Resultat Gren 1 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:08   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Försök 
NR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
JSR: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
VM: 49,39 Univ: 49,70 JVM: 50,72 EG: 51,15 EYOF: 53,31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pjotr Degtjarjov  1993    821  23.57        50.09   
  Estonia                   
                     
Christoffer Carlsen  1992    819  23.71        50.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Daniel Forndal  1997    795  24.47        50.63   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Isak Eliasson  1996    771  24.42        51.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Robin Andréasson  1988    745  25.27        51.73   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jonas Holmström  1992    740  25.11        51.84   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Sigurd Holten Bøen  1997    722  25.32        52.29   
  Aalesunds SLK                   
                     
Adam Paulsson  1995    715  25.53        52.44   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    713  25.13        52.49   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
10  Petter Fredriksson  1997    711  25.50        52.54  Deltar ej i final 
  Simklubben Hajen                   
                     
11  Filip Grimberg  1998    710  25.31        52.57   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
12  Joel Huth  1996    691  25.67        53.05   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
13  Daniel Kertes  1999    691  25.67        53.06   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
14  Erik Brandt  1999    669  25.88        53.63   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
15  Hugo Cedervall  1997    659  26.40        53.89   
  Simklubben Poseidon                   
                     
16  Markus Fürst  1996    658  25.86        53.91   
  Väsby Simsällskap                   
                     
17  Fabian Steen  1996    656  25.67        53.98  Deltar ej i final 
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
18  Oscar Ekström  1994    655  26.16        54.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
19  Thomas Törnström  1992    645  26.08        54.27   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
20  Filip Holmqvist  1994    645  26.24        54.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
21  Anton Andersson  1993    644  26.30        54.31   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
22  Daniel Sjöblom Ahlström  1998    643  26.42        54.34   
  Spårvägen Simförening                   
                     
23  Elias Gausel  1996    634  26.25        54.58   
  Simklubben S 02                   
                     
24  Viktor Kertes  1996    632  25.97        54.66   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
25  Filip Hedman  1998    621  26.10        54.97   
  Täby Sim                   
                     
26  Fredrik Olofsson  1994    618  26.74        55.07   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
27  Efrem Ghirmai  1996    615  26.11        55.16   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
28  Carl Norlander  1997    613  26.87        55.20   
  Väsby Simsällskap                   
                     
29  Sebastian Pettersson  1994    613  26.10        55.22   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
30  Filip Weidlitz  1997    609  26.23        55.32   
  Simklubben Neptun                   
                     
31  Ahmad Attellesey  1995    609  26.39        55.33   
  Simklubben Triton                   
                     
32  Elias Altman  1998    608  25.90        55.36   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
33  Benjamin Lindberg  1995    601  26.11        55.56   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
34  Mika Persson  1998    596  26.71        55.73   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
35  Mattias Freiholtz  1996    589  26.63        55.95   
  Spårvägen Simförening                   
                     
36  Alfred Christensson  1998    585  26.87        56.08   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
37  Hampus Svensson  1999    577  26.93        56.34   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
38  Johan Rydahl  2001    576  26.54        56.35   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
39  Daniel Olsson  1996    568  27.11        56.62   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:08 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:06   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
NR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
JSR: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
VM: 49,39 Univ: 49,70 JVM: 50,72 EG: 51,15 EYOF: 53,31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Pjotr Degtjarjov  1993    829  24.00        49.92   
  Estonia                   
                     
Christoffer Carlsen  1992    819  24.12        50.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Daniel Forndal  1997    793  24.69        50.66   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Isak Eliasson  1996    779  24.73        50.97   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Robin Andréasson  1988    740  25.26        51.86   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jonas Holmström  1992    727  25.05        52.16   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Sigurd Holten Bøen  1997    723  25.38        52.25   
  Aalesunds SLK                   
                     
Filip Grimberg  1998    698  25.72        52.87   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    697  25.60        52.90   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
10  Erik Brandt  1999    696  25.20        52.92   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
11  Daniel Kertes  1999    686  26.06        53.17   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
12  Joel Huth  1996    679  26.01        53.37   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
13  Oscar Ekström  1994    674  25.89        53.49   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
14  Hugo Cedervall  1997    666  26.30        53.69   
  Simklubben Poseidon                   
                     
15  Markus Fürst  1996    662  25.97        53.82   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995              DSQ   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:06 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Försök 
NR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
JSR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
VM: 1:58,93 Univ: 2:01,78 JVM: 2:03,44 EG: 2:04,71 EYOF: 2:10,82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    903  27.31  56.79  1:26.81    1:56.88   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Louise Hansson  1996    732  28.59  59.71  1:32.61    2:05.36   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Alba Forés  1998    720  29.22  1:01.04  1:33.67    2:06.01   
  Simklubben Triton                   
                     
Moa Ståhl  1995    698  29.65  1:01.94  1:35.00    2:07.34   
  Simklubben Triton                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997    698  29.98  1:02.22  1:34.76    2:07.35   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Louise Halldén  1998    688  29.49  1:01.30  1:34.21    2:07.96   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    664  30.39  1:02.49  1:35.40    2:09.44   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Lisa Eriksson  1998    660  30.03  1:03.14  1:36.74    2:09.76   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Alida Ramdén  1997    655  30.37  1:03.37  1:37.11    2:10.06   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
10  Alma Thormalm  1996    655  30.27  1:02.84  1:36.17    2:10.09   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Elsa Ericsson  1995    653  31.02  1:03.96  1:36.97    2:10.17   
  Täby Sim                   
                     
12  Ida Eriksen  1997    653  30.68  1:03.94  1:37.49    2:10.20   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
13  Emma Rotstam  1998    652  30.35  1:02.97  1:37.00    2:10.23   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
14  Christine Ekman  1994    645  30.83  1:04.19  1:38.40    2:10.74   
  Simklubben Neptun                   
                     
15  Erica Dahlgren  1997    645  30.10  1:03.13  1:37.19    2:10.76   
  Simklubben S 02                   
                     
16  Hanna Eriksson  1999    635  29.89  1:03.21  1:37.34    2:11.42   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
17  Camilla Rimmereide  2000    634  30.66  1:03.55  1:37.54    2:11.46   
  Ullensakersvømmerne                   
                     
18  Alfhild Kristensson  1999    631  30.86  1:04.16  1:38.52    2:11.69   
  Göteborg Sim                   
                     
19  Ebba Hellström  1992    631  31.18  1:04.39  1:38.20    2:11.70   
  Simklubben S 02                   
                     
20  Vilma Unnermark  1997    616  30.69  1:04.79  1:38.83    2:12.74   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
21  Emma Sundstedt  1998    611  30.29  1:03.43  1:38.45    2:13.10   
  Spårvägen Simförening                   
                     
22  Tove Sparrman  1996    610  30.16  1:03.94  1:38.83    2:13.19   
  Väsby Simsällskap                   
                     
23  Elin Thörner  1998    609  30.53  1:04.27  1:38.36    2:13.23   
  Säffle Simsällskap                   
                     
24  Johanna Palmkvist  1999    599  31.16  1:04.93  1:39.36    2:13.96   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
25  Silje Mari Bjørlykke  2000    593  31.50  1:05.35  1:39.83    2:14.42   
  Aalesunds SLK                   
                     
