Resultat Gren 1 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:12   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Försök 
NR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJR: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
EM: 49,83 YOG: 50,77 (1996-1999) EJM: 51,02 (1996) / 51,53 (1997) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Eliasson  1996    757  24.92        51.46   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Jesper Jonsson  1993    748  25.25        51.66   
  Uddevalla Sim                   
                     
Viacheslav Prudnikov  1993    731  25.00        52.07   
  SKA Sankt Petersburg                   
                     
Robin Andréasson  1988    730  25.49        52.09   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Emil Gustavsson  1995    729  25.78        52.11   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Daniel Forndal  1997    728  25.11        52.13   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Petter Fredriksson  1997    694  25.51        52.96   
  Simklubben Hajen                   
                     
Joel Huth  1996    685  25.32        53.20   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Daniel Kertes  1999    684  26.00        53.24   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
10  Oskar Mikaelsson  1995    681  25.77        53.30   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
11  Oscar Ekström  1994    676  25.95        53.44   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Enzo Schön  1996    675  25.82        53.47   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Sigurd Holten Bøen  1997    674  26.19        53.50   
  Aalesunds SLK                   
                     
14  Markus Fürst  1996    671  26.00        53.57   
  Väsby Simsällskap                   
                     
15  Filip Grimberg  1998    670  26.06        53.59   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
16  Efrem Ghirmai  1996    668  25.99        53.65   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
17  Eric Hinderup  1998    662  26.40        53.81   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
18  Marcus Forsgren  1996    661  25.44        53.85   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
19  Anton Arvidsson  1994    657  25.76        53.95   
  Uddevalla Sim                   
                     
20  Simon Skoglund  1991    651  25.85        54.12   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
21  Anton Andersson  1993    650  26.07        54.13   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
22  Fredrich Risebrandt  1992    646  25.56        54.25   
  Uddevalla Sim                   
                     
23  Sebastian Pettersson  1994    644  25.86        54.32   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
24  Rasmus Wetterborg  1996    643  25.98        54.33   
  Simklubben Triton                   
                     
25  Michail Papantoniou  1997    643  25.45        54.34   
  Väsby Simsällskap                   
                     
26  Mika Persson  1998    633  25.96        54.62   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
27  Victor Johansson  1998    632  26.30        54.66   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
28  Fabian Steen  1996    626  25.87        54.81   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
29  Fredrik Hansen  1992    625  26.73        54.85   
  Simsällskapet Iden                   
                     
29  Max Troell  1995    625  26.35        54.85   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
31  Gustav Hökfelt  1994    622  26.22        54.95   
  Simklubben Neptun                   
                     
32  Fredrik Olofsson  1994    613  26.13        55.20   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
33  Kalle Lindborg  1994    612  26.86        55.24   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
34  Pontus Lindholm  1994    611  26.37        55.27   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
35  Martin Dahlberg  1992    605  26.12        55.44   
  Växjö Simsällskap                   
                     
36  Markus Malm  1997    600  26.58        55.59   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
37  Cebastian Christensen  1998    600  27.63        55.61   
  Trelleborg Sim                   
                     
38  Axel Wangel  1994    587  26.62        56.00   
  Turebergs Simklubb                   
                     
39  David Lind  1994    582  27.04        56.16   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
40  Ole Martin Bjørlykke  1996    580  27.43        56.22   
  Aalesunds SLK                   
                     
41  Ludvig Strand  1994    578  26.80        56.30   
  Täby Sim                   
                     
42  Filip Hedman  1998    577  26.90        56.33   
  Täby Sim                   
                     
43  Andreas Hjalmarsson  1994    573  27.16        56.46   
  Karlskrona Simsällskap                   
                     
43  Benjamin Lindberg  1995    573  26.87        56.46   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
45  Alexander Dimcevski  1995    549  28.09        57.28   
  Simklubben S 02                   
                     
46  Albin Lövgren  1999    548  28.23        57.30   
  Skövde Simsällskap                   
                     
47  Johannes Sköld  1996    541  27.18        57.55   
  Simklubben S 02                   
                     
48  Erik Nicklasson  1998    541  28.05        57.57   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
49  Jakob Schariot  1995    537  27.80        57.71   
  Simklubben S 02                   
                     
50  Adam Albringer  1999    532  27.55        57.87   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
51  Eric Schollin  1997    531  27.72        57.92   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
52  André Gradin  1994    526  27.22        58.11   
  Örebro Simallians                   
                     
53  Alexander Kotevski  1994    523  28.11        58.20   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
54  Oskar Persson  1995    519  27.98        58.34   
  Wisby Simsällskap                   
                     
55  Viktor Fridsjö  1998    511  27.80        58.67   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
56  Axel Bååthe  1997    504  27.65        58.91   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
57  Gustav Swedenborg  1998    503  28.72        58.98   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
58  Hugo Wiman  1997    501  28.46        59.05   
  Växjö Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:12 
 
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:04   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
NR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SR: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
SJR: Oscar Ekström (1994) 50.35 2012-07-06 
EM: 49,83 YOG: 50,77 (1996-1999) EJM: 51,02 (1996) / 51,53 (1997) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Isak Eliasson  1996    754  24.75        51.53   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Robin Andréasson  1988    750  25.13        51.63   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Emil Gustavsson  1995    724  25.06        52.23   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Viacheslav Prudnikov  1993    720  24.66        52.33   
  SKA Sankt Petersburg                   
                     
Daniel Forndal  1997    717  25.39        52.40   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Oskar Mikaelsson  1995    682  25.79        53.27   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
Daniel Kertes  1999    681  25.97        53.30   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
Joel Huth  1996    672  25.64        53.54   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Oscar Ekström  1994    705  25.76        52.70   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
10  Sigurd Holten Bøen  1997    699  26.07        52.84   
  Aalesunds SLK                   
                     
11  Marcus Forsgren  1996    680  25.54        53.34   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
12  Filip Grimberg  1998    671  26.38        53.57   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
13  Enzo Schön  1996    670  26.19        53.59   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
14  Markus Fürst  1996    668  26.42        53.66   
  Väsby Simsällskap                   
                     
15  Eric Hinderup  1998    657  26.29        53.94   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
16  Efrem Ghirmai  1996    657  26.09        53.95   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:04 
 
Resultat Gren 2 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:30   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Försök 
NR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
EM: 2:01,70 YOG: 2:02,87 (1996-1999) EJM: 2:04,32 (1998) / 2:07,25 (1999) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Erica Dahlgren  1997    712  30.49  1:02.48  1:34.58    2:06.51   
  Simklubben S 02                   
                     
Alba Forés  1998    707  29.83  1:01.90  1:34.10    2:06.77   
  Simklubben Triton                   
                     
Nadja Salomonsson  1992    697  29.80  1:02.71  1:35.87    2:07.39   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Linnéa Olsson  1994    688  30.12  1:02.21  1:34.82    2:07.95   
  Simklubben Triton                   
                     
Agnes Wiiand  1997    680  30.53  1:03.31  1:36.36    2:08.45   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Elsa Ericsson  1995    680  30.93  1:04.01  1:36.10    2:08.46   
  Täby Sim                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997    680  30.08  1:02.70  1:35.74    2:08.47   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Wanda Dollmayer  1996    679  29.98  1:02.54  1:35.73    2:08.50   
  Simklubben Ran                   
                     
Josefin Eriksen  1995    678  30.25  1:02.74  1:35.69    2:08.57   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
10  Amina Gummesson  1993    677  29.87  1:02.34  1:35.70    2:08.63   
  Växjö Simsällskap                   
                     
11  Céline Bertrand  1995    675  29.83  1:02.45  1:35.75    2:08.74   
  Skövde Simsällskap                   
                     
12  Rebecca Diaz-Nilsson  1996    671  30.86  1:04.09  1:37.03    2:09.03   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
13  Moa Ståhl  1995    670  30.13  1:02.71  1:36.00    2:09.07   
  Simklubben Triton                   
                     
14  Cassandra Tran  1997    662  30.44  1:02.95  1:36.00    2:09.61   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
15  Ebba Rosenquist  1989    660  30.36  1:03.36  1:37.25    2:09.73   
  Simklubben Triton                   
                     
16  Nike Kruners  1996    658  30.06  1:02.58  1:35.98    2:09.85   
  Varberg Sim                   
                     
17  Carin Klasson  1995    653  30.66  1:03.80  1:37.38    2:10.22   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
18  Emma Rotstam  1998    650  30.69  1:03.41  1:37.22    2:10.42   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
19  Agnes Idoffsson  1994    648  29.96  1:02.50  1:36.32    2:10.52   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
20  Ida Eriksen  1997    644  31.00  1:04.05  1:37.57    2:10.82   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
21  Linda Baron  1995    642  31.42  1:04.52  1:37.90    2:10.91   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
22  Erica Sjöholm  1997    642  29.68  1:02.46  1:36.26    2:10.94   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
23  Louise Halldén  1998    639  30.31  1:03.16  1:37.07    2:11.13   
  Väsby Simsällskap                   
                     
