Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sum-Sim (50m) 2013    Utskriftsdatum  30 juni 2013   
  Tävlingsort  Landskrona    Utskriftstid  18:42   
  Arrangör  SSF/Landskrona SS         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 juni 2013         
 
 
Gren 1, 4X200m Frisim P 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Helsingborgs S 8:18.18 2011 FM: Malmö KK 8:33.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mölndals ASS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:28.42   
  Tor Leander  1999      1:00.67  2:05.65      2:05.65   
  Jonathan Havton  1998      58.74  2:04.13      4:09.78   
  Alexander Havton  1998      1:02.44  2:10.22      6:20.00   
  Gregory Havton  1998      1:00.72  2:08.42      8:28.42   
                     
Malmö KK Lag 1  1998  Malmö Kappsimningsklubb            8:29.14   
  William Lindblom  1998      1:01.02  2:08.21      2:08.21   
  Eric Hinderup  1998      57.38  2:03.00      4:11.21   
  David Olsen  1998      59.43  2:07.97      6:19.18   
  Philip Tran  1999      1:01.87  2:09.96      8:29.14   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            8:30.16   
  Magnus Karlsborn  1998      59.82  2:03.13      2:03.13   
  Stefan Kojic  1998      1:00.35  2:09.30      4:12.43   
  Gustav Arvidsson  1998      1:04.87  2:16.60      6:29.03   
  Olle Williamsson  1998      1:00.72  2:01.13      8:30.16   
                     
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            8:32.65   
  Filip Hedman  1998      59.85  2:07.53      2:07.53   
  Carl-Åke Willberg  1998      1:00.07  2:07.22      4:14.75   
  Daniel Räisänen  1999      1:01.70  2:09.78      6:24.53   
  Sean Zhong  1998      59.43  2:08.12      8:32.65   
                     
Norrköpings KK  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:36.48   
  Hampus Lovinge  1998      1:01.40  2:05.90      2:05.90   
  Sebastian Runqvist  1999      1:01.64  2:11.79      4:17.69   
  Calle Lindroth  1998      1:02.61  2:13.35      6:31.04   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      1:00.25  2:05.44      8:36.48   
                     
Landskrona SS Lag 1  1998  Landskrona Simsällskap            8:36.68   
  Hampus Svensson  1999      58.71  2:04.07      2:04.07   
  Alfred Christensson  1998      1:00.32  2:06.04      4:10.11   
  Tim Petersson  1999      1:03.57  2:15.09      6:25.20   
  Emil Hassling  2000      1:01.64  2:11.48      8:36.68   
                     
Järfälla S  1998  Järfälla Simsällskap            8:36.97   
  Viktor Fridsjö  1998      1:00.26  2:06.82      2:06.82   
  Gustav Swedenborg  1998      59.38  2:03.49      4:10.31   
  Samuel Talback  2000      1:02.54  2:13.22      6:23.53   
  Hugo Swanepoel  1998      1:01.38  2:13.44      8:36.97   
                     
Skuru IK Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            8:43.80   
  William Lulek  1998      57.88  2:01.91      2:01.91   
  Andre Filipsson  1999      1:02.43  2:16.82      4:18.73   
  Didrik Bergström  1998      1:02.61  2:12.14      6:30.87   
  Christopher Johnsson  1998      1:02.57  2:12.93      8:43.80   
                     
Karlstads SS  1998  Karlstads Simsällskap            8:51.74   
  Daniel Vålvik  1999      1:02.28  2:12.93      2:12.93   
  Adam Albringer  1999      1:01.61  2:07.83      4:20.76   
  Johan Rydahl  2001      1:02.16  2:12.34      6:33.10   
  Niclas Lindow  1999      1:05.19  2:18.64      8:51.74   
                     
10  Södertörns SS  1998  Södertörns Simsällskap            8:52.85   
  Wilmer Tingbrand  1998      1:04.53  2:13.41      2:13.41   
  Zack Abelsson  1998      1:04.09  2:11.89      4:25.30   
  Anton Marijanovic  2000      29.32  1:36.60      6:01.90   
  Kevin Chong  1998      1:04.18  2:50.95      8:52.85   
                     
11  Linköpings ASS Lag 1  1998  Linköpings Allmänna SS            8:54.19   
  Albert Askmalm  2000      2:09.52  4:18.44      4:18.44   
  Tom Andersson  1998      2:14.82  4:35.75      8:54.19   
  Mattias Grynning  1999                 
  Toni Nikolic  1999        8:54.19      8:54.19   
                     
12  SK Triton  1998  Simklubben Triton            8:54.99   
  Henrik Sjödin  1998      1:02.70  2:12.65      2:12.65   
  Rasmus Ericsson  1998      1:02.26  2:09.06      4:21.71   
  Niklas Jagerstål  1999      1:02.97  2:13.86      6:35.57   
  Gustaf Palmqvist  2001      1:07.16  2:19.42      8:54.99   
                     
13  SK Poseidon Lag 1  1998  Simklubben Poseidon            9:00.33   
  Jesper Olsson  1998      1:02.67  2:13.74      2:13.74   
  Julius Ekstrand  1998      1:01.88  2:10.08      4:23.82   
  Simon Pettersson  1998      1:05.92  2:19.33      6:43.15   
  Marko Vasilijevic  1999      1:03.87  2:17.18      9:00.33   
                     
14  Stockholmspolisens SIF  1998  Stockholmspolisens Sim IF            9:00.73   
  Niclas Eriksson  1998      1:00.79  2:09.07      2:09.07   
  Christian Norberg  1998      1:04.41  2:15.00      4:24.07   
  Martin Falk  1999      1:03.95  2:14.90      6:38.97   
  Pontus Jonsson  2000      1:05.42  2:21.76      9:00.73   
                     
15  Mölndals ASS Lag 2  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:05.80   
  Aron Qvirist  1998      1:01.71  2:10.60      2:10.60   
  Jonathan Ekelund  1999      1:04.14  2:17.07      4:27.67   
  Joel Eliasson  1998      1:02.85  2:19.18      6:46.85   
  Marco Häyhänen  1999      1:06.21  2:18.95      9:05.80   
                     
16  Malmö KK Lag 2  1998  Malmö Kappsimningsklubb            9:21.92   
  Elliot Sodemann  1998      1:02.21  2:10.90      2:10.90   
  Rickard Wemlén  2000      1:06.25  2:20.15      4:31.05   
  Viktor Hansson  1998      1:08.44  2:28.20      6:59.25   
  Sten Ludvigsson  1998      1:08.20  2:22.67      9:21.92   
                     
                     
 
Gren 2, 4X200m Frisim F 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Väsby SS 8:43.86 2011 FM: Järfälla S 8:56.28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            8:49.51   
  Sophie Hansson  1998      1:03.44  2:10.52      2:10.52   
  Johanna Palmkvist  1999      1:04.75  2:12.60      4:23.12   
  Johanna Söderberg  1999      1:04.77  2:15.90      6:39.02   
  Matilda Weiler  1998      1:04.01  2:10.49      8:49.51   
                     
Järfälla S  1998  Järfälla Simsällskap            8:52.22   
  Emma Rotstam  1998      1:01.90  2:10.12      2:10.12   
  Josefine Almvret  1999      1:04.22  2:13.17      4:23.29   
  Malin Atran  1998      1:04.23  2:17.95      6:41.24   
  Isabelle Hanson  1998      1:03.29  2:10.98      8:52.22   
                     
Danderyds S  1998  Danderyds Sim            8:58.46   
  Frida Berglund  1998      1:03.89  2:16.27      2:16.27   
  Alice Sundberg  1999      1:04.69  2:16.63      4:32.90   
  Linda Brännlund  1998      1:05.31  2:18.43      6:51.33   
  Louise Halldén  1998      1:00.79  2:07.13      8:58.46   
                     
Kalmar SS  1998  Kalmar Simsällskap            8:58.91   
  Linnea Wranå  1998      1:03.34  2:14.23      2:14.23   
  Isabella Hong  1998      1:05.68  2:17.72      4:31.95   
  Ellen Lindeby  1999      1:06.92  2:18.85      6:50.80   
  Miranda Arvidsson  1998      1:01.28  2:08.11      8:58.91   
                     
S 71 Lag 1  1998  S71            9:13.93   
  Rebecca Berggren-Nylund  1999      1:05.44  2:15.61      2:15.61   
  Ellen Sandberg  1999      1:03.90  2:14.31      4:29.92   
  Knar Mikael  1999      1:06.20  2:20.04      6:49.96   
  Micaela Jönsson  2001      1:08.00  2:23.97      9:13.93   
                     
Mölndals ASS  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:19.25   
  Marta Qvirist  1998      1:05.31  2:17.09      2:17.09   
  Linn Rehnberg  1998      1:08.72  2:25.21      4:42.30   
  Amanda Magnusson  1999      1:04.78  2:16.63      6:58.93   
  Alice Lindhé  1999      1:05.37  2:20.32      9:19.25   
                     
Linköpings ASS Lag 1  1998  Linköpings Allmänna SS            9:21.26   
  Emma Magnusson  1998      1:05.72  2:16.71      2:16.71   
  Elin Elm  1998      1:05.48  2:18.74      4:35.45   
  Erika Rönnbäck  1998      1:08.24  2:22.58      6:58.03   
  Alma Fransson  1999      1:08.06  2:23.23      9:21.26   
                     
SK Strängnäs Frisimmare  1998  SK Strängnäs Frisimmare            9:22.76   
  Emma Bergkvist  2000      1:07.21  2:24.08      2:24.08   
  Amanda Hyllbrant  1999      1:09.33  2:26.80      4:50.88   
  Lisa Eriksson  1998      1:04.97  2:16.10      7:06.98   
  Anna Eriksson  1999      1:03.99  2:15.78      9:22.76   
                     
Spårvägens SF Lag 1  1998  Spårvägens Simförening            9:28.05   
  Caroline Adlerborn  1998      1:09.31  2:26.44      2:26.44   
  Emma Sundstedt  1998      1:03.33  2:14.14      4:40.58   
  Nina Bring  1999      1:07.26  2:24.09      7:04.67   
  Emma Garmelius  1999      1:06.15  2:23.38      9:28.05   
                     
10  Stockholmspolisens SIF  1998  Stockholmspolisens Sim IF            9:28.47   
  Danute Kacinskas  1998      1:05.22  2:16.82      2:16.82   
  Ida Pettersson  1999      1:05.29  2:17.95      4:34.77   
  Jessica Berg  1998      1:07.50  2:21.45      6:56.22   
  Hermella Alem  2000      1:12.01  2:32.25      9:28.47   
                     
11  Västerås SS  1998  Västerås Simsällskap            9:34.85   
  Andréa Persson  1999      1:08.62  2:22.29      2:22.29   
  Victoria Åberg  2001      1:11.25  2:28.68      4:50.97   
  Lina Berggren  1998      1:05.63  2:16.70      7:07.67   
  Hannah Brunzell  2001      1:10.12  2:27.18      9:34.85   
                     
12  S 71 Lag 2  1998  S71            9:37.84   
  Victoria Jönsson  1999      1:09.32  2:25.76      2:25.76   
  Emilia Christiansen  1999      1:08.47  2:21.24      4:47.00   
  Jessica Chen  1998      1:09.54  2:26.31      7:13.31   
  Jessica Jönsson  1998      1:09.07  2:24.53      9:37.84   
                     
13  SK Lödde  1998  Simklubben Lödde            9:46.78   
  Louise Ranevi  1999      1:09.60  2:30.34      2:30.34   
  Emma Persson  1999      1:06.77  2:23.94      4:54.28   
  Julia Brinkhagen  1999      1:06.90  2:25.92      7:20.20   
  Elin Johannesson  1999      1:09.34  2:26.58      9:46.78   
                     
                     
 
Gren 3, 4X200m Frisim P 16-17, Finaler 17 år och yngre 
16 - 17 år: Helsingborgs S 7:54.27 2009 FM: Mölndals ASS 7:55.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            8:03.49   
  Markus Fürst  1996      56.51  1:56.59      1:56.59   
  Samuel Törnqvist  1997      58.15  2:01.45      3:58.04   
  Alexander Ozerov  1996      56.27  2:00.80      5:58.84   
  Max Bergh  1996      57.33  2:04.65      8:03.49   
                     
Mölndals ASS  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:04.07   
  Isak Eliasson  1996      55.75  1:55.39      1:55.39   
  Christopher Havton  1997      59.46  2:02.80      3:58.19   
  Karl Zimmerman  1998      1:01.38  2:10.16      6:08.35   
  Patrik Löfgren  1996      55.26  1:55.72      8:04.07   
                     
