Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  NUSS 50m    Utskriftsdatum  07 juli 2013   
  Tävlingsort  Jönköping    Utskriftstid  17:20  
  Arrangör  Jönköpings Simsällskap         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  05 juli 2013         
 
 
Gren 1, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
NUSS Rekord: Erika Hegestig Jönköpings SS 29.00 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            30.87   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            31.06   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            31.06   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            31.23   
Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            31.32   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            31.65   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.66   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.73   
Sofia Adolfsson  1994  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            31.94   
10  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            32.43   
11  Aleksandra Pajor  1995  Simklubben Elfsborg            32.68   
12  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            32.98   
13  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            34.23   
14  Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02            34.56   
15  Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap            34.88   
                     
 
Gren 2, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
NUSS Rekord: Vera Johansson SK Nautilus 30.06 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            29.71  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            29.81   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            30.26   
Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS            31.06   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            31.41   
Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            32.03   
Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare            32.60   
Emma Roos  1999  Nässjö SLS            32.63   
Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            32.65   
10  Nilla Atzmannstorfer  1998  Nässjö SLS            33.20   
11  Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton            33.24   
12  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap            33.47   
13  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            33.50   
14  Antonia Prior  1999  Nässjö SLS            33.53   
15  Julia Larsson  1998  Åsundens Simsällskap            33.55   
16  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            33.60   
17  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            33.67   
18  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            33.77   
19  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            33.87   
20  Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            33.89   
21  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS            34.16   
22  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            34.24   
23  Maria Björnberg  1998  Västerviks Simsällskap            35.12   
24  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            35.47   
25  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.55   
26  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            36.26   
27  Stina Hallin  1999  Motala Simsällskap            36.85   
28  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            37.14   
29  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            37.39   
30  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            37.52   
31  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            38.04   
Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02            DNS   
 
 
Gren 3, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Rebecca Diaz Nilsson Norrköpings KK 30.68 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.86   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            30.99   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.51   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            31.69   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            31.95   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg            32.10   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.28   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.63   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            33.81   
10  Mathilda Månsson  2000  Simklubben Triton            33.93   
11  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.09   
12  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            34.22   
13  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            34.24   
14  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            34.27   
15  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            34.51   
16  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.65   
17  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.67   
18  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            34.72   
19  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            34.79   
20  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            34.85   
21  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            35.12   
22  Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton            35.72   
23  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            35.86   
24  Kristina Johnsson  2000  Ösmo Simsällskap            35.97   
25  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            36.21   
26  Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            36.44   
27  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap            36.75   
28  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS            36.90   
29  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap            37.06   
30  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            37.14   
31  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            37.15   
32  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS            37.36   
33  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            37.47   
34  Wilma Ohlsson  2000  Simklubben Triton            37.71   
35  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            38.03   
36  Ida Stalin  2000  Linköpings Allmänna SS            38.08   
37  Linnéa Öberg  2000  Simklubben Triton            38.19   
38  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS            38.24   
39  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            38.58   
40  Madeleine Karlsson  2000  Motala Simsällskap            38.67   
41  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            38.81   
42  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            38.90   
43  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            39.95   
44  Amanda Hagsten  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            40.08   
45  Eva Sigurdsson  2001  Ösmo Simsällskap            40.90   
46  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS            40.96   
47  Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap            41.70   
48  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            44.07   
 
 
Gren 4, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Ellen Olsson SK Triton 34.36 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            35.05   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            36.47   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            36.70   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            36.95   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            38.17   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            38.28   
Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            38.79   
Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            39.04   
Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap            39.22   
10  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            39.41   
11  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS            40.10   
12  Saga Bäckström  2002  SK Strängnäs Frisimmare            40.20   
13  Hanna Bylehn  2002  Linköpings Allmänna SS            41.18   
14  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            41.27   
15  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS            41.60   
16  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            41.81   
17  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            42.14   
18  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap            42.40   
19  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            42.67   
20  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS            42.82   
21  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            42.85   
22  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton            43.04   
23  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            43.22   
24  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap            43.23   
25  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            43.38   
26  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap            44.04   
27  Alice Gustavsson  2002  Ludvika Simsällskap            44.74   
28  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            45.12   
29  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            47.85   
30  Johanna Grynning  2002  Linköpings Allmänna SS            49.44   
31  Emma Sibelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            49.76   
32  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap            51.95   
 
 
Gren 5, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
NUSS Rekord: Marcus Piehl Linköpings ASS 25.82 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.76   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            27.59   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            27.81   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians            27.86   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            27.89   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            28.11   
Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            28.12   
Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap            28.17   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            28.43   
10  Johannes Nemeth  1991  Linköpings Allmänna SS            28.44   
11  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            28.82   
12  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.10   
13  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            29.17   
14  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            29.36   
15  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb            29.38   
16  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap            29.42   
17  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            29.78   
18  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            29.91   
18  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            29.91   
20  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            30.57   
21  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.58   
22  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02            30.99   
23  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            31.11   
24  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians            31.30   
25  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians            31.83   
26  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.54   
 
 
Gren 6, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
NUSS Rekord: Adam Ackerstierna SK Ena 27.73 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            27.65  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.41   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            29.07   
Anton Schough  1998  Örebro Simallians            29.14   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap            29.67   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            29.98   
David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            30.05   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.08   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            30.24   
10  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.29   
11  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg            31.06   
12  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            31.30   
13  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            31.97   
14  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS            32.01   
15  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            32.18   
16  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap            32.67   
17  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            32.92   
18  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            32.93   
19  Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap            32.98   
20  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            33.08   
21  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS            33.26   
22  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg            33.42   
23  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            33.72   
24  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap            34.73   
25  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            34.77   
26  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap            34.90   
27  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.06   
28  Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap            35.80   
29  Balázs Molnár  1998  Simklubben Elfsborg            36.25   
30  Nils König  1998  Örebro Simallians            36.47   
31  Alexander Klingspor  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.95   
32  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            38.35   
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Oscar Ekström Linköpings ASS 29.12 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            29.83   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            30.51   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            30.57   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            31.18   
Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02            31.87   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            32.07   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap            32.53   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            32.81   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            33.03   
10  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            33.15   
11  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap            33.16   
12  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            33.19   
13  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.87   
14  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            34.26   
15  Anton Mylläri  2001  Ösmo Simsällskap            34.50   
16  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            34.52   
17  Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.67   
18  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap            34.70   
19  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.97   
20  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            35.08   
21  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            35.31   
22  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            35.39   
23  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            35.46   
24  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap            36.04   
25  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton            36.23   
26  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            36.42   
27  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            37.01   
28  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            37.16   
29  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS            37.34   
30  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            37.58   
31  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.75   
32  Markus Charlton  2001  Ösmo Simsällskap            38.04   
33  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            38.10   
34  Marcus Vilhelmsson  2000  Nässjö SLS            38.13   
35  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            38.36   
36  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.52   
37  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.71   
38  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            39.77   
39  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS            39.79   
40  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.98   
 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 32.57 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            34.82   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            35.05   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            35.52   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            35.98   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.77   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS            42.20   
Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.97   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            43.67   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            44.19   
10  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap            45.09   
11  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            45.51   
12  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            45.88   
13  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            48.11   
14  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            48.91   
15  Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap            50.45   
16  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            50.66   
17  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            52.12   
18  Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap            53.60   
19  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            55.93   
Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
 
 
Gren 9, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Beatrice Andersson Jönköpings SS 1:05.82 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Paulina Björkbacka  1995  Harnäs Skutskär Simsällskap            1:08.14   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            1:09.57   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            1:12.03   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton            1:12.08   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            1:12.11   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            1:14.45   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            1:14.90   
Aleksandra Pajor  1995  Simklubben Elfsborg            1:15.66   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:15.70   
10  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            1:17.09   
11  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            1:18.08   
12  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            1:18.64   
13  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            1:22.26   
14  Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02            1:22.81   
Elina Grape  1995  Skövde Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Sara Thydén Kalmar SS 1:09.03 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            1:11.70   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            1:14.95   
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            1:15.63   
Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            1:16.49   
Antonia Prior  1999  Nässjö SLS            1:16.90   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:17.99   
Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare            1:18.09   
Elin Ristl  1999  Nässjö SLS            1:18.28   
Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            1:18.70   
10  Nilla Atzmannstorfer  1998  Nässjö SLS            1:19.65   
11  Emma Roos  1999  Nässjö SLS            1:19.69   
12  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            1:19.70   
13  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            1:20.64   
14  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap            1:21.14   
15  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            1:21.39   
16  Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap            1:22.22   
17  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg            1:22.57   
18  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            1:23.38   
19  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:24.35   
20  Stina Hallin  1999  Motala Simsällskap            1:25.37   
21  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            1:25.60   
22  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap            1:25.74   
23  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            1:26.16   
24  Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians            1:26.47   
 
 
Gren 11, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Anna Hassler Skuru IK 1:11.71 2011-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            1:10.52   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            1:10.52  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            1:11.12   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            1:12.75   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            1:13.45   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            1:13.45   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            1:13.84   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            1:14.85   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg            1:16.65   
10  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap            1:17.43   
11  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:17.60   
12  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            1:18.25   
13  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:19.13   
14  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:19.17   
15  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton            1:19.52   
16  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:20.72   
17  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            1:20.81   
18  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            1:21.62   
19  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            1:22.57   
20  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            1:22.61   
21  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            1:23.08   
22  Kristina Johnsson  2000  Ösmo Simsällskap            1:23.32   
23  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            1:23.49   
24  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            1:23.65   
25  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:23.78   
26  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            1:24.00   
27  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            1:24.51   
28  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            1:25.15   
29  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:25.72   
30  Madeleine Karlsson  2000  Motala Simsällskap            1:26.74   
31  Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap            1:27.72   
32  Paula Wiberg-Jansson  2001  Nyköpings Simsällskap            1:28.65   
 
 
Gren 12, 100m Ryggsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Jeanette Reinert Helsingborgs S 1:19.15 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    38.51        1:20.40   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    41.77        1:23.26   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    41.32        1:23.78   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    40.63        1:24.94   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    40.83        1:26.64   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    41.77        1:27.24   
Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS    44.19        1:28.76   
Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    43.70        1:29.07   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    43.55        1:29.33   
10  Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg    42.74        1:29.49   
11  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    44.06        1:29.65   
12  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    43.89        1:30.30   
12  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    43.77        1:30.30   
14  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    46.17        1:32.12   
15  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    44.15        1:32.32   
16  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    45.46        1:33.74   
17  Hanna Bylehn  2002  Linköpings Allmänna SS    45.33        1:34.08   
18  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    46.67        1:35.09   
19  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    46.77        1:35.43   
20  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    48.05        1:36.41   
21  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    48.29        1:36.82   
22  Nora Lidbom  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    47.72        1:37.92   
23  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    49.45        1:38.39   
24  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.60        1:38.83   
 
