  2002      39.60        1:15.40   
  Tea Wilenius  2002      39.61        1:55.01   
  Lina Nielsen  2005      42.99        2:38.00   
                     
13  Karlstad F13 Lag1 [2002]  2002  Karlstads Simsällskap            2:38.09   
  Michelle Träff  2002      37.95        37.95   
  Isabelle Rydahl  2003      38.14        1:16.09   
  Klara Gustavson  2003      39.51        1:55.60   
  Ingrid Hellgren  2003      42.49        2:38.09   
                     
14  Jönköping Damer 2  2002  Jönköpings Simsällskap            2:40.63   
  Tilda Lindström  2002      39.61        39.61   
  Wilma Svensson  2004      41.99        1:21.60   
  Matilda Nilsson  2004      40.15        2:01.75   
  Emmie Davis  2002      38.88        2:40.63   
                     
15  Göteborg Damer 2 [2002]  2002  Göteborg Sim            2:45.70   
  Ella Simonsson  2002      40.10        40.10   
  Ebba Holmdahl  2003      41.84        1:21.94   
  Paulina Vondrak  2002      41.98        2:03.92   
  Fannie Gronowitz  2003      41.78        2:45.70   
                     
16  Jönköping Damer 3  2002  Jönköpings Simsällskap            2:45.88   
  Tilda Tellfjord  2003      40.17        40.17   
  Wilma Carlheim  2003      40.31        1:20.48   
  Celie Augustsson  2004      44.21        2:04.69   
  Natalie Stjärnås  2003      41.19        2:45.88   
                     
17  Skuru Ik Damer Lag 1  2002  Skuru Idrottsklubb            2:46.85   
  Felicia Östlund  2002      40.51        40.51   
  Felicia Heintz  2004      47.68        1:28.19   
  Filippa Lindskog  2004      44.19        2:12.38   
  Anna Westborg  2002      34.47        2:46.85   
                     
18  SK Laxen Damer 2 [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:52.43   
  Karin Widerberg  2003      41.91        41.91   
  Ella Ljungdahl  2004      48.74        1:30.65   
  Ellen Gullberg  2005      44.14        2:14.79   
  Hannah Fritz  2003      37.64        2:52.43   
                     
Hk Sim Damer [2002]  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
  Ellen Olsson  2002      40.95        40.95   
  Magdalena Hagsten Skarda  2003      39.83        1:20.78   
                     
S02 Damer [2002] Lag 1  2002  Simklubben S 02            DSQ   
  Emma Abrahamsson  2003      40.75        40.75   
                     
Upsala S Damer Lag 1 [2002]  2002  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:41 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  11:38   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 17, 4X50m Frisim Po 13oy, Finaler 
NR: Karlstads SS KarlstadsS 01:55.40 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Laxen Herrar [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:00.28   
  Hugo Vaide  2003      30.74        30.74   
  Momir Reljanovic  2002      30.23        1:00.97   
  Anton Swedblom  2002      31.84        1:32.81   
  Julius Gustavsson  2002      27.47        2:00.28   
                     
Lass Lag 1  2002  Linköpings Allmänna SS            2:03.35   
  Elias Axelsson  2002      31.41        31.41   
  Erik Wallin  2003      31.55        1:02.96   
  Nicola Lundqvist  2002      32.05        1:35.01   
  Sebastian Nilsson  2002      28.34        2:03.35   
                     
Jönköping Herrar  2002  Jönköpings Simsällskap            2:04.22   
  Patrik Petkoczi  2002      32.70        32.70   
  Eldin Nukovic  2002      31.11        1:03.81   
  Daniel Agestav  2002      30.08        1:33.89   
  Job Sanders  2003      30.33        2:04.22   
                     
Upsala S Herrar Lag 1 [2002]  2002  Upsala Simsällskap            2:05.17   
  Mikael Söderberg  2003      31.77        31.77   
  Edwin Nystrand  2002      32.22        1:03.99   
  Jakob Hanson  2002      33.16        1:37.15   
  Marcus Johnsson  2002      28.02        2:05.17   
                     
Skuru Ik Lag 1  2002  Skuru Idrottsklubb            2:05.58   
  Hugo Lindskog  2002      30.10        30.10   
  Lukas Åkerblom  2002      31.38        1:01.48   
  Johan Allberg  2002      31.88        1:33.36   
  Morgan Malmfors  2002      32.22        2:05.58   
                     
Ösa Herrar  2002  Örebro Simallians            2:05.74   
  Melvin Larsson  2002      31.94        31.94   
  Oscar Wilhelmsson  2002      32.44        1:04.38   
  Simon Baastad  2002      32.80        1:37.18   
  Michal Laszewski  2002      28.56        2:05.74   
                     
Mass Lag 1  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:06.39   
  Kevin Tan  2002      30.35        30.35   
  Ludwig Lundborg  2002      31.30        1:01.65   
  Elliot Iséni  2003      32.53        1:34.18   
  Oscar Sjöström  2003      32.21        2:06.39   
                     
Karlstad P13 Lag1 [02]  2002  Karlstads Simsällskap            2:07.33   
  Milos Jovancic  2002      30.30        30.30   
  Victor Krohn  2002      31.88        1:02.18   
  Samuel Vestin  2002      32.96        1:35.14   
  Ludvig Mathisen  2003      32.19        2:07.33   
                     
SK Laxen Herrar 2 [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:10.91   
  Finn Gaudenz  2002      32.47        32.47   
  Walter Hero  2002      31.49        1:03.96   
  Edward Björkman  2002      32.60        1:36.56   
  Axel Vaide  2005      34.35        2:10.91   
                     
10  Västerås SS P  2002  Västerås Simsällskap            2:14.79   
  Erik Söderqvist  2002      33.27        33.27   
  Linus Björk  2002      33.00        1:06.27   
  Per Granlund  2002      34.24        1:40.51   
  Lucas Sterling  2004      34.28        2:14.79   
                     
11  Södertälje Herrar Lag 1  2002  Södertälje Simsällskap            2:18.22   
  Erik Bergstrand  2002      33.40        33.40   
  Jacob Lange  2002      38.54        1:11.94   
  Theo Oerther  2003      34.56        1:46.50   
  Erik Lööw  2003      31.72        2:18.22   
                     