Västerås SS  1996  Västerås Simsällskap            8:06.31   
  Max Östberg  1996      57.68  1:59.90      1:59.90   
  Filip Björkholm  1998      1:00.29  2:05.22      4:05.12   
  Gustaf Dahlman  1997      56.36  1:55.23      6:00.35   
  Lukas Steiner  1998      1:00.36  2:05.96      8:06.31   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            8:11.46   
  Pontus Wallin  1996      57.47  1:59.29      1:59.29   
  Cruiz Llupa  1997      58.70  2:02.39      4:01.68   
  Alexander Almeida Sundell  1997      58.68  1:31.93      5:33.61   
  Efrem Ghirmai  1996      1:00.47  2:37.85      8:11.46   
                     
Malmö KK  1996  Malmö Kappsimningsklubb            8:21.08   
  Anton Andersson  1997      1:00.34  2:04.79      2:04.79   
  Filip Bivesand  1997      59.24  2:02.95      4:07.74   
  Ludwig Wemlén  1997      59.00  2:05.98      6:13.72   
  Marcus Andersson Arvidsson  1996      58.82  2:07.36      8:21.08   
                     
SK Laxen  1996  Simklubben Laxen            8:21.56   
  Teodor Widerberg  1998      58.61  2:04.57      2:04.57   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      59.33  2:06.04      4:10.61   
  Alfred Bjärudd  1996      59.41  2:05.74      6:16.35   
  André Idoffsson  1997      58.73  2:05.21      8:21.56   
                     
Jönköpings SS  1996  Jönköpings Simsällskap            8:26.39   
  David Larsson  1996      1:00.22  2:05.21      2:05.21   
  Daniel Forndal  1997      56.06  1:56.73      4:01.94   
  Jakob Clemedtson  1996      59.39  2:08.38      6:10.32   
  Jakob Henningsson  1999      1:06.42  2:16.07      8:26.39   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:26.83   
  Marcus Forsgren  1996      57.61  1:58.30      1:58.30   
  David Josefsson  1997      1:02.81  2:10.96      4:09.26   
  Axel Podéus  1997      1:02.08  2:08.31      6:17.57   
  Alexander Frost  1997      1:00.69  2:09.26      8:26.83   
                     
Anderstorps SS  1997  Anderstorps Simsällskap            8:27.88   
  Markus Malm  1997      57.94  2:00.74      2:00.74   
  Alexander Bogesten  1997      1:03.18  2:14.03      4:14.77   
  Henry Kerman  1997      57.98  2:04.48      6:19.25   
  Gustaf Mild  1997      59.39  2:08.63      8:27.88   
                     
10  Täby S Lag 1  1997  Täby Sim            8:28.71   
  Oskar Ericsson  1997      58.53  2:02.00      2:02.00   
  David Kruthammar  1997      59.75  2:06.41      4:08.41   
  Shervin Ghahestani  1997      1:00.20  2:10.34      6:18.75   
  William Åberg  1997      1:00.37  2:09.96      8:28.71   
                     
11  Skuru IK  1996  Skuru Idrottsklubb            8:31.62   
  Martin Jareman  1996      1:02.49  2:14.21      2:14.21   
  Hannes Hjärne  1997      59.32  2:06.13      4:20.34   
  Tim Filipsson  1996      1:00.21  2:08.85      6:29.19   
  Axel Bååthe  1997      57.92  2:02.43      8:31.62   
                     
12  Stockholmspolisens SIF  1996  Stockholmspolisens Sim IF            8:32.43   
  Joen Brynnel  1996      56.60  1:59.76      1:59.76   
  Marcus Svensson  1997      1:02.64  2:13.16      4:12.92   
  Michail Papantoniou  1997      57.36  2:01.71      6:14.63   
  Alexander Gabri  1997      1:05.04  2:17.80      8:32.43   
                     
13  Höganäs SS  1997  Höganäs Simsällskap            8:33.57   
  Mika Persson  1998      1:00.58  2:06.58      2:06.58   
  Eric Schollin  1997      1:00.34  2:10.09      4:16.67   
  Victor Möller  1996      1:01.83  2:13.25      6:29.92   
  Erik Boström  1997      59.03  2:03.65      8:33.57   
                     
14  Spårvägens SF  1996  Spårvägens Simförening            8:33.71   
  Mattias Freiholtz  1996      58.76  2:05.18      2:05.18   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      58.99  2:06.89      4:12.07   
  Tobias Henriksson  1996      1:00.07  2:10.30      6:22.37   
  Arvid Kjellén  1998      1:01.12  2:11.34      8:33.71   
                     
15  Helsingborgs S Lag 2  1996  Helsingborgs Simsällskap            8:34.40   
  Oskar Nilsson  1997      59.53  2:06.40      2:06.40   
  Filip Dolk  1996      29.09  1:34.66      3:41.06   
  Axel Andersson  1996      35.47  2:10.24      5:51.30   
  Otto Schippert  1996      1:03.29  2:43.10      8:34.40   
                     
16  Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            8:36.75   
  David Zachrisson  1996      59.98  2:08.06      2:08.06   
  Anton Johansson  1996      59.36  2:04.23      4:12.29   
  Simon Sundfors  1996      1:02.02  2:11.86      6:24.15   
  Oskar Örne  1999      1:02.86  2:12.60      8:36.75   
                     
17  SK Hajen  1996  Simklubben Hajen            8:38.95   
  Petter Fredriksson  1997      58.01  2:02.55      2:02.55   
  Martin Rogmark  1996      1:00.56  2:07.47      4:10.02   
  Marcus Henriksson  1997      1:04.42  2:15.22      6:25.24   
  Felix Midlöv  1998      1:02.62  2:13.71      8:38.95   
                     
18  Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            8:42.90   
  Johan Norlin  1997      1:01.56  2:13.65      2:13.65   
  Dominik Jackiewicz  1996      59.58  2:11.49      4:25.14   
  Benjamin Dzihic  1997      1:00.91  2:10.68      6:35.82   
  Jakob Westrin  1996      1:00.29  2:07.08      8:42.90   
                     
19  Eskilstuna SK  1998  Eskilstuna Simklubb            8:48.91   
  Erik Skogfors  1996      1:00.88  2:08.74      2:08.74   
  William Brand  1998      1:04.19  2:16.09      4:24.83   
  Karl Lindoff  1998      1:03.92  2:17.66      6:42.49   
  Axel Brorsson  1996      58.74  2:06.42      8:48.91   
                     
20  Örebro SA  1996  Örebro Simallians            8:56.35   
  Anton Schough  1998      1:02.54  2:13.72      2:13.72   
  Erik Nyström  1996      1:04.29  2:15.07      4:28.79   
  Isak Meding  1998      1:04.73  2:15.49      6:44.28   
  Simon Bergquist  1996      1:02.46  2:12.07      8:56.35   
                     
21  SK Ägir  1996  Simklubben Ägir            9:10.12   
  Marcus Åsberg  1996      58.18  2:02.46      2:02.46   
  Kevin Forsberg  1996      1:01.08  2:10.09      4:12.55   
  Benjamin Lindmark  1998      1:07.65  2:27.37      6:39.92   
  Pontus Pettersson  2000      1:10.83  2:30.20      9:10.12   
                     
                     
 
Gren 4, 4X200m Frisim F 16-17, Finaler 17 år och yngre 
16 - 17 år: Väsby SS 8:36.85 2012 FM: Väsby SS 8:36.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            8:26.87  Sum-Sim rekord 
  Emelie Bäck  1996      1:02.54  2:09.48      2:09.48   
  Agnes Wiiand  1997      1:00.99  2:05.78      4:15.26   
  Jaqueline Hippi  1996      58.88  2:04.46      6:19.72   
  Emma Sjösten  1996      1:01.19  2:07.15      8:26.87   
                     
S02  1996  Simklubben S 02            8:49.88   
  Erica Dahlgren  1997      1:01.96  2:07.86      2:07.86   
  Lina Berg  1996      1:04.69  2:14.02      4:21.88   
  Julia Bellvik  1996      1:03.64  2:14.19      6:36.07   
  Johanna Andersson  1996      1:05.31  2:13.81      8:49.88   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            8:52.32   
  Rebecca Nilsson  1996      1:02.40  2:13.15      2:13.15   
  Josefine Möller  1996      1:04.61  2:17.13      4:30.28   
  Louise Hansson  1996      56.98  2:01.17      6:31.45   
  Mari Louise Tran  1997      1:06.93  2:20.87      8:52.32   
                     
SK Triton  1996  Simklubben Triton            8:55.00   
  Alba Forés  1998      1:01.92  2:07.58      2:07.58   
  Fanny Andersson  1997      1:04.27  2:14.33      4:21.91   
  Johanna Nilsson  1996      1:04.92  2:16.94      6:38.85   
  Alexandra Volkova  1996      1:03.97  2:16.15      8:55.00   
                     
Malmö KK Lag 1  1996  Malmö Kappsimningsklubb            8:55.96   
  Cassandra Tran  1997      1:01.96  2:10.72      2:10.72   
  Hannah Skog  1997      1:03.43  2:14.97      4:25.69   
  Amanda Granborg  1999      1:05.09  2:16.46      6:42.15   
  Andrea Gustafsson  1996      1:03.04  2:13.81      8:55.96   
                     
Jönköpings SS  1996  Jönköpings Simsällskap            8:56.39   
  Johanna Pettersson  1996      1:01.88  2:08.46      2:08.46   
  Alma Thormalm  1996      1:03.77  2:15.83      4:24.29   
  Emelia Karlsson  1997      1:03.08  2:12.42      6:36.71   
  Stina Victoria Nordberg  1996      1:05.75  2:19.68      8:56.39   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            9:03.09   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      1:02.76  2:09.02      2:09.02   
  Anna Grundmark  1997      1:07.63  2:22.74      4:31.76   
  Elin Podéus  1997      1:04.96  2:16.10      6:47.86   
  Sara Wallberg  1999      1:04.63  2:15.23      9:03.09   
                     
Linköpings ASS Lag 1  1996  Linköpings Allmänna SS            9:03.50   
  Linnea Magnusson  1996      1:03.41  2:13.89      2:13.89   
  Daniela Kindstrand  1997      1:03.30  2:15.32      4:29.21   
  Sofia Henell  1997      1:03.21  2:12.87      6:42.08   
  Erika Settland  1996      1:06.80  2:21.42      9:03.50   
                     
Väsby SS Lag 2  1996  Väsby Simsällskap            9:05.07   
  Tove Sparrman  1996      1:02.20  2:12.96      2:12.96   
  Josefin Lantz  1996      1:02.67  2:15.76      4:28.72   
  Isabell Kjellberg  1997      1:06.03  2:17.04      6:45.76   
  Vilma Lagebro  1996      1:05.74  2:19.31      9:05.07   
                     
10  Spårvägens SF Lag 1  1996  Spårvägens Simförening            9:08.50   
  Klara Wallenbro  1997      1:06.63  2:20.78      2:20.78   
  Malin Wallén  1997      1:05.85  2:16.29      4:37.07   
  Lovisa Malmgren  1997      1:04.25  2:17.44      6:54.51   
  Jessica Billquist  1996      1:02.85  2:13.99      9:08.50   
                     
11  Göteborgs S  1997  Göteborg Sim            9:09.78   
  Inez Kristensson  1997      1:05.53  2:17.36      2:17.36   
  Amanda Janzon  1997      1:06.06  2:19.35      4:36.71   
  Alfhild Kristensson  1999      1:04.75  2:15.75      6:52.46   
  Viktoria Reinhold  1996      1:05.04  2:17.32      9:09.78   
                     
12  SK Sydsim  1997  Simklubben Sydsim            9:12.04   
  Sofia Heimsten  1997      1:04.64  2:13.95      2:13.95   
  Malin Johansson  1997      1:04.50  2:15.57      4:29.52   
  My Grewell  1998      1:06.22  2:17.49      6:47.01   
  Frida Nordefell  2000      2:25.03  2:25.03      9:12.04   
                     
13  Mölndals ASS  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            9:13.98   
  Ulrika Holm  1996      1:04.15  2:15.52      2:15.52   
  Johanna Åberg  1997      1:04.76  2:15.94      4:31.46   
  My Janzén  1997      1:07.15  2:20.40      6:51.86   
  Ulrika Krüger  1996      1:09.05  2:22.12      9:13.98   
                     
14  Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            9:15.49   
  Frida Hedlund  1999      1:06.72  2:16.51      2:16.51   
  Lina Bergqvist  1998      1:07.03  2:19.76      4:36.27   
  Tilda Blick  1996      1:05.72  2:20.20      6:56.47   
  Eveline Westberg  1997      1:05.97  2:19.02      9:15.49   
                     
