Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS Yngre (25m)  Utskriftsdatum  03 februari 2013   
  Tävlingsort  Västerås  Utskriftstid  20:51   
  Arrangör  Västerås Simsällskap       
  Bassäng  25m       
  Tävlingsdatum  02 februari 2013       
 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:28.13 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            30.42   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians            30.53   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            30.77   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.46   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.59   
Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02            32.85   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            33.18   
Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            34.09   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            34.24   
10  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap            35.39   
11  Max Ström  2000  Uddevalla Sim            35.50   
12  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap            35.62   
13  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            35.68   
14  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening            36.22   
15  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            36.49   
16  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            36.60   
17  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap            37.07   
18  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            37.14   
19  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            37.23   
20  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            37.66   
21  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            37.93   
22  Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap            38.22   
23  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS            38.48   
24  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            38.86   
25  Ludvig Schriever-Abeln  2000  Simklubben Laxen            38.96   
26  William Yttergren  2000  Wisby Simsällskap            39.24   
27  Anton Särnblad  2000  Upsala Simsällskap            39.29   
28  William Borg  2000  Gävle Simsällskap            39.55   
29  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening            40.01   
30  Lucas Rolf  2000  Simklubben Laxen            40.49   
31  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening            40.88   
32  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            41.22   
33  Gustav Ödman  2000  Upsala Simsällskap            42.35   
Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 50m Bröstsim FL 13, Finaler 
NR: Emma Ekman 1989 Ludvika SS 00:35.38 år 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg            37.73   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            38.37   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            39.28   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            39.75   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            39.85   
Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS            40.03   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS            40.50   
Eva Pakhomova  2000  Skuru Idrottsklubb            40.71   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            40.89   
10  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            40.95   
11  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            41.73   
12  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap            41.91   
13  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            41.97   
14  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb            41.98   
15  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            42.32   
16  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians            42.39   
17  Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            43.65   
18  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            44.35   
19  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            44.56   
20  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            44.59   
21  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            44.87   
22  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta            45.51   
23  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            45.65   
24  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            45.74   
25  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb            45.79   
26  Olivia Malm  2000  Linköpings Allmänna SS            45.86   
27  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS            45.92   
28  Emma Reichhuber  2000  Skuru Idrottsklubb            47.10   
29  Lovisa Bergman  2000  Simklubben Nautilus            47.38   
30  Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap            47.49   
Johanna Parsberg  2000  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 50m Ryggsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:31.11 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            32.26   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.44   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS            36.45   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.54   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            36.90   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            37.14   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.88   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            37.98   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.19   
10  Edwin Larsson  2001  Simklubben Vänersborg            39.86   
11  Andreas Gunderssen  2001  Uddevalla Sim            39.87   
12  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            40.31   
13  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            41.15   
14  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            41.23   
15  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            41.58   
16  Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            42.99   
17  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen            43.61   
18  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            45.54   
19  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap            45.62   
19  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.62   
21  Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap            46.60   
22  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap            54.00   
23  Albin Demo  2001  Simklubben Nautilus            56.73   
Alfons Frid  2001  Wisby Simsällskap            DNS   
Hugo Sörby  2001  Upsala Simsällskap            DSQ   
Victor Garcia Blombäck  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim FL 12, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Karlsborgs 00:29.03 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            29.76   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.13   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.87   
Mina Alpergin  2001  Upsala Simsällskap            31.87   
Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            32.05   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap            32.06   
Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            32.16   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            32.30   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.37   
10  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            32.43   
11  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap            32.54   
12  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            32.57   
12  Emilia Prior  2001  Nässjö SLS            32.57   
14  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            32.69   
15  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            32.80   
16  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            32.90   
17  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap            33.44   
18  Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap            33.52   
19  Alice Eriksson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            33.74   
20  Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim            33.85   
21  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            33.93   
22  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            33.97   
23  Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap            34.08   
24  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap            34.15   
25  Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.33   
26  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.64   
27  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb            34.81   
28  Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            35.73   
29  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap            35.75   
30  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.86   
31  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap            35.91   
32  Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening            35.97   
33  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen            36.15   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 04:48.12 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    1:16.03  2:41.64  4:09.14    5:35.61   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    1:20.84  2:55.66  4:27.97    5:55.95   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    1:20.65  2:52.36  4:27.47    6:02.55   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    1:22.51  2:56.64  4:31.32    6:03.33   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:26.44  3:02.82  4:39.63    6:11.05   
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    1:30.55  3:08.45  4:46.41    6:22.27   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    1:29.05  3:08.79  4:50.05    6:23.86   
Tim Nilsson  2002  Jönköpings Simsällskap    1:27.91  3:07.11  4:47.95    6:27.03   
Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    1:30.42  3:10.90  4:53.62    6:33.48   
10  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    1:27.19  3:09.07  4:53.82    6:38.51   
11  Anton Bertilsson Palm  2002  Skuru Idrottsklubb    1:28.40  3:07.35  4:44.08    6:40.25   
12  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap    1:33.76  3:17.40  5:03.15    6:45.26   
13  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:32.81  3:14.54  4:59.92    6:47.78   
14  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:29.40  3:16.53  5:04.31    6:52.23   
15  Jesper Granath  2002  Wisby Simsällskap    1:31.93  3:16.72  5:05.17    6:56.43   
16  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    1:31.56  3:22.25  5:12.44    7:02.59   
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim FL 11, Finaler 
NR: Johanna Nicklasson 1996 Karlsborgs 00:38.33 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap            41.63   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            42.26   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            43.64   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            43.88   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            43.92   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            43.95   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            44.50   
Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap            45.57   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            45.78   
10  Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            46.23   
11  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            46.43   
12  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            46.47   
13  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            46.80   
14  Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            46.93   
15  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap            47.03   
16  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            47.06   
17  Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap            47.14   
18  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            47.18   
19  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen            47.26   
20  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            47.38   
21  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            47.44   
22  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap            47.71   
23  Astrid Langö  2002  Upsala Simsällskap            48.44   
24  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            48.59   
25  Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            48.63   
26  Ida Kramer  2002  Mariestads Simsällskap            49.36   
27  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            50.03   
28  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            50.15   
29  Mikaela Andrén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            50.32   
30  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            50.92   
31  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen            51.15   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Saga Rönnqvist-Jerlström  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Ryggsim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:02.24 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.53        1:13.79   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    35.74        1:14.17   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.26        1:15.63   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    36.33        1:15.70   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.60        1:15.78   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    36.92        1:16.34   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    37.38        1:16.61   
Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    37.52        1:17.02   
William Borg  2000  Gävle Simsällskap    37.36        1:18.53   
10  Elias Landström  2000  Örebro Simallians    38.87        1:18.55   
11  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    38.23        1:18.74   
12  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    38.07        1:19.28   
13  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    38.35        1:19.50   
14  Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap    39.24        1:21.55   
15  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    39.37        1:22.98   
16  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    40.42        1:24.12   
17  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    40.37        1:24.42   
18  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    40.94        1:24.87   
19  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    42.23        1:26.18   
20  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    41.43        1:26.19   
21  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    41.73        1:26.72   
22  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    42.42        1:26.74   
23  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening    43.54        1:29.05   
24  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap    42.89        1:29.71   
25  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    43.53        1:29.79   
25  Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus    43.21        1:29.79   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m Frisim FL 13, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Skövde SS 01:00.60 år 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    31.15        1:03.83   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    30.83        1:04.01   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    30.89        1:04.20   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    30.92        1:05.59   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.03        1:07.46   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    32.20        1:07.85   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.52        1:08.24   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    32.80        1:08.60   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS    32.24        1:08.86   
10  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    33.34        1:08.94   
11  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    32.81        1:09.39   
12  Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap    33.73        1:09.70   
13  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    32.38        1:09.90   
14  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    33.78        1:10.19   
15  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    33.18        1:10.79   
16  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    33.66        1:10.97   
17  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    33.58        1:10.99   
18  Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS    34.34        1:11.00   
19  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    33.20        1:11.10   
20  Rebecka Dahlgren  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.46        1:11.50   
21  Linnea Björndahl  2000  Upsala Simsällskap    33.58        1:11.81   
22  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    34.76        1:11.96   
23  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    34.00        1:12.04   
24  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS    33.63        1:12.41   
25  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    36.13        1:14.55   
26  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    35.27        1:14.64   
27  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    34.64        1:14.69   
28  Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap    35.31        1:15.50   
                     
