Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Sum-Sim riksfinal 2014    Utskriftsdatum  07 december 2014   
  Tävlingsort  Helsingborg    Utskriftstid  19:40   
  Arrangör  SSF/Helsingborgs S         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  05 december 2014         
 
 
Gren 1, 200m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Freker 
15 - 16 år: Anton Andersson (1993) 2:02.56 2009-12-12 
FM: Petter Fredriksson SK Hajen 2:03.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.86  59.34  1:34.80    2:04.95   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.82  59.95  1:35.57    2:05.42   
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    28.14  1:00.62  1:37.30    2:07.29   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    28.16  1:01.81  1:38.50    2:08.22   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.37  1:00.96  1:38.55    2:08.49   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    27.95  1:02.55  1:37.38    2:08.64   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.32  1:00.97  1:39.54    2:08.88   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    27.90  59.66  1:37.80    2:08.90   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.68  1:01.33  1:40.33    2:09.26   
10  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    27.81  1:01.46  1:40.56    2:09.73   
11  Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    28.18  1:01.73  1:40.39    2:10.90   
12  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.81  1:02.04  1:42.06    2:11.31   
13  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    28.17  1:02.41  1:41.12    2:11.67   
14  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.83  1:02.05  1:42.21    2:12.13   
15  Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.71  1:02.10  1:40.51    2:12.55   
16  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    29.22  1:03.72  1:42.91    2:13.27   
17  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    27.52  1:01.24  1:41.75    2:13.41   
18  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    27.68  1:03.32  1:42.65    2:13.90   
19  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.53  1:02.61  1:44.67    2:14.34   
20  Alexander Trudov  1999  S71    29.10  1:02.51  1:43.14    2:14.55   
21  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    29.16  1:03.35  1:43.18    2:14.80   
22  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    28.42  1:02.43  1:43.74    2:14.86   
23  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.45  1:03.42  1:44.94    2:15.20   
24  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    29.23  1:04.99  1:46.96    2:18.63   
                     
 
Gren 2, 200m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Alternativ Trafik AB 
15 - 16 år: Elin Podéus (1997) 2:12.77 2013-12-07 
FM: Elin Podéus Norrköpings KK 2:12.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.53  1:06.56  1:42.09    2:19.03   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.43  1:06.14  1:42.36    2:19.15   
Emilia Christiansen  1999  S71    31.06  1:06.10  1:43.08    2:20.58   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    30.18  1:06.01  1:43.78    2:21.71   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    31.35  1:07.48  1:44.69    2:23.24   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.49  1:05.71  1:43.09    2:23.95   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    33.98  1:11.94  1:49.62    2:26.02   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    33.36  1:11.28  1:49.94    2:28.92   
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    32.61  1:10.17  1:49.02    2:29.60   
10  Mimmi Hallbäck  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.99  1:10.57  1:49.16    2:30.89   
11  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    33.80  1:10.91  1:50.38    2:31.23   
12  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    31.78  1:09.17  1:48.70    2:31.33   
13  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    33.40  1:12.13  1:52.17    2:32.14   
14  Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    32.98  1:11.71  1:52.54    2:33.29   
15  Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    33.37  1:11.77  1:52.16    2:33.61   
16  Annie Jensen  1999  Ängelholms Simsällskap    33.19  1:12.02  1:52.61    2:34.76   
17  Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    33.15  1:12.17  1:53.42    2:34.98   
18  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    32.76  1:11.83  1:54.99    2:35.40   
18  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    32.66  1:13.18  1:53.72    2:35.40   
20  Matilda Flood  1999  Spårvägen Simförening    32.20  1:11.97  1:54.27    2:36.44   
21  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    34.35  1:12.90  1:53.92    2:36.86   
22  Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    33.42  1:12.66  1:53.85    2:36.88   
23  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.12  1:12.31  1:53.66    2:37.12   
24  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    33.07  1:12.37  1:54.76    2:38.87   
                     
 
Gren 3, 200m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Heina 
14 år: Adam Paulsson (1995) 1:54.78 2009-12-12 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 1:55.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    26.67  56.47  1:26.42    1:55.89   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    25.17  53.63  1:24.36    1:56.18   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    26.38  55.88  1:26.84    1:57.37   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    26.55  56.13  1:27.36    1:59.25   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    27.75  58.08  1:29.24    1:59.34   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    27.64  58.43  1:30.44    2:01.39   
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    28.05  59.20  1:30.52    2:01.63   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    27.05  58.23  1:31.05    2:02.14   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    27.90  58.94  1:30.88    2:02.38   
10  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    27.73  58.68  1:30.58    2:02.72   
11  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.83  58.89  1:31.12    2:03.04   
12  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    26.90  57.22  1:29.37    2:03.43   
13  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    28.21  59.43  1:31.61    2:03.88   
14  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    27.17  58.24  1:31.11    2:04.06   
15  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    28.15  45.36  1:02.01    2:04.91   
16  Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    29.28  1:01.17  1:33.93    2:06.95   
                     
