Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  30 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:07   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 1, 1500m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Claar (1984) 16:13.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    59.87  2:02.51  3:05.27  4:07.72  15:39.78   
          5:10.09  6:12.76  7:15.81  8:18.73     
          9:21.93  10:25.03  11:28.18  12:31.55     
          13:35.14  14:38.61         
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    1:00.09  2:03.75  3:07.90  4:12.06  16:19.86   
          5:16.82  6:22.27  7:27.93  8:33.87     
          9:40.38  10:47.41  11:54.00  13:00.77     
          14:07.38  15:14.31         
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.17  2:10.93  3:18.48  4:27.06  16:46.04   
          5:35.59  6:43.28  7:50.99  8:59.38     
          10:07.10  11:14.97  12:22.32  13:29.71     
          14:36.58  15:43.23         
Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:02.91  2:10.36  3:18.48  4:26.45  16:59.41   
          5:34.31  6:42.24  7:50.47  8:59.41     
          10:07.66  11:16.64  12:25.02  13:33.60     
          14:42.93  15:51.88         
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:02.01  2:08.39  3:16.12  4:24.16  17:06.88   
          5:32.92  6:42.17  7:50.50  8:58.67     
          10:08.35  11:18.31  12:27.57  13:36.58     
          14:46.77  15:57.51         
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:02.44  2:08.65  3:15.23  4:21.60  17:07.27   
          5:28.90  6:36.06  7:44.17  8:53.81     
          10:04.33  11:14.76  12:24.53  13:35.75     
          14:47.78  15:58.89         
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.88  2:11.29  3:19.50  4:27.92  17:08.15   
          5:37.00  6:45.97  7:55.52  9:04.76     
          10:14.66  11:24.23  12:33.68  13:43.42     
          14:52.79  16:01.95         
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.31  2:10.85  3:20.23  4:28.78  17:22.37   
          5:37.52  6:46.49  7:55.61  9:04.94     
          10:14.87  11:24.96  12:35.86  13:47.08     
          14:58.82  16:11.16         
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.05  2:11.18  3:19.53  4:28.70  17:30.43   
          5:38.88  6:49.64  8:00.25  9:11.59     
          10:22.93  11:33.21  12:44.84  13:56.26     
          15:08.49  16:20.99         
10  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:03.65  2:13.30  3:23.73  4:34.35  17:40.42   
          5:46.12  6:58.43  8:09.95  9:21.28     
          10:32.17  11:43.06  12:55.62  14:07.83     
          15:20.17  16:31.95         
11  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:04.62  2:14.53  3:24.97  4:35.38  17:41.39   
          5:46.33  6:57.69  8:09.50  9:21.27     
          10:32.86  11:45.21  12:57.90  14:10.22     
          15:22.79  16:34.47         
12  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    1:04.05  2:13.91  3:24.77  4:36.07  17:59.21   
          5:48.56  7:00.65  8:13.12  9:26.79     
          10:40.32  11:54.07  13:07.12  14:21.23     
          15:35.13  16:49.09         
13  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim    1:06.67  2:17.50  3:29.69  4:42.38  18:02.04   
          5:55.24  7:08.45  8:21.58  9:34.67     
          10:47.79  12:00.04  13:12.59  14:25.54     
          15:39.11  16:52.22         
14  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    1:04.68  2:15.68  3:27.75  4:40.29  18:08.50   
          5:52.90  7:06.27  8:19.63  9:33.38     
          10:46.55  12:00.70  13:13.68  14:27.58     
          15:41.59  16:55.67         
15  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    1:05.39  2:17.62  3:29.86  4:42.95  18:15.25   
          5:56.04  7:09.43  8:23.92  9:38.92     
          10:53.02  12:07.27  13:21.41  14:35.99     
          15:50.37  17:04.17         
16  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:05.02  2:15.71  3:27.20  4:39.38  18:22.26   
          5:51.98  7:05.55  8:20.18  9:34.69     
          10:48.91  12:04.25  13:20.07  14:36.16     
          15:52.22  17:07.81         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  30 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:07 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  30 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:33   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 2, 800m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 8:52.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:02.51  2:10.25  3:19.05  4:27.80  9:05.54   
          5:37.15  6:47.02  7:57.54       
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    1:04.86  2:14.92  3:25.89  4:37.52  9:25.44   
          5:49.72  7:02.50  8:14.74       
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.93  2:17.25  3:29.78  4:42.05  9:27.88   
          5:53.82  7:06.16  8:18.17       
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:06.36  2:17.21  3:28.46  4:41.86  9:31.61   
          5:55.45  7:08.77  8:21.36       
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.09  2:19.94  3:32.56  4:45.30  9:32.55   
          5:57.92  7:10.33  8:22.79       
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:04.92  2:15.48  3:27.09  4:39.06  9:32.93   
          5:51.90  7:05.42  8:19.54       
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.43  2:20.98  3:34.99  4:48.45  9:38.98   
          6:02.04  7:15.74  8:28.81       
Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    1:07.26  2:18.64  3:31.15  4:43.23  9:39.05   
          5:56.32  7:10.57  8:25.40       
Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:07.80  2:20.32  3:33.73  4:46.67  9:40.09   
          5:59.72  7:13.88  8:27.88       
10  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    1:08.03  2:20.33  3:33.86  4:47.92  9:46.52   
          6:02.32  7:17.36  8:32.39       
11  Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.51  2:22.54  3:36.71  4:51.25  9:46.75   
          6:06.56  7:20.67  8:35.44       
12  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.92  2:21.38  3:35.33  4:50.33  9:47.54   
          6:05.11  7:20.30  8:35.30       
13  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    1:08.58  2:22.39  3:37.01  4:51.93  9:47.66   
          6:07.71  7:21.96  8:36.18       
14  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    1:08.57  2:23.80  3:39.73  4:57.50  9:56.51   
          6:10.71  7:27.25  8:43.51       
15  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    1:07.80  2:22.68  3:38.71  4:55.24  10:05.50   
          6:13.36  7:31.54  8:48.94       
16  Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim    1:09.22  2:24.73  3:41.92  5:00.59  10:18.96   
          6:19.86  7:39.65  9:00.11       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  30 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:33 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  30 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  19:12   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 3, 1500m Frisim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 16:00.99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:01.43  2:09.27  3:17.05  4:25.43  16:54.78   
          5:33.73  6:42.77  7:51.85  8:59.49     
          10:08.89  11:18.63  12:29.26  13:37.15     
          14:45.34  15:52.41         
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:02.88  2:12.64  3:21.74  4:32.11  17:23.74   
          5:42.41  6:52.34  8:02.51  9:13.32     
          10:23.94  11:33.88  12:44.08  13:55.19     
          15:06.25  16:17.02         
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:05.24  2:15.07  3:25.25  4:35.40  17:31.87   
          5:45.80  6:56.22  8:06.29  9:17.04     
          10:27.57  11:38.31  12:49.02  14:00.68     
          15:11.75  16:22.82         
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:04.72  2:14.36  3:24.43  4:35.26  17:54.25   
          5:46.71  6:58.91  8:11.40  9:23.53     
          10:36.61  11:49.64  13:03.25  14:16.13     
          15:29.94  16:42.80         
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:06.85  2:20.00  3:34.15  4:48.47  18:13.53   
          6:01.62  7:15.63  8:29.28  9:42.88     
          10:56.44  12:09.24  13:22.29  14:35.49     
          15:48.67  17:01.53         
Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.51  2:22.09  3:35.56  4:48.99  18:18.10   
          6:02.49  7:15.65  8:28.43  9:41.01     
          10:54.08  12:07.01  13:20.46  14:34.80     
          15:49.38  17:04.37         
Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.17  2:24.04  3:38.41  4:54.09  18:56.52   
          6:10.95  7:27.48  8:44.30  10:01.15     
          11:17.65  12:34.73  13:52.32  15:09.47     
          16:27.26  17:43.83         
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    1:07.35  2:22.19  3:40.01  4:58.25  19:24.03   
          6:17.52  7:36.67  8:55.73  10:14.90     
          11:34.51  12:54.27  14:13.27  15:33.17     
          16:52.05  18:10.95         
Olle Hansen  2001  Simklubben Ena    1:10.36  2:28.77  3:47.94  5:07.12  19:26.15   
          6:25.44  7:43.89  9:02.43  10:20.49     
          11:38.42  12:57.84  14:15.69  15:34.18     
          16:52.55  18:11.05         
10  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    1:07.01  2:22.76  3:41.39  5:01.26  19:43.57   
          6:21.48  7:42.67  9:04.32  10:24.59     
          11:45.18  13:05.43  14:25.01  15:45.87     
          17:07.75  18:27.25         
11  Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    1:11.97  2:29.40  3:47.75  5:06.71  20:00.03   
          6:25.12  7:44.40  9:05.61  10:27.17     
          11:48.79  13:10.98  14:33.07  15:56.04     
          17:19.07  18:40.91         
12  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    1:11.11  2:30.30  3:50.33  5:11.44  20:31.65   
          6:33.94  7:57.88  9:22.50  10:46.18     
          12:10.40  13:34.22  14:57.90  16:22.79     
          17:47.45  19:11.52         
13  Eliot Sjöqvist  2000  Uddevalla Sim    1:15.67  2:37.87  4:02.06  5:25.17  20:57.32   
          6:49.74  8:13.54  9:37.73  11:04.34     
          12:30.22  13:57.16  15:23.18  16:47.68     
          18:10.84  19:37.42         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  30 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  19:12 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  30 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  19:35   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 4, 800m Frisim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Emelia Nilsson (1988) 9:03.92 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:05.37  2:15.81  3:27.52  4:40.57  9:30.10   
          5:53.91  7:07.54  8:20.82       
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:05.78  2:16.40  3:27.73  4:40.44  9:30.37   
          5:53.69  7:07.68  8:21.24       
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:07.76  2:20.57  3:33.35  4:46.37  9:36.07   
          5:59.32  7:12.14  8:25.14       
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    1:06.85  2:19.38  3:33.32  4:47.81  9:49.68   
          6:03.38  7:19.07  8:35.61       
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    1:08.61  2:22.67  3:37.98  4:54.28  9:59.53   
          6:11.12  7:28.11  8:44.65       
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:10.22  2:24.83  3:40.26  4:57.59  10:05.88   
          6:16.27  7:34.44  8:51.71       
Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.58  2:27.63  3:47.54  5:06.20  10:16.02   
          6:24.95  7:43.32  9:01.09       
Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    1:11.35  2:29.42  3:47.69  5:06.15  10:16.32   
          6:25.49  7:43.86  9:01.24       
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:10.75  2:27.08  3:44.17  5:02.55  10:16.74   
          6:20.79  7:39.72  8:59.75       
10  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    1:12.39  2:29.21  3:47.34  5:06.67  10:21.26   
          6:25.92  7:45.10  9:04.29       
11  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    1:09.73  2:28.67  3:48.11  5:06.55  10:28.04   
          6:26.65  7:47.16  9:08.75       
12  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    1:11.87  2:30.75  3:51.56  5:13.48  10:37.86   
          6:35.44  7:57.40  9:19.10       
13  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    1:13.77  2:37.24  4:02.83  5:28.83  11:06.40   
          6:54.41  8:19.71  9:44.60       
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            DNF   
                     