15  Malmö KK Lag 2  1997  Malmö Kappsimningsklubb            9:31.56   
  Jenny Thalin  1997      1:06.59  2:19.18      2:19.18   
  Hanna Liljegren  1998      1:05.97  2:17.99      4:37.17   
  Cecilia Laursen  1997      1:08.12  2:22.50      6:59.67   
  Mathilda Edlund  1998      1:09.78  2:31.89      9:31.56   
                     
Skuru IK  1999  Skuru Idrottsklubb            DNS   
  Amanda Kimander  1997                 
  Enya McPheat  1997                 
  Marlene Pavlu Lewin  1997                 
  Sofia von Sydow  1997              DNS   
                     
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Filip Grimberg 4:23.15 Hultsfred 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Daniel Forndal 4:13.23 Jönköpings SS 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Adam Paulsson 4:03.94 Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    1:00.78  2:07.37  3:14.13    4:19.49   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    1:01.43  2:08.99  3:17.57    4:24.43   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:01.78  2:09.36  3:18.15    4:24.77   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.52  2:10.05  3:19.92    4:25.02   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    1:05.25  2:14.47  3:22.24    4:25.22   
Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:04.90  2:15.58  3:27.03    4:35.63   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    1:02.16  2:12.05  3:26.33    4:37.93   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:04.96  2:15.76  3:27.64    4:37.97   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Filip Grimberg 4:23.15 Hultsfred 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Daniel Forndal 4:13.23 Jönköpings SS 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Adam Paulsson 4:03.94 Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    1:00.09  2:05.21  3:09.46    4:11.69   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    59.68  2:05.58  3:10.55    4:13.92   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    1:00.36  2:05.00  3:11.11    4:17.05   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:00.54  2:06.34  3:12.94    4:19.05   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.70  2:08.01  3:14.20    4:20.96   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:02.27  2:09.04  3:15.62    4:21.92   
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:02.14  2:08.60  3:16.24    4:25.53   
Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.00  2:11.55  3:23.79    4:34.42   
                     
 
Gren 5, 400m Frisim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:08.87 2006 FM: Filip Grimberg 4:23.15 Hultsfred 
15 år: Linus Junefelt (1992) 4:03.65 2007 FM: Daniel Forndal 4:13.23 Jönköpings SS 
16 - 17 år: Gustav Åberg Lejdström (1992) 4:00.93 2009 FM: Adam Paulsson 4:03.94 Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    59.77  2:03.02  3:06.49    4:06.31   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.34  2:02.53  3:06.12    4:06.60   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:00.03  2:02.83  3:05.55    4:08.28   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    59.15  2:01.57  3:05.80    4:09.56   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    59.80  2:03.08  3:07.37    4:09.68   
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    1:01.28  2:05.64  3:10.75    4:15.28   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:01.62  2:08.04  3:13.13    4:16.55   
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:00.81  2:06.53  3:14.29    4:20.67   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alba Forés 59.78 SK Triton 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Marlene Pavlu Lewin 58.55 Skuru IK 
16 - 17 år: Louise Hanson (1996) 56.43 2012 FM: Louise Hansson 56.43 Helsingborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.74        1:00.80   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    29.50        1:01.16   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    29.61        1:01.24   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.66        1:01.57   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    29.56        1:01.74   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    28.33        1:01.79   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    29.84        1:02.43   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    29.95        1:02.63   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alba Forés 59.78 SK Triton 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Marlene Pavlu Lewin 58.55 Skuru IK 
16 - 17 år: Louise Hanson (1996) 56.43 2012 FM: Louise Hansson 56.43 Helsingborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.67        58.54   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.50        59.04   
Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    29.01        59.82   
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim    29.20        1:00.30   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    28.84        1:00.64   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.07        1:00.67   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.03        1:01.17   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    29.58        1:02.36   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alba Forés 59.78 SK Triton 
15 år: Louise Hansson (1996) 56.61 2011 FM: Marlene Pavlu Lewin 58.55 Skuru IK 
16 - 17 år: Louise Hanson (1996) 56.43 2012 FM: Louise Hansson 56.43 Helsingborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    27.97        58.13   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    28.17        58.15   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.20        58.27   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    28.34        58.64   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    28.56        58.84   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    28.88        59.45   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.88        59.50   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.12        1:00.23   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Daniel Kertes 1:10.91 Ängelholm 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Benjamin Dzihic 1:10.39 Sundsvalls SS 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Johannes Skagius 1:01.80 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.69        1:07.60   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    31.93        1:08.66   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    33.69        1:12.39   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    33.96        1:12.90   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    34.20        1:13.99   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.72        1:15.65   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    34.68        1:15.72   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    34.83        1:15.76   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Daniel Kertes 1:10.91 Ängelholm 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Benjamin Dzihic 1:10.39 Sundsvalls SS 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Johannes Skagius 1:01.80 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    31.74        1:07.46   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    31.97        1:08.94   
Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.22        1:10.72   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.27        1:10.97   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    33.14        1:10.99   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    33.48        1:11.79   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    34.45        1:12.55   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    34.21        1:13.64   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Alexander Morgan (1996) 1:07.41 2010 FM: Daniel Kertes 1:10.91 Ängelholm 
15 år: Alexander Morgan (1996) 1:04.98 2011 FM: Benjamin Dzihic 1:10.39 Sundsvalls SS 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.80 2012 FM: Johannes Skagius 1:01.80 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    30.76        1:05.75   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.37        1:06.54   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    31.77        1:07.30   
Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.47        1:08.27   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    31.66        1:08.30   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    32.32        1:08.78   
Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    32.66        1:09.62   
Alexander Morgan  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Sophie Hansson 2:28.00 Helsingborg 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Marlene Pavlu Lewin 2:25.73 Skuru IK 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:21.80 Skövde SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.85  1:12.18  1:52.96    2:27.69   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    32.72  1:12.41  1:55.48    2:29.98   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    32.65  1:11.75  1:58.06    2:30.37   
Ellen Sandberg  1999  S71    31.41  1:12.47  1:55.71    2:31.24   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.65  1:12.34  1:59.48    2:35.30   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    34.25  1:15.20  2:00.32    2:35.40   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim    33.54  1:15.72  2:01.10    2:37.04   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    33.72  1:15.56  2:00.92    2:38.42   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Sophie Hansson 2:28.00 Helsingborg 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Marlene Pavlu Lewin 2:25.73 Skuru IK 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:21.80 Skövde SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.32  1:11.13  1:50.40    2:24.45   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.59  1:07.63  1:52.40    2:26.58   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    30.72  1:09.00  1:53.75    2:27.34   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    33.15  1:11.96  1:53.31    2:29.03   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.20  1:13.45  1:55.60    2:29.25   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.72  1:07.90  1:54.92    2:29.87   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    32.32  1:12.09  1:59.11    2:33.84   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.28  1:14.05  1:59.54    2:34.14   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Flickor, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:22.34 1998 FM: Sophie Hansson 2:28.00 Helsingborg 
15 år: Louise Hansson (1996) 2:19.96 2011 FM: Marlene Pavlu Lewin 2:25.73 Skuru IK 
16 - 17 år: Lovisa Eriksson (1993) 2:19.31 2009 FM: Céline Bertrand 2:21.80 Skövde SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.16  1:06.36  1:48.76    2:20.58   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    30.43  1:09.07  1:49.54    2:24.03   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.90  1:08.37  1:51.70    2:24.64   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.37  1:07.25  1:51.76    2:25.28   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.61  1:08.05  1:52.51    2:27.03   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    31.31  1:08.43  1:53.41    2:27.63   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    31.48  1:10.80  1:53.34    2:29.33   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.91  1:09.10  1:55.00    2:30.67   
                     
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Pojkar, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:07.80 2007 FM: Christopher Havton 2:13.49 Mölndal 
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 2:06.61 2009 FM: Adam Ackerstierna 2:07.38 SK Ena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    30.27  1:03.37  1:38.23    2:13.15   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.00  1:05.80  1:41.75    2:15.93   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    29.88  1:06.13  1:41.47    2:16.82   
Alexander Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.38  1:04.89  1:41.60    2:18.89   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    30.52  1:05.40  1:42.27    2:20.38   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    29.99  1:05.33  1:43.02    2:22.99   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    31.74  1:07.99  1:47.40    2:27.22   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Fjärilsim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:07.80 2007 FM: Christopher Havton 2:13.49 Mölndal 
16 - 17 år: Jesper Jonsson (1993) 2:06.61 2009 FM: Adam Ackerstierna 2:07.38 SK Ena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    29.19  1:01.35  1:34.06    2:07.93   
Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.86  1:00.84  1:33.85    2:08.13   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.76  1:01.71  1:34.64    2:09.41   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    28.19  1:00.65  1:35.27    2:10.89   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.16  1:01.56  1:35.88    2:11.77   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.25  1:02.51  1:37.35    2:12.70   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    29.06  1:02.46  1:37.66    2:13.58   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    30.06  1:05.16  1:41.82    2:18.48   
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Flickor, Finaler 15 år och yngre 
Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:05.42  2:16.49  3:26.33  4:37.19  17:28.81   
          5:48.11  6:58.81  8:09.47  9:20.65     
          10:30.72  11:41.49  12:51.19  14:01.70     
          15:11.66  16:21.51         
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim    1:05.55  2:16.53  3:28.15  4:39.59  17:42.04   
          5:50.92  7:02.14  8:13.25  9:24.10     
          10:35.22  11:46.44  12:57.90  14:09.39     
          15:21.16  16:33.04         
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.17  2:18.09  3:29.69  4:41.48  17:43.62   
          5:52.38  7:03.38  8:14.14  9:24.85     
          10:35.97  11:47.52  12:59.17  14:11.03     
          15:23.09  16:34.72         
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.23  2:18.88  3:31.04  4:43.37  18:23.74   
          5:55.65  7:08.17  8:21.85  9:36.50     
          10:51.72  12:07.16  13:22.89  14:38.90     
          15:54.13  17:09.90         
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim    1:07.06  2:19.61  3:33.02  4:47.69  18:35.95   
          6:02.10  7:17.38  8:32.76  9:48.27     
          11:03.46  12:19.22  13:34.55  14:50.35     
          16:06.47  17:22.39         
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:07.27  2:23.38  3:40.01  4:57.28  19:06.94   
          6:15.14  7:33.64  8:51.41  10:09.39     
          11:27.23  12:45.47  14:02.13  15:19.95     
          16:36.65  17:53.72         
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    1:12.44  2:29.36  3:47.52  5:05.98  19:25.55   
          6:24.80  7:43.00  9:00.68  10:18.87     
          11:36.78  12:54.89  14:13.59  15:32.29     
          16:50.84  18:09.38         
Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    1:08.39  2:25.33  3:43.96  5:02.59  19:36.10   
          6:21.62  7:40.95  9:00.13  10:18.80     
          11:38.02  12:57.74  14:17.14  15:37.51     
          16:57.25  18:17.16         
Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb    1:10.30  2:27.31  3:44.77  5:02.87  19:39.04   
          6:21.31  7:41.25  9:00.93  10:21.43     
          11:41.57  13:01.40  14:21.79  15:42.40     
          17:02.67  18:22.55         
10  Matilda Pettersson  1999  Varberg Sim    1:11.54  2:29.79  3:49.00  5:07.99  19:41.57   
          6:27.37  7:47.74  9:07.16  10:27.41     
          11:47.57  13:07.40  14:27.24  15:47.01     
          17:06.75  18:25.22         
11  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    1:09.80  2:27.17  3:45.88  5:05.22  19:51.83   
          6:24.86  7:44.73  9:05.09  10:25.25     
          11:46.22  13:07.01  14:28.37  15:49.39     
          17:10.73  18:32.65         
12  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:12.55  2:31.52  3:51.51  5:11.84  20:04.26   
          6:32.68  7:53.56  9:14.56  10:35.86     
          11:56.77  13:18.55  14:40.31  16:01.95     
          17:23.46  18:45.15         
13  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:13.46  2:33.22  3:54.23  5:15.36  20:09.69   
          6:36.64  7:57.65  9:19.65  10:41.00     
          12:02.66  13:24.04  14:45.60  16:06.93     
          17:28.50  18:49.65         
14  Sara Andersson  2000  Simklubben Neptun    1:15.29  2:39.64  4:04.37  5:27.61  20:53.68   
          6:51.07  8:15.47  9:39.29  11:03.70     
          12:28.58  13:53.10  15:17.84  16:42.83     
          18:08.07  19:32.24         
                     
