Resultat Totalt Junior - Officiell 
 
  Tävling  SM/JSM (25m) 2013    Utskriftsdatum  26 november 2013   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  11:34   
  Arrangör  SSF/VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  20 november 2013         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
MR: Anders Holmertz (1968) 3:44.58 1989-01-01 
EM-kval: 3:47.94 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    54.81  1:52.85  2:52.57    3:53.12   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    55.25  1:54.24  2:54.67    3:55.41  Deltar ej i final 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    55.66  1:56.34  2:56.83    3:55.58   
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    53.93  1:53.49  2:55.34    3:56.12   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    56.28  1:58.05  3:00.57    3:59.72   
Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    58.44  1:59.69  3:01.19    4:00.61   
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    57.88  1:58.87  3:00.96    4:00.86   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    57.19  1:57.58  2:59.03    4:01.05   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    56.37  1:57.40  2:59.72    4:01.18   
10  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    58.72  1:59.48  3:00.77    4:01.38   
11  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    57.73  1:59.22  3:01.38    4:02.15   
12  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    58.79  1:59.94  3:01.75    4:02.48   
13  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    57.73  1:57.68  2:59.42    4:02.62   
14  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    56.90  1:57.44  3:00.61    4:04.66   
15  Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    58.31  2:00.76  3:03.02    4:05.39   
16  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    58.30  2:00.01  3:02.85    4:06.53   
17  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.39  2:01.62  3:04.26    4:06.75   
18  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    58.94  2:01.55  3:04.69    4:06.79   
19  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    59.02  2:01.67  3:04.97    4:07.67   
20  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    59.08  2:02.18  3:05.03    4:08.62   
21  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    58.93  2:00.49  3:03.17    4:09.15   
22  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    59.31  2:01.84  3:06.33    4:10.24   
23  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    58.42  2:02.63  3:07.37    4:11.03   
24  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    59.64  2:03.28  3:08.35    4:12.54   
25  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    58.54  2:02.60  3:07.29    4:14.67   
26  Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    59.88  2:05.63  3:11.08    4:16.20   
27  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    59.37  2:04.45  3:11.52    4:19.53   
                     
 
Gren 2, 200m Medley Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
MR: Sarah Sjöström (1993) 2:09.40 2011-11-25 
EM-kval: 2:13.41 FN: Stina Gardell 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.30  1:00.44  1:39.90    2:12.29   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.52  1:03.77  1:41.85    2:13.36   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    28.03  1:00.85  1:44.16    2:13.85  Deltar ej i final 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.87  1:04.43  1:43.75    2:14.71   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.69  1:05.27  1:47.35    2:20.26   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.23  1:05.64  1:46.00    2:20.53   
Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    30.59  1:06.63  1:48.30    2:21.07   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.05  1:07.95  1:48.01    2:21.28   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.99  1:09.96  1:48.82    2:21.58   
10  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    31.92  1:07.23  1:49.11    2:21.69   
11  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    30.75  1:07.24  1:49.39    2:22.00   
12  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.47  1:07.46  1:49.53    2:22.19  Deltar ej i final 
13  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    30.85  1:06.32  1:49.34    2:23.77   
14  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.93  1:07.43  1:49.82    2:24.64   
15  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.14  1:08.61  1:50.66    2:24.83   
16  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    31.69  1:07.92  1:51.46    2:25.35   
17  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.85  1:09.30  1:51.00    2:25.88   
18  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    31.15  1:07.58  1:51.90    2:25.93   
19  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    32.92  1:11.04  1:51.01    2:27.20   
20  Elsa Ericsson  1995  Täby Sim    31.38  1:09.37  1:56.40    2:30.35   
                     
 
Gren 3, 100m Medley Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Simon Sjödin (1986) 52.51 2012-12-15 
SR Juniorer: Sebastian Holmberg (1991) 54.31 2011-11-24 
MR Senior: Simon Sjödin (1986) 53.52 2012-11-22 
EM-kval: 55.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.37        56.20   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    25.71        56.42   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    27.54        56.85   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    25.78        56.94   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.07        57.33   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    26.11        57.44  Deltar ej i final 
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    26.43        57.47   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.06        57.74   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    25.97        57.76   
10  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.04        57.81   
11  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.61        57.99   
12  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    26.18        58.01  Deltar ej i final 
13  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    26.55        58.48   
14  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    28.10        58.58   
15  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    27.00        58.59   
16  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.89        59.15   
17  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    26.98        59.44   
18  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    26.88        59.54   
19  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    27.54        1:00.27   
20  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    26.19        1:00.28   
                     
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Forever 
SR: Therese Alshammar (1977) 55.53 2010-11-06 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 56.14 2013-11-09 
MR: Therese Alshammar (1977) 55.57 2010-12-05 
EM-kval: 59.60 FN: Sarah Sjöström & Louise Hansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    26.62        57.32   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    28.21        1:00.45   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.41        1:01.04   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.22        1:01.21   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.39        1:02.84   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    28.96        1:03.08   
Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS    29.54        1:03.59   
Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun    29.72        1:03.93   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    29.32        1:04.16   
10  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    29.58        1:04.23   
11  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    29.76        1:04.37   
12  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.12        1:04.47   
13  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.10        1:04.48   
14  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    29.62        1:04.49   
15  Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.45        1:04.68   
16  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    29.73        1:04.70   
17  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    30.22        1:04.76   
18  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    30.46        1:04.82   
19  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    29.94        1:04.86   
20  Mathilda Gärdesmed  1994  Varberg Sim    29.43        1:05.12   
21  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    30.33        1:05.21   
22  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    29.82        1:05.32   
23  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.18        1:06.48   
24  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.91        1:06.65   
25  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.29        1:06.75   
                     
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Freker 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SJR: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
MR: Lars Frölander (1974) 23.06 2006-01-01 
EM-kval: 23.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.40   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.46   
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            25.38   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.40   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.48   
Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            25.49   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            25.52   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            25.55   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena            25.57   
Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap            25.57   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen            25.57   
Ludvig Strand  1994  Täby Sim            25.57   
13  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            25.73   
14  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap            25.74   
14  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap            25.74   
16  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            25.80   
17  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            25.89   
18  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02            26.09   
19  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            26.22   
20  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.25   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            DNF   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: TYR 
SR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-16 
SJR: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
MR: Emma Igelström (1980) 1:05.11 2003-03-13 
EM-kval: 1:08.66 FN: Jennie Johansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.18        1:08.12   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    32.08        1:08.27   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.69        1:08.64   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    32.24        1:08.85   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.58        1:10.17   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap    33.12        1:10.53   
Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.28        1:10.56   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    33.68        1:11.20   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    33.54        1:11.43   
10  Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    33.26        1:11.48  Deltar ej i final 
10  Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    33.27        1:11.48   
12  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.40        1:11.54   
13  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.98        1:11.64   
14  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    33.31        1:11.68   
15  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    33.89        1:11.80   
16  Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    33.58        1:11.94   
17  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun    33.53        1:12.20   
18  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap    33.79        1:12.37   
19  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    33.95        1:12.64   
20  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.45        1:12.74   
21  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    34.51        1:12.76   
22  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.58        1:12.79   
23  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.38        1:12.88   
24  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    34.41        1:13.05   
25  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.17        1:13.19   
26  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.95        1:13.33   
27  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    33.75        1:13.38   
28  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim    34.13        1:13.69   
29  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.61        1:13.78   
30  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    34.65        1:13.97   
31  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.29        1:14.21   
32  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    35.36        1:14.49   
33  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    34.63        1:14.56   
34  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    36.06        1:16.67   
35  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    36.20        1:17.14   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Malmsten 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Erik Persson (1994) 2:09.38 2013-11-20 
MR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-13 
EM-kval: 2:10.74 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.81  1:02.59  1:35.31    2:09.38  SR Juniorer 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    30.24  1:03.44  1:38.52    2:16.00   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    30.96  1:05.37  1:40.61    2:16.04   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.12  1:05.99  1:40.92    2:16.84   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    30.31  1:05.09  1:40.85    2:17.69   
Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    30.51  1:05.23  1:41.78    2:20.54   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    30.74  1:05.63  1:42.33    2:20.71  Deltar ej i final 
Lachlan McPheat  1994  Simklubben Neptun    31.91  1:07.43  1:43.81    2:20.79   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.10  1:06.29  1:43.21    2:21.20   
10  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    31.15  1:06.32  1:43.00    2:21.88   
11  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.96  1:08.47  1:46.24    2:23.35   
12  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.24  1:09.21  1:46.23    2:23.37   
13  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.08  1:08.09  1:45.30    2:24.40   
14  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    32.23  1:07.68  1:45.36    2:24.73   
15  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    32.35  1:08.60  1:46.81    2:25.65   
16  Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    31.47  1:08.02  1:46.87    2:25.86   
17  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    32.70  1:09.77  1:48.35    2:26.12   
18  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    32.13  1:09.42  1:47.98    2:26.21   
19  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    32.43  1:09.88  1:48.63    2:27.83   
20  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    32.89  1:09.42  1:48.35    2:28.85   
21  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.01  1:10.27  1:49.58    2:29.71   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF            DSQ   
                     
 
Gren 8, 4X50m Frisim Damer Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: Patrix 
SR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
SJR: LASS 1:42.19 2009-11-26 
MR: Väsby SS 1:38.93 2009-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            1:43.02   
  Erika Carlén  1994      25.59        25.59   
  Alma Thormalm  1996      25.44        51.03   
  Maria Galic  1995      26.11        1:17.14   
  Johanna Pettersson  1996      25.88        1:43.02   
                     
Väsby SS Lag 1  1993  Väsby Simsällskap            1:43.36   
  Felicia Hedman  1995      26.59        26.59   
  Jaqueline Hippi  1996      25.90        52.49   
  Emma Sjösten  1996      26.30        1:18.79   
  Josefin Lindkvist  1993      24.57        1:43.36   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:43.94   
  Louise Hansson  1996      25.23        25.23   
  Sofie Sjöberg  1994      25.83        51.06   
  Sophie Hansson  1998      26.87        1:17.93   
  Matilda Weiler  1998      26.01        1:43.94   
                     
Södertörns SS  1995  Södertörns Simsällskap            1:45.40   
  Sarah Sjöström  1993      24.42        24.42   
  Jessica Eriksson  1993      26.27        50.69   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      27.52        1:18.21   
  Josefin Hallman  1995      27.19        1:45.40   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            1:45.62   
  Alba Forés  1998      26.20        26.20   
  Moa Ståhl  1995      26.55        52.75   
  Johanna Nilsson  1996      27.51        1:20.26   
  Linnéa Olsson  1994      25.36        1:45.62   
                     
Linköpings ASS  1993  Linköpings Allmänna SS            1:46.22   
  Madelene Andersson  1995      26.78        26.78   
  Vilma Ekström  1994      25.89        52.67   
  Linnea Magnusson  1996      26.71        1:19.38   
  Johanna Fransson  1994      26.84        1:46.22   
                     
Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            1:46.23   
  Michelle Coleman  1993      24.55        24.55   
  Elsa Ericsson  1995      26.82        51.37   
  Alexandra Uusaro  1995      27.30        1:18.67   
  Emelie Johansson  1996      27.56        1:46.23   
                     
Göteborg S  1995  Göteborg Sim            1:46.79   
  Linnéa Bielicz  1994      27.09        27.09   
  Sara Linné  1997      26.20        53.29   
  Viktoria Reinhold  1996      26.70        1:19.99   
  Alfhild Kristensson  1999      26.80        1:46.79   
                     
Norrköpings KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:47.27   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      26.39        26.39   
  Michelle Franzén  1993      26.96        53.35   
  Sara Wallberg  1999      27.17        1:20.52   
  Elin Podéus  1997      26.75        1:47.27   
                     
10  Mölndals ASS Lag 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:47.44   
  Alice Lindhé  1999      27.08        27.08   
  Ulrika Holm  1996      26.37        53.45   
  Sofia Lindholm  1993      26.93        1:20.38   
  Malin Westman  1995      27.06        1:47.44   
                     
11  SK Neptun  1993  Simklubben Neptun            1:47.73   
  Rebecca Mattsson  1995      27.24        27.24   
  Jessica Eriksson  1995      25.81        53.05   
  Christine Ekman  1994      27.16        1:20.21   
  Charlotte Myers  1997      27.52        1:47.73   
                     
12  Järfälla S  1995  Järfälla Simsällskap            1:47.86   
  Josefin Eriksen  1995      26.39        26.39   
  Ida Eriksen  1997      26.92        53.31   
  Linda Baron  1995      27.33        1:20.64   
  Karin Åström  1996      27.22        1:47.86   
                     
13  Skövde SS  1993  Skövde Simsällskap            1:48.20   
  Emelie Stenhammar  1993      27.35        27.35   
  Céline Bertrand  1995      26.20        53.55   
  Louise Hjalmarsson  1997      26.81        1:20.36   
  Nikki Brockmar  1999      27.84        1:48.20   
                     