24  Alfhild Kristensson  1999    630  30.79  1:04.22  1:38.17    2:11.75   
  Göteborg Sim                   
                     
25  Karin Åström  1996    630  30.80  1:03.70  1:37.61    2:11.78   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
26  Emma Sjösten  1996    624  30.71  1:03.72  1:37.51    2:12.19   
  Väsby Simsällskap                   
                     
27  Johanna Pettersson  1996    622  30.92  1:04.07  1:38.20    2:12.33   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
28  Sofie Sjöberg  1994    618  30.34  1:03.46  1:37.86    2:12.62   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
29  Emma Sundstedt  1998    615  29.95  1:02.92  1:38.11    2:12.84   
  Spårvägens Simförening                   
                     
30  Emma Westman  1993    596  30.86  1:04.04  1:38.76    2:14.22   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
31  Inez Kristensson  1997    593  31.11  1:04.85  1:39.96    2:14.45   
  Göteborg Sim                   
                     
32  Fanny Trollstad  1997    592  31.20  1:05.33  1:40.21    2:14.50   
  Värnamo Simsällskap                   
                     
33  Ebba Hellström  1992    589  31.45  1:05.10  1:39.74    2:14.76   
  Simklubben S 02                   
                     
34  Lisa Eriksson  1998    582  31.13  1:05.37  1:40.68    2:15.28   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
35  Hanna Eriksson  1999    581  30.33  1:04.85  1:40.79    2:15.36   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
36  Johanna Johnsson  1997    578  31.82  1:05.92  1:41.30    2:15.59   
  Växjö Simsällskap                   
                     
37  Tilde Lundmark  1995    568  31.38  1:05.66  1:40.78    2:16.40   
  Simklubben S 02                   
                     
38  Amanda Granborg  1999    551  31.68  1:06.66  1:42.43    2:17.74   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
39  Alice Sundberg  1999    544  32.09  1:07.33  1:43.44    2:18.39   
  Täby Sim                   
                     
40  Emma Öhman  1997    540  32.23  1:07.20  1:43.57    2:18.74   
  Wisby Simsällskap                   
                     
41  Christin Heina  1996    539  31.65  1:07.20  1:43.22    2:18.76   
  Simklubben S 02                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:30 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:12   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
NR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.04 2014-04-11 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
EM: 2:01,70 YOG: 2:02,87 (1996-1999) EJM: 2:04,32 (1998) / 2:07,25 (1999) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Alba Forés  1998    742  29.63  1:01.48  1:33.62    2:04.78   
  Simklubben Triton                   
                     
Nadja Salomonsson  1992    737  29.45  1:01.28  1:33.01    2:05.03   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Wanda Dollmayer  1996    710  30.04  1:01.97  1:34.50    2:06.61   
  Simklubben Ran                   
                     
Louise Hjalmarsson  1997    706  29.68  1:01.78  1:34.44    2:06.84   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Elsa Ericsson  1995    701  30.86  1:03.63  1:35.51    2:07.13   
  Täby Sim                   
                     
Agnes Wiiand  1997    698  30.04  1:02.08  1:35.11    2:07.33   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Josefin Eriksen  1995    671  30.20  1:02.39  1:35.79    2:09.00   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Linnéa Olsson  1994    663  30.30  1:03.01  1:36.47    2:09.51   
  Simklubben Triton                   
                     
Moa Ståhl  1995    705  29.89  1:02.69  1:35.30    2:06.92   
  Simklubben Triton                   
                     
10  Rebecca Diaz-Nilsson  1996    677  30.30  1:02.67  1:36.03    2:08.64   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
11  Cassandra Tran  1997    669  30.25  1:03.21  1:36.34    2:09.15   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
12  Céline Bertrand  1995    668  29.90  1:02.78  1:36.09    2:09.24   
  Skövde Simsällskap                   
                     
13  Agnes Idoffsson  1994    655  30.12  1:02.98  1:36.84    2:10.04   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
14  Amina Gummesson  1993    652  30.11  1:02.81  1:36.61    2:10.27   
  Växjö Simsällskap                   
                     
15  Emma Rotstam  1998    643  30.57  1:03.64  1:37.21    2:10.88   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
16  Carin Klasson  1995    606  30.76  1:03.47  1:38.24    2:13.48   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:12 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Försök 
NR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
EM: 27,80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Andreas Elofsson  1995    748          29.38   
  Uddevalla Sim                   
Gulliver Koch  1992    747          29.39   
  Uddevalla Sim                   
Erik Persson  1994    723          29.71   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Niklas Tour  1989    723          29.71   
  Simklubben Neptun                   
Andreas Fürst  1990    715          29.82   
  Väsby Simsällskap                   
Marcus Svensson  1992    714          29.83   
  Simklubben Triton                   
Kevin Thorvaldsson  1995    695          30.10   
  Jönköpings Simsällskap                   
Robert Palosaari  1992    694          30.11   
  Väsby Simsällskap                   
Christoffer Andersson  1994    690          30.17   
  Tyresö Simsällskap                   
10  Noa Koch  1996    683          30.27   
  Uddevalla Sim                   
11  Jesper Åkesson  1988    667          30.51   
  Simklubben Ran                   
12  Daniel Räisänen  1999    660          30.62   
  Täby Sim                   
13  Tobias Lidbacken  1991    631          31.09   
  Anderstorps Simsällskap                   
14  Otto Schippert  1996    629          31.12   
  Helsingborgs Simsällskap                   
15  Benjamin Dzihic  1997    628          31.14   
  Sundsvalls Simsällskap                   
16  Viktor Kertes  1996    627          31.15   
  Helsingborgs Simsällskap                   
17  Benjamin Lindberg  1995    621          31.25   
  Skellefte Simsällskap 34                   
18  Emil Hammarlund  1995    608          31.47   
  Simklubben Elfsborg                   
19  Anton Persson  1994    602          31.58   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
20  Jakob Sundén  1995    594          31.72   
  Varberg Sim                   
21  Erik Johansson  1994    593          31.73   
  Nässjö SLS                   
22  Alexander Ozerov  1996    588          31.82   
  Väsby Simsällskap                   
23  William Reinholdsson  1997    588          31.83   
  Simklubben Elfsborg                   
24  Hampus Ny  1990    581          31.95   
  Strängnäs Simklubb                   
25  David Kruthammar  1997    567          32.22   
  Täby Sim                   
26  Henrik Bolle  1996    559          32.37   
  Turebergs Simklubb                   
27  Martin Rogmark  1996    558          32.39   
  Simklubben Hajen                   
28  Andreas Myhrberg  1993    550          32.54   
  S71                   
29  Pontus Lindholm  1994    532          32.90   
  Strängnäs Simklubb                   
30  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996    513          33.30   
  Simklubben Elfsborg                   
31  Axel Andersson  1996    509          33.40   
  Helsingborgs Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:16   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
NR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
SJR: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
EM: 27,80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Gulliver Koch  1992    755          29.28   
  Uddevalla Sim                   
Niklas Tour  1989    754          29.29   
  Simklubben Neptun                   
Andreas Elofsson  1995    743          29.44   
  Uddevalla Sim                   
Erik Persson  1994    734          29.56   
  Kungsbacka Simsällskap                   
Andreas Fürst  1990    719          29.77   
  Väsby Simsällskap                   
Kevin Thorvaldsson  1995    688          30.21   
  Jönköpings Simsällskap                   
Marcus Svensson  1992    685          30.24   
  Simklubben Triton                   
Robert Palosaari  1992    675          30.40   
  Väsby Simsällskap                   
Christoffer Andersson  1994    687          30.22   
  Tyresö Simsällskap                   
10  Jesper Åkesson  1988    672          30.44   
  Simklubben Ran                   
11  Noa Koch  1996    665          30.55   
  Uddevalla Sim                   
12  Daniel Räisänen  1999    662          30.59   
  Täby Sim                   
13  Otto Schippert  1996    637          30.99   
  Helsingborgs Simsällskap                   
14  Benjamin Dzihic  1997    629          31.12   
  Sundsvalls Simsällskap                   
15  Viktor Kertes  1996    618          31.30   
  Helsingborgs Simsällskap                   
16  Tobias Lidbacken  1991    617          31.32   
  Anderstorps Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:16 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Försök 
NR: Rikke Möller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
EM: 1:09,71 YOG: 1:10,93 EJM: 1:11,67/1:13,87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Jessica Billquist  1996    773  33.09        1:10.11   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Una Finnman  1991    764  33.18        1:10.37   
  Simklubben Triton                   
                     
Jessica Eriksson  1993    752  33.03        1:10.74   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    724  33.63        1:11.66   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Mari Louise Tran  1997    722  33.74        1:11.73   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Vendela Norrman  1995    696  34.35        1:12.59   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Klara Thormalm  1998    681  34.85        1:13.14   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
Sara Wallberg  1999    679  34.62        1:13.19   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Isabelle Fredriksson  1999    641  35.31        1:14.60   
  Örebro Simallians                   
                     
10  Sandra Olofsson  1990    636  34.54        1:14.82   
  Uddevalla Sim                   
                     
11  Erica Christensen  1997    631  34.47        1:15.02   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
12  Lina Rosvall  1997    624  35.29        1:15.29   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Isabelle Avenius  1996    606  34.78        1:16.03   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
14  Lina Berg  1996    603  34.96        1:16.14   
  Simklubben S 02                   
                     