 
Gren 4, 200m Frisim F 14, Finaler 
Sponsor: Mandarin 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:03.40 2010-12-11 
FM: Hanna Eriksson Jönköpings SS 2:07.29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.91  1:00.69  1:33.88    2:06.92   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    29.94  1:02.81  1:36.08    2:08.88   
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    29.61  1:02.59  1:36.16    2:09.18   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    29.54  1:02.62  1:36.22    2:09.25   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    29.06  1:02.16  1:36.10    2:09.29   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    29.73  1:02.88  1:37.06    2:10.40   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    30.84  1:04.59  1:38.43    2:11.97   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.38  1:03.80  1:38.29    2:12.76   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.62  1:03.91  1:38.92    2:14.53   
10  Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    31.52  1:05.58  1:40.66    2:14.69   
11  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    31.50  1:06.01  1:40.73    2:14.90   
12  Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    31.82  1:05.89  1:40.47    2:15.02   
13  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    31.42  1:05.59  1:40.39    2:15.73   
14  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    30.57  1:04.80  1:40.19    2:15.84   
15  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    30.69  1:04.56  1:39.13    2:15.92   
16  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    31.15  1:05.40  1:40.79    2:16.28   
                     
 
Gren 5, 1500m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Swinx AB 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 15:41.98 2009-12-12 
FM: Victor Johansson Jönköpings SS 15:56.37 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    58.48  2:00.75  3:03.42  4:06.06  15:38.80  mästerskapsrekord 
          5:09.14  6:11.98  7:15.21  8:18.62     
          9:21.74  10:25.12  11:28.37  12:31.67     
          13:35.06  14:38.31         
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    59.14  2:02.22  3:05.28  4:08.95  15:44.16   
          5:12.60  6:15.79  7:19.22  8:22.85     
          9:26.55  10:30.62  11:33.50  12:36.90     
          13:40.64  14:43.87         
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    59.63  2:02.74  3:06.53  4:10.98  15:57.58   
          5:15.42  6:19.92  7:24.49  8:29.00     
          9:33.61  10:38.05  11:42.35  12:46.70     
          13:51.02  14:55.18         
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    59.15  2:01.95  3:05.72  4:10.06  16:02.42   
          5:14.74  6:19.75  7:25.00  8:29.76     
          9:34.84  10:40.13  11:45.57  12:50.52     
          13:55.95  15:00.63         
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    58.88  2:01.91  3:05.86  4:10.34  16:08.42   
          5:15.07  6:20.21  7:25.62  8:31.09     
          9:36.63  10:42.11  11:48.04  12:53.51     
          13:59.95  15:06.99         
Elliot Sodemann  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:03.09  2:08.91  3:14.37  4:20.61  16:35.12   
          5:26.92  6:33.49  7:39.76  8:46.13     
          9:52.41  10:59.26  12:07.00  13:14.50     
          14:22.16  15:29.18         
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:02.60  2:08.14  3:13.46  4:19.05  16:40.64   
          5:25.07  6:31.38  7:38.60  8:46.27     
          9:53.40  11:01.07  12:09.17  13:16.83     
          14:24.85  15:32.83         
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:02.22  2:08.93  3:16.24  4:23.91  16:43.49   
          5:31.70  6:39.41  7:47.11  8:54.18     
          10:01.44  11:09.07  12:17.05  13:24.42     
          14:31.70  15:37.95         
Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens IF SF    1:01.08  2:06.40  3:12.95  4:20.42  16:46.63   
          5:28.43  6:36.80  7:45.05  8:53.34     
          10:02.14  11:10.55  12:18.74  13:26.93     
          14:34.89  15:41.60         
10  William Josefsson-Rudberg  1998  Järfälla Simsällskap    1:02.04  2:08.00  3:14.86  4:22.35  16:47.29   
          5:30.19  6:37.87  7:46.42  8:54.29     
          10:02.40  11:10.33  12:18.38  13:25.97     
          14:33.23  15:40.85         
11  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim    1:00.75  2:05.69  3:12.20  4:19.98  16:52.09   
          5:28.04  6:36.67  7:45.20  8:53.60     
          10:02.63  11:10.35  12:18.77  13:27.59     
          14:35.94  15:44.15         
12  Johan Björklund  1999  Njurunda Simsällskap    1:01.72  2:08.09  3:15.69  4:23.37  16:54.90   
          5:31.93  6:40.13  7:48.30  8:56.59     
          10:05.25  11:13.44  12:22.54  13:31.35     
          14:40.14  15:49.06         
13  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    1:02.55  2:08.49  3:15.60  4:23.86  16:57.25   
          5:32.21  6:42.02  7:50.97  9:00.21     
          10:08.68  11:17.46  12:26.62  13:35.37     
          14:43.97  15:51.43         
14  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    59.84  2:05.88  3:14.11  4:23.01  17:13.98   
          5:31.08  6:41.58  7:50.96  9:02.32     
          9:11.37  11:23.06  12:35.16  13:43.87     
          14:53.50  16:03.97         
15  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:04.18  2:12.57  3:21.68  4:31.17  17:16.13   
          5:41.22  6:50.01  7:59.34  9:09.03     
          10:19.31  11:30.73  12:40.44  13:50.29     
          14:59.63  16:08.72         
16  Philip Bergstedt  1998  Simklubben S 02    1:02.36  2:09.69  3:19.19  4:29.58  17:27.54   
          5:39.61  6:50.50  8:00.65  9:11.66     
          10:23.15  11:34.47  12:45.66  13:56.89     
          15:08.53  16:19.16         
                     
