Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:46  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Kortedala Bingo 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Ängelholm Mix Ängelholms Simsällskap      1:55.12  
 Hanna Rosvall 2000   31.30    31.30  
 Daniel Kertes 1999   30.00    1:01.30  
 Emil Davidsson 1990   26.53    1:27.83  
 Lina Rosvall 1997   27.29    1:55.12  
           
Mass 1 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap      1:55.17  
 Christoffer Carlsen 1992   26.38    26.38  
 Pär Börjeson 1998   30.91    57.29  
 Ulrika Holm 1996   28.89    1:26.18  
 Tova Olsson 2001   28.99    1:55.17  
           
Nkk Mix 2 Norrköpings Kappsimningsklubb      1:57.13  
 Hampus Lovinge 1998   28.58    28.58  
 Anton Jansson 1992   28.92    57.50  
 Elin Podéus 1997   28.19    1:25.69  
 Josefine Härdelin 2001   31.44    1:57.13  
           
Strängnäs SS Mix Lag 1 1990 Strängnäs Simsällskap      1:57.37  
 Hampus Ny 1990   29.21    29.21  
 Pontus Lindholm 1994   31.24    1:00.45  
 Jennifer Schwartz 1994   29.41    1:29.86  
 My Linday 1993   27.51    1:57.37  
           
Lass Lag 1 1990 Linköpings Allmänna SS      1:57.53  
 Albert Askmalm 2000   30.75    30.75  
 Alma Fransson 1999   34.70    1:05.45  
 Oscar Ekström 1994   24.69    1:30.14  
 Daniela Kindstrand 1997   27.39    1:57.53  
           
Mass Mix 2 Mölndals Allmänna Simsällskap      1:57.76  
 Karl Zimmerman 1998   29.95    29.95  
 Patrik Löfgren 1996   30.42    1:00.37  
 Isabelle Höstman 1990   27.97    1:28.34  
 Linnéa Lundborg 2000   29.42    1:57.76  
           
Nkk Mix 1 Norrköpings Kappsimningsklubb      1:59.41  
 Stefan Stojmenovic 1993   26.43    26.43  
 Sara Wallberg 1999   34.05    1:00.48  
 Victor Lovinge 2000   32.53    1:33.01  
 Rebecca Diaz-Nilsson 1996   26.40    1:59.41  
           
Lag 1 Nässjö SLS      1:59.44  
 Erika Åkesson 2000   33.06    33.06  
 William Myrlander 1997   32.29    1:05.35  
 Victor Johansson 1998   26.77    1:32.12  
 Annie Myrlander 1995   27.32    1:59.44  
           
Eskilstuna Simklubb Lag 1 1995 Eskilstuna Simklubb      2:01.61  
 Alexander Kotevski 1994   28.67    28.67  
 Eldin Kadic 1999   32.46    1:01.13  
 Nelly Neuman 1996   29.97    1:31.10  
 Josefin Zetterberg 2000   30.51    2:01.61  
           
10 Polisen Mix 99 Stockholmspolisens Sim IF      2:01.70  
 Michail Papantoniou 1997   27.11    27.11  
 Lovisa Heldring 1995   35.69    1:02.80  
 Jessica Berg 1998   30.89    1:33.69  
 Pontus Jonsson 2000   28.01    2:01.70  
           
11 Varberg Mixed 1 Varberg Sim      2:02.03  
 Rasmus Ekelöf 1995   28.85    28.85  
 Anton Dahlgren 1999   33.74    1:02.59  
 Nike Kruners 1996   29.09    1:31.68  
 Linnea Dunberg 2000   30.35    2:02.03  
           
12 Göteborg Lag1 1990 Göteborg Sim      2:02.65  
 Joakim Kling 1991   28.55    28.55  
 Viktoria Reinhold 1996   33.59    1:02.14  
 Philip Borgström Bishop 1999   29.86    1:32.00  
 Daniella Fallenhag 2000   30.65    2:02.65  
           
13 S02 Mix Simklubben S 02      2:03.05  
 Alexander Dimcevski 1995   28.48    28.48  
 Lina Berg 1996   33.49    1:01.97  
 Jesper Böhn 1998   31.03    1:33.00  
 Hanna Gebart 2000   30.05    2:03.05  
           
14 SK Laxen 1 1993 Simklubben Laxen      2:03.28  
 Gustav Norberg-Pettersson 1996   28.99    28.99  
 Fanny Nilsson 1998   35.84    1:04.83  
 Ida Pettersson 1993   30.75    1:35.58  
 Dennis Dukic 2000   27.70    2:03.28  
           
15 Kss Mix 1993 Karlskrona Simsällskap      2:03.42  
 Sanna Westerberg 1998   34.38    34.38  
 Elias Kromnow 1999   33.87    1:08.25  
 Andreas Hjalmarsson 1994   26.04    1:34.29  
 Tea Gladher 2000   29.13    2:03.42  
           
16 Göteborg Lag2 1989 Göteborg Sim      2:03.90  
 Linnéa Bielicz 1994   30.74    30.74  
 Andrea Reinhold 2001   38.55    1:09.29  
 Alexander Triantafillou 1997   27.30    1:36.59  
 Eric Björkner 1998   27.31    2:03.90  
           
17 Mass Mix 3 Mölndals Allmänna Simsällskap      2:04.20  
 Joel Eliasson 1998   31.74    31.74  
 Amanda Magnusson 1999   36.56    1:08.30  
 Joachim Bratt 1995   25.51    1:33.81  
 Ida Swegmark 2000   30.39    2:04.20  
           
18 Strängnäs SS Mix Lag 2 1992 Strängnäs Simsällskap      2:04.96  
 Madeleine Svensson 1997   34.86    34.86  
 Andreas Westerlund 1996   32.84    1:07.70  
 Johan Edebrink 1996   28.66    1:36.36  
 Frida Idesten 1995   28.60    2:04.96  
           
19 Eskilstuna Simklubb Lag 2 1995 Eskilstuna Simklubb      2:05.38  
 Axel Brorsson 1996   29.49    29.49  
 Christofer Röbech 1994   30.80    1:00.29  
 Ida Asplund 1999   33.09    1:33.38  
 Amanda Kullman 2000   32.00    2:05.38  
           
20 SK Laxen 2 1995 Simklubben Laxen      2:05.95  
 Teodor Widerberg 1998   29.39    29.39  
 Gunnar Widerberg 2000   35.74    1:05.13  
 Ida Laurén 1994   31.13    1:36.26  
 Emma Walander 1999   29.69    2:05.95  
           
21 Varberg Mixed 2 Varberg Sim      2:10.43  
 Robin Sandgren 1997   31.04    31.04  
 Gustav Andersson 1994   34.37    1:05.41  
 Ebba Hultgren 2000   33.22    1:38.63  
 Matilda Pettersson 1999   31.80    2:10.43  
           
22 Vestbyen 1 Mixed Vestbyen IL      2:17.13  
 Thea Ilstad 1999   37.34    37.34  
 Ådne Viken Refseth 1997   35.61    1:12.95  
 Thomas Johansen 1999   35.21    1:48.16  
 Nora Kristine Rasmussen 1999   28.97    2:17.13  
           
Eskilstuna Simklubb Lag 3 1997 Eskilstuna Simklubb      DNS  
          
          
          
        DNS  
           
Nkk Mix 3 Norrköpings Kappsimningsklubb      DSQ  
           
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 16:46 
 
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:14  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Försök 0 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap  29.44 1:01.00 1:34.37  2:07.24  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  30.14 1:02.55 1:35.80  2:08.38  
Sofia Lindholm 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.09 1:03.64 1:36.27  2:08.74  
Michelle Franzén 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.74 1:03.64 1:36.71  2:09.21  
Sofia Svensson 1993 Skövde Simsällskap  30.64 1:03.76 1:37.52  2:11.01 Deltar ej i final 
Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim  30.15 1:03.07 1:36.95  2:11.20  
Emma Sundstedt 1998 Spårvägens Simförening  30.33 1:03.77 1:37.89  2:11.54  
Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02  29.88 1:02.52 1:37.25  2:12.27  
Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.72 1:05.01 1:38.90  2:12.60  
10 Elvira Andersen 1995 Markaryds Simsällskap  31.04 1:04.61 1:39.00  2:12.67  
11 Nike Kruners 1996 Varberg Sim  30.66 1:03.94 1:38.99  2:12.92  
12 Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.43 1:04.55 1:38.93  2:13.47  
13 Caroline Johansson 1992 Skövde Simsällskap  30.90 1:04.85 1:39.76  2:13.93  
14 Isabel Svensson 1989 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.90 1:06.26 1:41.50  2:15.12  
15 Tilde Lundmark 1995 Simklubben S 02  31.32 1:05.23 1:40.47  2:15.14  
16 Linnea Magnusson 1996 Linköpings Allmänna SS  30.85 1:04.48 1:39.28  2:15.30  
17 Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim  30.54 1:04.18 1:40.82  2:15.69  
18 Daniela Kindstrand 1997 Linköpings Allmänna SS  31.11 1:05.73 1:40.90  2:16.10  
19 Freja Ingelstam 1994 Stockholmspolisens Sim IF  31.58 1:06.07 1:41.96  2:17.01  
20 Amanda Janzon 1997 Göteborg Sim  31.83 1:06.40 1:42.35  2:17.80  
21 Gina Hvarfvenius 1997 Kungsbacka Simsällskap  32.11 1:07.68 1:42.97  2:17.87  
22 Ayleen Burt 1997 Stockholmspolisens Sim IF  31.49 1:06.34 1:42.76  2:17.97  
23 Amanda Andersson 1996 Uddevalla Sim  31.71 1:06.17 1:42.27  2:17.98  
24 Ida Pettersson 1999 Stockholmspolisens Sim IF  31.70 1:07.21 1:43.40  2:18.55  
25 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap  32.31 1:08.45 1:44.33  2:18.71  
26 Marta Qvirist 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.99 1:06.86 1:43.34  2:18.94  
27 Johanna Åberg 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.41 1:05.93 1:42.11  2:19.02  
28 Annie Myrlander 1995 Nässjö SLS  31.44 1:06.15 1:43.29  2:19.04  
29 Ebba Engström 1995 Eskilstuna Simklubb  30.95 1:05.34 1:41.77  2:19.17  
30 Malin Wallén 1997 Spårvägens Simförening  32.31 1:08.51 1:43.60  2:19.33  
31 Lovisa Malmgren 1997 Spårvägens Simförening  31.67 1:06.71 1:43.21  2:19.42  
32 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS  32.36 1:07.84 1:43.85  2:19.46  
33 Rebecca Berggren-Nylund 1999 S71  32.06 1:07.63 1:43.89  2:19.59  
34 Elin Palmqvist 1995 Varberg Sim  31.81 1:06.88 1:43.89  2:20.20  
35 Johanna Johnsson 1997 Älmhults Simsällskap  32.00 1:06.90 1:43.89  2:20.64  
36 Matilda Larsson 1998 Uddevalla Sim  32.14 1:07.51 1:44.18  2:20.93  
37 Elin Thörner 1998 Säffle Simsällskap  32.57 1:08.53 1:44.60  2:21.04  
38 Emilia Andreasson 1996 S71  31.42 1:06.98 1:44.60  2:21.40  
39 Elin Elm 1998 Linköpings Allmänna SS  32.27 1:08.78 1:45.13  2:21.43  
40 Sofia Bergkvist 1995 Stockholmspolisens Sim IF  32.39 1:07.68 1:44.40  2:21.63  
41 Amanda Magnusson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.50 1:08.33 1:45.23  2:22.06  
42 Julia Bellvik 1996 Simklubben S 02  31.55 1:06.83 1:44.33  2:22.07  
43 Josefina Widerström 1994 Simklubben Poseidon  31.95 1:08.12 1:46.24  2:22.23  
44 My Janzén 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.91 1:07.46 1:44.81  2:22.40  
45 Klara Wallenbro 1997 Spårvägens Simförening  31.93 1:08.37 1:45.24  2:22.42  
46 Hanna Helin-Nilsson 1997 Simklubben 1970  31.84 1:08.06 1:46.40  2:22.97  
47 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap  33.32 1:09.99 1:47.57  2:23.11  
48 Frida Bladin 1993 Simklubben S 02  31.44 1:06.70 1:44.89  2:23.15  
49 Anna Grundmark 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  32.19 1:08.44 1:46.46  2:23.34  
50 Danute Kacinskas 1998 Stockholmspolisens Sim IF  32.33 1:08.78 1:46.52  2:23.35  
51 Nelly Neuman 1996 Eskilstuna Simklubb  32.32 1:08.47 1:46.00  2:23.42  
52 Tilda Öman 2000 Simklubben Elfsborg  33.56 1:11.14 1:48.98  2:24.39  
53 Antonia Prior 1999 Nässjö SLS  31.83 1:08.45 1:47.20  2:24.85  
54 Alice Lindhé 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.99 1:11.61 1:49.84  2:25.45  
55 Elin Löfving 1997 Eskilstuna Simklubb  32.62 1:09.68 1:48.44  2:25.78  
55 Matilda Kewenter 1997 Göteborg Sim  33.24 1:09.71 1:48.13  2:25.78  
57 Elin Gurander 1995 Simklubben S 02  32.99 1:09.34 1:47.17  2:25.96  
58 Irma Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  33.63 1:10.38 1:47.88  2:26.19  
59 Elsa Johansson 1998 Simklubben S 02  32.71 1:09.67 1:48.84  2:26.36  
60 Ive Johansson 1998 Filipstads Simklubb  32.61 1:09.66 1:48.54  2:26.63  
61 Ida Laurén 1994 Simklubben Laxen  32.95 1:09.61 1:48.05  2:26.66  
62 Hanna Eriksson 1999 Nässjö SLS  32.15 1:09.37 1:48.09  2:27.36  
63 Rebecka Greberg 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.88 1:09.57 1:48.13  2:27.99  
64 Caroline Adlerborn 1998 Spårvägens Simförening  33.69 1:11.58 1:50.94  2:28.18  
65 Thilda Larsson 1999 Simklubben Vänersborg  32.26 1:09.69 1:49.32  2:28.36  
66 Malin Nilsson 1995 Trollhättans Simsällskap  33.25 1:10.61 1:49.47  2:28.37  
67 Sanna Sköld 1993 Grums Simsällskap  33.27 1:09.93 1:49.59  2:28.45  
68 Nina Bring 1999 Spårvägens Simförening  33.71 1:10.55 1:49.86  2:28.84  
69 Sophie Eliasson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.05 1:12.17 1:52.08  2:29.19  
70 Josefine Pålsson 1999 Simklubben Laxen  34.22 1:12.16 1:51.65  2:29.34  
71 Isabelle Hoverberg 1996 Kungsbacka Simsällskap  34.34 1:11.79 1:50.99  2:29.68  
72 Emilia Hoseth 2000 Lørenskog-Rælingen KK  33.59 1:11.95 1:51.07  2:29.80  
73 Mathilda Janzon 1998 Göteborg Sim  33.21 1:10.96 1:50.96  2:29.91  
74 Elvira Källberg 1997 Kungsbacka Simsällskap  34.33 1:12.57 1:51.90  2:30.07  
75 Elise Wallén 1998 Skövde Simsällskap  34.18 1:12.40 1:51.70  2:30.13  
76 Amanda Knudsen 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.96 1:13.06 1:52.87  2:33.49  
77 Linnea Kobel 1996 Varberg Sim  33.21 1:12.04 1:53.30  2:35.72  
78 Vendela Vicko 1997 Spårvägens Simförening  33.68 1:12.48 1:54.13  2:37.26  
Emma Magnusson 1998 Linköpings Allmänna SS      DNF  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:14 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:05  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 3, 200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Scanmaskin 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  28.22 59.08 1:31.02  2:02.61  
Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap  29.46 1:00.93 1:32.80  2:04.58  
Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim  29.68 1:01.81 1:33.77  2:05.73  
Michelle Franzén 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.77 1:01.91 1:34.25  2:06.87  
Erica Dahlgren 1997 Simklubben S 02  29.60 1:01.53 1:34.75  2:08.03  
Sofia Lindholm 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  30.40 1:02.67 1:35.60  2:08.29  
Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.04 1:04.42 1:37.85  2:11.79  
Emma Sundstedt 1998 Spårvägens Simförening  31.27 1:05.80 1:41.78  2:18.52  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:05 
 