15  Emma Westman  1993    600  36.58        1:16.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
16  Linnea Lindberg  1996    593  35.90        1:16.58   
  Simklubben Neptun                   
                     
17  Amanda Persson  1996    592  35.73        1:16.63   
  Filipstads Simklubb                   
                     
18  Lina Berggren  1998    586  35.82        1:16.89   
  Västerås Simsällskap                   
                     
19  Alida Ramdén  1997    585  35.87        1:16.94   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
20  Johanna Holm  1996    581  36.73        1:17.09   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
20  Julia Thurfjell  1994    581  36.38        1:17.09   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
                     
22  Klara Juliusson  1997    579  35.90        1:17.20   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
23  Linda Holmgren  1993    574  36.66        1:17.40   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
24  Amanda Wittström  1997    572  36.43        1:17.50   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
25  Emelie Johansson  1996    554  36.87        1:18.31   
  Täby Sim                   
                     
26  Andréa Persson  1999    551  36.75        1:18.48   
  Västerås Simsällskap                   
                     
27  Josefine Möller  1996    542  37.08        1:18.91   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
28  Victoria Jönsson  1999    534  37.21        1:19.31   
  S71                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:22   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
NR: Rikke Möller-Pedersen (1989) 1:05.93 2013-07-30 
SR: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:07.79 2008-06-06 
EM: 1:09,71 YOG: 1:10,93 EJM: 1:11,67/1:13,87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Una Finnman  1991    757  33.32        1:10.58   
  Simklubben Triton                   
                     
Jessica Eriksson  1993    743  33.71        1:11.03   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Jessica Billquist  1996    743  33.82        1:11.04   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Mari Louise Tran  1997    725  34.72        1:11.62   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    719  33.72        1:11.80   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Vendela Norrman  1995    706  34.22        1:12.26   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Sara Wallberg  1999    694  34.78        1:12.66   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Klara Thormalm  1998    666  34.66        1:13.68   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
Lina Berg  1996    658  34.59        1:13.95   
  Simklubben S 02                   
                     
10  Sandra Olofsson  1990    637  34.52        1:14.75   
  Uddevalla Sim                   
                     
11  Isabelle Fredriksson  1999    617  34.80        1:15.57   
  Örebro Simallians                   
                     
12  Erica Christensen  1997    614  34.15        1:15.68   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
13  Lina Rosvall  1997    612  35.57        1:15.77   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
14  Linnea Lindberg  1996    598  36.26        1:16.37   
  Simklubben Neptun                   
                     
15  Isabelle Avenius  1996    570  35.11        1:17.58   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
16  Emma Westman  1993    562  36.85        1:17.94   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:22 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  10:59   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 5, 400m Medley Men, Försök 
NR: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
SR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
SJR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
EM: 4:24,12 EJM: 4:29,09/4:33,29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linus Kanth  1991    727  1:00.47  2:09.88  3:24.60    4:31.13   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Simon Sjödin  1986    685  1:02.22  2:14.18  3:32.60    4:36.58   
  Simklubben Neptun                   
                     
Jesper Svensson  1990    643  1:02.16  2:17.83  3:38.28    4:42.37   
  Uddevalla Sim                   
                     
Patrik Löfgren  1996    640  1:02.99  2:13.19  3:35.30    4:42.91   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
William Lulek  1998    633  1:06.06  2:19.27  3:37.96    4:43.95   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Carl Norlander  1997    632  1:02.41  2:15.29  3:37.42    4:44.07   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Hugo Rydberg  1998    595  1:03.59  2:19.22  3:43.26    4:49.80   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Daniel Sjöblom Ahlström  1998    568  1:03.66  2:21.34  3:48.57    4:54.39   
  Spårvägens Simförening                   
                     
Anton Björck-Teuscher  1993    564  1:06.99  2:22.09  3:48.56    4:54.98   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
10  Marcus Kindberg  1993    560  1:04.95  2:21.13  3:49.87    4:55.67   
  Simklubben Ran                   
                     
11  Theodor Hansson  1994    554  1:04.34  2:22.87  3:47.92    4:56.84   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
12  Johan Rydahl  2001    528  1:04.34  2:24.04  3:55.05    5:01.64   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
13  Karl Gustav Gérnyi  1999    526  1:10.18  2:25.32  3:53.91    5:02.03   
  Danderyds Sim                   
                     
14  Albin Lövgren  1999    526  1:08.61  2:29.76  3:57.71    5:02.05   
  Skövde Simsällskap                   
                     
15  Sean Johansson  1997    516  1:09.42  2:25.91  3:54.00    5:03.87   
  Simklubben Ena                   
                     
16  David Hallberg  1994    470  1:06.10  2:28.53  3:59.97    5:13.47   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Lukas Steiner  1998              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  10:59 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 5, 400m Medley Men, Finaler 
NR: Jani Sievinen (1974) 4:13.29 1994-09-08 
SR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
SJR: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
EM: 4:24,12 EJM: 4:29,09/4:33,29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Simon Sjödin  1986    795  1:00.20  2:09.61  3:24.04    4:23.17   
  Simklubben Neptun                   
                     
Linus Kanth  1991    742  1:00.99  2:11.75  3:25.82    4:29.30   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Jesper Svensson  1990    667  1:00.49  2:14.38  3:33.68    4:38.95   
  Uddevalla Sim                   
                     
Carl Norlander  1997    642  1:02.42  2:15.50  3:36.84    4:42.55   
  Väsby Simsällskap                   
                     
William Lulek  1998    625  1:06.87  2:20.63  3:39.03    4:45.14   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Hugo Rydberg  1998    615  1:05.83  2:22.48  3:43.27    4:46.65   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Anton Björck-Teuscher  1993    580  1:08.55  2:23.52  3:45.88    4:52.34   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Daniel Sjöblom Ahlström  1998    566  1:04.11  2:21.93  3:48.34    4:54.63   
  Spårvägens Simförening                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:29 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:06   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Försök 
NR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
EM: 1:00,27 YOG: 1:01,11 EJM: 1:01,96/1:03,71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Agnes Wiiand  1997    759  29.27        1:01.35   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Josefin Lindkvist  1993    747  28.79        1:01.69   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Ebba Rosenquist  1989    641  30.20        1:04.91   
  Simklubben Triton                   
                     
Anna Eriksson  1999    639  30.08        1:04.99   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Elin Podéus  1997    639  30.49        1:04.99   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Vera Rohlin Johansson  1995    632  29.95        1:05.20   
  Örebro Simallians                   
                     
Hanna Rosvall  2000    631  30.32        1:05.26   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
Nike Kruners  1996    630  31.27        1:05.29   
  Varberg Sim                   
                     
Rebecka Gustafsson  1998    627  29.93        1:05.38   
  Simklubben Ena                   
                     
10  Cassandra Tran  1997    622  31.06        1:05.57   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
11  Alexandra Uusaro  1995    612  31.04        1:05.90   
  Täby Sim                   
                     
12  Emma Nilsson  1995    604  30.77        1:06.19   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Vilma Unnermark  1997    599  31.01        1:06.38   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
14  Alma Thormalm  1996    594  30.56        1:06.59   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
15  Ida Liljeqvist  1999    590  31.42        1:06.73   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
15  Linda Baron  1995    590  31.66        1:06.73   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
17  Ronja Wikström  1996    568  31.26        1:07.57   
  Umeå Simsällskap                   
                     
18  Augusta Andersson  1997    564  32.28        1:07.75   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
19  Inez Kristensson  1997    560  31.93        1:07.89   
  Göteborg Sim                   
                     
20  Maria Galic  1995    554  30.95        1:08.15   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
21  Elin Berggren  1996    551  31.44        1:08.25   
  Västerås Simsällskap                   
                     
22  Clara Wiman  1996    549  31.37        1:08.35   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Mathilda Gärdesmed  1994    539  31.58        1:08.78   
  Varberg Sim                   
                     
24  Fanny Andersson  1997    537  32.08        1:08.85   
  Simklubben Triton                   
                     
25  Johanna Andersson  1996    528  31.68        1:09.25   
  Simklubben S 02                   
                     
26  Karin Åström  1996    513  32.76        1:09.90   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:06 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:35   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
NR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
EM: 1:00,27 YOG: 1:01,11 EJM: 1:01,96/1:03,71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Josefin Lindkvist  1993    775  28.54        1:00.92   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Agnes Wiiand  1997    771  29.05        1:01.04   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Elin Podéus  1997    711  29.21        1:02.72   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Ebba Rosenquist  1989    696  29.32        1:03.14   
  Simklubben Triton                   
                     
Hanna Rosvall  2000    638  30.18        1:05.01   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
Anna Eriksson  1999    636  30.09        1:05.08   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Vera Rohlin Johansson  1995    632  30.16        1:05.20   
  Örebro Simallians                   
                     
