Resultat Gren 1 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:51   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: OLKA 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
MR: Anders Holmertz (1968) 3:44.58 1989-01-01 
FM: Seniorer: Mattias Carlsson 3:46.75 / Juniorer: Adam Paulsson 3:53.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    54.80  1:52.94  2:51.17    3:48.80   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    55.37  1:53.30  2:51.90    3:49.45   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    55.62  1:54.65  2:53.49    3:52.87   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    54.80  1:53.45  2:53.06    3:53.23   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    55.70  1:55.45  2:54.09    3:54.06   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    56.76  1:56.52  2:55.39    3:55.56   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    56.18  1:56.37  2:55.67    3:55.62   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.02  1:56.46  2:56.68    3:55.90   
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    57.28  1:57.41  2:57.43    3:56.25   
10  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    55.62  1:56.58  2:57.34    3:57.08   
11  Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    56.60  1:57.05  2:57.77    3:58.45   
12  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    56.20  1:55.66  2:56.85    3:59.36   
13  Robert Makhinya  1995  Simklubben Neptun    57.54  1:59.15  3:00.53    3:59.55   
14  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    57.19  1:58.38  2:59.87    4:00.61   
15  Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    57.57  1:58.28  2:59.14    4:01.30   
16  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    57.18  1:58.93  3:00.95    4:01.88   
17  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    57.94  1:58.82  3:00.86    4:03.18   
18  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    58.28  2:01.25  3:03.39    4:04.12   
19  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    55.95  1:54.68  2:56.72    4:04.27   
20  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    58.62  2:01.36  3:03.84    4:04.34   
21  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.01  2:01.03  3:02.96    4:04.92   
22  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    58.54  2:00.90  3:03.58    4:05.02   
23  Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    58.11  2:00.16  3:03.28    4:05.14   
24  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    57.47  1:59.29  3:02.74    4:07.51   
25  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    57.30  1:59.29  3:02.98    4:07.63   
26  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    57.75  2:00.61  3:04.04    4:07.66   
27  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    59.90  2:03.35  3:06.45    4:08.63   
28  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:00.00  2:03.35  3:06.56    4:09.73   
29  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    58.88  2:02.45  3:07.02    4:11.93   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  09:51 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: OLKA 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
MR: Anders Holmertz (1968) 3:44.58 1989-01-01 
FM: Seniorer: Mattias Carlsson 3:46.75 / Juniorer: Adam Paulsson 3:53.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    54.58  1:52.31  2:50.06    3:45.99  SJR 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    54.67  1:52.64  2:51.18    3:48.52   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    54.03  1:52.34  2:50.61    3:48.96   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    55.33  1:54.19  2:53.61    3:51.91   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    56.75  1:56.97  2:56.84    3:54.03   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    56.30  1:56.87  2:56.57    3:54.87   
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    57.10  1:57.13  2:57.36    3:55.87   
Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    57.07  1:58.05  2:59.39    4:01.39   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:03   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 2, 200m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: MOLIND & MEDLEY 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 2:09.40 2011-11-25 
FM: Louise Hansson 2:09.98 / Louise Hansson 2:12.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.79  1:01.03  1:39.82    2:11.22   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    28.75  1:03.33  1:43.81    2:14.43   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.79  1:04.46  1:43.95    2:15.32   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.60  1:04.89  1:44.55    2:15.97   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    30.01  1:07.11  1:45.08    2:17.53   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.71  1:04.95  1:45.23    2:18.17   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.15  1:06.13  1:44.77    2:18.41   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.45  1:06.88  1:45.51    2:18.66   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    31.62  1:06.76  1:47.98    2:20.52   
10  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    30.70  1:06.30  1:47.49    2:20.82   
11  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.48  1:09.12  1:48.64    2:21.61   
12  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.00  1:05.08  1:48.74    2:21.77   
13  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.02  1:08.32  1:50.13    2:22.62   
14  Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    29.86  1:08.41  1:47.96    2:22.68   
15  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.96  1:07.77  1:49.32    2:22.70   
16  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.18  1:08.56  1:49.35    2:22.92   
17  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.60  1:08.32  1:50.41    2:23.05   
18  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.76  1:10.94  1:50.40    2:23.74   
19  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.88  1:08.14  1:50.17    2:25.36   
20  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.89  1:08.68  1:53.50    2:27.04   
21  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    31.45  1:10.66  1:53.86    2:27.33   
22  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.73  1:08.25  1:54.82    2:28.44   
23  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens IF SF    31.88  1:10.14  1:54.39    2:28.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:03 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 2, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND & MEDLEY 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 2:09.40 2011-11-25 
FM: Louise Hansson 2:09.98 / Louise Hansson 2:12.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.47  1:00.36  1:38.55    2:09.12  MR 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.87  1:04.10  1:43.02    2:13.47   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    28.81  1:03.52  1:43.26    2:13.67   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    29.67  1:04.33  1:44.37    2:16.98   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.72  1:05.63  1:45.42    2:17.14   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.16  1:06.73  1:44.76    2:17.63   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    30.48  1:05.96  1:44.85    2:17.98   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    31.48  1:06.13  1:46.99    2:19.54   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    30.33  1:05.97  1:46.09    2:18.96   
10  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.99  1:04.55  1:48.59    2:21.13   
11  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.90  1:06.80  1:48.24    2:21.26   
12  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.63  1:09.66  1:49.45    2:22.09   
13  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.54  1:07.85  1:50.09    2:22.38   
14  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.02  1:08.59  1:48.97    2:22.43   
15  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.25  1:08.55  1:50.55    2:22.97   
16  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.18  1:12.12  1:51.92    2:24.98   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 3, 100m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: MOLIND & MEDLEY 
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
SJR: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 
MR: Simon Sjödin (1986) 53.52 2012-11-22 
FM: Sebastian Holmberg 54.77 / Axel Pettersson 56.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.31        54.67   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.11        54.94   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.02        55.35   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    25.45        55.55   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.85        55.59   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    24.97        55.69   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.38        55.93   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    24.70        55.97   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.48        55.99   
10  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.54        56.03   
11  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.26        56.47   
12  Måns Hjelm  1992  Simklubben Triton    25.80        56.52   
13  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.09        57.05   
14  Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.84        57.17   
15  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    26.53        57.39   
15  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.17        57.39   
17  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    26.30        57.52   
18  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.08        57.71   
19  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.65        58.02   
20  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.96        58.20   
21  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    26.34        58.35   
22  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    26.87        58.47   
23  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    28.03        59.75   
24  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.92        59.91   
25  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    27.72        1:00.47   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:53   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 3, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND & MEDLEY 
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
SJR: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 
MR: Simon Sjödin (1986) 53.52 2012-11-22 
FM: Sebastian Holmberg 54.77 / Axel Pettersson 56.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    23.83        53.20  MR 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.97        54.90   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    24.83        54.96   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.39        55.17   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.18        55.29   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    25.47        55.47   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.73        55.75   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.79        56.92   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.53        55.83   
10  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.48        55.86   
11  Måns Hjelm  1992  Simklubben Triton    26.07        56.61   
12  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    26.78        57.23   
13  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    26.24        57.56   
14  Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.96        57.57   
15  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.95        57.70   
16  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.31        57.75   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:53 
 
