Resultat Totalt Senior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2013    Utskriftsdatum  26 november 2013   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:33   
  Arrangör  SSF/VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  20 november 2013         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
MR: Anders Holmertz (1968) 3:44.58 1989-01-01 
EM-kval: 3:47.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    54.03  1:52.09  2:50.49    3:46.75   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    54.83  1:52.32  2:50.48    3:47.59   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    54.47  1:53.33  2:53.35    3:51.68   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    56.35  1:55.35  2:54.75    3:51.94   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    55.72  1:55.61  2:56.33    3:56.25   
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    55.65  1:55.26  2:57.20    3:59.21   
Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    57.19  1:57.97  2:59.44    3:59.70   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    57.59  1:59.23  3:01.23    4:01.20   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
MR: Anders Holmertz (1968) 3:44.58 1989-01-01 
EM-kval: 3:47.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    55.54  1:54.67  2:53.83    3:52.90   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    54.81  1:52.85  2:52.57    3:53.12   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    55.25  1:54.24  2:54.67    3:55.41  Deltar ej i final 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    55.66  1:56.34  2:56.83    3:55.58   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    53.93  1:53.49  2:55.34    3:56.12   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.35  1:57.00  2:57.34    3:57.39   
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    56.44  1:56.61  2:57.26    3:58.45   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    56.28  1:58.05  3:00.57    3:59.72   
Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    58.44  1:59.69  3:01.19    4:00.61   
10  Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    57.88  1:58.87  3:00.96    4:00.86   
11  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    57.19  1:57.58  2:59.03    4:01.05   
12  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    56.37  1:57.40  2:59.72    4:01.18   
13  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    55.94  1:55.36  2:57.31    4:01.25   
14  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    58.72  1:59.48  3:00.77    4:01.38   
15  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    57.73  1:59.22  3:01.38    4:02.15   
16  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    58.79  1:59.94  3:01.75    4:02.48   
17  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    57.73  1:57.68  2:59.42    4:02.62   
18  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    56.90  1:57.44  3:00.61    4:04.66   
19  Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    58.31  2:00.76  3:03.02    4:05.39   
20  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    58.32  2:01.52  3:04.61    4:05.66   
21  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    58.30  2:00.01  3:02.85    4:06.53   
22  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.39  2:01.62  3:04.26    4:06.75   
23  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    58.94  2:01.55  3:04.69    4:06.79   
24  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    59.02  2:01.67  3:04.97    4:07.67   
25  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    59.08  2:02.18  3:05.03    4:08.62   
26  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    58.93  2:00.49  3:03.17    4:09.15   
27  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    59.31  2:01.84  3:06.33    4:10.24   
28  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    58.42  2:02.63  3:07.37    4:11.03   
29  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    59.64  2:03.28  3:08.35    4:12.54   
30  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    58.54  2:02.60  3:07.29    4:14.67   
31  Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    59.88  2:05.63  3:11.08    4:16.20   
32  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    59.37  2:04.45  3:11.52    4:19.53   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 2:09.40 2011-11-25 
EM-kval: 2:13.41 FN: Stina Gardell 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.58  59.99  1:39.01    2:09.98   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.47  1:02.61  1:40.76    2:11.71   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.64  1:03.89  1:42.34    2:13.14   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.21  1:04.11  1:43.20    2:13.94   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.57  1:06.20  1:44.49    2:17.05   
Maria Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.48  1:03.86  1:45.18    2:18.15   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.66  1:04.32  1:45.98    2:18.27   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.52  1:04.09  1:44.95    2:20.75   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.92  1:04.06  1:45.21    2:18.67   
10  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    30.84  1:07.07  1:47.96    2:20.27   
11  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.87  1:09.64  1:48.36    2:20.48   
12  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    31.15  1:06.75  1:47.79    2:20.77   
13  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.62  1:07.73  1:47.28    2:21.07   
14  Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    30.51  1:07.02  1:48.65    2:21.34   
15  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.55  1:06.21  1:48.21    2:21.63   
16  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    31.52  1:06.97  1:48.48    2:21.87   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 2:09.40 2011-11-25 
EM-kval: 2:13.41 FN: Stina Gardell 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.30  1:00.44  1:39.90    2:12.29   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.52  1:03.77  1:41.85    2:13.36   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    28.03  1:00.85  1:44.16    2:13.85  Deltar ej i final 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.87  1:04.43  1:43.75    2:14.71   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.95  1:05.06  1:42.04    2:16.64  Deltar ej i final 
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.16  1:05.27  1:45.27    2:18.03   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.56  1:03.94  1:44.80    2:19.34   
Maria Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.21  1:03.73  1:45.15    2:19.34   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.69  1:05.27  1:47.35    2:20.26   
10  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.23  1:05.64  1:46.00    2:20.53   
11  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.37  1:04.52  1:46.86    2:20.78   
12  Hanna Jörlund  1991  Södertörns Simsällskap    31.07  1:06.80  1:47.68    2:20.91   
13  Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    30.59  1:06.63  1:48.30    2:21.07   
14  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.05  1:07.95  1:48.01    2:21.28   
15  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.99  1:09.96  1:48.82    2:21.58   
16  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    31.92  1:07.23  1:49.11    2:21.69   
17  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    30.75  1:07.24  1:49.39    2:22.00   
18  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.47  1:07.46  1:49.53    2:22.19  Deltar ej i final 
19  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.85  1:06.32  1:49.34    2:23.77   
20  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.65  1:08.03  1:50.53    2:24.28   
21  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.93  1:07.43  1:49.82    2:24.64   
22  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    30.24  1:07.79  1:50.29    2:24.66   
23  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.14  1:08.61  1:50.66    2:24.83   
24  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    31.69  1:07.92  1:51.46    2:25.35   
25  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.85  1:09.30  1:51.00    2:25.88   
26  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.15  1:07.58  1:51.90    2:25.93   
27  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    32.92  1:11.04  1:51.01    2:27.20   
28  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    31.38  1:09.37  1:56.40    2:30.35   
                     
 
Gren 3, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 
MR Senior: Simon Sjödin (1986) 53.52 2012-11-22 
EM-kval: 55.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    24.31        54.77   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.08        55.11   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    25.26        55.45   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    25.54        55.67   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.93        56.05   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    27.03        56.61   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.82        56.82   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.82        57.35   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.44        56.53   
10  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    26.64        57.17   
11  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    25.81        57.69   
12  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.54        57.74   
13  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    26.14        57.87   
14  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.59        58.00   
15  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.07        58.50   
16  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.10        58.62   
                     
 
Gren 3, 100m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 
MR Senior: Simon Sjödin (1986) 53.52 2012-11-22 
EM-kval: 55.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    24.57        55.38   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    25.61        55.52   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    25.72        55.75   
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.37        56.20   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    25.71        56.42   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    27.54        56.85   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.78        56.94   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.07        57.33   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    26.11        57.44  Deltar ej i final 
10  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    26.43        57.47   
11  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.06        57.74   
12  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    25.97        57.76   
13  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.04        57.81   
14  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    26.27        57.84   
15  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.61        57.99   
16  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    26.18        58.01  Deltar ej i final 
17  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    26.55        58.48   
18  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.10        58.58   
19  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    27.00        58.59   
20  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.89        59.15   
21  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    26.98        59.44   
22  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    26.88        59.54   
23  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.54        1:00.27   
24  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    26.19        1:00.28   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Forever 
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.14 2013-11-09 
MR: Therese Alshammar (1977) 55.57 2010-12-05 
EM-kval: 59.60 FN: Sarah Sjöström & Louise Hansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.52        56.54   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.87        59.58   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.99        1:00.21   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.30        1:01.01   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.31        1:01.73   
Frida Nilsson  1992  Täby Sim    29.21        1:01.76   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton    28.86        1:02.02   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    28.72        1:03.89   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.01        1:02.84   
10  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.24        1:03.35   
11  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.33        1:03.37   
12  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.98        1:03.88   
13  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.07        1:03.95   
14  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    29.84        1:03.98   
15  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.55        1:04.01   
16  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    29.02        1:05.18   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Forever 
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.14 2013-11-09 
MR: Therese Alshammar (1977) 55.57 2010-12-05 
EM-kval: 59.60 FN: Sarah Sjöström & Louise Hansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.62        57.32   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.21        1:00.45   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.41        1:01.04   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.22        1:01.21   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.43        1:01.78   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton    29.13        1:02.02   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening    28.51        1:02.11   
Frida Nilsson  1992  Täby Sim    29.05        1:02.45   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.39        1:02.84   
10  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    28.96        1:03.08   
11  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.90        1:03.42   
12  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.54        1:03.59   
13  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.72        1:03.93   
14  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    29.32        1:04.16   
15  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.58        1:04.23   
16  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    29.76        1:04.37   
17  Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap    29.37        1:04.41   
18  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.12        1:04.47   
19  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.10        1:04.48   
20  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    29.62        1:04.49   
21  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.45        1:04.68   
22  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    29.73        1:04.70   
23  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.22        1:04.76   
24  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.46        1:04.82   
25  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    29.94        1:04.86   
26  Mathilda Gärdesmed  1994  Varberg Sim    29.43        1:05.12   
27  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    30.33        1:05.21   
28  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    29.82        1:05.32   
29  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.18        1:06.48   
30  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.91        1:06.65   
31  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.29        1:06.75   
                     
