Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 2    Utskriftsdatum  10 mars 2014   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:07   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  08 mars 2014         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
ER: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
EJM-kval: 51.02 (1996) / 51.53 (1997) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    24.90        51.07   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.42        51.17   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.12        51.64   
Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  25.28        51.99   
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening    25.01        52.13   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    25.73        52.22   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.60        52.59   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  25.60        53.09   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.93        52.89   
10  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.78        53.05   
11  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.67        53.15   
12  Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    25.72        53.51   
13  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    25.86        53.76   
14  Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  26.19        53.82   
15  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    25.70        54.00   
16  Eetu Soini  1996  Raision Urheilijat  FIN  26.31        54.24   
                     
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Försök 
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
ER: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
EJM-kval: 51.02 (1996) / 51.53 (1997) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.24        51.25   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    25.56        52.11   
Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  25.18        52.12   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.64        52.28   
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening    25.05        52.34   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    25.64        52.87   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  25.69        53.08   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.79        53.15   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.12        53.33   
10  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.87        53.52   
11  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    26.34        53.55   
12  Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  26.06        53.89   
13  Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb    26.13        53.90   
14  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    26.06        53.96   
15  Eetu Soini  1996  Raision Urheilijat  FIN  26.69        54.14   
16  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    25.77        54.32   
17  Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  26.41        54.40   
17  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.16        54.40   
19  Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.19        54.43   
20  Frederik Mariegaard  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.12        54.48   
20  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    26.18        54.48   
22  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap    25.96        54.52   
23  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.24        54.57   
24  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    25.42        54.58   
25  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.52        54.73   
26  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    26.08        55.02   
27  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    26.21        55.09   
28  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    26.92        55.18   
29  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.30        55.36   
30  Ole Martin Bjørklykke  1996  Aalesunds SLK  NOR  27.16        55.47   
31  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    27.10        55.57   
32  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    26.09        55.58   
33  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    26.65        55.59   
34  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.22        55.62   
34  Sebastian Karlsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    26.33        55.62   
36  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.65        55.71   
37  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    26.69        55.99   
38  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.45        56.16   
39  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    27.01        56.23   
40  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    26.98        56.31   
41  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    27.09        56.71   
41  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    27.74        56.71   
43  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    26.90        56.73   
44  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    26.65        56.88   
45  Nils Lervik  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  27.70        56.96   
46  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    26.94        57.03   
47  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    27.90        57.04   
48  Hampus Ny  1990  Strängnäs Simsällskap    27.96        57.29   
49  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.12        57.44   
50  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.33        57.56   
51  Jakob Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap    27.45        57.61   
52  Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap    26.21        57.74   
53  Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun    27.43        57.82   
53  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap    26.95        57.82   
55  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    27.70        58.16   
56  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    27.40        58.64   
57  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    28.55        59.15   
58  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    28.62        59.59   
Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
WR: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
ER: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
EJM-kval: 2:04.32 (1998) / 2:07.25 (1999) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.82  56.20  1:25.81    1:55.76   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.36  1:01.47  1:33.97    2:05.31   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    29.10  1:01.29  1:33.85    2:05.45   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.40  1:01.36  1:33.96    2:05.47   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.56  1:01.84  1:34.44    2:06.42   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.76  1:02.11  1:34.88    2:07.10   
Victoria Rung  1992  Madla Svømmeklubb  NOR  29.49  1:01.26  1:34.12    2:07.63   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.34  1:02.91  1:36.30    2:09.61   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    29.85  1:01.97  1:34.37    2:06.61   
10  Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.08  1:02.73  1:35.96    2:08.37   
11  Josephine Holm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.00  1:02.90  1:36.15    2:08.41   
12  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.90  1:02.69  1:36.19    2:08.68   
13  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    30.62  1:03.63  1:36.73    2:08.95   
14  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    30.31  1:03.15  1:36.53    2:09.18   
15  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.35  1:02.79  1:36.27    2:09.99   
16  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.50  1:03.35  1:37.37    2:12.47   
                     
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Försök 
WR: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
ER: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
EJM-kval: 2:04.32 (1998) / 2:07.25 (1999) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.67  57.93  1:28.75    1:59.04   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    29.55  1:01.43  1:33.66    2:05.88   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.99  1:02.24  1:34.90    2:06.67   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.95  1:02.73  1:35.72    2:07.31   
Victoria Rung  1992  Madla Svømmeklubb  NOR  29.52  1:01.21  1:34.03    2:07.34   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.02  1:02.33  1:35.02    2:07.44   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.18  1:02.68  1:35.67    2:07.74   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.40  1:02.80  1:35.68    2:07.95   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    30.00  1:02.51  1:35.52    2:08.16   
10  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.22  1:02.76  1:35.67    2:08.46  Deltar ej i final 
11  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    30.47  1:02.64  1:35.70    2:08.49  Deltar ej i final 
12  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    30.21  1:03.29  1:36.62    2:08.59   
13  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.18  1:03.21  1:36.38    2:08.91   
14  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.86  1:02.91  1:36.70    2:09.15   
15  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.54  1:03.01  1:36.30    2:09.95   
16  Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.68  1:03.63  1:37.00    2:09.98   
17  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    30.62  1:03.89  1:37.34    2:10.00   
18  Josephine Holm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.99  1:03.01  1:36.58    2:10.34   
19  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    29.88  1:03.01  1:36.96    2:10.61   
20  Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.01  1:04.04  1:37.45    2:10.83   
21  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.01  1:03.84  1:37.55    2:10.97   
22  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.70  1:03.69  1:37.46    2:11.15   
23  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.43  1:04.09  1:38.05    2:11.90   
24  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    30.17  1:03.75  1:39.05    2:12.13   
25  Silje Mari Bjørklykke  2000  Aalesunds SLK  NOR  31.10  1:04.23  1:38.46    2:12.19   
26  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.43  1:03.61  1:38.04    2:12.29   
27  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.17  1:03.29  1:37.25    2:12.33   
28  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    30.66  1:04.05  1:38.96    2:12.99   
29  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.98  1:04.77  1:39.31    2:13.22   
30  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    31.51  1:05.22  1:39.88    2:13.44   
31  Karianne Reinertsen  1997  Bergensvømmerne  NOR  30.79  1:04.46  1:39.57    2:13.62   
32  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.41  1:04.51  1:38.35    2:13.77   
32  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    30.82  1:04.54  1:39.21    2:13.77   
34  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.25  1:05.25  1:39.92    2:13.95   
35  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.28  1:05.13  1:39.41    2:14.13   
36  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    31.10  1:05.17  1:39.96    2:14.23   
37  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.45  1:05.50  1:39.61    2:14.32   
38  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    30.99  1:05.19  1:39.92    2:14.84   
39  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.68  1:04.95  1:40.50    2:15.11   
40  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.86  1:05.36  1:41.42    2:15.22   
41  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap    30.69  1:05.06  1:40.25    2:15.38   
42  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    31.43  1:05.32  1:40.25    2:15.67   
43  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    31.47  1:05.67  1:40.72    2:15.90   
44  Christin Heina  1996  Simklubben S 02    30.91  1:05.67  1:41.12    2:17.13   
45  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    31.53  1:06.40  1:42.23    2:17.41   
46  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    31.54  1:06.82  1:42.78    2:18.58   
47  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    31.74  1:07.36  1:43.73    2:19.24   
48  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    31.98  1:06.64  1:43.06    2:19.28   
49  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  31.65  1:07.64  1:44.80    2:22.65   
                     
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
WR: Cameron van der Burgh (1988) 26.67 2009-07-29 
ER: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Filipp Provorkov  1988  Estonia  EST          28.30   
William Wihanto  1994  Raision Urheilijat  FIN          28.83   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            29.12   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.29   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.43   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            29.88   
Emil Klingberg  1987  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          29.94   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap            30.24   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            29.80   
10  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            30.21   
10  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            30.21   
12  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            30.33   
13  Mikkel Hounsgaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          30.50   
14  Jørgen Scheie Bråthen  1995  Lørenskog-Rælingen KK  NOR          30.58   
15  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.67   
16  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF            30.85   
                     
