Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:09   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 1, 200m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
15 - 16 år: Anton Andersson (1993) 2:02.56 2009-12-12 
FM: Patrik Löfgren Mölndals ASS 2:05.31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.88  57.88  1:34.56    2:03.73   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.25  57.98  1:34.32    2:04.47   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    27.49  59.04  1:35.42    2:04.68   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.20  58.31  1:35.88    2:06.51   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.03  1:00.56  1:37.99    2:07.00   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.59  1:01.16  1:38.70    2:08.34   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    27.08  59.44  1:37.62    2:09.01   
Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    26.88  1:00.43  1:38.67    2:09.12   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.38  59.51  1:37.29    2:10.23   
10  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    28.56  1:01.58  1:40.70    2:11.62   
11  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.83  1:01.35  1:41.08    2:11.82   
12  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.81  1:00.18  1:40.17    2:12.18   
13  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.30  59.29  1:39.49    2:13.15   
14  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.24  1:02.06  1:42.44    2:14.08   
15  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    29.07  1:04.75  1:42.28    2:14.31   
16  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.99  1:03.67  1:43.98    2:14.66   
17  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    28.50  1:03.98  1:45.56    2:16.37   
18  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    28.80  1:01.74  1:44.31    2:16.67   
19  Stefan Kojic  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.90  1:02.42  1:43.89    2:16.75   
20  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    29.11  1:05.97  1:44.34    2:17.11   
21  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    28.51  1:04.56  1:46.83    2:17.48   
22  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.60  1:04.87  1:44.78    2:17.56   
23  David Kruthammar  1997  Täby Sim    28.03  1:03.84  1:44.40    2:19.21   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:09 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:27   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 2, 200m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Arena 
15 - 16 år: Elin Podéus (1997) 2:13.89 2012-12-08 
FM: Elin Podéus Norrköpings KK 2:38.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.71  1:03.37  1:37.66    2:12.77  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.14  1:04.34  1:39.43    2:15.50   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.26  1:06.36  1:41.42    2:18.15   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.29  1:06.49  1:42.27    2:18.98   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.34  1:06.65  1:43.75    2:23.42   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.49  1:09.07  1:46.33    2:24.63   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    31.51  1:07.33  1:44.59    2:24.64   
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    33.22  1:09.99  1:47.36    2:24.68   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.43  1:07.90  1:46.43    2:24.99   
10  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    32.12  1:08.48  1:45.70    2:25.02   
11  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    31.24  1:07.97  1:46.56    2:25.64   
12  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    33.11  1:10.62  1:49.03    2:27.93   
13  Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    32.24  1:09.47  1:48.50    2:29.28   
14  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    32.97  1:10.21  1:49.61    2:30.27   
15  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    31.95  1:09.54  1:49.31    2:30.70   
16  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    33.77  1:11.51  1:51.10    2:31.81   
17  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.08  1:08.80  1:49.26    2:32.14   
18  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    32.89  1:11.13  1:51.41    2:33.29   
19  Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap    34.63  1:13.76  1:53.64    2:34.17   
20  Ida Österman  1998  Danderyds Sim    32.82  1:11.56  1:53.50    2:34.66   
21  Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    33.54  1:12.26  1:53.76    2:35.92   
22  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    32.93  1:11.92  1:53.73    2:36.28   
23  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    33.40  1:10.93  1:52.38    2:37.33   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:27 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:34   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 3, 200m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
14 år: Adam Paulsson (1995) 1:54.78 2009-12-12 
FM: Filip Grimberg Hultsfreds SS 1:55.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.33  56.00  1:25.77    1:55.26   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    27.21  57.15  1:26.81    1:56.71   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    27.36  57.41  1:28.08    1:57.91   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    26.89  57.21  1:28.30    1:57.93   
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    26.94  57.50  1:29.15    2:00.52   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    27.46  58.25  1:30.06    2:00.73   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.71  58.07  1:29.47    2:00.79   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    27.56  57.67  1:29.08    2:00.86   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    28.06  58.94  1:30.30    2:00.99   
10  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    28.65  59.67  1:31.27    2:02.14   
11  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    28.12  58.29  1:29.86    2:02.47   
12  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    28.68  1:00.11  1:32.25    2:04.73   
13  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    27.79  58.81  1:32.02    2:05.40   
14  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    27.64  58.95  1:31.96    2:05.48   
15  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.40  59.39  1:32.35    2:05.76   
16  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    28.34  1:00.58  1:33.95    2:08.52   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:34 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:42   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 4, 200m Frisim F 14, Finaler 
Sponsor: Arena 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:03.40 2010-12-11 
FM: Alba Forés SK Triton 2:06.25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.81  1:02.41  1:35.46    2:07.29   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    30.51  1:02.86  1:35.71    2:07.88   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    30.31  1:03.19  1:36.38    2:09.12   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    30.64  1:03.32  1:36.34    2:09.39   
Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    29.66  1:02.51  1:36.15    2:10.31   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    29.43  1:02.58  1:36.74    2:10.31   
Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    30.52  1:04.13  1:37.75    2:11.00   
My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    29.64  1:03.04  1:37.35    2:11.30   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.57  1:03.75  1:37.55    2:11.38   
10  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.18  1:03.79  1:37.74    2:11.65   
11  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    30.04  1:03.75  1:38.35    2:11.69   
12  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.80  1:03.33  1:38.16    2:12.74   
13  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    30.49  1:03.52  1:38.34    2:13.20   
14  Ellen Sandberg  1999  S71    30.05  1:03.55  1:38.15    2:13.25   
15  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim    30.42  1:04.16  1:38.87    2:13.27   
16  Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    30.26  1:03.92  1:39.30    2:15.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:42 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:30   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 5, 1500m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 15:41.98 2009-12-12 
FM: Isak Eliasson Mölndals ASS 15:56.98 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:00.41  2:04.33  3:08.28  4:12.52  15:56.37   
          5:16.66  6:20.67  7:25.08  8:29.28     
          9:33.42  10:37.14  11:40.99  12:45.04     
          13:49.08  14:53.66         
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    1:00.29  2:03.67  3:07.45  4:11.19  16:07.21   
          5:15.25  6:19.55  7:24.05  8:29.15     
          9:34.13  10:39.16  11:44.65  12:50.23     
          13:56.11  15:02.29         
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:01.21  2:05.57  3:10.42  4:14.99  16:09.95   
          5:19.32  6:23.73  7:28.26  8:33.10     
          9:37.64  10:42.26  11:47.04  12:52.42     
          13:58.15  15:04.44         
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:01.75  2:06.44  3:11.15  4:16.09  16:12.83   
          5:20.68  6:25.02  7:30.05  8:35.05     
          9:40.14  10:45.60  11:50.89  12:56.68     
          14:02.94  15:09.07         
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    1:01.20  2:07.83  3:13.63  4:19.29  16:28.07   
          5:25.70  6:31.78  7:37.89  8:44.75     
          9:51.13  10:57.83  12:04.62  13:11.97     
          14:19.49  15:23.82         
Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.89  2:08.50  3:13.86  4:19.42  16:32.06   
          5:25.18  6:30.81  7:37.21  8:43.70     
          9:49.99  10:57.57  12:04.82  13:12.44     
          14:20.06  15:26.99         
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:01.50  2:07.49  3:14.41  4:21.84  16:40.56   
          5:27.84  6:35.35  7:42.77  8:50.49     
          9:58.36  11:05.70  12:12.99  13:20.68     
          14:28.39  15:36.81         
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.30  2:08.60  3:16.05  4:22.98  16:43.79   
          5:29.93  6:37.63  7:45.21  8:52.93     
          10:00.30  11:07.53  12:14.93  13:22.56     
          14:30.24  15:38.66         
Isac Troell  1997  Helsingborgs Simsällskap    1:02.34  2:08.56  3:16.10  4:22.90  16:44.73   
          5:30.14  6:37.85  7:45.91  8:53.60     
          10:01.60  11:08.58  12:16.02  13:23.59     
          14:31.85  15:40.94         
10  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:01.45  2:07.38  3:14.42  4:21.76  16:58.56   
          5:27.90  6:34.95  7:42.91  8:50.89     
          9:59.12  11:07.88  12:17.70  13:28.37     
          14:39.10  15:49.80         
11  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:02.33  2:10.97  3:20.08  4:30.10  16:59.04   
          5:39.59  6:47.85  7:55.67  9:04.01     
          10:12.87  11:21.62  12:31.00  13:39.95     
          14:49.23  15:57.12         
12  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:03.09  2:11.80  3:20.72  4:29.83  17:30.44   
          5:39.18  6:48.55  7:58.28  9:09.40     
          10:21.15  11:33.04  12:45.75  13:57.67     
          15:09.89  16:21.60         
13  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.93  2:09.76  3:19.62  4:30.13  17:30.69   
          5:41.54  6:53.32  8:05.22  9:17.68     
          10:28.67  11:41.74  12:51.64  14:02.50     
          15:13.19  16:23.97         
14  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    1:05.78  2:15.12  3:25.30  4:35.53  17:34.33   
          5:46.14  6:56.80  8:07.55  9:18.08     
          10:28.64  11:39.73  12:51.02  14:02.69     
          15:14.22  16:26.00         
15  Samuel Hillman  1997  Harnäs Skutskär Simsällskap    1:03.57  2:11.86  3:22.54  4:33.32  17:34.88   
          5:44.51  6:55.36  8:06.07  9:16.48     
          10:27.81  11:39.76  12:52.08  14:03.20     
          15:14.82  16:25.67         
16  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:03.37  2:12.56  3:23.17  4:34.43  18:03.48   
          5:46.30  6:58.90  8:12.20  9:25.77     
          10:40.01  11:54.56  13:08.92  14:23.73     
          15:38.14  16:52.18         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:30 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:52   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 6, 200m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
15 - 16 år: Elsa Ericsson (1995) 2:01.05 2011-12-17 
FM: Wanda Dollmayer SK Ran 2:03.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.99  59.88  1:30.89    2:01.58   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    28.82  59.60  1:30.87    2:01.97   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.73  59.98  1:31.51    2:03.92   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    29.89  1:01.07  1:32.72    2:03.98   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    28.92  1:00.30  1:32.64    2:05.46   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.11  1:01.12  1:34.43    2:05.81   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.77  1:01.39  1:33.93    2:06.43   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.14  1:00.44  1:33.34    2:06.66   
Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    29.07  1:01.26  1:34.37    2:06.74   
10  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    28.72  1:01.01  1:33.44    2:06.90   
11  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    30.46  1:02.73  1:34.90    2:07.01   
12  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    29.31  1:01.10  1:34.22    2:07.43   
13  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.97  1:02.97  1:35.43    2:07.47   
14  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    29.60  1:02.10  1:35.22    2:07.80   
15  Emma Varga  1997  Danderyds Sim    29.31  1:01.86  1:35.05    2:08.55   
16  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.50  1:01.87  1:35.04    2:08.67   
17  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    30.10  1:03.14  1:36.27    2:08.90   
18  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    29.07  1:02.07  1:36.44    2:10.53   
19  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.59  1:04.13  1:37.85    2:10.74   
20  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    30.14  1:02.98  1:37.30    2:10.83   
21  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    30.82  1:03.95  1:37.92    2:10.99   
22  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    30.17  1:03.25  1:37.52    2:11.86   
23  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    30.21  1:03.58  1:37.59    2:12.05   
24  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    30.82  1:04.87  1:39.06    2:14.16   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:52 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:58   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 7, 400m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Arena 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:12.74 2005-01-01 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 4:14.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    59.29  2:06.32  3:14.91    4:21.14   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    1:00.56  2:07.44  3:15.24    4:21.37   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:01.52  2:09.61  3:18.06    4:25.85   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:01.05  2:11.78  3:22.41    4:29.67   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:03.64  2:11.67  3:22.04    4:30.32   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:02.98  2:12.57  3:22.85    4:30.49   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:02.05  2:11.48  3:22.57    4:31.00   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    1:02.61  2:11.95  3:22.79    4:33.89   
Rickard Wemlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.38  2:14.06  3:25.15    4:36.57   
10  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    1:06.50  2:17.94  3:29.56    4:39.57   
11  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    1:05.90  2:17.17  3:29.10    4:39.80   
12  Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    1:06.12  2:16.40  3:28.50    4:40.83   
13  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.73  2:18.90  3:31.32    4:42.59   
14  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:06.94  2:19.28  3:32.24    4:43.07   
15  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:06.16  2:19.31  3:34.53    4:46.75   
16  Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap    1:06.34  2:19.70  3:33.66    4:46.84   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:58 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:07   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 8, 200m Medley F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Mc Donalds Skanstull 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:17.29 1998-01-01 
FM: Josefin Almvret Järfälla SS 2:26,63 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.16  1:05.80  1:50.98    2:26.83   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    32.39  1:09.87  1:54.17    2:29.16   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    33.13  1:10.99  1:55.05    2:30.81   
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    33.01  1:09.61  1:58.00    2:31.10   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.26  1:14.18  1:55.37    2:31.22   
Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    34.14  1:13.88  1:56.42    2:31.48   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    33.39  1:11.68  1:57.81    2:32.38   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    33.40  1:11.54  1:56.83    2:32.83   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.23  1:10.20  1:58.29    2:34.20   
10  Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    32.76  1:12.96  1:57.11    2:34.63   
11  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    32.90  1:11.78  1:58.30    2:35.21   
12  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    35.22  1:14.90  2:01.73    2:35.86   
13  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    31.98  1:09.93  1:58.26    2:38.00   
14  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.67  1:12.87  1:59.64    2:38.19   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            DNS   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:07 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:24   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 9, 200m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Kansliet AB 
15 - 16 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:15.81 2007-01-01 
FM: Alexander Morgan Stockholms KK 2:16.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    30.64  1:05.95  1:43.22    2:19.53   
Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.06  1:07.94  1:44.68    2:20.81   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    32.27  1:07.97  1:44.59    2:21.21   
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.40  1:06.82  1:43.58    2:21.60   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    32.18  1:08.17  1:45.44    2:22.22   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    31.71  1:07.27  1:45.30    2:25.29   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.54  1:09.95  1:47.20    2:25.57   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.51  1:08.97  1:47.03    2:25.96   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    31.60  1:08.12  1:46.51    2:27.04   
10  Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.82  1:10.29  1:49.16    2:27.85   
11  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    31.95  1:08.82  1:47.95    2:27.86   
12  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    32.94  1:09.63  1:48.49    2:28.04   
13  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    33.15  1:10.92  1:49.59    2:29.12   
14  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    32.54  1:09.80  1:49.02    2:29.25   
15  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    33.31  1:10.76  1:50.22    2:30.91   
16  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.64  1:10.51  1:50.32    2:31.24   
17  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    34.39  1:12.69  1:52.18    2:31.84   
18  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    33.68  1:12.42  1:52.71    2:32.04   
19  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    34.06  1:12.59  1:52.42    2:32.13   
20  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    33.90  1:12.39  1:52.91    2:34.30   
21  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.56  1:12.32  1:52.92    2:34.54   
22  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    35.01  1:14.33  1:54.05    2:34.65   
23  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    33.03  1:10.92  1:51.16    2:34.94   
24  Jacob Hesslevik  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.08  1:13.44  1:54.43    2:36.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:24 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: GAIA Leadership 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 1:00.13 2008-01-01 
FM: Marlene Pavlu Lewin Skuru IK 1:02.58 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    30.04        1:02.60   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.36        1:02.61   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    30.56        1:02.89   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    30.72        1:03.76   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    31.16        1:03.79   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    30.78        1:03.98   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.69        1:04.04   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim    31.26        1:04.11   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    30.93        1:04.44   
10  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.25        1:05.63   
11  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    32.78        1:06.53   
12  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    32.27        1:06.62   
13  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.71        1:06.66   
14  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    32.27        1:07.02   
15  Miranda Orajärvi  1998  Osby Simsällskap    32.57        1:07.69   
16  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    33.06        1:07.91   
17  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.60        1:08.05   
18  Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.61        1:08.24   
19  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    33.17        1:08.45   
20  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    32.56        1:08.68   
21  Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    33.32        1:08.71   
22  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    33.78        1:09.63   
23  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    33.73        1:10.27   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:33 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:43   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 11, 100m Fjärilsim P 14, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
14 år: Linus Junefelt (1992) 57.03 2006-01-02 
FM: Alfred Christensson Landskrona SS 59.34 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    27.46        58.09   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    27.92        59.13   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    28.29        1:00.06   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    27.89        1:00.94   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    27.88        1:01.15   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    29.06        1:02.33   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    28.87        1:02.39   
Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    28.09        1:02.85   
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    30.06        1:03.01   
10  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    28.84        1:03.54   
11  Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    29.11        1:03.60   
12  Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    29.06        1:03.70   
13  Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    29.74        1:03.74   
14  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    29.37        1:03.75   
15  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.29        1:03.92   
16  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    29.95        1:04.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:43 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:50   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 12, 100m Fjärilsim F 14, Finaler 
Sponsor: Arena 
14 år: Louise Hansson (1996) 1:00.23 2010-12-11 
FM: Alba Forés SK Triton 1:03.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    30.05        1:04.86   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.43        1:04.89   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    30.49        1:05.19   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.17        1:05.43   
Ellen Sandberg  1999  S71    30.20        1:05.73   
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.96        1:06.26   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    30.37        1:06.63   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.09        1:07.41   
Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.53        1:07.56   
10  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.26        1:07.57   
11  Emilia Christiansen  1999  S71    31.48        1:08.30   
12  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    32.02        1:08.51   
13  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    31.42        1:08.57   
14  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    32.00        1:08.87   
15  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    32.35        1:10.51   
16  Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    32.70        1:12.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:50 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:16   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 13, 4X100m Medley P 16 o y, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
16 år och yngre: Täby S 3:53.15 2006-01-01 
FM: Helsingborgs S 3:58.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping SS  1997  Jönköpings Simsällskap            3:53.65   
  Filip Grimberg  1998      29.07  59.76      59.76   
  Henry Kerman  1997      31.00  1:07.39      2:07.15   
  Victor Johansson  1998      25.79  56.66      3:03.81   
  Daniel Forndal  1997      23.59  49.84      3:53.65   
                     
