Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Wadköpingsdoppet 2013    Utskriftsdatum  22 september 2013   
  Tävlingsort  Örebro    Utskriftstid  22:29   
  Arrangör  Örebro Simallians         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 1, 100m Frisim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Robin Andréasson (1988) 49.92 2010-09-25 
15 - 16 år: Isak Eliasson (1996) 53.20 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.33        50.26   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    23.66        50.41   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    24.58        51.35   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.41        52.17   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.66        52.20   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    26.15        53.78   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.97        53.93   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb    26.11        54.35   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    26.72        54.37   
10  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    26.09        54.62   
11  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.37        55.05   
12  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    26.65        55.11   
13  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    26.48        55.18   
14  André Gradin  1994  Örebro Simallians    26.22        55.89   
15  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    26.66        56.29   
16  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    27.12        56.34   
17  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    26.82        56.48   
18  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    26.85        56.74   
19  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    27.53        57.08   
20  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    26.81        57.43   
21  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    26.77        57.47   
22  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    27.23        57.62   
23  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    27.78        57.84   
24  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.89        57.90   
                     
 
Gren 1, 100m Frisim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Robin Andréasson (1988) 49.92 2010-09-25 
15 - 16 år: Isak Eliasson (1996) 53.20 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.92        53.46   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    26.44        55.61   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    26.54        55.62   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.58        56.02   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    26.54        56.60   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    28.06        57.56   
Robin Sandgren  1997  Varberg Sim    27.88        57.56   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    28.06        57.70   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.97        57.78   
10  Anton Schough  1998  Örebro Simallians    27.94        58.11   
11  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    28.27        58.21   
12  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    27.82        58.22   
13  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    27.67        58.26   
14  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.77        58.30   
15  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.08        59.05   
16  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    28.71        59.18   
17  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.24        59.59   
18  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    28.55        59.76   
19  Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    28.50        1:00.37   
20  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    28.68        1:00.40   
21  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    28.41        1:00.70   
22  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    29.35        1:00.79   
23  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.78        1:00.80   
24  Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    29.76        1:01.35   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Alma Thormalm (1996) 59.36 2010-09-25 
12 år och yngre: Alfhild Kristensson (1999) 1:03.98 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    29.22        1:00.18   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    29.60        1:00.98   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    29.38        1:01.11   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    29.75        1:02.11   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    30.37        1:02.76   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.14        1:02.99   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    31.19        1:03.30   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    31.11        1:03.42   
Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb    30.86        1:03.82   
10  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    30.92        1:04.29   
11  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    31.39        1:04.74   
12  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    31.86        1:05.40   
13  Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    31.30        1:05.49   
14  Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    31.44        1:05.76   
15  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    31.81        1:05.86   
16  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.60        1:06.19   
17  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    31.14        1:06.20   
18  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    32.08        1:06.31   
19  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.86        1:06.77   
20  Matilda Pettersson  1999  Varberg Sim    32.33        1:07.05   
21  Maja Westerlund  1999  Göteborg Sim    31.93        1:07.32   
22  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    32.89        1:07.66   
23  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    33.17        1:10.27   
24  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    34.03        1:12.42   
                     
 
Gren 2, 100m Frisim C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Alma Thormalm (1996) 59.36 2010-09-25 
12 år och yngre: Alfhild Kristensson (1999) 1:03.98 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.49        1:03.15  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.30        1:04.08   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.40        1:04.31   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.47        1:05.57   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    32.37        1:07.64   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    33.01        1:08.12   
Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    32.66        1:08.64   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    33.19        1:09.32   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    32.84        1:09.90   
10  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    32.95        1:10.14   
11  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    33.28        1:10.37   
12  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    33.14        1:10.86   
13  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    34.73        1:12.03   
14  Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    33.75        1:12.26   
15  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians    33.76        1:13.32   
16  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    34.05        1:13.35   
17  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb    34.26        1:13.50   
18  Elin Karlsson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    36.14        1:15.77   
19  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    35.74        1:16.32   
20  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    36.80        1:17.48   
21  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    36.79        1:18.07   
22  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    37.10        1:19.33   
23  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    37.14        1:20.14   
24  Lovisa Gustafsson  2002  Örebro Simallians    40.69        1:35.61   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Nadja Salomonsson (1992) 2:02.53 2012-09-22 
15 - 16 år: Frida Berggren (1994) 2:06.36 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.35  1:00.84  1:33.21    2:05.91   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    29.67  1:01.34  1:33.49    2:05.97   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.11  1:02.05  1:34.21    2:06.33   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.90  1:01.91  1:34.34    2:06.37   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.28  1:02.78  1:34.99    2:06.75   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    30.13  1:02.30  1:34.45    2:06.94   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    30.16  1:02.56  1:34.84    2:07.04   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.06  1:03.01  1:35.83    2:08.08   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    30.41  1:02.38  1:34.93    2:08.18   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.46  1:03.19  1:36.67    2:10.04   
11  Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    30.06  1:02.98  1:35.97    2:10.06   
12  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.87  1:02.43  1:36.58    2:10.61   
13  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    30.81  1:03.49  1:37.22    2:11.30   
14  Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    30.32  1:03.69  1:37.59    2:11.55   
15  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    30.80  1:04.74  1:38.98    2:12.38   
16  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.96  1:02.30  1:37.09    2:13.38   
17  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    31.04  1:04.91  1:39.88    2:15.39   
18  Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.23  1:06.00  1:41.64    2:16.42   
19  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    31.96  1:06.76  1:42.51    2:18.05   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Nadja Salomonsson (1992) 2:02.53 2012-09-22 
15 - 16 år: Frida Berggren (1994) 2:06.36 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    28.91  1:00.12  1:32.62    2:04.70  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    29.51  1:01.51  1:33.20    2:04.79   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.27  1:03.03  1:36.42    2:09.43   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    30.35  1:03.04  1:36.22    2:09.55   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.88  1:03.89  1:37.57    2:11.06   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    30.86  1:04.82  1:38.99    2:12.36   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    31.10  1:04.63  1:39.54    2:13.47   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.21  1:05.06  1:39.52    2:13.76   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.22  1:05.20  1:39.56    2:14.28   
10  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.63  1:05.75  1:40.81    2:16.04   
11  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    31.80  1:06.01  1:41.13    2:16.16   
12  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    32.31  1:07.66  1:44.05    2:20.61   
13  Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb    31.60  1:07.10  1:43.81    2:20.82   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 2:16.92 2012-09-22 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 2:02.70 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    32.03  1:07.85  1:45.39    2:20.58   
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    34.48  1:13.07  1:54.20    2:32.12   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    33.54  1:12.43  1:52.54    2:32.42   
Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    37.88  1:20.20  2:04.32    2:48.21   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    38.51  1:22.73  2:08.76    2:51.00   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    40.03  1:26.98  2:14.80    2:59.48   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 2:16.92 2012-09-22 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 2:02.70 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.90  1:00.65  1:33.60    2:05.71   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    29.54  1:02.65  1:37.03    2:10.14   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    29.56  1:02.74  1:37.89    2:11.58   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    29.60  1:03.47  1:37.81    2:12.02   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    30.42  1:04.34  1:38.96    2:12.86   
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    29.63  1:03.67  1:38.87    2:13.08   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    29.78  1:02.32  1:37.99    2:13.29   
David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    30.74  1:04.95  1:39.42    2:13.35   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.94  1:04.99  1:40.28    2:15.31   
10  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.07  1:05.91  1:41.58    2:15.53   
11  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    31.20  1:06.08  1:41.72    2:16.37   
12  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb    31.20  1:05.65  1:41.15    2:16.46   
13  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    31.80  1:06.77  1:42.46    2:16.49   
14  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.26  1:05.79  1:41.72    2:16.95   
15  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.54  1:05.55  1:42.00    2:17.33   
16  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.54  1:06.50  1:42.60    2:17.78   
17  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    31.23  1:07.50  1:45.58    2:20.79   
18  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    30.58  1:06.94  1:45.26    2:21.85   
19  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    31.84  1:07.93  1:45.48    2:22.30   
20  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    31.90  1:06.94  1:43.95    2:22.70   
21  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    33.26  1:10.77  1:49.07    2:26.10   
22  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    32.84  1:10.86  1:50.91    2:27.40   
23  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    31.81  1:09.81  1:50.04    2:28.32   
24  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    34.51  1:13.10  1:51.99    2:29.52   
25  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    33.74  1:12.50  1:51.16    2:30.85   
26  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    35.82  1:15.17  1:54.26    2:32.76   
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim A+BHerrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Andreas Fürst (1990) 29.32 2012-09-22 
15 - 16 år: Robert Lindblom (1995) 31.20 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg            31.25   
Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            31.51   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap            31.61   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.73   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            32.07   
Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening            32.19   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            32.75   
Jakob Sundén  1995  Varberg Sim            33.09   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            33.38   
10  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            33.65   
11  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            33.87   
12  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim            34.23   
13  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            34.58   
14  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians            34.95   
15  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            36.14   
16  Martin Sandberg  1996  Sala Simsällskap            40.89   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 5, 50m Bröstsim A+BHerrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Andreas Fürst (1990) 29.32 2012-09-22 
15 - 16 år: Robert Lindblom (1995) 31.20 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.03  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            32.88   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.31   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap            33.53   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.58   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap            33.62   
Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians            34.66   
Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.47   
Grigory Backman  1998  Örebro Simallians            36.90   
10  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS            36.99   
11  Nils Selin  1997  Göteborg Sim            37.29   
12  Nils König  1998  Örebro Simallians            37.73   
13  Arvid Levander  1998  Skuru Idrottsklubb            37.87   
14  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            37.95   
15  Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening            38.18   
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap            DNS   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Joline Höstman (1988) 1:08.21 2011-09-24 
15 - 16 år: Malin Westman (1995) 1:11.75 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.91        1:09.22   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.74        1:12.65   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.72        1:13.10   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    35.82        1:14.87   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.17        1:15.45   
Lina Berg  1996  Simklubben S 02    36.38        1:16.09   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    36.51        1:17.08   
Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening    36.14        1:17.27   
Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim    36.86        1:18.41   
10  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    39.03        1:22.73   
                     