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:24   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: ARENA 
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 55.78 2013-12-15 
MR: Therese Alshammar (1977) 55.57 2010-12-05 
FM: Sarah Sjöström 56.54 / Sarah Sjöström 57.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.47        58.11   
Therese Alshammar  1977  Täby Sim    27.62        59.64   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    27.77        59.89   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.81        1:00.02   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.16        1:01.06   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.68        1:01.33   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    28.79        1:01.50   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.70        1:01.58   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.92        1:02.26   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.01        1:02.26   
11  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.65        1:02.40   
12  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.40        1:02.59   
13  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    29.22        1:02.81   
14  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.08        1:02.89   
15  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    28.91        1:03.12   
16  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    29.47        1:03.35   
17  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    29.72        1:03.37   
18  Ebba Rosenquist  1989  Trelleborg Sim    29.29        1:03.39   
19  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.54        1:03.43   
20  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.26        1:03.56   
21  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    29.00        1:03.89   
22  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.68        1:03.91   
23  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    29.13        1:04.23   
23  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.83        1:04.23   
25  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.96        1:04.34   
26  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.43        1:04.45   
27  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.34        1:04.71   
28  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.92        1:04.81   
29  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    28.95        1:04.91   
30  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.06        1:05.09   
31  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    30.75        1:06.45   
32  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.59        1:06.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:24 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:08   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: ARENA 
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 55.78 2013-12-15 
MR: Therese Alshammar (1977) 55.57 2010-12-05 
FM: Sarah Sjöström 56.54 / Sarah Sjöström 57.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.52        55.98   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    27.58        59.49   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.75        59.50   
Therese Alshammar  1977  Täby Sim    27.08        59.61   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.71        59.65   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.07        1:00.54   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.48        1:00.64   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.20        1:02.91   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.87        1:01.48   
10  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.95        1:02.15   
11  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.26        1:02.16   
12  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    29.58        1:02.92   
13  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.57        1:03.25   
14  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.05        1:03.36   
15  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    29.69        1:03.65   
16  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.35        1:03.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:08 
 
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SJR: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
MR: Lars Frölander (1974) 23.06 2006-01-01 
FM: Lars Frölander 24.07/ Jonathan Kling 24.40 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun            23.81   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            23.94   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            23.95   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.05   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.05   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            24.06   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.09   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.20   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.23   
10  Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            24.28   
10  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            24.28   
12  Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.30   
12  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            24.30   
14  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.54   
15  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            24.63   
16  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.67   
17  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.69   
18  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            24.72   
19  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            24.76   
20  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            24.83   
20  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.83   
22  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.03   
23  Martin Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.12   
24  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.13   
25  Anton Lüning  1996  Spårvägen Simförening            25.22   
26  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            25.25   
27  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.26   
28  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            25.37   
29  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap            25.41   
29  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34            25.41   
29  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            25.41   
29  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.41   
29  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            25.41   
34  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            25.46   
35  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            25.47   
36  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.64   
37  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            25.72   
38  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            25.76   
39  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.83   
40  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            25.90   
41  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            26.08   
42  André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.10   
43  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.13   
44  Arvid Kjellén  1998  Spårvägen Simförening            26.18   
45  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.33   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:14   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SJR: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
MR: Lars Frölander (1974) 23.06 2006-01-01 
FM: Lars Frölander 24.07/ Jonathan Kling 24.40 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap            23.59   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            23.75   
Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun            23.78   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.85   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            23.91   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            23.94   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            23.99   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.15   
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.08   
10  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            24.14   
11  Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            24.33   
12  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            24.43   
13  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            24.63   
14  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            24.66   
15  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.69   
16  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            24.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:14 
 
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:48   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 6, 100m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: KANSLIET AB 
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
MR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-13 
FM: Jennie Johansson 1:05.64 / Sophie Hansson 1:08.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    31.49        1:07.57   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    31.88        1:07.98   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.18        1:08.73   
Una Finnman  1991  Simklubben Neptun    32.16        1:08.73   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.70        1:08.73   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    32.25        1:08.87   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.60        1:08.87   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    32.70        1:08.98   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.09        1:09.10   
10  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    33.36        1:10.37   
11  Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    33.33        1:10.52   
12  Milana Salih  1997  Simklubben Neptun    33.67        1:10.64   
13  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    33.34        1:11.04   
14  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    33.51        1:11.05   
15  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    32.96        1:11.09   
16  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    33.07        1:11.11   
17  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    33.76        1:11.12   
18  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.65        1:11.48   
19  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.20        1:11.78   
20  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.44        1:11.82   
21  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.37        1:12.30   
22  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.05        1:12.33   
22  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    34.04        1:12.33   
24  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    34.15        1:12.43   
25  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    33.69        1:12.49   
26  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    33.74        1:12.60   
27  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.50        1:12.64   
28  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägen Simförening    34.42        1:13.54   
29  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    34.11        1:13.61   
30  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    34.76        1:13.89   
31  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    35.09        1:14.11   
32  Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    35.46        1:14.15   
33  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.53        1:14.26   
34  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    34.09        1:14.33   
35  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.70        1:14.40   
36  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    35.97        1:15.74   
36  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.40        1:15.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:48 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:22   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 6, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: KANSLIET AB 
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
MR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-13 
FM: Jennie Johansson 1:05.64 / Sophie Hansson 1:08.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    30.46        1:04.94  SR 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    31.74        1:07.37   
Una Finnman  1991  Simklubben Neptun    31.43        1:07.52   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.81        1:08.12   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.18        1:08.33   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    32.24        1:08.57   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.72        1:08.64   
Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    32.50        1:09.23   
Milana Salih  1997  Simklubben Neptun    32.60        1:09.37   
10  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.88        1:09.47   
11  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    32.97        1:10.33   
12  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    33.03        1:10.44   
13  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    33.41        1:10.54   
14  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    33.78        1:11.42   
15  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.59        1:11.55   
16  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    32.47        1:12.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:22 
 