14  Väsby SS Lag 2  1993  Väsby Simsällskap            1:48.92   
  Emelie Åkerström  1995      27.98        27.98   
  Tove Sparrman  1996      26.64        54.62   
  Emelie Bäck  1996      27.23        1:21.85   
  Josefine Hippi  1994      27.07        1:48.92   
                     
15  Varberg S  1995  Varberg Sim            1:49.27   
  Elin Palmqvist  1995      28.08        28.08   
  Nike Kruners  1996      26.62        54.70   
  Mathilda Gärdesmed  1994      27.01        1:21.71   
  Elin Kvarnemar  1995      27.56        1:49.27   
                     
16  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            1:49.34   
  Josefin Lewton  1997      27.66        27.66   
  Tilda Lindgren  1997      27.15        54.81   
  Linnea Wranå  1998      27.41        1:22.22   
  Miranda Arvidsson  1998      27.12        1:49.34   
                     
17  S02  1993  Simklubben S 02            1:50.03   
  Christin Heina  1996      26.65        26.65   
  Erica Dahlgren  1997      27.02        53.67   
  Lina Berg  1996      28.23        1:21.90   
  Tilde Lundmark  1995      28.13        1:50.03   
                     
18  SK Lödde  1993  Simklubben Lödde            1:53.49   
  Jenny Tärnhuvud  1994      27.74        27.74   
  Michelle Lövdahl  1995      28.03        55.77   
  Johanna Holmberg  1993      29.08        1:24.85   
  Nellie Ternblad  1995      28.64        1:53.49   
                     
                     
 
Gren 10, 4X200m Frisim Herrar Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: olander 
SR: SK Neptun 7:13.44 2007-11-23 
SJR: Uddevalla Sim 7:16.53 2009-11-27 
MR: SK Neptun 7:10.89 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            7:22.81   
  Anton Andersson  1993      53.88  1:51.10      1:51.10   
  Axel Pettersson  1995      52.03  1:50.05      3:41.15   
  Daniel Forndal  1997      52.40  1:51.19      5:32.34   
  Emil Gustavsson  1995      53.81  1:50.47      7:22.81   
                     
Stockholmspolisens SIF  1993  Stockholmspolisens Sim IF            7:29.90   
  Martin Nilsson  1993      53.88  1:52.05      1:52.05   
  Jesper Björk  1993      51.44  1:48.50      3:40.55   
  Joakim Q Hammarlind  1993      52.70  1:51.72      5:32.27   
  Joel Falk Hansson  1994      56.19  1:57.63      7:29.90   
                     
Skellefteå SS  1993  Skellefte Simsällskap 34            7:30.23   
  Anton Mikaelsson  1993      54.28  1:51.47      1:51.47   
  Filip Svedberg  1997      53.71  1:53.46      3:44.93   
  Benjamin Lindberg  1995      54.80  1:56.82      5:41.75   
  Oskar Mikaelsson  1995      52.07  1:48.48      7:30.23   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            7:30.47   
  Isak Eliasson  1996      53.98  1:51.05      1:51.05   
  Filip Holmqvist  1994      53.24  1:53.02      3:44.07   
  Joachim Bratt  1995      54.43  1:54.55      5:38.62   
  Patrik Löfgren  1996      52.93  1:51.85      7:30.47   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            7:33.95   
  Enzo Schön  1996      54.66  1:55.83      1:55.83   
  Fredrik Olofsson  1994      54.88  1:53.43      3:49.26   
  Emil Möller  1994      53.57  1:51.36      5:40.62   
  Viktor Kertes  1996      53.09  1:53.33      7:33.95   
                     
Väsby SS  1993  Väsby Simsällskap            7:41.67   
  Carl Norlander  1997      55.52  1:53.87      1:53.87   
  Alexander Ozerov  1996      56.44  1:57.30      3:51.17   
  Samuel Törnqvist  1997      55.86  1:56.25      5:47.42   
  Markus Fürst  1996      55.70  1:54.25      7:41.67   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1993  Helsingborgs Simsällskap            7:45.03   
  Max Troell  1995      54.38  1:55.53      1:55.53   
  Simon Plato  1993      55.77  1:55.71      3:51.24   
  Pontus Wallin  1996      54.58  1:55.75      5:46.99   
  Efrem Ghirmai  1996      55.02  1:58.04      7:45.03   
                     
Norrköping KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            7:46.51   
  Marcus Forsgren  1996      55.40  1:54.79      1:54.79   
  Hugo Rydberg  1998      56.31  1:55.33      3:50.12   
  Henrik Podéus  1995      57.18  1:56.88      5:47.00   
  Hampus Lovinge  1998      57.68  1:59.51      7:46.51   
                     
SK Laxen  1993  Simklubben Laxen            7:47.67   
  John Olsson  1995      55.99  1:54.49      1:54.49   
  Teodor Widerberg  1998      55.90  1:59.02      3:53.51   
  Joakim Hvalgren  1993      55.11  1:56.09      5:49.60   
  Mikael Blum  1995      56.48  1:58.07      7:47.67   
                     
10  Karlstads SS  1993  Karlstads Simsällskap            7:50.22   
  Oskar Olsson  1995      56.20  1:56.32      1:56.32   
  Anton Björck-Teuscher  1993      55.97  1:57.00      3:53.32   
  Elias Haglund  1996      55.66  1:58.58      5:51.90   
  Emil Gilliusson  1993      55.73  1:58.32      7:50.22   
                     
11  Södertörns SS  1996  Södertörns Simsällskap            7:51.40   
  Joel Huth  1996      54.23  1:56.80      1:56.80   
  David Lind  1994      56.17  1:57.40      3:54.20   
  Markus Kron  1994      55.98  1:58.43      5:52.63   
  Denis Marijanovic  1996      56.57  1:58.77      7:51.40   
                     
12  SK Hajen  1993  Simklubben Hajen            7:55.66   
  Martin Rogmark  1996      56.99  1:59.16      1:59.16   
  Petter Fredriksson  1997      53.90  1:53.28      3:52.44   
  Johan Jönsson  1995      58.60  2:02.08      5:54.52   
  Per Christerson  1995      57.85  2:01.14      7:55.66   
                     
13  Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            7:56.63   
  Oskar Ericsson  1997      55.65  1:54.60      1:54.60   
  Carl-Åke Willberg  1998      57.42  2:01.19      3:55.79   
  Filip Hedman  1998      56.32  1:59.86      5:55.65   
  David Kruthammar  1997      58.99  2:00.98      7:56.63   
                     
14  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            8:04.46   
  Anton Andersson  1997      59.07  2:01.48      2:01.48   
  Filip Bivesand  1997      58.55  1:59.72      4:01.20   
  Eric Hinderup  1998      57.46  1:59.70      6:00.90   
  Marcus Andersson Arvidsson  1996      56.25  2:03.56      8:04.46   
                     
                     
 
Gren 12, 800m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SJR: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 8:25.72 2007-11-25 
EM-kval: 8:46.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:02.28  2:08.05  3:14.67  4:21.31  8:45.21   
          5:27.58  6:33.09  7:39.17       
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.54  2:08.04  3:14.54  4:20.97  8:47.75   
          5:27.72  6:34.72  7:41.59       
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:00.34  2:05.05  3:11.25  4:19.13  8:50.07   
          5:26.90  6:35.48  7:43.98       
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:01.14  2:07.29  3:13.69  4:19.85  8:52.51   
          5:27.06  6:35.24  7:44.37       
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.55  2:09.97  3:17.08  4:24.52  8:59.20   
          5:33.07  6:41.93  7:51.37       
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:03.02  2:09.96  3:17.35  4:25.62  8:59.82   
          5:34.12  6:43.41  7:52.65       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:05.17  2:14.85  3:24.53  4:34.60  9:07.79   
          5:43.88  6:53.20  8:01.25       
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.50  2:13.01  3:21.44  4:30.67  9:08.28   
          5:40.16  6:49.98  7:59.70       
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.14  2:13.91  3:22.63  4:31.79  9:08.74   
          5:41.08  6:50.82  8:00.45       
10  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:04.67  2:13.22  3:22.49  4:32.17  9:08.80   
          5:41.18  6:50.48  8:00.12       
11  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:05.91  2:15.37  3:25.02  4:34.86  9:09.01   
          5:43.58  6:53.31  8:02.74       
12  Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:04.68  2:13.32  3:22.73  4:32.51  9:10.78   
          5:42.82  6:53.29  8:03.58       
13  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.50  2:13.74  3:23.11  4:32.88  9:11.02   
          5:42.49  6:52.16  8:02.75       
14  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.10  2:15.68  3:24.91  4:34.66  9:11.15   
          5:43.76  6:53.19  8:03.08       
15  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:04.69  2:14.32  3:23.95  4:33.37  9:16.49   
          5:42.97  6:53.61  8:05.09       
16  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:05.87  2:15.59  3:24.55  4:35.11  9:19.26   
          5:46.47  6:58.17  8:08.69       
17  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.28  2:14.90  3:25.12  4:35.71  9:19.40   
          5:46.71  6:58.31  8:10.43       
18  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:05.28  2:13.67  3:22.82  4:32.85  9:19.63   
          5:44.20  6:56.99  8:08.93       
19  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.41  2:14.90  3:24.99  4:35.64  9:19.72   
          5:46.81  6:58.38  8:10.08       
20  Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:07.12  2:17.89  3:28.42  4:39.57  9:20.50   
          5:50.23  7:01.71  8:12.45       
21  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.09  2:17.74  3:28.27  4:39.47  9:20.52   
          5:50.17  7:01.49  8:12.21       
21  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.90  2:16.35  3:26.44  4:37.29  9:20.52   
          5:48.37  6:59.62  8:10.26       
23  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    1:06.92  2:18.49  3:31.33  4:45.59  9:41.44   
          6:00.46  7:15.22  8:29.51       
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            DNF   
                     
                     
 
Gren 13, 400m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
MR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.97 2007-11-23 
EM-kval: 4:11.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    1:00.19  2:04.26  3:09.95    4:13.70   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:01.23  2:06.39  3:11.68    4:16.50   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:01.53  2:07.08  3:12.83    4:17.74   
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:02.47  2:08.54  3:14.49    4:19.94   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:00.27  2:05.60  3:13.62    4:20.18   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:01.40  2:07.26  3:13.86    4:20.33   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:02.89  2:09.79  3:16.67    4:23.73   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.34  2:08.56  3:16.20    4:24.06   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    1:03.50  2:10.63  3:17.88    4:24.41   
10  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.44  2:12.89  3:19.40    4:24.45   
11  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:02.70  2:09.16  3:16.77    4:25.55   
12  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    1:01.43  2:07.64  3:16.04    4:25.98   
13  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:03.06  2:09.81  3:17.81    4:26.44   
14  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.74  2:13.32  3:20.47    4:26.52   
15  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:02.29  2:09.62  3:17.96    4:26.58   
16  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:03.89  2:12.40  3:21.26    4:29.22   
17  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:06.49  2:14.41  3:20.70    4:29.30   
18  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.03  2:13.48  3:22.22    4:30.02   
19  Agnes Idoffsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:04.55  2:13.51  3:22.73    4:30.42   
20  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.40  2:13.40  3:21.94    4:30.81   
21  Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    1:04.73  2:13.60  3:22.91    4:30.90   
22  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.29  2:12.51  3:21.77    4:32.15   
23  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:04.49  2:12.33  3:22.04    4:32.87   
24  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.43  2:14.78  3:24.52    4:35.41   
25  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborg Sim    1:05.09  2:14.43  3:24.87    4:35.66   
26  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    1:04.68  2:13.96  3:24.77    4:36.63   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:54.90 2012-12-14 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
MR: Simon Sjödin (1986) 1:57.02 2012-11-24 
EM-kval: 1:59.64 FN: Simon Sjödin 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.26  57.10  1:32.50    2:00.44   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.80  57.45  1:31.22    2:01.07   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    27.28  59.37  1:33.15    2:01.32   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.79  57.85  1:32.65    2:01.45   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    26.90  56.94  1:33.92    2:03.82  Deltar ej i final 
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.83  58.49  1:34.48    2:04.09   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.17  58.56  1:34.89    2:04.77   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.40  59.38  1:35.80    2:05.55   
Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    28.01  1:00.33  1:36.62    2:05.82   
10  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.71  58.60  1:36.08    2:05.92  Deltar ej i final 
11  Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.69  57.00  1:35.57    2:07.06  Deltar ej i final 
12  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.81  59.65  1:37.44    2:07.89   
13  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    27.87  1:00.22  1:36.69    2:07.95   
14  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.03  1:00.66  1:38.12    2:07.96   
15  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.35  1:01.79  1:39.38    2:08.06   
16  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    27.46  59.15  1:38.17    2:08.32   
17  Lachlan McPheat  1994  Simklubben Neptun    28.05  1:01.74  1:38.82    2:09.68   
18  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    28.31  1:01.12  1:39.13    2:09.69   
19  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    28.49  1:01.88  1:38.73    2:09.86   
20  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.38  1:02.07  1:40.83    2:11.47   
21  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    29.71  1:03.22  1:43.18    2:14.07   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 58.78 2013-08-08 
MR: Therese Alshammar (1977) 58.07 2009-11-26 
EM-kval: 1:02.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    28.46        1:02.21  Deltar ej i final 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    29.24        1:02.89   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.12        1:04.31   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.41        1:04.41   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    29.64        1:04.53   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    29.87        1:05.75   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    30.10        1:05.77   
Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    30.31        1:05.85   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.85        1:06.19   
10  Emma Karell  1994  Täby Sim    30.84        1:06.73   
11  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.33        1:08.72   
Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Forever 
SR: Lars Frölander (1974) 50.44 2000-03-17 
SJR: Henrik Lindau (1990) 52.38 2009-12-10 
MR: Lars Frölander (1974) 51.44 2010-12-02 
EM-kval: 52.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.78        54.57   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    25.29        54.70   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.74        54.94   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    25.85        55.01   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.86        55.49  Deltar ej i final 
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.09        56.05   
Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.35        56.76   
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    26.46        56.81   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    26.41        56.88   
10  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.85        57.05   
11  Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    26.52        57.16   
12  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    26.30        57.18   
13  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    26.12        57.25   
14  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    26.37        57.45   
15  Andreas Hjalmarsson  1994  Karlskrona Simsällskap    26.66        57.46   
16  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.19        57.63   
17  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.82        57.70   
18  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    27.58        57.78   
19  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    27.36        57.85   
20  Niklas Inde  1993  Täby Sim    26.26        57.94   
21  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    25.52        58.08   
22  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    26.95        58.22   
23  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.71        1:01.84   
                     
