Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:56   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:47.84   
  Christoffer Carlsen  1992      25.64        25.64   
  Malin Westman  1995      32.72        58.36   
  Miranda Bånnsgård  1992      27.66        1:26.02   
  Robin Andréasson  1988      21.82        1:47.84   
                     
Nkk Mix 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:49.97   
  Marcus Forsgren  1996      26.61        26.61   
  Sara Wallberg  1999      32.18        58.79   
  Mikael Wåhlin  1989      24.95        1:23.74   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      26.23        1:49.97   
                     
Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:52.99   
  Isak Eliasson  1996      26.58        26.58   
  Filip Holmqvist  1994      30.10        56.68   
  Sofia Lindholm  1993      29.43        1:26.11   
  Alice Lindhé  1999      26.88        1:52.99   
                     
Nkk Mix 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:53.44   
  Elin Podéus  1997      29.74        29.74   
  Hugo Rydberg  1998      31.06        1:00.80   
  Alexander Frost  1997      25.35        1:26.15   
  Michelle Franzén  1993      27.29        1:53.44   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:53.45   
  Jonas Ulfskans  1986      27.03        27.03   
  Anna Kubicka  1989      33.33        1:00.36   
  Joakim Hvalgren  1993      25.28        1:25.64   
  Hanna Cederholm  1997      27.81        1:53.45   
                     
Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:54.14   
  Patrik Löfgren  1996      27.67        27.67   
  Emma Westman  1993      33.50        1:01.17   
  Julian Cöster  1995      26.00        1:27.17   
  Ulrika Holm  1996      26.97        1:54.14   
                     
Skövde SS Mix 1  2001  Skövde Simsällskap            1:55.23   
  Emelie Stenhammar  1993      30.87        30.87   
  Johan Staflund  1997      32.01        1:02.88   
  Albin Lövgren  1999      26.36        1:29.24   
  Céline Bertrand  1995      25.99        1:55.23   
                     
Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:55.97   
  Erik Panzar  1996      28.35        28.35   
  Sara Linné  1997      34.00        1:02.35   
  Christina Ekstedt  1996      26.64        1:28.99   
  Nils Selin  1997      26.98        1:55.97   
                     
Höganäs SS Mix Lag 2  2001  Höganäs Simsällskap            1:56.77   
  Eric Schollin  1997      28.91        28.91   
  Amanda Wittström  1997      34.54        1:03.45   
  Mika Persson  1998      24.86        1:28.31   
  Frida Taman  2001      28.46        1:56.77   
                     
10  S02 Mix  Simklubben S 02            1:57.43   
  Ebba Hellström  1992      31.46        31.46   
  Lina Berg  1996      33.61        1:05.07   
  Jakob Schariot  1995      28.46        1:33.53   
  Elias Gausel  1996      23.90        1:57.43   
                     
11  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            1:58.29   
  John Olsson  1995      27.61        27.61   
  Fanny Nilsson  1998      35.37        1:02.98   
  Joakim Löfgren  1992      25.27        1:28.25   
  Victoria Nilsson  1997      30.04        1:58.29   
                     
12  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            1:58.31   
  Alfhild Kristensson  1999      31.54        31.54   
  Philip Borgström Bishop  1999      32.74        1:04.28   
  Inez Kristensson  1997      29.37        1:33.65   
  Johan Ekstedt  1993      24.66        1:58.31   
                     
13  Kbss Lag 1  1990  Kungsbacka Simsällskap            1:58.78   
  Niklas Sandberg  1995      30.47        30.47   
  Martin Persson  1992      30.14        1:00.61   
  Gina Hvarfvenius  1997      31.57        1:32.18   
  Liz Hansson  1988      26.60        1:58.78   
                     
14  Höganäs SS Lag 2  2001  Höganäs Simsällskap            1:59.40   
  Jasper Sjöberg  1999      30.62        30.62   
  Klara Juliusson  1997      32.45        1:03.07   
  Ian Fernström  1995      26.61        1:29.68   
  Thelma Jöhncke  1999      29.72        1:59.40   
                     
15  Nkk Mix 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:00.36   
  Sally Ericsson  1997      32.49        32.49   
  Ella Lindroth  2001      35.87        1:08.36   
  Hampus Lovinge  1998      26.52        1:34.88   
  Henrik Podéus  1995      25.48        2:00.36   
                     
16  Karlskrona Mix  1994  Karlskrona Simsällskap            2:00.81   
  Sanna Westerberg  1998      34.14        34.14   
  Elias Kromnow  1999      32.94        1:07.08   
  Andreas Hjalmarsson  1994      26.05        1:33.13   
  Tea Gladher  2000      27.68        2:00.81   
                     
17  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            2:03.08   
  Tilde Lundmark  1995      31.70        31.70   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      36.58        1:08.28   
  Erica Dahlgren  1997      29.87        1:38.15   
  Johannes Sköld  1996      24.93        2:03.08   
                     
18  Elfsborg Mix [1999]  2001  Simklubben Elfsborg            2:03.16   
  Anton Lornell  1998      31.21        31.21   
  Elliot Olsson  1999      32.50        1:03.71   
  Linnéa Fahlberg  1998      30.38        1:34.09   
  Emelie Melin  2000      29.07        2:03.16   
                     
19  Varberg  1995  Varberg Sim            2:03.71   
  Robin Sandgren  1997      30.95        30.95   
  Anton Dahlgren  1999      33.62        1:04.57   
  Linnea Dunberg  2000      31.10        1:35.67   
  Astrid Hörbäck  1997      28.04        2:03.71   
                     
20  Göteborg Sim Lag 3  1996  Göteborg Sim            2:04.46   
  Alexander Triantafillou  1997      32.17        32.17   
  Viktoria Reinhold  1996      35.20        1:07.37   
  Gustav Olander  1994      30.24        1:37.61   
  Linnéa Bielicz  1994      26.85        2:04.46   
                     
21  S02 Mix Lag 3  Simklubben S 02            2:05.10   
  Hanna Gebart  2000      32.73        32.73   
  Johanna Andersson  1996      37.08        1:09.81   
  Leo Vartoomian  2000      29.71        1:39.52   
  Jesper Böhn  1998      25.58        2:05.10   
                     
22  Göteborg Mix 4  Göteborg Sim            2:07.82   
  Sherman Cheng  1999      31.46        31.46   
  Andrea Reinhold  2001      37.34        1:08.80   
  Alex Phu  2000      29.42        1:38.22   
  Daniella Fallenhag  2000      29.60        2:07.82   
                     
23  Karlskrona Mix Lag 2  Karlskrona Simsällskap            2:10.89   
  Viktor Carlsson  2000      34.77        34.77   
  Tobias Eringstam  1999      34.97        1:09.74   
  Linn Andersson  2000      33.77        1:43.51   
  Lina Petersson  1986      27.38        2:10.89   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:56 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  02 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  18:31   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 2, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:53.84   
  Christoffer Carlsen  1992      28.23        28.23   
  Malin Westman  1995      33.55        1:01.78   
  Isabelle Höstman  1990      28.76        1:30.54   
  Isak Eliasson  1996      23.30        1:53.84   
                     
Nkk Mix 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:55.54   
  Hampus Lovinge  1998      29.68        29.68   
  Sara Wallberg  1999      33.34        1:03.02   
  Marcus Forsgren  1996      25.48        1:28.50   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      27.04        1:55.54   
                     
Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:55.99   
  Patrik Löfgren  1996      28.97        28.97   
  Miranda Bånnsgård  1992      34.29        1:03.26   
  Sofia Lindholm  1993      29.75        1:33.01   
  Robin Andréasson  1988      22.98        1:55.99   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:56.12   
  Jonas Ulfskans  1986      28.08        28.08   
  Anna Kubicka  1989      34.77        1:02.85   
  Joakim Hvalgren  1993      25.27        1:28.12   
  Hanna Cederholm  1997      28.00        1:56.12   
                     
Nkk Mix 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:57.66   
  Elin Podéus  1997      32.59        32.59   
  Hugo Rydberg  1998      31.20        1:03.79   
  Alexander Frost  1997      25.85        1:29.64   
  Michelle Franzén  1993      28.02        1:57.66   
                     
Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:58.61   
  Alexander Triantafillou  1997      30.06        30.06   
  Viktoria Reinhold  1996      34.42        1:04.48   
  Gustav Olander  1994      27.12        1:31.60   
  Linnéa Bielicz  1994      27.01        1:58.61   
                     
Skövde SS Mix 1  2001  Skövde Simsällskap            1:59.15   
  Emelie Stenhammar  1993      31.22        31.22   
  Johan Staflund  1997      33.19        1:04.41   
  Albin Lövgren  1999      26.35        1:30.76   
  Louise Hjalmarsson  1997      28.39        1:59.15   
                     
S02 Mix  Simklubben S 02            1:59.44   
  Tilde Lundmark  1995      32.70        32.70   
  Lina Berg  1996      33.58        1:06.28   
  Jakob Schariot  1995      28.33        1:34.61   
  Elias Gausel  1996      24.83        1:59.44   
                     
Kungälv Mix 2  2003  Kungälvs Simsällskap            2:00.86   
  Sebastian Pettersson  1994      30.51        30.51   
  Daniel Andersson  1997      33.25        1:03.76   
  Isabelle Avenius  1996      30.01        1:33.77   
  Amanda Nielsen-Fernandes  1994      27.09        2:00.86   
                     
10  Nkk Mix 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:01.46   
  Sally Ericsson  1997      33.65        33.65   
  Calle Lindroth  1998      33.25        1:06.90   
  Henrik Podéus  1995      26.76        1:33.66   
  Hanna Klipic  1996      27.80        2:01.46   
                     
11  SS Iden Mix  Simsällskapet Iden            2:01.49   
  Sara Nilsson  1998      34.74        34.74   
  Jenny Christensson  1996      34.37        1:09.11   
  Jonatan Wede  1988      27.24        1:36.35   
  Fredrik Hansen  1992      25.14        2:01.49   
                     
12  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            2:02.57   
  Sara Linné  1997      33.22        33.22   
  Johan Ekstedt  1993      32.91        1:06.13   
  Inez Kristensson  1997      29.89        1:36.02   
  Eric Gustafsson  1997      26.55        2:02.57   
                     
13  Polisen Mix Lag 1 [2002]  2002  Stockholmspolisens Sim IF            2:02.74   
  Martin Falk  1999      32.48        32.48   
  Milana Salih  1997      33.65        1:06.13   
  Jacob Danielsson  1998      27.87        1:34.00   
  Ida Pettersson  1999      28.74        2:02.74   
                     