 
Gren 9, 100m Fjärilsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:07.72 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    33.10        1:14.69   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.59        1:23.07   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    38.66        1:24.67   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.33        1:26.27   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.81        1:29.26   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    42.19        1:31.35   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS    40.03        1:31.62   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    43.05        1:33.31   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.65        1:41.71   
10  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    48.58        1:44.42   
Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
Samuel Alaei  2001  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim FL 12, Finaler 
NR: Sara Ottosson-Bixo 1995 VästeråsSS 01:18.86 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    36.21        1:17.09  12-12 Åldersgrupp Rekord 
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    42.14        1:29.28   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.18        1:30.05   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    43.40        1:30.25   
Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.99        1:30.42   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.57        1:30.54   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    43.09        1:30.86   
Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap    42.60        1:31.22   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    44.54        1:32.27   
10  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    43.44        1:32.51   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    43.93        1:33.54   
12  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    44.83        1:34.64   
13  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    44.76        1:34.66   
14  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS    44.23        1:35.24   
15  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    44.93        1:36.12   
16  Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    46.71        1:36.32   
17  Mina Alpergin  2001  Upsala Simsällskap    45.88        1:37.17   
18  Emilia Prior  2001  Nässjö SLS    46.69        1:37.58   
19  Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim    45.87        1:37.81   
20  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    46.78        1:39.86   
21  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap    47.99        1:40.36   
22  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen    48.91        1:40.72   
23  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb    48.55        1:41.73   
24  Emma Claesson  2001  Västerås Simsällskap    48.30        1:43.91   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap            DSQ   
Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Ryggsim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:12.78 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    42.14        1:26.80   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    42.47        1:28.27   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.71        1:28.53   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    44.29        1:31.20   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    46.09        1:32.60   
Tim Nilsson  2002  Jönköpings Simsällskap    46.73        1:34.28   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    46.48        1:36.89   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    47.34        1:38.95   
Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    47.67        1:39.35   
10  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    48.08        1:39.94   
11  Alexander Lundberg  2002  Simklubben Vänersborg    49.87        1:40.16   
12  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    50.19        1:40.22   
13  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    49.47        1:41.43   
14  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    49.19        1:41.65   
15  Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare    49.15        1:42.53   
15  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    51.07        1:42.53   
17  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening    48.91        1:42.98   
18  Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS    52.22        1:46.92   
19  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    51.64        1:47.42   
20  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    52.18        1:48.45   
21  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS    52.95        1:48.99   
22  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS    52.41        1:50.43   
Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Oliver Heras Cordon  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Frisim FL 11, Finaler 
NR: Rebecka Nilsson 1996 NKK 01:08.60 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    33.14        1:10.90   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    35.40        1:12.63   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    35.38        1:12.68   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    34.54        1:12.83   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    35.84        1:13.29   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    35.23        1:14.03   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    36.45        1:17.13   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap    36.53        1:17.31   
Annie Hegmegi  2003  Nässjö SLS    37.12        1:17.32   
10  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    36.80        1:17.87   
11  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    37.98        1:18.22   
12  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    37.32        1:18.40   
13  Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus    36.46        1:18.53   
14  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    37.26        1:19.14   
15  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    37.74        1:19.92   
16  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    38.07        1:20.51   
17  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    38.31        1:21.09   
18  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    40.03        1:21.77   
19  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    37.97        1:21.81   
20  Ida Kramer  2002  Mariestads Simsällskap    37.70        1:22.09   
21  Josefine Godman  2002  Wisby Simsällskap    39.03        1:22.30   
22  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    38.48        1:22.56   
23  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    38.86        1:23.37   
24  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    38.81        1:26.12   
25  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    40.50        1:26.42   
26  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    40.19        1:27.21   
27  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            1:31.39   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 04:20.19 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:06.05  2:17.33  3:28.21    4:34.41   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:06.38  2:18.26  3:29.19    4:37.95   
Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:11.53  2:27.81  3:44.04    4:58.23   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:12.41  2:29.16  3:44.56    4:58.58   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    1:11.19  2:27.58  3:44.66    4:59.53   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:11.32  2:28.75  3:46.70    5:01.38   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:12.24  2:30.28  3:48.66    5:05.57   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:15.30  2:33.82  3:51.33    5:09.24   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:12.50  2:31.94  3:53.08    5:11.43   
10  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:12.68  2:32.41  3:52.79    5:13.96   
11  Max Ström  2000  Uddevalla Sim    1:15.01  2:34.33  3:55.06    5:14.09   
12  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    1:11.89  2:32.20  3:56.34    5:19.28   
13  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    1:13.48  2:35.79  3:58.42    5:19.86   
14  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    1:11.27  2:35.63  4:03.96    5:29.29   
15  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap    1:18.29  2:44.29  4:10.22    5:34.45   
16  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    1:20.64  2:46.81  4:14.79    5:36.22   
17  Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus    1:19.59  2:47.37  4:16.42    5:40.40   
18  William Borg  2000  Gävle Simsällskap    1:16.41  2:43.97  4:12.21    5:40.90   
19  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    1:18.11  2:48.65  4:20.50    5:50.55   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap              DNS TLB 
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Medley FL 12, Finaler 
NR: Ellen Olsson 1995 SK Triton 02:35.50 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    35.42  1:15.04  1:59.71    2:38.31   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    34.80  1:15.91  2:07.93    2:45.86   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.10  1:17.53  2:07.99    2:47.98   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    37.89  1:23.46  2:13.57    2:52.75   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    38.19  1:25.08  2:19.82    2:58.73   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    41.91  1:26.72  2:18.44    2:58.75   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    41.32  1:25.86  2:19.72    2:59.21   
Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    40.42  1:26.78  2:20.60    2:59.69   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.68  1:23.11  2:17.03    2:59.89   
10  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.56  1:25.89  2:19.18    3:00.18   
11  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    42.62  1:26.42  2:21.09    3:00.89   
12  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    42.31  1:28.79  2:20.77    3:01.77   
13  Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    40.46  1:27.34  2:21.25    3:01.92   
14  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap    44.16  1:31.45  2:26.56    3:08.53   
15  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening    45.46  1:33.04  2:29.32    3:13.18   
16  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap    42.85  1:32.44  2:32.02    3:16.22   
17  Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    47.97  1:35.45  2:33.45    3:16.41   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap            DSQ   
Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap            DSQ   
Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Po 11, Finaler 
NR: Hampus Lovinge 1998 NKK 00:33.32 år 2009 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            38.53   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen            41.48   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb            42.52   
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            42.54   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            42.55   
Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            44.36   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.76   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.32   
Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare            45.83   
10  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.98   
11  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            46.64   
12  Anton Bertilsson Palm  2002  Skuru Idrottsklubb            47.92   
13  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap            47.93   
14  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap            48.36   
15  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening            49.19   
16  Tim Lyrberg  2003  Skuru Idrottsklubb            49.42   
17  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            50.97   
18  Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening            54.22   
19  Alexander Lundberg  2002  Simklubben Vänersborg            56.46   
Sebastian Gecer  2002  Västerås Simsällskap            DNS   
Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Jesper Granath  2002  Wisby Simsällskap            DSQ   
Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Oliver Heras Cordon  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 4X50m Ryggsim FL 13oy, Finaler 
NR: Kungälvs SS KungälvsSS 02:20.89 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elfsborg Tjejer  2001  Simklubben Elfsborg            2:22.79   
  Alice Palmkvist  2000      34.31        34.31   
  Tilda Öman  2000      34.39        1:08.70   
  Linda Fredriksson  2002      37.18        1:45.88   
  Sofie Wirfalk  2000      36.91        2:22.79   
                     
Mass Tjejer 1 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:23.46   
  Rebecka Dahlgren  2000      35.40        35.40   
  Ida Swegmark  2000      36.11        1:11.51   
  Kamelia Gradinarska  2001      36.51        1:48.02   
  Linnéa Lundborg  2000      35.44        2:23.46   
                     
Västerås SS Lag1  2000  Västerås Simsällskap            2:25.04   
  Hannah Brunzell  2001      33.55        33.55   
  Elin Lindgren  2000      39.89        1:13.44   
  Emelie Ångström  2001      38.13        1:51.57   
  Victoria Åberg  2001      33.47        2:25.04   
                     
Skuru Ik Damer Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            2:31.02   
  Claudia Carlson  2001      41.20        41.20   
  Nelly Åkerblom  2000      36.57        1:17.77   
  Tilda Eklund  2000      37.51        1:55.28   
  Signe Nordegren  2000      35.74        2:31.02   
                     
Upsala S Småflickorna  2000  Upsala Simsällskap            2:34.57   
  Lovisa Sved  2000      39.57        39.57   
  Linnea Björndahl  2000      39.05        1:18.62   
  Tova Franzén  2001      38.64        1:57.26   
  Mina Alpergin  2001      37.31        2:34.57   
                     
Nässjö Damer Lag 1  2001  Nässjö SLS            2:35.18   
  Erika Åkesson  2000      33.81        33.81   
  Maja Appelberg  2001      41.45        1:15.26   
  Emilia Prior  2001      39.16        1:54.42   
  Annie Hegmegi  2003      40.76        2:35.18   
                     
Ludvika SS Småproffsen  2000  Ludvika Simsällskap            2:39.88   
  Maja Jansson  2000      37.96        37.96   
  Elin Carlsson  2001      40.45        1:18.41   
  Frida Lannhard  2000      36.72        1:55.13   
  Alice Gustafsson  2002      44.75        2:39.88   
                     
Lass Damer Lag 2  2000  Linköpings Allmänna SS            2:41.23   
  Alice Thörnros  2001      41.25        41.25   
  Felicia Smedbäck  2000      39.76        1:21.01   
  Emma Ivarsson  2000      39.97        2:00.98   
  Vendela Bergdahl  2000      40.25        2:41.23   
                     
SK Laxen Damer [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:42.73   
  Mellie Wijk  2002      39.85        39.85   
  Caroline Hansson  2001      41.86        1:21.71   
  Tilde Morin  2002      42.64        2:04.35   
  Petronella Johansson  2000      38.38        2:42.73   
                     
10  Jönköping Flickor Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            2:44.10   
  Wilma Johansson  2001      43.13        43.13   
  Fanny Klasson  2001      42.10        1:25.23   
  Nadija Sabic  2002      40.60        2:05.83   
  Agnes Arberg  2001      38.27        2:44.10   
                     
11  Ösa Damer Lag 1  2000  Örebro Simallians            2:51.19   
  Lina Nederman  2000      38.07        38.07   
  Clara Momats  2000      40.13        1:18.20   
  Alicia Momats  2003      44.65        2:02.85   
  Saga Rönnqvist-Jerlström  2002      48.34        2:51.19   
                     
12  Wisby SS Damer [2000]  2000  Wisby Simsällskap            2:56.28   
  Alba Ekepil  2001      41.78        41.78   
  Tone Sandsjö  2003      44.85        1:26.63   
  Josefine Godman  2002      44.89        2:11.52   
  Hedda Sköld  2002      44.76        2:56.28   
                     
13  Västerås SS Lag2  2000  Västerås Simsällskap            2:59.74   
  Ebba Vongheer  2000      44.73        44.73   
  Filippa Sterling  2002      45.02        1:29.75   
  Emma Claesson  2001      46.01        2:15.76   
  Karolin Holmberg  2001      43.98        2:59.74   
                     
14  SK Laxen Damer3 [2000]  2000  Simklubben Laxen            3:04.73   
  Elin Norrman  2001      47.75        47.75   
  Nathalie Barrington  2002      48.07        1:35.82   
  Josephine Ålenius  2002      46.71        2:22.53   
  Moa Ovik  2000      42.20        3:04.73   
                     
Mass Tjejer 2 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Elvira Skogsberg  2001      41.36        41.36   
  Amanda Alvekrans  2001      40.41        1:21.77   
  Saga Janzén  2002      44.68        2:06.45   
                     
SK Laxen Damer 2 [2000]  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
  Elsa Wahlbeck  2002      43.85        43.85   
  Lovisa Gröndahl  2000      42.32        1:26.17   
  Petronella Ottosson  2002      45.11        2:11.28   
                     