 
Gren 10, 1500m Frisim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.67  2:15.40  3:25.67  4:36.20  17:41.25   
          5:46.93  6:57.55  8:08.64  9:19.87     
          10:31.45  11:43.61  12:55.58  14:07.76     
          15:19.46  16:31.14         
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.31  2:13.97  3:25.53  4:36.44  18:01.28   
          5:47.76  6:59.75  8:13.14  9:25.85     
          10:38.63  11:51.79  13:05.28  14:18.60     
          15:32.49  16:47.45         
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:05.98  2:17.61  3:29.93  4:42.51  18:08.29   
          5:55.03  7:08.06  8:21.15  9:33.76     
          10:46.43  11:59.95  13:14.52  14:28.80     
          15:41.85  16:55.98         
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:06.66  2:18.65  3:31.30  4:43.84  18:13.93   
          5:56.92  7:10.12  8:23.53  9:36.81     
          10:50.63  12:04.52  13:19.02  14:33.51     
          15:47.74  17:01.89         
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.36  2:21.32  3:34.97  4:48.33  18:23.28   
          6:02.50  7:15.81  8:29.60  9:43.32     
          10:57.11  12:11.61  13:25.79  14:40.51     
          15:55.22  17:09.67         
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:07.31  2:20.03  3:33.90  4:48.60  18:31.57   
          6:03.47  7:18.03  8:32.85  9:47.70     
          11:02.67  12:17.58  13:32.68  14:47.94     
          16:03.25  17:18.42         
Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:09.09  2:23.18  3:37.59  4:53.02  18:36.18   
          6:08.13  7:22.78  8:38.65  9:55.26     
          11:10.58  12:26.33  13:41.64  14:56.87     
          16:12.29  17:26.01         
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:08.97  2:24.18  3:40.13  4:56.04  18:36.43   
          6:12.39  7:27.89  8:43.79  9:59.12     
          11:14.30  12:29.28  13:43.71  14:57.49     
          16:11.82  17:25.39         
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:07.46  2:20.87  3:35.45  4:50.17  18:37.12   
          6:04.53  7:19.11  8:34.32  9:49.32     
          11:04.19  12:19.74  13:34.89  14:50.50     
          16:06.04  17:22.41         
10  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:07.37  2:20.96  3:35.64  4:50.41  18:43.22   
          6:05.22  7:20.27  8:35.37  9:50.70     
          11:05.97  12:21.98  13:37.90  14:54.31     
          16:11.16  17:27.90         
11  Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:11.18  2:26.37  3:42.33  4:58.64  18:54.60   
          6:14.12  7:29.76  8:45.20  10:01.09     
          11:16.93  12:32.84  13:49.21  15:06.39     
          16:23.13  17:40.06         
12  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    1:11.47  2:26.60  3:42.49  4:58.44  19:06.95   
          6:14.51  7:31.01  8:47.65  10:04.67     
          11:22.03  12:39.77  13:57.39  15:15.03     
          16:31.69  17:49.14         
13  Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    1:10.44  2:25.61  3:42.04  4:58.85  19:09.78   
          6:16.12  7:33.73  8:51.13  10:08.76     
          11:26.73  12:44.42  14:02.22  15:20.08     
          16:37.87  17:54.57         
14  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    1:10.65  2:27.10  3:43.92  5:01.32  19:26.91   
          6:19.11  7:37.05  8:55.24  10:14.03     
          11:32.95  12:51.90  14:11.45  15:31.22     
          16:51.58  18:10.39         
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 11, 4X100m Medley P 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Helsingborgs S 4:14.05 2011 FM: Malmö KK 4:16.72 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            4:10.13  Sum-Sim rekord 
  Carl-Åke Willberg  1998      31.09  1:04.80      1:04.80   
  Daniel Räisänen  1999      31.67  1:08.22      2:13.02   
  Sean Zhong  1998      28.39  1:02.32      3:15.34   
  Filip Hedman  1998      26.15  54.79      4:10.13   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:13.63   
  Magnus Karlsborn  1998      32.53  1:06.71      1:06.71   
  Dennis Åberg  1998      32.97  1:10.99      2:17.70   
  Stefan Kojic  1998      28.39  1:01.23      3:18.93   
  Olle Williamsson  1998      26.14  54.70      4:13.63   
                     
Landskrona SS Lag 1  1998  Landskrona Simsällskap            4:17.80   
  Hampus Svensson  1999      31.14  1:04.01      1:04.01   
  Emil Hassling  2000      34.23  1:13.92      2:17.93   
  Alfred Christensson  1998      27.32  59.36      3:17.29   
  Filip Tretonius  1999      27.67  1:00.51      4:17.80   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:21.67   
  Joel Eliasson  1998      32.11  1:07.39      1:07.39   
  Pär Börjeson  1998      32.74  1:09.93      2:17.32   
  Alexander Havton  1998      30.92  1:06.32      3:23.64   
  Jonathan Havton  1998      28.04  58.03      4:21.67   
                     
Norrköpings KK  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:22.55   
  Hampus Lovinge  1998      30.67  1:03.27      1:03.27   
  Calle Lindroth  1998      34.57  1:14.65      2:17.92   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      29.36  1:05.89      3:23.81   
  Sebastian Runqvist  1999      27.99  58.74      4:22.55   
                     
Malmö KK Lag 1  1998  Malmö Kappsimningsklubb            4:25.92   
  Eric Hinderup  1998      31.34  1:03.45      1:03.45   
  Philip Tran  1999      36.23  1:17.80      2:21.25   
  William Lindblom  1998      30.36  1:07.93      3:29.18   
  David Olsen  1998      26.71  56.74      4:25.92   
                     
Skuru IK Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            4:28.42   
  Christopher Johnsson  1998      33.21  1:09.06      1:09.06   
  William Lulek  1998      32.74  1:11.53      2:20.59   
  Andre Filipsson  1999      30.61  1:09.09      3:29.68   
  Didrik Bergström  1998      27.62  58.74      4:28.42   
                     
Mölndals ASS Lag 2  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:28.72   
  Tor Leander  1999      32.96  1:09.00      1:09.00   
  Marco Häyhänen  1999      35.77  1:16.93      2:25.93   
  Gregory Havton  1998      30.98  1:05.14      3:31.07   
  Aron Qvirist  1998      26.94  57.65      4:28.72   
                     
Järfälla S  1998  Järfälla Simsällskap            4:29.76   
  Samuel Talback  2000      33.25  1:11.08      1:11.08   
  Hugo Swanepoel  1998      36.15  1:17.57      2:28.65   
  Viktor Fridsjö  1998      28.78  1:01.66      3:30.31   
  Gustav Swedenborg  1998      28.57  59.45      4:29.76   
                     
10  SK Poseidon Lag 1  1998  Simklubben Poseidon            4:30.87   
  Marko Vasilijevic  1999      34.99  1:13.10      1:13.10   
  Julius Ekstrand  1998      34.49  1:13.17      2:26.27   
  Jesper Olsson  1998      28.73  1:03.38      3:29.65   
  Simon Pettersson  1998      29.01  1:01.22      4:30.87   
                     
11  Eskilstuna SK  1998  Eskilstuna Simklubb            4:33.21   
  William Brand  1998      34.73  1:12.12      1:12.12   
  Eldin Kadic  1999      34.09  1:14.70      2:26.82   
  Karl Lindoff  1998      29.24  1:04.43      3:31.25   
  Marko Biscevic  1998      28.46  1:01.96      4:33.21   
                     
12  Linköpings ASS Lag 1  1998  Linköpings Allmänna SS            4:33.29   
  Albert Askmalm  2000      34.10  1:10.59      1:10.59   
  Tom Andersson  1998      33.72  1:12.54      2:23.13   
  Mattias Grynning  1999      30.37  1:06.12      3:29.25   
  Toni Nikolic  1999      29.99  1:04.04      4:33.29   
                     
13  Karlstads SS  1998  Karlstads Simsällskap            4:33.68   
  Daniel Vålvik  1999      32.82  1:07.50      1:07.50   
  Adam Albringer  1999      36.67  1:19.06      2:26.56   
  Axel Widström  1998      29.57  1:06.38      3:32.94   
  Johan Rydahl  2001      28.66  1:00.74      4:33.68   
                     
14  SK Laxen  1998  Simklubben Laxen            4:35.85   
  Mårten Petersson  1998      32.71  1:09.18      1:09.18   
  Gunnar Widerberg  2000      36.58  1:20.45      2:29.63   
  Dennis Dukic  2000      30.51  1:06.28      3:35.91   
  Fabian Persson  1998      28.46  59.94      4:35.85   
                     
15  Stockholmspolisens SIF  1998  Stockholmspolisens Sim IF            4:35.90   
  Martin Falk  1999      34.74  1:11.81      1:11.81   
  Pontus Jonsson  2000      37.31  1:19.33      2:31.14   
  Christian Norberg  1998      30.16  1:06.85      3:37.99   
  Niclas Eriksson  1998      28.03  57.91      4:35.90   
                     
16  SK Elfsborg  1998  Simklubben Elfsborg            4:36.22   
  Anton Lornell  1998      32.94  1:08.74      1:08.74   
  Elliot Olsson  1999      35.01  1:16.37      2:25.11   
  William Westerlund Holappa  1999      31.61  1:08.06      3:33.17   
  Viktor Johansson  1999      29.68  1:03.05      4:36.22   
                     
17  Landskrona SS Lag 2  1998  Landskrona Simsällskap            4:36.37   
  Victor Schagerlöf  1998      34.58  1:12.37      1:12.37   
  Tim Petersson  1999      34.94  1:15.98      2:28.35   
  Oskar Hoff  1998      29.81  1:04.84      3:33.19   
  Henrik Albäck  1998      29.24  1:03.18      4:36.37   
                     
18  Tyresö SS Lag 1  1998  Tyresö Simsällskap            4:36.67   
  Olle Sköld  1999      32.66  1:08.10      1:08.10   
  Anton Carlsson  1998      36.56  1:20.99      2:29.09   
  Sebastian Pantzar  1999      29.89  1:04.77      3:33.86   
  Alexander Lund  1998      28.91  1:02.81      4:36.67   
                     
19  Södertälje SS  1998  Södertälje Simsällskap            4:37.75   
  Fredric Wernqvist  1998      33.39  1:10.85      1:10.85   
  Ludwig Hareskog  1998      36.68  1:19.82      2:30.67   
  Erik Brandt  1999      29.53  1:06.44      3:37.11   
  Adrian Panahi  1998      29.02  1:00.64      4:37.75   
                     
20  SK Sydsim  1999  Simklubben Sydsim            4:41.08   
  Teodor Cvijic  1999      34.56  1:11.38      1:11.38   
  Sebastian Andersson  1999      35.82  1:17.52      2:28.90   
  Mihail Simis  1998      29.72  1:05.77      3:34.67   
  Eddie Halilovic  1999      31.37  1:06.41      4:41.08   
                     
21  Ystads SS Lag 1  1998  Ystads Simsällskap            4:41.33   
  Filip Christiansson  1999      34.84  1:11.56      1:11.56   
  Rickard Andersson  1998      36.41  1:19.18      2:30.74   
  Sebastian Olsson Hansson  1998      31.29  1:10.31      3:41.05   
  Gustav Ridderman  1998      28.75  1:00.28      4:41.33   
                     
22  Mölndals ASS Lag 3  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:41.78   
  Jonathan Ekelund  1999      33.61  1:10.32      1:10.32   
  Oscar Brohammer  1998      35.68  1:17.10      2:27.42   
  Tobias Åberg  2000      31.98  1:10.73      3:38.15   
  Sebastian Petersson  2000      29.76  1:03.63      4:41.78   
                     
23  SK Triton Lag 1  1998  Simklubben Triton            4:42.13   
  Gustaf Palmqvist  2001      36.91  1:14.28      1:14.28   
  Rasmus Ericsson  1998      36.60  1:16.53      2:30.81   
  Niklas Jagerstål  1999      33.31  1:12.72      3:43.53   
  Henrik Sjödin  1998      28.51  58.60      4:42.13   
                     
24  Malmö KK Lag 2  1998  Malmö Kappsimningsklubb            4:43.33   
  Sten Ludvigsson  1998      34.45  1:11.61      1:11.61   
  Joaquin Diaz  2001      38.85  1:22.20      2:33.81   
  Elliot Sodemann  1998      30.04  1:07.10      3:40.91   
  Viktor Hansson  1998      30.02  1:02.42      4:43.33   
                     
25  Göteborg Lag 1  1999  Göteborg Sim            4:48.48   
  Sherman Cheng  1999      36.20  1:14.91      1:14.91   
  Philip Borgström Bishop  1999      35.67  1:17.26      2:32.17   
  Alex Phu  2000      33.51  1:16.37      3:48.54   
  Sixten Björkner  1998      26.07  59.94      4:48.48   
                     