14  Karlskrona Mix  1994  Karlskrona Simsällskap            2:04.23   
  Sanna Westerberg  1998      35.97        35.97   
  Elias Kromnow  1999      33.27        1:09.24   
  Andreas Hjalmarsson  1994      26.69        1:35.93   
  Tea Gladher  2000      28.30        2:04.23   
                     
15  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            2:04.30   
  Ebba Hellström  1992      32.51        32.51   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      36.76        1:09.27   
  Erica Dahlgren  1997      29.80        1:39.07   
  Johannes Sköld  1996      25.23        2:04.30   
                     
16  Varberg  1995  Varberg Sim            2:04.73   
  Nike Kruners  1996      32.69        32.69   
  Linnea Dunberg  2000      37.22        1:09.91   
  Albin Larsson  1998      28.84        1:38.75   
  Robin Sandgren  1997      25.98        2:04.73   
                     
17  Göteborg Sim Lag 3  1996  Göteborg Sim            2:04.74   
  Alfhild Kristensson  1999      32.39        32.39   
  Philip Borgström Bishop  1999      33.85        1:06.24   
  Christina Ekstedt  1996      30.59        1:36.83   
  Nils Selin  1997      27.91        2:04.74   
                     
18  Kungälv Mix 1  Kungälvs Simsällskap            2:06.86   
  Johan Hildesson  1992      32.02        32.02   
  Josephine Birath  1997      37.49        1:09.51   
  Mathias Petrusson  1993      26.74        1:36.25   
  Isabella Brogren  1999      30.61        2:06.86   
                     
19  S02 Mix Lag 3  Simklubben S 02            2:09.75   
  Hanna Gebart  2000      34.30        34.30   
  Johanna Andersson  1996      37.43        1:11.73   
  Leo Vartoomian  2000      30.83        1:42.56   
  Jesper Böhn  1998      27.19        2:09.75   
                     
20  Göteborg Mix 5  Göteborg Sim            2:14.02   
  Edvin Andersson  1998      33.76        33.76   
  Andrea Reinhold  2001      38.58        1:12.34   
  Michelle Nordenmark  2002      31.94        1:44.28   
  Tom Kristofferson  1998      29.74        2:14.02   
                     
21  Göteborg Lag 4  Göteborg Sim            2:14.38   
  Sherman Cheng  1999      35.33        35.33   
  Vanessa Phu  1998      38.17        1:13.50   
  Alex Phu  2000      30.51        1:44.01   
  Daniella Fallenhag  2000      30.37        2:14.38   
                     
22  Trollhättans SS Mix  Trollhättans Simsällskap            2:16.18   
  Steven Angelo Larsson  1998      32.87        32.87   
  Jesper Eriksson  1999      38.65        1:11.52   
  Olivia Rudqvist  2000      33.79        1:45.31   
  Kajsa Svensson  2000      30.87        2:16.18   
                     
23  Höganäs SS Mix Lag 2  Höganäs Simsällskap            2:16.20   
  Ida Widén  2001      36.04        36.04   
  Erik Juliusson  1998      35.83        1:11.87   
  Sander Sjöberg  1999      33.40        1:45.27   
  Heidi Winberg  1999      30.93        2:16.20   
                     
24  Göteborg Mix 6  Göteborg Sim            2:20.08   
  Oscar Linder  2000      36.38        36.38   
  Olivia Dahlström  2001      39.01        1:15.39   
  Andrea Berggren  2000      33.65        1:49.04   
  Hakim Haj Salah  1999      31.04        2:20.08   
                     
25  Trollhätta Mix Lag 2  Trollhättans Simsällskap            2:21.94   
  Balint Kis  2001      37.64        37.64   
  Amanda Johansson  1997      42.03        1:19.67   
  Samuel Rudqvist  1999      31.58        1:51.25   
  Elin Lokrantz  2000      30.69        2:21.94   
                     
26  Höganäs SS Mix Lag 3  Höganäs Simsällskap            2:22.23   
  Jacob Engström  2000      37.09        37.09   
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      41.04        1:18.13   
  Maja Johansson  1999      34.77        1:52.90   
  Erik Lycke  2000      29.33        2:22.23   
                     
27  S 77 Mix Lag 1  S77 Stenungsund            2:27.40   
  Marcus Alexandersson  1997      36.22        36.22   
  Hugo Bergman  1999      41.38        1:17.60   
  Wilma Ryrbo  1999      36.69        1:54.29   
  Ellen Olofsson  2000      33.11        2:27.40   
                     
28  Höganäs SS Mix Lag1  Höganäs Simsällskap            2:29.73   
  Elin Widén  1998      34.82        34.82   
  Viggo Winberg  2002      50.56        1:25.38   
  Mikael Johansson  1999      32.64        1:58.02   
  Karin Sandin  1995      31.71        2:29.73   
                     