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Försök 
WR: Cameron van der Burgh (1988) 26.67 2009-07-29 
ER: Hendrik Feldwehr (1986) 26.83 2009-07-28 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Filipp Provorkov  1988  Estonia  EST          28.84   
William Wihanto  1994  Raision Urheilijat  FIN          29.02   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            29.18   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.32   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            29.49   
Emil Klingberg  1987  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          29.56   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap            29.76   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            29.79   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            29.85   
10  Mikkel Hounsgaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          29.88   
11  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            30.08   
11  Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            30.08   
13  Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            30.11   
14  Jørgen Scheie Bråthen  1995  Lørenskog-Rælingen KK  NOR          30.16   
15  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF            30.45   
16  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            30.46   
17  Andreas Manum Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR          30.55   
18  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap            30.61   
19  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            30.70   
20  Berend de Waal  1994  Aalesunds SLK  NOR          30.74   
21  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim            30.77   
22  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            30.78   
23  Nisse Anttila  1987  Varberg Sim            31.12   
24  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            31.34   
25  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            31.36   
26  John Lehkmus  1991  Bergensvømmerne  NOR          31.49   
27  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            31.50   
28  Håkon Brennhagen  1993  Lørenskog-Rælingen KK  NOR          31.65   
29  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.74   
30  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap            31.89   
31  Marcus Heggtveit Løvø  1996  Asker Svømmeklubb  NOR          31.92   
32  David Kruthammar  1997  Täby Sim            32.16   
33  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            32.23   
34  Henrik Bolle  1996  Turebergs Simklubb            32.27   
35  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            32.29   
36  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon            32.55   
37  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening            32.92   
38  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            33.04   
39  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap            33.07   
39  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap            33.07   
41  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim            34.14   
42  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb            34.17   
43  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            34.26   
44  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            34.51   
Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
WR: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
ER: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
EJM-kval: 1:11.67 / 1:13.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.38        1:10.54   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.01        1:11.29   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.95        1:11.46   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    34.57        1:14.27   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    34.88        1:14.54   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    35.15        1:14.61   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    35.21        1:16.13   
Stina Heimnes  1997  Bergensvømmerne  NOR  35.44        1:14.43   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.11        1:14.44   
10  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.07        1:14.49   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.83        1:14.61   
12  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    35.56        1:15.17   
13  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.13        1:15.45   
14  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.48        1:15.51   
Jesephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Försök 
WR: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
ER: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
EJM-kval: 1:11.67 / 1:13.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.49        1:10.36   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.66        1:11.44   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.35        1:12.29   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    33.83        1:14.53   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.17        1:14.55   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    34.85        1:14.61   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    33.82        1:14.88   
Jesephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.76        1:15.04   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.84        1:15.09   
10  Stina Heimnes  1997  Bergensvømmerne  NOR  35.31        1:15.37   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.01        1:15.42   
12  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.19        1:15.55   
13  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.40        1:15.59   
14  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.52        1:15.69   
15  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.86        1:15.87   
16  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    35.96        1:16.05   
17  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    35.07        1:16.35   
18  Allegra Schaer  1988  Red-Fisch Neuchâtel  SUI  35.72        1:16.58   
19  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    35.17        1:16.74   
20  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    35.82        1:16.99   
21  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    36.24        1:17.36   
22  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    36.62        1:17.42   
23  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    36.46        1:17.71   
24  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.18        1:18.01   
25  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    36.52        1:18.45   
26  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    36.21        1:18.59   
27  Linda Holmgren  1993  Skellefte Simsällskap 34    36.78        1:18.70   
28  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.40        1:18.76   
29  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.92        1:19.33   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Men, Finaler 
WR: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
ER: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:20.96 2011-12-03 
EJM-kval: 4:29,09 / 4:33.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.58  2:16.39  3:33.66    4:35.24   
Jacob Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:04.02  2:20.63  3:38.21    4:42.21   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:02.82  2:17.11  3:39.09    4:42.61   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:04.70  2:18.73  3:36.16    4:42.95   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:04.42  2:19.27  3:40.06    4:43.44   
Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  1:03.47  2:20.58  3:41.18    4:51.36   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:06.77  2:24.24  3:48.58    4:53.90   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    1:04.35  2:23.61  3:49.52    4:55.37   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Men, Försök 
WR: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
ER: Laszlo Cseh (1985) 4:06.61 2008-08-10 
SR: Simon Sjödin (1986) 4:20.96 2011-12-03 
EJM-kval: 4:29,09 / 4:33.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.27  2:13.41  3:32.87    4:39.16   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:04.78  2:18.86  3:36.49    4:43.81   
Jacob Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.26  2:21.63  3:39.86    4:45.47   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:03.60  2:18.14  3:40.37    4:46.72   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    1:02.39  2:18.02  3:42.95    4:49.97   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:04.42  2:21.10  3:45.21    4:50.34   
Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  1:02.47  2:18.21  3:41.22    4:51.36   
Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    1:03.06  2:19.67  3:44.67    4:51.39   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:05.16  2:21.80  3:47.81    4:53.88   
10  Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:09.36  2:22.48  3:49.10    4:55.40   
11  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:06.20  2:24.91  3:49.22    4:55.62   
12  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:07.20  2:27.17  3:45.78    4:56.50   
13  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:05.89  2:20.49  3:44.26    4:57.13   
14  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.17  2:23.29  3:49.51    4:57.73   
15  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:05.58  2:24.63  3:54.37    5:01.63   
16  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:05.34  2:22.94  3:54.65    5:04.15   
17  Gard Ruben Fauske  1995  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  1:06.15  2:26.20  3:55.57    5:06.46   
18  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.32  2:29.46  4:01.22    5:09.41   
19  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    1:09.29  2:31.28  4:02.62    5:16.74   
                     
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
WR: Dana Vollmer (1987) 55.98 2012-07-29 
ER: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
EJM-kval: 1:01.96 / 1:03.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.42        57.41   
Elise Næss Olsen  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.73        1:00.95   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.38        1:01.35   
Emilie Olsen Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  30.06        1:03.82   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.98        1:04.45   
Laura Mäki  1997  Raision Urheilijat  FIN  30.31        1:04.60   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    29.95        1:04.95   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.92        1:05.07   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    30.73        1:05.04   
10  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    30.00        1:05.16   
11  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.91        1:05.34   
12  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.83        1:05.71   
13  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.58        1:05.86   
14  Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  31.03        1:05.89   
15  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.29        1:06.23   
16  Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.07        1:06.59   
                     
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Försök 
WR: Dana Vollmer (1987) 55.98 2012-07-29 
ER: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
EJM-kval: 1:01.96 / 1:03.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.71        58.66   
Elise Næss Olsen  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.64        1:00.86   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    28.76        1:01.04   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.74        1:03.94   
Emilie Olsen Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  30.36        1:04.05   
Laura Mäki  1997  Raision Urheilijat  FIN  30.03        1:04.55   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    29.74        1:04.72   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.15        1:05.54   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.59        1:05.57   
10  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    30.15        1:05.65   
11  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.17        1:05.71   
12  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.47        1:05.92   
13  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.08        1:06.00   
14  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    30.39        1:06.22   
15  Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  30.51        1:06.52   
16  Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.28        1:06.68   
17  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.93        1:06.95   
18  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.84        1:07.19   
19  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.04        1:07.30   
20  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    31.70        1:07.39   
21  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    31.41        1:07.68   
22  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    32.52        1:07.71   
23  Mathilda Gärdesmed  1994  Varberg Sim    31.25        1:07.97   
24  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    30.87        1:08.05   
25  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.08        1:08.08   
26  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.65        1:08.19   
27  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.91        1:08.20   
28  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.28        1:08.26   
29  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.59        1:08.60   
30  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.04        1:08.87   
31  Caroline Andersson-Ekström  1994  Simklubben Sydsim    31.49        1:09.97   
32  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    33.26        1:10.28   
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
WR: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
ER: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
SR: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
EJM-kval: 57.21 / 58.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.43        57.02   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.02        57.62   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.70        57.99   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  27.80        58.24   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    29.03        58.53   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.95        58.83   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    28.43        59.35   
Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap    29.18        59.54   
Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  29.13        58.76   
10  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.87        59.27   
11  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.01        59.81   
12  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    29.07        59.95   
13  Henrik Søfteland  1995  Bergensvømmerne  NOR  29.75        1:00.29   
14  Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN  28.62        1:00.40   
15  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.88        1:01.45   
16  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    30.18        1:01.81   
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Försök 
WR: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
ER: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
SR: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
EJM-kval: 57.21 / 58.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.61        57.96   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.85        58.21   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.73        58.64   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.49        58.85   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    29.02        59.09   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  28.41        59.21   
Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap    28.48        59.33   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    28.69        59.41   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.79        59.50   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.23        59.88   
11  Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN  29.18        1:00.00   
12  Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  29.57        1:00.12   
13  Henrik Søfteland  1995  Bergensvømmerne  NOR  29.39        1:00.41   
14  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    29.38        1:00.81   
15  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    30.19        1:01.57   
16  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    30.09        1:01.77   
17  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.07        1:02.22   
18  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    29.86        1:02.70   
19  Filip Hedman  1998  Täby Sim    30.15        1:03.17   
20  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    30.75        1:03.34   
21  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    30.74        1:03.61   
22  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    30.79        1:03.84   
23  David Schön Svensson  1993  Landskrona Simsällskap    30.77        1:03.85   
24  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    31.21        1:04.18   
25  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.00        1:04.34   
26  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    30.81        1:04.42   
27  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    30.52        1:04.81   
28  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    30.86        1:04.83   
29  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    31.81        1:04.92   
30  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    31.94        1:06.17   
31  Gard Ruben Fauske  1995  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  32.02        1:08.78   
                     
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
WR: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
ER: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran            29.50   
Michelle Coleman  1993  Spårvägens Simförening            29.64   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.94   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            30.08   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.36   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            30.41   
Eveliina Kallio  1999  Raision Urheilijat  FIN          30.66   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            30.94   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            31.18   
10  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            31.24   
11  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.44   
12  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            31.75   
13  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            31.77   
14  Daniella Bender  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          31.88   
15  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            32.08   
16  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap            32.44   
                     