26  Karlskrona SS  1998  Karlskrona Simsällskap            4:49.69   
  Viktor Cado  1999      36.70  1:17.57      1:17.57   
  Elias Kromnow  1999      34.93  1:16.60      2:34.17   
  Fredrik Hjalmarsson  1998      29.80  1:09.59      3:43.76   
  Alexander Ström  1998      29.85  1:05.93      4:49.69   
                     
Södertörns SS  1998  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
Täby S Lag 2  1998  Täby Sim            DSQ   
  Isak Alin  1999      34.47  1:11.51      1:11.51   
  Mattin Zarrabi  1998      35.96        2:29.86   
  Tobias Fernandez  1999              3:39.73   
                     
                     
 
Gren 12, 4X100m Medley P 16-17, Finaler 17 år och yngre 
17 år och yngre: Jönköpings SS 3:59.08 2012 FM: Jönköpings SS 3:59.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            4:02.84   
  Samuel Törnqvist  1997      30.21  1:01.62      1:01.62   
  Alexander Ozerov  1996      31.11  1:08.33      2:09.95   
  Markus Fürst  1996      25.92  56.63      3:06.58   
  Gustav Frödeberg  1997      26.12  56.26      4:02.84   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            4:02.97   
  Efrem Ghirmai  1996      30.18  1:02.42      1:02.42   
  Otto Schippert  1996      31.74  1:09.13      2:11.55   
  Filip Dolk  1996      27.39  58.46      3:10.01   
  Fabian Steen  1996      24.99  52.96      4:02.97   
                     
Mölndals ASS  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:04.89   
  Karl Zimmerman  1998      31.52  1:06.27      1:06.27   
  Christopher Havton  1997      32.15  1:08.10      2:14.37   
  Patrik Löfgren  1996      26.80  58.26      3:12.63   
  Isak Eliasson  1996      24.87  52.26      4:04.89   
                     
SK Laxen  1996  Simklubben Laxen            4:05.09   
  Gustav Norberg-Pettersson  1996      30.74  1:04.21      1:04.21   
  Alfred Bjärudd  1996      30.01  1:05.44      2:09.65   
  Teodor Widerberg  1998      27.01  1:00.03      3:09.68   
  André Idoffsson  1997      25.48  55.41      4:05.09   
                     
Täby S Lag 1  1997  Täby Sim            4:10.87   
  Oskar Ericsson  1997      29.50  1:01.32      1:01.32   
  David Kruthammar  1997      32.10  1:09.53      2:10.85   
  William Åberg  1997      29.39  1:04.00      3:14.85   
  Shervin Ghahestani  1997      26.02  56.02      4:10.87   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1996  Helsingborgs Simsällskap            4:12.14   
  Pontus Wallin  1996      31.27  1:04.42      1:04.42   
  Axel Andersson  1996      33.55  1:12.82      2:17.24   
  Cruiz Llupa  1997      27.69  59.65      3:16.89   
  Oskar Nilsson  1997      26.48  55.25      4:12.14   
                     
Stockholmspolisens SIF  1996  Stockholmspolisens Sim IF            4:12.17   
  Michail Papantoniou  1997      29.59  1:01.94      1:01.94   
  Alexander Gabri  1997      32.90  1:11.73      2:13.67   
  Joen Brynnel  1996      27.12  58.35      3:12.02   
  Marcus Svensson  1997      28.12  1:00.15      4:12.17   
                     
Linköpings ASS  1996  Linköpings Allmänna SS            4:12.58   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      29.78  1:04.11      1:04.11   
  Carl Norlander  1997      32.62  1:10.06      2:14.17   
  Daniel Olsson  1996      27.59  1:00.72      3:14.89   
  Oskar Johnsson  1996      27.34  57.69      4:12.58   
                     
SK Elfsborg  1996  Simklubben Elfsborg            4:12.62   
  Georg Hess  1996      30.96  1:04.47      1:04.47   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      32.12  1:08.42      2:12.89   
  William Reinholdsson  1997      27.90  1:02.04      3:14.93   
  Casper Eriksson  1996      27.67  57.69      4:12.62   
                     
10  Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:13.78   
  Axel Podéus  1997      33.06  1:08.40      1:08.40   
  Marcus Forsgren  1996      30.68  1:06.86      2:15.26   
  Alexander Frost  1997      27.64  1:00.17      3:15.43   
  David Josefsson  1997      27.21  58.35      4:13.78   
                     
11  Uddevalla S  1996  Uddevalla Sim            4:14.02   
  Simon Wanna  1996      32.75  1:08.34      1:08.34   
  Noa Koch  1996      31.47  1:07.35      2:15.69   
  Kalle Svensson  1997      28.00  1:02.02      3:17.71   
  Simon Bodestig  1996      26.60  56.31      4:14.02   
                     
12  Ängelholms SS  1996  Ängelholms Simsällskap            4:15.11   
  Oskar Hanstål  1999      34.07  1:11.47      1:11.47   
  Viktor Kertes  1996      31.96  1:08.44      2:19.91   
  Joel Knutsson  1997      27.60  59.71      3:19.62   
  Daniel Kertes  1999      26.56  55.49      4:15.11   
                     
13  Anderstorps SS  1997  Anderstorps Simsällskap            4:15.43   
  Henry Kerman  1997      32.04  1:06.56      1:06.56   
  Alexander Bogesten  1997      33.26  1:12.21      2:18.77   
  Markus Malm  1997      27.49  59.06      3:17.83   
  Gustaf Mild  1997      27.38  57.60      4:15.43   
                     
14  Höganäs SS  1997  Höganäs Simsällskap            4:16.05   
  Eric Schollin  1997      30.78  1:03.53      1:03.53   
  Mika Persson  1998      32.81  1:11.75      2:15.28   
  Erik Boström  1997      28.88  1:02.69      3:17.97   
  Victor Möller  1996      26.93  58.08      4:16.05   
                     
15  Spårvägens SF  1996  Spårvägens Simförening            4:16.17   
  Tobias Henriksson  1996      31.49  1:04.68      1:04.68   
  Arvid Kjellén  1998      34.09  1:13.66      2:18.34   
  Anton Lüning  1996      27.13  1:01.17      3:19.51   
  Mattias Freiholtz  1996      26.48  56.66      4:16.17   
                     
16  Kalmar SS  1996  Kalmar Simsällskap            4:16.53   
  Mattias Evaldsson  1997      29.78  1:02.77      1:02.77   
  Robin Fröstberg  1996      32.56  1:09.71      2:12.48   
  Jacob Olsson  1998      30.17  1:05.65      3:18.13   
  Kristoffer Loo  1997      28.02  58.40      4:16.53   
                     
17  SK Sydsim  1996  Simklubben Sydsim            4:17.88   
  Jonas Andersson  1996      30.11  1:02.98      1:02.98   
  Philip Thornberg  1996      33.48  1:12.97      2:15.95   
  Marcos Cerutti  1997      28.79  1:03.16      3:19.11   
  Erik Nilsson  1996      27.32  58.77      4:17.88   
                     
18  Västerås SS  1996  Västerås Simsällskap            4:18.15   
  Gustaf Dahlman  1997      31.24  1:04.01      1:04.01   
  Lukas Steiner  1998      35.25  1:15.27      2:19.28   
  Max Östberg  1996      27.79  1:00.25      3:19.53   
  Gunnar Granlund  1996      27.79  58.62      4:18.15   
                     
19  Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            4:19.17   
  Emil Dahlberg  1997      32.56  1:08.10      1:08.10   
  Benjamin Dzihic  1997      31.55  1:08.52      2:16.62   
  Jakob Westrin  1996      28.49  1:04.85      3:21.47   
  Dominik Jackiewicz  1996      27.07  57.70      4:19.17   
                     
20  Skuru IK  1996  Skuru Idrottsklubb            4:20.13   
  Martin Jareman  1996      33.14  1:09.57      1:09.57   
  Hannes Hjärne  1997      33.18  1:12.88      2:22.45   
  Tim Filipsson  1996      27.74  1:01.61      3:24.06   
  Axel Bååthe  1997      26.56  56.07      4:20.13   
                     
21  Malmö KK  1996  Malmö Kappsimningsklubb            4:21.08   
  Anton Andersson  1997      34.12  1:11.13      1:11.13   
  Jakob Helman  1996      33.09  1:10.78      2:21.91   
  Simon Karlsson  1997      28.68  1:03.64      3:25.55   
  Filip Bivesand  1997      26.65  55.53      4:21.08   
                     
22  SK Hajen  1996  Simklubben Hajen            4:21.65   
  Petter Fredriksson  1997      29.70  1:01.89      1:01.89   
  Martin Rogmark  1996      33.00  1:11.77      2:13.66   
  Marcus Henriksson  1997      29.75  1:08.31      3:21.97   
  Felix Midlöv  1998      27.84  59.68      4:21.65   
                     
23  Upsala S  1997  Upsala Simsällskap            4:22.49   
  Edmon Torosyan  1997      32.73  1:08.56      1:08.56   
  Sean Johansson  1997      35.29  1:15.35      2:23.91   
  Nathaniel Jousefi  1997      28.23  1:00.80      3:24.71   
  Leon Lindström  1996      26.81  57.78      4:22.49   
                     
24  Jönköpings SS  1996  Jönköpings Simsällskap            4:23.39   
  David Larsson  1996      31.56  1:05.66      1:05.66   
  Daniel Forndal  1997      33.63  1:11.53      2:17.19   
  Jakob Clemedtson  1996      28.00  1:03.76      3:20.95   
  Jakob Henningsson  1999      29.41  1:02.44      4:23.39   
                     
25  Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            4:28.98   
  Simon Sundfors  1996      35.44  1:13.69      1:13.69   
  Oskar Örne  1999      35.69  1:17.17      2:30.86   
  Anton Johansson  1996      27.67  1:00.95      3:31.81   
  David Zachrisson  1996      26.79  57.17      4:28.98   
                     
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Flickor, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés SK Triton 
15 år: Ida Mattsson (1985) 4:21.10 2000 FM: Ida Eriksen 4:30.60 Järfälla S 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Elsa Ericsson 4:24.80 Täby S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:08.78  2:21.87  3:32.53    4:39.63   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:08.39  2:20.38  3:32.13    4:40.28   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:08.51  2:20.72  3:32.84    4:42.45   
Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    1:08.46  2:21.37  3:33.01    4:42.72   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim    1:05.65  2:18.21  3:32.14    4:44.49   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    1:08.63  2:22.02  3:35.65    4:47.23   
Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    1:07.87  2:22.52  3:38.16    4:49.18   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    1:07.72  2:21.63  3:37.34    4:52.74   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Flickor, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés SK Triton 
15 år: Ida Mattsson (1985) 4:21.10 2000 FM: Ida Eriksen 4:30.60 Järfälla S 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Elsa Ericsson 4:24.80 Täby S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:03.86  2:11.33  3:19.36    4:26.71   
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim    1:03.66  2:11.69  3:20.80    4:29.22   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.77  2:12.94  3:21.91    4:30.69   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.44  2:15.70  3:27.20    4:37.72   
Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    1:05.86  2:17.94  3:32.41    4:44.87   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    1:06.56  2:19.66  3:33.92    4:45.23   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim    1:05.85  2:18.60  3:33.76    4:47.69   
My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    1:06.63  2:20.53  3:36.85    4:53.40   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Ida Matsson (1985) 4:21.01 1998 FM: Alba Forés SK Triton 
15 år: Ida Mattsson (1985) 4:21.10 2000 FM: Ida Eriksen 4:30.60 Järfälla S 
16 - 17 år: Ann Berglund (1984) 4:20.99 2000 FM: Elsa Ericsson 4:24.80 Täby S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:03.89  2:11.69  3:19.33    4:26.94   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:04.47  2:13.69  3:23.01    4:28.62   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:04.11  2:12.91  3:21.28    4:28.67   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:05.18  2:14.39  3:23.17    4:29.51   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:04.50  2:13.40  3:22.29    4:29.65   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    1:03.88  2:13.12  3:22.20    4:31.03   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.89  2:16.01  3:27.42    4:38.80   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:05.02  2:15.93  3:28.12    4:39.62   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Eric Hindrup 55.05 Malmö KK 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Daniel Forndal 54.46 Jönköpings SS 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Emil Gustavsson 53.20 Jönköpings SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    25.70        53.43  Sum-Sim rekord 
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    26.81        55.35   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    26.94        56.25   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    27.57        57.11   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    27.85        57.32   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    27.16        57.33   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.99        58.18   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    29.33        1:00.00   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Pojkar, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Eric Hindrup 55.05 Malmö KK 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Daniel Forndal 54.46 Jönköpings SS 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Emil Gustavsson 53.20 Jönköpings SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.29        53.56   
Filip Grimberg  1998  Hultsfreds Simsällskap    25.82        54.14   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.29        54.16   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    26.85        55.82   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.82        55.98   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    27.65        56.09   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    27.19        56.35   
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.17        56.49   
                     