 
Gren 17, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Freker 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 24.91 2013-11-10 
MR: Therese Alshammar (1977) 24.82 2009-11-27 
EM-kval: 26.92 FN: Sarah Sjöström & Louise Hansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            26.11   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            27.08   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            27.30   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.91   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            27.94  Deltar ej i final 
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            28.04   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            28.11   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            28.21   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            28.30   
10  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.32   
11  Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap            28.35   
12  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            28.47   
13  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            28.53   
14  Mathilda Gärdesmed  1994  Varberg Sim            28.54   
14  Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap            28.54   
16  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap            28.69   
17  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap            28.82   
18  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            28.87   
19  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            28.94   
20  Nike Kruners  1996  Varberg Sim            28.95   
21  Tove Andersson  1995  Trelleborg Sim            29.21   
22  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            29.27   
23  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim            29.33   
24  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap            29.36   
25  Caroline Andersson-Ekström  1994  Landskrona Simsällskap            29.46   
                     
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: TYR 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SJR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
MR: Johannes Skagius (1995) 58.83 2012-11-23 
EM-kval: 59.80 FN: Johannes Skagius 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    29.45        1:00.94   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.72        1:01.67   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim    29.28        1:02.24   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    29.40        1:02.31   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.69        1:02.56   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.32        1:02.68   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.22        1:02.84   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    29.41        1:02.87   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF    29.50        1:02.87   
10  Ludvig Strand  1994  Täby Sim    29.00        1:03.69   
11  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim    30.05        1:03.78   
12  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    30.42        1:04.57   
13  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    30.22        1:04.84   
14  Victor Klügel  1995  S71    30.14        1:05.04   
15  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS    30.19        1:05.08   
16  Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    29.54        1:05.33   
17  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    30.54        1:05.77   
18  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen    31.03        1:05.79   
19  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.01        1:06.51   
20  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    31.86        1:06.86   
21  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.33        1:07.04   
22  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    31.67        1:07.31   
23  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    31.76        1:07.82   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            DSQ   
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Hagabadet 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SJR: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
MR: Joline Höstman (1988) 2:19.57 2010-12-02 
EM-kval: 2:29.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap    33.47  1:10.97  1:49.40    2:28.12   
Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap    33.62  1:10.96  1:48.94    2:28.49   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    34.10  1:11.68  1:50.05    2:28.86   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.91  1:11.89  1:50.80    2:29.98   
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening    34.02  1:12.27  1:51.31    2:30.22   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.32  1:12.56  1:51.33    2:30.25   
Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap    34.28  1:12.30  1:51.07    2:31.22   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.73  1:12.84  1:52.02    2:32.34   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.60  1:15.05  1:54.79    2:33.85   
10  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap    34.93  1:13.44  1:53.65    2:34.78   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.81  1:13.54  1:53.92    2:35.29   
12  Johanna Holm  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.93  1:15.61  1:56.05    2:36.71   
13  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden    35.67  1:15.05  1:56.07    2:37.84   
14  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    35.47  1:15.50  1:57.00    2:38.41   
15  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.86  1:17.15  1:58.51    2:38.69   
16  Emelie Johansson  1996  Täby Sim    35.71  1:15.85  1:57.13    2:38.76   
17  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap    35.43  1:16.08  1:57.19    2:38.80   
18  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.49  1:16.84  1:56.80    2:38.98   
19  Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.67  1:16.12  1:57.35    2:39.17   
20  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.74  1:16.95  1:58.26    2:39.91   
21  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    36.54  1:17.29  1:58.82    2:40.61   
22  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde    36.02  1:16.08  1:57.68    2:40.81   
23  Fanny Strömstedt  1996  Spårvägens Simförening    35.46  1:15.74  1:57.64    2:40.85   
24  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    35.90  1:16.69  1:58.92    2:42.29   
25  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.36  1:18.05  1:59.82    2:43.08   
26  Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    35.75  1:16.94  1:59.58    2:43.58   
27  Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    38.45  1:21.72  2:05.54    2:50.82   
Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            DNF   
                     
 
Gren 20, 4X50m Frisim Herrar Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: Patrix 
SR: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 
SJR: Täby Sim 1:30.66 2011-02-06 
MR: SK Neptun 1:25.53 2009-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            1:31.14   
  Axel Pettersson  1995      22.89        22.89   
  Emil Gustavsson  1995      22.59        45.48   
  Daniel Forndal  1997      23.09        1:08.57   
  Anton Andersson  1993      22.57        1:31.14   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:31.71   
  Efrem Ghirmai  1996      23.52        23.52   
  Fabian Steen  1996      22.43        45.95   
  Viktor Kertes  1996      23.02        1:08.97   
  Enzo Schön  1996      22.74        1:31.71   
                     
Skellefteå SS  1993  Skellefte Simsällskap 34            1:32.59   
  Oskar Mikaelsson  1995      23.23        23.23   
  Anton Mikaelsson  1993      22.83        46.06   
  Benjamin Lindberg  1995      23.26        1:09.32   
  Filip Svedberg  1997      23.27        1:32.59   
                     
Stockholmspolisens SIF  1993  Stockholmspolisens Sim IF            1:33.72   
  Martin Nilsson  1993      23.33        23.33   
  Joakim Q Hammarlind  1993      22.96        46.29   
  Jesper Björk  1993      23.20        1:09.49   
  Joel Falk Hansson  1994      24.23        1:33.72   
                     
Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            1:33.82   
  Gustav Eriksson  1994      23.71        23.71   
  Erik Persson  1994      23.32        47.03   
  Viktor Hörndahl  1995      22.99        1:10.02   
  Oskar Johansson  1993      23.80        1:33.82   
                     
SK Laxen  1993  Simklubben Laxen            1:34.21   
  Joakim Hvalgren  1993      23.19        23.19   
  Teodor Widerberg  1998      24.15        47.34   
  Mikael Blum  1995      23.59        1:10.93   
  John Olsson  1995      23.28        1:34.21   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:34.25   
  Isak Eliasson  1996      22.99        22.99   
  Julian Cöster  1995      23.99        46.98   
  Patrik Löfgren  1996      23.92        1:10.90   
  Filip Holmqvist  1994      23.35        1:34.25   
                     
Örebro SA  1994  Örebro Simallians            1:35.94   
  Jonathan Kling  1993      22.70        22.70   
  Dennis Finnström  1995      24.52        47.22   
  Oskar Holmgren  1994      23.95        1:11.17   
  André Gradin  1994      24.77        1:35.94   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:36.03   
  Fredrik Olofsson  1994      24.33        24.33   
  Max Troell  1995      23.47        47.80   
  Emil Möller  1994      23.60        1:11.40   
  Erik Öjstedt  1995      24.63        1:36.03   
                     
10  Väsby SS  1993  Väsby Simsällskap            1:36.49   
  Alexander Ozerov  1996      23.95        23.95   
  Carl Norlander  1997      24.30        48.25   
  Markus Fürst  1996      23.91        1:12.16   
  Samuel Törnqvist  1997      24.33        1:36.49   
                     
11  Spårvägens SF Lag 2  1994  Spårvägens Simförening            1:36.70   
  Gustav Thorstrand  1994      24.49        24.49   
  Adam Karlsson  1994      23.41        47.90   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      24.62        1:12.52   
  Anton Lüning  1996      24.18        1:36.70   
                     
12  Uddevalla S  1993  Uddevalla Sim            1:36.83   
  Simon Wanna  1996      24.43        24.43   
  Anton Arvidsson  1994      23.35        47.78   
  Andreas Elofsson  1995      24.05        1:11.83   
  Noa Koch  1996      25.00        1:36.83   
                     
13  Södertörns SS  1996  Södertörns Simsällskap            1:37.03   
  David Lind  1994      24.30        24.30   
  Marcus Stridfäldt  1995      23.72        48.02   
  Joel Huth  1996      24.06        1:12.08   
  Markus Kron  1994      24.95        1:37.03   
                     
14  Sundsvalls SS  1994  Sundsvalls Simsällskap            1:38.19   
  Johannes Skagius  1995      24.13        24.13   
  Benjamin Dzihic  1997      24.50        48.63   
  Jakob Westrin  1996      24.57        1:13.20   
  Johan Norlin  1997      24.99        1:38.19   
                     
15  Jönköpings SS Lag 2  1993  Jönköpings Simsällskap            1:38.39   
  Filip Grimberg  1998      24.01        24.01   
  Kevin Thorvaldsson  1995      24.23        48.24   
  David Larsson  1996      24.95        1:13.19   
  Henry Kerman  1997      25.20        1:38.39   
                     
Norrköping KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
  Stefan Stojmenovic  1993      22.82        22.82   
  Marcus Forsgren  1996      23.11        45.93   
                     
                     
 
Gren 22, 4X200m Frisim Damer Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: olander 
SR: Väsby SS 7:51.65 2010-12-04 
SJR: Södertörns SS 8:05.07 2009-01-31 
MR: Väsby SS 7:51.65 2010-12-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1993  Väsby Simsällskap            8:11.94   
  Emma Sjösten  1996      59.24  2:04.11      2:04.11   
  Jaqueline Hippi  1996      58.39  2:02.49      4:06.60   
  Josefine Hippi  1994      59.29  2:03.37      6:09.97   
  Josefin Lindkvist  1993      58.62  2:01.97      8:11.94   
                     
Järfälla S  1995  Järfälla Simsällskap            8:15.65   
  Ida Eriksen  1997      1:01.43  2:04.79      2:04.79   
  Josefin Eriksen  1995      57.47  1:59.65      4:04.44   
  Karin Åström  1996      1:02.54  2:06.96      6:11.40   
  Linda Baron  1995      1:01.10  2:04.25      8:15.65   
                     
Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            8:16.82   
  Michelle Coleman  1993      55.30  1:55.27      1:55.27   
  Emma Karell  1994      1:01.57  2:08.24      4:03.51   
  Alexandra Uusaro  1995      1:01.84  2:08.46      6:11.97   
  Elsa Ericsson  1995      1:00.35  2:04.85      8:16.82   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            8:18.35   
  Agnes Idoffsson  1994      1:00.71  2:10.24      2:10.24   
  Matilda Weiler  1998      1:01.17  2:06.10      4:16.34   
  Louise Hansson  1996      55.35  1:57.16      6:13.50   
  Sofie Sjöberg  1994      59.80  2:04.85      8:18.35   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            8:23.15   
  Maria Galic  1995      1:00.41  2:05.14      2:05.14   
  Erika Carlén  1994      58.13  2:03.06      4:08.20   
  Johanna Pettersson  1996      59.45  2:04.24      6:12.44   
  Alma Thormalm  1996      1:02.07  2:10.71      8:23.15   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            8:25.09   
  Linnéa Olsson  1994      59.70  2:04.92      2:04.92   
  Moa Ståhl  1995      59.54  2:05.79      4:10.71   
  Ellen Olsson  1995      1:03.57  2:10.17      6:20.88   
  Alba Forés  1998      1:00.32  2:04.21      8:25.09   
                     