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Försök 
WR: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
ER: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägens Simförening            29.44   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran            29.69   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            29.85   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            30.32   
Eveliina Kallio  1999  Raision Urheilijat  FIN          30.73   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap            30.83   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            30.94   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            31.20  Deltar ej i final 
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            31.29   
10  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            31.43   
10  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            31.43   
12  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            31.55   
13  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            31.79   
14  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            32.06   
15  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap            32.09   
16  Daniella Bender  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          32.17   
17  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap            32.18  Deltar ej i final 
18  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            32.25   
19  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap            32.33   
20  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            32.41   
21  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton            32.45  Deltar ej i final 
22  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            33.28   
23  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap            33.81   
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
WR: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
ER: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
EJM-kval: 2:02.80 / 2:06.91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.47  58.69  1:29.84    2:00.33   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.72  59.45  1:31.84    2:04.11   
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.24  1:00.73  1:34.04    2:08.23   
Sindri Jakobsson  1991  Bergensvømmerne  NOR  27.66  59.79  1:33.16    2:08.59   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    29.48  1:02.20  1:35.24    2:09.60   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN  28.90  1:02.76  1:36.31    2:10.13   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.88  1:03.79  1:37.88    2:12.54   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    29.52  1:02.58  1:37.86    2:13.69   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    28.31  1:00.90  1:35.62    2:11.39   
10  Cruiz Llupa  1997  Simklubben Sydsim    29.60  1:02.56  1:37.01    2:12.36   
11  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.81  1:03.51  1:38.79    2:14.52   
12  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.78  1:04.26  1:39.37    2:14.91   
13  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    30.27  1:04.65  1:39.99    2:17.10   
14  Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.43  1:05.01  1:40.69    2:17.63   
15  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    28.89  1:02.78  1:39.89    2:18.29   
16  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    31.29  1:07.70  1:46.71    2:26.68   
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Försök 
WR: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
ER: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
EJM-kval: 2:02.80 / 2:06.91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    28.67  1:00.94  1:33.92    2:05.55   
Sindri Jakobsson  1991  Bergensvømmerne  NOR  28.26  1:00.15  1:33.38    2:07.09   
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.35  1:00.39  1:33.78    2:08.04   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.34  1:00.15  1:34.47    2:09.72   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    29.25  1:01.43  1:34.92    2:10.52   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN  28.28  1:01.21  1:35.51    2:10.86   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    29.35  1:02.54  1:36.86    2:11.14   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.38  1:02.74  1:38.11    2:13.50   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    29.25  1:02.51  1:37.71    2:13.90   
10  Cruiz Llupa  1997  Simklubben Sydsim    29.05  1:02.43  1:37.56    2:15.74   
11  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.63  1:03.43  1:39.44    2:15.94   
12  Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.73  1:03.84  1:39.45    2:17.61   
13  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    30.06  1:04.32  1:40.41    2:17.65   
14  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    30.74  1:05.66  1:42.13    2:18.06   
15  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    29.90  1:04.28  1:41.46    2:18.61   
16  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    31.66  1:07.20  1:43.64    2:20.35   
17  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    30.35  1:05.52  1:42.31    2:21.10   
18  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    31.31  1:07.02  1:44.76    2:23.52   
19  Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun    30.76  1:07.57  1:48.29    2:28.80   
Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 200m Medley Women, Finaler 
WR: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
ER: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
EJM-kval: 2:20.16 / 2:22.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.80  1:06.45  1:47.19    2:18.02   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.96  1:07.15  1:48.02    2:20.59   
Hilla Kortetjärvi  1996  Raision Urheilijat  FIN  31.00  1:07.29  1:50.69    2:23.86   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.58  1:08.68  1:51.58    2:24.03   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.33  1:11.28  1:52.46    2:24.22   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    31.09  1:08.54  1:51.88    2:24.49   
Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.65  1:10.49  1:53.52    2:27.69   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    32.05  1:09.93  1:53.71    2:29.17   
Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  31.18  1:09.65  1:52.34    2:25.69   
10  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    32.25  1:10.63  1:54.16    2:27.40   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.59  1:12.98  1:54.28    2:27.53   
12  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.62  1:10.95  1:54.41    2:27.58   
13  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.89  1:10.98  1:54.72    2:28.92   
14  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    31.76  1:10.57  1:53.89    2:29.57   
15  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    32.12  1:11.89  1:56.39    2:30.24   
16  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.73  1:15.09  1:57.28    2:32.47   
                     
 
Gren 10, 200m Medley Women, Försök 
WR: Ariana Kukors (1989) 2:06.15 2009-07-27 
ER: Katinka Hosszu (1989) 2:07.46 2009-07-27 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
EJM-kval: 2:20.16 / 2:22.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.89  1:06.60  1:48.11    2:19.45   
Janna Ovaska  1996  Raision Urheilijat  FIN  30.63  1:06.53  1:47.61    2:22.17  Deltar ej i final 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.28  1:08.46  1:49.75    2:23.19   
Hilla Kortetjärvi  1996  Raision Urheilijat  FIN  31.17  1:08.72  1:51.58    2:24.29   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.33  1:10.92  1:52.60    2:25.41   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    31.01  1:09.21  1:52.96    2:25.74   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.41  1:07.88  1:52.02    2:25.87   
Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    31.56  1:09.08  1:52.17    2:26.29   
Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.64  1:10.41  1:52.83    2:27.04   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.09  1:11.58  1:55.60    2:28.49   
11  Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  31.20  1:10.43  1:54.61    2:29.02   
12  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    32.49  1:11.38  1:55.57    2:29.24   
13  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    31.89  1:11.27  1:55.51    2:29.30   
14  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.79  1:12.80  1:55.02    2:29.41   
15  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.28  1:10.08  1:56.18    2:30.17  Deltar ej i final 
16  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    32.82  1:11.79  1:56.92    2:30.50  Deltar ej i final 
17  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.32  1:11.65  1:56.09    2:30.70   
18  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    32.02  1:11.03  1:54.71    2:30.76   
19  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.23  1:14.34  1:56.01    2:30.94   
20  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    32.14  1:10.89  1:56.82    2:31.03   
21  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.80  1:11.40  1:57.17    2:31.46   
22  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    32.91  1:13.48  1:56.70    2:31.49   
23  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    32.88  1:12.41  1:57.48    2:31.83   
24  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    32.36  1:11.59  1:57.40    2:31.84   
25  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.00  1:11.77  1:56.91    2:31.98   
26  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    32.05  1:11.80  1:55.72    2:32.10   
27  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.43  1:12.03  1:57.32    2:32.89   
28  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    33.00  1:11.78  1:57.87    2:33.28   
29  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    32.77  1:13.72  1:58.89    2:33.69   
30  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    32.57  1:15.54  1:58.47    2:34.06   
31  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    33.82  1:16.48  1:57.67    2:34.16   
32  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.32  1:16.05  1:59.65    2:34.22   
33  Stina Heimnes  1997  Bergensvømmerne  NOR  35.44  1:17.02  1:57.46    2:34.42   
34  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    32.64  1:13.78  2:00.18    2:36.11   
35  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    32.91  1:15.48  2:00.48    2:36.36   
36  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    33.34  1:17.57  1:59.77    2:36.74   
37  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.92  1:19.58  2:01.98    2:39.94   
                     
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
WR: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
ER: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
EJM-kval: 3:56,86 / 4:01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Henrik Christiansen  1996  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  58.09  1:58.44  2:58.71    3:56.73   
Eetu Piiroinen  1995  Simmis Grani  FIN  57.81  1:58.54  2:58.86    3:57.32   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    57.93  1:58.65  2:59.29    3:58.63   
Ole Martin Bjørklykke  1996  Aalesunds SLK  NOR  58.09  1:59.57  3:01.41    4:01.79   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  57.06  1:58.89  3:01.55    4:04.53   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    59.47  2:02.31  3:05.87    4:07.28   
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    59.55  2:02.50  3:06.31    4:08.36   
Eetu Soini  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:01.10  2:05.67  3:10.05    4:13.46   
                     
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Försök 
WR: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
ER: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
EJM-kval: 3:56,86 / 4:01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Henrik Christiansen  1996  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  58.50  1:59.39  2:59.93    3:58.89   
Eetu Piiroinen  1995  Simmis Grani  FIN  58.22  1:59.61  3:00.24    4:00.13   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    57.91  1:58.90  3:00.51    4:04.04   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  57.64  2:00.16  3:02.73    4:05.87   
Ole Martin Bjørklykke  1996  Aalesunds SLK  NOR  59.40  2:02.22  3:05.99    4:08.57   
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    59.67  2:03.00  3:07.31    4:09.75   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:00.68  2:04.95  3:08.38    4:10.14   
Eetu Soini  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:00.72  2:04.78  3:08.67    4:10.60   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    1:01.98  2:05.95  3:08.71    4:10.81   
10  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    58.94  2:02.20  3:06.61    4:11.27   
11  Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  57.62  2:02.73  3:08.45    4:11.40   
12  Frederik Mariegaard  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  59.89  2:04.17  3:08.94    4:12.62   
13  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    1:00.87  2:05.68  3:10.95    4:13.42   
14  Jonas Aanby  1995  Bergensvømmerne  NOR  59.50  2:03.19  3:08.50    4:14.34   
15  Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:01.53  2:07.18  3:12.25    4:16.93   
16  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:02.08  2:07.06  3:12.64    4:17.17   
17  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    1:00.59  2:06.73  3:12.81    4:17.83   
18  Roope Lehtonen  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:02.08  2:08.41  3:13.50    4:18.10   
19  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    1:01.04  2:05.28  3:10.79    4:18.21   
20  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:01.75  2:07.72  3:14.16    4:18.49   
21  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.48  2:08.64  3:14.53    4:18.65   
22  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    1:03.13  2:09.22  3:15.22    4:18.94   
23  Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    1:01.06  2:06.01  3:11.98    4:19.05   
24  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.78  2:06.74  3:12.78    4:19.68   
25  Nils Lervik  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  1:03.33  2:11.20  3:16.14    4:20.99   
26  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:02.84  2:08.99  3:16.06    4:22.34   
27  Sebastian Karlsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    1:01.68  2:08.53  3:15.96    4:22.59   
28  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.14  2:10.68  3:17.62    4:23.41   
29  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:01.28  2:08.40  3:16.30    4:23.70   
30  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:01.50  2:08.06  3:15.80    4:24.60   
31  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    1:04.94  2:14.09  3:19.55    4:25.16   
32  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.71  2:10.13  3:18.76    4:25.97   
33  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:04.43  2:10.81  3:18.65    4:27.38   
34  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.51  2:11.08  3:19.02    4:27.50   
35  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:02.03  2:09.89  3:19.19    4:27.61   
36  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:02.74  2:11.45  3:19.09    4:27.79   
37  Jakob Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap    1:04.44  2:12.67  3:21.21    4:29.87   
38  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:02.50  2:12.07  3:21.75    4:30.96   
39  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    1:03.50  2:12.62  3:22.94    4:32.27   
40  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:04.86  2:15.18  3:26.68    4:36.63   
41  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:04.17  2:14.33  3:25.83    4:36.93   
42  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:02.43  2:12.61  3:25.66    4:36.95   
43  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:04.31  2:17.26  3:28.91    4:38.32   
44  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:04.16  2:14.83  3:28.32    4:41.70   
                     