SK Strängn Damer [2001]  2001  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
  Clara Lönnberg  2001      43.29        43.29   
                     
Uddevalla Damer [2000]  2000  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
                     
 
Gren 17, 4X50m Frisim Po 13oy, Finaler 
NR: Karlstads SS KarlstadsS 01:55.40 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jönköpings SS Pojkar Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            2:01.74   
  Tim Lärkfeldt  2000      30.97        30.97   
  Jesper Danielsson  2000      32.10        1:03.07   
  Filip Egelrud  2000      29.59        1:32.66   
  Marcus Holmquist  2000      29.08        2:01.74   
                     
Mass Killar 1 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:02.98   
  Tobias Åberg  2000      29.98        29.98   
  Viktor Sjöström  2001      32.11        1:02.09   
  Sebastian Petersson  2000      29.25        1:31.34   
  Daniel Någård  2001      31.64        2:02.98   
                     
Lass Herrar Lag 1  2000  Linköpings Allmänna SS            2:04.91   
  Albert Askmalm  2000      28.50        28.50   
  Albin Staaf  2000      33.05        1:01.55   
  Carl Friberg  2000      31.86        1:33.41   
  Oliver Tykesson  2000      31.50        2:04.91   
                     
SK Laxen Herrar [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:06.94   
  Ludvig Schriever-Abeln  2000      33.87        33.87   
  Julius Gustavsson  2002      33.95        1:07.82   
  Gunnar Widerberg  2000      31.02        1:38.84   
  Dennis Dukic  2000      28.10        2:06.94   
                     
Västerås SS Lag1  2000  Västerås Simsällskap            2:10.68   
  Gijs Dijkhuizen  2000      31.84        31.84   
  Anton Laxbäck  2001      34.15        1:05.99   
  Oscar Eriksson  2000      33.59        1:39.58   
  William Ejlegård  2000      31.10        2:10.68   
                     
Karlstads SS P13  2000  Karlstads Simsällskap            2:11.42   
  Johan Rydahl  2001      28.51        28.51   
  Milos Jovancic  2002      35.05        1:03.56   
  August Mathisen  2001      34.18        1:37.74   
  David Albringer  2001      33.68        2:11.42   
                     
Uddevalla Herrar [2000]  2000  Uddevalla Sim            2:13.16   
  Max Ström  2000      31.65        31.65   
  Oskar Robertsson  2000      32.26        1:03.91   
  Oskar Gustafson  2002      34.98        1:38.89   
  Jesper Simonsson  2000      34.27        2:13.16   
                     
Ösa Herrar [2000]  2000  Örebro Simallians            2:15.34   
  Elias Landström  2000      30.40        30.40   
  Tim Baastad  2000      32.94        1:03.34   
  Eric Valjus  2000      33.96        1:37.30   
  Simon Baastad  2002      38.04        2:15.34   
                     
Nkk Herrar [2000]  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:17.50   
  Max Engström  2001      32.26        32.26   
  John Brolin  2002      37.04        1:09.30   
  Kevin Wåhlin  2000      33.30        1:42.60   
  Hjalmar Ericsson  2001      34.90        2:17.50   
                     
10  Upsala S Herrar Lag 1  2000  Upsala Simsällskap            2:17.85   
  Carl Göransson  2000      33.11        33.11   
  Gustav Ödman  2000      34.38        1:07.49   
  Anton Särnblad  2000      32.81        1:40.30   
  Mikael Söderberg  2003      37.55        2:17.85   
                     
11  SK Laxen Herrar 2 [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:23.09   
  Hugo Vaide  2003      36.12        36.12   
  Lucas Rolf  2000      35.16        1:11.28   
  Oliver Torbjörnsson  2001      36.82        1:48.10   
  Isak Vaide  2001      34.99        2:23.09   
                     
12  Mass Killar 2 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:26.94   
  Alexander Fredholm  2001      34.24        34.24   
  Victor Garcia Blombäck  2001      34.93        1:09.17   
  Kevin Tan  2002      39.01        1:48.18   
  Ludwig Lundborg  2002      38.76        2:26.94   
                     
13  Jönköpings SS Pojkar Lag 2  2000  Jönköpings Simsällskap            2:28.63   
  Daniel Agestav  2002      37.03        37.03   
  Karol Mozdzynski  2001      35.67        1:12.70   
  William Ekström  2002      38.56        1:51.26   
  Tim Nilsson  2002      37.37        2:28.63   
                     
14  Wisby SS Herrar [2000]  2000  Wisby Simsällskap            2:28.77   
  Cosmos Sharman  2000      32.23        32.23   
  William Yttergren  2000      35.04        1:07.27   
  Jesper Granath  2002      43.47        1:50.74   
  Anton Appelqvist  2001      38.03        2:28.77   
                     
15  Skuru Ik Herrar Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            2:32.76   
  Morgan Malmfors  2002      38.09        38.09   
  Anton Bertilsson Palm  2002      37.99        1:16.08   
  Hugo Lindskog  2002      40.71        1:56.79   
  Oliver Heras Cordon  2002      35.97        2:32.76   
                     
16  Lass 3  2000  Linköpings Allmänna SS            2:35.60   
  Naevid Kiasat  2001      32.55        32.55   
  Ruben Staaf  2002      41.16        1:13.71   
  Måns Andersson  2002      41.26        1:54.97   
  Elias Axelsson  2002      40.63        2:35.60   
                     
Västerås SS Lag2  2000  Västerås Simsällskap            DNS   
  Jonathan Holmberg  2000                 
  Sebastian Gecer  2002                 
  Max Fahlén  2001                 
  Linus Björk  2002              DNS   
                     
                     
 
Gren 18, 50m Fjärilsim FL 13, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Skövde SS 00:30.29 år 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg            31.51   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            32.21   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS            32.46   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.32   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            33.96   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            34.04   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.58   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            35.00   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            35.13   
10  Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            35.18   
11  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            35.50   
12  Rebecka Dahlgren  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.66   
13  Linnea Björndahl  2000  Upsala Simsällskap            35.71   
14  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS            36.03   
15  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            36.19   
16  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians            36.28   
17  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            36.45   
18  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb            36.53   
19  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            36.75   
20  Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen            37.03   
21  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            37.20   
22  Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            37.94   
23  Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS            38.05   
24  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            38.32   
25  Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap            38.64   
26  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            38.94   
27  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            39.02   
28  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            39.10   
29  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap            39.17   
30  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            39.23   
31  Olivia Malm  2000  Linköpings Allmänna SS            40.97   
32  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap            41.01   
33  Eva Pakhomova  2000  Skuru Idrottsklubb            41.02   
34  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            42.22   
35  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb            43.42   
                     