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Freker 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SJR: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
MR: Lars Frölander (1974) 23.06 2006-01-01 
EM-kval: 23.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.07   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.15   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            24.20   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.28   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            24.38   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.41   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.48   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.36   
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun            24.51   
10  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.59   
11  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.67   
12  Måns Stomvall  1990  Eskilstuna Simklubb            24.78   
13  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            25.00   
14  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            25.03   
15  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.14   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Freker 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SJR: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
MR: Lars Frölander (1974) 23.06 2006-01-01 
EM-kval: 23.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            24.02   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun            24.08   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            24.11   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            24.22   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.26   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            24.33   
Niklas Borin  1989  Turebergs Simklubb            24.37   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.40   
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun            24.41   
10  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.46   
11  Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            24.50  Deltar ej i final 
12  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.66   
13  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap            24.69   
14  Måns Stomvall  1990  Eskilstuna Simklubb            24.70   
15  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            24.82   
16  Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            24.84   
17  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.03   
18  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            25.07   
19  Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap            25.36   
20  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            25.38   
21  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.40   
22  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.48   
23  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.49   
24  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            25.52   
25  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            25.55   
26  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            25.57   
26  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap            25.57   
26  John Olsson  1995  Simklubben Laxen            25.57   
26  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            25.57   
30  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            25.59   
31  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            25.73   
32  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.74   
32  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap            25.74   
34  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.80   
35  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            25.89   
36  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02            26.09   
37  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            26.22   
38  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.25   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            DNF   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
MR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-13 
EM-kval: 1:08.66 FN: Jennie Johansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    30.80        1:05.64   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.35        1:06.24   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.71        1:07.16   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    32.33        1:07.79   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.21        1:07.95   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    32.14        1:08.30   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    32.78        1:09.99   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.56        1:10.22   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    32.43        1:08.93   
10  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.20        1:09.55   
11  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    33.30        1:10.28   
12  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.07        1:10.35   
13  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    33.20        1:10.68   
14  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    33.15        1:11.03   
15  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    33.82        1:12.02   
16  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    33.33        1:12.18   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
MR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-13 
EM-kval: 1:08.66 FN: Jennie Johansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    31.51        1:06.97   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.18        1:08.12   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.30        1:08.21   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    32.08        1:08.27   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.69        1:08.64   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    32.24        1:08.85   
Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    32.90        1:09.82   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.58        1:10.17   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    32.80        1:10.36   
10  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    33.03        1:10.47   
11  Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.12        1:10.53   
12  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.28        1:10.56   
13  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    33.71        1:11.17   
14  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    33.68        1:11.20   
15  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    33.54        1:11.43   
16  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    33.26        1:11.48  Deltar ej i final 
16  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    33.27        1:11.48   
18  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.40        1:11.54   
19  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.98        1:11.64   
20  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.31        1:11.68   
21  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    33.89        1:11.80   
22  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    33.58        1:11.94   
23  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    33.53        1:12.20   
24  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    33.79        1:12.37   
25  Amanda Rosberg  1992  Borlänge Simsällskap    34.05        1:12.62   
26  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    33.95        1:12.64   
27  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.45        1:12.74   
28  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    34.51        1:12.76   
29  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.58        1:12.79   
30  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.38        1:12.88   
31  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    34.41        1:13.05   
32  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.17        1:13.19   
33  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.95        1:13.33   
34  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    33.75        1:13.38   
35  Anna Kubicka  1989  Simklubben Laxen    33.60        1:13.59   
36  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    34.13        1:13.69   
37  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.61        1:13.78   
38  Linda Fagermar  1989  Trelleborg Sim    34.31        1:13.90   
39  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    34.65        1:13.97   
40  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.29        1:14.21   
41  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    35.36        1:14.49   
42  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    34.63        1:14.56   
43  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    36.06        1:16.67   
44  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    36.20        1:17.14   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
Rebecca Ejdervik  1987  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 7, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:09.38 2013-11-20 
MR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-13 
EM-kval: 2:10.74 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.48  1:02.04  1:34.60    2:07.07  SR 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    29.42  1:02.70  1:35.36    2:10.10   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.87  1:03.17  1:36.91    2:11.73   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.94  1:03.42  1:37.30    2:12.91   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    30.31  1:03.39  1:37.25    2:12.95   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    30.48  1:04.48  1:39.02    2:15.06   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    30.62  1:05.46  1:40.87    2:16.63   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.59  1:05.53  1:41.66    2:18.06   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    30.03  1:04.01  1:38.94    2:14.81   
10  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.03  1:05.51  1:40.78    2:16.93   
11  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    30.78  1:06.09  1:42.19    2:18.67   
12  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    31.30  1:06.55  1:42.67    2:19.37   
13  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    31.54  1:07.63  1:43.59    2:19.78   
14  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    31.10  1:06.46  1:42.60    2:20.75   
15  Lachlan McPheat  1994  Simklubben Neptun    32.03  1:07.62  1:44.13    2:21.09   
16  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.62  1:07.35  1:43.72    2:21.59   
                     
 
Gren 7, 200m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:09.38 2013-11-20 
MR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-13 
EM-kval: 2:10.74 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.81  1:02.59  1:35.31    2:09.38  SR Juniorer 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    30.65  1:04.59  1:38.81    2:12.62   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    30.31  1:03.47  1:37.63    2:12.67   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    30.11  1:03.89  1:38.03    2:13.01   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    29.75  1:03.47  1:37.84    2:13.45   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    30.81  1:05.54  1:40.26    2:15.01   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    30.24  1:03.44  1:38.52    2:16.00   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.96  1:05.37  1:40.61    2:16.04   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    29.75  1:03.74  1:39.16    2:16.50   
10  Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    30.18  1:04.68  1:40.33    2:16.58  Deltar ej i final 
11  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.12  1:05.99  1:40.92    2:16.84   
12  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    30.31  1:05.09  1:40.85    2:17.69   
13  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    30.51  1:05.23  1:41.78    2:20.54   
14  Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    30.74  1:05.63  1:42.33    2:20.71  Deltar ej i final 
15  Lachlan McPheat  1994  Simklubben Neptun    31.91  1:07.43  1:43.81    2:20.79   
16  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    31.46  1:07.25  1:43.41    2:20.80   
17  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.10  1:06.29  1:43.21    2:21.20   
18  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    31.15  1:06.32  1:43.00    2:21.88   
19  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    31.18  1:06.39  1:43.62    2:22.66   
20  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.96  1:08.47  1:46.24    2:23.35   
21  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.24  1:09.21  1:46.23    2:23.37   
22  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.08  1:08.09  1:45.30    2:24.40   
23  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    32.23  1:07.68  1:45.36    2:24.73   
24  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    32.35  1:08.60  1:46.81    2:25.65   
25  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    31.47  1:08.02  1:46.87    2:25.86   
26  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    32.70  1:09.77  1:48.35    2:26.12   
27  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    32.13  1:09.42  1:47.98    2:26.21   
28  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    32.43  1:09.88  1:48.63    2:27.83   
29  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    32.89  1:09.42  1:48.35    2:28.85   
30  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.01  1:10.27  1:49.58    2:29.71   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
Gren 9, 4X50m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
SJR: LASS 1:42.19 2009-11-26 
MR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1992  Väsby Simsällskap            1:40.51   
  Petra Granlund  1987      25.49        25.49   
  Jaqueline Hippi  1996      25.67        51.16   
  Josefin Lindkvist  1993      24.65        1:15.81   
  Nadja Salomonsson  1992      24.70        1:40.51   
                     
SK Triton  Simklubben Triton            1:41.75   
  Moa Ståhl  1995      26.93        26.93   
  Linnéa Olsson  1994      25.01        51.94   
  Magdalena Kuras  1988      24.06        1:16.00   
  Alba Forés  1998      25.75        1:41.75   
                     
Täby Sim Lag 1  1992  Täby Sim            1:41.79   
  Michelle Coleman  1993      24.49        24.49   
  Mathilda Johansson  1991      25.08        49.57   
  Rebecca Ejdervik  1987      26.39        1:15.96   
  Frida Nilsson  1992      25.83        1:41.79   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            1:42.18   
  Louise Hansson  1996      24.87        24.87   
  Sofie Sjöberg  1994      25.65        50.52   
  Sandra Hafström  1991      26.18        1:16.70   
  Maria Lundahl  1991      25.48        1:42.18   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            1:42.36   
  Lovisa Klarén  1992      26.28        26.28   
  Sarah Sjöström  1993      23.70        49.98   
  Jessica Eriksson  1993      25.70        1:15.68   
  Vilma Unnermark  1997      26.68        1:42.36   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            1:42.73   
  Erika Carlén  1994      25.72        25.72   
  Alma Thormalm  1996      25.33        51.05   
  Maria Galic  1995      25.78        1:16.83   
  Johanna Pettersson  1996      25.90        1:42.73   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            1:44.59   
  Jessica Eriksson  1995      26.09        26.09   
  Laura Lajunen  1992      26.47        52.56   
  Jennie Johansson  1988      25.51        1:18.07   
  Rebecca Mattsson  1995      26.52        1:44.59   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:45.95   
  Alice Lindhé  1999      26.79        26.79   
  Ulrika Holm  1996      26.50        53.29   
  Miranda Bånnsgård  1992      26.31        1:19.60   
  Isabelle Höstman  1990      26.35        1:45.95   
                     
Väsby SS Lag 2  1992  Väsby Simsällskap            1:46.14   
  Felicia Hedman  1995      26.25        26.25   
  Emma Sjösten  1996      26.29        52.54   
  Tove Sparrman  1996      26.59        1:19.13   
  Emelie Bäck  1996      27.01        1:46.14   
                     
10  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            1:46.22   
  Andrea Gustafsson  1996      27.31        27.31   
  Ida Lindborg  1994      25.98        53.29   
  Liz Hansson  1988      25.71        1:19.00   
  Josefine Hansson  1992      27.22        1:46.22   
                     
11  Linköpings ASS  1993  Linköpings Allmänna SS            1:46.49   
  Madelene Andersson  1995      26.86        26.86   
  Vilma Ekström  1994      25.76        52.62   
  Linnea Magnusson  1996      26.77        1:19.39   
  Therése Bergström  1987      27.10        1:46.49   
                     
12  Göteborg S  Göteborg Sim            1:46.61   
  Linnéa Bielicz  1994      27.20        27.20   
  Sara Linné  1997      26.34        53.54   
  Viktoria Reinhold  1996      26.34        1:19.88   
  Alfhild Kristensson  1999      26.73        1:46.61   
                     
13  Kalmar SS  1992  Kalmar Simsällskap            1:48.70   
  Amanda Axelsson  1992      27.70        27.70   
  Linnea Wranå  1998      27.77        55.47   
  Josefin Lewton  1997      27.00        1:22.47   
  Miranda Arvidsson  1998      26.23        1:48.70   
                     
                     
 
Gren 11, 4X200m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 
SJR: Uddevalla Sim 7:16.53 2009-11-27 
MR: SK Neptun 7:10.89 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Mölndals ASS Lag 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:14.62   
  Isak Eliasson  1996      54.05  1:50.19      1:50.19   
  Christoffer Carlsen  1992      50.65  1:46.21      3:36.40   
  Patrik Löfgren  1996      53.40  1:51.52      5:27.92   
  Robin Andréasson  1988      51.36  1:46.70      7:14.62   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            7:17.08   
  Simon Sjödin  1986      53.18  1:47.45      1:47.45   
  Christoffer Vikström  1987      52.35  1:49.81      3:37.26   
  Alexander Nyström  1990      52.24  1:48.91      5:26.17   
  Peter Edvardsson  1981      53.12  1:50.91      7:17.08   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            7:19.79   
  Anton Andersson  1993      53.98  1:50.07      1:50.07   
  Axel Pettersson  1995      52.89  1:49.26      3:39.33   
  Daniel Forndal  1997      52.92  1:51.62      5:30.95   
  Emil Gustavsson  1995      52.15  1:48.84      7:19.79   
                     
Uddevalla S Lag 1  Uddevalla Sim            7:20.29   
  Jesper Svensson  1990      53.39  1:51.47      1:51.47   
  Fredrich Risebrandt  1992      54.06  1:52.34      3:43.81   
  Mattias Carlsson  1990      50.26  1:44.16      5:27.97   
  Simon Wanna  1996      54.39  1:52.32      7:20.29   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1990  Helsingborgs Simsällskap            7:27.08   
  Daniel Lundahl  1991      54.13  1:51.08      1:51.08   
  Oskar Nordstrand  1991      53.50  1:52.76      3:43.84   
  Robbin Steén  1987      53.74  1:51.51      5:35.35   
  Emil Möller  1994      53.70  1:51.73      7:27.08   
                     