26  Frida Hedlund  1999    586  30.23  1:04.23  1:39.18    2:15.00   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
27  Malin Wallén  1997    583  30.58  1:04.83  1:40.13    2:15.18   
  Spårvägen Simförening                   
                     
28  Fanny Trollstad  1997    581  30.68  1:04.64  1:39.87    2:15.38   
  Värnamo Simsällskap                   
                     
29  Emma Sundstrand  2001    571  30.31  1:05.13  1:41.13    2:16.13   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
30  Lina Sjöholm  2000    565  30.61  1:05.44  1:41.34    2:16.59   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
31  Sofia Henell  1997    563  30.62  1:04.74  1:40.46    2:16.78   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
32  Sofia Heimsten  1997    545  31.13  1:05.57  1:41.92    2:18.29   
  Simklubben Sydsim                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
NR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
JSR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
VM: 1:58,93 Univ: 2:01,78 JVM: 2:03,44 EG: 2:04,71 EYOF: 2:10,82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    929  27.43  56.68  1:26.29    1:55.75   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Alba Forés  1998    752  29.06  1:00.26  1:32.19    2:04.23   
  Simklubben Triton                   
                     
Louise Halldén  1998    699  29.64  1:02.15  1:34.91    2:07.28   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Moa Ståhl  1995    686  29.86  1:02.50  1:36.02    2:08.06   
  Simklubben Triton                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997    678  30.40  1:02.79  1:36.04    2:08.58   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Lisa Eriksson  1998    673  29.85  1:02.94  1:36.30    2:08.87   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    662  30.37  1:02.52  1:35.99    2:09.60   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Alida Ramdén  1997    615  30.29  1:02.91  1:37.52    2:12.83   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Erica Dahlgren  1997    709  29.93  1:01.35  1:34.32    2:06.69   
  Simklubben S 02                   
                     
10  Elsa Ericsson  1995    680  30.68  1:03.25  1:35.79    2:08.42   
  Täby Sim                   
                     
11  Emma Rotstam  1998    666  30.54  1:03.01  1:36.43    2:09.31   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
12  Alma Thormalm  1996    666  30.54  1:03.31  1:36.43    2:09.34   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
13  Hanna Eriksson  1999    652  30.70  1:03.77  1:37.47    2:10.29   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
14  Christine Ekman  1994    651  30.45  1:03.65  1:37.92    2:10.35   
  Simklubben Neptun                   
                     
15  Ida Eriksen  1997    647  30.72  1:04.24  1:37.72    2:10.56   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
16  Camilla Rimmereide  2000    603  30.79  1:04.09  1:38.96    2:13.72   
  Ullensakersvømmerne                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:12 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:30   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Försök 
NR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
JSR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
VM: 27,58 Univ: 28,24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johannes Skagius  1995    877          27.80   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Sebastian Dobrescu  1994    786          28.84   
  Jönköpings Simsällskap                   
Martti Aljand  1987    775          28.98   
  Estonia                   
Gulliver Koch  1992    774          28.99   
  Uddevalla Sim                   
Marcus Svensson  1992    731          29.55   
  Simklubben Triton                   
Joel Falk Hansson  1994    716          29.75   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Teodor Widerberg  1998    715          29.76   
  Simklubben Laxen                   
Andreas Fürst  1990    700          29.98   
  Väsby Simsällskap                   
Robert Palosaari  1992    698          30.00   
  Väsby Simsällskap                   
10  Noa Koch  1996    695          30.05   
  Uddevalla Sim                   
11  Julius Ekstrand  1998    651          30.70   
  Simklubben Poseidon                   
12  Johan Dahlgren  1986    642          30.85   
  Simklubben Neptun                   
13  Hampus Ny  1990    640          30.88   
  Södertälje Simsällskap                   
14  Benjamin Lindberg  1995    637          30.93   
  Skellefte Simsällskap 34                   
15  Olle Williamsson  1998    619          31.23   
  Helsingborgs Simsällskap                   
16  Gijs Dijkhuizen  2000    618          31.24   
  Västerås Simsällskap                   
17  Tom Andersson  1998    617          31.26   
  Linköpings Allmänna SS                   
18  William Reinholdsson  1997    612          31.34   
  Simklubben Elfsborg                   
19  Kalle Svensson  1997    608          31.41   
  Uddevalla Sim                   
20  Oskar Nilsson  1995    605          31.47   
  Åkersberga Simsällskap                   
21  Henrik Bolle  1996    599          31.57   
  Turebergs Simklubb                   
22  Otto Schippert  1996    594          31.66   
  Helsingborgs Simsällskap                   
23  Martin Rogmark  1996    586          31.81   
  Simklubben Hajen                   
24  Filip Weidlitz  1997    583          31.86   
  Simklubben Neptun                   
25  Marcus Nordin  1992    578          31.94   
  Södertälje Simsällskap                   
26  Albin Lövgren  1999    576          31.98   
  Skövde Simsällskap                   
27  Robin Fröstberg  1996    572          32.06   
  Kalmar Simsällskap                   
28  Hampus Olsson  1991    571          32.08   
  Ystads Simsällskap                   
29  Emil Hammarlund  1995    568          32.14   
  Simklubben Elfsborg                   
29  Joachim Olsson  1995    568          32.14   
  Ystads Simsällskap                   
31  Ludwig Hareskog  1998    565          32.19   
  Södertälje Simsällskap                   
32  Anton Steindl  2000    557          32.35   
  Hvetlanda Simsällskap                   
33  Luke Postema  1995    554          32.41   
  Simklubben Poseidon                   
34  Eldin Kadic  1999    548          32.52   
  Eskilstuna Simklubb                   
35  Stefan Phung  1997    544          32.60   
  Oskarshamns Simsällskap                   
36  Petter Norén Vosfeldt  1999    539          32.70   
  Härnösands Simsällskap                   
37  Tobias Henriksson  1996    524          33.01   
  Spårvägen Simförening                   
38  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996    517          33.15   
  Simklubben Elfsborg                   
39  David Kurilenko  1999    507          33.38   
  Ljungby Simsällskap                   
40  Olof Askling  1999    503          33.46   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
41  Jesper Eklund  1998    499          33.56   
  Västerås Simsällskap                   
42  Oskar Strömberg  1994    474          34.14   
  Simklubben Lödde                   
Mika Mononen  1996              DNS   
  Ystads Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:30 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:17   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
NR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
JSR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
VM: 27,58 Univ: 28,24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Johannes Skagius  1995    848          28.12   
  Sundsvalls Simsällskap                   
Martti Aljand  1987    796          28.72   
  Estonia                   
Sebastian Dobrescu  1994    753          29.26   
  Jönköpings Simsällskap                   
Gulliver Koch  1992    730          29.56   
  Uddevalla Sim                   
Marcus Svensson  1992    718          29.72   
  Simklubben Triton                   
Teodor Widerberg  1998    718          29.72   
  Simklubben Laxen                   
Joel Falk Hansson  1994    687          30.16   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Andreas Fürst  1990    669          30.43   
  Väsby Simsällskap                   
Robert Palosaari  1992    678          30.30   
  Väsby Simsällskap                   
10  Noa Koch  1996    662          30.53   
  Uddevalla Sim                   
11  Hampus Ny  1990    645          30.80   
  Södertälje Simsällskap                   
12  Johan Dahlgren  1986    635          30.97   
  Simklubben Neptun                   
13  Julius Ekstrand  1998    634          30.98   
  Simklubben Poseidon                   
14  Benjamin Lindberg  1995    619          31.23   
  Skellefte Simsällskap 34                   
15  Gijs Dijkhuizen  2000    593          31.67   
  Västerås Simsällskap                   
16  Tom Andersson  1998    588          31.76   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:17 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Försök 
NR: Rikke Möller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
JSR: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
VM: 1:08,36 Univ: 1:09,75 JVM: 1:10,08 EG: 1:12,16 EYOF: 1:16,52 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jessica Eriksson  1993    770  32.77        1:10.18   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    758  33.10        1:10.55   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Sophie Hansson  1998    740  33.49        1:11.14   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Fanny D Lillieström  1989    708  34.28        1:12.19   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Klara Thormalm  1998    687  34.17        1:12.91   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Hannah Brunzell  2001    683  34.34        1:13.07   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Sara Wallberg  1999    682  34.70        1:13.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Ulrica Sandgren  1994    656  33.62        1:14.04   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Emelie Johansson  1996    655  34.74        1:14.06   
  Täby Sim                   
                     