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
WR: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
ER: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.87   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.43   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            26.46   
Allegra Schaer  1988  Red-Fisch Neuchâtel  SUI          26.52   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            26.54   
Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap            26.56   
Elise Næss Olsen  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          26.82   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            26.89   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.83   
10  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            27.04   
11  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            27.29   
12  Victoria Rung  1992  Madla Svømmeklubb  NOR          27.42   
13  Eveliina Kallio  1999  Raision Urheilijat  FIN          27.43   
14  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            27.57   
15  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            27.70   
16  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap            27.71   
                     
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Försök 
WR: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
ER: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            25.43   
Allegra Schaer  1988  Red-Fisch Neuchâtel  SUI          26.50   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            26.54   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.59   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            26.79   
Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap            26.93   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun            26.97   
Elise Næss Olsen  1997  Asker Svømmeklubb  NOR          27.11   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          27.16   
10  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            27.18   
11  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            27.20   
12  Victoria Rung  1992  Madla Svømmeklubb  NOR          27.40   
13  Eveliina Kallio  1999  Raision Urheilijat  FIN          27.47   
14  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            27.54   
15  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap            27.68   
16  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            27.69   
17  Emma Varga  1997  Danderyds Sim            27.72   
18  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.73   
19  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            27.77   
20  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            27.80   
21  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap            27.82   
22  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            27.85   
23  Natalie Kosiander  1998  Lørenskog-Rælingen KK  NOR          27.88   
24  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap            27.95   
25  Christin Heina  1996  Simklubben S 02            28.06   
26  Linda Holmgren  1993  Skellefte Simsällskap 34            28.07   
27  Jesephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          28.13   
28  Sara Linné  1997  Göteborg Sim            28.15   
29  Alba Forés  1998  Simklubben Triton            28.21   
29  Josephine Holm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          28.21   
31  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            28.30   
32  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            28.33   
33  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            28.41   
34  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            28.42   
35  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap            28.59   
36  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap            28.64   
37  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap            29.02   
38  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            29.05   
39  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            29.16   
40  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            29.17   
41  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            29.23   
42  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            29.48   
43  Daniella Bender  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          29.62   
                     
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Finaler 
WR: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
ER: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
EJM-kval: 2:18.40 / 2:20.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.83  1:05.86  1:40.94    2:15.95   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.29  1:06.19  1:41.77    2:18.84   
Andreas Manum Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  32.32  1:09.07  1:46.11    2:23.45   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    32.19  1:09.08  1:46.17    2:24.55   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    33.12  1:10.03  1:48.21    2:26.01   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    31.91  1:08.79  1:47.57    2:26.49   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    32.10  1:09.18  1:47.61    2:26.71   
Emil Klingberg  1987  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.72  1:10.62  1:49.76    2:29.84   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.63  1:09.59  1:47.94    2:24.25   
10  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    32.84  1:09.33  1:47.41    2:25.33   
11  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    33.33  1:11.25  1:49.68    2:27.97   
12  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    32.75  1:10.68  1:49.21    2:28.70   
13  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    33.50  1:11.43  1:50.52    2:29.05   
14  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    33.64  1:11.66  1:50.38    2:30.08   
15  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    34.01  1:12.30  1:51.95    2:32.61   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Försök 
WR: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
ER: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:13.81 2004-05-12 
EJM-kval: 2:18.40 / 2:20.32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.70  1:08.46  1:44.30    2:19.96   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    31.51  1:06.85  1:43.75    2:21.24   
Emil Klingberg  1987  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.32  1:09.64  1:48.09    2:25.20   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    32.23  1:09.47  1:47.51    2:25.56   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.95  1:10.03  1:47.39    2:25.67   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    31.91  1:08.28  1:47.33    2:25.74   
Andreas Manum Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  33.40  1:11.03  1:48.57    2:26.17   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    33.47  1:11.44  1:48.68    2:26.24   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    32.96  1:09.61  1:47.53    2:26.40   
10  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.91  1:11.10  1:49.48    2:26.87   
11  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    33.01  1:10.85  1:49.22    2:27.09   
12  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    32.73  1:10.04  1:48.53    2:27.28   
13  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    33.73  1:11.54  1:50.41    2:29.12   
14  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    33.37  1:11.60  1:49.96    2:29.19   
15  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    33.87  1:11.72  1:50.73    2:30.00   
16  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    33.92  1:12.23  1:51.65    2:30.10   
17  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF    33.83  1:12.22  1:51.03    2:30.65   
18  Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    32.15  1:09.29  1:48.96    2:30.69   
18  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    33.74  1:11.75  1:50.72    2:30.69   
20  Jacob Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.27  1:13.39  1:52.56    2:31.30   
21  Marcus Heggtveit Løvø  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  33.58  1:11.34  1:51.01    2:31.46   
22  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.35  1:10.51  1:50.62    2:31.82   
23  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    33.46  1:11.79  1:51.30    2:32.35   
24  Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  34.85  1:12.86  1:53.00    2:34.22   
25  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    35.03  1:13.98  1:53.96    2:34.31   
26  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    33.89  1:12.56  1:53.31    2:35.00   
27  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    34.38  1:13.38  1:53.96    2:36.24   
28  Håkon Brennhagen  1993  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  36.77  1:16.86  1:56.99    2:36.31   
29  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    35.50  1:15.47  1:56.68    2:37.40   
30  Jørgen Scheie Bråthen  1995  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  33.87  1:12.87  1:55.45    2:37.89   
31  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    35.25  1:14.46  1:56.22    2:38.85   
32  Mikkel Hounsgaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.83  1:14.10  1:56.56    2:38.95   
33  Nisse Anttila  1987  Varberg Sim    33.34  1:12.59  1:54.87    2:39.46   
34  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    36.24  1:18.53  2:02.98    2:48.55   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 1500m Freestyle Women, Finaler 
WR: Katie Ledecky (1997) 15:36.53 2013-07-30 
ER: Lotte Friis (1988) 15:38.88 2013-07-30 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 16:39.98 2007-06-25 
EJM-kval: 17:29.64 / 17:38.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:05.36  2:14.40  3:23.99  4:33.70  17:06.92   
          5:43.45  6:52.68  8:02.35  9:12.18     
          10:20.87  11:28.68  12:36.64  13:44.52     
          14:52.68  16:00.85         
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.80  2:14.19  3:24.14  4:34.13  17:23.23   
          5:43.20  6:52.87  8:02.52  9:12.50     
          10:22.13  11:31.87  12:42.85  13:54.26     
          15:05.89  16:16.96         
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:06.11  2:16.60  3:27.21  4:37.94  17:23.40   
          5:48.12  6:58.56  8:08.51  9:18.34     
          10:28.62  11:38.73  12:49.39  14:00.06     
          15:10.39  16:18.58         
Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:06.65  2:17.73  3:29.11  4:41.26  17:36.20   
          5:52.43  7:02.35  8:12.43  9:22.77     
          10:33.48  11:44.63  12:54.70  14:05.36     
          15:16.18  16:27.59         
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:07.42  2:18.27  3:29.61  4:40.83  17:48.24   
          5:52.41  7:03.43  8:14.51  9:25.72     
          10:37.33  11:49.31  13:00.83  14:12.72     
          15:24.75  16:36.84         
Benita Haikola  1989  Stockholmspolisens Sim IF    1:06.38  2:16.21  3:26.38  4:37.08  17:51.00   
          5:48.19  6:59.00  8:10.14  9:21.47     
          10:33.34  11:45.05  12:57.18  14:09.85     
          15:23.37  16:37.79         
Silje Mari Bjørklykke  2000  Aalesunds SLK  NOR  1:09.75  2:22.23  3:34.81  4:48.23  17:59.94   
          6:01.31  7:14.21  8:26.71  9:40.02     
          10:53.14  12:05.74  13:17.59  14:29.88     
          15:40.98  16:51.91         
Karianne Reinertsen  1997  Bergensvømmerne  NOR  1:07.17  2:20.33  3:33.43  4:46.76  18:00.68   
          5:59.67  7:12.25  8:24.47  9:36.25     
          10:48.81  12:01.65  13:14.43  14:27.02     
          15:39.19  16:50.81         
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.29  2:16.97  3:27.86  4:39.54  18:08.31   
          5:51.56  7:03.72  8:17.25  9:31.34     
          10:45.14  11:59.36  13:13.45  14:27.92     
          15:41.45  16:55.47         
10  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:08.90  2:21.93  3:35.27  4:48.54  18:12.15   
          6:01.81  7:14.42  8:27.32  9:40.62     
          10:54.55  12:08.40  13:22.43  14:36.17     
          15:49.69  17:03.08         
11  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:06.73  2:18.75  3:31.50  4:44.98  18:13.38   
          5:58.24  7:12.16  8:26.35  9:40.58     
          10:55.36  12:10.16  13:23.35  14:36.66     
          15:50.41  17:03.83         
12  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.56  2:24.86  3:38.64  4:51.71  18:15.30   
          6:04.61  7:17.80  8:31.43  9:45.00     
          10:58.70  12:12.57  13:25.21  14:38.25     
          15:51.44  17:04.44         
13  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:10.41  2:23.73  3:36.07  4:48.23  18:15.96   
          6:00.72  7:13.00  8:26.32  9:39.66     
          10:53.26  12:06.55  13:19.88  14:33.61     
          15:48.08  17:02.36         
14  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:09.32  2:22.31  3:35.38  4:48.79  18:19.40   
          6:02.42  7:16.00  8:29.70  9:43.69     
          10:57.81  12:11.73  13:25.84  14:39.93     
          15:53.87  17:08.55         
15  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:08.96  2:21.38  3:33.74  4:46.34  18:24.12   
          5:59.92  7:12.98  8:26.90  9:41.53     
          10:56.40  12:11.39  13:26.16  14:41.05     
          15:56.26  17:11.01         
16  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:10.68  2:25.22  3:39.23  4:53.85  18:32.16   
          6:09.11  7:23.95  8:39.15  9:54.14     
          11:09.20  12:24.31  13:37.80  14:52.04     
          16:06.72  17:20.35         
17  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    1:09.55  2:24.19  3:38.97  4:53.49  18:33.69   
          6:07.54  7:23.20  8:37.07  9:51.67     
          11:07.08  12:21.36  13:36.23  14:50.82     
          16:05.75  17:20.79         
18  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.07  2:24.43  3:38.76  4:52.83  18:37.62   
          6:07.31  7:22.04  8:36.83  9:52.19     
          11:07.81  12:22.96  13:38.13  14:53.53     
          16:08.99  17:24.66         
19  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:08.99  2:22.69  3:36.50  4:50.56  18:37.71   
          6:05.09  7:19.63  8:34.38  9:49.70     
          11:05.17  12:21.12  13:37.02  14:52.28     
          16:08.24  17:24.41         
20  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:11.04  2:24.63  3:38.68  4:53.65  18:40.93   
          6:08.65  7:23.72  8:38.87  9:54.06     
          11:09.03  12:24.41  13:39.35  14:55.07     
          16:10.58  17:26.56         
21  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:10.59  2:25.25  3:40.04  4:55.86  18:54.17   
          6:11.48  7:27.27  8:43.64  9:59.90     
          11:16.92  12:33.56  13:50.71  15:07.33     
          16:24.28  17:40.50         
22  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:10.08  2:25.04  3:40.52  4:56.10  19:00.01   
          6:11.78  7:27.61  8:43.87  10:00.31     
          11:17.28  12:34.23  13:51.18  15:08.49     
          16:26.27  17:43.87         
                     