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            DNF   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  30 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  19:35 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  30 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  19:45   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 5, 4X100m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 3:25.10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping Herrar [1996]  1996  Jönköpings Simsällskap            3:33.98   
  Ishak Sabic  1999      26.36  55.00      55.00   
  Jakob Clemedtson  1996      26.01  54.82      1:49.82   
  Markus Malm  1997      25.25  52.66      2:42.48   
  Victor Johansson  1998      24.60  51.50      3:33.98   
                     
SK Laxen Herrar [1998]  1998  Simklubben Laxen            3:36.76   
  Mikael Blum  1995      25.59  53.90      53.90   
  Nikola Mackic  1999      26.40  56.05      1:49.95   
  John Olsson  1995      24.79  51.26      2:41.21   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      26.30  55.55      3:36.76   
                     
Karlstad Herrar [junior]  1995  Karlstads Simsällskap            3:38.45   
  Elias Haglund  1996      25.68  52.97      52.97   
  Daniel Vålvik  1999      26.23  55.13      1:48.10   
  Adam Albringer  1999      25.49  54.41      2:42.51   
  Niclas Lindow  1999      26.43  55.94      3:38.45   
                     
SK Laxen Herrar 2 [1995]  1995  Simklubben Laxen            3:39.33   
  Timmie Rydberg  1996      26.66  56.49      56.49   
  Teodor Widerberg  1998      24.66  53.09      1:49.58   
  Alfred Bjärudd  1996      25.91  54.66      2:44.24   
  Robin Sandgren  1997      25.74  55.09      3:39.33   
                     
Södertälje Herrar [1998]  1998  Södertälje Simsällskap            3:40.20   
  Erik Brandt  1999      24.50  51.52      51.52   
  Ludwig Hareskog  1998      25.69  54.29      1:45.81   
  Fredric Wernqvist  1998      26.20  57.74      2:43.55   
  Adrian Panahi  1998      27.01  56.65      3:40.20   
                     
Lass Herrar Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            3:43.12   
  Mattias Grynning  1999      27.20  57.82      57.82   
  Daniel Olsson  1996      24.60  52.58      1:50.40   
  Tom Andersson  1998      25.85  55.58      2:45.98   
  Gustav Henell  1999      26.72  57.14      3:43.12   
                     
Uddevalla Herrar [1995]  1995  Uddevalla Sim            3:50.10   
  Noa Koch  1996      26.36  55.22      55.22   
  Daniel Börjesson  1999      26.74  56.71      1:51.93   
  Viggo Koch  1997      27.62  58.86      2:50.79   
  Navid Fageeh  1997      27.57  59.31      3:50.10   
                     
Skk Herrar [1995]  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            3:51.14   
  Ossian Ankarberg  1996      26.38  56.81      56.81   
  Kalle Sandahl  1999      27.19  56.99      1:53.80   
  Olof Askling  1999      27.58  58.46      2:52.26   
  Axel Gudehn  1998      27.80  58.88      3:51.14   
                     
Elfsborg Herrar [1998]  1998  Simklubben Elfsborg            3:53.03   
  Anes Cavka  1999      27.92  58.42      58.42   
  Viktor Johansson  1999      27.52  58.03      1:56.45   
  William Westerlund Holappa  1999      27.44  57.68      2:54.13   
  Anton Lornell  1998      27.72  58.90      3:53.03   
                     
10  Uddevalla Herrar 2  1995  Uddevalla Sim            4:17.06   
  Rick Cuperus  1999      29.05  59.63      59.63   
  Markus Börjesson  2001      32.13  1:07.30      2:06.93   
  Eliot Sjöqvist  2000      33.23  1:09.28      3:16.21   
  Martin Andersson  1998      28.29  1:00.85      4:17.06   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  30 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  19:45 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  30 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  19:56   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 6, 4X100m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Skärets SS 3:56.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Göteborg Damer [1995]  1995  Göteborg Sim            3:57.89   
  Christin Heina  1996      27.91  59.20      59.20   
  Inez Kristensson  1997      28.58  59.73      1:58.93   
  Alfhild Kristensson  1999      28.06  58.48      2:57.41   
  Viktoria Reinhold  1996      28.19  1:00.48      3:57.89   
                     
Uddevalla Damer [1995]  1995  Uddevalla Sim            4:00.44   
  Amanda Andersson  1996      29.00  1:00.16      1:00.16   
  Felicia Andersson  1997      27.59  59.38      1:59.54   
  Johanna Niklasson  1996      28.35  1:00.21      2:59.75   
  Hilda Andersson  1999      28.98  1:00.69      4:00.44   
                     
Jönköping Damer  1996  Jönköpings Simsällskap            4:01.18   
  Alice Müllern  1998      28.03  59.69      59.69   
  Emma Roos  1999      28.59  1:00.82      2:00.51   
  Antonia Prior  1999      28.73  1:00.23      3:00.74   
  Elin Ristl  1999      28.71  1:00.44      4:01.18   
                     
Skuru Ik Damer Lag 1  1995  Skuru Idrottsklubb            4:04.14   
  Sofia von Sydow  1997      28.90  1:00.72      1:00.72   
  Signe Nordegren  2000      30.07  1:03.45      2:04.17   
  Amanda Kimander  1997      29.61  1:02.91      3:07.08   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      27.08  57.06      4:04.14   
                     
Jönköping Damer [1996] 2  1996  Jönköpings Simsällskap            4:08.48   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      29.38  1:00.66      1:00.66   
  Angelica Stark  1999      29.52  1:02.17      2:02.83   
  Adina Eriksson  1999      29.92  1:03.64      3:06.47   
  Emma Johansson  1997      29.12  1:02.01      4:08.48   
                     