Väsby SS  1992  Väsby Simsällskap            7:37.95   
  Markus Fürst  1996      54.04  1:52.38      1:52.38   
  Carl Norlander  1997      55.15  1:53.32      3:45.70   
  Samuel Törnqvist  1997      55.74  1:57.29      5:42.99   
  Robert Palosaari  1992      55.85  1:54.96      7:37.95   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1990  Helsingborgs Simsällskap            7:37.97   
  Fredrik Olofsson  1994      56.54  1:54.53      1:54.53   
  Viktor Kertes  1996      55.38  1:52.74      3:47.27   
  Max Troell  1995      55.28  1:56.07      5:43.34   
  Pontus Wallin  1996      55.26  1:54.63      7:37.97   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            7:40.16   
  Antonio Lutula  1993      55.38  1:55.92      1:55.92   
  Gustav Hökfelt  1994      53.36  1:52.92      3:48.84   
  Sebastian Holmberg  1991      54.37  1:54.43      5:43.27   
  Lachlan McPheat  1994      57.05  1:56.89      7:40.16   
                     
Södertörns SS  1996  Södertörns Simsällskap            7:43.21   
  Marcus Hagström  1991      55.74  1:54.84      1:54.84   
  Simon Lund  1989      54.13  1:56.65      3:51.49   
  Joel Huth  1996      55.65  1:55.33      5:46.82   
  David Lind  1994      55.65  1:56.39      7:43.21   
                     
10  Ystads SS  Ystads Simsällskap            8:04.18   
  Johan Christiansson  1996      57.23  1:58.76      1:58.76   
  Alexander Lienau-Petersson  1993      55.51  1:59.01      3:57.77   
  Axel Flodfält  1995      59.00  2:05.34      6:03.11   
  Mika Mononen  1996      57.11  2:01.07      8:04.18   
                     
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SJR: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:25.72 2007-11-25 
EM-kval: 8:46.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:02.28  2:08.05  3:14.67  4:21.31  8:45.21   
          5:27.58  6:33.09  7:39.17       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.54  2:08.04  3:14.54  4:20.97  8:47.75   
          5:27.72  6:34.72  7:41.59       
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:01.58  2:06.95  3:12.82  4:19.30  8:49.41   
          5:27.03  6:35.31  7:43.92       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:00.34  2:05.05  3:11.25  4:19.13  8:50.07   
          5:26.90  6:35.48  7:43.98       
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:01.14  2:07.29  3:13.69  4:19.85  8:52.51   
          5:27.06  6:35.24  7:44.37       
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.55  2:09.97  3:17.08  4:24.52  8:59.20   
          5:33.07  6:41.93  7:51.37       
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:03.02  2:09.96  3:17.35  4:25.62  8:59.82   
          5:34.12  6:43.41  7:52.65       
Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.94  2:14.22  3:22.75  4:31.29  9:05.48   
          5:39.17  6:47.71  7:56.67       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:05.17  2:14.85  3:24.53  4:34.60  9:07.79   
          5:43.88  6:53.20  8:01.25       
10  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.50  2:13.01  3:21.44  4:30.67  9:08.28   
          5:40.16  6:49.98  7:59.70       
11  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.14  2:13.91  3:22.63  4:31.79  9:08.74   
          5:41.08  6:50.82  8:00.45       
12  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:04.67  2:13.22  3:22.49  4:32.17  9:08.80   
          5:41.18  6:50.48  8:00.12       
13  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:05.91  2:15.37  3:25.02  4:34.86  9:09.01   
          5:43.58  6:53.31  8:02.74       
14  Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:04.68  2:13.32  3:22.73  4:32.51  9:10.78   
          5:42.82  6:53.29  8:03.58       
15  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.50  2:13.74  3:23.11  4:32.88  9:11.02   
          5:42.49  6:52.16  8:02.75       
16  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.10  2:15.68  3:24.91  4:34.66  9:11.15   
          5:43.76  6:53.19  8:03.08       
17  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:04.69  2:14.32  3:23.95  4:33.37  9:16.49   
          5:42.97  6:53.61  8:05.09       
18  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:05.87  2:15.59  3:24.55  4:35.11  9:19.26   
          5:46.47  6:58.17  8:08.69       
19  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.28  2:14.90  3:25.12  4:35.71  9:19.40   
          5:46.71  6:58.31  8:10.43       
20  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:05.28  2:13.67  3:22.82  4:32.85  9:19.63   
          5:44.20  6:56.99  8:08.93       
21  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.41  2:14.90  3:24.99  4:35.64  9:19.72   
          5:46.81  6:58.38  8:10.08       
22  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:07.12  2:17.89  3:28.42  4:39.57  9:20.50   
          5:50.23  7:01.71  8:12.45       
23  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.09  2:17.74  3:28.27  4:39.47  9:20.52   
          5:50.17  7:01.49  8:12.21       
23  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.90  2:16.35  3:26.44  4:37.29  9:20.52   
          5:48.37  6:59.62  8:10.26       
25  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:06.92  2:18.49  3:31.33  4:45.59  9:41.44   
          6:00.46  7:15.22  8:29.51       
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            DNF   
                     
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.97 2007-11-23 
EM-kval: 4:11.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    59.91  2:03.25  3:07.12    4:08.81   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:00.03  2:03.92  3:09.06    4:13.08   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:00.83  2:05.99  3:11.14    4:14.31   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:01.69  2:06.51  3:11.29    4:15.37   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:01.79  2:06.63  3:12.52    4:18.37   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:02.00  2:07.21  3:13.51    4:18.67   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.87  2:08.05  3:14.01    4:19.33   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:01.87  2:08.00  3:14.56    4:19.54   
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.97 2007-11-23 
EM-kval: 4:11.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:00.19  2:04.26  3:09.95    4:13.70   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:01.23  2:06.39  3:11.68    4:16.50   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:01.53  2:07.08  3:12.83    4:17.74   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:00.72  2:05.85  3:12.88    4:17.90   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:02.47  2:08.54  3:14.49    4:19.94   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:00.27  2:05.60  3:13.62    4:20.18   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:01.40  2:07.26  3:13.86    4:20.33   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:02.89  2:09.79  3:16.67    4:23.73   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.34  2:08.56  3:16.20    4:24.06   
10  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:03.50  2:10.63  3:17.88    4:24.41   
11  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.44  2:12.89  3:19.40    4:24.45   
12  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:02.70  2:09.16  3:16.77    4:25.55   
13  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    1:01.43  2:07.64  3:16.04    4:25.98   
14  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:03.06  2:09.81  3:17.81    4:26.44   
15  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.74  2:13.32  3:20.47    4:26.52   
16  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:02.29  2:09.62  3:17.96    4:26.58   
17  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:03.89  2:12.40  3:21.26    4:29.22   
18  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:06.49  2:14.41  3:20.70    4:29.30   
19  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.03  2:13.48  3:22.22    4:30.02   
20  Agnes Idoffsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:04.55  2:13.51  3:22.73    4:30.42   
21  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.40  2:13.40  3:21.94    4:30.81   
22  Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:04.73  2:13.60  3:22.91    4:30.90   
23  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.29  2:12.51  3:21.77    4:32.15   
24  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:04.49  2:12.33  3:22.04    4:32.87   
25  Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:04.35  2:13.98  3:24.30    4:33.65   
26  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.43  2:14.78  3:24.52    4:35.41   
27  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborg Sim    1:05.09  2:14.43  3:24.87    4:35.66   
28  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:04.68  2:13.96  3:24.77    4:36.63   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.90 2012-12-14 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:57.02 2012-11-24 
EM-kval: 1:59.64 FN: Simon Sjödin 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    25.10  53.82  1:27.60    1:56.04  MR 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    26.22  54.46  1:30.15    1:58.50   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.47  56.81  1:30.48    1:59.06   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    25.96  55.13  1:30.05    1:59.62   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.02  56.75  1:31.43    2:00.57   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.86  56.82  1:32.82    2:01.15   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.70  57.25  1:31.96    2:01.37   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.85  58.13  1:33.23    2:02.14   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.08  57.74  1:33.61    2:03.29   
10  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.03  57.78  1:34.35    2:03.56   
11  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.83  58.64  1:34.70    2:04.00   
12  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.59  59.35  1:35.98    2:06.13   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    27.82  1:00.19  1:37.23    2:07.11   
14  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.54  1:00.16  1:38.03    2:07.24   
15  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.88  1:00.31  1:37.61    2:07.48   
16  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.46  59.93  1:36.87    2:08.65   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.90 2012-12-14 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:57.02 2012-11-24 
EM-kval: 1:59.64 FN: Simon Sjödin 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.08  56.75  1:30.96    1:59.75   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.26  57.10  1:32.50    2:00.44   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.79  56.59  1:31.45    2:00.66   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    26.56  56.05  1:32.50    2:00.74   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.80  57.45  1:31.22    2:01.07   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    27.28  59.37  1:33.15    2:01.32   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.79  57.85  1:32.65    2:01.45   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim    26.86  58.57  1:34.11    2:03.10   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    26.90  56.94  1:33.92    2:03.82  Deltar ej i final 
10  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.83  58.49  1:34.48    2:04.09   
11  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.17  58.56  1:34.89    2:04.77   
12  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    27.05  57.20  1:34.07    2:04.85  Deltar ej i final 
13  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.40  59.38  1:35.80    2:05.55   
14  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    28.01  1:00.33  1:36.62    2:05.82   
15  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.71  58.60  1:36.08    2:05.92  Deltar ej i final 
16  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.69  57.00  1:35.57    2:07.06  Deltar ej i final 
17  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.81  59.65  1:37.44    2:07.89   
18  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.87  1:00.22  1:36.69    2:07.95   
19  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.03  1:00.66  1:38.12    2:07.96   
20  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.35  1:01.79  1:39.38    2:08.06   
21  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    27.18  1:00.92  1:37.09    2:08.30   
22  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    27.46  59.15  1:38.17    2:08.32   
23  Lachlan McPheat  1994  Simklubben Neptun    28.05  1:01.74  1:38.82    2:09.68   
24  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    28.31  1:01.12  1:39.13    2:09.69   
25  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    28.49  1:01.88  1:38.73    2:09.86   
26  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.38  1:02.07  1:40.83    2:11.47   
27  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    29.71  1:03.22  1:43.18    2:14.07   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 
MR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
EM-kval: 1:02.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.04        1:00.14   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    27.57        1:00.95   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.00        1:01.48   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.56        1:02.37   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    28.52        1:03.44   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    28.94        1:04.03   
Maria Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    28.73        1:04.08   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    30.36        1:05.77   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.12        1:04.00   
10  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    29.62        1:04.76   
11  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    29.73        1:04.88   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.94        1:06.40   
13  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.20        1:06.62   
14  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.97        1:06.96   
15  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.02        1:07.00   
16  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    30.68        1:07.33   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Försök, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 
MR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
EM-kval: 1:02.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.46        1:02.21  Deltar ej i final 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    27.73        1:02.27   
Petra Granlund  1987  Väsby Simsällskap    28.58        1:02.49   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    29.02        1:02.58   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.24        1:02.89   
Maria Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.15        1:03.73   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    28.50        1:03.97   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    29.02        1:04.04   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.12        1:04.31   
10  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.41        1:04.41   
11  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    29.64        1:04.53   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.87        1:05.75   
13  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    30.10        1:05.77   
14  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    30.31        1:05.85   
15  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.85        1:06.19   
16  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.84        1:06.73   
17  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.33        1:08.72   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Forever 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SJR: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander (1974) 51.44 2010-12-02 
EM-kval: 52.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    24.47        53.13   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.87        53.32   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    24.02        53.50   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.11        54.00   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.43        54.53   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    25.57        54.69   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.34        54.99   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    25.47        54.81   
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    25.02        55.14   
10  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    25.91        55.15   
11  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    25.63        55.27   
12  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.21        55.78   
13  Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    26.36        55.95   
14  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    26.21        56.36   
15  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.78        56.91   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Forever 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SJR: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander (1974) 51.44 2010-12-02 
EM-kval: 52.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun    25.06        53.79   
Sebastian Holmberg  1991  Simklubben Neptun    25.24        54.27   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    25.08        54.32   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.78        54.57   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    25.29        54.70   
Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.57        54.76   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.36        54.87   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.74        54.94   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    25.85        55.01   
10  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    25.88        55.24   
11  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.86        55.49  Deltar ej i final 
12  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun    25.04        55.62   
13  Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    25.81        55.91   
14  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    25.89        55.99   
15  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.09        56.05   
16  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.35        56.76   
17  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    26.46        56.81   
18  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.41        56.88   
19  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.85        57.05   
20  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.52        57.16   
21  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    26.30        57.18   
22  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    26.12        57.25   
23  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    26.37        57.45   
24  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    26.66        57.46   
25  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.19        57.63   
26  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.82        57.70   
27  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    27.58        57.78   
28  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    27.36        57.85   
29  Niklas Inde  1993  Täby Sim    26.26        57.94   
30  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    25.52        58.08   
31  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    26.95        58.22   
32  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.71        1:01.84   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Freker 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.91 2013-11-10 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.82 2009-11-27 
EM-kval: 26.92 FN: Sarah Sjöström & Louise Hansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            25.35   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.65   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.69   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            26.88   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.49   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.84   
Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.99   
Mathilda Johansson  1991  Täby Sim            28.01   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            27.55   
10  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            28.08   
11  Frida Nilsson  1992  Täby Sim            28.09   
12  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            28.15   
13  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.35   
14  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            28.38   
15  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            28.61   
16  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            28.79   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Freker 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.91 2013-11-10 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.82 2009-11-27 
EM-kval: 26.92 FN: Sarah Sjöström & Louise Hansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            26.11   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            27.08   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            27.30   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            27.35   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim            27.58   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.91   
Mathilda Johansson  1991  Täby Sim            27.91   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.94  Deltar ej i final 
Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.98   
10  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.02   
11  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            28.04   
12  Frida Nilsson  1992  Täby Sim            28.08   
13  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            28.11   
14  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            28.14   
15  Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            28.17   
16  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            28.21   
17  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            28.30   
18  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.32   
19  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            28.35   
20  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton            28.46   
21  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.47   
22  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            28.53   
23  Mathilda Gärdesmed  1994  Varberg Sim            28.54   
23  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap            28.54   
25  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            28.69   
26  Sandra Nilsson  1988  Sjöbo Simsällskap            28.76   
27  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap            28.82   
28  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            28.87   
29  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            28.94   
30  Nike Kruners  1996  Varberg Sim            28.95   
31  Tove Andersson  1995  Trelleborg Sim            29.21   
32  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            29.27   
33  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim            29.33   
34  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap            29.36   
35  Caroline Andersson-Ekström  1994  Landskrona Simsällskap            29.46   
                     