 
Gren 6, 100m Bröstsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Joline Höstman (1988) 1:08.21 2011-09-24 
15 - 16 år: Malin Westman (1995) 1:11.75 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.61        1:14.81   
Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    35.94        1:16.98   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    37.33        1:18.73   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    38.12        1:19.80   
Sarah Reichhuber  1998  Skuru Idrottsklubb    38.93        1:24.30   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    40.80        1:25.06   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    40.77        1:26.39   
Elin Waara  1997  Karlskoga Simförening    41.83        1:27.92   
Nora Berglin  1998  Göteborg Sim    41.61        1:28.02   
10  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim    41.68        1:28.34   
11  Amanda Göthlin  1998  Örebro Simallians    41.87        1:28.74   
12  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    42.05        1:29.13   
13  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    42.07        1:30.63   
14  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    42.96        1:31.61   
15  Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening    44.06        1:34.71   
16  Elin Österberg  1997  Skuru Idrottsklubb    44.71        1:35.31   
17  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians    44.15        1:35.40   
18  Emmy Lam  1997  Katrineholms Simsällskap    48.86        1:42.34   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Teodor Widerberg (1998) 1:09.35 2012-09-22 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 1:20.02 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    34.64        1:12.50   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    34.56        1:12.52   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.16        1:13.02   
Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    34.79        1:13.47   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    37.16        1:18.06   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.24        1:18.23   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    37.66        1:19.36   
Erik Josefson  2000  Varberg Sim    37.63        1:19.59   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    37.65        1:19.80   
10  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    37.24        1:20.19   
11  Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS    39.07        1:22.75   
12  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    39.34        1:23.13   
13  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    38.95        1:23.65   
14  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    39.20        1:23.97   
15  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.17        1:24.46   
16  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    39.01        1:25.31   
17  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    38.70        1:25.82   
18  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    42.47        1:29.67   
19  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians    41.85        1:29.73   
20  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    42.71        1:30.62   
21  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    43.15        1:31.29   
22  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    44.38        1:33.73   
23  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    43.48        1:34.16   
24  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    44.40        1:34.64   
25  Oscar Linder  2000  Göteborg Sim    45.11        1:34.87   
26  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    48.18        1:39.93   
27  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians    54.81        1:58.85   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Teodor Widerberg (1998) 1:09.35 2012-09-22 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 1:20.02 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    34.60        1:14.28  0-12 Åldersgrupp Rekord 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    40.09        1:23.73   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    43.88        1:32.74   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    48.31        1:42.35   
Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    49.15        1:44.27   
Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap    52.18        1:51.92   
Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians    54.64        2:01.67   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 8, 400m Medley A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Linus Kanth (1991) 4:26.73 2012-09-22 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:34.30 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:01.98  2:10.29  3:24.49    4:24.83  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:01.03  2:09.16  3:25.32    4:30.57   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.53  2:15.63  3:35.84    4:40.55   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:06.97  2:20.67  3:41.86    4:45.28   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.61  2:20.63  3:46.77    4:50.32   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:07.91  2:26.70  3:48.22    4:57.54   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    1:13.92  2:30.81  3:51.78    5:00.31   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:08.80  2:26.61  3:53.04    5:00.51   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    1:08.46  2:25.63  3:51.74    5:02.10   
10  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    1:13.20  2:35.39  3:54.80    5:07.07   
                     
 
Gren 8, 400m Medley A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Linus Kanth (1991) 4:26.73 2012-09-22 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:34.30 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:06.15  2:18.83  3:39.91    4:44.27   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:08.70  2:20.14  3:40.42    4:45.53   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    1:05.18  2:22.87  3:48.15    4:52.18   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:06.22  2:20.42  3:46.76    4:52.52   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:10.56  2:32.46  3:57.65    5:09.72   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    1:14.77  2:35.07  4:12.82    5:26.83   
                     
 
Gren 9, 400m Medley C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Elin Podéus (1997) 5:02.45 2011-09-24 
12 år och yngre: Anna Hassler (1998) 6:04.63 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.00  2:32.94  4:05.31    5:19.72   
Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    1:14.51  2:39.96  4:16.19    5:31.00   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    1:21.62  2:44.67  4:27.61    5:37.08   
Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    1:17.18  2:44.88  4:21.78    5:41.75   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:20.73  2:47.95  4:28.09    5:46.84   
Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb    1:17.92  2:43.51  4:28.49    5:53.78   
Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    1:22.89  2:51.96  4:31.37    5:54.24   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    1:30.97  3:04.79  4:41.41    6:01.45   
Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    1:23.50  2:54.14  4:37.76    6:01.93   
                     
 
Gren 9, 400m Medley C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Elin Podéus (1997) 5:02.45 2011-09-24 
12 år och yngre: Anna Hassler (1998) 6:04.63 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:15.77  2:40.53  4:22.33    5:43.67  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    1:29.89  3:00.96  4:40.92    6:05.56   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    1:44.23  3:37.46  5:42.96    7:25.44   
Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians            DNS   
Tyra König  2002  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Petra Granlund (1987) 1:00.74 2012-09-22 
15 - 16 år: Vera Johansson (1995) 1:04.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians    29.02        1:02.76   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.54        1:03.32   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.84        1:03.49   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    30.49        1:04.52   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.26        1:04.55   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.82        1:04.89   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.12        1:05.79   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    31.16        1:05.85   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    30.60        1:06.06   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.32        1:06.10   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.87        1:06.11   
12  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.54        1:06.52   
13  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    31.47        1:07.19   
14  Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    32.45        1:08.49   
15  Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    31.62        1:08.77   
16  Christin Heina  1996  Kungälvs Simsällskap    31.83        1:09.55   
17  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    31.98        1:09.90   
18  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.57        1:10.65   
19  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    33.27        1:12.27   
20  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    32.53        1:12.42   
21  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.57        1:12.95   
22  Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    33.49        1:14.77   
23  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    33.32        1:15.30   
24  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.96        1:22.10   
                     
 
Gren 10, 100m Fjärilsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Petra Granlund (1987) 1:00.74 2012-09-22 
15 - 16 år: Vera Johansson (1995) 1:04.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.44        1:04.46  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    30.42        1:06.07   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.11        1:07.27   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.16        1:08.85   
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians    31.38        1:09.08   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    33.02        1:10.36   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    32.80        1:10.60   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    32.86        1:10.81   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    33.39        1:11.69   
10  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.25        1:12.03   
11  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    33.74        1:12.95   
12  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.83        1:13.24   
13  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    34.62        1:16.64   
14  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    34.20        1:16.93   
15  Benedicte Balslev  1997  Varberg Sim    36.32        1:21.63   
16  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim    37.45        1:25.02   
17  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    37.61        1:26.39   
18  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare    38.78        1:27.50   
19  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim    41.33        1:30.11   
20  Klara Eklund  1998  Skuru Idrottsklubb    41.55        1:34.48   
                     