Resultat Gren 7 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 7 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:03   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 7, 200m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
SJR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
MR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
FM: Erik Persson (1994) 2:07.07 / Erik Persson 2:09.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.72  1:02.96  1:36.26    2:09.35   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.49  1:02.30  1:36.01    2:10.73   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    29.91  1:03.18  1:37.19    2:12.39   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    30.62  1:04.48  1:38.57    2:12.88   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    29.79  1:03.54  1:38.30    2:13.47   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    30.23  1:04.80  1:39.03    2:13.82   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    30.46  1:04.29  1:38.73    2:13.96   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    30.18  1:04.40  1:39.15    2:14.90   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.32  1:04.61  1:39.67    2:14.98   
10  Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    30.50  1:05.07  1:39.94    2:15.83   
11  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    31.72  1:05.60  1:40.17    2:16.30   
12  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.55  1:05.14  1:40.81    2:16.76   
13  Kevin Thorvaldsson  1995  Simklubben Neptun    30.50  1:05.48  1:40.85    2:17.00   
14  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    30.92  1:05.15  1:40.59    2:17.03   
15  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.61  1:06.88  1:42.07    2:19.03   
16  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.28  1:06.57  1:42.45    2:19.43   
17  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.34  1:06.07  1:42.36    2:19.54   
18  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    31.20  1:06.48  1:43.12    2:19.98   
19  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    31.05  1:06.12  1:42.61    2:20.00   
20  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    31.72  1:07.12  1:43.20    2:20.25   
21  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.32  1:06.84  1:43.31    2:20.49   
22  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    31.09  1:06.14  1:42.91    2:21.13   
23  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun    31.41  1:06.92  1:43.87    2:22.45   
24  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    31.73  1:07.59  1:45.02    2:23.68   
25  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    33.30  1:10.12  1:48.11    2:26.10   
25  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.12  1:08.98  1:47.11    2:26.10   
27  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    32.64  1:09.77  1:48.18    2:26.55   
28  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.31  1:10.23  1:48.12    2:26.86   
29  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.65  1:09.20  1:47.84    2:27.32   
30  Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.81  1:09.91  1:48.72    2:28.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:03 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:32   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 7, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
SJR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
MR: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
FM: Erik Persson (1994) 2:07.07 / Erik Persson 2:09.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.53  1:02.28  1:35.12    2:07.90   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.07  1:01.52  1:34.53    2:08.41   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    30.04  1:03.00  1:37.15    2:11.07   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    29.73  1:02.76  1:36.86    2:12.24   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.83  1:03.23  1:37.74    2:13.50   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    30.25  1:04.12  1:38.65    2:13.75   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    29.98  1:04.16  1:39.46    2:16.26   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    29.54  1:04.05  1:39.60    2:16.92   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    30.23  1:04.64  1:39.52    2:15.20   
10  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.59  1:04.75  1:40.11    2:15.79   
11  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.45  1:05.20  1:40.81    2:17.38   
12  Kevin Thorvaldsson  1995  Simklubben Neptun    30.85  1:05.69  1:41.32    2:17.53   
13  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    31.16  1:05.68  1:41.04    2:17.65   
14  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.82  1:03.06  1:38.45    2:17.76   
15  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.78  1:07.59  1:43.05    2:18.24   
16  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.20  1:06.33  1:43.45    2:21.62   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:32 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:29   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 9, 4X50m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
SJR: LASS 1:42.19 2009-11-26 
MR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
FM: Väsby SS 1:40.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Triton Lag 1  Simklubben Triton            1:40.44   
  Alba Forés  1998      26.60        26.60   
  Ida Marko-Varga  1985      24.69        51.29   
  Magdalena Kuras  1988      24.02        1:15.31   
  Linnéa Olsson  1994      25.13        1:40.44   
                     
Väsby SS  Väsby Simsällskap            1:40.62   
  Josefin Lindkvist  1993      25.24        25.24   
  Jaqueline Hippi  1996      25.55        50.79   
  Felicia Hedman  1995      25.40        1:16.19   
  Nadja Salomonsson  1992      24.43        1:40.62   
                     
Södertörns SS Lag 1  1993  Södertörns Simsällskap            1:41.55   
  Jessica Eriksson  1993      25.85        25.85   
  Sarah Sjöström  1993      23.53        49.38   
  Lovisa Klarén  1992      25.84        1:15.22   
  Lina Johansson  1994      26.33        1:41.55   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:42.77   
  Jessica Eriksson  1995      26.13        26.13   
  Una Finnman  1991      25.38        51.51   
  Emma Varga  1997      25.65        1:17.16   
  Laura Lajunen  1992      25.61        1:42.77   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:43.08   
  Alma Thormalm  1996      25.58        25.58   
  Klara Thormalm  1998      25.00        50.58   
  Hanna Eriksson  1999      26.58        1:17.16   
  Johanna Pettersson  1996      25.92        1:43.08   
                     
Spårvägen SF  Spårvägen Simförening            1:43.31   
  Anna Åhlin  1991      26.42        26.42   
  Michelle Coleman  1993      23.78        50.20   
  Emma Sundstedt  1998      26.58        1:16.78   
  Malin Wallén  1997      26.53        1:43.31   
                     
Helsingborgs S Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            1:43.91   
  Louise Hansson  1996      25.25        25.25   
  Nike Kruners  1996      26.35        51.60   
  Sophie Hansson  1998      26.16        1:17.76   
  Matilda Weiler  1998      26.15        1:43.91   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:44.06   
  Rebecka Palm  1990      25.48        25.48   
  Emma Magnusson  1998      26.60        52.08   
  Sofia Henell  1997      26.17        1:18.25   
  Vilma Ekström  1994      25.81        1:44.06   
                     
Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            1:45.70   
  Andrea Gustafsson  1996      27.18        27.18   
  Ida Lindborg  1994      25.11        52.29   
  Cassandra Tran  1997      27.07        1:19.36   
  Frida Börnfors  1994      26.34        1:45.70   
                     
10  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:46.24   
  Milana Salih  1997      26.75        26.75   
  Jennie Johansson  1988      25.53        52.28   
  Rebecca Mattsson  1995      26.94        1:19.22   
  Christine Ekman  1994      27.02        1:46.24   
                     
11  Täby S  1977  Täby Sim            1:47.21   
  Frida Berglund  1998      27.92        27.92   
  Therese Alshammar  1977      24.85        52.77   
  Emelie Johansson  1996      27.43        1:20.20   
  Alexandra Uusaro  1995      27.01        1:47.21   
                     
12  Väsby SS Lag 2  Väsby Simsällskap            1:48.12   
  Emma Sjösten  1996      26.15        26.15   
  Louise Halldén  1998      27.22        53.37   
  Josefine Hippi  1994      28.13        1:21.50   
  Tove Sparrman  1996      26.62        1:48.12   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:29 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:20   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 11, 4X200m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 
SJR: Uddevalla Sim 7:16.53 2009-11-27 
MR: SK Neptun 7:10.89 2009-11-27 
FM: Mölndals ASS 7:14.62 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mölndals ASS  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:09.74  SR 
  Isak Eliasson  1996      52.43  1:48.07      1:48.07   
  Christoffer Carlsen  1992      51.20  1:44.58      3:32.65   
  Filip Holmqvist  1994      53.05  1:50.25      5:22.90   
  Robin Andréasson  1988      52.21  1:46.84      7:09.74   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:11.02   
  Jacob Thulin  1991      53.15  1:49.92      1:49.92   
  Simon Frank  1990      52.31  1:49.11      3:39.03   
  Simon Sjödin  1986      50.35  1:43.58      5:22.61   
  Alexander Nyström  1990      52.71  1:48.41      7:11.02   
                     