12  Lass Lag 2  2002  Linköpings Allmänna SS            2:20.43   
  Filip Gidlöf  2003      38.32        38.32   
  Ruben Staaf  2002      34.25        1:12.57   
  Olle Almén  2003      35.00        1:47.57   
  Måns Andersson  2002      32.86        2:20.43   
                     
13  Strängnäs Herrar [2004]  2004  Strängnäs Simklubb            2:22.66   
  Fredrik Karlsson  2004      34.41        34.41   
  Erik Ankarling  2004      36.07        1:10.48   
  Eric Malmquist  2003      33.49        1:43.97   
  Vigor Runemar-Ham  2004      38.69        2:22.66   
                     
14  Säffle SS Herrar  2002  Säffle Simsällskap            2:23.96   
  Jonathan Andersson  2003      32.76        32.76   
  Adam Feki  2005      38.81        1:11.57   
  Jacob Edberg  2003      36.77        1:48.34   
  Erik Mulikov  2005      35.62        2:23.96   
                     
15  S02 Herrar [2002] Lag 1  2002  Simklubben S 02            2:24.03   
  Kevin Shen  2003      35.25        35.25   
  Alexandar Cicmil  2004      40.65        1:15.90   
  Gustav Forssell  2003      35.10        1:51.00   
  Felix W.persson  2003      33.03        2:24.03   
                     
16  Göteborg Herrar [2002]  2002  Göteborg Sim            2:25.29   
  Lorand Vari  2002      35.80        35.80   
  Leo Hovbrandt  2003      39.11        1:14.91   
  Marcus Nordberg  2002      35.60        1:50.51   
  Philip Zasowski  2002      34.78        2:25.29   
                     
17  SK Laxen Herrar 3 [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:28.38   
  Albin Ekstrand  2004      37.19        37.19   
  Erik Olsson  2004      36.18        1:13.37   
  Lukas Waide  2004      40.72        1:54.09   
  Gustaf Jonsson  2003      34.29        2:28.38   
                     