 
Gren 11, 50m Frisim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 25.51 2010-09-25 
12 år och yngre: Adam Albringer (1999) 28.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap            25.94   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            27.24   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.31   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            27.71   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.00   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            28.04   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            28.08   
Alex Phu  2000  Göteborg Sim            28.25   
Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            28.45   
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg            28.45   
11  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            28.57   
11  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            28.57   
13  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS            28.76   
13  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim            28.76   
15  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.11   
16  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            29.28   
17  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap            29.40   
18  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb            29.56   
19  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians            29.68   
20  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg            29.77   
21  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap            29.87   
22  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            30.05   
23  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            30.17   
24  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap            30.34   
25  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS            30.39   
26  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            30.80   
27  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians            30.84   
28  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            31.17   
29  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            31.18   
30  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            31.26   
31  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap            31.34   
32  Elias Hyvönen  2000  Alingsås SLS            32.44   
33  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            32.56   
34  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening            34.47   
35  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians            37.11   
Tim Ekström Lundemo  1999  Katrineholms Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 11, 50m Frisim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Isak Eliasson (1996) 25.51 2010-09-25 
12 år och yngre: Adam Albringer (1999) 28.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            25.96  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap            29.66   
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap            30.51   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            31.61   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            31.70   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            32.48   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            35.36   
Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            36.06   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            37.99   
10  Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians            39.64   
11  Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap            41.60   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Christoffer Carlsen (1992) 57.20 2012-09-22 
15 - 16 år: Viktor Doder (1994) 1:01.88 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.19        57.17  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    28.89        1:00.11   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.77        1:01.03   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    29.97        1:02.58   
Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    31.54        1:05.08   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    31.53        1:05.59   
Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    31.83        1:05.89   
David Westin  1995  Sala Simsällskap    30.98        1:06.08   
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    31.38        1:06.41   
10  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    31.97        1:07.26   
11  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    32.69        1:07.63   
12  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.79        1:07.86   
13  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    33.18        1:08.17   
14  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    32.56        1:08.60   
15  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    33.38        1:09.30   
16  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    33.05        1:09.58   
17  Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening    34.19        1:11.86   
18  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    34.35        1:12.65   
Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 12, 100m Ryggsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Christoffer Carlsen (1992) 57.20 2012-09-22 
15 - 16 år: Viktor Doder (1994) 1:01.88 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    30.07        1:01.95   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    30.40        1:02.45   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    31.15        1:04.05   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.95        1:05.55   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    31.99        1:05.67   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    31.71        1:05.71   
Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.58        1:06.04   
Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap    32.33        1:07.21   
Christopher Johnsson  1998  Skuru Idrottsklubb    33.11        1:07.42   
10  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    33.00        1:07.82   
11  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    32.54        1:07.86   
12  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    33.24        1:08.23   
13  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    33.51        1:09.33   
14  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    34.08        1:09.42   
15  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.78        1:09.83   
16  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.86        1:10.17   
17  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    33.46        1:10.81   
18  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim    34.26        1:11.80   
19  Edvin Andersson  1998  Göteborg Sim    34.20        1:12.30   
20  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    35.06        1:12.39   
21  Sixten Björkner  1998  Göteborg Sim    36.01        1:13.88   
22  Oskar Sandberg  1998  Sala Simsällskap    37.12        1:17.47   
23  Nils König  1998  Örebro Simallians    40.90        1:23.43   
Grigory Backman  1998  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Klara Thormalm (1998) 1:07.98 2012-09-22 
12 år och yngre: Alfhild Kristensson (1999) 1:12.60 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    33.47        1:08.08   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    34.04        1:09.84   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    34.31        1:10.53   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    34.22        1:11.22   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    34.62        1:12.52   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    36.01        1:13.58   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    36.97        1:14.54   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.24        1:14.97   
Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    37.26        1:15.15   
10  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    36.87        1:16.01   
11  Matilda Pettersson  1999  Varberg Sim    37.33        1:16.22   
12  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.57        1:16.27   
13  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    36.96        1:16.28   
14  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    38.12        1:17.53   
15  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    37.84        1:17.67   
16  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim    37.49        1:17.82   
17  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    38.48        1:17.98   
18  Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.39        1:18.30   
19  Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb    38.40        1:18.31   
20  Karin Wennberg  1999  Göteborg Sim    38.27        1:18.33   
21  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    39.61        1:19.19   
22  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim    38.77        1:19.93   
23  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    38.38        1:21.21   
24  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    40.55        1:23.74   
25  Nelly Åkerblom  2000  Skuru Idrottsklubb    40.49        1:23.91   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Klara Thormalm (1998) 1:07.98 2012-09-22 
12 år och yngre: Alfhild Kristensson (1999) 1:12.60 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    34.32        1:10.88  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    34.79        1:11.22   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.62        1:15.04   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    37.78        1:19.69   
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    39.25        1:20.02   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    39.32        1:20.80   
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    39.61        1:20.84   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    39.65        1:21.09   
Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb    39.61        1:21.66   
10  Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    39.89        1:22.13   
11  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    40.77        1:22.52   
12  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    40.06        1:22.59   
13  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    40.83        1:25.08   
14  Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    42.43        1:26.15   
15  Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    41.80        1:27.18   
16  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    42.97        1:27.27   
17  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians    41.80        1:27.29   
18  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians    43.65        1:29.97   
19  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians    44.76        1:30.27   
20  Elin Karlsson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    44.87        1:30.96   
21  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    45.27        1:34.89   
22  Alda Wistrand  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    46.42        1:36.28   
Erica Öberg  2001  Skuru Idrottsklubb            DNS   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Sara Thydén (1989) 29.27 2012-09-22 
15 - 16 år: Jessica Allberg (1995) 29.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            29.39   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.13   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            30.20   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap            30.95   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap            31.16   
Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            32.05   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.11   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            32.20   
Elin Kvarnemar  1995  Varberg Sim            32.63   
10  Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.89   
11  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            33.35   
12  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.43   
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.85   
14  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap            35.02   
15  Nathalie Johnsson  1996  Skuru Idrottsklubb            35.34   
16  Linnea Kobel  1996  Varberg Sim            36.21   
17  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02            36.67   
18  Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening            38.71   
19  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.98   
                     
 
Gren 14, 50m Ryggsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Sara Thydén (1989) 29.27 2012-09-22 
15 - 16 år: Jessica Allberg (1995) 29.57 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            30.52   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb            31.93   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            32.04   
Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap            32.13   
Alexandra Engsoo  1998  Skuru Idrottsklubb            32.63   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.75   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            32.82   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            33.16   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            33.36   
10  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            33.70   
11  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            33.95   
12  Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap            34.03   
12  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb            34.03   
14  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            34.21   
15  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.22   
16  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap            34.60   
17  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            34.81   
17  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            34.81   
19  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            34.83   
20  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            35.10   
21  Sarah Reichhuber  1998  Skuru Idrottsklubb            35.79   
22  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            36.64   
23  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            37.13   
24  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb            38.30   
25  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb            38.50   
26  Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening            40.37   
27  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians            40.59   
28  Elin Österberg  1997  Skuru Idrottsklubb            40.91   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Adam Ackerstierna (1995) 2:04.69 2012-09-22 
15 - 16 år: Axel Rebner (1994) 2:11.51 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.10  59.93  1:32.87    2:06.06   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.71  1:02.36  1:35.92    2:10.42   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.62  1:04.01  1:38.68    2:14.76   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.13  1:05.00  1:39.92    2:15.21   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.97  1:02.82  1:38.78    2:15.45   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.93  1:03.09  1:39.25    2:18.48   
Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb    31.54  1:09.00  1:46.01    2:26.17   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    30.88  1:07.01  1:45.77    2:26.48   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.94  1:00.28  1:41.58    2:27.12   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            DNF   
                     
 
Gren 15, 200m Fjärilsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Adam Ackerstierna (1995) 2:04.69 2012-09-22 
15 - 16 år: Axel Rebner (1994) 2:11.51 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.27  1:04.28  1:37.66    2:11.77   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    30.85  1:04.23  1:38.64    2:13.28   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.80  1:06.74  1:42.26    2:16.43   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    30.79  1:06.07  1:41.93    2:18.47   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.27  1:05.12  1:42.15    2:20.18   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    31.59  1:08.93  1:46.92    2:22.28   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    31.01  1:07.77  1:46.33    2:23.30   
William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    33.28  1:12.62  1:53.48    2:33.72   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.27  1:09.88  1:50.35    2:34.02   
10  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    32.25  1:11.87  1:53.93    2:36.09   
11  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.11  1:12.35  1:54.96    2:37.79   
12  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    33.72  1:13.20  1:55.00    2:38.22   
13  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening    35.03  1:15.22  1:57.51    2:39.63   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim C+D Flicko, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Maria Lövgren (1997) 2:35.20 2011-09-24 
12 år och yngre: Emma Bergkvist (2000) 3:07.26 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    31.54  1:08.01  1:47.45    2:26.63  13-14 Åldersgrupp Rekord 
Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    34.10  1:14.80  1:58.05    2:40.66   
Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    33.49  1:12.83  1:55.49    2:41.13   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    36.26  1:19.15  2:05.59    2:51.55   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.14  1:18.63  2:04.71    2:51.57   
Emma Lundgren  2000  Skövde Simsällskap    37.44  1:22.93  2:11.85    3:01.99   
Emilia Eerola  1999  Karlskoga Simförening    41.96  1:33.26  2:24.77    3:15.13   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim C+D Flicko, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Maria Lövgren (1997) 2:35.20 2011-09-24 
12 år och yngre: Emma Bergkvist (2000) 3:07.26 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    33.92  1:14.82  2:00.04    2:45.25  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    38.55  1:24.89  2:15.07    3:04.89   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    42.64  1:31.36  2:21.27    3:08.20   
                     
 
Gren 17, 4X100m Medley Herrar Öppe, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Mass Herrar 1 (1987) 3:53.75 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Mass Herrar 1  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:52.92  0-999 Åldersgrupp Rekord 
  Patrik Löfgren  1996      29.56  1:00.72      1:00.72   
  Robin Andréasson  1988      29.99  1:05.82      2:06.54   
  Joachim Bratt  1995      26.01  56.20      3:02.74   
  Christoffer Carlsen  1992      23.60  50.18      3:52.92   
                     