Nike Kruners  1996    602  30.65        1:06.28   
  Varberg Sim                   
                     
Cassandra Tran  1997    654  30.43        1:04.48   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
10  Alma Thormalm  1996    619  30.22        1:05.68   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Vilma Unnermark  1997    604  30.25        1:06.21   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
12  Rebecka Gustafsson  1998    600  29.38        1:06.36   
  Simklubben Ena                   
                     
13  Emma Nilsson  1995    589  30.67        1:06.76   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
14  Alexandra Uusaro  1995    586  31.32        1:06.88   
  Täby Sim                   
                     
15  Augusta Andersson  1997    552  32.07        1:08.23   
  Sjöbo Simsällskap                   
                     
16  Ronja Wikström  1996    546  30.27        1:08.46   
  Umeå Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:35 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:13   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Försök 
NR: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
SR: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
SJR: Axel Pettersson (1995) 56.35 2013-07-14 
EM: 55,50 YOG: 56,46 EJM:57,21/58,05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Axel Pettersson  1995    790  27.31        56.17  SR Rekord - Junior 
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Petter Fredriksson  1997    769  27.73        56.67   
  Simklubben Hajen                   
                     
Fabian Bergman  1994    717  28.04        58.02   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Oskar Ericsson  1997    693  28.66        58.69   
  Täby Sim                   
                     
Alexander Nyström  1990    671  29.61        59.31   
  Simklubben Neptun                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    669  29.26        59.36   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Gustav Hökfelt  1994    634  29.51        1:00.43   
  Simklubben Neptun                   
                     
Michail Papantoniou  1997    634  29.08        1:00.44   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Rasmus Wetterborg  1996    606  29.93        1:01.35   
  Simklubben Triton                   
                     
10  Oskar Davidsson  1993    592  30.07        1:01.85   
  Växjö Simsällskap                   
                     
11  Elias Altman  1998    576  30.37        1:02.42   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
12  Emil Möller  1994    574  31.07        1:02.47   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Hampus Svensson  1999    573  30.07        1:02.53   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
14  Alexander Kesenci  1995    556  30.62        1:03.15   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
15  David Schön Svensson  1993    555  30.57        1:03.20   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
16  David Lind  1994    549  31.13        1:03.41   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
17  Gustav Hellqvist  1995    537  30.62        1:03.88   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
18  Eric Schollin  1997    530  31.43        1:04.15   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
19  Tobias Henriksson  1996    529  31.62        1:04.20   
  Spårvägens Simförening                   
                     
20  Carl-Åke Willberg  1998    509  31.34        1:05.02   
  Täby Sim                   
                     
21  Filip Hedman  1998    502  30.80        1:05.32   
  Täby Sim                   
                     
22  Christoffer Roos  1995    494  31.86        1:05.69   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
23  Efrem Ghirmai  1996    483  31.93        1:06.19   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
24  Karl Gustav Gérnyi  1999    463  32.98        1:07.11   
  Danderyds Sim                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:13 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:41   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
NR: Mathias Gydesen (1988) 54.41 2012-03-31 
SR: Simon Sjödin (1986) 55.10 2011-04-08 
SJR: Axel Pettersson (1995) 56.35 2013-07-14 
EM: 55,50 YOG: 56,46 EJM:57,21/58,05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Axel Pettersson  1995    768  27.78        56.70   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Petter Fredriksson  1997    761  27.98        56.89   
  Simklubben Hajen                   
                     
Fabian Bergman  1994    727  27.98        57.76   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
Oskar Ericsson  1997    693  28.82        58.67   
  Täby Sim                   
                     
Alexander Nyström  1990    692  28.25        58.70   
  Simklubben Neptun                   
                     
Pontus Palmqvist  1991    662  29.36        59.58   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Michail Papantoniou  1997    657  28.94        59.72   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Gustav Hökfelt  1994    644  29.04        1:00.14   
  Simklubben Neptun                   
                     
Rasmus Wetterborg  1996    624  29.26        1:00.77   
  Simklubben Triton                   
                     
10  Elias Altman  1998    591  30.22        1:01.87   
  Saltsjöbadens Idrottsförening                   
                     
11  Hampus Svensson  1999    565  30.52        1:02.82   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
12  David Schön Svensson  1993    563  31.55        1:02.90   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
13  Oskar Davidsson  1993    561  30.60        1:02.97   
  Växjö Simsällskap                   
                     
14  Alexander Kesenci  1995    543  31.08        1:03.63   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
15  Gustav Hellqvist  1995    538  31.22        1:03.86   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
16  David Lind  1994    533  31.54        1:04.06   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:41 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:24   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Försök 
NR: Mie Östergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SJR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
EM: 28,81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Svendsen  1989    747          29.82   
  Simklubben Ran                   
Lovisa Klarén  1992    710          30.33   
  Södertörns Simsällskap                   
Linnéa Olsson  1994    691          30.60   
  Simklubben Triton                   
Linnéa Bielicz  1994    682          30.74   
  Göteborg Sim                   
Marlene Pavlu Lewin  1997    657          31.12   
  Skuru Idrottsklubb                   
Felicia Hedman  1995    654          31.16   
  Väsby Simsällskap                   
Dinah Jönsson  1998    644          31.33   
  Simklubben Sydsim                   
Clara Vater  1997    637          31.44   
  Landskrona Simsällskap                   
Erika Carlén  1994    635          31.47   
  Jönköpings Simsällskap                   
10  Emelie Stenhammar  1993    635          31.48   
  Skövde Simsällskap                   
11  Lova Andersson  2000    630          31.56   
  Ljungby Simsällskap                   
12  Linnéa Månsson  1996    594          32.18   
  Simsällskapet Iden                   
13  Olivia Sjöblom  1997    588          32.29   
  Södertälje Simsällskap                   
14  Amanda Granborg  1999    567          32.68   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
Ebba Stillman  1996              DSQ   
  Jönköpings Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:24 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:45   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
NR: Mie Östergaard Nielsen (1996) 27.76 2014-04-11 
SR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
SJR: Michelle Coleman (1993) 28.74 2012-06-28 
EM: 28,81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Svendsen  1989    743          29.87   
  Simklubben Ran                   
Linnéa Olsson  1994    722          30.16   
  Simklubben Triton                   
Linnéa Bielicz  1994    717          30.22   
  Göteborg Sim                   
Lovisa Klarén  1992    715          30.25   
  Södertörns Simsällskap                   
Felicia Hedman  1995    674          30.86   
  Väsby Simsällskap                   
Dinah Jönsson  1998    667          30.97   
  Simklubben Sydsim                   
Marlene Pavlu Lewin  1997    664          31.01   
  Skuru Idrottsklubb                   
Clara Vater  1997    595          32.16   
  Landskrona Simsällskap                   
Erika Carlén  1994    641          31.37   
  Jönköpings Simsällskap                   
10  Emelie Stenhammar  1993    609          31.91   
  Skövde Simsällskap                   
11  Linnéa Månsson  1996    596          32.14   
  Simsällskapet Iden                   
12  Amanda Granborg  1999    584          32.37   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:45 
 
Resultat Gren 9 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:26   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Försök 
NR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
EM: 2:00,72 YOG: 2:01,38 EJM: 2:02,80/2:06,91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Markus Malm  1997    669  29.10  1:00.87  1:33.59    2:07.49   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Gusten Eriksson  1994    640  28.99  1:01.91  1:35.51    2:09.36   
  Motala Simsällskap                   
                     
Jesper Jonsson  1993    616  28.66  1:01.95  1:36.47    2:11.04   
  Uddevalla Sim                   
                     
Jesper Svensson  1990    601  29.45  1:02.41  1:36.83    2:12.09   
  Uddevalla Sim                   
                     
Markus Fürst  1996    598  28.69  1:01.70  1:36.70    2:12.32   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Henry Kerman  1997    597  29.00  1:02.13  1:36.85    2:12.42   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
David Larsson  1996    578  29.41  1:02.74  1:37.73    2:13.79   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Johan Hildesson  1992    570  28.62  1:02.75  1:39.21    2:14.47   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
Viktor Fridsjö  1998    555  30.48  1:04.03  1:39.49    2:15.61   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
10  Filip Svedberg  1997    543  29.30  1:03.41  1:40.25    2:16.62   
  Skellefte Simsällskap 34                   
                     
11  Kalle Lindborg  1994    539  30.11  1:05.15  1:41.73    2:17.00   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Alfred Christensson  1998    525  29.69  1:04.65  1:40.33    2:18.14   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
13  Cruiz Llupa  1997    516  30.21  1:04.80  1:41.29    2:18.96   
  Simklubben Sydsim                   
                     
14  Filip Björkholm  1998    511  29.20  1:03.52  1:40.06    2:19.46   
  Västerås Simsällskap                   
                     
15  Jakob Schariot  1995    508  30.96  1:05.97  1:42.53    2:19.68   
  Simklubben S 02                   
                     
16  Erik Nicklasson  1998    497  30.77  1:05.51  1:42.72    2:20.77   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
17  Filip Dolk  1996    487  30.08  1:04.37  1:41.08    2:21.72   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
18  Albin Lövgren  1999    477  30.62  1:06.01  1:43.73    2:22.66   
  Skövde Simsällskap                   
                     
