Resultat Gren 1 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: SPEED 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:57.34 2009 FM: Sarah Sjöström 1:57.42 
EM-kval: 2:01.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.48  57.52  1:27.34    1:57.59   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.39  59.17  1:31.43    2:03.46   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    28.55  59.83  1:32.03    2:03.90   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    29.10  1:00.31  1:32.09    2:04.58   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    29.16  1:01.08  1:33.51    2:05.09   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    29.32  1:00.67  1:32.59    2:05.29   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.94  1:00.98  1:33.53    2:05.56   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.77  1:01.93  1:34.33    2:05.93   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.31  1:01.22  1:33.94    2:05.94   
10  Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.86  1:01.11  1:33.91    2:06.38   
11  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.83  1:01.52  1:34.06    2:06.71   
12  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.66  1:01.82  1:34.58    2:06.74   
13  Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.71  1:02.06  1:34.48    2:06.82   
14  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.92  1:02.37  1:34.51    2:06.99   
15  Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    29.10  1:00.69  1:33.43    2:07.26   
16  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.56  1:01.97  1:34.94    2:07.32   
17  Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    29.81  1:03.00  1:35.78    2:07.63   
18  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    30.36  1:02.79  1:35.60    2:08.44   
19  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.88  1:02.19  1:35.23    2:08.48   
20  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    29.50  1:01.74  1:34.87    2:08.52   
21  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.02  1:02.51  1:35.63    2:08.76   
22  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.43  1:01.75  1:35.79    2:08.77   
23  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    29.95  1:02.64  1:36.93    2:09.15   
24  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.92  1:02.55  1:36.05    2:09.33   
25  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.70  1:02.01  1:34.89    2:09.38   
26  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.80  1:02.68  1:36.14    2:09.74   
27  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    29.77  1:02.50  1:36.34    2:09.79   
28  Anna Lillieström  1992  Södertörns Simsällskap    29.66  1:01.68  1:35.65    2:09.80   
29  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.60  1:03.71  1:37.06    2:10.11   
30  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.41  1:03.10  1:36.97    2:10.21   
31  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    29.86  1:02.23  1:36.27    2:10.40   
32  Anna Jonsson  1994  Väsby Simsällskap    30.17  1:02.84  1:35.86    2:10.63   
33  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    29.75  1:02.38  1:36.49    2:10.88   
34  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.18  1:03.00  1:37.20    2:11.16   
35  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    29.77  1:02.21  1:36.23    2:11.23   
36  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.99  1:05.50  1:38.78    2:11.65   
37  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.78  1:03.59  1:37.43    2:12.20   
38  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.24  1:03.29  1:37.68    2:12.53   
39  Agnes Idoffsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.76  1:02.74  1:37.24    2:12.89   
40  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborg Sim    30.30  1:03.21  1:38.12    2:14.00   
41  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    30.35  1:04.10  1:38.71    2:14.29   
42  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.46  1:03.94  1:38.83    2:15.29   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:20 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: SPEED 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:57.34 2009 FM: Sarah Sjöström 1:57.42 
EM-kval: 2:01.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.13  56.89  1:26.36    1:56.56  MR 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    27.33  57.08  1:27.23    1:58.33   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.74  57.55  1:28.52    2:00.10   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.37  58.94  1:30.35    2:03.70   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.68  1:00.65  1:32.92    2:04.40   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    29.39  1:01.07  1:33.05    2:04.64   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.65  1:00.49  1:32.81    2:05.59   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.52  1:01.41  1:33.90    2:06.61   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.94  1:01.17  1:34.35    2:06.18   
10  Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.94  1:01.15  1:34.55    2:06.71   
11  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.45  1:01.72  1:34.60    2:06.74   
12  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.40  1:01.56  1:34.30    2:07.19   
13  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.83  1:02.00  1:35.08    2:07.62   
14  Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    29.65  1:02.48  1:36.21    2:08.03   
15  Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.42  1:02.02  1:35.08    2:08.12   
16  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.85  1:02.05  1:35.38    2:08.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:38   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Team Sprotia 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Pierre Roger (1983) 1:59.00 2005 FM. Simon Sjödin 1:59.18 
EM-kval: 2:00.72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.23  58.16  1:29.12    2:00.54   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.01  57.44  1:28.87    2:00.74   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.88  1:00.61  1:32.20    2:05.00   
Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.88  1:01.26  1:33.32    2:06.47   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    27.49  59.06  1:31.92    2:06.67   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.70  1:01.28  1:33.37    2:08.49   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    28.71  1:00.65  1:34.18    2:08.52   
Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    28.11  1:01.24  1:34.96    2:10.16   
Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    29.29  1:02.21  1:36.42    2:10.18   
10  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    29.32  1:02.53  1:35.47    2:10.30   
11  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    29.14  1:01.65  1:35.04    2:10.39   
12  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.76  1:02.20  1:36.34    2:10.89   
13  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.21  1:02.83  1:36.84    2:12.20   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    29.23  1:02.05  1:36.53    2:12.28   
15  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.62  1:00.54  1:34.77    2:12.65   
16  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.19  1:02.27  1:37.33    2:12.88   
17  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.59  1:03.24  1:38.19    2:13.79   
18  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.63  1:04.54  1:39.75    2:13.91   
19  Makis Jörgensen  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.94  1:02.35  1:37.01    2:14.17   
20  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    29.36  1:03.53  1:37.77    2:14.59   
21  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.09  1:03.19  1:39.09    2:14.63   
22  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.05  1:02.94  1:38.43    2:15.37   
23  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.26  1:02.77  1:37.79    2:15.64   
24  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.88  1:03.61  1:39.22    2:16.20   
25  Alexander Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.51  1:03.82  1:39.58    2:16.35   
26  Cruiz Llupa  1997  Simklubben Sydsim    29.39  1:02.68  1:38.44    2:16.99   
27  Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    30.93  1:05.44  1:41.20    2:17.48   
28  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.87  1:03.44  1:38.87    2:17.82   
28  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    29.47  1:05.10  1:41.18    2:17.82   
30  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    29.31  1:03.46  1:39.40    2:17.83   
31  Niclas Hvalgren  1995  Simklubben Laxen    28.75  1:03.87  1:40.60    2:18.36   
32  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.59  1:03.43  1:38.81    2:19.20   
33  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    28.79  1:04.49  1:42.93    2:24.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:38 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Team Sprotia 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
MR: Pierre Roger (1983) 1:59.00 2005 FM. Simon Sjödin 1:59.18 
EM-kval: 2:00.72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.04  57.79  1:28.01    1:58.32  MR 
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.29  58.15  1:29.22    2:00.02   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.22  1:00.60  1:32.36    2:04.28   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    27.44  59.13  1:31.36    2:04.62   
Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.39  1:00.19  1:32.42    2:05.68   
Viktor Björk  1992  Spårvägen Simförening    28.07  1:00.39  1:32.67    2:06.11   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.34  1:00.16  1:32.75    2:06.48   
Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    28.52  1:01.32  1:35.40    2:10.16   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.94  1:00.28  1:34.22    2:07.95   
10  Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.96  1:02.10  1:35.43    2:09.03   
11  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.86  1:01.73  1:35.51    2:09.85   
12  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    28.39  1:01.47  1:34.54    2:10.43   
13  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.87  1:02.17  1:35.63    2:10.89   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    29.09  1:01.96  1:36.25    2:12.08   
15  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.45  1:02.91  1:37.50    2:13.62   
16  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.56  1:03.34  1:39.06    2:17.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:09 
 
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:49   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Pulsen AB 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
MR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012 FM: Magdalena Kuras 29.50 
EM-kval: 28.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.26   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            29.70   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.72   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            29.78   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            29.88   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran            30.35   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening            30.50   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            30.55   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            30.62   
10  Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            30.72   
11  Dinah Jönsson  1998  Simklubben Sydsim            30.81   
11  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.81   
13  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.85   
14  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.88   
15  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            30.91   
16  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            30.97   
17  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.99   
18  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            31.04   
19  Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap            31.11   
20  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            31.20   
21  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            31.22   
22  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            31.38   
23  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.42   
24  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            31.46   
25  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.50   
26  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.65   
27  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap            31.67   
28  Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening            31.72   
29  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.75   
30  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            31.86   
31  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            31.90   
32  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            31.97   
32  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            31.97   
34  Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            31.99   
35  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            32.26   
36  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.40   
37  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            32.46   
38  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            32.66   
39  Tove Andersson  1995  Trelleborg Sim            32.71   
40  Linnéa Månsson  1996  Simsällskapet Iden            32.76   
41  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            33.02   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:49 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:40   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 3, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Pulsen AB 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
MR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012 FM: Magdalena Kuras 29.50 
EM-kval: 28.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            28.95   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.10   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            29.25   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran            29.74   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            29.79   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            30.00   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening            30.10   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            30.84   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            30.09   
10  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            30.35   
11  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.68   
12  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            30.74   
13  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            30.80   
14  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            30.91   
15  Dinah Jönsson  1998  Simklubben Sydsim            30.92   
16  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            31.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:40 
 