Karlstads SS Herrar Lag 1  Karlstads Simsällskap            4:01.16   
  Oskar Olsson  1995      29.77  1:02.00      1:02.00   
  Anton Björck-Teuscher  1993      30.94  1:07.08      2:09.08   
  Alexander Vestin  1996      26.40  58.45      3:07.53   
  Elias Haglund  1996      25.63  53.63      4:01.16   
                     
Elfsborg 1 Herrar [160]  160  Simklubben Elfsborg            4:02.95   
  Adam Paulsson  1995      29.25  59.45      59.45   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      32.61  1:09.91      2:09.36   
  William Reinholdsson  1997      27.55  1:00.57      3:09.93   
  Alexander Berggren  1994      25.23  53.02      4:02.95   
                     
Västerås Herrar Lag 1  Västerås Simsällskap            4:03.48   
  Gustaf Dahlman  1997      30.11  1:02.09      1:02.09   
  Linus Kanth  1991      29.82  1:03.24      2:05.33   
  David Hallberg  1994      28.58  1:00.91      3:06.24   
  Fredrik Byström  1996      26.92  57.24      4:03.48   
                     
Ösa Herrar Lag 1  Örebro Simallians            4:03.56   
  Anton Schough  1998      30.78  1:03.65      1:03.65   
  Oskar Holmgren  1994      31.79  1:11.13      2:14.78   
  André Gradin  1994      26.09  57.47      3:12.25   
  Jonathan Kling  1993      23.93  51.31      4:03.56   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  Skuru Idrottsklubb            4:06.56   
  Niklas Lindström  1991      29.41  1:01.89      1:01.89   
  William Lulek  1998      32.04  1:09.28      2:11.17   
  Tim Filipsson  1996      27.35  1:00.31      3:11.48   
  Axel Bååthe  1997      26.14  55.08      4:06.56   
                     
S02 Herrar  Simklubben S 02            4:10.13   
  Elias Gausel  1996      31.48  1:04.81      1:04.81   
  Alexander Dimcevski  1995      31.01  1:06.17      2:10.98   
  Nils Montalva  1993      26.96  59.72      3:10.70   
  Jesper Böhn  1998      27.76  59.43      4:10.13   
                     
Eskilstuna SK  1994  Eskilstuna Simklubb            4:11.38   
  Axel Brorsson  1996      30.55  1:04.07      1:04.07   
  Christoffer Andersson  1980      31.89  1:07.60      2:11.67   
  Alexander Kotevski  1994      28.14  1:01.21      3:12.88   
  Erik Skogfors  1996      27.67  58.50      4:11.38   
                     
Ösa Herrar Lag 2  Örebro Simallians            4:16.40   
  Isak Meding  1998      31.42  1:04.60      1:04.60   
  Lucas Daggert  1997      34.11  1:13.83      2:18.43   
  Dennis Finnström  1995      27.27  1:00.81      3:19.24   
  Simon Bergquist  1996      26.83  57.16      4:16.40   
                     
10  Göteborg Herrar 1  Göteborg Sim            4:19.26   
  Alexander Triantafillou  1997      30.71  1:03.23      1:03.23   
  Philip Borgström Bishop  1999      35.19  1:17.13      2:20.36   
  Gustav Olander  1994      27.58  1:01.33      3:21.69   
  Mikael Lagging  1995      27.23  57.57      4:19.26   
                     
11  Elfsborg 2 Herrar [160]  160  Simklubben Elfsborg            4:20.62   
  Anton Lornell  1998      32.58  1:07.05      1:07.05   
  Emil Hammarlund  1995      32.02  1:08.29      2:15.34   
  William Westerlund Holappa  1999      30.65  1:07.86      3:23.20   
  Casper Eriksson  1996      27.65  57.42      4:20.62   
                     
12  Skuru Ik Herrar Lag 2  Skuru Idrottsklubb            4:21.78   
  Christopher Johnsson  1998      33.22  1:08.07      1:08.07   
  Hannes Hjärne  1997      32.11  1:09.38      2:17.45   
  Andre Filipsson  1999      31.01  1:07.81      3:25.26   
  Vincent Kiippa  1997      26.37  56.52      4:21.78   
                     
13  Varberg Herrar  Varberg Sim            4:23.47   
  Robin Sandgren  1997      33.62  1:08.92      1:08.92   
  Anton Dahlgren  1999      33.88  1:12.77      2:21.69   
  Albin Larsson  1998      29.13  1:04.70      3:26.39   
  Jakob Sundén  1995      25.49  57.08      4:23.47   
                     
14  Karlstads SS Herrar Lag 2  Karlstads Simsällskap            4:25.89   
  Axel Widström  1998      32.30  1:06.58      1:06.58   
  Johan Rydahl  2001      35.14  1:14.99      2:21.57   
  Adam Albringer  1999      29.14  1:03.34      3:24.91   
  Niclas Lindow  1999      28.86  1:00.98      4:25.89   
                     
15  Mass Herrar 3  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:25.90   
  Tor Leander  1999      31.59  1:05.91      1:05.91   
  Pär Börjeson  1998      34.12  1:13.23      2:19.14   
  Karl Zimmerman  1998      30.14  1:07.35      3:26.49   
  Oscar Brohammer  1998      27.62  59.41      4:25.90   
                     
16  Skövde SS Herrar  Skövde Simsällskap            4:30.14   
  Marcus Wallén  1999      34.68  1:10.76      1:10.76   
  Christian Johansson  1988      31.80  1:09.94      2:20.70   
  Johan Staflund  1997      30.00  1:06.23      3:26.93   
  Christian Svensson  1991      28.65  1:03.21      4:30.14   
                     
17  Göteborg Herrar 2  Göteborg Sim            4:36.59   
  Erik Panzar  1996      34.81  1:12.48      1:12.48   
  Johan Ekstedt  1993      34.07  1:14.24      2:26.72   
  Eric Gustafsson  1997      31.38  1:09.12      3:35.84   
  Nils Selin  1997      28.17  1:00.75      4:36.59   
                     
18  Karlsko Sf Herrar  Karlskoga Simförening            4:38.34   
  Adam Ardinge  1996      35.26  1:14.20      1:14.20   
  Drago Blagojevic  1995      32.34  1:09.83      2:24.03   
  Axel Björstam  1997      33.86  1:13.53      3:37.56   
  Jonas Karlsson-Thell  1998      28.67  1:00.78      4:38.34   
                     
19  Elfsborg 3  200  Simklubben Elfsborg            4:46.96   
  Melker Olsson  2000      34.68  1:12.66      1:12.66   
  Elliot Olsson  1999      34.27  1:15.04      2:27.70   
  Viktor Johansson  1999      33.04  1:12.67      3:40.37   
  Anes Cavka  1999      31.50  1:06.59      4:46.96   
                     
20  Ösa Herrar Lag 3  Örebro Simallians            5:01.16   
  Eric Gustafsson  1996      33.84  1:10.44      1:10.44   
  Erik Nyström  1996      34.83  1:16.23      2:26.67   
  Jesper Lindberg  1999      37.89  1:28.79      3:55.46   
  Tim Baastad  2000      30.17  1:05.70      5:01.16   
                     
21  Ösa Herrar Lag 4  Örebro Simallians            5:15.56   
  Eric Valjus  2000      40.85  1:25.26      1:25.26   
  Nils König  1998      38.93  1:24.46      2:49.72   
  Anton Jaensson  1995      33.06  1:17.53      4:07.25   
  Grigory Backman  1998      31.94  1:08.31      5:15.56   
                     
22  Ösa Herrar Lag 5  Örebro Simallians            6:33.07   
  Melvin Larsson  2002      47.11  1:39.15      1:39.15   
  Simon Baastad  2002      48.69  1:43.76      3:22.91   
  Michal Laszewski  2002      45.24  1:45.02      5:07.93   
  Anton Wallin  2000      39.16  1:25.14      6:33.07   
                     
Mass Herrar 2  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
  Joel Eliasson  1998      31.46        1:05.95   
                     
                     
 
Gren 18, 25m Frisim Damer Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Claire Vilshed (1980) 12.01 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            12.07   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            12.36   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            12.37   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            12.47   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            12.61   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.68   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim            12.71   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.75   
                     
 
Gren 18, 25m Frisim Damer Öppen, Semifinaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Claire Vilshed (1980) 12.01 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            12.20   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            12.45   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            12.58   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            12.74   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim            12.76   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.78   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.82   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            12.83   
Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            12.84   
10  Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            12.87   
11  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            12.96   
12  Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.99   
13  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            13.05   
14  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            13.11   
15  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            13.12   
16  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            13.22   
16  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            13.22   
18  Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap            13.31   
19  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            13.32   
20  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            13.36   
21  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            13.37   
22  Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians            13.39   
23  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            13.40   
23  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.40   
25  Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim            13.43   
26  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            13.56   
27  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians            13.64   
28  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            13.66   
29  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            13.77   
30  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            13.81   
31  Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            13.86   
32  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.99   
                     