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SJR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
MR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
EM-kval: 59.80 FN: Johannes Skagius 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    27.91        59.14   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    28.20        59.98   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.14        1:00.61   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    28.53        1:00.75   
Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap    28.43        1:01.23   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    28.33        1:01.36   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    28.65        1:01.36   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim    29.09        1:02.51   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.80        1:01.70   
10  Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    28.99        1:01.86   
11  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    29.19        1:02.22   
12  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.25        1:02.32   
13  Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    29.37        1:02.48   
14  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.44        1:02.76   
15  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.28        1:02.77   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SJR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
MR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
EM-kval: 59.80 FN: Johannes Skagius 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    29.45        1:00.94   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun    29.00        1:01.25   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    28.68        1:01.38   
Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton    28.82        1:01.43   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.72        1:01.67   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim    28.81        1:01.68   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim    28.91        1:01.71   
Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap    29.25        1:01.93   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap    29.13        1:02.03   
10  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    29.45        1:02.06   
11  Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.46        1:02.20   
12  Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    29.28        1:02.24   
13  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    29.40        1:02.31   
14  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.69        1:02.56   
15  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.32        1:02.68   
16  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.22        1:02.84   
17  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    29.41        1:02.87   
17  Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF    29.50        1:02.87   
19  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen    29.78        1:03.25   
20  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    29.00        1:03.69   
21  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    30.05        1:03.78   
22  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF    29.82        1:04.35   
23  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    30.42        1:04.57   
24  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    30.22        1:04.84   
25  Victor Klügel  1995  S71    30.14        1:05.04   
26  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    30.19        1:05.08   
27  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.54        1:05.33   
28  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    30.54        1:05.77   
29  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    31.03        1:05.79   
30  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    30.84        1:05.82   
31  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    30.73        1:05.95   
32  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.01        1:06.51   
33  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.86        1:06.86   
34  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.33        1:07.04   
35  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    31.67        1:07.31   
36  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    31.76        1:07.82   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            DSQ   
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Hagabadet 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Joline Höstman (1988) 2:19.57 2010-12-02 
EM-kval: 2:29.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.01  1:07.34  1:43.57    2:21.29   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    33.64  1:11.09  1:48.77    2:26.04   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.35  1:10.80  1:48.39    2:26.96   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.98  1:11.85  1:50.07    2:28.24   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.37  1:10.47  1:49.23    2:28.48   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    33.95  1:11.84  1:50.57    2:29.43   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    33.41  1:10.87  1:49.62    2:29.49   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    33.66  1:11.37  1:49.95    2:29.75   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.16  1:12.53  1:51.91    2:31.65   
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.43  1:12.80  1:52.02    2:31.68   
11  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.51  1:13.22  1:52.56    2:31.81   
12  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.40  1:12.65  1:51.92    2:31.86   
13  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.95  1:13.32  1:52.32    2:32.16   
14  Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    33.74  1:11.87  1:52.42    2:34.48   
15  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.07  1:14.88  1:55.40    2:36.33   
16  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.89  1:14.43  1:55.50    2:37.77   
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Hagabadet 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Joline Höstman (1988) 2:19.57 2010-12-02 
EM-kval: 2:29.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.69  1:08.85  1:45.82    2:24.72   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.47  1:10.97  1:49.40    2:28.12   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.62  1:10.96  1:48.94    2:28.49   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.10  1:11.68  1:50.05    2:28.86   
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    33.27  1:11.11  1:50.04    2:29.68   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.91  1:11.89  1:50.80    2:29.98   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    34.02  1:12.27  1:51.31    2:30.22   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.32  1:12.56  1:51.33    2:30.25   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.28  1:12.30  1:51.07    2:31.22   
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.73  1:12.84  1:52.02    2:32.34   
11  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.08  1:12.69  1:52.31    2:33.15   
12  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.60  1:15.05  1:54.79    2:33.85   
13  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.93  1:13.44  1:53.65    2:34.78   
14  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.81  1:13.54  1:53.92    2:35.29   
15  Sandra Olofsson  1990  Uddevalla Sim    33.97  1:12.29  1:52.27    2:35.30   
16  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.93  1:15.61  1:56.05    2:36.71   
17  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    35.67  1:15.05  1:56.07    2:37.84   
18  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.47  1:15.50  1:57.00    2:38.41   
19  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.86  1:17.15  1:58.51    2:38.69   
20  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.71  1:15.85  1:57.13    2:38.76   
21  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    35.43  1:16.08  1:57.19    2:38.80   
22  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.49  1:16.84  1:56.80    2:38.98   
23  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.67  1:16.12  1:57.35    2:39.17   
24  Amanda Rosberg  1992  Borlänge Simsällskap    35.09  1:15.97  1:57.81    2:39.43   
25  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.74  1:16.95  1:58.26    2:39.91   
26  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    36.54  1:17.29  1:58.82    2:40.61   
27  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    36.02  1:16.08  1:57.68    2:40.81   
28  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    35.46  1:15.74  1:57.64    2:40.85   
29  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.90  1:16.69  1:58.92    2:42.29   
30  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.36  1:18.05  1:59.82    2:43.08   
31  Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    35.75  1:16.94  1:59.58    2:43.58   
32  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    38.45  1:21.72  2:05.54    2:50.82   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            DNF   
                     
 
Gren 21, 4X50m Frisim Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 
SJR: Täby Sim 1:30.66 2011-02-06 
MR: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mölndals ASS Lag 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:28.47   
  Christoffer Carlsen  1992      22.28        22.28   
  Robin Andréasson  1988      21.41        43.69   
  Isak Eliasson  1996      22.25        1:05.94   
  David Nordenlilja  1981      22.53        1:28.47   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:29.47   
  Pontus Flodqvist  1988      23.15        23.15   
  Alexander Nyström  1990      21.98        45.13   
  Sebastian Holmberg  1991      22.60        1:07.73   
  Petter Stymne  1983      21.74        1:29.47   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:29.88   
  Marcus Piehl  1985      22.50        22.50   
  Lars Frölander  1974      21.98        44.48   
  Pontus Palmqvist  1991      22.44        1:06.92   
  Klas Wiréhn  1985      22.96        1:29.88   
                     
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:30.30   
  Christoffer Vikström  1987      22.75        22.75   
  Simon Sjödin  1986      22.14        44.89   
  Linus Magnusson  1990      22.22        1:07.11   
  Peter Edvardsson  1981      23.19        1:30.30   
                     
Uddevalla S Lag 1  Uddevalla Sim            1:30.63   
  Fredrich Risebrandt  1992      22.74        22.74   
  Mattias Carlsson  1990      22.50        45.24   
  Jesper Svensson  1990      22.32        1:07.56   
  Gulliver Koch  1992      23.07        1:30.63   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            1:31.42   
  Axel Pettersson  1995      23.20        23.20   
  Emil Gustavsson  1995      22.70        45.90   
  Anton Andersson  1993      22.53        1:08.43   
  Daniel Forndal  1997      22.99        1:31.42   
                     
Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:31.58   
  Stefan Stojmenovic  1993      22.98        22.98   
  Nikola Stojmenovic  1988      22.97        45.95   
  Anton Jansson  1992      22.81        1:08.76   
  Mikael Wåhlin  1989      22.82        1:31.58   
                     
Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            1:31.79   
  Gustav Eriksson  1994      23.56        23.56   
  Martin Persson  1992      22.57        46.13   
  Viktor Hörndahl  1995      22.78        1:08.91   
  Jeremy Peter  1988      22.88        1:31.79   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1990  Helsingborgs Simsällskap            1:31.98   
  Efrem Ghirmai  1996      23.38        23.38   
  Fabian Steen  1996      22.55        45.93   
  Viktor Kertes  1996      23.04        1:08.97   
  Enzo Schön  1996      23.01        1:31.98   
                     
10  SK Laxen  Simklubben Laxen            1:32.69   
  Jonas Ulfskans  1986      23.96        23.96   
  John Olsson  1995      22.90        46.86   
  Joakim Hvalgren  1993      22.57        1:09.43   
  Joakim Löfgren  1992      23.26        1:32.69   
                     