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Knalleland 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007 FM: Oscar Ekström 51.20 
EM-kval: 49.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.02        50.60   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.44        51.08   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.53        51.20   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.00        51.22   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.83        51.32   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    25.10        51.37   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun    24.57        51.67   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    24.68        51.77   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.17        51.89   
10  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    24.81        51.90   
11  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    24.98        52.02   
12  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.90        52.36   
13  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.21        52.41   
14  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.01        52.44   
15  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.42        52.61   
16  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    25.66        52.64   
17  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.15        52.69   
18  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.42        52.75   
19  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.65        52.77   
20  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.52        52.79   
21  Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.42        52.89   
22  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.50        52.98   
22  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun    25.11        52.98   
24  Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    25.23        53.08   
25  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.13        53.09   
26  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    24.70        53.11   
27  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    25.15        53.16   
28  Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun    25.29        53.17   
29  Theo Zätterström  1991  Simklubben Neptun    25.55        53.22   
30  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    24.79        53.24   
31  Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    25.45        53.25   
32  Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    25.22        53.34   
33  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.37        53.35   
33  Martin Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.37        53.35   
35  Sebastian Karlsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    25.55        53.48   
36  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    25.31        53.53   
37  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    25.46        53.56   
38  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    25.26        53.60   
39  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    25.44        53.64   
40  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    25.97        53.74   
40  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.80        53.74   
42  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.73        53.79   
43  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap    25.71        53.85   
44  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    25.71        54.01   
45  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    25.74        54.02   
46  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.00        54.18   
47  Erik Johansson  1994  Jönköpings Simsällskap    25.37        54.22   
48  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.02        54.23   
49  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.84        54.27   
50  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.18        54.36   
51  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.90        54.43   
52  Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    25.82        54.48   
53  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.88        54.55   
54  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    26.45        54.65   
55  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    25.68        54.78   
56  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.48        55.17   
57  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    26.02        55.20   
58  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    26.43        55.33   
59  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34    26.53        55.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:27   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Knalleland 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SR Juniorer: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
MR: Stefan Nystrand (1981) 48.70 2007 FM: Oscar Ekström 51.20 
EM-kval: 49.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.83        50.54   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.15        50.67   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    24.58        50.84   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.35        50.89   
Gustav Åberg Lejdström  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.64        50.96   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    24.69        51.30   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    25.08        51.50   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun    24.66        51.65   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    24.90        51.94   
10  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    24.85        52.25   
11  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.48        52.27   
12  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.35        52.32   
13  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.42        52.33   
14  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.26        52.41   
15  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.47        52.69   
16  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde    25.25        53.43   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:27 
 
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:27   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 5, 200m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Freker Sport 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Joline Höstman (1988) 2:26.56 2012 FM: Joline Höstman 2:26.81 
EM-kval: 2:32.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.67  1:11.85  1:50.25    2:30.27   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.99  1:13.77  1:53.29    2:32.64   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.62  1:13.59  1:52.90    2:32.94   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    34.84  1:14.54  1:53.76    2:33.44   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.88  1:14.76  1:54.46    2:34.31   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    35.62  1:14.75  1:54.91    2:35.95   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    35.16  1:14.69  1:54.65    2:35.97   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.61  1:14.31  1:54.29    2:36.49   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    35.29  1:16.36  1:55.99    2:37.01   
10  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.40  1:15.99  1:56.53    2:37.88   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.83  1:14.43  1:56.29    2:37.90   
12  Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    35.52  1:15.52  1:56.36    2:39.20   
13  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.81  1:16.15  1:57.30    2:39.95   
14  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.16  1:15.94  1:58.26    2:41.60   
15  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.31  1:17.12  1:58.57    2:41.61   
16  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.65  1:15.43  1:58.17    2:42.07   
17  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    36.28  1:18.60  2:01.27    2:42.38   
18  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    36.94  1:18.57  2:00.95    2:42.77   
19  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.05  1:17.99  2:00.11    2:42.98   
20  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    36.64  1:18.79  2:01.76    2:43.96   
21  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    36.66  1:17.93  2:00.00    2:44.12   
22  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    36.55  1:18.50  2:00.88    2:44.16   
23  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    35.34  1:17.25  2:00.24    2:44.61   
24  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägen Simförening    36.18  1:17.71  2:00.42    2:45.48   
25  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    36.27  1:18.43  2:01.49    2:45.50   
26  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.95  1:19.44  2:02.68    2:45.58   
26  Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    36.21  1:17.79  2:00.83    2:45.58   
28  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    36.68  1:18.90  2:02.12    2:46.22   
29  Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.35  1:19.38  2:02.51    2:46.38   
30  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    36.68  1:19.10  2:02.62    2:46.96   
31  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening    36.80  1:18.61  2:02.38    2:47.41   
32  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.02  1:18.49  2:02.33    2:47.77   
33  Tove Björk  1994  Spårvägen Simförening    36.63  1:18.90  2:02.27    2:48.00   
34  Emma Karell  1994  Täby Sim    37.89  1:19.77  2:03.37    2:48.14   
35  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    38.04  1:20.74  2:05.00    2:49.66   
36  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    38.02  1:20.76  2:04.94    2:50.02   
37  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    37.13  1:20.02  2:04.63    2:50.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:27 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:00   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 5, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Freker Sport 
SR: Joline Höstman (1988) 2:22.24 2009-07-30 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:25.38 2008-06-08 
MR: Joline Höstman (1988) 2:26.56 2012 FM: Joline Höstman 2:26.81 
EM-kval: 2:32.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    34.29  1:13.22  1:50.52    2:27.96   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.42  1:10.68  1:47.94    2:28.81   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.18  1:12.58  1:51.68    2:32.30   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.42  1:13.34  1:52.67    2:32.92   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    34.47  1:13.30  1:52.62    2:33.25   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    35.20  1:14.85  1:53.56    2:34.25   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    36.26  1:15.19  1:55.25    2:35.94   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.45  1:15.02  1:56.83    2:38.09   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    35.44  1:15.21  1:54.43    2:35.71   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.90  1:14.65  1:54.84    2:35.92   
11  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    36.37  1:16.93  1:58.55    2:40.04   
12  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.59  1:16.50  1:57.36    2:40.07   
13  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.67  1:16.28  1:57.42    2:40.21   
14  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.65  1:16.42  1:58.07    2:40.98   
15  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    36.13  1:17.39  2:00.76    2:43.67   
16  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.52  1:17.51  2:00.57    2:43.84   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:00 
 
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:46   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Terry & Friends 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
MR: Martin Gustavsson (1980) 2:14.49 2001 FM: Erik Persson 2:16.29 
EM-kval: 2:13.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.41  1:05.00  1:40.59    2:16.71   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    30.90  1:05.08  1:39.98    2:16.83   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.55  1:07.01  1:42.80    2:20.03   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    30.79  1:06.04  1:42.70    2:20.74   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    31.94  1:08.48  1:45.44    2:21.99   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    31.24  1:06.75  1:42.95    2:22.04   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF    32.61  1:08.58  1:45.15    2:22.24   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    30.64  1:06.37  1:44.34    2:22.76   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.36  1:07.96  1:44.98    2:22.84   
10  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    32.53  1:08.44  1:45.33    2:22.99   
11  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    31.97  1:07.88  1:44.66    2:24.32   
12  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    31.71  1:08.60  1:46.42    2:24.69   
13  Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.28  1:10.24  1:48.31    2:26.27   
14  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.95  1:09.99  1:48.76    2:26.86   
15  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    32.07  1:08.91  1:47.50    2:27.86   
16  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    32.74  1:10.16  1:49.29    2:28.17   
17  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    32.94  1:10.36  1:48.91    2:28.27   
18  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    31.40  1:07.78  1:47.23    2:28.28   
19  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    33.22  1:10.45  1:49.09    2:28.63   
20  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF    33.66  1:11.07  1:50.01    2:29.65   
21  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.32  1:11.23  1:49.62    2:29.88   
22  Tim Petri  1993  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    33.03  1:11.41  1:50.24    2:29.96   
23  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    34.33  1:12.43  1:50.91    2:30.18   
24  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.68  1:12.09  1:51.10    2:30.55   
25  Carl-Henrik Henriksson  1994  Örnsköldsviks Allmänna SS    33.89  1:12.41  1:51.84    2:31.48   
26  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.97  1:12.33  1:51.42    2:31.77   
27  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    32.82  1:10.28  1:50.12    2:32.65   
28  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    33.99  1:12.51  1:53.33    2:33.52   
29  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    34.25  1:12.33  1:52.75    2:33.94   
30  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    33.14  1:12.65  1:53.10    2:33.96   
31  Philip Nordenberg  1992  Skellefte Simsällskap 34    33.78  1:12.24  1:54.47    2:36.24   
32  Alexander Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.42  1:15.43  1:56.40    2:37.92   
33  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    35.27  1:15.63  1:57.29    2:39.30   
34  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.26  1:14.37  1:56.88    2:41.56   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            DNF   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:46 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:49   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 6, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Terry & Friends 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
MR: Martin Gustavsson (1980) 2:14.49 2001 FM: Erik Persson 2:16.29 
EM-kval: 2:13.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.41  1:04.44  1:38.55    2:13.43  MR 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    30.81  1:04.63  1:39.32    2:15.91   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.03  1:06.09  1:41.61    2:19.09   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    31.29  1:06.09  1:42.71    2:21.62   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF    31.54  1:07.87  1:44.79    2:21.79   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    31.29  1:07.06  1:44.47    2:21.99   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.47  1:09.34  1:46.74    2:22.57   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.89  1:08.36  1:45.20    2:23.59   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.88  1:07.09  1:43.89    2:21.32   
10  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    31.30  1:06.65  1:43.46    2:22.15   
11  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    32.05  1:08.26  1:45.42    2:23.94   
12  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    32.67  1:09.30  1:47.06    2:25.02   
13  Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.03  1:10.25  1:48.79    2:27.93   
14  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    33.14  1:10.90  1:48.88    2:28.09   
15  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.73  1:10.10  1:48.93    2:28.68   
16  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.83  1:09.03  1:48.80    2:29.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:49 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:42   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 8, 4X100m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Brämhults Juice 
SR: Väsby SS (1900) 3:44.34 2008-07-18 
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 3:50.92 2009-07-01 
MR: Väsby SS 3:44.34 2008 FM: Väsby SS 3:47.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Triton Lag 1  Simklubben Triton            3:46.57   
  Alba Forés  1998      27.99  57.91      57.91   
  Ida Marko-Varga  1985      26.08  55.37      1:53.28   
  Moa Ståhl  1995      27.71  57.93      2:51.21   
  Magdalena Kuras  1988      26.13  55.36      3:46.57   
                     