10  Lina Berggren  1998    653  34.70        1:14.15   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Lina Rosvall  1997    644  35.35        1:14.50   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
12  Linnea Lindberg  1996    630  34.97        1:15.05   
  Simklubben Neptun                   
                     
13  Viktoria Reinhold  1996    623  35.07        1:15.31   
  Göteborg Sim                   
                     
14  Lina Wingren  1996    617  35.79        1:15.55   
  Simklubben Triton                   
                     
15  Caroline Speiner  1994    614  35.51        1:15.68   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
16  Alexandra Nilsson  1998    613  34.93        1:15.73   
  Simklubben Neptun                   
                     
17  Amanda Persson  1996    613  35.29        1:15.74   
  Filipstads Simklubb                   
                     
18  Olivia Berglund  1998    610  35.87        1:15.86   
  Simklubben Poseidon                   
                     
19  Johanna Holm  1996    609  36.23        1:15.90   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
20  Milana Salih  1997    608  37.47        1:15.95   
  Simklubben Neptun                   
                     
21  Julia Thurfjell  1994    607  35.45        1:15.96   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
22  Wilma Johansson  2001    596  35.82        1:16.43   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
23  Nilla Atzmannstorfer  1998    596  36.33        1:16.44   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
24  Moa Ståhl  1995    577  36.94        1:17.26   
  Simklubben Triton                   
                     
25  Klara Juliusson  1997    577  35.64        1:17.29   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
26  Andréa Persson  1999    576  36.38        1:17.31   
  Västerås Simsällskap                   
                     
27  Sophia Norén  1998    576  36.69        1:17.34   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
28  Victoria Jönsson  1999    566  35.73        1:17.75   
  S71                   
                     
29  Fanny Strömstedt  1996    565  35.76        1:17.83   
  Spårvägen Simförening                   
                     
30  Johanna Niklasson  1996    563  36.14        1:17.90   
  Uddevalla Sim                   
                     
31  Amanda Wittström  1997    560  37.19        1:18.07   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
32  Tiffani Segerbrand  1999    548  37.56        1:18.61   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
33  Erica Christensen  1997    534  37.25        1:19.29   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
34  Julia Brinkhagen  1999    533  36.78        1:19.34   
  Simklubben Lödde                   
                     
35  Linnea Dunberg  2000    532  37.36        1:19.38   
  Varberg Sim                   
                     
36  Fanny Andersson  1997    525  37.54        1:19.72   
  Simklubben Triton                   
                     
37  Emelie Gidlöf  1997    525  36.89        1:19.75   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
38  Agnes Fährlin  1998    515  37.05        1:20.26   
  Spårvägen Simförening                   
                     
39  Josefine Möller  1996    511  37.23        1:20.45   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Emma Wahlund  1998              DSQ   
  Väsby Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:23   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
NR: Rikke Möller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
JSR: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
VM: 1:08,36 Univ: 1:09,75 JVM: 1:10,08 EG: 1:12,16 EYOF: 1:16,52 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sophie Hansson  1998    790  33.14        1:09.60   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Jessica Eriksson  1993    778  32.87        1:09.95   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    762  33.29        1:10.44   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Fanny D Lillieström  1989    694  34.47        1:12.67   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Sara Wallberg  1999    689  34.51        1:12.85   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Hannah Brunzell  2001    686  34.50        1:12.95   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Ulrica Sandgren  1994    652  33.95        1:14.21   
  Sundsvalls Simsällskap                   
                     
Klara Thormalm  1998    651  34.35        1:14.23   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Emelie Johansson  1996    659  34.80        1:13.92   
  Täby Sim                   
                     
10  Lina Berggren  1998    644  35.18        1:14.50   
  Västerås Simsällskap                   
                     
11  Lina Rosvall  1997    637  35.20        1:14.77   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
12  Linnea Lindberg  1996    632  34.72        1:14.96   
  Simklubben Neptun                   
                     
13  Lina Wingren  1996    630  35.84        1:15.03   
  Simklubben Triton                   
                     
14  Alexandra Nilsson  1998    617  35.19        1:15.56   
  Simklubben Neptun                   
                     
15  Caroline Speiner  1994    616  35.40        1:15.60   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
16  Viktoria Reinhold  1996    600  35.31        1:16.26   
  Göteborg Sim                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:23 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:56   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 5, 400m Ind. Medley Men, Försök 
NR: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
JSR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
VM: 4:19,21 Univ: 4:25,53 JVM: 4:25,50 EG: 4:30,16 EYOF: 4:42,80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linus Kanth  1991    727  1:00.53  2:09.67  3:26.48    4:31.06   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995    696  1:03.29  2:16.55  3:33.62    4:35.14   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Samuel Törnqvist  1997    691  1:01.70  2:12.48  3:32.01    4:35.78   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Oskar Ericsson  1997    670  1:02.64  2:12.51  3:32.80    4:38.61   
  Täby Sim                   
                     
Patrik Löfgren  1996    638  1:03.31  2:16.19  3:37.77    4:43.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Daniel Räisänen  1999    624  1:04.26  2:20.80  3:37.76    4:45.23   
  Täby Sim                   
                     
Lukas Steiner  1998    623  1:03.39  2:17.28  3:39.70    4:45.42   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Olle Williamsson  1998    611  1:04.94  2:20.76  3:43.31    4:47.33   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
William Lulek  1998    609  1:05.70  2:19.54  3:40.95    4:47.64   
  Simklubben Neptun                   
                     
10  Hugo Eriksson  1999    607  1:04.45  2:20.35  3:41.96    4:47.85   
  Turebergs Simklubb                   
                     
11  Oskar Johansson  1993    587  1:06.29  2:20.49  3:44.25    4:51.13   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
12  Daniel Sjöblom Ahlström  1998    580  1:05.35  2:18.91  3:46.97    4:52.23   
  Spårvägen Simförening                   
                     
13  Rasmus Wetterborg  1996    576  1:03.66  2:20.38  3:47.17    4:53.02   
  Simklubben Triton                   
                     
14  Karl Gustav Gérnyi  1999    571  1:05.14  2:19.85  3:46.38    4:53.80   
  Simklubben Neptun                   
                     
15  Gustav Swedenborg  1998    567  1:05.33  2:21.70  3:47.62    4:54.58   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
16  Anton Björck-Teuscher  1993    558  1:08.37  2:24.41  3:49.88    4:56.14   
  Simklubben S 02                   
                     