 
Gren 6, 200m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Yves Rocher 
15 - 16 år: Elsa Ericsson (1995) 2:01.05 2011-12-17 
FM: Alba Forés SK Triton 2:01.58 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    28.38  59.09  1:30.31    2:00.90  15-16 Åldersgrupp Rekord 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    29.75  1:00.37  1:31.62    2:04.28   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.15  1:00.87  1:32.80    2:04.86   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.13  1:01.35  1:33.77    2:05.94   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    29.32  1:01.17  1:34.00    2:06.14   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    28.78  1:01.16  1:34.25    2:06.75   
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.32  1:01.41  1:34.55    2:08.11   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    29.27  1:01.64  1:34.97    2:08.12   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.31  1:01.40  1:34.82    2:08.35   
10  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.75  1:02.11  1:35.55    2:08.42   
11  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    30.22  1:02.42  1:35.77    2:08.72   
12  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.90  1:02.33  1:35.62    2:09.05   
13  Frida Berglund  1998  Täby Sim    30.19  1:02.81  1:36.15    2:09.85   
14  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    30.21  1:02.55  1:36.12    2:09.91   
15  Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    30.74  1:03.81  1:37.43    2:10.36   
16  Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    31.30  1:04.40  1:37.78    2:10.41   
17  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    30.82  1:03.97  1:37.45    2:10.53   
18  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.95  1:04.23  1:38.09    2:10.72   
19  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    30.54  1:03.48  1:37.51    2:10.82   
20  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.67  1:02.81  1:36.92    2:11.18   
21  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    30.33  1:04.35  1:38.98    2:12.78   
22  My Grewell  1998  Simklubben Sydsim    30.69  1:04.73  1:39.37    2:12.94   
23  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    31.21  1:04.79  1:39.06    2:13.28   
24  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.81  1:04.86  1:39.75    2:14.10   
                     
 
Gren 7, 400m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Örestads Vågteknik 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 4:12.74 2005-01-01 
FM: Albert Askermalm Linköpings ASS 4:21.14 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    59.50  2:04.13  3:08.85    4:10.25  0-13 Åldersgrupp Rekord 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    1:00.77  2:04.94  3:09.00    4:10.93   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:00.95  2:06.25  3:13.52    4:20.75   
Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    1:01.32  2:10.32  3:21.09    4:30.20   
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    1:01.77  2:11.05  3:21.27    4:30.35   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    1:03.14  2:12.81  3:23.38    4:31.27   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    1:02.41  2:12.16  3:23.02    4:31.99   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:03.06  2:13.01  3:23.82    4:32.99   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    1:05.14  2:14.95  3:24.92    4:33.67   
10  Philip Stenberg  2001  Simklubben Triton    1:02.93  2:13.70  3:25.87    4:36.03   
11  Love Starrin  2001  Sundsvalls Simsällskap    1:04.89  2:15.10  3:26.84    4:36.28   
12  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:04.99  2:16.49  3:27.87    4:39.35   
13  John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    1:03.60  2:14.69  3:28.51    4:39.49   
14  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    1:02.27  2:13.48  3:27.40    4:41.85   
15  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    1:04.86  2:16.51  3:30.11    4:42.16   
16  Axel Andrén  2001  Eslövs Simsällskap    1:05.84  2:17.61  3:30.78    4:44.37   
                     
