Resultat Gren 1 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:10   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 1, 50m Fjäril Damer 16-oä, Finaler 
16 - 99 år: Rebecka Palm (1990) 28.01 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bring  1995  14  606          29.61   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Emma Johansson  1997  11  573          30.17   
  Jönköpings Simsällskap                   
Linnéa Fahlberg  1998  10  535          30.87   
  Simklubben Elfsborg                   
Lovisa Malmberg  1995  531          30.94   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Tove Törnström  1991  525          31.06   
  Linköpings Allmänna SS                   
Alice Müllern  1998  520          31.16   
  Jönköpings Simsällskap                   
Erika Settland  1996  507          31.43   
  Linköpings Allmänna SS                   
Elin Steindl  1998  498          31.61   
  Hvetlanda Simsällskap                   
Nilla Atzmannstorfer  1998  492          31.75   
  Jönköpings Simsällskap                   
10  Anna Grundmark  1997  491          31.76   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
11  Hanna Klipic  1996  488          31.83   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
12  Ebba Nyman  1998  478          32.05   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
13  Annie Johansson  1998    465          32.35   
  Hvetlanda Simsällskap                   
14  Stine Stolpestad  1998    464          32.36   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
15  Madelen Fjørtoft-Wolf  1996    459          32.48   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
16  Ronja Isaksson  1997    458          32.52   
  Motala Simsällskap                   
17  Linnea Magnusson  1996    457          32.54   
  Linköpings Allmänna SS                   
18  Emelie Gidlöf  1997    456          32.55   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  Andrea Vestgård  1998    453          32.64   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
20  Sofie Palm  1996    442          32.91   
  Linköpings Allmänna SS                   
21  Johanna Skoglund  1996    440          32.96   
  Västerviks Simsällskap                   
22  Stina Bengtsson  1998    429          33.23   
  Alvesta Simsällskap                   
23  Sally Ericsson  1997    422          33.41   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
24  Ive Johansson  1998    422          33.42   
  Filipstads Simklubb                   
25  Carolina Andersson  1998    418          33.51   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
26  Linnea Sterner  1996    394          34.19   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
27  Silje Marie Jensen  1998    387          34.38   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
28  Stine Bjørklie  1997    368          34.98   
  Setermoen Svømmeklubb                   
29  Amanda Lundin-Bornström  1998    360          35.21   
  Fagersta Simklubb                   
30  Linnea Lindén  1995    356          35.36   
  Ludvika Simsällskap                   
31  Louise Hagström  1998    350          35.55   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
32  Maria Björnberg  1998    344          35.77   
  Västerviks Simsällskap                   
33  Vilde Godaker-Furre  1998    325          36.43   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
34  Alexandra Thungren  1997    325          36.45   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
35  Ellen Hallberg  1998    319          36.67   
  Örebro Simallians                   
36  Irma Klipic  1996    304          37.27   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
37  Anncharlott Smedberg  1998    234          40.67   
  Örebro Simallians                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:10 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:18   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Anna Eriksson (1999) 29.71 2013-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Michelle Berntsson  2000  14  592          29.85   
  Simklubben Elfsborg                   
Alma Karlson  1999  11  591          29.86   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Caroline Wallenborg  2000  10  539          30.79   
  Simklubben Neptun                   
Karoline Hansen  1999  531          30.95   
  Fauske Svømmeklubb                   
Elin Ljunggren  2000  516          31.25   
  Hvetlanda Simsällskap                   
Anna Miram  1999  512          31.33   
  Ludvika Simsällskap                   
Amanda Hyllbrant  1999  498          31.61   
  Strängnäs Simklubb                   
Emelie Blomberg  1999  494          31.71   
  Södertälje Simsällskap                   
Cecilie Klingenberg  2000  490          31.79   
  Tromsø Svømmeklubb                   
10  Emma Bergkvist  2000  479          32.04   
  Strängnäs Simklubb                   
11  Wilma Danlid  2000  476          32.09   
  Hvetlanda Simsällskap                   
12  Emma Roos  1999  476          32.10   
  Jönköpings Simsällskap                   
13  Angelica Stark  1999    474          32.14   
  Jönköpings Simsällskap                   
14  Lina Nederman  2000    453          32.64   
  Örebro Simallians                   
15  Sofie Wirfalk  2000    447          32.77   
  Simklubben Elfsborg                   
16  Lovisa Sved  2000    444          32.84   
  Simklubben Ena                   
17  Sara Thunholm  1999    442          32.90   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
18  Johanna Gunnarsson  1999    438          33.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  Siri Selander  1999    431          33.18   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
20  Sofia Näslund  1999    430          33.20   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
21  Ida Nederman  2000    429          33.24   
  Örebro Simallians                   
22  Rebecka Östh  1999    427          33.29   
  Ludvika Simsällskap                   
23  Maja Jansson  2000    426          33.31   
  Ludvika Simsällskap                   
24  Moa Lindahl  1999    418          33.51   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
25  Vendela Bergdahl  2000    416          33.57   
  Linköpings Allmänna SS                   
26  Maja Fredriksson  1999    411          33.70   
  Ludvika Simsällskap                   
27  Matilda Savén  2000    409          33.77   
  Linköpings Allmänna SS                   
28  Frida Lannhard  2000    401          33.99   
  Ludvika Simsällskap                   
29  Tilde Malm  1999    398          34.06   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
30  Clara Momats  2000    397          34.10   
  Örebro Simallians                   
31  Elin Lindgren  2000    396          34.13   
  Västerås Simsällskap                   
32  Ajla Omic  1999    395          34.15   
  Filipstads Simklubb                   
33  Emelie Melin  2000    394          34.19   
  Simklubben Elfsborg                   
34  Felicia Smedbäck  2000    393          34.21   
  Linköpings Allmänna SS                   
35  Janka Deák  2000    391          34.26   
  Simklubben Elfsborg                   
36  Klara Eriksson  2000    390          34.30   
  Nyköpings Simsällskap                   
37  Klara Leijon  1999    389          34.32   
  Alvesta Simsällskap                   
38  Hanna Reithner  2000    383          34.51   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
39  Ebba Martin  2000    377          34.70   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
40  Ane Viken-Refseth  2000    373          34.81   
  Vestbyen IL                   
41  Linnéa Ärlegård  1999    370          34.89   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
42  Sigrid Steen  1999    362          35.15   
  Vestbyen IL                   
43  Stine Søderholm  2000    358          35.29   
  Alta Svømmeklubb                   
44  Alva Nyqvist  1999    344          35.77   
  Deje Simsällskap                   
45  Lina Maltesson  2000    336          36.04   
  Simklubben Elfsborg                   
46  Emma Dubo  1999    335          36.08   
  Simklubben Elfsborg                   
47  Agnes Wedel  2000    335          36.09   
  Västerviks Simsällskap                   
48  Alice Arberg  2000    328          36.32   
  Jönköpings Simsällskap                   
49  Anna Bäckdahl  1999    321          36.58   
  Södertälje Simsällskap                   
50  Linea Holström  2000    320          36.64   
  Simklubben Elfsborg                   
51  Agnes Ljunggren  1999    317          36.75   
  Hvetlanda Simsällskap                   
52  Helena Westerlund  1999    313          36.91   
  Strängnäs Simklubb                   
53  Tina Huslid  2000    303          37.29   
  Södertälje Simsällskap                   
54  Evelina Thollström  1999    297          37.55   
  Jönköpings Simsällskap                   
55  Hilda Linné  2000    294          37.68   
  Linköpings Allmänna SS                   
56  Ida Frössberg  2000    280          38.32   
  Linköpings Allmänna SS                   
57  Sabina Kurtovic  2000    276          38.49   
  Simklubben Elfsborg                   
58  Olivia Malm  2000    271          38.74   
  Linköpings Allmänna SS                   
59  Awaz Nabi Pour  2000    269          38.79   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
60  Emma Hjort  2000    269          38.83   
  Karlstads Simsällskap                   
61  Ebba Eriksson  2000    260          39.27   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
62  Dina Rossi  1999    149          47.24   
  Fauske Svømmeklubb                   
Adina Nyström  1999              DNS   
  Strängnäs Simklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:18 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:35   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Rebecca Diaz-Nilsson (1996) 30.68 2009-07-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Wilma Johansson  2001  14  494          31.71   
  Jönköpings Simsällskap                   
Maja Eriksson  2002  11  488          31.84   
  Strängnäs Simklubb                   
Aleksandra Liverød  2002  10  484          31.93   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
Emma Cullberg  2002  471          32.21   
  Örebro Simallians                   
Elsa Nordström  2001  470          32.23   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Wilma Wennerberg  2001  455          32.58   
  Strängnäs Simklubb                   
Agnes Arberg  2001  410          33.72   
  Jönköpings Simsällskap                   
Amanda Eriksson  2001  409          33.75   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Ida Lindblom  2001  408          33.78   
  Sala Simsällskap                   
10  Edith Jernstedt  2002  401          33.99   
  Västerås Simsällskap                   
11  Linda Fredriksson  2002  394          34.17   
  Simklubben Elfsborg                   
12  Elsa Jansson  2002  393          34.22   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
13  Moa Holmström  2001    382          34.53   
  Ludvika Simsällskap                   
14  Smilla Lönnberg  2001    379          34.64   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
15  Elin Gunnarsson  2002    377          34.68   
  Linköpings Allmänna SS                   
16  Klara Eklöf  2002    377          34.70   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
17  Vera Emanuelsson Fransson  2001    375          34.76   
  Billingens Simklubb                   
18  Clara Lönnberg  2001    374          34.77   
  Strängnäs Simklubb                   
19  Sandra Bergerstam  2001    365          35.07   
  Bålsta Simklubb                   
20  Nadija Sabic  2002    361          35.20   
  Jönköpings Simsällskap                   
21  Julia Karamovic  2001    358          35.30   
  Simklubben Elfsborg                   
22  Josefine Härdelin  2001    354          35.41   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
23  Malin Andreé  2001    354          35.43   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
24  Felicia Järvikari  2002    351          35.52   
  Linköpings Allmänna SS                   
25  Thyra Melander  2001    350          35.57   
  Jönköpings Simsällskap                   
26  Ella Lindroth  2001    348          35.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
27  Kaja Godaker-Furre  2001    344          35.75   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
28  Erika Tudegård  2001    344          35.77   
  Linköpings Allmänna SS                   
29  Elsa Jörstam  2001    341          35.87   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
30  Amanda Alvekrans  2001    334          36.11   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
31  Felicia Claesén  2001    333          36.14   
  Västerviks Simsällskap                   
32  Alice Thörnros  2001    333          36.16   
  Linköpings Allmänna SS                   
33  Julia Holmberg  2002    328          36.33   
  Västerås Simsällskap                   
34  Sandra Mokhtari  2001    328          36.35   
  Linköpings Allmänna SS                   
35  Elin Carlsson  2001    322          36.57   
  Ludvika Simsällskap                   
36  Lovisa Öhrn  2002    321          36.60   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
37  Saga Bäckström  2002    320          36.63   
  Strängnäs Simklubb                   
38  Felicia Lindahl  2001    320          36.64   
  Simklubben Solsta                   
39  Filippa Trollsfjord  2001    315          36.83   
  Simklubben Elfsborg                   
40  Sofia Westerberg  2002    314          36.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
41  Lena Årebo  2002    314          36.88   
  Linköpings Allmänna SS                   
42  Karolin Holmberg  2001    313          36.89   
  Västerås Simsällskap                   
43  Tove Apelqvist  2002    310          37.01   
  Simklubben Elfsborg                   
44  Filippa Sterling  2002    308          37.10   
  Västerås Simsällskap                   
45  Josefine Åhlund  2002    307          37.15   
  Örebro Simallians                   
46  Hanna Lagher  2002    307          37.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
47  Fanny Klasson  2001    296          37.60   
  Jönköpings Simsällskap                   
47  Matilda Mild  2001    296          37.60   
  Anderstorps Simsällskap                   
49  Emmie Davis  2002    295          37.63   
  Jönköpings Simsällskap                   
50  Lisa Rydelius  2001    294          37.70   
  Ludvika Simsällskap                   
51  Alma Johansson  2001    292          37.77   
  Simklubben Elfsborg                   
51  Lina Rehnman  2002    292          37.77   
  Västerås Simsällskap                   
53  Emelie Ångström  2001    291          37.83   
  Västerås Simsällskap                   
54  Jennie Lundgren  2001    286          38.02   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
55  Klara Gårdman  2002    283          38.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
56  Klara Alte  2002    282          38.23   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
57  Sofia Båvenäs  2002    280          38.28   
  Västerås Simsällskap                   
58  Tuva Holmertz  2001    267          38.93   
  Linköpings Allmänna SS                   
59  Astrid Lilja  2002    264          39.06   
  Simklubben Elfsborg                   
60  Emilia Prior  2001    261          39.20   
  Jönköpings Simsällskap                   
61  Michelle Träff  2002    258          39.37   
  Karlstads Simsällskap                   
62  Andrea Rossi  2001    255          39.51   
  Fauske Svømmeklubb                   
63  Hannele Ålander  2001    251          39.73   
  Simklubben Ena                   
64  Tilda Lindström  2002    248          39.86   
  Jönköpings Simsällskap                   
65  Paula Jungåker  2001    247          39.95   
  Jönköpings Simsällskap                   
66  Paula Wiberg-Jansson  2001    237          40.50   
  Nyköpings Simsällskap                   
67  Molly Bengtsson  2001    231          40.83   
  Skene Sim- och Idrottssällskap                   
68  Emma Sibelius  2002    229          40.94   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
69  Ida Ullstrand  2001    227          41.06   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
70  Lisa Flaa  2002    226          41.10   
  Nässjö SLS                   
71  Cajsa Askengren  2002    223          41.29   
  Simklubben Elfsborg                   
72  Johanna Grynning  2002    218          41.63   
  Linköpings Allmänna SS                   
73  Emilie Sofie Olsen  2001    212          42.01   
  Fauske Svømmeklubb                   
73  Felicia Barkehed  2002    212          42.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
75  Julia Gunneriusson  2002    211          42.10   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
76  Ellie O´brian  2002    205          42.50   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
77  Ebba Wilhelmsson  2001    205          42.51   
  Jönköpings Simsällskap                   
78  Ellen Eriksson  2001    203          42.59   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
79  Matilda Brink  2001    203          42.61   
  Jönköpings Simsällskap                   
80  Alice Gustafsson  2002    203          42.63   
  Ludvika Simsällskap                   
81  Mira Grimvall  2002    202          42.71   
  Västerviks Simsällskap                   
82  Alva Steindl  2002    193          43.34   
  Hvetlanda Simsällskap                   
83  Emelie Liljeblad  2002    175          44.75   
  Västerviks Simsällskap                   
84  Emmy Hedin  2001    156          46.50   