Alingsås Mix  Alingsås SLS            DSQ   
  Emma Dimitriou Sagré  1999      34.59        34.59   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  02 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  18:31 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  02 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  15:50   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Försök 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.42  1:01.52  1:34.31    2:06.46   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.72  1:03.52  1:35.77    2:07.60   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.19  1:01.59  1:35.17    2:08.30   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.26  1:02.92  1:36.06    2:08.96   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.50  1:01.43  1:34.80    2:09.06   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.90  1:03.77  1:36.95    2:09.66   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    31.52  1:04.90  1:38.30    2:11.19   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.17  1:04.59  1:38.28    2:12.41   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.47  1:04.64  1:38.63    2:12.76   
10  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    30.80  1:03.74  1:38.62    2:13.19   
11  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.63  1:05.63  1:40.18    2:14.52   
12  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.50  1:04.05  1:39.36    2:14.84   
13  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.99  1:04.58  1:39.57    2:15.52   
14  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.04  1:06.59  1:41.66    2:15.71   
15  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.17  1:05.13  1:40.51    2:15.90   
16  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    31.76  1:07.12  1:42.47    2:15.95   
17  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.99  1:05.39  1:40.29    2:16.38   
18  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.27  1:05.51  1:41.63    2:16.67   
19  Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    31.10  1:05.40  1:41.26    2:16.73   
20  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.76  1:06.05  1:41.46    2:16.96   
21  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    31.23  1:05.53  1:41.92    2:17.39   
22  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.76  1:06.15  1:42.38    2:17.90   
23  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    31.19  1:05.52  1:41.32    2:18.09   
24  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    32.06  1:06.47  1:43.00    2:19.39   
25  Rebecka Bergström  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.17  1:08.08  1:44.02    2:19.65   
26  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    31.66  1:06.48  1:43.29    2:19.77   
27  Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Kungälvs Simsällskap    31.15  1:06.00  1:42.66    2:20.11   
27  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.75  1:06.86  1:43.58    2:20.11   
29  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.42  1:08.19  1:45.09    2:20.17   
30  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.30  1:08.11  1:44.87    2:20.95   
31  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.42  1:07.60  1:44.65    2:21.44   
32  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    31.79  1:07.41  1:45.18    2:21.75   
33  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.21  1:07.82  1:45.18    2:21.80   
34  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    31.94  1:07.59  1:45.28    2:22.50   
34  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.20  1:08.54  1:45.76    2:22.50   
36  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    32.57  1:08.72  1:46.30    2:22.97   
37  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    32.45  1:09.18  1:47.11    2:23.26   
38  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    31.74  1:07.78  1:45.72    2:23.28   
39  Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.15  1:08.74  1:46.79    2:23.81   
40  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap    32.80  1:09.23  1:47.27    2:24.13   
41  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    32.09  1:08.60  1:46.35    2:24.46   
42  Sophie Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.90  1:09.92  1:48.31    2:24.70   
43  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    33.12  1:09.94  1:47.49    2:24.76   
44  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    32.26  1:08.97  1:47.22    2:24.81   
45  Amanda Rinde  1998  Kungsbacka Simsällskap    31.97  1:08.56  1:47.80    2:24.88   
46  Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    32.25  1:08.73  1:46.94    2:25.15   
47  Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim    31.90  1:08.04  1:46.80    2:26.13   
48  Isabella Brogren  1999  Kungälvs Simsällskap    32.71  1:09.93  1:48.78    2:26.54   
49  Hanna Rostén  1997  Kungsbacka Simsällskap    32.32  1:08.71  1:47.62    2:26.60   
50  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02    31.91  1:08.75  1:47.78    2:26.65   
51  Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    32.87  1:09.93  1:48.86    2:27.26   
52  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.27  1:09.92  1:48.64    2:27.52   
53  Karin Sandin  1995  Höganäs Simsällskap    33.95  1:11.07  1:49.68    2:27.99   
54  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap    33.07  1:10.64  1:49.94    2:28.57   
55  Louise Hallkvist  1999  Simklubben Alingsås    33.08  1:10.75  1:50.40    2:29.29   
56  Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen    33.25  1:11.08  1:50.96    2:29.72   
57  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    34.45  1:13.15  1:52.55    2:30.56   
58  Frida Taman  2001  Höganäs Simsällskap    33.97  1:12.46  1:52.91    2:30.64   
59  Thelma Jöhncke  1999  Höganäs Simsällskap    33.07  33.14  1:10.07    2:31.16   
60  Victoria Nilsson  1997  Simklubben Laxen    33.49  1:11.61  1:51.26    2:31.42   
61  Elin Kvarnemar  1995  Varberg Sim    33.49  1:11.16  1:51.14    2:32.37   
62  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.15  1:11.82  1:51.61    2:32.48   
63  Kajsa Svensson  2000  Trollhättans Simsällskap    34.10  1:12.41  1:53.11    2:33.27   
64  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02    34.38  1:12.68  1:53.16    2:33.78   
65  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen    33.37  1:12.33  1:53.89    2:34.09   
66  Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    34.15  1:13.29  1:54.35    2:35.38   
67  Karolina Alvekrans  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.95  1:14.24  1:55.82    2:37.95   
68  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    34.07  1:13.40  1:56.42    2:40.87   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  02 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  15:50 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  04 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  13:55   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Céline Bertrand (1995) 2:02.61 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.09  58.51  1:30.05    2:01.41  Åldersgruppsrekord 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.00  1:00.02  1:31.55    2:03.28   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.25  1:00.28  1:32.08    2:03.38   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.90  1:01.50  1:33.27    2:05.15   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.94  1:01.76  1:33.92    2:05.79   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.26  1:01.34  1:34.67    2:08.45   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    30.47  1:03.92  1:38.13    2:11.56   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.37  1:03.72  1:37.70    2:11.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  04 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  13:55 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.99        52.47   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.57        52.67   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.51        52.69   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.21        53.75  Deltar ej i final 
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.94        53.82   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    26.11        54.31   
Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    26.22        54.32   
Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    26.77        54.88   
Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    27.01        54.90   
10  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    26.44        55.22   
10  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    26.85        55.22   
10  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.36        55.22   
13  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.89        55.50   
14  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap    26.53        55.58   
15  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    27.17        55.80   
16  Mikael Blum  1995  Simklubben Laxen    26.91        55.83   
17  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    27.02        55.98   
18  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    26.89        56.03   
19  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    26.97        56.69   
20  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.30        56.76   
21  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    27.38        57.02   
22  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.15        57.44   
23  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen    27.36        57.88   
24  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.67        58.10   
25  Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap    28.03        58.19   
26  Timmie Rydberg  1996  Simklubben Laxen    27.74        58.27   
27  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    27.11        58.47   
28  Simon Bodestig  1996  Uddevalla Sim    27.92        58.69   
29  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    28.26        58.88   
30  Johannes Lampela  1992  Kungsbacka Simsällskap    27.43        59.19   
31  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden    27.42        59.43   
32  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    28.76        59.91   
33  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.95        1:00.25   
34  Simon Sundfors  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.12        1:00.67   
35  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    29.06        1:01.02   
36  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.37        1:03.59   
Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.00        54.70   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.76        55.81   
Robin Sandgren  1997  Varberg Sim    27.29        56.63   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.99        56.81   
André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    27.17        57.57  Deltar ej i final 
Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.75        57.67   
Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    27.62        57.73   
Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    27.61        57.81   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.41        58.12   
10  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    27.27        58.31   
10  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.87        58.31   
12  Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    27.68        58.36   
13  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap    28.06        58.81   
14  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    28.10        58.99   
15  Mårten Petersson  1998  Simklubben Laxen    28.15        59.18   
16  Victor Engqvist  1997  Uddevalla Sim    27.87        59.39   
17  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    27.98        59.42   
18  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    28.89        59.55   
19  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    28.91        1:00.16   
20  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    28.48        1:00.29   
21  Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    28.68        1:00.67   
22  Fabian Persson  1998  Simklubben Laxen    29.14        1:00.71   
23  Marcus Svensson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    29.39        1:01.07   
24  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    29.08        1:01.32   
25  Alfred Åström  1997  Stockholmspolisens Sim IF    29.61        1:01.83   
26  Nils Selin  1997  Göteborg Sim    29.58        1:02.01   
27  Kristoffer Larsson  1997  Varabygdens Simsällskap    29.42        1:02.30   
28  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.78        1:02.39   
29  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.35        1:02.66   
30  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF    30.60        1:03.05   
31  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    30.47        1:03.08   
32  Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    30.55        1:03.42   
33  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.47        1:03.45   
34  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    29.81        1:03.50   
35  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.76        1:04.83   
35  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap    31.00        1:04.83   
37  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap    30.81        1:05.10   
38  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    30.88        1:05.11   
39  Martin Andersson  1998  Uddevalla Sim    30.60        1:05.33   
40  Liam Hallin  1998  Simklubben 1970    31.43        1:05.64   
41  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim    32.46        1:08.82   
Kyle Cöster  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Alfred Löfgren  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    27.33        57.05   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.72        57.30   
Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    28.53        58.86   
Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.38        58.96   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    28.42        59.59   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    28.48        59.67   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    28.89        59.82   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    29.24        1:00.12   
Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap    28.53        1:00.38   
10  Pontus Jonsson  2000  Stockholmspolisens Sim IF    29.15        1:00.45   
11  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    28.35        1:00.66   
12  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    29.62        1:00.76   
13  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.75        1:00.82   
14  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    29.12        1:00.95   
15  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    29.79        1:01.10   
16  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    29.06        1:01.28   
17  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.71        1:01.47   
18  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.09        1:01.48   
19  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    30.11        1:01.77   
20  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    29.36        1:02.03   
21  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.61        1:02.11   
22  Jasper Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap    29.19        1:02.25   
23  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.82        1:02.35   
24  Max Karlsson  1999  Kungsbacka Simsällskap    30.12        1:02.69   
25  Alexander Madarov  1999  Simklubben Laxen    30.03        1:03.02   
26  Filip Johansson  2000  Kungälvs Simsällskap    30.26        1:03.19   
27  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    30.11        1:03.69   
28  Alexander Dimitriou  2000  Stockholmspolisens Sim IF    30.88        1:03.94   
29  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    30.80        1:04.15   
30  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    30.76        1:04.71   
31  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    30.99        1:04.92   
32  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    31.34        1:04.98   
33  Benjamin Gabrielsson  1999  Kungälvs Simsällskap    30.78        1:05.15   
34  Elias Lidberg  2000  Kungsbacka Simsällskap    31.33        1:05.18   
35  Mikael Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    30.94        1:05.50   
36  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap    31.05        1:06.03   
37  Alexander Ekman  1999  Kungsbacka Simsällskap    31.22        1:06.13   
38  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    31.60        1:07.05   
39  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.47        1:07.15   
40  Erik Lycke  2000  Höganäs Simsällskap    31.20        1:07.63   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    31.58        1:05.99   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.45        1:06.65   
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    31.99        1:06.82   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.48        1:06.83   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.37        1:07.94   
Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    33.68        1:08.93   
Nicolas Söderberg  2001  Göteborg Sim    32.92        1:09.49  Deltar ej i final 
David Selin  2001  Göteborg Sim    33.17        1:09.77   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    34.01        1:10.01   
10  Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    33.01        1:10.63   
11  Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.69        1:10.69   
12  Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    34.22        1:10.74   
13  Hampus Dahlgren  2001  Varberg Sim    33.49        1:10.88   
14  David Stålmarck  2001  Stockholmspolisens Sim IF    34.02        1:10.91   
15  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim    34.30        1:11.02   
16  Linus Hoffner  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.54        1:13.51   
17  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.53        1:16.30   
18  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    35.88        1:16.50   
19  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    35.85        1:17.67   
20  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.90        1:22.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Piotr Ludwiczak (1996) 51.88 2013-04-28 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.96        49.17   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.31        49.33   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.81        49.44   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.54        51.41   
Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    24.85        52.09   
Fredrik Hansen  1992  Simsällskapet Iden    25.53        52.94   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    24.89        53.03   
Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    25.21        53.32   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Piotr Ludwiczak (1996) 51.88 2013-04-28 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    24.51        51.33  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.54        53.51   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.69        53.69   
Robin Sandgren  1997  Varberg Sim    26.38        55.03   
Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    26.88        55.75   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.12        55.88   
Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.78        56.27   
Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    26.43        56.57   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Piotr Ludwiczak (1996) 51.88 2013-04-28 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    25.83        53.41   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.82        54.95   
Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    27.41        56.62   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    27.25        56.92   
Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.38        57.00   
Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    27.78        57.24   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    27.28        57.56   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    27.57        57.62   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Robin Andreasson (1988) 48.90 2010-04-30 
16 - 17 år: Piotr Ludwiczak (1996) 51.88 2013-04-28 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    29.77        1:03.18   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.37        1:03.43   
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    30.39        1:03.55   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.04        1:04.44   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.46        1:05.00   
David Selin  2001  Göteborg Sim    32.11        1:07.07   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    32.84        1:07.64   
Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    32.56        1:07.73   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:01 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  02 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:41   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    35.37        1:15.58   
Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    35.95        1:15.66   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.73        1:15.66   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.53        1:16.06   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.03        1:16.64   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    35.43        1:16.75   
Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    37.85        1:19.95   
Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.48        1:24.05   
Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim    38.91        1:24.30   
10  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    43.11        1:32.45   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    35.53        1:15.06   
Shaika Al Saud  1997  The Flyers  KSA  35.95        1:16.20   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.25        1:17.09   
Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    37.31        1:17.79   
Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF    36.24        1:18.84   
Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    36.85        1:19.42   
Sara Linné  1997  Göteborg Sim    37.40        1:20.07   
Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    38.63        1:22.43   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    37.90        1:23.81   
10  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim    39.14        1:24.37   
11  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    39.70        1:25.16   
12  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.39        1:25.21   
13  Tina Njezic  1997  Karlskrona Simsällskap    40.54        1:26.44   
14  Denise Persson  1998  Simklubben S 02    40.32        1:26.84   
15  Amanda Johansson  1997  Trollhättans Simsällskap    40.88        1:27.14   
16  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    40.08        1:27.49   
17  Josephine Birath  1997  Kungälvs Simsällskap    41.25        1:27.67   
18  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.98        1:28.20   
19  Elvira Trolltoft  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.57        1:28.69   
20  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim    42.48        1:29.42   
21  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    41.67        1:29.68   
22  Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna    43.08        1:30.33   
23  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    42.23        1:30.46   
24  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    42.94        1:32.65   
25  Malin Jonsson  1997  Uddevalla Sim    43.85        1:33.88   
26  Maja Persson  1998  Simklubben Alingsås    44.60        1:33.94   
27  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.88        1:34.02   
28  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02    45.86        1:38.26   
29  Carmen Cheng  1997  Göteborg Sim    46.24        1:39.07   
30  Benedicte Balslev  1997  Varberg Sim    46.10        1:39.24   
31  Maja Wennroth  1998  Kungälvs Simsällskap    47.08        1:42.69   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.20        1:14.99   
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    36.99        1:17.63   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    36.72        1:18.01   
Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    37.92        1:20.54   
Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    38.09        1:21.19   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    38.44        1:21.86   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    38.64        1:22.13   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    39.39        1:22.25   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    38.11        1:22.34   
10  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    40.11        1:23.89   
11  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    39.68        1:23.97   
12  Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    39.45        1:24.18   
13  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    40.21        1:24.29   
14  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.90        1:24.42   
15  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    39.74        1:24.48   
16  Tuva Glimmerud-Gullbjörk  2000  Stockholmspolisens Sim IF    39.86        1:25.68   
17  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    40.90        1:26.31   
18  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    41.58        1:27.56   
19  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    41.49        1:28.40   
20  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.39        1:28.82   
21  Louise Johansson  1999  Simklubben 1970    41.58        1:29.26   
22  Ida-Linn Silfors  1999  Kungsbacka Simsällskap    42.22        1:29.65   
23  Kim Dao  1999  Uddevalla Sim    41.17        1:29.80   
24  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim    41.85        1:30.33   
25  Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap    43.26        1:31.66   
26  Olivia Högstedt Petersén  1999  Stockholmspolisens Sim IF    43.75        1:31.80   
27  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap    42.31        1:32.23   
28  Diba Zangana  1999  Göteborg Sim    42.60        1:32.60   
29  Emma Pålsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.35        1:33.84   
30  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    44.64        1:33.89   
31  Hanna Wrethander  1999  Simklubben Laxen    44.10        1:33.96   
32  Isabella Brogren  1999  Kungälvs Simsällskap    44.90        1:34.73   
33  Ebba Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.44        1:34.93   
34  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02    44.24        1:35.31   
35  Lisa Holmqvist  1999  Stockholmspolisens Sim IF    45.33        1:35.87   
36  Lovisa Faarinen  1999  Trollhättans Simsällskap    44.87        1:36.05   
37  Linn Andersson  2000  Karlskrona Simsällskap    44.26        1:36.50   
38  Sara Ehrnberg  1999  Göteborg Sim    46.16        1:37.59   
39  Regina Borg Wermäng  1999  Simklubben S 02    45.98        1:38.95   
40  Anna Shafie  1999  Simklubben S 02    46.36        1:40.25   
41  Anna Hamrin  2000  Kungsbacka Simsällskap    48.25        1:41.80   
42  Anna Lipatnikova  2000  Simklubben S 02    48.24        1:43.39   
43  Tilda Conradsson  1999  Varberg Sim    47.71        1:43.58   
44  Kim Torkelsson  1999  Hultsfreds Simsällskap    48.00        1:44.42   
45  Lovisa Erlandsson  2000  Kungsbacka Simsällskap    49.28        1:45.14   
46  Karin Diep  1999  Simklubben S 02    50.81        1:45.99   
47  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02    50.47        1:50.19   
Lina Gäbel  2000  Höganäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.36        1:21.28   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.87        1:24.86   
Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    40.02        1:25.99   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.66        1:26.33   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    40.85        1:26.83   
Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    42.16        1:28.85   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    42.59        1:30.12   
Sara Westholm  2001  Varberg Sim    42.34        1:30.52   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    42.64        1:31.15   
10  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap    43.49        1:31.60   
11  Felicia Thonander  2001  Föreningen Ale Simmarna    42.84        1:31.63   
12  Frida Taman  2001  Höganäs Simsällskap    43.27        1:31.69   
13  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970    42.94        1:32.74   
14  Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    44.89        1:35.47   
15  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    45.10        1:35.49   
16  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    45.30        1:36.55   
17  Ida Ullstrand  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.75        1:36.59   
18  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.39        1:36.65   
19  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    47.58        1:36.81   
20  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    46.46        1:38.35   
21  Linnea Inghammar  2002  Göteborg Sim    47.38        1:38.53   
22  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    46.09        1:38.62   
23  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap    46.82        1:39.89   
24  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    47.44        1:40.52   
25  Natalia Mohammadi  2002  Göteborg Sim    47.03        1:40.98   
26  Paulina Vondrak  2002  Göteborg Sim    46.96        1:41.21   
27  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim    49.28        1:44.00   
28  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    47.72        1:45.56   
29  Ida Granqvist  2001  Hultsfreds Simsällskap    51.19        1:47.71   
Emma Mickelsson  2001  Göteborg Sim            DNS   
Livia Malmsten  2001  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  02 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:41 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Malin Westman (1995) 1:11.09 2010-04-30 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    33.61        1:10.48   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.47        1:10.64   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.37        1:12.21   
Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    33.82        1:12.97   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.68        1:13.83   
Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    34.05        1:14.13   
Emmeli Hansson  1995  Stockholmspolisens Sim IF    36.03        1:16.20   
Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.32        1:16.65   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Malin Westman (1995) 1:11.09 2010-04-30 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    1:10.26        1:10.26   
Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF    1:12.37        1:12.37   
Shaika Al Saud  1997  The Flyers  KSA  1:13.01        1:13.01   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    1:13.13        1:13.13   
Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    1:14.39        1:14.39   
Sara Linné  1997  Göteborg Sim    1:15.68        1:15.68   
Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    1:17.95        1:17.95   
Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    1:19.64        1:19.64   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Malin Westman (1995) 1:11.09 2010-04-30 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.91        1:10.05  14-15 Åldersgrupp Rekord 
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    35.24        1:14.47   
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    35.95        1:15.64   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    36.19        1:15.90   
Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    36.47        1:16.33   
Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    37.34        1:18.47   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    38.63        1:20.53   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    39.68        1:24.30   
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
14 - 15 år: Malin Westman (1995) 1:11.09 2010-04-30 
13 år och yngre: Sophie Vellner (1986) 1:12.65 1999-05-14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.82        1:17.35   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.89        1:19.98   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    37.70        1:20.96   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.68        1:21.11   
Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    37.81        1:22.31   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    39.10        1:23.44   
Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    40.03        1:25.65   
Sara Westholm  2001  Varberg Sim    40.73        1:27.67   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:01 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:45   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            30.22   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            30.41   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.63   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.77   
Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            30.92   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            30.93   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            31.57   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim            31.64   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.29   
10  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap            32.35   
11  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            32.80   
12  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.89   
13  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02            32.95   
14  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            33.49   
15  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.72   
16  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            33.74   
17  Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap            33.78   
18  Rasmus Ekelöf  1995  Varberg Sim            34.15   
19  Gustav Andersson  1994  Varberg Sim            34.91   
20  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            36.45   
21  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            37.06   
Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.49   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            31.16   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.06   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            32.18   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.14   
Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim            33.77   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            33.87  Deltar ej i final 
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.97   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap            33.99   
10  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.86   
11  Tobias Josefsson  1997  Kungälvs Simsällskap            34.92   
12  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            36.05   
13  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap            37.16   
14  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            37.33   
15  Nils Selin  1997  Göteborg Sim            37.40   
16  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS            37.41   
17  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            37.60   
18  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.49   
19  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap            39.05   
20  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.06   
21  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim            39.53   
22  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap            39.66   
23  Kristoffer Larsson  1997  Varabygdens Simsällskap            40.80   
24  Liam Hallin  1998  Simklubben 1970            41.84   
25  Simon Schariot  1998  Simklubben S 02            45.12   
26  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund            54.61   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            33.47   
Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            33.75   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            34.09   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            34.28   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            34.36   
Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS            34.47   
Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS            34.54   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.81   
Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim            34.87   
10  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            36.28   
11  Tobias Eringstam  1999  Karlskrona Simsällskap            36.78   
12  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            37.16   
13  Sander Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap            37.27   
14  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim            37.34   
15  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.44   
16  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap            37.93   
17  Alex Phu  2000  Göteborg Sim            38.11   
18  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.26   
19  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap            38.38   
20  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.63   
21  Emil Tiger  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.93   
22  Jesper Eriksson  1999  Trollhättans Simsällskap            39.05   
23  Herman Johansson  2000  Hultsfreds Simsällskap            39.72   
24  Erik Lycke  2000  Höganäs Simsällskap            40.29   
25  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim            40.30   
26  Max Ström  2000  Uddevalla Sim            40.54   
27  Blazej Piotrowski  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.83   
28  Karl Hallström  2000  Simklubben S 02            41.29   
29  Hakim Haj Salah  1999  Göteborg Sim            41.83   
30  Hugo Bergman  1999  S77 Stenungsund            42.11   
31  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim            42.77   
32  Johannes Näslund  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.13   
33  Gustav Karlsson  2000  Simklubben S 02            43.31   
34  Adam Mahdi  1999  Simklubben S 02            44.67   
34  Benjamin Gabrielsson  1999  Kungälvs Simsällskap            44.67   
36  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.04   
37  Eric Jigrup  2000  Göteborg Sim            45.18   
38  Fredrick Castillo Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            48.78   
Olle-Theodor Lyxell  1999  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.02   
Hampus Dahlgren  2001  Varberg Sim            37.62   
Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim            38.99   
Nicolas Söderberg  2001  Göteborg Sim            39.31  Deltar ej i final 
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            42.04   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.65   
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb            42.99   
Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            43.17   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim            43.27   
10  Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            44.06   
11  David Selin  2001  Göteborg Sim            44.21   
12  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim            45.20   
13  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            45.68   
14  Max Svedberg  2001  Göteborg Sim            45.96   
15  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.42   
16  Linus Hoffner  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.67   
17  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim            47.61   
18  Hugo Kvarnström  2001  Göteborg Sim            48.47   
19  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim            48.97   
20  Viggo Winberg  2002  Höganäs Simsällskap            51.23   
21  Arvid Granath  2003  Hultsfreds Simsällskap            54.45   
22  Oscar Medblom  2001  Göteborg Sim            56.08   
23  Christoffer Torkelsson  2002  Hultsfreds Simsällskap            1:01.11   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  11:45 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Anton Jansson (1992) 29.15 2013-04-28 
16 - 17 år: Andreas Elofsson (1995) 29.85 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            29.10  18-999 Åldersgrupp Rekord 
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            29.26   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            29.27   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            29.62   
Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            29.75   
Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim            30.11   
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.16   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            30.50   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Anton Jansson (1992) 29.15 2013-04-28 
16 - 17 år: Andreas Elofsson (1995) 29.85 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            28.93  16-17 Åldersgrupp Rekord 
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            30.12   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            30.59   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.46   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.57   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.66   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap            32.36   
Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim            33.53   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Anton Jansson (1992) 29.15 2013-04-28 
16 - 17 år: Andreas Elofsson (1995) 29.85 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            31.35   
Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            32.50   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            32.62   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            33.32   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            33.46   
Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS            33.65   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.01   
Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS            34.36   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Anton Jansson (1992) 29.15 2013-04-28 
16 - 17 år: Andreas Elofsson (1995) 29.85 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.46   
Hampus Dahlgren  2001  Varberg Sim            35.79   
Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim            36.53   
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb            39.50   
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim            39.95   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim            40.87   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.89   
Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            41.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:01 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.45        1:03.69   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.73        1:05.30   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.49        1:05.96   
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    30.56        1:06.35   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.52        1:06.67  Deltar ej i final 
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.97        1:06.91  Deltar ej i final 
Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.27        1:06.93   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.56        1:07.02   
Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.40        1:07.47  Deltar ej i final 
10  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    30.93        1:08.51  Deltar ej i final 
11  Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    30.99        1:08.55   
12  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.76        1:08.57   
13  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    32.54        1:09.53   
14  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    31.62        1:09.70   
15  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    32.75        1:13.18   
16  Victoria Kaijser  1996  Stockholmspolisens Sim IF    33.57        1:13.67   
17  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.01        1:15.38   
18  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    34.44        1:16.65   
19  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.80        1:20.08   
20  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.84        1:21.15   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.71        1:05.35   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    31.13        1:06.14   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.88        1:07.38   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    32.47        1:09.12   
Shaika Al Saud  1997  The Flyers  KSA  33.35        1:09.19   
Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.15        1:09.30   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    32.26        1:09.48   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    33.03        1:11.81   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.40        1:12.46   
10  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    33.78        1:12.63   
11  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    33.04        1:13.90   
12  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.61        1:14.58   
13  Rebecka Bergström  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.75        1:15.28   
14  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap    33.97        1:16.01   
15  Victoria Nilsson  1997  Simklubben Laxen    34.52        1:16.02   
16  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    35.81        1:18.43   
17  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    34.97        1:18.48   
18  Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    37.46        1:20.16   
19  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    34.49        1:20.81   
20  Linnéa Ivansson  1998  Kungsbacka Simsällskap    36.75        1:21.23   
21  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.25        1:22.11   
22  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02    36.60        1:22.35   
23  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.02        1:23.25   
24  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim    37.88        1:23.34   
25  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    40.05        1:26.58   
26  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    39.13        1:28.28   
27  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim    40.25        1:28.91   
28  Carmen Cheng  1997  Göteborg Sim    39.25        1:29.56   
29  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02    40.19        1:29.70   
30  Hanna Wretborn  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.39        1:34.93   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.45        1:09.80   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    31.97        1:10.71   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    33.02        1:11.22   
Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    33.27        1:11.83   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.63        1:12.12   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.93        1:12.76   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.46        1:13.90   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.03        1:14.07   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    34.51        1:14.09   
10  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    33.68        1:15.72   
11  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    34.10        1:16.11   
12  Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    33.52        1:16.37   
13  Ebba Hultgren  2000  Varberg Sim    34.63        1:16.72   
14  Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen    1:17.75        1:17.75   
15  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    35.68        1:18.43   
16  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    1:19.00        1:19.00   
17  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    35.20        1:20.31   
18  Louise Johansson  1999  Simklubben 1970    36.89        1:20.37   
19  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    36.98        1:20.73   
20  Michaela Johansson  2000  Varberg Sim    38.31        1:21.54   
21  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim    35.79        1:22.58   
22  Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap    36.25        1:24.64   
23  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    37.47        1:24.92   
24  Kajsa Svensson  2000  Trollhättans Simsällskap    37.13        1:26.82   
25  Moa Nilsson  2000  Hultsfreds Simsällskap    36.95        1:26.91   
26  Wilma Ryrbo  1999  S77 Stenungsund    38.64        1:28.28   
27  Linn Andersson  2000  Karlskrona Simsällskap    38.33        1:28.74   
28  Elin Gustafsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.03        1:30.07   
29  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    38.67        1:30.18   
30  Tilda Conradsson  1999  Varberg Sim    41.32        1:33.94   
31  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02    44.23        1:36.92   
32  Emma Pålsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.13        1:38.88   
33  Lovisa Sturve Näslund  2000  Göteborg Sim    44.48        1:39.04   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.25        1:10.36   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    33.31        1:12.67   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.16        1:20.30   
Sofia Bekken  2001  Varberg Sim    36.34        1:20.42   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    38.29        1:20.82   
Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap    37.79        1:22.92   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim    37.19        1:23.44   
Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.89        1:25.22   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.37        1:26.01   
10  Alexandra Schyum  2002  Kungsbacka Simsällskap    41.10        1:29.73   
11  Sophia Stickel  2001  Kungsbacka Simsällskap    40.79        1:30.87   
12  Emelie Nyman  2001  Simklubben 1970    40.55        1:31.21   
13  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    41.23        1:31.62   
14  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    42.30        1:33.95   
15  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    46.00        1:37.27   
16  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    44.83        1:38.83   
17  Ida Ullstrand  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.06        1:40.64   
Tilde Persson  2001  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.68        1:01.83   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.69        1:03.25   
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.90        1:04.31   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.15        1:05.42   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.55        1:05.79   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.02        1:06.05   
Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    30.83        1:06.53   
Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    31.74        1:06.65   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.07        1:02.31   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    29.86        1:03.70   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.78        1:05.31   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    31.59        1:06.83   
Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.65        1:07.68   
Shaika Al Saud  1997  The Flyers  KSA  31.71        1:07.80   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    32.09        1:09.76   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    32.47        1:10.14   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.89        1:07.93   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    30.85        1:07.95   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    31.98        1:08.41   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.96        1:08.87   
Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    32.48        1:09.91   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.72        1:10.82   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.27        1:11.40   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    34.80        1:17.91   
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.68        1:08.39   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    32.40        1:11.34   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.14        1:16.24   
Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap    35.74        1:17.35   
Sofia Bekken  2001  Varberg Sim    34.41        1:18.26   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    37.21        1:18.31   
Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.23        1:18.96   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim    37.17        1:21.56   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:01 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.86        1:00.82   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.85        1:01.09   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.84        1:01.20   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.99        1:02.39   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    31.33        1:04.22   
Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap    31.63        1:05.75   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.60        1:08.04   
Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.37        1:08.37   
Gustav Andersson  1994  Varberg Sim    35.78        1:13.71   
10  Jacob Alexandersson  1995  S77 Stenungsund    35.47        1:14.74   
Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.20        1:01.79   
Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    29.87        1:02.70   
Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    30.98        1:04.83   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    31.86        1:04.94   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.37        1:05.04   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    31.50        1:05.54   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    32.88        1:06.45   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.96        1:08.19   
Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    32.92        1:08.37   
10  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.08        1:08.47   
11  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.99        1:09.37   
12  Alfred Löfgren  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.00        1:09.76   
13  Mårten Petersson  1998  Simklubben Laxen    33.39        1:10.39   
14  Edvin Andersson  1998  Göteborg Sim    33.69        1:10.64   
15  Marcus Svensson  1997  Stockholmspolisens Sim IF    34.20        1:10.86   
16  Robin Sandgren  1997  Varberg Sim    34.04        1:10.92   
17  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.52        1:11.33   
18  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.26        1:12.01   
19  Filip Schill-Örne  1998  Kungsbacka Simsällskap    35.13        1:12.02   
19  Philip Bergstedt  1998  Alingsås SLS    35.19        1:12.02   
21  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    34.45        1:12.05   
22  Kristoffer Larsson  1997  Varabygdens Simsällskap    34.12        1:12.50   
23  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim    34.88        1:12.56   
24  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.54        1:13.34   
25  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    34.76        1:13.53   
26  Dennis Wilkman  1998  Stockholmspolisens Sim IF    34.75        1:13.75   
27  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    37.47        1:16.78   
28  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    37.02        1:17.38   
29  Martin Andersson  1998  Uddevalla Sim    37.65        1:18.03   
30  Fabian Persson  1998  Simklubben Laxen    37.58        1:18.26   
31  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    38.80        1:19.32   
32  Rickard Thillman  1997  Föreningen Ale Simmarna    37.84        1:19.55   
33  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.55        1:22.47   
34  Rickard Pettersson  1998  S77 Stenungsund    1:33.40        1:33.40   
35  Simon Schariot  1998  Simklubben S 02    43.97        1:33.92   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.61        1:05.45   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    31.81        1:05.99   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.97        1:07.30   
Jasper Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap    32.54        1:07.53   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    34.02        1:09.89   
Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    33.61        1:10.20   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.81        1:10.94   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    34.78        1:11.63   
Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    34.86        1:11.71   
10  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    34.56        1:11.85   
11  Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    34.81        1:12.03   
12  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    34.01        1:12.46   
13  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.17        1:12.78   
14  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    36.06        1:12.85   
15  Pontus Jonsson  2000  Stockholmspolisens Sim IF    35.30        1:13.22   
16  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    35.62        1:14.35   
17  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    35.92        1:14.93   
18  Ivo Kuijpers  1999  Säffle Simsällskap    37.04        1:15.27   
19  Fredrik Emanuelsson  1999  Kungälvs Simsällskap    36.39        1:15.67   
20  Alexander Madarov  1999  Simklubben Laxen    37.84        1:17.21   
21  Alexander Klingspor  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:17.30        1:17.30   
21  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    37.10        1:17.30   
23  Mikael Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    37.11        1:17.55   
24  Filip Johansson  2000  Kungälvs Simsällskap    37.14        1:18.41   
25  Viktor Carlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    38.04        1:18.44   
26  Alexander Ekman  1999  Kungsbacka Simsällskap    38.20        1:18.91   
27  Alexander Lemos Thaler  2000  Kungsbacka Simsällskap    37.51        1:19.33   
28  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    38.21        1:19.42   
29  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim    39.18        1:19.50   
30  Kevin Norlin  2000  Kungsbacka Simsällskap    38.96        1:20.27   
31  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06        1:20.84   
32  Hakim Haj Salah  1999  Göteborg Sim    1:21.96        1:21.96   
33  Max Sandgren  1999  Varberg Sim    1:22.49        1:22.49   
34  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim    40.07        1:22.68   
35  Erik Lycke  2000  Höganäs Simsällskap    39.52        1:22.75   
36  Fredrick Castillo Karlsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.26        1:23.91   
36  Karl Hallström  2000  Simklubben S 02    1:23.91        1:23.91   
38  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    1:24.05        1:24.05   
39  Sebastian Svensson  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:24.06        1:24.06   
40  Adam Mahdi  1999  Simklubben S 02    1:27.33        1:27.33   
41  Ilja Bondarev  1999  Stockholmspolisens Sim IF    41.99        1:27.77   
David Wollersjö  2000  Alingsås SLS            DSQ   
Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.17        1:12.99   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.25        1:16.31   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    37.35        1:16.89   
Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    37.88        1:17.95   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    39.01        1:19.87   
Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    39.78        1:21.08   
Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    40.37        1:22.01   
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    1:23.06        1:23.06   
Gustav Nislander  2001  Göteborg Sim    39.65        1:23.15   
10  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    41.38        1:24.67   
11  Leo Iséni  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:25.38        1:25.38   
12  William Segerdahl  2001  Göteborg Sim    41.40        1:25.76   
13  Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970    41.60        1:26.60   
14  David Selin  2001  Göteborg Sim    1:27.52        1:27.52   
15  Max Svedberg  2001  Göteborg Sim    1:28.01        1:28.01   
16  Nicolas Söderberg  2001  Göteborg Sim    1:29.76        1:29.76  Deltar ej i final 
17  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    1:29.94        1:29.94   
18  John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.37        1:31.03   
19  Robin Vondrak  2001  Göteborg Sim    45.06        1:32.13   
20  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.26        1:32.85   
21  Linus Hoffner  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:33.11        1:33.11   
22  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.37        1:33.41   
23  Sebastian Svensson  2001  Kungsbacka Simsällskap    1:34.09        1:34.09   
24  Marcus Nordberg  2002  Göteborg Sim    1:35.03        1:35.03   
25  Pontus Hake  2001  Kungsbacka Simsällskap    46.75        1:35.79   
26  William Axelsson  2002  Hultsfreds Simsällskap    49.25        1:41.33   
27  Oskar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim    50.00        1:43.74   
28  Hugo Kvarnström  2001  Göteborg Sim    52.68        1:48.25   
29  Oscar Medblom  2001  Göteborg Sim    1:51.08        1:51.08   
Isac Johansson  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:01   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.87        56.49   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.92        56.70   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.98        57.45   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    28.27        58.98   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    29.00        1:00.99   
Ian Fernström  1995  Höganäs Simsällskap    30.02        1:02.13   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.04        1:04.68   
Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.13        1:05.47   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.91        59.48   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    29.02        1:00.34   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    29.51        1:00.84   
Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    29.57        1:01.64   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    29.60        1:02.20   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    29.95        1:02.59   
Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    30.22        1:03.28   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.07        1:06.32   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.65        1:00.91   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    30.60        1:03.12   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.83        1:03.89   
Jasper Sjöberg  1999  Höganäs Simsällskap    31.54        1:04.54   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.27        1:06.20   
Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    32.33        1:06.73   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.85        1:06.84   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    33.65        1:08.74   
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.89        1:10.12   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.57        1:12.69   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    35.39        1:13.41   
Gustav Vallin  2001  Göteborg Sim    35.89        1:14.99   
Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    36.73        1:15.14   
Balint Kis  2001  Trollhättans Simsällskap    36.94        1:16.15   
Markus Börjesson  2001  Uddevalla Sim    37.87        1:17.07   
Ted Niklasson  2001  Karlsborgs Simklubb    38.63        1:19.89   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:01 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  04 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:43   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 10, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Mass Mix 1  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:37.16   
  Alice Lindhé  1999      26.96        26.96   
  Miranda Bånnsgård  1992      26.45        53.41   
  Robin Andréasson  1988      21.66        1:15.07   
  Christoffer Carlsen  1992      22.09        1:37.16   
                     