Väsby SS Lag 1  1992  Väsby Simsällskap            3:48.79   
  Josefin Lindkvist  1993      27.01  56.71      56.71   
  Agnes Wiiand  1997      27.54  58.16      1:54.87   
  Jaqueline Hippi  1996      27.42  57.56      2:52.43   
  Nadja Salomonsson  1992      26.61  56.36      3:48.79   
                     
Spårvägen Sf Lag 1  Spårvägen Simförening            3:49.30   
  Michelle Coleman  1993      26.47  54.35      54.35   
  Frida Nilsson  1992      27.59  58.28      1:52.63   
  Anna Åhlin  1991      27.98  59.22      2:51.85   
  Stina Gardell  1990      27.58  57.45      3:49.30   
                     
Södertörns SS Lag 1  Södertörns Simsällskap            3:49.79   
  Anna Lillieström  1992      28.20  59.72      59.72   
  Sarah Sjöström  1993      25.33  52.96      1:52.68   
  Vilma Unnermark  1997      27.83  58.82      2:51.50   
  Jessica Eriksson  1993      27.46  58.29      3:49.79   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1995  Helsingborgs Simsällskap            3:51.30   
  Klara Andersson  1991      28.45  59.45      59.45   
  Nike Kruners  1996      27.83  58.94      1:58.39   
  Louise Hansson  1996      26.33  54.80      2:53.19   
  My Fridell  1992      27.45  58.11      3:51.30   
                     
Jönköpings SS  1994  Jönköpings Simsällskap            3:55.03   
  Erika Carlén  1994      27.62  58.32      58.32   
  Alma Thormalm  1996      27.77  58.96      1:57.28   
  Maria Galic  1995      28.60  59.52      2:56.80   
  Johanna Pettersson  1996      27.72  58.23      3:55.03   
                     
Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            3:55.05   
  Nathalie Lindborg  1991      27.58  58.11      58.11   
  Ida Lindborg  1994      27.35  57.76      1:55.87   
  Cassandra Tran  1997      28.50  59.27      2:55.14   
  Frida Börnfors  1994      28.49  59.91      3:55.05   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            3:55.68   
  Rebecka Palm  1990      27.09  56.49      56.49   
  Vilma Ekström  1994      27.48  57.94      1:54.43   
  Emma Magnusson  1998      28.52  1:01.00      2:55.43   
  Sofia Henell  1997      28.24  1:00.25      3:55.68   
                     
Väsby SS Lag 2  1992  Väsby Simsällskap            3:57.49   
  Josefine Hippi  1994      28.72  1:00.18      1:00.18   
  Tove Sparrman  1996      28.17  1:00.21      2:00.39   
  Emma Sjösten  1996      27.83  58.60      2:58.99   
  Felicia Hedman  1995      27.68  58.50      3:57.49   
                     
10  SK Neptun  Simklubben Neptun            3:58.59   
  Laura Lajunen  1992      27.97  58.72      58.72   
  Jessica Eriksson  1995      28.24  58.97      1:57.69   
  Christine Ekman  1994      28.37  59.75      2:57.44   
  Charlotte Myers  1997      28.92  1:01.15      3:58.59   
                     
11  Skövde SS  Skövde Simsällskap            3:59.04   
  Emelie Stenhammar  1993      28.14  1:00.65      1:00.65   
  Louise Hjalmarsson  1997      28.10  59.28      1:59.93   
  Céline Bertrand  1995      27.37  58.08      2:58.01   
  Nikki Brockmar  1999      28.91  1:01.03      3:59.04   
                     
12  Mölndals ASS  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:01.52   
  Alice Lindhé  1999      28.81  1:00.60      1:00.60   
  Sofia Lindholm  1993      28.13  58.85      1:59.45   
  Miranda Bånnsgård  1992      28.63  1:00.60      3:00.05   
  Emma Westman  1993      29.12  1:01.47      4:01.52   
                     
13  S02  1995  Simklubben S 02            4:02.84   
  Christin Heina  1996      28.63  1:00.85      1:00.85   
  Erica Dahlgren  1997      28.70  59.99      2:00.84   
  Johanna Andersson  1996      29.19  1:01.48      3:02.32   
  Ebba Hellström  1992      28.92  1:00.52      4:02.84   
                     
14  SK Triton Lag 2  Simklubben Triton            4:02.90   
  Ebba Rosenquist  1989      29.12  1:01.00      1:01.00   
  Johanna Nilsson  1996      29.41  1:01.38      2:02.38   
  Fanny Andersson  1997      29.86  1:02.31      3:04.69   
  Linnéa Olsson  1994      27.63  58.21      4:02.90   
                     
15  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            4:05.44   
  Josefin Lewton  1997      29.72  1:01.76      1:01.76   
  Miranda Arvidsson  1998      28.60  1:00.56      2:02.32   
  Linnea Wranå  1998      29.26  1:00.94      3:03.26   
  Isabella Hong  1998      29.32  1:02.18      4:05.44   
                     
Spårvägen Sf Lag 2  Spårvägen Simförening            DSQ   
  Emma Garmelius  1999      29.74  1:01.69      1:01.69   
  Emma Sundstedt  1998              2:01.08   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:42 
 