 
Gren 13, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Carl Holmertz Linköpings ASS 1:01.95 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.93        1:04.72   
Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap    31.82        1:06.61   
Johannes Nemeth  1991  Linköpings Allmänna SS    32.12        1:06.87   
Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    32.47        1:07.31   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    32.12        1:07.68   
Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    32.70        1:07.97   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    33.19        1:08.22   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.54        1:10.32   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.14        1:10.92   
10  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    33.80        1:11.19   
10  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    35.20        1:11.19   
12  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.25        1:11.35   
13  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    33.99        1:12.81   
14  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians    34.90        1:13.32   
15  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    36.91        1:15.68   
16  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.70        1:17.61   
17  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians    38.04        1:17.96   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            DSQ   
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Adam Ackerstierna SK Ena 1:05.78 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    33.14        1:06.25   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    32.43        1:06.75   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.13        1:08.38   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    33.70        1:08.96   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.76        1:09.15   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    34.04        1:10.13   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.30        1:11.20   
Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    34.91        1:11.40   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    35.55        1:13.46   
10  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    37.18        1:14.77   
11  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    35.98        1:15.77   
12  Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    37.57        1:16.90   
13  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    38.58        1:17.71   
14  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    37.43        1:18.00   
15  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    38.23        1:18.17   
16  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    37.71        1:18.76   
17  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    39.12        1:21.52   
18  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    39.99        1:22.63   
19  Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap    40.66        1:23.59   
20  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    39.77        1:24.91   
21  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.90        1:31.85   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            DSQ   
Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            DSQ   
Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 15, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 1:09.47 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    34.17        1:10.34   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.82        1:12.84   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    35.24        1:13.31   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    35.53        1:13.52   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    35.48        1:13.69   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    36.69        1:15.55   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    37.07        1:16.79   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    37.13        1:18.37   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    37.76        1:18.53   
10  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    38.07        1:19.04   
11  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    39.01        1:19.64   
12  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.15        1:19.69   
13  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.09        1:19.93   
14  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    38.21        1:19.97   
15  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    39.02        1:20.52   
16  Anton Mylläri  2001  Ösmo Simsällskap    39.28        1:20.98   
17  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    39.47        1:21.18   
18  Philip Stenberg  2001  Simklubben Triton    38.55        1:21.44   
19  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.59        1:21.94   
20  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    40.08        1:22.80   
21  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    39.51        1:22.89   
22  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    39.57        1:23.02   
23  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.24        1:23.05   
24  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    40.82        1:24.47   
25  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS    42.10        1:25.00   
26  Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.79        1:26.32   
27  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    43.89        1:26.46   
28  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    42.67        1:26.57   
29  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    42.69        1:27.37   
30  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap    41.95        1:29.21   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            DNS   
Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
 
 
Gren 16, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 1:13.17 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    38.01        1:17.80   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    38.71        1:21.51   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    40.73        1:23.42   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    44.53        1:32.39   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.65        1:32.39   
Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.04        1:32.48   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    46.81        1:33.42   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    45.67        1:33.86   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.80        1:36.61   
10  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    47.81        1:37.98   
11  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.08        1:38.13   
12  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    49.28        1:39.18   
13  Andreas Thungren  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    48.87        1:39.63   
14  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    48.53        1:41.19   
15  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    47.40        1:42.08   
16  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    48.66        1:42.11   
17  Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    50.88        1:43.27   
18  Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS    52.38        1:44.06   
19  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    52.42        1:49.01   
20  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    55.63        1:49.04   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
 
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Ebba Rosenquist Stockholms KK 2:23.38 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.35  1:12.79  1:54.62    2:36.97   
Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap    39.85  1:29.96  2:26.37    3:22.14   
 
 
Gren 18, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Sara Thydén Kalmar SS 2:25.07 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    33.09  1:11.59  1:53.02    2:32.83   
Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    32.76  1:10.92  1:51.61    2:35.29   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    34.18  1:14.98  1:58.23    2:41.89   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    34.98  1:16.33  2:00.90    2:47.12   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    36.39  1:19.89  2:06.04    2:49.58   
Julia Larsson  1998  Åsundens Simsällskap    36.37  1:21.46  2:09.80    2:54.35   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    37.89  1:21.59  2:07.87    2:54.96   
Angelica Stark  1999  Nässjö SLS    37.82  1:25.17  2:17.12    3:07.20   
Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02    40.73  1:28.25  2:21.07    3:15.49   
10  Elsa Lind  1998  Jönköpings Simsällskap    44.32  1:35.22  2:29.47    3:22.58   
11  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    40.31  1:33.73  2:30.33    3:27.24   
12  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap    40.46  1:35.52  2:34.85    3:33.54   
Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            DSQ   
 

 
 
Gren 19, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Jacob Larsson Stockholms KK 2:13.24 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.94  1:05.73  1:45.24    2:26.55   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    32.11  1:09.56  1:49.31    2:26.80   
Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    32.95  1:11.79  1:53.28    2:35.71   
 
 
Gren 20, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Ossian Arvidsson Kungälvs SS 2:23.24 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    31.09  1:06.79  1:43.74    2:20.75   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.70  1:06.50  1:46.66    2:29.70   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    32.10  1:09.83  1:50.25    2:32.53   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    32.76  1:11.42  1:53.49    2:39.07   
Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap    35.35  1:19.46  2:07.86    2:54.04   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    34.54  1:17.75  2:07.37    3:01.02   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    36.98  1:22.89  2:12.82    3:01.57   
Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    37.41  1:27.96  2:19.71    3:11.36   
Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            DNS   
Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 21, 1500m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
NUSS Rekord: Tobias Svensson Västerås SS 17:08.31 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:06.09  2:16.80  3:29.03  4:41.75  18:04.05   
          5:54.86  7:08.23  8:22.32  9:36.31     
          10:50.01  12:02.80  13:15.78  14:29.25     
          15:42.35  16:55.42         
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:05.24  2:17.70  3:31.77  4:45.70  18:20.81   
          5:59.80  7:14.34  8:28.32  9:44.11     
          10:57.52  12:12.23  13:27.46  14:42.39     
          15:56.51  17:11.94         
Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:12.37  2:29.69  3:47.64  5:05.42  19:18.96   
          6:23.47  7:41.42  8:59.82  10:16.87     
          11:34.93  12:52.56  14:10.52  15:27.31     
          16:45.91  18:03.18         
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:12.33  2:29.58  3:47.66  5:05.65  19:24.61   
          6:23.50  7:41.63  8:59.84  10:17.03     
          11:35.03  12:52.94  14:10.82  15:28.81     
          16:48.24  18:03.63         
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    1:11.81  2:30.11  3:48.10  5:07.54  19:35.83   
          6:26.08  7:44.77  9:03.97  10:23.44     
          11:43.40  13:03.01  14:23.56  15:44.60     
          17:03.20  18:22.07         
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:13.02  2:32.60  3:51.71  5:11.20  19:35.95   
          6:30.25  7:49.39  9:08.50  10:27.57     
          11:47.78  13:07.49  14:26.62  15:45.77     
          17:03.39  18:21.96         
Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    1:10.09  2:29.30  3:49.14  5:09.09  20:03.34   
          6:30.52  7:52.72  9:14.49  10:35.47     
          11:57.44  13:20.14  14:41.88  16:04.40     
          17:26.94  18:47.99         
Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:13.19  2:34.18  3:55.73  5:19.23  20:32.95   
          6:42.41  8:05.54  9:28.69  10:51.99     
          12:15.58  13:39.07  15:03.32  16:27.17     
          17:50.29  19:13.39         
Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    1:12.52  2:35.99  3:59.45  5:23.50  20:34.45   
          6:45.95  8:09.57  9:31.96  10:55.18     
          12:18.20  13:41.00  15:05.09  16:28.59     
          17:51.11  19:13.86         
10  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    1:15.90  2:38.58  4:03.25  5:27.56  20:39.43   
          6:52.92  8:15.72  9:37.55  11:00.21     
          12:21.97  13:45.34  15:09.67  16:32.11     
          17:55.13  19:17.12         
11  Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap    1:16.99  2:41.19  4:04.78  5:29.24  21:09.56   
          6:53.72  8:17.79  9:43.99  11:09.25     
          12:35.28  14:02.31  15:29.04  16:55.13     
          18:21.26  19:46.49         
12  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:16.80  2:40.21  4:03.50  5:27.68  21:09.60   
          6:53.76  8:19.80  9:47.12  11:11.75     
          12:36.51  14:03.81  15:29.34  16:53.89     
          18:20.49  19:47.09         
13  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    1:19.34  2:48.21  4:17.35  5:45.47  21:56.33   
          7:15.03  8:44.71  10:13.88  11:41.77     
          13:09.55  14:38.47  16:04.71  17:32.76     
          19:02.68  20:31.24         
14  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS    1:24.45  2:56.98  4:29.69  6:01.63  23:17.05   
          7:34.59  9:08.55  10:42.10  12:18.92     
          13:54.85  17:06.36  20:15.67  23:17.05     
                     
 
 
Gren 22, 400m Frisim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Rebecka Palm Linköpings ASS 4:39.21 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.91  2:25.22  3:39.73    4:53.90   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.85  2:27.00  3:43.02    4:55.46   
Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    1:10.01  2:25.00  3:41.33    4:58.23   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap    1:12.80  2:30.16  3:48.40    5:03.61   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:11.22  2:29.31  3:46.74    5:03.65   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    1:10.90  2:27.96  3:48.86    5:12.99   
Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:13.04  2:35.95  4:01.47    5:27.06   
 
 
Gren 23, 400m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Frida Jakobsson Linköpings ASS 4:40.67 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    1:10.07  2:24.92  3:39.68    4:52.69   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    1:12.18  2:27.20  3:41.90    4:54.56   
Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    1:10.11  2:26.47  3:42.90    4:54.94   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    1:09.35  2:25.37  3:41.57    4:55.04   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.33  2:28.16  3:44.42    4:59.06   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.44  2:29.62  3:47.71    5:05.79   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    1:13.87  2:33.91  3:53.91    5:08.71   
Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    1:11.62  2:29.83  3:49.84    5:10.45   
Antonia Prior  1999  Nässjö SLS    1:11.62  2:30.72  3:51.71    5:10.83   
10  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.69  2:32.68  3:52.94    5:12.14   
11  Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    1:11.94  2:32.27  3:53.87    5:12.49   
12  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:15.03  2:35.37  3:56.10    5:13.89   
13  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS    1:14.49  2:35.58  3:57.59    5:13.92   
14  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:13.83  2:35.05  3:56.10    5:14.36   
15  Elin Ristl  1999  Nässjö SLS    1:12.94  2:33.34  3:56.00    5:14.66   
16  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:15.55  2:39.22  4:04.17    5:27.46   
 