Nkk Mix 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:39.68   
  Marcus Forsgren  1996      23.82        23.82   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      25.93        49.75   
  Mikael Wåhlin  1989      22.75        1:12.50   
  Michelle Franzén  1993      27.18        1:39.68   
                     
Mass Mix 2  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:40.32   
  Isak Eliasson  1996      22.73        22.73   
  Filip Holmqvist  1994      23.78        46.51   
  Sofia Lindholm  1993      27.34        1:13.85   
  Ulrika Holm  1996      26.47        1:40.32   
                     
Göteborg Mix 1  Göteborg Sim            1:43.52   
  Sara Linné  1997      27.45        27.45   
  Johan Ekstedt  1993      24.39        51.84   
  Alexander Triantafillou  1997      25.38        1:17.22   
  Linnéa Bielicz  1994      26.30        1:43.52   
                     
Nkk Mix 2  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:43.69   
  Alexander Frost  1997      24.42        24.42   
  Andrea Vestgård  1998      27.58        52.00   
  Hugo Rydberg  1998      24.32        1:16.32   
  Elin Podéus  1997      27.37        1:43.69   
                     
Höganäs SS Mix Lag1  Höganäs Simsällskap            1:43.83   
  Ian Fernström  1995      25.22        25.22   
  Frida Taman  2001      28.13        53.35   
  Mika Persson  1998      23.58        1:16.93   
  Klara Juliusson  1997      26.90        1:43.83   
                     
S02 Mix  Simklubben S 02            1:44.34   
  Elias Gausel  1996      24.53        24.53   
  Erica Dahlgren  1997      26.78        51.31   
  Johannes Sköld  1996      25.34        1:16.65   
  Ebba Hellström  1992      27.69        1:44.34   
                     
Mass Mix 3  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:44.37   
  Patrik Löfgren  1996      24.71        24.71   
  Julian Cöster  1995      24.41        49.12   
  Tova Olsson  2001      27.88        1:17.00   
  Linn Rehnberg  1998      27.37        1:44.37   
                     
SK Laxen Mix  Simklubben Laxen            1:44.91   
  John Olsson  1995      24.52        24.52   
  Joakim Hvalgren  1993      23.31        47.83   
  Hanna Cederholm  1997      28.14        1:15.97   
  Fanny Nilsson  1998      28.94        1:44.91   
                     
10  SS Iden Mix  Simsällskapet Iden            1:45.18   
  Filip Wejfeldt  1997      25.27        25.27   
  Jenny Christensson  1996      27.28        52.55   
  Sara Nilsson  1998      28.29        1:20.84   
  Fredrik Hansen  1992      24.34        1:45.18   
                     
11  Skövde SS Mix 1  2001  Skövde Simsällskap            1:45.79   
  Céline Bertrand  1995      26.35        26.35   
  Johan Staflund  1997      26.45        52.80   
  Albin Lövgren  1999      25.57        1:18.37   
  Louise Hjalmarsson  1997      27.42        1:45.79   
                     
12  Nkk Mix 3  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:45.99   
  Calle Lindroth  1998      25.44        25.44   
  Hanna Klipic  1996      27.03        52.47   
  Henrik Podéus  1995      25.80        1:18.27   
  Anna Grundmark  1997      27.72        1:45.99   
                     
13  Polisen Mix Lag 1 [2002]  2002  Stockholmspolisens Sim IF            1:46.10   
  Ida Pettersson  1999      28.23        28.23   
  Niclas Eriksson  1998      25.57        53.80   
  Milana Salih  1997      26.96        1:20.76   
  Jacob Danielsson  1998      25.34        1:46.10   
                     
14  Karlskrona Mix  1994  Karlskrona Simsällskap            1:46.45   
  Andreas Hjalmarsson  1994      24.97        24.97   
  Lina Petersson  1986      27.12        52.09   
  Tea Gladher  2000      28.28        1:20.37   
  Elias Kromnow  1999      26.08        1:46.45   
                     
15  Göteborg Mix 2  Göteborg Sim            1:46.89   
  Viktoria Reinhold  1996      27.84        27.84   
  Gustav Olander  1994      25.23        53.07   
  Erik Panzar  1996      26.50        1:19.57   
  Alfhild Kristensson  1999      27.32        1:46.89   
                     
16  S02 Mix Lag 2  Simklubben S 02            1:48.46   
  Jakob Schariot  1995      25.95        25.95   
  Johanna Andersson  1996      28.38        54.33   
  Jesper Böhn  1998      25.50        1:19.83   
  Lina Berg  1996      28.63        1:48.46   
                     
17  SK Laxen Mix 2  Simklubben Laxen            1:48.55   
  Joakim Löfgren  1992      24.14        24.14   
  Anna Kubicka  1989      29.82        53.96   
  Jonas Ulfskans  1986      24.16        1:18.12   
  Elin Norrman  2001      30.43        1:48.55   
                     
18  Varberg  1995  Varberg Sim            1:49.49   
  Astrid Hörbäck  1997      28.72        28.72   
  Anton Dahlgren  1999      27.87        56.59   
  Elin Palmqvist  1995      28.26        1:24.85   
  Robin Sandgren  1997      24.64        1:49.49   
                     
19  Göteborg Sim Lag 3  1996  Göteborg Sim            1:49.65   
  Nils Selin  1997      27.30        27.30   
  Inez Kristensson  1997      27.28        54.58   
  Eric Gustafsson  1997      26.36        1:20.94   
  Mathilda Janzon  1998      28.71        1:49.65   
                     
20  Höganäs SS Mix Lag 2  Höganäs Simsällskap            1:51.48   
  Sander Sjöberg  1999      27.81        27.81   
  Elin Widén  1998      28.49        56.30   
  Eric Schollin  1997      25.63        1:21.93   
  Thelma Jöhncke  1999      29.55        1:51.48   
                     
21  Elfsborg Mix [1999]  2001  Simklubben Elfsborg            1:51.53   
  Anes Cavka  1999      27.15        27.15   
  Melker Olsson  2000      27.62        54.77   
  Linnéa Fahlberg  1998      29.84        1:24.61   
  Alice Palmkvist  2000      26.92        1:51.53   
                     
22  S02 Mix Lag 3  Simklubben S 02            1:51.90   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      27.85        27.85   
  Tilde Lundmark  1995      28.41        56.26   
  Sebastian Paling  1997      27.68        1:23.94   
  Elsa Johansson  1998      27.96        1:51.90   
                     
23  Göteborg Mix 4  Göteborg Sim            1:56.57   
  Philip Borgström Bishop  1999      28.12        28.12   
  Andrea Reinhold  2001      30.19        58.31   
  Olivia Dahlström  2001      29.37        1:27.68   
  Gustav Nislander  2001      28.89        1:56.57   
                     