Resultat Gren 9 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  13:08   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 9, 1500m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Elgiganten 
SR: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998 FM: Oskar Nordstrand 16:01.55 
EM-kval: 15:32.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.05  2:09.26  3:15.56  4:21.66  16:31.33   
          5:27.78  6:33.59  7:40.14  8:46.42     
          9:52.91  10:59.75  12:06.77  13:13.67     
          14:20.02  15:26.80         
Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:02.35  2:08.40  3:14.33  4:20.46  16:38.76   
          5:26.63  6:32.61  7:39.08  8:45.55     
          9:52.21  10:58.52  12:05.37  13:13.61     
          14:22.43  15:31.29         
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:01.72  2:07.34  3:13.84  4:20.78  16:46.94   
          5:27.88  6:35.11  7:42.51  8:50.07     
          9:57.96  11:06.21  12:14.58  13:23.26     
          14:32.09  15:40.67         
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:03.29  2:10.66  3:18.06  4:25.93  16:52.54   
          5:33.75  6:41.27  7:49.67  8:57.59     
          10:05.47  11:13.82  12:22.59  13:31.41     
          14:39.79  15:47.90         
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.56  2:11.59  3:19.38  4:26.93  16:54.63   
          5:35.26  6:43.83  7:52.34  9:01.28     
          10:10.31  11:17.77  12:25.69  13:33.55     
          14:41.09  15:48.09         
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.71  2:09.83  3:17.53  4:25.53  16:58.00   
          5:34.01  6:42.89  7:51.55  9:00.12     
          10:08.59  11:17.84  12:27.32  13:36.46     
          14:45.21  15:54.09         
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:03.99  2:11.68  3:18.69  4:25.75  17:02.01   
          5:33.89  6:41.98  7:50.66  8:58.86     
          10:07.48  11:16.37  12:25.20  13:34.31     
          14:43.51  15:53.60         
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:03.74  2:11.21  3:19.11  4:27.28  17:08.13   
          5:35.93  6:44.34  7:53.15  9:02.30     
          10:11.53  11:20.97  12:30.43  13:40.26     
          14:50.16  15:59.97         
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:00.63  2:07.43  3:15.22  4:23.81  17:15.79   
          5:32.35  6:41.19  7:51.07  9:00.86     
          10:10.59  11:21.23  12:32.00  13:44.30     
          14:56.13  16:07.56         
10  Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    1:03.18  2:11.37  3:19.21  4:27.38  17:16.15   
          5:35.72  6:43.98  7:52.47  9:01.52     
          10:10.01  11:18.78  12:30.41  13:42.13     
          14:53.30  16:06.14         
11  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.85  2:13.27  3:22.69  4:32.81  17:25.18   
          5:43.08  6:52.92  8:03.15  9:13.98     
          10:24.51  11:34.57  12:44.46  13:55.14     
          15:05.52  16:15.92         
12  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.34  2:11.16  3:20.95  4:30.09  17:25.30   
          5:40.44  6:50.37  8:00.74  9:11.22     
          10:21.28  11:32.06  12:42.97  13:53.88     
          15:04.96  16:15.89         
13  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:03.09  2:10.78  3:19.76  4:29.61  17:30.14   
          5:40.63  6:51.58  8:02.95  9:13.50     
          10:24.44  11:35.83  12:46.82  13:58.16     
          15:10.17  16:21.03         
14  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.72  2:13.63  3:23.04  4:33.05  17:31.75   
          5:44.18  6:53.67  8:06.40  9:18.44     
          10:28.78  11:39.97  12:52.47  14:03.40     
          15:15.38  16:26.45         
15  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:02.92  2:11.78  3:21.79  4:32.24  17:33.13   
          5:43.13  6:54.03  8:05.76  9:16.90     
          10:28.35  11:39.60  12:51.24  14:02.48     
          15:13.83  16:24.31         
16  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:02.75  2:12.02  3:21.87  4:32.92  17:38.86   
          5:45.60  6:56.69  8:08.85  9:20.77     
          10:33.11  11:44.13  12:55.65  14:07.33     
          15:19.01  16:29.81         
17  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.28  2:15.18  3:27.52  4:40.93  17:52.68   
          5:54.06  7:06.84  8:19.67  9:32.14     
          10:44.63  11:57.43  13:09.54  14:22.34     
          15:33.80  16:43.87         
18  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:04.93  2:14.21  3:25.80  4:38.63  18:04.64   
          5:52.13  7:05.90  8:19.41  9:33.21     
          10:46.85  12:00.55  13:14.47  14:27.69     
          15:41.83  16:54.80         
Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  13:08 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  02 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:29   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 9, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Elgiganten 
SR: Stefan Persson (1967) 15:17.01 1987-08-23 
SR Juniorer: Anders Holmertz (1968) 15:29.09 1986-07-06 
MR: Stefan Persson (1967) 15:26.17 1998 FM: Oskar Nordstrand 16:01.55 
EM-kval: 15:32.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    58.38  2:01.55  3:04.98  4:08.91  15:58.12   
          5:12.71  6:16.88  7:21.29  8:26.36     
          9:30.50  10:35.13  11:39.82  12:44.61     
          13:49.66  14:55.59         
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.48  2:03.86  3:07.89  4:12.40  16:08.40   
          5:17.35  6:22.32  7:27.52  8:32.99     
          9:38.14  10:43.43  11:48.87  12:54.34     
          14:00.13  15:04.94         
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    1:02.11  2:06.64  3:11.79  4:17.22  16:10.33   
          5:22.73  6:28.36  7:33.65  8:39.10     
          9:44.35  10:49.58  11:54.67  12:59.34     
          14:03.60  15:08.17         
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:02.58  2:07.77  3:13.52  4:19.01  16:11.06   
          5:24.39  6:29.15  7:33.99  8:38.81     
          9:44.02  10:49.41  11:54.51  12:59.94     
          14:04.87  15:09.95         
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:01.13  2:06.61  3:12.13  4:17.52  16:26.76   
          5:23.62  6:29.76  7:35.68  8:41.97     
          9:48.51  10:55.13  12:01.85  13:08.85     
          14:15.94  15:22.98         
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.05  2:09.26  3:15.56  4:21.66  16:31.33   
          5:27.78  6:33.59  7:40.14  8:46.42     
          9:52.91  10:59.75  12:06.77  13:13.67     
          14:20.02  15:26.80         
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:01.48  2:07.26  3:13.35  4:19.44  16:36.45   
          5:26.34  6:32.78  7:39.56  8:46.39     
          9:54.32  11:02.12  12:09.17  13:16.84     
          14:24.85  15:32.22         
Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:02.35  2:08.40  3:14.33  4:20.46  16:38.76   
          5:26.63  6:32.61  7:39.08  8:45.55     
          9:52.21  10:58.52  12:05.37  13:13.61     
          14:22.43  15:31.29         
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:01.72  2:07.34  3:13.84  4:20.78  16:46.94   
          5:27.88  6:35.11  7:42.51  8:50.07     
          9:57.96  11:06.21  12:14.58  13:23.26     
          14:32.09  15:40.67         
10  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:00.40  2:06.48  3:12.84  4:19.62  16:50.93   
          5:26.42  6:33.57  7:40.64  8:48.59     
          9:56.73  11:05.63  12:14.96  13:24.58     
          14:33.96  15:43.52         
11  Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:03.29  2:10.66  3:18.06  4:25.93  16:52.54   
          5:33.75  6:41.27  7:49.67  8:57.59     
          10:05.47  11:13.82  12:22.59  13:31.41     
          14:39.79  15:47.90         
12  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.56  2:11.59  3:19.38  4:26.93  16:54.63   
          5:35.26  6:43.83  7:52.34  9:01.28     
          10:10.31  11:17.77  12:25.69  13:33.55     
          14:41.09  15:48.09         
13  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.71  2:09.83  3:17.53  4:25.53  16:58.00   
          5:34.01  6:42.89  7:51.55  9:00.12     
          10:08.59  11:17.84  12:27.32  13:36.46     
          14:45.21  15:54.09         
14  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:03.99  2:11.68  3:18.69  4:25.75  17:02.01   
          5:33.89  6:41.98  7:50.66  8:58.86     
          10:07.48  11:16.37  12:25.20  13:34.31     
          14:43.51  15:53.60         
15  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:03.74  2:11.21  3:19.11  4:27.28  17:08.13   
          5:35.93  6:44.34  7:53.15  9:02.30     
          10:11.53  11:20.97  12:30.43  13:40.26     
          14:50.16  15:59.97         
16  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:00.63  2:07.43  3:15.22  4:23.81  17:15.79   
          5:32.35  6:41.19  7:51.07  9:00.86     
          10:10.59  11:21.23  12:32.00  13:44.30     
          14:56.13  16:07.56         
17  Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    1:03.18  2:11.37  3:19.21  4:27.38  17:16.15   
          5:35.72  6:43.98  7:52.47  9:01.52     
          10:10.01  11:18.78  12:30.41  13:42.13     
          14:53.30  16:06.14         
18  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.85  2:13.27  3:22.69  4:32.81  17:25.18   
          5:43.08  6:52.92  8:03.15  9:13.98     
          10:24.51  11:34.57  12:44.46  13:55.14     
          15:05.52  16:15.92         
19  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.34  2:11.16  3:20.95  4:30.09  17:25.30   
          5:40.44  6:50.37  8:00.74  9:11.22     
          10:21.28  11:32.06  12:42.97  13:53.88     
          15:04.96  16:15.89         
20  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:03.09  2:10.78  3:19.76  4:29.61  17:30.14   
          5:40.63  6:51.58  8:02.95  9:13.50     
          10:24.44  11:35.83  12:46.82  13:58.16     
          15:10.17  16:21.03         
21  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.72  2:13.63  3:23.04  4:33.05  17:31.75   
          5:44.18  6:53.67  8:06.40  9:18.44     
          10:28.78  11:39.97  12:52.47  14:03.40     
          15:15.38  16:26.45         
22  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:02.92  2:11.78  3:21.79  4:32.24  17:33.13   
          5:43.13  6:54.03  8:05.76  9:16.90     
          10:28.35  11:39.60  12:51.24  14:02.48     
          15:13.83  16:24.31         
23  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:02.75  2:12.02  3:21.87  4:32.92  17:38.86   
          5:45.60  6:56.69  8:08.85  9:20.77     
          10:33.11  11:44.13  12:55.65  14:07.33     
          15:19.01  16:29.81         
24  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.28  2:15.18  3:27.52  4:40.93  17:52.68   
          5:54.06  7:06.84  8:19.67  9:32.14     
          10:44.63  11:57.43  13:09.54  14:22.34     
          15:33.80  16:43.87         
25  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:04.93  2:14.21  3:25.80  4:38.63  18:04.64   
          5:52.13  7:05.90  8:19.41  9:33.21     
          10:46.85  12:00.55  13:14.47  14:27.69     
          15:41.83  16:54.80         
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
                     
                     
Oskar Strömberg  1994  Simklubben Lödde            DSQ   
                     
                     
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  02 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:29 
 