 
Gren 14, 100m Frisim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Johan Johansson (1991) 54.43 2005 FM: Eric Hindrup 55.05 Malmö KK 
15 år: Oscar Ekström (1994) 52.88 2009 FM: Daniel Forndal 54.46 Jönköpings SS 
16 - 17 år: Måns Hjelm (1992) 51.29 2009 FM: Emil Gustavsson 53.20 Jönköpings SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.70        52.62   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.70        52.71   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.42        52.89   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    25.95        53.64   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.97        53.74   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.09        53.81   
Joen Brynnel  1996  Stockholmspolisens Sim IF    26.31        54.39   
Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    25.76        54.51   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Flickor, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sophie Hansson 1:14.02 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Johanna Andersson 1:14.66 Ängelholms SS 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Lina Westerlund 1:13.51 Upsala S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.90        1:14.41   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    35.97        1:15.57   
Sandra Lendt  2000  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.24        1:16.43   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    36.57        1:16.91   
Ellen Sandberg  1999  S71    37.05        1:18.23   
Victoria Jönsson  1999  S71    37.00        1:18.70   
Klara Andersson  2000  Ängelholms Simsällskap    37.46        1:18.73   
Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    37.09        1:18.80   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Flickor, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sophie Hansson 1:14.02 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Johanna Andersson 1:14.66 Ängelholms SS 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Lina Westerlund 1:13.51 Upsala S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.13        1:11.21   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.87        1:12.81   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.10        1:14.59   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.46        1:15.79   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    36.01        1:16.34   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Ran    36.62        1:17.85   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    36.61        1:18.24   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.21        1:20.05   
                     
 
Gren 15, 100m Bröstsim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Sophie Hansson (1998) 1:12.51 2011 FM: Sophie Hansson 1:14.02 HS 
15 år: Hanna Westrin (1991) 1:11.19 2006 FM: Johanna Andersson 1:14.66 Ängelholms SS 
16 - 17 år: Hanna Westrin (1991) 1:09.32 2007 FM: Lina Westerlund 1:13.51 Upsala S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    33.22        1:10.18   
Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    34.72        1:12.85   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.87        1:13.01   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    33.83        1:13.22   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    34.93        1:13.48   
Milana Salih  1997  Väsby Simsällskap    34.51        1:13.57   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.81        1:14.32   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    35.40        1:14.60   
                     
 
Gren 16, 200m Medley Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: William Lulek 2:20.69 Skuru IK 
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Petter Fredriksson 2:14.46 SK Hajen 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Adam Ackerstierna 2:08.42 SK Ena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    29.46  1:08.62  1:48.10    2:18.80   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.14  1:09.17  1:46.94    2:20.68   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    31.05  1:08.09  1:52.54    2:24.02   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    31.11  1:07.52  1:50.96    2:24.26   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    29.13  1:08.54  1:51.92    2:24.46   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    30.97  1:10.04  1:52.67    2:27.63   
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    30.78  1:07.60  1:53.23    2:27.84   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 200m Medley Pojkar, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: William Lulek 2:20.69 Skuru IK 
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Petter Fredriksson 2:14.46 SK Hajen 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Adam Ackerstierna 2:08.42 SK Ena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.79  1:05.33  1:45.89    2:16.03   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    28.81  1:02.38  1:45.12    2:16.74   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.49  1:03.92  1:45.02    2:17.28   
Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.30  1:05.99  1:47.73    2:20.10   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    29.14  1:06.65  1:48.33    2:20.49   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    31.24  1:08.25  1:52.46    2:24.28   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.66  1:08.96  1:52.41    2:25.43   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 16, 200m Medley Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:13.94 2006 FM: William Lulek 2:20.69 Skuru IK 
15 år: Linus Junefelt (1992) 2:12.59 2007 FM: Petter Fredriksson 2:14.46 SK Hajen 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 2:06.39 2011 FM: Adam Ackerstierna 2:08.42 SK Ena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.36  1:00.34  1:37.90    2:08.67   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.40  1:01.42  1:39.08    2:09.63   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    29.96  1:02.21  1:39.84    2:10.37   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.01  1:03.30  1:40.83    2:12.40   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    29.25  1:04.99  1:43.92    2:13.48   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    28.17  1:03.19  1:42.59    2:13.86   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.59  1:03.57  1:44.04    2:15.71   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.80  1:03.65  1:44.35    2:15.77   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Flickor, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Elin Podéus 2:20.29 Norrköpings KK 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 2:14.87 2013 FM: Jonna Dahlberg 2:21.03 SK Neptun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.33  1:09.32  1:46.69    2:23.95   
Ellen Sandberg  1999  S71    32.72  1:10.37  1:50.11    2:29.51   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    32.95  1:11.29  1:51.07    2:30.06   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.62  1:12.64  1:51.81    2:30.31   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.92  1:09.63  1:48.81    2:30.32   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    33.44  1:12.58  1:54.23    2:34.77   
Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    34.90  1:15.12  1:57.74    2:39.07   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.04  1:12.67  1:57.31    2:45.55   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
15 år och yngre: Mikaela Laurén (1976) 2:17.29 1991 FM: Elin Podéus 2:20.29 Norrköpings KK 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 2:14.87 2013 FM: Jonna Dahlberg 2:21.03 SK Neptun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.10  1:02.38  1:38.14    2:14.11  Sum-Sim rekord 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.60  1:05.34  1:41.25    2:17.38   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.69  1:05.99  1:42.46    2:19.02   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.30  1:07.36  1:44.81    2:23.67   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.23  1:09.06  1:47.55    2:26.45   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.87  1:10.29  1:48.47    2:26.86   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.84  1:09.04  1:47.94    2:27.01   
Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.54  1:09.22  1:48.75    2:30.03   
                     
 
Gren 18, 1500m Frisim Pojkar, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 16:17.44 2006 FM: Carl Norlander 16:40.77 LASS 
16 - 17 år: Adam Paulsson (1995) 15:59.92 2012 FM: Adam Paulsson 15:59.92 SK Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Victor Johansson  1998  Nässjö SLS    1:03.38  2:10.33  3:17.07  4:24.26  16:35.34   
          5:30.98  6:38.04  7:45.53  8:52.77     
          9:59.83  11:06.67  12:13.16  13:19.28     
          14:25.71  15:32.28         
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.77  2:11.05  3:18.70  4:25.31  16:43.83   
          5:32.95  6:39.42  7:46.69  8:53.50     
          10:00.73  11:07.84  12:15.24  13:23.20     
          14:30.84  15:38.45         
Cebastian Christensen  1998  Trelleborgs Simsällskap    1:01.68  2:07.30  3:13.86  4:20.75  16:44.76   
          5:28.01  6:36.67  7:44.19  8:52.16     
          10:00.38  11:07.95  12:15.95  13:24.60     
          14:33.08  15:42.36         
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:02.66  2:10.35  3:19.04  4:27.46  17:04.86   
          5:35.95  6:44.47  7:53.20  9:01.87     
          10:10.95  11:20.17  12:29.51  13:38.94     
          14:48.14  15:57.43         
Elliot Sodemann  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.56  2:11.31  3:20.46  4:30.48  17:38.08   
          5:41.27  6:52.54  8:03.73  9:15.39     
          10:26.95  11:38.79  12:50.88  14:03.18     
          15:15.76  16:27.28         
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:07.95  2:20.20  3:32.52  4:44.42  17:51.20   
          5:56.15  7:07.68  8:19.58  9:31.23     
          10:42.84  11:53.41  13:05.03  14:16.80     
          15:29.16  16:41.26         
Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.22  2:14.12  3:24.69  4:35.73  17:55.28   
          5:47.97  7:01.08  8:15.20  9:28.89     
          10:41.57  11:55.28  13:09.44  14:22.29     
          15:33.55  16:46.46         
Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:08.08  2:20.46  3:33.05  4:44.72  17:56.12   
          5:57.77  7:09.87  8:22.58  9:34.51     
          10:46.48  11:58.95  13:11.19  14:23.75     
          15:36.06  16:47.55         
Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:06.53  2:19.10  3:31.79  4:45.23  18:08.95   
          5:59.42  7:12.89  8:26.87  9:39.89     
          10:53.98  12:06.96  13:20.02  14:33.71     
          15:46.89  16:59.53         
10  Christian Norberg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    1:08.82  2:22.62  3:36.88  4:52.34  18:27.92   
          6:07.27  7:22.87  8:37.56  9:52.19     
          11:06.87  12:20.84  13:34.85  14:48.26     
          16:01.90  17:16.38         
11  Odhin Brynnel  1998  Simklubben Neptun    1:05.97  2:19.68  3:33.26  4:46.20  18:35.08   
          6:00.38  7:14.45  8:29.58  9:45.63     
          11:02.17  12:16.92  13:33.42  14:48.85     
          16:04.61  17:21.52         
12  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:09.40  2:24.07  3:39.71  4:54.25  18:46.70   
          6:11.27  7:25.57  8:42.22  9:59.26     
          11:14.73  12:31.03  13:47.19  15:03.13     
          16:19.62  17:35.18         
13  Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    1:08.79  2:23.76  3:38.67  4:54.87  18:47.31   
          6:11.09  7:27.34  8:43.17  9:59.62     
          11:15.75  12:32.11  13:48.22  15:04.89     
          16:21.18  17:37.12         
14  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:08.37  2:22.37  3:37.04  4:53.02  18:56.56   
          6:09.71  7:25.58  8:44.63  10:01.35     
          11:18.76  12:35.04  13:52.89  15:10.01     
          16:28.09  17:43.68         
15  Joel Mörck  1999  S71    1:09.24  2:25.23  3:41.60  4:59.36  19:12.39   
          6:16.57  7:34.65  8:52.88  10:10.23     
          11:28.23  12:46.54  14:02.86  15:19.86     
          16:37.53  17:56.63         
16  Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    1:13.13  2:32.62  3:52.63  5:10.75  19:38.47   
          6:29.81  7:47.58  9:05.98  10:24.51     
          11:43.75  13:03.23  14:23.33  15:43.83     
          17:03.54  18:22.04         
17  Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    1:08.05  2:26.16  3:46.17  5:07.55  20:03.42   
          6:29.83  7:49.12  9:10.52  10:32.24     
          11:53.21  13:13.28  14:34.99  15:58.04     
          17:21.76  19:25.12         
18  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:14.39  2:34.62  3:55.18  5:16.77  20:16.54   
          6:37.89  7:59.37  9:20.89  10:43.21     
          12:04.78  13:27.49  14:49.95  16:12.86     
          17:34.82  18:56.73         
19  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde    1:16.15  2:38.80  4:01.34  5:25.14  21:04.53   
          6:49.61  8:14.88  9:40.25  11:05.47     
          15:23.17  17:31.63  18:57.88  20:23.78     
                     
20  Alexander Ström  1998  Karlskrona Simsällskap    1:13.79  2:36.52  4:01.55  5:27.82  21:17.35   
          6:53.82  8:19.93  9:45.73  11:11.49     
          12:38.41  14:06.54  15:34.19  17:00.29     
          18:27.21  19:52.75         
                     