Uddevalla S  Uddevalla Sim            7:16.94   
  Jesper Jonsson  1993      53.22  1:48.80      1:48.80   
  Jesper Svensson  1990      53.23  1:50.52      3:39.32   
  Mattias Carlsson  1990      51.45  1:46.26      5:25.58   
  Gulliver Koch  1992      53.86  1:51.36      7:16.94   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            7:17.61   
  Daniel Forndal  1997      54.04  1:49.67      1:49.67   
  Filip Grimberg  1998      53.94  1:49.22      3:38.89   
  Axel Pettersson  1995      53.18  1:48.79      5:27.68   
  Victor Johansson  1998      53.39  1:49.93      7:17.61   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            7:17.68   
  Anton Andersson  1993      54.00  1:49.62      1:49.62   
  Pontus Palmqvist  1991      54.64  1:49.99      3:39.61   
  Oscar Ekström  1994      51.73  1:45.45      5:25.06   
  Thomas Törnström  1992      54.10  1:52.62      7:17.68   
                     
Helsingborgs S Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            7:25.02   
  Max Troell  1995      54.64  1:51.64      1:51.64   
  Jesper Björk  1993      53.03  1:49.87      3:41.51   
  Robbin Steén  1987      54.09  1:51.84      5:33.35   
  Daniel Lundahl  1991      53.77  1:51.67      7:25.02   
                     
Väsby SS  Väsby Simsällskap            7:33.75   
  Markus Fürst  1996      54.11  1:51.28      1:51.28   
  Carl Norlander  1997      55.13  1:53.78      3:45.06   
  Samuel Törnqvist  1997      54.78  1:54.08      5:39.14   
  Robert Palosaari  1992      55.41  1:54.61      7:33.75   
                     
SK Triton  Simklubben Triton            7:35.54   
  Rasmus Wetterborg  1996      54.53  1:53.05      1:53.05   
  Cebastian Christensen  1998      55.73  1:53.81      3:46.86   
  Måns Hjelm  1992      55.34  1:56.11      5:42.97   
  Marcus Svensson  1992      53.69  1:52.57      7:35.54   
                     
Helsingborgs S Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            7:37.10   
  Fredrik Olofsson  1994      55.94  1:55.02      1:55.02   
  Viktor Kertes  1996      55.67  1:55.24      3:50.26   
  Simon Plato  1993      55.31  1:54.36      5:44.62   
  Enzo Schön  1996      54.35  1:52.48      7:37.10   
                     
10  Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            7:38.17   
  Filip Bivesand  1997      57.42  1:57.81      1:57.81   
  Jonas Holmström  1992      51.64  1:47.97      3:45.78   
  Eric Hinderup  1998      55.67  1:54.68      5:40.46   
  William Lindblom  1998      56.27  1:57.71      7:38.17   
                     
11  SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            7:39.18   
  Robert Makhinya  1995      55.77  1:53.31      1:53.31   
  Filip Weidlitz  1997      56.50  1:54.38      3:47.69   
  William Lulek  1998      56.29  1:55.32      5:43.01   
  Karl Gustav Gérnyi  1999      57.23  1:56.17      7:39.18   
                     
12  S02  Simklubben S 02            7:40.62   
  Anton Björck-Teuscher  1993      55.45  1:54.94      1:54.94   
  Elias Gausel  1996      54.55  1:55.55      3:50.49   
  Alexander Dimcevski  1995      55.00  1:55.04      5:45.53   
  Johannes Sköld  1996      54.98  1:55.09      7:40.62   
                     
Stockholmspolisens IF SF  Stockholmspolisens IF SF            DSQ   
  Joakim Q Hammarlind  1993      54.21  1:50.69      1:50.69   
  Niclas Eriksson  1998              3:47.84   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  19:20 
 