Väsby SS Lag 2  1993  Väsby Simsällskap            8:29.03   
  Felicia Hedman  1995      1:01.25  2:07.83      2:07.83   
  Louise Halldén  1998      1:01.09  2:07.11      4:14.94   
  Emelie Bäck  1996      1:01.31  2:06.94      6:21.88   
  Emelie Åkerström  1995      1:01.48  2:07.15      8:29.03   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:30.37   
  Sofia Lindholm  1993      1:01.83  2:06.59      2:06.59   
  Emma Westman  1993      1:01.41  2:06.15      4:12.74   
  Malin Westman  1995      1:02.29  2:08.10      6:20.84   
  Ulrika Holm  1996      1:00.79  2:09.53      8:30.37   
                     
Södertörns SS  1995  Södertörns Simsällskap            8:31.13   
  Josefin Hallman  1995      1:01.41  2:06.30      2:06.30   
  Vilma Unnermark  1997      1:01.54  2:07.23      4:13.53   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      1:01.13  2:07.76      6:21.29   
  Carin Klasson  1995      1:01.33  2:09.84      8:31.13   
                     
10  Linköpings ASS  1993  Linköpings Allmänna SS            8:33.33   
  Johanna Fransson  1994      1:00.86  2:07.42      2:07.42   
  Madelene Andersson  1995      59.95  2:06.91      4:14.33   
  Linnea Magnusson  1996      1:03.30  2:12.07      6:26.40   
  Vilma Ekström  1994      1:00.18  2:06.93      8:33.33   
                     
11  Göteborg S  1995  Göteborg Sim            8:34.31   
  Linnéa Bielicz  1994      1:01.83  2:07.42      2:07.42   
  Alfhild Kristensson  1999      1:02.84  2:10.14      4:17.56   
  Sara Linné  1997      1:00.96  2:07.48      6:25.04   
  Inez Kristensson  1997      1:01.87  2:09.27      8:34.31   
                     
12  Skövde SS  1993  Skövde Simsällskap            8:36.93   
  Louise Hjalmarsson  1997      1:00.73  2:04.26      2:04.26   
  Céline Bertrand  1995      1:02.75  2:08.04      4:12.30   
  Nikki Brockmar  1999      1:03.72  2:12.40      6:24.70   
  Emelie Stenhammar  1993      1:03.38  2:12.23      8:36.93   
                     
13  S02  1993  Simklubben S 02            8:37.68   
  Erica Dahlgren  1997      1:00.58  2:05.12      2:05.12   
  Christin Heina  1996      1:01.41  2:07.29      4:12.41   
  Tilde Lundmark  1995      1:03.31  2:12.31      6:24.72   
  Lina Berg  1996      1:04.09  2:12.96      8:37.68   
                     
14  Spårvägens SF  1995  Spårvägens Simförening            8:40.87   
  Emma Sundstedt  1998      1:01.74  2:08.11      2:08.11   
  Malin Wallén  1997      1:03.54  2:10.47      4:18.58   
  Lovisa Malmgren  1997      1:01.79  2:12.66      6:31.24   
  Jessica Billquist  1996      1:01.16  2:09.63      8:40.87   
                     
15  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            8:42.82   
  Linnea Wranå  1998      1:02.02  2:10.86      2:10.86   
  Josefin Lewton  1997      1:02.07  2:10.51      4:21.37   
  Miranda Arvidsson  1998      1:01.89  2:08.55      6:29.92   
  Isabella Hong  1998      1:03.77  2:12.90      8:42.82   
                     
16  SK Sydsim  1993  Simklubben Sydsim            8:47.64   
  Sofia Heimsten  1997      1:02.76  2:09.08      2:09.08   
  My Grewell  1998      1:03.72  2:12.99      4:22.07   
  Erika Hultman  1994      1:04.28  2:14.83      6:36.90   
  Malin Johansson  1997      1:02.07  2:10.74      8:47.64   
                     
17  Varberg S  1995  Varberg Sim            8:49.29   
  Nike Kruners  1996      1:01.41  2:06.64      2:06.64   
  Mathilda Gärdesmed  1994      1:02.08  2:10.60      4:17.24   
  Elin Kvarnemar  1995      1:04.92  2:15.39      6:32.63   
  Elin Palmqvist  1995      1:03.56  2:16.66      8:49.29   
                     
18  SK Triton Lag 2  1993  Simklubben Triton            8:51.55   
  Ida Borg  1997      1:02.36  2:10.27      2:10.27   
  Fanny Andersson  1997      1:03.32  2:13.05      4:23.32   
  Johanna Nilsson  1996      1:04.36  2:15.57      6:38.89   
  Marie Hanson  1997      1:04.14  2:12.66      8:51.55   
                     
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 
SJR: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 
MR: Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:00.67  2:02.98  3:05.69  4:08.56  8:14.91   
          5:10.88  6:13.42  7:15.40       
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    58.90  2:00.99  3:03.46  4:06.39  8:15.03   
          5:08.99  6:12.21  7:15.24       
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    59.37  2:02.16  3:05.36  4:08.32  8:16.28   
          5:10.88  6:13.59  7:15.69       
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.95  2:01.04  3:03.40  4:06.29  8:18.72   
          5:09.32  6:12.70  7:15.95       
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    59.68  2:02.97  3:06.18  4:09.67  8:19.85   
          5:13.34  6:16.79  7:19.27       
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    58.53  2:01.21  3:04.54  4:08.17  8:20.83   
          5:11.70  6:15.71  7:19.41       
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:00.16  2:04.48  3:08.17  4:11.89  8:22.59   
          5:15.63  6:19.17  7:21.31       
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    59.39  2:02.28  3:04.80  4:07.81  8:23.19   
          5:11.49  6:16.01  7:20.18       
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    1:00.42  2:03.90  3:06.91  4:09.98  8:25.97   
          5:13.45  6:17.36  7:22.14       
10  Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    59.17  2:01.79  3:05.42  4:09.57  8:27.80   
          5:14.30  6:19.28  7:24.27       
11  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:00.83  2:06.12  3:11.27  4:14.35  8:31.76   
          5:17.57  6:21.83  7:26.98       
12  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.45  2:05.94  3:11.72  4:17.68  8:34.55   
          5:22.43  6:27.74  7:32.15       
13  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    59.37  2:03.59  3:09.25  4:14.81  8:35.92   
          5:20.73  6:27.02  7:33.30       
14  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.04  2:06.10  3:11.24  4:16.10  8:36.26   
          5:21.48  6:27.09  7:32.73       
15  Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:00.76  2:05.50  3:10.09  4:15.38  8:37.31   
          5:20.38  6:25.71  7:31.95       
16  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:00.98  2:05.48  3:10.49  4:15.77  8:42.29   
          5:21.55  6:28.26  7:36.11       
17  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    59.60  2:05.18  3:11.65  4:18.28  8:42.95   
          5:24.93  6:31.96  7:39.48       
18  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.17  2:08.13  3:13.87  4:20.00  8:43.42   
          5:26.20  6:33.02  7:39.13       
19  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:00.25  2:05.01  3:11.27  4:18.93  8:45.10   
          5:26.74  6:33.05  7:39.65       
20  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:00.49  2:05.24  3:11.51  4:18.29  8:45.55   
          5:25.59  6:33.25  7:40.66       
21  Markus Kron  1994  Södertörns Simsällskap    1:02.27  2:08.07  3:14.34  4:20.97  8:46.20   
          5:28.48  6:35.36  7:42.83       
22  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:00.06  2:05.51  3:11.75  4:17.81  8:46.43   
          5:25.28  6:33.40  7:41.02       
23  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    59.65  2:03.72  3:09.49  4:15.44  8:46.49   
          5:22.03  6:29.64  7:37.91       
24  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:01.63  2:07.80  3:14.00  4:20.15  8:46.56   
          5:27.53  6:35.44  7:43.05       
25  Oscar Frankenfelt  1994  Kungsbacka Simsällskap    1:00.93  2:05.71  3:11.97  4:18.95  8:46.84   
          5:25.52  6:33.45  7:41.80       
26  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    59.71  2:04.06  3:10.12  4:17.44  8:48.06   
          5:24.78  6:33.36  7:41.53       
27  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:00.73  2:05.80  3:12.63  4:20.30  8:50.38   
          5:27.67  6:35.90  7:44.45       
28  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:01.84  2:08.37  3:16.30  4:24.94  8:51.61   
          5:33.18  6:41.41  7:48.24       
29  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    59.41  2:03.42  3:08.61  4:14.88  8:52.73   
          5:22.69  6:34.15  7:44.61       
30  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:00.08  2:05.51  3:11.81  4:19.28  8:54.79   
          5:27.71  6:36.50  7:46.54       
31  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:02.11  2:09.33  3:16.68  4:24.22  8:55.32   
          5:31.44  6:39.10  7:47.81       
32  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:00.07  2:05.88  3:12.73  4:20.69  8:55.46   
          5:29.13  6:38.46  7:47.30       
                     
 
Gren 25, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SJR: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
MR: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
EM-kval: 2:11.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.01  1:03.76  1:38.02    2:13.72   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.01  1:04.03  1:39.20    2:15.31   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.26  1:05.22  1:41.90    2:18.94   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    30.88  1:06.45  1:42.56    2:18.97   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.65  1:06.71  1:42.35    2:19.33   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.89  1:06.10  1:42.83    2:19.42   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.71  1:06.91  1:42.93    2:19.60   
Ronja Wikström  1996  Umeå Simsällskap    31.69  1:07.55  1:44.04    2:22.13   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    30.81  1:06.46  1:44.13    2:22.37   
10  Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    31.22  1:07.06  1:44.35    2:22.41   
11  Alexandra Uusaro  1995  Täby Sim    31.48  1:07.70  1:45.29    2:22.44   
12  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.45  1:06.85  1:44.20    2:22.91   
13  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    32.24  1:08.96  1:45.67    2:22.92   
14  Josefin Hallman  1995  Södertörns Simsällskap    31.95  1:07.77  1:44.92    2:23.39   
15  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.58  1:08.44  1:46.23    2:24.08   
16  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.38  1:08.10  1:46.03    2:25.05   
17  Erika Hultman  1994  Simklubben Sydsim    32.69  1:09.13  1:47.51    2:25.32   
18  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.90  1:09.83  1:47.60    2:25.69   
19  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    32.35  1:08.82  1:47.06    2:26.02   
20  Emma Karell  1994  Täby Sim    31.90  1:08.72  1:47.01    2:26.69   
21  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    31.96  1:08.88  1:47.34    2:27.03   
22  Josefine Johnsson  1996  Trelleborg Sim    31.98  1:08.99  1:48.12    2:29.54   
23  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    31.49  1:08.09  1:47.65    2:30.49   
                     
 
Gren 26, 200m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SJR: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
MR: Anders Holmertz (1968) 1:45.02 1989-01-01 
EM-kval: 1:46.61 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.30  54.06  1:21.46    1:49.23   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    26.07  54.37  1:21.98    1:49.52   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    26.43  54.64  1:22.66    1:49.91   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.17  54.62  1:22.78    1:50.11   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    25.83  53.88  1:22.27    1:50.35   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    26.23  54.35  1:23.32    1:51.91   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.23  54.62  1:22.98    1:52.02   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    26.26  54.90  1:23.47    1:52.54  Deltar ej i final 
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.00  55.46  1:24.08    1:52.66   
10  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    26.93  55.43  1:24.04    1:53.04   
11  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.38  55.15  1:24.49    1:53.22   
12  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    26.32  55.01  1:24.04    1:53.70   
13  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap    26.33  54.76  1:23.72    1:53.77   
14  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    26.99  55.77  1:24.62    1:53.80   
15  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    26.40  54.66  1:23.97    1:53.88   
16  Max Troell  1995  Helsingborgs Simsällskap    27.84  57.13  1:25.09    1:54.13   
17  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    26.75  55.42  1:24.72    1:54.28   
18  Fredrik Olofsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    27.14  56.28  1:25.18    1:54.31   
19  Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    26.82  55.86  1:25.28    1:54.40   
20  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    26.81  55.85  1:25.55    1:55.19   
21  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.69  55.62  1:25.21    1:55.25   
22  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.45  56.64  1:26.12    1:55.58   
23  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.19  54.95  1:24.89    1:55.61   
24  Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.17  56.28  1:25.93    1:55.80   
25  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.03  55.76  1:25.42    1:55.91   
26  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.19  56.30  1:26.21    1:57.12   
27  Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.82  57.77  1:27.90    1:57.80   
28  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.50  56.32  1:28.59    2:00.72   
                     
 
Gren 27, 50m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 23.82 2012-01-29 
MR: Therese Alshammar (1977) 23.72 2009-11-26 
EM-kval: 25.44 FN: Sarah Sjöström 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap            24.19   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim            24.54   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            25.19   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            25.64   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran            25.89   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            26.09   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            26.26   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            26.38   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            26.39   
10  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap            26.50   
11  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap            26.66   
12  Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap            26.67   
13  Linda Holmgren  1993  Skellefte Simsällskap 34            26.73   
14  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            26.80   
15  Annie Lindström  1996  Kristianstads SLS            26.85   
16  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            26.92   
17  Maria Persson  1993  Simklubben Poseidon            27.03   
18  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.05   
19  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.13   
20  Rebecca Mattsson  1995  Simklubben Neptun            27.42   
                     