Ludvika SS Damer  1995  Ludvika Simsällskap            4:09.44   
  Frida Lannhard  2000      30.05  1:03.16      1:03.16   
  Cecilia Czarnecki  1999      30.57  1:04.20      2:07.36   
  Anna Miram  1999      28.44  1:00.00      3:07.36   
  Rebecka Östh  1999      29.37  1:02.08      4:09.44   
                     
Lass Damer Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            4:10.23   
  Sofia Henell  1997      28.31  59.38      59.38   
  Lovisa Lampi  1999      29.84  1:02.97      2:02.35   
  Elise Gidlöf  1999      30.13  1:04.35      3:06.70   
  Emelie Gidlöf  1997      30.16  1:03.53      4:10.23   
                     
Skk Damer [1995]  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            4:13.51   
  Moa Lindahl  1999      30.78  1:04.30      1:04.30   
  Sofia Näslund  1999      29.56  1:02.51      2:06.81   
  Siri Selander  1999      30.66  1:04.56      3:11.37   
  Emma Bring  1995      29.58  1:02.14      4:13.51   
                     
Uddevalla Damer2  1995  Uddevalla Sim            4:15.73   
  Matilda Larsson  1998      30.25  1:02.98      1:02.98   
  Gabriella Sanftleben  1999      30.65  1:05.34      2:08.32   
  Fanny Aronsson  2000      30.35  1:04.08      3:12.40   
  Elin Gustafson  1999      30.45  1:03.33      4:15.73   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  30 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  19:56 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  08:29   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 28.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap            29.23   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim            29.28   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            29.34   
Christin Heina  1996  Göteborg Sim            29.42   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            29.51   
Emilia Christiansen  1999  S71            29.52   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            29.71   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            29.75   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            29.92   
10  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            30.01   
11  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim            30.12   
11  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            30.12   
11  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            30.12   
14  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap            30.32   
15  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            30.44   
16  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            30.59   
17  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap            30.67   
18  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap            30.94   
19  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim            31.10   
20  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            31.19   
21  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb            31.20   
22  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            31.21   
23  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            31.22   
24  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02            31.27   
25  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            31.30   
26  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.37   
27  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.44   
28  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb            31.52   
29  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            31.61   
30  Victoria Jönsson  1999  S71            31.69   
31  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim            31.75   
32  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            31.81   
33  Emilia Andreasson  1996  S71            32.02   
34  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            32.17   
35  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02            32.25   
36  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            32.37   
37  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap            32.70   
38  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim            33.47   
Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb            DNS   
Louise Näslund  1997  Lidköpings Gymnastik o SS            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  08:29 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  08:32   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 25.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.19   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen            25.60   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            25.78   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap            25.82   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            26.06   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.28   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            26.41   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap            26.62   
Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.70   
10  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            26.74   
11  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            26.90   
11  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen            26.90   
13  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            26.92   
14  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            26.93   
15  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.94   
16  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            27.05   
17  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.06   
18  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            27.10   
19  Timmie Rydberg  1996  Simklubben Laxen            27.13   
20  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            27.19   
21  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            27.20   
22  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            27.42   
23  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            27.50   
23  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen            27.50   
25  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen            27.68   
26  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            27.74   
27  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap            27.87   
28  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            27.89   
29  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.93   
30  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen            27.95   
31  Alexander Trudov  1999  S71            28.16   
31  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim            28.16   
33  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            28.25   
34  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            28.44   
35  Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            28.51   
36  Anton Schough  1998  Örebro Simallians            28.52   
37  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            28.59   
38  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena            29.33   
Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  08:32 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  08:37   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 9, 50m Fjärilsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann-Louise Jakobsson (1988) 28.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            28.49   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            29.48   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.72   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            29.88   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            29.90   
Caroline Wallenborg  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            30.46   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.60   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.62   
Erika Åkesson  2000  Ljungby Simsällskap            31.14   
10  Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb            31.20   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            31.23   
12  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            31.47   
13  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            31.61   
14  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.93   
15  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            31.95   
16  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            32.08   
17  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            32.11   
18  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap            32.33   
19  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb            32.48   
20  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.54   
21  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            32.59   
22  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            32.66   
23  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            32.72   
24  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS            32.79   
25  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            32.84   
26  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            32.88   
26  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            32.88   
28  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            32.97   
29  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap            33.08   
30  Vera Emanuelsson Fransson  2001  Billingens Simklubb            33.17   
31  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            33.34   
32  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            33.55   
33  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb            33.68   
34  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            33.70   
35  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            33.83   
36  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            33.89   
37  Julia Faleke-Novy  2000  Västerås Simsällskap            34.06   
38  Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            34.35   
39  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            34.52   
40  Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg            35.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  08:37 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  08:44   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 10, 50m Fjärilsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: David Larsson (1989) 26.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            26.13   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            26.84   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            27.29   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            27.88   
Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            27.96   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            28.28   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians            28.42   
Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            28.51   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.75   
10  Axel Björnberg  2000  Västerviks Simsällskap            28.76   
11  Alex Phu  2000  Göteborg Sim            29.48   
12  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.56   
13  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            29.95   
14  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.08   
15  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            30.72   
16  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            30.77   
17  Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap            30.99   
18  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            31.00   
19  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            31.05   
20  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            31.27   
21  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            31.29   
22  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            31.42   
23  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            31.43   
24  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            31.45   
25  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            31.50   
26  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            31.61   
27  Max Ström  2000  Uddevalla Sim            31.67   
28  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            31.74   
29  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            31.83   
30  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            31.98   
31  Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            32.21   
32  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            32.31   
33  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            32.47   
34  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS            32.52   
35  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            32.76   
36  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap            33.23   
37  Benjamin Boros  2000  Ljungby Simsällskap            33.30   
38  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            34.77   
Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  08:44 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  08:59   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 11, 400m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Eva Berglund (1984) 4:23.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.85  2:12.03  3:20.23    4:25.50   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.71  2:12.58  3:20.59    4:26.03   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:05.97  2:15.49  3:25.01    4:33.11   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.59  2:16.14  3:26.38    4:35.59   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:05.17  2:15.49  3:26.31    4:36.24   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:06.96  2:18.31  3:29.24    4:38.77   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:06.34  2:17.10  3:28.24    4:38.85   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:07.51  2:19.67  3:30.47    4:39.42   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:06.96  2:18.55  3:30.54    4:39.71   
10  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    1:07.28  2:19.62  3:31.32    4:39.96   
11  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    1:05.96  2:17.46  3:29.69    4:40.54   
12  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:07.26  2:18.89  3:30.49    4:41.59   
13  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.20  2:20.28  3:34.26    4:47.17   
14  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    1:07.97  2:21.16  3:35.87    4:49.65   
15  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.82  2:21.47  3:37.35    4:51.14   
16  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    1:06.17  2:18.10  3:32.57    4:51.33   
17  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.86  2:22.42  3:37.47    4:51.53   
18  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.65  2:20.53  3:36.01    4:51.56   
19  Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:08.46  2:23.81  3:39.38    4:53.46   
20  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:10.21  2:24.77  3:40.01    4:54.21   
21  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.78  2:25.83  3:40.19    4:54.88   
22  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    1:09.48  2:25.34  3:42.22    4:58.80   
23  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.88  2:25.04  3:41.04    4:59.39   
24  Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim    1:09.23  2:25.06  3:43.43    5:02.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  08:59 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:15   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 12, 400m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Janne Kindgren (1981) 4:05.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    58.74  2:01.26  3:03.64    4:03.04   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    58.49  2:02.95  3:07.23    4:12.09   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    59.53  2:04.70  3:09.97    4:13.45   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.20  2:06.32  3:11.33    4:15.70   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    59.62  2:05.20  3:10.71    4:15.84   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:00.87  2:05.96  3:11.76    4:16.68   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:00.50  2:05.32  3:11.00    4:17.19   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:02.19  2:08.38  3:13.56    4:18.95   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.33  2:06.52  3:13.22    4:19.89   
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:02.36  2:08.25  3:15.28    4:19.89   
11  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:00.79  2:06.74  3:12.55    4:20.01   
12  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:02.24  2:08.61  3:14.45    4:21.77   
13  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:01.07  2:08.22  3:17.35    4:23.38   
14  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:02.48  2:08.97  3:17.15    4:24.53   
15  Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:02.45  2:09.26  3:17.85    4:25.77   
16  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:01.83  2:10.03  3:18.71    4:27.79   
17  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:02.90  2:11.13  3:20.33    4:28.55   
18  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    1:00.21  2:08.28  3:19.18    4:30.32   
19  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim    1:06.79  2:16.25  3:25.59    4:31.47   
20  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.06  2:13.80  3:24.10    4:33.85   
21  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:04.21  2:14.97  3:25.09    4:34.95   
22  Adrian Panahi  1998  Södertälje Simsällskap    1:04.12  2:15.04  3:26.60    4:37.47   
23  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:04.91  2:16.10  3:27.37    4:38.49   
Oskar Örne  1999  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:15 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:24   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 13, 200m Medley F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sara Thydén (1989) 2:19.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    31.04  1:07.40  1:50.69    2:25.33   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    33.33  1:10.57  1:50.99    2:25.84   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    32.19  1:10.42  1:55.64    2:29.88   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    33.31  1:12.27  1:56.07    2:30.17   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.46  1:12.63  1:58.08    2:32.53   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    33.75  1:13.22  1:57.27    2:33.45   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    32.62  1:12.19  1:59.34    2:33.82   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    36.05  1:16.49  1:59.33    2:35.82   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    33.50  1:13.49  2:00.17    2:36.20   
10  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.27  1:14.23  2:01.31    2:36.78   
11  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    33.61  1:12.62  2:00.51    2:36.98   
12  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.11  1:14.71  2:02.20    2:37.25   
13  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    36.34  1:19.37  2:02.19    2:39.79   
14  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    35.52  1:18.33  2:05.35    2:41.93   
15  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    34.97  1:15.35  2:05.68    2:42.26   
16  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    34.95  1:18.68  2:06.36    2:42.69   
17  Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    34.80  1:16.49  2:07.00    2:42.73   
18  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.89  1:17.66  2:06.47    2:42.85   
19  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    35.73  1:17.93  2:06.13    2:44.03   
20  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    35.44  1:17.43  2:06.77    2:44.08   
21  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.62  1:16.44  2:06.27    2:45.62   
22  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02    36.38  1:17.94  2:08.14    2:47.12   
23  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    34.14  1:15.35  2:06.07    2:47.21   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:24 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:34   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 14, 200m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:09.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    27.72  1:01.89  1:42.31    2:14.59   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.77  1:07.10  1:48.09    2:20.89   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.58  1:08.61  1:49.49    2:23.10   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    32.21  1:09.77  1:49.92    2:24.47   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.90  1:08.65  1:52.91    2:26.19   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    30.61  1:09.70  1:53.71    2:26.76   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    29.83  1:07.28  1:54.21    2:28.18   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    31.52  1:09.05  1:53.81    2:29.15   