 
Gren 18, 25m Frisim Damer Öppen, Försök 0 år och äldre 
0 år och äldre: Claire Vilshed (1980) 12.01 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            12.38   
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            12.65   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            12.70   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            12.74   
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            12.75   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim            12.77   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.86   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            12.94   
Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            12.96   
10  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            13.04   
11  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            13.05   
12  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.08   
13  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            13.11   
14  Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim            13.24   
15  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.26   
16  Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap            13.27   
17  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            13.29   
18  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            13.35   
19  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            13.37   
20  Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians            13.42   
21  Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            13.49   
21  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            13.49   
23  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.57   
24  Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            13.66   
25  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            13.67   
26  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.68   
27  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            13.74   
28  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            13.75   
29  Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb            13.76   
29  Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb            13.76   
31  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            13.77   
32  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians            13.94   
33  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap            13.98   
34  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            13.99   
34  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            13.99   
36  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            14.04   
37  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            14.11   
38  Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare            14.14   
39  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            14.20   
40  Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb            14.23   
41  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap            14.25   
42  Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim            14.27   
43  Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare            14.42   
43  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            14.42   
45  Matilda Pettersson  1999  Varberg Sim            14.47   
46  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            14.51   
46  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            14.51   
48  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            14.53   
49  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            14.54   
50  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            14.57   
51  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            14.58   
52  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            14.59   
53  Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            14.60   
54  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            14.68   
55  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            14.69   
56  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians            14.70   
57  Benedicte Balslev  1997  Varberg Sim            14.72   
58  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians            14.74   
59  Amanda Göthlin  1998  Örebro Simallians            14.82   
59  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians            14.82   
61  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            14.86   
61  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            14.86   
63  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            14.94   
64  Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap            14.97   
65  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            15.06   
66  Ida Nederman  2000  Örebro Simallians            15.09   
67  Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            15.18   
68  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            15.21   
69  Awaz Nabi Pour  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            15.23   
69  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians            15.23   
71  Amanda Chienh  1997  Karlskoga Simförening            15.27   
72  Claudia Carlson  2001  Skuru Idrottsklubb            15.33   
73  Julia Wahlund  1999  Karlstads Simsällskap            15.35   
74  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians            15.61   
75  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            15.63   
76  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            15.74   
77  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            15.95   
78  Ebba Gustafsson Wernersson  1999  Örebro Simallians            15.97   
79  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            15.98   
80  Minna Johansson  2000  Örebro Simallians            16.01   
81  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            16.08   
82  Klara Eklund  1998  Skuru Idrottsklubb            16.19   
83  Jennifer Titus  2002  Örebro Simallians            16.23   
84  Alda Wistrand  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            16.34   
84  Josefine Åhlund  2002  Örebro Simallians            16.34   
86  Elin Karlsson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            16.47   
87  Mathilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap            16.51   
88  Salma Gabot  2001  Örebro Simallians            16.60   
89  Saga Rönnqvist-Jerlström  2002  Örebro Simallians            17.03   
90  Lovisa Gustafsson  2002  Örebro Simallians            17.34   
91  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap            17.50   
92  Terese Engström  1999  Örebro Simallians            17.58   
93  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            17.94   
94  Mikaela Juhler  2000  Örebro Simallians            18.55   
95  Tyra König  2002  Örebro Simallians            21.33   
Alba Croneborg  2000  Skuru Idrottsklubb            DNS   
Michelle Cen  2000  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 19, 25m Frisim Herrar Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Robin Andéasson (1988) 10.10 2010-09-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            10.39   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            10.51   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            10.62   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.05   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.09   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            11.13   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.26   
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            11.75   
                     
 
Gren 19, 25m Frisim Herrar Öppen, Semifinaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Robin Andéasson (1988) 10.10 2010-09-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            10.93   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            10.97   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.13   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.15   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.16   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            11.18   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.37   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg            11.48  Deltar ej i final 
Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            11.58   
10  Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            11.64   
11  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.65   
12  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.68   
13  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            11.73   
13  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.73   
15  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            11.77   
16  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            11.82   
16  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.82   
18  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            11.85   
18  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.85   
20  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            11.86   
20  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.86   
22  Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap            11.87   
23  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            11.89   
24  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            11.95   
25  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            11.96   
26  Robin Sandgren  1997  Varberg Sim            11.98   
27  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            12.02   
28  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            12.04   
29  André Gradin  1994  Örebro Simallians            12.14   
29  Anton Schough  1998  Örebro Simallians            12.14   
31  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            12.19   
Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 19, 25m Frisim Herrar Öppen, Försök 0 år och äldre 
0 år och äldre: Robin Andéasson (1988) 10.10 2010-09-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            10.67   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            10.97   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.00   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.25   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.27   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.35   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap            11.36   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            11.41   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg            11.49   
10  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            11.70   
11  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            11.78   
12  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            11.79   
13  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb            11.82   
14  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.84   
14  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            11.84   
16  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            11.86   
17  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.87   
18  Anton Schough  1998  Örebro Simallians            11.88   
19  Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap            11.89   
19  Robin Sandgren  1997  Varberg Sim            11.89   
21  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            11.91   
22  Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians            11.94   
23  Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            11.97   
23  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            11.97   
25  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            12.00   
26  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            12.02   
26  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.02   
28  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            12.03   
29  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            12.04   
30  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            12.05   
31  André Gradin  1994  Örebro Simallians            12.06   
32  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap            12.08   
33  David Westin  1995  Sala Simsällskap            12.12   
34  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.13   
35  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            12.15   
36  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.20   
37  William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg            12.26   
38  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            12.27   
39  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim            12.31   
40  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim            12.36   
41  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.38   
41  Sean Johansson  1997  Simklubben Ena            12.38   
43  Albin Larsson  1998  Varberg Sim            12.42   
44  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            12.44   
45  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap            12.48   
46  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            12.52   
47  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.56   
48  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.63   
49  Joel Eliasson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            12.71   
50  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            12.72   
51  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            12.76   
52  Erik Skogfors  1996  Eskilstuna Simklubb            12.83   
53  Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap            12.90   
54  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians            12.99   
55  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians            13.12   
56  Drago Blagojevic  1995  Karlskoga Simförening            13.17   
57  Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening            13.18   
58  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            13.22   
58  Arvid Levander  1998  Skuru Idrottsklubb            13.22   
60  Nils Selin  1997  Göteborg Sim            13.23   
61  Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening            13.26   
62  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            13.30   
63  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            13.31   
64  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening            13.37   
65  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians            13.40   
66  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim            13.42   
66  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg            13.42   
68  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            13.52   
69  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            13.69   
70  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            13.84   
71  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap            13.85   
72  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            13.88   
73  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS            13.89   
74  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg            13.94   
75  Nils König  1998  Örebro Simallians            14.00   
76  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians            14.02   
77  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            14.06   
78  Grigory Backman  1998  Örebro Simallians            14.07   
79  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            14.15   
80  Jesper Lindberg  1999  Örebro Simallians            14.17   
81  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb            14.33   
82  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            14.44   
83  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            14.48   
84  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening            14.54   
85  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            14.73   
86  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            14.78   
87  Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            14.85   
88  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            15.12   
89  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            15.87   
90  Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians            16.37   
91  Melvin Larsson  2002  Örebro Simallians            16.78   
92  Anton Wallin  2000  Örebro Simallians            16.80   
93  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            17.04   
Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap            DNS   
Markus Engström  2001  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 20, 200m Medley A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Sara Thydén (1989) 2:17.15 2012-09-22 
15 - 16 år: Frida Berggren (1994) 2:20.53 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.34  1:07.07  1:43.77    2:17.65   
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    30.44  1:07.54  1:48.46    2:20.91   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.39  1:07.86  1:48.65    2:22.00   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.35  1:09.23  1:49.33    2:22.50   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.65  1:09.53  1:51.46    2:23.42   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.21  1:07.78  1:50.72    2:25.23   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    32.02  1:08.83  1:51.97    2:26.50   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.70  1:10.46  1:54.06    2:27.98   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    32.01  1:12.01  1:53.43    2:28.84   
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.45  1:14.12  1:55.40    2:29.20   
11  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    31.27  1:10.78  1:55.72    2:30.03   
12  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    34.26  1:15.10  1:55.92    2:30.32   
13  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    32.63  1:09.82  1:54.99    2:30.56   
14  Elin Kvarnemar  1995  Varberg Sim    33.84  1:12.37  1:57.88    2:34.03   
15  Johanna Andersson  1996  Simklubben S 02    32.08  1:12.19  1:58.30    2:34.51   
16  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.22  1:18.50  2:01.49    2:36.24   
17  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    34.36  1:18.75  2:05.64    2:46.13   
                     
 
Gren 20, 200m Medley A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Sara Thydén (1989) 2:17.15 2012-09-22 
15 - 16 år: Frida Berggren (1994) 2:20.53 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    32.96  1:09.65  1:52.27    2:26.78   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    33.19  1:12.88  1:54.27    2:29.11   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.61  1:10.57  1:54.83    2:29.35   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    33.37  1:12.62  1:58.06    2:31.01   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    32.82  1:10.84  1:55.84    2:32.26   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    36.01  1:14.74  2:04.60    2:39.63   
Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb    33.72  1:15.67  2:04.28    2:42.24   
Sarah Reichhuber  1998  Skuru Idrottsklubb    35.30  1:17.09  2:07.57    2:49.03   
Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    35.45  1:21.66  2:13.62    2:50.42   
10  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.74  1:18.73  2:11.19    2:51.21   
11  Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening    38.42  1:20.99  2:13.58    2:52.20   
12  Vanessa Phu  1998  Göteborg Sim    37.85  1:25.75  2:15.24    2:54.17   
13  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    38.23  1:22.18  2:14.47    2:55.36   
14  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim    40.91  1:26.69  2:16.49    2:57.40   
15  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare    38.96  1:25.76  2:19.88    2:59.89   
                     