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:14  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS  25.25    52.21  
Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  26.06    53.16  
Gustav Eriksson 1994 Kungsbacka Simsällskap  26.10    53.71  
Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS  26.04    53.78  
Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  25.81    53.95  
Joakim Q Hammarlind 1993 Stockholmspolisens Sim IF  26.07    53.96  
Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap  26.45    54.18 Deltar ej i final 
Kristofer Hägg 1987 Skövde Simsällskap  26.48    54.72  
Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap  26.43    54.82  
10 Sebastian Karlsson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb  26.00    55.01  
11 Filip Holmqvist 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap  26.81    55.23  
12 Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  26.84    55.65  
13 Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap  26.66    55.98  
14 Henrik Podéus 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb  26.97    56.19  
15 Mathias Petrusson 1993 Kungälvs Simsällskap  26.96    56.36  
16 Andreas Hjalmarsson 1994 Karlskrona Simsällskap  27.40    56.41  
17 Mikael Blum 1995 Simklubben Laxen  27.51    56.42  
18 Erik Öjstedt 1995 Ängelholms Simsällskap  27.42    56.70  
19 Hampus Ny 1990 Strängnäs Simsällskap  26.86    56.73  
20 Christoffer Roos 1995 Ängelholms Simsällskap  27.31    57.18  
21 Alexander Kotevski 1994 Eskilstuna Simklubb  27.05    57.25  
22 Christoffer Källén 1993 Simklubben 1970  27.23    57.62  
23 Sebastian Pettersson 1994 Kungälvs Simsällskap  28.51    57.69  
24 Nils Montalva 1993 Simklubben S 02  27.88    57.73  
25 Mikael Lagging 1995 Göteborg Sim  28.42    58.91  
26 Martin Lundberg 1995 Eskilstuna Simklubb  28.15    59.04  
27 Kim Myrlander 1991 Nässjö SLS  28.86    59.55  
28 Emil Davidsson 1990 Ängelholms Simsällskap  28.32    59.59  
29 David Magnusson 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb  28.23    59.68  
30 Rasmus Ekelöf 1995 Varberg Sim  28.20    1:00.35  
           
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Isak Eliasson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  26.02    53.50 Deltar ej i final 
Piotr Ludwiczak 1996 Lørenskog-Rælingen KK  26.10    54.54  
Michail Papantoniou 1997 Stockholmspolisens Sim IF  27.02    55.94  
Carl Norlander 1997 Linköpings Allmänna SS  27.24    56.23  
Elias Gausel 1996 Simklubben S 02  27.09    56.51  
Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap  27.73    56.60  
Mattias Freiholtz 1996 Spårvägens Simförening  27.21    57.25  
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  27.42    57.92  
Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS  27.52    58.14  
10 Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS  27.67    58.22  
11 Axel Brorsson 1996 Eskilstuna Simklubb  27.75    58.74  
12 Tobias Henriksson 1996 Spårvägens Simförening  28.06    58.82  
13 André Idoffsson 1997 Simklubben Laxen  27.57    59.06  
14 Alexander Triantafillou 1997 Göteborg Sim  27.87    59.16  
15 Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap  28.84    59.19  
16 Anton Lüning 1996 Spårvägens Simförening  27.82    59.51  
17 David Josefsson 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  28.33    59.66  
18 Marcus Alexandersson 1997 S77 Stenungsund  28.18    59.71  
19 Timmie Rydberg 1996 Simklubben Laxen  28.60    59.85  
20 William Reinholdsson 1997 Simklubben Elfsborg  29.39    59.96  
21 Alfred Ahlberg 1996 Karlskrona Simsällskap  28.54    59.98  
22 Tobias Josefsson 1997 Kungälvs Simsällskap  28.89    1:00.00  
23 Erik Skogfors 1996 Eskilstuna Simklubb  28.69    1:00.06  
23 Simon Bodestig 1996 Uddevalla Sim  28.08    1:00.06  
25 Robin Sandgren 1997 Varberg Sim  28.80    1:00.15  
26 Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim  29.13    1:00.54  
27 Axel Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.46    1:00.99  
28 Oliver Freiholtz 1997 Spårvägens Simförening  29.02    1:01.06  
29 Joel Severin 1997 Spårvägens Simförening  29.84    1:01.25  
30 Johan Staflund 1997 Skövde Simsällskap  29.21    1:01.39  
31 Erik Panzar 1996 Göteborg Sim  29.93    1:02.14  
32 David Holm-Reise 1997 Spårvägens Simförening  30.30    1:02.60  
33 Sebastian Paling 1997 Simklubben S 02  30.06    1:03.12  
34 Kristoffer Wallenbro 1997 Spårvägens Simförening  29.79    1:03.15  
35 Rasmus Källén 1996 Simklubben 1970  30.19    1:03.29  
36 Anton Karlsson 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.38    1:03.44  
37 Kristoffer Larsson 1997 Varabygdens Simsällskap  30.34    1:04.76  
Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      DSQ  
           
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap  27.43    55.63  
Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  27.46    56.65  
Victor Johansson 1998 Nässjö SLS  27.35    57.34  
Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägens Simförening  27.36    57.42  
Arvid Kjellén 1998 Spårvägens Simförening  27.78    57.80  
Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  27.92    58.61 Deltar ej i final 
Matthias Sandström-Karlsson 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  28.09    59.01  
Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.48    59.24  
Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens Sim IF  28.14    59.40  
10 Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap  28.59    59.42  
11 Calle Lindroth 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  28.30    59.51  
12 Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb  27.74    59.52  
13 Alexander Löfqvist 1999 Oskarshamns Simsällskap  29.23    59.76  
14 Aron Qvirist 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.26    59.78  
15 Oscar Brohammer 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.90    1:00.81  
16 Oskar Örne 1999 Kungsbacka Simsällskap  29.04    1:00.93  
17 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb  29.61    1:01.06  
18 Jesper Böhn 1998 Simklubben S 02  29.14    1:01.20  
19 Fredrik Hjalmarsson 1998 Karlskrona Simsällskap  29.02    1:01.26  
20 Erik Nicklasson 1998 Oskarshamns Simsällskap  29.39    1:01.59  
21 Sebastian Runqvist 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.49    1:01.76  
22 Mårten Petersson 1998 Simklubben Laxen  29.79    1:02.12  
23 Karl Zimmerman 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  29.66    1:02.16  
24 Daniel Börjesson 1999 S77 Stenungsund  29.51    1:02.19  
25 Fabian Persson 1998 Simklubben Laxen  30.74    1:02.47  
26 Eric Björkner 1998 Göteborg Sim  29.62    1:02.56  
27 Samuel Rudqvist 1999 Trollhättans Simsällskap  30.10    1:02.89  
28 Philip Bergstedt 1998 Alingsås SLS  30.45    1:03.06  
29 Joel Eliasson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  30.26    1:03.14  
30 Christian Norberg 1998 Stockholmspolisens Sim IF  30.47    1:03.29  
31 Pontus Staudinger 1998 Skövde Simsällskap  30.02    1:03.44  
32 Eldin Kadic 1999 Eskilstuna Simklubb  30.59    1:03.85  
33 Marko Biscevic 1998 Eskilstuna Simklubb  30.26    1:04.15  
34 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap  30.58    1:04.42  
35 Jonathan Ekelund 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  30.72    1:04.43  
36 Martin Andersson 1998 Uddevalla Sim  30.39    1:04.81  
37 Alexander Granberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.58    1:04.88  
38 Stefan Biscevic 1998 Eskilstuna Simklubb  31.84    1:06.26  
39 Alexander Ström 1998 Karlskrona Simsällskap  31.32    1:06.82  
           
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Albert Askmalm 2000 Linköpings Allmänna SS  28.98    1:00.20  
Dennis Dukic 2000 Simklubben Laxen  30.59    1:03.93  
David Wollersjö 2000 Alingsås SLS  30.73    1:04.49  
Tobias Åberg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.19    1:05.80  
Pontus Jonsson 2000 Stockholmspolisens Sim IF  32.05    1:06.28  
Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg  31.91    1:06.63  
Max Ström 2000 Uddevalla Sim  32.42    1:07.40  
Alex Phu 2000 Göteborg Sim  32.55    1:07.77  
Albin Edvardsson 2000 Alingsås SLS  33.39    1:09.39  
10 William Kerman 2001 Anderstorps Simsällskap  33.46    1:09.40  
11 Alexander Lemos Thaler 2000 Kungsbacka Simsällskap  33.06    1:09.53  
12 Oskar Robertsson 2000 Uddevalla Sim  33.08    1:09.65  
13 André Gregursen 2001 Lørenskog-Rælingen KK  33.13    1:10.03  
14 Gunnar Widerberg 2000 Simklubben Laxen  33.25    1:10.05  
15 Leander West Furumo 2000 Lørenskog-Rælingen KK  33.18    1:10.58  
16 Sigurd Åröen 2000 Lørenskog-Rælingen KK  33.53    1:10.63  
17 Albin Staaf 2000 Linköpings Allmänna SS  33.41    1:10.68  
18 Max Engström 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb  33.78    1:11.16  
19 Ted Niklasson 2001 Karlsborgs Simklubb  34.58    1:11.79  
20 Carl Friberg 2000 Linköpings Allmänna SS  33.02    1:11.81  
21 Daniel Någård 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.33    1:12.03  
22 Erik Josefson 2000 Varberg Sim  33.99    1:12.10  
23 Sam Taheri 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.56    1:12.21  
24 Filip Johansson 2000 Kungälvs Simsällskap  33.72    1:13.59  
25 Naevid Kiasat 2001 Linköpings Allmänna SS  34.21    1:14.33  
26 Viktor Sjöström 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.40    1:14.42  
27 Viktor Syrén 2000 Eskilstuna Simklubb  34.55    1:14.70  
28 Elias Andersson 2000 Simklubben Alingsås  34.59    1:15.66  
29 Markus Börjesson 2001 S77 Stenungsund  37.34    1:16.19  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:14 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:05  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Oscar Ekström 1994 Linköpings Allmänna SS  23.76    49.51  
Christoffer Carlsen 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  23.99    50.86  
Gustav Eriksson 1994 Kungsbacka Simsällskap  24.36    51.42  
Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  24.86    51.48  
Pontus Palmqvist 1991 Linköpings Allmänna SS  24.35    51.82  
Joakim Q Hammarlind 1993 Stockholmspolisens Sim IF  25.83    53.31  
Kristofer Hägg 1987 Skövde Simsällskap  25.50    53.74  
Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap  25.93    54.85  
           
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Piotr Ludwiczak 1996 Lørenskog-Rælingen KK  24.82    51.88  
Elias Gausel 1996 Simklubben S 02  25.94    53.31  
Carl Norlander 1997 Linköpings Allmänna SS  25.85    53.37  
Michail Papantoniou 1997 Stockholmspolisens Sim IF  25.53    53.45  
Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap  26.60    54.95  
Mattias Freiholtz 1996 Spårvägens Simförening  26.72    55.65  
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  26.74    55.90  
Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS  26.39    56.58  
           
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap  26.37    53.71  
Victor Johansson 1998 Nässjö SLS  26.44    54.66  
Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägens Simförening  26.46    54.85  
Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  26.80    55.36  
Matthias Sandström-Karlsson 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  27.19    56.57  
Arvid Kjellén 1998 Spårvägens Simförening  27.37    56.68  
Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  27.70    57.20  
Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens Sim IF  27.84    57.65  
           
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Devello 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Albert Askmalm 2000 Linköpings Allmänna SS  28.52    58.68  
Dennis Dukic 2000 Simklubben Laxen  29.25    1:01.04  
David Wollersjö 2000 Alingsås SLS  29.82    1:02.40  
Tobias Åberg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  30.12    1:03.33  
Pontus Jonsson 2000 Stockholmspolisens Sim IF  30.71    1:03.95  
Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg  31.40    1:04.98  
Max Ström 2000 Uddevalla Sim  31.40    1:05.95  
Alex Phu 2000 Göteborg Sim  31.95    1:05.97  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:05 
 
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:14  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Andrea Bengtsson 1991 Göteborg Sim  34.93    1:13.69  
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.20    1:14.47  
Anna Kubicka 1989 Simklubben Laxen  34.95    1:16.36 Deltar ej i final 
Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  36.86    1:17.01  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  36.43    1:17.29  
Lovisa Heldring 1995 Stockholmspolisens Sim IF  36.41    1:19.29  
Emmeli Hansson 1995 Stockholmspolisens Sim IF  38.30    1:21.11  
Elvira Andersen 1995 Markaryds Simsällskap  38.54    1:21.23  
Agnes Ekfors-Elvin 1995 Simklubben Poseidon  38.63    1:21.97  
10 Josephine Runeke 1991 Simklubben Laxen  38.10    1:22.32  
11 Elin Kvarnemar 1995 Varberg Sim  38.82    1:23.31  
12 Elin Palmqvist 1995 Varberg Sim  39.47    1:23.97  
13 Caroline Just 1992 Eskilstuna Simklubb  38.98    1:24.35  
14 Elina Grape 1995 Skövde Simsällskap  41.06    1:26.10  
15 Klara Lundström 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  41.89    1:28.53  
16 Malin Nilsson 1995 Trollhättans Simsällskap  45.14    1:36.80  
17 Erica Fluur 1995 Simklubben 1970  46.62    1:38.94  
           
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Jessica Billquist 1996 Spårvägens Simförening  34.30    1:12.99  
Isabelle Avenius 1996 Kungälvs Simsällskap  35.20    1:15.22  
Lina Rosvall 1997 Ängelholms Simsällskap  35.52    1:15.81  
Lina Berg 1996 Simklubben S 02  35.58    1:16.25  
Fanny Strömstedt 1996 Spårvägens Simförening  35.94    1:16.74  
Lovisa Malmgren 1997 Spårvägens Simförening  36.05    1:16.86  
Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim  36.26    1:17.14  
Johanna Niklasson 1996 Uddevalla Sim  35.50    1:17.20  
Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb  37.35    1:18.65  
10 Josephine Nielsen-Fernandes 1996 Kungälvs Simsällskap  36.73    1:20.70  
11 Emelie Gidlöf 1997 Linköpings Allmänna SS  37.27    1:21.39  
12 Ida Edin 1996 Spårvägens Simförening  38.76    1:21.53  
13 Hanna Cederholm 1997 Simklubben Laxen  37.60    1:21.58  
14 Ulrika Krüger 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  38.83    1:21.79  
15 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim  40.25    1:24.90  
16 Sophie Antonsson 1997 Kungälvs Simsällskap  39.53    1:25.62  
17 Annica Molin 1996 Kungsbacka Simsällskap  40.22    1:25.88  
18 Felicia Andersson 1997 Uddevalla Sim  38.69    1:25.97  
19 Linnea Kobel 1996 Varberg Sim  40.44    1:27.42  
20 Tina Njezic 1997 Karlskrona Simsällskap  40.58    1:27.61  
21 Erika Gardelin 1997 Spårvägens Simförening  40.01    1:27.86  
22 Hanna Wester 1997 Uddevalla Sim  42.27    1:27.91  
23 Josefin Company Ekberg 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  41.55    1:28.47  
24 Hanna Johansson 1997 Falköpings Simsällskap  40.97    1:28.78  
25 Mikaela Sigvardsson 1996 Spårvägens Simförening  41.17    1:28.84  
26 Elvira Trolltoft 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap  41.89    1:29.25  
27 Vilma Adolfsson 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  42.58    1:30.09  
28 Irma Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  43.14    1:30.37  
29 Amanda Johansson 1997 Trollhättans Simsällskap  42.80    1:31.09  
30 Sara Engström 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  43.80    1:31.99  
31 Aline Agnvall 1997 Spårvägens Simförening  43.31    1:32.24  
32 Josefine Kjellander 1997 Göteborg Sim  43.14    1:32.44  
33 Anna Gustafson 1997 Strängnäs Simsällskap  43.08    1:33.81  
34 Rebecca Lundgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  43.56    1:34.71  
35 Madeleine Bergqvist 1996 Simklubben 1970  45.52    1:37.80  
           