11  Spårvägens SF Lag 1  Spårvägens Simförening            1:33.60   
  Adam Karlsson  1994      23.82        23.82   
  Stefan Nystrand  1981      21.99        45.81   
  Gustav Thorstrand  1994      23.94        1:09.75   
  Anton Lüning  1996      23.85        1:33.60   
                     
12  Helsingborgs S Lag 2  1990  Helsingborgs Simsällskap            1:33.76   
  Daniel Lundahl  1991      23.74        23.74   
  Max Troell  1995      23.27        47.01   
  Emil Möller  1994      23.46        1:10.47   
  Robbin Steén  1987      23.29        1:33.76   
                     
13  SK Neptun Lag 3  Simklubben Neptun            1:34.24   
  Niklas Tour  1989      23.26        23.26   
  Antonio Lutula  1993      23.43        46.69   
  Gustav Hökfelt  1994      22.91        1:09.60   
  Lachlan McPheat  1994      24.64        1:34.24   
                     
14  Väsby SS  1992  Väsby Simsällskap            1:34.79   
  Alexander Ozerov  1996      23.81        23.81   
  Robert Palosaari  1992      23.47        47.28   
  Markus Fürst  1996      23.67        1:10.95   
  Andreas Fürst  1990      23.84        1:34.79   
                     
15  Växjö SS  1993  Växjö Simsällskap            1:36.65   
  Martin Dahlberg  1992      23.74        23.74   
  Oskar Davidsson  1993      24.04        47.78   
  Martin Robertsen  1988      25.08        1:12.86   
  Martin Harlenbäck  1983      23.79        1:36.65   
                     
16  Jönköpings SS Lag 2  1993  Jönköpings Simsällskap            1:37.32   
  Filip Grimberg  1998      23.95        23.95   
  Kevin Thorvaldsson  1995      23.77        47.72   
  David Larsson  1996      25.06        1:12.78   
  Henry Kerman  1997      24.54        1:37.32   
                     
Skellefteå SS  1993  Skellefte Simsällskap 34            DSQ   
  Anton Mikaelsson  1993      23.53        23.53   
                     
                     
 
Gren 23, 4X200m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: Väsby SS 7:51.65 2010-12-04 
SJR: Södertörns SS 8:05.07 2009-01-31 
MR: Väsby SS 7:51.65 2010-12-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1992  Väsby Simsällskap            8:03.93   
  Josefine Hippi  1994      59.72  2:03.65      2:03.65   
  Josefin Lindkvist  1993      58.21  2:00.05      4:03.70   
  Jaqueline Hippi  1996      58.23  2:00.71      6:04.41   
  Nadja Salomonsson  1992      57.15  1:59.52      8:03.93   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            8:08.16   
  Maria Lundahl  1991      59.87  2:03.31      2:03.31   
  Sandra Hafström  1991      58.64  2:02.33      4:05.64   
  Louise Hansson  1996      56.15  1:56.65      6:02.29   
  Sofie Sjöberg  1994      59.49  2:05.87      8:08.16   
                     
Täby Sim Lag 1  1992  Täby Sim            8:11.66   
  Frida Nilsson  1992      1:00.37  2:04.05      2:04.05   
  Michelle Coleman  1993      54.52  1:54.15      3:58.20   
  Elsa Ericsson  1995      1:01.57  2:04.81      6:03.01   
  Emma Karell  1994      1:01.05  2:08.65      8:11.66   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            8:18.84   
  Maria Galic  1995      1:00.15  2:03.34      2:03.34   
  Erika Carlén  1994      57.95  2:03.71      4:07.05   
  Johanna Pettersson  1996      59.79  2:04.66      6:11.71   
  Alma Thormalm  1996      1:01.71  2:07.13      8:18.84   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            8:18.90   
  Laura Lajunen  1992      59.77  2:03.65      2:03.65   
  Jessica Eriksson  1995      58.39  2:03.27      4:06.92   
  Christine Ekman  1994      1:00.58  2:04.87      6:11.79   
  Charlotte Myers  1997      1:01.22  2:07.11      8:18.90   
                     
SK Triton  Simklubben Triton            8:18.93   
  Linnéa Olsson  1994      1:00.16  2:03.51      2:03.51   
  Alba Forés  1998      1:00.22  2:04.91      4:08.42   
  Moa Ståhl  1995      59.66  2:04.64      6:13.06   
  Ebba Rosenquist  1989      59.77  2:05.87      8:18.93   
                     
Väsby SS Lag 2  1992  Väsby Simsällskap            8:21.90   
  Emma Sjösten  1996      1:00.59  2:04.28      2:04.28   
  Emelie Bäck  1996      1:00.41  2:05.34      4:09.62   
  Louise Halldén  1998      1:00.30  2:05.38      6:15.00   
  Felicia Hedman  1995      1:00.40  2:06.90      8:21.90   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:23.48   
  Sofia Lindholm  1993      1:01.03  2:04.34      2:04.34   
  Joline Höstman  1988      1:00.36  2:06.11      4:10.45   
  Emma Westman  1993      1:01.32  2:07.03      6:17.48   
  Miranda Bånnsgård  1992      1:00.71  2:06.00      8:23.48   
                     
S02  1993  Simklubben S 02            8:30.97   
  Ebba Hellström  1992      1:01.15  2:06.74      2:06.74   
  Christin Heina  1996      1:01.24  2:05.91      4:12.65   
  Tilde Lundmark  1995      1:02.01  2:10.07      6:22.72   
  Erica Dahlgren  1997      1:01.14  2:08.25      8:30.97   
                     
10  Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            8:35.26   
  Josefin Hallman  1995      1:02.10  2:09.24      2:09.24   
  Hanna Jörlund  1991      1:01.29  2:07.83      4:17.07   
  Vilma Unnermark  1997      1:01.80  2:09.34      6:26.41   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      1:02.00  2:08.85      8:35.26   
                     
11  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            8:41.69   
  Linnea Wranå  1998      1:04.17  2:11.64      2:11.64   
  Josefin Lewton  1997      1:02.49  2:09.68      4:21.32   
  Miranda Arvidsson  1998      1:01.55  2:06.88      6:28.20   
  Isabella Hong  1998      1:03.27  2:13.49      8:41.69   
                     
12  SK Triton Lag 2  Simklubben Triton            8:42.09   
  Ida Borg  1997      1:03.86  2:10.42      2:10.42   
  Ellen Olsson  1995      1:02.38  2:08.05      4:18.47   
  Marie Hanson  1997      1:03.50  2:12.08      6:30.55   
  Fanny Andersson  1997      1:02.86  2:11.54      8:42.09   
                     
13  Sjöbo SS  1993  Sjöbo Simsällskap            8:48.23   
  Sandra Nilsson  1988      1:03.14  2:08.98      2:08.98   
  Augusta Andersson  1997      1:04.70  2:12.77      4:21.75   
  Lina Sjöholm  2000      1:04.84  2:15.78      6:37.53   
  Erica Sjöholm  1997      1:02.01  2:10.70      8:48.23   
                     
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 
MR: Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    58.48  1:59.69  3:01.54  4:04.32  8:13.03   
          5:06.57  6:09.02  7:11.66       
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:00.67  2:02.98  3:05.69  4:08.56  8:14.91   
          5:10.88  6:13.42  7:15.40       
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    58.90  2:00.99  3:03.46  4:06.39  8:15.03   
          5:08.99  6:12.21  7:15.24       
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    59.37  2:02.16  3:05.36  4:08.32  8:16.28   
          5:10.88  6:13.59  7:15.69       
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.95  2:01.04  3:03.40  4:06.29  8:18.72   
          5:09.32  6:12.70  7:15.95       
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    59.68  2:02.97  3:06.18  4:09.67  8:19.85   
          5:13.34  6:16.79  7:19.27       
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    58.53  2:01.21  3:04.54  4:08.17  8:20.83   
          5:11.70  6:15.71  7:19.41       
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:00.16  2:04.48  3:08.17  4:11.89  8:22.59   
          5:15.63  6:19.17  7:21.31       
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    59.39  2:02.28  3:04.80  4:07.81  8:23.19   
          5:11.49  6:16.01  7:20.18       
10  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:00.42  2:03.90  3:06.91  4:09.98  8:25.97   
          5:13.45  6:17.36  7:22.14       
11  Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    59.17  2:01.79  3:05.42  4:09.57  8:27.80   
          5:14.30  6:19.28  7:24.27       
12  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    59.44  2:02.92  3:07.35  4:12.43  8:29.15   
          5:17.58  6:22.42  7:27.36       
13  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:00.83  2:06.12  3:11.27  4:14.35  8:31.76   
          5:17.57  6:21.83  7:26.98       
14  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.45  2:05.94  3:11.72  4:17.68  8:34.55   
          5:22.43  6:27.74  7:32.15       
15  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    59.37  2:03.59  3:09.25  4:14.81  8:35.92   
          5:20.73  6:27.02  7:33.30       
16  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.04  2:06.10  3:11.24  4:16.10  8:36.26   
          5:21.48  6:27.09  7:32.73       
17  Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:00.76  2:05.50  3:10.09  4:15.38  8:37.31   
          5:20.38  6:25.71  7:31.95       
18  Adam Schön-Svensson  1991  Landskrona Simsällskap    1:00.82  2:05.34  3:09.95  4:15.42  8:39.09   
          5:20.67  6:28.03  7:36.14       
19  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:00.98  2:05.48  3:10.49  4:15.77  8:42.29   
          5:21.55  6:28.26  7:36.11       
20  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    59.60  2:05.18  3:11.65  4:18.28  8:42.95   
          5:24.93  6:31.96  7:39.48       
21  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.17  2:08.13  3:13.87  4:20.00  8:43.42   
          5:26.20  6:33.02  7:39.13       
22  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:00.25  2:05.01  3:11.27  4:18.93  8:45.10   
          5:26.74  6:33.05  7:39.65       
23  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:00.49  2:05.24  3:11.51  4:18.29  8:45.55   
          5:25.59  6:33.25  7:40.66       
24  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    1:02.27  2:08.07  3:14.34  4:20.97  8:46.20   
          5:28.48  6:35.36  7:42.83       
25  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:00.06  2:05.51  3:11.75  4:17.81  8:46.43   
          5:25.28  6:33.40  7:41.02       
26  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    59.65  2:03.72  3:09.49  4:15.44  8:46.49   
          5:22.03  6:29.64  7:37.91       
27  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:01.63  2:07.80  3:14.00  4:20.15  8:46.56   
          5:27.53  6:35.44  7:43.05       
28  Oscar Frankenfelt  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:00.93  2:05.71  3:11.97  4:18.95  8:46.84   
          5:25.52  6:33.45  7:41.80       
29  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    59.71  2:04.06  3:10.12  4:17.44  8:48.06   
          5:24.78  6:33.36  7:41.53       
30  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:00.73  2:05.80  3:12.63  4:20.30  8:50.38   
          5:27.67  6:35.90  7:44.45       
31  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:01.84  2:08.37  3:16.30  4:24.94  8:51.61   
          5:33.18  6:41.41  7:48.24       
32  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    59.41  2:03.42  3:08.61  4:14.88  8:52.73   
          5:22.69  6:34.15  7:44.61       
33  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:00.08  2:05.51  3:11.81  4:19.28  8:54.79   
          5:27.71  6:36.50  7:46.54       
34  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.11  2:09.33  3:16.68  4:24.22  8:55.32   
          5:31.44  6:39.10  7:47.81       
35  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:00.07  2:05.88  3:12.73  4:20.69  8:55.46   
          5:29.13  6:38.46  7:47.30       
                     