 
Gren 21, 200m Medley C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Patrik Löfgren (1996) 2:17.20 2010-09-25 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 2:32.56 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.59  1:04.95  1:46.26    2:17.17  13-14 Åldersgrupp Rekord 
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    31.46  1:08.33  1:51.19    2:24.55   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    32.82  1:09.77  1:55.62    2:27.48   
Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    32.96  1:12.78  1:53.66    2:27.96   
Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.98  1:13.48  1:54.97    2:29.26   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.15  1:11.70  1:56.50    2:30.85   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    31.90  1:11.87  1:57.00    2:31.08   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.93  1:13.05  1:56.59    2:31.79   
David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    34.12  1:13.33  1:57.82    2:33.19   
10  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    33.18  1:12.31  1:58.99    2:33.92   
11  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.81  1:15.31  2:02.29    2:36.62   
12  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    32.14  1:13.98  2:01.39    2:36.92   
13  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    33.91  1:15.03  2:04.54    2:37.07   
14  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    35.02  1:14.34  2:02.91    2:37.24   
15  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    33.40  1:14.01  2:00.66    2:37.44   
16  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    36.19  1:18.75  2:02.95    2:37.88   
17  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    36.68  1:16.34  2:04.07    2:39.61   
18  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    34.94  1:17.76  2:02.89    2:40.82   
19  Emil Haakonsen  1999  Karlskoga Simförening    35.22  1:17.30  2:07.28    2:40.87   
20  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    35.03  1:16.32  2:05.74    2:41.89   
21  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    37.25  1:21.22  2:10.69    2:47.88   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 21, 200m Medley C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Patrik Löfgren (1996) 2:17.20 2010-09-25 
12 år och yngre: Dennis Dukic (2000) 2:32.56 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    30.32  1:06.36  1:48.22    2:21.92  0-12 Åldersgrupp Rekord 
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    38.07  1:23.99  2:10.04    2:48.24   
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    35.89  1:19.24  2:10.35    2:49.27   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    40.77  1:23.75  2:15.83    2:55.12   
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    43.48  1:33.15  2:31.34    3:10.86   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    44.21  1:36.18  2:34.69    3:17.44   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    42.76  1:34.99  2:35.76    3:19.96   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    46.94  1:38.54  2:36.81    3:23.70   
Axel Thorsén  2003  Köpings Simsällskap    55.74  1:54.62  2:54.92    3:47.47   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 400m Frisim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Adam Paulsson (1995) 3:57.30 2012-09-22 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 3:57.82 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    57.41  1:57.78  2:58.21    3:56.88  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    58.34  2:00.35  3:01.51    4:00.52   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:00.91  2:04.22  3:07.88    4:09.90   
Anton Björck-Teuscher  1993  Karlstads Simsällskap    1:00.31  2:04.93  3:08.45    4:10.86   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.32  2:05.10  3:09.20    4:12.35   
David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    1:01.73  2:07.39  3:13.32    4:19.03   
                     
 
Gren 22, 400m Frisim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Adam Paulsson (1995) 3:57.30 2012-09-22 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 3:57.82 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    1:01.16  2:04.44  3:08.29    4:09.08   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:00.97  2:05.68  3:09.47    4:10.65   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:00.55  2:05.73  3:09.50    4:11.39   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:01.34  2:05.98  3:10.25    4:13.39   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    1:01.44  2:06.55  3:12.59    4:19.90   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:02.88  2:09.78  3:17.06    4:22.82   
Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.23  2:14.68  3:25.87    4:32.49   
Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    1:04.46  2:12.65  3:22.96    4:32.51   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.41  2:14.94  3:25.08    4:32.80   
10  Jonas Karlsson-Thell  1998  Karlskoga Simförening    1:05.37  2:18.61  3:33.71    4:48.96   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Erika Sköldberg (1996) 4:30.21 2010-09-25 
12 år och yngre: Tilda Öman (2000) 4:59.45 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:07.67  2:17.11  3:27.08    4:35.63   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    1:07.57  2:18.54  3:29.60    4:40.64   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    1:07.92  2:19.58  3:32.81    4:44.55   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    1:08.33  2:23.38  3:38.30    4:47.85   
Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:08.67  2:22.47  3:36.47    4:50.25   
Matilda Pettersson  1999  Varberg Sim    1:09.72  2:23.99  3:39.53    4:54.42   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:10.16  2:25.75  3:42.08    4:55.86   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    1:09.30  2:25.46  3:42.24    4:57.37   
                     
 
Gren 23, 400m Frisim C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Erika Sköldberg (1996) 4:30.21 2010-09-25 
12 år och yngre: Tilda Öman (2000) 4:59.45 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:11.77  2:26.51  3:42.14    4:57.19  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.44  2:26.38  3:43.36    4:59.45   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:12.06  2:28.44  3:46.05    5:04.04   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    1:16.71  2:41.59  4:04.73    5:24.26   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:20.09  2:46.33  4:10.65    5:32.72   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    1:18.68  2:46.94  4:15.11    5:37.24   
Elin Karlsson  2001  Hallsberg Kumla Simklubb    1:20.72  2:47.23  4:13.84    5:40.73   
Anna Westborg  2002  Skuru Idrottsklubb    1:20.27  2:48.77  4:18.70    5:47.41   
                     
 
Gren 24, 50m Frisim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Claire Vilshed (1980) 25.63 2011-09-24 
15 - 16 år: Alma Thormalm (1996) 26.87 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Natasha Sundin  1990  Spårvägens Simförening            26.85   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim            27.28   
Vera Rohlin Johansson  1995  Örebro Simallians            27.29   
Christin Heina  1996  Kungälvs Simsällskap            27.52   
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap            27.75   
Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.87   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.89   
Joline Höstman  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.92   
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap            28.09   
10  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim            28.14   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.17   
12  Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap            28.68   
13  Elin Palmqvist  1995  Varberg Sim            28.74   
14  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            29.09   
15  Lina Berg  1996  Simklubben S 02            29.40   
16  Lovisa Rasko-Nguyen  1995  Karlskoga Simförening            29.62   
17  Linnea Kobel  1996  Varberg Sim            29.66   
18  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            29.99   
19  Linnea Kaldrup  1996  Simklubben S 02            30.16   
20  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.17   
21  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            30.64   
22  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap            31.32   
23  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.15   
                     
 
Gren 24, 50m Frisim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Claire Vilshed (1980) 25.63 2011-09-24 
15 - 16 år: Alma Thormalm (1996) 26.87 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb            26.99   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            27.38   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            27.75   
Linn Gustafsson  1998  Örebro Simallians            28.52   
Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.60   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            28.81   
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap            28.83   
Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.96   
Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            29.01   
10  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            29.35   
11  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.48   
12  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            29.57   
13  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb            29.79   
14  Cornelia Zetterman  1997  Nora Simsällskap            29.89   
15  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.95   
16  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap            30.02   
17  Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap            30.20   
18  Olivia Sundermeyer  1998  Skuru Idrottsklubb            30.24   
19  Mikaela Jarlemark  1998  Karlskoga Simförening            30.41   
20  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            30.42   
21  Lise Öberg  1998  Skuru Idrottsklubb            30.71   
22  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            30.92   
23  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            31.42   
24  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            31.48   
25  Benedicte Balslev  1997  Varberg Sim            32.41   
                     
 
Gren 25, 200m Bröstsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Andreas Fürst (1990) 2:18.82 2012-09-22 
15 - 16 år: Sebastian Engfors-Nyqvist (1996) 2:31.52 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    32.52  1:07.59  1:42.24    2:17.34  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    32.39  1:07.81  1:42.47    2:18.22   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    32.68  1:08.45  1:44.70    2:22.70   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.54  1:09.55  1:48.06    2:27.13   
Emil Hammarlund  1995  Simklubben Elfsborg    32.31  1:09.89  1:48.24    2:27.45   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.53  1:12.23  1:50.14    2:28.26   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.26  1:12.93  1:51.45    2:29.18   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    34.30  1:12.71  1:52.02    2:30.18   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    34.71  1:13.80  1:52.79    2:32.95   
10  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.98  1:16.02  1:57.47    2:38.96   
11  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb    36.68  1:19.45  2:01.89    2:43.47   
12  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.44  1:21.65  2:05.30    2:47.45   
                     