Uddevalla Herrar 1  2002  Uddevalla Sim            DSQ   
  Jakob Josephson  2002      31.29        31.29   
  Oskar Gustafson  2002      29.91        1:01.20   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  11:38 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:06   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 18, 50m Fjärilsim FL 13, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Skövde SS 00:30.29 år 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            30.41   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            31.95   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim            32.17   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            32.19   
Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap            32.20   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            32.28   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            32.35   
Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians            32.76   
Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap            32.96   
10  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap            33.12   
11  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap            33.13   
12  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            33.27   
13  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            33.73   
14  Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            33.75   
15  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            33.92   
15  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians            33.92   
17  Lovisa Gustafsson  2002  Örebro Simallians            33.96   
18  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            33.97   
19  Klara Gårdman  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.38   
20  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            34.43   
21  Stina Byström  2002  Upsala Simsällskap            34.46   
22  Hanna Lagher  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.47   
23  Klara Ragnarsson  2002  Sala Simsällskap            34.55   
24  Ellen Olsson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            34.87   
25  Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap            35.02   
26  Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb            35.17   
27  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            35.24   
28  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            35.25   
29  Lovisa Öhrn  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.38   
30  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            35.47   
31  Emma Larsson  2002  Borlänge Simsällskap            35.53   
32  Hanna Bylehn  2002  Linköpings Allmänna SS            35.56   
33  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim            35.64   
34  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap            35.72   
35  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap            35.73   
36  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            36.46   
37  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.49   
38  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            36.51   
39  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim            36.75   
40  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS            37.16   
41  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap            37.65   
42  Signe Kåberg  2002  Simklubben S 02            38.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:06 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:14   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Po 13, Finaler 
NR; Johan Rydahl 2001 Karlstad S 00:32.04 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            35.46   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim            37.87   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.40   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            38.79   
Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb            38.86   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.48   
Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap            39.78   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            40.20   
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            40.40   
10  Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen            41.68   
11  Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap            41.95   
12  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            42.28   
13  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim            42.32   
14  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb            42.43   
15  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb            42.51   
16  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap            42.73   
17  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            43.14   
18  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS            43.29   
19  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen            43.96   
20  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim            44.08   
21  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim            44.20   
22  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            44.27   
23  Samuel Vestin  2002  Karlstads Simsällskap            44.85   
24  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            45.58   
25  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen            45.69   
26  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.82   
27  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            47.08   
28  Erik Söderqvist  2002  Västerås Simsällskap            47.20   
29  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            48.39   
30  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap            48.54   
31  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb            50.23   
32  Jacob Lange  2002  Södertälje Simsällskap            50.37   
Fredrik Börjesson  2002  Uddevalla Sim            DSQ   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Per Granlund  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:14 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:21   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 20, 50m Ryggsim FL 12, Finaler 
NR: Caroline Bornius 1992 Göteborg S 00:33.27 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Billingens Simklubb            33.14  12-12 Åldersgrupp Rekord 
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            33.32   
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap            35.01   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap            35.02   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap            36.64   
Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap            37.05   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Hallsberg Kumla Simklubb            37.12   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            37.27   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            37.35   
10  Tindra Moberg  2003  Simklubben Elfsborg            37.43   
11  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            37.64   
12  Hilja Schimmel  2003  Billingens Simklubb            37.69   
13  Jennifer Jingmark  2003  Anderstorps Simsällskap            37.88   
14  Linn Koivuluoma  2003  Simklubben Elfsborg            38.00   
15  Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.06   
16  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            38.07   
17  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen            38.36   
18  Elvira Dalin  2003  Sala Simsällskap            38.46   
19  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02            38.67   
20  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02            39.02   
21  Klara Gustavson  2003  Karlstads Simsällskap            39.31   
22  Darja Koutchinskaia  2003  Linköpings Allmänna SS            39.34   
23  Wilma Carlheim  2003  Jönköpings Simsällskap            39.39   
24  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            39.66   
25  Ellen Kampe  2003  Mariestads Simsällskap            40.42   
26  Stefanie Petrovic  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.78   
27  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim            40.84   
28  Fannie Gronowitz  2003  Göteborg Sim            41.01   
29  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap            41.04   
30  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen            41.44   
31  Elsa Staaf  2003  Strängnäs Simklubb            41.66   
32  Felicia Rogell  2003  Västerås Simsällskap            42.03   
33  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap            42.07   
34  Wilma Zanderau  2003  Mariestads Simsällskap            42.09   
35  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap            42.30   
36  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg            42.51   
37  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap            43.23   
38  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap            43.71   
39  Tilde Rydström  2003  Skuru Idrottsklubb            44.26   
40  Ingrid Hellgren  2003  Karlstads Simsällskap            44.90   
Isabel Teglöf  2003  Södertälje Simsällskap            DNS   
Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:21 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:26   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 21, 50m Frisim Po 12, Finaler 
NR: Johan Rydahl 2001 Karlstads SS 00:27.80 år 2013 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap            29.66   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen            30.10   
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap            31.35   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap            31.56   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.13   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            32.27   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap            32.55   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.60   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap            33.35   
10  Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb            33.48   
11  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            33.62   
12  Felix W.persson  2003  Simklubben S 02            33.85   
13  Melker Rosengren  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap            34.32   
14  Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen            34.50   
15  Elias Sjölander  2003  Karlstads Simsällskap            34.83   
16  Phille Andersson Sandwall  2003  Jönköpings Simsällskap            34.88   
17  Kevin Shen  2003  Simklubben S 02            35.05   
18  Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02            35.16   
19  Olle Almén  2003  Linköpings Allmänna SS            35.31   
20  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena            35.82   
21  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap            35.96   
22  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap            36.10   
23  Vilgot Berglund  2003  Västerås Simsällskap            36.30   
24  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            37.78   
25  Olle Rydberg  2003  Västerås Simsällskap            37.87   
26  Kristian Aziz  2003  Linköpings Allmänna SS            38.06   
27  Leo Hovbrandt  2003  Göteborg Sim            38.72   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:26 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:39   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 22, 400m Frisim FL 11, Finaler 
NR: Martina Granström 1991 Jönköpings 05:11.14 år 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb    1:18.33  2:40.78  4:03.64    5:24.72   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    1:18.49  2:43.07  4:08.13    5:29.07   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    1:20.98  2:48.20  4:14.81    5:39.43   
Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    1:21.51  2:50.04  4:19.53    5:46.16   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:18.32  2:45.61  4:16.85    5:50.43   
Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:24.39  2:59.54  4:33.03    6:04.06   
Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:26.90  3:03.16  4:40.20    6:11.69   
Joline Bakken  2005  Simklubben Solsta    1:28.43  3:06.53  4:44.43    6:20.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:39 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:46   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 23, 50m Bröstsim Po 11, Finaler 
NR: Sverre Naess 1992 Sarpsborg 00:39.17 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap            40.27   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap            41.06   
Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.99   
Axel Vaide  2005  Simklubben Laxen            43.17   
Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim            43.29   
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap            45.02   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            46.47   
Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap            46.53   
David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS            46.64   
10  Alexandar Cicmil  2004  Simklubben S 02            46.77   
11  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS            47.50   
12  Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen            48.05   
13  Alexander Henningsson  2004  Karlstads Simsällskap            48.99   
14  Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg            50.24   
15  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen            50.38   
16  Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb            50.63   
17  Gustavs Cerps  2004  Skuru Idrottsklubb            50.88   
18  Erik Ankarling  2004  Strängnäs Simklubb            51.12   
19  Hampus Ljunggren  2004  Upsala Simsällskap            51.55   
20  Daniel Thörner  2004  Säffle Simsällskap            52.30   
21  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap            52.56   
22  Håkan Hekmati  2004  Simklubben S 02            52.57   
23  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap            52.65   
24  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap            52.87   
25  Nils Gröndahl  2004  Simklubben Laxen            53.10   
26  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap            53.28   
27  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen            54.15   
28  Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap            54.24   
29  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap            54.26   
30  Olle Nilsson  2004  Sala Simsällskap            55.52   
31  Felix Skytt  2004  Västerås Simsällskap            55.86   
32  Vigor Runemar-Ham  2004  Strängnäs Simklubb            56.90   
33  Lukas Waide  2004  Simklubben Laxen            57.09   
34  Ture Oscarson  2004  Linköpings Allmänna SS            58.58   
Nassim Arim  2004  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:46 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  15:56   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 24, 100m Ryggsim FL 13, Finaler 
NR; Victoria Åberg 2001 Västerås S 01:07.93 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    34.20        1:10.05   
Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    34.71        1:12.11   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    35.14        1:13.28   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    35.64        1:13.33   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    36.31        1:13.85   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    35.91        1:13.96   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    36.77        1:14.91   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    37.30        1:15.63   
Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    37.23        1:16.03   
10  Hanna Lagher  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.20        1:16.19   
11  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    36.31        1:16.59   
12  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    37.39        1:16.84   
13  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    38.08        1:17.17   
13  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    36.99        1:17.17   
15  Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    38.20        1:17.66   
16  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    38.76        1:18.45   
17  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    39.23        1:19.38   
18  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians    38.74        1:19.74   
19  Klara Gårdman  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.08        1:19.84   
20  Andrea Grabmüller  2002  Västerås Simsällskap    38.54        1:20.37   
21  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians    38.58        1:20.80   
22  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    39.13        1:21.23   
23  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    39.70        1:21.97   
24  Emma Sibelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    39.81        1:22.47   
25  Lovisa Öhrn  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.65        1:22.49   
26  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.58        1:22.94   
27  Hanna Bylehn  2002  Linköpings Allmänna SS    40.91        1:23.95   
28  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    40.78        1:24.26   
29  Michelle Träff  2002  Karlstads Simsällskap    40.60        1:24.28   
30  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS    40.76        1:25.66   
31  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    40.96        1:26.55   
Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim            DSQ   
Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim            DSQ   
Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  15:56 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  16:04   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 25, 100m Frisim Po 13, Finaler 
NR; Johan Rydahl 2001 KarlstadsS 00:56.24 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    28.89        1:00.38   
Marcus Johnsson  2002  Upsala Simsällskap    29.43        1:01.55   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    30.80        1:04.50   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    31.73        1:05.14   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    31.66        1:05.71   
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    32.88        1:07.24   
Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    31.46        1:07.73   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    32.19        1:07.74   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    32.61        1:08.35   
10  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.96        1:08.86   
11  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.86        1:09.12   
12  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.18        1:09.22   
13  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    33.85        1:09.55   
14  Marcus Tägtström  2002  Borlänge Simsällskap    32.90        1:09.65   
15  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.02        1:09.70   
16  Edwin Nystrand  2002  Upsala Simsällskap    33.85        1:09.79   
17  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    33.38        1:10.38   
18  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    33.65        1:10.59   
19  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    33.59        1:10.68   
20  Lukas Åkerblom  2002  Skuru Idrottsklubb    34.18        1:11.08   
21  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS    34.21        1:11.37   
22  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    34.78        1:12.40   
23  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap    34.85        1:12.99   
24  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    35.36        1:13.05   
25  Oscar Wilhelmsson  2002  Örebro Simallians    35.56        1:13.41   
26  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    35.61        1:14.07   
27  Nicola Lundqvist  2002  Linköpings Allmänna SS    35.43        1:14.17   
28  Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians    35.27        1:14.45   
29  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap    35.14        1:15.23   
30  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    35.45        1:15.71   
31  Jakob Hanson  2002  Upsala Simsällskap    36.60        1:16.71   
32  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS    36.69        1:17.02   
33  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    36.58        1:17.19   
34  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim    37.37        1:19.46   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:04 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  16:13   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 26, 100m Fjärilsim FL 12, Finaler 
NR: Martina Granström 1991 Jönköpings 01:11.12 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    34.85        1:12.44   
Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    33.69        1:12.60   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    34.78        1:14.55   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    36.35        1:16.35   
Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    36.42        1:19.29   
Elvira Mörtstrand  2003  Västerås Simsällskap    36.89        1:20.11   
Magdalena Hagsten Skarda  2003  Hallsberg Kumla Simklubb    38.44        1:21.83   
Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    37.51        1:22.40   
Trine Forss  2003  Billingens Simklubb    37.39        1:22.57   
10  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    38.14        1:22.82   
11  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap    38.18        1:23.37   
12  Jennifer Jingmark  2003  Anderstorps Simsällskap    37.42        1:23.56   
13  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    39.63        1:23.81   
14  Hilja Schimmel  2003  Billingens Simklubb    39.02        1:25.60   
15  Hilma Broden  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.79        1:25.61   
16  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    40.16        1:25.66   
17  Geshin Zarei  2003  Upsala Simsällskap    42.07        1:30.04   
18  Lisa Vinger  2003  Södertälje Simsällskap    41.53        1:30.44   
19  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    42.65        1:31.85   
20  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap    43.15        1:33.20   
21  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    45.02        1:40.66   
Frida Bengtsson  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:13 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  16:31   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 27, 100m Bröstsim Po 12, Finaler 
NR: Sverre Naess 1992 Sarpsborg 01:18.03 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    42.29        1:30.27   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    44.04        1:31.27   
Felix W.persson  2003  Simklubben S 02    44.05        1:31.75   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    43.73        1:31.91   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    43.16        1:32.60   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.63        1:32.87   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    44.39        1:33.78   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.15        1:34.85   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.85        1:35.94   
10  Tom Dijkhuizen  2003  Västerås Simsällskap    44.90        1:35.98   
11  Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    45.28        1:37.36   
12  Melker Rosengren  2003  Harnäs Skutskär Simsällskap    47.50        1:37.56   
13  Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    46.58        1:38.18   
14  Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    46.95        1:38.50   
15  Phille Andersson Sandwall  2003  Jönköpings Simsällskap    46.60        1:39.11   
16  Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    48.73        1:39.84   
17  Vilgot Berglund  2003  Västerås Simsällskap    48.23        1:39.90   
18  Kevin Shen  2003  Simklubben S 02    47.51        1:40.38   