19  Sean Johansson  1997    382  31.86  1:10.29  1:52.26    2:33.58   
  Simklubben Ena                   
                     
Alexander Kotevski  1994              DNS   
  Eskilstuna Simklubb                   
                     
Simon Sjödin  1986              DNS   
  Simklubben Neptun                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:26 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:54   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
NR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:57.01 2009-07-28 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
EM: 2:00,72 YOG: 2:01,38 EJM: 2:02,80/2:06,91 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Jesper Jonsson  1993    745  27.25  57.90  1:29.99    2:02.98   
  Uddevalla Sim                   
                     
Markus Malm  1997    660  28.88  1:01.32  1:33.85    2:08.07   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Jesper Svensson  1990    639  28.31  1:00.51  1:34.22    2:09.42   
  Uddevalla Sim                   
                     
Gusten Eriksson  1994    634  29.40  1:02.23  1:36.02    2:09.74   
  Motala Simsällskap                   
                     
Henry Kerman  1997    611  28.18  1:01.06  1:35.83    2:11.37   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Markus Fürst  1996    588  28.29  1:01.47  1:36.66    2:13.08   
  Väsby Simsällskap                   
                     
David Larsson  1996    578  29.60  1:03.20  1:38.02    2:13.83   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Johan Hildesson  1992    507  29.32  1:04.49  1:41.78    2:19.77   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
Cruiz Llupa  1997    566  29.36  1:03.07  1:37.83    2:14.73   
  Simklubben Sydsim                   
                     
10  Kalle Lindborg  1994    547  29.91  1:04.60  1:41.17    2:16.32   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Viktor Fridsjö  1998    545  30.07  1:04.13  1:40.05    2:16.49   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
12  Filip Björkholm  1998    524  30.31  1:05.02  1:41.19    2:18.23   
  Västerås Simsällskap                   
                     
13  Alfred Christensson  1998    524  29.96  1:05.21  1:42.40    2:18.30   
  Landskrona Simsällskap                   
                     
14  Albin Lövgren  1999    516  29.50  1:04.61  1:40.94    2:18.97   
  Skövde Simsällskap                   
                     
15  Erik Nicklasson  1998    506  30.56  1:05.57  1:42.51    2:19.89   
  Oskarshamns Simsällskap                   
                     
16  Jakob Schariot  1995    483  30.69  1:06.63  1:44.32    2:22.06   
  Simklubben S 02                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  17:54 
 
Resultat Gren 10 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:35   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 10, 200m Medley Women, Försök 
NR: Julia Hjort-Hansen (1985) 2:09.73 2009-07-28 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
SJR: Stina Gardell (1990) 2:13.52 2009-07-26 
EM: 2:17,32 YOG: 2:18,44 EJM: 2:20,16/2:22,86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Louise Hansson  1996    812  28.15  1:03.72  1:43.29    2:15.17   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Jaqueline Hippi  1996    728  29.83  1:07.00  1:48.49    2:20.23   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    670  30.51  1:06.54  1:49.44    2:24.11   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Vilma Ekström  1994    665  30.38  1:09.36  1:50.80    2:24.49   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Céline Bertrand  1995    660  30.23  1:08.02  1:50.83    2:24.84   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Christine Ekman  1994    653  32.13  1:09.40  1:52.07    2:25.34   
  Simklubben Neptun                   
                     
Hanna Jörlund  1991    634  31.67  1:08.57  1:52.04    2:26.81   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Emelie Åkerström  1995    634  30.83  1:09.00  1:53.41    2:26.83   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Elin Lundgren  1995    613  32.06  1:12.27  1:55.15    2:28.49   
  Simklubben Hajen                   
                     
10  Emelie Johansson  1996    602  31.54  1:10.99  1:54.46    2:29.33   
  Täby Sim                   
                     
11  Alida Ramdén  1997    589  32.41  1:12.24  1:56.35    2:30.49   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
12  Ebba Hellström  1992    588  33.50  1:12.29  1:56.80    2:30.57   
  Simklubben S 02                   
                     
13  Lina Rosvall  1997    583  32.25  1:10.32  1:54.58    2:30.94   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Rebecka Gustafsson  1998    583  30.91  1:11.32  1:56.80    2:30.94   
  Simklubben Ena                   
                     
15  Emma Westman  1993    583  33.51  1:15.88  1:57.08    2:31.00   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
16  Emma Varga  1997    577  32.48  1:11.09  1:56.52    2:31.51   
  Danderyds Sim                   
                     
17  Tove Sparrman  1996    573  31.59  1:11.32  1:57.12    2:31.81   
  Väsby Simsällskap                   
                     
18  Josefine Möller  1996    571  32.93  1:12.34  1:55.45    2:32.05   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
19  Lina Berggren  1998    560  33.31  1:14.93  1:57.76    2:32.98   
  Västerås Simsällskap                   
                     
20  Isabelle Avenius  1996    551  32.96  1:12.92  1:57.70    2:33.82   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
21  Andréa Persson  1999    530  33.78  1:17.07  1:59.18    2:35.80   
  Västerås Simsällskap                   
                     
21  Johanna Andersson  1996    530  32.68  1:13.97  2:00.16    2:35.80   
  Simklubben S 02                   
                     
23  Amanda Wittström  1997    462  35.70  1:18.88  2:03.10    2:43.17   
  Höganäs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:35 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:02   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 10, 200m Medley Women, Finaler 
NR: Julia Hjort-Hansen (1985) 2:09.73 2009-07-28 
SR: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
SJR: Stina Gardell (1990) 2:13.52 2009-07-26 
EM: 2:17,32 YOG: 2:18,44 EJM: 2:20,16/2:22,86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Louise Hansson  1996    828  28.19  1:02.75  1:42.61    2:14.34   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Jaqueline Hippi  1996    734  29.96  1:07.86  1:48.58    2:19.84   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Céline Bertrand  1995    696  29.95  1:07.80  1:49.36    2:22.28   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Vilma Ekström  1994    676  30.49  1:09.67  1:50.24    2:23.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Christine Ekman  1994    661  32.04  1:08.97  1:51.93    2:24.81   
  Simklubben Neptun                   
                     
Hanna Jörlund  1991    649  31.45  1:08.55  1:51.30    2:25.63   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    645  30.44  1:07.40  1:51.32    2:25.97   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Emelie Åkerström  1995    643  30.73  1:08.69  1:52.19    2:26.10   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Alida Ramdén  1997    654  31.42  1:08.94  1:51.21    2:25.33   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
10  Emelie Johansson  1996    628  31.75  1:11.08  1:53.30    2:27.26   
  Täby Sim                   
                     
11  Elin Lundgren  1995    626  31.83  1:11.24  1:53.75    2:27.44   
  Simklubben Hajen                   
                     
12  Lina Rosvall  1997    605  32.02  1:10.31  1:53.22    2:29.10   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Ebba Hellström  1992    586  33.05  1:12.14  1:56.43    2:30.68   
  Simklubben S 02                   
                     
14  Tove Sparrman  1996    574  31.67  1:11.39  1:57.29    2:31.72   
  Väsby Simsällskap                   
                     
15  Rebecka Gustafsson  1998    552  31.03  1:12.58  1:58.60    2:33.74   
  Simklubben Ena                   
                     
16  Emma Westman  1993    551  34.25  1:17.55  1:59.61    2:33.81   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:02 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  11:55   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Försök 
NR: Mads Glaesner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
SJR: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
EM: 3:55,55 YOG: 3:55,56 EJM: 3:56,86/4:01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Ole Martin Bjørlykke  1996    760  57.34  1:58.57  3:00.12    4:01.05   
  Aalesunds SLK                   
                     
Sigurd Holten Bøen  1997    746  57.84  2:00.45  3:03.19    4:02.61   
  Aalesunds SLK                   
                     
Adam Paulsson  1995    717  1:00.01  2:02.44  3:04.25    4:05.82   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Victor Johansson  1998    714  59.74  2:03.11  3:05.40    4:06.19   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Filip Grimberg  1998    672  1:01.45  2:05.61  3:09.14    4:11.18   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Gustaf Dahlman  1997    666  59.11  2:02.94  3:08.02    4:11.93   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Emil Möller  1994    658  1:00.92  2:05.41  3:09.87    4:13.00   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Christopher Jedel  1995    657  1:00.24  2:03.90  3:08.01    4:13.11   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Cebastian Christensen  1998    652  1:00.46  2:05.90  3:10.57    4:13.73   
  Trelleborg Sim                   
                     
10  Daniel Kertes  1999    652  1:01.86  2:06.61  3:11.21    4:13.76   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
11  Gusten Eriksson  1994    644  1:01.06  2:05.98  3:10.78    4:14.77   
  Motala Simsällskap                   
                     
12  Anton Faberling  1994    640  1:00.58  2:05.56  3:11.57    4:15.27   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
13  Simon Plato  1993    640  1:03.39  2:08.13  3:11.60    4:15.29   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
14  Fredrik Olofsson  1994    625  1:01.41  2:06.40  3:12.11    4:17.28   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
15  Theodor Hansson  1994    605  1:01.61  2:07.46  3:14.33    4:20.17   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
16  Lukas Steiner  1998    605  1:02.45  2:09.21  3:16.02    4:20.20   
  Västerås Simsällskap                   
                     