 
Gren 25, 200m Bröstsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Andreas Fürst (1990) 2:18.82 2012-09-22 
15 - 16 år: Sebastian Engfors-Nyqvist (1996) 2:31.52 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    33.51  1:12.07  1:51.29    2:31.41  15-16 Åldersgrupp Rekord 
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    33.65  1:12.71  1:51.86    2:31.64   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.39  1:13.46  1:53.84    2:34.41   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.43  1:16.05  1:56.03    2:35.43   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena    35.40  1:15.73  1:56.38    2:37.02   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    35.57  1:16.29  1:58.23    2:41.14   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    36.27  1:17.13  1:59.34    2:41.73   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    36.75  1:17.94  2:00.08    2:42.70   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    37.17  1:19.24  2:01.98    2:43.25   
10  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    37.53  1:19.91  2:02.14    2:43.52   
11  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.21  1:20.33  2:03.95    2:46.88   
12  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    37.80  1:19.86  2:02.89    2:47.03   
13  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians    37.82  1:20.13  2:04.43    2:47.89   
14  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS    38.69  1:23.31  2:10.28    2:57.14   
15  Nils König  1998  Örebro Simallians    40.33  1:27.53  2:16.37    3:05.09   
16  Arvid Levander  1998  Skuru Idrottsklubb    40.48  1:27.78  2:18.00    3:05.78   
                     
 
Gren 26, 200m Bröstsim C+D Flickor, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Lina Berggren (1998) 2:40.27 2012-09-22 
12 år och yngre: Andréa Persson (1999) 2:57.73 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    37.61  1:19.44  2:01.86    2:44.41   
Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    37.90  1:19.92  2:02.87    2:46.84   
Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    38.16  1:21.22  2:05.03    2:48.24   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    39.59  1:24.03  2:10.17    2:55.72   
Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    39.38  1:24.95  2:10.75    2:57.45   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    41.77  1:27.61  2:13.51    2:58.39   
Sanna Lygnestrand  1999  Alingsås SLS    39.98  1:25.62  2:12.98    2:59.42   
Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    40.97  1:28.09  2:15.55    3:02.40   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    43.04  1:31.30  2:19.84    3:06.55   
10  Maja Westerlund  1999  Göteborg Sim    41.26  1:28.98  2:18.14    3:07.01   
11  Johanna Gunnarsson  1999  Göteborg Sim    42.44  1:30.56  2:19.54    3:08.87   
12  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim    41.72  1:29.93  2:20.90    3:10.80   
13  Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    41.68  1:31.02  2:21.95    3:11.83   
14  Tilda Eklund  2000  Skuru Idrottsklubb    42.20  1:30.95  2:22.14    3:12.43   
15  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.86  1:33.44  2:23.74    3:13.58   
16  Vanja Alm  2000  Göteborg Sim    44.06  1:35.21  2:28.65    3:22.28   
                     
 
Gren 26, 200m Bröstsim C+D Flickor, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Lina Berggren (1998) 2:40.27 2012-09-22 
12 år och yngre: Andréa Persson (1999) 2:57.73 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    37.36  1:18.06  1:59.30    2:41.19  0-12 Åldersgrupp Rekord 
Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    41.64  1:28.43  2:15.64    3:02.26   
Malin Eklund  2001  Köpings Simsällskap    41.81  1:29.03  2:18.86    3:04.46   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    41.93  1:28.97  2:17.66    3:06.38   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    40.93  1:28.56  2:19.35    3:08.86   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    43.92  1:33.61  2:23.37    3:12.80   
Olivia Dahlström  2001  Göteborg Sim    43.62  1:33.71  2:25.09    3:13.96   
Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    44.76  1:35.60  2:26.95    3:17.01   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    47.18  1:37.61  2:28.21    3:18.15   
10  Miriam Langarap  2002  Örebro Simallians    46.12  1:40.41  2:34.60    3:28.03   
11  Mathilda Thorsén  2001  Köpings Simsällskap    47.68  1:39.98  2:34.82    3:29.02   
12  Matilda Jungstedt  2001  Köpings Simsällskap    48.47  1:42.61  2:38.40    3:33.79   
13  Saga Rönnqvist-Jerlström  2002  Örebro Simallians    47.83  1:42.64  2:39.53    3:34.68   
14  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    53.11  1:50.76  2:48.61    3:45.49   
15  Emma Cullberg  2002  Örebro Simallians    49.89  1:49.90  2:48.25    3:46.32   
16  Lovisa Gustafsson  2002  Örebro Simallians    51.31  1:53.83  2:58.73    4:01.88   
                     
 
Gren 27, 800m Frisim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Céline Bertrand (1995) 8:57.12 2012-09-22 
15 - 16 år: Céline Bertrand (1995) 9:15.51 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.78  2:12.22  3:19.39  4:26.87  8:55.19  17-99 Åldersgrupp Rekord 
          5:34.17  6:41.78  7:49.56       
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.21  2:13.68  3:23.22  4:33.20  9:07.08   
          5:42.48  6:51.36  8:00.80       
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    1:05.16  2:14.14  3:23.07  4:32.46  9:07.44   
          5:41.25  6:51.11  8:00.72       
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    1:05.57  2:14.33  3:23.79  4:33.47  9:10.64   
          5:42.80  6:52.46  8:02.33       
Karin Åström  1996  Järfälla Simsällskap    1:07.02  2:17.38  3:28.45  4:39.74  9:25.74   
          5:51.01  7:03.09  8:15.18       
                     
 
Gren 27, 800m Frisim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Céline Bertrand (1995) 8:57.12 2012-09-22 
15 - 16 år: Céline Bertrand (1995) 9:15.51 2011-09-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:01.58  2:07.43  3:14.63  4:22.58  8:54.78  15-16 Åldersgrupp Rekord 
          5:30.70  6:38.99  7:47.44       
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    1:05.47  2:15.22  3:25.27  4:36.36  9:21.39   
          5:48.01  6:59.73  8:11.18       
Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    1:10.07  2:23.31  3:37.26  4:50.88  9:40.97   
          6:04.10  7:17.65  8:30.03       
                     
 
Gren 28, 100m Fjärilsim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Teodor Widerberg (1998) 1:03.07 2012-09-22 
12 år och yngre: Hampus Lovinge (1996) 1:10.55 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.22        1:03.12   
Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    30.97        1:05.86   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    32.01        1:08.44   
Alex Phu  2000  Göteborg Sim    31.84        1:08.85   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.16        1:08.88   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.06        1:08.92   
Alessandro Bonetti  1999  Västerås Simsällskap    32.64        1:09.45   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    31.53        1:09.47   
Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim    33.64        1:10.52   
10  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.22        1:11.69   
11  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    33.36        1:12.29   
12  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    32.21        1:12.61   
13  Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    35.53        1:13.97   
14  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    34.19        1:14.04   
15  Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb    34.83        1:14.19   
16  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    33.99        1:15.21   
17  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    35.37        1:17.22   
18  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    35.18        1:17.77   
19  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    36.08        1:17.90   
20  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    36.39        1:17.98   
21  Emil Skytt  1999  Västerås Simsällskap    36.34        1:18.23   
22  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    36.30        1:20.57   
23  Marcus Hellberg  2000  Karlskoga Simförening    39.20        1:23.34   
24  Isak Brundin  2000  Sala Simsällskap    40.04        1:31.91   
25  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    44.36        1:40.36   
Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 28, 100m Fjärilsim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Teodor Widerberg (1998) 1:03.07 2012-09-22 
12 år och yngre: Hampus Lovinge (1996) 1:10.55 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.53        1:04.34  0-12 Åldersgrupp Rekord 
David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    35.90        1:21.75   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    39.25        1:23.40   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    42.90        1:30.92   
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    42.17        1:31.92   
Morgan Malmfors  2002  Skuru Idrottsklubb    43.09        1:33.17   
Michal Laszewski  2002  Örebro Simallians    46.49        1:45.77   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 29, 100m Medley A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Robin Andéasson (1988) 57.46 2010-09-25 
15 - 16 år: Patrik Löfgren (1996) 1:00.34 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    26.74        57.33  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.27        57.77   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.14        59.16   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.37        1:01.00   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    27.78        1:01.54   
Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    28.83        1:02.12   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb    28.75        1:02.20   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.47        1:02.89   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.62        1:03.08   
10  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    30.28        1:03.41   
11  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap    29.78        1:03.54   
12  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    28.37        1:04.17   
13  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    30.50        1:04.43   
14  Alexander Kotevski  1994  Eskilstuna Simklubb    29.58        1:04.82   
15  David Hallberg  1994  Västerås Simsällskap    29.76        1:05.22   
16  Martin Jareman  1996  Skuru Idrottsklubb    30.66        1:05.26   
17  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    31.05        1:05.39   
18  Petter Cyrén  1996  Harnäs Skutskär Simsällskap    30.26        1:05.43   
19  David Westin  1995  Sala Simsällskap    29.70        1:06.00   
20  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim    30.77        1:06.52   
21  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    29.90        1:06.65   
22  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    31.47        1:07.09   
23  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    30.48        1:08.03   
24  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap    32.88        1:08.36   
25  Jonathan Ahlbäck  1995  Karlstads Simsällskap    32.98        1:10.93   
26  Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening    33.80        1:12.44   
27  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    32.57        1:14.13   
Erik Nyström  1996  Örebro Simallians            DSQ   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m Medley A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Robin Andéasson (1988) 57.46 2010-09-25 
15 - 16 år: Patrik Löfgren (1996) 1:00.34 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.83        1:01.14   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    28.96        1:02.67   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    28.71        1:03.76   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.69        1:04.49   
William Reinholdsson  1997  Simklubben Elfsborg    30.80        1:04.67   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.99        1:05.37   
Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    30.66        1:06.81   
Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79        1:07.66   
Albin Larsson  1998  Varberg Sim    30.46        1:07.93   
10  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    31.02        1:08.02   
11  Anton Schough  1998  Örebro Simallians    29.93        1:08.61   
12  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    31.96        1:09.75   
13  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians    33.71        1:10.11   
14  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    33.63        1:10.54   
15  Arvid Levander  1998  Skuru Idrottsklubb    34.09        1:14.81   
16  Edvin Andersson  1998  Göteborg Sim    33.59        1:14.86   
17  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim    34.74        1:15.20   
18  Arvid Lundgren  1997  Alingsås SLS    36.16        1:16.02   
19  Nils König  1998  Örebro Simallians    38.21        1:21.21   
                     