24  Karlskrona Mix Lag 2  Karlskrona Simsällskap            1:59.50   
  Tobias Eringstam  1999      29.29        29.29   
  Sanna Westerberg  1998      29.61        58.90   
  Linn Andersson  2000      30.99        1:29.89   
  Viktor Carlsson  2000      29.61        1:59.50   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  04 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:43 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  08:47   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.90   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.59   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            31.74   
Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            31.77   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            32.10   
Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Kungälvs Simsällskap            33.51   
Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.34   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            34.41   
Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap            35.57   
10  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02            35.86   
11  Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim            36.35   
12  Elin Kvarnemar  1995  Varberg Sim            36.40   
13  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            36.58   
14  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.91   
15  Linnea Kobel  1996  Varberg Sim            37.01   
16  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.29   
17  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            39.25   
18  Rebecca Lundgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.42   
19  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.60   
Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.09   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.63   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim            32.78   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            33.19   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02            33.45   
Maja Palmqvist  1998  Uddevalla Sim            33.50   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            33.55   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.64   
Moa Cronsjö  1998  Simsällskapet Iden            33.81   
10  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            34.09   
11  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            34.12   
12  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.53   
12  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            34.53   
14  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.55   
15  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            35.22   
16  Sanna Westerberg  1998  Karlskrona Simsällskap            36.46   
17  Hanna Helin-Nilsson  1997  Simklubben 1970            37.29   
18  Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna            37.49   
19  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.57   
20  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim            37.98   
21  Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap            38.01   
22  Tina Njezic  1997  Karlskrona Simsällskap            38.30   
23  Linnea Schöön  1998  Kungälvs Simsällskap            38.60   
24  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.65   
25  Malin Jonsson  1997  Uddevalla Sim            38.87   
26  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF            38.88   
27  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim            39.18   
28  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.20   
29  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02            39.27   
30  Maja Persson  1998  Simklubben Alingsås            39.99   
31  Elvira Trolltoft  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.01   
32  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            40.03   
33  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg            40.26   
34  Emma Tegstam  1998  Alingsås SLS            41.02   
35  Hanna Wretborn  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            41.48   
36  Carmen Cheng  1997  Göteborg Sim            42.18   
37  Maja Wennroth  1998  Kungälvs Simsällskap            42.83   
38  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02            43.39   
39  Benedicte Balslev  1997  Varberg Sim            44.14   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.73   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            34.14   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS            34.33   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            34.90   
Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim            35.82   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.86   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.17   
Louise Hallkvist  1999  Simklubben Alingsås            36.21   
Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            36.22   
10  Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim            36.51   
11  Elin Lokrantz  2000  Trollhättans Simsällskap            37.33   
11  Thelma Jöhncke  1999  Höganäs Simsällskap            37.33   
13  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen            37.45   
14  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            37.69   
15  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim            37.81   
16  Kajsa Svensson  2000  Trollhättans Simsällskap            37.90   
17  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim            38.09   
18  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            38.39   
19  Michaela Johansson  2000  Varberg Sim            38.45   
20  Moa Nilsson  2000  Hultsfreds Simsällskap            38.58   
21  Daniela Fredriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.08   
22  Wilma Ryrbo  1999  S77 Stenungsund            39.10   
23  Carolina Borre  1999  Göteborg Sim            39.26   
24  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.50   
25  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim            39.65   
26  Therese Carlsson  2000  Föreningen Ale Simmarna            39.67   
27  Elin Gustafsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.75   
27  Kim Dao  1999  Uddevalla Sim            39.75   
29  Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            39.91   
30  Heidi Winberg  1999  Höganäs Simsällskap            39.94   
31  Diba Zangana  1999  Göteborg Sim            40.02   
32  Linn Andersson  2000  Karlskrona Simsällskap            40.37   
33  Lisa Holmqvist  1999  Stockholmspolisens Sim IF            40.39   
34  Haifa Al Saud  1999  The Flyers  KSA          40.47   
35  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap            40.58   
36  Lina Gäbel  2000  Höganäs Simsällskap            40.81   
37  Felicia Eriksson  2000  Göteborg Sim            41.07   
38  Kim Torkelsson  1999  Hultsfreds Simsällskap            41.08   
39  Ellen Olofsson  2000  S77 Stenungsund            41.19   
40  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02            41.20   
41  Sara Ehrnberg  1999  Göteborg Sim            41.23   
42  Tova Olausson  2000  Simklubben 1970            41.72   
43  Regina Borg Wermäng  1999  Simklubben S 02            41.92   
44  Cecilia Lindstedt  2000  Simklubben S 02            42.09   
45  Lovisa Sturve Näslund  2000  Göteborg Sim            42.18   
46  Anna Shafie  1999  Simklubben S 02            43.27   
47  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02            44.82   
48  Amitis Yaghobi  2000  Göteborg Sim            45.37   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Frida Taman  2001  Höganäs Simsällskap            33.89   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.27   
Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS            35.15   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.41   
Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap            36.17   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            36.48   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.50   
Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap            37.26   
Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.74   
10  Sofia Bekken  2001  Varberg Sim            38.05   
11  Matilda Stenberg  2001  Simklubben 1970            38.57   
12  Alice Götestam  2001  Kungälvs Simsällskap            38.88   
13  Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim            38.91   
14  Nora Al Saud  2001  The Flyers  KSA          39.43   
15  Tilde Persson  2001  Göteborg Sim            40.39   
16  Ellinor Olesen  2002  Simklubben Alingsås            40.42   
17  Molly Stranne  2002  Föreningen Ale Simmarna            41.20   
18  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim            41.36   
19  Ida Ullstrand  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.59   
20  Emelie Nyman  2001  Simklubben 1970            41.82   
21  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim            41.94   
22  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim            42.04   
23  Ellen Premmert  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            42.08   
24  Emelie Danielsson  2001  Hultsfreds Simsällskap            42.74   
25  Linnea Inghammar  2002  Göteborg Sim            42.97   
26  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim            43.01   
27  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap            43.84   
28  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim            44.11   
29  Clara Balslev  2001  Varberg Sim            44.78   
30  Natalia Mohammadi  2002  Göteborg Sim            44.80   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  08:47 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:00   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
18 år och äldre: Carolina Elvind (1994) 29.27 2013-04-28 
16 - 17 år: Madelene Andersson (1995) 29.66 2012-04-29 
14 - 15 år: Alfhild Kristensson (1999) 30.50 2013-04-28 
13 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 30.83 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            29.30   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            29.34   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.40   
Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            30.57   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            31.07   
Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Kungälvs Simsällskap            32.21   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            32.69   
Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.30   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
18 år och äldre: Carolina Elvind (1994) 29.27 2013-04-28 
16 - 17 år: Madelene Andersson (1995) 29.66 2012-04-29 
14 - 15 år: Alfhild Kristensson (1999) 30.50 2013-04-28 
13 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 30.83 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.85   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            31.36   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.49   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim            31.97   
Maja Palmqvist  1998  Uddevalla Sim            32.12   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.41   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02            32.50   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            32.50   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
18 år och äldre: Carolina Elvind (1994) 29.27 2013-04-28 
16 - 17 år: Madelene Andersson (1995) 29.66 2012-04-29 
14 - 15 år: Alfhild Kristensson (1999) 30.50 2013-04-28 
13 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 30.83 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            31.43   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS            32.42   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            32.62   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            32.92   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.13   
Louise Hallkvist  1999  Simklubben Alingsås            34.42   
Thilda Larsson  1999  Uddevalla Sim            34.81   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.00   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
18 år och äldre: Carolina Elvind (1994) 29.27 2013-04-28 
16 - 17 år: Madelene Andersson (1995) 29.66 2012-04-29 
14 - 15 år: Alfhild Kristensson (1999) 30.50 2013-04-28 
13 år och yngre: Hanna Rosvall (2000) 30.83 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.26   
Frida Taman  2001  Höganäs Simsällskap            32.79   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.46   
Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS            34.10   
Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap            34.60   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            35.72   
Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap            35.81   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.94   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:00 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.48  1:05.71  1:42.25    2:19.06   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    29.49  1:03.93  1:40.27    2:19.27   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    30.75  1:05.82  1:42.28    2:19.58   
Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    28.54  1:03.10  1:40.88    2:21.50   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.47  1:06.01  1:44.98    2:22.41   
Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    30.41  1:06.29  1:45.28    2:26.08   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    31.06  1:07.94  1:46.74    2:26.50   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    31.41  1:08.81  1:47.14    2:26.75  Deltar ej i final 
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    31.88  1:10.29  1:49.73    2:30.64   
10  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    31.73  1:09.04  1:49.21    2:31.80   
11  Alfred Åström  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.29  1:10.43  1:50.28    2:32.20   
12  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.57  1:09.51  1:50.53    2:32.99   
13  Victor Engqvist  1997  Uddevalla Sim    30.47  1:07.07  1:48.54    2:33.68   
14  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    32.52  1:10.97  1:52.63    2:34.40   
15  Albin Robertsson  1998  Uddevalla Sim    34.52  1:13.86  1:55.65    2:37.45   
16  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    34.09  1:13.68  1:56.14    2:40.85   
17  Max Karlsson  1999  Kungsbacka Simsällskap    33.93  1:13.46  1:56.90    2:41.62   
18  Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    33.72  1:14.60  1:57.85    2:41.97   
19  Gustav Andersson  1994  Varberg Sim    33.29  1:13.94  1:59.97    2:46.24   
20  Daniel Börjesson  1999  Uddevalla Sim    32.07  1:12.93  1:59.68    2:49.44   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:05   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Joachim Bratt (1995) 2:04.10 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.01  1:02.32  1:37.25    2:10.99   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.48  1:03.59  1:37.67    2:11.85   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    29.43  1:03.28  1:37.84    2:13.13   
Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    28.90  1:03.09  1:38.74    2:14.41   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    29.35  1:03.78  1:39.55    2:14.42   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    30.69  1:06.33  1:44.66    2:22.31   
Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    31.40  1:08.11  1:47.13    2:25.02   
Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    28.67  1:04.33  1:44.70    2:28.18   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:05 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  09:07   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Försök 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.41  1:09.23  1:52.21    2:26.50   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.13  1:14.55  1:54.61    2:28.38   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.67  1:09.17  1:53.44    2:28.83   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.84  1:10.73  1:55.59    2:28.89   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.82  1:10.44  1:54.40    2:29.06   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.44  1:13.80  1:54.99    2:30.37   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    32.65  1:11.57  1:54.71    2:30.46   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    31.22  1:09.63  1:59.10    2:31.61   
Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.25  1:12.03  1:57.07    2:31.87   
10  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    33.38  1:11.82  1:57.15    2:33.15   
11  Shaika Al Saud  1997  The Flyers  KSA  32.43  1:14.22  1:57.00    2:33.54   
12  Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    32.87  1:12.75  1:57.62    2:34.18   
13  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.80  1:12.62  1:58.85    2:34.63   
14  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    32.52  1:14.89  1:58.12    2:35.27   
15  Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    32.95  1:14.01  1:57.94    2:35.75   
15  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    33.28  1:12.80  1:59.88    2:35.75   
17  Amanda Andersson  1996  Uddevalla Sim    32.08  1:13.94  2:00.17    2:35.77   
18  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.55  1:12.91  1:59.55    2:36.29   
19  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    32.01  1:12.69  1:59.36    2:36.49   
20  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.99  1:14.25  2:00.77    2:36.55   
21  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    34.13  1:15.41  2:00.20    2:36.60   
22  Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    33.97  1:16.03  2:02.00    2:36.92   
23  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.93  1:13.73  2:00.07    2:36.99   
24  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    33.28  1:15.38  2:01.34    2:37.39   
25  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.87  1:19.39  2:02.62    2:39.39   
26  Rebecka Bergström  1997  Stockholmspolisens Sim IF    34.64  1:17.67  2:04.81    2:39.74   
27  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.51  1:13.85  2:02.27    2:39.84   
28  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    33.77  1:16.28  2:03.05    2:41.05   
29  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    33.80  1:17.39  2:03.02    2:41.49   
30  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.20  1:16.78  2:05.18    2:42.38   
31  Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.96  1:18.50  2:05.01    2:42.75   
32  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    34.71  1:17.82  2:09.33    2:43.06   
33  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    34.12  1:18.17  2:06.13    2:43.85   
34  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    34.83  1:17.81  2:07.95    2:45.17   
35  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.99  1:21.84  2:08.44    2:45.49   
36  Ulrika Krüger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.63  1:21.64  2:07.68    2:47.25   
37  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    35.72  1:20.23  2:09.79    2:47.83   
Victoria Kaijser  1996  Stockholmspolisens Sim IF            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  09:07 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:08   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 13, 100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Céline Bertrand (1995) 1:03.11 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.02        1:02.68  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.72        1:04.96   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.39        1:05.50   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.70        1:06.28   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    30.91        1:06.65   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.54        1:07.09   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.28        1:07.73   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    32.19        1:12.50   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:08 
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  10:26   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Försök 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    33.92  1:11.35  1:48.61    2:27.71   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    33.11  1:09.45  1:47.82    2:28.37   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.43  1:11.92  1:50.69    2:31.54   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    34.36  1:13.56  1:54.66    2:37.08   
Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    34.70  1:14.04  1:55.33    2:37.72  Deltar ej i final 
Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim    36.17  1:16.21  1:57.75    2:38.09   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.62  1:14.29  1:56.33    2:38.39   
Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.84  1:16.34  1:58.28    2:40.67   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.03  1:17.50  2:00.22    2:43.43  Deltar ej i final 
10  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.94  1:18.03  2:00.78    2:43.96   
11  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    37.45  1:18.70  2:01.86    2:44.99   
12  Pontus Jonsson  2000  Stockholmspolisens Sim IF    36.17  1:18.71  2:02.43    2:45.39   
13  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    38.01  1:20.35  2:04.30    2:46.50   
14  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    37.64  1:19.98  2:03.81    2:47.40   
15  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    37.83  1:20.28  2:04.73    2:48.86   
16  Alexander Gabri  1997  Stockholmspolisens Sim IF    37.30  1:20.11  2:04.24    2:49.06   
17  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    38.11  1:21.01  2:05.06    2:49.77   
18  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.08  1:20.79  2:05.52    2:50.15   
19  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    39.12  1:23.36  2:07.70    2:51.53   
20  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    36.27  1:18.96  2:05.37    2:52.21   
21  Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.10  1:22.88  2:08.82    2:55.55   
22  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    38.78  1:24.03  2:10.00    2:55.81   
23  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.13  1:24.40  2:11.51    2:59.18   
24  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    39.86  1:26.02  2:13.49    3:01.07   
25  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS    39.64  1:25.81  2:13.62    3:01.88   
26  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    40.06  1:26.39  2:13.79    3:02.45   
27  Erik Brink  1999  Varberg Sim    40.26  1:27.13  2:15.40    3:02.73   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  10:26 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014 finaler 25    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:11   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  03 maj 2014         
 
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Andreas Elofsson (1995) 2:18.72 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    31.24  1:06.79  1:42.78    2:17.92  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    31.69  1:06.98  1:42.82    2:19.81   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.96  1:06.94  1:42.85    2:19.84   
Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.67  1:11.41  1:50.42    2:28.82   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.27  1:11.08  1:50.46    2:29.53   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    32.98  1:11.76  1:51.07    2:31.01   
Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim    34.94  1:14.50  1:53.89    2:33.82   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.15  1:15.05  1:56.16    2:36.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  03 maj 2014 
Licensierad till: Göteborg Sim  Utskriftstid  16:11 
 
Resultat Gren 15 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2014    Utskriftsdatum  03 maj 2014   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  09:41   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 maj 2014         
 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap            27.27   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.75   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.80   
Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Kungälvs Simsällskap            27.85   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            28.23   
Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.26   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            28.26   
Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            28.39   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.50   
10  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            28.65   
11  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.76   
12  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap            29.05   
13  Johanna Ek  1995  Höganäs Simsällskap            29.18   
14  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim            29.26   
14  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.26   
16  Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim            29.27   
17  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            30.01   
18  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            30.61   
19  Linnea Kobel  1996  Varberg Sim            30.70   
20  Solveig Ramallo  1993  Karlstads Simsällskap            30.75   
21  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02            30.78   
22  Josephine Runeke  1991  Simklubben Laxen            31.11   
23  Karin Sandin  1995  Höganäs Simsällskap            32.10   
24  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.84   
25  Rebecca Lundgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.20   
26  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap            33.29   
27  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.39   
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            28.23   
Sara Linné  1997  Göteborg Sim            28.46   
Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF            28.61   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02            28.94   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            28.96   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            28.99   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.05   
Astrid Hörbäck  1997  Varberg Sim            29.43   
Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            29.47   
10  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            29.48   
11  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.66   
12  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim            29.76   
13  Moa Cronsjö  1998  Simsällskapet Iden            29.86   
13  Shaika Al Saud  1997  The Flyers  KSA          29.86   
15  Hanna Rostén  1997  Kungsbacka Simsällskap            30.05   
16  Amanda Rinde  1998  Kungsbacka Simsällskap            30.10   
17  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            30.33   
18  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen            30.57   
19  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.61   
20  Sophie Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.97   
21  Hanna Helin-Nilsson  1997  Simklubben 1970            31.00   
22  Josephine Birath  1997  Kungälvs Simsällskap            31.39   
23  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.40   
24  Hanna Hansson  1997  Stockholmspolisens Sim IF            31.80   
25  Tina Njezic  1997  Karlskrona Simsällskap            32.21   
26  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.22   
27  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02            32.26   
28  Malin Jonsson  1997  Uddevalla Sim            32.27   
29  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            32.30   
30  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim            32.31   
31  Karolina Alvekrans  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.79   
32  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg            32.81   
33  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim            32.85   
34  Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap            33.07   
35  Maja Wennroth  1998  Kungälvs Simsällskap            33.12   
36  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim            33.16   
37  Linnea Schöön  1998  Kungälvs Simsällskap            33.17   
38  Kajsa Wensing  1998  Föreningen Ale Simmarna            33.32   
39  Carmen Cheng  1997  Göteborg Sim            33.36   
40  Maja Persson  1998  Simklubben Alingsås            33.80   
41  Emma Tegstam  1998  Alingsås SLS            34.21   
42  Nina Rajovic  1998  Föreningen Ale Simmarna            34.39   
43  Benedicte Balslev  1997  Varberg Sim            34.80   
44  Matilda Wendt  1997  Simklubben S 02            35.53   
45  Hanna Wretborn  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.77   
Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.13   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            28.73   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            28.89   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.08   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71            29.28   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF            29.31   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap            29.42   
Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap            29.58   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.77   
10  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.79   
11  Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS            29.84   
12  Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS            29.89   
13  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap            30.02   
14  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            30.07   
15  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            30.22   
16  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim            30.51   
17  Louise Hallkvist  1999  Simklubben Alingsås            30.62   
18  Isabella Brogren  1999  Kungälvs Simsällskap            31.13   
19  Thelma Jöhncke  1999  Höganäs Simsällskap            31.15   
20  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim            31.65   
21  Heidi Winberg  1999  Höganäs Simsällskap            31.78   
22  Hanna Wrethander  1999  Simklubben Laxen            31.87   
23  Moa Bergstedt  2000  Simklubben Laxen            31.88   
24  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            31.92   
25  Tuva Glimmerud-Gullbjörk  2000  Stockholmspolisens Sim IF            31.96   
26  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim            32.12   
27  Kajsa Svensson  2000  Trollhättans Simsällskap            32.14   
28  Ellen Carlsson  1999  Hultsfreds Simsällskap            32.15   
29  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim            32.17   
30  Josefine Pålsson  1999  Simklubben Laxen            32.24   
31  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.40   
32  Felicia Hallingborn-Ask  1999  Kungsbacka Simsällskap            32.53   
33  Emma Pålsson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.64   
34  Lisa Holmqvist  1999  Stockholmspolisens Sim IF            32.73   
35  Kim Dao  1999  Uddevalla Sim            32.83   
36  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.91   
37  Linn Andersson  2000  Karlskrona Simsällskap            32.93   
38  Lovisa Faarinen  1999  Trollhättans Simsällskap            33.00   
39  Louise Johansson  1999  Simklubben 1970            33.05   
40  Ebba Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.17   
41  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            33.30   
42  Daniela Fredriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.34   
42  Olivia Högstedt Petersén  1999  Stockholmspolisens Sim IF            33.34   
44  Anna Hamrin  2000  Kungsbacka Simsällskap            33.40   
44  Therese Carlsson  2000  Föreningen Ale Simmarna            33.40   
46  Moa Nilsson  2000  Hultsfreds Simsällskap            33.42   
46  Regina Borg Wermäng  1999  Simklubben S 02            33.42   
48  Alma Ericsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.45   
49  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            33.47   
50  Diba Zangana  1999  Göteborg Sim            33.53   
51  Haifa Al Saud  1999  The Flyers  KSA          33.61   
52  Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            33.77   
53  Wilma Ryrbo  1999  S77 Stenungsund            33.87   
54  Felicia Eriksson  2000  Göteborg Sim            33.88   
55  Anna Lipatnikova  2000  Simklubben S 02            33.97   
56  Elin Gustafsson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.12   
57  Carolina Borre  1999  Göteborg Sim            34.30   
58  Tova Olausson  2000  Simklubben 1970            34.45   
59  Cecilia Lindstedt  2000  Simklubben S 02            34.71   
60  Kim Torkelsson  1999  Hultsfreds Simsällskap            34.83   
61  Anna Shafie  1999  Simklubben S 02            34.94   
62  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02            35.26   
63  Ellen Olofsson  2000  S77 Stenungsund            35.49   
64  Alva Knutsen-Rohman  2000  Simklubben S 02            35.73   
65  Lovisa Sturve Näslund  2000  Göteborg Sim            35.81   
66  Oceane Consil  2000  Göteborg Sim            36.06   
67  Sara Ehrnberg  1999  Göteborg Sim            36.35   
68  Karin Diep  1999  Simklubben S 02            37.07   
69  Amitis Yaghobi  2000  Göteborg Sim            38.02   
Lovisa Erlandsson  2000  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
Lina Gäbel  2000  Höganäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  Land          Tid  Status 











 
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.61   
Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS            30.29   
Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim            30.64   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            30.74   
Ida Lövgren  2001