 
Gren 25, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SJR: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
MR: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
EM-kval: 2:11.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.31  1:01.89  1:35.77    2:09.77   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.69  1:03.11  1:36.50    2:12.15   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.88  1:04.57  1:40.38    2:16.39   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.84  1:04.10  1:39.31    2:16.59   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.82  1:06.34  1:41.74    2:16.64   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.42  1:06.22  1:42.06    2:18.61   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.75  1:06.75  1:42.20    2:19.08   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.73  1:06.47  1:43.20    2:20.74   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton    30.73  1:06.49  1:43.11    2:19.82   
10  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.70  1:07.94  1:44.02    2:20.78   
11  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.23  1:07.49  1:45.32    2:21.00   
12  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.97  1:07.56  1:44.56    2:21.32   
13  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.81  1:06.13  1:43.22    2:21.89   
14  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.21  1:06.83  1:43.83    2:22.15   
15  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    31.08  1:07.41  1:45.13    2:23.00   
16  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    31.05  1:07.47  1:45.99    2:23.39   
                     
 
Gren 25, 200m Fjärilsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SJR: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
MR: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
EM-kval: 2:11.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.01  1:03.76  1:38.02    2:13.72   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.01  1:04.03  1:39.20    2:15.31   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.31  1:04.55  1:40.44    2:17.46   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.26  1:05.22  1:41.90    2:18.94   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.88  1:06.45  1:42.56    2:18.97   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.65  1:06.71  1:42.35    2:19.33   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.89  1:06.10  1:42.83    2:19.42   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.71  1:06.91  1:42.93    2:19.60   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    31.69  1:07.55  1:44.04    2:22.13   
10  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    30.81  1:06.46  1:44.13    2:22.37   
11  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    31.22  1:07.06  1:44.35    2:22.41   
12  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.48  1:07.70  1:45.29    2:22.44   
13  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton    30.95  1:07.27  1:44.97    2:22.81   
14  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.45  1:06.85  1:44.20    2:22.91   
15  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.24  1:08.96  1:45.67    2:22.92   
16  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.95  1:07.77  1:44.92    2:23.39   
17  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.58  1:08.44  1:46.23    2:24.08   
18  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.38  1:08.10  1:46.03    2:25.05   
19  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    32.69  1:09.13  1:47.51    2:25.32   
20  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.90  1:09.83  1:47.60    2:25.69   
21  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    32.35  1:08.82  1:47.06    2:26.02   
22  Emma Karell  1994  Täby Sim    31.90  1:08.72  1:47.01    2:26.69   
23  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    31.96  1:08.88  1:47.34    2:27.03   
24  Josefine Johnsson  1996  Trelleborg Sim    31.98  1:08.99  1:48.12    2:29.54   
25  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.49  1:08.09  1:47.65    2:30.49   
                     
 
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SJR: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
MR: Anders Holmertz (1968) 1:45.02 1989-01-01 
EM-kval: 1:46.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    24.66  51.06  1:17.85    1:45.09   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.02  50.23  1:17.78    1:46.69   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.17  51.87  1:19.44    1:47.34   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.78  53.59  1:21.44    1:48.68   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.28  52.64  1:20.59    1:49.91   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.02  54.06  1:22.30    1:50.05   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    25.96  54.14  1:22.19    1:50.44   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.63  53.21  1:22.05    1:52.09   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.07  54.42  1:22.70    1:50.07   
10  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    25.61  53.45  1:21.95    1:50.40   
11  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    26.52  54.83  1:23.14    1:51.29   
12  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    26.19  54.46  1:23.03    1:51.39   
13  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.29  54.74  1:23.76    1:51.64   
14  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.18  54.57  1:23.38    1:52.02   
15  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.64  54.97  1:23.67    1:52.34   
16  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    26.84  55.50  1:24.57    1:54.73   
                     
 
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SJR: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
MR: Anders Holmertz (1968) 1:45.02 1989-01-01 
EM-kval: 1:46.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    25.54  53.12  1:21.06    1:48.00   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.86  51.82  1:19.94    1:48.09   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.73  53.38  1:21.36    1:48.74   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.30  54.06  1:21.46    1:49.23   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    26.07  54.37  1:21.98    1:49.52   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.43  54.64  1:22.66    1:49.91   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.17  54.62  1:22.78    1:50.11   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.24  54.18  1:22.17    1:50.21   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.83  53.88  1:22.27    1:50.35   
10  Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    25.92  54.02  1:22.63    1:51.41   
11  Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    26.37  54.90  1:23.36    1:51.57   
12  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.23  54.35  1:23.32    1:51.91   
13  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.23  54.62  1:22.98    1:52.02   
14  Daniel Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    25.76  53.91  1:22.90    1:52.52   
15  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.26  54.90  1:23.47    1:52.54  Deltar ej i final 
16  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.00  55.46  1:24.08    1:52.66   
17  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    26.93  55.43  1:24.04    1:53.04   
18  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.38  55.15  1:24.49    1:53.22   
19  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    26.32  55.01  1:24.04    1:53.70   
20  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.33  54.76  1:23.72    1:53.77   
21  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.99  55.77  1:24.62    1:53.80   
22  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.40  54.66  1:23.97    1:53.88   
23  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.84  57.13  1:25.09    1:54.13   
24  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    26.75  55.42  1:24.72    1:54.28   
25  Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    27.14  56.28  1:25.18    1:54.31   
26  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    26.82  55.86  1:25.28    1:54.40   
27  Adam Schön-Svensson  1991  Landskrona Simsällskap    27.22  56.64  1:25.45    1:54.44   
28  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    26.81  55.85  1:25.55    1:55.19   
29  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.69  55.62  1:25.21    1:55.25   
30  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.45  56.64  1:26.12    1:55.58   
31  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.19  54.95  1:24.89    1:55.61   
32  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.17  56.28  1:25.93    1:55.80   
33  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.03  55.76  1:25.42    1:55.91   
34  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.19  56.30  1:26.21    1:57.12   
35  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.82  57.77  1:27.90    1:57.80   
36  Oskar Nordstrand  1991  Helsingborgs Simsällskap    27.73  58.27  1:29.49    2:00.51   
37  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.50  56.32  1:28.59    2:00.72   
Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 27, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 23.82 2012-01-29 
MR: Therese Alshammar (1977) 23.72 2009-11-26 
EM-kval: 25.44 FN: Sarah Sjöström 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.12   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            24.46   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            24.81   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            24.97   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            25.61   
Mathilda Johansson  1991  Täby Sim            25.67   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            25.70   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            25.91   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            26.01   
10  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            26.16   
10  Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            26.16   
12  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            26.26   
13  Frida Nilsson  1992  Täby Sim            26.28   
14  Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            26.33   
15  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap            26.41   
16  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.67   
                     
 
Gren 27, 50m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 23.82 2012-01-29 
MR: Therese Alshammar (1977) 23.72 2009-11-26 
EM-kval: 25.44 FN: Sarah Sjöström 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.19   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            24.54   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            25.19   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            25.35   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            25.64   
Mathilda Johansson  1991  Täby Sim            25.77   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap            25.87   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            25.89   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            26.09   
10  Frida Nilsson  1992  Täby Sim            26.19   
11  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            26.26   
12  Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            26.38   
13  Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            26.39   
14  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            26.50   
15  Isabelle Höstman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.66   
15  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap            26.66   
17  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap            26.67   
18  Linda Holmgren  1993  Skellefte Simsällskap 34            26.73   
19  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            26.80   
20  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            26.85   
21  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            26.92   
22  Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            27.03   
23  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.05   
24  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.13   
25  Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton            27.15   
26  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            27.42   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: Forever 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SJR: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
MR: Stefan Nystrand (1981) 26.70 2009-11-28 
EM-kval: 27.57 FN: Johannes Skagius 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            27.12  SR Juniorer 
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            27.53   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            27.55   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.02   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            28.26   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            28.45   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.55   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            28.78   
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening            27.89   
10  Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap            28.16   
11  Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            28.56   
12  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            28.59   
13  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            28.67   
13  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.67   
15  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            28.75   
16  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            28.79   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: Forever 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SJR: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
MR: Stefan Nystrand (1981) 26.70 2009-11-28 
EM-kval: 27.57 FN: Johannes Skagius 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            27.31   
Niklas Tour  1989  Simklubben Neptun            27.91   
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            28.11   
Anton Jansson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.27   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap            28.31   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.49   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            28.52   
David Palmqvist  1988  Uddevalla Sim            28.53   
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening            28.55   
10  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            28.63   
11  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            28.66   
12  Marcus Svensson  1992  Simklubben Triton            28.68   
12  Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap            28.68   
14  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.77   
15  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            28.87   
16  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            28.89   
17  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            28.91   
18  Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF            28.93   
19  Felix Nilsson  1990  Simklubben Laxen            28.98   
19  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap            28.98   
21  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            29.06   
22  Johan Dahlgren  1986  Stockholmspolisens Sim IF            29.09   
23  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            29.35   
24  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            29.48   
25  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.52   
26  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            29.53   
27  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap            29.54   
28  Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            29.55   
29  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            29.63   
30  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            29.69   
31  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim            29.79   
32  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            29.91   
33  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            29.95   
33  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            29.95   
35  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            30.04   
36  Victor Klügel  1995  S71            30.17   
37  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            30.19   
38  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            30.24   
39  Erik Öjstedt  1995  Helsingborgs Simsällskap            30.34   
Jeremy Peter  1988  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Freker 
SR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 
SJR: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 
MR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-26 
EM-kval: 1:00.46 FN: Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    28.50        57.82  SR Juniorer 
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    29.19        59.35   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    29.16        59.73   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.03        1:00.07   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    29.68        1:01.06   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap    29.65        1:01.94   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    30.01        1:02.27   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    30.46        1:02.53   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    30.67        1:02.44   
10  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.47        1:02.51   
11  Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.48        1:02.63   
12  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.41        1:02.74   
13  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    30.30        1:03.00   
14  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.28        1:03.40   
15  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.40        1:03.44   
16  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.08        1:04.03   
                     
 
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Freker 
SR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 
SJR: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 
MR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-26 
EM-kval: 1:00.46 FN: Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    29.14        59.59   
Therese Svendsen  1989  Simklubben Ran    29.76        1:01.11   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.60        1:01.28   
Sandra Hafström  1991  Helsingborgs Simsällskap    30.01        1:01.71   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    29.86        1:01.82   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    30.19        1:01.94   
Lovisa Klarén  1992  Södertörns Simsällskap    29.65        1:02.11   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    30.62        1:02.47   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Sim    30.12        1:02.55   
10  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.42        1:02.92   
11  Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.72        1:03.03   
12  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.63        1:03.32   
12  Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    30.87        1:03.32   
14  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    30.35        1:03.51   
15  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.16        1:03.55   
16  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.61        1:03.93   
17  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    30.93        1:04.39   
18  Eljena Knutsson  1992  Ystads Simsällskap    30.88        1:04.47   
19  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    31.38        1:04.56   
20  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    31.64        1:04.57   
21  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.71        1:04.59   
22  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.41        1:04.69   
23  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    31.38        1:05.11   
24  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    31.76        1:05.19   
25  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.73        1:05.38   
26  Linnéa Månsson  1996  Simsällskapet Iden    31.53        1:05.45   
27  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    31.76        1:05.46   
28  Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.91        1:05.48   
29  Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    32.12        1:05.74   
30  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.19        1:05.81   
31  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    32.48        1:06.78   
32  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    32.32        1:07.31   
33  Tove Andersson  1995  Trelleborg Sim    32.48        1:07.73   
34  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.38        1:09.45   
                     