17  Gustav Swedenborg  1998    601  1:02.60  2:08.15  3:14.67    4:20.74   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
17  Johan Hildesson  1992    601  1:02.44  2:09.93  3:16.49    4:20.74   
  Kungälvs Simsällskap                   
                     
19  Oskar Ericsson  1997    600  1:01.97  2:08.10  3:13.95    4:20.78   
  Täby Sim                   
                     
20  Marcus Kindberg  1993    582  1:02.08  2:09.12  3:16.74    4:23.45   
  Simklubben Ran                   
                     
21  William Lindblom  1998    582  1:02.21  2:08.55  3:16.49    4:23.47   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
22  Anton Björck-Teuscher  1993    574  1:01.86  2:08.98  3:18.34    4:24.75   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
23  Johan Jönsson  1995    569  1:01.87  2:09.34  3:17.70    4:25.45   
  Simklubben Hajen                   
                     
24  Anton Andersson  1997    562  1:02.37  2:09.18  3:17.11    4:26.53   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
                     
25  Hugo Wiman  1997    553  1:04.97  2:13.11  3:21.00    4:28.04   
  Växjö Simsällskap                   
                     
26  David Hallberg  1994    549  1:04.17  2:12.38  3:20.88    4:28.74   
  Västerås Simsällskap                   
                     
27  Isak Wikström  1999    548  1:04.52  2:13.81  3:22.01    4:28.89   
  Umeå Simsällskap                   
                     
28  Oskar Persson  1995    542  1:04.70  2:12.99  3:21.73    4:29.89   
  Wisby Simsällskap                   
                     
29  Pontus Lindholm  1994    520  1:03.29  2:12.97  3:24.06    4:33.56   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
30  Axel Bååthe  1997    512  1:04.70  2:13.47  3:23.84    4:35.03   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
31  Johannes Sköld  1996    503  1:04.43  2:14.63  3:25.70    4:36.54   
  Simklubben S 02                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  11:55 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:09   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
NR: Mads Glaesner (1988) 3:44.40 2009-07-26 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
SJR: Anders Holmertz (1968) 3:53.83 1986-08-21 
EM: 3:55,55 YOG: 3:55,56 EJM: 3:56,86/4:01,68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Paulsson  1995    780  57.11  1:57.75  2:59.06    3:59.04   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Victor Johansson  1998    742  58.92  2:01.10  3:02.95    4:03.08   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Christopher Jedel  1995    692  59.21  2:02.55  3:06.34    4:08.77   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Gustaf Dahlman  1997    688  58.27  2:01.81  3:06.34    4:09.18   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Filip Grimberg  1998    688  59.91  2:03.95  3:07.77    4:09.26   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Emil Möller  1994    676  1:00.38  2:03.97  3:07.81    4:10.68   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Cebastian Christensen  1998    635  1:01.04  2:05.35  3:10.29    4:15.94   
  Trelleborg Sim                   
                     
Gusten Eriksson  1994    618  1:01.28  2:06.78  3:12.97    4:18.36   
  Motala Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:09 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:01   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Försök 
NR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
EM:25,70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Josefin Lindkvist  1993    735          26.29   
  Väsby Simsällskap                   
Nadja Salomonsson  1992    724          26.42   
  Väsby Simsällskap                   
Erika Carlén  1994    691          26.83   
  Jönköpings Simsällskap                   
Una Finnman  1991    663          27.21   
  Simklubben Triton                   
Lovisa Klarén  1992    656          27.31   
  Södertörns Simsällskap                   
Jessica Eriksson  1993    652          27.36   
  Södertörns Simsällskap                   
Wanda Dollmayer  1996    651          27.37   
  Simklubben Ran                   
Alma Thormalm  1996    647          27.43   
  Jönköpings Simsällskap                   
Klara Thormalm  1998    643          27.49   
  Hvetlanda Simsällskap                   
10  Felicia Hedman  1995    642          27.50   
  Väsby Simsällskap                   
11  Linda Holmgren  1993    634          27.62   
  Skellefte Simsällskap 34                   
12  Olivia Sjöblom  1997    631          27.66   
  Södertälje Simsällskap                   
13  Emma Sjösten  1996    630          27.68   
  Väsby Simsällskap                   
14  Sofie Sjöberg  1994    628          27.70   
  Helsingborgs Simsällskap                   
15  Linnéa Bielicz  1994    625          27.74   
  Göteborg Sim                   
16  Linnéa Olsson  1994    617          27.86   
  Simklubben Triton                   
17  Vera Rohlin Johansson  1995    614          27.91   
  Örebro Simallians                   
18  Nike Kruners  1996    612          27.94   
  Varberg Sim                   
19  Emelie Stenhammar  1993    608          28.00   
  Skövde Simsällskap                   
20  Christin Heina  1996    606          28.03   
  Simklubben S 02                   
20  Dinah Jönsson  1998    606          28.03   
  Simklubben Sydsim                   
22  Ebba Rosenquist  1989    604          28.06   
  Simklubben Triton                   
23  Agnes Idoffsson  1994    604          28.07   
  Helsingborgs Simsällskap                   
24  Lisa Eriksson  1998    596          28.19   
  Strängnäs Simklubb                   
25  Alba Forés  1998    595          28.20   
  Simklubben Triton                   
26  Klara Juliusson  1997    594          28.22   
  Höganäs Simsällskap                   
26  Sara Linné  1997    594          28.22   
  Göteborg Sim                   
28  Ronja Wikström  1996    592          28.25   
  Umeå Simsällskap                   
29  Ida Liljeqvist  1999    587          28.33   
  Höganäs Simsällskap                   
30  Julia Thurfjell  1994    580          28.45   
  Solna Sundbyberg SS 04                   
31  Fanny Trollstad  1997    576          28.52   
  Värnamo Simsällskap                   
32  Moa Ståhl  1995    574          28.54   
  Simklubben Triton                   
33  Louise Hjalmarsson  1997    573          28.56   
  Skövde Simsällskap                   
34  Anna Eriksson  1999    564          28.72   
  Strängnäs Simklubb                   
34  Viktoria Reinhold  1996    564          28.72   
  Göteborg Sim                   
36  Mathilda Gärdesmed  1994    563          28.73   
  Varberg Sim                   
37  Emma Nilsson  1995    543          29.08   
  Helsingborgs Simsällskap                   
38  Erica Christensen  1997    528          29.35   
  Södertälje Simsällskap                   
39  Elin Berggren  1996    491          30.07   
  Västerås Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:01 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:14   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
NR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.63 2012-04-14 
EM:25,70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Josefin Lindkvist  1993    762          25.98   
  Väsby Simsällskap                   
Nadja Salomonsson  1992    731          26.34   
  Väsby Simsällskap                   
Erika Carlén  1994    696          26.77   
  Jönköpings Simsällskap                   
Jessica Eriksson  1993    683          26.94   
  Södertörns Simsällskap                   
Wanda Dollmayer  1996    681          26.96   
  Simklubben Ran                   
Alma Thormalm  1996    654          27.33   
  Jönköpings Simsällskap                   
Una Finnman  1991    646          27.45   
  Simklubben Triton                   
Lovisa Klarén  1992    636          27.58   
  Södertörns Simsällskap                   
Linnéa Bielicz  1994    676          27.03   
  Göteborg Sim                   
10  Klara Thormalm  1998    674          27.06   
  Hvetlanda Simsällskap                   
11  Emma Sjösten  1996    653          27.34   
  Väsby Simsällskap                   
12  Sofie Sjöberg  1994    646          27.45   
  Helsingborgs Simsällskap                   
13  Felicia Hedman  1995    639          27.54   
  Väsby Simsällskap                   
14  Olivia Sjöblom  1997    632          27.65   
  Södertälje Simsällskap                   
15  Vera Rohlin Johansson  1995    626          27.73   
  Örebro Simallians                   
16  Linda Holmgren  1993    620          27.82   
  Skellefte Simsällskap 34                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:14 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:11   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Försök 
NR: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
SJR: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
EM: 2:13,50 YOG: 2:17,20 EJM: 2:18,40/2:20,32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Daniel Räisänen  1999    726  31.91  1:07.40  1:44.09    2:21.27   
  Täby Sim                   
                     
Erik Persson  1994    725  32.24  1:08.04  1:44.47    2:21.33   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Noa Koch  1996    705  32.12  1:08.05  1:45.20    2:22.64   
  Uddevalla Sim                   
                     
Robert Palosaari  1992    700  32.71  1:09.47  1:45.69    2:23.03   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Viktor Kertes  1996    656  33.11  1:09.92  1:47.61    2:26.11   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Adam Paulsson  1995    649  33.35  1:11.14  1:48.60    2:26.68   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Christoffer Andersson  1994    634  32.83  1:09.82  1:48.71    2:27.77   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Axel Andersson  1996    630  33.59  1:11.07  1:49.90    2:28.15   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Kevin Thorvaldsson  1995    621  33.75  1:11.88  1:50.51    2:28.81   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
10  Marcus Svensson  1992    618  32.65  1:09.75  1:48.76    2:29.10   
  Simklubben Triton                   
                     