Täby Sim Lag 1  1997  Täby Sim            3:54.53   
  Oskar Ericsson  1997      27.10  55.99      55.99   
  Daniel Räisänen  1999      30.61  1:04.88      2:00.87   
  Sean Zhong  1998      27.54  1:00.91      3:01.78   
  Shervin Ghahestani  1997      24.91  52.75      3:54.53   
                     
Norrköping KK  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:55.76   
  Hampus Lovinge  1998      28.01  58.34      58.34   
  Hugo Rydberg  1998      30.72  1:06.22      2:04.56   
  Alexander Frost  1997      25.48  56.59      3:01.15   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      25.32  54.61      3:55.76   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1997  Helsingborgs Simsällskap            3:57.87   
  Stefan Kojic  1998      29.47  1:00.88      1:00.88   
  Joel Knutsson  1997      29.95  1:04.90      2:05.78   
  Cruiz Llupa  1997      27.19  58.22      3:04.00   
  Oskar Nilsson  1997      25.50  53.87      3:57.87   
                     
Täby Sim Lag 2  1997  Täby Sim            4:00.00   
  Filip Hedman  1998      28.21  59.35      59.35   
  David Kruthammar  1997      31.51  1:06.93      2:06.28   
  William Åberg  1997      28.11  1:00.79      3:07.07   
  Carl-Åke Willberg  1998      24.89  52.93      4:00.00   
                     
Malmö KK Lag 1  1997  Malmö Kappsimningsklubb            4:03.93   
  Eric Hinderup  1998      28.58  58.35      58.35   
  Ludwig Wemlén  1997      31.86  1:08.42      2:06.77   
  Simon Karlsson  1997      28.05  1:02.58      3:09.35   
  Filip Bivesand  1997      26.10  54.58      4:03.93   
                     
Väsby SS  1997  Väsby Simsällskap            4:05.50   
  Samuel Törnqvist  1997      28.74  58.20      58.20   
  Carl Norlander  1997      31.35  1:07.51      2:05.71   
  Gustav Frödeberg  1997      27.38  1:00.37      3:06.08   
  Henrik Postlind  1998      28.21  59.42      4:05.50   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1997  Helsingborgs Simsällskap            4:08.52   
  Gustav Kroon  1998      30.81  1:04.29      1:04.29   
  Dennis Åberg  1998      32.42  1:09.58      2:13.87   
  Alexander Almeida Sundell  1997      27.60  1:00.40      3:14.27   
  Olle Williamsson  1998      25.86  54.25      4:08.52   
                     
Skuru IK Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            4:08.52   
  Andre Filipsson  1999      31.14  1:04.50      1:04.50   
  Hannes Hjärne  1997      32.17  1:09.82      2:14.32   
  William Lulek  1998      27.43  1:00.03      3:14.35   
  Axel Bååthe  1997      25.31  54.17      4:08.52   
                     
10  Landskrona SS  1998  Landskrona Simsällskap            4:13.37   
  Oskar Hoff  1998      31.11  1:05.00      1:05.00   
  Salim Celikovic  1998      34.16  1:13.84      2:18.84   
  Alfred Christensson  1998      25.67  56.87      3:15.71   
  Victor Schagerlöf  1998      27.28  57.66      4:13.37   
                     
11  SK Neptun  1997  Simklubben Neptun            4:13.69   
  Alexander Lind  1997      29.83  1:02.06      1:02.06   
  Filip Weidlitz  1997      31.70  1:08.55      2:10.61   
  William Svalander  1998      29.09  1:04.20      3:14.81   
  Mateo Gutierrez  1998      27.08  58.88      4:13.69   
                     
12  Mölndals ASS  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:15.20   
  Joel Eliasson  1998      30.95  1:04.99      1:04.99   
  Pär Börjeson  1998      31.08  1:08.02      2:13.01   
  Karl Zimmerman  1998      30.23  1:07.61      3:20.62   
  Aron Qvirist  1998      25.73  54.58      4:15.20   
                     
13  Helsingborgs S Lag 3  1997  Helsingborgs Simsällskap            4:19.51   
  Magnus Karlsborn  1998      31.11  1:04.84      1:04.84   
  Jacob Hesslevik  1997      33.46  1:11.57      2:16.41   
  Gustav Arvidsson  1998      29.02  1:07.72      3:24.13   
  Isac Troell  1997      26.14  55.38      4:19.51   
                     