Alex Phu  2000  Göteborg Sim    32.05  1:13.14  1:58.74    2:32.57   
10  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    32.31  1:14.25  1:59.68    2:32.69   
11  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.61  1:12.53  1:59.83    2:33.72   
12  Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    33.89  1:13.14  2:00.54    2:34.64   
13  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.83  1:13.34  1:59.90    2:36.34   
14  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    33.22  1:13.05  2:01.48    2:36.42   
15  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    33.09  1:13.63  2:01.27    2:36.92   
16  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    35.37  1:15.93  2:02.62    2:39.17   
17  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    34.94  1:13.63  2:02.21    2:39.27   
18  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    33.54  1:14.88  2:01.83    2:39.86   
19  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    34.59  1:14.59  2:02.10    2:40.13   
20  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    33.33  1:18.48  2:06.89    2:42.84   
21  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    33.35  1:16.30  2:08.43    2:48.65   
Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:34 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:50   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 15, 100m Ryggsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 1:04.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.86        1:03.18   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.32        1:05.15   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.21        1:06.48   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    32.88        1:07.40   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.06        1:08.11   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    33.26        1:08.52   
Emilia Christiansen  1999  S71    33.13        1:08.59   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    33.82        1:08.80   
Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.59        1:09.24   
Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    33.72        1:09.24   
11  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    34.15        1:09.31   
12  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    33.74        1:09.32   
13  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.89        1:09.79   
14  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    34.74        1:10.51   
14  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    33.81        1:10.51   
16  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.19        1:10.64   
17  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.42        1:11.02   
18  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.32        1:11.05   
19  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.23        1:11.13   
20  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    34.84        1:11.18   
21  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    34.87        1:11.33   
22  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    34.68        1:11.49   
23  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    34.89        1:11.61   
24  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    34.86        1:12.30   
25  Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim    35.27        1:12.91   
26  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap    35.54        1:13.60   
27  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    36.44        1:13.83   
28  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    35.67        1:13.86   
29  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap    36.06        1:13.92   
30  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    35.99        1:15.55   
31  Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim    37.15        1:17.43   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:50 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  09:57   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 16, 100m Ryggsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Michael Berndtsson (1985) 57.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    28.90        57.61   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.92        58.36   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    29.37        59.39   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    29.24        1:00.04   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.50        1:00.38   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    29.92        1:01.22   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    29.64        1:01.23   
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    29.79        1:01.53   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.00        1:01.58   
10  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.97        1:02.28   
11  Alexander Trudov  1999  S71    29.97        1:02.30   
12  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    29.34        1:02.38   
13  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.84        1:02.57   
14  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    30.64        1:03.04   
15  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    30.16        1:03.29   
16  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    30.80        1:04.07   
17  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    31.60        1:04.46   
18  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    30.72        1:04.77   
19  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.11        1:05.01   
20  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.24        1:05.37   
21  Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    32.04        1:05.40   
22  Pontus Staudinger  1998  Karlsborgs Simklubb    30.98        1:05.51   
23  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    31.48        1:05.72   
24  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim    33.03        1:06.35   
25  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    32.12        1:06.77   
26  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.48        1:07.83   
27  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    33.16        1:07.89   
28  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.76        1:08.15   
29  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    32.58        1:08.85   
30  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.32        1:08.86   
31  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap    33.90        1:09.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  09:57 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:08   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 17, 200m Bröstsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sofie Vellner (1986) 2:35.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.83  1:16.78  1:58.35    2:39.84   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    37.24  1:18.61  2:01.13    2:42.50   
Caroline Wallenborg  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    37.43  1:19.24  2:00.41    2:42.63   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.59  1:18.37  2:02.10    2:46.82   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    37.89  1:20.67  2:04.81    2:48.99   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    37.25  1:20.30  2:04.87    2:50.10   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.35  1:22.16  2:07.29    2:52.69   
Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    38.63  1:22.60  2:07.78    2:53.16   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    38.42  1:23.25  2:08.82    2:53.63   
10  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    40.72  1:25.30  2:10.35    2:54.65   
11  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.72  1:22.95  2:08.74    2:55.69   
12  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    39.71  1:25.14  2:10.72    2:55.70   
13  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    39.10  1:24.01  2:10.15    2:56.87   
14  Solène Arnou  2000  Södertälje Simsällskap    39.67  1:23.58  2:09.87    2:58.11   
15  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.08  1:24.57  2:11.51    2:58.51   
16  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    38.47  1:23.74  2:10.94    2:58.61   
17  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    39.26  1:24.20  2:11.02    2:58.92   
18  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    39.39  1:25.61  2:13.03    2:59.62   
19  Sabina Kurtovic  2000  Simklubben Elfsborg    42.04  1:28.11  2:15.95    3:03.23   
20  Ebba Vongheer  2000  Västerås Simsällskap    40.88  1:27.71  2:16.20    3:04.88   
21  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS    40.71  1:28.48  2:17.42    3:07.39   
Thea Ekström  2001  Västerviks Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:08 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:15   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 18, 200m Bröstsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Alexander Morgan (1996) 2:31.46 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    32.35  1:09.80  1:48.99    2:29.92   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    33.62  1:13.77  1:53.49    2:34.20   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    35.57  1:14.78  1:55.07    2:34.87   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.18  1:14.70  1:55.39    2:36.18   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.79  1:15.24  1:56.23    2:36.70   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.51  1:16.22  1:56.68    2:37.15   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    36.23  1:18.28  2:01.49    2:44.28   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    37.29  1:20.68  2:04.74    2:47.32   
Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    37.19  1:19.97  2:05.27    2:49.23   
10  Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    37.82  1:20.84  2:04.72    2:49.47   
11  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim    36.42  1:19.67  2:05.21    2:50.18   
12  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    38.81  1:22.80  2:07.79    2:53.04   
13  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    39.82  1:23.67  2:10.00    2:56.86   
14  Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    40.70  1:27.68  2:16.82    3:04.93   
15  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    43.83  1:34.73  2:27.43    3:19.16   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:15 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 19, 100m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jonna Nybäck (1988) 57.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    28.08        58.09   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.34        58.63   
Emilia Christiansen  1999  S71    28.43        58.88   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    28.51        59.28   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.73        59.53   
Christin Heina  1996  Göteborg Sim    28.47        59.80   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.88        59.85   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    28.80        59.97   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    28.29        1:00.25   
10  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    29.36        1:00.74   
11  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    29.22        1:00.78   
12  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.07        1:00.84   
13  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.48        1:00.96   
14  Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    29.71        1:01.10   
14  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    29.68        1:01.10   
16  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    29.64        1:01.14   
17  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    29.30        1:01.27   
18  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    29.76        1:01.36   
19  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    29.70        1:01.53   
20  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    29.04        1:01.87   
21  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    30.08        1:02.14   
22  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.98        1:02.18   
23  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    29.76        1:02.25   
24  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    29.67        1:02.56   
25  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    30.19        1:02.69   
26  Emilia Andreasson  1996  S71    29.97        1:02.84   
27  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    30.15        1:02.87   
28  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    29.79        1:02.93   
29  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.16        1:03.04   
30  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.99        1:03.16   
31  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    30.34        1:03.28   
32  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    30.48        1:03.96   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:27   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 20, 100m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 51.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.32        50.45   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    25.44        53.00   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    25.80        53.17   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.16        53.27   
Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    26.15        53.86   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    25.68        54.23   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    26.05        54.74   
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    26.41        54.75   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    26.52        54.82   
10  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    26.72        55.08   
11  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    27.01        55.56   
11  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    26.04        55.56   
13  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    26.68        55.60   
14  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.11        55.76   
15  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.49        55.77   
16  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.65        55.78   
17  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.33        55.83   
18  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    26.92        56.00   
19  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    26.35        56.03   
20  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    26.81        56.04   
21  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    26.74        56.56   
22  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    27.06        56.62   
23  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    27.20        56.66   
24  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    27.49        56.69   
25  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    27.55        57.15   
26  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.35        57.19   
27  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    27.86        57.24   
28  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap    28.06        57.80   
29  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    27.85        58.03   
30  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    27.33        58.19   
31  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    27.96        58.24   
32  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    27.81        58.35   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:27 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 21, 200m Fjärilsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Martina Granström (1991) 2:19.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.72  1:10.24  1:48.83    2:28.12   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.60  1:10.52  1:50.91    2:32.49   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.08  1:09.54  1:49.83    2:34.71   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.39  1:12.57  1:54.35    2:36.95   
Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    35.16  1:15.54  1:57.64    2:39.82   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    35.28  1:16.27  2:00.07    2:42.26   
Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    36.51  1:18.49  2:01.85    2:45.68   
Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    34.91  1:16.10  2:00.56    2:45.68   
Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    36.75  1:19.84  2:02.99    2:46.07   
10  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    35.53  1:18.30  2:02.46    2:49.43   
11  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    35.56  1:17.95  2:03.49    2:49.85   
12  Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    36.33  1:18.87  2:05.60    2:52.70   
13  Fanny Klasson  2001  Jönköpings Simsällskap    37.91  1:23.65  2:11.99    2:58.83   
14  Klara Sjödell  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    39.45  1:25.73  2:14.75    3:04.33   
15  Ebba Rydberg  2001  Västerås Simsällskap    39.61  1:26.17  2:16.55    3:06.58   
16  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    39.42  1:27.08  2:18.49    3:09.77   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            DNS   
Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:45   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 22, 100m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 1:00.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.61        1:00.82   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    28.60        1:01.65   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    28.75        1:03.93   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    29.65        1:04.86   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.45        1:05.27   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    29.41        1:05.45   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    31.78        1:07.20   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    30.35        1:08.11   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    31.79        1:08.23   
10  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    30.81        1:08.29   
11  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    32.05        1:08.31   
12  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    30.43        1:08.77   
13  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim    32.68        1:08.94   
14  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    33.10        1:09.30   
15  Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    31.74        1:09.43   
16  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    31.58        1:10.01   
17  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    33.67        1:10.86   
18  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    33.91        1:11.06   
19  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    31.97        1:11.09   
20  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    32.60        1:11.40   
21  Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    33.78        1:11.44   
22  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    32.65        1:11.46   
23  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    31.99        1:11.88   
24  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.78        1:12.43   
25  Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    32.53        1:12.84   
26  Max Ström  2000  Uddevalla Sim    34.29        1:13.22   
27  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    34.50        1:13.30   
28  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    33.81        1:14.72   
29  Benjamin Boros  2000  Ljungby Simsällskap    34.20        1:15.13   
30  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    35.24        1:15.45   
31  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    36.37        1:17.29   
Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:45 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:04   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 23, 4X50m Medley F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Västerås SS 1:58.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nkk Damer [1995] Lag 1  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:58.71   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      30.00        30.00   
  Sara Wallberg  1999      32.46        1:02.46   
  Elin Podéus  1997      28.74        1:31.20   
  Hanna Klipic  1996      27.51        1:58.71   
                     