19  Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    50.71        1:45.81   
20  Kristian Aziz  2003  Linköpings Allmänna SS    52.05        1:48.06   
21  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    52.03        1:50.24   
Leo Hovbrandt  2003  Göteborg Sim            DSQ   
Olle Rydberg  2003  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:31 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 28, 100m Ryggsim FL 11, Finaler 
NR; Linn Suchomel 2003 Skövde SS 01:19.04 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap    39.20        1:21.17   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.46        1:22.64   
Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena    40.45        1:22.91   
Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap    40.57        1:23.51   
Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap    42.04        1:26.98   
Vilma Lindberg  2004  Södertälje Simsällskap    42.75        1:27.92   
Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    42.86        1:28.63   
Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS    42.95        1:29.07   
Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS    44.04        1:29.74   
10  Ebba Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.87        1:30.03   
11  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.99        1:30.33   
12  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    44.87        1:31.00   
13  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.83        1:31.64   
14  Ellen Lovinge  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.07        1:32.30   
14  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena    44.12        1:32.30   
16  Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb    44.06        1:32.44   
17  Wilma Svensson  2004  Jönköpings Simsällskap    45.26        1:33.48   
18  Molly Lund  2005  Mariestads Simsällskap    45.91        1:33.54   
19  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap    46.47        1:33.58   
20  Maja Fredriksson  2004  Karlsborgs Simklubb    46.32        1:34.04   
21  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim    46.84        1:37.36   
22  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap    47.16        1:37.75   
23  Celie Augustsson  2004  Jönköpings Simsällskap    48.11        1:38.13   
24  Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb    49.12        1:38.75   
25  Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap    47.14        1:39.48   
26  Ida Rudelius  2004  Jönköpings Simsällskap    48.27        1:39.59   
27  Matilda Lindgren  2004  Västerås Simsällskap    49.52        1:40.67   
28  Elsa Bäckström  2004  Skuru Idrottsklubb    49.99        1:41.41   
29  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.39        1:41.92   
30  Elin Friberg  2004  Linköpings Allmänna SS    49.40        1:42.18   
31  Selma Ericsson  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.98        1:43.92   
32  Maja Arnell  2004  Linköpings Allmänna SS    51.01        1:44.94   
33  Ella Ljungdahl  2004  Simklubben Laxen    51.99        1:50.10   
Ellen Gullberg  2005  Simklubben Laxen            DSQ   
Hedvig Källsand  2004  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  16:54   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 29, 100m Frisim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:05.15 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hugo Fransson  2005  Trollhättans Simsällskap    34.35        1:12.67   
Lucas Sterling  2004  Västerås Simsällskap    35.41        1:15.05   
Axel Vaide  2005  Simklubben Laxen    35.14        1:15.26   
Fredrik Karlsson  2004  Strängnäs Simklubb    36.44        1:16.50   
Elias Robertsson  2004  Uddevalla Sim    37.02        1:16.91   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.88        1:16.92   
Daniel Ruijs  2004  Borlänge Simsällskap    37.11        1:17.65   
Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    37.18        1:19.42   
Gustavs Cerps  2004  Skuru Idrottsklubb    38.50        1:19.55   
10  Anton Hegmegi  2005  Jönköpings Simsällskap    36.80        1:20.44   
11  Erik Mulikov  2005  Säffle Simsällskap    37.20        1:20.58   
12  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    38.99        1:20.91   
13  Erik Ankarling  2004  Strängnäs Simklubb    39.25        1:21.93   
14  Nikola Petrovic  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.80        1:22.63   
15  Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    39.29        1:23.48   
16  Gustav Edlund  2004  Linköpings Allmänna SS    41.58        1:24.32   
17  Vigor Runemar-Ham  2004  Strängnäs Simklubb    41.12        1:24.72   
18  Adam Feki  2005  Säffle Simsällskap    40.76        1:26.02   
19  David Axelsson  2004  Linköpings Allmänna SS    40.44        1:26.47   
20  Daniel Thörner  2004  Säffle Simsällskap    41.42        1:26.62   
21  Jesper Andersson  2004  Säffle Simsällskap    42.40        1:27.03   
22  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    41.94        1:28.90   
23  Nils Gröndahl  2004  Simklubben Laxen    42.15        1:30.60   
24  Ture Oscarson  2004  Linköpings Allmänna SS    43.53        1:30.99   
25  Alexandar Cicmil  2004  Simklubben S 02    42.83        1:32.99   
26  Nassim Arim  2004  Linköpings Allmänna SS    45.24        1:33.05   
27  Lukas Waide  2004  Simklubben Laxen    44.57        1:33.34   
28  Samuel Rundgren  2004  Västerås Simsällskap    45.30        1:34.95   
29  Isak Rehnman  2004  Västerås Simsällskap    44.42        1:35.24   
30  Håkan Hekmati  2004  Simklubben S 02    44.88        1:37.39   
31  Helmer Brobacke  2004  Västerås Simsällskap    49.18        1:46.89   
Felix Skytt  2004  Västerås Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  16:54 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 30, 400m Frisim FL 13, Finaler 
NR: Johanna Johnsson 1997 ÄlmhultsSS 04:40.53 år 2010 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    1:09.48  2:25.27  3:40.99    4:53.24   
Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    1:10.71  2:27.25  3:43.27    4:55.36   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    1:08.67  2:24.78  3:41.79    4:55.99   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    1:09.36  2:25.24  3:41.85    4:57.15   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    1:10.65  2:27.22  3:44.28    4:58.88   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    1:12.10  2:31.40  3:48.86    5:04.09   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    1:14.99  2:34.46  3:53.25    5:07.78   
Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    1:14.63  2:34.23  3:52.99    5:07.98   
Stina Byström  2002  Upsala Simsällskap    1:12.46  2:30.88  3:51.28    5:08.91   
10  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    1:10.55  2:30.17  3:50.12    5:09.39   
11  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    1:14.74  2:34.81  3:53.49    5:10.32   
12  Saga Bäckström  2002  Strängnäs Simklubb    1:14.85  2:35.83  3:56.84    5:13.05   
13  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    1:13.90  2:34.15  3:55.38    5:13.29   
14  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:15.40  2:35.88  3:55.84    5:14.14   
15  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    1:14.96  2:35.45  3:55.21    5:15.06   
16  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:13.00  2:33.88  3:57.09    5:19.32   
17  Victoria Cantar  2002  Upsala Simsällskap    1:12.50  2:34.47  3:58.45    5:21.47   
18  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    1:14.34  2:36.01  3:59.99    5:24.88   
19  Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    1:17.86  2:41.52  4:06.03    5:27.12   
20  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    1:15.67  2:38.91  4:05.11    5:29.99   
21  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:16.47  2:40.98  4:06.89    5:30.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:12 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 31, 200m Medley Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 02:26.62 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    35.46  1:20.34  2:09.84    2:47.31   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    35.55  1:18.44  2:11.21    2:47.35   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    39.77  1:22.55  2:13.80    2:55.23   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.66  1:27.11  2:18.69    2:57.95   
Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    42.18  1:30.22  2:18.86    3:00.55   
Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    39.67  1:28.34  2:23.45    3:06.78   
Felix W.persson  2003  Simklubben S 02    47.46  1:36.29  2:30.88    3:11.84   
Gustav Walldén  2003  Simklubben Ena    49.24  1:38.04  2:34.76    3:14.91   
Gustaf Jonsson  2003  Simklubben Laxen    42.53  1:36.45  2:33.73    3:16.82   
10  Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    47.85  1:34.59  2:35.32    3:17.56   
11  Jacob Edberg  2003  Säffle Simsällskap    50.30  1:43.50  2:45.60    3:29.69   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap            DSQ   
Phille Andersson Sandwall  2003  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:26 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  17:34   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 32, 50m Fjärilsim FL 11, Finaler 
NR: Frida Berggren 1994 VästeråsSS 00:34.39 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.61   
Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap            36.85   
Sofia Henningsson  2004  Karlsborgs Simklubb            37.62   
Ida Lithner  2004  Säffle Simsällskap            38.15   
Jane Elgh  2004  Jönköpings Simsällskap            38.21   
Erica Segerström  2004  Simklubben Solsta            39.90   
Alice Fransson  2004  Linköpings Allmänna SS            41.61   
Ebba Hazard  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.62   
Molly Lund  2005  Mariestads Simsällskap            41.96   
10  Joline Bakken  2005  Simklubben Solsta            42.48   
11  Ida Rudelius  2004  Jönköpings Simsällskap            43.01   
12  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS            43.28   
13  Sofia Mattsson  2004  Karlstads Simsällskap            43.31   
14  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim            43.32   
15  Ellen Gullberg  2005  Simklubben Laxen            43.64   
16  Ellen Lovinge  2004  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.70   
17  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg            44.11   
18  Matilda Olausson  2004  Simklubben Ena            44.13   
19  Ebba Holgersson  2005  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.90   
20  Amanda Johansson  2005  Deje Simsällskap            45.11   
21  Celie Augustsson  2004  Jönköpings Simsällskap            45.17   
22  Elsa Sjöström  2006  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.26   
23  Felicia Heintz  2004  Skuru Idrottsklubb            45.38   
24  Sara Hopmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.59   
25  Frida Florén  2004  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.97   
26  Tilde Nordström  2004  Uddevalla Sim            46.85   
27  Alba Arberg  2005  Jönköpings Simsällskap            48.08   
28  Filippa Lindskog  2004  Skuru Idrottsklubb            48.36   
29  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim            48.46   
30  Tilde Zanderau  2005  Mariestads Simsällskap            50.42   
31  Sara Randerstedt  2004  Simklubben Ena            50.56   
32  Elsa Bäckström  2004  Skuru Idrottsklubb            51.68   
33  Maja Fredriksson  2004  Karlsborgs Simklubb            55.68   
Elin Furingsten  2004  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Jennifer Persson  2004  Uddevalla Sim            DNS   
Malvina Walldén  2005  Simklubben Ena            DNS   
Ella Ljungdahl  2004  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:34 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  17:57   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 33, 4X50m Ryggsim Po 13oy, Finaler 
NR: Mass Killar 1 1998 MASS 02:17.25 år 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Laxen Herrar [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:27.33   
  Momir Reljanovic  2002      38.23        38.23   
  Hugo Vaide  2003      36.09        1:14.32   
  Finn Gaudenz  2002      39.94        1:54.26   
  Julius Gustavsson  2002      33.07        2:27.33   
                     
Ösa Herrar  2002  Örebro Simallians            2:27.57   
  Michal Laszewski  2002      33.85        33.85   
  Simon Baastad  2002      37.74        1:11.59   
  Oscar Wilhelmsson  2002      39.30        1:50.89   
  Melvin Larsson  2002      36.68        2:27.57   
                     
Skuru Ik Lag 1  2002  Skuru Idrottsklubb            2:29.25   
  Lukas Åkerblom  2002      37.97        37.97   
  Johan Allberg  2002      37.04        1:15.01   
  Morgan Malmfors  2002      39.72        1:54.73   
  Hugo Lindskog  2002      34.52        2:29.25   
                     
Jönköping Herrar  2002  Jönköpings Simsällskap            2:31.06   
  Eldin Nukovic  2002      37.27        37.27   
  Job Sanders  2003      37.02        1:14.29   
  Patrik Petkoczi  2002      39.06        1:53.35   
  Daniel Agestav  2002      37.71        2:31.06   
                     
Lass Lag 1  2002  Linköpings Allmänna SS            2:35.77   
  Sebastian Nilsson  2002      38.10        38.10   
  Elias Axelsson  2002      39.88        1:17.98   
  Nicola Lundqvist  2002      41.49        1:59.47   
  Erik Wallin  2003      36.30        2:35.77   
                     
Upsala S Herrar Lag 1 [2002]  2002  Upsala Simsällskap            2:35.77   
  Edwin Nystrand  2002      37.34        37.34   
  Marcus Johnsson  2002      37.10        1:14.44   
  Mikael Söderberg  2003      39.28        1:53.72   
  Jakob Hanson  2002      42.05        2:35.77   
                     
Uddevalla Herrar 1  2002  Uddevalla Sim            2:36.07   
  Elias Robertsson  2004      43.41        43.41   
  Jakob Josephson  2002      36.56        1:19.97   
  Fredrik Börjesson  2002      39.80        1:59.77   
  Oskar Gustafson  2002      36.30        2:36.07   
                     
Karlstad P13 Lag1 [02]  2002  Karlstads Simsällskap            2:39.11   
  Milos Jovancic  2002      38.23        38.23   
  Samuel Vestin  2002      39.33        1:17.56   
  Victor Krohn  2002      40.39        1:57.95   
  Ludvig Mathisen  2003      41.16        2:39.11   
                     
Västerås SS P  2002  Västerås Simsällskap            2:39.38   
  Per Granlund  2002      39.82        39.82   
  Linus Björk  2002      42.45        1:22.27   
  Lucas Sterling  2004      38.24        2:00.51   
  Erik Söderqvist  2002      38.87        2:39.38   
                     
10  Södertälje Herrar Lag 1  2002  Södertälje Simsällskap            2:41.92   
  Erik Lööw  2003      38.56        38.56   
  Theo Oerther  2003      42.34        1:20.90   
  Erik Bergstrand  2002      40.06        2:00.96   
  Jacob Lange  2002      40.96        2:41.92   
                     
11  SK Laxen Herrar 2 [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:47.02   
  Edward Björkman  2002      42.18        42.18   
  Anton Swedblom  2002      41.51        1:23.69   
  Walter Hero  2002      42.70        2:06.39   
  Axel Vaide  2005      40.63        2:47.02   
                     
12  Lass Lag 2  2002  Linköpings Allmänna SS            2:50.15   
  Olle Almén  2003      43.21        43.21   
  Måns Andersson  2002      40.79        1:24.00   
  Ruben Staaf  2002      42.91        2:06.91   
  Kristian Aziz  2003      43.24        2:50.15   
                     
13  Göteborg Herrar [2002]  2002  Göteborg Sim            2:50.84   
  Leo Hovbrandt  2003      45.79        45.79   
  Marcus Nordberg  2002      44.35        1:30.14   
  Philip Zasowski  2002      38.93        2:09.07   
  Lorand Vari  2002      41.77        2:50.84   
                     
14  SK Laxen Herrar 3 [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:55.91   
  Albin Ekstrand  2004      41.33        41.33   
  Gustaf Jonsson  2003      45.42        1:26.75   
  Erik Olsson  2004      43.17        2:09.92   
  Nils Gröndahl  2004      45.99        2:55.91   
                     