 
Gren 19, 50m Bröstsim Po 13, Finaler 
NR: Mitchell Hägglund 1986 SPIF 00:33.60 år 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            34.63   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.63   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            37.68   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            37.93   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            38.64   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            39.12   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians            39.63   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            39.64   
William Borg  2000  Gävle Simsällskap            39.68   
10  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap            40.43   
11  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim            41.04   
12  Max Ström  2000  Uddevalla Sim            41.34   
13  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            41.93   
14  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            42.17   
15  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02            42.25   
16  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            42.34   
17  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            42.40   
18  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            42.41   
19  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap            43.21   
20  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening            43.47   
21  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS            43.77   
22  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            44.18   
23  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening            44.52   
24  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            44.88   
25  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            45.31   
26  Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap            45.44   
27  Ludvig Schriever-Abeln  2000  Simklubben Laxen            45.64   
28  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            45.95   
29  Emil Lundgren  2000  Arvika Simsällskap            46.10   
29  Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus            46.10   
31  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            46.17   
32  Victor Nilsson  2000  Västerås Simsällskap            47.76   
33  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            48.17   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            DSQ   
Gustav Ödman  2000  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 50m Ryggsim FL 12, Finaler 
NR: Caroline Bornius 1992 Göteborg S 00:33.27 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.95   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            34.52   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            36.72   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.09   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.19   
Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            37.95   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            38.29   
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            38.31   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap            38.53   
10  Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening            38.58   
11  Mina Alpergin  2001  Upsala Simsällskap            38.63   
12  Fanny Klasson  2001  Jönköpings Simsällskap            38.96   
13  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            39.45   
14  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            39.47   
15  Emilia Prior  2001  Nässjö SLS            39.65   
16  Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap            39.76   
17  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            39.92   
18  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.24   
19  Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap            40.53   
20  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb            40.69   
21  Maja Appelberg  2001  Nässjö SLS            40.84   
22  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            40.90   
23  Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta            41.42   
24  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap            41.47   
25  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap            41.50   
26  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            41.67   
27  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen            41.69   
28  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            41.70   
29  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening            41.72   
30  Karolin Holmberg  2001  Västerås Simsällskap            42.70   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Po 12, Finaler 
NR: Sebastian Wikström 1988 Upsala S 00:28.72 år 2000 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            27.80  12-12 Åldersgrupp Rekord 
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            31.19   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.03   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS            32.27   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.34   
Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            32.45   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.02   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.12   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            33.14   
10  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            33.44   
11  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            34.82   
12  Victor Garcia Blombäck  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.93   
13  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            35.18   
14  Edwin Larsson  2001  Simklubben Vänersborg            35.21   
15  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            36.19   
16  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            36.23   
17  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            36.27   
18  Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap            36.42   
19  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen            37.05   
20  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            37.11   
21  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.22   
22  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap            40.12   
23  Max Fahlén  2001  Västerås Simsällskap            41.77   
24  Lucas Baunsgaard  2001  Västerås Simsällskap            44.44   
25  Albin Demo  2001  Simklubben Nautilus            50.79   
Hugo Sörby  2001  Upsala Simsällskap            DNS   
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
Andreas Gunderssen  2001  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
Gren 22, 400m Frisim FL 11, Finaler 
NR: Martina Granström 1991 Jönköpings 05:11.14 år 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:21.60  2:49.47  4:17.23    5:38.90   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    1:19.83  2:48.96  4:16.44    5:39.52   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    1:23.35  2:52.10  4:20.69    5:41.11   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:23.83  2:54.45  4:26.80    5:56.82   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus    1:23.18  2:55.82  4:30.07    5:57.52   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    1:24.67  2:58.86  4:31.61    6:02.28   
Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    1:26.14  2:59.97  4:34.38    6:03.66   
Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:25.43  3:01.15  4:35.15    6:03.95   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    1:28.65  3:02.77  4:35.87    6:05.42   
10  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    1:26.33  3:01.51  4:37.03    6:07.02   
11  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    1:26.06  3:01.59  4:37.37    6:08.83   
12  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    1:25.45  2:59.02  4:34.54    6:09.25   
13  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    1:31.55  3:14.29  4:57.86    6:34.42   
14  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    1:32.48  3:16.38  5:02.35    6:41.73   
15  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap    1:28.94  3:17.67  5:02.93    6:47.53   
16  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    1:33.39  3:21.43  5:08.67    6:47.71   
17  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    1:33.86  3:18.41  5:00.48    6:48.04   
18  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap    1:37.07  3:24.89  5:11.85    6:57.18   
19  Saga Rönnqvist-Jerlström  2002  Örebro Simallians    1:37.72  3:28.61  5:20.13    7:08.53   
20  Alice Gustafsson  2002  Ludvika Simsällskap    1:38.57  3:29.43  5:25.63    7:18.81   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Po 11, Finaler 
NR: Sverre Naess 1992 Sarpsborg 00:39.17 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            43.06   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            43.55   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.05   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            45.11   
Anton Bertilsson Palm  2002  Skuru Idrottsklubb            45.98   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.62   
Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            48.15   
Tim Nilsson  2002  Jönköpings Simsällskap            48.27   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            48.57   
10  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap            48.80   
11  Tim Lyrberg  2003  Skuru Idrottsklubb            49.04   
12  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            50.30   
13  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim            50.39   
14  Simon Granelli  2002  Upsala Simsällskap            51.03   
15  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            51.40   
16  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb            52.10   
17  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            52.64   
18  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            52.69   
19  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            52.79   
20  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            53.12   
21  Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare            53.14   
22  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap            53.23   
23  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            53.70   
24  Jesper Granath  2002  Wisby Simsällskap            54.22   
25  Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen            54.87   
26  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap            55.12   
27  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb            55.23   
28  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            56.10   
29  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening            56.19   
30  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap            58.00   
31  Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening            58.15   
32  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            1:03.63   
Alexander Lundberg  2002  Simklubben Vänersborg            DSQ   
Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap            DSQ   
Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m Ryggsim FL 13, Finaler 
NR: Emilia Nilsson 1988 LASS 01:09.71 år 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    34.55        1:10.75   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    34.82        1:11.73   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    37.30        1:14.79   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS    36.69        1:16.62   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.82        1:17.57   
Rebecka Dahlgren  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.06        1:18.25   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    38.16        1:19.01   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    39.58        1:19.51   
Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    39.62        1:20.99   
10  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    39.26        1:21.11   
11  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    39.49        1:21.22   
12  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    40.19        1:21.42   
13  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    39.42        1:21.64   
14  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    40.46        1:23.99   
15  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    42.06        1:24.74   
16  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    41.65        1:24.94   
17  Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap    42.61        1:25.37   
18  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    41.23        1:25.59   
19  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    41.31        1:26.00   
20  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    42.23        1:26.39   
21  Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap    42.87        1:27.12   
22  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS    42.84        1:27.50   
23  Eva Pakhomova  2000  Skuru Idrottsklubb    42.37        1:27.78   
24  Emma Reichhuber  2000  Skuru Idrottsklubb    44.59        1:31.52   
25  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus    44.08        1:32.58   
Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            DNS   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 25, 100m Frisim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:56.49 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    29.09        59.82   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    29.86        1:02.34   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.64        1:05.58   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.19        1:05.63   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    31.31        1:05.92   
Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    32.14        1:06.70   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    32.06        1:06.80   
Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    32.31        1:06.81   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    32.93        1:08.06   
10  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    32.83        1:08.22   
11  Elias Landström  2000  Örebro Simallians    33.62        1:08.47   
12  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    33.28        1:08.65   
13  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    32.34        1:08.69   
14  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    33.22        1:08.74   
14  Max Ström  2000  Uddevalla Sim    33.33        1:08.74   
16  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    33.21        1:08.81   
17  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    33.04        1:08.89   
18  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    32.81        1:10.11   
19  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.72        1:10.21   
20  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    33.76        1:10.27   
21  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    33.90        1:10.81   
22  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    34.56        1:11.07   
23  Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap    33.89        1:11.24   
24  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    34.93        1:13.05   
25  William Borg  2000  Gävle Simsällskap    34.67        1:14.24   
26  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap    35.18        1:16.23   
Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 26, 100m Fjärilsim FL 12, Finaler 
NR: Martina Granström 1991 Jönköpings 01:11.12 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    35.51        1:16.48   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    36.26        1:18.54   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.31        1:20.00   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.10        1:20.97   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    39.08        1:21.34   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    38.39        1:21.85   
Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    39.74        1:24.33   
Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    39.58        1:26.34   
Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim    41.43        1:29.15   
10  Elina Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    42.65        1:29.60   
11  Fanny Klasson  2001  Jönköpings Simsällskap    41.75        1:30.86   
12  Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    40.72        1:31.32   
13  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    41.35        1:31.61   
14  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.28        1:32.27   
15  Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap    40.87        1:32.49   
16  Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.09        1:32.55   
17  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    43.59        1:33.86   
18  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    42.34        1:34.80   
19  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    44.25        1:37.78   
20  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb    45.40        1:38.39   
21  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS    45.32        1:40.67   
22  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS    46.37        1:46.12   
Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen            DNS   
Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap            DSQ   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Ida Claesson  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Klara Andersson  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Bröstsim Po 12, Finaler 
NR: Sverre Naess 1992 Sarpsborg 01:18.03 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.41        1:27.40   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    42.31        1:27.59   
Samuel Alaei  2001  Uddevalla Sim    41.94        1:31.11   
Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap    44.50        1:33.68   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.80        1:35.02   
Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap    47.94        1:39.02   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    47.03        1:40.20   
Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.78        1:40.21   
Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap    48.58        1:42.88   
10  Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    50.96        1:47.75   
11  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    51.63        1:48.40   
12  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    50.85        1:49.35   
13  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    51.98        1:50.83   
14  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    56.76        2:01.41   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 28, 100m Ryggsim FL 11, Finaler 
NR: Emilia Nilsson 1988 LASS 01:19.09 år 1999 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    39.31        1:22.52   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    41.87        1:25.23   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    41.74        1:25.31   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    41.94        1:26.38   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus    41.99        1:27.39   
Annie Hegmegi  2003  Nässjö SLS    42.76        1:28.11   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    42.46        1:28.94   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    43.77        1:29.17   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    43.29        1:29.67   
10  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    44.63        1:32.31   
11  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    44.57        1:32.77   
12  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    46.29        1:33.60   
13  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.18        1:34.94   
14  Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap    46.71        1:35.06   
15  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    47.63        1:35.27   
16  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    47.35        1:35.74   
17  Alicia Momats  2003  Örebro Simallians    46.66        1:36.25   
18  Josefine Godman  2002  Wisby Simsällskap    47.03        1:36.31   
19  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    45.33        1:36.41   
20  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    48.17        1:37.49   
21  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap    48.86        1:38.03   
22  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.70        1:38.68   
23  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    47.45        1:39.27   
24  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    48.08        1:40.24   
25  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    48.06        1:40.63   
26  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    48.70        1:41.91   
Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m Frisim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:05.15 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    35.45        1:13.68   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen    36.20        1:16.46   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap    36.97        1:16.66   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    37.29        1:19.73   
Anton Bertilsson Palm  2002  Skuru Idrottsklubb    39.22        1:21.81   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.59        1:22.90   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.66        1:22.91   
Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap    40.01        1:23.98   
Tim Nilsson  2002  Jönköpings Simsällskap    40.25        1:23.98   
10  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.54        1:24.72   
11  Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    40.84        1:25.27   
12  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    39.10        1:26.10   
13  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap    41.29        1:26.53   
14  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    39.54        1:26.63   
15  Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare    42.60        1:26.98   
16  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    42.04        1:27.02   
17  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    41.70        1:27.16   
18  Mikael Söderberg  2003  Upsala Simsällskap    40.75        1:27.75   
19  Jesper Granath  2002  Wisby Simsällskap    42.23        1:29.25   
20  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    41.20        1:29.55   
21  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.18        1:29.97   
22  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    42.13        1:30.10   
23  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb    43.16        1:30.63   
24  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.90        1:31.07   
25  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap    42.78        1:31.61   
26  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening    43.36        1:35.04   
27  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb    45.86        1:37.93   
Oliver Heras Cordon  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 30, 400m Frisim FL 13, Finaler 
NR: Johanna Johnsson 1997 ÄlmhultsSS 04:40.53 år 2010 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:09.42  2:24.50  3:40.70    4:53.95   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    1:09.11  2:25.20  3:42.93    4:57.40   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    1:09.79  2:26.23  3:44.45    5:01.44   
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:11.09  2:29.34  3:48.66    5:07.25   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:12.73  2:34.18  3:54.28    5:12.71   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    1:14.80  2:35.23  3:55.59    5:15.07   
Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:13.76  2:34.70  3:56.79    5:15.98   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.49  2:34.64  3:57.83    5:19.57   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap    1:15.80  2:38.26  4:01.02    5:21.71   
10  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    1:16.31  2:40.60  4:03.81    5:22.02   
11  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    1:17.94  2:43.15  4:07.43    5:26.18   
12  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    1:17.82  2:41.87  4:06.30    5:28.64   
13  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:14.50  2:40.22  4:06.43    5:28.72   
14  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    1:16.10  2:41.95  4:07.72    5:31.48   
15  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    1:16.12  2:39.99  4:05.59    5:35.84   
16  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    1:19.22  2:44.88  4:11.52    5:36.31   
17  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    1:18.31  2:45.57  4:13.69    5:39.08   
18  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS    1:19.05  2:47.23  4:16.45    5:41.87   
19  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    1:21.01  2:51.02  4:21.01    5:43.83   
20  Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen    1:22.86  2:54.85  4:26.85    5:57.30   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS            DNF   
                     