 
Gren 24, 400m Frisim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Elin Podéus Norrköpings KK 4:38.66 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    1:09.63  2:25.98  3:45.00    4:59.70   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:11.53  2:29.64  3:46.60    5:02.20   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    1:10.53  2:27.99  3:46.85    5:02.55   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.45  2:29.36  3:47.33    5:03.46   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:11.69  2:30.24  3:49.88    5:08.07   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    1:12.57  2:32.86  3:52.83    5:10.11   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    1:11.31  2:32.35  3:54.39    5:10.98   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    1:14.40  2:35.18  3:56.06    5:16.23   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:13.00  2:33.16  3:58.41    5:19.67   
10  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:13.85  2:35.39  3:58.94    5:22.22   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:15.47  2:37.39  4:01.25    5:23.70   
12  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    1:16.04  2:39.35  4:03.83    5:27.50   
13  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    1:15.14  2:41.48  4:07.88    5:30.54   
14  Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:18.57  2:45.07  4:10.53    5:34.89   
15  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    1:19.88  2:46.09  4:12.79    5:37.77   
16  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    1:10.77  2:35.43  4:05.47    5:39.09   
 
 
Gren 25, 400m Frisim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Jeanette Reinert Helsingborgs S 5:08.98 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    1:16.71  2:45.29  4:12.08    5:32.97   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:18.04  2:45.49  4:11.51    5:33.84   
Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    1:19.36  2:46.87  4:14.05    5:37.24   
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    1:18.49  2:48.28  4:18.03    5:41.94   
Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    1:19.79  2:50.31  4:22.03    5:51.50   
Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    1:25.23  2:57.38  4:30.88    5:58.79   
Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS    1:27.52  3:02.41  4:33.00    5:59.61   
Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:23.52  2:56.45  4:29.20    6:00.07   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:21.88  2:55.46  4:29.47    6:00.25   
10  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    1:26.56  2:59.86  4:33.56    6:01.02   
11  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    1:22.28  2:54.85  4:30.35    6:02.41   
12  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    1:24.84  3:00.54  4:36.11    6:05.14   
13  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    1:25.57  2:59.61  4:35.10    6:07.31   
14  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    1:28.70  3:05.76  4:42.73    6:15.95   
15  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    1:30.87  3:10.57  4:50.63    6:28.11   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS            DNS   
 
 
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Niclas Granström Jönköpings SS 4:21.88 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:04.24  2:11.96  3:22.28    4:31.41   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.12  2:14.72  3:27.80    4:40.89   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.76  2:19.30  3:31.37    4:42.12   
Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap    1:06.70  2:20.00  3:33.98    4:46.29   
Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    1:08.88  2:26.55  3:47.65    5:05.81   
Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    1:09.76  2:29.81  3:52.70    5:12.78   
Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians    1:08.55  2:29.34  3:53.40    5:12.95   
 
 
Gren 27, 400m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Markus Malm Anderstorps SS 4:25.42 2011-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:01.78  2:10.06  3:20.26    4:26.67   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:04.34  2:13.32  3:22.57    4:27.86   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    1:03.59  2:14.66  3:25.34    4:35.02   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:06.38  2:19.52  3:32.63    4:44.96   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:05.97  2:21.11  3:35.77    4:49.43   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    1:09.01  2:24.99  3:39.76    4:54.36   
Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.72  2:28.50  3:45.94    4:58.77   
Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    1:09.19  2:26.82  3:46.30    5:00.03   
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:10.42  2:27.22  3:45.43    5:00.63   
10  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    1:09.13  2:26.90  3:45.99    5:01.46   
11  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    1:09.20  2:27.09  3:46.17    5:05.00   
12  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    1:10.81  2:30.76  3:50.50    5:08.28   
13  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    1:10.29  2:32.26  3:53.51    5:12.04   
14  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    1:12.69  2:31.85  3:53.24    5:14.33   
15  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    1:12.56  2:34.31  3:56.65    5:16.40   
16  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    1:13.77  2:36.41  4:00.50    5:21.50   
 
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Daniel Forndal Jönköpings SS 4:29.78 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:04.98  2:18.84  3:32.46    4:42.25   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:08.86  2:22.12  3:35.56    4:49.57   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:07.49  2:22.43  3:39.10    4:54.31   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:10.81  2:30.62  3:49.91    5:04.23   
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:10.63  2:29.26  3:48.65    5:06.02   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:10.60  2:29.13  3:48.92    5:06.13   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    1:11.24  2:31.33  3:52.46    5:07.50   
Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    1:11.96  2:32.02  3:52.55    5:11.90   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    1:14.29  2:34.35  3:55.01    5:13.75   
10  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    1:13.94  2:35.15  3:56.55    5:15.31   
11  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    1:11.74  2:33.07  3:55.61    5:17.85   
12  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    1:13.21  2:35.37  3:59.11    5:19.03   
13  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    1:12.58  2:35.90  4:00.52    5:19.90   
14  Philip Stenberg  2001  Simklubben Triton    1:14.92  2:38.46  4:03.42    5:21.83   
15  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    1:13.80  2:37.09  4:01.13    5:23.25   
16  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    1:13.49  2:42.52  4:14.68    5:44.03   
 
 
Gren 29, 400m Frisim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 4:44.91 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    1:14.63  2:41.06  4:07.24    5:29.20   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:16.04  2:44.86  4:13.65    5:42.77   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    1:16.90  2:46.33  4:18.00    5:47.32   
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    1:26.64  2:59.35  4:34.85    6:04.82   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    1:25.94  3:00.98  4:37.23    6:13.46   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    1:28.15  3:04.86  4:42.57    6:17.02   
Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    1:29.48  3:08.09  4:48.98    6:24.76   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    1:27.77  3:08.74  4:51.52    6:25.79   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:33.63  3:16.80  4:57.54    6:32.83   
10  Andreas Thungren  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    1:27.10  3:11.12  4:58.58    6:42.85   
 
 
Gren 30, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Erika Hegestig Jönköpings SS 31.18 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            31.81   
Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.63   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            32.98   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton            33.71   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            34.38   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            34.49   
Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            34.67   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians            34.73   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            34.77   
10  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            34.95   
11  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            35.78   
12  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.83   
13  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb            36.00   
14  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            36.82   
15  Elina Grape  1995  Skövde Simsällskap            38.61   
16  Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02            39.15   
 
 
Gren 31, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Jessica Allberg Skuru IK 32.54 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap            34.24   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare            34.30   
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            34.46   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            34.71   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.13   
Antonia Prior  1999  Nässjö SLS            35.22   
Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            35.44   
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap            35.64   
Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb            35.71   
10  Thilde Palmqvist  1998  Hvetlanda Simsällskap            35.76   
11  Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare            35.91   
11  Nilla Atzmannstorfer  1998  Nässjö SLS            35.91   
13  Elin Ristl  1999  Nässjö SLS            36.19   
14  Emma Roos  1999  Nässjö SLS            36.58   
15  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap            36.61   
16  Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare            36.78   
17  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            36.96   
18  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb            36.97   
19  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            37.00   
20  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap            37.17   
21  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.41   
22  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.73   
23  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare            37.92   
24  Stina Hallin  1999  Motala Simsällskap            38.30   
25  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            38.47   
26  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap            38.67   
27  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap            38.74   
28  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02            39.09   
29  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            39.19   
30  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.52   
31  Elin Bjällmark  1998  Jönköpings Simsällskap            40.07   
31  Kim Torkelsson  1999  Hultsfreds Simsällskap            40.07   
33  Maria Björnberg  1998  Västerviks Simsällskap            40.52   
34  Elsa Lind  1998  Jönköpings Simsällskap            40.67   
35  Anncharlott Smedberg  1998  Örebro Simallians            40.73   
36  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians            41.40   
37  Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare            41.94   
38  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            42.55   
39  Rebecca Båvenäs  1999  Västerås Simsällskap            43.21   
40  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            45.35   
41  Evelina Thollström  1999  Jönköpings Simsällskap            45.40   
Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 32, 50m Ryggsim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Nathalie Larsson Örebro SA 33.14 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            31.64  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            32.54   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare            33.63   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            33.94   
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            34.01   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            34.26   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            34.48   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap            34.50   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg            34.89   
10  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.55   
11  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap            35.57   
12  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.48   
13  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton            36.49   
14  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.51   
15  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg            36.59   
16  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg            36.79   
17  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap            37.15   
18  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.30   
19  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg            37.67   
20  Kristina Johnsson  2000  Ösmo Simsällskap            37.78   
21  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            38.07   
22  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.38   
23  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap            38.86   
24  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            38.93   
25  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap            38.99   
26  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap            39.02   
27  Thyra Melander  2001  Jönköpings Simsällskap            39.04   
28  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS            39.14   
29  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            39.28   
30  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb            39.55   
31  Alice Aurell  2001  Simklubben S 02            39.56   
32  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            39.58   
33  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap            39.64   
34  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS            39.79   
35  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            39.97   
36  Madeleine Karlsson  2000  Motala Simsällskap            40.22   
37  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            40.23   
37  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            40.23   
39  Ayda Sarkohi  2000  Linköpings Allmänna SS            40.55   
40  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            40.73   
40  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap            40.73   
42  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap            40.94   
43  Eva Sigurdsson  2001  Ösmo Simsällskap            40.97   
44  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap            41.11   
45  Elsa Karlsson  2001  Linköpings Allmänna SS            41.17   
46  Minna Johansson  2000  Örebro Simallians            41.39   
47  Wilma Ohlsson  2000  Simklubben Triton            41.57   
48  Ida Stalin  2000  Linköpings Allmänna SS            41.91   
49  Cajsa Söderberg  2000  Åsundens Simsällskap            42.21   
50  Awaz Nabi Pour  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            42.37   
51  Jennie Lundgren  2001  Hallsberg Kumla Simklubb            42.38   
52  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS            42.46   
53  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap            42.82   
54  Alva Sundberg  2000  Linköpings Allmänna SS            43.27   
55  Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta            43.61   
56  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap            43.63   
57  Sandra Mokhtari  2001  Linköpings Allmänna SS            43.69   
58  Amanda Hagsten  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            44.03   
59  Ebba Wilhelmsson  2001  Jönköpings Simsällskap            45.01   
60  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS            45.04   
61  Ida Ullstrand  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.06   
62  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS            47.03   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            DNS   
Matilda Mild  2001  Anderstorps Simsällskap            DNS   
 