 
Gren 18, 1500m Frisim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 16:17.44 2006 FM: Carl Norlander 16:40.77 LASS 
16 - 17 år: Adam Paulsson (1995) 15:59.92 2012 FM: Adam Paulsson 15:59.92 SK Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:02.72  2:09.32  3:16.79  4:24.22  16:31.60   
          5:31.62  6:38.03  7:43.12  8:48.31     
          9:53.90  10:59.88  12:06.09  13:12.73     
          14:19.18  15:25.82         
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    1:02.70  2:09.41  3:16.89  4:24.34  16:43.86   
          5:31.97  6:38.46  7:45.37  8:52.86     
          10:00.42  11:08.22  12:16.13  13:23.79     
          14:32.09  15:39.58         
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:02.49  2:09.47  3:16.83  4:24.43  16:43.90   
          5:31.92  6:38.97  7:46.10  8:53.86     
          10:01.62  11:09.37  12:17.09  13:25.04     
          14:32.98  15:40.93         
Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:03.52  2:11.45  3:19.32  4:27.56  17:02.06   
          5:36.21  6:45.11  7:54.07  9:02.97     
          10:11.87  11:20.64  12:28.98  13:37.99     
          14:47.08  15:56.30         
Joen Brynnel  1996  Stockholmspolisens Sim IF    1:04.98  2:14.30  3:24.13  4:32.63  17:02.69   
          5:42.32  6:50.58  7:59.87  9:08.32     
          10:17.05  11:25.89  12:34.19  13:41.48     
          14:49.61  15:58.49         
Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.38  2:14.60  3:23.87  4:32.86  17:05.58   
          5:41.78  6:50.37  7:59.06  9:07.43     
          10:16.37  11:24.57  12:32.67  13:41.30     
          14:50.59  15:59.99         
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:02.17  2:08.86  3:16.96  4:25.03  17:05.98   
          5:33.64  6:42.62  7:52.04  9:01.61     
          10:11.60  11:21.30  12:31.19  13:41.53     
          14:51.87  16:01.68         
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    1:02.62  2:10.70  3:18.62  4:27.80  17:23.08   
          5:37.61  6:47.65  7:57.71  9:08.15     
          10:18.35  11:29.11  12:40.70  13:52.08     
          15:04.03  16:14.91         
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:06.87  2:17.85  3:27.87  4:38.24  17:25.34   
          5:48.43  6:58.03  8:07.71  9:17.91     
          10:28.34  11:38.56  12:48.31  13:58.48     
          15:08.33  16:17.94         
10  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:04.93  2:14.94  3:25.60  4:35.79  17:28.90   
          5:44.70  6:55.60  8:06.37  9:16.91     
          10:28.11  11:38.44  12:48.98  13:59.56     
          15:10.47  16:20.44         
11  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:03.76  2:13.18  3:23.70  4:34.42  17:35.63   
          5:46.02  6:56.54  8:07.79  9:19.42     
          10:30.88  11:42.10  12:54.04  14:05.95     
          15:16.60  16:27.27         
12  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    1:03.94  2:12.43  3:21.77  4:32.03  17:38.25   
          5:41.74  6:52.35  8:03.25  9:14.15     
          10:25.57  11:37.25  12:49.47  14:01.55     
          15:14.29  16:26.51         
13  Alexander Olsson  1996  Simklubben Poseidon    1:04.72  2:14.48  3:25.31  4:36.77  17:52.59   
          5:48.87  7:01.29  8:13.66  9:26.47     
          10:39.48  11:52.82  13:04.86  14:16.71     
          15:29.63  16:41.95         
14  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:06.92  2:16.10  3:26.65  4:38.78  17:52.67   
          5:50.77  7:02.88  8:15.51  9:28.27     
          10:41.01  11:53.46  13:06.19  14:19.23     
          15:31.87  16:44.72         
15  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:06.60  2:17.61  3:29.29  4:41.36  18:08.12   
          5:54.63  7:07.88  8:21.71  9:36.10     
          10:50.69  12:03.54  13:17.86  14:31.51     
          15:45.39  16:58.40         
16  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:02.77  2:12.39  3:22.75  4:34.66  18:10.01   
          5:46.74  7:00.63  8:14.97  9:29.44     
          10:44.77  11:59.91  13:14.98  14:30.04     
          15:45.02  17:00.20         
17  Mattias Freiholtz  1996  Spårvägens Simförening    1:03.89  2:15.18  3:27.78  4:41.27  18:10.11   
          5:54.71  7:08.58  8:22.91  9:37.96     
          10:52.89  12:07.69  13:22.17  14:36.33     
          15:50.23  17:03.73         
18  Tom Hangård  1996  Simsällskapet Iden    1:06.97  2:19.50  3:31.63  4:45.87  18:27.29   
          5:59.84  7:14.51  8:28.94  9:43.40     
          10:58.65  12:13.86  13:28.79  14:44.28     
          15:59.97  17:14.51         
19  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    1:08.39  2:23.40  3:39.16  4:55.63  18:27.84   
          6:13.14  7:29.18  8:45.03  9:58.33     
          11:11.32  12:24.48  13:37.75  14:51.83     
          16:05.58  17:19.76         
20  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    1:05.69  2:18.17  3:32.56  4:47.98  18:34.66   
          6:03.28  7:18.45  8:34.55  9:50.16     
          11:06.04  12:21.06  13:36.57  14:51.91     
          16:06.76  17:22.50         
21  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    1:04.53  2:17.83  3:32.83  4:48.74  18:36.60   
          6:04.60  7:20.12  8:36.51  9:53.06     
          11:09.03  12:24.92  13:39.80  14:54.50     
          16:09.50  17:24.16         
Isac Troell  1997  Föreningen Sim Team Engelholm            DNF   
                     
                     
                     
                     
 
Gren 19, 4X100m Medley F 15 o y, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Helsingborgs S 4:25.64 2011 FM: Kalmar SS 4:31.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Järfälla S  1998  Järfälla Simsällskap            4:33.51   
  Josefine Almvret  1999      33.89  1:10.74      1:10.74   
  Malin Atran  1998      35.29  1:16.29      2:27.03   
  Isabelle Hanson  1998      31.41  1:06.46      3:33.49   
  Emma Rotstam  1998      28.92  1:00.02      4:33.51   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:33.66   
  Moa Holmkvist  1999      34.34  1:12.22      1:12.22   
  Sophie Hansson  1998      34.10  1:13.03      2:25.25   
  Matilda Weiler  1998      30.89  1:07.95      3:33.20   
  Johanna Palmkvist  1999      29.14  1:00.46      4:33.66   
                     
Falu Simsällskap Lag 1  1998  Falu Simsällskap            4:39.44   
  Julia Nordlund  1998      34.51  1:10.76      1:10.76   
  Hanna Tinnerholm  1999      37.83  1:21.19      2:31.95   
  Elin Svärd  1998      30.45  1:06.43      3:38.38   
  Sandra Lundqvist  1998      29.63  1:01.06      4:39.44   
                     
Västerås SS  1998  Västerås Simsällskap            4:40.11   
  Victoria Åberg  2001      35.70  1:11.88      1:11.88   
  Hannah Brunzell  2001      35.93  1:17.47      2:29.35   
  Andréa Persson  1999      31.76  1:09.85      3:39.20   
  Lina Berggren  1998      29.39  1:00.91      4:40.11   
                     
Kalmar SS  1998  Kalmar Simsällskap            4:42.97   
  Linnea Wranå  1998      32.50  1:06.38      1:06.38   
  Isabella Hong  1998      41.36  1:27.01      2:33.39   
  Ellen Lindeby  1999      31.93  1:09.49      3:42.88   
  Miranda Arvidsson  1998      28.77  1:00.09      4:42.97   
                     
Linköpings ASS Lag 1  1998  Linköpings Allmänna SS            4:44.25   
  Lovisa Lampi  1999      35.71  1:14.08      1:14.08   
  Alma Fransson  1999      37.12  1:19.45      2:33.53   
  Elin Elm  1998      31.77  1:10.17      3:43.70   
  Emma Magnusson  1998      28.75  1:00.55      4:44.25   
                     
S 71 Lag 1  1998  S71            4:45.19   
  Rebecca Berggren-Nylund  1999      36.57  1:14.10      1:14.10   
  Victoria Jönsson  1999      37.04  1:19.81      2:33.91   
  Ellen Sandberg  1999      31.93  1:08.57      3:42.48   
  Knar Mikael  1999      30.58  1:02.71      4:45.19   
                     
Danderyds S  1998  Danderyds Sim            4:45.33   
  Louise Halldén  1998      35.00  1:11.31      1:11.31   
  Alice Sundberg  1999      39.62  1:24.14      2:35.45   
  Ida Österman  1998      30.94  1:06.70      3:42.15   
  Frida Berglund  1998      29.90  1:03.18      4:45.33   
                     
SK Strängnäs Frisimmare  1998  SK Strängnäs Frisimmare            4:48.23   
  Emma Bergkvist  2000      35.40  1:13.89      1:13.89   
  Amanda Hyllbrant  1999      39.13  1:25.18      2:39.07   
  Anna Eriksson  1999      31.47  1:08.22      3:47.29   
  Lisa Eriksson  1998      29.50  1:00.94      4:48.23   
                     
10  Väsby SS Lag 1  1998  Väsby Simsällskap            4:49.49   
  Kajsa Sparrman  1999      35.97  1:14.18      1:14.18   
  Emma Wahlund  1998      35.17  1:14.42      2:28.60   
  Hanne Melin Romstad  1999      33.82  1:13.05      3:41.65   
  Sofia Björnfot  1998      32.22  1:07.84      4:49.49   
                     
11  Höganäs SS  2001  Höganäs Simsällskap            4:49.96   
  Elin Widén  1998      36.62  1:15.61      1:15.61   
  Maja Johansson  1999      38.12  1:21.37      2:36.98   
  Ida Liljeqvist  1999      30.86  1:07.90      3:44.88   
  Thelma Jöhncke  1999      30.79  1:05.08      4:49.96   
                     
12  SK Elfsborg  1998  Simklubben Elfsborg            4:50.17   
  Tilda Öman  2000      35.51  1:10.93      1:10.93   
  Alice Palmkvist  2000      38.61  1:23.06      2:33.99   
  Linnéa Fahlberg  1998      33.22  1:11.77      3:45.76   
  Emelie Melin  2000      30.83  1:04.41      4:50.17   
                     
13  Spårvägens SF Lag 1  1998  Spårvägens Simförening            4:50.22   
  Elin Grenholm  1999      35.70  1:14.87      1:14.87   
  Julia Nilsson  1999      37.57  1:21.95      2:36.82   
  Emma Sundstedt  1998      30.86  1:09.49      3:46.31   
  Emma Garmelius  1999      30.26  1:03.91      4:50.22   
                     
14  SK Neptun  1998  Simklubben Neptun            4:53.31   
  Isabelle Wrejde  1999      37.25  1:16.83      1:16.83   
  Alexandra Nilsson  1998      35.80  1:16.43      2:33.26   
  Sara Andersson  2000      34.18  1:13.30      3:46.56   
  Caroline Wallenborg  2000      31.24  1:06.75      4:53.31   
                     
15  Helsingborgs S Lag 2  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:54.83   
  Johanna Söderberg  1999      36.37  1:13.55      1:13.55   
  Alicia Lundblad  2001      39.78  1:23.91      2:37.46   
  Mimmi Hallbäck  1998      32.58  1:11.18      3:48.64   
  Tekla Rosell  1998      31.61  1:06.19      4:54.83   
                     
16  Mölndals ASS  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:55.30   
  Linn Rehnberg  1998      36.74  1:15.40      1:15.40   
  Amanda Magnusson  1999      38.72  1:23.34      2:38.74   
  Alice Lindhé  1999      32.04  1:13.23      3:51.97   
  Marta Qvirist  1998      30.65  1:03.33      4:55.30   
                     
17  Stockholmspolisens SIF  1998  Stockholmspolisens Sim IF            4:55.75   
  Danute Kacinskas  1998      35.55  1:11.95      1:11.95   
  Jessica Berg  1998      38.36  1:22.15      2:34.10   
  Ida Pettersson  1999      32.56  1:12.31      3:46.41   
  Hermella Alem  2000      33.04  1:09.34      4:55.75   
                     
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            DSQ   
  Amanda Strömdahl  2000      36.74  1:16.50      1:16.50   
  Caroline Korssell  1999              2:39.72   
                     
                     
 
Gren 20, 4X100m Medley F 16-17, Finaler 17 år och yngre 
16 - 17 år: SK Neptun 4:22.76 2012 FM: SK Neptun 4:22.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1996  Väsby Simsällskap            4:20.47  Sum-Sim rekord 
  Jaqueline Hippi  1996      32.60  1:06.40      1:06.40   
  Milana Salih  1997      33.72  1:13.99      2:20.39   
  Agnes Wiiand  1997      28.41  1:02.04      3:22.43   
  Emma Sjösten  1996      27.78  58.04      4:20.47   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1996  Helsingborgs Simsällskap            4:24.97   
  Josefine Möller  1996      35.32  1:12.62      1:12.62   
  Mari Louise Tran  1997      34.13  1:13.25      2:25.87   
  Louise Hansson  1996      27.35  59.36      3:25.23   
  Rebecca Nilsson  1996      28.13  59.74      4:24.97   
                     
Spårvägens SF Lag 1  1996  Spårvägens Simförening            4:29.43   
  Malin Wallén  1997      35.08  1:11.10      1:11.10   
  Jessica Billquist  1996      32.89  1:10.48      2:21.58   
  Ida Edin  1996      30.68  1:07.64      3:29.22   
  Lovisa Malmgren  1997      28.47  1:00.21      4:29.43   
                     