 
Gren 31, 200m Medley Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 02:26.62 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    35.12  1:16.45  2:05.12    2:39.69   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.10  1:21.27  2:15.40    2:54.33   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    38.19  1:22.59  2:16.03    2:54.61   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.31  1:26.69  2:15.86    2:54.96   
Edwin Larsson  2001  Simklubben Vänersborg    43.79  1:27.89  2:24.14    3:03.46   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.78  1:29.83  2:24.84    3:06.54   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.42  1:30.26  2:25.09    3:06.59   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    41.13  1:31.17  2:27.43    3:12.37   
Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    44.90  1:35.48  2:36.96    3:19.19   
10  Andreas Gunderssen  2001  Uddevalla Sim    44.35  1:30.14  2:35.65    3:19.37   
11  Samuel Alaei  2001  Uddevalla Sim    51.01  1:45.57  2:36.36    3:19.95   
12  Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap    48.48  1:44.24  2:42.34    3:25.70   
13  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    49.78  1:40.24  2:39.78    3:26.39   
14  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    48.31  1:40.37  2:38.64    3:28.44   
Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap            DSQ   
Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 32, 50m Fjärilsim FL 11, Finaler 
NR: Frida Berggren 1994 VästeråsSS 00:34.39 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap            37.62   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            37.65   
Annie Hegmegi  2003  Nässjö SLS            38.25   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            38.97   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            39.09   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            39.87   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            40.90   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            41.07   
Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            41.67   
10  Saga Bäckström  2002  SK Strängnäs Frisimmare            42.01   
11  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            42.21   
12  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            42.25   
13  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            43.22   
14  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            44.20   
15  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            44.25   
16  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening            44.53   
17  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            45.28   
18  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap            45.45   
19  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            46.74   
19  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            46.74   
21  Lina Rehnman  2002  Västerås Simsällskap            46.77   
22  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            47.09   
23  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            47.27   
24  Matilda Ek  2002  Karlskoga Simförening            47.48   
25  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            47.58   
26  Alicia Momats  2003  Örebro Simallians            47.74   
27  Matilda Lantz  2002  Upsala Simsällskap            48.49   
28  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap            48.55   
29  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            49.64   
30  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            51.91   
31  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            52.36   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            DSQ   
Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 33, 4X50m Ryggsim Po 13oy, Finaler 
NR: Mass Killar 1 1998 MASS 02:17.25 år 2011 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Herrar Lag 1  2000  Linköpings Allmänna SS            2:26.71   
  Albert Askmalm  2000      32.25        32.25   
  Carl Friberg  2000      37.79        1:10.04   
  Oliver Tykesson  2000      37.74        1:47.78   
  Naevid Kiasat  2001      38.93        2:26.71   
                     
Mass Killar 1 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:27.15   
  Sebastian Petersson  2000      35.40        35.40   
  Tobias Åberg  2000      35.93        1:11.33   
  Daniel Någård  2001      39.23        1:50.56   
  Viktor Sjöström  2001      36.59        2:27.15   
                     
Jönköpings SS Pojkar Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            2:29.83   
  Tim Lärkfeldt  2000      38.01        38.01   
  Jesper Danielsson  2000      39.39        1:17.40   
  Marcus Holmquist  2000      37.57        1:54.97   
  Filip Egelrud  2000      34.86        2:29.83   
                     
Karlstads SS P13  2000  Karlstads Simsällskap            2:37.55   
  Johan Rydahl  2001      33.58        33.58   
  David Albringer  2001      39.62        1:13.20   
  August Mathisen  2001      42.43        1:55.63   
  Linus Andersson  2001      41.92        2:37.55   
                     
SK Laxen Herrar [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:39.64   
  Hugo Vaide  2003      42.94        42.94   
  Julius Gustavsson  2002      43.70        1:26.64   
  Gunnar Widerberg  2000      39.30        2:05.94   
  Dennis Dukic  2000      33.70        2:39.64   
                     
Ösa Herrar [2000]  2000  Örebro Simallians            2:41.97   
  Elias Landström  2000      36.49        36.49   
  Tim Baastad  2000      40.36        1:16.85   
  Eric Valjus  2000      40.76        1:57.61   
  Simon Baastad  2002      44.36        2:41.97   
                     
Uddevalla Herrar [2000]  2000  Uddevalla Sim            2:42.30   
  Andreas Gunderssen  2001      44.56        44.56   
  Max Ström  2000      37.92        1:22.48   
  Samuel Alaei  2001      43.85        2:06.33   
  Oskar Robertsson  2000      35.97        2:42.30   
                     
Nkk Herrar [2000]  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:48.26   
  Max Engström  2001      36.59        36.59   
  Kevin Wåhlin  2000      41.68        1:18.27   
  Hjalmar Ericsson  2001      49.30        2:07.57   
  John Brolin  2002      40.69        2:48.26   
                     
Västerås SS Lag1  2000  Västerås Simsällskap            2:52.02   
  Oscar Eriksson  2000      40.41        40.41   
  Gijs Dijkhuizen  2000      44.24        1:24.65   
  Victor Nilsson  2000      46.01        2:10.66   
  William Ejlegård  2000      41.36        2:52.02   
                     
10  Mass Killar 2 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:52.45   
  Alexander Fredholm  2001      40.01        40.01   
  Victor Garcia Blombäck  2001      39.75        1:19.76   
  Kevin Tan  2002      47.21        2:06.97   
  Ludwig Lundborg  2002      45.48        2:52.45   
                     
11  Wisby SS Herrar [2000]  2000  Wisby Simsällskap            3:02.78   
  Cosmos Sharman  2000      38.27        38.27   
  William Yttergren  2000      42.05        1:20.32   
  Anton Appelqvist  2001      48.64        2:08.96   
  Jesper Granath  2002      53.82        3:02.78   
                     
12  Jönköpings SS Pojkar Lag 2  2000  Jönköpings Simsällskap            3:03.15   
  Tim Nilsson  2002      44.62        44.62   
  Karol Mozdzynski  2001      48.15        1:32.77   
  Eldin Nukovic  2002      44.71        2:17.48   
  Daniel Agestav  2002      45.67        3:03.15   
                     
13  Västerås SS Lag2  2000  Västerås Simsällskap            3:09.00   
  Jonathan Holmberg  2000      47.37        47.37   
  Linus Björk  2002      49.26        1:36.63   
  Max Fahlén  2001      51.67        2:28.30   
  Anton Laxbäck  2001      40.70        3:09.00   
                     
Lass 3  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Albin Staaf  2000      43.18        43.18   
  Isak Lust  2002      51.65        1:34.83   
                     
SK Laxen Herrar 2 [2000]  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
  Lucas Rolf  2000      42.76        42.76   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
  Oliver Heras Cordon  2002      43.52        43.52   
                     
                     
 
Gren 34, 4X50m Frisim FL 13oy, Finaler 
NR: SK Triton SK Triton 01:59.79 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elfsborg Tjejer  2001  Simklubben Elfsborg            2:02.80   
  Emelie Melin  2000      31.47        31.47   
  Michelle Berntsson  2000      31.31        1:02.78   
  Tilda Öman  2000      30.19        1:32.97   
  Alice Palmkvist  2000      29.83        2:02.80   
                     
Mass Tjejer 1 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:06.39   
  Rebecka Dahlgren  2000      32.35        32.35   
  Linnéa Lundborg  2000      30.70        1:03.05   
  Ida Swegmark  2000      31.27        1:34.32   
  Kamelia Gradinarska  2001      32.07        2:06.39   
                     
SK Strängn Damer [2001]  2001  SK Strängnäs Frisimmare            2:06.58   
  Clara Lönnberg  2001      32.14        32.14   
  Maja Eriksson  2002      33.90        1:06.04   
  Wilma Wennerberg  2001      31.28        1:37.32   
  Emma Bergkvist  2000      29.26        2:06.58   
                     
Västerås SS Lag1  2000  Västerås Simsällskap            2:06.85   
  Hannah Brunzell  2001      30.14        30.14   
  Karolin Holmberg  2001      34.57        1:04.71   
  Emelie Ångström  2001      32.17        1:36.88   
  Victoria Åberg  2001      29.97        2:06.85   
                     
Skuru Ik Damer Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            2:10.04   
  Nelly Åkerblom  2000      32.30        32.30   
  Eva Pakhomova  2000      34.27        1:06.57   
  Signe Nordegren  2000      31.03        1:37.60   
  Tilda Eklund  2000      32.44        2:10.04   
                     
Upsala S Småflickorna  2000  Upsala Simsällskap            2:10.86   
  Lovisa Sved  2000      32.82        32.82   
  Tova Franzén  2001      33.82        1:06.64   
  Linnea Björndahl  2000      32.09        1:38.73   
  Mina Alpergin  2001      32.13        2:10.86   
                     
Uddevalla Damer [2000]  2000  Uddevalla Sim            2:14.38   
  Annie Strömberg  2001      34.43        34.43   
  Fanny Aronsson  2000      31.10        1:05.53   
  Amanda Tabarte  2001      36.48        1:42.01   
  Linnea Persson  2002      32.37        2:14.38   
                     
Jönköping Flickor Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            2:15.17   
  Wilma Johansson  2001      32.39        32.39   
  Nadija Sabic  2002      35.24        1:07.63   
  Thyra Melander  2001      34.15        1:41.78   
  Agnes Arberg  2001      33.39        2:15.17   
                     
SK Laxen Damer [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:15.27   
  Petronella Johansson  2000      33.90        33.90   
  Elin Norrman  2001      33.84        1:07.74   
  Mellie Wijk  2002      33.66        1:41.40   
  Tilde Morin  2002      33.87        2:15.27   
                     
10  Nässjö Damer Lag 1  2001  Nässjö SLS            2:19.17   
  Erika Åkesson  2000      31.94        31.94   
  Annie Hegmegi  2003      36.86        1:08.80   
  Eira Malmkvist  2001      37.74        1:46.54   
  Emilia Prior  2001      32.63        2:19.17   
                     
11  Ludvika SS Småproffsen  2000  Ludvika Simsällskap            2:20.03   
  Frida Lannhard  2000      32.58        32.58   
  Maja Jansson  2000      33.04        1:05.62   
  Elin Carlsson  2001      34.26        1:39.88   
  Alice Gustafsson  2002      40.15        2:20.03   
                     
12  Karlskoga Sf Damer [2000]  2000  Karlskoga Simförening            2:20.20   
  Saga Grandelius  2001      37.30        37.30   
  Inez Rydh-Dufva  2001      36.05        1:13.35   
  Alexandra Kinell  2000      32.04        1:45.39   
  Agnes Rydh-Dufva  2002      34.81        2:20.20   
                     