  Karlstads Simsällskap                   
85  Emma Bengtsson  2002    136          48.72   
  Motala Simsällskap                   
86  Maja Jonsson  2002    127          49.85   
  Simklubben Solsta                   
Filippa Jirenius  2002              DSQ   
  Ludvika Simsällskap                   
Hanna Bylehn  2002              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:35 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:47   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 4, 50m Fjäril Damer 11 o Y, Finaler 
11 år och yngre: Ellen Olsson 34.36 2006-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Annie Hegmegi  2003  14  401          33.97  0-11 Åldersgrupp Rekord 
  Jönköpings Simsällskap                   
Linn Suchomel  2003  11  382          34.54   
  Skövde Simsällskap                   
Cornelia Johansson  2003  10  355          35.40   
  Örebro Simallians                   
Filippa Malmström  2003  345          35.74   
  Södertälje Simsällskap                   
Vera Karlsson  2003  343          35.78   
  Linköpings Allmänna SS                   
Trine Forss  2003  331          36.21   
  Billingens Simklubb                   
Jennifer Jingmark  2003  318          36.71   
  Anderstorps Simsällskap                   
Matilda Egelrud  2003  316          36.78   
  Jönköpings Simsällskap                   
Anna Krysén  2003  306          37.19   
  Ludvika Simsällskap                   
10  Boiana Gradinarska  2004  304          37.27   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
11  Isabelle Rydahl  2003  297          37.57   
  Karlstads Simsällskap                   
12  Martina Karlsson  2003  292          37.76   
  Linköpings Allmänna SS                   
13  Nikita Kapron  2003    292          37.77   
  Mariestads Simsällskap                   
14  Tindra Moberg  2003    280          38.28   
  Simklubben Elfsborg                   
15  Wilma Holmertz  2003    280          38.29   
  Linköpings Allmänna SS                   
16  Jane Elgh  2004    279          38.33   
  Jönköpings Simsällskap                   
17  Magdalena Hagsten Skarda  2003    273          38.61   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
18  Hilma Broden  2003    272          38.68   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
19  Alicia Momats  2003    263          39.10   
  Örebro Simallians                   
20  Sofia Henningsson  2004    257          39.43   
  Karlsborgs Simklubb                   
21  Matilda Nilsson  2004    256          39.44   
  Jönköpings Simsällskap                   
22  Nellie Myrlander  2003    245          40.04   
  Nässjö SLS                   
23  Thilde Smedbäck  2004    241          40.24   
  Linköpings Allmänna SS                   
24  Wilma Carlheim  2003    230          40.88   
  Jönköpings Simsällskap                   
25  Darja Koutchinskaia  2003    218          41.61   
  Linköpings Allmänna SS                   
26  Moa Holmquist  2004    218          41.63   
  Jönköpings Simsällskap                   
27  Sofia Åstedt  2003    209          42.18   
  Skene Sim- och Idrottssällskap                   
28  Stefanie Petrovic  2003    204          42.56   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
29  Tilda Tellfjord  2003    201          42.75   
  Jönköpings Simsällskap                   
30  Isabel Teglöf  2003    198          42.95   
  Södertälje Simsällskap                   
31  Ellen Roslund  2003    198          43.01   
  Karlsborgs Simklubb                   
32  Joline Bakken  2005    194          43.24   
  Deje Simsällskap                   
33  Nelly Askengren Stråhle  2003    189          43.63   
  Simklubben Elfsborg                   
34  Ebba Hazard  2004    188          43.71   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
35  Tuva Jansson  2003    172          45.00   
  Västerviks Simsällskap                   
36  Sofi Holmberg  2003    169          45.34   
  Västerås Simsällskap                   
37  Tilda Carlsson  2003    168          45.39   
  Motala Simsällskap                   
38  Felicia Rogell  2003    158          46.35   
  Västerås Simsällskap                   
39  Ebba Holgersson  2005    156          46.52   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
40  Christina Floby  2003    156          46.53   
  Södertälje Simsällskap                   
41  Ellen Lovinge  2004    152          46.96   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
42  Emilia Eriksson  2004    145          47.65   
  Motala Simsällskap                   
43  Natalie Stjärnås  2003    139          48.36   
  Jönköpings Simsällskap                   
44  Thea Jansson  2003    136          48.65   
  Nässjö SLS                   
45  Sara Randerstedt  2004    132          49.20   
  Simklubben Ena                   
46  Elsa Linné  2003    130          49.43   
  Linköpings Allmänna SS                   
47  Ebba Stahlberg  2003    128          49.71   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
48  Matilda Olausson  2004    127          49.79   
  Simklubben Ena                   
49  Alice Kardfall  2003    114          51.65   
  Linköpings Allmänna SS                   
50  Malvina Walldén  2005    83          57.36   
  Simklubben Ena                   
Elin Wallin  2003              DNS   
  Örebro Simallians                   
Cecilia Lindahl  2004              DSQ   
  Simklubben Solsta                   
Emma Hyllbrant  2003              DSQ   
  Strängnäs Simklubb                   
Lowa Appelberg  2003              DSQ   
  Nässjö SLS                   
Olivia Gustafsson  2004              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
Wilma Svensson  2004              DSQ   
  Jönköpings Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:47 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  16:53   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 5, 50m Fjäril Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Marcus Piehl 25.82 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Dennis Finnström  1995  14  584          26.83   
  Örebro Simallians                   
Sebastian Olafsson  1996  11  579          26.91   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
Viktor Doder  1994  10  570          27.05   
  Sala Simsällskap                   
Lukas Peterson  1998  552          27.34   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Jakob Clemedtson  1996  549          27.39   
  Jönköpings Simsällskap                   
William Myrlander  1997  548          27.40   
  Nässjö SLS                   
Thomas Törnström  1992  544          27.47   
  Linköpings Allmänna SS                   
Oskar Renåker  1996  461          29.03   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
Anton Karlsson  1997  457          29.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
10  Alfred Lindén  1997  443          29.41   
  Ludvika Simsällskap                   
11  Oscar Fredriksson  1994  435          29.60   
  Ludvika Simsällskap                   
12  Anton Lornell  1998  429          29.72   
  Simklubben Elfsborg                   
13  Simon Bergquist  1996    426          29.79   
  Örebro Simallians                   
14  Sean Johansson  1997    425          29.81   
  Simklubben Ena                   
15  Nicklas Eriksson  1996    421          29.91   
  Nyköpings Simsällskap                   
16  Tom Andersson  1998    416          30.03   
  Linköpings Allmänna SS                   
17  Ådne Viken-Refseth  1997    410          30.17   
  Vestbyen IL                   
18  Thomas Näslund  1997    410          30.19   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
19  Anton Campalto  1998    375          31.10   
  Ludvika Simsällskap                   
20  Christoffer Theander  1997    365          31.38   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
21  Kristian Steigen  1995    352          31.76   
  Tromsø Svømmeklubb                   
22  Lucas Daggert  1997    329          32.47   
  Örebro Simallians                   
23  Axel Eriksson  1998    320          32.79   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
24  Erlend Ansnes  1997    319          32.80   
  Vestbyen IL                   
25  Tom-Erik Bekkavik  1998    270          34.68   
  Vestbyen IL                   
26  Niklas Johansson  1996    161          41.16   
  Deje Simsällskap                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  16:53 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  07 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:54   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar14-15, Finaler 
14 - 15 år: Albin Lövgren (1999) 27.65 2013-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Albringer  1999  14  493          28.38   
  Karlstads Simsällskap                   
Kalle Sandahl  1999  11  493          28.39   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Anton Steindl  2000  10  489          28.47   
  Hvetlanda Simsällskap                   
Erik Ohlsén  2000  472          28.80   
  Västerviks Simsällskap                   
Jonas Roseth  1999  461          29.03   
  Vestbyen IL                   
Jesper Danielsson  2000  437          29.55   
  Jönköpings Simsällskap                   
Thomas Johansen  1999  432          29.66   
  Vestbyen IL                   
William Westerlund Holappa  1999  424          29.85   
  Simklubben Elfsborg                   
Victor Lovinge  2000  421          29.91   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
10  Mikael Sydow-Haugen  1999  417          30.02   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
11  Elliot Olsson  1999  411          30.15   
  Simklubben Elfsborg                   
12  Elias Landström  2000  406          30.29   
  Örebro Simallians                   
13  Christoffer Stensrud  1999    405          30.30   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
14  Jonathan Myrlander  2000    405          30.31   
  Nässjö SLS                   
15  Alexander Granberg  1999    402          30.39   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
16  Daniel Karlsson  2000    401          30.41   
  Linköpings Allmänna SS                   
17  Viktor Svan  2000    394          30.58   
  Jönköpings Simsällskap                   
18  Sixten Almén  1999    392          30.63   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  Olof Askling  1999    385          30.83   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
20  Filip Egelrud  2000    379          30.97   
  Jönköpings Simsällskap                   
21  Sebastian Tufvesson  2000    368          31.29   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
22  Tim Lärkfeldt  2000    360          31.53   
  Jönköpings Simsällskap                   
23  Henrik Holmbek-Nilsen  2000    359          31.55   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
23  Marcus Holmquist  2000    359          31.55   
  Jönköpings Simsällskap                   
25  Isak Heggestad  2000    358          31.56   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
26  Oliver Einarsson  2000    354          31.69   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
26  Sebastian Jenssen  1999    354          31.69   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
28  Viktor Johansson  1999    352          31.76   
  Simklubben Elfsborg                   
29  Gijs Dijkhuizen  2000    350          31.80   
  Västerås Simsällskap                   
30  Harald Brobacke  1999    330          32.44   
  Västerås Simsällskap                   
31  Tim Ekström Lundemo  1999    311          33.09   
  Katrineholms Simsällskap                   
32  Vilmer Jansson  2000    308          33.18   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
33  Albin Staaf  2000    303          33.36   
  Linköpings Allmänna SS                   
34  Ludwig Larsson  2000    303          33.38   
  Karlstads Simsällskap                   
35  Jonathan Arvidsson  2000    302          33.40   
  Simklubben Elfsborg                   
36  Dennis Tillquist  1999    299          33.51   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
37  Emil Gunneriusson  2000    298          33.58   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
38  Erik Krysén  2000    293          33.77   
  Ludvika Simsällskap                   
39  Daniel Thungren  1999    285          34.05   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
40  Iver Orbog  1999    282          34.20   
  Vestbyen IL                   
41  Jesper Jönsson  2000    263          34.97   
  Västerviks Simsällskap                   
42  Wilhelm Lindqvist  2000    262          35.03   
  Linköpings Allmänna SS                   
43  Anton Kilander  1999    260          35.14   
  Linköpings Allmänna SS                   
44  Jakob Gustafsson  1999    229          36.63   
  Ludvika Simsällskap                   
45  Theodor Pasztor  2000    169          40.56   
  Örebro Simallians                   
46  Kevin Wåhlin  2000    166          40.78   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
47  Anton Wallin  2000    115          46.06   
  Örebro Simallians                   
Herman Törnvall  1999              DNS   
  Örebro Simallians                   
Robert Kurt  2000              DNS   
  Örebro Simallians                   
Tim Baastad  2000              DNS   
  Örebro Simallians                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  07 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:54 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:11   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar12-13, Finaler 
12 - 13 år: Oskar Ekström 29.12 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
Elias Nordgren  2001  14  402          30.37   
  Sala Simsällskap                   
William Kerman  2001  11  379          30.99   
  Anderstorps Simsällskap                   
John Aldrin  2001  10  324          32.65   
  Katrineholms Simsällskap                   
Edvin Torlakovic  2001  323          32.69   
  Västerviks Simsällskap                   
Felix Öberg  2001  322          32.71   
  Västerviks Simsällskap                   
Alexander Fredholm  2001  319          32.82   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
Naevid Kiasat  2001  308          33.19   
  Linköpings Allmänna SS                   
Carl Wennerholm  2002  307          33.22   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
Fredrik Jacobsson  2001  299          33.51   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
10  Oscar Hegmegi  2001  299          33.54   
  Jönköpings Simsällskap                   
11  David Kågström  2002  286          34.02   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
12  Anton Svensson  2001  284          34.09   
  Billingens Simklubb                   
13  David Albringer  2001    279          34.30   
  Karlstads Simsällskap                   
14  Andreas Thungren  2002    269          34.72   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
15  August Mathisen  2001    263          35.00   
  Karlstads Simsällskap                   
16  Michal Laszewski  2002    258          35.22   
  Örebro Simallians                   
17  Viktor Sjöström  2001    257          35.27   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
18  Sebastian Nilsson  2002    256          35.28   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  David Könemann  2001    247          35.71   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
20  Ted Niklasson  2001    241          36.02   
  Karlsborgs Simklubb                   
21  Elias Kamstedt  2001    222          37.00   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
22  Tor Selander  2002    216          37.38   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
23  Albin Svenneby  2001    212          37.58   
  Simklubben Elfsborg                   
24  Linus Thörn  2002    208          37.80   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
25  John Brolin  2002    208          37.85   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
26  Elias Axelsson  2002    206          37.95   
  Linköpings Allmänna SS                   
27  Victor Krohn  2002    189          39.04   
  Karlstads Simsällskap                   
28  Eldin Nukovic  2002    184          39.39   
  Jönköpings Simsällskap                   
29  Patrik Petkoczi  2002    167          40.70   
  Jönköpings Simsällskap                   
30  Nicola Lundqvist  2002    164          40.94   
  Linköpings Allmänna SS                   
31  Simon Clarito  2002    160          41.25   
  Simklubben Solsta                   
32  Melvin Larsson  2002    158          41.48   
  Örebro Simallians                   
33  Daniel Agestav  2002    151          42.06   
  Jönköpings Simsällskap                   
34  Erik Söderqvist  2002    145          42.64   
  Västerås Simsällskap                   
35  Albert Oscarsson  2001    141          43.08   
  Linköpings Allmänna SS                   
36  Simon Baastad  2002    128          44.44   
  Örebro Simallians                   
37  Bálint Deák  2002    125          44.80   
  Simklubben Elfsborg                   
Linus Björk  2002              DNS   
  Västerås Simsällskap                   
Axel Rönnquist  2001              DSQ   
  Karlstads Simsällskap                   
Freke Addenbrooke  2001              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
Ruben Staaf  2002              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:11 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:17   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 8, 50m Fjäril Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 32.57 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening                   