Resultat Gren 10 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 10, 400m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Jan Bidrman (1966) 4:23.50 1989 FM: Kristian Kron 4:25.89 
EM-kval: 4:24.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    1:00.19  2:10.97  3:24.90    4:27.09   
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:00.86  2:09.42  3:26.88    4:27.55   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.69  2:12.31  3:26.41    4:29.16   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    59.92  2:10.08  3:24.44    4:30.27   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:00.83  2:11.23  3:28.03    4:30.59   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:03.17  2:14.55  3:30.26    4:30.84   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.25  2:13.16  3:32.64    4:38.44   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:02.45  2:15.63  3:37.72    4:41.68   
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:02.77  2:15.38  3:37.92    4:44.23   
10  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.45  2:17.47  3:40.60    4:44.25   
11  Ossian Arvidsson  1992  Uddevalla Sim    1:01.59  2:18.43  3:38.66    4:45.29   
12  Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:05.31  2:18.76  3:43.00    4:46.26   
13  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:04.65  2:17.60  3:41.88    4:46.43   
14  Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.86  2:19.24  3:39.91    4:46.90   
15  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:05.66  2:21.07  3:44.17    4:47.14   
16  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:03.56  2:18.74  3:41.69    4:48.10   
17  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:01.53  2:16.47  3:40.25    4:48.93   
18  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    1:03.70  2:17.35  3:41.08    4:48.99   
19  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:04.17  2:18.37  3:45.74    4:51.13   
20  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:03.73  2:21.84  3:45.40    4:51.62   
21  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:03.11  2:19.31  3:46.82    4:52.27   
22  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    1:04.20  2:20.75  3:49.43    4:56.73   
23  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:06.27  2:24.07  3:48.83    4:56.75   
24  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    1:04.90  2:22.40  3:49.41    4:57.06   
25  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:05.18  2:22.06  3:48.15    4:57.20   
26  Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.52  2:22.00  3:52.70    4:57.32   
27  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:06.39  2:24.57  3:50.47    4:59.42   
28  Alexander Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.52  2:25.05  3:51.19    5:00.35   
29  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.10  2:26.56  3:53.99    5:00.62   
30  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:07.88  2:28.03  3:54.95    5:00.76   
31  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.44  2:28.37  3:57.36    5:02.00   
32  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:06.31  2:27.10  3:55.71    5:02.36   
33  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.45  2:28.83  3:52.68    5:02.61   
34  Carl-Henrik Henriksson  1994  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:07.30  2:28.26  3:51.98    5:03.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:27   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 10, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
MR: Jan Bidrman (1966) 4:23.50 1989 FM: Kristian Kron 4:25.89 
EM-kval: 4:24.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    58.54  2:06.43  3:20.09    4:19.68  Svenskt Rekord 
Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap    1:00.32  2:07.59  3:24.74    4:24.96   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:00.88  2:10.60  3:22.67    4:25.63   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.23  2:10.72  3:23.95    4:26.04   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    59.74  2:09.19  3:22.99    4:26.13   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:03.01  2:14.05  3:29.52    4:28.13   
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    1:03.21  2:17.12  3:38.62    4:42.76   
Mats Westergren  1994  Simklubben Ran    1:02.14  2:15.92  3:38.14    4:43.08   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:27 
 
Resultat Gren 11 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  10:54   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Streamcode 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SR Juniorer: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Henriette Stenkvist (1994) 2:13.32 2011 FM: Sandra Hafström 2:16.90 
EM-kval: 2:15.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.40  1:05.96  1:40.88    2:16.62   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.72  1:06.29  1:41.48    2:17.76   
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    31.65  1:06.64  1:42.54    2:17.87   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.84  1:08.39  1:44.28    2:20.76   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    32.94  1:08.06  1:44.05    2:21.06   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    32.36  1:08.24  1:44.75    2:21.13   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    32.75  1:08.89  1:45.59    2:21.71   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.41  1:10.38  1:46.89    2:23.63   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    32.72  1:09.40  1:46.38    2:23.80   
10  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    34.08  1:10.78  1:47.45    2:24.34   
11  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    34.03  1:10.58  1:47.96    2:24.61   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    34.66  1:11.22  1:48.22    2:25.83   
13  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    33.13  1:09.00  1:46.28    2:25.99   
14  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    34.90  1:09.85  1:47.50    2:26.04   
15  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    34.78  1:11.99  1:49.55    2:27.70   
16  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.75  1:12.02  1:49.66    2:27.83   
17  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    33.92  1:12.59  1:50.49    2:28.03   
18  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    34.85  1:11.79  1:49.97    2:28.32   
19  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.65  1:11.51  1:50.27    2:28.52   
20  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.92  1:13.68  1:51.61    2:29.00   
21  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    34.64  1:12.30  1:51.11    2:29.17   
22  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    34.97  1:12.80  1:51.26    2:29.84   
23  Emma Wahlström  1994  Spårvägen Simförening    34.15  1:12.00  1:50.68    2:29.99   
24  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.86  1:11.68  1:50.67    2:30.03   
25  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    33.74  1:11.20  1:50.48    2:30.15   
26  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    33.80  1:11.59  1:51.07    2:31.71   
27  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    35.44  1:14.17  1:53.58    2:32.30   
28  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    34.10  1:13.81  1:53.71    2:32.77   
29  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.50  1:13.78  1:53.21    2:32.97   
29  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    34.75  1:14.26  1:53.20    2:32.97   
31  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    33.71  1:11.67  1:52.28    2:33.19   
32  Nelly Hansson  1993  Sjöbo Simsällskap    34.24  1:13.06  1:53.53    2:33.87   
33  Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap    33.68  1:12.69  1:53.34    2:34.33   
34  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    35.80  1:14.10  1:54.29    2:34.46   
35  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    35.53  1:14.58  1:55.25    2:34.97   
36  Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    35.57  1:14.68  1:56.00    2:38.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:54 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 11, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Streamcode 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SR Juniorer: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
MR: Henriette Stenkvist (1994) 2:13.32 2011 FM: Sandra Hafström 2:16.90 
EM-kval: 2:15.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    30.32  1:03.13  1:37.76    2:12.99  MR 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.10  1:04.73  1:39.44    2:14.94   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.59  1:06.50  1:42.49    2:19.17   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    33.68  1:08.63  1:44.24    2:19.17   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    34.49  1:09.98  1:46.19    2:21.90   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.28  1:08.89  1:45.60    2:22.41   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    33.06  1:09.62  1:46.28    2:23.41   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    32.95  1:09.53  1:47.22    2:24.10   
Anna Åhlin  1991  Spårvägen Simförening    31.97  1:07.53  1:43.84    2:21.22   
10  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.58  1:10.09  1:47.43    2:24.58   
11  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    33.63  1:10.33  1:47.95    2:25.27   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    33.22  1:09.90  1:47.52    2:25.55   
13  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    35.16  1:11.54  1:48.64    2:25.78   
14  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    34.36  1:10.25  1:47.79    2:26.17   
15  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.00  1:10.18  1:49.07    2:26.48   
16  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    33.27  1:10.86  1:49.08    2:26.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Speedo 
SR: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
SR Juniorer: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013 FM: Mattias Carlsson 55.62 
EM-kval: 55.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.58        57.13   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.25        57.17   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.05        57.50   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.69        58.18   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    28.55        58.61   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    28.38        58.61   
Måns Hjelm  1992  Simklubben Triton    28.27        58.83   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    28.07        58.87   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    28.85        59.42   
10  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.90        59.49   
11  Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap    28.11        59.65   
12  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.00        1:00.16   
12  Oskar Stevens-Jones  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.71        1:00.16   
14  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.97        1:00.45   
15  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.38        1:00.51   
16  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    29.88        1:01.11   
17  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.21        1:01.16   
18  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.04        1:01.20   
19  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.98        1:01.40   
20  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    29.74        1:01.76   
21  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.80        1:02.01   
22  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    29.78        1:02.19   
23  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    30.51        1:02.62   
24  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    30.52        1:02.82   
25  Gustav Hellqvist  1995  Malmö Kappsimningsklubb    30.08        1:02.89   
26  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.25        1:03.20   
27  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    30.05        1:03.32   
28  Tobias Henriksson  1996  Spårvägen Simförening    31.08        1:03.83   
29  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    31.26        1:03.92   
30  Daniel Momeni  1997  Täby Sim    30.85        1:04.05   
31  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    31.01        1:04.16   
32  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    30.26        1:04.65   
33  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    30.84        1:04.69   
34  Filip Hedman  1998  Täby Sim    30.11        1:05.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:48   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Speedo 
SR: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
SR Juniorer: Axel Pettersson (1995) 56.17 2014-04-26 
MR: Mattias Carlsson (1990) 55.62 2013 FM: Mattias Carlsson 55.62 
EM-kval: 55.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.47        55.97   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.58        56.59   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.64        57.31   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    28.38        57.80   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    28.26        58.41   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    28.20        58.44   
Måns Hjelm  1992  Simklubben Triton    28.43        59.25   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    28.55        59.42   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.52        58.78   
10  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    28.85        59.52   
11  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.30        1:00.09   
12  Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap    28.68        1:00.26   
13  Oskar Stevens-Jones  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.81        1:00.99   
14  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.03        1:01.15   
15  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.41        1:01.19   
16  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.55        1:01.56   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:48 
 