13  SK Laxen Damer 2 [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:23.06   
  Lovisa Gröndahl  2000      34.20        34.20   
  Moa Ovik  2000      35.15        1:09.35   
  Caroline Hansson  2001      36.22        1:45.57   
  Petronella Ottosson  2002      37.49        2:23.06   
                     
14  Mass Tjejer 2 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:25.06   
  Elsa Jörstam  2001      35.65        35.65   
  Elvira Skogsberg  2001      34.45        1:10.10   
  Mikaela Andrén  2002      40.88        1:50.98   
  Amanda Alvekrans  2001      34.08        2:25.06   
                     
15  Ösa Damer Lag 1  2000  Örebro Simallians            2:27.66   
  Lina Nederman  2000      33.93        33.93   
  Clara Momats  2000      34.24        1:08.17   
  Cornelia Johansson  2003      40.39        1:48.56   
  Alicia Momats  2003      39.10        2:27.66   
                     
16  Wisby SS Damer [2000]  2000  Wisby Simsällskap            2:28.97   
  Alba Ekepil  2001      34.51        34.51   
  Josefine Godman  2002      37.61        1:12.12   
  Tone Sandsjö  2003      36.46        1:48.58   
  Hedda Sköld  2002      40.39        2:28.97   
                     
17  Västerås SS Lag2  2000  Västerås Simsällskap            2:29.78   
  Sofia Båvenäs  2002      37.32        37.32   
  Ida Claesson  2001      37.69        1:15.01   
  Julia Holmberg  2002      39.03        1:54.04   
  Elin Lindgren  2000      35.74        2:29.78   
                     
18  Västerås SS Lag3  2000  Västerås Simsällskap            2:37.00   
  Emma Claesson  2001      39.30        39.30   
  Lina Rehnman  2002      41.57        1:20.87   
  Klara Andersson  2001      37.98        1:58.85   
  Filippa Sterling  2002      38.15        2:37.00   
                     
19  SK Laxen Damer3 [2000]  2000  Simklubben Laxen            2:44.41   
  Emilia Karlberg  2002      39.19        39.19   
  Elsa Wahlbeck  2002      41.13        1:20.32   
  Josephine Ålenius  2002      41.82        2:02.14   
  Nathalie Barrington  2002      42.27        2:44.41   
                     
                     
 
Gren 35, 100m Fjärilsim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:01.90 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    31.82        1:06.51   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    31.35        1:07.73   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians    32.01        1:09.15   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.45        1:10.95   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.35        1:11.49   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    34.47        1:15.50   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    34.08        1:15.85   
Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    34.10        1:16.25   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    35.83        1:17.95   
10  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    34.12        1:18.76   
11  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    33.77        1:20.51   
12  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    36.40        1:21.24   
13  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    38.42        1:22.59   
14  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    37.96        1:23.22   
15  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    38.83        1:23.29   
16  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    39.29        1:25.18   
17  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap    36.91        1:25.36   
18  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap    38.13        1:25.82   
19  William Yttergren  2000  Wisby Simsällskap    40.04        1:26.83   
20  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    40.19        1:27.64   
21  William Borg  2000  Gävle Simsällskap    40.04        1:29.48   
22  Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap    39.82        1:30.31   
23  Anton Särnblad  2000  Upsala Simsällskap    39.97        1:32.80   
24  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    43.50        1:37.16   
25  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    43.62        1:38.29   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Max Ström  2000  Uddevalla Sim            DSQ   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 36, 100m Bröstsim FL 13, Finaler 
NR: Sara Ottosson-Bixo 1995 VästeråsSS 01:14.32 år 2008 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap    36.53        1:18.19   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    37.48        1:21.13   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    40.08        1:25.35   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    40.81        1:26.32   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    42.01        1:26.90   
Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS    41.43        1:27.87   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    42.43        1:28.46   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    42.20        1:29.12   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS    41.82        1:29.25   
10  Eva Pakhomova  2000  Skuru Idrottsklubb    41.75        1:29.50   
11  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    43.31        1:30.51   
12  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    42.94        1:30.55   
13  Rebecka Dahlgren  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.00        1:31.69   
14  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    42.70        1:31.97   
15  Elin Lindgren  2000  Västerås Simsällskap    44.60        1:32.39   
16  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    43.07        1:32.74   
17  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap    43.23        1:33.07   
18  Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap    43.82        1:34.14   
19  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    44.90        1:34.79   
20  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    44.25        1:34.89   
21  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    45.55        1:37.00   
22  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS    45.74        1:37.60   
23  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta    47.23        1:38.32   
24  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus    46.43        1:39.18   
25  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    47.72        1:39.63   
26  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    46.08        1:39.80   
27  Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap    47.94        1:41.39   
28  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    47.69        1:41.53   
                     
 
Gren 37, 100m Ryggsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:06.40 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.14        1:17.74   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS    37.49        1:18.41   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.55        1:19.46   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    37.90        1:19.73   
Edwin Larsson  2001  Simklubben Vänersborg    40.37        1:22.88   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    39.94        1:23.03   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.51        1:26.33   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    40.83        1:26.73   
Victor Garcia Blombäck  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.97        1:27.00   
10  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    42.50        1:28.74   
11  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap    43.49        1:29.41   
12  Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    44.05        1:30.68   
13  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    45.44        1:33.06   
14  Hugo Sörby  2001  Upsala Simsällskap    46.38        1:35.46   
15  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    48.30        1:38.46   
16  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    49.62        1:40.38   
17  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.42        1:43.06   
18  Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap    51.03        1:43.23   
19  Leonard Lindvall  2001  SK Strängnäs Frisimmare    48.51        1:44.49   
20  Axel Wohlin  2001  Upsala Simsällskap    51.29        1:46.42   
Samuel Alaei  2001  Uddevalla Sim            DNS   
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap            DSQ   
Andreas Gunderssen  2001  Uddevalla Sim            DSQ   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 38, 100m Frisim FL 12, Finaler 
NR: Céline Bertrand 1995 Karlsborgs 01:03.11 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.56        1:05.56   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.43        1:07.30   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.79        1:08.50   
Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    33.23        1:09.74   
Mina Alpergin  2001  Upsala Simsällskap    33.33        1:09.99   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.80        1:10.60   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    35.51        1:10.62   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    33.94        1:11.07   
Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    33.94        1:11.35   
10  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    34.39        1:11.45   
11  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    34.11        1:12.11   
12  Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap    34.69        1:12.27   
13  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    35.21        1:12.50   
14  Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap    35.38        1:12.62   
15  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.55        1:12.65   
16  Emilia Prior  2001  Nässjö SLS    34.98        1:13.59   
17  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    35.08        1:13.85   
18  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    35.67        1:13.96   
19  Annie Strömberg  2001  Uddevalla Sim    35.93        1:14.29   
20  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    35.33        1:15.16   
21  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap    35.77        1:15.31   
22  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    36.52        1:15.54   
23  Alice Eriksson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    36.15        1:16.06   
24  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb    36.68        1:16.69   
25  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap    37.07        1:17.17   
26  Inez Rydh-Dufva  2001  Karlskoga Simförening    38.59        1:18.36   
Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap              DNS TLB 
Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 39, 100m Fjärilsim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 01:14.29 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    41.49        1:31.34   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    44.37        1:35.34   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.19        1:37.27   
Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    45.39        1:38.28   
Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.54        1:47.96   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.66        1:48.40   
Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 40, 100m Bröstsim FL 11, Finaler 
NR: Anna Eriksson 1999 Strängnäs Frisimmare 01:25.56 år 2010 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    43.52        1:31.10   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    45.10        1:34.70   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    44.78        1:34.92   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    44.73        1:35.21   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    45.48        1:35.94   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    45.52        1:39.32   
Saga Rönnqvist-Jerlström  2002  Örebro Simallians    46.28        1:40.19   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    47.15        1:40.88   
Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena    49.26        1:41.10   
10  Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    47.66        1:41.98   
11  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    46.67        1:42.91   
12  Helmi Swanson  2004  Gävle Simsällskap    48.34        1:43.52   
13  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    49.61        1:43.53   
14  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    50.51        1:44.17   
15  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening    49.70        1:44.75   
16  Hedda Sköld  2002  Wisby Simsällskap    50.06        1:44.77   
17  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    49.60        1:45.21   
18  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    50.36        1:46.14   
19  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    51.95        1:47.39   
20  Josefine Godman  2002  Wisby Simsällskap    49.81        1:48.85   
21  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.70        1:48.98   
22  Ida Kramer  2002  Mariestads Simsällskap    51.49        1:49.04   
23  Astrid Langö  2002  Upsala Simsällskap    51.36        1:49.59   
24  Stina Byström  2002  Upsala Simsällskap    51.88        1:50.16   
25  Mikaela Andrén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.99        1:51.23   
26  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    52.73        1:51.43   
27  Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening    52.41        1:52.46   
Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 41, 50m Ryggsim Po 13, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:29.33 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS            31.62   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen            33.84   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.89   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            34.35   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            34.72   
Elias Landström  2000  Örebro Simallians            34.84   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            35.01   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            35.31   
Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            35.48   
10  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            35.77   
11  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim            36.32   
12  William Borg  2000  Gävle Simsällskap            36.38   
13  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            36.40   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            36.80   
15  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening            36.93   
16  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap            37.07   
17  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS            37.09   
18  Cosmos Sharman  2000  Wisby Simsällskap            37.41   
19  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            37.98   
20  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            38.49   
21  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            39.27   
21  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            39.27   
23  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians            39.90   
24  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            39.95   
25  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            40.82   
26  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap            40.91   
27  Vilmer Jansson  2000  Simklubben Nautilus            41.13   
28  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.47   
29  Igor Blagojevic  2000  Karlskoga Simförening            42.01   
30  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            42.06   
31  Jesper Simonsson  2000  Uddevalla Sim            42.54   
32  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening            43.67   
Lucas Rolf  2000  Simklubben Laxen            DNS   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap              DNS TLB 
                     