 
Gren 30, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SJR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
MR: Kristian Kron (1992) 1:54.70 2012-11-23 
EM-kval: 1:57.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.14  56.46  1:25.59    1:54.81   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    27.89  57.26  1:27.62    1:58.92   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.73  57.60  1:28.47    1:59.21   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.42  59.38  1:30.82    2:01.21   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    28.46  59.41  1:30.47    2:01.40   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.38  58.95  1:30.41    2:01.60   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.81  59.24  1:31.00    2:02.42   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.00  58.33  1:31.30    2:02.45   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.90  1:00.12  1:31.97    2:03.33   
10  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    29.14  1:00.41  1:32.59    2:03.49   
11  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.19  1:00.54  1:32.02    2:03.92   
12  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.14  59.55  1:32.06    2:03.98   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.71  1:01.67  1:33.62    2:05.11   
14  Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    30.25  1:02.12  1:34.25    2:06.46   
15  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.87  1:02.52  1:34.87    2:07.76   
16  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    30.00  1:02.19  1:35.17    2:08.33   
                     
 
Gren 30, 200m Ryggsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: TYR 
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SJR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
MR: Kristian Kron (1992) 1:54.70 2012-11-23 
EM-kval: 1:57.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.34  56.17  1:25.72    1:56.42   
Mattias Carlsson  1990  Uddevalla Sim    28.64  59.31  1:30.35    1:59.15   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.33  56.86  1:27.74    1:59.67   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    27.84  57.82  1:29.05    2:01.46   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.49  59.55  1:30.90    2:01.73   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.38  59.03  1:30.85    2:02.02   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    28.03  59.05  1:30.49    2:02.45  Deltar ej i final 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.25  59.02  1:30.67    2:02.48   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.38  1:00.06  1:31.05    2:02.48   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.05  1:00.14  1:32.07    2:02.86   
11  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    27.89  58.81  1:31.77    2:04.01   
12  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.90  1:01.02  1:33.01    2:04.72   
13  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.75  1:00.96  1:33.01    2:04.97   
14  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.26  1:00.99  1:33.33    2:05.15   
15  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    30.08  1:02.53  1:34.76    2:06.46  Deltar ej i final 
16  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.93  1:02.54  1:35.21    2:07.42   
17  Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    29.95  1:02.26  1:34.78    2:07.55   
18  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    29.90  1:01.96  1:34.63    2:07.75   
19  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    29.73  1:02.25  1:35.56    2:08.32   
20  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    29.88  1:01.66  1:34.75    2:08.65   
21  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    29.95  1:01.92  1:35.52    2:09.47   
22  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.45  1:01.77  1:35.32    2:10.06   
23  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    30.15  1:03.28  1:36.76    2:10.12   
24  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    30.80  1:03.07  1:36.54    2:10.15   
25  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    29.80  1:02.68  1:37.04    2:11.52   
26  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    29.93  1:02.95  1:37.53    2:12.70   
27  Julius Hjelm  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.15  1:02.78  1:36.71    2:13.02   
28  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    29.29  1:02.60  1:38.24    2:13.46   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 32, 4X100m Frisim Damer Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 
SJR: Helsingborgs S 3:42.94 2011-02-04 
MR: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1992  Väsby Simsällskap            3:38.83   
  Petra Granlund  1987      26.21  54.69      54.69   
  Jaqueline Hippi  1996      26.24  55.37      1:50.06   
  Josefin Lindkvist  1993      25.90  54.38      2:44.44   
  Nadja Salomonsson  1992      25.92  54.39      3:38.83   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            3:41.61   
  Maria Lundahl  1991      26.91  56.73      56.73   
  Sofie Sjöberg  1994      26.84  56.33      1:53.06   
  Louise Hansson  1996      25.15  52.64      2:45.70   
  Sandra Hafström  1991      26.60  55.91      3:41.61   
                     
Södertörns SS  Södertörns Simsällskap            3:44.49   
  Lovisa Klarén  1992      27.47  57.38      57.38   
  Jessica Eriksson  1993      26.55  56.57      1:53.95   
  Sarah Sjöström  1993      24.76  52.11      2:46.06   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      27.74  58.43      3:44.49   
                     
Täby Sim Lag 1  1992  Täby Sim            3:45.93   
  Frida Nilsson  1992      27.50  57.04      57.04   
  Mathilda Johansson  1991      27.06  57.87      1:54.91   
  Elsa Ericsson  1995      27.92  58.40      2:53.31   
  Michelle Coleman  1993      25.30  52.62      3:45.93   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            3:46.58   
  Erika Carlén  1994      26.75  55.78      55.78   
  Maria Galic  1995      26.98  56.72      1:52.50   
  Alma Thormalm  1996      26.43  57.11      2:49.61   
  Johanna Pettersson  1996      27.15  56.97      3:46.58   
                     
Väsby SS Lag 2  1992  Väsby Simsällskap            3:50.64   
  Emelie Bäck  1996      28.91  59.65      59.65   
  Felicia Hedman  1995      27.76  56.63      1:56.28   
  Tove Sparrman  1996      27.55  58.12      2:54.40   
  Emma Sjösten  1996      26.78  56.24      3:50.64   
                     
Linköpings ASS  1993  Linköpings Allmänna SS            3:50.83   
  Vilma Ekström  1994      26.93  56.18      56.18   
  Madelene Andersson  1995      27.52  58.01      1:54.19   
  Johanna Fransson  1994      27.22  57.95      2:52.14   
  Linnea Magnusson  1996      27.70  58.69      3:50.83   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:51.37   
  Sofia Lindholm  1993      28.32  58.12      58.12   
  Emma Westman  1993      27.98  58.42      1:56.54   
  Miranda Bånnsgård  1992      26.96  57.10      2:53.64   
  Isabelle Höstman  1990      27.20  57.73      3:51.37   
                     
SK Neptun  Simklubben Neptun            3:55.28   
  Rebecca Mattsson  1995      28.18  59.87      59.87   
  Jessica Eriksson  1995      26.92  57.18      1:57.05   
  Christine Ekman  1994      27.91  59.26      2:56.31   
  Laura Lajunen  1992      28.04  58.97      3:55.28   
                     
10  SK Triton Lag 2  Simklubben Triton            3:55.46   
  Ebba Rosenquist  1989      28.21  59.11      59.11   
  Una Finnman  1991      27.25  56.37      1:55.48   
  Ida Borg  1997      28.66  59.60      2:55.08   
  Johanna Nilsson  1996      28.62  1:00.38      3:55.46   
                     
11  Kalmar SS  1992  Kalmar Simsällskap            3:55.96   
  Linnea Wranå  1998      28.38  59.76      59.76   
  Tilda Lindgren  1997      27.92  58.97      1:58.73   
  Miranda Arvidsson  1998      27.32  58.28      2:57.01   
  Josefin Lewton  1997      27.51  58.95      3:55.96   
                     
12  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            3:56.68   
  Andrea Gustafsson  1996      28.63  59.62      59.62   
  Liz Hansson  1988      27.38  57.06      1:56.68   
  Amanda Granborg  1999      27.82  58.87      2:55.55   
  Josefine Hansson  1992      28.80  1:01.13      3:56.68   
                     
SK Triton  Simklubben Triton            DSQ   
  Moa Ståhl  1995      27.73  57.58      57.58   
  Magdalena Kuras  1988              1:51.35   
                     
                     
 
Gren 34, 4X50m Medley Herrar Sr, Finaler, Senior 
Sponsor: Malmsten 
SR: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 
SJR: Uddevalla Sim 1:39.71 2009-11-27 
MR: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
SK Neptun Lag 2  Simklubben Neptun            1:37.18   
  Sebastian Holmberg  1991      25.50        25.50   
  Niklas Tour  1989      26.85        52.35   
  Linus Magnusson  1990      23.66        1:16.01   
  Petter Stymne  1983      21.17        1:37.18   
                     
SK Neptun Lag 1  Simklubben Neptun            1:37.47   
  Alexander Nyström  1990      24.58        24.58   
  Simon Sjödin  1986      27.14        51.72   
  Pontus Flodqvist  1988      23.98        1:15.70   
  Christoffer Vikström  1987      21.77        1:37.47   
                     
Linköpings ASS Lag 1  Linköpings Allmänna SS            1:38.04   
  Pontus Palmqvist  1991      25.67        25.67   
  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993      27.62        53.29   
  Lars Frölander  1974      23.17        1:16.46   
  Marcus Piehl  1985      21.58        1:38.04   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:38.75   
  Christoffer Carlsen  1992      25.06        25.06   
  Filip Holmqvist  1994      28.42        53.48   
  David Nordenlilja  1981      24.20        1:17.68   
  Robin Andréasson  1988      21.07        1:38.75   
                     
Uddevalla S Lag 1  Uddevalla Sim            1:39.82   
  Mattias Carlsson  1990      25.35        25.35   
  Andreas Elofsson  1995      28.03        53.38   
  Gulliver Koch  1992      24.25        1:17.63   
  Fredrich Risebrandt  1992      22.19        1:39.82   
                     
Norrköpings KK  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:40.28   
  Stefan Stojmenovic  1993      25.66        25.66   
  Anton Jansson  1992      27.66        53.32   
  Nikola Stojmenovic  1988      24.00        1:17.32   
  Mikael Wåhlin  1989      22.96        1:40.28   
                     
Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            1:40.51   
  Jeremy Peter  1988      25.98        25.98   
  Erik Persson  1994      27.70        53.68   
  Martin Persson  1992      24.25        1:17.93   
  Viktor Hörndahl  1995      22.58        1:40.51   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            1:40.63   
  Axel Pettersson  1995      25.49        25.49   
  Toni Galic  1989      27.86        53.35   
  Anton Andersson  1993      24.66        1:18.01   
  Emil Gustavsson  1995      22.62        1:40.63   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1990  Helsingborgs Simsällskap            1:41.54   
  Enzo Schön  1996      26.90        26.90   
  Viktor Kertes  1996      28.36        55.26   
  Daniel Lundahl  1991      23.89        1:19.15   
  Fabian Steen  1996      22.39        1:41.54   
                     
10  SK Laxen  Simklubben Laxen            1:42.33   
  Jonas Ulfskans  1986      26.28        26.28   
  Felix Nilsson  1990      28.93        55.21   
  Joakim Hvalgren  1993      24.48        1:19.69   
  John Olsson  1995      22.64        1:42.33   
                     
11  Väsby SS  1992  Väsby Simsällskap            1:42.56   
  Samuel Törnqvist  1997      26.57        26.57   
  Andreas Fürst  1990      28.00        54.57   
  Markus Fürst  1996      24.80        1:19.37   
  Robert Palosaari  1992      23.19        1:42.56   
                     