15  S02 Herrar [2002] Lag 1  2002  Simklubben S 02            2:56.30   
  Kevin Shen  2003      43.09        43.09   
  Alexandar Cicmil  2004      49.19        1:32.28   
  Gustav Forssell  2003      41.34        2:13.62   
  Felix W.persson  2003      42.68        2:56.30   
                     
16  Strängnäs Herrar [2004]  2004  Strängnäs Simklubb            2:56.31   
  Erik Ankarling  2004      43.08        43.08   
  Fredrik Karlsson  2004      43.73        1:26.81   
  Vigor Runemar-Ham  2004      47.43        2:14.24   
  Eric Malmquist  2003      42.07        2:56.31   
                     
17  Säffle SS Herrar  2002  Säffle Simsällskap            2:56.40   
  Jacob Edberg  2003      43.17        43.17   
  Jonathan Andersson  2003      44.19        1:27.36   
  Erik Mulikov  2005      45.32        2:12.68   
  Jesper Andersson  2004      43.72        2:56.40   
                     
Mass Lag 1  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Linus Hagedorn  2002                 
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  17:57 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  18:10   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 34, 4X50m Frisim FL 13oy, Finaler 
NR: SK Triton SK Triton 01:59.79 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ösa Damer Lag 1  2002  Örebro Simallians            2:00.52   
  Emma Cullberg  2002      28.76        28.76   
  Miriam Langarap  2002      30.14        58.90   
  Cornelia Johansson  2003      31.27        1:30.17   
  Josefine Åhlund  2002      30.35        2:00.52   
                     
SK Laxen Damer [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:01.54   
  Julia Wollentz  2002      32.61        32.61   
  Tilde Morin  2002      28.79        1:01.40   
  Elsa Wahlbeck  2002      31.63        1:33.03   
  Mellie Wijk  2002      28.51        2:01.54   
                     
Västerås SS F Lag 1  2002  Västerås Simsällskap            2:03.16   
  Edith Jernstedt  2002      30.37        30.37   
  Julia Holmberg  2002      32.00        1:02.37   
  Andrea Grabmüller  2002      31.58        1:33.95   
  Filippa Sterling  2002      29.21        2:03.16   
                     
Lass Lag 1  2002  Linköpings Allmänna SS            2:05.41   
  Wilma Holmertz  2003      31.89        31.89   
  Ia Bjerlöw  2002      31.12        1:03.01   
  Felicia Järvikari  2002      31.19        1:34.20   
  Lena Årebo  2002      31.21        2:05.41   
                     
Jönköping Damer 1  2002  Jönköpings Simsällskap            2:06.90   
  Annie Hegmegi  2003      31.21        31.21   
  Nadija Sabic  2002      30.64        1:01.85   
  Matilda Egelrud  2003      31.46        1:33.31   
  Tilda Tellfjord  2003      33.59        2:06.90   
                     
Elfsborg Damer 1 [2002]  2002  Simklubben Elfsborg            2:07.65   
  Tove Apelqvist  2002      31.57        31.57   
  Linn Koivuluoma  2003      33.61        1:05.18   
  Tindra Moberg  2003      32.24        1:37.42   
  Linda Fredriksson  2002      30.23        2:07.65   
                     
Upsala S Damer Lag 1 [2002]  2002  Upsala Simsällskap            2:08.00   
  Matilda Lantz  2002      31.29        31.29   
  Victoria Cantar  2002      31.80        1:03.09   
  Amanda Sundqvist  2002      34.14        1:37.23   
  Stina Byström  2002      30.77        2:08.00   
                     
Nkk Damer [2002] Lag 1  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:08.76   
  Hanna Lagher  2002      31.52        31.52   
  Klara Gårdman  2002      30.74        1:02.26   
  Lovisa Öhrn  2002      32.37        1:34.63   
  Hilma Broden  2003      34.13        2:08.76   
                     
Göteborg Damer 1 [2002]  2002  Göteborg Sim            2:09.33   
  Michelle Nordenmark  2002      30.53        30.53   
  Linnea Edgren  2002      32.79        1:03.32   
  Hannah Hemberg  2002      32.33        1:35.65   
  Wilma Johansson  2002      33.68        2:09.33   
                     
10  Hk Sim Damer [2002]  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            2:09.69   
  Magdalena Hagsten Skarda  2003      33.28        33.28   
  Elsa Jansson  2002      30.81        1:04.09   
  Ellen Olsson  2002      32.96        1:37.05   
  Emma Sibelius  2002      32.64        2:09.69   
                     
11  Västerås SS F Lag 2  2002  Västerås Simsällskap            2:10.52   
  Sofia Båvenäs  2002      31.73        31.73   
  Lina Rehnman  2002      33.00        1:04.73   
  Felicia Rogell  2003      34.43        1:39.16   
  Elvira Mörtstrand  2003      31.36        2:10.52   
                     
12  Jönköping Damer 2  2002  Jönköpings Simsällskap            2:11.72   
  Tilda Lindström  2002      32.63        32.63   
  Emmie Davis  2002      32.29        1:04.92   
  Jane Elgh  2004      34.32        1:39.24   
  Wilma Carlheim  2003      32.48        2:11.72   
                     
13  Lass Lag 2  2002  Linköpings Allmänna SS            2:12.63   
  Hanna Bylehn  2002      32.47        32.47   
  Darja Koutchinskaia  2003      32.85        1:05.32   
  Thilde Smedbäck  2004      34.82        1:40.14   
  Vera Karlsson  2003      32.49        2:12.63   
                     
14  Södertälje Damer Lag 1  2002  Södertälje Simsällskap            2:12.83   
  Filippa Malmström  2003      30.98        30.98   
  Carolina Jonsson  2002      29.89        1:00.87   
  Evelina Porling  2002      34.93        1:35.80   
  Linnéa Teljstedt  2003      37.03        2:12.83   
                     
15  Karlstad F13 Lag1 [2002]  2002  Karlstads Simsällskap            2:13.58   
  Isabelle Rydahl  2003      31.21        31.21   
  Michelle Träff  2002      33.01        1:04.22   
  Klara Gustavson  2003      34.31        1:38.53   
  Ingrid Hellgren  2003      35.05        2:13.58   
                     