 
William Bevréus  2003  14  326          32.57   
  S71                   
Elliot Fielder  2003  11  199          38.36   
  Motala Simsällskap                   
Theo Oerther  2003  10  193          38.79   
  Södertälje Simsällskap                   
Eric Malmquist  2003  184          39.42   
  Strängnäs Simklubb                   
Erik Wallin  2003  182          39.51   
  Linköpings Allmänna SS                   
Job Sanders  2003  178          39.84   
  Jönköpings Simsällskap                   
Lucas Sterling  2004  177          39.90   
  Västerås Simsällskap                   
William Barkehed  2003  168          40.58   
  Linköpings Allmänna SS                   
Oscar Sjöström  2003  139          43.22   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
10  Lukas Fredholm  2003  138          43.34   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
11  Ludvig Mathisen  2003  123          45.10   
  Karlstads Simsällskap                   
12  Gustav Walldén  2003  120          45.45   
  Simklubben Ena                   
13  Gustav Askengren  2004    116          45.92   
  Simklubben Elfsborg                   
14  Anton Hegmegi  2005    114          46.14   
  Jönköpings Simsällskap                   
15  Elliot Iséni  2003    109          46.91   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
16  David Axelsson  2004    90          49.88   
  Linköpings Allmänna SS                   
17  Viggo Petersson  2003    85          50.82   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
18  Kristian Aziz  2003    72          53.75   
  Linköpings Allmänna SS                   
19  Gustav Fahlström  2005    65          55.73   
  Motala Simsällskap                   
Filip Gidlöf  2003              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
Lukas Lundberg  2004              DSQ   
  Motala Simsällskap                   
Nikola Petrovic  2004              DSQ   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:17 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:35   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 9, 100m Rygg Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Beatrice Andersson 1:05.82 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Irma Klipic  1996  14  504  35.33        1:13.00   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Annie Myrlander  1995  11  503  35.00        1:13.07   
  Nässjö SLS                   
                     