12  Helsingborgs S Lag 2  1990  Helsingborgs Simsällskap            1:44.17   
  Efrem Ghirmai  1996      26.69        26.69   
  Erik Öjstedt  1995      29.54        56.23   
  Robbin Steén  1987      25.00        1:21.23   
  Max Troell  1995      22.94        1:44.17   
                     
13  Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            1:50.12   
  Julius Hjelm  1994      27.45        27.45   
  Marcus Andersson Arvidsson  1996      32.45        59.90   
  Eric Hinderup  1998      25.65        1:25.55   
  Filip Bivesand  1997      24.57        1:50.12   
                     
                     
 
Gren 35, 1500m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SJR: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
MR: Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.31  2:09.48  3:16.17  4:23.01  16:45.51   
          5:29.76  6:36.67  7:43.82  8:51.10     
          9:58.46  11:05.92  12:13.40  13:21.82     
          14:30.59  15:38.76         
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    1:03.90  2:11.56  3:19.02  4:26.53  16:52.14   
          5:33.47  6:40.97  7:48.45  8:56.21     
          10:04.23  11:12.18  12:20.45  13:28.85     
          14:37.36  15:45.45         
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:03.80  2:11.78  3:19.32  4:27.11  17:00.04   
          5:34.57  6:42.87  7:51.82  8:59.61     
          10:08.01  11:15.90  12:24.44  13:33.01     
          14:42.35  15:52.45         
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:04.97  2:13.39  3:21.69  4:30.50  17:05.34   
          5:38.90  6:47.41  7:56.27  9:04.72     
          10:13.03  11:21.50  12:29.88  13:38.79     
          14:48.17  15:57.41         
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:04.34  2:12.51  3:20.04  4:28.01  17:12.13   
          5:36.35  6:45.02  7:54.37  9:03.65     
          10:13.34  11:22.64  12:32.39  13:42.21     
          14:52.50  16:02.97         
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.97  2:13.62  3:22.38  4:31.57  17:20.24   
          5:41.94  6:51.58  8:01.13  9:11.06     
          10:20.57  11:30.64  12:40.40  13:50.51     
          15:00.41  16:10.54         
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.41  2:14.36  3:23.27  4:32.52  17:23.84   
          5:42.27  6:51.80  8:02.01  9:12.11     
          10:22.07  11:32.31  12:42.67  13:53.17     
          15:03.54  16:14.49         
Josefine Hansson  1992  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.95  2:14.52  3:23.32  4:32.52  17:29.09   
          5:41.78  6:51.04  8:00.17  9:09.86     
          10:20.17  11:31.18  12:42.56  13:53.88     
          15:05.50  16:17.78         
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.68  2:15.73  3:25.99  4:36.71  17:43.41   
          5:47.97  6:59.38  8:11.27  9:23.18     
          10:35.14  11:47.03  12:59.11  14:11.22     
          15:22.93  16:33.88         
10  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.30  2:18.43  3:29.84  4:41.51  17:45.27   
          5:53.45  7:05.38  8:17.16  9:29.24     
          10:41.20  11:52.67  13:03.42  14:13.77     
          15:24.50  16:35.29         
11  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:06.47  2:18.43  3:30.21  4:41.88  17:55.46   
          5:53.45  7:05.25  8:17.07  9:28.36     
          10:40.35  11:53.02  13:05.00  14:18.56     
          15:31.22  16:44.42         
12  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.33  2:15.99  3:26.33  4:36.92  18:04.23   
          5:48.16  6:59.76  8:11.76  9:23.83     
          10:36.14  11:49.33  13:02.85  14:17.53     
          15:32.20  16:48.29         
                     
 
Gren 36, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
MR: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
EM-kval: 1:57.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    26.32  56.03  1:25.54    1:54.71  MR 
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.67  56.14  1:26.09    1:56.17  SR Juniorer 
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.37  58.26  1:30.24    2:01.96   
Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    27.18  57.84  1:29.36    2:02.36   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    26.57  57.64  1:29.76    2:03.94   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    26.98  57.73  1:29.73    2:04.07   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.36  58.57  1:30.96    2:04.57   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.29  59.97  1:32.46    2:07.02   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.75  1:00.60  1:32.53    2:04.93   
10  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.15  1:00.12  1:32.79    2:06.31   
11  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    29.09  1:01.32  1:33.99    2:06.48   
12  Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.79  1:01.26  1:34.41    2:06.68   
13  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.11  1:01.02  1:34.44    2:07.42   
14  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    28.47  1:00.67  1:34.34    2:09.49   
15  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.67  1:01.51  1:35.37    2:10.73   
16  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    28.37  1:01.17  1:36.26    2:13.15   
                     
 
Gren 36, 200m Fjärilsim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
MR: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
EM-kval: 1:57.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.20  58.22  1:30.20    1:59.48   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.97  56.48  1:27.15    2:00.59   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.43  58.29  1:30.31    2:02.29   
Robbin Steén  1987  Helsingborgs Simsällskap    27.54  58.41  1:30.22    2:02.82   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.01  57.70  1:30.24    2:03.42   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    27.46  58.35  1:30.78    2:03.48   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.38  1:00.03  1:32.32    2:04.34  Deltar ej i final 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.37  1:00.35  1:32.77    2:05.12   
Jesper Svensson  1990  Uddevalla Sim    27.22  58.57  1:31.01    2:05.55   
10  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    28.38  59.78  1:32.07    2:05.64   
11  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.55  59.94  1:32.26    2:06.46   
12  Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.47  1:00.48  1:33.68    2:07.01   
13  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.16  1:00.46  1:33.60    2:07.72   
14  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.36  1:00.83  1:33.92    2:07.90   
15  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    28.79  1:01.07  1:34.69    2:09.49   
16  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    28.78  1:01.17  1:35.16    2:09.86   
17  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.96  1:01.68  1:35.52    2:10.54   
18  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.62  1:02.77  1:36.10    2:10.83   
19  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.69  1:01.40  1:35.62    2:10.95   
20  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.75  1:01.37  1:35.39    2:11.09   
21  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.22  1:01.96  1:36.32    2:11.47   
22  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.01  1:00.10  1:34.30    2:11.57   
23  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.15  1:01.36  1:36.21    2:12.97   
24  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.77  1:01.62  1:36.76    2:13.71   
                     
 
Gren 37, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
EM-kval: 1:59.50 FN: Sarah Sjöström & Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    25.75  54.16  1:23.57    1:53.51   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.14  54.69  1:24.82    1:55.30   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    27.51  56.97  1:27.66    1:58.88   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    27.79  57.89  1:28.97    1:59.75   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    28.24  58.44  1:29.42    2:00.73   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.03  58.41  1:29.87    2:01.18   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    28.04  58.83  1:30.80    2:02.14   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.56  59.63  1:31.98    2:05.05   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.59  59.67  1:31.13    2:02.34   
10  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    29.04  1:00.05  1:31.55    2:02.38   
11  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.98  1:00.06  1:31.58    2:02.40   
12  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    29.07  1:00.65  1:32.06    2:02.79   
13  Maria Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    28.78  59.71  1:31.56    2:03.37   
14  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.40  1:00.55  1:31.99    2:04.52   
15  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.55  1:01.10  1:33.00    2:04.62   
16  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.47  1:01.21  1:33.42    2:05.83   
                     
 
Gren 37, 200m Frisim Damer, Försök, Senior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
EM-kval: 1:59.50 FN: Sarah Sjöström & Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    26.73  55.73  1:24.79    1:53.76   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.11  56.43  1:26.28    1:56.22  Deltar ej i final 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.04  56.42  1:26.61    1:57.04   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    27.94  57.91  1:29.04    2:00.32   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    28.79  59.43  1:30.56    2:01.39   
Nadja Salomonsson  1992  Väsby Simsällskap    28.06  58.97  1:30.82    2:01.75   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.09  58.27  1:29.96    2:02.26   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    29.00  59.67  1:31.10    2:02.30   
Laura Lajunen  1992  Simklubben Neptun    28.37  59.64  1:31.30    2:02.33   
10  Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.63  1:00.00  1:31.72    2:02.83   
11  Maria Lundahl  1991  Helsingborgs Simsällskap    28.64  59.76  1:31.52    2:02.95   
12  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    29.30  1:00.69  1:32.29    2:03.14   
13  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    28.84  1:00.14  1:31.78    2:03.38   
14  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.39  1:00.75  1:32.56    2:03.83   
15  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.53  1:00.75  1:32.64    2:03.92   
16  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.10  59.93  1:31.88    2:04.30   
17  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.96  1:00.30  1:32.13    2:04.36  Deltar ej i final 
18  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.88  1:01.75  1:33.18    2:04.68   
19  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    28.05  58.70  1:31.25    2:04.70   
20  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.18  1:01.83  1:34.11    2:05.61   
21  Frida Nilsson  1992  Täby Sim    28.70  1:00.64  1:33.78    2:06.39   
22  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.66  1:01.48  1:34.06    2:06.60   
23  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    28.92  1:00.57  1:33.36    2:06.75   
24  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.87  1:00.50  1:33.51    2:07.09   
25  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.83  1:01.81  1:34.51    2:07.11   
26  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    29.30  1:01.67  1:34.79    2:07.32   
27  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborg Sim    29.58  1:01.64  1:34.66    2:07.42   
28  Agnes Idoffsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.97  1:01.86  1:35.00    2:07.72   
29  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    30.20  1:02.48  1:35.13    2:07.96   
30  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.24  1:01.38  1:34.92    2:08.47   
31  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.36  1:01.46  1:34.83    2:08.52   
32  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.05  1:02.18  1:35.69    2:09.92   
Ebba Rosenquist  1989  Simklubben Triton            DNS   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 38, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SJR: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
MR: Petter Stymne (1983) 21.34 2009-11-26 
EM-kval: 22.25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            22.10   
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening            22.21   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.23   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            22.33   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            22.48   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            22.61   
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun            22.66   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.76   
Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            22.65   
10  Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim            22.88   
11  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.06   
12  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            23.08   
13  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            23.18   
14  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            23.27   
15  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.41   
16  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.52   
                     
 
Gren 38, 50m Frisim Herrar, Försök, Senior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SJR: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
MR: Petter Stymne (1983) 21.34 2009-11-26 
EM-kval: 22.25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun            21.90   
Stefan Nystrand  1981  Spårvägens Simförening            22.19   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.34   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            22.47   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            22.48   
Alexander Nyström  1990  Simklubben Neptun            22.55   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            22.61   
Christoffer Vikström  1987  Simklubben Neptun            22.81   
Fredrich Risebrandt  1992  Uddevalla Sim            22.81   
10  Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            22.88   
10  Pontus Flodqvist  1988  Simklubben Neptun            22.88   
12  Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.03   
13  Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            23.05   
14  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.15   
15  Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34            23.22  Deltar ej i final 
16  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.26   
17  Martin Persson  1992  Kungsbacka Simsällskap            23.35   
18  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            23.37   
19  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap            23.42   
20  Sebastian Karlsson  1992  Stockholmspolisens Sim IF            23.51   
21  Toni Galic  1989  Jönköpings Simsällskap            23.53   
22  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.56   
23  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.63   
24  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF            23.65   
25  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.68   
26  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            23.76   
27  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            23.77   
28  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap            23.83   
29  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            23.85   
30  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            23.89   
31  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim