Resultat Totalt Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen/DM/JDM    Utskriftsdatum  27 oktober 2013   
  Tävlingsort  Växjö    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  Växjö Simsällskap, SmSF, ÖSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  26 oktober 2013         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.42.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.38.34 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            1:45.16   
  Pontus Palmqvist  1991      27.15        27.15   
  Oscar Ekström  1994      29.23        56.38   
  Marcus Piehl  1985      24.91        1:21.29   
  Klas Wiréhn  1985      23.87        1:45.16   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            1:47.28   
  Anton Andersson  1993      28.12        28.12   
  Sebastian Dobrescu  1994      29.63        57.75   
  Emil Gustavsson  1995      26.01        1:23.76   
  Daniel Forndal  1997      23.52        1:47.28   
                     
Växjö SS Masters  Växjö Simsällskap            1:50.96   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      27.66        27.66   
  Martin Robertsen  1988      31.67        59.33   
  Anton Gustafsson  1986      26.68        1:26.01   
  Peter Ingemansson  1985      24.95        1:50.96   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            1:51.50   
  Filip Grimberg  1998      29.55        29.55   
  Henry Kerman  1997      31.78        1:01.33   
  Victor Johansson  1998      26.00        1:27.33   
  Viktor Rochowiak  1993      24.17        1:51.50   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            1:51.96   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      28.15        28.15   
  Tom Andersson  1998      32.27        1:00.42   
  Kalle Lindborg  1994      26.40        1:26.82   
  Daniel Olsson  1996      25.14        1:51.96   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  1994  Kalmar Simsällskap            1:52.01   
  John Classon  1995      27.87        27.87   
  Robin Fröstberg  1996      31.02        58.89   
  Mattias Evaldsson  1997      27.69        1:26.58   
  Jacob Olsson  1998      25.43        1:52.01   
                     
Nässjö Herrar Lag 1  Nässjö SLS            1:54.21   
  Viktor Myrlander  1993      29.78        29.78   
  William Myrlander  1997      31.62        1:01.40   
  Alfred Roos  1996      28.03        1:29.43   
  Martin Magnusson  1994      24.78        1:54.21   
                     
Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            1:54.54   
  Oskar Davidsson  1993      27.45        27.45   
  Marcus Ottosson  1997      34.59        1:02.04   
  Daniel Jonsson  1999      28.89        1:30.93   
  Martin Dahlberg  1992      23.61        1:54.54   
                     
Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            1:59.41   
  Jakob Henningsson  1999      32.38        32.38   
  David Larsson  1996      31.48        1:03.86   
  Jakob Clemedtson  1996      27.08        1:30.94   
  Filip Egelrud  2000      28.47        1:59.41   
                     
10  Ljungby SS  1658  Ljungby Simsällskap            2:00.92   
  Simon Pettersson  1995      30.96        30.96   
  David Kurilenko  1999      33.89        1:04.85   
  Oscar Al-Sudany  1997      29.23        1:34.08   
  Garri Svensson  2000      26.84        2:00.92   
                     
11  Västervik Herrar  Västerviks Simsällskap            2:03.11   
  Arvid Karlsson  1998      32.55        32.55   
  Erik Ohlsén  2000      34.81        1:07.36   
  Oscar Sjöblad  1997      28.65        1:36.01   
  Ademir Silic  1998      27.10        2:03.11   
                     
Nkk Herrar [1991]  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
  Hampus Lovinge  1998      28.48        28.48   
  Calle Lindroth  1998      32.70        1:01.18   
                     
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Martina Granström Jönköpings SS 1.59.08 
Östergötlands Distriktsrekord 
Tina Gustafsson Norrköpings KK 2.01.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    28.81  59.90  1:31.92    2:03.16   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.54  59.68  1:31.34    2:03.20   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.50  1:02.62  1:34.44    2:06.41   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.22  1:01.26  1:34.24    2:06.92   
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    29.15  1:00.58  1:33.34    2:07.49   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    29.88  1:01.90  1:35.16    2:08.86   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    29.63  1:02.38  1:35.17    2:08.99   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.53  1:03.05  1:35.92    2:10.05   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.27  1:04.35  1:38.92    2:12.83   
10  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    30.66  1:04.43  1:39.38    2:13.09   
11  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    30.36  1:03.82  1:38.68    2:13.18   
11  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    31.06  1:05.20  1:39.40    2:13.18   
13  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.25  1:04.26  1:39.00    2:13.77   
14  Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    30.15  1:03.32  1:38.04    2:13.81   
15  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    30.44  1:03.90  1:38.51    2:14.09   
16  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    30.47  1:04.43  1:39.55    2:14.25   
17  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    30.85  1:05.53  1:40.36    2:14.49   
18  Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    31.64  1:05.55  1:40.47    2:15.34   
19  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    30.51  1:05.12  1:40.75    2:16.00   
20  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap    31.25  1:05.38  1:41.43    2:17.52   
21  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    31.29  1:05.80  1:41.91    2:17.67   
22  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    32.24  1:07.08  1:42.90    2:17.94   
23  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.64  1:06.72  1:42.52    2:18.26   
24  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.01  1:07.14  1:43.85    2:19.79   
25  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    32.47  1:08.20  1:45.62    2:21.78   
26  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    32.04  1:07.88  1:44.40    2:22.15   
27  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    32.50  1:09.47  1:47.23    2:22.84   
28  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    32.12  1:08.53  1:46.10    2:23.24   
29  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap    32.20  1:08.90  1:47.18    2:23.94   
30  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap    32.45  1:09.09  1:46.84    2:24.38   
31  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    32.37  1:09.40  1:48.66    2:26.52   
32  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    33.91  1:12.05  1:51.84    2:28.72   
33  Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap    32.74  1:10.37  1:50.56    2:30.18   
Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpings SS 4.21.65 
Östergötlands Distriktsrekord 
Henrik Cleverdahl Norrköpings KK 4.21.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    1:01.29  2:12.42  3:36.56    4:38.40   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.43  2:19.28  3:39.48    4:43.36   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:05.15  2:20.43  3:44.41    4:50.76   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    1:05.68  2:22.26  3:48.65    4:57.32   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:06.57  2:27.40  3:48.34    4:57.72   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.94  2:19.03  3:48.50    4:59.22   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    1:05.20  2:24.26  3:52.94    5:00.59   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    1:06.74  2:31.30  3:52.41    5:01.17   
Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:11.55  2:30.17  3:59.85    5:10.88   
10  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    1:17.89  2:46.34  4:19.48    5:33.97   
11  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    1:20.78  2:44.25  4:26.87    5:43.62   
                     
 
Gren 4, 100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Sara Thydén Kalmar SS 1.01.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jennie Carlsson Motala SS 1.03.59 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.61        1:05.99   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    30.45        1:06.42   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    31.62        1:07.09   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    31.08        1:07.30   
Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    31.25        1:08.46   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.93        1:09.29   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    31.95        1:09.52   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap    31.63        1:10.34   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    33.52        1:10.83   
10  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    33.33        1:10.88   
11  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    33.55        1:11.52   
12  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.44        1:11.59   
13  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap    32.40        1:11.64   
14  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    34.75        1:12.34   
15  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    33.87        1:12.60   
16  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    34.04        1:12.90   
17  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    33.49        1:14.24   
18  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    34.74        1:14.36   
19  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.48        1:14.56   
20  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    34.45        1:15.71   
21  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    34.39        1:16.63   
22  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap    34.74        1:16.87   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Holmqvist Jönköpings SS 48.50 
Östergötlands Distriktsrekord 
Lars Frölander Linköpings ASS 47.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    25.42        51.87   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    24.68        51.99   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.48        52.52   
Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    25.14        52.68   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.35        53.29   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.41        53.39   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    25.55        53.55   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    25.86        53.74   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.78        54.12   
10  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    25.78        54.38   
11  Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    26.17        54.68   
12  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    26.55        54.85   
13  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    26.40        54.86   
14  Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS    26.78        55.24   
15  Sten-Olof Gustafsson  1985  Växjö Simsällskap    27.04        55.37   
16  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    26.48        55.68   
17  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    27.06        55.73   
18  Martin Robertsen  1988  Växjö Simsällskap    27.04        55.79   
19  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.39        55.81   
20  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.08        56.46   
21  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    27.41        56.58   
22  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.55        57.12   
23  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    27.81        57.13   
24  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.19        57.18   
24  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    27.25        57.18   
26  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    27.25        57.19   
27  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.12        57.24   
28  Peter Ingemansson  1985  Växjö Simsällskap    27.51        57.98   
29  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.90        58.36   
30  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    27.77        58.66   
31  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.46        58.70   
32  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap    27.72        58.84   
33  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.43        58.87   
34  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    28.57        59.53   
35  Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    28.64        1:00.24   
36  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    28.68        1:00.80   
37  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    28.77        1:00.90   
38  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    29.65        1:01.45   
39  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.75        1:01.53   
40  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    29.93        1:01.64   
41  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap    28.87        1:01.94   
42  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.69        1:02.98   
43  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    30.09        1:04.03   
43  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    30.44        1:04.03   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Carin Möller Kalmar SS 1.00.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Martina Svensson Linköpings ASS 1.01.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    31.35        1:03.91   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    31.12        1:04.34   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.52        1:04.53   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.29        1:04.76   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    31.66        1:05.48   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    32.74        1:06.81   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    33.17        1:08.52   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    32.53        1:08.69   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.18        1:09.05   
10  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    34.08        1:09.79   
11  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    33.94        1:10.21   
12  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    33.97        1:10.51   
13  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.37        1:10.96   
14  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    34.64        1:12.26   
15  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    34.30        1:12.41   
16  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.91        1:13.12   
17  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    36.05        1:13.27   
18  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    35.44        1:13.32   
19  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    34.98        1:13.48   
20  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    36.44        1:14.90   
21  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap    35.72        1:15.55   
22  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    36.30        1:15.92   
23  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    37.05        1:16.04   
24  Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS    36.72        1:16.33   
25  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap    36.98        1:16.92   
26  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    37.44        1:17.07   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Nielsen Anderstorps SS 1.01.06 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jakob Dorch Linköpings ASS 1.00.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.44        1:06.71   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.31        1:06.71   
Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap    31.52        1:07.96   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    33.61        1:09.80   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    32.82        1:10.00   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    33.17        1:10.61   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    33.89        1:11.12   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    33.19        1:11.12   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.76        1:12.13   
10  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    34.43        1:13.06   
11  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    34.79        1:13.74   
12  William Myrlander  1997  Nässjö SLS    33.51        1:13.95   
13  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap    35.67        1:15.21   
14  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    35.12        1:15.54   
15  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    35.85        1:17.61   
16  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    38.20        1:20.03   
17  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    38.26        1:20.38   
18  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    36.84        1:21.81   
19  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.89        1:24.26   
                     
 
Gren 8, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Hanna Jaltner Växjö SS 32.04 
Östergötlands Distriktsrekord 
Caroline Drab Linköpings ASS 31.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            32.90   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.97   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            33.06   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            33.64   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.85   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            34.63   
Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap            35.88   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            36.13   
Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            36.29   
10  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            36.74   
11  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            37.10   
12  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            37.26   
13  Therese Wetterlund  1996  Växjö Simsällskap            37.39   
14  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            37.49   
15  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.53   
16  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap            37.71   
17  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.09   
18  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            38.30   
19  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            38.86   
20  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            39.32   
21  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby Simsällskap            39.79   
22  Emelie Borling  1999  Ljungby Simsällskap            40.13   
23  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS            41.31   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Daniel Lönnberg Växjö SS 25.33 
Östergötlands Distriktsrekord 
Per Nylin Norrköpings SS 25.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            27.16   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            27.57   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            27.76   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.19   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            28.72   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap            28.86   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            29.13   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            29.64   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            29.82   
10  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            30.01   
11  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap            30.07   
12  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap            30.20   
13  Simon Pettersson  1995  Ljungby Simsällskap            30.30   
14  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            30.66   
15  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.80   
16  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap            30.88   
17  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.92   
18  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap            31.11   
19  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.54   
20  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.65   
21  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.77   
22  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            32.44   
23  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap            32.75   
24  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            32.81   
25  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            32.92   
26  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            33.33   
27  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap            33.82   
28  Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap            33.85   
29  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            33.89   
30  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.24   
31  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            34.59   
                     
 
Gren 10, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Martina Granström Jönköpings SS 2.08.70 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linda Knutsson Linköpings ASS 2.12.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66  1:06.22  1:42.60    2:19.50   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.50  1:07.81  1:45.52    2:23.46   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    31.98  1:09.01  1:47.06    2:26.13   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    31.55  1:08.02  1:46.40    2:26.48   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.53  1:09.72  1:48.87    2:30.20   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    33.41  1:11.22  1:51.97    2:35.76   
Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    33.63  1:12.32  1:54.83    2:36.50   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    34.09  1:13.26  1:54.45    2:37.65   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    33.85  1:14.38  1:57.90    2:42.44   
10  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    35.11  1:16.00  1:59.81    2:45.33   
11  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    36.82  1:17.20  1:59.49    2:45.49   
12  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.87  1:17.88  2:02.88    2:48.76   
13  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    36.16  1:19.95  2:07.56    2:56.63   
14  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    38.05  1:23.11  2:12.66    3:01.85   
                     
 
Gren 11, 4X50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.31.07 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.28.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            1:34.71   
  Marcus Piehl  1985      23.82        23.82   
  Pontus Palmqvist  1991      23.63        47.45   
  Oscar Ekström  1994      23.75        1:11.20   
  Klas Wiréhn  1985      23.51        1:34.71   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            1:35.72   
  Filip Grimberg  1998      24.38        24.38   
  Anton Andersson  1993      23.83        48.21   
  Daniel Forndal  1997      23.54        1:11.75   
  Emil Gustavsson  1995      23.97        1:35.72   
                     
Nkk Herrar [1991]  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:39.91   
  Marcus Forsgren  1996      24.16        24.16   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      25.13        49.29   
  Hugo Rydberg  1998      24.76        1:14.05   
  Hampus Lovinge  1998      25.86        1:39.91   
                     
Växjö SS Masters  Växjö Simsällskap            1:40.31   
  Martin Robertsen  1988      25.63        25.63   
  Sten-Olof Gustafsson  1985      24.63        50.26   
  Peter Ingemansson  1985      25.36        1:15.62   
  Anton Gustafsson  1986      24.69        1:40.31   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            1:41.06   
  Viktor Rochowiak  1993      25.04        25.04   
  Jakob Clemedtson  1996      25.41        50.45   
  Henry Kerman  1997      25.65        1:16.10   
  Victor Johansson  1998      24.96        1:41.06   
                     
Nässjö Herrar Lag 1  Nässjö SLS            1:41.56   
  Alfred Roos  1996      26.46        26.46   
  William Myrlander  1997      25.14        51.60   
  Viktor Myrlander  1993      25.33        1:16.93   
  Martin Magnusson  1994      24.63        1:41.56   
                     
Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            1:41.82   
  Martin Dahlberg  1992      24.96        24.96   
  Daniel Jonsson  1999      25.54        50.50   
  Oskar Davidsson  1993      24.31        1:14.81   
  Marcus Ottosson  1997      27.01        1:41.82   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            1:42.09   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      25.73        25.73   
  Daniel Olsson  1996      26.98        52.71   
  Kalle Lindborg  1994      24.50        1:17.21   
  Oskar Holm  1993      24.88        1:42.09   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  1994  Kalmar Simsällskap            1:43.23   
  John Classon  1995      25.15        25.15   
  Mattias Evaldsson  1997      25.94        51.09   
  Jacob Olsson  1998      26.18        1:17.27   
  Robin Fröstberg  1996      25.96        1:43.23   
                     
10  Anderstorp Lag 1  1991  Anderstorps Simsällskap            1:43.47   
  Tobias Lidbacken  1991      26.26        26.26   
  Alexander Bogesten  1997      26.76        53.02   
  Erik Falk  1991      25.87        1:18.89   
  Markus Malm  1997      24.58        1:43.47   
                     
11  Västervik Herrar  Västerviks Simsällskap            1:47.56   
  Fredrik Nilsson  1993      27.64        27.64   
  Oscar Sjöblad  1997      26.00        53.64   
  Arvid Karlsson  1998      27.44        1:21.08   
  Ademir Silic  1998      26.48        1:47.56   
                     
12  Ljungby SS  1658  Ljungby Simsällskap            1:47.97   
  David Kurilenko  1999      26.98        26.98   
  Garri Svensson  2000      27.35        54.33   
  Simon Pettersson  1995      26.77        1:21.10   
  Oscar Al-Sudany  1997      26.87        1:47.97   
                     
13  Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            1:48.68   
  David Larsson  1996      26.21        26.21   
  Sebastian Dobrescu  1994      25.40        51.61   
  Ishak Sabic  1999      28.84        1:20.45   
  Marcus Holmquist  2000      28.23        1:48.68   
                     
                     
 
Gren 12, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.44.56 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 3.46.64 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            3:49.50   
  Johanna Pettersson  1996      27.96  57.76      57.76   
  Maria Galic  1995      27.55  57.85      1:55.61   
  Alma Thormalm  1996      27.39  57.79      2:53.40   
  Erika Carlén  1994      26.62  56.10      3:49.50   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            3:57.36   
  Madelene Andersson  1991      28.29  58.84      58.84   
  Ebba Stillman  1996      29.30  1:01.47      2:00.31   
  Amina Gummesson  1993      27.56  57.15      2:57.46   
  Silje Bergström-Tronsmoen  1991      28.83  59.90      3:57.36   
                     
Nkk Damer  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:59.39   
  Elin Podéus  1997      29.58  1:02.02      1:02.02   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      28.07  58.41      2:00.43   
  Michelle Franzén  1993      28.08  58.68      2:59.11   
  Sara Wallberg  1999      28.58  1:00.28      3:59.39   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            4:00.39   
  Vilma Ekström  1994      27.77  57.69      57.69   
  Emma Magnusson  1998      28.92  1:01.56      1:59.25   
  Sofia Henell  1997      28.58  1:00.51      2:59.76   
  Therése Bergström  1987      28.49  1:00.63      4:00.39   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  1992  Kalmar Simsällskap            4:02.66   
  Linnea Wranå  1998      29.20  1:00.87      1:00.87   
  Josefin Lewton  1997      29.25  1:01.07      2:01.94   
  Isabella Hong  1998      29.65  1:01.92      3:03.86   
  Miranda Arvidsson  1998      27.51  58.80      4:02.66   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            4:09.45   
  Emelia Karlsson  1997      29.48  1:02.20      1:02.20   
  Stina Victoria Nordberg  1996      29.68  1:02.66      2:04.86   
  Hanna Eriksson  1999      29.45  1:01.86      3:06.72   
  Alice Müllern  1998      29.38  1:02.73      4:09.45   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 2  1992  Kalmar Simsällskap            4:15.85   
  Klara Ohlson  1997      30.74  1:04.37      1:04.37   
  Malin Johansson  1996      30.54  1:05.16      2:09.53   
  Ellen Lindeby  1999      31.44  1:05.37      3:14.90   
  Amanda Axelsson  1992      28.74  1:00.95      4:15.85   
                     
Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            4:16.34   
  Daniela Kindstrand  1997      29.56  1:01.61      1:01.61   
  Sofie Palm  1996      29.39  1:02.44      2:04.05   
  Emelie Gidlöf  1997      31.03  1:05.53      3:09.58   
  Erika Rönnbäck  1998      31.35  1:06.76      4:16.34   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            4:17.97   
  Antonia Prior  1999      30.82  1:04.66      1:04.66   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      30.51  1:04.72      2:09.38   
  Emma Johansson  1997      30.52  1:03.48      3:12.86   
  Elin Ristl  1999      31.48  1:05.11      4:17.97   
                     
10  Växjö SS Damer 2  1993  Växjö Simsällskap            4:19.52   
  Johanna Johnsson  1997      30.07  1:02.16      1:02.16   
  Malin Homman  1999      30.28  1:04.34      2:06.50   
  Jenny Karlsson  1995      31.08  1:06.40      3:12.90   
  Therese Wetterlund  1996      31.61  1:06.62      4:19.52   
                     
11  Hultsfred Damer  Hultsfreds Simsällskap            4:31.74   
  Linnea Waldemarsson  1996      29.58  1:02.10      1:02.10   
  Emma Juneskog  1998      31.86  1:08.71      2:10.81   
  Jenny Hed  1987      31.24  1:09.22      3:20.03   
  Kim Torkelsson  1999      34.23  1:11.71      4:31.74   
                     
12  Alvesta SS Damer [1999]  1999  Alvesta Simsällskap            4:31.98   
  Julia Åstrand  1999      32.05  1:06.81      1:06.81   
  Stina Bengtsson  1998      31.48  1:07.27      2:14.08   
  Sandra Lange  1999      32.33  1:07.56      3:21.64   
  Klara Leijon  1999      33.23  1:10.34      4:31.98   
                     
13  Ljungby SS  2000  Ljungby Simsällskap            4:52.94   
  Lova Andersson  2000      29.68  1:03.55      1:03.55   
  Linnéa Sjödahl  2000      32.34  1:09.62      2:13.17   
  Emelie Borling  1999      35.62  1:18.22      3:31.39   
  Edit Wiesel-Axelsson  2002      1:21.55  1:21.55      4:52.94   
                     
Hvetlanda Damer [1991]  1991  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
  Ebba Melin  1998      32.59  1:08.20      1:08.20   
  Elin Ljunggren  2000              2:14.57   
                     
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Johan Claar Jönköpings SS 15.20.22 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 15.06.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    1:02.41  2:07.53  3:12.55  4:18.00  16:11.74   
          5:23.86  6:28.60  7:33.40  8:37.88     
          9:42.93  10:48.12  11:53.40  12:58.74     
          14:03.91  15:08.70         
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:02.79  2:09.27  3:15.26  4:21.19  16:16.79   
          5:27.36  6:33.63  7:39.87  8:45.93     
          9:51.56  10:57.08  12:01.97  13:07.29     
          14:12.36  15:16.61         
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    1:08.52  2:18.61  3:29.17  4:40.27  17:47.57   
          5:51.07  7:02.39  8:13.39  9:24.91     
          10:37.19  11:50.10  13:02.47  14:15.86     
          15:28.63  16:40.21         
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    1:05.46  2:15.67  3:26.31  4:39.10  17:56.83   
          5:52.27  7:05.19  8:17.94  9:32.15     
          10:46.64  11:58.18  13:10.31  14:23.18     
          15:35.05  16:47.13         
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:04.87  2:14.21  3:24.35  4:35.65  18:07.01   
          5:47.83  6:59.70  8:12.60  9:26.34     
          10:39.74  11:53.66  13:07.66  14:21.66     
          15:36.22  16:51.31         
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:53.15  3:10.79  4:28.17  5:45.83  18:56.43   
          7:03.13  8:19.43  9:34.87  10:51.22     
          12:07.63  13:24.08  14:39.98  15:56.28     
          17:10.25  18:23.79         
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:52.74  3:10.60  4:28.37  5:45.71  18:59.39   
          7:03.29  8:19.80  9:35.79  10:52.20     
          12:09.91  13:25.51  14:41.55  15:56.33     
          17:10.53  18:24.22         
Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:50.08  3:07.21  4:24.67  5:42.95  19:24.92   
          7:00.51  8:17.98  9:35.80  10:54.31     
          12:11.81  13:29.79  14:49.19  16:09.96     
          17:29.04  18:47.06         
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Kalmar SS 1.55.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.53.34 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            1:56.98   
  Johanna Pettersson  1996      30.41        30.41   
  Alma Thormalm  1996      33.06        1:03.47   
  Maria Galic  1995      27.81        1:31.28   
  Erika Carlén  1994      25.70        1:56.98   
                     
Nkk Damer [1991]  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:58.87   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      30.35        30.35   
  Sara Wallberg  1999      33.10        1:03.45   
  Elin Podéus  1997      28.70        1:32.15   
  Michelle Franzén  1993      26.72        1:58.87   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            2:00.10   
  Madelene Andersson  1991      30.40        30.40   
  Silje Bergström-Tronsmoen  1991      33.79        1:04.19   
  Ebba Stillman  1996      29.44        1:33.63   
  Amina Gummesson  1993      26.47        2:00.10   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            2:02.20   
  Lovisa Lampi  1999      33.68        33.68   
  Therése Bergström  1987      32.69        1:06.37   
  Vilma Ekström  1994      28.57        1:34.94   
  Sofia Henell  1997      27.26        2:02.20   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  1992  Kalmar Simsällskap            2:05.82   
  Josefin Lewton  1997      30.82        30.82   
  Sara Rasmussen  1997      38.07        1:08.89   
  Miranda Arvidsson  1998      29.83        1:38.72   
  Amanda Axelsson  1992      27.10        2:05.82   
                     
Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            2:07.55   
  Daniela Kindstrand  1997      33.02        33.02   
  Emelie Gidlöf  1997      36.51        1:09.53   
  Erika Settland  1996      30.45        1:39.98   
  Emma Magnusson  1998      27.57        2:07.55   
                     
Hvetlanda Damer [1991]  1991  Hvetlanda Simsällskap            2:07.94   
  Agnes Ljunggren  1999      34.02        34.02   
  Elin Steindl  1998      36.67        1:10.69   
  Klara Thormalm  1998      28.06        1:38.75   
  Elin Ljunggren  2000      29.19        2:07.94   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            2:08.26   
  Emelia Karlsson  1997      33.13        33.13   
  Stina Victoria Nordberg  1996      35.26        1:08.39   
  Hanna Eriksson  1999      30.87        1:39.26   
  Alice Müllern  1998      29.00        2:08.26   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            2:12.15   
  Elin Ristl  1999      35.37        35.37   
  Adina Eriksson  1999      36.61        1:11.98   
  Emma Johansson  1997      30.98        1:42.96   
  Antonia Prior  1999      29.19        2:12.15   
                     
10  Kalmar Sim Damer Lag 2  1992  Kalmar Simsällskap            2:12.53   
  Linnea Wranå  1998      31.60        31.60   
  Anna Sjölund  2000      39.45        1:11.05   
  Ellen Lindeby  1999      32.54        1:43.59   
  Klara Ohlson  1997      28.94        2:12.53   
                     
11  Växjö SS Damer 2  1993  Växjö Simsällskap            2:12.91   
  Fanny Elingfors  1998      34.47        34.47   
  Therese Wetterlund  1996      37.65        1:12.12   
  Malin Homman  1999      31.82        1:43.94   
  Johanna Johnsson  1997      28.97        2:12.91   
                     
12  Alvesta SS Damer [1999]  1999  Alvesta Simsällskap            2:17.00   
  Julia Åstrand  1999      36.62        36.62   
  Klara Leijon  1999      37.97        1:14.59   
  Sandra Lange  1999      32.83        1:47.42   
  Stina Bengtsson  1998      29.58        2:17.00   
                     
13  Ljungby SS  2000  Ljungby Simsällskap            2:20.41   
  Lova Andersson  2000      32.27        32.27   
  Edit Wiesel-Axelsson  2002      39.05        1:11.32   
  Emelie Borling  1999      37.69        1:49.01   
  Linnéa Sjödahl  2000      31.40        2:20.41   
                     
14  Hultsfred Damer  Hultsfreds Simsällskap            2:21.30   
  Kim Torkelsson  1999      39.25        39.25   
  Emma Juneskog  1998      39.36        1:18.61   
  Linnea Waldemarsson  1996      31.22        1:49.83   
  Jenny Hed  1987      31.47        2:21.30   
                     
                     
 
Gren 15, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Holmqvist Jönköpings SS 1.48.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 1.44.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    27.42  56.54  1:25.92    1:55.08   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.73  57.21  1:26.49    1:55.35   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.09  56.19  1:25.78    1:55.37   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.86  56.14  1:25.86    1:55.79   
Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    27.34  57.36  1:27.34    1:57.65   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    27.81  57.96  1:28.21    1:58.16   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    27.65  57.59  1:27.63    1:58.52   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.98  57.82  1:28.19    1:58.77   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    28.15  58.48  1:29.21    1:59.50   
10  Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap    27.70  57.74  1:28.12    1:59.86   
11  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    27.45  57.24  1:28.60    2:00.00   
12  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.79  1:00.65  1:32.29    2:03.10   
13  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    28.33  59.71  1:31.84    2:03.40   
14  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    28.98  1:00.11  1:31.91    2:04.00   
15  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.63  1:00.68  1:33.43    2:04.86   
16  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    28.90  1:00.87  1:33.25    2:05.68   
17  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    28.00  58.93  1:32.06    2:06.96   
18  Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS    29.31  1:01.48  1:34.81    2:07.32   
19  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    29.92  1:03.11  1:36.04    2:08.51   
20  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    29.85  1:02.68  1:36.74    2:08.84   
21  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.46  1:02.41  1:36.51    2:10.25   
22  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.50  1:04.05  1:38.29    2:11.53   
23  Samuel Anderzon  1996  Växjö Simsällskap    30.20  1:03.31  1:38.20    2:12.68   
24  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    29.64  1:03.74  1:41.27    2:16.83   
25  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.45  1:06.75  1:43.14    2:16.88   
26  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    31.65  1:07.76  1:44.94    2:21.07   
27  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    32.57  1:08.47  1:45.32    2:21.64   
28  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap    32.59  1:10.41  1:48.57    2:24.50   
29  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    32.17  1:10.67  1:48.10    2:24.52   
Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 16, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Sara Thydén Kalmar SS 4.38.36 
Östergötlands Distriktsrekord 
Astrid Armgarth Linköpings ASS 4.44.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    1:07.44  2:26.32  3:55.42    5:08.84   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    1:12.57  2:30.81  4:05.68    5:17.51   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    1:11.45  2:33.92  4:09.07    5:21.78   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:14.57  2:38.60  4:11.49    5:23.32   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    1:15.80  2:41.23  4:19.90    5:34.70   
Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    1:15.10  2:41.54  4:19.02    5:39.36   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:17.60  2:49.78  4:30.12    5:50.55   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Filip Lundeholm Jönköpings SS 55.99 
Östergötlands Distriktsrekord 
Per Nylin Norrköpings KK 54.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    27.42        59.34   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.34        59.86   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    28.03        1:00.83   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.39        1:02.38   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    29.68        1:02.83   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    30.47        1:03.92   
Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    29.77        1:04.02   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    28.82        1:04.60   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    28.81        1:04.63   
10  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap    29.55        1:04.79   
11  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.74        1:05.44   
12  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    29.94        1:05.92   
13  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.31        1:06.49   
14  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.82        1:06.81   
15  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    30.40        1:06.94   
16  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    31.83        1:06.95   
17  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap    31.11        1:07.70   
18  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.87        1:07.98   
19  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    33.01        1:08.83   
20  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.46        1:11.31   
21  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    34.07        1:11.89   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Lina Edlund Jönköpings SS 54.62 
Östergötlands Distriktsrekord 
Ellenor Svensson Norrköpings KK 55.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap    27.25        57.25   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    28.25        58.07   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    28.22        58.20   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    28.41        59.01   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.58        59.11   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.95        59.35   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.94        59.64   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    28.84        1:00.32   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    29.06        1:00.71   
10  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    28.94        1:00.76   
11  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    29.81        1:01.08   
12  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.48        1:01.14   
13  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    29.86        1:01.57   
14  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.83        1:01.75   
15  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    29.69        1:02.07   
15  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    29.67        1:02.07   
17  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap    30.14        1:02.42   
18  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    30.00        1:02.50   
19  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    30.07        1:02.73   
20  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.92        1:02.77   
21  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    30.71        1:03.07   
22  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.29        1:03.09   
23  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap    30.59        1:03.16   
24  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.83        1:03.35   
25  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    30.59        1:03.75   
26  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    30.36        1:03.79   
27  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    30.85        1:03.81   
28  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    30.73        1:03.83   
29  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    30.54        1:03.84   
30  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.28        1:03.86   
31  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap    30.96        1:04.01   
32  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    31.02        1:04.31   
33  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    31.06        1:05.08   
34  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    31.69        1:05.27   
35  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    31.81        1:05.31   
36  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    31.69        1:05.36   
37  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.12        1:05.44   
38  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.54        1:05.52   
39  Sofia Adolfsson  1994  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    31.23        1:05.58   
40  Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap    31.67        1:05.62   
41  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    31.29        1:05.64   
42  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap    31.00        1:05.76   
43  Ida Sommehed  1995  Gnosjö Simsällskap    31.56        1:05.94   
44  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    31.99        1:05.97   
45  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    32.08        1:06.09   
46  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    31.31        1:06.27   
47  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    31.84        1:06.45   
48  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    31.55        1:08.65   
49  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    33.02        1:10.44   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 19, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Daniel Lönnberg Växjö SS 54.64 
Östergötlands Distriktsrekord 
Bengt Baron SK Korrugal 54.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.57        57.50   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.02        58.58   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    29.36        59.79   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.85        59.86   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    29.52        1:00.00   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    29.61        1:00.75   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    29.91        1:00.75   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.02        1:02.83   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:02.86   
10  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.13        1:04.07   
11  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.95        1:04.21   
12  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    31.25        1:04.27   
13  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    30.74        1:04.49   
14  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    32.15        1:04.63   
15  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.77        1:06.28   
16  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap    31.97        1:06.42   
17  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.48        1:07.18   
18  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.92        1:07.48   
19  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    34.09        1:09.46   
20  Arvid Karlsson  1998  Västerviks Simsällskap    34.08        1:11.71   
21  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    35.31        1:12.22   
22  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    34.41        1:12.76   
23  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    35.77        1:12.92   
24  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.44        1:13.33   
25  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    36.14        1:14.27   
26  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    35.78        1:14.78   
27  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    36.36        1:14.99   
Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Hanna Jaltner Växjö SS 1.08.78 
Östergötlands Distriktsrekord 
Therese Bergström Linköpings ASS 1.09.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.18        1:09.97   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    33.86        1:12.00   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.77        1:12.76   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    34.71        1:12.93   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    35.41        1:15.22   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    37.06        1:17.77   
Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    37.68        1:19.18   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    37.03        1:19.97   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    38.12        1:21.33   
10  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    38.60        1:21.40   
11  Therese Wetterlund  1996  Växjö Simsällskap    39.17        1:22.68   
12  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap    39.63        1:23.50   
13  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    39.36        1:23.78   
14  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.57        1:23.98   
15  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    40.43        1:24.09   
16  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    40.69        1:25.60   
17  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap    40.56        1:25.83   
18  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    39.35        1:26.28   
19  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby Simsällskap    42.49        1:31.15   
20  Emelie Borling  1999  Ljungby Simsällskap    43.04        1:31.63   
                     
 
Gren 21, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Nielsen Anderstorps SS 27.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Per Nylin Norrköpings KK 27.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            30.14   
Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap            31.03   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap            31.77   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            32.26   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            32.63   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            32.76   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            32.93   
Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            33.21   
Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS            33.28   
10  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.40   
11  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap            33.48   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            33.55   
13  Martin Dahlberg  1992  Växjö Simsällskap            33.94   
14  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.33   
15  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.61   
16  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.62   
17  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            34.63   
18  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            35.84   
19  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            37.97   
Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 22, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jennie Lindh Kalmar SS 28.87 
Östergötlands Distriktsrekord 
Martina Svensson Linköpings ASS 29.19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.39   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            30.47   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            30.53   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            30.82   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            30.95   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            31.51   
Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.94   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            32.08   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            32.09   
10  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            32.76   
11  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            33.11   
12  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap            33.23   
13  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            33.53   
14  Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS            33.72   
15  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.97   
16  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            34.04   
17  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            34.26   
18  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap            34.66   
19  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap            34.69   
20  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.75   
21  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            34.94   
22  Ida Sommehed  1995  Gnosjö Simsällskap            34.95   
23  Linnéa Sjödahl  2000  Ljungby Simsällskap            35.00   
24  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap            35.16   
25  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap            35.19   
26  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap            35.50   
27  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap            36.00   
28  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            36.18   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 23, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpings SS 1.57.88 
Östergötlands Distriktsrekord 
Pär Arvidsson Finspångs SS 1.56.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    29.03  1:01.48  1:33.87    2:06.76   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    29.74  1:02.57  1:35.42    2:08.62   
Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    29.76  1:03.01  1:36.43    2:09.38   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.98  1:03.99  1:38.90    2:13.14   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.85  1:04.29  1:39.25    2:14.58   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    30.48  1:05.11  1:40.56    2:14.88   
Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    29.86  1:03.62  1:38.56    2:14.94   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.47  1:05.52  1:41.57    2:17.91   
Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    30.20  1:05.01  1:40.94    2:18.99   
10  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.49  1:03.84  1:39.68    2:19.31   
11  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    30.78  1:07.61  1:45.58    2:24.08   
12  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.65  1:06.67  1:44.87    2:24.68   
13  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    31.60  1:08.08  1:46.06    2:25.13   
14  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    32.21  1:09.81  1:51.05    2:31.65   
15  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    32.75  1:11.88  1:54.10    2:36.09   
16  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    33.47  1:12.73  1:54.75    2:37.75   
17  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    34.40  1:14.97  1:59.75    2:44.11   
18  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap    33.38  1:14.40  1:58.43    2:44.52   
19  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    36.98  1:21.94  2:10.39    2:58.64   
                     
 
Gren 24, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 8.09.37 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 8.15.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            8:35.28   
  Maria Galic  1995      1:02.37  2:08.85      2:08.85   
  Erika Carlén  1994      59.70  2:05.55      4:14.40   
  Alma Thormalm  1996      1:04.77  2:13.89      6:28.29   
  Johanna Pettersson  1996      1:01.02  2:06.99      8:35.28   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            8:42.72   
  Madelene Andersson  1991      1:03.26  2:10.42      2:10.42   
  Amina Gummesson  1993      1:00.90  2:05.08      4:15.50   
  Ebba Stillman  1996      1:03.66  2:12.83      6:28.33   
  Johanna Johnsson  1997      1:04.35  2:14.39      8:42.72   
                     
Nkk Damer  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:44.21   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      1:02.71  2:07.34      2:07.34   
  Sara Wallberg  1999      1:04.39  2:15.30      4:22.64   
  Elin Podéus  1997      1:03.90  2:12.35      6:34.99   
  Michelle Franzén  1993      1:03.73  2:09.22      8:44.21   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            8:52.69   
  Sofia Henell  1997      1:04.35  2:13.93      2:13.93   
  Daniela Kindstrand  1997      1:03.66  2:13.24      4:27.17   
  Emma Magnusson  1998      1:06.16  2:20.59      6:47.76   
  Vilma Ekström  1994      1:00.52  2:04.93      8:52.69   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  1992  Kalmar Simsällskap            8:53.84   
  Linnea Wranå  1998      1:05.25  2:15.03      2:15.03   
  Miranda Arvidsson  1998      1:04.24  2:11.02      4:26.05   
  Josefin Lewton  1997      1:02.99  2:12.10      6:38.15   
  Isabella Hong  1998      1:05.02  2:15.69      8:53.84   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            9:12.89   
  Hanna Eriksson  1999      1:05.78  2:16.22      2:16.22   
  Emelia Karlsson  1997      1:05.86  2:17.09      4:33.31   
  Stina Victoria Nordberg  1996      1:06.66  2:20.61      6:53.92   
  Alice Müllern  1998      1:06.76  2:18.97      9:12.89   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 2  1992  Kalmar Simsällskap            9:15.74   
  Klara Ohlson  1997      1:06.22  2:16.33      2:16.33   
  Malin Johansson  1996      1:05.54  2:17.95      4:34.28   
  Sara Rasmussen  1997      1:09.18  2:25.44      6:59.72   
  Amanda Axelsson  1992      1:05.37  2:16.02      9:15.74   
                     
Alvesta SS Damer [1999]  1999  Alvesta Simsällskap            10:05.24   
  Julia Åstrand  1999      1:08.79  2:23.33      2:23.33   
  Stina Bengtsson  1998      1:12.38  2:29.51      4:52.84   
  Sandra Lange  1999      1:13.00  2:31.55      7:24.39   
  Adna Drincic  2001      1:17.34  2:40.85      10:05.24   
                     
                     
 
Gren 25, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 3.20.40 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 3.13.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            3:26.28   
  Klas Wiréhn  1985      25.06  53.11      53.11   
  Oscar Ekström  1994      24.83  51.50      1:44.61   
  Pontus Palmqvist  1991      24.08  51.20      2:35.81   
  Marcus Piehl  1985      23.88  50.47      3:26.28   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            3:29.65   
  Filip Grimberg  1998      25.73  53.19      53.19   
  Anton Andersson  1993      25.12  52.78      1:45.97   
  Emil Gustavsson  1995      24.96  52.42      2:38.39   
  Daniel Forndal  1997      24.26  51.26      3:29.65   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            3:38.63   
  Oskar Holm  1993      26.09  54.27      54.27   
  Kalle Lindborg  1994      25.86  54.70      1:48.97   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      25.64  55.24      2:44.21   
  Daniel Olsson  1996      25.26  54.42      3:38.63   
                     
Nkk Herrar [1991]  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:40.61   
  Marcus Forsgren  1996      24.72  52.51      52.51   
  Hugo Rydberg  1998      26.26  55.28      1:47.79   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      27.17  56.94      2:44.73   
  Hampus Lovinge  1998      26.93  55.88      3:40.61   
                     
Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            3:42.21   
  Martin Dahlberg  1992      26.34  56.05      56.05   
  Oskar Davidsson  1993      26.05  55.73      1:51.78   
  Martin Harlenbäck  1983      25.87  53.35      2:45.13   
  Hugo Wiman  1997      27.16  57.08      3:42.21   
                     
Anderstorp Lag 1  1991  Anderstorps Simsällskap            3:43.84   
  Markus Malm  1997      26.23  53.93      53.93   
  Erik Falk  1991      27.24  57.85      1:51.78   
  Tobias Lidbacken  1991      26.71  55.84      2:47.62   
  Gustaf Mild  1997      26.42  56.22      3:43.84   
                     
Nässjö Herrar Lag 1  Nässjö SLS            3:43.90   
  Martin Magnusson  1994      26.27  54.40      54.40   
  Viktor Myrlander  1993      26.25  55.80      1:50.20   
  William Myrlander  1997      26.82  56.43      2:46.63   
  Alfred Roos  1996      27.11  57.27      3:43.90   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            3:45.12   
  Henry Kerman  1997      26.98  56.60      56.60   
  Jakob Clemedtson  1996      27.17  56.87      1:53.47   
  Victor Johansson  1998      26.11  55.64      2:49.11   
  Viktor Rochowiak  1993      26.09  56.01      3:45.12   
                     
Kalmar Sim Lag 1  Kalmar Simsällskap            3:48.78   
  Mattias Evaldsson  1997      27.61  57.34      57.34   
  John Classon  1995      26.28  55.11      1:52.45   
  Jacob Olsson  1998      27.72  58.11      2:50.56   
  Robin Fröstberg  1996      28.11  58.22      3:48.78   
                     
10  Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            3:58.11   
  David Larsson  1996      27.53  57.04      57.04   
  Sebastian Dobrescu  1994      27.29  57.07      1:54.11   
  Jakob Henningsson  1999      29.45  1:01.70      2:55.81   
  Ishak Sabic  1999      29.60  1:02.30      3:58.11   
                     
11  Växjö SS Herrar 2  1993  Växjö Simsällskap            4:00.92   
  Daniel Jonsson  1999      27.40  57.72      57.72   
  Marcus Ottosson  1997      28.84  59.65      1:57.37   
  Samuel Anderzon  1996      28.94  1:00.56      2:57.93   
  Johan Bergwall  1999      29.73  1:02.99      4:00.92   
                     
12  Västervik Herrar  Västerviks Simsällskap            4:06.07   
  Ademir Silic  1998      29.08  1:01.35      1:01.35   
  Oscar Sjöblad  1997      29.86  1:03.83      2:05.18   
  Erik Ohlsén  2000      29.00  1:00.89      3:06.07   
  Fredrik Nilsson  1993      27.61  1:00.00      4:06.07   
                     
                     
 
Gren 26, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Filip Lundeholm Jönköpings SS 54.49 
Östergötlands Distriktsrekord 
Lars Frölander Linköpings ASS 47.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    59.31  2:01.80  3:03.35    4:04.63   
Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    59.73  2:01.61  3:03.88    4:05.95   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:00.46  2:03.92  3:04.56    4:06.80   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:00.20  2:04.14  3:06.33    4:08.04   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    59.98  2:04.74  3:09.22    4:11.17   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:00.21  2:03.96  3:10.43    4:16.06   
Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.61  2:10.21  3:18.44    4:23.23   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:02.83  2:10.55  3:19.10    4:27.12   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    1:04.10  2:13.15  3:22.65    4:29.52   
10  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.73  2:15.50  3:26.13    4:35.04   
11  Samuel Anderzon  1996  Växjö Simsällskap    1:04.56  2:15.84  3:28.73    4:40.82   
12  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.08  2:23.62  3:36.85    4:46.33   
13  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:08.90  2:22.89  3:36.78    4:49.34   
14  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:09.13  2:23.38  3:37.98    4:52.37   
15  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    1:10.47  2:26.73  3:41.61    4:53.18   
16  Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS    1:08.35  2:23.83  3:42.59    4:54.55   
17  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:10.09  2:26.62  3:44.19    4:56.95   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 27, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Carin Möller Kalmar SS 2.08.99 
Östergötlands Distriktsrekord 
Martina Svensson Linköpings ASS 2.13.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap    32.32  1:06.05  1:40.60    2:16.24   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.48  1:07.27  1:42.78    2:18.81   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.40  1:07.77  1:44.91    2:22.37   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    32.71  1:07.78  1:44.55    2:22.50   
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    33.36  1:09.79  1:46.80    2:23.81   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.98  1:09.90  1:48.30    2:25.70   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    34.27  1:10.81  1:49.56    2:28.33   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    35.08  1:12.92  1:51.21    2:28.37   
Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap    33.67  1:10.67  1:49.77    2:28.43   
10  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    33.47  1:10.70  1:50.30    2:29.20   
11  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    34.39  1:12.78  1:51.78    2:29.96   
12  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.49  1:12.19  1:51.45    2:30.14   
13  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    37.31  1:16.77  1:56.38    2:34.68   
14  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.94  1:15.12  1:55.27    2:34.79   
15  Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap    34.90  1:14.17  1:55.05    2:35.72   
16  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.30  1:15.54  1:55.76    2:35.99   
17  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS    36.74  1:17.81  1:58.62    2:38.01   
18  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    37.19  1:17.97  1:59.06    2:39.70   
19  Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap    36.99  1:16.87  1:58.01    2:39.86   
20  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    37.39  1:17.88  1:59.85    2:40.54   
21  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    36.94  1:18.11  2:01.05    2:43.14   
22  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap    38.51  1:19.75  2:01.93    2:43.38   
23  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    37.52  1:19.72  2:03.57    2:46.06   
24  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.43  1:21.46  2:04.84    2:47.85   
25  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap    39.50  1:22.61  2:07.05    2:53.19   
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Nielsen Anderstoprs SS 2.14.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jakob Dorch Linköpings ASS 2.12.46 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    31.77  1:07.57  1:44.36    2:22.47   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.93  1:11.11  1:50.25    2:28.38   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    33.68  1:11.18  1:49.68    2:28.58   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    33.85  1:11.73  1:51.87    2:32.05   
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    32.92  1:10.56  1:50.93    2:32.33   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    33.97  1:12.50  1:53.17    2:34.34   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    35.97  1:16.06  1:56.86    2:35.75   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    34.54  1:14.03  1:55.88    2:39.30   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS    34.94  1:18.55  2:02.39    2:44.07   
10  Oskar Löfsved  1999  Hvetlanda Simsällskap    35.82  1:18.12  2:02.05    2:45.44   
11  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    39.82  1:23.77  2:07.26    2:50.37   
12  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    35.72  1:19.09  2:05.73    2:53.92   
13  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.05  1:27.76  2:16.27    3:03.47   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            DSQ   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 29, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jennie Lindh Kalmar SS 27.01 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linda Knutsson Linköpings ASS 27.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            28.28   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            28.49   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            28.90   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap            29.02   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            29.24   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.88   
Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap            30.02   
Sara Lind  1991  Växjö Simsällskap            30.17   
Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap            30.38   
10  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.47   
11  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            30.79   
12  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap            30.95   
13  Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            30.99   
14  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            31.00   
15  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            31.01   
16  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            31.02   
17  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            31.06   
18  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            31.19   
19  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            31.34   
20  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap            31.42   
21  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.50   
22  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            31.52   
23  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            31.64   
24  Sofia Adolfsson  1994  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            31.80   
25  Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap            31.98   
26  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap            32.11   
27  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            32.18   
28  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            32.24   
29  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            32.49   
30  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap            32.60   
31  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            32.70   
32  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            32.81   
32  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.81   
34  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap            32.82   
35  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            32.99   
36  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap            33.09   
37  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap            33.21   
38  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            33.28   
39  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            33.45   
40  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap            33.49   
41  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap            33.50   
42  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap            33.55   
43  Erika Åkesson  2000  Nässjö SLS            33.73   
44  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            33.74   
45  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            34.28   
46  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            35.20   
                     
 
Gren 30, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Holmqvist Jönköpings SS 22.12 
Östergötlands Distriktsrekord 
Marcus Pihl Linköpings ASS 21.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    26.07        55.94   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap    27.28        57.99   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    27.62        58.72   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.25        59.01   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.88        59.79   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.91        1:00.04   
Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    28.81        1:00.19   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    27.71        1:00.48   
Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    27.85        1:00.63   
10  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.59        1:01.24   
11  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.73        1:01.56   
12  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    28.88        1:01.68   
13  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.84        1:01.86   
14  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    27.97        1:02.07   
15  Gusten Eriksson  1994  Motala Simsällskap    29.26        1:02.19   
16  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.37        1:02.40   
17  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    28.87        1:02.53   
18  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    28.65        1:02.65   
19  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    29.34        1:02.68   
20  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    29.89        1:03.88   
21  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.29        1:04.84   
22  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    30.85        1:05.28   
23  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    30.55        1:05.32   
24  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    30.74        1:05.64   
25  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.94        1:05.76   
26  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    30.79        1:06.04   
27  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.74        1:06.33   
28  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    30.64        1:07.93   
29  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    31.10        1:08.29   
30  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap    32.33        1:10.63   
31  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    33.55        1:10.92   
32  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap    32.29        1:11.10   
33  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    34.32        1:11.77   
34  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap    32.54        1:12.35   
35  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    33.99        1:14.04   
36  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap    35.05        1:14.93   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 31, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Sara Thydén Kalmar SS 2.12.73 
Östergötlands Distriktsrekord 
Helena Kälvehed SK Korrugal 2.15.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.70  1:06.56  1:45.68    2:19.09   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.65  1:07.22  1:49.64    2:23.87   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.62  1:11.18  1:51.17    2:25.97   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.93  1:07.51  1:51.10    2:26.59   
Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    32.28  1:11.29  1:55.64    2:31.18   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    32.98  1:12.00  1:58.42    2:32.04   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    33.17  1:12.81  1:58.21    2:33.51   
Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    33.54  1:12.81  1:59.10    2:34.42   
Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    31.60  1:12.90  1:58.28    2:34.76   
10  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    32.94  1:11.96  1:58.51    2:34.80   
11  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    34.81  1:17.49  2:00.67    2:36.01   
12  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    33.01  1:14.87  2:02.62    2:37.35   
13  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    34.01  1:16.69  2:00.03    2:37.39   
14  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.34  1:15.69  2:03.10    2:39.62   
15  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    33.33  1:14.96  2:02.46    2:39.92   
16  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.10  1:15.57  2:04.15    2:40.29   
17  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    35.00  1:15.89  2:04.05    2:40.67   
18  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    35.28  1:16.98  2:06.43    2:45.01   
19  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.40  1:19.74  2:08.20    2:46.83   
Emelia Karlsson  1997  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 32, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpings SS 3.49.46 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 3.41.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            23.45   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            24.03   
Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS            24.16   
Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            24.52   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            24.59   
Martin Magnusson  1994  Nässjö SLS            24.90   
Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap            25.05   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS            25.06   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            25.24   
10  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            25.31   
11  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            25.50   
12  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            25.54   
13  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            25.68   
14  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            25.72   
15  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap            25.83   
15  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.83   
17  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap            25.90   
18  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.92   
19  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.97   
20  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            26.13   
21  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            26.16   
22  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            26.22   
23  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.32   
24  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap            26.33   
25  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            26.48   
26  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.37   
26  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.37   
28  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            27.38   
29  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            27.41   
30  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            27.48   
31  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            27.56   
32  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            27.78   
33  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap            27.86   
34  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            27.96   
35  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.49   
36  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            28.57   
37  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap            29.81   
                     
 
Gren 33, 4X50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.44.56 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.43.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            1:44.84   
  Erika Carlén  1994      26.08        26.08   
  Maria Galic  1995      26.32        52.40   
  Alma Thormalm  1996      26.05        1:18.45   
  Johanna Pettersson  1996      26.39        1:44.84   
                     
Växjö SS Damer  Växjö Simsällskap            1:49.23   
  Madelene Andersson  1991      27.08        27.08   
  Amina Gummesson  1993      26.26        53.34   
  Ebba Stillman  1996      28.27        1:21.61   
  Sara Lind  1991      27.62        1:49.23   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            1:49.28   
  Daniela Kindstrand  1997      28.27        28.27   
  Vilma Ekström  1994      26.24        54.51   
  Emma Magnusson  1998      27.35        1:21.86   
  Sofia Henell  1997      27.42        1:49.28   
                     
Nkk Damer [1993]  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:49.70   
  Rebecca Diaz-Nilsson  1996      26.85        26.85   
  Michelle Franzén  1993      27.45        54.30   
  Elin Podéus  1997      28.09        1:22.39   
  Sara Wallberg  1999      27.31        1:49.70   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 1  1992  Kalmar Simsällskap            1:50.14   
  Amanda Axelsson  1992      27.94        27.94   
  Josefin Lewton  1997      27.28        55.22   
  Linnea Wranå  1998      28.09        1:23.31   
  Miranda Arvidsson  1998      26.83        1:50.14   
                     
Hvetlanda Damer [1991]  1991  Hvetlanda Simsällskap            1:55.30   
  Elin Steindl  1998      30.35        30.35   
  Elin Ljunggren  2000      29.55        59.90   
  Klara Thormalm  1998      26.12        1:26.02   
  Annie Johansson  1998      29.28        1:55.30   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            1:55.50   
  Hanna Eriksson  1999      29.01        29.01   
  Emma Johansson  1997      28.63        57.64   
  Alice Müllern  1998      29.00        1:26.64   
  Stina Victoria Nordberg  1996      28.86        1:55.50   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            1:57.31   
  Emma Roos  1999      30.00        30.00   
  Angelica Stark  1999      29.59        59.59   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      29.10        1:28.69   
  Antonia Prior  1999      28.62        1:57.31   
                     
Alvesta SS Damer [1999]  1999  Alvesta Simsällskap            2:02.49   
  Julia Åstrand  1999      31.24        31.24   
  Stina Bengtsson  1998      28.89        1:00.13   
  Sandra Lange  1999      30.75        1:30.88   
  Klara Leijon  1999      31.61        2:02.49   
                     
10  Hultsfred Damer  Hultsfreds Simsällskap            2:05.63   
  Linnea Waldemarsson  1996      28.91        28.91   
  Emma Juneskog  1998      31.28        1:00.19   
  Kim Torkelsson  1999      32.96        1:33.15   
  Jenny Hed  1987      32.48        2:05.63   
                     
Kalmar Sim Damer Lag 2  1992  Kalmar Simsällskap            DSQ   
  Klara Ohlson  1997      29.76        29.76   
                     
Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Linnea Magnusson  1996      28.04        28.04   
                     
Växjö SS Damer 2  1993  Växjö Simsällskap            DSQ   
  Helén Lange  1996      29.60        29.60   
  Johanna Johnsson  1997      28.75        58.35   
                     
                     
 
Gren 34, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 7.28.70 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 7.17.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            7:43.47   
  Filip Grimberg  1998      56.23  1:56.72      1:56.72   
  Anton Andersson  1993      55.83  1:57.01      3:53.73   
  Daniel Forndal  1997      55.20  1:54.57      5:48.30   
  Emil Gustavsson  1995      54.52  1:55.17      7:43.47   
                     
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            7:49.51   
  Oskar Holm  1993      56.24  1:56.52      1:56.52   
  Kalle Lindborg  1994      56.93  1:59.72      3:56.24   
  Oscar Ekström  1994      54.96  1:53.59      5:49.83   
  Thomas Törnström  1992      56.77  1:59.68      7:49.51   
                     
Nkk Herrar [1991]  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            8:09.10   
  Marcus Forsgren  1996      56.42  1:56.24      1:56.24   
  Hugo Rydberg  1998      59.45  2:00.21      3:56.45   
  Hampus Lovinge  1998      1:01.72  2:05.74      6:02.19   
  Matthias Sandström-Karlsson  1998      1:01.14  2:06.91      8:09.10   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            8:14.99   
  Victor Johansson  1998      58.11  1:59.60      1:59.60   
  Henry Kerman  1997      58.57  2:03.97      4:03.57   
  David Larsson  1996      1:00.39  2:07.23      6:10.80   
  Jakob Clemedtson  1996      58.68  2:04.19      8:14.99   
                     
Växjö SS Herrar  Växjö Simsällskap            8:18.21   
  Hugo Wiman  1997      1:00.67  2:06.48      2:06.48   
  Martin Harlenbäck  1983      58.89  2:02.67      4:09.15   
  Daniel Jonsson  1999      1:00.20  2:06.04      6:15.19   
  Oskar Davidsson  1993      57.85  2:03.02      8:18.21   
                     
Anderstorp Lag 1  1991  Anderstorps Simsällskap            8:21.47   
  Markus Malm  1997      57.00  1:58.56      1:58.56   
  Erik Falk  1991      1:00.71  2:09.27      4:07.83   
  Alexander Bogesten  1997      1:03.20  2:11.19      6:19.02   
  Gustaf Mild  1997      58.59  2:02.45      8:21.47   
                     
Nässjö Herrar Lag 1  Nässjö SLS            8:29.41   
  Viktor Myrlander  1993      59.61  2:05.08      2:05.08   
  Alfred Roos  1996      1:02.22  2:09.88      4:14.96   
  William Myrlander  1997      1:02.45  2:09.82      6:24.78   
  Martin Magnusson  1994      1:00.55  2:04.63      8:29.41   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  1994  Kalmar Simsällskap            8:37.32   
  Arvid Salomonsson  1995      1:00.56  2:05.07      2:05.07   
  John Classon  1995      1:01.45  2:08.62      4:13.69   
  Robin Fröstberg  1996      1:04.85  2:12.33      6:26.02   
  Alexander Lundgren  1997      1:03.48  2:11.30      8:37.32   
                     
Västervik Herrar  Västerviks Simsällskap            8:58.44   
  Oscar Sjöblad  1997      1:00.23  2:08.73      2:08.73   
  Ademir Silic  1998      1:06.23  2:17.65      4:26.38   
  Fredrik Nilsson  1993      1:02.61  2:15.72      6:42.10   
  Erik Ohlsén  2000      1:06.47  2:16.34      8:58.44   
                     
                     
 
Gren 35, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Eva Berglund Jönköpings SS 8.34.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Åsa Sandlund Linköpings ASS 8.39.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:06.46  2:16.97  3:27.41  4:37.82  9:11.62   
          5:46.58  6:55.01  8:03.54       
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:07.04  2:17.17  3:27.24  4:37.28  9:16.83   
          5:46.84  6:57.02  8:07.86       
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:06.22  2:16.71  3:27.22  4:37.89  9:20.20   
          5:48.32  6:58.93  8:10.35       
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:07.43  2:17.34  3:28.24  4:39.66  9:24.83   
          5:51.68  7:03.42  8:14.87       
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:07.74  2:20.14  3:32.94  4:45.96  9:38.78   
          5:59.64  7:12.90  8:26.28       
Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    1:06.42  2:18.94  3:33.12  4:47.72  9:40.68   
          6:01.19  7:16.13  8:29.88       
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:08.93  2:22.59  3:37.04  4:50.75  9:47.84   
          6:05.24  7:21.73  8:36.64       
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:09.72  2:24.99  3:40.84  4:58.00  10:01.37   
          6:14.53  7:31.23  8:46.51       
Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap    1:10.95  2:26.54  3:43.51  5:00.60  10:03.79   
          6:16.12  7:33.48  8:48.86       
10  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    1:07.51  2:22.19  3:40.56  4:58.17  10:08.21   
          6:15.47  7:32.69  8:50.96       
11  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:11.22  2:28.86  3:48.79  5:08.02  10:28.24   
          6:27.87  7:48.96  9:09.65       
                     
 
Gren 36, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Martina Granström Jönköpings SS 59.16 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linda Knutsson Linköpings ASS 59.41 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    1:02.62  2:08.30  3:15.14    4:20.24   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:04.16  2:12.51  3:20.33    4:26.46   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:03.29  2:11.26  3:19.86    4:27.87   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.09  2:13.14  3:21.81    4:29.07   
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    1:05.35  2:15.79  3:26.17    4:34.37   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    1:05.65  2:15.55  3:26.20    4:34.49   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    1:07.42  2:18.27  3:27.65    4:36.37   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.34  2:15.89  3:27.32    4:36.66   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:06.99  2:18.65  3:29.84    4:39.74   
10  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:06.94  2:18.49  3:29.70    4:39.83   
11  Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap    1:09.15  2:22.78  3:36.49    4:48.01   
12  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    1:08.18  2:21.32  3:35.29    4:49.53   
13  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    1:08.75  2:23.14  3:37.46    4:50.61   
14  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap    1:08.03  2:22.49  3:37.74    4:51.98   
15  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    1:09.10  2:24.46  3:41.85    4:59.97   
16  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:12.26  2:31.39  3:51.33    5:09.71   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 37, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linuns Junefeldt Jönköpings SS 1.57.66 
Östergötlands Distriktsrekord 
Bengt Baron SK Korrugal 1.59.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.84  1:02.14  1:34.13    2:06.54   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.60  1:03.41  1:35.95    2:07.49   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    31.35  1:04.72  1:39.26    2:13.99   
John Classon  1995  Kalmar Simsällskap    30.22  1:03.45  1:39.83    2:15.36   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    30.67  1:05.23  1:40.24    2:15.56   
Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap    31.70  1:06.26  1:41.74    2:16.53   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.27  1:07.49  1:42.54    2:17.98   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.83  1:05.61  1:41.98    2:18.53   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.94  1:06.61  1:43.22    2:19.26   
10  Viktor Myrlander  1993  Nässjö SLS    32.14  1:07.67  1:43.47    2:19.51   
11  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    33.63  1:08.77  1:44.37    2:19.60   
12  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.02  1:09.86  1:46.36    2:21.03   
13  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.06  1:08.97  1:45.84    2:21.11   
14  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.38  1:08.76  1:46.15    2:21.91   
15  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    33.81  1:10.21  1:48.38    2:25.45   
16  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap    32.74  1:09.22  1:47.52    2:25.56   
17  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    35.05  1:12.82  1:51.34    2:29.07   
18  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    34.63  1:12.12  1:51.29    2:29.32   
19  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    35.58  1:14.66  1:54.44    2:32.85   
20  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    35.91  1:15.63  1:56.38    2:36.24   
21  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    36.25  1:16.60  1:57.33    2:36.34   
22  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    36.65  1:17.34  1:58.25    2:36.87   
23  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.14  1:15.30  1:56.87    2:37.98   
                     