17  Emil Hassling  2000    555  1:06.25  2:25.40  3:47.53    4:56.71   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
18  William Brand  1998    552  1:06.72  2:24.31  3:50.18    4:57.25   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
19  Mattias Grynning  1999    551  1:04.56  2:22.84  3:49.27    4:57.41   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
20  Johan Rydahl  2001    509  1:04.11  2:24.81  3:53.79    5:05.32   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
21  William Westerlund Holappa  1999    504  1:07.90  2:25.64  3:58.61    5:06.37   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
22  Erik Nicklasson  1998    497  1:05.46  2:27.39  3:56.94    5:07.81   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
23  Johan Christiansson  1996    468  1:08.86  2:30.04  4:03.08    5:14.02   
  Ystads Simsällskap                   
                     
24  Melker Olsson  2000    466  1:09.92  2:25.04  4:04.34    5:14.31   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:56 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:30   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 5, 400m Ind. Medley Men, Finaler 
NR: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
JSR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
VM: 4:19,21 Univ: 4:25,53 JVM: 4:25,50 EG: 4:30,16 EYOF: 4:42,80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Paulsson  1995    762  1:02.11  2:13.22  3:28.22    4:26.90   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Linus Kanth  1991    759  1:01.59  2:12.45  3:25.40    4:27.29   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Oskar Ericsson  1997    746  1:01.50  2:09.87  3:28.83    4:28.77   
  Täby Sim                   
                     
Samuel Törnqvist  1997    680  1:02.16  2:12.68  3:31.65    4:37.19   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Patrik Löfgren  1996    628  1:04.35  2:18.09  3:40.82    4:44.72   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
William Lulek  1998    617  1:06.03  2:20.37  3:41.11    4:46.40   
  Simklubben Neptun                   
                     
Hugo Eriksson  1999    589  1:04.00  2:21.43  3:44.52    4:50.81   
  Turebergs Simklubb                   
                     
Olle Williamsson  1998    520  1:04.42  2:21.75  3:50.35    5:03.16   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:30 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:08   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Försök 
NR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
JSR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
VM: 59,18 Univ: 1:00,25 JVM: 1:01,43 EG: 1:02,28 EYOF: 1:07,14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    844  27.66        59.22   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Hanna Rosvall  2000    716  29.10        1:02.55   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
Josefin Lindkvist  1993    714  28.64        1:02.62   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Anna Eriksson  1999    656  29.65        1:04.41   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Rebecka Gustafsson  1998    648  30.11        1:04.68   
  Simklubben Ena                   
                     
Ebba Stillman  1996    639  30.37        1:04.99   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Alma Thormalm  1996    623  30.37        1:05.54  Deltar ej i final 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Emilia Christiansen  1999    622  30.74        1:05.57   
  S71                   
                     
Matilda Klintberg  1999    615  30.66        1:05.81   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
10  Alba Forés  1998    612  30.72        1:05.91   
  Simklubben Triton                   
                     
11  Alexandra Uusaro  1995    602  31.25        1:06.27   
  Täby Sim                   
                     
12  Beatrice Vezzoli  1998    590  31.05        1:06.72   
  Turebergs Simklubb                   
                     
13  Inez Kristensson  1997    590  31.04        1:06.73   
  Göteborg Sim                   
                     
14  Amanda Andersson  1996    589  31.42        1:06.75   
  Uddevalla Sim                   
                     
15  Ida Liljeqvist  1999    586  30.42        1:06.87   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
16  Isabelle Hanson  1998    584  31.20        1:06.94   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
17  Malin Johansson  1997    577  31.32        1:07.24   
  Simklubben Sydsim                   
                     
18  Isabelle Wrejde  1999    575  31.32        1:07.29   
  Simklubben Neptun                   
                     
19  Mathilda Eriksson  2001    574  31.65        1:07.35   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
20  Lina Johansson  1994    570  30.37        1:07.51   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
21  Petra Johansson  1997    567  31.80        1:07.62   
  Säffle Simsällskap                   
                     
22  Elin Berggren  1996    564  30.98        1:07.73   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Emma Bring  1995    564  31.45        1:07.74   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
24  Michelle Berntsson  2000    562  31.00        1:07.83   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
25  Caroline Andersson-Ekström  1994    560  30.96        1:07.88   
  Simklubben Sydsim                   
                     
26  Fanny Andersson  1997    554  32.03        1:08.12   
  Simklubben Triton                   
                     
27  Augusta Andersson  1997    554  32.00        1:08.15   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
28  Elvira Eklund-Ramböl  1997    521  32.28        1:09.54   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
29  Michelle Lövdahl  1995    514  32.73        1:09.84   
  Simklubben Lödde                   
                     
30  Cornelia Eklund  2000    482  33.05        1:11.38   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
31  Julia Brinkhagen  1999    443  33.80        1:13.41   
  Simklubben Lödde                   
                     
32  Agnes Fährlin  1998    441  34.13        1:13.52   
  Spårvägen Simförening                   
                     
Jessica Billquist  1996              DNS   
  Spårvägen Simförening                   
                     
Victoria Åberg  2001              DNS   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:08 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
NR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
JSR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
VM: 59,18 Univ: 1:00,25 JVM: 1:01,43 EG: 1:02,28 EYOF: 1:07,14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    894  27.60        58.10   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Josefin Lindkvist  1993    730  28.76        1:02.16   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Rebecka Gustafsson  1998    689  29.51        1:03.37   
  Simklubben Ena                   
                     
Hanna Rosvall  2000    685  29.72        1:03.50   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
Anna Eriksson  1999    669  29.75        1:04.00   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Emilia Christiansen  1999    641  29.88        1:04.90   
  S71                   
                     
Ebba Stillman  1996    624  30.85        1:05.48   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Matilda Klintberg  1999    598  30.70        1:06.44   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Alba Forés  1998    624  31.20        1:05.48   
  Simklubben Triton                   
                     
10  Alexandra Uusaro  1995    624  30.97        1:05.49   
  Täby Sim                   
                     
11  Inez Kristensson  1997    604  30.87        1:06.22   
  Göteborg Sim                   
                     
12  Isabelle Hanson  1998    576  31.45        1:07.25   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
13  Amanda Andersson  1996    575  30.85        1:07.31   
  Uddevalla Sim                   
                     
14  Malin Johansson  1997    574  30.99        1:07.32   
  Simklubben Sydsim                   
                     
15  Beatrice Vezzoli  1998    571  31.49        1:07.47   
  Turebergs Simklubb                   
                     
16  Ida Liljeqvist  1999    566  31.11        1:07.66   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:08   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Försök 
NR: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
JSR: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
VM: 54,72 Univ: 55,10 JVM: 56,07 EG: 57,12 EYOF: 1:00,06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mattias Carlsson  1990    800  27.05        55.95   
  Uddevalla Sim                   
                     
Petter Fredriksson  1997    763  27.73        56.82   
  Simklubben Hajen                   
                     
Axel Pettersson  1995    753  27.60        57.08   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Jesper Björk  1993    728  28.49        57.73   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Oskar Ericsson  1997    700  28.53        58.49   
  Täby Sim                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    670  28.78        59.35   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Elias Altman  1998    626  29.57        1:00.71   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Olle Sköld  1999    619  30.09        1:00.93   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Björn Seeliger  2000    617  29.29        1:01.00   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
10  Tim Lärkfeldt  2000    597  30.36        1:01.67   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Anton Andersson  1993    592  29.69        1:01.83   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Filip Hedman  1998    588  29.61        1:01.97   
  Täby Sim                   
                     