Emma Magnusson  1998  10  494  35.46        1:13.48   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Madelen Fjørtoft-Wolf  1996  490  35.67        1:13.68   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
Emma Hansson  1998  476  36.58        1:14.40   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Johanna Skoglund  1996  473  36.52        1:14.59   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
Nilla Atzmannstorfer  1998  472  36.42        1:14.63   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Siri Strand-Brustad  1998  469  34.62        1:14.80   
  Fauske Svømmeklubb                   
                     
Linnéa Fahlberg  1998  451  36.95        1:15.74   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
10  Alice Müllern  1998  450  36.58        1:15.80   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
11  Sally Ericsson  1997  437  36.70        1:16.57   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
12  Sofia Ander  1998  430  37.00        1:16.96   
  Sala Simsällskap                   
                     
13  Julia Blomquist  1998    423  37.20        1:17.41   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
14  Sofie Palm  1996    419  36.04        1:17.65   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
15  Ebba Nyman  1998    415  37.58        1:17.86   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
16  Amanda Lundin-Bornström  1998    398  37.55        1:19.00   
  Fagersta Simklubb                   
                     
17  Hanna Klipic  1996    388  37.99        1:19.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
18  Ronja Isaksson  1997    383  37.67        1:19.97   
  Motala Simsällskap                   
                     