Uddevalla Damer [1995]  1995  Uddevalla Sim            2:01.51   
  Hilda Andersson  1999      32.62        32.62   
  Johanna Niklasson  1996      33.55        1:06.17   
  Amanda Andersson  1996      28.51        1:34.68   
  Felicia Andersson  1997      26.83        2:01.51   
                     
Göteborg Damer [1995]  1995  Göteborg Sim            2:01.86   
  Alfhild Kristensson  1999      32.00        32.00   
  Viktoria Reinhold  1996      34.09        1:06.09   
  Inez Kristensson  1997      29.02        1:35.11   
  Christin Heina  1996      26.75        2:01.86   
                     
Strängnäs Damer  1998  Strängnäs Simklubb            2:03.35   
  Emma Bergkvist  2000      31.39        31.39   
  Adina Nyström  1999      35.20        1:06.59   
  Amanda Hyllbrant  1999      30.19        1:36.78   
  Lisa Eriksson  1998      26.57        2:03.35   
                     
Jönköping Damer  1996  Jönköpings Simsällskap            2:03.63   
  Elin Ristl  1999      32.18        32.18   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      34.63        1:06.81   
  Emma Johansson  1997      29.37        1:36.18   
  Alice Müllern  1998      27.45        2:03.63   
                     
Skuru Ik Damer Lag 1  1995  Skuru Idrottsklubb            2:05.42   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      30.25        30.25   
  Sofia von Sydow  1997      35.87        1:06.12   
  Amanda Kimander  1997      30.82        1:36.94   
  Signe Nordegren  2000      28.48        2:05.42   
                     
S 71 Damer [1995]  1995  S71            2:05.73   
  Emilia Andreasson  1996      34.02        34.02   
  Victoria Jönsson  1999      33.49        1:07.51   
  Emilia Christiansen  1999      29.15        1:36.66   
  Sofie Klügel  1998      29.07        2:05.73   
                     
Lass Damer Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            2:06.00   
  Lovisa Lampi  1999      32.70        32.70   
  Emelie Gidlöf  1997      34.10        1:06.80   
  Elise Gidlöf  1999      32.36        1:39.16   
  Sofia Henell  1997      26.84        2:06.00   
                     
S02 Damer Lag 1  1996  Simklubben S 02            2:06.23   
  Hanna Gebart  2000      33.17        33.17   
  Lina Berg  1996      33.39        1:06.56   
  Julia Bellvik  1996      31.93        1:38.49   
  Elsa Johansson  1998      27.74        2:06.23   
                     
10  Ludvika SS Damer  1995  Ludvika Simsällskap            2:07.08   
  Anna Miram  1999      32.71        32.71   
  Maja Fredriksson  1999      34.60        1:07.31   
  Cecilia Czarnecki  1999      31.91        1:39.22   
  Rebecka Östh  1999      27.86        2:07.08   
                     
11  Jönköping Damer [1996] 2  1996  Jönköpings Simsällskap            2:07.60   
  Antonia Prior  1999      33.91        33.91   
  Emma Hansson  1998      34.68        1:08.59   
  Emma Roos  1999      30.56        1:39.15   
  Angelica Stark  1999      28.45        2:07.60   
                     
12  Nkk Damer [1995] Lag 2  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:09.39   
  Irma Klipic  1996      32.83        32.83   
  Tilde Malm  1999      36.46        1:09.29   
  Anna Grundmark  1997      32.45        1:41.74   
  Sara Thunholm  1999      27.65        2:09.39   
                     
13  Uddevalla Damer2  1995  Uddevalla Sim            2:09.63   
  Matilda Larsson  1998      32.97        32.97   
  Gabriella Sanftleben  1999      35.75        1:08.72   
  Elin Gustafson  1999      31.75        1:40.47   
  Fanny Aronsson  2000      29.16        2:09.63   
                     