11  Andreas Fürst  1990    611  33.49  1:12.15  1:50.63    2:29.64   
  Väsby Simsällskap                   
                     
12  Alexander Dimcevski  1995    605  33.46  1:11.13  1:49.87    2:30.11   
  Simklubben S 02                   
                     
13  Emil Hammarlund  1995    599  33.22  1:11.18  1:50.15    2:30.65   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
14  Otto Schippert  1996    587  33.80  1:12.23  1:51.81    2:31.64   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
15  Martin Rogmark  1996    546  34.39  1:13.45  1:54.62    2:35.34   
  Simklubben Hajen                   
                     
16  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996    544  34.32  1:13.96  1:54.72    2:35.57   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
17  David Kruthammar  1997    519  34.05  1:12.95  1:54.74    2:37.96   
  Täby Sim                   
                     
18  William Reinholdsson  1997    476  34.82  1:16.19  1:59.41    2:42.57   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
19  Sean Johansson  1997    450  37.67  1:19.65  2:03.05    2:45.67   
  Simklubben Ena                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:11 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:23   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Finaler 
NR: Matti Mattsson (1993) 2:08.95 2013-08-02 
SR: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
SJR: Erik Persson (1994) 2:11.54 2014-04-13 
EM: 2:13,50 YOG: 2:17,20 EJM: 2:18,40/2:20,32 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Erik Persson  1994    810  31.44  1:06.19  1:41.82    2:16.24   
  Kungsbacka Simsällskap                   
                     
Robert Palosaari  1992    750  32.04  1:07.23  1:43.34    2:19.77   
  Väsby Simsällskap                   
                     
Noa Koch  1996    736  32.11  1:07.60  1:44.14    2:20.61   
  Uddevalla Sim                   
                     
Daniel Räisänen  1999    718  31.55  1:07.17  1:44.42    2:21.82   
  Täby Sim                   
                     
Adam Paulsson  1995    656  32.73  1:10.44  1:48.82    2:26.14   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Christoffer Andersson  1994    653  33.72  1:11.49  1:49.61    2:26.36   
  Tyresö Simsällskap                   
                     
Viktor Kertes  1996    646  33.16  1:10.08  1:48.07    2:26.85   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Axel Andersson  1996    604  33.45  1:11.61  1:50.87    2:30.20   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
Marcus Svensson  1992    633  32.59  1:10.43  1:49.80    2:27.92   
  Simklubben Triton                   
                     
10  Alexander Dimcevski  1995    618  33.96  1:11.75  1:50.83    2:29.07   
  Simklubben S 02                   
                     
11  Kevin Thorvaldsson  1995    617  32.77  1:10.62  1:49.54    2:29.16   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
12  Emil Hammarlund  1995    592  33.10  1:11.48  1:51.20    2:31.23   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
13  Martin Rogmark  1996    575  34.19  1:13.23  1:53.49    2:32.70   
  Simklubben Hajen                   
                     
14  David Kruthammar  1997    561  34.07  1:13.20  1:53.64    2:33.95   
  Täby Sim                   
                     
14  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996    561  34.53  1:13.39  1:53.82    2:33.95   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
16  Otto Schippert  1996    560  34.85  1:13.39  1:53.63    2:34.00   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:23 
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:33   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 14, 800m Freestyle Women, Försök 
NR: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJR: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
EM: 8:51,32 YOG: 8:50,65 EJM: 9:02,18/9:15,49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Carin Klasson  1995      1:07.44  2:18.98  3:30.23  4:41.86  9:27.67   
  Södertörns Simsällskap        5:54.28  7:06.36  8:17.94       
                     
Emma Rotstam  1998      1:08.43  2:19.78  3:32.22  4:45.45  9:33.46   
  Järfälla Simsällskap        5:58.57  7:11.73  8:24.63       
                     
Clara Wiman  1996      1:07.79  2:19.08  3:30.79  4:43.41  9:33.83   
  Västerås Simsällskap        5:56.38  7:09.77  8:22.91       
                     
Augusta Andersson  1997      1:09.02  2:22.02  3:34.51  4:47.67  9:39.21   
  Sjöbo Simsällskap        6:01.24  7:14.75  8:28.10       
                     
Alice Sundberg  1999      1:08.70  2:21.93  3:35.57  4:48.95  9:39.77   
  Täby Sim        6:02.31  7:15.45  8:28.31       
                     
Johanna Johnsson  1997      1:09.03  2:22.66  3:36.90  4:51.03  9:44.30   
  Växjö Simsällskap        6:05.09  7:19.25  8:32.88       
                     
Alfhild Kristensson  1999      1:09.62  2:23.62  3:37.93  4:51.87  9:44.90   
  Göteborg Sim        6:05.88  7:19.86  8:33.74       
                     
Hanna Eriksson  1999      1:07.69  2:20.00  3:33.52  4:47.18  9:46.33   
  Jönköpings Simsällskap        6:00.64  7:15.12  8:31.26       
                     
Emma Öhman  1997      1:08.87  2:22.34  3:36.82  4:52.37  9:54.36   
  Wisby Simsällskap        6:07.56  7:23.78  8:39.75       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:33 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  19:08   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 14, 800m Freestyle Women, Finaler 
NR: Lotte Friis (1988) 8:15.92 2009-08-01 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
SJR: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
EM: 8:51,32 YOG: 8:50,65 EJM: 9:02,18/9:15,49 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m       











 
Alba Forés  1998    745  1:04.49  2:13.04  3:21.80  4:30.97  9:04.56   
  Simklubben Triton        5:40.02  6:49.44  7:58.55       
                     
Erica Dahlgren  1997    744  1:04.74  2:12.77  3:21.69  4:30.86  9:04.89   
  Simklubben S 02        5:39.88  6:49.21  7:58.87       
                     
Erica Sjöholm  1997    691  1:06.05  2:16.53  3:27.23  4:37.67  9:18.41   
  Sjöbo Simsällskap        5:47.77  6:58.17  8:08.89       
                     
Amina Gummesson  1993    663  1:07.12  2:18.23  3:30.06  4:41.78  9:26.29   
  Växjö Simsällskap        5:53.28  7:05.33  8:17.03       
                     
Carin Klasson  1995    658  1:07.44  2:18.98  3:30.23  4:41.86  9:27.67   
  Södertörns Simsällskap        5:54.28  7:06.36  8:17.94       
                     
Louise Hjalmarsson  1997    651  1:07.10  2:18.88  3:31.52  4:44.47  9:29.70   
  Skövde Simsällskap        5:57.43  7:10.49  8:22.70       
                     
Louise Halldén  1998    651  1:05.24  2:14.78  3:25.62  4:37.93  9:29.72   
  Väsby Simsällskap        5:51.06  7:04.64  8:18.52       
                     
Rebecca Diaz-Nilsson  1996    643  1:07.36  2:18.34  3:30.36  4:42.78  9:32.01   
  Norrköpings Kappsimningsklubb        5:55.81  7:08.93  8:21.32       
                     
Emma Rotstam  1998    638  1:08.43  2:19.78  3:32.22  4:45.45  9:33.46   
  Järfälla Simsällskap        5:58.57  7:11.73  8:24.63       
                     
10  Clara Wiman  1996    637  1:07.79  2:19.08  3:30.79  4:43.41  9:33.83   
  Västerås Simsällskap        5:56.38  7:09.77  8:22.91       
                     
11  Ida Eriksen  1997    625  1:07.40  2:18.47  3:30.51  4:43.09  9:37.37   
  Järfälla Simsällskap        5:56.41  7:09.76  8:24.33       
                     
12  Augusta Andersson  1997    619  1:09.02  2:22.02  3:34.51  4:47.67  9:39.21   
  Sjöbo Simsällskap        6:01.24  7:14.75  8:28.10       
                     
13  Alice Sundberg  1999    618  1:08.70  2:21.93  3:35.57  4:48.95  9:39.77   
  Täby Sim        6:02.31  7:15.45  8:28.31       
                     
14  Johanna Johnsson  1997    603  1:09.03  2:22.66  3:36.90  4:51.03  9:44.30   
  Växjö Simsällskap        6:05.09  7:19.25  8:32.88       
                     
15  Alfhild Kristensson  1999    601  1:09.62  2:23.62  3:37.93  4:51.87  9:44.90   
  Göteborg Sim        6:05.88  7:19.86  8:33.74       
                     
16  Hanna Eriksson  1999    597  1:07.69  2:20.00  3:33.52  4:47.18  9:46.33   
  Jönköpings Simsällskap        6:00.64  7:15.12  8:31.26       
                     
17  Emma Öhman  1997    573  1:08.87  2:22.34  3:36.82  4:52.37  9:54.36   
  Wisby Simsällskap        6:07.56  7:23.78  8:39.75       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  19:08 
 