 
Gren 28, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Forever 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SJR: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
MR: Stefan Nystrand (1981) 26.70 2009-11-28 
EM-kval: 27.57 FN: Johannes Skagius 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            27.31   
Robert Lindblom  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            28.49   
Andreas Elofsson  1995  Uddevalla Sim            28.52   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            28.63   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            28.66   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.77   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            28.87   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS            28.89   
Joel Falk Hansson  1994  Stockholmspolisens Sim IF            28.93   
10  Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap            28.98   
11  Ludvig Strand  1994  Täby Sim            29.06   
12  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            29.35   
13  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            29.48   
14  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.52   
15  Alfred Bjärudd  1996  Simklubben Laxen            29.53   
16  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap            29.54   
17  Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            29.69   
18  Noa Koch  1996  Uddevalla Sim            29.79   
19  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            29.91   
20  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            29.95   
21  Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            30.04   
22  Victor Klügel  1995  S71            30.17   
23  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            30.19   
24  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            30.24   
25  Erik Öjstedt  1995  Helsingborgs Simsällskap            30.34   
                     
 
Gren 29, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Freker 
SR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-29 
SJR: Michelle Coleman (1993) 58.13 2012-11-25 
MR: Therese Alshammar (1977) 57.43 2009-11-26 
EM-kval: 1:00.46 FN: Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    29.14        59.59   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    29.60        1:01.28   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    29.86        1:01.82   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    30.62        1:02.47   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    30.42        1:02.92   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    30.63        1:03.32   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    30.87        1:03.32   
Clara Vater  1997  Landskrona Simsällskap    30.35        1:03.51   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.16        1:03.55   
10  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    30.93        1:04.39   
11  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    31.38        1:04.56   
12  Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    31.64        1:04.57   
13  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.71        1:04.59   
14  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.41        1:04.69   
15  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    31.38        1:05.11   
16  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    31.76        1:05.19   
17  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    31.73        1:05.38   
18  Linnéa Månsson  1996  Simsällskapet Iden    31.53        1:05.45   
19  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    31.76        1:05.46   
20  Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.91        1:05.48   
21  Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    32.12        1:05.74   
22  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.19        1:05.81   
23  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    32.48        1:06.78   
24  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    32.32        1:07.31   
25  Tove Andersson  1995  Trelleborg Sim    32.48        1:07.73   
26  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.38        1:09.45   
                     
 
Gren 30, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: TYR 
SR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
SJR: Mattias Carlsson (1990) 1:54.31 2009-11-08 
MR: Kristian Kron (1992) 1:54.70 2012-11-23 
EM-kval: 1:57.21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.34  56.17  1:25.72    1:56.42   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.33  56.86  1:27.74    1:59.67   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    27.84  57.82  1:29.05    2:01.46   
Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    28.49  59.55  1:30.90    2:01.73   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    28.38  59.03  1:30.85    2:02.02   
Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening    28.03  59.05  1:30.49    2:02.45  Deltar ej i final 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.25  59.02  1:30.67    2:02.48   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.38  1:00.06  1:31.05    2:02.48   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.05  1:00.14  1:32.07    2:02.86   
10  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    27.89  58.81  1:31.77    2:04.01   
11  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.90  1:01.02  1:33.01    2:04.72   
12  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.75  1:00.96  1:33.01    2:04.97   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.26  1:00.99  1:33.33    2:05.15   
14  John Olsson  1995  Simklubben Laxen    30.08  1:02.53  1:34.76    2:06.46  Deltar ej i final 
15  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.93  1:02.54  1:35.21    2:07.42   
16  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    29.90  1:01.96  1:34.63    2:07.75   
17  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    29.73  1:02.25  1:35.56    2:08.32   
18  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    29.88  1:01.66  1:34.75    2:08.65   
19  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    29.95  1:01.92  1:35.52    2:09.47   
20  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    29.45  1:01.77  1:35.32    2:10.06   
21  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    30.15  1:03.28  1:36.76    2:10.12   
22  David Lind  1994  Södertörns Simsällskap    30.80  1:03.07  1:36.54    2:10.15   
23  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    29.80  1:02.68  1:37.04    2:11.52   
24  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    29.93  1:02.95  1:37.53    2:12.70   
25  Julius Hjelm  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.15  1:02.78  1:36.71    2:13.02   
26  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    29.29  1:02.60  1:38.24    2:13.46   
                     
 
Gren 31, 4X100m Frisim Damer Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: Hagabadet 
SR: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 
SJR: Helsingborgs S 3:42.94 2011-02-04 
MR: Väsby SS 3:36.20 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Väsby SS Lag 1  1993  Väsby Simsällskap            3:45.31   
  Felicia Hedman  1995      27.71  58.49      58.49   
  Emma Sjösten  1996      27.30  57.02      1:55.51   
  Jaqueline Hippi  1996      26.32  55.72      2:51.23   
  Josefin Lindkvist  1993      25.76  54.08      3:45.31   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            3:45.77   
  Sofie Sjöberg  1994      27.81  57.89      57.89   
  Matilda Weiler  1998      27.57  57.11      1:55.00   
  Louise Hansson  1996      25.12  52.69      2:47.69   
  Sophie Hansson  1998      27.57  58.08      3:45.77   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            3:45.97   
  Erika Carlén  1994      26.74  55.79      55.79   
  Maria Galic  1995      27.47  56.97      1:52.76   
  Alma Thormalm  1996      26.49  56.23      2:48.99   
  Johanna Pettersson  1996      27.07  56.98      3:45.97   
                     
Södertörns SS  1995  Södertörns Simsällskap            3:48.53   
  Jessica Eriksson  1993      27.27  57.86      57.86   
  Sarah Sjöström  1993      25.02  52.27      1:50.13   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      27.94  59.17      2:49.30   
  Josefin Hallman  1995      28.16  59.23      3:48.53   
                     
Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            3:51.57   
  Michelle Coleman  1993      25.73  53.52      53.52   
  Emma Karell  1994      28.65  1:00.19      1:53.71   
  Elsa Ericsson  1995      27.75  58.24      2:51.95   
  Alexandra Uusaro  1995      28.39  59.62      3:51.57   
                     
Linköpings ASS  1993  Linköpings Allmänna SS            3:51.95   
  Madelene Andersson  1995      28.18  59.21      59.21   
  Vilma Ekström  1994      26.37  55.66      1:54.87   
  Johanna Fransson  1994      27.85  58.31      2:53.18   
  Linnea Magnusson  1996      28.18  58.77      3:51.95   
                     
Skövde SS  1993  Skövde Simsällskap            3:52.81   
  Céline Bertrand  1995      26.93  56.17      56.17   
  Louise Hjalmarsson  1997      28.00  57.87      1:54.04   
  Nikki Brockmar  1999      28.55  59.75      2:53.79   
  Emelie Stenhammar  1993      27.63  59.02      3:52.81   
                     
Norrköpings KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:53.17   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      28.32  58.23      58.23   
  Michelle Franzén  1993      27.59  57.61      1:55.84   
  Sara Wallberg  1999      28.07  59.69      2:55.53   
  Elin Podéus  1997      27.39  57.64      3:53.17   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:53.69   
  Ulrika Holm  1996      27.94  59.46      59.46   
  Sofia Lindholm  1993      27.50  57.55      1:57.01   
  Emma Westman  1993      27.75  58.14      2:55.15   
  Malin Westman  1995      27.70  58.54      3:53.69   
                     
10  Järfälla S  1995  Järfälla Simsällskap            3:53.92   
  Josefin Eriksen  1995      28.05  57.82      57.82   
  Ida Eriksen  1997      28.08  58.28      1:56.10   
  Linda Baron  1995      28.37  59.21      2:55.31   
  Karin Åström  1996      28.38  58.61      3:53.92   
                     
11  SK Neptun  1993  Simklubben Neptun            3:54.69   
  Rebecca Mattsson  1995      28.47  59.57      59.57   
  Jessica Eriksson  1995      27.31  56.55      1:56.12   
  Christine Ekman  1994      28.17  59.00      2:55.12   
  Charlotte Myers  1997      28.14  59.57      3:54.69   
                     
12  Väsby SS Lag 2  1993  Väsby Simsällskap            3:55.41   
  Josefine Hippi  1994      27.80  57.94      57.94   
  Louise Halldén  1998      28.47  58.94      1:56.88   
  Emelie Åkerström  1995      28.00  59.21      2:56.09   
  Emelie Bäck  1996      28.36  59.32      3:55.41   
                     
13  SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            3:55.67   
  Alba Forés  1998      27.93  58.07      58.07   
  Linnéa Olsson  1994      27.44  58.01      1:56.08   
  Johanna Nilsson  1996      28.26  1:00.11      2:56.19   
  Ida Borg  1997      28.80  59.48      3:55.67   
                     
14  Göteborg S  1995  Göteborg Sim            3:56.85   
  Sara Linné  1997      28.02  58.86      58.86   
  Alfhild Kristensson  1999      28.28  59.54      1:58.40   
  Linnéa Bielicz  1994      27.80  58.25      2:56.65   
  Viktoria Reinhold  1996      27.97  1:00.20      3:56.85   
                     
15  S02  1993  Simklubben S 02            3:58.69   
  Christin Heina  1996      28.01  58.12      58.12   
  Erica Dahlgren  1997      27.94  58.73      1:56.85   
  Lina Berg  1996      28.81  1:00.60      2:57.45   
  Tilde Lundmark  1995      28.79  1:01.24      3:58.69   
                     
16  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            3:59.77   
  Miranda Arvidsson  1998      28.33  59.78      59.78   
  Josefin Lewton  1997      28.63  59.67      1:59.45   
  Linnea Wranå  1998      28.48  59.74      2:59.19   
  Isabella Hong  1998      28.69  1:00.58      3:59.77   
                     
17  Varberg S  1995  Varberg Sim            4:00.22   
  Mathilda Gärdesmed  1994      28.09  59.75      59.75   
  Elin Palmqvist  1995      28.37  1:01.52      2:01.27   
  Elin Kvarnemar  1995      28.70  1:00.74      3:02.01   
  Nike Kruners  1996      27.98  58.21      4:00.22   
                     
18  Spårvägens SF  1995  Spårvägens Simförening            4:00.25   
  Helin Rahim  1995      28.59  1:00.72      1:00.72   
  Emma Sundstedt  1998      27.62  58.57      1:59.29   
  Lovisa Malmgren  1997      29.13  1:00.71      3:00.00   
  Malin Wallén  1997      29.39  1:00.25      4:00.25   
                     
19  Trelleborg S  1993  Trelleborg Sim            4:03.79   
  Tove Andersson  1995      28.81  1:00.95      1:00.95   
  Hanna Cronqvist  1996      28.40  59.46      2:00.41   
  Josefine Johnsson  1996      29.66  1:02.26      3:02.67   
  Sandra Lendt  2000      28.29  1:01.12      4:03.79   
                     
                     
 
Gren 33, 4X50m Medley Herrar Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: olander 
SR: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 
SR Juniorer: Uddevalla Sim 1:39.71 2009-11-27 
MR: SK Neptun 1:35.01 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stockholmspolisens SIF  1993  Stockholmspolisens Sim IF            1:40.57   
  Martin Nilsson  1993      25.75        25.75   
  Joel Falk Hansson  1994      28.43        54.18   
  Jesper Björk  1993      23.89        1:18.07   
  Joakim Q Hammarlind  1993      22.50        1:40.57   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            1:41.09   
  Axel Pettersson  1995      25.59        25.59   
  Sebastian Dobrescu  1994      28.23        53.82   
  Emil Gustavsson  1995      25.14        1:18.96   
  Anton Andersson  1993      22.13        1:41.09   
                     
Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            1:42.25   
  Oskar Johansson  1993      27.22        27.22   
  Erik Persson  1994      27.83        55.05   
  Gustav Eriksson  1994      24.51        1:19.56   
  Viktor Hörndahl  1995      22.69        1:42.25   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:43.38   
  Emil Möller  1994      27.40        27.40   
  Viktor Kertes  1996      28.61        56.01   
  Fabian Steen  1996      24.73        1:20.74   
  Efrem Ghirmai  1996      22.64        1:43.38   
                     
Norrköping KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:43.47   
  Stefan Stojmenovic  1993      25.63        25.63   
  Marcus Forsgren  1996      29.07        54.70   
  Alexander Frost  1997      24.86        1:19.56   
  Hugo Rydberg  1998      23.91        1:43.47   
                     
SK Laxen  1993  Simklubben Laxen            1:43.54   
  John Olsson  1995      26.76        26.76   
  Teodor Widerberg  1998      28.86        55.62   
  Joakim Hvalgren  1993      24.47        1:20.09   
  Mikael Blum  1995      23.45        1:43.54   
                     