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  12:19   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 12, 800m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: CHOICE HOTEL 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SJR: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:25.72 2007-11-25 
FM: Céline Bertrand 8:45.21 / Céline Bertrand 8:45.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:02.90  2:09.95  3:17.80  4:26.68  8:58.70   
          5:35.23  6:43.71  7:52.39       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.44  2:14.22  3:23.48  4:32.79  9:08.49   
          5:42.15  6:51.96  8:00.78       
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.03  2:14.09  3:23.79  4:33.25  9:08.49   
          5:42.90  6:51.84  8:01.15       
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:04.96  2:13.66  3:21.95  4:30.87  9:09.71   
          5:40.70  6:51.84  8:02.39       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:05.35  2:14.69  3:24.45  4:34.36  9:10.47   
          5:43.89  6:53.54  8:03.19       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.07  2:16.93  3:25.72  4:34.81  9:11.32   
          5:44.14  6:53.57  8:03.63       
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.35  2:14.46  3:23.89  4:33.88  9:11.64   
          5:43.80  6:54.35  8:03.83       
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:04.72  2:14.15  3:23.83  4:33.60  9:12.27   
          5:44.36  6:54.30  8:04.01       
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:05.94  2:15.15  3:24.91  4:35.38  9:14.53   
          5:45.55  6:55.68  8:05.80       
10  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:06.66  2:17.01  3:27.87  4:36.74  9:16.06   
          5:46.71  6:57.08  8:07.57       
11  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:06.18  2:16.95  3:27.72  4:38.41  9:16.26   
          5:48.99  6:58.36  8:08.10       
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.42  2:14.71  3:24.51  4:34.58  9:16.60   
          5:44.73  6:55.72  8:06.82       
13  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:05.28  2:14.61  3:23.84  4:33.78  9:16.68   
          5:44.02  6:53.87  8:05.22       
14  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.36  2:16.33  3:26.61  4:36.64  9:20.42   
          5:46.91  6:58.00  8:09.34       
15  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:06.28  2:15.91  3:25.13  4:34.50  9:21.41   
          5:45.22  6:57.44  8:10.38       
16  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.21  2:16.32  3:27.37  4:37.67  9:22.82   
          5:48.84  7:00.40  8:11.58       
17  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:04.15  2:13.41  3:23.84  4:35.30  9:23.13   
          5:47.18  6:59.19  8:12.18       
18  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:06.08  2:16.51  3:27.48  4:38.83  9:23.41   
          5:50.06  7:01.62  8:12.84       
19  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    1:06.09  2:16.81  3:27.95  4:39.31  9:28.55   
          5:51.58  7:04.14  8:16.91       
20  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:07.57  2:19.71  3:31.31  4:43.26  9:29.60   
          5:54.99  7:06.87  8:18.83       
21  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:06.12  2:16.74  3:27.36  4:38.71  9:31.31   
          5:51.59  7:05.08  8:19.42       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.00  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  12:19 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  19 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:58   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 12, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: CHOICE HOTEL 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SJR: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:25.72 2007-11-25 
FM: Céline Bertrand 8:45.21 / Céline Bertrand 8:45.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    59.97  2:03.94  3:09.21  4:14.62  8:36.95   
          5:20.43  6:26.76  7:32.65       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.41  2:06.70  3:12.63  4:19.10  8:45.59   
          5:25.00  6:31.80  7:39.53       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.05  2:06.73  3:12.76  4:19.44  8:48.54   
          5:26.93  6:34.36  7:41.88       
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:01.88  2:07.69  3:14.31  4:21.25  8:51.73   
          5:28.86  6:36.86  7:44.19       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:03.39  2:10.00  3:17.11  4:24.53  8:55.21   
          5:32.34  6:40.40  7:48.17       
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:02.90  2:09.95  3:17.80  4:26.68  8:58.70   
          5:35.23  6:43.71  7:52.39       
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:02.58  2:09.14  3:17.07  4:25.41  9:02.08   
          5:34.52  6:43.92  7:53.87       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.44  2:14.22  3:23.48  4:32.79  9:08.49   
          5:42.15  6:51.96  8:00.78       
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.03  2:14.09  3:23.79  4:33.25  9:08.49   
          5:42.90  6:51.84  8:01.15       
10  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:03.75  2:11.29  3:19.50  4:28.79  9:09.48   
          5:38.76  6:49.32  8:00.02       
11  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:04.96  2:13.66  3:21.95  4:30.87  9:09.71   
          5:40.70  6:51.84  8:02.39       
12  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:05.35  2:14.69  3:24.45  4:34.36  9:10.47   
          5:43.89  6:53.54  8:03.19       
13  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.07  2:16.93  3:25.72  4:34.81  9:11.32   
          5:44.14  6:53.57  8:03.63       
14  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.35  2:14.46  3:23.89  4:33.88  9:11.64   
          5:43.80  6:54.35  8:03.83       
15  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:04.72  2:14.15  3:23.83  4:33.60  9:12.27   
          5:44.36  6:54.30  8:04.01       
16  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:05.94  2:15.15  3:24.91  4:35.38  9:14.53   
          5:45.55  6:55.68  8:05.80       
17  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:06.66  2:17.01  3:27.87  4:36.74  9:16.06   
          5:46.71  6:57.08  8:07.57       
18  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:06.18  2:16.95  3:27.72  4:38.41  9:16.26   
          5:48.99  6:58.36  8:08.10       
19  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.42  2:14.71  3:24.51  4:34.58  9:16.60   
          5:44.73  6:55.72  8:06.82       
20  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:05.28  2:14.61  3:23.84  4:33.78  9:16.68   
          5:44.02  6:53.87  8:05.22       
21  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.36  2:16.33  3:26.61  4:36.64  9:20.42   
          5:46.91  6:58.00  8:09.34       
22  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:06.28  2:15.91  3:25.13  4:34.50  9:21.41   
          5:45.22  6:57.44  8:10.38       
23  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.21  2:16.32  3:27.37  4:37.67  9:22.82   
          5:48.84  7:00.40  8:11.58       
24  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:04.15  2:13.41  3:23.84  4:35.30  9:23.13   
          5:47.18  6:59.19  8:12.18       
25  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:06.08  2:16.51  3:27.48  4:38.83  9:23.41   
          5:50.06  7:01.62  8:12.84       
26  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.33  2:13.82  3:24.36  4:35.91  9:24.20   
          5:47.85  6:59.98  8:12.05       
27  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    1:06.09  2:16.81  3:27.95  4:39.31  9:28.55   
          5:51.58  7:04.14  8:16.91       
28  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:07.57  2:19.71  3:31.31  4:43.26  9:29.60   
          5:54.99  7:06.87  8:18.83       
29  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:06.12  2:16.74  3:27.36  4:38.71  9:31.31   
          5:51.59  7:05.08  8:19.42       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  19 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:58 
 
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:57   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: OLKA 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.97 2007-11-23 
FM: Louise Hansson 4:08.81 / Louise Hansson 4:13.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    58.80  2:03.33  3:07.05    4:10.24   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:00.03  2:05.27  3:10.67    4:14.55   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:01.13  2:05.68  3:11.35    4:16.27   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.19  2:05.63  3:11.46    4:16.56   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:02.39  2:08.18  3:13.99    4:19.18   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.71  2:07.65  3:14.31    4:19.83   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:01.11  2:06.84  3:13.52    4:20.69   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:02.48  2:09.54  3:16.38    4:21.03   
Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:02.66  2:08.60  3:14.99    4:22.20   
10  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:02.90  2:09.53  3:15.91    4:22.44   
11  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:02.89  2:10.46  3:17.73    4:24.71   
12  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:03.33  2:10.71  3:18.39    4:25.42   
13  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.30  2:11.01  3:19.27    4:25.54   
14  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:02.86  2:10.16  3:18.71    4:27.33   
15  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:04.55  2:13.45  3:21.51    4:27.66   
16  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:03.76  2:11.60  3:20.28    4:28.62   
17  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.15  2:12.38  3:21.39    4:28.72   
18  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    1:04.80  2:14.02  3:22.13    4:28.88   
19  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:02.91  2:11.43  3:20.87    4:29.30   
20  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:04.14  2:13.30  3:22.59    4:29.52   
21  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:03.03  2:11.51  3:21.18    4:30.87   
22  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:04.33  2:12.85  3:22.39    4:31.13   
23  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:05.09  2:13.42  3:22.31    4:31.17   
24  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    1:02.95  2:11.34  3:20.98    4:31.39   
25  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:04.46  2:13.14  3:22.57    4:32.19   
26  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:05.07  2:15.22  3:25.36    4:33.98   
27  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    1:04.94  2:14.42  3:24.94    4:34.47   
28  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:04.77  2:14.04  3:23.62    4:36.25   
29  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:04.54  2:15.03  3:26.18    4:37.36   
Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  09:57 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: OLKA 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.97 2007-11-23 
FM: Louise Hansson 4:08.81 / Louise Hansson 4:13.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    57.31  1:59.35  3:01.06    4:02.33  SR 
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    59.49  2:03.75  3:07.50    4:10.60   
Frida Berggren  1994  Västerås Simsällskap    1:00.90  2:04.72  3:09.53    4:14.14   
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:01.92  2:06.72  3:12.15    4:17.50   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.76  2:06.96  3:12.46    4:17.53   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.50  2:06.93  3:13.46    4:20.07   
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:02.30  2:08.28  3:15.43    4:20.41   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:02.64  2:07.90  3:14.72    4:21.24   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:11   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: MOLIND & MEDLEY 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:56.04 2013-11-21 
FM: Simon Sjödin 1:56.04 / Jesper Björk 2:00.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    25.89  56.24  1:29.95    1:58.34   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.37  55.67  1:29.91    1:58.50   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.02  56.83  1:30.69    1:59.76   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    26.08  55.76  1:31.22    2:00.61   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.22  57.00  1:31.34    2:01.58   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    26.27  56.87  1:32.13    2:01.59   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.38  56.94  1:32.72    2:01.85   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.14  58.08  1:33.71    2:02.88   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.32  58.97  1:34.15    2:03.38   
10  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.26  58.82  1:34.26    2:03.63   
11  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.38  58.24  1:34.05    2:04.34   
12  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.38  58.62  1:35.68    2:04.53   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    27.39  59.51  1:35.16    2:04.99   
14  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.52  59.48  1:35.94    2:05.45   
15  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.06  59.20  1:36.84    2:05.92   
16  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    27.30  1:00.01  1:36.13    2:06.24   
17  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    27.95  1:00.18  1:37.20    2:06.51   
18  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    27.52  1:01.41  1:36.70    2:07.09   
19  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.72  59.91  1:37.28    2:07.67   
20  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.51  1:01.40  1:38.75    2:07.98   
21  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.52  1:00.03  1:37.88    2:08.28   
22  Anton Björck-Teuscher  1993  Simklubben S 02    27.76  1:00.82  1:38.41    2:08.72   
23  William Lulek  1998  Simklubben Neptun    28.46  1:01.43  1:39.00    2:09.31   
24  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    27.70  1:01.50  1:38.37    2:09.41   
25  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    28.68  1:02.26  1:41.01    2:11.02   
26  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    28.10  1:01.09  1:40.24    2:11.48   
27  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    29.39  1:04.55  1:42.38    2:14.23   
28  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.00  1:02.17  1:43.58    2:14.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:11 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:46   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND & MEDLEY 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.28 2013-12-12 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:56.04 2013-11-21 
FM: Simon Sjödin 1:56.04 / Jesper Björk 2:00.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    25.09  53.94  1:27.27    1:54.63  MR 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    25.59  54.95  1:28.81    1:57.53   
Simon Frank  1990  Simklubben Neptun    25.55  54.85  1:29.29    1:58.38   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    26.99  56.28  1:32.12    2:00.69   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    26.21  56.10  1:31.37    2:01.01   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.75  57.57  1:31.74    2:01.48   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    26.77  56.93  1:33.47    2:04.46   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.08  58.09  1:34.23    2:04.47   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    26.92  57.62  1:34.27    2:02.83   
10  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.34  57.67  1:33.55    2:03.35   
11  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    27.55  58.60  1:35.07    2:04.46   
12  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    27.27  59.48  1:35.47    2:05.26   
13  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.15  59.79  1:36.33    2:05.57   
14  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    26.96  59.48  1:35.88    2:06.62   
15  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    27.58  1:01.68  1:36.30    2:06.76   
16  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.23  1:00.73  1:37.50    2:07.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:46 
 
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:21   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: CHOICE HOTEL & MEDLEY 
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 
MR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
FM: Magdalena Kuras 1:00.14 / Céline Bertrand 1:02.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Una Finnman  1991  Simklubben Neptun    28.69        1:01.71   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.02        1:02.47   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    28.06        1:02.52   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.10        1:02.53   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.18        1:02.81   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.23        1:02.94   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.09        1:03.05   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    29.07        1:03.16   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.54        1:03.32   
10  Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    28.60        1:04.54   
11  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.03        1:04.78   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.59        1:04.83   
13  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    30.19        1:04.97   
14  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.49        1:05.19   
15  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    30.91        1:05.52   
16  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.99        1:05.70   
17  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.29        1:05.74   
18  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    30.76        1:06.09   
19  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    30.04        1:06.18   
20  Emma Varga  1997  Simklubben Neptun    30.08        1:06.32   
21  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    30.80        1:06.50   
22  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    31.58        1:06.64   
23  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.38        1:07.18   
24  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    31.37        1:07.26   
25  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    30.75        1:07.45   
26  Milana Salih  1997  Simklubben Neptun    31.98        1:09.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:21 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:53   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: CHOICE HOTEL & MEDLEY 
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 
MR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
FM: Magdalena Kuras 1:00.14 / Céline Bertrand 1:02.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.13        1:00.06   
Una Finnman  1991  Simklubben Neptun    28.27        1:01.18   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.83        1:01.69   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.01        1:02.32   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.88        1:02.77   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.10        1:02.89   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.01        1:03.41   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    30.03        1:06.05   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.63        1:03.29   
10  Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    28.44        1:03.50   
11  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.45        1:04.19   
12  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.02        1:04.45   
13  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    29.86        1:04.79   
14  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.23        1:05.23   
15  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    29.92        1:05.37   
16  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.12        1:05.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  17:53 
 
Resultat Gren 16 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:34   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 16, 100m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: ARENA 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SJR: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander (1974) 51.44 2010-12-02 
FM: Alexander Nyström 53.13 / Stefan Stojmenovic 54.57 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun    24.50        52.21   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    25.20        53.06   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.64        53.13   
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    24.64        53.20   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.91        53.23   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.71        53.41   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.16        53.59   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.39        53.65   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    25.23        53.80   
10  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.29        53.83   
11  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.97        54.01   
12  Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    24.65        54.12   
13  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    25.09        54.23   
14  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.45        54.70   
15  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    25.44        54.87   
16  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    25.58        55.23   
17  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    25.14        55.24   
18  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    25.64        55.48   
19  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    26.06        55.51   
20  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.51        55.76   
21  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens IF SF    25.75        55.77   
22  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    25.92        55.86   
23  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.11        55.89   
24  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    26.50        56.02   
25  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    25.87        56.14   
26  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    26.28        56.62   
27  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.94        56.77   
28  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.77        56.80   
29  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    26.54        56.86   
30  Robert Makhinya  1995  Simklubben Neptun    26.88        56.89   
31  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    26.35        56.90   
32  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.92        56.95   
33  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.51        57.15   
34  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.73        57.24   
35  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    26.03        57.33   
36  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    26.76        57.34   
37  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens IF SF    26.16        57.39   
38  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.00        57.47   
39  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    27.42        57.49   
40  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton    26.42        57.54   
41  André Gradin  1994  Örebro Simallians    26.00        58.26   
42  Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.94        1:00.44   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:34 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:08   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 16, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: ARENA 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SJR: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander (1974) 51.44 2010-12-02 
FM: Alexander Nyström 53.13 / Stefan Stojmenovic 54.57 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jacob Thulin  1991  Simklubben Neptun    24.32        52.13   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    24.38        52.27  SJR 
Henrik Lindau  1990  Karlskrona Simsällskap    23.94        52.31   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    24.57        52.49   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.60        52.74   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.52        52.78   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.31        53.05   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.13        53.19   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.39        53.52   
10  Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    24.93        54.01   
11  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    25.37        54.55   
12  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    25.35        54.95   
13  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    25.59        55.00   
14  Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.64        55.08   
15  Jonas Holmström  1992  Malmö Kappsimningsklubb    25.72        55.72   
16  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    25.99        55.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:08 
 
Resultat Gren 17 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.90 2013-12-13 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.82 2009-11-27 
FM: Sarah Sjöström 25.35 / Sarah Sjöström 26.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            26.17   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.31   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.49   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.88   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            27.16   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            27.24   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            27.30   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.67   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            27.76   
10  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            27.77   
11  Mathilda Johansson  1991  IFK Lidingö Simklubb            27.90   
12  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            27.97   
13  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            28.02   
14  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            28.04   
15  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            28.10   
16  Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap            28.11   
17  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            28.14   
18  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            28.15   
19  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            28.17   
19  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.17   
21  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap            28.27   
22  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.41   
23  Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening            28.65   
24  Nike Kruners  1996  Helsingborgs Simsällskap            28.67   
25  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb            28.68   
26  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.70   
27  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.71   
28  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap            28.76   
29  Ebba Rosenquist  1989  Trelleborg Sim            28.90   
30  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            28.97   
31  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            29.17   
32  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb            29.21   
33  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening            29.40   
33  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            29.40   
35  Frida Börnfors  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.41   
36  Caroline Andersson-Ekström  1994  Simklubben Sydsim            29.64   
37  Christin Heina  1996  Simklubben S 02            29.76   
Therese Alshammar  1977  Täby Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:14   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.90 2013-12-13 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.82 2009-11-27 
FM: Sarah Sjöström 25.35 / Sarah Sjöström 26.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            25.10   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap            26.34   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.41   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.58   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.96   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            27.15   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            27.20   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.73   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            27.49   
10  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            27.85   
11  Mathilda Johansson  1991  IFK Lidingö Simklubb            27.93   
11  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            27.93   
13  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            27.95   
14  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            27.96   
15  Lina Johansson  1994  Södertörns Simsällskap            28.02   
16  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            28.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:14 
 
Resultat Gren 18 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:58   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: KANSLIET AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SJR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
MR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
FM: Johannes Skagius 59.14 / Johannes Skagius 1:00.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    28.10        59.01   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    28.64        1:00.63   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    28.81        1:00.72   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    28.70        1:01.51   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.39        1:01.67   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    28.76        1:01.73   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    28.98        1:01.96   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.23        1:02.34   
Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34    29.47        1:02.42   
10  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    29.41        1:02.45   
11  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.47        1:02.50   
12  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    29.33        1:02.53   
13  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.43        1:02.68   
14  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    29.27        1:02.82   
15  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    29.29        1:03.38   
16  Kevin Thorvaldsson  1995  Simklubben Neptun    29.06        1:03.47   
17  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    29.94        1:03.58   
18  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.24        1:03.62   
19  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    29.97        1:03.72   
19  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    30.17        1:03.72   
21  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.46        1:04.19   
22  Johan Dahlgren  1986  Simklubben Neptun    29.67        1:04.46   
23  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    30.09        1:04.48   
24  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    30.13        1:04.55   
25  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    30.42        1:04.66   
26  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    30.13        1:05.02   
27  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.25        1:05.15   
28  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    30.26        1:05.72   
28  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.62        1:05.72   
30  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    31.01        1:05.83   
31  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.47        1:05.84   
32  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.25        1:06.40   
33  Johan Andersson  1995  Uddevalla Sim    30.62        1:06.42   
34  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon    30.86        1:07.61   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            DNS   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  10:58 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:22   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: KANSLIET AB 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SJR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
MR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
FM: Johannes Skagius 59.14 / Johannes Skagius 1:00.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    27.66        58.48  SJR 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    28.32        1:00.42   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    28.63        1:00.57   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    28.74        1:01.00   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.38        1:01.42   
Patric Ridell  1993  Simklubben Neptun    28.93        1:01.81   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    29.05        1:01.92   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.05        1:01.98   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    29.19        1:02.40   
10  Joel Falk Hansson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.41        1:02.41   
11  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    29.72        1:02.42   
12  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    29.20        1:02.53   
13  Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.92        1:02.95   
14  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    29.76        1:02.97   
15  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34    29.49        1:03.05   
16  Kevin Thorvaldsson  1995  Simklubben Neptun    29.93        1:03.12   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:22 
 