16  Uddevalla Damer 1  2002  Uddevalla Sim            2:19.77   
  Marit Cuperus  2002      33.28        33.28   
  Tea Wilenius  2002      33.06        1:06.34   
  Jennifer Persson  2004      37.40        1:43.74   
  Evelina Wester  2004      36.03        2:19.77   
                     
17  Göteborg Damer 2 [2002]  2002  Göteborg Sim            2:20.64   
  Ebba Holmdahl  2003      35.14        35.14   
  Ella Simonsson  2002      34.11        1:09.25   
  Sofie Asterling  2003      37.43        1:46.68   
  Paulina Vondrak  2002      33.96        2:20.64   
                     
18  Lass Lag 3  2002  Linköpings Allmänna SS            2:21.33   
  Olivia Gustafsson  2004      34.61        34.61   
  Alice Fransson  2004      36.92        1:11.53   
  Elin Friberg  2004      37.07        1:48.60   
  Martina Karlsson  2003      32.73        2:21.33   
                     
19  Skuru Ik Damer Lag 1  2002  Skuru Idrottsklubb            2:22.17   
  Anna Westborg  2002      32.09        32.09   
  Elsa Bäckström  2004      39.67        1:11.76   
  Filippa Lindskog  2004      37.09        1:48.85   
  Felicia Östlund  2002      33.32        2:22.17   
                     
20  SK Laxen Damer 2 [2002]  2002  Simklubben Laxen            2:22.35   
  Hannah Fritz  2003      32.96        32.96   
  Ella Ljungdahl  2004      39.33        1:12.29   
  Ellen Gullberg  2005      36.34        1:48.63   
  Karin Widerberg  2003      33.72        2:22.35   
                     
21  S02 Damer [2002] Lag 1  2002  Simklubben S 02            2:22.74   
  Selma Avdic  2003      33.15        33.15   
  Ella Fast  2003      41.34        1:14.49   
  Emma Abrahamsson  2003      33.78        1:48.27   
  Signe Kåberg  2002      34.47        2:22.74   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  18:10 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:39   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:01.90 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    31.31        1:09.59   
Marcus Johnsson  2002  Upsala Simsällskap    32.13        1:12.41   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    33.88        1:13.35   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    32.94        1:15.74   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    35.77        1:16.26   
Edwin Nystrand  2002  Upsala Simsällskap    35.94        1:16.56   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    36.36        1:19.60   
Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    37.01        1:20.64   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    37.15        1:20.99   
10  Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    37.52        1:22.02   
11  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.07        1:22.58   
12  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.62        1:23.39   
13  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    38.52        1:24.08   
14  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS    40.21        1:26.03   
15  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    38.62        1:26.28   
16  Erik Bergstrand  2002  Södertälje Simsällskap    42.00        1:29.34   
17  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.75        1:29.47   
18  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    40.29        1:33.45   
19  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    44.03        1:34.49   
20  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    40.85        1:34.58   
21  Fredrik Börjesson  2002  Uddevalla Sim    42.50        1:35.60   
22  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    41.55        1:36.43   
23  Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians    43.44        1:38.68   
24  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    44.52        1:40.07   
25  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    44.77        1:40.23   
26  Casper Runfjäll  2002  Södertälje Simsällskap    46.45        1:40.24   
Jakob Hanson  2002  Upsala Simsällskap            DSQ   
Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  01 februari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  08:39 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:50   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 36, 100m Bröstsim FL 13, Finaler 
NR; Hannah Brunzell 2001 Västerås S 01:13.85 år 2014 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    37.11        1:19.30   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    39.16        1:21.58   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    38.68        1:21.80   
Lovisa Öhrn  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.55        1:22.32   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    39.27        1:22.59   
Nadia Welin-Berger  2002  Södertälje Simsällskap    39.17        1:24.54   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    40.05        1:25.73   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    40.73        1:25.86   
Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen    41.31        1:26.28   
10  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    40.76        1:26.89   
11  Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    41.70        1:27.26   
12  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians    41.77        1:27.95   
13  Cajsa Askengren  2002  Simklubben Elfsborg    42.26        1:28.00   
14  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    41.84        1:28.78   
15  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    41.94        1:28.88   
16  Linnea Yu Hammarsten  2002  Södertälje Simsällskap    42.68        1:29.45   
17  Hanna Lagher  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.28        1:29.69   
18  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.88        1:30.03   
19  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    42.32        1:30.64   
20  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    42.69        1:31.25   
21  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    44.70        1:31.43   
22  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.97        1:31.75   
23  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    43.50        1:32.08   
24  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    44.44        1:32.14   
25  Klara Ragnarsson  2002  Sala Simsällskap    42.65        1:32.29   
26  Vendela Lundqvist  2002  Södertälje Simsällskap    43.15        1:32.36   
27  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    44.06        1:32.42   
28  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    44.68        1:32.76   
29  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    43.98        1:33.15   
30  Felicia Östlund  2002  Skuru Idrottsklubb    44.02        1:34.08   
31  Emma Sibelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    44.76        1:35.03   
Emmie Davis  2002  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  01 februari 2015 
Licensierad till: Västerås Simsällskap  Utskriftstid  08:50 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)    Utskriftsdatum  01 februari 2015   
  Tävlingsort  Västerås    Utskriftstid  08:59   
  Arrangör  Västerås Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  31 januari 2015         
 
 
Gren 37, 100m Ryggsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:06.40 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    35.76        1:15.39   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    37.15        1:16.81   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    37.84        1:18.99   
Erik Lööw  2003  Södertälje Simsällskap    38.30        1:19.72   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.90        1:21.95   
Eric Lundström Silke  2003  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.19        1:22.54   
Elliot Iséni  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06        1:22.65   
Jonathan Andersson  2003  Säffle Simsällskap    41.51        1:23.03   
Theo Oerther  2003  Södertälje Simsällskap    41.42        1:23.41   
10  Vilgot Berglund  2003  Västerås Simsällskap    43.51        1:27.65   
11  Gustav Forssell  2003  Simklubben S 02    42.85        1:27.96   
12  Felix W.persson  2003  Simklubben S 02    43.76        1:28.49   
13  Eric Malmquist  2003  Strängnäs Simklubb    42.81        1:28.63