Skellefteå SS  1993  Skellefte Simsällskap 34            1:43.65   
  Anton Mikaelsson  1993      26.77        26.77   
  Benjamin Lindberg  1995      29.71        56.48   
  Filip Svedberg  1997      25.13        1:21.61   
  Oskar Mikaelsson  1995      22.04        1:43.65   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:43.98   
  Isak Eliasson  1996      26.82        26.82   
  Filip Holmqvist  1994      28.97        55.79   
  Joachim Bratt  1995      24.90        1:20.69   
  Julian Cöster  1995      23.29        1:43.98   
                     
Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            1:44.17   
  Oskar Ericsson  1997      26.75        26.75   
  Ludvig Strand  1994      28.31        55.06   
  Niklas Inde  1993      25.47        1:20.53   
  Shervin Ghahestani  1997      23.64        1:44.17   
                     
10  Jönköpings SS Lag 2  1993  Jönköpings Simsällskap            1:45.93   
  Filip Grimberg  1998      28.51        28.51   
  Kevin Thorvaldsson  1995      28.84        57.35   
  Henry Kerman  1997      25.41        1:22.76   
  Daniel Forndal  1997      23.17        1:45.93   
                     
11  Karlstads SS  1993  Karlstads Simsällskap            1:46.12   
  Alexander Vestin  1996      26.95        26.95   
  Nils Ivars  1993      29.53        56.48   
  Emil Gilliusson  1993      25.52        1:22.00   
  Elias Haglund  1996      24.12        1:46.12   
                     
12  Helsingborgs S Lag 2  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:46.20   
  Enzo Schön  1996      26.84        26.84   
  Erik Öjstedt  1995      30.01        56.85   
  Filip Dolk  1996      26.00        1:22.85   
  Max Troell  1995      23.35        1:46.20   
                     
13  Väsby SS  1993  Väsby Simsällskap            1:46.46   
  Oscar Zedendahl  1995      27.43        27.43   
  Alexander Ozerov  1996      29.72        57.15   
  Markus Fürst  1996      25.30        1:22.45   
  Carl Norlander  1997      24.01        1:46.46   
                     
14  Uddevalla S  1993  Uddevalla Sim            1:46.53   
  Simon Wanna  1996      28.75        28.75   
  Andreas Elofsson  1995      28.08        56.83   
  Anton Arvidsson  1994      25.15        1:21.98   
  Noa Koch  1996      24.55        1:46.53   
                     
15  Örebro SA  1994  Örebro Simallians            1:46.55   
  Isak Meding  1998      28.01        28.01   
  Oskar Holmgren  1994      31.23        59.24   
  André Gradin  1994      25.36        1:24.60   
  Jonathan Kling  1993      21.95        1:46.55   
                     
16  Sundsvalls SS  1994  Sundsvalls Simsällskap            1:47.39   
  Emil Dahlberg  1997      29.69        29.69   
  Johannes Skagius  1995      26.64        56.33   
  Benjamin Dzihic  1997      26.39        1:22.72   
  Jakob Westrin  1996      24.67        1:47.39   
                     
17  Tyresö SS Lag 1  1994  Tyresö Simsällskap            1:48.19   
  Olle Sköld  1999      29.03        29.03   
  Christoffer Andersson  1994      28.49        57.52   
  Sebastian Pantzar  1999      26.73        1:24.25   
  Carl Eliasson  1995      23.94        1:48.19   
                     
18  Kalmar SS  1994  Kalmar Simsällskap            1:48.98   
  John Classon  1995      26.97        26.97   
  Robin Fröstberg  1996      30.57        57.54   
  Mattias Evaldsson  1997      27.00        1:24.54   
  Arvid Salomonsson  1995      24.44        1:48.98   
                     
19  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            1:51.14   
  Eric Hinderup  1998      28.32        28.32   
  Julius Hjelm  1994      31.03        59.35   
  Filip Bivesand  1997      27.32        1:26.67   
  Marcus Andersson Arvidsson  1996      24.47        1:51.14   
                     
Spårvägens SF Lag 2  1994  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
                     
 
Gren 35, 1500m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SJR: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
MR: Ny gren 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:03.31  2:09.48  3:16.17  4:23.01  16:45.51   
          5:29.76  6:36.67  7:43.82  8:51.10     
          9:58.46  11:05.92  12:13.40  13:21.82     
          14:30.59  15:38.76         
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:03.80  2:11.78  3:19.32  4:27.11  17:00.04   
          5:34.57  6:42.87  7:51.82  8:59.61     
          10:08.01  11:15.90  12:24.44  13:33.01     
          14:42.35  15:52.45         
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:04.97  2:13.39  3:21.69  4:30.50  17:05.34   
          5:38.90  6:47.41  7:56.27  9:04.72     
          10:13.03  11:21.50  12:29.88  13:38.79     
          14:48.17  15:57.41         
Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    1:04.34  2:12.51  3:20.04  4:28.01  17:12.13   
          5:36.35  6:45.02  7:54.37  9:03.65     
          10:13.34  11:22.64  12:32.39  13:42.21     
          14:52.50  16:02.97         
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:04.97  2:13.62  3:22.38  4:31.57  17:20.24   
          5:41.94  6:51.58  8:01.13  9:11.06     
          10:20.57  11:30.64  12:40.40  13:50.51     
          15:00.41  16:10.54         
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.41  2:14.36  3:23.27  4:32.52  17:23.84   
          5:42.27  6:51.80  8:02.01  9:12.11     
          10:22.07  11:32.31  12:42.67  13:53.17     
          15:03.54  16:14.49         
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:05.68  2:15.73  3:25.99  4:36.71  17:43.41   
          5:47.97  6:59.38  8:11.27  9:23.18     
          10:35.14  11:47.03  12:59.11  14:11.22     
          15:22.93  16:33.88         
Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.30  2:18.43  3:29.84  4:41.51  17:45.27   
          5:53.45  7:05.38  8:17.16  9:29.24     
          10:41.20  11:52.67  13:03.42  14:13.77     
          15:24.50  16:35.29         
Sofia Heimsten  1997  Simklubben Sydsim    1:06.47  2:18.43  3:30.21  4:41.88  17:55.46   
          5:53.45  7:05.25  8:17.07  9:28.36     
          10:40.35  11:53.02  13:05.00  14:18.56     
          15:31.22  16:44.42         
10  Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.33  2:15.99  3:26.33  4:36.92  18:04.23   
          5:48.16  6:59.76  8:11.76  9:23.83     
          10:36.14  11:49.33  13:02.85  14:17.53     
          15:32.20  16:48.29         
                     
 
Gren 36, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SJR: Christoffer Wallin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
MR: Tero Välimaa (1978) 1:55.11 2004-03-11 
EM-kval: 1:57.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.97  56.48  1:27.15    2:00.59   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.43  58.29  1:30.31    2:02.29   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.01  57.70  1:30.24    2:03.42   
Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    27.46  58.35  1:30.78    2:03.48   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.38  1:00.03  1:32.32    2:04.34  Deltar ej i final 
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.37  1:00.35  1:32.77    2:05.12   
Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    28.38  59.78  1:32.07    2:05.64   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    28.55  59.94  1:32.26    2:06.46   
Joel Knutsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.47  1:00.48  1:33.68    2:07.01   
10  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.16  1:00.46  1:33.60    2:07.72   
11  Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.36  1:00.83  1:33.92    2:07.90   
12  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    28.79  1:01.07  1:34.69    2:09.49   
13  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    28.78  1:01.17  1:35.16    2:09.86   
14  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.96  1:01.68  1:35.52    2:10.54   
15  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    29.62  1:02.77  1:36.10    2:10.83   
16  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.69  1:01.40  1:35.62    2:10.95   
17  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.75  1:01.37  1:35.39    2:11.09   
18  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.22  1:01.96  1:36.32    2:11.47   
19  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    28.01  1:00.10  1:34.30    2:11.57   
20  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    28.15  1:01.36  1:36.21    2:12.97   
21  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.77  1:01.62  1:36.76    2:13.71   
                     
 
Gren 37, 200m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.26 2013-08-07 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
MR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
EM-kval: 1:59.50 FN: Sarah Sjöström & Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    26.73  55.73  1:24.79    1:53.76   
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    27.11  56.43  1:26.28    1:56.22  Deltar ej i final 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    27.04  56.42  1:26.61    1:57.04   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    27.94  57.91  1:29.04    2:00.32   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    28.79  59.43  1:30.56    2:01.39   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.09  58.27  1:29.96    2:02.26   
Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    29.00  59.67  1:31.10    2:02.30   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    28.63  1:00.00  1:31.72    2:02.83   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    29.30  1:00.69  1:32.29    2:03.14   
10  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    28.84  1:00.14  1:31.78    2:03.38   
11  Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.39  1:00.75  1:32.56    2:03.83   
12  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.53  1:00.75  1:32.64    2:03.92   
13  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.10  59.93  1:31.88    2:04.30   
14  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.96  1:00.30  1:32.13    2:04.36  Deltar ej i final 
15  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.88  1:01.75  1:33.18    2:04.68   
16  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    28.05  58.70  1:31.25    2:04.70   
17  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.18  1:01.83  1:34.11    2:05.61   
18  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.66  1:01.48  1:34.06    2:06.60   
19  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    28.92  1:00.57  1:33.36    2:06.75   
20  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.87  1:00.50  1:33.51    2:07.09   
21  Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.83  1:01.81  1:34.51    2:07.11   
22  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    29.30  1:01.67  1:34.79    2:07.32   
23  Hanna Cronqvist  1996  Trelleborg Sim    29.58  1:01.64  1:34.66    2:07.42   
24  Agnes Idoffsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    29.97  1:01.86  1:35.00    2:07.72   
25  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    30.20  1:02.48  1:35.13    2:07.96   
26  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    29.24  1:01.38  1:34.92    2:08.47   
27  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    29.36  1:01.46  1:34.83    2:08.52   
28  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.05  1:02.18  1:35.69    2:09.92   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton            DNS   
                     
 
Gren 38, 50m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SJR: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
MR: Petter Stymne (1983) 21.34 2009-11-26 
EM-kval: 22.25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            22.48   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.03   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen            23.05   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.15   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34            23.22  Deltar ej i final 
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.26   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            23.37   
Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.56   
Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF            23.65   
10  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap            23.68   
11  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            23.76   
12  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            23.77   
13  Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap            23.83   
14  Axel Wangel  1994  Turebergs Simklubb            23.85   
15  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap            23.89   
16  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim            23.90   
17  Benjamin Lindberg  1995  Skellefte Simsällskap 34            23.91   
18  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            23.94   
19  Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            23.97   
19  Erik Johansson  1994  Nässjö SLS            23.97   
21  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            23.98   
22  Adam Karlsson  1994  Spårvägens Simförening            23.99   
23  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            24.00   
24  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            24.13   
25  Julius Hjelm  1994  Malmö Kappsimningsklubb            24.14   
26  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            24.22   
27  Joachim Olsson  1995  Ystads Simsällskap            24.23   
28  Andreas Myhrberg  1993  S71            24.40   
                     
 
Gren 39, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: Forever 
SR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 
SJR: Una Finnman (1991) 30.88 2009-11-27 
MR: Rebecca Ejdervik (1987) 29.95 2012-11-23 
EM-kval: 31.85 FN: Rebecca Ejdervik & Jennie Johansson 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jessica Billquist  1996  Spårvägens Simförening            31.35   
Jessica Eriksson  1993  Södertörns Simsällskap            31.44   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.51   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            32.16   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap            32.41   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            32.50   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.52   
Lina Westerlund  1995  Upsala Simsällskap            32.54   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            32.63   
10  Linnea Lindberg  1996  Simklubben Neptun            32.70   
11  Mari Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            32.83   
12  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.92   
13  Elin Mårtensson  1993  Sjöbo Simsällskap            33.01   
14  Johanna Niklasson  1996  Uddevalla Sim            33.07   
15  Lina Rosvall  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.10   
15  Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            33.10   
17  Vendela Norrman  1995  Tyresö Simsällskap            33.13   
18  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            33.18   
19  Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap            33.25   
19  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.25   
21  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            33.38   
22  Jenny Christensson  1996  Simsällskapet Iden            33.41   
22  Tilda Lindgren  1997  Kalmar Simsällskap            33.41   
24  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton            33.64   
25  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton            33.69   
26  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            33.95   
27  Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            34.37   
28  Nellie Ternblad  1995  Simklubben Lödde            34.61   
29  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap            36.59   
                     
 
Gren 40, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Freker 
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
SJR: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 
MR: Simon Sjödin (1986) 51.41 2009-11-28 
EM-kval: 53.37 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Pettersson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.90        53.55   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.10        54.88   
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    26.74        54.92   
Fabian Bergman  1994  Saltsjöbadens Idrottsförening    26.48        55.05   
Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    27.53        56.36   
Anton Mikaelsson  1993  Skellefte Simsällskap 34    27.34        56.61  Deltar ej i final 
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    27.61        56.68   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    27.78        56.93   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.67        56.97   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.11        57.14   
11  Petter Fredriksson  1997  Simklubben Hajen    27.83        57.66   
12  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.10        58.23   
13  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    28.04        58.35   
14  Emil Möller  1994  Helsingborgs Simsällskap    28.79        58.54   
15  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    28.31        58.71   
16  Jonas Andersson  1996  Simklubben Sydsim    28.69        58.96   
17  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.39        59.05   
18  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.23        59.06   
19  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    28.82        59.21   
20  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    28.64        59.25   
21  Alexander Lienau-Petersson  1993  Ystads Simsällskap    28.60        59.30   
22  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    28.93        59.43   
23  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    28.77        59.44   
24  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    29.05        59.80   
25  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.95        1:00.02   
26  Andreas Myhrberg  1993  S71    29.43        1:00.53   
27  Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    29.80        1:01.45   
                     