14  Södertörns SS Lag 1  1998  Södertörns Simsällskap            4:20.47   
  Anton Marijanovic  2000      31.73  1:05.53      1:05.53   
  Kevin Chong  1998      35.27  1:15.82      2:21.35   
  Wilmer Tingbrand  1998      28.31  1:02.06      3:23.41   
  Zack Abelsson  1998      27.41  57.06      4:20.47   
                     
Poseidon  1997  Simklubben Poseidon            DSQ   
  Gustav Östlund  1997      30.50  1:03.84      1:03.84   
  Julius Ekstrand  1998      31.46        2:12.15   
  Jesper Olsson  1998              3:13.51   
                     
Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
  Emil Dahlberg  1997      31.03        1:03.84   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  13:16 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:16   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 14, 4X100m Frisim F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
16 år och yngre: Täby S 3:49.10 2008-01-01 
FM: Väsby SS 3:51.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1997  Helsingborgs Simsällskap            3:53.59   
  Lina Rosvall  1997      28.53  59.36      59.36   
  Mari Louise Tran  1997      29.32  59.70      1:59.06   
  Sophie Hansson  1998      27.70  58.56      2:57.62   
  Matilda Weiler  1998      26.75  55.97      3:53.59   
                     
Södertälje SS Lag 1  1997  Södertälje Simsällskap            3:54.91   
  Alida Ramdén  1997      27.54  56.94      56.94   
  Olivia Sjöblom  1997      27.54  58.90      1:55.84   
  Hilma Ramdén  2000      27.89  58.89      2:54.73   
  Sandra Mattsson-Coll  1997      28.32  1:00.18      3:54.91   
                     
Kalmar SS Lag 1  1997  Kalmar Simsällskap            3:55.33   
  Linnea Wranå  1998      28.52  59.84      59.84   
  Tilda Lindgren  1997      27.98  59.65      1:59.49   
  Josefin Lewton  1997      27.29  58.08      2:57.57   
  Miranda Arvidsson  1998      26.85  57.76      3:55.33   
                     
Väsby SS  1997  Väsby Simsällskap            3:56.97   
  Agnes Wiiand  1997      27.63  56.88      56.88   
  Vanessa Nordling  1998      28.78  1:02.34      1:59.22   
  Louise Halldén  1998      28.09  58.60      2:57.82   
  Isabell Kjellberg  1997      28.20  59.15      3:56.97   
                     
Spårvägens Sf Lag 1  1998  Spårvägens Simförening            3:58.59   
  Emma Sundstedt  1998      28.21  58.77      58.77   
  Lovisa Malmgren  1997      28.71  1:00.66      1:59.43   
  Malin Wallén  1997      28.44  58.88      2:58.31   
  Klara Wallenbro  1997      28.37  1:00.28      3:58.59   
                     
Järfälla S  1997  Järfälla Simsällskap            3:59.83   
  Emma Rotstam  1998      28.43  59.41      59.41   
  Ida Eriksen  1997      28.16  58.10      1:57.51   
  Isabelle Hanson  1998      29.34  1:00.86      2:58.37   
  Malin Atran  1998      29.21  1:01.46      3:59.83   
                     
Göteborg Sim Lag 1  1997  Göteborg Sim            4:00.59   
  Alfhild Kristensson  1999      28.68  1:00.09      1:00.09   
  Sara Linné  1997      27.49  58.08      1:58.17   
  Inez Kristensson  1997      28.36  59.23      2:57.40   
  Amanda Janzon  1997      29.11  1:03.19      4:00.59   
                     
Malmö KK Lag 1  1997  Malmö Kappsimningsklubb            4:00.99   
  Hannah Skog  1997      29.11  1:00.47      1:00.47   
  Cassandra Tran  1997      27.17  57.01      1:57.48   
  Jenny Thalin  1997      29.26  1:02.10      2:59.58   
  Hanna Liljegren  1998      29.06  1:01.41      4:00.99   
                     
Stockholmspolisens Sim IF  1997  Stockholmspolisens Sim IF            4:01.35   
  Danute Kacinskas  1998      28.75  1:01.14      1:01.14   
  Ida Pettersson  1999      28.53  59.95      2:01.09   
  Milana Salih  1997      28.14  59.29      3:00.38   
  Rebecka Bergström  1997      28.79  1:00.97      4:01.35   
                     
10  Danderyds Sim  1997  Danderyds Sim            4:01.66   
  Emma Varga  1997      27.69  57.92      57.92   
  Alice Sundberg  1999      29.53  1:01.98      1:59.90   
  Ida Österman  1998      28.57  1:01.02      3:00.92   
  Frida Berglund  1998      28.60  1:00.74      4:01.66   
                     
11  Skuru IK Lag 1  1999  Skuru Idrottsklubb            4:02.36   
  Amanda Kimander  1997      29.48  1:01.55      1:01.55   
  Alexandra Engsoo  1998      28.87  1:01.88      2:03.43   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      27.25  56.79      3:00.22   
  Sofia von Sydow  1997      28.71  1:02.14      4:02.36   
                     
12  Mölndals ASS Lag 1  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:02.59   
  Johanna Åberg  1997      29.06  1:01.02      1:01.02   
  Linn Rehnberg  1998      28.13  1:00.31      2:01.33   
  My Janzén  1997      28.59  1:00.45      3:01.78   
  Marta Qvirist  1998      28.77  1:00.81      4:02.59   
                     
13  Norrköping KK  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:04.63   
  Elin Podéus  1997      28.43  59.66      59.66   
  Sara Thunholm  1999      29.36  1:03.67      2:03.33   
  Sara Wallberg  1999      28.27  1:00.23      3:03.56   
  Anna Grundmark  1997      28.79  1:01.07      4:04.63   
                     
14  SK Sydsim  1997  Simklubben Sydsim            4:05.98   
  Sofia Heimsten  1997      28.97  59.75      59.75   
  My Grewell  1998      29.27  1:01.50      2:01.25   
  Malin Johansson  1997      28.69  1:00.60      3:01.85   
  Frida Nordefell  2000      30.29  1:04.13      4:05.98   
                     
15  SK Neptun  1997  Simklubben Neptun            4:13.94   
  Charlotte Myers  1997      29.33  1:01.46      1:01.46   
  Ellinor Hedgren-Rylander  1997      29.58  1:02.17      2:03.63   
  Alexandra Nilsson  1998      30.02  1:04.33      3:07.96   
  Emina Bjelak  1997      31.99  1:05.98      4:13.94   
                     
Linköping ASS Lag 1  1997  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Sofia Henell  1997      28.57  59.50      59.50   
  Daniela Kindstrand  1997              1:59.59   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  13:16 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:11   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 15, 200m Medley F 15-16, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:14.26 2008-01-01 
FM: Jaqueline Hippi Väsby SS 2:18.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.49  1:07.18  1:45.03    2:17.92   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.92  1:04.89  1:47.74    2:19.31   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.47  1:04.67  1:47.20    2:19.42   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    30.93  1:06.32  1:46.69    2:20.82   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.34  1:05.05  1:47.90    2:21.25   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.06  1:07.81  1:49.51    2:21.53   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim    31.59  1:07.69  1:49.49    2:22.12   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.96  1:06.73  1:48.69    2:22.32   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    30.49  1:07.08  1:49.86    2:23.33   
10  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    32.05  1:08.04  1:51.65    2:23.81   
11  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    31.55  1:07.90  1:50.06    2:24.13   
12  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    31.74  1:09.35  1:49.64    2:24.84   
13  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.15  1:11.51  1:52.76    2:25.77   
14  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    30.78  1:07.87  1:51.73    2:25.78   
15  Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    31.13  1:07.53  1:52.27    2:26.70   
16  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    31.52  1:08.05  1:52.75    2:26.71   
17  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    31.58  1:09.05  1:53.57    2:26.73   
18  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    30.70  1:08.95  1:52.88    2:27.44   
19  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.79  1:06.58  1:52.57    2:27.68   
20  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    30.99  1:09.38  1:52.86    2:28.79   
21  Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF    31.73  1:10.61  1:54.46    2:29.23   
22  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.68  1:10.74  1:55.81    2:30.07   
23  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    31.86  1:10.90  1:54.96    2:30.69   
24  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.08  1:09.28  1:56.33    2:34.32   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:11 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:23   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 16, 200m Fjärilsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Clarion hotel Stockholm 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 1:59.71 2008-01-01 
FM: Patrik Löfgren Mölndals ASS 2:08.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.38  59.97  1:30.91    2:03.44   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    28.81  1:00.77  1:32.54    2:04.62   
Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    29.25  1:01.47  1:34.48    2:06.69   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    28.90  1:01.11  1:33.95    2:07.18   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.23  1:00.23  1:33.30    2:07.35   
Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    27.84  1:00.29  1:33.90    2:08.02   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.60  1:00.81  1:33.79    2:08.19   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.51  1:01.60  1:35.54    2:08.77   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.43  1:01.65  1:34.75    2:08.88   
10  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.49  1:02.23  1:36.03    2:09.81   
11  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.10  1:02.79  1:37.27    2:11.04   
12  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    28.97  1:03.21  1:37.65    2:12.91   
13  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    29.51  1:03.42  1:38.36    2:14.20   
14  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    30.16  1:04.81  1:40.31    2:16.23   
15  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.64  1:04.33  1:40.01    2:18.09   
16  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    29.40  1:03.79  1:40.40    2:18.88   
17  Sean Zhong  1998  Täby Sim    30.70  1:05.32  1:41.45    2:20.95   
18  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    30.39  1:05.71  1:42.47    2:21.42   
19  Zack Abelsson  1998  Södertörns Simsällskap    30.92  1:07.09  1:44.92    2:22.20   
20  Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    30.24  1:06.15  1:45.09    2:22.25   
21  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    29.70  1:06.25  1:45.55    2:25.81   
22  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    29.70  1:05.88  1:45.37    2:28.28   
23  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    30.97  1:07.61  1:46.99    2:28.97   
24  Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    29.88  1:06.63  1:46.39    2:30.04   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:23 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:33   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 17, 100m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.25 1998-01-01 
FM: Ida Liljeqvist Höganäs SS 59.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    27.91        59.06   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.51        59.42   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    29.19        1:00.32   
Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    28.88        1:00.55   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    28.14        1:00.57   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.69        1:00.78   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    29.40        1:01.28   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    29.97        1:02.00   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    29.82        1:02.16   
10  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    30.20        1:02.37   
11  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    29.50        1:02.68   
12  Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    30.51        1:02.97   
13  Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    29.27        1:03.01   
14  Olivia Rudqvist  2000  Trollhättans Simsällskap    30.49        1:03.27   
15  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    30.21        1:03.50   
16  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    30.66        1:03.86   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:33 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:39   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 18, 100m Ryggsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Arena 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.45 2005-01-01 
FM: Joseph Zlotnick Göteborgs S 1:02.64 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    29.50        1:00.68   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    30.74        1:03.50   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    30.87        1:03.96   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    30.50        1:04.37   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    30.71        1:04.75   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.63        1:05.88   
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    31.50        1:06.27   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    32.58        1:06.72   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    33.06        1:07.22   
10  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    32.20        1:07.34   
11  Philip Chen  2000  S71    32.66        1:07.43   
12  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    33.30        1:07.81   
13  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    33.16        1:08.33   
14  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.48        1:08.44   
15  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.37        1:08.78   
16  Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    33.75        1:09.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:39 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:56   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 19, 200m Bröstsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Kansliet AB 
15 - 16 år: Josefin Wede (1987) 2:25.80 2003-01-01 
FM: Jessica Billquist Spårvägens SF 2:32.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    35.06  1:14.32  1:54.40    2:33.85   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.44  1:15.29  1:55.53    2:34.12   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    35.02  1:15.01  1:55.75    2:34.98   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    35.79  1:16.04  1:56.18    2:36.64   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.35  1:15.09  1:55.95    2:36.81   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.11  1:15.80  1:58.26    2:38.90   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    34.37  1:14.91  1:56.96    2:39.62   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.19  1:15.13  1:57.14    2:39.70   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    35.57  1:16.05  1:58.07    2:39.84   
10  Pauline Korssell  1997  Täby Sim    36.91  1:17.88  1:59.20    2:41.07   
11  Amanda Wittström  1997  Höganäs Simsällskap    36.19  1:16.32  1:58.04    2:41.17   
12  Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.12  1:17.76  1:59.20    2:41.77   
13  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    36.22  1:16.84  2:00.24    2:43.38   
14  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    38.28  1:19.62  2:01.84    2:43.97   
15  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    35.94  1:17.56  2:00.89    2:44.30   
16  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    36.66  1:18.50  2:02.18    2:45.02   
17  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    36.94  1:19.21  2:03.14    2:46.66   
18  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    37.36  1:19.76  2:03.33    2:46.96   
19  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    35.95  1:17.74  2:02.36    2:47.24   
20  Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    36.09  1:18.09  2:02.55    2:47.84   
21  Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    37.79  1:19.71  2:03.44    2:48.24   
22  Paulina Wiklund-Nilsson  1997  Simsällskapet Delfin    37.54  1:19.45  2:03.53    2:48.32   
23  Jessica Chen  1998  S71    38.51  1:22.83  2:07.71    2:52.61   
24  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens Sim IF    39.13  1:23.02  2:08.34    2:53.45   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:56 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:08   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 20, 200m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 1:47.99 2010-01-01 
FM: Isak Eliasson Mölndals ASS 1:51.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.96  54.45  1:22.96    1:51.11   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.61  54.89  1:23.44    1:51.66   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.40  55.32  1:24.04    1:51.71   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.63  55.49  1:24.44    1:52.36   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    26.99  56.17  1:25.61    1:54.10   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    26.33  55.45  1:25.26    1:54.36   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.20  56.51  1:25.89    1:54.94   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    27.18  56.77  1:26.06    1:55.12   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.03  54.40  1:24.22    1:55.33   
10  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.04  56.41  1:26.41    1:55.90   
11  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    27.41  57.07  1:27.11    1:56.73   
12  Isac Troell  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.44  57.25  1:26.73    1:56.99   
13  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    27.89  58.01  1:28.18    1:58.60   
14  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.84  57.01  1:27.85    1:59.38   
15  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    26.84  57.26  1:28.25    1:59.54   
16  David Kruthammar  1997  Täby Sim    27.96  58.72  1:29.43    1:59.59   
17  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.99  59.10  1:30.08    1:59.61   
18  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.34  58.35  1:29.17    1:59.75   
19  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    27.49  57.55  1:28.46    1:59.81   
20  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    27.32  57.41  1:28.50    2:00.30   
21  André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    27.50  58.44  1:30.01    2:01.01   
22  Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    27.04  57.13  1:28.96    2:01.37   
23  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens Sim IF    27.72  58.61  1:30.44    2:01.51   
24  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    27.95  59.27  1:31.83    2:04.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  17:08 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:26   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 21, 400m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
14 år: Martina Granström (1991) 4:54.36 2005-01-01 
FM: Alba Forés SK Triton 5:01.13 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:12.48  2:33.42  3:54.95    5:03.98   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:11.52  2:27.32  3:55.00    5:05.91   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:10.50  2:31.15  4:02.30    5:11.14   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim    1:10.50  2:32.86  4:03.11    5:14.23   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.45  2:30.55  4:02.08    5:14.83   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.17  2:29.65  4:04.19    5:15.90   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    1:14.82  2:36.45  4:04.52    5:16.46   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    1:13.09  2:35.39  4:07.10    5:17.63   
Ellen Sandberg  1999  S71    1:10.10  2:35.14  4:05.72    5:21.60   
10  Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    1:14.06  2:36.03  4:09.03    5:22.83   
11  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    1:12.59  2:35.93  4:05.11    5:24.50   
12  Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    1:10.86  2:33.11  4:10.47    5:25.02   
13  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    1:12.40  2:36.37  4:15.31    5:28.25   
14  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    1:13.06  2:34.11  4:13.55    5:29.68   
15  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    1:14.87  2:38.65  4:14.81    5:31.04   
16  Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    1:13.83  2:38.47  4:16.03    5:34.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  17:26 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 22, 400m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Arena 
14 år: Linus Junefelt (1992) 4:33.39 2006-01-01 
FM: Hampus Lovinge Norrköpings KK 4:46.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    1:02.39  2:19.66  3:36.99    4:37.81   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    1:06.15  2:15.48  3:38.90    4:41.18   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:05.90  2:20.25  3:36.05    4:43.53   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:04.73  2:21.05  3:42.47    4:51.02   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:04.83  2:20.91  3:47.02    4:52.72   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:08.15  2:22.89  3:47.40    4:54.10   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    1:03.33  2:23.05  3:47.79    4:54.38   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.89  2:23.62  3:51.87    4:56.21   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:05.60  2:19.41  3:47.21    4:56.97   
10  Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    1:08.78  2:26.27  3:54.46    5:00.01   
11  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    1:12.58  2:31.40  3:53.63    5:01.64   
12  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    1:07.70  2:25.78  3:56.90    5:04.79   
13  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    1:09.97  2:30.51  3:54.71    5:07.59   
14  Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.00  2:29.76  3:56.91    5:08.54   
15  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens Sim IF    1:09.66  2:25.68  3:58.61    5:10.83   
16  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    1:12.24  2:31.68  4:02.43    5:13.75   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  17:40 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:50   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 23, 100m Fjärilsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
13 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:01.72 2006-01-01 
FM: Ida Liljeqvist Höganäs SS 1:06.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.98        1:03.36   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    31.73        1:08.69   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.28        1:09.10   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    31.55        1:09.25   
Sara Junevik  2000  Leksands Simförening    31.87        1:09.26   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.05        1:09.40   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    32.25        1:09.55   
Moa Williamsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.91        1:10.31   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    32.61        1:10.34   
10  Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    33.09        1:10.60   
11  Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    32.63        1:10.79   
12  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.17        1:10.80   
13  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    32.69        1:11.58   
14  Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    33.23        1:12.02   
15  Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    32.47        1:12.30   
16  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.79        1:12.87   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  17:50 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  17:57   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 24, 100m Bröstsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Mc Donalds Skanstull 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 1:06.89 2012-12-08 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 1:06.89 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    31.64        1:08.07   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    32.51        1:09.75   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    33.02        1:09.85   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    33.04        1:10.77   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    33.47        1:12.25   
Pontus Jonsson  2000  Stockholmspolisens Sim IF    34.49        1:13.03   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    34.61        1:13.51   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.31        1:14.11   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.11        1:15.03   
10  Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    35.42        1:15.34   
11  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    34.49        1:15.59   
12  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    35.46        1:15.92   
13  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.41        1:16.18   
14  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    35.16        1:16.23   
15  Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    35.42        1:16.52   
16  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    35.20        1:17.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  17:57 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:43   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 25, 1500m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: GAIA Projectservice 
Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:03.51  2:11.59  3:19.90  4:28.49  16:52.97   
          5:36.35  6:44.13  7:52.00  8:59.58     
          10:06.17  11:12.91  12:20.45  13:28.83     
          14:37.46  15:45.99         
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.97  2:08.46  3:16.04  4:23.42  17:03.63   
          5:31.39  6:39.27  7:47.61  8:56.27     
          10:05.51  11:14.73  12:24.01  13:34.78     
          14:42.44  15:54.23         
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:05.07  2:14.09  3:23.34  4:32.57  17:18.95   
          5:42.13  6:51.26  8:00.84  9:10.63     
          10:20.26  11:29.56  12:39.57  13:49.65     
          14:59.81  16:09.58         
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:04.67  2:13.51  3:22.56  4:31.78  17:24.00   
          5:41.29  6:50.57  7:59.89  9:10.19     
          10:20.82  11:31.39  12:42.00  13:52.32     
          15:03.27  16:14.08         
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:06.87  2:18.23  3:29.54  4:40.52  17:38.41   
          5:51.55  7:02.01  8:12.86  9:23.75     
          10:34.82  11:45.96  12:56.73  14:08.05     
          15:19.29  16:29.77         
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.79  2:17.20  3:28.05  4:38.98  17:39.29   
          5:49.63  7:00.38  8:11.48  9:22.85     
          10:34.02  11:45.38  12:56.35  14:07.62     
          15:18.66  16:29.77         
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:07.80  2:18.35  3:29.02  4:40.10  17:51.96   
          5:51.65  7:03.55  8:15.95  9:28.16     
          10:40.09  11:52.32  13:04.98  14:17.59     
          15:30.08  16:42.81         
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.80  2:17.22  3:28.36  4:39.37  18:03.43   
          5:50.56  7:02.10  8:13.96  9:26.86     
          10:40.27  11:53.63  13:07.78  14:22.12     
          15:36.17  16:50.42         
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.71  2:18.52  3:29.74  4:41.77  18:03.86   
          5:54.25  7:06.76  8:19.49  9:33.22     
          10:46.45  11:59.74  13:13.02  14:26.99     
          15:40.27  16:52.97         
10  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:07.00  2:19.16  3:31.93  4:44.66  18:14.59   
          5:58.50  7:11.81  8:25.86  9:40.37     
          10:54.05  12:07.23  13:21.81  14:35.46     
          15:49.70  17:03.66         
11  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:07.82  2:19.97  3:33.31  4:47.03  18:22.51   
          6:00.67  7:14.78  8:28.90  9:42.91     
          10:56.94  12:10.90  13:25.53  14:39.90     
          15:54.42  17:09.04         
12  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:08.74  2:22.68  3:36.80  4:51.46  18:24.65   
          6:05.92  7:20.57  8:34.60  9:48.34     
          11:02.44  12:16.06  13:29.12  14:42.82     
          15:56.93  17:11.11         
13  Milana Salih  1997  Stockholmspolisens Sim IF    1:08.89  2:22.78  3:37.26  4:51.86  18:30.44   
          6:06.26  7:20.85  8:34.89  9:48.96     
          11:03.38  12:17.34  13:32.39  14:48.45     
          16:03.61  17:18.45         
14  Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    1:07.59  2:20.48  3:33.91  4:48.29  18:33.58   
          6:03.10  7:17.98  8:33.00  9:47.87     
          11:03.16  12:18.46  13:33.66  14:49.51     
          16:05.00  17:20.60         
15  Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:07.84  2:20.19  3:33.54  4:47.91  18:34.64   
          6:03.05  7:17.94  8:32.64  9:47.76     
          11:02.59  12:18.42  13:33.58  14:49.12     
          16:04.71  17:20.75         
16  Rebecka Bergström  1997  Stockholmspolisens Sim IF    1:08.48  2:22.35  3:36.98  4:51.32  18:41.25   
          6:06.76  7:21.19  8:36.00  9:51.32     
          11:06.67  12:22.87  13:38.28  14:54.05     
          16:10.58  17:26.62         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  18:43 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  07 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  18:52   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 26, 100m Ryggsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice 
15 - 16 år: Axel Pettersson (1995) 54.80 2011-12-17 
FM: Patrik Löfgren Mölndals ASS 57.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.40        55.67   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.29        56.02   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.37        56.27   
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    27.34        56.30   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.07        57.90   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    28.61        58.49   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    28.30        58.74   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    28.48        58.90   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    28.71        59.13   
10  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    28.59        59.54   
11  Filip Hedman  1998  Täby Sim    28.83        1:00.03   
12  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    29.38        1:00.19   
13  Stefan Kojic  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.57        1:00.56   
14  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    29.28        1:00.78   
15  Marcus Alexandersson  1997  S77 Stenungsund    29.29        1:00.81   
16  Alexander Lind  1997  Simklubben Neptun    29.29        1:00.83   
17  Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    29.35        1:01.55   
18  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    30.14        1:01.68   
19  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    29.50        1:01.77   
20  Rasmus Rantanen  1997  Södertälje Simsällskap    30.18        1:02.52   
21  Filip Wejfeldt  1997  Simsällskapet Iden    29.84        1:02.55   
22  Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap    30.29        1:02.77   
23  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    30.64        1:02.90   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  07 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  18:52 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:17   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 27, 4X100m Frisim F 14 o y, Finaler 
Sponsor: Arena 
14 år och yngre: Helsingborgs S 3:54.05 2012-12-12 
FM: Kalmar SS 4:02.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1999  Helsingborgs Simsällskap            4:03.44   
  Moa Holmkvist  1999      28.60  1:01.02      1:01.02   
  Johanna Söderberg  1999      28.86  1:00.66      2:01.68   
  Moa Williamsson  2000      29.92  1:02.60      3:04.28   
  Johanna Palmkvist  1999      28.50  59.16      4:03.44   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:04.52   
  Alice Lindhé  1999      28.36  59.55      59.55   
  Linnéa Lundborg  2000      30.62  1:04.09      2:03.64   
  Tova Olsson  2001      28.36  1:00.22      3:03.86   
  Amanda Magnusson  1999      28.58  1:00.66      4:04.52   
                     
S 71  1999  S71            4:04.72   
  Ellen Sandberg  1999      29.29  1:01.21      1:01.21   
  Rebecca Berggren-Nylund  1999      29.09  1:00.81      2:02.02   
  Victoria Jönsson  1999      28.67  1:01.79      3:03.81   
  Emilia Christiansen  1999      28.97  1:00.91      4:04.72   
                     
Spårvägens Sf Lag 1  1999  Spårvägens Simförening            4:07.67   
  Emma Garmelius  1999      28.72  1:00.09      1:00.09   
  Elin Grenholm  1999      29.14  1:01.41      2:01.50   
  Nina Bring  1999      30.15  1:03.88      3:05.38   
  Matilda Flood  1999      29.39  1:02.29      4:07.67   
                     
Jönköping SS Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            4:08.34   
  Hanna Eriksson  1999      28.85  1:00.36      1:00.36   
  Antonia Prior  1999      29.38  1:02.20      2:02.56   
  Emma Roos  1999      29.52  1:03.08      3:05.64   
  Elin Ristl  1999      29.40  1:02.70      4:08.34   
                     
Stockholms KK  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            4:10.26   
  Alma Karlson  1999      29.24  1:01.25      1:01.25   
  Moa Lindahl  1999      30.03  1:02.86      2:04.11   
  Sofia Näslund  1999      29.81  1:02.62      3:06.73   
  Ebba Martin  2000      30.05  1:03.53      4:10.26   
                     
Höganäs SS  2001  Höganäs Simsällskap            4:10.50   
  Ida Liljeqvist  1999      28.15  1:00.28      1:00.28   
  Maja Johansson  1999      29.53  1:02.60      2:02.88   
  Thelma Jöhncke  1999      29.43  1:03.24      3:06.12   
  Frida Taman  2001      29.67  1:04.38      4:10.50   
                     
Järfälla S Lag 1  1999  Järfälla Simsällskap            4:12.20   
  Josefine Almvret  1999      29.27  1:00.83      1:00.83   
  Linneá Larsson  2000      29.77  1:03.55      2:04.38   
  Cornelia Eklund  2000      30.45  1:04.59      3:08.97   
  Erica Pihlblad-Swahn  2001      29.49  1:03.23      4:12.20   
                     
SS04  1999  Solna Sundbyberg SS 04            4:12.25   
  Mathilda Eriksson  2001      30.84  1:05.38      1:05.38   
  Tiffani Segerbrand  1999      29.12  1:00.97      2:06.35   
  Alexandra Gordon  2000      31.20  1:04.18      3:10.53   
  Hanna Hargsten  1999      29.25  1:01.72      4:12.25   
                     
10  Trelleborg S Lag 1  1999  Trelleborg Sim            4:12.30   
  Anna Svensson-Fehér  2000      31.01  1:04.52      1:04.52   
  Sandra Lendt  2000      28.82  1:02.00      2:06.52   
  Davilda Lareva  2000      29.83  1:03.52      3:10.04   
  Ida Enehov  1999      29.87  1:02.26      4:12.30   
                     
11  SK Lödde  1999  Simklubben Lödde            4:13.28   
  Louise Ranevi  1999      30.09  1:04.41      1:04.41   
  Elin Johannesson  1999      29.32  1:02.08      2:06.49   
  Emma Persson  1999      30.03  1:02.97      3:09.46   
  Julia Brinkhagen  1999      29.88  1:03.82      4:13.28   
                     
12  SK Elfsborg Lag 1  1999  Simklubben Elfsborg            4:13.79   
  Tilda Öman  2000      30.40  1:03.49      1:03.49   
  Alice Palmkvist  2000      29.09  1:02.91      2:06.40   
  Michelle Berntsson  2000      29.30  1:03.27      3:09.67   
  Emelie Melin  2000      30.47  1:04.12      4:13.79   
                     
13  SK Strängnäs Frisimmare  1999  SK Strängnäs Frisimmare            4:13.94   
  Amanda Hyllbrant  1999      30.33  1:03.84      1:03.84   
  Wilma Wennerberg  2001      31.30  1:06.94      2:10.78   
  Emma Bergkvist  2000      29.65  1:03.08      3:13.86   
  Anna Eriksson  1999      28.46  1:00.08      4:13.94   
                     
14  Kristianstads SLS  1999  Kristianstads SLS            4:15.46   
  Elin Nilsson  1999      29.08  1:01.65      1:01.65   
  Amanda Modig  1999      30.55  1:03.73      2:05.38   
  Linnéa Högberg  1999      31.78  1:06.12      3:11.50   
  Hanna Olsson  1999      30.15  1:03.96      4:15.46   
                     
15  Sundsvalls SS Lag 1  1999  Sundsvalls Simsällskap            4:17.57   
  Frida Hedlund  1999      28.75  59.96      59.96   
  Maja Bollbring  1999      29.80  1:03.38      2:03.34   
  Amelia Lundblom  1999      31.19  1:06.19      3:09.53   
  Hanna Ekengren  1998      31.94  1:08.04      4:17.57   
                     
Linköping ASS Lag 1  1999  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Lovisa Lampi  1999      29.92        1:03.63   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  13:17 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:17   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 28, 4X100m Medley P 14 o y, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
14 år och yngre: Täby S 4:07.20 2012-12-09 
FM: Täby S 4:07.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Landskrona SS  1999  Landskrona Simsällskap            4:15.43   
  Hampus Svensson  1999      28.58  59.80      59.80   
  Emil Hassling  2000      32.09  1:08.62      2:08.42   
  Filip Tretonius  1999      30.57  1:09.48      3:17.90   
  Tim Petersson  1999      26.94  57.53      4:15.43   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:18.47   
  Jonathan Ekelund  1999      30.93  1:04.76      1:04.76   
  Marco Häyhänen  1999      33.86  1:11.79      2:16.55   
  Tobias Åberg  2000      30.76  1:07.12      3:23.67   
  Tor Leander  1999      26.02  54.80      4:18.47   
                     
SK Elfsborg  1999  Simklubben Elfsborg            4:20.04   
  Melker Olsson  2000      32.80  1:08.19      1:08.19   
  Elliot Olsson  1999      31.89  1:09.03      2:17.22   
  William Westerlund Holappa  1999      30.01  1:05.01      3:22.23   
  Viktor Johansson  1999      27.32  57.81      4:20.04   
                     
Täby Sim Lag 1  1999  Täby Sim            4:22.20   
  Anton Sandberg  1999      31.93  1:05.48      1:05.48   
  Isak Alin  1999      33.20  1:11.30      2:16.78   
  Tobias Fernandez  1999      31.09  1:06.33      3:23.11   
  Josef Al-Khalili  2000      27.83  59.09      4:22.20   
                     
Ängelholm  1999  Ängelholms Simsällskap            4:24.74   
  Petter Hellzén  2000      33.76  1:10.11      1:10.11   
  Daniel Kertes  1999      30.17  1:05.74      2:15.85   
  Oskar Hanstål  1999      28.60  1:04.08      3:19.93   
  Max Ekelund  2001      30.97  1:04.81      4:24.74   
                     
SK Laxen  2000  Simklubben Laxen            4:26.27   
  Dennis Dukic  2000      32.62  1:09.07      1:09.07   
  Gunnar Widerberg  2000      33.10  1:11.77      2:20.84   
  Nikola Mackic  1999      29.84  1:05.47      3:26.31   
  Alexander Madarov  1999      27.89  59.96      4:26.27   
                     
Jönköping SS Lag 1  2001  Jönköpings Simsällskap            4:26.95   
  Jakob Henningsson  1999      31.86  1:06.05      1:06.05   
  Filip Egelrud  2000      34.91  1:15.39      2:21.44   
  Viktor Svan  2000      30.78  1:06.71      3:28.15   
  Tim Lärkfeldt  2000      27.72  58.80      4:26.95   
                     
Tyresö SS  1999  Tyresö Simsällskap            4:27.78   
  Olle Sköld  1999      29.84  1:02.12      1:02.12   
  Oscar Norman  1999      37.15  1:21.06      2:23.18   
  Sebastian Pantzar  1999      27.60  1:00.83      3:24.01   
  Niklas Steinholtz  2000      31.44  1:03.77      4:27.78   
                     
Väsby SS Lag 1  1999  Väsby Simsällskap            4:28.96   
  Max Sundberg  1999      33.15  1:09.53      1:09.53   
  Anton Widholm  1999      32.26  1:10.26      2:19.79   
  Niklas Nyblom  1999      30.78  1:06.29      3:26.08   
  Oscar Grankvist  2000      29.66  1:02.88      4:28.96   
                     
10  SK Neptun Lag 1  1999  Simklubben Neptun            4:29.56   
  Oliver Rehn  2001      33.94  1:10.18      1:10.18   
  Klaudius Schreck  2001      35.29  1:18.72      2:28.90   
  Simon Blom  1999      30.14  1:05.21      3:34.11   
  Carl Käll Jönsson  1999      26.86  55.45      4:29.56   
                     
11  Järfälla S Lag 1  1999  Järfälla Simsällskap            4:29.75   
  Fredrik Olsson  1999      33.51  1:09.77      1:09.77   
  Samuel Talback  2000      32.72  1:11.34      2:21.11   
  Robin Hanson  2001      30.91  1:08.63      3:29.74   
  Emil Bengtsson  1999      28.02  1:00.01      4:29.75   
                     
12  SK Sydsim  1999  Simklubben Sydsim            4:31.80   
  Teodor Cvijic  1999      32.03  1:05.82      1:05.82   
  Sebastian Andersson  1999      33.53  1:13.14      2:18.96   
  Erik Boos  1999      32.27  1:11.32      3:30.28   
  Eddie Halilovic  1999      28.88  1:01.52      4:31.80   
                     
13  Västerås Lag 1  1999  Västerås Simsällskap            4:32.35   
  Alessandro Bonetti  1999      30.40  1:02.26      1:02.26   
  Anton Johansson  1999      36.74  1:18.86      2:21.12   
  Harald Brobacke  1999      30.77  1:08.50      3:29.62   
  Emil Skytt  1999      29.97  1:02.73      4:32.35   
                     
14  Poseidon  1999  Simklubben Poseidon            4:34.04   
  Victor Bergstrand  2000      32.32  1:06.95      1:06.95   
  Sigge Ivarsson  1999      36.25  1:19.74      2:26.69   
  Nicolas Nolén  2000      32.00  1:11.32      3:38.01   
  Marko Vasilijevic  1999      25.92  56.03      4:34.04   
                     
15  Malmö KK Lag 1  1999  Malmö Kappsimningsklubb            4:40.06   
  Rickard Wemlén  2000      35.78  1:13.94      1:13.94   
  Joaquin Diaz  2001      36.07  1:17.58      2:31.52   
  Philip Tran  1999      29.64  1:07.61      3:39.13   
  David Siöland  2000      28.35  1:00.93      4:40.06   
                     
Karlstads SS Lag 1  1999  Karlstads Simsällskap            DSQ   
  Daniel Vålvik  1999      30.08  1:02.67      1:02.67   
  Johan Rydahl  2001      32.71        2:14.78   
  Adam Albringer  1999              3:17.63   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  13:17 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:10   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 29, 400m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
15 - 16 år: Ann Berglund (1984) 4:14.23 2000-01-01 
FM: Louise Hjalmarsson Skövde SS 4:23,96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.29  2:06.39  3:11.06    4:16.29   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.55  2:07.37  3:13.70    4:18.46   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:02.14  2:08.16  3:13.82    4:18.93   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:01.86  2:07.44  3:13.94    4:19.61   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:04.49  2:11.65  3:19.17    4:25.24   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:04.51  2:13.99  3:22.83    4:29.34   
Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    1:05.52  2:15.85  3:23.61    4:29.63   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.38  2:13.33  3:22.79    4:30.88   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.96  2:13.66  3:22.25    4:31.40   
10  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.71  2:13.91  3:23.65    4:32.92   
11  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:05.03  2:14.38  3:24.35    4:34.07   
12  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    1:05.44  2:15.45  3:25.83    4:35.29   
13  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:06.36  2:16.56  3:26.89    4:35.74   
14  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim    1:05.04  2:15.35  3:26.07    4:36.06   
15  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:06.01  2:16.68  3:27.70    4:37.83   
16  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:06.12  2:17.62  3:29.54    4:40.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:10 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:18   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 30, 100m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 50.15 2010-12-12 
FM: Isak Eliasson Mölndals ASS 51.48 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.21        50.75   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    24.36        51.07   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    24.73        51.53   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.30        51.72   
Michail Papantoniou  1997  Stockholmspolisens Sim IF    25.19        51.93   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    25.04        52.33   
Filip Svedberg  1997  Skellefte Simsällskap 34    25.23        52.48   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.39        52.62   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.40        52.81   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    25.57        52.81   
11  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    25.93        53.19   
12  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    25.49        53.43   
13  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.47        53.56   
14  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    26.37        53.98   
15  Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    25.73        54.08   
16  Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    25.70        54.13   
17  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    26.60        54.21   
18  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.32        54.24   
19  Edmon Torosyan  1997  Upsala Simsällskap    25.71        54.30   
20  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    25.74        54.45   
21  Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    26.15        54.55   
22  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    26.41        54.88   
23  André Idoffsson  1997  Simklubben Laxen    26.54        55.28   
24  Filip Hedman  1998  Täby Sim    26.83        55.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:18 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:31   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 31, 200m Ryggsim F 14, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:14.03 2012-12-12 
FM: Miranda Arvidsson Kalmar SS 2:18.87 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    34.01  1:09.58  1:46.07    2:21.71   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.69  1:10.25  1:47.28    2:24.59   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    34.38  1:11.14  1:49.48    2:27.00   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    33.78  1:10.87  1:49.40    2:27.12   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    33.81  1:11.59  1:49.91    2:28.02   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    35.19  1:12.43  1:50.78    2:28.21   
Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.66  1:12.02  1:50.65    2:29.08   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    35.64  1:13.66  1:52.07    2:29.29   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.32  1:11.44  1:49.90    2:29.71   
10  Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    34.96  1:13.02  1:52.12    2:30.47   
11  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    34.98  1:12.87  1:52.12    2:31.00   
12  Elin Grenholm  1999  Spårvägens Simförening    34.95  1:13.46  1:52.71    2:31.05   
13  Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    35.92  1:13.48  1:52.83    2:32.69   
14  Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    34.98  1:13.79  1:53.97    2:33.57   
15  Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    34.28  1:13.53  1:53.94    2:33.66   
16  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens Sim IF    36.29  1:15.93  1:55.85    2:35.23   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:31 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:39   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 32, 200m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Arena 
14 år: Måns Hjelm (1992) 2:07.70 2006-01-01 
FM: Hampus Lovinge Norrköpings KK 2:13.28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    28.56  1:06.67  1:43.85    2:12.02   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    29.26  1:02.75  1:42.78    2:12.09   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    29.10  1:05.47  1:41.42    2:12.73   
Joseph Zlotnick  1999  Göteborg Sim    28.84  1:02.80  1:44.41    2:14.88   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    28.78  1:03.72  1:44.75    2:15.10   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    28.90  1:03.57  1:44.77    2:16.08   
Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    28.74  1:04.52  1:47.21    2:17.69   
Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    29.14  1:05.19  1:46.20    2:18.58   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    28.51  1:04.70  1:47.08    2:19.41   
10  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.81  1:05.46  1:47.27    2:19.78   
11  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    30.38  1:07.23  1:48.66    2:21.34   
12  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    29.53  1:06.53  1:47.93    2:21.81   
13  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    29.18  1:04.99  1:49.06    2:22.19   
14  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    30.29  1:06.58  1:50.76    2:22.53   
15  Philip Tran  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.27  1:07.68  1:49.63    2:23.00   
16  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    30.48  1:06.12  1:50.90    2:25.49   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:39 
 
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 33 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  09:57   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 33, 200m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
15 - 16 år: Ida Lindborg (1994) 2:09.80 2010-12-12 
FM: Marlene Pavlu Lewin Skuru IK 2:17.09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.64  1:05.56  1:39.17    2:13.26   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.27  1:06.97  1:41.77    2:17.25   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.45  1:06.53  1:41.90    2:17.86   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.59  1:08.04  1:42.99    2:18.19   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim    32.10  1:06.90  1:42.93    2:18.99   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    32.10  1:07.74  1:44.20    2:20.38   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    32.28  1:07.44  1:43.54    2:20.41   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    34.09  1:10.06  1:46.94    2:23.01   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    34.26  1:10.34  1:47.25    2:23.73   
10  Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    34.44  1:09.78  1:46.81    2:24.09   
11  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.84  1:08.83  1:46.72    2:24.20   
12  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    33.80  1:10.64  1:48.04    2:24.33   
13  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    33.63  1:09.80  1:46.94    2:24.47   
14  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    33.58  1:09.69  1:46.80    2:24.58   
15  Ayleen Burt  1997  Stockholmspolisens Sim IF    34.81  1:11.57  1:48.74    2:26.19   
16  Jenny Thalin  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.31  1:10.25  1:48.43    2:26.34   
17  Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    33.86  1:10.62  1:48.14    2:26.42   
18  Malin Johansson  1997  Simklubben Sydsim    34.02  1:10.59  1:48.44    2:26.44   
19  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    33.66  1:10.22  1:48.01    2:26.48   
20  Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    33.89  1:10.71  1:48.95    2:26.90   
21  Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.84  1:10.99  1:49.21    2:27.94   
22  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    35.14  1:12.58  1:50.57    2:28.24   
23  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    34.51  1:12.00  1:50.40    2:28.88   
24  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    35.08  1:13.13  1:52.34    2:30.50   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  09:57 
 
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 34 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:06   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 34, 100m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Kansliet AB 
15 - 16 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.20 2011-12-18 
FM: Alexander Morgan Stockholms KK 1:03.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    29.84        1:02.93   
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    29.76        1:03.49   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    30.74        1:05.50   
Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    30.79        1:05.91   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    31.03        1:06.19   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    31.15        1:06.41   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    31.54        1:07.35   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    31.50        1:07.54   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.35        1:07.86   
10  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.01        1:08.22   
11  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    32.07        1:08.23   
12  Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap    31.49        1:08.30   
13  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    31.84        1:08.35   
14  Ludwig Wemlén  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.91        1:08.44   
15  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    31.75        1:08.51   
16  Dennis Åberg  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.60        1:08.55   
17  Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    32.05        1:09.17   
18  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    32.53        1:09.64   
19  Viggo Koch  1997  Uddevalla Sim    33.39        1:10.27   
20  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.00        1:10.32   
21  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    33.65        1:10.77   
22  Jacob Hesslevik  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.79        1:11.15   
23  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    33.76        1:11.60   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:06 
 
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 35 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:23   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 35, 400m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Arena 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 4:23.44 1997-01-01 
FM: Amanda Granborg Malmö KK 4:35.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:05.30  2:15.47  3:26.31    4:37.15   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:06.21  2:18.00  3:29.58    4:38.69   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    1:05.84  2:16.46  3:27.90    4:39.00   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    1:06.23  2:18.12  3:30.60    4:39.10   
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    1:07.12  2:19.82  3:33.02    4:43.41   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    1:06.32  2:18.22  3:31.42    4:43.81   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:09.23  2:22.42  3:34.80    4:46.38   
Micaela Jönsson  2001  S71    1:07.90  2:21.96  3:37.74    4:50.05   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.31  2:23.28  3:37.30    4:50.68   
10  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:07.50  2:20.86  3:36.52    4:51.07   
11  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    1:09.68  2:24.86  3:40.27    4:52.36   
12  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:10.14  2:25.19  3:40.78    4:52.85   
13  Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    1:06.59  2:21.08  3:36.90    4:53.35   
14  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    1:09.07  2:23.64  3:39.60    4:54.96   
15  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    1:07.46  2:22.19  3:39.24    4:55.39   
16  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.79  2:20.47  3:38.06    4:56.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:23 
 
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 36 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:31   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 36, 200m Medley P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Mcdonalds Skanstull 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:14.74 2005-01-01 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 2:16.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    29.70  1:04.97  1:42.87    2:15.31   
Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    29.12  1:03.22  1:46.31    2:18.78   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    28.95  1:04.67  1:45.32    2:19.14   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    29.76  1:04.24  1:48.32    2:19.19   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.82  1:06.14  1:48.24    2:19.39   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    30.39  1:08.00  1:48.59    2:21.43   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    30.78  1:08.21  1:49.61    2:22.23   
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    30.59  1:07.62  1:52.02    2:26.67   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.81  1:10.60  1:52.63    2:26.95   
10  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    31.79  1:10.67  1:52.80    2:27.28   
11  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    29.07  1:07.99  1:52.50    2:28.64   
12  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    31.04  1:07.58  1:53.13    2:28.75   
13  Erik Storberg  2000  Falkenbergs Simklubb    32.63  1:13.49  1:57.59    2:30.42   
14  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.54  1:10.74  1:55.33    2:30.87   
15  Rickard Wemlén  2000  Malmö Kappsimningsklubb    34.74  1:15.81  1:55.66    2:32.35   
16  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    33.86  1:14.27  1:58.57    2:33.89   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:31 
 
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 37 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:43   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 37, 100m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 1:00.16 2008-01-01 
FM: Elin Podéus Norrköpings KK 1:01.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    28.45        1:00.68   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.59        1:01.07   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    29.30        1:02.10   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    29.92        1:03.74   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    29.43        1:03.89   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.19        1:04.39   
Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap    29.68        1:04.41   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.03        1:04.42   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.60        1:04.46   
10  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.08        1:04.49   
11  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    29.95        1:04.51   
12  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.90        1:05.50   
13  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    30.29        1:05.51   
14  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    30.45        1:05.59   
15  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.09        1:05.92   
16  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.31        1:06.02   
17  Ida Österman  1998  Danderyds Sim    30.98        1:06.78   
18  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    29.65        1:06.80   
19  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    31.33        1:06.89   
20  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    31.42        1:07.31   
21  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.66        1:07.36   
22  Moa Sundholm  1997  Eskilstuna Simklubb    30.97        1:07.58   
23  Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    31.20        1:08.84   
24  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.35        1:08.97   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:43 
 
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 38 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  10:57   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 38, 400m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:23.57 2011-12-18 
FM: Patrik Löfgen Mölndals ASS 4:28.47 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:00.38  2:06.88  3:23.11    4:25.33   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    1:02.29  2:09.76  3:27.33    4:28.31   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    1:00.79  2:07.07  3:24.75    4:28.69   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    1:03.86  2:09.38  3:27.37    4:29.75   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.04  2:15.58  3:32.60    4:35.76   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:05.12  2:14.74  3:32.95    4:37.66   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.67  2:13.00  3:34.01    4:37.81   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:03.01  2:15.72  3:37.04    4:41.06   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:03.40  2:16.05  3:37.75    4:42.27   
10  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:04.90  2:18.78  3:41.21    4:46.06   
11  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:02.58  2:18.64  3:42.28    4:46.54   
12  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    1:05.01  2:19.53  3:41.77    4:48.11   
13  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:03.90  2:17.71  3:43.34    4:48.12   
14  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    1:05.34  2:18.23  3:42.11    4:48.94   
15  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    1:05.68  2:20.49  3:42.81    4:53.49   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap            DNF   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  10:57 
 
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 39 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:12   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 39, 200m Bröstsim F 14, Finaler 
Sponsor: Kansliet AB 
14 år: Sara Ottosson Bixo (1995) 2:32.19 2009-01-01 
FM: Sophie Hansson Helsingborgs S 2:32.54 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.37  1:13.58  1:53.52    2:34.17   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    35.77  1:17.23  1:58.53    2:39.71   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    35.74  1:16.05  1:57.68    2:39.92   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    37.78  1:18.18  1:59.43    2:40.59   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    37.44  1:18.96  2:01.13    2:42.36   
Ellen Sandberg  1999  S71    36.85  1:18.60  2:01.85    2:46.08   
Victoria Jönsson  1999  S71    36.33  1:18.55  2:02.12    2:46.54   
Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    37.27  1:20.47  2:04.64    2:48.40   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    36.64  1:19.13  2:03.04    2:48.42   
10  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    37.96  1:20.44  2:03.34    2:48.75   
11  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    38.10  1:21.09  2:05.36    2:49.47   
12  Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap    39.59  1:21.80  2:06.19    2:50.57   
13  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim    37.88  1:21.14  2:06.10    2:51.71   
14  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    38.03  1:21.26  2:06.86    2:53.01   
15  Caroline Korssell  1999  Täby Sim    38.71  1:23.52  2:10.01    2:58.92   
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:12 
 
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 40 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  11:37   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 40, 800m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
14 år: Carl Norlander (1997) 8:32.99 2011-12-18 
FM: Filip Grimberg Hultsfreds SS 8:41.82 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    59.52  2:04.02  3:09.35  4:13.68  8:28.25  Sum-Sim rekord 
          5:17.86  6:22.84  7:27.12       
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.61  2:08.89  3:15.84  4:23.05  8:48.37   
          5:30.41  6:37.37  7:43.62       
Isak Wikström  1999  Umeå Simsällskap    1:02.46  2:08.95  3:16.19  4:23.97  8:51.71   
          5:29.94  6:37.60  7:45.06       
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim    1:02.07  2:08.82  3:15.66  4:23.66  8:55.37   
          5:31.92  6:40.37  7:48.66       
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:02.61  2:09.36  3:16.94  4:24.85  8:55.87   
          5:33.31  6:41.78  7:50.33       
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:02.72  2:09.80  3:17.38  4:24.93  9:00.84   
          5:33.48  6:42.19  7:52.06       
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    1:03.75  2:11.79  3:21.28  4:31.05  9:03.16   
          5:40.13  6:49.29  7:57.20       
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    1:02.15  2:09.66  3:17.00  4:25.69  9:04.13   
          5:36.95  6:46.91  7:54.18       
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:03.36  2:11.16  3:19.75  4:28.85  9:05.41   
          5:39.24  6:47.64  7:58.09       
10  Niklas Jagerstål  1999  Simklubben Triton    1:02.55  2:10.39  3:19.03  4:28.86  9:09.85   
          5:39.29  6:50.08  8:01.46       
11  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    1:02.51  2:09.93  3:19.07  4:29.00  9:10.59   
          5:40.05  6:51.09  8:01.93       
12  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:04.03  2:12.86  3:22.83  4:33.30  9:10.97   
          5:43.60  6:53.92  8:03.73       
13  Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    1:03.05  2:12.06  3:22.10  4:33.35  9:14.09   
          5:44.56  6:56.44  8:06.79       
14  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    1:03.25  2:11.39  3:20.36  4:30.50  9:14.67   
          5:40.99  6:52.06  8:03.67       
15  Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:05.37  2:15.25  3:26.25  4:37.30  9:18.33   
          5:48.63  6:58.71  8:09.88       
16  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb    1:06.18  2:16.26  3:28.07  4:40.27  9:31.79   
          5:53.23  7:06.49  8:19.58       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  11:37 
 
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 41 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:17   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 41, 4X100m Medley F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
16 år och yngre: Täby S 4:12.28 2008-01-01 
FM: Väsby SS 4:17.23 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS  1997  Väsby Simsällskap            4:18.09   
  Isabell Kjellberg  1997      32.88  1:07.49      1:07.49   
  Emma Wahlund  1998      34.26  1:12.75      2:20.24   
  Agnes Wiiand  1997      27.86  1:00.49      3:20.73   
  Louise Halldén  1998      27.55  57.36      4:18.09   
                     
Kalmar SS Lag 1  1997  Kalmar Simsällskap            4:18.42   
  Linnea Wranå  1998      31.36  1:04.31      1:04.31   
  Tilda Lindgren  1997      32.73  1:10.83      2:15.14   
  Miranda Arvidsson  1998      29.49  1:04.75      3:19.89   
  Josefin Lewton  1997      27.63  58.53      4:18.42   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1997  Helsingborgs Simsällskap            4:18.65   
  Lina Rosvall  1997      31.91  1:05.15      1:05.15   
  Mari Louise Tran  1997      32.13  1:08.32      2:13.47   
  Mimmi Hallbäck  1998      31.62  1:08.75      3:22.22   
  Matilda Weiler  1998      26.76  56.43      4:18.65   
                     
SK Triton  1997  Simklubben Triton            4:24.15   
  Ida Borg  1997      32.62  1:06.88      1:06.88   
  Fanny Andersson  1997      34.77  1:14.22      2:21.10   
  Marie Hanson  1997      30.36  1:06.09      3:27.19   
  Alba Forés  1998      27.29  56.96      4:24.15   
                     
Norrköping KK  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:25.38   
  Sara Thunholm  1999      33.40  1:10.39      1:10.39   
  Sara Wallberg  1999      34.65  1:12.75      2:23.14   
  Elin Podéus  1997      27.96  1:01.41      3:24.55   
  Anna Grundmark  1997      28.68  1:00.83      4:25.38   
                     
Järfälla S  1997  Järfälla Simsällskap            4:25.90   
  Ida Eriksen  1997      32.58  1:06.22      1:06.22   
  Malin Atran  1998      34.50  1:14.81      2:21.03   
  Isabelle Hanson  1998      30.56  1:06.12      3:27.15   
  Emma Rotstam  1998      27.78  58.75      4:25.90   
                     
Stockholmspolisens Sim IF  1997  Stockholmspolisens Sim IF            4:26.52   
  Ayleen Burt  1997      32.64  1:07.98      1:07.98   
  Milana Salih  1997      26.73  1:11.40      2:19.38   
  Jessica Berg  1998      31.07  1:08.10      3:27.48   
  Ida Pettersson  1999      27.94  59.04      4:26.52   
                     
Spårvägens Sf Lag 1  1998  Spårvägens Simförening            4:27.40   
  Malin Wallén  1997      32.95  1:07.11      1:07.11   
  Lovisa Malmgren  1997      34.08  1:13.98      2:21.09   
  Klara Wallenbro  1997      30.39  1:07.36      3:28.45   
  Emma Sundstedt  1998      27.61  58.95      4:27.40   
                     
Malmö KK Lag 1  1997  Malmö Kappsimningsklubb            4:28.75   
  Jenny Thalin  1997      33.06  1:08.49      1:08.49   
  Annika Lundh  1997      36.36  1:18.31      2:26.80   
  Cassandra Tran  1997      29.02  1:02.22      3:29.02   
  Hannah Skog  1997      28.20  59.73      4:28.75   
                     
10  Skuru IK Lag 1  1999  Skuru Idrottsklubb            4:29.16   
  Alexandra Engsoo  1998      32.62  1:07.90      1:07.90   
  Marlene Pavlu Lewin  1997      33.99  1:12.80      2:20.70   
  Amanda Kimander  1997      30.69  1:07.57      3:28.27   
  Sofia von Sydow  1997      28.26  1:00.89      4:29.16   
                     
11  Göteborg Sim Lag 1  1997  Göteborg Sim            4:31.34   
  Alfhild Kristensson  1999      33.13  1:08.05      1:08.05   
  Sara Linné  1997      35.03  1:15.79      2:23.84   
  Inez Kristensson  1997      29.84  1:04.33      3:28.17   
  Amanda Janzon  1997      29.42  1:03.17      4:31.34   
                     
12  Danderyds Sim  1997  Danderyds Sim            4:31.43   
  Emma Varga  1997      31.29  1:04.86      1:04.86   
  Alice Sundberg  1999      37.05  1:19.87      2:24.73   
  Ida Österman  1998      31.07  1:06.47      3:31.20   
  Frida Berglund  1998      28.85  1:00.23      4:31.43   
                     
13  Täby Sim  1997  Täby Sim            4:33.55   
  Hanna Sangfelt  1997      32.59  1:08.85      1:08.85   
  Pauline Korssell  1997      34.76  1:14.08      2:22.93   
  Julia Ewerbring  1998      31.52  1:08.97      3:31.90   
  Linda Brännlund  1998      28.52  1:01.65      4:33.55   
                     
14  Falu SS  1998  Falu Simsällskap            4:33.74   
  Julia Nordlund  1998      33.37  1:09.09      1:09.09   
  Hanna Tinnerholm  1999      36.11  1:18.43      2:27.52   
  Elin Svärd  1998      29.80  1:04.28      3:31.80   
  Sandra Lundqvist  1998      29.63  1:01.94      4:33.74   
                     
15  SK Neptun  1997  Simklubben Neptun            4:39.58   
  Emina Bjelak  1997      35.37  1:13.94      1:13.94   
  Alexandra Nilsson  1998      34.59  1:16.13      2:30.07   
  Charlotte Myers  1997      30.61  1:07.85      3:37.92   
  Ellinor Hedgren-Rylander  1997      29.08  1:01.66      4:39.58   
                     
Södertälje SS Lag 1  1997  Södertälje Simsällskap            DSQ   
  Hilma Ramdén  2000      32.77  1:08.24      1:08.24   
  Erica Christensen  1997              2:20.84   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  13:17 
 
Resultat Gren 42 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 42 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  13:17   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 42, 4X100m Frisim P 16 o y, Finaler 
Sponsor: PCS Projektservice AB 
16 år och yngre: Helsingborgs S 3:28.06 2012-12-09 
FM: Helsingborgs S 3:28.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping SS  1997  Jönköpings Simsällskap            3:26.27  Sum-Sim rekord 
  Filip Grimberg  1998      24.77  51.10      51.10   
  Daniel Forndal  1997      23.70  49.75      1:40.85   
  Victor Johansson  1998      24.95  52.69      2:33.54   
  Henry Kerman  1997      24.77  52.73      3:26.27   
                     
Täby Sim Lag 1  1997  Täby Sim            3:31.87   
  Oskar Ericsson  1997      25.52  53.28      53.28   
  Filip Hedman  1998      25.20  52.73      1:46.01   
  Carl-Åke Willberg  1998      25.35  53.52      2:39.53   
  Shervin Ghahestani  1997      24.75  52.34      3:31.87   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1997  Helsingborgs Simsällskap            3:34.89   
  Oskar Nilsson  1997      25.48  53.67      53.67   
  Olle Williamsson  1998      25.49  54.39      1:48.06   
  Alexander Almeida Sundell  1997      25.57  53.28      2:41.34   
  Isac Troell  1997      25.50  53.55      3:34.89   
                     
Norrköping KK  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:35.41   
  Alexander Frost  1997      25.52  53.44      53.44   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      25.59  54.36      1:47.80   
  Hugo Rydberg  1998      25.13  52.64      2:40.44   
  Hampus Lovinge  1998      25.97  54.97      3:35.41   
                     
Skuru IK Lag 1  2000  Skuru Idrottsklubb            3:38.79   
  Hannes Hjärne  1997      26.08  55.37      55.37   
  William Lulek  1998      25.18  53.68      1:49.05   
  Vincent Kiippa  1997      26.09  55.79      2:44.84   
  Axel Bååthe  1997      25.41  53.95      3:38.79   
                     
Malmö KK Lag 1  1997  Malmö Kappsimningsklubb            3:38.98   
  Ludwig Wemlén  1997      26.57  56.70      56.70   
  Filip Bivesand  1997      25.32  53.37      1:50.07   
  Eric Hinderup  1998      24.84  52.79      2:42.86   
  William Lindblom  1998      26.43  56.12      3:38.98   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1997  Helsingborgs Simsällskap            3:40.36   
  Joel Knutsson  1997      26.81  55.35      55.35   
  Cruiz Llupa  1997      25.81  54.58      1:49.93   
  Stefan Kojic  1998      26.30  55.89      2:45.82   
  Magnus Karlsborn  1998      25.56  54.54      3:40.36   
                     
Poseidon  1997  Simklubben Poseidon            3:41.12   
  Hugo Cedervall  1997      26.27  54.92      54.92   
  Julius Ekstrand  1998      26.58  55.68      1:50.60   
  Jesper Olsson  1998      26.62  55.65      2:46.25   
  Gustav Östlund  1997      26.26  54.87      3:41.12   
                     
SK Neptun  1997  Simklubben Neptun            3:42.06   
  William Svalander  1998      26.56  55.73      55.73   
  Filip Weidlitz  1997      25.38  53.18      1:48.91   
  Alexander Lind  1997      25.95  54.54      2:43.45   
  Mateo Gutierrez  1998      27.82  58.61      3:42.06   
                     
10  Täby Sim Lag 2  1997  Täby Sim            3:43.29   
  David Kruthammar  1997      26.51  55.13      55.13   
  Daniel Räisänen  1999      26.57  56.60      1:51.73   
  Sean Zhong  1998      26.79  55.83      2:47.56   
  William Åberg  1997      26.43  55.73      3:43.29   
                     
11  Sundsvalls SS  1997  Sundsvalls Simsällskap            3:44.76   
  Johan Norlin  1997      26.76  56.05      56.05   
  Emil Dahlberg  1997      27.16  57.33      1:53.38   
  Benjamin Dzihic  1997      25.37  54.26      2:47.64   
  Johan Strandberg  1997      26.89  57.12      3:44.76   
                     
12  Södertälje SS  1997  Södertälje Simsällskap            3:45.57   
  Rasmus Rantanen  1997      26.22  54.41      54.41   
  Axel Ydenius  1997      25.48  54.74      1:49.15   
  Adrian Panahi  1998      27.68  57.78      2:46.93   
  Ludwig Hareskog  1998      27.36  58.64      3:45.57   
                     
13  SK Laxen  1998  Simklubben Laxen            3:45.73   
  Teodor Widerberg  1998      25.53  52.94      52.94   
  André Idoffsson  1997      26.10  55.18      1:48.12   
  Fabian Persson  1998      28.86  1:00.94      2:49.06   
  Mårten Petersson  1998      26.34  56.67      3:45.73   
                     
14  Mölndals ASS  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:46.14   
  Aron Qvirist  1998      26.18  54.91      54.91   
  Oscar Brohammer  1998      26.00  55.67      1:50.58   
  Karl Zimmerman  1998      26.88  57.62      2:48.20   
  Pär Börjeson  1998      27.07  57.94      3:46.14   
                     
15  Södertörns SS Lag 1  1998  Södertörns Simsällskap            3:46.74   
  Erik Reinholdz  1997      27.12  57.33      57.33   
  Anton Marijanovic  2000      27.08  56.72      1:54.05   
  Wilmer Tingbrand  1998      27.16  56.88      2:50.93   
  Zack Abelsson  1998      26.01  55.81      3:46.74   
                     
16  Upsala S  1997  Upsala Simsällskap            3:47.61   
  Fredrik Nilsson  1997      27.15  56.71      56.71   
  Roger Öncu  1997      28.82  1:01.56      1:58.27   
  Edmon Torosyan  1997      25.41  54.14      2:52.41   
  Nathaniel Jousefi  1997      26.32  55.20      3:47.61   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  13:17 
 
Resultat Gren 43 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 43 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:11   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 43, 400m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Arena 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 3:51.97 2008-01-01 
FM: Gustaf Dahlman Västerås SS 4:00.76 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    57.15  1:57.30  2:57.99    3:56.60   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    57.25  1:58.40  2:59.26    3:57.96   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    57.83  1:58.30  2:58.60    3:57.97   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    58.08  1:59.56  3:00.83    4:00.78   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    58.62  1:59.58  3:01.19    4:00.82   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    56.94  1:57.58  2:59.91    4:01.02   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    58.82  2:02.32  3:05.76    4:07.15   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:00.03  2:03.90  3:06.95    4:08.72   
Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    59.20  2:02.50  3:05.09    4:08.91   
10  Isac Troell  1997  Helsingborgs Simsällskap    59.88  2:03.22  3:06.66    4:09.50   
11  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    59.50  2:02.88  3:07.37    4:10.23   
12  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    59.89  2:03.17  3:07.37    4:11.42   
13  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    59.92  2:04.83  3:10.65    4:17.14   
14  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    1:02.21  2:06.76  3:13.96    4:20.14   
15  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    1:00.25  2:05.46  3:12.90    4:21.23   
Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:11 
 
Resultat Gren 44 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 44 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:19   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 44, 100m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Olka Sportresor 
15 - 16 år: Louise Hansson (1996) 54.73 2011-12-18 
FM: Wanda Dollmayer SK Ran 56.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    27.34        56.39   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    27.34        56.40   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    27.66        56.51   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim    27.06        56.73   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    27.59        56.85   
Cassandra Tran  1997  Malmö Kappsimningsklubb    27.65        57.37   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.72        57.39   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    28.14        58.13   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    28.39        58.15   
10  Sara Linné  1997  Göteborg Sim    28.06        58.28   
11  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    27.63        58.36   
12  Olivia Sjöblom  1997  Södertälje Simsällskap    28.02        58.48   
13  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    28.41        58.51   
14  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    28.32        58.71   
15  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    28.67        58.75   
16  Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    28.33        58.86   
17  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    28.30        59.00   
18  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    28.71        59.66   
19  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.12        59.82   
20  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    28.18        59.94   
21  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    28.90        59.98   
22  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    28.60        1:00.13   
23  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    28.93        1:00.60   
24  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    29.48        1:01.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.06  Utskriftsdatum  08 december 2013 
Licensierad till: Simklubben Neptun  Utskriftstid  16:19 
 
Resultat Gren 45 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 45 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2013    Utskriftsdatum  08 december 2013   
  Tävlingsort  Stockholm    Utskriftstid  16:32   
  Arrangör  SSF/SK Neptun         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 december 2013         
 
 
Gren 45, 200m Ryggsim P 14, Finaler 
Sponsor: Clarion Hotel Stockholm 
14 år: Hampus Lovinge (1998) 2:09.56 2012-12-09 
FM: Hampus Lovinge Norrköpings KK 2:09.56