 
Gren 42, 50m Frisim FL 13, Finaler 
NR: Angelina Righult 1994 SK Triton 00:27.57 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg            29.74   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            29.77   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            29.83   
Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS            30.19   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            30.43   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.59   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.65   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb            30.82   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            31.02   
10  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            31.37   
11  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            31.38   
12  Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap            31.66   
13  Rebecka Dahlgren  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.96   
14  Linnea Björndahl  2000  Upsala Simsällskap            32.21   
14  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            32.21   
16  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            32.22   
17  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb            32.29   
18  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS            32.34   
19  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            32.76   
20  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb            32.91   
21  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            33.01   
22  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening            33.03   
23  Tova Wauge  2000  Köpings Simsällskap            33.09   
24  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            33.18   
25  Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS            33.24   
26  Emelie Johansson  2000  Säffle Simsällskap            33.54   
27  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            33.88   
28  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen            34.21   
29  Moa Ovik  2000  Simklubben Laxen            34.37   
30  Eva Pakhomova  2000  Skuru Idrottsklubb            34.63   
31  Amanda Hagsten  2000  Simklubben Nautilus            35.19   
32  Nora Laine  2000  Köpings Simsällskap            35.46   
Michaela Thyberg  2000  Deje Simsällskap            DNS   
Victoria Molin  2000  Västerås Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 43, 400m Frisim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 04:30.44 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:07.32  2:21.93  3:36.87    4:46.24   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:16.71  2:40.86  4:06.52    5:28.26   
Edwin Larsson  2001  Simklubben Vänersborg    1:19.55  2:44.81  4:10.65    5:34.83   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    1:20.35  2:46.37  4:13.67    5:37.67   
Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:20.62  2:48.88  4:15.44    5:38.72   
Adam Carlsson  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:20.45  2:47.57  4:15.32    5:41.39   
Andreas Gunderssen  2001  Uddevalla Sim    1:26.95  3:01.59  4:35.96    6:06.78   
Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap    1:29.13  3:02.98  4:36.09    6:07.44   
Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen    1:28.96  3:04.51  4:40.19    6:10.79   
10  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:27.49  3:03.68  4:41.39    6:15.42   
11  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    1:27.45  3:03.76  4:39.83    6:16.99   
12  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    1:33.25  3:13.70  4:50.17    6:24.81   
13  Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap    1:33.80  3:17.65  5:02.49    6:41.77   
14  Axel Wohlin  2001  Upsala Simsällskap    1:37.26  3:25.79  5:14.70    6:55.59   
15  Hugo Sörby  2001  Upsala Simsällskap    1:47.08  3:40.71  5:36.00    7:23.02   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            DNS   
Samuel Alaei  2001  Uddevalla Sim            DNS   
                     
 
Gren 44, 50m Bröstsim FL 12, Finaler 
NR: Wilma Ekström 1994 LASS 00:35.76 år 2006 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            34.82  12-12 Åldersgrupp Rekord 
Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap            40.28   
Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.56   
Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.76   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap            41.06   
Jennifer Borg  2001  Gävle Simsällskap            41.47   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            42.37   
Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            42.69   
Ida Lövgren  2001  Mariestads Simsällskap            42.73   
10  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            42.76   
11  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            42.86   
12  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            43.22   
13  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap            43.41   
14  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS            43.95   
15  Emilia Prior  2001  Nässjö SLS            43.96   
16  Tova Franzén  2001  Upsala Simsällskap            44.35   
17  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            44.44   
18  Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap            44.80   
19  Amanda Alvekrans  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.27   
20  Tilda Smedberg  2001  Fagersta Simklubb            45.35   
21  Alba Ekepil  2001  Wisby Simsällskap            45.52   
22  Caroline Hansson  2001  Simklubben Laxen            45.87   
23  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb            46.26   
24  Saga Grandelius  2001  Karlskoga Simförening            46.71   
25  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap            47.19   
26  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            47.56   
27  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS            48.06   
28  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            48.20   
Linn Granlund  2001  Karlskoga Simförening            DNS   
Elvira Skogsberg  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap              DNS TLB 
Amanda Tabarte  2001  Uddevalla Sim            DSQ   
                     
 
Gren 45, 50m Ryggsim Po 11, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:33.78 år 2003 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen            38.92   
Oliver Heras Cordon  2002  Skuru Idrottsklubb            40.51   
Milos Jovancic  2002  Karlstads Simsällskap            41.03   
John Brolin  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            41.35   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim            42.82   
Anton Bertilsson Palm  2002  Skuru Idrottsklubb            43.04   
Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            43.23   
Tim Nilsson  2002  Jönköpings Simsällskap            43.94   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            43.96   
10  Tim Lyrberg  2003  Skuru Idrottsklubb            44.56   
11  Eldin Nukovic  2002  Jönköpings Simsällskap            44.57   
12  Carl Hansson  2003  Gävle Simsällskap            44.71   
13  Hugo Lindskog  2002  Skuru Idrottsklubb            44.79   
14  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen            44.87   
15  William Ekström  2002  Jönköpings Simsällskap            45.14   
16  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.26   
17  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.44   
18  Elias Axelsson  2002  Linköpings Allmänna SS            45.83   
19  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            46.29   
20  Victor Lübeck  2002  Karlskoga Simförening            46.38   
21  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            46.77   
22  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            48.13   
23  Victor Krohn  2002  Karlstads Simsällskap            48.27   
24  Johan Allberg  2002  Skuru Idrottsklubb            48.36   
25  Alexander Lundberg  2002  Simklubben Vänersborg            48.51   
26  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            48.54   
27  Eric Malmquist  2003  SK Strängnäs Frisimmare            48.73   
28  Philip Löfbom  2003  Karlskoga Simförening            49.49   
29  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            51.39   
30  Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS            51.55   
31  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            51.64   
Alexander Lindvall  2003  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Hugo Vaide  2003  Simklubben Laxen            DSQ   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 46, 50m Frisim FL 11, Finaler 
NR: Martina Granström 1991 Jönköpings 00:31.31 år 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            31.85   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim            32.39   
Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap            32.81   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            33.03   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap            33.15   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            33.47   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            33.59   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            33.84   
Annie Hegmegi  2003  Nässjö SLS            34.34   
10  Agnes Rydh-Dufva  2002  Karlskoga Simförening            34.77   
11  Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus            35.06   
11  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            35.06   
13  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap            35.07   
14  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            35.67   
15  Anna Krysén  2003  Ludvika Simsällskap            35.81   
16  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap            36.11   
17  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            36.70   
18  Nike Bölja-Strandlund  2002  Fagersta Simklubb            36.76   
18  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            36.76   
20  Saga Bäckström  2002  SK Strängnäs Frisimmare            36.77   
21  Ida Kramer  2002  Mariestads Simsällskap            36.83   
22  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap            36.87   
23  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            37.15   
24  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            37.19   
25  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            37.20   
25  Josefine Godman  2002  Wisby Simsällskap            37.20   
27  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            37.54   
28  Stina Byström  2002  Upsala Simsällskap            37.89   
29  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            38.05   
30  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.21   
31  Adelina Walldén  2002  Simklubben Ena            38.85   
32  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            39.09   
33  Jennifer Titus  2002  Lindesbergs Simsällskap            39.40   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
Stina Andersson  2002  Karlskoga Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 47, 200m Medley FL 13, Finaler 
NR: Emilia Nilsson 1988 LASS 02:28.71 år 2001 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    34.17  1:13.79  2:02.02    2:37.26   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    36.08  1:16.16  2:01.38    2:39.23   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    37.36  1:18.78  2:05.21    2:41.16   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    36.97  1:17.84  2:06.34    2:44.38   
Sarah Wallin  2000  Gävle Simsällskap    37.66  1:21.87  2:07.21    2:45.54   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    35.87  1:18.50  2:08.43    2:46.03   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.15  1:21.21  2:14.28    2:51.83   
Emma Ivarsson  2000  Linköpings Allmänna SS    38.62  1:24.13  2:11.08    2:52.37   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    38.24  1:20.71  2:11.67    2:52.54   
10  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    41.17  1:25.77  2:17.73    2:54.50   
11  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    37.21  1:21.86  2:13.63    2:54.93   
12  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    42.92  1:30.09  2:17.74    2:55.93   
13  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    38.70  1:24.35  2:15.57    2:55.95   
14  Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS    34.70  1:17.82  2:14.18    2:55.97   
15  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    37.96  1:21.14  2:14.49    2:56.04   
16  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS    39.38  1:26.23  2:19.14    2:58.66   
17  Alexandra Kinell  2000  Karlskoga Simförening    39.69  1:26.26  2:19.92    2:59.27   
18  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    39.41  1:25.90  2:19.55    2:59.86   
19  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    47.18  1:33.46  2:29.56    3:11.05   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            DSQ   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 48, 50m Fjärilsim Po 12, Finaler 
NR: Linus Junefelt 1992 Jönköpings 00:30.37 år 2004 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            31.67   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.38   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            36.38   
Oskar Hegmegi  2001  Nässjö SLS            36.52   
Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.73   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            37.70   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            37.81   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.07   
Victor Garcia Blombäck  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.75   
10  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            39.26   
11  Anton Ingves  2001  Säffle Simsällskap            40.28   
12  Daniel Lithner  2001  Säffle Simsällskap            42.76   
13  Linus Andersson  2001  Karlstads Simsällskap            44.11   
14  Karol Mozdzynski  2001  Jönköpings Simsällskap            46.12   
15  Axel Wohlin  2001  Upsala Simsällskap            58.68   
Anton Appelqvist  2001  Wisby Simsällskap            DSQ   
Hugo Sörby  2001  Upsala Simsällskap            DSQ   
Isak Vaide  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 49, 200m Medley FL 11, Finaler 
NR: Martina Granström 1991 Jönköpings 02:45.14 år 2002 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    37.53  1:21.70  2:18.17    2:57.31   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    41.61  1:26.49  2:20.42    3:00.10   
Elsa Berg  2002  Söderhamns Simsällskap    40.35  1:27.42  2:20.62    3:01.06   
Linnea Persson  2002  Uddevalla Sim    39.35  1:26.50  2:20.43    3:01.54   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    40.82  1:28.80  2:23.48    3:05.15   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    41.46  1:29.24  2:25.27    3:06.18   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    41.10  1:27.89  2:23.34    3:07.19   
Elsa Jansson  2002  Simklubben Nautilus    41.33  1:30.78  2:29.21    3:12.25   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    46.50  1:35.28  2:28.37    3:13.39   
10  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    48.09  1:37.99  2:33.25    3:17.79   
11  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    46.07  1:36.51  2:30.89    3:18.58   
12  Miriam Langarap  2002  Lindesbergs Simsällskap    43.30  1:35.45  2:34.65    3:18.75   
13  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    44.80  1:38.46  2:35.60    3:21.99   
14  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    46.43  1:39.38  2:37.24    3:22.30   
15  Clara Florén  2002  Harnäs Skutskär Simsällskap    45.63  1:36.85  2:36.79    3:25.14   
16  Alicia Momats  2003  Örebro Simallians    48.10  1:39.19  2:40.11    3:28.13   
17  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    50.74  1:40.89  2:46.14    3:31.58   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            DNS   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 50, 4X50m Bröstsim Po 13oy, Finaler 
NR: Väsby SS Väsby SS 02:31.58 år 2005 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mass Killar 1 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:35.29   
  Tobias Åberg  2000      36.94        36.94   
  Daniel Någård  2001      38.31        1:15.25   
  Viktor Sjöström  2001      42.52        1:57.77   
  Sebastian Petersson  2000      37.52        2:35.29   
                     