 
Gren 41, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: TYR 
SR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
SJR: Therese Svendsen (1989) 2:06.65 2009-12-13 
MR: Sandra Hafström (1991) 2:07.22 2010-12-04 
EM-kval: 2:10.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.35  1:04.82  1:39.08    2:13.38   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    31.57  1:05.39  1:39.25    2:13.81   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    31.75  1:05.18  1:39.78    2:14.80   
Linnéa Olsson  1994  Simklubben Triton    31.59  1:05.89  1:41.30    2:15.80   
Emelie Bäck  1996  Väsby Simsällskap    31.87  1:05.88  1:41.08    2:16.02   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.70  1:05.85  1:41.13    2:16.42   
Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    32.42  1:07.05  1:41.97    2:16.84   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    32.78  1:06.85  1:42.09    2:17.66   
Johanna Fransson  1994  Linköpings Allmänna SS    32.72  1:07.46  1:43.28    2:18.78   
10  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    33.15  1:08.49  1:43.47    2:18.92   
11  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.13  1:07.10  1:43.08    2:19.79   
12  Nike Kruners  1996  Varberg Sim    32.82  1:07.79  1:43.92    2:20.64   
13  Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    31.96  1:07.33  1:43.99    2:20.81   
14  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    33.59  1:09.55  1:46.05    2:21.19   
15  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    33.50  1:09.51  1:46.25    2:21.97   
16  Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    33.27  1:09.17  1:46.07    2:22.25   
17  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    32.84  1:08.96  1:45.90    2:22.52   
18  Amanda Granborg  1999  Malmö Kappsimningsklubb    33.22  1:09.35  1:46.17    2:23.38   
19  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    33.73  1:09.96  1:47.06    2:23.43   
20  Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    31.97  1:08.06  1:46.21    2:23.52   
21  Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    33.21  1:08.86  1:46.10    2:23.60   
22  Dinah Jönsson  1998  Ystads Simsällskap    31.65  1:07.15  1:45.28    2:24.85   
23  Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    33.56  1:10.55  1:48.14    2:25.77   
                     
 
Gren 42, 4X100m Frisim Herrar Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: olander 
SR: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 
SJR: Uddevalla Sim 3:17.95 2009-11-26 
MR: SK Neptun 3:09.53 2009-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköpings SS Lag 1  1993  Jönköpings Simsällskap            3:18.37   
  Anton Andersson  1993      24.37  50.57      50.57   
  Emil Gustavsson  1995      23.54  48.91      1:39.48   
  Axel Pettersson  1995      23.08  48.76      2:28.24   
  Daniel Forndal  1997      23.75  50.13      3:18.37   
                     
Skellefteå SS  1993  Skellefte Simsällskap 34            3:23.99   
  Benjamin Lindberg  1995      24.86  52.17      52.17   
  Anton Mikaelsson  1993      23.68  50.50      1:42.67   
  Filip Svedberg  1997      24.32  51.96      2:34.63   
  Oskar Mikaelsson  1995      23.36  49.36      3:23.99   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:24.05   
  Isak Eliasson  1996      24.21  50.10      50.10   
  Filip Holmqvist  1994      23.85  50.63      1:40.73   
  Joachim Bratt  1995      24.58  51.96      2:32.69   
  Patrik Löfgren  1996      24.30  51.36      3:24.05   
                     
Stockholmspolisens SIF  1993  Stockholmspolisens Sim IF            3:24.60   
  Joakim Q Hammarlind  1993      25.03  51.32      51.32   
  Jesper Björk  1993      23.83  50.39      1:41.71   
  Joel Falk Hansson  1994      24.52  53.21      2:34.92   
  Martin Nilsson  1993      23.98  49.68      3:24.60   
                     
Kungsbacka SS  1996  Kungsbacka Simsällskap            3:25.03   
  Erik Persson  1994      24.81  51.65      51.65   
  Gustav Eriksson  1994      23.36  49.88      1:41.53   
  Oskar Johansson  1993      25.13  52.67      2:34.20   
  Viktor Hörndahl  1995      23.69  50.83      3:25.03   
                     
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            3:25.44   
  Efrem Ghirmai  1996      25.07  52.24      52.24   
  Fabian Steen  1996      24.15  51.52      1:43.76   
  Viktor Kertes  1996      24.04  50.87      2:34.63   
  Enzo Schön  1996      23.95  50.81      3:25.44   
                     
SK Laxen  1993  Simklubben Laxen            3:28.86   
  Mikael Blum  1995      25.20  53.09      53.09   
  Joakim Hvalgren  1993      24.04  50.30      1:43.39   
  Teodor Widerberg  1998      25.30  54.10      2:37.49   
  John Olsson  1995      24.46  51.37      3:28.86   
                     
Helsingborgs S Lag 2  1993  Helsingborgs Simsällskap            3:29.66   
  Fredrik Olofsson  1994      25.17  53.24      53.24   
  Emil Möller  1994      24.36  51.55      1:44.79   
  Max Troell  1995      24.46  51.58      2:36.37   
  Pontus Wallin  1996      25.32  53.29      3:29.66   
                     
Norrköping KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:29.90   
  Marcus Forsgren  1996      24.92  51.60      51.60   
  Hugo Rydberg  1998      24.78  51.71      1:43.31   
  Alexander Frost  1997      24.62  52.84      2:36.15   
  Henrik Podéus  1995      25.83  53.75      3:29.90   
                     
10  Södertörns SS  1996  Södertörns Simsällskap            3:30.09   
  Joel Huth  1996      24.93  52.04      52.04   
  David Lind  1994      24.80  52.24      1:44.28   
  Marcus Stridfäldt  1995      25.09  52.22      2:36.50   
  Denis Marijanovic  1996      25.69  53.59      3:30.09   
                     
11  Väsby SS  1993  Väsby Simsällskap            3:30.72   
  Markus Fürst  1996      24.88  52.01      52.01   
  Alexander Ozerov  1996      25.19  52.85      1:44.86   
  Samuel Törnqvist  1997      25.47  53.94      2:38.80   
  Carl Norlander  1997      24.88  51.92      3:30.72   
                     
12  Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            3:32.21   
  Shervin Ghahestani  1997      25.50  53.34      53.34   
  Oskar Ericsson  1997      25.34  52.87      1:46.21   
  Ludvig Strand  1994      24.23  52.83      2:39.04   
  Filip Hedman  1998      25.44  53.17      3:32.21   
                     
13  Jönköpings SS Lag 2  1993  Jönköpings Simsällskap            3:34.04   
  Filip Grimberg  1998      25.64  52.66      52.66   
  Victor Johansson  1998      25.43  53.28      1:45.94   
  Kevin Thorvaldsson  1995      24.89  53.44      2:39.38   
  Henry Kerman  1997      25.81  54.66      3:34.04   
                     
14  Spårvägens SF Lag 2  1994  Spårvägens Simförening            3:34.24   
  Adam Karlsson  1994      24.88  52.85      52.85   
  Gustav Thorstrand  1994      24.79  52.76      1:45.61   
  Mattias Freiholtz  1996      25.63  54.63      2:40.24   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      25.79  54.00      3:34.24   
                     
15  Malmö KK  1997  Malmö Kappsimningsklubb            3:37.72   
  Marcus Andersson Arvidsson  1996      25.97  55.09      55.09   
  Eric Hinderup  1998      24.91  51.61      1:46.70   
  Julius Hjelm  1994      25.07  53.38      2:40.08   
  Filip Bivesand  1997      28.03  57.64      3:37.72   
                     
                     
 
Gren 44, 4X50m Medley Damer Jr, Finaler, Junior 
Sponsor: Patrix 
SR: Täby Sim 1:48.11 2008-11-29 
SJR: Södertörns SS 1:51.74 2012-11-24 
MR: Täby Sim 1:48.11 2008-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Helsingborgs S Lag 1  1993  Helsingborgs Simsällskap            1:53.76   
  Lina Rosvall  1997      30.78        30.78   
  Sophie Hansson  1998      31.18        1:01.96   
  Louise Hansson  1996      25.95        1:27.91   
  Sofie Sjöberg  1994      25.85        1:53.76   
                     
Södertörns SS  1995  Södertörns Simsällskap            1:54.03   
  Sara Hägglund-Björklund  1995      30.97        30.97   
  Jessica Eriksson  1993      31.16        1:02.13   
  Sarah Sjöström  1993      25.08        1:27.21   
  Vilma Unnermark  1997      26.82        1:54.03   
                     
Jönköpings SS Lag 1  1994  Jönköpings Simsällskap            1:55.13   
  Johanna Pettersson  1996      29.96        29.96   
  Alma Thormalm  1996      32.12        1:02.08   
  Maria Galic  1995      27.85        1:29.93   
  Erika Carlén  1994      25.20        1:55.13   
                     
Linköpings ASS  1993  Linköpings Allmänna SS            1:56.53   
  Madelene Andersson  1995      29.60        29.60   
  Vilma Ekström  1994      31.70        1:01.30   
  Johanna Fransson  1994      28.46        1:29.76   
  Linnea Magnusson  1996      26.77        1:56.53   
                     
SK Neptun  1993  Simklubben Neptun            1:57.06   
  Jessica Eriksson  1995      28.84        28.84   
  Linnea Lindberg  1996      32.79        1:01.63   
  Rebecca Mattsson  1995      27.71        1:29.34   
  Christine Ekman  1994      27.72        1:57.06   
                     
Norrköpings KK  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:57.17   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      29.79        29.79   
  Sara Wallberg  1999      32.81        1:02.60   
  Elin Podéus  1997      28.00        1:30.60   
  Michelle Franzén  1993      26.57        1:57.17   
                     
Väsby SS Lag 1  1993  Väsby Simsällskap            1:57.18   
  Felicia Hedman  1995      30.22        30.22   
  Emma Wahlund  1998      34.22        1:04.44   
  Josefin Lindkvist  1993      26.85        1:31.29   
  Jaqueline Hippi  1996      25.89        1:57.18   
                     
SK Triton Lag 1  1993  Simklubben Triton            1:57.59   
  Linnéa Olsson  1994      29.28        29.28   
  Moa Ståhl  1995      33.10        1:02.38   
  Fanny Andersson  1997      29.07        1:31.45   
  Alba Forés  1998      26.14        1:57.59   
                     
Spårvägens SF  1995  Spårvägens Simförening            1:58.02   
  Malin Wallén  1997      31.85        31.85   
  Jessica Billquist  1996      30.45        1:02.30   
  Ida Edin  1996      29.23        1:31.53   
  Helin Rahim  1995      26.49        1:58.02   
                     
10  Göteborg S  1995  Göteborg Sim            1:58.19   
  Linnéa Bielicz  1994      29.91        29.91   
  Viktoria Reinhold  1996      33.04        1:02.95   
  Inez Kristensson  1997      29.03        1:31.98   
  Sara Linné  1997      26.21        1:58.19   
                     
11  Täby Sim Lag 1  1993  Täby Sim            1:58.53   
  Michelle Coleman  1993      27.87        27.87   
  Pauline Korssell  1997      34.43        1:02.30   
  Alexandra Uusaro  1995      29.25        1:31.55   
  Elsa Ericsson  1995      26.98        1:58.53   
                     
12  Skövde SS  1993  Skövde Simsällskap            1:58.61   
  Emelie Stenhammar  1993      29.84        29.84   
  Céline Bertrand  1995      32.47        1:02.31   
  Caroline Adolfsson  1993      29.85        1:32.16   
  Louise Hjalmarsson  1997      26.45        1:58.61   
                     
13  Mölndals ASS Lag 1  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:59.87   
  Malin Westman  1995      31.45        31.45   
  Emma Westman  1993      33.25        1:04.70   
  Ulrika Holm  1996      28.32        1:33.02   
  Sofia Lindholm  1993      26.85        1:59.87   
                     
14  Kalmar SS  1997  Kalmar Simsällskap            2:00.22   
  Josefin Lewton  1997      30.02        30.02   
  Tilda Lindgren  1997      32.72        1:02.74   
  Miranda Arvidsson  1998      29.56        1:32.30   
  Linnea Wranå  1998      27.92        2:00.22   
                     
15  Väsby SS Lag 2  1993  Väsby Simsällskap            2:00.23   
  Emelie Bäck  1996      31.09        31.09   
  Emelie Åkerström  1995      33.37        1:04.46   
  Emma Sjösten  1996      29.51        1:33.97   
  Tove Sparrman  1996      26.26        2:00.23   
                     