19  Malin Jonsson  1998    374  38.45        1:20.65   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
20  Stine Stolpestad  1998    362  39.66        1:21.51   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
21  Silje Marie Jensen  1998    352  39.63        1:22.27   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
22  Ida-Karin Fjällmyr  1995    328  39.47        1:24.26   
  Simklubben Ena                   
                     
23  Ellen Hallberg  1998    314  40.06        1:25.47   
  Örebro Simallians                   
                     
24  Anncharlott Smedberg  1998    304  42.41        1:26.40   
  Örebro Simallians                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:35 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:39   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 1:09.03 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anna Miram  1999  14  579  34.00        1:09.70   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Ebba Martin  2000  11  576  33.65        1:09.82   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Hanna Reithner  2000  10  537  35.51        1:11.49   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Cecilie Klingenberg  2000  518  34.92        1:12.35   
  Tromsø Svømmeklubb                   
                     
Elin Ristl  1999  514  35.21        1:12.55   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Emma Bergkvist  2000  512  34.50        1:12.65   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Klara Eriksson  2000  496  35.42        1:13.41   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Sara Thunholm  1999  462  34.66        1:15.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Frida Lannhard  2000  444  36.23        1:16.13   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
10  Rebecka Östh  1999  439  37.58        1:16.45   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
11  Sofie Wirfalk  2000  439  37.18        1:16.46   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
12  Emma Dubo  1999  438  37.50        1:16.50   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
13  Clara Momats  2000    438  37.05        1:16.53   
  Örebro Simallians                   
                     
14  Amanda Hyllbrant  1999    435  36.52        1:16.65   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
15  Ajla Omic  1999    434  38.04        1:16.73   
  Filipstads Simklubb                   
                     
16  Sigrid Steen  1999    410  37.14        1:18.18   
  Vestbyen IL                   
                     
17  Ida Nederman  2000    409  38.80        1:18.28   
  Örebro Simallians                   
                     
18  Michelle Berntsson  2000    407  36.90        1:18.37   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
19  Lovisa Sved  2000    375  38.90        1:20.56   
  Simklubben Ena                   
                     
20  Emelie Blomberg  1999    367  38.54        1:21.11   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
21  Agnes Wedel  2000    360  39.62        1:21.68   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
22  Maja Jansson  2000    349  39.70        1:22.54   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
23  Wilma Danlid  2000    347  38.44        1:22.63   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
24  Agnes Ljunggren  1999    329  38.76        1:24.16   
  Hvetlanda Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:39 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:45   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Lova Andersson (2000) 1:10.52 2013-07-05 
12 - 13 år: Tilda Öhman 1:10.52 2013-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Wilma Johansson  2001  14  457  36.65        1:15.43   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Edith Jernstedt  2002  11  428  36.43        1:17.08   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Linda Fredriksson  2002  10  422  37.18        1:17.47   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Agnes Arberg  2001  406  38.31        1:18.43   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Maja Eriksson  2002  404  37.95        1:18.59   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Clara Lönnberg  2001  402  38.35        1:18.71   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Emelie Hellgren  2001  398  38.31        1:18.98   
  Fagersta Simklubb                   
                     
Vera Emanuelsson Fransson  2001  376  38.79        1:20.50   
  Billingens Simklubb                   
                     
Elsa Nordström  2001  374  39.96        1:20.64   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
10  Elsa Jansson  2002  373  38.45        1:20.68   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
11  Elin Carlsson  2001  372  38.50        1:20.76   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
12  Emma Cullberg  2002  366  38.88        1:21.25   
  Örebro Simallians                   
                     
13  Amanda Eriksson  2001    365  39.01        1:21.28   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
14  Lena Årebo  2002    362  40.52        1:21.49   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
15  Filippa Sterling  2002    360  39.83        1:21.66   
  Västerås Simsällskap                   
                     
16  Amanda Alvekrans  2001    355  39.26        1:22.05   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
17  Thyra Melander  2001    355  39.68        1:22.06   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
18  Ella Lindroth  2001    350  39.97        1:22.43   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
19  Felicia Järvikari  2002    346  41.24        1:22.72   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
20  Alice Thörnros  2001    344  39.57        1:22.89   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
21  Wilma Wennerberg  2001    342  40.50        1:23.07   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
22  Emelie Ångström  2001    337  40.68        1:23.45   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Josefine Härdelin  2001    329  39.70        1:24.14   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
24  Nadija Sabic  2002    289  41.89        1:27.88   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:45 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:53   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 1:19.15 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Annie Hegmegi  2003  14  378  39.45        1:20.35   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Wilma Holmertz  2003  11  363  39.98        1:21.46   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Trine Forss  2003  10  355  39.13        1:22.06   
  Billingens Simklubb                   
                     
Vera Karlsson  2003  352  39.56        1:22.29   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Linn Suchomel  2003  327  41.37        1:24.29   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Matilda Egelrud  2003  292  43.31        1:27.53   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Cornelia Johansson  2003  292  42.32        1:27.57   
  Örebro Simallians                   
                     
Nikita Kapron  2003  284  42.64        1:28.32   
  Mariestads Simsällskap                   
                     
Anna Krysén  2003  282  41.94        1:28.56   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
10  Hilma Broden  2003  281  44.22        1:28.72   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
11  Filippa Malmström  2003  274  42.64        1:29.42   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
12  Isabelle Rydahl  2003  264  44.20        1:30.57   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
13  Tindra Moberg  2003    262  43.89        1:30.82   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
14  Boiana Gradinarska  2004    261  42.58        1:30.88   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
15  Moa Holmquist  2004    252  44.99        1:31.93   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
16  Alicia Momats  2003    250  44.38        1:32.24   
  Örebro Simallians                   
                     
17  Matilda Nilsson  2004    245  45.30        1:32.78   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
18  Darja Koutchinskaia  2003    234  46.93        1:34.26   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
19  Tilda Tellfjord  2003    233  48.25        1:34.44   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
20  Wilma Carlheim  2003    229  46.57        1:34.98   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
21  Magdalena Hagsten Skarda  2003    226  46.23        1:35.38   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
22  Christina Floby  2003    197  49.05        1:39.78   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Jennifer Jingmark  2003              DSQ   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Thilde Smedbäck  2004              DSQ   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:53 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  17:56   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 13, 100m Rygg Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Carl Holmertz (1990) 1:01.95 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Anton Lornell  1998  14  479  31.62        1:06.36   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Isak Meding  1998  11  451  32.31        1:07.69   
  Örebro Simallians                   
                     
William Myrlander  1997  10  444  33.10        1:08.06   
  Nässjö SLS                   
                     
Gustaf Mild  1997  443  33.34        1:08.12   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Axel Gudehn  1998  408  33.35        1:09.99   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Marius Jørgensen  1997  405  33.05        1:10.16   
  Tromsø Svømmeklubb                   
                     
Oskar Renåker  1996  375  34.40        1:11.98   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Alfred Lindén  1997  373  34.08        1:12.12   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Simon Bergquist  1996  355  35.38        1:13.33   
  Örebro Simallians                   
                     
10  Tarjei Iversen-Herland  1998  338  36.13        1:14.50   
  Tromsø Svømmeklubb                   
                     
11  Anton Karlsson  1997  317  36.64        1:16.17   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
12  Anton Campalto  1998  311  37.64        1:16.62   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
13  Lucas Daggert  1997    286  38.06        1:18.82   
  Örebro Simallians                   
                     
14  Erlend Ansnes  1997    275  38.85        1:19.83   
  Vestbyen IL                   
                     
15  Niklas Johansson  1996    154  46.76        1:36.82   
  Deje Simsällskap                   
                     
Viktor Doder  1994              DSQ   
  Sala Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  17:56 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:03   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Adam Ackerstierna (1995) 1:05.78 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Adam Albringer  1999  14  518  31.27        1:04.64  14-15 Åldersgrupp Rekord 
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Melker Olsson  2000  11  463  32.43        1:07.10   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Jakob Henningsson  1999  10  442  33.29        1:08.17   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Tim Lärkfeldt  2000  405  34.33        1:10.18   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Harald Brobacke  1999  401  33.84        1:10.40   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Anes Cavka  1999  393  34.84        1:10.90   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Mikael Sydow-Haugen  1999  390  33.99        1:11.06   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
Erik Ohlsén  2000  377  34.47        1:11.88   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
Jonas Roseth  1999  376  34.20        1:11.95   
  Vestbyen IL                   
                     