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Finaler 
WR: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
ER: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Radovan Siljevski  1986  "11 April" - Belgrade  SRB          24.58   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.78   
Sindri Jakobsson  1991  Bergensvømmerne  NOR          25.31   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.37   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            25.56   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            25.64   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN          25.69   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF            25.90   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            25.93   
10  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            26.03   
11  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            26.07   
12  Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.12   
13  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            26.32   
14  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34            26.41   
15  Erlend Ulveseter  1992  Bergensvømmerne  NOR          26.56   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Försök 
WR: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
ER: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Radovan Siljevski  1986  "11 April" - Belgrade  SRB          24.53   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim            24.94   
Sindri Jakobsson  1991  Bergensvømmerne  NOR          24.99   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            25.05   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            25.51   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN          25.59   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            25.66   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF            25.80   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            25.93   
10  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.94  Deltar ej i final 
11  Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            26.03   
12  Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.14   
13  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            26.19   
14  Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            26.21   
15  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap            26.37   
16  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34            26.52   
17  Erlend Ulveseter  1992  Bergensvømmerne  NOR          26.58   
18  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            26.63   
19  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            26.65   
20  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            26.67   
21  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            26.68   
22  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            26.73   
23  Berend de Waal  1994  Aalesunds SLK  NOR          26.77   
24  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.78   
24  Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon            26.78   
26  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim            26.79   
27  Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR          26.80   
28  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap            26.88   
29  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap            26.89   
30  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            26.92   
31  Hampus Ny  1990  Strängnäs Simsällskap            26.93   
32  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap            26.97   
33  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            26.99   
33  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            26.99   
35  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            27.01   
36  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap            27.03   
37  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            27.07   
38  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            27.13   
39  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.16   
40  Henrik Christiansen  1996  Lørenskog-Rælingen KK  NOR          27.22   
41  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap            27.31   
42  Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          27.39   
43  Cruiz Llupa  1997  Simklubben Sydsim            27.58   
44  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            27.62   
45  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            27.74   
46  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap            27.92   
47  Filip Christensson  1991  Landskrona Simsällskap            28.04   
48  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          28.06   
49  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            28.12   
50  David Schön Svensson  1993  Landskrona Simsällskap            28.15   
51  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            28.30   
52  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap            28.62   
53  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            28.68   
54  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap            28.79   
54  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            28.79   
56  Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap            29.19   
57  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.97   
                     
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Finaler 
WR: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
ER: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
SR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
EJM-kval: 2:18.04 / 2:21.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägens Simförening    31.88  1:06.57  1:41.37    2:14.37   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    31.83  1:06.02  1:40.78    2:15.40   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    33.25  1:09.93  1:45.88    2:20.36   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.88  1:09.12  1:45.62    2:21.65   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.36  1:08.99  1:45.69    2:22.29   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    34.27  1:11.42  1:49.49    2:26.27   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.53  1:11.58  1:49.37    2:26.96   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    34.61  1:12.24  1:50.63    2:28.47   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.76  1:10.54  1:47.31    2:24.64   
10  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.70  1:09.57  1:46.94    2:24.69   
11  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    34.51  1:12.06  1:49.51    2:26.32   
12  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    36.07  1:13.02  1:50.45    2:27.62   
13  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    34.45  1:11.63  1:50.27    2:29.23   
14  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    35.79  1:14.04  1:53.45    2:30.94   
15  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    36.04  1:14.91  1:53.55    2:31.21   
16  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    35.31  1:13.01  1:52.65    2:32.25   
                     
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Försök 
WR: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
ER: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
SR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
EJM-kval: 2:18.04 / 2:21.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägens Simförening    32.79  1:08.77  1:44.96    2:19.22   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    32.76  1:07.88  1:44.66    2:21.18   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.72  1:09.31  1:46.07    2:21.74   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.96  1:10.36  1:47.52    2:23.60   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    33.00  1:09.19  1:47.39    2:24.75   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    34.15  1:10.35  1:47.75    2:24.88   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  34.21  1:11.04  1:48.49    2:25.87   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    33.75  1:10.68  1:48.59    2:26.21   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    34.97  1:12.30  1:50.06    2:26.41   
10  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    35.95  1:12.88  1:49.69    2:26.42   
11  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.93  1:10.40  1:48.33    2:26.89   
12  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    34.79  1:12.42  1:50.85    2:29.08   
13  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    36.13  1:14.34  1:53.30    2:29.70   
14  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    35.04  1:12.55  1:51.22    2:29.89   
15  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    34.10  1:11.92  1:51.00    2:29.95   
16  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    35.35  1:13.91  1:52.46    2:30.07   
17  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    35.37  1:13.89  1:52.07    2:30.43   
18  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    35.54  1:14.10  1:53.46    2:31.73   
19  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    35.29  1:13.60  1:53.45    2:32.60   
20  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    35.71  1:14.84  1:54.15    2:32.76   
21  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    35.42  1:13.83  1:53.91    2:32.97   
22  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap    34.05  1:12.09  1:52.20    2:33.18   
23  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    36.56  1:15.73  1:54.95    2:34.14   
24  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    35.50  1:13.97  1:54.52    2:34.78   
25  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    35.85  1:15.08  1:55.16    2:34.90   
26  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    36.54  1:15.94  1:56.26    2:36.12   
27  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  37.03  1:16.39  1:56.33    2:36.47   
28  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    36.50  1:16.11  1:57.09    2:38.08   
                     
 
Gren 17, 100m Freestyle Women, Finaler 
WR: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
ER: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
EJM-kval: 57.25 / 58.17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.09        54.03   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.57        57.00   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    27.96        57.42   
Elise Næss Olsen  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.31        57.59   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.20        58.05   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    27.82        58.37   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    28.37        58.66   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    28.88        58.92   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.26        58.53   
10  Victoria Rung  1992  Madla Svømmeklubb  NOR  27.97        58.81   
11  Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    28.75        59.01   
12  Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap    28.66        59.17   
13  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    28.48        59.27   
14  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.31        59.49   
15  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    28.67        59.71   
16  Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.47        59.76   
                     
 
Gren 17, 100m Freestyle Women, Försök 
WR: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
ER: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
EJM-kval: 57.25 / 58.17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    28.06        57.64   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.22        57.72   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.67        57.99   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.31        58.34   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    28.34        58.35   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    28.26        58.80   
Elise Næss Olsen  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.43        58.86   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    28.63        58.88   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.46        59.42   
10  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    28.74        59.61   
11  Liz Hansson  1988  Kungsbacka Simsällskap    29.06        59.64   
12  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.63        59.82   
13  Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.07        59.94   
14  Victoria Rung  1992  Madla Svømmeklubb  NOR  28.71        1:00.08   
15  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.07        1:00.17  Deltar ej i final 
16  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.00        1:00.29   
17  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    29.10        1:00.30   
18  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.03        1:00.48   
19  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    29.16        1:00.52   
20  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.63        1:00.56   
21  Josephine Holm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.05        1:00.63   
22  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.28        1:00.64   
23  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.31        1:00.68   
24  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.62        1:00.69   
25  Eveliina Kallio  1999  Raision Urheilijat  FIN  29.40        1:00.82   
26  Christin Heina  1996  Simklubben S 02    29.56        1:00.84   
27  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.43        1:00.86   
28  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.66        1:01.01   
29  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    29.47        1:01.02   
30  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    29.11        1:01.03   
31  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    29.54        1:01.07   
32  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    29.57        1:01.16   
33  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.32        1:01.24   
34  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.78        1:01.27   
35  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.00        1:01.39   
36  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    29.66        1:01.75   
37  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    29.46        1:01.98   
38  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.04        1:02.10   
38  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.11        1:02.10   
40  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    29.75        1:02.22   
41  Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.23        1:02.27   
42  Karianne Reinertsen  1997  Bergensvømmerne  NOR  29.89        1:02.34   
43  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    30.12        1:02.35   
44  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.91        1:02.46   
45  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.93        1:02.59   
46  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    30.14        1:02.60   
47  Linda Holmgren  1993  Skellefte Simsällskap 34    29.56        1:03.06   
48  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    29.69        1:03.07   
49  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    30.45        1:03.19   
50  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.06        1:03.21   
51  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    30.00        1:03.34   
52  Mathilda Gärdesmed  1994  Varberg Sim    30.30        1:03.51   
53  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    30.20        1:03.65   
54  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    31.26        1:04.62   
55  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  30.96        1:04.82   
                     