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Terry & Friends 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
SR Juniorer: Rebecca Ejdervik (1987) 31.54 2007-03-25 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.65 2012 FM: Jennie Johansson 30.61 
EM-kval: 31.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            30.97   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening            31.88   
Una Finnman  1991  Simklubben Triton            32.11   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            32.22   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            32.49   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.63   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            32.80   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            32.82   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            32.85   
10  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            32.91   
11  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            32.92   
12  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.21   
13  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            33.37   
14  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            33.39   
15  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.48   
16  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            33.54   
17  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            33.65   
18  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            33.71   
19  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.74   
19  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim            33.74   
21  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            33.82   
22  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.02   
23  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            34.04   
24  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            34.07   
25  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            34.10   
26  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.14   
27  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            34.17   
28  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            34.23   
29  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            34.28   
29  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            34.28   
31  Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            34.32   
32  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            34.39   
33  Ida Jaraquemada  1996  Stockholmspolisens Sim IF            34.45   
33  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap            34.45   
35  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            34.60   
36  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägen Simförening            34.66   
37  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            34.68   
38  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            34.85   
39  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            35.11   
40  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            35.16   
41  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians            35.23   
42  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägen Simförening            35.40   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            DSQ   
Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:33   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 13, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Terry & Friends 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-04 
SR Juniorer: Rebecca Ejdervik (1987) 31.54 2007-03-25 
MR: Jennie Johansson (1988) 30.65 2012 FM: Jennie Johansson 30.61 
EM-kval: 31.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            30.39  MR 
Una Finnman  1991  Simklubben Triton            31.92   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening            32.10   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            32.38   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.70   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            32.89   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            33.05   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim            33.79   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            32.57   
10  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.07   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.47   
12  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            33.54   
13  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen            33.74   
14  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            33.83   
15  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            34.04   
16  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            34.10   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:33 
 
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:31   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Swedbank 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008 FM: Henrik Lindau 24.34 
EM-kval: 23.65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.33   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.43   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.48   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.70   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            24.82   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF            24.82   
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.83   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.83   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.83   
10  Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun            24.85   
11  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            24.97   
11  Stefan Nystrand  1981  Spårvägen Simförening            24.97   
13  Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.98   
14  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim            25.02   
15  Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            25.03   
16  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.09   
17  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.10   
18  Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            25.17   
19  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.18   
20  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            25.30   
21  Kim Helander  1992  Tyresö Simsällskap            25.36   
22  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.39   
23  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.47   
24  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            25.64   
25  Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34            25.81   
26  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.82   
26  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            25.82   
28  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            25.85   
29  Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde            25.87   
29  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            25.87   
31  Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb            25.88   
32  Magnus Lundgren  1991  Simklubben Neptun            25.92   
33  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            25.94   
34  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            25.98   
35  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            26.00   
35  Martin Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.00   
37  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            26.05   
38  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            26.07   
39  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.10   
40  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            26.15   
41  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            26.18   
41  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34            26.18   
43  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            26.19   
44  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.20   
45  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.21   
46  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            26.26   
47  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            26.42   
48  Niklas Andersson  1992  Helsingborgs Simsällskap            26.43   
49  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            26.46   
50  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.47   
51  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            26.50   
51  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.50   
53  André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.59   
54  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF            26.61   
55  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            26.63   
55  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap            26.63   
57  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap            26.68   
58  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            26.80   
59  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap            26.99   
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun            DNS   
Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:31 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:01   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Swedbank 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
MR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008 FM: Henrik Lindau 24.34 
EM-kval: 23.65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.21   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.35   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.37   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.49   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            24.53   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.80   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF            24.82   
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            25.21   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.57   
10  Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun            24.67   
11  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim            24.69   
12  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.80   
13  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.89   
14  Stefan Nystrand  1981  Spårvägen Simförening            25.06   
15  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.47   
16  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.81   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:01 
 
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  11:46   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Glasögonmäster 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Therese Alshammar (1977) 57.56 2009 FM: Sarah Sjöström 57.87 
EM-kval: 1:00.27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.77        57.35  MR 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.94        59.70   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.20        1:01.47   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.16        1:01.64   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.62        1:01.65   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.59        1:01.84   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.47        1:02.06   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.80        1:02.54   
Ida Marko-Varga  1985  Simklubben Triton    29.16        1:03.53   
10  Frida Nilsson  1992  Spårvägen Simförening    29.13        1:03.68   
11  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.07        1:04.08   
12  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.52        1:04.26   
13  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton    29.92        1:04.34   
14  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.57        1:04.35   
15  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.48        1:04.47   
16  Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.78        1:04.61   
17  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.61        1:04.63   
18  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.59        1:04.68   
19  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.91        1:04.73   
20  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.31        1:04.83   
21  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.37        1:04.89   
22  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.97        1:05.04   
23  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    30.01        1:05.21   
24  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.85        1:05.25   
25  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.39        1:05.36   
26  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.02        1:05.39   
26  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    29.46        1:05.39   
28  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.91        1:05.51   
29  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.38        1:05.53   
30  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    30.66        1:05.97   
31  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.83        1:06.22   
32  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    30.59        1:06.37   
33  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.51        1:06.44   
34  Anna Jonsson  1994  Väsby Simsällskap    31.08        1:06.66   
35  Therese Nord  1993  Stockholmspolisens Sim IF    30.21        1:06.67   
36  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.56        1:06.73   
37  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.33        1:06.78   
38  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    30.74        1:06.99   
39  Emma Karell  1994  Täby Sim    31.08        1:07.09   
40  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.14        1:07.18   
41  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    30.20        1:07.19   
42  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    31.30        1:07.63   
43  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    31.79        1:07.94   
44  Nelly Hansson  1993  Sjöbo Simsällskap    32.14        1:09.84   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:46 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  18:55   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 15, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Glasögonmäster 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
MR: Sarah Sjöström 57.35 2009 FM: Sarah Sjöström 57.87 
EM-kval: 1:00.27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.41        56.50  MR 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.52        59.20   
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    28.15        1:00.38   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.92        1:01.17   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    28.90        1:01.42   
My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap    28.58        1:01.85   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.90        1:02.04   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.89        1:02.26   
Frida Nilsson  1992  Spårvägen Simförening    29.19        1:03.18   
10  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.85        1:03.64   
10  Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    29.83        1:03.64   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.90        1:03.64   
13  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton    29.70        1:03.86   
13  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.59        1:03.86   
15  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.18        1:04.18   
16  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.50        1:04.52   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:55 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:54   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 17, 4X200m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Brämhults Juice 
SR: Malmö KK (1900) 7:32.04 1989-07-27 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:36.67 2009-07-03 
:MR: SK Neptun 7:29.36 2000 FM: Helsingborgs S 7:32.49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mölndals ASS Lag 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:34.22   
  Isak Eliasson  1996      53.99  1:53.10      1:53.10   
  Patrik Löfgren  1996      55.34  1:56.65      3:49.75   
  Christoffer Carlsen  1992      52.54  1:54.13      5:43.88   
  Robin Andréasson  1988      52.55  1:50.34      7:34.22   
                     
Uddevalla S  Uddevalla Sim            7:35.74   
  Jesper Jonsson  1993      54.36  1:51.66      1:51.66   
  Ossian Arvidsson  1992      56.66  1:56.18      3:47.84   
  Jesper Svensson  1990      55.41  1:56.64      5:44.48   
  Mattias Carlsson  1990      53.10  1:51.26      7:35.74   
                     
Linköpings ASS  Linköpings Allmänna SS            7:36.05   
  Oscar Ekström  1994      54.09  1:50.48      1:50.48   
  Alexander Linge  1992      55.86  1:54.62      3:45.10   
  Kalle Lindborg  1994      57.31  1:57.40      5:42.50   
  Anton Andersson  1993      54.80  1:53.55      7:36.05   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1995  Helsingborgs Simsällskap            7:36.66   
  Gustav Åberg Lejdström  1992      53.83  1:52.73      1:52.73   
  Kristian Kron  1992      55.58  1:54.61      3:47.34   
  Robbin Steén  1987      56.48  1:55.08      5:42.42   
  Oskar Nordstrand  1991      54.98  1:54.24      7:36.66   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:39.25   
  Theo Zätterström  1991      56.00  1:56.86      1:56.86   
  Simon Sjödin  1986      54.82  1:49.67      3:46.53   
  Simon Frank  1990      56.23  1:54.67      5:41.20   
  Magnus Lundgren  1991      55.22  1:58.05      7:39.25   
                     
Stockholmspolisens Sif  Stockholmspolisens Sim IF            7:42.91   
  Joakim Q Hammarlind  1993      55.56  1:54.27      1:54.27   
  Martin Nilsson  1993      54.98  1:58.77      3:53.04   
  Jesper Björk  1993      54.16  1:51.92      5:44.96   
  Sebastian Karlsson  1992      55.35  1:57.95      7:42.91   
                     
Jönköpings SS  1994  Jönköpings Simsällskap            7:47.84   
  Markus Malm  1997      56.34  1:56.22      1:56.22   
  Victor Johansson  1998      56.97  1:57.19      3:53.41   
  Daniel Forndal  1997      55.85  1:56.38      5:49.79   
  Axel Pettersson  1995      59.02  1:58.05      7:47.84   
                     
SK Triton  1994  Simklubben Triton            7:51.34   
  Marcus Svensson  1992      57.11  1:58.65      1:58.65   
  Anton Lundin  1994      55.76  1:58.47      3:57.12   
  Rasmus Wetterborg  1996      56.11  1:57.07      5:54.19   
  Cebastian Christensen  1998      56.68  1:57.15      7:51.34   
                     