10  Daniel Karlsson  2000  359  35.99        1:13.05   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Filip Egelrud  2000  356  35.60        1:13.24   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
12  Dennis Tillquist  1999  348  35.24        1:13.80   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
13  Christoffer Stensrud  1999    341  36.39        1:14.31   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
14  Jonathan Myrlander  2000    337  35.68        1:14.57   
  Nässjö SLS                   
                     
15  Oliver Tykesson  2000    337  35.83        1:14.62   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
16  Oliver Einarsson  2000    295  36.97        1:17.95   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
17  Jakob Gustafsson  1999    286  38.04        1:18.83   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
18  Elias Landström  2000    285  38.16        1:18.87   
  Örebro Simallians                   
                     
19  Sebastian Jenssen  1999    275  38.66        1:19.78   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
20  Jesper Lindberg  1999    273  38.20        1:20.05   
  Örebro Simallians                   
                     
21  Jesper Jönsson  2000    264  39.60        1:20.94   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
22  Gijs Dijkhuizen  2000    258  39.41        1:21.53   
  Västerås Simsällskap                   
                     
23  Isak Heggestad  2000    251  40.90        1:22.31   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
Tim Baastad  2000              DSQ   
  Örebro Simallians                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:03 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:11   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Linus Junefeldt 1:09.47 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
Max Engström  2001  14  360  34.63        1:13.00   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Felix Öberg  2001  11  316  37.50        1:16.25   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
Viktor Sjöström  2001  10  312  37.15        1:16.51   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
William Kerman  2001  296  37.41        1:17.92   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Carl Wennerholm  2002  292  38.17        1:18.26   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Oscar Hegmegi  2001  284  38.08        1:18.98   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Emil Kernen  2002  279  37.88        1:19.47   
  Katrineholms Simsällskap                   
                     
David Albringer  2001  277  37.54        1:19.62   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Alexander Fredholm  2001  270  38.23        1:20.29   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Naevid Kiasat  2001  268  38.96        1:20.54   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Michal Laszewski  2002  261  39.64        1:21.23   
  Örebro Simallians                   
                     
12  Ted Niklasson  2001  261  39.54        1:21.26   
  Karlsborgs Simklubb                   
                     
13  Fredrik Jacobsson  2001    258  41.46        1:21.49   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
14  Albin Svenneby  2001    232  40.82        1:24.41   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
15  David Kågström  2002    226  41.46        1:25.19   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
16  August Mathisen  2001    225  43.26        1:25.29   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
17  Andreas Thungren  2002    216  41.91        1:26.48   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
18  Sebastian Nilsson  2002    215  42.52        1:26.68   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
19  Simon Clarito  2002    205  44.69        1:27.96   
  Simklubben Solsta                   
                     
20  Eldin Nukovic  2002    201  43.16        1:28.60   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
21  Linus Thörn  2002    192  44.33        1:29.95   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
22  John Brolin  2002    181  45.74        1:31.72   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
23  Melvin Larsson  2002    171  45.50        1:33.50   
  Örebro Simallians                   
                     
Edvin Torlakovic  2001              DSQ   
  Västerviks Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:11 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:18   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Linus Junefeldt 1:13.17 2003-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening                   











 
William Bevréus  2003  14  304  36.58        1:17.18   
  S71                   
                     
Job Sanders  2003  11  214  42.65        1:26.83   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Oscar Sjöström  2003  10  206  42.34        1:27.81   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
Theo Oerther  2003  196  45.63        1:29.28   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Erik Wallin  2003  191  43.99        1:30.18   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Elliot Fielder  2003  184  44.23        1:31.30   
  Motala Simsällskap                   
                     
William Barkehed  2003  167  44.36        1:34.25   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Anton Hegmegi  2005  164  46.27        1:34.85   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Elliot Iséni  2003  161  47.22        1:35.33   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
10  Ludvig Mathisen  2003  152  48.67        1:37.22   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
11  Lukas Fredholm  2003  142  48.08        1:39.40   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
12  Gustav Walldén  2003  141  48.41        1:39.60   
  Simklubben Ena                   
                     
13  Lukas Lundberg  2004    133  50.22        1:41.74   
  Motala Simsällskap                   
                     
14  Kristian Aziz  2003    132  50.30        1:41.91   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
15  Felix W.persson  2003    131  50.68        1:42.16   
  Skene Sim- och Idrottssällskap                   
                     
16  David Axelsson  2004    124  50.19        1:44.13   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
17  Viggo Petersson  2003    123  47.69        1:44.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap                   
                     
18  Gustav Askengren  2004    115  51.01        1:46.53   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
19  Filip Gidlöf  2003    115  51.48        1:46.76   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
20  Ture Oscarson  2004    114  51.37        1:46.82   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
21  Gustav Edlund  2004    106  53.43        1:49.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
22  Tom Dijkhuizen  2003    100  53.96        1:51.56   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Eric Malmquist  2003              DSQ   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Lucas Sterling  2004              DSQ   
  Västerås Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:18 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:38   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 17, 200m Fjäril Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Rebecka Palm (1990) 2:22.95 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bring  1995  14  575  31.55  1:08.71  1:47.97    2:28.38   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Tove Törnström  1991  11  538  32.35  1:09.95  1:49.30    2:31.66   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Linnéa Fahlberg  1998  10  477  32.92  1:11.67  1:53.72    2:37.93   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Emma Johansson  1997  475  33.76  1:10.68  1:53.84    2:38.14   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:38 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:38   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer14-15, Finaler 
14 - 15 år: Sara Thydén 2:25.07 2004-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000  14  469  33.63  1:13.70  1:55.90    2:38.81   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Moa Lindahl  1999  11  456  35.06  1:15.29  1:57.41    2:40.33   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Amanda Hyllbrant  1999  10  439  34.46  1:15.41  1:59.60    2:42.27   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Lina Nederman  2000  437  35.97  1:17.52  2:00.70    2:42.55   
  Örebro Simallians                   
                     
Emelie Blomberg  1999  423  37.04  1:19.22  2:01.88    2:44.30   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
Elise Gidlöf  1999  394  34.84  1:16.08  2:00.69    2:48.24   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Karoline Hansen  1999  391  33.78  1:15.32  2:00.67    2:48.69   
  Fauske Svømmeklubb                   
                     
Sofia Näslund  1999  388  35.51  1:18.18  2:03.15    2:49.07   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Linnéa Ärlegård  1999  239  38.10  1:29.34  2:25.85    3:18.71   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
10  Ida Frössberg  2000  185  42.95  1:38.32  2:37.10    3:36.35   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Hilda Linné  2000  176  45.98  1:41.10  2:43.53    3:39.93   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
12  Awaz Nabi Pour  2000  174  40.77  1:37.10  2:40.33    3:40.71   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:38 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:39   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 19, 200m Fjäril Herrar16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Jacob Larsson (1992) 2:13.24 2010-07-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sebastian Olafsson  1996  14  584  29.06  1:02.35  1:37.68    2:13.37   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
Lukas Peterson  1998  11  496  30.01  1:05.62  1:43.46    2:20.86   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Sean Johansson  1997  10  489  30.15  1:05.59  1:43.83    2:21.47   
  Simklubben Ena                   
                     
Jakob Clemedtson  1996  467  30.65  1:07.30  1:44.65    2:23.65   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Gustaf Mild  1997              DNS   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:39 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  18:50   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 20, 200m Fjäril Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Markus Malm (1997) 2:16.14 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Mattias Grynning  1999  14  508  31.95  1:07.92  1:43.79    2:19.73   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Kalle Sandahl  1999  11  499  30.58  1:06.34  1:43.09    2:20.54   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Olof Askling  1999  10  425  32.16  1:10.39  1:48.17    2:28.31   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
William Westerlund Holappa  1999  406  32.40  1:11.35  1:51.58    2:30.55   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Viktor Johansson  1999  351  33.16  1:12.68  1:54.88    2:37.99   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Thomas Johansen  1999  337  34.98  1:17.40  1:59.17    2:40.10   
  Vestbyen IL                   
                     
Harald Brobacke  1999  326  33.80  1:14.25  1:57.19    2:41.99   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Viktor Svan  2000  289  33.31  1:15.42  2:00.82    2:48.64   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Anton Kilander  1999  253  37.47  1:21.73  2:09.33    2:56.20   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  18:50 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  04 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  19:35   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 21, 1500m Frisim Herrar, Finaler 
0 år och äldre: Tobias Svensson 17:08.31 2008-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening        500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Melker Olsson  2000  14  550  1:07.68  2:20.06  3:32.31  4:44.49  17:47.01   
  Simklubben Elfsborg        5:55.30  7:06.71  8:18.06  9:29.02     
          10:40.65  11:51.80  13:02.51  14:13.57     
          15:25.41  16:37.07         
                     
Olof Askling  1999  11  539  1:07.35  2:19.52  3:31.79  4:44.00  17:54.42   
  Stockholms Kappsimningsklubb        5:55.57  7:07.03  8:18.15  9:29.36     
          10:40.91  11:52.66  13:04.73  14:17.14     
          15:30.20  16:43.09         
                     
Gustaf Mild  1997  10  518  1:07.73  2:19.45  3:32.03  4:44.59  18:08.87   
  Anderstorps Simsällskap        5:56.97  7:09.45  8:22.38  9:35.80     
          10:49.36  12:03.27  13:17.22  14:30.02     
          15:44.19  16:58.47         
                     
Oliver Tykesson  2000  492  1:08.79  2:23.16  3:37.48  4:52.33  18:27.78   
  Linköpings Allmänna SS        6:07.77  7:22.24  8:36.44  9:50.47     
          11:05.32  12:19.19  13:32.98  14:47.08     
          16:01.35  17:14.83         
                     
Jesper Eklund  1998  490  1:07.06  2:19.71  3:33.00  4:46.73  18:29.20   
  Västerås Simsällskap        6:00.13  7:13.50  8:27.64  9:42.24     
          10:57.71  12:12.98  13:28.37  14:44.01     
          15:59.68  17:15.11         
                     
Henrik Holmbek-Nilsen  2000  465  1:09.99  2:24.37  3:39.67  4:54.17  18:48.39   
  Sandefjord Svømmeklubb        6:09.10  7:23.89  8:39.08  9:54.64     
          11:11.14  12:28.23  13:44.71  15:02.66     
          16:20.44  17:37.75         
                     
Sixten Almén  1999  428  1:11.68  2:30.20  3:49.22  5:08.30  19:20.04   
  Linköpings Allmänna SS        6:27.69  7:45.52  9:03.79  10:21.93     
          11:39.56  12:57.41  14:15.47  15:32.67     
          16:49.20  18:06.39         
                     
Thomas Näslund  1997  411  1:10.12  2:27.77  3:46.60  5:05.94  19:35.37   
  Stockholms Kappsimningsklubb        6:26.29  7:46.14  9:05.36  10:23.79     
          11:42.22  13:00.89  14:20.44  15:39.96     
          16:58.59  18:17.75         
                     
Emil Gunneriusson  2000  408  1:11.84  2:29.78  3:49.30  5:08.49  19:39.05   
  Stockholms Kappsimningsklubb        6:27.08  7:46.40  9:05.52  10:24.68     
          11:43.69  13:02.42  14:21.50  15:40.91     
          17:00.37  18:20.21         
                     
10  Dennis Tillquist  1999  402  1:09.42  2:26.75  3:44.49  5:02.36  19:44.88   
  Hallsberg Kumla Simklubb        6:23.35  7:42.48  9:03.33  10:23.76     
          11:44.31  13:04.54  14:26.19  15:47.74     
          17:08.92  18:29.94         
                     
11  Ted Niklasson  2001  342  1:14.32  2:36.40  4:00.98  5:26.74  20:50.17   
  Karlsborgs Simklubb        6:51.31  8:17.14  9:41.56  11:06.31     
          12:31.55  13:58.69  15:24.14  16:49.06     
          18:12.08  19:31.77         
                     
12  Linus Thörn  2002  310  1:19.84  2:46.38  4:12.95  5:40.75  21:31.61   
  Stockholms Kappsimningsklubb        7:07.55  8:35.49  10:02.26  11:29.44     
          12:56.44  14:24.46  15:52.26  17:19.52     
          18:46.36  20:11.56         
                     
13  Tom-Erik Bekkavik  1998    309  1:15.28  2:38.25  4:03.66  5:30.93  21:33.47   
  Vestbyen IL        6:58.90  8:26.38  9:53.08  11:20.92     
          12:48.15  14:14.90  15:43.37  17:11.58     
          18:40.47  20:08.97         
                     
14  Michal Laszewski  2002    286  1:19.95  2:46.11  4:13.66  5:42.12  22:06.29   
  Örebro Simallians        7:11.58  8:40.62  10:11.11  11:41.18     
          13:10.98  14:42.36  16:58.50  18:28.49     
          19:14.01  20:43.05         
                     
15  Patrik Petkoczi  2002    264  1:20.75  2:48.22  4:18.66  5:49.02  22:41.63   
  Jönköpings Simsällskap        7:21.13  8:52.12  10:23.05  11:56.37     
          13:29.95  15:04.27  16:37.95  18:12.15     
          19:46.84  21:16.28         
                     
16  Theo Oerther  2003    243  1:24.66  2:57.65  4:29.62  6:03.13  23:21.09   
  Södertälje Simsällskap        7:37.18  9:10.03  10:44.80  12:19.93     
          13:57.29  15:32.84  17:10.31  18:47.32     
          20:24.41  21:57.07         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  04 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  19:35 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  05 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  08:43   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 22, 400m Fri Damer 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Caroline Palm (1992) 4:33.09 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bring  1995  14  600  1:07.15  2:19.59  3:31.85    4:43.47   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Lisa Eriksson  1998  11  595  1:06.33  2:19.14  3:32.86    4:44.28   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Erika Rönnbäck  1998  10  506  1:08.98  2:25.60  3:44.02    5:00.10   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Nilla Atzmannstorfer  1998  504  1:10.83  2:28.52  3:47.11    5:00.37   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Sofia Ander  1998  500  1:09.82  2:27.23  3:45.59    5:01.27   
  Sala Simsällskap                   
                     
Vilde Godaker-Furre  1998  490  1:09.76  2:27.08  3:45.63    5:03.30   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
Ebba Nyman  1998  463  1:12.44  2:30.17  3:49.81    5:09.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb                   
                     
Petronella Läckgren  1995  440  1:12.09  2:32.47  3:54.16    5:14.25   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Julia Blomquist  1998  430  1:13.44  2:33.96  3:55.80    5:16.84   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
10  Ida Hofvander  1998  385  1:15.06  2:38.82  4:04.14    5:28.47   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
11  Stina Bengtsson  1998  364  1:15.99  2:40.41  4:08.05    5:34.87   
  Alvesta Simsällskap                   
                     
12  Alexandra Thungren  1997  311  1:17.23  2:48.66  4:21.68    5:52.79   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  05 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  08:43 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  05 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  08:54   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 23, 400m Frisim Damer 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Frida Jakobsson 4:40.67 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emma Bergkvist  2000  14  587  1:08.07  2:21.12  3:34.52    4:45.54   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Nikki Brockmar  1999  11  585  1:08.78  2:22.10  3:34.84    4:45.85   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Frida Lannhard  2000  10  580  1:08.92  2:22.52  3:36.05    4:46.73   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Cecilie Klingenberg  2000  566  1:08.77  2:23.28  3:36.75    4:49.02   
  Tromsø Svømmeklubb                   
                     
Moa Lindahl  1999  549  1:09.89  2:25.01  3:40.02    4:52.03   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Sofia Näslund  1999  544  1:09.80  2:24.60  3:39.79    4:52.80   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Ebba Martin  2000  544  1:09.75  2:24.93  3:40.19    4:52.88   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Klara Eriksson  2000  499  1:09.86  2:27.22  3:45.20    5:01.36   
  Nyköpings Simsällskap                   
                     