13  Efrem Ghirmai  1996    585  29.95        1:02.08   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
14  Axel Ydenius  1997    578  29.94        1:02.32   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
15  Filip Dolk  1996    576  30.63        1:02.42   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
16  Alexander Kesenci  1995    550  30.21        1:03.36   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
17  Daniel Jonsson  1999    549  30.70        1:03.41   
  Alvesta Simsällskap                   
                     
18  Marcus Alexandersson  1997    543  30.07        1:03.64   
  S77 Stenungsund                   
                     
19  Daniel Olsson  1996    543  30.62        1:03.65   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
19  Gustav Kroon  1998    543  31.00        1:03.65   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
21  Hampus Svensson  1999    542  30.37        1:03.67   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
22  Mattias Evaldsson  1997    533  30.65        1:04.05   
  Kalmar Simsällskap                   
                     
23  Sean Johansson  1997    516  31.21        1:04.75   
  Simklubben Ena                   
                     
24  Alexander Lienau-Petersson  1993    505  31.24        1:05.21   
  Ystads Simsällskap                   
                     
25  Isak Larsson  2000    503  31.47        1:05.27   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
26  Oskar Gannholm-Johansson  1996    498  30.80        1:05.49   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
27  Emil Östrand  1998    494  32.37        1:05.68   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
28  Tobias Henriksson  1996    483  32.12        1:06.16   
  Spårvägen Simförening                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:08 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:42   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
NR: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
SR: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
JSR: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
VM: 54,72 Univ: 55,10 JVM: 56,07 EG: 57,12 EYOF: 1:00,06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Mattias Carlsson  1990    790  27.19        56.17   
  Uddevalla Sim                   
                     
Petter Fredriksson  1997    761  27.63        56.89   
  Simklubben Hajen                   
                     
Jesper Björk  1993    748  27.80        57.20   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Axel Pettersson  1995    744  27.94        57.32   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    693  29.09        58.68   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Olle Sköld  1999    634  29.55        1:00.44   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Elias Altman  1998    618  29.58        1:00.95   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Oskar Ericsson  1997    508  31.38        1:05.06   
  Täby Sim                   
                     
Efrem Ghirmai  1996    610  29.43        1:01.21   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
10  Anton Andersson  1993    603  29.59        1:01.47   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Björn Seeliger  2000    589  30.05        1:01.94   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
12  Axel Ydenius  1997    582  30.39        1:02.18   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
13  Tim Lärkfeldt  2000    580  30.38        1:02.27   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
14  Filip Hedman  1998    574  29.38        1:02.47   
  Täby Sim                   
                     
15  Filip Dolk  1996    563  30.62        1:02.88   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
16  Alexander Kesenci  1995    558  30.34        1:03.07   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:42 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Försök 
NR: Mie Östergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
JSR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
VM: 28,60 Univ: 29,35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Magdalena Kuras  1988    730          30.04   
  Simklubben Triton                   
Jessica Eriksson  1995    714          30.27   
  Simklubben Neptun                   
Lova Andersson  2000    708          30.36   
  Ljungby Simsällskap                   
Linnéa Olsson  1994    691          30.60   
  Simklubben Triton                   
Klara Thormalm  1998    680          30.77   
  Jönköpings Simsällskap                   
Miranda Arvidsson  1998    675          30.84   
  Kalmar Simsällskap                   
Marlene Pavlu Lewin  1997    664          31.01   
  Skuru Idrottsklubb                   
Dinah Jönsson  1998    658          31.10   
  Ystads Simsällskap                   
Alma Thormalm  1996    657          31.12   
  Jönköpings Simsällskap                   
10  Felicia Hedman  1995    650          31.23   
  Väsby Simsällskap                   
11  Frida Andersson  1991    647          31.28   
  Uddevalla Sim                   
12  Johanna Pettersson  1996    645          31.31   
  Jönköpings Simsällskap                   
13  Linnéa Bielicz  1994    644          31.32   
  Göteborg Sim                   
14  Lina Edlund  1989    643          31.34   
  Jönköpings Simsällskap                   
15  Lina Johansson  1994    625          31.64   
  Södertörns Simsällskap                   
16  Elin Grenholm  1999    616          31.79   
  Spårvägen Simförening                   
17  Amanda Granborg  1999    614          31.83   
  Simklubben Triton                   
18  Elin Ristl  1999    613          31.84   
  Jönköpings Simsällskap                   
19  Ida Liljeqvist  1999    609          31.91   
  Höganäs Simsällskap                   
20  Josefine Almvret  1999    606          31.97   
  Järfälla Simsällskap                   
21  Linnea Wranå  1998    604          32.00   
  Kalmar Simsällskap                   
22  Anna Miram  1999    591          32.23   
  Ludvika Simsällskap                   
23  Hilma Ramdén  2000    581          32.42   
  Södertälje Simsällskap                   
24  Lina Rosvall  1997    569          32.64   
  Helsingborgs Simsällskap                   
25  Ebba Stillman  1996    561          32.80   
  Jönköpings Simsällskap                   
26  Caroline Speiner  1994    558          32.85   
  Södertörns Simsällskap                   
27  Tilde Lundmark  1995    542          33.18   
  Simklubben S 02                   
Clara Vater  1997              DSQ   
  Landskrona Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:09 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:48   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
NR: Mie Östergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
SR: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
JSR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
VM: 28,60 Univ: 29,35 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Lova Andersson  2000    747          29.82   
  Ljungby Simsällskap                   
Magdalena Kuras  1988    725          30.11   
  Simklubben Triton                   
Jessica Eriksson  1995    714          30.27   
  Simklubben Neptun                   
Linnéa Olsson  1994    686          30.67   
  Simklubben Triton                   
Miranda Arvidsson  1998    672          30.88   
  Kalmar Simsällskap                   
Marlene Pavlu Lewin  1997    659          31.09   
  Skuru Idrottsklubb                   
Dinah Jönsson  1998    653          31.19   
  Ystads Simsällskap                   
Klara Thormalm  1998    650          31.23   
  Jönköpings Simsällskap                   
Felicia Hedman  1995    670          30.92   
  Väsby Simsällskap                   
10  Linnéa Bielicz  1994    669          30.93   
  Göteborg Sim                   
11  Alma Thormalm  1996    657          31.12   
  Jönköpings Simsällskap                   
12  Lina Johansson  1994    647          31.28   
  Södertörns Simsällskap                   
13  Frida Andersson  1991    646          31.30   
  Uddevalla Sim                   
14  Lina Edlund  1989    626          31.62   
  Jönköpings Simsällskap                   
15  Johanna Pettersson  1996    615          31.81   
  Jönköpings Simsällskap                   
16  Elin Grenholm  1999    601          32.06   
  Spårvägen Simförening                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:48 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Försök 
NR: Viktor B. Bromer (1993) 1:55.29 2014-08-21 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
JSR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
VM: 1:57,37 Univ: 1:59,99 JVM: 2:01,90 EG: 2:03,67 EYOF: 2:10,99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Markus Malm  1997    701  27.66  58.62  1:31.04    2:05.48   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Viktor Fridsjö  1998    686  28.76  1:00.68  1:32.89    2:06.40   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Henry Kerman  1997    644  28.45  1:01.22  1:35.19    2:09.11   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Joachim Bratt  1995    626  28.89  1:01.22  1:35.53    2:10.32   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Filip Björkholm  1998    587  29.83  1:03.09  1:37.68    2:13.12   
  Västerås Simsällskap                   
                     