14  Skk Damer [1995]  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            2:10.26   
  Siri Selander  1999      36.54        36.54   
  Louise Hagström  1998      35.78        1:12.32   
  Emma Bring  1995      29.30        1:41.62   
  Sofia Näslund  1999      28.64        2:10.26   
                     
Kungsbacka Damer Lag 1  1999  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
  Gina Hvarfvenius  1997                 
  Felicia Hallingborn-Ask  1999                 
  Malin Andersson  1999                 
  Hanna Rostén  1997              DNS   
                     
Mass Damer  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Johanna Åberg  1997      32.73        32.73   
  Amanda Magnusson  1999      37.39        1:10.12   
  My Janzén  1997      31.51        1:41.63   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:04 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:24   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 24, 4X200m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 7:53.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Nkk Herrar [1995] Lag 1  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:45.56   
  Marcus Forsgren  1996      55.64  1:55.01      1:55.01   
  Hampus Lovinge  1998      57.84  1:58.71      3:53.72   
  Hugo Rydberg  1998      55.26  1:54.81      5:48.53   
  Henrik Podéus  1995      55.55  1:57.03      7:45.56   
                     
Jönköping Herrar [1996]  1996  Jönköpings Simsällskap            7:48.85   
  Ishak Sabic  1999      59.33  2:02.24      2:02.24   
  Jakob Clemedtson  1996      57.79  2:02.17      4:04.41   
  Markus Malm  1997      55.91  1:52.87      5:57.28   
  Victor Johansson  1998      54.18  1:51.57      7:48.85   
                     
Karlstad Herrar [junior]  1995  Karlstads Simsällskap            8:09.15   
  Elias Haglund  1996      56.66  1:57.45      1:57.45   
  Daniel Vålvik  1999      57.77  2:03.89      4:01.34   
  Adam Albringer  1999      57.78  2:01.70      6:03.04   
  Niclas Lindow  1999      1:00.26  2:06.11      8:09.15   
                     
Lass Herrar Lag 1  1995  Linköpings Allmänna SS            8:26.05   
  Daniel Olsson  1996      58.70  2:03.95      2:03.95   
  Tom Andersson  1998      1:01.29  2:07.62      4:11.57   
  Mattias Grynning  1999      58.89  2:03.42      6:14.99   
  Gustav Henell  1999      1:02.29  2:11.06      8:26.05   
                     
Mass Herrar  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:27.50   
  Tor Leander  1999      59.48  2:02.00      2:02.00   
  Marco Häyhänen  1999      1:01.68  2:08.46      4:10.46   
  Pär Börjeson  1998      1:01.72  2:09.57      6:20.03   
  Tobias Åberg  2000      1:00.99  2:07.47      8:27.50   
                     
Elfsborg Herrar [1998]  1998  Simklubben Elfsborg            8:27.60   
  Emil Hammarlund  1995      59.91  2:04.49      2:04.49   
  William Westerlund Holappa  1999      1:00.34  2:04.07      4:08.56   
  Viktor Johansson  1999      1:00.95  2:09.44      6:18.00   
  Anes Cavka  1999      1:01.88  2:09.60      8:27.60   
                     
Uddevalla Herrar [1995]  1995  Uddevalla Sim            8:31.67   
  Rick Cuperus  1999      1:02.28  2:06.92      2:06.92   
  Noa Koch  1996      59.51  2:04.68      4:11.60   
  Daniel Börjesson  1999      59.81  2:05.08      6:16.68   
  Martin Andersson  1998      1:04.59  2:14.99      8:31.67   
                     
Skk Herrar [1995]  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            8:32.31   
  Ossian Ankarberg  1996      1:01.37  2:06.86      2:06.86   
  Kalle Sandahl  1999      1:00.74  2:08.00      4:14.86   
  Olof Askling  1999      59.80  2:06.59      6:21.45   
  Axel Gudehn  1998      1:02.09  2:10.86      8:32.31   
                     
Uddevalla Herrar 2  1995  Uddevalla Sim            9:22.98   
  Navid Fageeh  1997      1:03.61  2:13.73      2:13.73   
  Viggo Koch  1997      1:06.57  2:15.51      4:29.24   
  Markus Börjesson  2001      1:10.99  2:25.85      6:55.09   
  Eliot Sjöqvist  2000      1:13.06  2:27.89      9:22.98   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:24 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:29   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 25, 4X50m Medley F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: LASS 2:05.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elfsborg Damer [2000]  2000  Simklubben Elfsborg            2:04.13   
  Tilda Öman  2000      31.62        31.62   
  Linea Holström  2000      35.70        1:07.32   
  Michelle Berntsson  2000      28.98        1:36.30   
  Emelie Melin  2000      27.83        2:04.13   
                     
Skk Damer [2000] Lag 1  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            2:05.85   
  Ebba Martin  2000      31.99        31.99   
  Caroline Wallenborg  2000      34.61        1:06.60   
  Elsa Nordström  2001      30.85        1:37.45   
  Smilla Lönnberg  2001      28.40        2:05.85   
                     
Västerås Damer [2000]  2000  Västerås Simsällskap            2:06.44   
  Emelie Ångström  2001      34.54        34.54   
  Hannah Brunzell  2001      32.08        1:06.62   
  Victoria Åberg  2001      29.60        1:36.22   
  Julia Faleke-Novy  2000      30.22        2:06.44   
                     
Skk Damer [2000]lag 2  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            2:11.20   
  Hanna Reithner  2000      32.46        32.46   
  Amanda Eriksson  2001      36.70        1:09.16   
  Klara Sjödell  2000      32.29        1:41.45   
  Saga Skarin  2000      29.75        2:11.20   
                     
Mass Tjejer 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:12.79   
  Isabelle Asserståhl  2000      36.79        36.79   
  Tova Olsson  2001      36.23        1:13.02   
  Linnéa Lundborg  2000      29.08        1:42.10   
  Amanda Alvekrans  2001      30.69        2:12.79   
                     
Lass Lag 1 Damer [2000]  2000  Linköpings Allmänna SS            2:12.88   
  Hilda Linné  2000      33.31        33.31   
  Erika Tudegård  2001      38.67        1:11.98   
  Vendela Bergdahl  2000      32.78        1:44.76   
  Matilda Savén  2000      28.12        2:12.88   
                     
Jönköping Damer [2000]  2000  Jönköpings Simsällskap            2:16.42   
  Agnes Arberg  2001      36.08        36.08   
  Wilma Johansson  2001      35.14        1:11.22   
  Fanny Klasson  2001      33.93        1:45.15   
  Thyra Melander  2001      31.27        2:16.42   
                     
SK Laxen Damer [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:17.17   
  Moa Bergstedt  2000      34.19        34.19   
  Elin Norrman  2001      39.12        1:13.31   
  Lovisa Gröndahl  2000      34.07        1:47.38   
  Petronella Johansson  2000      29.79        2:17.17   
                     
Västerås Damer Lag 2  2000  Västerås Simsällskap            2:20.63   
  Ebba Vongheer  2000      37.18        37.18   
  Elin Lindgren  2000      37.97        1:15.15   
  Ebba Rydberg  2001      35.89        1:51.04   
  Malin Eklund  2001      29.59        2:20.63   
                     
Elfsborg Damer 2 [2000]  2000  Simklubben Elfsborg            DNS   
  Janka Deák  2000                 
  Alma Johansson  2001                 
  Sofie Wirfalk  2000                 
  Sabina Kurtovic  2000              DNS   
                     
Kungsbacka Damer [2002]  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
  Isabella Källén  2001                 
  Alice Petrén  2001                 
  Lovisa Erlandsson  2000                 
  Elin Wetteskog  2003              DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:29 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:54   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 26, 50m Ryggsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jens Petersson (1983) 25.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.39   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen            27.18   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            27.32   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            27.94   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap            28.02   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            28.07   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.40   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            28.67   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.94   
10  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap            29.12   
11  Alexander Trudov  1999  S71            29.22   
12  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.23   
13  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            29.44   
14  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.48   
15  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen            29.54   
16  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen            29.67   
17  Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb            29.89   
18  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            29.95   
18  Pontus Staudinger  1998  Karlsborgs Simklubb            29.95   
20  Anton Schough  1998  Örebro Simallians            29.97   
21  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            30.15   
22  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.34   
23  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.43   
24  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            30.45   
25  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim            30.54   
26  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap            30.65   
27  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.67   
28  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            30.83   
29  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            30.90   
30  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.95   
31  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            31.25   
32  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg            31.34   
33  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim            31.60   
34  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap            32.04   
35  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            32.44   
36  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            32.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:54 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:59   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 27, 50m Ryggsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linnea Bielicz (1994) 29.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.44   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            30.95   
Louise Näslund  1997  Lidköpings Gymnastik o SS            31.14   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.51   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            31.55   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            31.76   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            31.79   
Christin Heina  1996  Göteborg Sim            32.08   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap            32.29   
10  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            32.38   
11  Emilia Christiansen  1999  S71            32.46   
12  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap            32.52   
13  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.61   
14  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.71   
14  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            32.71   
16  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.72   
17  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            32.78   
17  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            32.78   
19  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            32.83   
20  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.99   
20  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb            32.99   
22  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            33.27   
23  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            33.37   
24  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            33.41   
25  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.42   
26  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.48   
27  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            33.62   
28  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            33.65   
29  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            33.74   
30  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap            33.92   
31  Cecilia Czarnecki  1999  Ludvika Simsällskap            33.95   
32  Emilia Andreasson  1996  S71            34.07   
33  Klara Bennehed  1997  Simklubben Vänersborg            34.23   
34  Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim            34.36   
35  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            34.66   
36  Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim            35.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:59 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  15:07   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 28, 50m Ryggsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Jens Petersson (1983) 27.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            27.73  Nytt Nuss Rekord 
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            28.39   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            28.98   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.60   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            30.77   
Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            31.41   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            31.50   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            31.54   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.58   
10  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            31.65   
11  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            31.84   
12  Oscar Hegmegi  2001  Jönköpings Simsällskap            32.19   
13  Felix Öberg  2001  Västerviks Simsällskap            32.20   
14  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            32.61   
15  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim            32.63   
16  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            33.04   
17  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.10   
18  Elias Landström  2000  Örebro Simallians            33.38   
19  Axel Björnberg  2000  Västerviks Simsällskap            33.44   
20  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap            33.45   
21  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            33.48   
22  Theodor Pasztor  2000  Örebro Simallians            33.53   
23  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            33.87   
24  Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            33.94   
25  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            33.95   
26  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            34.10   
27  Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim            34.40   
28  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            34.54   
29  Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb            34.97   
30  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS            35.09   
31  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            35.49   
32  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            35.56   
33  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim            35.59   
34  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            35.99   
35  Benjamin Boros  2000  Ljungby Simsällskap            37.34   
36  Max Ström  2000  Uddevalla Sim            37.56   
37  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen            38.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  15:07 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  15:13   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 29, 50m Ryggsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Lina Edlund (1989) 30.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            29.07  Nytt NUSS Rekord 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            30.27   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            31.33   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb            31.44   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            31.50   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            31.78   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            31.82   
Erika Åkesson  2000  Ljungby Simsällskap            32.75   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            32.91   
10  Caroline Wallenborg  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            32.93   
10  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            32.93   
12  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            33.09   
13  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            33.33   
14  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            33.36   
15  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            33.38   
16  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS            33.50   
17  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim            33.61   
18  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena            33.73   
19  Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg            33.75   
20  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen            33.83   
21  Vera Emanuelsson Fransson  2001  Billingens Simklubb            33.87   
22  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb            34.01   
23  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            34.04   
24  Cecilia Rudqvist  2001  Deje Simsällskap            34.20   
25  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            34.30   
26  Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970            34.32   
27  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.33   
28  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap            34.37   
29  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            34.42   
30  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb            34.57   
31  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            34.58   
31  Ida Lindblom  2001  Sala Simsällskap            34.58   
33  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            34.92   
34  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            35.38   
35  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.73   
36  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            35.79   
37  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            35.99   
38  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap            36.19   
39  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            37.26   
Clara Momats  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  15:13 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  15:31   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 30, 400m Medley P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Sundqvist (1982) 4:36.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.89  2:16.97  3:37.64    4:40.97   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:03.53  2:16.48  3:38.05    4:42.84   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    1:03.53  2:17.18  3:41.31    4:48.02   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:04.54  2:17.76  3:42.41    4:48.85   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:03.23  2:15.80  3:44.48    4:50.00   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.12  2:23.08  3:48.20    4:50.84   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:04.47  2:22.29  3:44.68    4:51.67   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:04.95  2:24.61  3:43.08    4:53.26   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:05.26  2:21.27  3:48.05    4:54.07   
10  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.73  2:25.35  3:46.44    4:54.34   
11  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    1:05.04  2:20.09  3:45.26    4:54.59   
12  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:07.99  2:23.74  3:50.74    4:55.88   
13  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    1:07.20  2:19.98  3:46.19    4:55.90   
14  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.24  2:28.07  3:49.49    4:56.46   
15  Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:07.52  2:25.94  3:49.17    4:57.20   
16  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:05.77  2:24.82  3:49.61    4:58.86   
17  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.78  2:23.68  3:50.96    4:58.89   
18  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.13  2:27.55  3:56.64    5:03.18   
19  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    1:10.93  2:29.86  4:07.17    5:15.53   
20  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    1:10.28  2:35.61  4:02.09    5:16.34   
21  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:09.42  2:33.23  4:09.47    5:17.58   
22  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:18.01  2:50.13  4:24.26    5:39.96   
Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  15:31 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  15:51   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 31, 400m Medley F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Céline Bertrand (1995) 4:50.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:10.58  2:31.33  3:52.89    5:02.32   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    1:10.29  2:25.15  3:53.80    5:03.75   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.31  2:26.51  3:55.54    5:07.24   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.27  2:29.91  3:59.55    5:08.19   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    1:10.59  2:30.64  3:59.88    5:08.21   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:07.69  2:22.46  3:57.78    5:12.58   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:09.39  2:32.00  4:05.90    5:18.05   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    1:12.45  2:31.33  4:05.53    5:19.68   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    1:12.05  2:33.88  4:07.44    5:20.83   
10  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    1:15.14  2:44.74  4:11.72    5:24.68   
11  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    1:15.35  2:41.97  4:11.38    5:24.76   
12  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    1:12.12  2:36.88  4:10.01    5:25.38   
13  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    1:15.35  2:42.15  4:13.06    5:30.45   
14  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:14.11  2:42.78  4:18.55    5:31.85   
15  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:16.54  2:43.95  4:17.99    5:36.50   
16  Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:16.51  2:45.12  4:20.92    5:36.96   
17  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    1:19.25  2:43.90  4:23.50    5:41.96   
18  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    1:26.68  3:00.24  4:45.20    6:13.88   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            DNS   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNF   
Evelina Thollström  1999  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  15:51 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  15:59   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 32, 200m Frisim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Pönni (1984) 1:57.36 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    27.45  57.71  1:28.59    1:57.91   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.57  58.47  1:29.42    1:58.26   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    28.32  59.28  1:30.88    2:01.79   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    28.52  59.56  1:31.59    2:03.80   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    28.69  1:01.34  1:33.36    2:05.55   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.85  1:01.33  1:34.97    2:08.39   
Alex Phu  2000  Göteborg Sim    29.82  1:02.81  1:35.75    2:09.16   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.24  1:03.58  1:36.54    2:09.71   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    29.10  1:01.72  1:36.39    2:09.84   
10  Emil Gunneriusson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.96  1:04.88  1:38.54    2:12.57   
11  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    29.80  1:04.14  1:39.31    2:12.78   
12  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    30.29  1:04.15  1:38.81    2:12.94   
13  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    30.11  1:03.96  1:38.75    2:13.08   
14  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.48  1:04.19  1:38.74    2:13.17   
15  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    29.71  1:04.10  1:39.67    2:13.31   
16  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    29.93  1:03.28  1:38.26    2:14.86   
17  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.95  1:05.54  1:41.67    2:15.73   
18  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    29.85  1:04.35  1:40.70    2:16.68   
19  Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    31.61  1:07.12  1:43.00    2:17.60   
20  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS    31.23  1:06.35  1:42.72    2:18.08   
21  Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    31.31  1:06.50  1:42.93    2:19.26   
22  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    30.68  1:06.78  1:43.63    2:19.64   
23  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    32.19  1:07.40  1:44.67    2:22.27   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  15:59 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:08   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 33, 200m Frisim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Emilia Nilsson (1988) 2:05.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    30.36  1:03.92  1:37.90    2:11.35   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.03  1:04.96  1:38.43    2:11.57   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    30.80  1:04.87  1:39.11    2:12.05   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.54  1:05.69  1:39.63    2:12.98   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    31.96  1:07.00  1:40.50    2:13.09   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.83  1:04.79  1:39.37    2:13.21   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.81  1:04.85  1:39.79    2:13.92   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.40  1:05.67  1:40.77    2:15.86   
Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    31.58  1:06.33  1:41.23    2:16.28   
10  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    31.12  1:05.95  1:41.90    2:16.57   
11  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    31.99  1:07.32  1:42.87    2:17.59   
12  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    31.69  1:06.57  1:42.42    2:17.61   
13  Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.06  1:07.58  1:43.45    2:18.00   
14  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    31.54  1:06.67  1:43.12    2:18.23   
15  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    32.00  1:07.15  1:43.36    2:18.83   
16  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    31.96  1:07.28  1:43.07    2:18.99   
17  Tina Huslid  2000  Södertälje Simsällskap    30.86  1:06.27  1:43.40    2:19.45   
18  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    30.55  1:05.27  1:41.31    2:19.76   
19  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.19  1:07.98  1:45.50    2:22.58   
20  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    33.31  1:10.12  1:47.27    2:23.25   
21  Wilma Wennerberg  2001  Strängnäs Simklubb    33.18  1:10.28  1:47.41    2:23.64   
22  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.23  1:08.42  1:46.61    2:23.90   
23  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    32.89  1:10.24  1:47.45    2:24.92   
24  Saga Skarin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.89  1:10.04  1:48.19    2:26.03   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:08 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 34, 100m Fjärilsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Andersson (1984) 56.04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.80        56.46   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    26.93        56.48   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.55        57.79   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    27.31        58.40   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.20        58.52   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.66        58.62   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    27.12        58.90   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    27.23        59.09   
Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    28.13        59.71   
10  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.18        59.95   
11  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    27.79        59.97   
12  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    27.74        1:00.42   
13  Timmie Rydberg  1996  Simklubben Laxen    28.00        1:00.65   
14  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.64        1:00.93   
15  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    27.72        1:00.99   
16  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    27.59        1:01.03   
17  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.22        1:01.18   
18  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    29.03        1:01.40   
19  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    28.68        1:01.44   
20  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.68        1:01.57   
21  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    28.82        1:01.89   
22  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    27.43        1:01.92   
23  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    28.99        1:01.97   
24  Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    28.65        1:02.23   
25  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    28.75        1:03.26   
26  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.14        1:03.52   
27  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    29.33        1:03.69   
28  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    29.26        1:03.71   
29  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    29.46        1:03.82   
30  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    29.88        1:04.37   
31  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    29.52        1:04.52   
32  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.19        1:04.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:23 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:30   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 35, 100m Fjärilsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson (1985) 1:02.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    29.38        1:02.65   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.07        1:04.60   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    30.52        1:04.90   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.39        1:05.17   
Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    31.15        1:05.95   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    30.18        1:06.27   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.24        1:06.83   
Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    31.54        1:07.02   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    31.75        1:07.10   
10  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.92        1:07.18   
11  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    31.10        1:07.47   
12  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    31.32        1:07.50   
13  Christin Heina  1996  Göteborg Sim    31.21        1:08.14   
14  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.62        1:08.89   
15  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.59        1:09.03   
16  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    32.10        1:09.36   
17  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    32.36        1:09.49   
18  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.01        1:09.96   
19  Amanda Hyllbrant  1999  Strängnäs Simklubb    32.43        1:10.02   
20  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.04        1:10.36   
21  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.79        1:10.48   
22  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.60        1:10.58   
23  Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.37        1:10.62   
24  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    32.38        1:10.63   
25  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    32.92        1:10.79   
26  Emelie Blomberg  1999  Södertälje Simsällskap    32.74        1:10.89   
27  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    32.61        1:11.00   
28  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    32.89        1:11.29   
29  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    32.77        1:11.33   
30  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    32.49        1:12.70   
31  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.01        1:13.48   
32  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.35        1:17.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:30 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:40   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 36, 200m Ryggsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt (1992) 2:07.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    31.46  1:05.49  1:39.80    2:13.08   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.31  1:07.66  1:43.41    2:18.93   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.43  1:09.41  1:45.59    2:20.90   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    33.61  1:09.65  1:46.00    2:21.63   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    33.90  1:11.07  1:48.84    2:26.58   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    34.11  1:11.18  1:49.37    2:26.66   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.05  1:12.45  1:51.53    2:29.44   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    34.64  1:13.45  1:52.58    2:30.72   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.89  1:13.81  1:53.19    2:30.83   
10  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    34.24  1:12.83  1:53.21    2:32.02   
11  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    35.06  1:13.32  1:53.58    2:32.62   
12  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    34.76  1:13.99  1:54.65    2:32.88   
13  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    35.55  1:13.91  1:53.98    2:33.22   
14  Isak Gustafsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    36.36  1:15.70  1:55.90    2:34.54   
15  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    35.48  1:14.96  1:55.76    2:34.96   
16  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    35.71  1:14.69  1:54.79    2:35.18   
17  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    36.07  1:16.02  1:56.80    2:36.26   
18  Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    36.68  1:16.38  1:56.89    2:36.73   
19  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.00  1:17.12  1:57.68    2:36.74   
20  Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    38.08  1:18.92  2:00.73    2:40.52   
21  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    36.21  1:17.83  2:00.03    2:40.66   
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:40 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  16:50   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 37, 200m Ryggsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund (1984) 2:20.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    33.42  1:08.65  1:44.08    2:19.09  Nytt NUSS rekord 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    33.23  1:09.42  1:46.10    2:21.97   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.84  1:12.15  1:49.52    2:26.19   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    35.14  1:13.38  1:52.16    2:29.25   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.18  1:13.11  1:52.08    2:30.35   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.93  1:14.05  1:53.22    2:30.63   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    35.92  1:14.72  1:53.37    2:31.10   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.02  1:14.22  1:53.27    2:31.97   
Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    36.17  1:14.91  1:54.49    2:32.65   
10  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    35.89  1:15.30  1:55.07    2:33.26   
11  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    35.66  1:14.98  1:55.28    2:33.79   
12  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    35.93  1:15.30  1:55.53    2:34.95   
13  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    36.84  1:16.24  1:56.32    2:35.28   
14  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    35.65  1:15.01  1:55.61    2:35.43   
15  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    36.11  1:15.38  1:55.70    2:35.96   
16  Clara Lönnberg  2001  Strängnäs Simklubb    35.63  1:14.81  1:55.50    2:36.32   
17  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    36.65  1:16.30  1:56.83    2:36.70   
18  Rebecca Gustafsson  2003  Stockholms Kappsimningsklubb    36.44  1:16.18  1:56.93    2:38.16   
19  Dagmar Cuperus  2001  Uddevalla Sim    37.61  1:16.34  1:57.41    2:38.20   
20  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    36.83  1:17.07  1:58.32    2:39.63   
21  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02    37.09  1:17.25  1:58.87    2:39.83   
22  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    37.03  1:16.87  1:58.96    2:40.34   
23  Lovisa Sved  2000  Simklubben Ena    35.98  1:17.34  2:00.39    2:43.85   
Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  16:50 
 
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:00   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 38, 100m Bröstsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Erik Dorch (1983) 1:03.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    30.21        1:03.95   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    30.62        1:04.48   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    31.41        1:06.21   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    31.56        1:07.24   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.01        1:08.31   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    32.06        1:08.78   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    32.32        1:09.37   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.67        1:09.78   
Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim    33.33        1:09.85   
10  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    32.84        1:10.03   
11  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.86        1:10.35   
12  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap    33.34        1:10.49   
13  Navid Fageeh  1997  Uddevalla Sim    33.69        1:11.20   
14  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    33.18        1:11.23   
15  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.59        1:11.40   
16  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.67        1:11.52   
17  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    33.34        1:12.22   
18  Fredrik Hjalmarsson  1998  Karlskrona Simsällskap    33.76        1:12.96   
19  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    34.52        1:13.16   
20  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    34.22        1:13.37   
21  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.61        1:13.40   
22  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    34.89        1:13.41   
23  Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    34.68        1:13.71   
24  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    34.40        1:14.76   
25  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    35.08        1:14.95   
26  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    35.65        1:16.10   
27  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.18        1:20.45   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  31 januari 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:00 
 
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Äldre    Utskriftsdatum  31 januari 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:06   
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  30 januari 2015         
 
 
Gren 39, 100m Bröstsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Therese Bergström (1987) 1:10.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.62        1:10.71  Nytt NUSS rekord 
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.75        1:12.25   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    34.23        1:12.28   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    34.67        1:13.48   
Victoria Jönsson  1999  S71    34.68        1:13.74   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.36        1:13.94   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.05        1:13.97   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.07        1:14.66   
Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    34.67        1:14.82   
10  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    35.69        1:14.98   
11  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    34.60        1:15.04   
12  Adina Nyström  1999  Strängnäs Simklubb    35.78        1:15.95   
13  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.04        1:16.15