 
Gren 33, 50m Ryggsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Alice Ivarsson Motala SS 37.21 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg            36.33  0-11 Åldersgrupp Rekord 
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare            38.78   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            38.99   
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS            39.57   
Emilia Rönningdal  2002  S71            39.62   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap            39.70   
Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg            39.71   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            40.00   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            40.66   
10  Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap            40.82   
11  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            41.07   
12  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            41.41   
13  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS            41.59   
14  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton            41.76   
15  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            41.94   
16  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            42.11   
17  Hanna Bylehn  2002  Linköpings Allmänna SS            42.22   
18  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap            42.59   
19  Nora Lidbom  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap            42.60   
20  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS            43.18   
21  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap            43.26   
22  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap            44.05   
23  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            44.18   
24  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            44.26   
25  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            44.36   
26  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap            44.63   
26  Felicia Barkehed  2002  Linköpings Allmänna SS            44.63   
28  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap            44.81   
29  Lisa Holmström  2004  Tranås Simsällskap            44.95   
30  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            45.16   
31  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap            45.81   
32  Alice Gustavsson  2002  Ludvika Simsällskap            46.37   
33  Thilde Smedbäck  2004  Linköpings Allmänna SS            46.75   
34  Emma Sibelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            47.07   
35  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS            47.11   
36  Tyra König  2002  Örebro Simallians            47.47   
37  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap            48.15   
38  Ida Granberg  2003  Ludvika Simsällskap            48.65   
39  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS            48.79   
40  Emma Hyllbrant  2003  SK Strängnäs Frisimmare            49.64   
41  Johanna Grynning  2002  Linköpings Allmänna SS            50.23   
42  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS            50.38   
43  Matilda Nilsson  2004  Jönköpings Simsällskap            51.05   
44  Natalie Stjärnås  2003  Jönköpings Simsällskap            51.44   
45  Daniella Tillquist  2003  Hallsberg Kumla Simklubb            1:05.01   
Kajsa Holm Schenberg  2003  Tranås Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 34, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Michael Berndtsson SK Elfsborg 27.98 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02            29.81   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS            29.96   
Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            30.11   
Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap            30.11   
Johannes Nemeth  1991  Linköpings Allmänna SS            30.42   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            30.47   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians            30.61   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.04   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            31.22   
10  Gunnar Granlund  1996  Västerås Simsällskap            31.55   
11  Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.91   
12  Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb            32.01   
13  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians            32.25   
14  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            32.66   
15  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            32.76   
16  Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap            32.82   
17  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap            32.88   
17  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            32.88   
19  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.95   
20  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap            33.26   
21  Eric Gustafsson  1996  Örebro Simallians            33.66   
22  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            34.73   
23  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.81   
24  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02            36.42   
 
 
Gren 35, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Oskar Gannholm-Johansson Linköpings ASS 30.43 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Schough  1998  Örebro Simallians            30.76   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            31.11   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.33   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.58   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            32.28   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap            32.56   
Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            32.76   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.82   
Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            33.88   
10  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            33.95   
11  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena            35.22   
12  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg            35.32   
13  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS            35.56   
14  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap            36.03   
15  Daniel Engelson  1998  Linköpings Allmänna SS            36.09   
16  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap            36.31   
16  Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            36.31   
18  Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap            36.45   
19  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            36.55   
20  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            36.56   
21  Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap            37.39   
22  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap            37.48   
23  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            37.61   
24  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap            38.22   
25  Alexander Klingspor  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.49   
26  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.24   
27  Nils König  1998  Örebro Simallians            39.32   
28  Oscar Rudberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.37   
29  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS            43.61   
30  Alex Östh  1999  Tranås Simsällskap            45.34   
 
 
Gren 36, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Stefan Stojmenovic Norrköpings KK 31.91 2006-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            31.89  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            33.51   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            33.93   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg            34.17   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            34.21   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            34.72   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            35.00   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.67   
Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            35.69   
10  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            36.09   
11  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena            36.21   
12  Anton Mylläri  2001  Ösmo Simsällskap            36.27   
13  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            36.43   
14  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap            36.45   
15  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton            36.61   
16  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            36.96   
17  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.15   
18  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            37.88   
19  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.99   
20  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.08   
21  Philip Stenberg  2001  Simklubben Triton            38.14   
22  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            38.21   
23  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap            38.38   
24  Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.39   
25  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02            38.41   
26  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap            38.62   
27  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS            38.91   
28  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians            38.96   
29  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS            39.04   
30  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            39.68   
31  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            39.86   
31  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap            39.86   
33  Ludwig Larsson  2000  Karlstads Simsällskap            39.91   
34  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb            40.22   
35  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS            40.48   
36  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            40.74   
37  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb            42.05   
38  Herman Johansson  2000  Hultsfreds Simsällskap            42.16   
39  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            42.58   
40  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            43.16   
41  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap            43.37   
42  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS            43.85   
43  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.01   
44  Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS            45.40   
45  Freke Addenbrooke  2001  Linköpings Allmänna SS            46.15   
David Könemann  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
 
 
Gren 37, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 33.65 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            35.10   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            36.22   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            38.36   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb            41.26   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS            41.66   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            42.27   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS            42.37   
William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS            43.61   
Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.94   
10  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians            44.19   
11  Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            44.44   
12  Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            44.68   
13  Andreas Thungren  2002  Hallsberg Kumla Simklubb            45.71   
14  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            45.79   
15  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            46.07   
16  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta            46.80   
17  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS            46.92   
18  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap            48.47   
19  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            49.41   
20  Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS            49.60   
21  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS            50.00   
22  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap            50.07   
23  Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap            52.57   
 
 
Gren 38, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Jenny Falkeman-Brink Karlskoga SF 1:15.73 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    35.92        1:18.07   
Aleksandra Pajor  1995  Simklubben Elfsborg    37.79        1:20.61   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    38.29        1:22.65   
Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02    39.68        1:24.67   
Elina Grape  1995  Skövde Simsällskap    41.98        1:27.68   
Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    41.63        1:30.21   
Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap    42.62        1:30.97   
Ida Johansson  1996  Örebro Simallians            DNS   
 
 
Gren 39, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Victoria Forsman Linköpings ASS 1:16.95 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    37.06        1:20.16   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    38.83        1:21.97   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.05        1:24.39   
Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    40.25        1:25.81   
Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    39.76        1:25.99   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.00        1:26.06   
Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    41.21        1:26.20   
Elin Ristl  1999  Nässjö SLS    40.96        1:26.21   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Nässjö SLS    40.87        1:27.25   
10  Denise Persson  1998  Simklubben S 02    40.00        1:27.79   
11  Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    40.51        1:28.73   
12  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    41.57        1:29.36   
13  Emma Roos  1999  Nässjö SLS    42.44        1:30.15   
14  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    43.40        1:31.14   
15  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap    43.13        1:31.46   
16  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    41.81        1:31.61   
17  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    44.20        1:34.84   
18  Maria Björnberg  1998  Västerviks Simsällskap    43.34        1:35.34   
19  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    44.78        1:35.79   
20  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    46.07        1:37.42   
21  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    44.91        1:37.46   
22  Elsa Lind  1998  Jönköpings Simsällskap    46.58        1:38.22   
23  Elin Larsson  1998  Örebro Simallians    46.64        1:40.80   
Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 40, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Sara Ottosson Bixo Västerås SS 1:18.72 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    36.35        1:16.67  12-13 Åldersgrupp Rekord 
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    38.24        1:22.50   
Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.67        1:23.12   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    39.54        1:26.09   
Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    39.86        1:26.20   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    41.82        1:27.56   
Mathilda Månsson  2000  Simklubben Triton    41.45        1:28.29   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    42.24        1:29.06   
Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.69        1:29.25   
10  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.86        1:29.46   
11  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.15        1:29.77   
12  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    42.51        1:29.80   
13  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    42.94        1:29.83   
14  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    42.74        1:29.92   
15  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    42.32        1:29.94   
16  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.73        1:30.54   
17  Elsa Jörstam  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.58        1:31.38   
18  Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    43.51        1:31.73   
19  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    43.35        1:31.92   
20  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    44.03        1:33.61   
21  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.69        1:33.87   
21  Linnéa Öberg  2000  Simklubben Triton    44.84        1:33.87   
23  Tuva Holmertz  2001  Linköpings Allmänna SS    44.68        1:33.97   
24  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    44.33        1:34.44   
25  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    42.79        1:34.60   
26  Lisa Rydelius  2001  Ludvika Simsällskap    44.73        1:34.86   
27  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    44.31        1:34.96   
28  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap    44.95        1:35.15   
29  Emelie Larsson  2000  Simklubben Solsta    46.72        1:35.69   
30  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton    45.16        1:36.06   
31  Kristina Johnsson  2000  Ösmo Simsällskap    43.72        1:36.23   
32  Emma Hjort  2000  Karlstads Simsällskap    45.79        1:37.44   
33  Matilda Mild  2001  Anderstorps Simsällskap    46.75        1:38.82   
34  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    47.23        1:38.98   
35  Madeleine Karlsson  2000  Motala Simsällskap    46.16        1:40.34   
36  Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    47.27        1:40.82   
37  Amanda Hagsten  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    48.28        1:42.38   
38  Wilma Ohlsson  2000  Simklubben Triton    47.77        1:42.79   
39  Malin Kaldrup  2000  Simklubben S 02    48.61        1:44.46   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            DNS   
 
 
Gren 41, 100m Bröstsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Lina Berggren Västerås SS 1:25.97 2009-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    45.06        1:32.89   
Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    44.58        1:33.71   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    44.42        1:35.62   
Emilia Rönningdal  2002  S71    45.94        1:36.75   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    46.09        1:37.55   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    45.90        1:37.61   
Astrid Lilja  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    46.75        1:38.74   
Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    47.36        1:38.99   
Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg    46.63        1:39.05   
10  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap    47.30        1:41.58   
11  Josefine Stenman  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    47.94        1:42.95   
12  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    48.24        1:43.72   
13  Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap    48.79        1:44.10   
14  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    50.95        1:44.69   
15  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    49.28        1:44.92   
16  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    50.18        1:45.54   
17  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    50.12        1:46.84   
18  Olivia Gustafsson  2004  Linköpings Allmänna SS    49.81        1:47.84   
19  Emma Sibelius  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    51.50        1:48.14   
20  Felicia Barkehed  2002  Linköpings Allmänna SS    51.45        1:48.19   
21  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    52.79        1:49.78   
22  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    52.61        1:50.21   
23  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    52.43        1:50.90   
24  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS    52.22        1:51.23   
25  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    54.17        1:52.16   
26  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.88        1:52.81   
27  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    56.21        1:55.43   
28  Ida Granberg  2003  Ludvika Simsällskap    56.90        1:56.29   
29  Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    53.52        1:56.36   
30  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    56.83        1:59.02   
31  Johanna Grynning  2002  Linköpings Allmänna SS    57.73        1:59.51   
32  Alice Gustavsson  2002  Ludvika Simsällskap    57.44        1:59.80   
 
 
Gren 42, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Mattias Kahlin Västerås SS 1:07.68 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.83        1:08.93   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    33.13        1:09.81   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    34.96        1:15.50   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    35.80        1:15.98   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.55        1:16.07   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    35.63        1:17.48   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.04        1:18.11   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    36.59        1:18.25   
Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    35.31        1:18.44   
10  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    37.24        1:19.42   
11  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    39.12        1:23.40   
12  Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians    40.09        1:24.27   
 
 
Gren 43, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Alexander Morgan Stockholms KK 1:08.07 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.90        1:13.36   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    35.52        1:14.64   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    36.10        1:15.46   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    36.18        1:18.01   
Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    36.72        1:19.33   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    38.41        1:21.22   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    38.67        1:21.79   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    38.79        1:21.81   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    40.69        1:24.37   
10  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    38.18        1:24.96   
11  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    41.06        1:25.06   
12  Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    40.86        1:25.47   
13  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    40.38        1:25.53   
14  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    40.12        1:26.25   
15  Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    40.60        1:26.39   
16  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.82        1:26.42   
17  Nils König  1998  Örebro Simallians    39.65        1:26.68   
18  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.65        1:29.07   
19  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    42.85        1:29.80   
20  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    43.36        1:29.98   
21  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    42.68        1:31.48   
22  Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap    43.72        1:31.69   
23  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    45.22        1:34.45   
24  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    45.98        1:38.00   
 