David Larsson  1996    582  29.58  1:02.98  1:37.75    2:13.51   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Jesper Svensson  1990    571  29.12  1:01.69  1:35.76    2:14.38   
  Uddevalla Sim                   
                     
Oskar Hoff  1998    552  29.38  1:03.84  1:39.96    2:15.92   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
Oskar Hanstål  1999    551  29.49  1:04.19  1:39.82    2:15.96   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
10  Mattias Grynning  1999    539  31.42  1:06.96  1:41.93    2:16.96   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Oscar Olsson  1999    536  28.56  1:03.67  1:39.25    2:17.19   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Anton Johansson  1996    536  29.64  1:04.13  1:39.95    2:17.26   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
13  Simon Blom  1999    530  30.94  1:05.40  1:41.60    2:17.73   
  Simklubben Neptun                   
                     
14  Carl Rogne  1996    514  29.71  1:03.63  1:39.95    2:19.14  Deltar ej i final 
  Säffle Simsällskap                   
                     
15  Erik Skogfors  1996    501  30.14  1:05.23  1:41.87    2:20.35   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
16  Gustav Lindström  1998    500  30.34  1:04.79  1:41.36    2:20.42   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
17  Jesper Olsson  1998    485  31.15  1:07.50  1:44.81    2:21.85  Deltar ej i final 
  Simklubben Poseidon                   
                     
18  Anton Steindl  2000    466  30.22  1:06.06  1:44.17    2:23.73   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
19  William Josefsson-Rudberg  1998    451  31.04  1:06.79  1:45.52    2:25.35   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
20  William Brand  1998    431  31.80  1:09.17  1:48.61    2:27.52   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
21  Johan Christiansson  1996    407  31.45  1:10.15  1:49.89    2:30.40   
  Ystads Simsällskap                   
                     
22  Karl Lindoff  1998    386  31.01  1:09.26  1:50.82    2:33.02   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:09 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:56   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
NR: Viktor B. Bromer (1993) 1:55.29 2014-08-21 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
JSR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
VM: 1:57,37 Univ: 1:59,99 JVM: 2:01,90 EG: 2:03,67 EYOF: 2:10,99 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Markus Malm  1997    727  28.13  59.72  1:31.63    2:04.00   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Henry Kerman  1997    693  28.51  1:00.30  1:33.21    2:05.95   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Viktor Fridsjö  1998    683  29.06  1:01.28  1:33.62    2:06.62   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Joachim Bratt  1995    606  28.88  1:00.98  1:35.63    2:11.75   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Filip Björkholm  1998    592  29.28  1:02.70  1:37.23    2:12.79   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jesper Svensson  1990    583  29.43  1:02.20  1:37.09    2:13.42   
  Uddevalla Sim                   
                     
Oskar Hoff  1998    575  29.53  1:04.55  1:39.83    2:14.09   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
David Larsson  1996    573  29.73  1:03.45  1:38.61    2:14.18   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Oscar Olsson  1999    576  28.38  1:03.34  1:39.61    2:14.02   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
10  Oskar Hanstål  1999    569  29.57  1:04.44  1:39.53    2:14.52   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
11  Mattias Grynning  1999    548  31.04  1:05.23  1:40.71    2:16.21   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Anton Johansson  1996    516  29.89  1:05.19  1:41.32    2:18.94   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
13  Simon Blom  1999    509  30.59  1:05.81  1:42.61    2:19.66   
  Simklubben Neptun                   
                     
14  Erik Skogfors  1996    504  30.84  1:06.68  1:43.59    2:20.11   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
15  Anton Steindl  2000    495  30.19  1:05.66  1:42.63    2:20.89   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
16  Gustav Lindström  1998    475  30.61  1:06.36  1:44.24    2:22.90   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:56 
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 10, 200m Ind. Medley Women, Försök 
NR: Julia Hjort-Hansen (1985) 2:09.73 2009-07-28 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
JSR: Louise Hansson (1996) 2:12.72 2015-03-31 
VM: 2:13,98 Univ: 2:16,23 JVM: 2:17,98 EG: 2:20,93 EYOF: 2:29,00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jaqueline Hippi  1996    755  29.15  1:04.52  1:46.36    2:18.53   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Sophie Hansson  1998    662  31.08  1:10.93  1:50.55    2:24.72   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    660  31.26  1:10.08  1:51.60    2:24.82   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Vilma Ekström  1994    647  31.22  1:11.97  1:52.00    2:25.80   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Christine Ekman  1994    638  32.64  1:10.81  1:53.19    2:26.48   
  Simklubben Neptun                   
                     
Emelie Johansson  1996    636  31.22  1:09.61  1:50.98    2:26.69   
  Täby Sim                   
                     
Clara Wiman  1996    633  31.37  1:09.21  1:52.05    2:26.90   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Hanna Jörlund  1991    633  31.51  1:08.58  1:51.80    2:26.91   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Alida Ramdén  1997    623  30.81  1:10.35  1:54.25    2:27.63   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
10  Johanna Pettersson  1996    616  31.16  1:08.79  1:54.86    2:28.23  Deltar ej i final 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Erica Sjöholm  1997    606  31.37  1:09.01  1:55.36    2:29.02   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Lisa Eriksson  1998    603  31.57  1:10.16  1:55.50    2:29.24  Deltar ej i final 
  Strängnäs Simklubb                   
                     
13  Ebba Hellström  1992    602  33.07  1:11.77  1:56.07    2:29.39   
  Simklubben S 02                   
                     
14  Hannah Brunzell  2001    601  32.69  1:11.01  1:54.07    2:29.42   
  Västerås Simsällskap                   
                     
15  Lina Berggren  1998    600  32.67  1:13.87  1:54.28    2:29.52   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Elin Lundgren  1995    599  32.23  1:10.66  1:55.21    2:29.60   
  Simklubben Hajen                   
                     
17  Wilma Johansson  2001    596  32.06  1:12.92  1:55.27    2:29.83   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
18  Hanna Eriksson  1999    596  30.74  1:10.63  1:56.26    2:29.89   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
19  Elise Skjæveland  1997    594  33.13  1:10.73  1:55.14    2:30.00   
  Ullensakersvømmerne                   
                     
20  Isabelle Hanson  1998    589  32.02  1:11.43  1:56.09    2:30.47   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
21  Malin Johansson  1997    587  32.02  1:10.17  1:56.48    2:30.61   
  Simklubben Sydsim                   
                     
22  Emma Sundstrand  2001    585  32.96  1:13.59  1:56.68    2:30.78   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
23  Josefine Almvret  1999    574  32.49  1:11.39  1:56.37    2:31.73   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
24  Emma Rotstam  1998    571  32.42  1:13.81  1:57.86    2:32.02   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
25  Nilla Atzmannstorfer  1998    560  33.70  1:14.40  1:57.99    2:33.00   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
26  Emma Wahlund  1998    558  33.05  1:13.99  1:56.09    2:33.20   
  Väsby Simsällskap                   
                     