 
Gren 30, 200m Ryggsim A+B Damer, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Sofia Svensson (1993) 2:17.55 2011-09-24 
15 - 16 år: Frida Berggren (1994) 2:23.71 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefin Eriksen  1995  Järfälla Simsällskap    33.94  1:09.32  1:45.13    2:21.19   
Clara Wiman  1996  Västerås Simsällskap    34.48  1:11.27  1:47.82    2:23.67   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.18  1:10.29  1:47.97    2:25.33   
Nike Kruners  1996  Varberg Sim    33.91  1:10.32  1:47.78    2:25.39   
Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.20  1:11.57  1:49.87    2:25.74   
Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    34.34  1:10.66  1:48.05    2:26.02   
Linda Baron  1995  Järfälla Simsällskap    35.40  1:12.66  1:49.88    2:26.75   
Nelly Neuman  1996  Eskilstuna Simklubb    36.24  1:15.54  1:56.03    2:36.00   
Ebba Engström  1995  Eskilstuna Simklubb    37.46  1:17.00  1:57.72    2:38.11   
10  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.19  1:18.83  2:00.73    2:42.30   
11  Nathalie Israelsson  1994  Karlskoga Simförening    41.03  1:26.42  2:14.70    3:02.30   
                     
 
Gren 30, 200m Ryggsim A+B Damer, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Sofia Svensson (1993) 2:17.55 2011-09-24 
15 - 16 år: Frida Berggren (1994) 2:23.71 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marlene Pavlu Lewin  1997  Skuru Idrottsklubb    32.19  1:06.54  1:41.58    2:16.71  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Sara Linné  1997  Landskrona Simsällskap    33.54  1:09.52  1:46.97    2:24.59   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    35.33  1:12.88  1:50.06    2:26.60   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    34.89  1:11.93  1:49.96    2:27.38   
Amanda Kimander  1997  Skuru Idrottsklubb    34.97  1:12.97  1:51.83    2:30.44   
Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.07  1:13.93  1:52.56    2:30.79   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    36.17  1:14.66  1:53.17    2:31.32   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.33  1:13.52  1:53.09    2:32.74   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    35.96  1:14.43  1:53.93    2:33.48   
10  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    36.94  1:16.15  1:55.71    2:34.57   
11  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    36.09  1:15.08  1:55.08    2:35.19   
12  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.20  1:16.51  1:55.99    2:35.31   
13  Louise Hjalmarsson  1997  Skövde Simsällskap    36.12  1:15.50  1:55.68    2:35.44   
14  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    36.90  1:16.19  1:57.08    2:37.90   
15  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    38.08  1:19.68  2:01.80    2:41.65   
16  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    38.50  1:22.15  2:08.14    2:52.01   
17  Josefine Kjellander  1997  Göteborg Sim    42.17  1:26.78  2:11.14    2:57.02   
18  Nora Berglin  1998  Göteborg Sim    42.59  1:27.65  2:13.89    2:58.20   
19  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians    43.22  1:30.48  2:18.75    3:05.41   
Elin Håkansson  1997  Karlskoga Simförening            DNS   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim C+D Pojkar, Finaler 13 - 14 år 
13 - 14 år: Patrik Löfgren (1996) 2:15.19 2010-09-25 
12 år och yngre: Hampus Lovinge (1998) 2:31.82 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.66  1:08.37  1:45.10    2:22.09   
Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    33.59  1:10.36  1:47.52    2:23.72   
Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.53  1:11.23  1:48.32    2:24.40   
Marcus Wallén  1999  Skövde Simsällskap    35.15  1:12.75  1:50.42    2:27.73   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.06  1:13.68  1:53.64    2:33.49   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    36.77  1:16.12  1:57.20    2:36.35   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.72  1:16.32  1:56.55    2:36.39   
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    38.46  1:19.45  2:00.63    2:40.53   
Erik Forsström  1999  Sandvikens Sim och Hoppklubb    38.82  1:19.19  2:00.46    2:41.50   
10  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    38.14  1:19.40  2:01.29    2:43.07   
11  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    39.48  1:21.70  2:04.34    2:44.26   
12  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    39.43  1:23.20  2:05.57    2:44.71   
13  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    39.85  1:23.01  2:05.89    2:48.30   
14  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    40.85  1:24.15  2:08.82    2:51.72   
15  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    41.73  1:24.95  2:07.97    2:51.80   
16  Oscar Eriksson  2000  Västerås Simsällskap    42.14  1:26.76  2:11.92    2:55.07   
17  Eric Valjus  2000  Örebro Simallians    43.41  1:30.97  2:18.55    3:04.11   
Oscar Linder  2000  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim C+D Pojkar, Finaler 12 år och yngre 
13 - 14 år: Patrik Löfgren (1996) 2:15.19 2010-09-25 
12 år och yngre: Hampus Lovinge (1998) 2:31.82 2010-09-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anton Laxbäck  2001  Västerås Simsällskap    41.98  1:27.66  2:13.30    2:55.28   
Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    45.12  1:34.59  2:21.71    3:12.68   
Markus Engström  2001  Örebro Simallians            DNS   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 32, 50m Fjärilsim A+B Herrar, Finaler 17 - 99 år 
17 - 99 år: Mikael Wåhlin (1989) 25.71 2011-09-24 
15 - 16 år: Alexander Vestin (1996) 25.73 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.78  17-99 Åldersgrupp Rekord 
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.18   
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.48   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.88   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            25.98   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.33   
Niklas Lindström  1991  Skuru Idrottsklubb            26.43   
Nils Montalva  1993  Simklubben S 02            26.68   
André Gradin  1994  Örebro Simallians            26.72   
10  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.26   
11  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            27.40   
12  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.45   
13  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            27.48   
14  Julian Cöster  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.49   
15  Elias Haglund  1996  Karlstads Simsällskap            27.78   
16  Axel Brorsson  1996  Eskilstuna Simklubb            27.98   
17  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim            28.28   
18  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.33   
19  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            28.64   
20  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.90   
21  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            28.96   
22  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim            29.40   
23  Fredrik Byström  1996  Västerås Simsällskap            29.75   
24  Adam Ardinge  1996  Karlskoga Simförening            34.01   
                     
 
Gren 32, 50m Fjärilsim A+B Herrar, Finaler 15 - 16 år 
17 - 99 år: Mikael Wåhlin (1989) 25.71 2011-09-24 
15 - 16 år: Alexander Vestin (1996) 25.73 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.90   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap            27.15   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            27.62   
Albin Larsson  1998  Varberg Sim            27.65   
Robin Sandgren  1997  Varberg Sim            28.18   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            28.65   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap            28.71   
Sean Johansson  1997  Simklubben Ena            28.76   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap            28.78   
10  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.37   
11  Axel Widström  1998  Karlstads Simsällskap            29.79   
12  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.80   
13  Anton Schough  1998  Örebro Simallians            29.86   
14  Isak Meding  1998  Örebro Simallians            30.40   
15  Nils Selin  1997  Göteborg Sim            30.52   
16  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians            30.68   
17  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            30.84   
18  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim            31.90   
19  Simon Kärrsjö  1998  Göteborg Sim            32.45   
20  Grigory Backman  1998  Örebro Simallians            32.86   
21  Sixten Björkner  1998  Göteborg Sim            33.05   
22  Arvid Levander  1998  Skuru Idrottsklubb            33.17   
23  Axel Björstam  1997  Karlskoga Simförening            33.82   
24  Nils König  1998  Örebro Simallians            36.02   
                     
 
Gren 33, 4X100m Frisim Damer Öppen, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Mass Damer 1 (1988) 3:52.76 2012-09-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Mass Damer 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:57.13   
  Joline Höstman  1988      29.02  1:00.14      1:00.14   
  Sofia Lindholm  1993      28.44  58.56      1:58.70   
  Ulrika Holm  1996      27.72  58.52      2:57.22   
  Emma Westman  1993      28.24  59.91      3:57.13   
                     
Göteborg Damer 1  Göteborg Sim            3:58.16   
  Linnéa Bielicz  1994      28.10  57.70      57.70