Karlstads SS P13  2000  Karlstads Simsällskap            2:48.65   
  Johan Rydahl  2001      39.82        39.82   
  August Mathisen  2001      41.82        1:21.64   
  Milos Jovancic  2002      43.97        2:05.61   
  David Albringer  2001      43.04        2:48.65   
                     
Lass Herrar Lag 1  2000  Linköpings Allmänna SS            2:50.55   
  Albert Askmalm  2000      40.33        40.33   
  Oliver Tykesson  2000      42.09        1:22.42   
  Carl Friberg  2000      42.32        2:04.74   
  Naevid Kiasat  2001      45.81        2:50.55   
                     
Uddevalla Herrar [2000]  2000  Uddevalla Sim            2:53.64   
  Oskar Robertsson  2000      39.67        39.67   
  Max Ström  2000      39.70        1:19.37   
  Jesper Simonsson  2000      45.03        2:04.40   
  Oskar Gustafson  2002      49.24        2:53.64   
                     
Västerås SS Lag1  2000  Västerås Simsällskap            2:54.43   
  William Ejlegård  2000      43.90        43.90   
  Oscar Eriksson  2000      48.88        1:32.78   
  Johan Brewitz  2001      44.50        2:17.28   
  Gijs Dijkhuizen  2000      37.15        2:54.43   
                     
Ösa Herrar [2000]  2000  Örebro Simallians            2:55.97   
  Elias Landström  2000      38.91        38.91   
  Tim Baastad  2000      43.77        1:22.68   
  Simon Baastad  2002      45.53        2:08.21   
  Eric Valjus  2000      47.76        2:55.97   
                     
Jönköpings SS Pojkar Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            2:56.78   
  William Ekström  2002      52.17        52.17   
  Viktor Svan  2000      41.93        1:34.10   
  Jesper Danielsson  2000      44.69        2:18.79   
  Filip Egelrud  2000      37.99        2:56.78   
                     
Nkk Herrar [2000]  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:04.00   
  Hjalmar Ericsson  2001      46.51        46.51   
  Max Engström  2001      45.92        1:32.43   
  John Brolin  2002      46.76        2:19.19   
  Kevin Wåhlin  2000      44.81        3:04.00   
                     
Mass Killar 2 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:11.92   
  Alexander Fredholm  2001      46.15        46.15   
  Victor Garcia Blombäck  2001      48.35        1:34.50   
  Kevin Tan  2002      46.39        2:20.89   
  Oscar Sjöström  2003      51.03        3:11.92   
                     
10  Jönköpings SS Pojkar Lag 2  2000  Jönköpings Simsällskap            3:18.62   
  Daniel Agestav  2002      47.66        47.66   
  Tim Nilsson  2002      48.68        1:36.34   
  Eldin Nukovic  2002      56.02        2:32.36   
  Karol Mozdzynski  2001      46.26        3:18.62   
                     
11  Lass 3  2000  Linköpings Allmänna SS            3:25.87   
  Albin Staaf  2000      45.27        45.27   
  Ruben Staaf  2002      54.19        1:39.46   
  Måns Andersson  2002      52.70        2:32.16   
  Elias Axelsson  2002      53.71        3:25.87   
                     
12  SK Laxen Herrar 2 [2000]  2000  Simklubben Laxen            3:32.44   
  Isak Vaide  2001      50.42        50.42   
  Hugo Vaide  2003      54.18        1:44.60   
  Finn Gaudenz  2002      48.94        2:33.54   
  Oliver Torbjörnsson  2001      58.90        3:32.44   
                     
13  SK Strängn Herrar [2001]  2001  SK Strängnäs Frisimmare            3:36.25   
  Eric Malmquist  2003      52.50        52.50   
  Alexander Lindvall  2003      1:00.29        1:52.79   
  Leonard Lindvall  2001      52.68        2:45.47   
  Jesper Sandberg  2001      50.78        3:36.25   
                     
SK Laxen Herrar [2000]  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
  Dennis Dukic  2000      34.32        34.32   
  Ludvig Schriever-Abeln  2000      45.82        1:20.14   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
  Tim Lyrberg  2003      49.19        49.19   
                     
Upsala S Herrar Lag 1  2000  Upsala Simsällskap            DSQ   
  Anton Särnblad  2000      43.49        43.49   
                     
Wisby SS Herrar [2000]  2000  Wisby Simsällskap            DSQ   
  Cosmos Sharman  2000      44.86        44.86   
                     
                     
 
Gren 51, 4X50m Fjärilsim FL 13oy, Finaler 
NR: Västerås SS VästeråsSS 02:12.78 år 2007 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mass Tjejer 1 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            2:15.26   
  Rebecka Dahlgren  2000      35.10        35.10   
  Linnéa Lundborg  2000      33.03        1:08.13   
  Ida Swegmark  2000      33.76        1:41.89   
  Kamelia Gradinarska  2001      33.37        2:15.26   
                     
Elfsborg Tjejer  2001  Simklubben Elfsborg            2:18.83   
  Tilda Öman  2000      34.73        34.73   
  Emelie Melin  2000      38.15        1:12.88   
  Michelle Berntsson  2000      34.10        1:46.98   
  Alice Palmkvist  2000      31.85        2:18.83   
                     
Västerås SS Lag1  2000  Västerås Simsällskap            2:21.89   
  Hannah Brunzell  2001      33.48        33.48   
  Karolin Holmberg  2001      37.90        1:11.38   
  Emelie Ångström  2001      38.69        1:50.07   
  Victoria Åberg  2001      31.82        2:21.89   
                     
Upsala S Småflickorna  2000  Upsala Simsällskap            2:27.62   
  Lovisa Sved  2000      35.44        35.44   
  Mina Alpergin  2001      40.12        1:15.56   
  Tova Franzén  2001      37.30        1:52.86   
  Linnea Björndahl  2000      34.76        2:27.62   
                     
SK Strängn Damer [2001]  2001  SK Strängnäs Frisimmare            2:28.77   
  Emma Bergkvist  2000      31.92        31.92   
  Saga Bäckström  2002      41.62        1:13.54   
  Clara Lönnberg  2001      38.41        1:51.95   
  Wilma Wennerberg  2001      36.82        2:28.77   
                     
Lass Damer Lag 1  2000  Linköpings Allmänna SS            2:30.00   
  Felicia Smedbäck  2000      35.32        35.32   
  Vendela Bergdahl  2000      38.40        1:13.72   
  Emma Ivarsson  2000      38.55        1:52.27   
  Andrea Palm  2000      37.73        2:30.00   
                     
Skuru Ik Damer Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            2:31.96   
  Claudia Carlson  2001      41.25        41.25   
  Eva Pakhomova  2000      40.30        1:21.55   
  Tilda Eklund  2000      36.37        1:57.92   
  Signe Nordegren  2000      34.04        2:31.96   
                     
Jönköping Flickor Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            2:33.89   
  Wilma Johansson  2001      36.58        36.58   
  Fanny Klasson  2001      39.89        1:16.47   
  Nadija Sabic  2002      42.19        1:58.66   
  Agnes Arberg  2001      35.23        2:33.89   
                     
Uddevalla Damer [2000]  2000  Uddevalla Sim            2:41.97   
  Annie Strömberg  2001      40.30        40.30   
  Linnea Persson  2002      36.94        1:17.24   
  Amanda Tabarte  2001      49.18        2:06.42   
  Fanny Aronsson  2000      35.55        2:41.97   
                     
10  Västerås SS Lag2  2000  Västerås Simsällskap            2:45.11   
  Ebba Bergqvist  2000      38.68        38.68   
  Julia Holmberg  2002      41.61        1:20.29   
  Elin Lindgren  2000      41.86        2:02.15   
  Sofia Båvenäs  2002      42.96        2:45.11   
                     
11  Ösa Damer Lag 1  2000  Örebro Simallians            2:46.54   
  Lina Nederman  2000      36.92        36.92   
  Clara Momats  2000      38.12        1:15.04   
  Alicia Momats  2003      44.54        1:59.58   
  Cornelia Johansson  2003      46.96        2:46.54   
                     
12  Wisby SS Damer [2000]  2000  Wisby Simsällskap            3:02.53   
  Alba Ekepil  2001      39.22        39.22   
  Hedda Sköld  2002      48.00        1:27.22   
  Josefine Godman  2002      46.35        2:13.57   
  Tone Sandsjö  2003      48.96        3:02.53   
                     
Lass Damer Lag 2  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
Ludvika SS Småproffsen  2000  Ludvika Simsällskap            DSQ   
                     
Mass Tjejer 2 [2000]  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Amanda Alvekrans  2001      40.17        40.17   
                     
Nässjö Damer Lag 1  2001  Nässjö SLS            DSQ   
  Erika Åkesson  2000      32.52        32.52   
  Annie Hegmegi  2003      40.20        1:12.72   
                     
SK Laxen Damer [2000]  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
SK Laxen Damer 2 [2000]  2000  Simklubben Laxen            DSQ   
  Emilia Karlberg  2002      45.49        45.49   
  Tilde Morin  2002      43.26        1:28.75   
  Elin Norrman  2001      40.95        2:09.70