27  Tove Sparrman  1996    548  32.22  1:12.28  2:00.01    2:34.07   
  Väsby Simsällskap                   
                     
28  Klara Juliusson  1997    538  33.96  1:13.76  1:58.01    2:35.08   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
29  Olivia Berglund  1998    531  33.88  1:17.50  2:00.07    2:35.73   
  Simklubben Poseidon                   
                     
30  Cornelia Eklund  2000    530  33.57  1:15.08  1:59.85    2:35.79   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
31  Josefine Möller  1996    513  33.48  1:14.82  1:59.02    2:37.58   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Louise Hansson  1996              DNS   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:09 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:05   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 10, 200m Ind. Medley Women, Finaler 
NR: Julia Hjort-Hansen (1985) 2:09.73 2009-07-28 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
JSR: Louise Hansson (1996) 2:12.72 2015-03-31 
VM: 2:13,98 Univ: 2:16,23 JVM: 2:17,98 EG: 2:20,93 EYOF: 2:29,00 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jaqueline Hippi  1996    783  29.46  1:04.54  1:45.08    2:16.84   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Sophie Hansson  1998    702  30.56  1:09.84  1:48.98    2:21.91   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    682  31.16  1:08.91  1:49.85    2:23.29   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Christine Ekman  1994    649  32.49  1:10.16  1:52.63    2:25.69   
  Simklubben Neptun                   
                     
Vilma Ekström  1994    635  31.71  1:12.28  1:52.30    2:26.71   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Emelie Johansson  1996    634  31.72  1:10.56  1:51.98    2:26.77   
  Täby Sim                   
                     
Clara Wiman  1996    625  31.35  1:09.52  1:53.05    2:27.48   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Hanna Jörlund  1991    621  31.67  1:09.91  1:53.72    2:27.85   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Alida Ramdén  1997    656  31.14  1:09.14  1:52.48    2:25.15   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
10  Ebba Hellström  1992    613  33.03  1:12.07  1:55.04    2:28.50   
  Simklubben S 02                   
                     
11  Erica Sjöholm  1997    609  31.15  1:08.78  1:54.50    2:28.77   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
12  Wilma Johansson  2001    603  32.18  1:12.83  1:54.86    2:29.30   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
13  Hannah Brunzell  2001    601  33.48  1:13.05  1:54.44    2:29.48   
  Västerås Simsällskap                   
                     
14  Elin Lundgren  1995    595  32.83  1:11.86  1:56.39    2:29.92   
  Simklubben Hajen                   
                     
15  Lina Berggren  1998    584  32.96  1:14.28  1:55.09    2:30.86   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Hanna Eriksson  1999    577  31.13  1:10.98  1:57.95    2:31.51   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:05 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Försök 
NR: Mads Glaesner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
JSR: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
VM: 3:50,87 Univ: 3:54,38 JVM: 3:55,84 EG: 3:56,34 EYOF: 4:08,72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Victor Johansson  1998    782  58.47  1:59.74  3:00.04    3:58.77  Deltar ej i final 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Eivind Bjelland  1998    740  58.83  2:00.81  3:02.55    4:03.20   
  Haugesund Svømmeklubb                   
                     
Adam Paulsson  1995    738  57.89  2:00.53  3:01.95    4:03.45   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Gustaf Dahlman  1997    736  57.86  2:00.40  3:03.15    4:03.69   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Simon Wanna  1996    735  58.73  2:01.15  3:03.13    4:03.81   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Isak Eliasson  1996    710  58.59  2:01.35  3:04.12    4:06.60  Deltar ej i final 
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Ole-Mikal Fløgstad  1997    701  59.68  2:02.74  3:05.92    4:07.63   
  SSK Skjetten Svømming                   
                     
Filip Grimberg  1998    700  1:00.33  2:04.45  3:06.99    4:07.84   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Christopher Jedel  1995    697  59.33  2:01.94  3:04.79    4:08.17   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Robin Andréasson  1988    696  58.86  2:01.45  3:04.77    4:08.27   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
11  Cebastian Christensen  1998    643  59.62  2:02.36  3:08.26    4:14.87   
  Simklubben Triton                   
                     
12  Gustav Swedenborg  1998    633  1:01.40  2:06.57  3:11.92    4:16.22   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
13  Anton Björck-Teuscher  1993    608  1:02.34  2:08.87  3:14.14    4:19.66   
  Simklubben S 02                   
                     
14  Fredrik Olofsson  1994    596  1:02.10  2:07.30  3:13.82    4:21.41   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
15  Tim Lärkfeldt  2000    595  1:02.96  2:10.23  3:17.21    4:21.60   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
16  Oskar Strömberg  1994    587  1:01.03  2:08.20  3:15.55    4:22.69   
  Simklubben Lödde                   
                     
17  Oskar Nordstrand  1991    586  1:01.70  2:07.47  3:14.43    4:22.97   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
18  Daniel Kertes  1999    585  1:01.91  2:08.51  3:17.52    4:23.10   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
19  Melker Olsson  2000    580  1:01.87  2:09.10  3:16.22    4:23.77   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
20  Johannes Sköld  1996    579  1:03.55  2:10.14  3:16.95    4:23.96   
  Simklubben S 02                   
                     
21  Oskar Johansson  1993    578  1:04.35  2:13.02  3:20.85    4:24.13   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
22  Alexander Berggren  1994    570  1:03.09  2:10.45  3:17.90    4:25.39   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
23  Mattias Freiholtz  1996    542  1:02.26  2:11.25  3:20.75    4:29.87   
  Spårvägen Simförening                   
                     
Sigurd Holten Bøen  1997              DNF   
  Aalesunds SLK                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  14:09 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:12   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
NR: Mads Glaesner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
JSR: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
VM: 3:50,87 Univ: 3:54,38 JVM: 3:55,84 EG: 3:56,34 EYOF: 4:08,72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Paulsson  1995    772  58.05  1:59.00  2:59.95    3:59.85   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Gustaf Dahlman  1997    759  57.67  1:59.51  3:01.76    4:01.21   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Eivind Bjelland  1998    746  57.51  1:58.74  3:00.96    4:02.61   
  Haugesund Svømmeklubb                   
                     
Simon Wanna  1996    710  1:00.11  2:03.13  3:05.54    4:06.59   
  Säffle Simsällskap                   
                     