 
Gren 18, 200m Freestyle Men, Finaler 
WR: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
ER: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
EJM-kval: 1:52.04 / 1:53.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.79  55.78  1:24.90    1:53.11   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.90  55.81  1:24.84    1:53.76   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN  27.09  56.13  1:25.56    1:54.09   
Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  26.93  56.59  1:26.51    1:54.65   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.72  55.56  1:25.48    1:54.78   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  26.23  55.24  1:24.90    1:54.78   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.62  55.26  1:25.14    1:55.22   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.99  56.12  1:26.33    1:55.80   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    26.23  54.42  1:23.14    1:52.31   
10  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.37  56.97  1:26.74    1:56.22   
11  Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  27.27  57.21  1:27.16    1:56.82   
12  Frederik Mariegaard  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.62  57.43  1:27.80    1:57.02   
13  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    27.35  57.95  1:28.45    1:57.81   
14  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.05  57.69  1:28.46    1:58.47   
15  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.94  57.56  1:28.39    1:59.87   
16  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.75  58.27  1:29.32    2:00.04   
                     
 
Gren 18, 200m Freestyle Men, Försök 
WR: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
ER: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
EJM-kval: 1:52.04 / 1:53.12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR  26.42  55.55  1:25.07    1:54.64   
Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  26.84  55.93  1:26.13    1:54.92   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    27.38  56.53  1:26.02    1:54.96   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN  26.65  55.47  1:25.71    1:55.38   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.82  55.50  1:25.06    1:55.52   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.69  57.45  1:27.12    1:55.53   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.18  56.00  1:26.27    1:55.62   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.17  56.13  1:26.15    1:55.81   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.51  57.34  1:27.56    1:55.93   
10  Ole Martin Bjørklykke  1996  Aalesunds SLK  NOR  27.64  57.03  1:26.90    1:56.40  Deltar ej i final 
11  Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  26.63  55.84  1:26.22    1:56.41   
12  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    27.46  57.05  1:27.60    1:56.88   
13  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.77  57.94  1:27.87    1:57.27  Deltar ej i final 
14  Frederik Mariegaard  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.78  57.28  1:27.65    1:57.31   
15  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.75  57.54  1:27.56    1:57.59   
16  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    27.40  57.36  1:27.86    1:58.57   
17  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.69  57.04  1:27.44    1:59.31   
18  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.57  57.78  1:28.34    1:59.51   
19  Eetu Soini  1996  Raision Urheilijat  FIN  27.69  57.61  1:28.56    1:59.75   
20  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    27.78  57.62  1:28.56    1:59.88   
21  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.01  58.18  1:29.41    2:00.03   
22  Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    28.38  58.96  1:29.82    2:00.26   
23  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.21  59.10  1:30.01    2:00.43   
24  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    28.16  58.24  1:29.02    2:00.55   
25  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.82  57.93  1:29.41    2:01.30   
26  Sebastian Karlsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF    28.28  58.66  1:29.96    2:01.40   
27  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.06  58.27  1:29.75    2:01.68   
28  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    28.01  59.02  1:30.80    2:01.80   
29  Viktor Holm  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.49  59.35  1:30.52    2:01.82   
30  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    27.99  59.34  1:31.38    2:01.94   
31  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    27.95  58.64  1:30.36    2:02.00   
32  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    28.65  59.05  1:30.84    2:02.14   
33  Nils Lervik  1997  Asker Svømmeklubb  NOR  28.46  58.50  1:30.26    2:02.40   
34  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.16  59.06  1:31.15    2:02.61   
35  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    28.58  59.56  1:30.99    2:03.16   
36  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    28.43  59.82  1:31.93    2:03.18   
37  Jørn Nygård  1992  Bergensvømmerne  NOR  28.14  59.24  1:31.88    2:04.30   
38  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    28.04  59.56  1:32.14    2:04.34   
39  Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    28.48  1:00.04  1:33.11    2:05.39   
40  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    28.47  59.78  1:32.38    2:05.46   
41  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    29.53  1:01.36  1:33.96    2:05.71   
42  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    29.50  1:01.14  1:33.69    2:05.76   
43  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    28.95  1:00.09  1:32.60    2:05.81   
44  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.64  1:01.82  1:34.59    2:05.84   
45  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.11  1:02.25  1:33.78    2:05.90   
46  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.34  1:01.09  1:33.78    2:05.96   
47  Filip Hedman  1998  Täby Sim    28.53  1:00.61  1:33.72    2:05.99   
48  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.16  1:01.54  1:34.41    2:06.07   
49  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    27.75  59.69  1:33.32    2:06.26   
50  Jakob Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap    28.45  1:00.32  1:33.87    2:06.93   
51  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    29.24  1:01.99  1:35.59    2:07.29   
52  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.82  1:00.82  1:33.64    2:07.36   
53  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap    27.76  59.07  1:32.92    2:07.49   
54  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    29.99  1:02.47  1:35.14    2:07.98   
55  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    29.74  1:02.32  1:36.12    2:09.09   
56  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    28.81  1:01.52  1:35.33    2:09.38   
57  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    30.00  1:03.13  1:37.77    2:12.29   
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 19, 50m Breaststroke Women, Finaler 
WR: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
ER: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.55 2013-08-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            32.68   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.41   
Jesephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          33.50   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02            33.74   
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            33.96   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.97   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            34.11   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            34.22   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            34.01   
10  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            34.40   
11  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            34.48   
12  Stina Heimnes  1997  Bergensvømmerne  NOR          34.66   
13  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            34.71   
14  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            34.79   
15  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.80   
16  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            34.96   
                     
 
Gren 19, 50m Breaststroke Women, Försök 
WR: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
ER: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
SR: Jennie Johansson (1988) 30.55 2013-08-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            32.67   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.66   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.71   
Jesephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          33.90   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            33.91   
Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap            33.98   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            34.00   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02            34.02   
Allegra Schaer  1988  Red-Fisch Neuchâtel  SUI          34.09  Deltar ej i final 
10  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            34.19   
11  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            34.49   
11  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            34.49   
13  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            34.50   
14  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            34.78   
15  Stina Heimnes  1997  Bergensvømmerne  NOR          34.88   
16  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.98   
17  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            35.39   
18  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            35.44   
19  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening            35.45   
20  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            35.53   
21  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            35.54   
21  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.54   
23  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians            35.67   
24  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            35.79   
25  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            36.14   
26  Linda Holmgren  1993  Skellefte Simsällskap 34            36.28   
27  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            36.67   
                     
 
Gren 20, 100m Breaststroke Men, Finaler 
WR: Cameron van Der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
ER: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
SR: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
EJM-kval: 1:03.97 / 1:04.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filipp Provorkov  1988  Estonia  EST  29.31        1:03.44   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.24        1:03.57   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    30.08        1:04.59   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    30.76        1:04.77   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    30.49        1:04.81   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    30.34        1:05.15   
Andreas Manum Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  30.95        1:05.37   
Emil Klingberg  1987  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.90        1:05.63   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.45        1:06.48   
10  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    31.52        1:06.66   
11  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.30        1:06.67   
12  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    31.55        1:06.72   
13  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.65        1:06.74   
14  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    31.65        1:07.06   
15  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    31.51        1:07.65   
16  Mikkel Hounsgaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.06        1:08.39   
                     
 
Gren 20, 100m Breaststroke Men, Försök 
WR: Cameron van Der Burgh (1988) 58.46 2012-07-29 
ER: Hugues Duboscq (1981) 58.64 2009-07-27 
SR: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
EJM-kval: 1:03.97 / 1:04.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.64        1:04.02   
Filipp Provorkov  1988  Estonia  EST  30.14        1:04.50   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    30.31        1:05.08   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    30.36        1:05.37   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    30.66        1:05.52   
Andreas Manum Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR  31.24        1:06.05   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    31.07        1:06.07   
Emil Klingberg  1987  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.22        1:06.08   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    31.31        1:06.44   
10  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.00        1:06.57   
11  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    31.73        1:06.80   
12  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    31.65        1:06.90   
13  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.54        1:07.25  Deltar ej i final 
14  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.60        1:07.32  Deltar ej i final 
15  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.69        1:07.35   
16  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    31.37        1:07.74   
17  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    32.17        1:08.20   
18  Mikkel Hounsgaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.03        1:08.44   
19  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.03        1:08.54   
20  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF    32.13        1:08.90   
21  Håkon Brennhagen  1993  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  32.04        1:09.14   
22  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    32.19        1:09.23   
23  Berend de Waal  1994  Aalesunds SLK  NOR  31.74        1:09.49   
24  Jacob Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.95        1:09.86   
25  Marcus Heggtveit Løvø  1996  Asker Svømmeklubb  NOR  32.64        1:09.99   
26  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    33.27        1:10.04   
27  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    32.51        1:10.05   
28  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    33.03        1:10.26   
29  Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  33.13        1:10.45   
30  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    33.10        1:10.99   
31  David Kruthammar  1997  Täby Sim    33.26        1:11.27   
32  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    33.10        1:11.37   
33  Nisse Anttila  1987  Varberg Sim    31.60        1:11.55   
34  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    33.38        1:11.88   
35  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    34.02        1:12.68   
36  John Lehkmus  1991  Bergensvømmerne  NOR  33.89        1:13.78   
37  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    34.10        1:13.86   
38  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    34.51        1:13.91   
39  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    33.76        1:13.93   
40  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.07        1:14.00   
41  Jakob Helman  1996  Malmö Kappsimningsklubb    34.79        1:14.15   
42  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    34.39        1:15.77   
William Wihanto  1994  Raision Urheilijat  FIN          DNS   
Ludvig Strand  1994  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 21, 400m Medley Women, Finaler 
WR: Shiwen Ye (1996) 4:28.43 2012-07-28 
ER: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
EJM-kval: 5:00.38 / 5:03.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:07.38  2:24.61  3:50.45    4:55.25   
Hilla Kortetjärvi  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:07.91  2:26.50  3:51.42    4:57.94   
Janna Ovaska  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:07.81  2:27.06  3:50.94    5:00.45   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:08.26  2:26.86  3:55.14    5:01.69   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:09.34  2:31.15  3:55.33    5:02.45   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:08.00  2:28.61  3:58.28    5:07.13   
Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:08.83  2:30.16  4:00.56    5:10.01   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:10.34  2:29.97  4:03.83    5:14.48   
                     