Kalmar SS  1996  Kalmar Simsällskap            4:31.23   
  Josefin Lewton  1997      31.65  1:05.39      1:05.39   
  Tilda Lindgren  1997      34.31  1:14.20      2:19.59   
  Sara Rasmussen  1997      30.67  1:08.58      3:28.17   
  Klara Ohlson  1997      30.13  1:03.06      4:31.23   
                     
SK Triton  1996  Simklubben Triton            4:31.32   
  Ida Borg  1997      35.30  1:11.86      1:11.86   
  Lina Wingren  1996      35.02  1:15.69      2:27.55   
  Fanny Andersson  1997      30.86  1:05.91      3:33.46   
  Alba Forés  1998      28.15  57.86      4:31.32   
                     
Jönköpings SS  1996  Jönköpings Simsällskap            4:36.89   
  Johanna Pettersson  1996      33.30  1:07.89      1:07.89   
  Stina Victoria Nordberg  1996      36.78  1:20.76      2:28.65   
  Alma Thormalm  1996      29.86  1:06.81      3:35.46   
  Emelia Karlsson  1997      29.17  1:01.43      4:36.89   
                     
Väsby SS Lag 2  1996  Väsby Simsällskap            4:37.06   
  Emelie Bäck  1996      33.65  1:07.84      1:07.84   
  Josefin Lantz  1996      36.19  1:18.80      2:26.64   
  Isabell Kjellberg  1997      32.32  1:09.36      3:36.00   
  Tove Sparrman  1996      28.76  1:01.06      4:37.06   
                     
SS Iden  1996  Simsällskapet Iden            4:37.67   
  Linnéa Månsson  1996      33.02  1:08.85      1:08.85   
  Jenny Christensson  1996      36.70  1:18.87      2:27.72   
  Amanda Hörberg-Zdanowski  1996      31.64  1:08.69      3:36.41   
  Cecilia Boman  1996      29.20  1:01.26      4:37.67   
                     
Mölndals ASS  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:37.68   
  My Janzén  1997      34.56  1:11.93      1:11.93   
  Ulrika Krüger  1996      36.65  1:18.87      2:30.80   
  Ulrika Holm  1996      30.70  1:06.18      3:36.98   
  Johanna Åberg  1997      29.09  1:00.70      4:37.68   
                     
Norrköpings KK  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:37.68   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      33.45  1:10.12      1:10.12   
  Sara Wallberg  1999      35.96  1:17.26      2:27.38   
  Elin Podéus  1997      30.43  1:07.46      3:34.84   
  Anna Grundmark  1997      30.02  1:02.84      4:37.68   
                     
11  Göteborgs S  1997  Göteborg Sim            4:38.66   
  Alfhild Kristensson  1999      34.49  1:10.99      1:10.99   
  Viktoria Reinhold  1996      35.10  1:16.25      2:27.24   
  Inez Kristensson  1997      31.59  1:08.44      3:35.68   
  Amanda Janzon  1997      30.33  1:02.98      4:38.66   
                     
12  Malmö KK Lag 1  1996  Malmö Kappsimningsklubb            4:40.04   
  Amanda Granborg  1999      34.50  1:10.98      1:10.98   
  Jenny Thalin  1997      39.37  1:24.50      2:35.48   
  Cassandra Tran  1997      29.75  1:04.13      3:39.61   
  Andrea Gustafsson  1996      28.72  1:00.43      4:40.04   
                     
13  S02  1996  Simklubben S 02            4:40.17   
  Hanna Gebart  2000      36.30  1:14.31      1:14.31   
  Lina Berg  1996      34.03  1:14.38      2:28.69   
  Johanna Andersson  1996      31.55  1:09.60      3:38.29   
  Erica Dahlgren  1997      29.38  1:01.88      4:40.17   
                     
14  Södertälje SS  1996  Södertälje Simsällskap            4:40.26   
  Hilma Ramdén  2000      34.71  1:13.49      1:13.49   
  Erica Christensen  1997      35.74  1:17.85      2:31.34   
  Alida Ramdén  1997      30.41  1:06.97      3:38.31   
  Olivia Sjöblom  1997      28.03  1:01.95      4:40.26   
                     
15  Täby S Lag 1  1996  Täby Sim            4:41.14   
  Hanna Sangfelt  1997      35.40  1:13.24      1:13.24   
  Emelie Johansson  1996      35.98  1:16.19      2:29.43   
  Anna Sandäng  1996      30.38  1:08.46      3:37.89   
  Pauline Korssell  1997      29.54  1:03.25      4:41.14   
                     
16  Uddevalla S  1996  Uddevalla Sim            4:42.19   
  Hilda Andersson  1999      35.59  1:14.39      1:14.39   
  Johanna Niklasson  1996      34.25  1:15.01      2:29.40   
  Amanda Andersson  1996      31.08  1:08.57      3:37.97   
  Matilda Larsson  1998      30.65  1:04.22      4:42.19   
                     
17  Kungälvs SS  1996  Kungälvs Simsällskap            4:46.27   
  Josephine Nielsen-Fernandes  1996      34.12  1:11.19      1:11.19   
  Isabelle Avenius  1996      35.18  1:17.13      2:28.32   
  Christin Heina  1996      31.32  1:09.29      3:37.61   
  Isabella Brogren  1999      32.72  1:08.66      4:46.27   
                     
18  Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            4:47.66   
  Maja Bollbring  1999      35.26  1:12.78      1:12.78   
  Hanna Öberg  2000      37.91  1:21.40      2:34.18   
  Frida Hedlund  1999      32.39  1:12.40      3:46.58   
  Tilda Blick  1996      28.85  1:01.08      4:47.66   
                     
                     
 
Gren 21, 400m Medley Pojkar, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Carl Norlander 4:47.55 LASS 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Adam Paulsson 4:43.70 SK Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:07.93  2:18.47  3:40.98    4:46.78   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:04.55  2:20.40  3:46.74    4:52.34   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:07.52  2:22.47  3:46.10    4:52.55   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:07.24  2:22.86  3:52.07    4:59.36   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.27  2:25.23  3:54.17    4:59.69   
Jonathan Havton  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.50  2:24.44  3:58.52    5:03.62   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.22  2:29.40  3:57.10    5:03.96   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:06.44  2:29.00  4:02.09    5:12.90   
                     
 
Gren 21, 400m Medley Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
15 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:42.94 2007 FM: Carl Norlander 4:47.55 LASS 
16 - 17 år: Erik Persson (1994) 4:28.59 2011 FM: Adam Paulsson 4:43.70 SK Elfsborg 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:01.39  2:12.35  3:31.48    4:34.95   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    1:03.84  2:18.02  3:37.84    4:41.51   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:02.39  2:15.97  3:39.31    4:42.33   
Max Östberg  1996  Västerås Simsällskap    1:02.87  2:17.76  3:38.46    4:43.05   
Christopher Havton  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.42  2:19.43  3:40.22    4:46.14   
Erik Boström  1997  Höganäs Simsällskap    1:04.45  2:20.75  3:43.90    4:48.64   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.36  2:19.73  3:44.03    4:49.99   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    1:07.61  2:22.82  3:44.21    4:50.26   
                     
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Flickor, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alba Forés 1:05.83 SK Triton 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 FM: Agnes Wiiand 1:03.54 Väsby SS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertand 1:02.62 Skövde SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    30.43        1:05.92   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    30.91        1:06.08   
Ellen Sandberg  1999  S71    31.09        1:06.45   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.34        1:06.64   
Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    31.53        1:06.80   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    31.64        1:08.40   
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.45        1:08.63   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    32.31        1:08.98   
                     
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Flickor, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alba Forés 1:05.83 SK Triton 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 FM: Agnes Wiiand 1:03.54 Väsby SS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertand 1:02.62 Skövde SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.32        1:04.39   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.21        1:05.38   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.31        1:05.63   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.44        1:06.60   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim    31.05        1:07.04   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    30.98        1:08.12   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    32.96        1:08.73   
Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    33.36        1:10.20   
                     
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 57.66 2007 FM: Alba Forés 1:05.83 SK Triton 
15 år: Louise Hansson (1996) 1:01.87 2011 FM: Agnes Wiiand 1:03.54 Väsby SS 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.19 2011 FM: Céline Bertand 1:02.62 Skövde SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.14        1:01.60   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.38        1:02.76   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.25        1:03.62   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.26        1:04.28   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    30.49        1:04.99   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.61        1:05.52   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    30.22        1:05.84   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.79        1:05.97   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Pojkar, Finaler 14 år och yngre 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Eric Hinderup 1:03.47 Malmö KK 
15 år: Axel Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Petter Fredriksson 1:00.48 SK Hajen 
16 - 17 år: Axel Pettersson (1995) 57.33 2012 FM: Axel Pettersson 57.33 Jönköpings SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    30.78        1:02.83   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    31.77        1:05.10   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    32.54        1:05.76   
Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    32.53        1:06.03   
Alexander Hedre  1999  Simklubben Lödde    32.36        1:07.03   
Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    32.48        1:07.26   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    33.56        1:07.58   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.03        1:07.64   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Pojkar, Finaler 15 år 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Eric Hinderup 1:03.47 Malmö KK 
15 år: Axel Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Petter Fredriksson 1:00.48 SK Hajen 
16 - 17 år: Axel Pettersson (1995) 57.33 2012 FM: Axel Pettersson 57.33 Jönköpings SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.62        1:02.07   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.02        1:02.14   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    30.37        1:02.83   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    30.63        1:03.32   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    31.04        1:04.55   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    32.45        1:05.34   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    31.41        1:05.47   
Steven Angelo Larsson  1998  Trollhättans Simsällskap    32.39        1:07.85   
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Pojkar, Finaler 16 - 17 år 
14 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 1:00.49 2006 FM: Eric Hinderup 1:03.47 Malmö KK 
15 år: Axel Pettersson (1995) 1:00.34 2010 FM: Petter Fredriksson 1:00.48 SK Hajen 
16 - 17 år: Axel Pettersson (1995) 57.33 2012 FM: Axel Pettersson 57.33 Jönköpings SS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.87        58.58   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.26        1:00.20   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.76        1:00.42   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.43        1:00.57   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    30.15        1:01.22   
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    29.48        1:01.70   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    30.58        1:02.58   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    30.42        1:02.61   
                     
 
Gren 24, 200m Frisim Flickor, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 2:03.98 2007 FM: Alba Forés 2:08.76 SK Triton 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 2:02.65 2012 FM: Louise Hansson 2:02.65 Helsingborgs S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.77  1:01.12  1:34.00    2:06.38   
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim    30.51  1:02.69  1:36.02    2:08.62   
Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    30.21  1:02.41  1:36.23    2:09.17   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    31.08  1:03.80  1:37.76    2:11.00   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.33  1:04.92  1:39.99    2:13.46   
Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    31.71  1:05.58  1:41.39    2:14.36   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    31.49  1:06.05  1:41.20    2:14.72   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    32.03  1:05.98  1:41.32    2:14.98   
                     
 
Gren 24, 200m Frisim Flickor, Finaler 16 - 17 år 
15 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 2:03.98 2007 FM: Alba Forés 2:08.76 SK Triton 
16 - 17 år: Louise Hansson (1996) 2:02.65 2012 FM: Louise Hansson 2:02.65 Helsingborgs S 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.40  1:00.83  1:32.96    2:05.00   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.07  1:01.80  1:34.33    2:05.62   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.13  1:01.84  1:34.16    2:05.72   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    29.88  1:02.15  1:35.16    2:08.53   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    30.09  1:02.30  1:35.76    2:09.09   
Hanna Cronqvist  1996  Trelleborgs Simsällskap    30.18  1:02.38  1:36.19    2:09.99   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.23  1:03.14  1:36.89    2:10.43   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    30.09  1:03.28  1:38.18    2:11.83   
                     
 
Gren 25, 200m Bröstsim Pojkar, Finaler 15 år och yngre 
15 år och yngre: Anton Lagerqvist (1991) 2:24.48 2006 FM: Benjamin Dzihic 2:32.57 Sundsval 
16 - 17 år: Johannes Skagius (1995) 2:17.52 2012 FM: Johannes Skagius 2:17.52 Sundsvall 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    33.36  1:10.76  1:49.48    2:27.62   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.19  1:12.09  1:50.90    2:29.82   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    34.95  1:13.78  1:55.64    2:37.62   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    34.98  1:14.30  1:56.48    2:38.73   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    35.55  1:15.86  1:58.22    2:40.11   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    35.00  1:15.22  1:58.29    2:41.56   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    36.80  1:18.21  1:59.32    2:41.57   
Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap            DSQ