 
Gren 44, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Oscar Ekström Linköpings ASS 1:17.60 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    37.94        1:19.84   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    38.72        1:22.23   
Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    38.52        1:22.25   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    38.14        1:22.76   
Marcus Vilhelmsson  2000  Nässjö SLS    39.82        1:23.41   
Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    39.63        1:26.12   
Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.30        1:27.48   
Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    41.15        1:27.78   
Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    40.96        1:29.16   
10  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    41.79        1:29.60   
11  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    43.33        1:31.60   
12  Markus Charlton  2001  Ösmo Simsällskap    43.50        1:32.00   
13  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    44.82        1:32.80   
14  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    45.46        1:33.41   
15  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    43.28        1:33.71   
16  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.86        1:33.97   
17  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    46.90        1:35.43   
18  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    44.24        1:35.92   
19  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    44.99        1:36.20   
20  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    44.74        1:36.66   
21  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap    45.67        1:38.43   
22  Herman Johansson  2000  Hultsfreds Simsällskap    45.90        1:39.28   
23  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    46.75        1:40.71   
24  Hjalmar Ericsson  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.71        1:41.41   
25  Wilhelm Lindqvist  2000  Linköpings Allmänna SS    48.70        1:43.42   
26  Jesper Sandberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    49.00        1:44.05   
27  Kevin Wåhlin  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.28        1:44.74   
28  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    52.75        1:47.21   
29  Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS    52.59        1:53.33   
August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap            DSQ   
Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
 
 
Gren 45, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Daniel Forndal Jönköpings SS 1:24.71 2008-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    44.28        1:33.16   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    45.63        1:35.50   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    47.43        1:41.15   
Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    49.54        1:42.01   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    51.05        1:45.58   
Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    50.30        1:46.11   
Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.43        1:46.92   
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    51.54        1:47.16   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    52.11        1:49.38   
10  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    53.64        1:49.86   
11  Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    53.95        1:51.63   
12  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    52.35        1:51.67   
13  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    54.43        1:51.77   
14  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    54.15        1:51.89   
15  Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    55.36        1:52.87   
16  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS    55.21        1:56.39   
17  Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    56.03        1:57.30   
18  Lukas Lundberg  2004  Motala Simsällskap    57.66        1:57.75   
19  Andreas Thungren  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    54.52        1:57.91   
20  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    57.32        1:59.32   
Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 46, 4X50m Frisim Damer, Finaler 14 år och äldre 
NUSS Rekord: Linköpings ASS 1:53.06 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  1999  Linköpings Allmänna SS            1:54.91   
  Sofia Henell  1997      28.91        28.91   
  Linnea Magnusson  1996      27.38        56.29   
  Erika Settland  1996      29.48        1:25.77   
  Sofie Palm  1996      29.14        1:54.91   
                     
Skk Damer Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            1:55.24   
  Julia Peterson  1995      28.49        28.49   
  Sara Finati  1992      28.81        57.30   
  Lovisa Malmberg  1995      28.61        1:25.91   
  Johanna Wetterborg  1992      29.33        1:55.24   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            1:56.48   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      30.56        30.56   
  Hanna Eriksson  1999      29.44        1:00.00   
  Antonia Prior  1999      28.63        1:28.63   
  Annie Myrlander  1995      27.85        1:56.48   
                     
Frisimmarna [1998]  1998  SK Strängnäs Frisimmare            1:57.30   
  Lisa Eriksson  1998      28.18        28.18   
  Amanda Hyllbrant  1999      30.22        58.40   
  Anna Eriksson  1999      28.39        1:26.79   
  Amanda Fors  1998      30.51        1:57.30   
                     
Skk Damer Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            1:58.45   
  Alma Karlson  1999      28.95        28.95   
  Julia Blomquist  1998      30.10        59.05   
  Siri Selander  1999      30.45        1:29.50   
  Emma Bring  1995      28.95        1:58.45   
                     
Jönköping Damer [1914]  Jönköpings Simsällskap            2:03.22   
  Emelia Karlsson  1997      29.96        29.96   
  Elin Bjällmark  1998      32.46        1:02.42   
  Malin Jonsson  1998      31.71        1:34.13   
  Alice Müllern  1998      29.09        2:03.22   
                     
Hvetlanda Damer [1996]  1996  Hvetlanda Simsällskap            2:03.67   
  Elin Steindl  1998      31.13        31.13   
  Elin Ljunggren  2000      31.87        1:03.00   
  Thilde Palmqvist  1998      29.83        1:32.83   
  Agnes Ljunggren  1999      30.84        2:03.67   
                     
Elfsborg Damer [1998]  1998  Simklubben Elfsborg            2:03.95   
  Aleksandra Pajor  1995      29.25        29.25   
  Linnéa Fahlberg  1998      30.79        1:00.04   
  Matilda Holström  1998      32.15        1:32.19   
  Emma Dubo  1999      31.76        2:03.95   
                     
Nkk Damer [1999]  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:04.03   
  Anna Grundmark  1997      29.96        29.96   
  Ebba Nyman  1998      30.34        1:00.30   
  Tilde Malm  1999      31.16        1:31.46   
  Ella Lindroth  2001      32.57        2:04.03   
                     
10  Ösa Damer  Örebro Simallians            2:05.20   
  Ida Johansson  1996      32.09        32.09   
  Alice Rigbäck  1994      26.75        58.84   
  Elin Larsson  1998      33.21        1:32.05   
  Anncharlott Smedberg  1998      33.15        2:05.20   
                     
11  Ludvika SS Damer  Ludvika Simsällskap            2:06.30   
  Rebecka Östh  1999      31.40        31.40   
  Anna Miram  1999      30.05        1:01.45   
  Linnea Lindén  1995      31.77        1:33.22   
  Maja Fredriksson  1999      33.08        2:06.30   
                     
12  Hk Sim Damer  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            2:17.42   
  Awaz Nabi Pour  2000      33.24        33.24   
  Jennie Lundgren  2001      34.28        1:07.52   
  Elsa Jansson  2002      36.03        1:43.55   
  Linnéa Ärlegård  1999      33.87        2:17.42   
                     
 
 
Gren 47, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 14 år och äldre 
NUSS Rekord: Norrköpings KK 1:38.36 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Lag 1  1999  Linköpings Allmänna SS            1:43.89   
  Daniel Olsson  1996      25.95        25.95   
  Johannes Nemeth  1991      24.92        50.87   
  Oskar Johnsson  1996      26.79        1:17.66   
  Kevin Petersson  1994      26.23        1:43.89   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            1:44.14   
  Alfred Roos  1996      26.83        26.83   
  William Myrlander  1997      25.48        52.31   
  Viktor Myrlander  1993      26.17        1:18.48   
  Kim Myrlander  1991      25.66        1:44.14   
                     
Ösa Herrar Lag 1  Örebro Simallians            1:44.38   
  Anton Schough  1998      26.63        26.63   
  Dennis Finnström  1995      25.66        52.29   
  Victor Zetterman  1995      25.90        1:18.19   
  Simon Bergquist  1996      26.19        1:44.38   
                     
Skk Herrar Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            1:45.14   
  Felix Gudehn  1995      25.72        25.72   
  Gustav Pettersson  1994      26.77        52.49   
  Ossian Ankarberg  1996      26.63        1:19.12   
  Lukas Peterson  1998      26.02        1:45.14   
                     
Nkk Herrar [1999]  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:45.59   
  Alexander Frost  1997      25.56        25.56   
  Calle Lindroth  1998      26.85        52.41   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      25.93        1:18.34   
  Sebastian Runqvist  1999      27.25        1:45.59   
                     
Elfsborg Herrar [1997  1998  Simklubben Elfsborg            1:46.37   
  Casper Eriksson  1996      26.53        26.53   
  Viktor Jönsson  1986      25.61        52.14   
  Fredrik Olsson  1994      26.56        1:18.70   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      27.67        1:46.37   
                     
Ljungby SS  Ljungby Simsällskap            1:49.77   
  Gergö Nagy  1995      26.50        26.50   
  Oscar Al-Sudany  1997      28.05        54.55   
  David Kurilenko  1999      27.35        1:21.90   
  Garri Svensson  2000      27.87        1:49.77   
                     
Ludvika SS Herrar  Ludvika Simsällskap            1:51.62   
  Oscar Fredriksson  1994      25.75        25.75   
  Jacob Rydelius  1999      29.73        55.48   
  Alfred Lindén  1997      27.48        1:22.96   
  Anton Campalto  1998      28.66        1:51.62   
                     
Jönköping Herrar  Jönköpings Simsällskap            1:53.68   
  Erik Bjärterot  1998      31.32        31.32   
  Ishak Sabic  1999      28.43        59.75   
  Jakob Henningsson  1999      28.44        1:28.19   
  Jakob Clemedtson  1996      25.49        1:53.68   
                     
10  SK Ena  1995  Simklubben Ena            1:55.82   
  Johannes Ålander  1995      27.35        27.35   
  Olle Lindberg  1995      27.10        54.45   
  Jonathan Mastrangeli  1999      29.33        1:23.78   
  Jacob Pedersen  2000      32.04        1:55.82   
                     
11  Ösa Herrar Lag 2  Örebro Simallians            1:55.83   
  Lucas Daggert  1997      29.40        29.40   
  Isak Meding  1998      27.08        56.48   
  Nils König  1998      30.50        1:26.98   
  Eric Gustafsson  1996      28.85        1:55.83   
                     
12  Elfsborg Herrar [1998]  1998  Simklubben Elfsborg            1:56.26   
  Elliot Olsson  1999      29.22        29.22   
  Anton Lornell  1998      28.37        57.59   
  Viktor Johansson  1999      29.58        1:27.17   
  William Westerlund Holappa  1999      29.09        1:56.26   
                     
13  Elfsborg Herrar [1999]  1999  Simklubben Elfsborg            2:05.84   
  Anes Cavka  1999      30.43        30.43   
  Jonathan Arvidsson  2000      32.66        1:03.09   
  Balázs Molnár  1998      31.90        1:34.99   
  Melker Olsson  2000      30.85        2:05.84   
                     
S02 Lag 1  1993  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
 
Gren 48, 100m Frisim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Rebecka Palm Linköpings ASS 57.94 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.26        1:01.34   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.38        1:02.30   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.42        1:02.79   
Alice Rigbäck  1994  Örebro Simallians    30.27        1:03.19   
Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    1:03.77        1:03.77   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.53        1:03.77   
Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:03.93        1:03.93   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap    1:03.95        1:03.95   
Ida Borg  1997  Simklubben Triton    30.88        1:04.10   
10  Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    30.94        1:05.19   
11  Aleksandra Pajor  1995  Simklubben Elfsborg    1:05.73        1:05.73   
12  Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    31.83        1:05.90   
13  Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02    1:06.30        1:06.30   
14  Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.16        1:08.56   
15  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    1:09.42        1:09.42   
16  Elina Grape  1995  Skövde Simsällskap    33.84        1:09.87   
17  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    32.92        1:13.36   
18  Linnea Lindén  1995  Ludvika Simsällskap    34.88        1:13.49   
 