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Försök) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: CHOICE HOTEL 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Joline Höstman (1988) 2:19.57 2010-12-02 
FM: Joline Höstman 2:21.29 / Jessica Eriksson 2:28.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.52  1:10.78  1:49.20    2:28.02   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.03  1:12.01  1:50.43    2:28.77   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    34.16  1:11.96  1:50.89    2:29.32   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    34.89  1:12.51  1:50.91    2:29.96   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.94  1:13.04  1:52.07    2:30.01   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    34.51  1:12.43  1:50.90    2:30.31   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.38  1:12.86  1:51.61    2:30.58   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.64  1:12.66  1:51.82    2:30.87   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.05  1:13.51  1:52.73    2:31.85   
10  Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    34.83  1:13.51  1:52.88    2:32.27   
11  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.88  1:13.80  1:53.54    2:33.70   
12  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    33.96  1:13.28  1:54.23    2:34.02   
13  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.03  1:14.36  1:53.69    2:34.30   
14  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.12  1:13.81  1:53.90    2:34.88   
15  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.60  1:14.82  1:55.00    2:34.99   
16  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.73  1:13.82  1:53.98    2:35.02   
17  Josefine Möller  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.84  1:13.58  1:54.05    2:35.08   
18  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    34.81  1:14.57  1:55.52    2:36.98   
19  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägen Simförening    35.08  1:15.03  1:55.89    2:38.10   
20  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.51  1:16.12  1:57.33    2:38.35   
21  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.67  1:15.44  1:56.13    2:39.01   
22  Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    36.70  1:16.87  1:57.82    2:39.45   
23  Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    36.58  1:16.86  1:58.45    2:39.69   
24  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.95  1:16.74  1:58.29    2:39.87   
25  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.55  1:14.77  1:56.72    2:39.92   
26  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.96  1:16.71  1:58.52    2:40.58   
27  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    35.87  1:16.93  1:58.64    2:41.07   
28  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    36.34  1:17.54  1:59.80    2:41.85   
29  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    35.25  1:16.64  1:59.28    2:42.34   
30  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    35.90  1:17.53  2:00.78    2:44.17   
31  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    37.32  1:19.56  2:01.90    2:44.52   
32  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    37.52  1:19.85  2:03.47    2:46.94   
33  Milana Salih  1997  Simklubben Neptun    35.64  1:17.78  2:04.59    2:51.59   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:32   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: CHOICE HOTEL 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Joline Höstman (1988) 2:19.57 2010-12-02 
FM: Joline Höstman 2:21.29 / Jessica Eriksson 2:28.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    32.86  1:09.97  1:46.60    2:22.66   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.06  1:09.52  1:46.97    2:25.00   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.42  1:11.76  1:50.30    2:28.72   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.05  1:12.96  1:51.17    2:29.37   
Fanny D Lillieström  1989  Södertörns Simsällskap    34.73  1:12.55  1:50.74    2:29.62   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.15  1:12.30  1:51.20    2:30.33   
Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    34.73  1:13.18  1:52.39    2:31.89   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.20  1:13.92  1:53.18    2:32.81   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.28  1:12.73  1:52.14    2:32.44   
10  Jessica Billquist  1996  Spårvägen Simförening    33.88  1:12.46  1:52.75    2:32.83   
11  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    34.78  1:13.54  1:53.30    2:33.54   
12  Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    34.39  1:13.51  1:54.38    2:34.68   
13  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.36  1:13.52  1:53.96    2:34.92   
14  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.44  1:14.71  1:54.85    2:35.33   
15  Josefine Möller  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.73  1:13.94  1:54.62    2:36.29   
16  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.17  1:14.10  1:55.04    2:36.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.23.02  Utskriftsdatum  20 november 2014 
Licensierad till: IC Control  Utskriftstid  18:32 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2014    Utskriftsdatum  20 november 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  19:33   
  Arrangör  SSF/SK Neptun/Väsby SS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  19 november 2014         
 
 
Gren 21, 4X50m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: MOLIND 
SR: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 
SJR: Täby Sim 1:30.66 2011-02-06 
MR: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 
FM: Mölndals ASS 1:28.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:27.97   
  Alexander Nyström  1990      22.04        22.04   
  Petter Stymne  1983      22.01        44.05   
  Simon Sjödin  1986      21.69        1:05.74   
  Christoffer Vikström  1987      22.23        1:27.97   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:28.12   
  Marcus Piehl  1985      22.31        22.31   
  Lars Frölander  1974      22.13        44.44   
  Oscar Ekström  1994      21.68        1:06.12   
  Pontus Palmqvist  1991      22.00        1:28.12   
                     
Mölndals ASS  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:28.25   
  Isak Eliasson  1996      22.46        22.46   
  Robin Andréasson  1988      21.91        44.37   
  Christoffer Carlsen  1992      21.13        1:05.50   
  Martin Persson  1992      22.75        1:28.25   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:29.10   
  Linus Magnusson  1990      22.73        22.73   
  Pontus Flodqvist  1988      22.35        45.08   
  Sebastian Holmberg  1991      22.22        1:07.30   
  Jacob Thulin  1991      21.80        1:29.10   
                     
Norrköpings KK Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:30.16   
  Stefan Stojmenovic  1993      22.87        22.87   
  Mikael Wåhlin  1989      22.56        45.43   
  Alexander Frost  1997      22.39        1:07.82   
  Marcus Forsgren  1996      22.34        1:30.16   
                     
Uddevalla S  Uddevalla Sim            1:30.56   
  Mattias Carlsson  1990      23.11        23.11   
  Jesper Svensson  1990      22.44        45.55   
  Fredrich Risebrandt  1992      22.64        1:08.19   
  Jesper Jonsson  1993      22.37        1:30.56   
                     
Helsingborgs S Lag 1  Helsingborgs Simsällskap            1:31.42   
  Efrem Ghirmai  1996      23.13        23.13   
  Fabian Steen  1996      22.50        45.63   
  Daniel Lundahl  1991      23.17        1:08.80   
  Jesper Björk  1993      22.62        1:31.42   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            1:31.79   
  Daniel Forndal  1997      23.12        23.12   
  Axel Pettersson  1995      22.23        45.35   
  Filip Grimberg  1998      22.97        1:08.32   
  Victor Johansson  1998      23.47        1:31.79   
                     
SK Laxen Lag 1  Simklubben Laxen            1:32.04   
  Joakim Hvalgren  1993      22.83        22.83   
  John Olsson  1995      22.82        45.65   
  Jonas Ulfskans  1986      23.48        1:09.13   
  Joakim Löfgren  1992      22.91        1:32.04   
                     
SK Triton  Simklubben Triton            1:32.04   
  Måns Hjelm  1992      23.07        23.07   
  Marcus Svensson  1992      22.86        45.93   
  Ahmad Attellesey  1995      23.15        1:09.08   
  Rasmus Wetterborg  1996      22.96        1:32.04   
                     
11  Kungsbacka SS  1990  Kungsbacka Simsällskap            1:32.26   
  Gustav Eriksson  1994      23.47        23.47   
  Jeremy Peter  1988      23.02        46.49   
  Oskar Johansson  1993      23.02        1:09.51   
  Viktor Hörndahl  1995      22.75        1:32.26   
                     
12  Spårvägen SF  Spårvägen Simförening            1:32.39   
  Stefan Nystrand  1981      22.37        22.37   
  Konstantin Sundin  1987      22.97        45.34   
  Christoffer Stolt  1987      23.55        1:08.89   
  Anton Lüning  1996      23.50        1:32.39   
                     
13  Linköpings ASS Lag 2  Linköpings Allmänna SS            1:33.07   
  Thomas Törnström  1992      23.35        23.35   
  Anton Andersson  1993      22.91        46.26   
  Daniel Olsson  1996      23.42        1:09.68   
  Kalle Lindborg  1994      23.39        1:33.07   
                     
14  Helsingborgs S Lag 2  Helsingborgs Simsällskap            1:33.12   
  Max Troell  1995      23.38        23.38   
  Enzo Schön  1996      22.98        46.36   
  Viktor Kertes  1996      23.13        1:09.49   
  Joel Falk Hansson  1994      23.63        1:33.12   
                     
15  SK Laxen Lag 2  Simklubben Laxen            1:33.41   
  Mikael Blum  1995      23.98        23.98   
  David Schön Svensson  1993      23.64        47.62   
  Niclas Hvalgren  1995      23.07        1:10.69   
  Janne Ledin  1994      22.72        1:33.41   
                     
16  Väsby SS  Väsby Simsällskap            1:33.61