Västerås SS  1991  Västerås Simsällskap            7:52.99   
  Gustaf Dahlman  1997      56.56  1:55.22      1:55.22   
  Linus Kanth  1991      56.11  1:55.79      3:51.01   
  Lukas Steiner  1998      58.19  2:00.17      5:51.18   
  Filip Björkholm  1998      59.21  2:01.81      7:52.99   
                     
10  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            7:53.44   
  Antonio Lutula  1993      58.84  2:02.82      2:02.82   
  Gustav Hökfelt  1994      56.18  1:57.52      4:00.34   
  Jacob Thulin  1991      56.02  1:55.42      5:55.76   
  Sebastian Holmberg  1991      57.50  1:57.68      7:53.44   
                     
11  Väsby SS Lag 1  1900  Väsby Simsällskap            7:59.85   
  Markus Fürst  1996      57.65  1:59.37      1:59.37   
  Carl Norlander  1997      58.15  1:59.45      3:58.82   
  Robert Palosaari  1992      56.89  1:58.78      5:57.60   
  Alexander Ozerov  1996      57.76  2:02.25      7:59.85   
                     
12  Mölndals ASS Lag 2  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:00.33   
  Tim Arnesen  1987      59.02  2:01.43      2:01.43   
  Martin Persson  1992      55.93  1:59.23      4:00.66   
  Tor Leander  1999      58.80  2:01.26      6:01.92   
  Filip Holmqvist  1994      56.08  1:58.41      8:00.33   
                     
13  Södertörns SS  1996  Södertörns Simsällskap            8:06.22   
  Joel Huth  1996      56.78  1:58.60      1:58.60   
  Marcus Hagström  1991      1:00.69  2:03.85      4:02.45   
  Markus Kron  1994      58.11  2:01.14      6:03.59   
  Denis Marijanovic  1996      58.59  2:02.63      8:06.22   
                     
14  Skellefteå SS  1992  Skellefte Simsällskap 34            8:06.87   
  Anton Mikaelsson  1993      57.04  1:59.12      1:59.12   
  Benjamin Lindberg  1995      1:00.12  2:07.43      4:06.55   
  Oskar Mikaelsson  1995      55.35  1:56.18      6:02.73   
  Philip Nordenberg  1992      58.69  2:04.14      8:06.87   
                     
15  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            8:09.49   
  Filip Bivesand  1997      59.35  2:00.99      2:00.99   
  Eric Hinderup  1998      58.79  2:00.50      4:01.49   
  William Lindblom  1998      59.75  2:03.36      6:04.85   
  Anton Andersson  1997      59.96  2:04.64      8:09.49   
                     
16  SK Hajen  1994  Simklubben Hajen            8:14.77   
  Petter Fredriksson  1997      57.22  1:59.24      1:59.24   
  Per Christerson  1995      59.33  2:04.58      4:03.82   
  Johan Jönsson  1995      59.25  2:05.06      6:08.88   
  Martin Rogmark  1996      59.59  2:05.89      8:14.77   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1995  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
  Fredrik Olofsson  1994      57.81        1:59.53   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:54 
 
Resultat Gren 18 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  12:43   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Choice 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008 FM: Martina Granström 8:57.10 
EM-kval: 8:51.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:08.42  2:19.94  3:31.35  4:42.14  9:22.67   
          5:52.22  7:03.28  8:14.35       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:07.00  2:17.55  3:28.32  4:39.76  9:22.72   
          5:50.97  7:03.07  8:14.25       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.20  2:19.15  3:30.15  4:40.73  9:23.71   
          5:51.67  7:03.39  8:14.56       
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:07.03  2:18.07  3:30.30  4:42.11  9:27.83   
          5:53.47  7:04.96  8:16.12       
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.71  2:19.81  3:31.81  4:44.11  9:28.26   
          5:55.84  7:07.81  8:20.03       
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:07.11  2:18.44  3:29.93  4:41.54  9:28.45   
          5:53.77  7:05.51  8:18.27       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.26  2:19.18  3:30.34  4:42.22  9:31.11   
          5:54.66  7:07.15  8:20.08       
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.78  2:19.99  3:33.07  4:45.46  9:32.24   
          5:58.22  7:10.58  8:23.27       
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:07.18  2:19.85  3:32.06  4:44.30  9:32.76   
          5:57.29  7:09.82  8:22.23       
10  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.25  2:18.08  3:29.56  4:41.58  9:32.94   
          5:53.82  7:06.83  8:19.78       
11  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:07.82  2:21.15  3:34.39  4:47.18  9:35.55   
          6:00.42  7:13.13  8:25.59       
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:07.40  2:19.66  3:31.79  4:44.22  9:35.64   
          5:56.26  7:10.00  8:23.89       
13  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.92  2:21.09  3:33.72  4:47.45  9:39.00   
          6:01.18  7:14.26  8:27.75       
14  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:07.37  2:20.29  3:33.17  4:46.33  9:39.13   
          5:59.61  7:13.19  8:26.80       
15  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:06.79  2:17.90  3:29.37  4:41.85  9:42.41   
          5:55.63  7:11.49  8:27.49       
16  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:08.32  2:21.84  3:34.88  4:48.60  9:42.80   
          6:02.73  7:16.30  8:30.52       
17  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:08.20  2:21.49  3:35.12  4:48.22  9:43.56   
          6:02.37  7:16.48  8:30.48       
18  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:08.46  2:20.38  3:33.64  4:47.81  9:44.06   
          6:02.29  7:16.99  8:31.42       
19  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.95  2:20.89  3:33.53  4:47.24  9:51.21   
          6:02.24  7:19.35  8:36.40       
20  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:08.33  2:22.14  3:36.53  4:52.39  10:00.47   
          6:09.15  7:26.71  8:44.29       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  12:43 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  03 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  19:23   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 18, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Choice 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:41.86 2008 FM: Martina Granström 8:57.10 
EM-kval: 8:51.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:03.77  2:11.46  3:18.97  4:26.57  8:55.83   
          5:33.84  6:41.81  7:49.69       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.70  2:10.99  3:19.45  4:27.54  9:03.57   
          5:36.55  6:45.48  7:54.67       
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:04.15  2:12.23  3:21.05  4:30.21  9:09.22   
          5:39.81  6:49.80  7:59.55       
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:06.63  2:16.30  3:26.31  4:37.19  9:14.70   
          5:47.20  6:57.63  8:07.80       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.48  2:17.32  3:27.66  4:37.70  9:15.02   
          5:47.50  6:57.66  8:07.41       
Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    1:08.42  2:19.94  3:31.35  4:42.14  9:22.67   
          5:52.22  7:03.28  8:14.35       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:07.00  2:17.55  3:28.32  4:39.76  9:22.72   
          5:50.97  7:03.07  8:14.25       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.20  2:19.15  3:30.15  4:40.73  9:23.71   
          5:51.67  7:03.39  8:14.56       
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:05.95  2:16.36  3:26.74  4:37.32  9:25.27   
          5:48.48  7:01.16  8:14.22       
10  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:07.03  2:18.07  3:30.30  4:42.11  9:27.83   
          5:53.47  7:04.96  8:16.12       
11  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.71  2:19.81  3:31.81  4:44.11  9:28.26   
          5:55.84  7:07.81  8:20.03       
12  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:07.11  2:18.44  3:29.93  4:41.54  9:28.45   
          5:53.77  7:05.51  8:18.27       
13  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.26  2:19.18  3:30.34  4:42.22  9:31.11   
          5:54.66  7:07.15  8:20.08       
14  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.78  2:19.99  3:33.07  4:45.46  9:32.24   
          5:58.22  7:10.58  8:23.27       
15  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:07.18  2:19.85  3:32.06  4:44.30  9:32.76   
          5:57.29  7:09.82  8:22.23       
16  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:07.25  2:18.08  3:29.56  4:41.58  9:32.94   
          5:53.82  7:06.83  8:19.78       
17  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:07.82  2:21.15  3:34.39  4:47.18  9:35.55   
          6:00.42  7:13.13  8:25.59       
18  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:07.40  2:19.66  3:31.79  4:44.22  9:35.64   
          5:56.26  7:10.00  8:23.89       
19  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.92  2:21.09  3:33.72  4:47.45  9:39.00   
          6:01.18  7:14.26  8:27.75       
20  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:07.37  2:20.29  3:33.17  4:46.33  9:39.13   
          5:59.61  7:13.19  8:26.80       
21  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.64  2:17.68  3:28.39  4:40.96  9:40.44   
          5:55.35  7:10.65  8:26.23       
22  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:06.79  2:17.90  3:29.37  4:41.85  9:42.41   
          5:55.63  7:11.49  8:27.49       
23  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:08.32  2:21.84  3:34.88  4:48.60  9:42.80   
          6:02.73  7:16.30  8:30.52       
24  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:08.20  2:21.49  3:35.12  4:48.22  9:43.56   
          6:02.37  7:16.48  8:30.48       
25  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:08.46  2:20.38  3:33.64  4:47.81  9:44.06   
          6:02.29  7:16.99  8:31.42       
26  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.95  2:20.89  3:33.53  4:47.24  9:51.21   
          6:02.24  7:19.35  8:36.40       
27  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:08.33  2:22.14  3:36.53  4:52.39  10:00.47   
          6:09.15  7:26.71  8:44.29       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  03 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:23 
 