Andrea Palm  2000  486  1:16.17  2:35.18  3:48.08    5:04.00   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
10  Karoline Hansen  1999  480  1:11.54  2:29.82  3:47.95    5:05.37   
  Fauske Svømmeklubb                   
                     
11  Sofie Wirfalk  2000  476  1:10.56  2:27.29  3:46.62    5:06.20   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
12  Emelie Melin  2000  464  1:09.82  2:28.59  3:49.36    5:08.88   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
13  Hanna Reithner  2000    449  1:16.63  2:36.61  3:56.01    5:12.26   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
14  Elise Gidlöf  1999    444  1:14.27  2:33.75  3:53.41    5:13.40   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
15  Felicia Smedbäck  2000    433  1:16.52  2:37.64  3:57.64    5:15.89   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
16  Siri Selander  1999    399  1:15.95  2:39.32  4:03.36    5:24.58   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  05 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  08:54 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  05 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:06   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 24, 400m Frisim Damer 12-13, Finaler 
12 - 13 år: Elin Podéus (1997) 4:38.66 2010-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Emelie Hellgren  2001  14  519  1:09.93  2:25.35  3:42.46    4:57.56   
  Fagersta Simklubb                   
                     
Wilma Johansson  2001  11  504  1:11.37  2:29.58  3:46.40    5:00.51   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Alice Thörnros  2001  10  499  1:12.51  2:31.35  3:47.59    5:01.41   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Wilma Wennerberg  2001  491  1:10.80  2:28.42  3:46.38    5:02.98   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Elsa Nordström  2001  480  1:12.15  2:29.79  3:48.55    5:05.31   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Agnes Arberg  2001  441  1:15.02  2:35.34  3:55.51    5:14.16   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Felicia Järvikari  2002  432  1:16.23  2:36.76  3:58.26    5:16.23   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Maja Eriksson  2002  428  1:14.12  2:35.82  3:57.17    5:17.30   
  Strängnäs Simklubb                   
                     
Klara Eklöf  2002  427  1:14.15  2:34.19  3:56.72    5:17.37   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
10  Sandra Mokhtari  2001  407  1:14.71  2:37.13  4:00.49    5:22.56   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Filippa Sterling  2002  406  1:14.37  2:38.19  4:03.33    5:22.84   
  Västerås Simsällskap                   
                     
12  Amanda Eriksson  2001  385  1:15.42  2:39.18  4:04.81    5:28.72   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
13  Elsa Jansson  2002    383  1:15.76  2:41.60  4:06.74    5:29.12   
  Hallsberg Kumla Simklubb                   
                     
14  Hannele Ålander  2001    371  1:15.04  2:40.19  4:06.48    5:32.54   
  Simklubben Ena                   
                     
15  Matilda Brink  2001    331  1:20.04  2:47.06  4:17.17    5:45.48   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
16  Thyra Melander  2001    305  1:21.51  2:51.04  4:23.47    5:55.05   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  05 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:06 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  05 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:20   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 25, 400m Frisim Damer 11o Y, Finaler 
11 år och yngre: Jeanette Reinert 5:08.98 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Linnéa Englund  2003  14  419  1:15.38  2:38.67  4:01.81    5:19.45   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Linn Suchomel  2003  11  410  1:15.80  2:38.27  4:01.42    5:21.71   
  Skövde Simsällskap                   
                     
Wilma Holmertz  2003  10  391  1:17.18  2:42.18  4:05.14    5:26.98   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Annie Hegmegi  2003  374  1:17.49  2:42.44  4:07.52    5:31.73   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Martina Karlsson  2003  360  1:19.00  2:46.05  4:12.67    5:36.01   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Cornelia Johansson  2003  359  1:18.79  2:45.31  4:11.72    5:36.39   
  Örebro Simallians                   
                     
Anna Krysén  2003  356  1:13.89  2:41.63  4:11.91    5:37.24   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Isabelle Rydahl  2003  332  1:17.69  2:48.11  4:20.23    5:45.25   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Filippa Malmström  2003  318  1:17.67  2:47.23  4:20.38    5:50.12   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
10  Vera Karlsson  2003  292  1:18.02  2:50.61  4:25.84    6:00.38   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
11  Sofia Henningsson  2004  275  1:23.59  2:58.41  4:35.21    6:07.38   
  Karlsborgs Simklubb                   
                     
12  Thilde Smedbäck  2004  270  1:29.39  3:04.71  4:39.01    6:09.84   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
13  Wilma Svensson  2004    264  1:26.60  3:03.07  4:39.36    6:12.50   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
14  Ellen Roslund  2003    246  1:31.24  3:10.53  4:48.97    6:21.54   
  Karlsborgs Simklubb                   
                     
15  Isabel Teglöf  2003    226  1:29.10  3:09.78  4:51.38    6:32.18   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
16  Christina Floby  2003    225  1:30.87  3:12.07  4:54.27    6:32.71   
  Södertälje Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  05 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:20 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  05 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:33   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 26, 400m Fri Herrar 16 o Ä, Finaler 
16 - 99 år: Niclas Granström 4:21.88 2007-07-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Sebastian Olafsson  1996  14  637  1:00.28  2:05.29  3:11.55    4:15.74  16-99 Åldersgrupp Rekord 
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
Jesper Eklund  1998  11  523  1:05.16  2:14.98  3:24.27    4:33.08   
  Västerås Simsällskap                   
                     
Gustaf Mild  1997  10  519  1:06.19  2:15.02  3:25.53    4:33.71   
  Anderstorps Simsällskap                   
                     
Thomas Näslund  1997  424  1:06.59  2:21.62  3:37.65    4:52.82   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Tom-Erik Bekkavik  1998  403  1:09.52  2:25.08  3:42.14    4:57.83   
  Vestbyen IL                   
                     
Marius Jørgensen  1997  400  1:08.65  2:27.60  3:44.32    4:58.66   
  Tromsø Svømmeklubb                   
                     
Anton Campalto  1998  350  1:10.74  2:31.57  3:54.83    5:12.03   
  Ludvika Simsällskap                   
                     
Lucas Daggert  1997  343  1:09.68  2:30.15  3:52.80    5:14.17   
  Örebro Simallians                   
                     
Niklas Johansson  1996  217  1:24.56  2:57.79  4:32.45    6:05.90   
  Deje Simsällskap                   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.14  Utskriftsdatum  05 juli 2014 
Licensierad till: Norrköpings Kappsimningsklubb  Utskriftstid  09:33 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre och Yngre 50 m 2014    Utskriftsdatum  05 juli 2014   
  Tävlingsort  Norrköping    Utskriftstid  09:43   
  Arrangör  Norrköpings Kappsimningsklubb         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  04 juli 2014         
 
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar 14-15, Finaler 
14 - 15 år: Markus Malm (1997) 4:19.11 2012-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening                   











 
Melker Olsson  2000  14  557  1:04.03  2:12.55  3:21.35    4:27.41   
  Simklubben Elfsborg                   
                     
Adam Albringer  1999  11  554  1:01.91  2:09.17  3:19.37    4:27.83   
  Karlstads Simsällskap                   
                     
Mattias Grynning  1999  10  504  1:05.64  2:15.69  3:25.78    4:36.41   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Olof Askling  1999  492  1:06.67  2:17.37  3:28.27    4:38.60   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Kalle Sandahl  1999  491  1:05.17  2:16.73  3:29.35    4:38.83   
  Stockholms Kappsimningsklubb                   
                     
Viktor Svan  2000  482  1:05.61  2:17.33  3:28.60    4:40.57   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Tim Lärkfeldt  2000  481  1:06.44  2:17.94  3:30.15    4:40.75   
  Jönköpings Simsällskap                   
                     
Oliver Tykesson  2000  478  1:06.92  2:19.62  3:31.10    4:41.35   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
Henrik Holmbek-Nilsen  2000  470  1:07.32  2:20.20  3:33.35    4:42.92   
  Sandefjord Svømmeklubb                   
                     
10  Jakob Henningsson  1999  469  1:07.32