Filip Grimberg  1998    696  1:01.22  2:06.03  3:09.09    4:08.30   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Robin Andréasson  1988    664  1:00.60  2:05.51  3:09.92    4:12.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Christopher Jedel  1995    600  1:01.58  2:06.90  3:14.06    4:20.90   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Ole-Mikal Fløgstad  1997    453  55.81  1:56.94  3:28.65    4:46.51   
  SSK Skjetten Svømming                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:12 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:02   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Försök 
NR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
JSR: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
VM: 25,23 Univ: 25,66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    851          25.04   
  Södertörns Simsällskap                   
Josefin Lindkvist  1993    735          26.29   
  Väsby Simsällskap                   
Magdalena Kuras  1988    726          26.40   
  Simklubben Triton                   
Jessica Eriksson  1993    672          27.08   
  Södertörns Simsällskap                   
Alma Thormalm  1996    668          27.14   
  Jönköpings Simsällskap                   
Lina Edlund  1989    664          27.19   
  Jönköpings Simsällskap                   
Linnéa Bielicz  1994    649          27.40   
  Göteborg Sim                   
Klara Thormalm  1998    647          27.43   
  Jönköpings Simsällskap                   
Lisa Eriksson  1998    638          27.56   
  Strängnäs Simklubb                   
10  Linnéa Olsson  1994    637          27.57   
  Simklubben Triton                   
11  Fanny Trollstad  1997    625          27.74   
  Värnamo Simsällskap                   
12  Frida Andersson  1991    624          27.76   
  Uddevalla Sim                   
12  Tea Gladher  2000    624          27.76   
  Karlskrona Simsällskap                   
14  Alida Ramdén  1997    622          27.79   
  Södertälje Simsällskap                   
15  Rebecka Gustafsson  1998    621          27.80   
  Simklubben Ena                   
16  Christin Heina  1996    610          27.97   
  Göteborg Sim                   
17  Michelle Lövdahl  1995    609          27.99   
  Simklubben Lödde                   
18  Dinah Jönsson  1998    602          28.10   
  Ystads Simsällskap                   
18  Hilma Ramdén  2000    602          28.10   
  Södertälje Simsällskap                   
20  Sofia Henell  1997    598          28.16   
  Linköpings Allmänna SS                   
21  Milana Salih  1997    593          28.24   
  Simklubben Neptun                   
22  Anna Eriksson  1999    590          28.29   
  Strängnäs Simklubb                   
23  Lova Andersson  2000    588          28.31   
  Ljungby Simsällskap                   
24  Alfhild Kristensson  1999    588          28.32   
  Göteborg Sim                   
24  Louise Hjalmarsson  1997    588          28.32   
  Skövde Simsällskap                   
26  Klara Juliusson  1997    587          28.34   
  Höganäs Simsällskap                   
27  Ida Liljeqvist  1999    586          28.35   
  Höganäs Simsällskap                   
28  Clara Vater  1997    574          28.55   
  Landskrona Simsällskap                   
29  Viktoria Reinhold  1996    571          28.59   
  Göteborg Sim                   
30  Lina Johansson  1994    568          28.64   
  Södertörns Simsällskap                   
31  Ida Eriksen  1997    568          28.65   
  Järfälla Simsällskap                   
32  Michelle Berntsson  2000    563          28.73   
  Simklubben Elfsborg                   
33  Emilia Christiansen  1999    561          28.77   
  S71                   
34  Frida Hedlund  1999    558          28.82   
  Sundsvalls Simsällskap                   
35  Amanda Andersson  1996    555          28.86   
  Uddevalla Sim                   
36  Johanna Niklasson  1996    548          28.99   
  Uddevalla Sim                   
37  Elin Thörner  1998    530          29.32   
  Säffle Simsällskap                   
38  Louise Ranevi  1999    522          29.47   
  Simklubben Lödde                   
39  Erica Christensen  1997    516          29.58   
  Södertälje Simsällskap                   
40  Linnea Wranå  1998    511          29.68   
  Kalmar Simsällskap                   
41  Elvira Eklund-Ramböl  1997    503          29.83   
  Karlstads Simsällskap                   
42  Beatrice Vezzoli  1998    501          29.86   
  Turebergs Simklubb                   
43  Emelie Gidlöf  1997    489          30.10   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:02 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:17   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
NR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
JSR: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
VM: 25,23 Univ: 25,66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Sarah Sjöström  1993    864          24.91   
  Södertörns Simsällskap                   
Josefin Lindkvist  1993    750          26.11   
  Väsby Simsällskap                   
Magdalena Kuras  1988    729          26.36   
  Simklubben Triton                   
Lina Edlund  1989    677          27.02   
  Jönköpings Simsällskap                   
Alma Thormalm  1996    661          27.23   
  Jönköpings Simsällskap                   
Klara Thormalm  1998    653          27.34   
  Jönköpings Simsällskap                   
Linnéa Bielicz  1994    640          27.53   
  Göteborg Sim                   
Lisa Eriksson  1998    620          27.82   
  Strängnäs Simklubb                   
Fanny Trollstad  1997    643          27.48   
  Värnamo Simsällskap                   
10  Alida Ramdén  1997    642          27.50   
  Södertälje Simsällskap                   
11  Rebecka Gustafsson  1998    639          27.54   
  Simklubben Ena                   
12  Tea Gladher  2000    633          27.63   
  Karlskrona Simsällskap                   
13  Frida Andersson  1991    627          27.72   
  Uddevalla Sim                   
14  Hilma Ramdén  2000    624          27.76   
  Södertälje Simsällskap                   
15  Christin Heina  1996    621          27.81   
  Göteborg Sim                   
16  Michelle Lövdahl  1995    613          27.93   
  Simklubben Lödde                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.24.00  Utskriftsdatum  18 april 2015 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:17 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  18 april 2015   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  14:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  18 april 2015         
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Försök 
NR: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
JSR: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
VM: 2:11,71 Univ: 2:14,76 JVM: 2:16,45 EG: 2:17,34 EYOF: 2:27,41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Martin Liivamaegi  1988    747  32.03  1:07.10  1:43.60    2:19.97   
  Estonia                   
                     
Erik Persson  1994    744  31.84  1:07.58  1:44.63    2:20.12   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Gulliver Koch  1992    735  32.12  1:07.78  1:44.11    2:20.70   
  Uddevalla Sim                   
                     
Joel Falk Hansson  1994    711  32.91  1:09.46  1:45.99    2:22.30   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Robert Palosaari  1992    706  32.68  1:08.67  1:45.54    2:22.58   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Daniel Räisänen  1999    704  32.32  1:08.59  1:45.93    2:22.76   
  Täby Sim                   
                     
Teodor Widerberg  1998    701  32.78  1:09.35  1:45.72    2:22.96  Deltar ej i final 
  Simklubben Laxen                   
                     
Sebastian Dobrescu  1994    645  30.93  1:07.36  1:46.15    2:26.97  Deltar ej i final 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Viktor Kertes  1996    638  33.66  1:10.92  1:48.94    2:27.46   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
10  Emil Hammarlund  1995    617  33.60  1:10.78  1:49.34    2:29.13   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
11  Noa Koch  1996    615  33.47  1:10.75  1:49.20    2:29.34   
  Uddevalla Sim                   
                     
12  Andreas Fürst  1990    608  33.34  1:11.27  1:50.27    2:29.86  Deltar ej i final 
  Väsby Simsällskap                   
                     
13  Martin Rogmark  1996    605  33.02  1:10.74  1:50.08    2:30.10   
  Simklubben Hajen                   
                     
14  Benjamin Lindberg  1995    595  33.22  1:10.72  1:50.20    2:30.95   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
15  Gijs Dijkhuizen  2000    579  33.77  1:11.71  1:51.50    2:32.36   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Olle Williamsson  1998    578  33.42  1:10.92  1:50.97    2:32.40   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
17  Ludwig Hareskog  1998    576  33.60  1:12.30  1:52.34    2:32.64   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
18  Johan Dahlgren  1986    572  35.19  1:13.88  1:53.39    2:32.95   
  Simklubben Neptun                   
                     
19  Rasmus Wetterborg  1996    569  34.57  1:13.06  1:52.57    2:33.24  Deltar ej i final 
  Simklubben Triton                   
                     
20  Emil Hassling  2000    559  34.82  1:14.13  1:54.45    2:34.10   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
21  David Kruthammar