 
Gren 49, 100m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Vera Johansson SK Nautilus 1:00.20 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    29.67        1:01.60   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    30.09        1:01.96   
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    30.36        1:03.20   
Antonia Prior  1999  Nässjö SLS    30.55        1:04.19   
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.72        1:04.64   
Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.65        1:05.90   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    31.64        1:05.99   
Angelica Stark  1999  Nässjö SLS    33.32        1:06.78   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    32.28        1:06.87   
10  Emma Roos  1999  Nässjö SLS    32.14        1:07.18   
11  Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    32.09        1:07.83   
11  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    32.25        1:07.83   
13  Nilla Atzmannstorfer  1998  Nässjö SLS    32.48        1:07.88   
14  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    32.71        1:07.94   
15  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    33.25        1:08.38   
16  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.64        1:08.40   
17  Julia Larsson  1998  Åsundens Simsällskap    33.17        1:08.46   
18  Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    32.84        1:08.49   
19  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.03        1:08.68   
20  Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    33.06        1:08.84   
21  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.17        1:08.99   
22  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.27        1:09.15   
23  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    34.04        1:09.81   
24  Rebecka Östh  1999  Ludvika Simsällskap    33.88        1:09.87   
25  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.22        1:09.95   
26  Elin Ristl  1999  Nässjö SLS    33.79        1:10.54   
27  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap    34.88        1:10.84   
28  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    34.47        1:11.09   
29  Maria Björnberg  1998  Västerviks Simsällskap    33.91        1:11.79   
30  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap    33.42        1:12.75   
31  Amanda Lundin-Bornström  1998  Fagersta Simklubb    34.31        1:12.85   
32  Amanda Fors  1998  SK Strängnäs Frisimmare    35.14        1:13.80   
 
 
Gren 50, 100m Frisim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Marlene Pavlu Levin Skuru IK 1:02.44 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    31.52        1:03.65   
Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    30.91        1:03.71   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.25        1:03.89   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    30.40        1:04.28   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    31.24        1:05.07   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.95        1:05.87   
Kristina Johnsson  2000  Ösmo Simsällskap    31.38        1:06.14   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.08        1:06.16   
Klara Eriksson  2000  Nyköpings Simsällskap    31.83        1:06.23   
10  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.60        1:06.27   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.48        1:06.87   
12  Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.10        1:07.18   
12  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.19        1:07.18   
14  Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    32.18        1:07.74   
15  Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    31.92        1:07.76   
16  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    32.81        1:07.77   
17  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    32.34        1:08.40   
18  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.61        1:08.51   
19  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    33.31        1:09.20   
20  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    33.36        1:09.43   
21  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    33.46        1:09.90   
22  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    33.78        1:09.96   
23  Thea Lindström  2000  Simklubben Triton    32.51        1:10.17   
24  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    33.68        1:10.64   
25  Alva Sundberg  2000  Linköpings Allmänna SS    33.90        1:10.70   
26  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.01        1:10.77   
27  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.26        1:10.91   
28  Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    34.14        1:10.92   
29  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    33.27        1:10.98   
30  Mathilda Månsson  2000  Simklubben Triton    35.33        1:11.98   
31  Linnéa Öberg  2000  Simklubben Triton    34.48        1:12.19   
32  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    35.35        1:12.40   
33  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.96        1:12.58   
34  Awaz Nabi Pour  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    34.88        1:12.77   
35  Eva Sigurdsson  2001  Ösmo Simsällskap    34.90        1:12.79   
36  Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    34.85        1:12.81   
36  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    35.35        1:12.81   
38  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS    34.68        1:12.99   
39  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    35.36        1:13.01   
40  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    34.46        1:13.13   
41  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    35.74        1:13.75   
42  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    35.74        1:13.80   
43  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    35.43        1:13.95   
44  Emelie Ångström  2001  Västerås Simsällskap    34.29        1:14.38   
45  Amanda Böhn  2001  Simklubben S 02    36.75        1:17.11   
46  Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    37.03        1:17.92   
47  Wilma Ohlsson  2000  Simklubben Triton    36.60        1:18.37   
48  Elin Carlsson  2001  Ludvika Simsällskap    35.43        1:19.71   
 
 
Gren 51, 100m Frisim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Jeanette Reinert Helsingborg S 1:07.59 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linda Fredriksson  2002  Simklubben Elfsborg    34.15        1:11.30   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    34.16        1:12.21   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    35.10        1:12.78   
Matilda Eni  2002  Mariestads Simsällskap    34.97        1:13.59   
Emilia Rönningdal  2002  S71    34.67        1:14.93   
Tove Apelqvist  2002  Simklubben Elfsborg    35.87        1:16.35   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    37.08        1:16.59   
Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    36.27        1:17.17   
Astrid Lilja  2002  Skene Sim- och Idrottssällskap    37.44        1:17.18   
10  Elin Gunnarsson  2002  Linköpings Allmänna SS    38.33        1:18.25   
11  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    37.26        1:18.45   
12  Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    38.24        1:18.53   
13  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    37.44        1:18.56   
14  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    37.41        1:19.24   
15  Felicia Järvikari  2002  Linköpings Allmänna SS    37.64        1:19.25   
16  Saga Bäckström  2002  SK Strängnäs Frisimmare    37.47        1:19.60   
17  Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    37.29        1:19.68   
18  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    39.98        1:20.40   
19  Alva Steindl  2002  Hvetlanda Simsällskap    38.65        1:20.67   
20  Isabelle Rydahl  2003  Karlstads Simsällskap    38.56        1:20.98   
21  Ia Bjerlöw  2002  Linköpings Allmänna SS    40.37        1:21.21   
22  Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    40.45        1:21.58   
23  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    38.30        1:21.95   
24  Hanna Bylehn  2002  Linköpings Allmänna SS    38.70        1:22.43   
25  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    39.22        1:22.59   
26  Matilda Egelrud  2003  Jönköpings Simsällskap    38.81        1:23.24   
27  Vera Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    39.90        1:25.99   
28  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    40.93        1:26.28   
29  Martina Karlsson  2003  Linköpings Allmänna SS    42.21        1:27.36   
30  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    41.32        1:27.73   
31  Tilda Tellfjord  2003  Jönköpings Simsällskap    43.80        1:34.01   
Julia Holmberg  2002  Västerås Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 52, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Marcus Piehl Linköpings ASS 52.21 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    26.75        55.88   
Johannes Nemeth  1991  Linköpings Allmänna SS    26.47        56.28   
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.60        56.58   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    27.14        56.73   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    27.26        56.99   
Victor Zetterman  1995  Örebro Simallians    28.06        57.96   
Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    28.17        57.98   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    27.81        58.11   
Oscar Fredriksson  1994  Ludvika Simsällskap    27.37        58.62   
10  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    28.32        58.86   
11  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.08        59.09   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    28.31        59.59   
13  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    28.99        59.60   
14  Gergö Nagy  1995  Ljungby Simsällskap    28.39        59.96   
15  Simon Bergquist  1996  Örebro Simallians    28.98        1:00.21   
16  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    27.90        1:00.23   
17  Alfred Lindén  1997  Ludvika Simsällskap    28.37        1:00.54   
18  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    30.18        1:01.11   
19  Kim Myrlander  1991  Nässjö SLS    29.12        1:01.18   
20  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    29.24        1:01.39   
21  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    29.16        1:01.72   
22  Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    29.72        1:02.72   
23  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    30.96        1:03.85   
24  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.75        1:04.43   
 
 
Gren 53, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Grim Sjöberg Linköpings ASS 55.70 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.55        57.02   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    28.39        58.53   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    28.21        58.77   
Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.85        59.28   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.66        59.70   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.49        59.97   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    28.89        1:00.12   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians    28.82        1:00.44   
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    29.27        1:01.37   
10  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    29.54        1:02.25   
11  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.02        1:02.48   
12  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    29.61        1:02.73   
13  Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.19        1:02.97   
14  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    30.42        1:03.04   
15  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    30.07        1:03.17   
16  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    30.36        1:03.38   
17  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    30.33        1:03.72   
18  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.49        1:04.02   
19  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    31.44        1:04.33   
20  Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    31.18        1:05.42   
21  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    31.72        1:05.57   
22  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    32.08        1:05.76   
23  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    32.06        1:06.61   
24  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    31.52        1:06.62   
25  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    32.09        1:06.97   
26  Dennis Tillquist  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    31.86        1:07.09   
27  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    32.03        1:07.39   
28  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    32.20        1:07.63   
29  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    32.78        1:08.73   
30  Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    32.80        1:09.25   
31  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    33.26        1:11.19   
32  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    35.26        1:15.10   
 
 
Gren 54, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Oscar Ekström Linköpings ASS 59.79 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    28.67        1:00.19   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    30.01        1:01.86   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    30.46        1:03.41   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    30.90        1:04.67   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    31.16        1:04.73   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    30.55        1:04.87   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    31.55        1:05.54   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    32.75        1:06.21   
Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    31.60        1:06.79   
10  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    31.96        1:07.09   
11  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    31.86        1:07.91   
12  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    32.56        1:08.50   
13  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    32.28        1:08.73   
14  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    32.69        1:08.81   
15  Vilmer Jansson  2000  Hallsberg Kumla Simklubb    32.83        1:09.12   
16  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.19        1:09.21   
17  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    32.98        1:09.43   
18  Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.61        1:09.54   
19  Samuel Kvist  2000  Simklubben Triton    32.51        1:09.58   
20  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    33.19        1:10.00   
21  William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    33.45        1:10.31   
22  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.70        1:10.44   
23  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    33.25        1:10.68   
24  Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg    33.47        1:11.21   
25  Philip Stenberg  2001  Simklubben Triton    33.78        1:11.36   
26  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    33.29        1:11.41   
27  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap    33.14        1:11.88   
28  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.94        1:11.91   
29  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.06        1:12.71   
30  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS    35.28        1:12.99   
31  Marcus Vilhelmsson  2000  Nässjö SLS    36.33        1:13.63   
32  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    34.68        1:13.65   
 