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  35.81    1:14.91  
Victoria Jönsson 1999 S71  37.79    1:20.36  
Fanny Nilsson 1998 Simklubben Laxen  38.61    1:20.64  
Alma Fransson 1999 Linköpings Allmänna SS  37.77    1:20.68  
Jessica Chen 1998 S71  38.53    1:22.02  
Rebecca Berggren-Nylund 1999 S71  39.13    1:23.25  
Julia Nilsson 1999 Spårvägens Simförening  39.24    1:25.79  
Ida Pettersson 1999 Stockholmspolisens Sim IF  41.02    1:25.84  
Ebba Nyman 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  40.48    1:26.71  
10 Ann-Kristin Karlsson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  40.55    1:26.94  
11 Sanna Lygnestrand 1999 Simklubben Alingsås  41.07    1:26.98  
12 Lisa Johansson 1998 Ängelholms Simsällskap  41.09    1:27.37  
13 Agnes Fährlin 1998 Spårvägens Simförening  40.12    1:27.57  
14 Sofie Klügel 1998 S71  39.07    1:27.66  
15 Elise Wallén 1998 Skövde Simsällskap  41.19    1:27.85  
16 Elsa Johansson 1998 Simklubben S 02  41.52    1:27.86  
17 Emma Dubo 1999 Simklubben Elfsborg  42.61    1:28.52  
18 Gabriella Sanftleben 1999 Uddevalla Sim  41.89    1:29.15  
19 Wilma Andersson 1998 Spårvägens Simförening  42.69    1:29.36  
20 Vanessa Phu 1998 Göteborg Sim  42.40    1:29.78  
21 Johanna Gunnarsson 1999 Göteborg Sim  43.34    1:31.12  
22 Linnéa Guldbrand 1999 Trollhättans Simsällskap  42.93    1:31.19  
23 Adina Eriksson 1999 Nässjö SLS  42.47    1:31.49  
24 Louise Johansson 1999 Simklubben 1970  42.49    1:31.50  
25 Elina Jonsson 1999 S71  42.82    1:31.52  
26 Moa Gustafsson 1999 Kungsbacka Simsällskap  42.40    1:31.56  
27 Nora Berglin 1998 Göteborg Sim  43.31    1:31.58  
28 Louise Grönborg 1999 Ängelholms Simsällskap  43.26    1:32.23  
29 Elin Grenholm 1999 Spårvägens Simförening  43.73    1:32.39  
30 Amanda Granlund 1999 Strängnäs Simsällskap  41.95    1:32.61  
31 Denise Persson 1998 Simklubben S 02  44.86    1:34.69  
32 Julia Johansson 1999 Uddevalla Sim  44.39    1:34.85  
33 Nina Rajovic 1998 Föreningen Ale Simmarna  44.98    1:35.05  
34 Madeleine Wanna 1999 Säffle Simsällskap  45.04    1:35.62  
35 Sara Ehrnberg 1999 Göteborg Sim  45.10    1:35.63  
36 Olivia Högstedt Petersén 1999 Stockholmspolisens Sim IF  45.78    1:35.67  
37 Matilda Hermansson 1999 Simklubben Alingsås  45.24    1:35.81  
38 Karolina Alvekrans 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  44.96    1:35.89  
39 Regina Borg Wermäng 1999 Simklubben S 02  45.75    1:38.23  
40 Emma Olsson 1998 Simklubben 1970  45.93    1:39.05  
           
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Linnea Dunberg 2000 Varberg Sim  39.13    1:23.02  
Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap  38.82    1:23.56  
Alice Palmkvist 2000 Simklubben Elfsborg  39.41    1:23.85  
Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb  39.68    1:25.28  
Tilda Öman 2000 Simklubben Elfsborg  42.06    1:26.96  
Emma Ivarsson 2000 Linköpings Allmänna SS  41.79    1:28.54  
Andrea Reinhold 2001 Göteborg Sim  40.80    1:28.83  
Linn Andersson 2000 Karlskrona Simsällskap  41.90    1:29.15  
Maja Engström 2000 Varberg Sim  42.35    1:29.71  
10 Micaela Jönsson 2001 S71  41.83    1:29.75  
11 Fanny Aronsson 2000 Uddevalla Sim  41.53    1:30.60  
12 Stine Bråthen 2000 Lørenskog-Rælingen KK  42.67    1:31.73  
13 Mollie Kovala 2001 Mariestads Simsällskap  44.37    1:34.29  
14 Amanda Tabarte 2001 Uddevalla Sim  42.61    1:34.42  
15 Daniella Fallenhag 2000 Göteborg Sim  44.80    1:34.70  
16 Josefin Zetterberg 2000 Eskilstuna Simklubb  45.02    1:34.86  
17 Ane Viken Refseth 2000 Vestbyen IL  44.16    1:35.08  
18 Olivia Dahlström 2001 Göteborg Sim  45.15    1:36.00  
19 Sara Westholm 2001 Varberg Sim  45.65    1:36.36  
20 Vanja Alm 2000 Göteborg Sim  46.13    1:37.04  
21 Elvira Skogsberg 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  46.38    1:37.76  
22 Julia Rosebrink 2000 Karlsborgs Simklubb  45.91    1:38.48  
23 Wilma Holmertz 2003 Linköpings Allmänna SS  46.39    1:38.90  
24 Vilde Linnea Gullovsen 2000 Lørenskog-Rælingen KK  45.53    1:39.26  
25 Linnea Persson 2002 Uddevalla Sim  44.62    1:39.31  
26 Amanda Kullman 2000 Eskilstuna Simklubb  46.27    1:39.91  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:14 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:06  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Intens Ekonomi & Konsult 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Andrea Bengtsson 1991 Göteborg Sim  33.42    1:10.59  
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.23    1:10.79  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  34.22    1:12.37  
Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.92    1:13.39  
Elvira Andersen 1995 Markaryds Simsällskap  36.60    1:17.90  
Lovisa Heldring 1995 Stockholmspolisens Sim IF  36.19    1:18.13  
Agnes Ekfors-Elvin 1995 Simklubben Poseidon  37.65    1:18.97  
Emmeli Hansson 1995 Stockholmspolisens Sim IF  37.45    1:19.23  
           
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Intens Ekonomi & Konsult 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Jessica Billquist 1996 Spårvägens Simförening  33.00    1:09.91  
Lina Rosvall 1997 Ängelholms Simsällskap  33.41    1:11.43  
Isabelle Avenius 1996 Kungälvs Simsällskap  33.98    1:12.00  
Johanna Niklasson 1996 Uddevalla Sim  34.31    1:13.64  
Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim  35.32    1:14.67  
Lina Berg 1996 Simklubben S 02  35.26    1:14.73  
Lovisa Malmgren 1997 Spårvägens Simförening  35.37    1:15.00  
Fanny Strömstedt 1996 Spårvägens Simförening  35.60    1:16.08  
           
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Intens Ekonomi & Konsult 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.40    1:12.92  
Victoria Jönsson 1999 S71  36.12    1:17.15  
Alma Fransson 1999 Linköpings Allmänna SS  36.58    1:17.65  
Rebecca Berggren-Nylund 1999 S71  36.87    1:17.76  
Jessica Chen 1998 S71  37.26    1:18.27  
Fanny Nilsson 1998 Simklubben Laxen  36.89    1:19.10  
Julia Nilsson 1999 Spårvägens Simförening  37.82    1:21.02  
Ida Pettersson 1999 Stockholmspolisens Sim IF  38.25    1:21.20  
           
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Intens Ekonomi & Konsult 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Alice Palmkvist 2000 Simklubben Elfsborg  37.53    1:18.93  
Linnea Dunberg 2000 Varberg Sim  37.41    1:19.64  
Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap  37.92    1:20.36  
Tilda Öman 2000 Simklubben Elfsborg  39.06    1:21.89  
Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb  39.23    1:23.08  
Andrea Reinhold 2001 Göteborg Sim  40.14    1:26.13  
Linn Andersson 2000 Karlskrona Simsällskap  40.85    1:26.42  
Emma Ivarsson 2000 Linköpings Allmänna SS  41.00    1:26.67  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:06 
 
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:15  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Andreas Elofsson 1995 Uddevalla Sim      30.21  
David Palmqvist 1988 Uddevalla Sim      30.33 Deltar ej i final 
Felix Nilsson 1990 Simklubben Laxen      30.47  
Anton Jansson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb      30.95  
Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen      30.95  
Jonas Ulfskans 1986 Simklubben Laxen      31.23 Deltar ej i final 
Erik Johansson 1994 Nässjö SLS      31.40  
Konrad Nilsson 1995 Säffle Simsällskap      31.41  
Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap      31.49  
10 Erik Öjstedt 1995 Ängelholms Simsällskap      31.73  
11 Christoffer Andersson 1980 Eskilstuna Simklubb      31.96  
12 Johan Andersson 1995 Uddevalla Sim      32.22  
13 Christian Johansson 1988 Skövde Simsällskap      32.26  
14 Joakim Jonasson 1987 Norrköpings Kappsimningsklubb      32.34  
15 Pontus Lindholm 1994 Strängnäs Simsällskap      32.58  
16 Emil Davidsson 1990 Ängelholms Simsällskap      33.24  
17 Ludvig Hazard 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      33.38  
18 Emil Hammarlund 1995 Simklubben Elfsborg      33.68  
19 Rasmus Ekelöf 1995 Varberg Sim      34.09  
20 Gustav Olander 1994 Göteborg Sim      34.65  
21 Max Ackerman 1995 Simklubben Laxen      34.68  
22 Simon Sköld 1990 Grums Simsällskap      35.35  
23 Mateo Herrera 1995 Alingsås SLS      35.44  
24 Elias Eriksson 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap      36.76  
25 Mikael Lagging 1995 Göteborg Sim      37.40  
26 Kasper Trolltoft 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      40.30  
           
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Alfred Bjärudd 1996 Simklubben Laxen      30.80 Deltar ej i final 
Alexander Bogesten 1997 Anderstorps Simsällskap      32.25  
Joel Knutsson 1997 Ängelholms Simsällskap      32.79  
William Reinholdsson 1997 Simklubben Elfsborg      32.85  
Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap      33.32  
Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim      33.47  
William Myrlander 1997 Nässjö SLS      33.60  
Andreas Westerlund 1996 Strängnäs Simsällskap      33.79  
Alfred Roos 1996 Nässjö SLS      33.93  
10 Gustaf Mild 1997 Anderstorps Simsällskap      34.18  
11 Navid Fageeh 1997 Uddevalla Sim      34.62  
12 Johan Staflund 1997 Skövde Simsällskap      34.75  
13 Joel Severin 1997 Spårvägens Simförening      35.80  
14 Viggo Koch 1997 Uddevalla Sim      36.15  
15 Ådne Viken Refseth 1997 Vestbyen IL      36.65  
16 Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap      37.13  
17 Nils Selin 1997 Göteborg Sim      37.55  
18 Adam Palmqvist 1997 Oskarshamns Simsällskap      37.59  
19 Arvid Lundgren 1997 Alingsås SLS      37.69  
20 Kristoffer Hedlund 1996 Eskilstuna Simklubb      38.45  
21 Kyle Cöster 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      40.27  
22 Rasmus Källén 1996 Simklubben 1970      40.46  
23 Philip Axelsson 1996 Eskilstuna Simklubb      43.38  
           
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap      31.47  
Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen      31.97  
Arvid Kjellén 1998 Spårvägens Simförening      32.78  
Pär Börjeson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      33.30  
Eldin Kadic 1999 Eskilstuna Simklubb      33.47  
Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      33.48  
Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS      33.99  
Calle Lindroth 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      34.82  
Anton Dahlgren 1999 Varberg Sim      35.50  
10 Oskar Örne 1999 Kungsbacka Simsällskap      35.72  
11 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap      36.02  
11 Oscar Brohammer 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      36.02  
13 Fredrik Hjalmarsson 1998 Karlskrona Simsällskap      36.58  
14 Olle-Theodor Lyxell 1999 Kungsbacka Simsällskap      36.63  
15 Philip Borgström Bishop 1999 Göteborg Sim      36.64  
16 Willy Bai 1999 Ronneby Simsällskap      36.78  
17 Alexander Löfqvist 1999 Oskarshamns Simsällskap      37.09  
18 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg      37.33  
19 Mikolaj Cuszynski-Kruk 1998 Simklubben S 02      37.40  
20 Robert Sjöberg 1998 Kungälvs Simsällskap      38.25  
21 Viktor Cado 1999 Karlskrona Simsällskap      38.60  
22 Daniel Engelson 1998 Linköpings Allmänna SS      38.63  
23 Johan Karlsson 1999 Simklubben Solsta      38.64  
24 Fredrik Emanuelsson 1999 Kungälvs Simsällskap      38.87  
25 Alexander Ström 1998 Karlskrona Simsällskap      38.96  
26 Ruben Gravander Öfwerman 1998 Göteborg Sim      39.25  
27 Pontus Staudinger 1998 Skövde Simsällskap      39.78  
28 Herman Blenneros 1998 Varberg Sim      39.92  
29 Sebastian Runqvist 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      40.01  
30 Daniel Börjesson 1999 S77 Stenungsund      40.75  
31 Simon Kärrsjö 1998 Göteborg Sim      41.90  
31 Thomas Johansen 1999 Vestbyen IL      41.90  
33 Samuel Rudqvist 1999 Trollhättans Simsällskap      41.95  
34 Liam Hallin 1998 Simklubben 1970      42.25  
35 Alexander Ekman 1999 Kungsbacka Simsällskap      42.28  
36 Alexander Granberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      42.53  
37 Samuel Sjögren 1999 Göteborg Sim      43.04  
38 Markus Hjält 1999 Kungsbacka Simsällskap      44.02  
           
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Dennis Dukic 2000 Simklubben Laxen      35.25  
Erik Josefson 2000 Varberg Sim      38.06  
Tobias Åberg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      38.09  
Pontus Jonsson 2000 Stockholmspolisens Sim IF      38.75  
David Wollersjö 2000 Alingsås SLS      39.58  
Albin Edvardsson 2000 Alingsås SLS      39.98  
Robin Vondrak 2001 Göteborg Sim      40.41  
Zacharias Olausson 2000 Varberg Sim      40.76  
Alex Phu 2000 Göteborg Sim      40.92  
10 Daniel Någård 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      41.55  
11 Samuel Alaei 2001 Uddevalla Sim      41.63  
12 Alexander Lemos Thaler 2000 Kungsbacka Simsällskap      42.19  
13 Hampus Dahlgren 2001 Varberg Sim      42.67  
14 William Kerman 2001 Anderstorps Simsällskap      42.86  
15 Sigurd Åröen 2000 Lørenskog-Rælingen KK      43.59  
16 Erik Olsson 2000 Simklubben 1970      43.87  
17 Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb      44.02  
18 Nicolas Söderberg 2001 Göteborg Sim      45.33  
19 Albin Staaf 2000 Linköpings Allmänna SS      46.07  
20 Ted Niklasson 2001 Karlsborgs Simklubb      46.53  
21 Markus Börjesson 2001 S77 Stenungsund      48.23  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:15 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:13  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Anton Jansson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb      29.15  
Andreas Elofsson 1995 Uddevalla Sim      29.43  
Felix Nilsson 1990 Simklubben Laxen      29.45  
Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap      29.82  
Erik Johansson 1994 Nässjö SLS      29.91  
Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen      30.19  
Erik Öjstedt 1995 Ängelholms Simsällskap      30.40  
Konrad Nilsson 1995 Säffle Simsällskap      30.94  
           
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
William Reinholdsson 1997 Simklubben Elfsborg      31.66  
Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap      31.73  
Joel Knutsson 1997 Ängelholms Simsällskap      31.79  
Alexander Bogesten 1997 Anderstorps Simsällskap      31.95  
William Myrlander 1997 Nässjö SLS      32.36  
Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim      32.44  
Andreas Westerlund 1996 Strängnäs Simsällskap      32.51  
Alfred Roos 1996 Nässjö SLS      32.71  
           
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap      30.29  
Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen      30.31  
Arvid Kjellén 1998 Spårvägens Simförening      30.93  
Pär Börjeson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.63  
Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      32.27  
Tom Andersson 1998 Linköpings Allmänna SS      33.17  
Eldin Kadic 1999 Eskilstuna Simklubb      33.41  
Calle Lindroth 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      33.53  
           
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: BS Elcontrol 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Dennis Dukic 2000 Simklubben Laxen      34.46  
Erik Josefson 2000 Varberg Sim      36.26  
Pontus Jonsson 2000 Stockholmspolisens Sim IF      36.51  
Tobias Åberg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      36.73  
Robin Vondrak 2001 Göteborg Sim      38.31  
Albin Edvardsson 2000 Alingsås SLS      38.53  
Zacharias Olausson 2000 Varberg Sim      38.77  
David Wollersjö 2000 Alingsås SLS      39.17  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:13 
 
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:15  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Isabelle Höstman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap  29.77    1:04.42  
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  29.61    1:04.93  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  30.82    1:04.95  
Sofia Lindholm 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.88    1:06.32  
Michelle Franzén 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  32.05    1:08.42  
Emma Bring 1995 Stockholms Kappsimningsklubb  31.73    1:09.04  
Ebba Hellström 1992 Simklubben S 02  32.25    1:09.14 Deltar ej i final 
Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.76    1:09.23  
Ida Pettersson 1993 Simklubben Laxen  31.49    1:10.06  
10 Ebba Engström 1995 Eskilstuna Simklubb  32.15    1:11.55  
11 Lisen Andersson 1994 Skövde Simsällskap  33.17    1:13.02  
12 Ida Laurén 1994 Simklubben Laxen  33.42    1:14.69  
13 Matilda Gustafsson 1995 Kungsbacka Simsällskap  36.02    1:18.96  
14 Johanna Wendt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  38.15    1:27.40  
Erica Fluur 1995 Simklubben 1970      DNF  
Nicole Thulin 1992 Stockholmspolisens Sim IF      DNF  
           
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.14    1:03.12  
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.32    1:04.80  
Jessica Billquist 1996 Spårvägens Simförening  30.79    1:06.67  
Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim  31.56    1:06.78  
Nike Kruners 1996 Varberg Sim  30.96    1:06.96  
Johanna Andersson 1996 Simklubben S 02  31.39    1:07.94  
Amanda Andersson 1996 Uddevalla Sim  31.23    1:09.36  
Ulrika Holm 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.95    1:09.58  
Christin Heina 1996 Kungälvs Simsällskap  30.74    1:09.71  
10 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap  33.04    1:09.82  
11 Ayleen Burt 1997 Stockholmspolisens Sim IF  32.76    1:09.86  
12 Nelly Neuman 1996 Eskilstuna Simklubb  32.05    1:09.98  
13 Klara Wallenbro 1997 Spårvägens Simförening  33.11    1:10.11  
14 Malin Wallén 1997 Spårvägens Simförening  33.31    1:10.16  
15 Christina Ekstedt 1996 Göteborg Sim  32.38    1:10.30  
16 Emma Johansson 1997 Nässjö SLS  32.23    1:10.70  
17 Ida Edin 1996 Spårvägens Simförening  33.04    1:10.77  
18 Isabelle Avenius 1996 Kungälvs Simsällskap  31.94    1:10.96  
19 Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb  32.87    1:11.32  
20 Johanna Johnsson 1997 Älmhults Simsällskap  33.07    1:11.90  
21 Erika Settland 1996 Linköpings Allmänna SS  32.44    1:12.30  
22 Anna Grundmark 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  33.31    1:14.70  
23 Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim  32.76    1:14.80  
24 Hanna Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  33.31    1:16.95  
25 Amanda Janzon 1997 Göteborg Sim  35.83    1:17.97  
26 Matilda Kewenter 1997 Göteborg Sim  35.11    1:19.53  
27 Sofia Johannesson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  36.22    1:20.07  
28 Sofie Palm 1996 Linköpings Allmänna SS  35.47    1:20.62  
29 Linnea Sterner 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  38.78    1:25.09  
           
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Linnéa Fahlberg 1998 Simklubben Elfsborg  32.76    1:10.99  
Emma Sundstedt 1998 Spårvägens Simförening  33.25    1:11.83  
Elin Elm 1998 Linköpings Allmänna SS  31.81    1:11.92  
Elin Thörner 1998 Säffle Simsällskap  34.40    1:11.96  
Jessica Berg 1998 Stockholmspolisens Sim IF  33.53    1:12.04  
Hanna Eriksson 1999 Nässjö SLS  33.30    1:12.20  
Lovisa Lampi 1999 Linköpings Allmänna SS  34.09    1:13.04  
Amanda Magnusson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.98    1:13.46  
Caroline Adlerborn 1998 Spårvägens Simförening  33.32    1:13.63  
10 Sanna Lygnestrand 1999 Simklubben Alingsås  33.54    1:14.05  
11 Elise Gidlöf 1999 Linköpings Allmänna SS  34.76    1:16.10  
12 Alice Lindhé 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.24    1:16.36  
13 Sanna Westerberg 1998 Karlskrona Simsällskap  33.79    1:16.68  
14 Alicia Wiberg 1998 S71  34.13    1:16.78  
15 Emma Dimitriou Sagré 1999 Alingsås SLS  34.04    1:17.74  
16 Frida Berglund 1999 Ronneby Simsällskap  36.43    1:18.07  
17 Gabriella Petersson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.47    1:18.84  
18 Julia Mulikova 1998 Säffle Simsällskap  37.39    1:19.61  
19 Sophie Eliasson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.93    1:19.90  
20 Wilma Tukonen 1998 Spårvägens Simförening  33.98    1:20.19  
21 Josefine Pålsson 1999 Simklubben Laxen  36.72    1:20.32  
22 Agnes Fährlin 1998 Spårvägens Simförening  36.42    1:20.45  
23 Ella Fagerström 1998 Simklubben S 02  35.73    1:20.73  
24 Matilda Flood 1999 Spårvägens Simförening  36.45    1:21.21  
25 Elin Gustafson 1999 Uddevalla Sim  38.52    1:21.42  
26 Angelica Stark 1999 Nässjö SLS  36.60    1:22.40  
27 Ive Johansson 1998 Filipstads Simklubb  35.37    1:22.59  
28 Emma Garmelius 1999 Spårvägens Simförening  36.70    1:22.84  
29 Maja Westerlund 1999 Göteborg Sim  38.47    1:23.85  
30 Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap  36.93    1:23.87  
31 Therese Johansson 1999 Säffle Simsällskap  38.27    1:24.06  
32 Nina Bring 1999 Spårvägens Simförening  37.16    1:24.14  
33 Louise Johansson 1999 Simklubben 1970  38.98    1:24.36  
34 Tilde Malm 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  38.30    1:24.60  
35 Alice Franzén 1998 Spårvägens Simförening  38.73    1:26.25  
36 Linnéa Ivansson 1998 Kungsbacka Simsällskap  38.00    1:27.30  
37 Ida Asplund 1999 Eskilstuna Simklubb  37.10    1:28.24  
38 Matilda Hermansson 1999 Simklubben Alingsås  39.10    1:30.98  
39 Nora Berglin 1998 Göteborg Sim  43.33    1:34.65  
40 Alice Andreasson 1998 Göteborg Sim  43.56    1:39.86  
Hilda Andersson 1999 Uddevalla Sim      DSQ  
           
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap  31.57    1:08.84  
Sofie Karlsson 2000 Karlskrona Simsällskap  33.02    1:15.41  
Alice Palmkvist 2000 Simklubben Elfsborg  34.74    1:17.38  
Kamelia Gradinarska 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.07    1:18.35  
Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.83    1:19.37  
Linnea Dunberg 2000 Varberg Sim  35.63    1:19.69  
Linnéa Lundborg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  37.96    1:20.12  
Ebba Hultgren 2000 Varberg Sim  36.15    1:20.63  
Ida Lövgren 2001 Mariestads Simsällskap  37.55    1:21.74  
10 Felicia Smedbäck 2000 Linköpings Allmänna SS  35.63    1:21.94  
11 Olivia Rudqvist 2000 Trollhättans Simsällskap  37.61    1:22.08  
12 Mollie Kovala 2001 Mariestads Simsällskap  38.23    1:22.25  
13 Erika Åkesson 2000 Nässjö SLS  35.69    1:23.27  
14 Kajsa Svensson 2000 Trollhättans Simsällskap  37.80    1:23.67  
15 Vendela Bergdahl 2000 Linköpings Allmänna SS  36.20    1:24.12  
16 Josefine Härdelin 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb  37.76    1:24.53  
17 Amanda Johansson 2000 Göteborg Sim  37.02    1:25.65  
18 Vanja Alm 2000 Göteborg Sim  39.51    1:27.70  
19 Sofie Wirfalk 2000 Simklubben Elfsborg  39.91    1:27.98  
20 Sofia Bekken 2001 Varberg Sim  37.40    1:28.10  
21 Linn Andersson 2000 Karlskrona Simsällskap  38.35    1:28.99  
22 Annie Strömberg 2001 Uddevalla Sim  41.82    1:29.90  
23 Martine Selvik 2001 Vestbyen IL  38.53    1:29.97  
24 Amanda Kullman 2000 Eskilstuna Simklubb  38.25    1:30.29  
25 Michaela Johansson 2000 Varberg Sim  42.84    1:31.80  
26 Linnea Persson 2002 Uddevalla Sim  41.31    1:31.81  
27 Alice Thörnros 2001 Linköpings Allmänna SS  42.00    1:32.62  
28 Amanda Alvekrans 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  43.88    1:33.16  
29 Julia Rosebrink 2000 Karlsborgs Simklubb  39.25    1:34.24  
30 Sara Westholm 2001 Varberg Sim  42.94    1:42.80  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:15 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:30  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Björnklädeder 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.69    1:01.54  
Isabelle Höstman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap  29.04    1:02.31  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  29.29    1:03.19  
Sofia Lindholm 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.13    1:05.96  
Michelle Franzén 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  31.30    1:06.55  
Malin Westman 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.71    1:07.42  
Emma Bring 1995 Stockholms Kappsimningsklubb  31.47    1:07.72  
Ida Pettersson 1993 Simklubben Laxen  31.70    1:07.89  
           
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Björnklädeder 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.13    1:01.92  
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.85    1:03.25  
Jessica Billquist 1996 Spårvägens Simförening  29.85    1:03.78  
Nike Kruners 1996 Varberg Sim  30.27    1:04.36  
Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim  30.76    1:04.94  
Ulrika Holm 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.20    1:07.30  
Johanna Andersson 1996 Simklubben S 02  31.14    1:07.75  
Amanda Andersson 1996 Uddevalla Sim  31.53    1:09.22  
           
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Björnklädeder 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Linnéa Fahlberg 1998 Simklubben Elfsborg  31.85    1:08.21  
Emma Sundstedt 1998 Spårvägens Simförening  32.44    1:08.59  
Elin Elm 1998 Linköpings Allmänna SS  31.27    1:09.27  
Hanna Eriksson 1999 Nässjö SLS  32.58    1:09.35  
Amanda Magnusson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.55    1:09.38  
Jessica Berg 1998 Stockholmspolisens Sim IF  32.01    1:10.08  
Elin Thörner 1998 Säffle Simsällskap  32.99    1:10.98  
Lovisa Lampi 1999 Linköpings Allmänna SS  33.47    1:12.03  
           
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Björnklädeder 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap  30.65    1:06.77  
Sofie Karlsson 2000 Karlskrona Simsällskap  32.97    1:12.09  
Alice Palmkvist 2000 Simklubben Elfsborg  33.68    1:13.53  
Linnéa Lundborg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.24    1:14.54  
Linnea Dunberg 2000 Varberg Sim  35.03    1:15.48  
Kamelia Gradinarska 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.90    1:16.24  
Ebba Hultgren 2000 Varberg Sim  35.36    1:16.81  
Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.91    1:17.49  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:30 
 
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:15  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  28.86    59.32  
John Olsson 1995 Simklubben Laxen  29.86    1:01.08  
Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap  30.43    1:01.27 Deltar ej i final 
Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap  31.23    1:03.31  
Alexander Dimcevski 1995 Simklubben S 02  30.51    1:03.49  
Joakim Kling 1991 Göteborg Sim  30.71    1:03.57  
David Schön Svensson 1993 Malmö Kappsimningsklubb  30.91    1:04.63  
Joakim Jonasson 1987 Norrköpings Kappsimningsklubb  31.18    1:06.01  
Kristofer Hägg 1987 Skövde Simsällskap  31.73    1:06.01  
10 Christoffer Roos 1995 Ängelholms Simsällskap  31.50    1:06.03  
11 Kevin Petersson 1994 Linköpings Allmänna SS  31.71    1:06.41  
12 Viktor Myrlander 1993 Nässjö SLS  32.31    1:07.06  
13 Sebastian Karlsson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb  31.87    1:07.77  
14 Christofer Röbech 1994 Eskilstuna Simklubb  32.22    1:08.94  
15 Niklas Sandberg 1995 Kungsbacka Simsällskap  33.01    1:09.86  
16 Max Ackerman 1995 Simklubben Laxen  33.80    1:10.09  
17 Rasmus Ekelöf 1995 Varberg Sim  33.00    1:10.10  
18 David Magnusson 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb  35.15    1:12.36  
19 Jacob Alexandersson 1995 S77 Stenungsund  35.93    1:13.35  
20 Elias Eriksson 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap  36.52    1:13.42  
21 Niklas Andersson 1992 Eskilstuna Simklubb  38.43    1:19.81  
22 Kasper Trolltoft 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  38.35    1:20.97  
23 Niklas Andersson 1988 Mölndals Allmänna Simsällskap  46.50    1:38.71  
           
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Piotr Ludwiczak 1996 Lørenskog-Rælingen KK  28.70    1:00.57  
Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  29.44    1:00.95  
Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.35    1:01.85  
Michail Papantoniou 1997 Stockholmspolisens Sim IF  30.24    1:02.36  
Carl Norlander 1997 Linköpings Allmänna SS  30.72    1:03.07  
Gustav Norberg-Pettersson 1996 Simklubben Laxen  30.94    1:05.16  
Alexander Triantafillou 1997 Göteborg Sim  31.60    1:05.62  
Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS  31.31    1:07.11  
Daniel Olsson 1996 Linköpings Allmänna SS  31.64    1:07.15  
10 Marcus Alexandersson 1997 S77 Stenungsund  32.81    1:08.07  
11 Axel Brorsson 1996 Eskilstuna Simklubb  33.03    1:09.21  
12 Arvid Berntsson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.64    1:10.22  
13 Alfred Ahlberg 1996 Karlskrona Simsällskap  33.86    1:10.25  
14 Anton Karlsson 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.26    1:10.26  
15 William Myrlander 1997 Nässjö SLS  33.35    1:10.28  
16 Eric Gustafsson 1997 Göteborg Sim  34.24    1:10.44  
17 Simon Bodestig 1996 Uddevalla Sim  34.33    1:11.01  
18 Axel Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.78    1:11.20  
19 Anton Lüning 1996 Spårvägens Simförening  33.52    1:11.45  
20 Mattias Freiholtz 1996 Spårvägens Simförening  34.22    1:12.04  
21 Marcus Svensson 1997 Stockholmspolisens Sim IF  35.93    1:13.28  
22 Erik Panzar 1996 Göteborg Sim  35.14    1:13.86  
23 Robin Sandgren 1997 Varberg Sim  35.08    1:13.95  
24 Kristoffer Larsson 1997 Varabygdens Simsällskap  35.64    1:14.57  
25 André Idoffsson 1997 Simklubben Laxen  36.18    1:14.92  
26 Oliver Freiholtz 1997 Spårvägens Simförening  36.01    1:15.40  
27 Adam Palmqvist 1997 Oskarshamns Simsällskap  35.59    1:15.41  
28 David Holm-Reise 1997 Spårvägens Simförening  36.61    1:15.50  
29 Daniel Hedfors 1997 Spårvägens Simförening  36.19    1:16.31  
30 Mattias Andersson 1996 Ängelholms Simsällskap  37.02    1:17.34  
31 Kristoffer Wallenbro 1997 Spårvägens Simförening  37.28    1:17.43  
32 David Pålsson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  37.34    1:17.66  
33 Sebastian Paling 1997 Simklubben S 02  38.22    1:19.02  
34 Andreas Westerlund 1996 Strängnäs Simsällskap  38.24    1:19.30  
35 Filip Alvgren 1997 Spårvägens Simförening  39.90    1:23.81  
           
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.78    1:03.62  
Victor Johansson 1998 Nässjö SLS  32.07    1:06.67  
Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägens Simförening  32.66    1:07.47  
Joel Eliasson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.81    1:08.55  
Matthias Sandström-Karlsson 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.24    1:08.75  
Karl Zimmerman 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.76    1:09.28  
Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.39    1:09.44  
Anton Lornell 1998 Simklubben Elfsborg  33.72    1:10.01  
Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap  34.95    1:10.78  
10 Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb  33.33    1:11.29  
11 Sebastian Runqvist 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.16    1:11.42  
12 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb  34.94    1:11.58  
13 Jonathan Ekelund 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.83    1:11.82  
14 Erik Nicklasson 1998 Oskarshamns Simsällskap  35.56    1:12.94  
15 Pontus Staudinger 1998 Skövde Simsällskap  34.79    1:13.28  
16 Alex Kaufmann 1999 Spårvägens Simförening  35.13    1:13.89  
17 Mårten Petersson 1998 Simklubben Laxen  35.67    1:14.10  
18 Philip Bergstedt 1998 Alingsås SLS  35.86    1:14.19  
19 Marko Biscevic 1998 Eskilstuna Simklubb  36.21    1:14.47  
20 Daniel Börjesson 1999 S77 Stenungsund  35.72    1:14.78  
21 Stefan Biscevic 1998 Eskilstuna Simklubb  35.88    1:15.21  
22 Fredrik Hjalmarsson 1998 Karlskrona Simsällskap  35.43    1:15.33  
23 Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens Sim IF  36.58    1:15.50  
24 Sherman Cheng 1999 Göteborg Sim  35.79    1:15.53  
25 Fabian Persson 1998 Simklubben Laxen  36.95    1:15.65  
26 Alex Peschel 1998 Spårvägens Simförening  36.22    1:15.77  
27 Filip Schill-Örne 1998 Kungsbacka Simsällskap  36.11    1:15.98  
28 Daniel Engelson 1998 Linköpings Allmänna SS  37.11    1:16.54  
29 Marcus Wallén 1999 Skövde Simsällskap  37.46    1:16.59  
30 Tom Kristofferson 1998 Göteborg Sim  36.21    1:16.92  
31 Edvin Andersson 1998 Göteborg Sim  37.13    1:17.19  
32 Martin Andersson 1998 Uddevalla Sim  37.12    1:17.43  
33 Viktor Cado 1999 Karlskrona Simsällskap  37.22    1:17.68  
34 Samuel Rudqvist 1999 Trollhättans Simsällskap  36.90    1:18.45  
35 Fredrik Voigt 1998 Spårvägens Simförening  38.50    1:18.97  
36 Alexander Madarov 1999 Simklubben Laxen  37.41    1:19.34  
37 Albin Robertsson 1998 Uddevalla Sim  38.91    1:19.53  
38 Daniel Andersson 1999 Varberg Sim  39.00    1:19.72  
           
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Albert Askmalm 2000 Linköpings Allmänna SS  33.45    1:09.15  
André Gregursen 2001 Lørenskog-Rælingen KK  35.68    1:13.81  
Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg  36.71    1:15.81  
Sebastian Petersson 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap  36.61    1:16.95  
Oliver Tykesson 2000 Linköpings Allmänna SS  37.50    1:17.41  
Carl Friberg 2000 Linköpings Allmänna SS  38.32    1:20.16  
Max Engström 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb  38.95    1:20.31  
Viktor Sjöström 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  39.75    1:21.87  
Alexander Lemos Thaler 2000 Kungsbacka Simsällskap  40.56    1:23.41  
10 Edwin Larsson 2001 Simklubben Vänersborg  40.56    1:23.81  
11 Elias Andersson 2000 Simklubben Alingsås  40.25    1:24.65  
12 Oscar Linder 2000 Göteborg Sim  1:24.67    1:24.67  
13 Leander West Furumo 2000 Lørenskog-Rælingen KK  41.75    1:25.32  
14 William Segerdahl 2001 Göteborg Sim  42.26    1:25.63  
15 Filip Johansson 2000 Kungälvs Simsällskap  40.74    1:26.50  
16 Markus Börjesson 2001 S77 Stenungsund  44.20    1:26.98  
17 Viktor Syrén 2000 Eskilstuna Simklubb  44.96    1:28.21  
18 Ted Niklasson 2001 Karlsborgs Simklubb  43.34    1:28.64  
19 Vincent Dauvergne 2000 Kungsbacka Simsällskap  42.16    1:28.65  
20 Naevid Kiasat 2001 Linköpings Allmänna SS  42.45    1:29.44  
21 Jesper Simonsson 2000 Uddevalla Sim  43.55    1:30.00  
22 Gunnar Widerberg 2000 Simklubben Laxen  42.91    1:30.10  
23 Jens Pettersson 2001 S77 Stenungsund  44.45    1:30.24  
24 Wilhelm Lindqvist 2000 Linköpings Allmänna SS  41.87    1:30.52  
25 David Selin 2001 Göteborg Sim  43.54    1:30.66  
26 Oskar Gustafson 2002 Uddevalla Sim  44.93    1:33.86  
27 Samuel Alaei 2001 Uddevalla Sim  46.04    1:34.49  
28 Love Emilsson 2000 Göteborg Sim  44.43    1:34.58  
Gustav Nislander 2001 Göteborg Sim      DSQ  
Oskar Robertsson 2000 Uddevalla Sim      DSQ  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:15 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:41  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Olander 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb  27.25    56.09  
John Olsson 1995 Simklubben Laxen  28.22    58.44  
Oskar Johansson 1993 Kungsbacka Simsällskap  28.19    58.46  
Joakim Kling 1991 Göteborg Sim  29.16    1:00.14  
Alexander Dimcevski 1995 Simklubben S 02  29.32    1:00.71  
Joakim Jonasson 1987 Norrköpings Kappsimningsklubb  29.22    1:02.24  
Kristofer Hägg 1987 Skövde Simsällskap  30.96    1:04.14  
David Schön Svensson 1993 Malmö Kappsimningsklubb  31.30    1:06.06  
           
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Olander 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Piotr Ludwiczak 1996 Lørenskog-Rælingen KK  27.58    56.70  
Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb  27.43    57.36  
Patrik Löfgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.03    58.29  
Michail Papantoniou 1997 Stockholmspolisens Sim IF  28.76    59.24  
Carl Norlander 1997 Linköpings Allmänna SS  29.31    1:00.10  
Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS  29.57    1:01.57  
Gustav Norberg-Pettersson 1996 Simklubben Laxen  29.95    1:01.83  
Alexander Triantafillou 1997 Göteborg Sim  30.55    1:03.51  
           
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Olander 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  28.94    59.58  
Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägens Simförening  30.42    1:01.99  
Victor Johansson 1998 Nässjö SLS  30.47    1:02.31  
Karl Zimmerman 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.43    1:04.90  
Joel Eliasson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.15    1:05.34  
Tor Leander 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.69    1:06.24  
Matthias Sandström-Karlsson 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  32.41    1:06.41  
Anton Lornell 1998 Simklubben Elfsborg  32.95    1:07.43  
           
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Olander 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
André Gregursen 2001 Lørenskog-Rælingen KK  33.86    1:09.92  
Melker Olsson 2000 Simklubben Elfsborg  35.24    1:12.02  
Oliver Tykesson 2000 Linköpings Allmänna SS  36.37    1:15.25  
Max Engström 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb  37.17    1:17.00  
Carl Friberg 2000 Linköpings Allmänna SS  38.13    1:17.72  
Viktor Sjöström 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap  38.05    1:18.39  
Sebastian Petersson 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      DNS  
Albert Askmalm 2000 Linköpings Allmänna SS      DNF  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:41 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 28 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:29  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 10, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Anna Karlsson Aloe Vera 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Mass Mix Mölndals Allmänna Simsällskap      1:43.38  
 Christoffer Carlsen 1992   23.57    23.57  
 Isak Eliasson 1996   22.93    46.50  
 Tova Olsson 2001   28.59    1:15.09  
 Alice Lindhé 1999   28.29    1:43.38  
           
Ängelholm Mix Ängelholms Simsällskap      1:45.20  
 Lina Rosvall 1997   27.80    27.80  
 Daniel Kertes 1999   24.41    52.21  
 Hanna Rosvall 2000   28.54    1:20.75  
 Erik Öjstedt 1995   24.45    1:45.20  
           
Mass Mix 2 Mölndals Allmänna Simsällskap      1:45.68  
 Patrik Löfgren 1996   24.83    24.83  
 Aron Qvirist 1998   25.49    50.32  
 Anna Rosén 1994   25.52    1:15.84  
 Linnéa Lundborg 2000   29.84    1:45.68  
           
Nkk Mix 1 Norrköpings Kappsimningsklubb      1:46.91  
 Rebecca Diaz-Nilsson 1996   26.83    26.83  
 Stefan Stojmenovic 1993   23.27    50.10  
 Victor Lovinge 2000   29.26    1:19.36  
 Sara Wallberg 1999   27.55    1:46.91  
           
Nkk Mix 2 Norrköpings Kappsimningsklubb      1:47.33  
 Marcus Forsgren 1996   23.79    23.79  
 Josefine Härdelin 2001   31.74    55.53  
 Hugo Rydberg 1998   24.68    1:20.21  
 Michelle Franzén 1993   27.12    1:47.33  
           
Lass Lag 1 1990 Linköpings Allmänna SS      1:48.34  
 Daniel Olsson 1996   25.40    25.40  
 Daniela Kindstrand 1997   27.57    52.97  
 Elin Elm 1998   28.13    1:21.10  
 Albert Askmalm 2000   27.24    1:48.34  
           
Göteborg Lag2 1989 Göteborg Sim      1:48.87  
 Alexander Triantafillou 1997   26.11    26.11  
 Linnéa Bielicz 1994   26.44    52.55  
 Alfhild Kristensson 1999   27.43    1:19.98  
 Alex Phu 2000   28.89    1:48.87  
           
Polisen Mix 99 Stockholmspolisens Sim IF      1:49.07  
 Freja Ingelstam 1994   28.15    28.15  
 Ida Pettersson 1999   28.25    56.40  
 Michail Papantoniou 1997   24.38    1:20.78  
 Pontus Jonsson 2000   28.29    1:49.07  
           
Mass Mix 3 Mölndals Allmänna Simsällskap      1:49.67  
 Joachim Bratt 1995   25.09    25.09  
 Oscar Brohammer 1998   25.98    51.07  
 My Janzén 1997   28.33    1:19.40  
 Ida Swegmark 2000   30.27    1:49.67  
           
10 Nkk Mix 3 Norrköpings Kappsimningsklubb      1:49.77  
 Sebastian Karlsson 1992   24.11    24.11  
 Hanna Klipic 1996   26.74    50.85  
 Max Engström 2001   30.60    1:21.45  
 Sara Thunholm 1999   28.32    1:49.77  
           
11 Mass Mix 4 Mölndals Allmänna Simsällskap      1:50.00  
 Tor Leander 1999   26.55    26.55  
 Isabelle Höstman 1990   26.23    52.78  
 Amanda Magnusson 1999   28.42    1:21.20  
 Tobias Åberg 2000   28.80    1:50.00  
           
12 SK Laxen 1 1993 Simklubben Laxen      1:50.43  
 Dennis Dukic 2000   28.17    28.17  
 Teodor Widerberg 1998   24.61    52.78  
 Josephine Runeke 1991   27.88    1:20.66  
 Fanny Nilsson 1998   29.77    1:50.43  
           
13 S02 Mix Simklubben S 02      1:50.96  
 Elias Gausel 1996   24.83    24.83  
 Ebba Hellström 1992   28.36    53.19  
 Jesper Böhn 1998   27.70    1:20.89  
 Hanna Gebart 2000   30.07    1:50.96  
           
14 Varberg Mixed 1 Varberg Sim      1:52.60  
 Rasmus Ekelöf 1995   26.04    26.04  
 Linnea Kobel 1996   28.57    54.61  
 Albin Larsson 1998   26.97    1:21.58  
 Linnea Dunberg 2000   31.02    1:52.60  
           
15 Göteborg Lag1 1990 Göteborg Sim      1:52.78  
 Gustav Olander 1994   26.24    26.24  
 Viktoria Reinhold 1996   27.12    53.36  
 Eric Björkner 1998   28.02    1:21.38  
 Daniella Fallenhag 2000   31.40    1:52.78  
           
16 Eskilstuna Simklubb Lag 2 1995 Eskilstuna Simklubb      1:52.79  
 Ebba Engström 1995   28.53    28.53  
 Axel Brorsson 1996   25.06    53.59  
 Amanda Kullman 2000   32.31    1:25.90  
 William Brand 1998   26.89    1:52.79  
           
17 Göteborg Lag3 1991 Göteborg Sim      1:53.86  
 Joakim Kling 1991   25.90    25.90  
 Philip Borgström Bishop 1999   28.50    54.40  
 Amanda Janzon 1997   28.75    1:23.15  
 Amanda Johansson 2000   30.71    1:53.86  
           
18 Kss Mix 1993 Karlskrona Simsällskap      1:54.58  
 Andreas Hjalmarsson 1994   25.74    25.74  
 Tina Njezic 1997   31.13    56.87  
 Alexander Ström 1998   28.51    1:25.38  
 Tea Gladher 2000   29.20    1:54.58  
           
19 SK Laxen 2 1995 Simklubben Laxen      1:55.78  
 Alfred Bjärudd 1996   25.57    25.57  
 Gunnar Widerberg 2000   30.45    56.02  
 Josefine Pålsson 1999   31.04    1:27.06  
 Ida Pettersson 1993   28.72    1:55.78  
           
20 Vestbyen 1 Mixed Vestbyen IL      1:57.26  
 Ådne Viken Refseth 1997   28.49    28.49  
 Thomas Johansen 1999   29.51    58.00  
 Nora Kristine Rasmussen 1999   28.73    1:26.73  
 Ane Viken Refseth 2000   30.53    1:57.26  
           
21 Varberg Mixed 2 Varberg Sim      1:58.14  
 Herman Blenneros 1998   28.87    28.87  
 Benedicte Balslev 1997   30.39    59.26  
 Elin Palmqvist 1995   27.53    1:26.79  
 Erik Josefson 2000   31.35    1:58.14  
           
22 Eskilstuna Simklubb Lag 3 1997 Eskilstuna Simklubb      1:58.73  
 Caroline Just 1992   28.62    28.62  
 Ida Asplund 1999   30.77    59.39  
 Marko Biscevic 1998   27.00    1:26.39  
 Viktor Syrén 2000   32.34    1:58.73  
           
Eskilstuna Simklubb Lag 1 1995 Eskilstuna Simklubb      DSQ  
 Amanda Kullman 2000   29.92    29.92  
           
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 28 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 16:29 
 
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:15  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Carolina Elvind 1994 Kungsbacka Simsällskap      30.45  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap      31.21  
Sofia Svensson 1993 Skövde Simsällskap      31.30  
Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim      31.76  
Isabelle Höstman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.07  
Isabel Svensson 1989 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.93  
Caroline Johansson 1992 Skövde Simsällskap      33.25  
Lisen Andersson 1994 Skövde Simsällskap      33.69  
Jennifer Schwartz 1994 Strängnäs Simsällskap      34.08  
10 Amanda Nielsen-Fernandes 1994 Kungälvs Simsällskap      34.96  
11 Ebba Engström 1995 Eskilstuna Simklubb      36.00  
12 Rebecca Nolin 1995 Simklubben Vänersborg      36.24  
13 Elin Wallin 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap      37.16  
14 Klara Lundström 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      37.50  
15 Malin Nilsson 1995 Trollhättans Simsällskap      37.51  
16 Johanna André 1995 Trollhättans Simsällskap      37.75  
17 Elina Grape 1995 Skövde Simsällskap      37.89  
18 Johanna Wendt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      39.35  
19 Sandra Andersson 1994 Eskilstuna Simklubb      39.62  
20 Malin Gatzwiller 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      40.02  
           
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      31.38  
Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb      31.67  
Josephine Nielsen-Fernandes 1996 Kungälvs Simsällskap      32.00  
Malin Wallén 1997 Spårvägens Simförening      33.13  
Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap      33.41  
My Janzén 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      34.37  
Daniela Kindstrand 1997 Linköpings Allmänna SS      34.43  
Amanda Janzon 1997 Göteborg Sim      34.67  
Irma Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      34.85  
10 Gina Hvarfvenius 1997 Kungsbacka Simsällskap      35.07  
11 Sofie Palm 1996 Linköpings Allmänna SS      35.35  
12 Rebecka Winquist 1996 Markaryds Simsällskap      35.38  
13 Christina Ekstedt 1996 Göteborg Sim      35.68  
14 Sofia Heimsten 1997 Simklubben Sydsim      35.87  
15 Madeleine Svensson 1997 Strängnäs Simsällskap      35.94  
16 Savannah Åstrand 1996 Kungälvs Simsällskap      35.95  
17 Hanna Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      36.06  
18 Nelly Neuman 1996 Eskilstuna Simklubb      36.11  
19 Emilia Andreasson 1996 S71      36.29  
20 Elin Löfving 1997 Eskilstuna Simklubb      36.43  
20 Mikaela Sigvardsson 1996 Spårvägens Simförening      36.43  
22 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap      36.69  
23 Saskia Kuhlins 1996 Spårvägens Simförening      36.83  
24 Linnea Kaldrup 1996 Simklubben S 02      36.86  
25 Klara Bennehed 1997 Simklubben Vänersborg      36.87  
26 Sofia Johannesson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      36.95  
27 Matilda Kewenter 1997 Göteborg Sim      37.09  
28 Nathalie Grigorenko 1997 Stockholmspolisens Sim IF      37.47  
29 Linnéa Schindelar 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      38.48  
30 Linneá Hagborg 1996 Simklubben 1970      38.72  
31 Tina Njezic 1997 Karlskrona Simsällskap      38.73  
32 Josefine Kjellander 1997 Göteborg Sim      38.94  
33 Malin Jonsson 1997 Uddevalla Sim      39.03  
34 Elvira Trolltoft 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      39.11  
35 Olivia Flagerup 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      39.51  
36 Agnes Granberg 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      39.94  
37 Sara Engström 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      41.75  
Moa Sundholm 1997 Eskilstuna Simklubb      DNS  
           
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim      31.84  
Mathilda Janzon 1998 Göteborg Sim      34.07  
Lovisa Lampi 1999 Linköpings Allmänna SS      34.10  
Gabriella Petersson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      34.48  
Thilda Larsson 1999 Simklubben Vänersborg      34.55  
Danute Kacinskas 1998 Stockholmspolisens Sim IF      34.75  
Linnea Åkerman 1999 Strängnäs Simsällskap      34.77  
Jessica Chen 1998 S71      35.01  
Linnéa Fahlberg 1998 Simklubben Elfsborg      35.09  
10 Ebba Nyman 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      35.19  
10 Victoria Jönsson 1999 S71      35.19  
12 Sara Thunholm 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      35.57  
13 Maja Palmqvist 1998 Säffle Simsällskap      35.79  
14 Lisa Johansson 1998 Ängelholms Simsällskap      35.84  
15 Nora Kristine Rasmussen 1999 Vestbyen IL      36.23  
16 Sanna Westerberg 1998 Karlskrona Simsällskap      36.25  
17 Matilda Flood 1999 Spårvägens Simförening      36.29  
18 Emma Walander 1999 Simklubben Laxen      36.66  
19 Louise Hallkvist 1999 Simklubben Alingsås      36.70  
20 Antonia Prior 1999 Nässjö SLS      37.06  
21 Amanda Rinde 1998 Kungsbacka Simsällskap      37.09  
22 Karin Wennberg 1999 Göteborg Sim      37.55  
23 Malin Andersson 1999 Kungsbacka Simsällskap      37.56  
24 Ajla Omic 1999 Filipstads Simklubb      37.60  
25 Emma Dimitriou Sagré 1999 Alingsås SLS      37.88  
26 Ive Johansson 1998 Filipstads Simklubb      38.03  
27 Megan Reed 1999 Vestbyen IL      38.20  
28 Alicia Wiberg 1998 S71      38.34  
29 Wilma Ryrbo 1999 S77 Stenungsund      38.38  
30 Jennifer Goding 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      38.79  
31 Filippa Strömberg 1999 Grums Simsällskap      38.90  
31 Ida Asplund 1999 Eskilstuna Simklubb      38.90  
33 Tilde Malm 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      39.04  
34 Therese Johansson 1999 Säffle Simsällskap      39.07  
35 Julia Mulikova 1998 Säffle Simsällskap      39.10  
36 Madeleine Wanna 1999 Säffle Simsällskap      39.14  
37 Adina Eriksson 1999 Nässjö SLS      39.20  
38 Matilda Pettersson 1999 Varberg Sim      39.29  
39 Linnéa Ivansson 1998 Kungsbacka Simsällskap      39.31  
40 Thea Ilstad 1999 Vestbyen IL      39.58  
41 Maja Persson 1998 Simklubben Alingsås      39.77  
42 Louise Grönborg 1999 Ängelholms Simsällskap      39.90  
43 Louise Jensen 1999 Kungälvs Simsällskap      41.04  
44 Sara Ehrnberg 1999 Göteborg Sim      41.09  
45 Olivia Alvekrans 1998 Simklubben 1970      41.63  
Ebba Wingstrand 1999 Göteborg Sim      DNS  
Linn Rehnberg 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      DNS  
           
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap      32.19  
Erika Åkesson 2000 Nässjö SLS      35.35  
Sofie Karlsson 2000 Karlskrona Simsällskap      35.60  
Kamelia Gradinarska 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      35.77  
Emilia Hoseth 2000 Lørenskog-Rælingen KK      36.44  
Kajsa Svensson 2000 Trollhättans Simsällskap      36.83  
Linnéa Lundborg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      37.09  
Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      37.18  
Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      37.23  
10 Micaela Jönsson 2001 S71      37.71  
11 Nellie Andersson 2000 Simklubben 1970      37.76  
12 Josefine Härdelin 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb      37.83  
13 Klara Tistrand 2001 Alingsås SLS      37.99  
14 Therese Carlsson 2000 Föreningen Ale Simmarna      38.26  
15 Michelle Berntsson 2000 Simklubben Elfsborg      38.44  
15 Vanja Alm 2000 Göteborg Sim      38.44  
17 Amanda Kullman 2000 Eskilstuna Simklubb      38.51  
18 Lovisa Grubb 2000 Grums Simsällskap      38.82  
19 Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb      39.04  
20 Andrea Berggren 2000 Göteborg Sim      39.29  
21 Ane Viken Refseth 2000 Vestbyen IL      39.78  
22 Linn Robin Andersen 2000 Lørenskog-Rælingen KK      39.96  
23 Andrea Reinhold 2001 Göteborg Sim      39.97  
24 Linn Andersson 2000 Karlskrona Simsällskap      40.02  
25 Michaela Johansson 2000 Varberg Sim      40.36  
26 Sofia Bekken 2001 Varberg Sim      40.47  
27 Vilde Linnea Gullovsen 2000 Lørenskog-Rælingen KK      40.60  
28 Alice Thörnros 2001 Linköpings Allmänna SS      40.74  
29 Julie Elisabeth Moe 2001 Lørenskog-Rælingen KK      40.78  
30 Felicia Thonander 2001 Föreningen Ale Simmarna      41.03  
31 Sara Westholm 2001 Varberg Sim      41.25  
32 Lisa Bergman 2002 S77 Stenungsund      41.74  
33 Julia Rosebrink 2000 Karlsborgs Simklubb      42.03  
34 Emelie Johansson 2000 Säffle Simsällskap      42.21  
35 Wilma Holmertz 2003 Linköpings Allmänna SS      42.38  
36 Mollie Kovala 2001 Mariestads Simsällskap      42.62  
Linda Fredriksson 2002 Simklubben Elfsborg      DNS  
Sofia Olsson 2000 Föreningen Ale Simmarna      DNS  
Sara Hasselberg 2000 Lørenskog-Rælingen KK      DSQ  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:15 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 15:48  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Liseberg 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Carolina Elvind 1994 Kungsbacka Simsällskap      29.27  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap      29.53  
Sofia Svensson 1993 Skövde Simsällskap      29.69  
Isabelle Höstman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap      30.42  
Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim      31.20  
Isabel Svensson 1989 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.33  
Caroline Johansson 1992 Skövde Simsällskap      31.75  
Lisen Andersson 1994 Skövde Simsällskap      34.02  
           
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Liseberg 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      30.13  
Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb      30.20  
Josephine Nielsen-Fernandes 1996 Kungälvs Simsällskap      30.94  
Malin Wallén 1997 Spårvägens Simförening      31.48  
Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap      31.56  
Daniela Kindstrand 1997 Linköpings Allmänna SS      32.47  
My Janzén 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.55  
Amanda Janzon 1997 Göteborg Sim      33.06  
           
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Liseberg 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim      30.50  
Gabriella Petersson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.12  
Lovisa Lampi 1999 Linköpings Allmänna SS      32.19  
Jessica Chen 1998 S71      32.92  
Danute Kacinskas 1998 Stockholmspolisens Sim IF      33.41  
Mathilda Janzon 1998 Göteborg Sim      33.43  
Linnea Åkerman 1999 Strängnäs Simsällskap      33.84  
Thilda Larsson 1999 Simklubben Vänersborg      34.01  
           
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Liseberg 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap      30.83  
Sofie Karlsson 2000 Karlskrona Simsällskap      33.45  
Kamelia Gradinarska 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      34.94  
Emilia Hoseth 2000 Lørenskog-Rælingen KK      35.09  
Linnéa Lundborg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      35.24  
Kajsa Svensson 2000 Trollhättans Simsällskap      35.58  
Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      35.86  
Erika Åkesson 2000 Nässjö SLS      DNS  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 15:48 
 
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:15  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Försök 0 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.50 1:00.14 1:33.78  2:08.20  
Erik Persson 1994 Kungsbacka Simsällskap  28.87 1:01.23 1:35.55  2:09.81 Deltar ej i final 
Edvin Qvirist 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  29.72 1:03.72 1:39.77  2:17.31  
Joel Knutsson 1997 Ängelholms Simsällskap  30.62 1:05.69 1:42.40  2:17.69  
Carl Norlander 1997 Linköpings Allmänna SS  30.16 1:04.31 1:40.65  2:19.90 Deltar ej i final 
Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  31.40 1:08.01 1:45.73  2:20.20  
Kevin Petersson 1994 Linköpings Allmänna SS  30.11 1:05.21 1:42.59  2:20.47  
Markus Malm 1997 Anderstorps Simsällskap  30.25 1:05.16 1:42.65  2:20.59  
Victor Johansson 1998 Nässjö SLS  30.33 1:05.65 1:42.12  2:21.24 Deltar ej i final 
10 Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap  30.11 1:05.28 1:43.80  2:21.54  
11 Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap  31.13 1:06.13 1:43.49  2:22.41  
12 Joakim Kling 1991 Göteborg Sim  30.35 1:05.06 1:42.65  2:23.35  
13 Erik Nicklasson 1998 Oskarshamns Simsällskap  31.42 1:07.44 1:45.21  2:25.05  
14 Alexander Triantafillou 1997 Göteborg Sim  30.90 1:07.89 1:46.40  2:25.40  
15 Anton Johansson 1996 Kungsbacka Simsällskap  29.77 1:05.42 1:45.67  2:26.98 Deltar ej i final 
16 Jakob Schariot 1995 Simklubben S 02  30.91 1:08.11 1:47.38  2:27.32  
17 Erik Skogfors 1996 Eskilstuna Simklubb  30.36 1:06.15 1:46.10  2:28.50  
18 Emil Davidsson 1990 Ängelholms Simsällskap  31.99 1:08.80 1:48.56  2:29.49  
19 Axel Brorsson 1996 Eskilstuna Simklubb  31.13 1:08.55 1:49.03  2:32.11  
20 Niklas Sandberg 1995 Kungsbacka Simsällskap  32.02 1:10.74 1:50.63  2:32.62  
21 Pontus Jörgensen 1994 Ängelholms Simsällskap  32.34 1:10.40 1:50.99  2:33.52  
22 Alexander Löfqvist 1999 Oskarshamns Simsällskap  31.79 1:09.81 1:50.41  2:33.82  
23 Albin Robertsson 1998 Uddevalla Sim  33.64 1:12.14 1:51.79  2:33.97  
24 Jesper Skoglund 1995 Uddevalla Sim  33.06 1:11.63 1:53.58  2:35.31  
25 Dennis Dukic 2000 Simklubben Laxen  32.71 1:13.30 1:56.05  2:39.29  
26 Karl Olsson 1996 Uddevalla Sim  35.51 1:18.89 2:04.89  2:51.92  
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb      DNF  
Andreas Hjalmarsson 1994 Karlskrona Simsällskap      DNF  
David Holm-Reise 1997 Spårvägens Simförening      DNF  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:15 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:01  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 12, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Olka 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  27.48 58.25 1:30.37  2:04.10  
Edvin Qvirist 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  28.99 1:02.57 1:37.18  2:11.61  
Markus Malm 1997 Anderstorps Simsällskap  29.66 1:02.96 1:37.18  2:12.74  
Joel Knutsson 1997 Ängelholms Simsällskap  30.44 1:04.39 1:39.82  2:13.20  
Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap  29.17 1:02.31 1:38.73  2:13.92  
Kevin Petersson 1994 Linköpings Allmänna SS  29.25 1:02.69 1:38.50  2:14.95  
Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap  30.26 1:03.98 1:40.20  2:17.34  
Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.18 1:04.99 1:42.03  2:19.10  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 16:01 
 
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:15  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Försök 0 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  31.64 1:10.01 1:52.28  2:25.36  
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  30.82 1:10.26 1:53.49  2:26.43  
Sofia Lindholm 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  31.58 1:10.42 1:54.05  2:26.96  
Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.33 1:09.11 1:52.84  2:27.03  
Jessica Billquist 1996 Spårvägens Simförening  31.31 1:12.23 1:52.13  2:28.28  
Ebba Hellström 1992 Simklubben S 02  32.77 1:10.93 1:54.97  2:29.26  
Johanna Fransson 1994 S71  32.44 1:10.97 1:55.54  2:29.56  
Elvira Andersen 1995 Markaryds Simsällskap  33.30 1:12.75 1:56.30  2:30.67  
Nike Kruners 1996 Varberg Sim  31.71 1:09.87 1:56.30  2:30.91  
10 Emma Westman 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.26 1:15.37 1:56.92  2:30.96  
11 Lina Rosvall 1997 Ängelholms Simsällskap  32.68 1:12.69 1:56.45  2:32.09  
12 Tilde Lundmark 1995 Simklubben S 02  32.94 1:10.79 1:56.71  2:32.71  
13 Malin Johansson 1997 Simklubben Sydsim  33.33 1:12.64 1:58.90  2:33.72  
14 Amanda Persson 1996 Filipstads Simklubb  32.40 1:15.83 1:58.00  2:34.02  
15 Sara Wallberg 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.19 1:16.33 1:59.17  2:35.38  
16 Ida Edin 1996 Spårvägens Simförening  33.76 1:14.08 1:59.04  2:35.51  
17 Amanda Magnusson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.58 1:12.78 1:59.51  2:36.91  
18 Julia Bellvik 1996 Simklubben S 02  34.22 1:15.60 2:01.77  2:37.57  
19 Emma Bring 1995 Stockholms Kappsimningsklubb  32.63 1:15.81 2:02.04  2:37.59  
20 Sofia Henell 1997 Linköpings Allmänna SS  33.17 1:15.39 2:01.79  2:37.91  
21 Emma Sundstedt 1998 Spårvägens Simförening  33.69 1:16.54 2:03.19  2:37.99  
22 Sofia Jansson 1994 Trollhättans Simsällskap  32.33 1:14.60 1:59.33  2:38.16  
23 Johanna Niklasson 1996 Uddevalla Sim  34.33 1:17.60 2:01.87  2:38.27  
24 Linnea Magnusson 1996 Linköpings Allmänna SS  34.14 1:15.85 2:03.44  2:38.75  
25 Fanny Strömstedt 1996 Spårvägens Simförening  37.12 1:17.99 2:01.59  2:38.78  
26 Lovisa Malmgren 1997 Spårvägens Simförening  35.28 1:17.77 2:00.94  2:39.14  
27 Erika Hultman 1994 Simklubben Sydsim  33.83 1:16.58 2:03.02  2:39.41  
28 Amanda Andersson 1996 Uddevalla Sim  33.07 1:15.69 2:03.33  2:39.50  
29 Johanna Johnsson 1997 Älmhults Simsällskap  34.41 1:17.31 2:04.39  2:39.88  
30 Johanna Åberg 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.09 1:15.55 2:04.27  2:40.26  
31 Elin Palmqvist 1995 Varberg Sim  33.55 1:15.32 2:02.13  2:40.99  
32 Johanna Andersson 1996 Simklubben S 02  32.66 1:14.23 2:02.00  2:41.97  
33 Rebecca Berggren-Nylund 1999 S71  33.57 1:15.53 2:04.37  2:42.19  
34 Emelie Gidlöf 1997 Linköpings Allmänna SS  34.91 1:20.58 2:04.54  2:42.34  
35 Rebecka Greberg 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  36.10 1:19.17 2:04.21  2:42.41  
36 Felicia Andersson 1997 Uddevalla Sim  33.35 1:17.63 2:04.93  2:43.49  
37 Erika Settland 1996 Linköpings Allmänna SS  33.08 1:17.34 2:06.61  2:43.99  
38 Erika Gardelin 1997 Spårvägens Simförening  34.20 1:19.47 2:08.67  2:49.07  
39 Caroline Just 1992 Eskilstuna Simklubb  34.51 1:18.00 2:07.93  2:52.25  
Isabelle Avenius 1996 Kungälvs Simsällskap      DNS  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:15 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:03  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 13, 100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Scanmineral 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m    Tid Status 











 
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap  29.49    1:03.11  
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap  30.15    1:04.84  
Johanna Fransson 1994 S71  30.35    1:05.66  
Jessica Billquist 1996 Spårvägens Simförening  31.72    1:05.96  
Elin Podéus 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb  30.65    1:07.50  
Ebba Hellström 1992 Simklubben S 02  32.05    1:07.87  
Elvira Andersen 1995 Markaryds Simsällskap  32.92    1:09.51  
Sofia Lindholm 1993 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.33    1:10.07  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 16:03 
 
Resultat Gren 14 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:16  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Försök 0 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Andreas Elofsson 1995 Uddevalla Sim  32.61 1:09.61 1:48.73  2:27.50  
Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen  33.67 1:11.11 1:49.35  2:28.03  
Erik Johansson 1994 Nässjö SLS  33.77 1:13.09 1:55.05  2:35.75  
Joel Knutsson 1997 Ängelholms Simsällskap  35.96 1:16.48 1:56.86  2:35.86  
Emil Hammarlund 1995 Simklubben Elfsborg  34.40 1:13.19 1:54.39  2:35.98  
Ludvig Hazard 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  34.60 1:13.93 1:54.90  2:36.45  
Alexander Bogesten 1997 Anderstorps Simsällskap  35.29 1:14.59 1:55.93  2:36.76  
Pär Börjeson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  35.33 1:15.09 1:55.69  2:36.94  
Christian Johansson 1988 Skövde Simsällskap  37.09 1:18.10 1:57.78  2:37.10  
10 Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap  32.95 1:13.04 1:55.35  2:37.17  
11 Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen  34.21 1:14.02 1:56.44  2:39.41  
12 Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb  34.90 1:15.81 1:58.34  2:40.42  
13 William Reinholdsson 1997 Simklubben Elfsborg  36.12 1:17.14 1:59.91  2:40.85  
14 Johan Andersson 1995 Uddevalla Sim  34.48 1:15.30 1:59.13  2:42.94  
15 Kalle Svensson 1997 Uddevalla Sim  35.74 1:17.35 2:00.75  2:45.21  
16 Mateo Herrera 1995 Alingsås SLS  36.68 1:18.16 2:01.02  2:45.72  
17 Gustaf Mild 1997 Anderstorps Simsällskap  34.86 1:15.37 2:00.82  2:46.32  
18 Christofer Röbech 1994 Eskilstuna Simklubb  36.23 1:18.09 2:02.35  2:46.81  
19 Daniel Sjöblom Ahlström 1998 Spårvägens Simförening  37.09 1:20.19 2:04.38  2:47.27  
20 Alexander Gabri 1997 Stockholmspolisens Sim IF  36.93 1:19.68 2:03.74  2:47.93  
21 Anton Dahlgren 1999 Varberg Sim  37.86 1:20.59 2:04.29  2:47.94  
22 Eldin Kadic 1999 Eskilstuna Simklubb  35.94 1:18.94 2:02.77  2:48.91  
23 William Brand 1998 Eskilstuna Simklubb  37.35 1:20.53 2:06.23  2:49.47  
24 Alfred Roos 1996 Nässjö SLS  37.64 1:20.95 2:05.51  2:51.86  
25 Johan Staflund 1997 Skövde Simsällskap  37.26 1:20.67 2:06.28  2:52.31  
26 Navid Fageeh 1997 Uddevalla Sim  36.50 1:20.51 2:06.31  2:52.90  
27 Viggo Koch 1997 Uddevalla Sim  39.87 1:24.60 2:10.72  2:55.57  
28 Elliot Olsson 1999 Simklubben Elfsborg  39.21 1:24.46 2:10.98  2:57.48  
29 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap  36.38 1:19.49 2:07.70  2:57.67  
30 Gunnar Widerberg 2000 Simklubben Laxen  38.91 1:23.99 2:11.29  2:57.72  
31 Elias Eriksson 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap  40.22 1:25.83 2:13.01  2:57.96  
32 Oscar Brohammer 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  38.81 1:23.84 2:11.89  2:59.32  
33 Adam Palmqvist 1997 Oskarshamns Simsällskap  40.07 1:27.02 2:15.63  3:02.84  
34 Erik Josefson 2000 Varberg Sim  43.81 1:33.36 2:23.51  3:13.26  
Marco Häyhänen 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap      DNS  
William Westerlund Holappa 1999 Simklubben Elfsborg      DNS  
Fredrik Hjalmarsson 1998 Karlskrona Simsällskap      DNF  
Alexander Dimcevski 1995 Simklubben S 02      DSQ  
Anton Karlsson 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb      DSQ  
Arvid Kjellén 1998 Spårvägens Simförening      DSQ  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:16 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:07  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 14, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Vårväder Bingo 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land 50m 100m 150m  Tid Status 











 
Andreas Elofsson 1995 Uddevalla Sim  31.64 1:07.46 1:43.10  2:18.72  
Joakim Löfgren 1992 Simklubben Laxen  32.29 1:07.81 1:44.03  2:21.71  
Erik Johansson 1994 Nässjö SLS  32.98 1:10.67 1:47.95  2:25.45  
Ludvig Hazard 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap  32.50 1:09.77 1:48.11  2:28.37  
Emil Hammarlund 1995 Simklubben Elfsborg  33.49 1:11.48 1:50.12  2:29.38  
Pär Börjeson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap  33.53 1:11.33 1:50.54  2:29.95  
Joel Knutsson 1997 Ängelholms Simsällskap  34.50 1:13.77 1:55.80  2:37.19  
Alexander Bogesten 1997 Anderstorps Simsällskap  35.42 1:15.83 1:57.35  2:38.55  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 16:07 
 
Resultat Gren 15 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:16  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Anna Rosén 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap      27.09  
Caroline Johansson 1992 Skövde Simsällskap      27.53  
Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim      27.68  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap      27.93  
Isabelle Höstman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap      28.09  
Carolina Elvind 1994 Kungsbacka Simsällskap      28.14 Deltar ej i final 
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap      28.25  
Amanda Nielsen-Fernandes 1994 Kungälvs Simsällskap      28.31  
Ida Almbratt 1994 Kungälvs Simsällskap      28.54  
10 Mia Jonsson 1973 S71      28.60  
11 Freja Ingelstam 1994 Stockholmspolisens Sim IF      29.01  
11 Isabel Svensson 1989 Mölndals Allmänna Simsällskap      29.01  
13 Annie Myrlander 1995 Nässjö SLS      29.09  
14 Elin Palmqvist 1995 Varberg Sim      29.10  
15 Jennifer Schwartz 1994 Strängnäs Simsällskap      29.11  
16 Michelle Franzén 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb      29.30  
17 Josefina Widerström 1994 Simklubben Poseidon      29.67  
17 Klara Wakéus 1995 Kungsbacka Simsällskap      29.67  
19 Isabella Widerström 1992 Simklubben Poseidon      29.80  
20 Frida Idesten 1995 Strängnäs Simsällskap      29.89  
21 Elin Kvarnemar 1995 Varberg Sim      29.90  
22 Caroline Just 1992 Eskilstuna Simklubb      30.05  
23 Agnes Ekfors-Elvin 1995 Simklubben Poseidon      30.09  
24 Rebecca Nolin 1995 Simklubben Vänersborg      30.19  
25 Ida Pettersson 1993 Simklubben Laxen      30.35  
26 Frida Bladin 1993 Simklubben S 02      30.38  
27 Klara Lundström 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      30.42  
28 Josephine Runeke 1991 Simklubben Laxen      30.49  
29 Ida Laurén 1994 Simklubben Laxen      30.50  
29 Sofia Bergkvist 1995 Stockholmspolisens Sim IF      30.50  
31 Johanna André 1995 Trollhättans Simsällskap      30.73  
32 Elin Gurander 1995 Simklubben S 02      30.84  
33 Malin Nilsson 1995 Trollhättans Simsällskap      31.05  
34 Nicole Thulin 1992 Stockholmspolisens Sim IF      31.12  
35 Elin Wallin 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.35  
36 Emmeli Hansson 1995 Stockholmspolisens Sim IF      31.45  
36 Matilda Gustafsson 1995 Kungsbacka Simsällskap      31.45  
38 Elina Grape 1995 Skövde Simsällskap      31.85  
39 Sanna Sköld 1993 Grums Simsällskap      32.24  
40 Johanna Wendt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      33.16  
41 Sandra Andersson 1994 Eskilstuna Simklubb      33.27  
42 Malin Gatzwiller 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      33.68  
43 Erica Fluur 1995 Simklubben 1970      33.90  
Lovisa Heldring 1995 Stockholmspolisens Sim IF      DNS  
           
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Christin Heina 1996 Kungälvs Simsällskap      27.87  
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      27.90  
Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap      28.16  
Hanna Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      28.31  
Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim      28.44  
Isabelle Avenius 1996 Kungälvs Simsällskap      28.65  
Rebecka Winquist 1996 Markaryds Simsällskap      28.77  
Nike Kruners 1996 Varberg Sim      28.81  
Ulrika Holm 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      28.82  
10 Daniela Kindstrand 1997 Linköpings Allmänna SS      28.96  
11 Anna Grundmark 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb      29.21  
12 Emilia Andreasson 1996 S71      29.37  
13 Inez Kristensson 1997 Göteborg Sim      29.60  
14 Johanna Niklasson 1996 Uddevalla Sim      29.66  
15 Amanda Janzon 1997 Göteborg Sim      29.91  
16 Josephine Nielsen-Fernandes 1996 Kungälvs Simsällskap      29.98  
17 Linnea Kobel 1996 Varberg Sim      30.02  
18 Sofie Palm 1996 Linköpings Allmänna SS      30.12  
19 Emma Johansson 1997 Nässjö SLS      30.32  
20 Fanny Strömstedt 1996 Spårvägens Simförening      30.41  
21 Felicia Andersson 1997 Uddevalla Sim      30.54  
21 Nelly Neuman 1996 Eskilstuna Simklubb      30.54  
23 Sofia Heimsten 1997 Simklubben Sydsim      30.57  
24 Petra Johansson 1997 Säffle Simsällskap      30.64  
25 Madeleine Svensson 1997 Strängnäs Simsällskap      30.75  
26 Vendela Vicko 1997 Spårvägens Simförening      30.77  
27 Isabelle Hoverberg 1996 Kungsbacka Simsällskap      30.85  
28 Linnea Kaldrup 1996 Simklubben S 02      30.88  
29 Hanna Helin-Nilsson 1997 Simklubben 1970      30.99  
30 Elvira Källberg 1997 Kungsbacka Simsällskap      31.05  
31 Savannah Åstrand 1996 Kungälvs Simsällskap      31.21  
32 Matilda Kewenter 1997 Göteborg Sim      31.33  
33 Josephine Birath 1997 Kungälvs Simsällskap      31.50  
34 Tina Njezic 1997 Karlskrona Simsällskap      31.67  
35 Elin Borg 1996 Ängelholms Simsällskap      31.76  
36 Nathalie Grigorenko 1997 Stockholmspolisens Sim IF      32.00  
37 Nathalie Silfors 1997 Kungsbacka Simsällskap      32.31  
38 Mikaela Sigvardsson 1996 Spårvägens Simförening      32.34  
39 Benedicte Balslev 1997 Varberg Sim      32.37  
40 Anna Gustafson 1997 Strängnäs Simsällskap      32.46  
41 Rebecca Lundgren 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.50  
42 Sophie Antonsson 1997 Kungälvs Simsällskap      32.76  
43 Hanna Rostén 1997 Kungsbacka Simsällskap      32.89  
44 Klara Bennehed 1997 Simklubben Vänersborg      33.27  
45 Linnea Sterner 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      33.59  
46 Linnéa Schindelar 1997 Mölndals Allmänna Simsällskap      33.67  
47 Sofia Johannesson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      34.32  
Moa Sundholm 1997 Eskilstuna Simklubb      DNS  
           
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Ida Pettersson 1999 Stockholmspolisens Sim IF      28.94  
Elin Elm 1998 Linköpings Allmänna SS      29.09  
Rebecca Berggren-Nylund 1999 S71      29.09  
Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap      29.21  
Antonia Prior 1999 Nässjö SLS      29.26  
Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim      29.37  
Alice Lindhé 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap      29.48  
Linnea Åkerman 1999 Strängnäs Simsällskap      29.57  
Sara Thunholm 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      29.72  
10 Sofie Klügel 1998 S71      30.21  
11 Danute Kacinskas 1998 Stockholmspolisens Sim IF      30.22  
12 Elsa Johansson 1998 Simklubben S 02      30.32  
13 Victoria Jönsson 1999 S71      30.38  
14 Ive Johansson 1998 Filipstads Simklubb      30.42  
15 Ann-Kristin Karlsson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap      30.45  
16 Sanna Lygnestrand 1999 Simklubben Alingsås      30.50  
17 Emma Garmelius 1999 Spårvägens Simförening      30.56  
18 Angelica Stark 1999 Nässjö SLS      30.69  
19 Nora Kristine Rasmussen 1999 Vestbyen IL      30.87  
20 Lisa Johansson 1998 Ängelholms Simsällskap      31.09  
21 Mathilda Janzon 1998 Göteborg Sim      31.11  
22 Louise Hallkvist 1999 Simklubben Alingsås      31.13  
23 Emma Dimitriou Sagré 1999 Alingsås SLS      31.25  
24 Alicia Wiberg 1998 S71      31.36  
25 Thilda Larsson 1999 Simklubben Vänersborg      31.49  
26 Emma Walander 1999 Simklubben Laxen      31.58  
27 Sophie Eliasson 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.64  
28 Amanda Granlund 1999 Strängnäs Simsällskap      31.84  
29 Maja Westerlund 1999 Göteborg Sim      31.93  
30 Isabella Brogren 1999 Kungälvs Simsällskap      31.96  
31 Ella Fagerström 1998 Simklubben S 02      32.13  
32 Elina Jonsson 1999 S71      32.17  
32 Tilde Malm 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      32.17  
34 Emma Pålsson 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.21  
35 Vanessa Phu 1998 Göteborg Sim      32.25  
36 Jennifer Goding 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      32.26  
37 Maja Palmqvist 1998 Säffle Simsällskap      32.29  
38 Karin Wennberg 1999 Göteborg Sim      32.31  
39 Filippa Strömberg 1999 Grums Simsällskap      32.60  
40 Josefine Pålsson 1999 Simklubben Laxen      32.88  
41 Louise Grönborg 1999 Ängelholms Simsällskap      32.92  
42 Regina Borg Wermäng 1999 Simklubben S 02      32.99  
43 Karolina Alvekrans 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      33.03  
44 Therese Johansson 1999 Säffle Simsällskap      33.04  
45 Linnéa Ivansson 1998 Kungsbacka Simsällskap      33.40  
46 Matilda Pettersson 1999 Varberg Sim      33.43  
47 Ajla Omic 1999 Filipstads Simklubb      33.93  
           
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap      29.33  
Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap      29.63  
Alice Palmkvist 2000 Simklubben Elfsborg      29.74  
Olivia Rudqvist 2000 Trollhättans Simsällskap      29.97  
Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      30.02  
Emelie Melin 2000 Simklubben Elfsborg      30.50  
Sofie Karlsson 2000 Karlskrona Simsällskap      30.71  
Michelle Berntsson 2000 Simklubben Elfsborg      30.88  
Linnéa Lundborg 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.05  
10 Stine Bråthen 2000 Lørenskog-Rælingen KK      31.21  
11 Ida Swegmark 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.52  
12 Ida Lövgren 2001 Mariestads Simsällskap      31.58  
13 Micaela Jönsson 2001 S71      31.65  
14 Daniella Fallenhag 2000 Göteborg Sim      31.68  
15 Andrea Reinhold 2001 Göteborg Sim      31.73  
16 Josefin Zetterberg 2000 Eskilstuna Simklubb      31.74  
17 Kamelia Gradinarska 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      31.91  
18 Amanda Johansson 2000 Göteborg Sim      31.94  
19 Klara Tistrand 2001 Alingsås SLS      32.14  
20 Olivia Dahlström 2001 Göteborg Sim      32.24  
21 Linnea Dunberg 2000 Varberg Sim      32.26  
22 Kajsa Svensson 2000 Trollhättans Simsällskap      32.49  
23 Lovisa Grubb 2000 Grums Simsällskap      32.68  
24 Therese Carlsson 2000 Föreningen Ale Simmarna      32.69  
25 Nellie Andersson 2000 Simklubben 1970      33.04  
26 Ane Viken Refseth 2000 Vestbyen IL      33.05  
27 Sofia Bekken 2001 Varberg Sim      33.09  
28 Ebba Hultgren 2000 Varberg Sim      33.11  
29 Martine Selvik 2001 Vestbyen IL      33.28  
30 Josefine Härdelin 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb      33.35  
31 Linnea Persson 2002 Uddevalla Sim      33.44  
32 Ella Lindroth 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb      33.46  
33 Emelie Johansson 2000 Säffle Simsällskap      33.58  
34 Linn Andersson 2000 Karlskrona Simsällskap      33.70  
35 Amanda Kullman 2000 Eskilstuna Simklubb      33.93  
36 Emma Sofie Haga 2001 Lørenskog-Rælingen KK      34.06  
37 Annie Strömberg 2001 Uddevalla Sim      34.24  
38 Maja Engström 2000 Varberg Sim      34.31  
39 Julia Rosebrink 2000 Karlsborgs Simklubb      34.93  
40 Julie Elisabeth Moe 2001 Lørenskog-Rælingen KK      37.34  
Linda Fredriksson 2002 Simklubben Elfsborg      DNS  
Sara Hasselberg 2000 Lørenskog-Rælingen KK      DNS  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:16 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:17  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Grolls Yrkesbutiker 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Anna Rosén 1994 Mölndals Allmänna Simsällskap      25.95  
Céline Bertrand 1995 Skövde Simsällskap      26.53  
Caroline Johansson 1992 Skövde Simsällskap      27.12  
Isabelle Höstman 1990 Mölndals Allmänna Simsällskap      27.18  
Linnéa Bielicz 1994 Göteborg Sim      27.21  
Miranda Bånnsgård 1992 Mölndals Allmänna Simsällskap      27.36  
Amanda Nielsen-Fernandes 1994 Kungälvs Simsällskap      27.57  
Ida Almbratt 1994 Kungälvs Simsällskap      28.17  
           
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Grolls Yrkesbutiker 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Christin Heina 1996 Kungälvs Simsällskap      26.75  
Rebecca Diaz-Nilsson 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      26.90  
Louise Hjalmarsson 1997 Skövde Simsällskap      27.51  
Rebecka Winquist 1996 Markaryds Simsällskap      27.74  
Hanna Klipic 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      27.84  
Nike Kruners 1996 Varberg Sim      27.85  
Isabelle Avenius 1996 Kungälvs Simsällskap      28.08  
Viktoria Reinhold 1996 Göteborg Sim      28.28  
           
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
Sponsor: Grolls Yrkesbutiker 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Rebecca Berggren-Nylund 1999 S71      27.79  
Ida Pettersson 1999 Stockholmspolisens Sim IF      27.82  
Alfhild Kristensson 1999 Göteborg Sim      28.06  
Alice Lindhé 1999 Mölndals Allmänna Simsällskap      28.64  
Antonia Prior 1999 Nässjö SLS      28.70  
Nikki Brockmar 1999 Skövde Simsällskap      28.80  
Elin Elm 1998 Linköpings Allmänna SS      29.07  
Linnea Åkerman 1999 Strängnäs Simsällskap      29.75  
           
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
Sponsor: Grolls Yrkesbutiker 
 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Hanna Rosvall 2000 Ängelholms Simsällskap      28.72  
Tea Gladher 2000 Karlskrona Simsällskap      28.85  
Alice Palmkvist 2000 Simklubben Elfsborg      29.23  
Sofie Karlsson 2000 Karlskrona Simsällskap      29.50  
Tova Olsson 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      29.51  
Olivia Rudqvist 2000 Trollhättans Simsällskap      29.81  
Michelle Berntsson 2000 Simklubben Elfsborg      29.87  
Emelie Melin 2000 Simklubben Elfsborg      30.08  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 16:17 
 
Resultat Gren 16 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Försök) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 12:16  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 50m     
 Tävlingsdatum 26 april 2013     
 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 18 år och äldre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Måns Stomvall 1990 Eskilstuna Simklubb      25.56  
Stefan Stojmenovic 1993 Norrköpings Kappsimningsklubb      25.68  
Anton Arvidsson 1994 Kungälvs Simsällskap      25.92  
Joachim Bratt 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      26.35  
Hampus Ny 1990 Strängnäs Simsällskap      26.37  
Alexander Kotevski 1994 Eskilstuna Simklubb      26.83  
Nils Montalva 1993 Simklubben S 02      26.90  
Anton Jansson 1992 Norrköpings Kappsimningsklubb      27.14  
Gustav Olander 1994 Göteborg Sim      27.41  
10 Edvin Qvirist 1995 Mölndals Allmänna Simsällskap      27.57  
11 John Olsson 1995 Simklubben Laxen      27.63  
12 Emil Davidsson 1990 Ängelholms Simsällskap      27.79  
13 Kevin Petersson 1994 Linköpings Allmänna SS      27.86  
14 Joakim Kling 1991 Göteborg Sim      27.94  
15 Mathias Petrusson 1993 Kungälvs Simsällskap      28.05  
16 Christoffer Källén 1993 Simklubben 1970      28.09  
17 Sebastian Pettersson 1994 Kungälvs Simsällskap      28.36  
18 Max Ackerman 1995 Simklubben Laxen      28.41  
19 Mikael Blum 1995 Simklubben Laxen      28.48  
20 Joakim Jonasson 1987 Norrköpings Kappsimningsklubb      28.75  
21 David Schön Svensson 1993 Malmö Kappsimningsklubb      28.85  
22 Kim Myrlander 1991 Nässjö SLS      29.03  
23 Jakob Sundén 1995 Varberg Sim      29.19  
24 Martin Lundberg 1995 Eskilstuna Simklubb      29.24  
25 Jesper Skoglund 1995 Uddevalla Sim      29.31  
26 Erik Öjstedt 1995 Ängelholms Simsällskap      29.75  
27 Pontus Jörgensen 1994 Ängelholms Simsällskap      29.88  
28 David Magnusson 1995 Norrköpings Kappsimningsklubb      30.27  
29 Jacob Alexandersson 1995 S77 Stenungsund      30.31  
30 Gustav Andersson 1994 Varberg Sim      30.38  
31 Måns Tangvald 1995 Simklubben Sydsim      30.72  
32 Niklas Andersson 1992 Eskilstuna Simklubb      31.82  
           
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 16 - 17 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Piotr Ludwiczak 1996 Lørenskog-Rælingen KK      26.05  
Marcus Forsgren 1996 Norrköpings Kappsimningsklubb      26.78  
Oskar Gannholm-Johansson 1996 Linköpings Allmänna SS      27.76  
Anton Lüning 1996 Spårvägens Simförening      27.77  
Alexander Frost 1997 Norrköpings Kappsimningsklubb      27.86  
Alexander Triantafillou 1997 Göteborg Sim      28.00  
Henry Kerman 1997 Anderstorps Simsällskap      28.17  
Johan Staflund 1997 Skövde Simsällskap      28.48  
Marcus Alexandersson 1997 S77 Stenungsund      28.52  
10 Carl Rogne 1996 Säffle Simsällskap      29.11  
11 Timmie Rydberg 1996 Simklubben Laxen      29.12  
12 Jonas Andersson 1996 Simklubben Sydsim      29.13  
13 Robin Sandgren 1997 Varberg Sim      29.39  
14 William Myrlander 1997 Nässjö SLS      29.43  
15 Johan Edebrink 1996 Strängnäs Simsällskap      29.53  
16 Mattias Freiholtz 1996 Spårvägens Simförening      29.62  
17 David Holm-Reise 1997 Spårvägens Simförening      29.67  
18 Tobias Josefsson 1997 Kungälvs Simsällskap      30.24  
19 Adam Palmqvist 1997 Oskarshamns Simsällskap      30.49  
19 Erik Nilsson 1996 Simklubben Sydsim      30.49  
21 Kristoffer Hedlund 1996 Eskilstuna Simklubb      30.96  
22 Eric Gustafsson 1997 Göteborg Sim      31.08  
23 Rasmus Källén 1996 Simklubben 1970      31.18  
24 Nils Selin 1997 Göteborg Sim      31.26  
25 Kristoffer Wallenbro 1997 Spårvägens Simförening      31.38  
26 Andreas Westerlund 1996 Strängnäs Simsällskap      31.58  
27 Mattias Andersson 1996 Ängelholms Simsällskap      32.00  
27 Sebastian Paling 1997 Simklubben S 02      32.00  
29 Daniel Hedfors 1997 Spårvägens Simförening      32.16  
30 Arvid Berntsson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      32.23  
31 Ådne Viken Refseth 1997 Vestbyen IL      33.70  
32 Philip Axelsson 1996 Eskilstuna Simklubb      34.16  
33 Filip Alvgren 1997 Spårvägens Simförening      36.37  
David Pålsson 1996 Mölndals Allmänna Simsällskap      DSQ  
Gustav Norberg-Pettersson 1996 Simklubben Laxen      DSQ  
           
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 14 - 15 år 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Teodor Widerberg 1998 Simklubben Laxen      27.92  
Victor Johansson 1998 Nässjö SLS      28.12  
Hampus Lovinge 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      28.60  
Karl Lindoff 1998 Eskilstuna Simklubb      28.74  
Hugo Rydberg 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      29.03  
Erik Nicklasson 1998 Oskarshamns Simsällskap      29.07  
Albin Lövgren 1999 Skövde Simsällskap      29.15  
Calle Lindroth 1998 Norrköpings Kappsimningsklubb      30.23  
Niclas Eriksson 1998 Stockholmspolisens Sim IF      30.28  
10 Aron Qvirist 1998 Mölndals Allmänna Simsällskap      30.30  
11 Fredrik Hjalmarsson 1998 Karlskrona Simsällskap      30.57  
12 Daniel Börjesson 1999 S77 Stenungsund      30.69  
12 Fabian Persson 1998 Simklubben Laxen      30.69  
14 Christian Norberg 1998 Stockholmspolisens Sim IF      31.01  
15 Mattias Grynning 1999 Linköpings Allmänna SS      31.03  
16 Timo Oosterveld 1998 Strängnäs Simsällskap      31.05  
17 Sebastian Runqvist 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      31.06  
18 Mårten Petersson 1998 Simklubben Laxen      31.41  
19 Philip Borgström Bishop 1999 Göteborg Sim      31.51  
20 Nikola Macki´c 1999 Simklubben Laxen      32.27  
21 Daniel Engelson 1998 Linköpings Allmänna SS      32.41  
22 Viktor Cado 1999 Karlskrona Simsällskap      32.45  
23 Tom Kristofferson 1998 Göteborg Sim      32.59  
24 Mikolaj Cuszynski-Kruk 1998 Simklubben S 02      32.96  
25 Simon Kärrsjö 1998 Göteborg Sim      33.05  
26 Pontus Staudinger 1998 Skövde Simsällskap      33.23  
27 Sherman Cheng 1999 Göteborg Sim      33.55  
28 Alexander Madarov 1999 Simklubben Laxen      33.72  
29 Samuel Rudqvist 1999 Trollhättans Simsällskap      33.96  
30 Max Karlsson 1999 Kungsbacka Simsällskap      34.04  
31 Liam Hallin 1998 Simklubben 1970      34.18  
32 Herman Blenneros 1998 Varberg Sim      34.19  
33 Filip Schill-Örne 1998 Kungsbacka Simsällskap      34.35  
34 Eric Björkner 1998 Göteborg Sim      34.36  
35 Gustav Johansson 1999 Kungsbacka Simsällskap      34.37  
36 Fredrik Emanuelsson 1999 Kungälvs Simsällskap      34.68  
37 Elias Kromnow 1999 Karlskrona Simsällskap      34.89  
38 Fredrik Voigt 1998 Spårvägens Simförening      35.21  
39 Thomas Johansen 1999 Vestbyen IL      35.26  
40 Rick Cuperus 1999 Uddevalla Sim      36.03  
41 Marcus Wallén 1999 Skövde Simsällskap      36.39  
42 Alexander Ekman 1999 Kungsbacka Simsällskap      36.59  
43 Daniel Andersson 1999 Varberg Sim      36.95  
44 Benjamin Gabrielsson 1999 Kungälvs Simsällskap      37.25  
45 Max Sandgren 1999 Varberg Sim      38.28  
46 August Bremander 1999 Kungsbacka Simsällskap      38.53  
47 Jesper Holmdahl 1999 S77 Stenungsund      39.43  
Daniel Kertes 1999 Ängelholms Simsällskap      DNS  
Alexander Klingspor 1999 Norrköpings Kappsimningsklubb      DSQ  
           
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Försök 13 år och yngre 
 
Plac. Namn Född Förening Land     Tid Status 











 
Dennis Dukic 2000 Simklubben Laxen      31.12  
Alex Phu 2000 Göteborg Sim      32.53  
Victor Lovinge 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb      33.76  
William Kerman 2001 Anderstorps Simsällskap      34.42  
André Gregursen 2001 Lørenskog-Rælingen KK      34.49  
Filip Johansson 2000 Kungälvs Simsällskap      34.55  
Viktor Syrén 2000 Eskilstuna Simklubb      34.82  
Gunnar Widerberg 2000 Simklubben Laxen      35.45  
Leander West Furumo 2000 Lørenskog-Rælingen KK      35.77  
10 Sam Taheri 2000 Mölndals Allmänna Simsällskap      35.88  
11 Albin Staaf 2000 Linköpings Allmänna SS      36.38  
12 Daniel Någård 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      36.50  
13 Sigurd Åröen 2000 Lørenskog-Rælingen KK      36.53  
14 Oliver Tykesson 2000 Linköpings Allmänna SS      36.59  
15 Mats Kamnes 2000 Lørenskog-Rælingen KK      37.12  
16 Naevid Kiasat 2001 Linköpings Allmänna SS      38.30  
17 David Selin 2001 Göteborg Sim      38.36  
18 Elias Andersson 2000 Simklubben Alingsås      38.68  
19 Max Engström 2001 Norrköpings Kappsimningsklubb      38.84  
20 Wilhelm Lindqvist 2000 Linköpings Allmänna SS      39.56  
21 Oskar Gustafson 2002 Uddevalla Sim      39.83  
22 Jesper Simonsson 2000 Uddevalla Sim      40.20  
23 Love Emilsson 2000 Göteborg Sim      41.03  
24 Kevin Wåhlin 2000 Norrköpings Kappsimningsklubb      41.14  
25 Gustav Nislander 2001 Göteborg Sim      42.50  
26 Viktor Sjöström 2001 Mölndals Allmänna Simsällskap      42.63  
26 William Segerdahl 2001 Göteborg Sim      42.63  
28 Ted Niklasson 2001 Karlsborgs Simklubb      44.08  
Jens Pettersson 2001 S77 Stenungsund      DSQ  
Jesper Molin 2001 Karlsborgs Simklubb      DSQ  
           
 
 

Skapad av WinGrodan 1.21.01 Utskriftsdatum 27 april 2013 
Licensierad till: Göteborg Sim Utskriftstid 12:16 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
 Tävling Ullbergstrofén 2013 finaler 25  Utskriftsdatum 27 april 2013  
 Tävlingsort Göteborg  Utskriftstid 16:24  
 Arrangör Göteborg Sim     
 Bassäng 25m     
 Tävlingsdatum 27 april 2013     
 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Lekstan 
 
 
Plac. Namn