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:08   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Terry & Friends 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR Senior: Martin Gustavsson (1980) 27.93 2008 FM: Jacob Zeidler 28.83 
EM-kval: 27.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            27.99   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            28.64   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            28.81   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde            28.84   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.03   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.08   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            29.15   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF            29.30   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.31   
10  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.37   
11  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            29.39   
12  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.57   
13  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            29.77   
13  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            29.77   
15  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun            29.84   
16  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            29.89   
17  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            29.97   
18  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            30.02   
18  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            30.02   
20  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            30.05   
21  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF            30.19   
22  David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            30.28   
23  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            30.40   
24  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.55   
25  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.62   
26  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            30.66   
27  Erik Johansson  1994  Jönköpings Simsällskap            30.67   
28  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap            30.71   
29  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34            30.74   
30  Philip Nordenberg  1992  Skellefte Simsällskap 34            30.76   
31  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            30.83   
32  Tim Petri  1993  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            30.98   
33  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            31.03   
34  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            31.22   
34  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.22   
36  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim            31.24   
37  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.26   
38  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap            31.30   
39  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            31.99   
40  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.19   
41  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            32.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  09:08 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:09   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 19, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Terry & Friends 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SR Juniorer: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
MR Senior: Martin Gustavsson (1980) 27.93 2008 FM: Jacob Zeidler 28.83 
EM-kval: 27.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            27.86  MR 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            28.49   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            28.96   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            28.98   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.17   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.24   
Jacob Zeidler  1994  Simklubben Lödde            29.24   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF            29.43   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.03   
10  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            29.14   
11  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            29.24   
12  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            29.38   
13  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            29.58   
14  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun            29.84   
15  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            30.03   
16  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            30.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  16:09 
 
Resultat Gren 20 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:36   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 20, 400m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Danske Bank 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
SR Juniorer: Stina Gardell (1989) 4:42.71 2009-08-02 
MR: Stina Gardell (1990) 4:42.20 2013 FM: Stina Gardell 4:42.20 
EM-kval: 4:52.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:04.62  2:21.75  3:45.41    4:56.71   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:07.26  2:25.30  3:49.97    4:57.51   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.81  2:25.71  3:53.15    5:00.98   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:06.29  2:23.57  3:52.55    5:01.51   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:08.37  2:30.35  3:59.14    5:05.77   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.18  2:25.48  3:58.73    5:08.40   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:11.11  2:28.51  3:58.15    5:08.96   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:10.68  2:28.89  3:59.49    5:09.46   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:10.43  2:30.63  4:00.75    5:09.72   
10  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    1:09.35  2:28.05  3:59.35    5:12.14   
11  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.18  2:37.72  4:00.78    5:13.24   
12  Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:07.35  2:30.21  4:03.73    5:14.61   
13  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.76  2:29.66  4:03.30    5:15.21   
14  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    1:12.16  2:37.33  4:05.09    5:16.91   
15  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:09.84  2:35.65  4:03.06    5:17.24   
16  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:09.06  2:35.42  4:06.55    5:17.30   
17  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:09.54  2:33.58  4:03.46    5:17.86   
18  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:10.85  2:30.68  4:04.68    5:19.63   
19  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:14.40  2:37.25  4:09.52    5:20.78   
20  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:13.65  2:38.06  4:12.96    5:21.47   
21  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    1:11.76  2:37.60  4:09.08    5:23.05   
22  Emma Karell  1994  Täby Sim    1:10.97  2:38.71  4:08.49    5:24.18   
23  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.55  2:29.98  4:10.90    5:24.36   
24  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:10.48  2:34.92  4:11.49    5:24.44   
25  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:13.98  2:41.90  4:13.73    5:24.92   
26  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:12.47  2:39.01  4:12.83    5:25.31   
27  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    1:12.06  2:40.75  4:14.49    5:25.45   
28  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    1:13.67  2:37.79  4:14.27    5:28.90   
29  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.95  2:37.52  4:17.74    5:30.71   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  09:36 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:16   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 20, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Danske Bank 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
SR Juniorer: Stina Gardell (1989) 4:42.71 2009-08-02 
MR: Stina Gardell (1990) 4:42.20 2013 FM: Stina Gardell 4:42.20 
EM-kval: 4:52.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Stina Gardell  1990  Spårvägen Simförening    1:05.90  2:19.72  3:41.50    4:47.56   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:05.63  2:23.08  3:49.80    4:56.55   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.82  2:25.96  3:51.25    4:57.22   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:07.48  2:26.17  3:55.08    5:01.87   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:07.94  2:27.89  3:55.76    5:03.42   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.30  2:25.63  3:57.92    5:06.13   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:10.92  2:27.81  3:56.67    5:06.85   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:11.27  2:33.62  4:04.36    5:13.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  16:16 
 
Resultat Gren 21 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:48   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Freker Sport 
SR: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
SR Juniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
MR: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008 FM: Mattias Carlsson 26.51 
EM-kval: 25.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            26.45   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            26.51   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun            26.54   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.70   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.73   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            26.83   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            26.88   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            26.92   
Måns Hjelm  1992  Simklubben Triton            27.04   
10  Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap            27.14   
11  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            27.18   
12  Adam Karlsson  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.22   
13  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            27.25   
13  Simon Frank  1990  Simklubben Neptun            27.25   
15  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun            27.54   
16  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim            27.64   
17  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.68   
18  Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            27.71   
19  Kristian Kron  1992  Helsingborgs Simsällskap            27.81   
20  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            27.86   
21  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            27.93   
22  Oskar Stevens-Jones  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.02   
23  Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34            28.06   
24  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            28.07   
25  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            28.17   
26  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            28.31   
27  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton            28.46   
28  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.61   
29  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            28.72   
30  David Schön Svensson  1993  Landskrona Simsällskap            28.77   
31  Filip Hedman  1998  Täby Sim            28.85   
32  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.86   
33  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            28.87   
34  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            28.97   
35  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.05   
36  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            29.08   
37  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund            29.13   
38  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            29.36   
39  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening            29.37   
40  Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            29.50   
41  Daniel Momeni  1997  Täby Sim            29.56   
42  Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen            29.74   
43  Mattias Carlbrand  1994  Karlskrona Simsällskap            30.46   
44  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            30.65   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  09:48 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:19   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 21, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Freker Sport 
SR: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
SR Juniorer: Axel Pettersson (1995) 26.18 2014-04-27 
MR: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008 FM: Mattias Carlsson 26.51 
EM-kval: 25.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.17   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun            26.18   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            26.23   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            26.80   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap            26.86   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            26.86   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.91   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.38   
Måns Hjelm  1992  Simklubben Triton            26.84   
10  Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap            26.88   
11  Adam Karlsson  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.26   
12  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            27.42   
13  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun            27.45   
14  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            27.64   
15  Simon Frank  1990  Simklubben Neptun            27.82   
16  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim            27.90   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  16:19 
 
Resultat Gren 22 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  09:57   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 22, 50m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: SPEED 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.50 2012 FM: Sarah Sjöström 24.97 
EM-kval: 25.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.29  MR 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            25.29   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            25.79   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.08   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.10   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            26.17   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            26.59   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            26.61   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            26.64   
10  Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap            26.71   
11  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            26.85   
12  Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            26.91   
13  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            26.96   
14  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            26.99   
15  Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            27.01   
16  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            27.08   
16  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            27.08   
18  Frida Nilsson  1992  Spårvägen Simförening            27.09   
19  My Fridell  1992  Helsingborgs Simsällskap            27.11   
20  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap            27.14   
21  Christin Heina  1996  Simklubben S 02            27.17   
22  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.46   
23  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb            27.51   
24  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            27.54   
25  Dinah Jönsson  1998  Simklubben Sydsim            27.55   
26  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.59   
27  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            27.60   
28  Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Kungälvs Simsällskap            27.63   
29  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap            27.66   
30  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.67   
31  Frida Börnfors  1994  Malmö Kappsimningsklubb            27.68   
32  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            27.74   
33  Emma Varga  1997  Danderyds Sim            27.76   
34  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            27.87   
35  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton            27.93   
36  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            27.96   
37  Olivia Sjöblom  1997  Södertälje Simsällskap            27.98   
38  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap            28.03   
39  Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            28.25   
40  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.42   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.16  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  09:57 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (50m)    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Borås    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  SSF/SK Elfsborg         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  02 juli 2014         
 
 
Gren 22, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: SPEED 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.50 2012 FM: Sarah Sjöström 24.97 
EM-kval: 25.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            23.98  MR 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            25.08   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            25.55   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            25.95   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            25.96   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            26.33   
Emma Johansson  1991  Simklubben Hajen            26.45   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            26.82   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            26.07   
10  Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap            26.74   
11  Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            26.78   
12  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            26.83   
13  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            26.87   
14  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.03   
15  Klara Andersson  1991  Helsingborgs Simsällskap            27.04