 
Gren 38, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Emma Gustafsson Växjö SS 2.29.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Therese Bergström Linköpings ASS 2.31.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    34.20  1:12.02  1:50.53    2:29.05   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.82  1:13.79  1:53.61    2:34.36   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    37.84  1:21.05  2:04.89    2:48.47   
Elvira Andersen  1995  Markaryds Simsällskap    38.45  1:21.64  2:06.20    2:50.40   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    38.74  1:22.25  2:07.72    2:53.36   
Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    39.96  1:24.52  2:11.28    2:57.35   
Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    39.15  1:25.45  2:12.39    2:57.46   
Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap    39.64  1:25.34  2:11.91    2:57.87   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    39.88  1:25.36  2:12.19    2:59.85   
10  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap    42.05  1:29.82  2:19.48    3:07.67   
11  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap    41.66  1:29.80  2:19.36    3:08.37   
                     
 
Gren 39, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Dan Lindström Växjö SS 23.95 
Östergötlands Distriktsrekord 
Lars Frölander Linköpngs ASS 22.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.18   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            25.28   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            25.52   
Martin Harlenbäck  1983  Växjö Simsällskap            25.82   
Emil Gustavsson  1995  Jönköpings Simsällskap            26.42   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap            26.72   
Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS            26.76   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            26.83   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            27.06   
10  Markus Malm  1997  Anderstorps Simsällskap            27.12   
11  John Classon  1995  Kalmar Simsällskap            27.15   
12  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            27.39   
12  Simon Pettersson  1995  Ljungby Simsällskap            27.39   
14  Arvid Salomonsson  1995  Kalmar Simsällskap            27.46   
14  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            27.46   
16  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            27.57   
17  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.59   
18  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap            27.60   
19  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            27.69   
20  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.81   
20  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            27.81   
22  Viktor Rochowiak  1993  Jönköpings Simsällskap            28.01   
23  Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS            28.03   
24  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            28.43   
25  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            28.62   
26  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap            28.88   
27  David Kurilenko  1999  Ljungby Simsällskap            29.10   
28  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.34   
29  Matthias Sandström-Karlsson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.36   
29  Sebastian Runqvist  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.36   
31  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap            29.37   
32  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            29.71   
33  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            29.82   
34  Garri Svensson  2000  Ljungby Simsällskap            30.03   
35  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            30.22   
36  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            30.73   
37  Patrik Dennis  1998  Kalmar Simsällskap            30.83   
38  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap            33.04   
39  Erik Bjärterot  1998  Jönköpings Simsällskap            33.13   
                     
 
Gren 40, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Lina Edlund Jönköpings SS 25.76 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jennie Carlsson Linköpings ASS 25.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.44        1:03.83   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.82        1:04.19   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap    29.17        1:04.23   
Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap    29.33        1:04.75   
Amina Gummesson  1993  Växjö Simsällskap    30.58        1:04.85   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap    30.36        1:05.23   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.21        1:06.24   
Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap    30.84        1:06.69   
Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap    31.71        1:06.91   
10  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    31.94        1:08.02   
11  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.07        1:08.36   
12  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    31.91        1:08.69   
13  Ebba Stillman  1996  Växjö Simsällskap    31.36        1:08.73   
14  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    32.83        1:09.79   
15  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap    32.46        1:10.52   
16  Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.76        1:11.02   
17  Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap    33.15        1:11.22   
18  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap    32.40        1:11.46   
19  Sofia Adolfsson  1994  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    33.24        1:11.55   
20  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    32.66        1:11.60   
21  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.84        1:12.01   
22  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    33.18        1:12.18   
23  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.96        1:12.75   
24  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    32.52        1:13.48   
25  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    33.49        1:14.31   
26  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    35.00        1:14.88   
27  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    33.29        1:14.95   
28  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    34.31        1:15.01   
29  Jennifer Goding  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.53        1:15.06   
30  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.95        1:15.17   
31  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    34.51        1:15.90   
32  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    34.84        1:16.37   
                     
 
Gren 41, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpinngs SS 2.03.90 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 2.02.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    28.68  1:01.28  1:40.20    2:09.84   
Anton Andersson  1993  Jönköpings Simsällskap    27.62  1:00.41  1:38.67    2:10.55   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    28.98  1:02.90  1:42.30    2:13.29   
Oskar Holm  1993  Linköpings Allmänna SS    29.26  1:04.66  1:42.57    2:13.46   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    29.24  1:03.37  1:43.65    2:13.85   
Kevin Thorvaldsson  1995  Jönköpings Simsällskap    29.59  1:06.91  1:43.93    2:15.43   
Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.69  1:05.27  1:44.20    2:16.68   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.32  1:04.53  1:45.78    2:17.83   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    30.46  1:09.57  1:46.53    2:19.33   
10  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    29.81  1:06.63  1:45.63    2:19.53   
11  Erik Nicklasson  1998  Oskarshamns Simsällskap    29.91  1:07.35  1:50.19    2:23.58   
12  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.21  1:10.53  1:52.81    2:25.01   
13  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    29.76  1:07.75  1:52.54    2:25.72   
14  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    30.81  1:12.06  1:53.16    2:26.01   
15  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    32.54  1:10.06  1:55.59    2:26.68   
16  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    31.69  1:08.75  1:53.74    2:26.98   
17  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.75  1:09.99  1:53.11    2:27.07   
18  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    34.43  1:14.19  1:59.52    2:32.63   
19  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    34.45  1:12.75  2:00.86    2:35.38   
20  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    35.90  1:17.06  2:10.90    2:46.98   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 42, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Ann Berglund Jönköpings SS 4.11.26 
Östergötlands Distriktsrekord 
Åsa Sandlund Linköpings ASS 4.10.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erika Carlén  1994  Jönköpings Simsällskap            26.55   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            26.61   
Klara Thormalm  1998  Hvetlanda Simsällskap            26.89   
Maria Galic  1995  Jönköpings Simsällskap            26.94   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            27.01   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.24   
Madelene Andersson  1991  Växjö Simsällskap            27.42   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            27.44   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            27.74   
10  Amanda Axelsson  1992  Kalmar Simsällskap            27.94   
10  Mathilda Gärdesmed  1994  Värnamo Simsällskap            27.94   
12  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.95   
12  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            27.95   
14  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            28.12   
15  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            28.28   
16  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.34   
17  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS            28.38   
18  Johanna Skoglund  1996  Västerviks Simsällskap            28.51   
19  Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap            28.54   
20  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.63   
21  Stina Victoria Nordberg  1996  Jönköpings Simsällskap            28.67   
22  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.75   
23  Isabella Hong  1998  Kalmar Simsällskap            28.76   
24  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            28.77   
25  Sara Lind  1991  Växjö Simsällskap            28.78   
26  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.82   
27  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.04   
28  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap            29.07   
28  Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap            29.07   
30  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap            29.10   
31  Sofie Palm  1996  Linköpings Allmänna SS            29.24   
32  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap            29.33   
33  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap            29.36   
34  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            29.42   
35  Josefin Wahlberg  1995  Västerviks Simsällskap            29.44   
36  Ida Sommehed  1995  Gnosjö Simsällskap            29.45   
37  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            29.60   
38  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            29.62   
39  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            29.67   
40  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap            29.70   
41  Helén Lange  1996  Växjö Simsällskap            29.83   
42  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            29.84   
43  Jenny Karlsson  1995  Växjö Simsällskap            30.00   
44  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap            30.03   
45  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            30.08   
46  Elvira Davidsson  1996  Värnamo Simsällskap            30.21   
47  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap            30.28   
48  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap            30.32   
49  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            30.38   
50  Sofia Adolfsson  1994  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            30.42   
51  Malin Johansson  1996  Kalmar Simsällskap            30.46   
52  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS            30.58   
53  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            30.66   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 43, 4X100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Växjö SS 3.44.24 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 3.37.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            3:52.38   
  Pontus Palmqvist  1991      26.83  56.60      56.60   
  Oscar Ekström  1994      29.92  1:04.74      2:01.34   
  Marcus Piehl  1985      26.16  58.28      2:59.62   
  Klas Wiréhn  1985      25.06  52.76      3:52.38   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            3:54.32   
  Anton Andersson  1993      29.22  1:00.68      1:00.68   
  Kevin Thorvaldsson  1995      29.63  1:04.16      2:04.84   
  Emil Gustavsson  1995      26.77  58.62      3:03.46   
  Daniel Forndal  1997      24.16  50.86      3:54.32   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            3:56.72   
  Victor Johansson  1998      30.20  1:01.98      1:01.98   
  Sebastian Dobrescu  1994      29.34  1:04.79      2:06.77   
  Henry Kerman  1997      26.71  58.13      3:04.90   
  Filip Grimberg  1998      24.58  51.82      3:56.72   
                     
Kalmar Sim Herrar Lag 1  1994  Kalmar Simsällskap            4:04.67   
  John Classon  1995      28.92  1:00.28      1:00.28   
  Robin Fröstberg  1996      31.80  1:07.79      2:08.07   
  Mattias Evaldsson  1997      28.69  1:01.97      3:10.04