Resultat Gren 15 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:37   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Försök 
NR: Jakob Andkjaer (1985) 22.93 2009-07-27 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJR: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
EM: 23,65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Viacheslav Prudnikov  1993    750          24.68   
  SKA Sankt Petersburg                   
Jesper Jonsson  1993    737          24.83   
  Uddevalla Sim                   
Fredrich Risebrandt  1992    682          25.48   
  Uddevalla Sim                   
Mika Persson  1998    681          25.49   
  Höganäs Simsällskap                   
Fabian Steen  1996    678          25.52   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Alexander Nyström  1990    653          25.85   
  Simklubben Neptun                   
Niklas Borin  1989    651          25.87   
  Turebergs Simklubb                   
Anton Arvidsson  1994    651          25.88   
  Uddevalla Sim                   
Filip Svedberg  1997    650          25.89   
  Skellefte Simsällskap 34                   
10  Oskar Mikaelsson  1995    630          26.16   
  Skellefte Simsällskap 34                   
11  Markus Fürst  1996    629          26.17   
  Väsby Simsällskap                   
12  Isak Eliasson  1996    618          26.33   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
13  Marcus Forsgren  1996    616          26.35   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
14  Sigurd Holten Bøen  1997    611          26.43   
  Aalesunds SLK                   
15  Hampus Ny  1990    603          26.54   
  Strängnäs Simklubb                   
16  Eric Hinderup  1998    602          26.56   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
17  Robin Andréasson  1988    600          26.59   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
18  Alfred Christensson  1998    596          26.65   
  Landskrona Simsällskap                   
18  Oscar Ekström  1994    596          26.65   
  Linköpings Allmänna SS                   
20  Pontus Palmqvist  1991    590          26.74   
  Linköpings Allmänna SS                   
21  Alexander Ozerov  1996    584          26.83   
  Väsby Simsällskap                   
22  André Gradin  1994    579          26.90   
  Örebro Simallians                   
23  Albin Lövgren  1999    570          27.05   
  Skövde Simsällskap                   
24  Alexander Kotevski  1994    568          27.08   
  Eskilstuna Simklubb                   
24  Henry Kerman  1997    568          27.08   
  Jönköpings Simsällskap                   
26  Sebastian Pettersson  1994    565          27.12   
  Kungälvs Simsällskap                   
27  Axel Wangel  1994    563          27.16   
  Turebergs Simklubb                   
27  Filip Dolk  1996    563          27.16   
  Helsingborgs Simsällskap                   
29  Martin Dahlberg  1992    546          27.43   
  Växjö Simsällskap                   
30  Andreas Hjalmarsson  1994    540          27.53   
  Karlskrona Simsällskap                   
31  Fredrik Hansen  1992    524          27.82   
  Simsällskapet Iden                   
32  Andreas Myhrberg  1993    520          27.89   
  S71                   
33  Viktor Fridsjö  1998    512          28.02   
  Järfälla Simsällskap                   
34  Oskar Davidsson  1993    502          28.21   
  Växjö Simsällskap                   
35  David Larsson  1996    496          28.32   
  Jönköpings Simsällskap                   
36  Isak Wikström  1999    474          28.76   
  Umeå Simsällskap                   
37  Adam Albringer  1999    467          28.89   
  Karlstads Simsällskap                   
38  Erik Nicklasson  1998    448          29.30   
  Oskarshamns Simsällskap                   
Cruiz Llupa  1997              DSQ   
  Simklubben Sydsim                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:37 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:40   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Finaler 
NR: Jakob Andkjaer (1985) 22.93 2009-07-27 
SR: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
SJR: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
EM: 23,65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Viacheslav Prudnikov  1993    775          24.41   
  SKA Sankt Petersburg                   
Jesper Jonsson  1993    763          24.54   
  Uddevalla Sim                   
Fredrich Risebrandt  1992    682          25.48   
  Uddevalla Sim                   
Fabian Steen  1996    678          25.53   
  Helsingborgs Simsällskap                   
Alexander Nyström  1990    674          25.57   
  Simklubben Neptun                   
Mika Persson  1998    668          25.65   
  Höganäs Simsällskap                   
Niklas Borin  1989    653          25.85   
  Turebergs Simklubb                   
Anton Arvidsson  1994    651          25.88   
  Uddevalla Sim                   
Filip Svedberg  1997    653          25.85   
  Skellefte Simsällskap 34                   
10  Oskar Mikaelsson  1995    652          25.86   
  Skellefte Simsällskap 34                   
11  Markus Fürst  1996    641          26.01   
  Väsby Simsällskap                   
12  Oscar Ekström  1994    621          26.28   
  Linköpings Allmänna SS                   
13  Eric Hinderup  1998    620          26.30   
  Malmö Kappsimningsklubb                   
14  Sigurd Holten Bøen  1997    618          26.33   
  Aalesunds SLK                   
15  Hampus Ny  1990    617          26.34   
  Strängnäs Simklubb                   
16  Marcus Forsgren  1996    614          26.39   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  18:40 
 
Resultat Gren 16 (Försök) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Försök) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  12:48   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Försök 
NR: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
EM: 2:15,33 YOG: 2:16,49 EJM: 2:18,04/2:21,43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Svendsen  1989    701  32.39  1:07.52  1:43.68    2:19.65   
  Simklubben Ran                   
                     
Marlene Pavlu Lewin  1997    660  32.63  1:08.58  1:45.92    2:22.48   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Johanna Pettersson  1996    635  33.62  1:09.84  1:47.03    2:24.27   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Linnéa Olsson  1994    628  33.22  1:10.17  1:48.33    2:24.85   
  Simklubben Triton                   
                     
Hanna Jörlund  1991    627  35.45  1:11.67  1:48.47    2:24.89   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    624  34.29  1:10.79  1:48.03    2:25.15   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Josefin Eriksen  1995    622  34.25  1:10.50  1:47.58    2:25.27   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Maria Galic  1995    606  35.00  1:11.43  1:49.22    2:26.59   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Christine Ekman  1994    601  35.71  1:12.95  1:50.98    2:26.95   
  Simklubben Neptun                   
                     
10  Vilma Unnermark  1997    587  35.79  1:13.14  1:50.53    2:28.11   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
11  Felicia Hedman  1995    583  34.73  1:12.85  1:50.64    2:28.49   
  Väsby Simsällskap                   
                     
12  Tilde Lundmark  1995    568  35.16  1:12.51  1:50.82    2:29.80   
  Simklubben S 02                   
                     
13  Hanna Rosvall  2000    563  35.37  1:13.73  1:52.37    2:30.20   
  Ängelholms Simsällskap                   
                     
14  Sara Linné  1997    551  35.39  1:13.04  1:51.89    2:31.28   
  Göteborg Sim                   
                     
15  Emma Varga  1997    534  35.00  1:13.44  1:53.42    2:32.91   
  Danderyds Sim                   
                     
16  Lisa Eriksson  1998    525  35.67  1:14.41  1:54.59    2:33.74   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
17  Lova Andersson  2000    506  36.01  1:14.93  1:55.44    2:35.66   
  Ljungby Simsällskap                   
                     
18  Fanny Trollstad  1997    489  37.46  1:17.43  1:57.37    2:37.44   
  Värnamo Simsällskap                   
                     
19  Linnéa Månsson  1996    475  37.27  1:16.73  1:57.61    2:38.91   
  Simsällskapet Iden                   
                     
Agnes Idoffsson  1994              DNS   
  Helsingborgs Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  26 april 2014 
Licensierad till: Jönköpings Simsällskap  Utskriftstid  12:48 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 3    Utskriftsdatum  26 april 2014   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  18:49   
  Arrangör  SSF/Jönköpings SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 april 2014         
 
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Finaler 
NR: Pernille Larsen (1992) 2:10.27 2009-07-31 
SR: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
SJR: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
EM: 2:15,33 YOG: 2:16,49 EJM: 2:18,04/2:21,43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Therese Svendsen  1989    742  31.57  1:05.79  1:41.54    2:16.98   
  Simklubben Ran                   
                     
Marlene Pavlu Lewin  1997    697  32.60  1:07.80  1:43.79    2:19.86   
  Skuru Idrottsklubb                   
                     
Linnéa Olsson  1994    659  32.57  1:08.64  1:46.25    2:22.52   
  Simklubben Triton                   
                     
Johanna Pettersson  1996    654  33.39  1:08.96  1:46.42    2:22.86   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Josefin Eriksen  1995    651  34.17  1:09.86  1:46.73    2:23.12   
  Järfälla Simsällskap                   
                     
Hanna Jörlund  1991    640  35.30  1:11.28  1:47.81    2:23.92   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
Maria Galic  1995    639  33.66  1:09.63  1:46.53    2:24.00   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Rebecca Håkansson  1996    595  34.14  1:10.66  1:48.44    2:27.44   
  Vellinge-Näsets Simklubb                   
                     
Christine Ekman  1994    621  35.41  1:12.27  1:49.97    2:25.37   
  Simklubben Neptun                   
                     
10  Felicia Hedman  1995    608  35.11  1:12.60  1:49.92    2:26.43   
  Väsby Simsällskap                   
                     
11  Vilma Unnermark  1997    585  35.12  1:12.18  1:50.51    2:28.33   
  Södertörns Simsällskap                   
                     
12  Tilde Lundmark  1995    582  35.38  1:12.25  1:50.96    2:28.53   
  Simklubben S 02