 
Gren 21, 400m Medley Women, Försök 
WR: Shiwen Ye (1996) 4:28.43 2012-07-28 
ER: Katinka Hosszu (1989) 4:30.31 2009-08-02 
SR: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
EJM-kval: 5:00.38 / 5:03.55 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:06.71  2:25.74  3:53.56    5:01.90   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:07.76  2:26.72  3:56.58    5:05.92   
Janna Ovaska  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:07.85  2:25.88  3:53.43    5:07.36   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:09.18  2:30.07  4:00.05    5:07.74   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:10.92  2:33.40  3:59.71    5:08.16   
Hilla Kortetjärvi  1996  Raision Urheilijat  FIN  1:10.28  2:30.44  4:01.58    5:08.60   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.46  2:27.91  4:00.06    5:10.51   
Elin Haugland  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:10.66  2:31.23  4:04.43    5:14.48   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:13.37  2:34.75  4:07.30    5:16.15   
10  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:10.77  2:30.74  4:03.26    5:16.31   
11  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    1:10.92  2:34.40  4:04.97    5:17.82   
12  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.79  2:31.91  4:07.31    5:19.84   
13  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:13.66  2:37.46  4:09.05    5:20.04   
14  Elin Lundgren  1995  Simklubben Hajen    1:10.94  2:38.66  4:11.98    5:23.14   
15  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    1:12.62  2:40.32  4:08.96    5:23.79   
16  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    1:12.92  2:35.81  4:12.58    5:25.41   
17  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:13.05  2:37.83  4:15.20    5:28.14   
                     
 
Gren 22, 100m Butterfly Men, Finaler 
WR: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
ER: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
SR: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
EJM-kval: 54.84 / 55.72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    25.88        54.62   
Sindri Jakobsson  1991  Bergensvømmerne  NOR  25.85        55.46   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.59        55.78   
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.16        56.38   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    26.29        56.44   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.92        57.91   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.04        58.05   
Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  28.62        59.20   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.48        58.63   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    27.37        58.63   
11  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    27.02        58.79   
12  Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    27.55        59.04   
13  André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.29        59.81   
14  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    27.63        1:00.00   
15  Erlend Ulveseter  1992  Bergensvømmerne  NOR  27.56        1:00.28   
16  Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  28.02        1:01.92   
                     
 
Gren 22, 100m Butterfly Men, Försök 
WR: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
ER: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
SR: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
EJM-kval: 54.84 / 55.72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rasmus Härstedt  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.83        56.63   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.43        56.89   
Sindri Jakobsson  1991  Bergensvømmerne  NOR  26.60        56.90   
Jesper Jonsson  1993  Uddevalla Sim    26.67        56.99   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    26.87        57.56   
Tony Eriksson  1995  Järvenpään Uintiklubi  FIN  26.67        57.64  Deltar ej i final 
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.34        57.97   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    27.56        58.29   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.13        58.39  Deltar ej i final 
10  Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR  27.61        58.48   
11  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    27.37        58.60   
12  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.33        59.32   
13  Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    26.86        59.36  Deltar ej i final 
14  Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    27.62        59.45   
15  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    27.54        59.53   
16  Sigurd Holten Bøen  1997  Aalesunds SLK  NOR  27.54        59.61   
17  André Gradin  1994  Örebro Simallians    27.32        59.67   
18  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.25        59.88   
19  Erlend Ulveseter  1992  Bergensvømmerne  NOR  27.50        1:00.13   
20  Frederik Nerving  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.99        1:00.30   
21  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.77        1:00.42   
22  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    28.25        1:00.55   
23  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    27.49        1:00.61   
24  Henrik Christiansen  1996  Lørenskog-Rælingen KK  NOR  28.80        1:00.91   
25  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    28.81        1:01.15   
26  Antonio Lutula  1993  Simklubben Neptun    28.41        1:01.25   
27  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.55        1:01.43   
28  Cruiz Llupa  1997  Simklubben Sydsim    28.33        1:01.50   
29  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    28.63        1:01.88   
30  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.35        1:01.99   
31  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.30        1:02.81   
32  Hampus Ny  1990  Strängnäs Simsällskap    29.10        1:04.77   
33  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    29.62        1:05.17   
34  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    29.52        1:05.70   
35  Gustav Norén-Vosveldt  1996  Härnösands Simsällskap    30.49        1:06.88   
                     
 
Gren 23, 100m Backstroke Women, Finaler 
WR: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
ER: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
EJM-kval: 1:04.28 / 1:05.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägens Simförening    30.22        1:01.36   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    30.69        1:03.05   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.56        1:04.97   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.56        1:06.26   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    32.47        1:06.29   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    32.39        1:06.44   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.82        1:06.90   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.46        1:07.45   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.49        1:06.92   
10  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    32.96        1:06.94   
11  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    32.86        1:07.16   
12  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    33.09        1:07.43   
13  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.12        1:07.50   
14  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.22        1:08.75   
15  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    33.42        1:08.89   
16  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    33.37        1:10.28   
                     
 
Gren 23, 100m Backstroke Women, Försök 
WR: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
ER: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
EJM-kval: 1:04.28 / 1:05.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägens Simförening    31.03        1:03.41   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    31.56        1:04.85   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.90        1:05.39   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    32.71        1:06.46   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    32.19        1:06.73   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.73        1:06.74   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.14        1:07.06   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.84        1:07.07   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    32.82        1:07.12   
10  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    33.20        1:07.45   
11  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.66        1:07.63   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.60        1:07.82   
13  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.55        1:08.66  Deltar ej i final 
14  Emelie Stenhammar  1993  Skövde Simsällskap    33.24        1:08.67   
15  Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.25        1:08.70   
16  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    32.99        1:08.73   
17  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    33.48        1:08.96  Deltar ej i final 
18  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    33.28        1:09.10   
19  Eveliina Kallio  1999  Raision Urheilijat  FIN  33.52        1:09.13   
20  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.31        1:09.16   
21  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    33.12        1:09.17   
22  Daniella Bender  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.79        1:09.27   
23  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    33.46        1:09.59   
24  Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap    33.27        1:10.02   
25  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    33.76        1:10.08   
26  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    33.69        1:10.25   
27  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    33.26        1:10.92   
28  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    34.13        1:11.10   
29  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    34.88        1:11.91   
30  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    35.35        1:12.60   
                     
 
Gren 24, 50m Backstroke Men, Finaler 
WR: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
ER: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
SR: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap            26.90   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen            26.95   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR          26.98   
Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN          27.13   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.13   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            27.36   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            27.48   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.67   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.37   
10  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            27.95   
11  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            28.37   
12  Filip Hedman  1998  Täby Sim            28.91   
13  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            28.95   
14  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            29.17   
15  David Schön Svensson  1993  Landskrona Simsällskap            29.34   
16  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap            29.53   
                     
 
Gren 24, 50m Backstroke Men, Försök 
WR: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
ER: Liam Tancock (1985) 24.04 2009-08-02 
SR: Pontus Renholm (1986) 25.46 2008-07-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap            27.14   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen            27.42   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            27.42   
Martin Kartau  1995  Simmis Grani  FIN          27.44   
Markus Lie  1995  Bergensvømmerne  NOR          27.47   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            27.59   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.65   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF            27.65   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.73   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            28.33   
11  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            28.43   
12  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            29.09   
12  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            29.09   
14  Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            29.17  Deltar ej i final 
15  David Schön Svensson  1993  Landskrona Simsällskap            29.19   
16  Filip Hedman  1998  Täby Sim            29.24   
17  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap            29.50   
18  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            29.53   
19  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap            29.65   
19  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap            29.65   
21  Gard Ruben Fauske  1995  Lørenskog-Rælingen KK  NOR          29.88   
22  Andreas Manum Hagby  1995  Asker Svømmeklubb  NOR          29.92   
23  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim            29.95   
                     
 
Gren 25, 200m Butterfly Women, Finaler 
WR: Liu Zige (1989) 2:01.81 2009-10-21 
ER: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
SR: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
EJM-kval: 2:18.35 / 2:20.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.54  1:07.20  1:42.95    2:17.85   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.87  1:06.01  1:41.73    2:17.89   
Emilie Olsen Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  31.92  1:08.49  1:46.37    2:25.20   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.61  1:09.20  1:47.66    2:25.43   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.13  1:09.59  1:47.99    2:26.22   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.18  1:09.95  1:48.58    2:26.79   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.95  1:10.33  1:49.21    2:28.11   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    32.97  1:11.02  1:51.11    2:31.27   
Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  31.74  1:07.98  1:46.08    2:24.77   
10  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.88  1:09.23  1:49.82    2:30.87   
11  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    32.57  1:10.72  1:50.34    2:30.94   
12  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    33.60  1:12.13  1:52.35    2:30.99   
13  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    33.78  1:13.32  1:54.52    2:35.96   
14  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.91  1:12.33  1:53.77    2:36.40   
                     
 
Gren 25, 200m Butterfly Women, Försök 
WR: Liu Zige (1989) 2:01.81 2009-10-21 
ER: Katinka Hosszu (1989) 2:04.27 2009-07-29 
SR: Martina Granström (1991) 2:07.83 2012-07-31 
EJM-kval: 2:18.35 / 2:20.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.68  1:04.95  1:40.51    2:16.88   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.87  1:07.30  1:44.97    2:22.17   
Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    32.45  1:09.30  1:47.53    2:26.08   
Emilie Olsen Bakke  1998  Asker Svømmeklubb  NOR  33.01  1:10.87  1:48.09    2:26.86   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.75  1:10.39  1:49.40    2:27.81   
Julie B Petersen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.81  1:10.53  1:49.62    2:28.18  Deltar ej i final 
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.89  1:10.17  1:48.86    2:29.19   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.95  1:10.78  1:50.88    2:31.26  Deltar ej i final 
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.76  1:10.43  1:51.23    2:31.27   
10  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    33.24  1:12.08  1:52.74    2:31.83   
11  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    32.55  1:10.89  1:51.56    2:32.59   
12  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    33.49  1:12.84  1:53.76    2:32.82   
13  Andrea Hestdal  1994  Bergensvømmerne  NOR  33.49  1:12.25  1:52.94    2:33.20   
14  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    33.45  1:12.29  1:53.27    2:33.77  Deltar ej i final 
15  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    33.91  1:13.51  1:55.54    2:36.30   
16  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    35.00  1:16.23  1:57.15    2:38.74   
17  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.85  1:12.09  1:56.27    2:39.70   
18  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    35.11  1:15.59  1:58.13    2:41.27  Deltar ej i final 
                     
 
Gren 26, 200m Medley Men, Finaler 
WR: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-28 
ER: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
EJM-kval: 2:06.33 / 2:08.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.79  57.29  1:32.51    2:01.92   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.50  1:02.65  1:37.12    2:07.11   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.73  1:02.27  1:41.08    2:11.26   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.97  1:02.71  1:40.16    2:11.39   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.86  1:03.64  1:42.39    2:13.67   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.93  1:03.48  1:42.86    2:13.81   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.12  1:03.32  1:43.04    2:14.62   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.85  1:03.09  1:42.17    2:15.20   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    28.91  1:04.24  1:42.83    2:14.04   
10  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    28.08  1:03.76  1:42.94    2:14.55   
11  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.41  1:05.18  1:44.55    2:14.57   
12  Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  28.44  1:03.49  1:42.49    2:14.92   
13  Jacob Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.36  1:07.39  1:44.53    2:15.14   
14  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.70  1:06.82  1:44.47    2:17.01   
15  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.59  1:05.90  1:45.66    2:17.50   
16  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    29.38  1:04.60  1:43.93    2:17.84   
                     
 
Gren 26, 200m Medley Men, Försök 
WR: Ryan Lochte (1984) 1:54.00 2011-07-28 
ER: Laszlo Cseh (1985) 1:55.18 2009-07-29 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:58.02 2013-07-31 
EJM-kval: 2:06.33 / 2:08.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    28.11  1:01.92  1:39.17    2:08.93   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.50  1:02.23  1:38.15    2:09.20   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.06  1:00.78  1:40.25    2:11.25   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.82  1:01.25  1:40.22    2:11.77   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.91  1:02.81  1:40.94    2:12.09   
Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.01  1:03.86  1:43.03    2:13.48   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.14  1:03.34  1:42.89    2:13.85   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.24  1:02.41  1:42.76    2:14.53   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    29.77  1:06.07  1:43.80    2:14.56   
10  Jacob Jørgensen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.14  1:05.86  1:43.88    2:15.20   
11  Mikko Pesso  1997  Simmis Grani  FIN  28.42  1:03.41  1:42.43    2:15.38   
12  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.65  1:05.39  1:45.44    2:15.74   
13  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    28.95  1:05.09  1:44.28    2:15.80   
14  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    28.32  1:03.36  1:43.05    2:15.87   
15  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    28.34  1:04.75  1:44.93    2:16.61   
16  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.28  1:05.55  1:45.36    2:17.53   
17  Mikkel Hounsgaard  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.51  1:06.53  1:45.39    2:18.29   
18  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    29.75  1:05.97  1:47.55    2:18.64   
19  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    29.62  1:06.15  1:46.31    2:19.29   
20  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.63  1:07.06  1:49.76    2:19.82   
21  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.16  1:09.54  1:47.36    2:21.16   
22  Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    30.05  1:07.76  1:49.61    2:21.44   
23  Marcus Hagström  1991  Södertörns Simsällskap    29.09  1:06.33  1:48.10    2:21.65   
24  Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    29.61  1:09.24  1:49.89    2:23.25   
25  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    29.60  1:07.89  1:50.85    2:24.07   
26  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    30.36  1:10.91  1:53.88    2:27.57   
27  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    32.21  1:13.72  1:54.41    2:28.99   
                     
 
Gren 27, 400m Freestyle Women, Finaler 
WR: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
ER: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:10.20 2008-03-24 
EJM-kval: 4:22.81 / 4:28.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:03.50  2:10.51  3:16.64    4:20.85   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:02.99  2:09.96  3:17.48    4:25.10   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.15  2:11.01  3:20.33    4:28.21   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:02.34  2:10.34  3:21.42    4:31.07   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:04.01  2:13.52  3:23.77    4:32.46   
Benita Haikola  1989  Stockholmspolisens Sim IF    1:04.84  2:13.82  3:23.96    4:33.41   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:03.65  2:13.21  3:25.02    4:35.17   
Silje Mari Bjørklykke  2000  Aalesunds SLK  NOR  1:05.66  2:15.84  3:26.64    4:36.16   
                     
 
Gren 27, 400m Freestyle Women, Försök 
WR: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
ER: Federica Pellegrini (1988) 3:59.15 2009-07-26 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:10.20 2008-03-24 
EJM-kval: 4:22.81 / 4:28.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:02.82  2:09.79  3:17.91    4:24.05   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:04.19  2:11.88  3:20.41    4:27.48   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:03.18  2:11.64  3:20.50    4:27.50   
Ida Schütt  1996  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.02  2:14.21  3:23.42    4:31.92   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    1:03.77  2:13.04  3:23.53    4:32.19   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:04.75  2:13.81  3:23.68    4:32.23   
Benita Haikola  1989  Stockholmspolisens Sim IF    1:05.57  2:14.50  3:23.89    4:32.58   
Silje Mari Bjørklykke  2000  Aalesunds SLK  NOR  1:05.36  2:14.81  3:24.83    4:33.47   
Emma Wael  1993  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:06.29  2:16.54  3:26.32    4:34.13   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.31  2:15.98  3:25.84    4:35.08   
11  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:06.13  2:16.98  3:28.07    4:35.20   
12  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:05.55  2:16.07  3:27.42    4:35.41   
12  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    1:04.32  2:13.75  3:24.80    4:35.41   
14  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    1:07.76  2:18.87  3:28.91    4:37.07   
15  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:07.54  2:17.78  3:28.31    4:37.88   
16  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.93  2:16.01  3:27.18    4:38.41   
17  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    1:07.60  2:19.70  3:30.56    4:39.48   
18  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:06.93  2:18.32  3:29.48    4:39.84   
19  Karianne Reinertsen  1997  Bergensvømmerne  NOR  1:06.91  2:18.10  3:29.83    4:40.16   
20  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:07.63  2:19.46  3:30.68    4:40.85   
21  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:06.63  2:18.25  3:30.14    4:41.64   
22  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:07.61  2:19.52  3:31.78    4:42.07   
23  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:08.26  2:19.43  3:31.36    4:42.49   
24  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.26  2:20.25  3:32.31    4:42.89   
25  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.26  2:20.66  3:33.65    4:45.12   
26  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:09.19  2:21.23  3:33.93    4:46.72   
27  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:08.56  2:21.54  3:35.75    4:49.04   
28  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    1:08.56  2:23.22  3:38.02    4:49.65   
29  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:07.65  2:21.03  3:36.58    4:50.95   
30  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:07.79  2:22.23  3:37.12    4:51.54   
31  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    1:09.00  2:23.06  3:38.87    4:52.11   
32  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:09.75  2:24.05  3:39.72    4:54.16   
33  Christin Heina  1996  Simklubben S 02    1:07.16  2:21.88  3:38.11    4:54.30   
34  Lisa Skogeng  1996  Bergensvømmerne  NOR  1:09.60  2:24.44  3:39.94    4:55.36   
                     
 
Gren 28, 50m Freestyle Men, Finaler 
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 20.91 2009-12-20 
ER: Frederick Bousqet (1981) 20.94 2009-04-26 
SR: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening            23.35   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.48   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            23.54   
Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR          23.85   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.92   
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb            24.07   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.10   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            24.16   
Radovan Siljevski  1986  "11 April" - Belgrade  SRB          23.73   
10  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.84   
11  Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            24.16   
12  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            24.20   
13  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            24.51   
14  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            24.56   
15  Michail Papantoniou  1997  Väsby Simsällskap            24.67   
16  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF            24.98   
                     
 
Gren 28, 50m Freestyle Men, Försök 
WR: Cesar Cielo Filho (1987) 20.91 2009-12-20 
ER: Frederick Bousqet (1981) 20.94 2009-04-26 
SR: Stefan Nystrand (1981) 21.45 2009-07-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening            23.39   
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            23.42   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.99   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.02   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.06   
Jesper Åkesson  1988  Simklubben Ran            24.06   
Simon Skoglund  1991  Eskilstuna Simklubb            24.07   
Marius S Rødland  1997  Vestkantsvømmerne  NOR          24.10   
Radovan Siljevski  1986  "11 April" - Belgrade  SRB