 
Gren 55, 100m Frisim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 1:04.91 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    33.28        1:08.43   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    33.44        1:08.46   
Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    33.92        1:11.24   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    35.11        1:14.03   
Ludwig Lundborg  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.58        1:17.15   
Sebastian Nilsson  2002  Linköpings Allmänna SS    37.93        1:18.81   
Kevin Tan  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.94        1:19.05   
Erik Wallin  2003  Linköpings Allmänna SS    38.14        1:20.74   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap    37.46        1:22.11   
10  Job Sanders  2003  Jönköpings Simsällskap    38.14        1:22.78   
11  Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap    39.62        1:22.81   
12  Elliot Fielder  2003  Motala Simsällskap    39.31        1:23.21   
13  Oscar Sjöström  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.54        1:23.25   
14  Andreas Thungren  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    38.49        1:24.29   
15  Simon Baastad  2002  Örebro Simallians    39.64        1:24.51   
16  Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    40.65        1:26.83   
17  Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.65        1:27.64   
18  Måns Andersson  2002  Linköpings Allmänna SS    41.61        1:29.66   
19  Ruben Staaf  2002  Linköpings Allmänna SS    43.01        1:31.12   
20  Ludvig Mathisen  2003  Karlstads Simsällskap    43.57        1:32.20   
21  Linus Björk  2002  Västerås Simsällskap    42.71        1:32.40   
22  William Barkehed  2003  Linköpings Allmänna SS    43.11        1:33.81   
23  Isak Lust  2002  Linköpings Allmänna SS    45.26        1:37.99   
24  Filip Gidlöf  2003  Linköpings Allmänna SS    43.48        1:38.62   
 
 
Gren 56, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Therese Bergström Linköpings ASS 2:34.92 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    39.67  1:24.70  2:12.22    2:58.97   
Pernilla Lindberg  1994  Simklubben S 02    40.71  1:26.45  2:14.19    3:01.93   
 
 
Gren 57, 200m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Isabella Hagberg Norrköpings KK 2:49.85 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    40.92  1:25.05  2:11.14    2:56.59   
Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    40.52  1:26.93  2:13.42    2:59.12   
Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.42  1:26.62  2:13.09    2:59.19   
Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    40.74  1:27.36  2:14.95    3:02.81   
Elise Wallén  1998  Skövde Simsällskap    41.32  1:27.58  2:14.90    3:03.43   
Elin Ristl  1999  Nässjö SLS    42.38  1:29.06  2:18.88    3:05.46   
Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.93  1:31.31  2:21.66    3:10.57   
Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    43.21  1:31.79  2:22.45    3:11.35   
Denise Persson  1998  Simklubben S 02    41.96  1:29.89  2:20.95    3:11.92   
10  Adina Nyström  1999  SK Strängnäs Frisimmare    45.09  1:36.11  2:28.40    3:16.19   
11  Emma Hansson  1998  Åsundens Simsällskap    45.08  1:36.50  2:28.55    3:17.90   
12  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    44.74  1:35.52  2:28.53    3:19.39   
13  Emma Roos  1999  Nässjö SLS    46.58  1:37.79  2:30.89    3:21.28   
14  Elsa Lind  1998  Jönköpings Simsällskap    47.42  1:39.29  2:33.51    3:27.50   
15  Elin Bjällmark  1998  Jönköpings Simsällskap    50.64  1:46.48  2:42.93    3:36.46   
16  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    47.71  1:43.83  2:41.43    3:36.57   
 
 
Gren 58, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Karl-Fredrik Gudjonsson Linköpings ASS 2:27.22 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    35.00  1:14.05  1:54.86    2:35.41   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.57  1:16.34  1:58.44    2:40.08   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    38.36  1:20.90  2:03.57    2:44.53   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    36.49  1:19.59  2:04.84    2:49.56   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    39.50  1:25.39  2:12.16    2:59.12   
Lucas Daggert  1997  Örebro Simallians    41.22  1:29.25  2:18.38    3:06.92   
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
 
 
Gren 59, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Alexander Morgan Stockholms KK 2:34.38 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    37.45  1:20.00  2:02.96    2:44.42   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    40.57  1:24.63  2:10.07    2:54.81   
Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    41.19  1:27.25  2:13.95    2:58.29   
Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    41.85  1:27.89  2:13.66    2:58.72   
Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    41.44  1:29.12  2:15.37    3:00.29   
Johannes Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    42.41  1:31.75  2:21.44    3:09.07   
Oliver Bodin  1999  Jönköpings Simsällskap    44.97  1:34.67  2:22.77    3:09.68   
Johan Karlsson  1999  Simklubben Solsta    41.71  1:31.02  2:21.18    3:10.56   
Nils König  1998  Örebro Simallians    42.39  1:31.25  2:22.15    3:11.21   
10  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    44.52  1:34.53  2:23.59    3:11.46   
11  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.21  1:32.72  2:24.53    3:15.88   
12  Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap    44.99  1:37.08  2:29.86    3:20.72   
13  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    47.01  1:38.83  2:31.03    3:20.96   
14  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    45.99  1:37.26  2:29.71    3:21.76   
15  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    49.00  1:44.58  2:37.94    3:32.23   
16  Oscar Rudberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.28  1:42.58  2:39.44    3:34.59   
 
 
Gren 60, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Emilia Nilsson Linköpings ASS 1:03.29 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.27        1:08.84   
Emma Bring  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    31.68        1:09.15   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    33.04        1:11.50   
Sofia Adolfsson  1994  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    33.29        1:12.01   
Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    33.30        1:12.65   
Viktoria Ramkvist  1996  Simklubben Lödde    33.53        1:13.40   
Ida Johansson  1996  Örebro Simallians    34.43        1:15.04   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    35.20        1:17.59   
Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    35.07        1:17.65   
10  Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    37.24        1:20.29   
11  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    35.23        1:20.36   
 
 
Gren 61, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Sara Thydén Kalmar SS 1:05.11 2004-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Anna Eriksson  1999  SK Strängnäs Frisimmare    31.37        1:07.33   
Hanna Eriksson  1999  Nässjö SLS    32.21        1:08.41   
Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    32.01        1:08.60   
Lisa Eriksson  1998  SK Strängnäs Frisimmare    32.53        1:09.19   
Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    32.95        1:11.83   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    34.90        1:14.04   
Julia Larsson  1998  Åsundens Simsällskap    34.68        1:15.03   
Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    34.82        1:15.19   
Amanda Hyllbrant  1999  SK Strängnäs Frisimmare    34.25        1:16.37   
10  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    34.95        1:17.57   
11  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    35.26        1:18.54   
12  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    35.84        1:18.58   
13  Siri Selander  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    36.47        1:19.24   
14  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    36.50        1:19.93   
15  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.65        1:22.30   
16  Angelica Stark  1999  Nässjö SLS    37.10        1:22.68   
17  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    38.84        1:23.21   
18  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    38.43        1:23.70   
19  Ella Fagerström  1998  Simklubben S 02    38.14        1:25.76   
20  Ajla Omic  1999  Filipstads Simklubb    37.72        1:27.45   
21  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    40.50        1:27.52   
22  Maria Björnberg  1998  Västerviks Simsällskap    37.59        1:28.99   
23  Stina Hallin  1999  Motala Simsällskap    42.21        1:30.64   
24  Linnéa Ärlegård  1999  Hallsberg Kumla Simklubb    40.31        1:35.48   
 
 
Gren 62, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Elin Podéus Norrköpings KK 1:08.16 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    33.58        1:11.70   
Emma Bergkvist  2000  SK Strängnäs Frisimmare    33.69        1:12.56   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.54        1:13.42   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.35        1:15.24   
Alice Palmkvist  2000  Simklubben Elfsborg    34.29        1:15.40   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    33.18        1:15.85   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    36.13        1:17.63   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.45        1:18.07   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    38.06        1:18.17   
10  Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    36.91        1:18.85   
11  Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    36.24        1:19.07   
12  Mollie Kovala  2001  Mariestads Simsällskap    37.30        1:19.79   
13  Mathilda Månsson  2000  Simklubben Triton    36.77        1:20.10   
14  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    39.64        1:20.27   
15  Maja Jansson  2000  Ludvika Simsällskap    37.13        1:20.74   
16  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    36.96        1:21.49   
17  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    39.09        1:22.65   
18  Sofie Wirfalk  2000  Simklubben Elfsborg    39.20        1:23.00   
19  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.98        1:23.06   
20  Wilma Wennerberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare    37.44        1:23.24   
21  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    38.52        1:23.67   
22  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.80        1:24.85   
23  Moa Holmström  2001  Ludvika Simsällskap    39.52        1:28.33   
24  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    37.88        1:28.51   
25  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    42.53        1:30.90   
26  Alice Almén  2001  Linköpings Allmänna SS    42.53        1:31.98   
27  Minna Johansson  2000  Örebro Simallians    39.69        1:32.20   
28  Ida Stalin  2000  Linköpings Allmänna SS    43.01        1:32.53   
29  Felicia Lindahl  2001  Simklubben Solsta    43.39        1:32.75   
30  Amanda Eriksson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    43.16        1:34.21   
31  Smilla Lönnberg  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    43.69        1:35.20   
32  Michaela Thyberg  2000  Karlstads Simsällskap    42.89        1:36.49   
33  Janka Deák  2000  Simklubben Elfsborg    41.96        1:36.83   
34  Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    44.21        1:37.96   
35  Matilda Brink  2001  Jönköpings Simsällskap    45.36        1:38.34   
36  Erika Tudegård  2001  Linköpings Allmänna SS    44.01        1:38.54   
37  Amanda Böhn  2001  Simklubben S 02    46.81        1:40.71   
38  Madeleine Karlsson  2000  Motala Simsällskap    42.72        1:41.45   
Clara Lönnberg  2001  SK Strängnäs Frisimmare            DSQ   
Wilma Ohlsson  2000  Simklubben Triton            DSQ   
 
 
Gren 63, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Martina Granström Jönköpings SS 1:15.26 2002-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    40.54        1:23.77   
Maja Eriksson  2002  SK Strängnäs Frisimmare    40.31        1:25.67   
Klara Eklöf  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    41.75        1:28.42   
Emilia Rönningdal  2002  S71    41.17        1:31.64   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    42.67        1:32.24   
Saga Bäckström  2002  SK Strängnäs Frisimmare    40.55        1:32.64   
Sofia Båvenäs  2002  Västerås Simsällskap    43.51        1:33.90   
Elsa Jansson  2002  Hallsberg Kumla Simklubb    44.39        1:41.89   
Felicia Lejox  2002  Simklubben Triton    47.52        1:47.04   
10  Tilda Lindström  2002  Jönköpings Simsällskap    50.38        1:47.87   
11  Tilde Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    49.25        1:51.45   
12  Alice Gustavsson  2002  Ludvika Simsällskap    52.25        1:52.20   
13  Tyra König  2002  Örebro Simallians    52.39        1:53.01   
14  Magdalena Petersson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.57        2:04.34   
Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            DNF   
Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            DSQ   
Ida Granberg  2003  Ludvika Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 64, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 år och äldre 
NUSS Rekord: Niclas Granström Jönköpings SS 59.38 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Frost  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.94        1:00.06   
Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    27.65        1:00.99   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    28.58        1:01.18   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.01        1:01.97   
Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    29.61        1:02.90   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    29.32        1:03.12   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    29.99        1:04.20   
Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    29.98        1:05.55   
Johan Staflund  1997  Skövde Simsällskap    31.70        1:08.54   
10  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.28        1:08.57   
11  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    31.53        1:08.66   
12  Gustav Pettersson  1994  Stockholms Kappsimningsklubb    31.25        1:09.60   
13  Kim Myrlander  1991  Nässjö SLS    32.50        1:11.24   
14  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    32.31        1:12.32   
15  Sebastian Paling  1997  Simklubben S 02    35.03        1:15.31   
 
 
Gren 65, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
NUSS Rekord: Adam Ackerstierna SK Ena 1:01.49 2010-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    30.36        1:04.23   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.33        1:04.47   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    30.59        1:06.36   
Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.66        1:06.74   
Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    31.00        1:07.04   
Anton Schough  1998  Örebro Simallians    32.01        1:07.12   
Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.97        1:08.66   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    32.98        1:08.99   
Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.42        1:11.16   
10  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    32.35        1:11.38   
11  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    32.99        1:13.99   
12  Jonathan Mastrangeli  1999  Simklubben Ena    33.38        1:14.48   
13  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    32.47        1:15.04   
14  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    34.78        1:15.39   
15  Harald Brobacke  1999  Västerås Simsällskap    35.30        1:16.25   
16  Anton Campalto  1998  Ludvika Simsällskap    35.23        1:17.62   
17  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    35.95        1:18.10   
18  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    36.38        1:20.75   
19  Niclas Lindow  1999  Karlstads Simsällskap    35.40        1:21.70   
20  Balázs Molnár  1998  Simklubben Elfsborg    39.91        1:25.48   
21  Jacob Rydelius  1999  Ludvika Simsällskap    39.05        1:25.89   
22  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS    40.91        1:30.48   
23  Jakob Gustafsson  1999  Ludvika Simsällskap    42.60        1:33.22   
Emil Söderholm  1999  Ludvika Simsällskap            DNS   
 
 
Gren 66, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 - 13 år 
NUSS Rekord: Oscar Ekström Linköpings ASS 1:06.38 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    31.92        1:08.44   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.66        1:10.45   
Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    32.52        1:13.43   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    33.58        1:13.64   
Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    34.11        1:15.39   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    35.59        1:15.91   
William Ejlegård  2000  Västerås Simsällskap    37.86        1:18.24   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    35.49        1:18.32   
Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap    34.03        1:18.92   
10  Sebastian Tufvesson  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    36.07        1:19.57   
11  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    35.37        1:20.18   
12  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    37.81        1:20.63   
13  Albin Staaf  2000  Linköpings Allmänna SS    37.79        1:20.78   
14  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.28        1:20.82   
15  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    34.74        1:21.33   
16  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    37.29        1:22.11   
17  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    37.56        1:22.24   
18  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    35.14        1:23.81   
19  Daniel Någård  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.86        1:24.00   
20  Anton Mylläri  2001  Ösmo Simsällskap    37.45        1:24.79   
21  Tim Baastad  2000  Örebro Simallians    37.83        1:25.15   
22  David Albringer  2001  Karlstads Simsällskap    39.20        1:26.90   
23  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.76        1:27.75   
24  Philip Batista-Gröndahl  2000  Ludvika Simsällskap    37.77        1:28.36   
25  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    37.76        1:28.52   
26  Victor Castenson  2000  Nässjö SLS    40.30        1:29.29   
27  August Mathisen  2001  Karlstads Simsällskap    41.85        1:30.58   
28  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    39.63        1:31.86   
29  Marcus Vilhelmsson  2000  Nässjö SLS    42.44        1:32.25   
30  Erik Krysén  2000  Ludvika Simsällskap    40.33        1:32.56   
31  Fredrik Jacobsson  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    46.77        1:41.49   
Alexander Assor  2000  Simklubben Vänersborg            DNS   
 
 
Gren 67, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 11 år och yngre 
NUSS Rekord: Linus Junefelt Jönköpings SS 1:14.27 2003-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71    37.62        1:20.86   
David Kågström  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    39.66        1:28.31   
Carl Wennerholm  2002  Stockholms Kappsimningsklubb    43.47        1:33.54   
Vilhelm Ericsson  2002  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.84        1:46.54   
Nicolai Marjetta-Olsson  2002  Simklubben Solsta    50.07        1:48.07   
Daniel Agestav  2002  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
Patrik Petkoczi  2002  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
 
 
Gren 68, 4X50m Medley Damer, Finaler 14 år och äldre 
NUSS Rekord: Linköpings ASS 2:06.99 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Skk Damer Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            2:06.36   
  Julia Peterson  1995      31.95        31.95   
  Sara Finati  1992      34.94        1:06.89   
  Lovisa Malmberg  1995      30.80        1:37.69   
  Johanna Wetterborg  1992      28.67        2:06.36   
                     
Lass Lag 1  1999  Linköpings Allmänna SS            2:10.53   
  Sofia Henell  1997      34.37        34.37   
  Emelie Gidlöf  1997      37.57        1:11.94   
  Erika Settland  1996      31.41        1:43.35   
  Linnea Magnusson  1996      27.18        2:10.53   
                     
Frisimmarna [1998]  1998  SK Strängnäs Frisimmare            2:12.37   
  Lisa Eriksson  1998      34.39        34.39   
  Adina Nyström  1999      38.29        1:12.68   
  Anna Eriksson  1999      29.68        1:42.36   
  Amanda Hyllbrant  1999      30.01        2:12.37   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            2:12.83   
  Annie Myrlander  1995      33.36        33.36   
  Elin Ristl  1999      39.85        1:13.21   
  Hanna Eriksson  1999      31.08        1:44.29   
  Antonia Prior  1999      28.54        2:12.83   
                     
Skk Damer Lag 2  Stockholms Kappsimningsklubb            2:15.85   
  Julia Blomquist  1998      36.87        36.87   
  Carolina Andersson  1998      39.31        1:16.18   
  Emma Bring  1995      30.80        1:46.98   
  Alma Karlson  1999      28.87        2:15.85   
                     
Hvetlanda Damer [1996]  1996  Hvetlanda Simsällskap            2:17.33   
  Agnes Ljunggren  1999      36.24        36.24   
  Ebba Melin  1998      39.59        1:15.83   
  Elin Steindl  1998      32.17        1:48.00   
  Thilde Palmqvist  1998      29.33        2:17.33   
                     
Ludvika SS Damer  Ludvika Simsällskap            2:18.52   
  Anna Miram  1999      35.83        35.83   
  Maja Fredriksson  1999      37.03        1:12.86   
  Linnea Lindén  1995      34.40        1:47.26   
  Rebecka Östh  1999      31.26        2:18.52   
                     
Nkk Damer [1999]  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:19.04   
  Ebba Nyman  1998      36.88        36.88   
  Ella Lindroth  2001      39.06        1:15.94   
  Josefine Härdelin  2001      34.24        1:50.18   
  Anna Grundmark  1997      28.86        2:19.04   
                     
Ösa Damer  Örebro Simallians            2:22.81   
  Anncharlott Smedberg  1998      40.38        40.38   
  Alice Rigbäck  1994      36.51        1:16.89   
  Ida Johansson  1996      32.75        1:49.64   
  Elin Larsson  1998      33.17        2:22.81   
                     
10  Elfsborg Damer [1998]  1998  Simklubben Elfsborg            2:23.58   
  Emma Dubo  1999      40.37        40.37   
  Aleksandra Pajor  1995      37.58        1:17.95   
  Linnéa Fahlberg  1998      33.77        1:51.72   
  Matilda Holström  1998      31.86        2:23.58   
                     
11  Jönköping Damer [1914]  Jönköpings Simsällskap            2:31.83   
  Elsa Lind  1998      43.45        43.45   
  Malin Jonsson  1998      41.01        1:24.46   
  Elin Bjällmark  1998      37.35        2:01.81   
  Alice Müllern  1998      30.02        2:31.83   
                     
12  Hk Sim Damer  1999  Hallsberg Kumla Simklubb            2:40.98   
  Jennie Lundgren  2001      42.03        42.03   
  Linnéa Ärlegård  1999      46.57        1:28.60   
  Amanda Hagsten  2000      39.53        2:08.13   
  Awaz Nabi Pour  2000      32.85        2:40.98   
                     
 
 
Gren 69, 4X50m Medley Herrar, Finaler 14 år och äldre 
NUSS Rekord: Linköpings ASS 1:59.92 2007-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elfsborg Herrar [1997  1998  Simklubben Elfsborg            1:55.83   
  Casper Eriksson  1996      30.11        30.11   
  Fredrik Olsson  1994      30.99        1:01.10   
  Viktor Jönsson  1986      27.65        1:28.75   
  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996      27.08        1:55.83   
                     
Lass Lag 1  1999  Linköpings Allmänna SS            1:55.89   
  Daniel Olsson  1996      30.08        30.08   
  Johannes Nemeth  1991      32.00        1:02.08   
  Kevin Petersson  1994      27.12        1:29.20   
  Oskar Johnsson  1996      26.69        1:55.89   
                     
Nässjö SLS Lag 1  Nässjö SLS            1:57.88   
  Viktor Myrlander  1993      31.67        31.67   
  William Myrlander  1997      32.83        1:04.50   
  Alfred Roos  1996      27.56        1:32.06   
  Kim Myrlander  1991      25.82        1:57.88   
                     
Nkk Herrar [1999]  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:58.63   
  Sebastian Runqvist  1999      31.93        31.93   
  Calle Lindroth  1998      34.22        1:06.15   
  Alexander Frost  1997      26.63        1:32.78   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      25.85        1:58.63   
                     
S02 Lag 1  1993  Simklubben S 02            2:01.30   
  Elias Gausel  1996      29.97        29.97   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      36.35        1:06.32   
  Nils Montalva  1993      26.40        1:32.72   
  Sebastian Paling  1997      28.58        2:01.30   
                     
Ösa Herrar Lag 1  Örebro Simallians            2:01.85   
  Anton Schough  1998      33.18        33.18   
  Dennis Finnström  1995      34.48        1:07.66   
  Victor Zetterman  1995      27.98        1:35.64   
  Simon Bergquist  1996      26.21        2:01.85   
                     
Skk Herrar Lag 1  Stockholms Kappsimningsklubb            2:04.98   
  Felix Gudehn  1995      32.23        32.23   
  Thomas Näslund  1997      36.67        1:08.90   
  Ossian Ankarberg  1996      29.15        1:38.05   
  Lukas Peterson  1998      26.93        2:04.98   
                     
Elfsborg Herrar [1998]  1998  Simklubben Elfsborg            2:07.78   
  Anton Lornell  1998      32.75        32.75   
  Elliot Olsson  1999      34.27        1:07.02   
  William Westerlund Holappa  1999      31.47        1:38.49   
  Viktor Johansson  1999      29.29        2:07.78   
                     
SK Ena  1995  Simklubben Ena            2:08.94   
  Olle Lindberg  1995      31.45        31.45   
  Johannes Ålander  1995      33.83        1:05.28   
  Jonathan Mastrangeli  1999      31.78        1:37.06   
  Jacob Pedersen  2000      31.88        2:08.94   
                     
10  Ludvika SS Herrar  Ludvika Simsällskap            2:09.30   
  Alfred Lindén  1997      33.14        33.14   
  Jacob Rydelius  1999      39.01        1:12.15   
  Oscar Fredriksson  1994      28.21        1:40.36   
  Anton Campalto  1998      28.94        2:09.30   
                     
11  Ösa Herrar Lag 2  Örebro Simallians