16  Varberg S  1995  Varberg Sim            2:01.89   
  Nike Kruners  1996      30.89        30.89   
  Linnea Dunberg  2000      35.20        1:06.09   
  Mathilda Gärdesmed  1994      28.61        1:34.70   
  Elin Palmqvist  1995      27.19        2:01.89   
                     
17  SS Iden  1993  Simsällskapet Iden            2:01.91   
  Linnéa Månsson  1996      30.62        30.62   
  Jenny Christensson  1996      33.51        1:04.13   
  Amanda Hörberg-Zdanowski  1996      30.35        1:34.48   
  Cecilia Boman  1996      27.43        2:01.91   
                     
18  S02  1993  Simklubben S 02            2:02.03   
  Tilde Lundmark  1995      32.84        32.84   
  Lina Berg  1996      33.17        1:06.01   
  Johanna Andersson  1996      29.84        1:35.85   
  Christin Heina  1996      26.18        2:02.03   
                     
19  Sundsvalls SS  1993  Sundsvalls Simsällskap            2:02.35   
  Maja Bollbring  1999      32.42        32.42   
  Ulrica Sandgren  1994      32.63        1:05.05   
  Frida Hedlund  1999      30.34        1:35.39   
  Lina Bergqvist  1998      26.96        2:02.35   
                     
20  SK Triton Lag 2  1993  Simklubben Triton            2:02.97   
  Ida Borg  1997      31.33        31.33   
  Lina Wingren  1996      32.86        1:04.19   
  Marie Hanson  1997      29.83        1:34.02   
  Ellen Olsson  1995      28.95        2:02.97   
                     
21  Sjöbo SS  1993  Sjöbo Simsällskap            2:04.20   
  Erica Sjöholm  1997      31.76        31.76   
  Elin Mårtensson  1993      32.28        1:04.04   
  Augusta Andersson  1997      31.36        1:35.40   
  Lina Sjöholm  2000      28.80        2:04.20   
                     
                     
 
Gren 46, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
SJR: Anders Holmertz (1968) 15:06.96 1984-04-01 
MR: Stefan Persson (1967) 14:59.47 1987-04-12 
EM-kval: 15:24,45 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    56.68  1:56.18  2:56.41  3:57.38  15:23.86   
          4:58.54  5:59.88  7:01.76  8:03.84     
          9:07.42  10:10.70  11:14.56  12:18.55     
          13:21.92  14:25.86         
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.26  2:01.09  3:03.55  4:06.28  15:38.60   
          5:08.75  6:11.73  7:15.10  8:17.95     
          9:20.88  10:24.15  11:26.82  12:29.91     
          13:33.22  14:36.04         
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    59.82  2:03.29  3:40.10  5:16.40  15:52.28   
          6:20.27  7:23.60  8:27.24  9:30.99     
          10:34.38  11:38.03  12:41.78  13:45.43     
          14:49.33  15:52.28         
Simon Wanna  1996  Uddevalla Sim    59.42  2:03.00  3:06.95  4:11.51  15:53.99   
          5:15.77  6:19.64  7:23.20  8:27.25     
          9:30.98  10:34.90  11:39.22  12:43.16     
          13:48.26  14:53.55         
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    59.23  2:03.00  3:07.12  4:11.61  15:54.65   
          5:16.24  6:20.20  7:24.07  8:27.41     
          9:31.51  10:35.57  11:39.72  12:43.90     
          13:48.73  14:54.08         
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    59.15  2:02.81  3:06.63  4:11.11  15:55.63   
          5:15.43  6:20.03  7:24.20  8:28.40     
          9:32.81  10:37.45  11:41.97  12:46.84     
          13:51.31  14:55.37         
Marcus Kindberg  1993  Simklubben Ran    1:00.67  2:05.24  3:09.85  4:14.19  16:00.19   
          5:18.55  6:23.26  7:27.70  8:32.24     
          9:36.52  10:40.91  11:45.00  12:49.14     
          13:53.76  14:58.20         
Simon Plato  1993  Helsingborgs Simsällskap    1:01.39  2:05.61  3:09.66  4:14.15  16:06.42   
          5:19.21  6:23.62  7:27.44  8:31.25     
          9:35.84  10:40.86  11:45.97  12:51.31     
          13:56.89  15:02.17         
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    1:01.47  2:05.62  3:10.23  4:15.35  16:13.14   
          5:19.41  6:24.59  7:30.58  8:36.67     
          9:41.51  10:46.69  11:51.56  12:57.58     
          14:03.20  15:09.05         
10  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:00.56  2:04.56  3:09.16  4:14.03  16:18.06   
          5:19.01  6:24.05  7:29.82  8:35.96     
          9:41.90  10:47.75  11:54.09  13:00.80     
          14:07.73  15:15.02         
11  Anton Faberling  1994  Helsingborgs Simsällskap    1:00.96  2:04.98  3:09.53  4:14.32  16:18.23   
          5:19.46  6:24.39  7:29.77  8:35.56     
          9:41.34  10:47.31  11:54.06  13:00.71     
          14:07.61  15:14.78         
12  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.75  2:07.04  3:12.60  4:17.85  16:21.96   
          5:23.79  6:29.41  7:35.85  8:41.91     
          9:47.39  10:53.61  11:59.70  13:05.83     
          14:11.83  15:17.57         
13  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.40  2:10.51  3:18.11  4:25.22  16:31.24   
          5:31.93  6:37.96  7:43.94  8:50.39     
          9:55.70  11:01.37  12:06.55  13:12.62     
          14:19.20  15:25.63         
14  Filip Bivesand  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.82  2:11.37  3:18.69  4:25.58  16:33.29   
          5:32.66  6:39.42  7:45.90  8:51.91     
          9:57.57  11:02.80  12:08.96  13:15.50     
          14:22.94  15:30.04         
15  Johan Christiansson  1996  Ystads Simsällskap    1:02.33  2:07.86  3:13.61  4:19.73  16:39.16   
          5:26.60  6:33.46  7:40.83  8:48.41     
          9:56.40  11:03.19  12:10.69  13:18.35     
          14:26.43  15:34.66         
16  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:03.13  2:09.53  3:16.08  4:22.65  16:44.78   
          5:28.57  6:34.77  7:41.27  8:48.17     
          9:55.57  11:03.30  12:11.60  13:20.73     
          14:29.37  15:37.80         
17  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    1:02.15  2:08.23  3:14.82  4:22.47  16:45.51   
          5:30.06  6:37.83  7:45.55  8:54.35     
          10:02.38  11:10.55  12:18.90  13:26.82     
          14:35.11  15:42.97         
18  Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:01.52  2:08.32  3:14.60  4:22.38  16:45.64   
          5:30.62  6:38.35  7:45.59  8:54.52     
          10:02.70  11:10.92  12:19.36  13:27.49     
          14:35.54  15:42.83         
19  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:03.19  2:10.67  3:18.92  4:26.82  16:49.14   
          5:34.19  6:41.97  7:49.83  8:57.66     
          10:05.44  11:13.32  12:21.66  13:29.05     
          14:36.34  15:43.74         
20  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:01.76  2:08.05  3:15.20  4:23.11  16:53.58   
          5:31.17  6:39.47  7:48.64  8:56.63     
          10:04.76  11:12.51  12:20.63  13:28.54     
          14:37.76  15:47.27         
21  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.11  2:10.89  3:18.96  4:27.07  16:55.93   
          5:35.18  6:42.85  7:50.12  8:57.52     
          10:05.22  11:13.16  12:21.36  13:30.27     
          14:39.76  15:48.22         
22  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:00.63  2:05.99  3:12.51  4:19.16  17:00.07   
          5:26.59  6:34.15  7:41.96  8:50.42     
          9:58.97  11:08.33  12:18.64  13:29.65     
          14:40.05  15:50.27         
23  Johan Jönsson  1995  Simklubben Hajen    1:02.46  2:09.89  3:18.33  4:26.78  17:03.21   
          5:34.94  6:43.06  7:51.85  9:00.85     
          10:09.82  11:19.49  12:29.07  13:37.91     
          14:47.18  15:56.79         
24  Cebastian Christensen  1998  Trelleborg Sim    1:03.57  2:12.20  3:20.86  4:30.45  17:18.99   
          5:38.92  6:48.00  7:57.81  9:06.27     
          10:16.22  11:27.38  12:39.27  13:51.84     
          15:02.71  16:14.71         
                     
 
Gren 47, 100m Frisim Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: OLKA Sportresor 
SR: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 
SJR: Sarah Sjöström (1993) 51.93 2013-10-13 
MR: Sarah Sjöström (1993) 52.18 2011-11-26 
EM-kval: 55.21 FN: Sarah Sjöström & Michelle Coleman 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sarah Sjöström  1993  Södertörns Simsällskap    25.72        52.59   
Michelle Coleman  1993  Täby Sim    25.34        52.89   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.97        54.23   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    26.79        55.79   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    26.88        56.15   
Jessica Eriksson  1995  Simklubben Neptun    27.40        56.75  Deltar ej i final 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.26        56.77   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    27.24        56.90   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    27.69        57.30   
10  Wanda Dollmayer  1996  Simklubben Ran    27.24        57.45   
11  Alba Forés  1998  Simklubben Triton    27.92        57.70   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    27.69        57.86   
13  Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    27.85        58.00   
13  Sofie Sjöberg  1994  Helsingborgs Simsällskap    27.83        58.00   
15  Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    28.11        58.01   
16  Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    27.91        58.07   
17  Josefine Hippi  1994  Väsby Simsällskap    27.95        58.16   
17  Moa Ståhl  1995  Simklubben Triton    28.26        58.16   
19  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    27.88        58.36   
20  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    28.67        58.87   
21  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    28.68        59.38   
22  Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    28.53        59.63   
23  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    28.77        59.78   
                     
 
Gren 48, 100m Frisim Herrar, Finaler, Junior 
Sponsor: Länsförsäkringar 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SJR: Oscar Ekström (1994) 48.36 2012-11-24 
MR: Jonas Persson (1983) 46.75 2009-11-26 
EM-kval: 48.80 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    23.67        49.64   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    24.35        50.00   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    24.29        50.23   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.23        50.29   
Oskar Mikaelsson  1995  Skellefte Simsällskap 34    24.46        50.34  Deltar ej i final 
Martin Nilsson  1993  Stockholmspolisens Sim IF    24.50        50.56   
Joakim Hvalgren  1993  Simklubben Laxen    23.92        50.90   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    24.82        50.97   
Gustav Eriksson  1994  Kungsbacka Simsällskap    24.14        51.07   
10  Joakim Q Hammarlind  1993  Stockholmspolisens Sim IF    24.69        51.28   
11  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben Ena    24.58        51.34  Deltar ej i final 
12  Enzo Schön  1996  Helsingborgs Simsällskap    24.88        51.36  Deltar ej i final 
13  Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.07        51.67   
14  Viktor Kertes  1996  Helsingborgs Simsällskap    25.02        51.75   
15  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    24.66        51.89   
16  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.14        52.07   
17  Filip Holmqvist  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.74        52.18   
18  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    25.07        52.27   
19  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    25.12        52.39   
19  Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    25.29        52.39   
21  Gustav Hökfelt  1994  Simklubben Neptun    24.88        52.40   
22  Anton Arvidsson  1994  Uddevalla Sim    25.41        52.58   
23  Andreas Myhrberg  1993  S71    25.23        52.78   
24  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.59        52.80   
25  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.67        52.89   
26  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    25.58        53.07   
27  Johannes Skagius  1995  Sundsvalls Simsällskap    25.65        53.25   
28  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    25.58        53.42   
                     
 
Gren 49, 400m Medley Damer, Finaler, Junior 
Sponsor: HEAD 
SR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
SJR: Stina Gardell (1990) 4:31.70 2009-12-13 
MR: Sara Thydén (1989) 4:33.87 2009-11-28 
EM-kval: 4:45.44 FN: Stina Gardell 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:04.02  2:17.55  3:42.31    4:48.68   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:06.17  2:21.94  3:49.16    4:54.79   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.68  2:25.00  3:50.39    4:55.36   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.00  2:23.05  3:49.59    4:56.93   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:07.90  2:24.22  3:51.35    4:58.11   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:09.00  2:28.38  3:50.20    4:59.30   
Sara Hägglund-Björklund  1995  Södertörns Simsällskap    1:10.34  2:23.96  3:51.93    5:02.47   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    1:09.91  2:26.08  3:55.45    5:03.29   
Erica Sjöholm  1997  Sjöbo Simsällskap    1:08.99  2:24.08  3:55.40    5:03.65   
10  Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    1:09.84  2:23.24  3:53.23    5:03.85   
11  Rebecca Håkansson  1996  Vellinge-Näsets Simklubb    1:10.67  2:27.63  3:55.73    5:04.33   
12  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    1:10.79  2:26.71  3:54.36    5:04.47