 
Gren 8, 200m Medley F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Glitter 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 2:17.29 1998-01-01 
FM: Hanna Rosvall Ängelholms SS 2:26,83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.93  1:09.30  1:47.61    2:22.63   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    31.42  1:09.40  1:51.36    2:23.84   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.04  56.27  2:27.54    2:27.54   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.57  1:12.38  1:53.45    2:27.70   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    31.88  1:11.35  1:54.16    2:29.01   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.94  1:09.20  1:54.26    2:29.40   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.58  1:07.59  1:53.17    2:29.44   
Micaela Jönsson  2001  S71    31.70  1:10.85  1:53.41    2:29.57   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.70  1:12.31  1:54.99    2:30.50   
10  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    33.64  1:12.46  1:55.23    2:31.02   
11  Vilma Brolund  2001  Simklubben Neptun    32.61  1:12.31  1:55.60    2:31.60   
12  Amie Molin Richtnér  2001  Gävle Simsällskap    33.57  1:13.78  1:58.34    2:32.80   
13  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    33.47  1:13.37  1:57.79    2:32.92   
14  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    35.05  1:16.41  1:58.47    2:33.72   
15  Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb    32.63  1:11.60  1:59.33    2:35.44   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Swedbank 
15 - 16 år: Anton Lagerqvist (1991) 2:15.81 2007-01-01 
FM: Teodor Widerberg SK Laxen 2:19.53 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    31.03  1:05.32  1:41.19    2:16.42   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.52  1:05.24  1:41.02    2:16.75   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    31.43  1:07.29  1:43.79    2:21.34   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    31.46  1:07.18  1:44.17    2:21.78   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.56  1:07.97  1:45.59    2:24.12   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    33.25  1:09.41  1:46.98    2:24.82   
Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.15  1:08.85  1:47.14    2:25.69   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    33.95  1:10.51  1:48.84    2:25.81   
Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    32.15  1:09.22  1:47.36    2:26.26   
10  Isak Alin  1999  Täby Sim    33.38  1:11.23  1:48.54    2:26.61   
11  Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    32.59  1:09.15  1:47.88    2:26.83   
12  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    33.81  1:11.14  1:49.07    2:26.99   
13  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    32.17  1:09.38  1:47.42    2:27.46   
14  Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    32.66  1:09.21  1:47.64    2:27.71   
15  Marco Häyhänen  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.30  1:10.72  1:50.06    2:27.94   
16  Pär Börjeson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.92  1:09.77  1:48.27    2:28.21   
17  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    33.56  1:11.05  1:49.56    2:28.44   
18  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.97  1:11.74  1:50.62    2:29.30   
19  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    32.87  1:11.40  1:50.69    2:29.93   
20  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    33.58  1:09.86  1:49.07    2:31.39   
21  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    33.50  1:12.13  1:51.76    2:31.62   
22  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    33.67  1:11.18  1:51.39    2:32.89   
23  Anton Johansson  1999  Västerås Simsällskap    33.98  1:13.00  1:54.32    2:35.57   
24  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon    33.10  1:13.59  1:55.79    2:38.33   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Yves Rocher 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 1:00.13 2008-01-01 
FM: Clara Vater Landskrona SS 1:02.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    29.31        1:01.17   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    30.59        1:03.37   
Dinah Jönsson  1998  Simklubben Sydsim    30.02        1:03.70   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    31.23        1:04.85   
Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening    31.06        1:05.11   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    31.94        1:05.37   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    31.77        1:05.80   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.63        1:05.97   
Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    32.10        1:05.98   
10  Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    32.21        1:06.44   
11  Emilia Christiansen  1999  S71    32.37        1:06.61   
12  Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    32.34        1:07.15   
13  Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    32.81        1:07.61   
14  Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    32.97        1:07.74   
15  Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    33.43        1:08.13   
16  Alexandra Engsoo  1998  Simklubben Neptun    32.57        1:08.27   
17  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    33.39        1:08.64   
17  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    33.87        1:08.64   
19  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    32.71        1:08.73   
20  Maja Palmqvist  1998  Uddevalla Sim    32.77        1:08.98   
21  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    33.73        1:09.15   
22  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    32.76        1:09.25   
22  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    33.90        1:09.25   
24  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.39        1:09.30   
                     
 
Gren 11, 100m Fjärilsim P 14, Finaler 
Sponsor: Elgiganten 
14 år: Linus Junefelt (1992) 57.03 2006-01-02 
FM: Albin Lövgren Landskrona SS 58.09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    26.41        58.23   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    28.42        58.84   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    28.19        59.44   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    28.41        1:00.73   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    28.21        1:00.85   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    28.63        1:00.97   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    27.91        1:01.02   
Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    28.87        1:02.22   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    28.70        1:02.41   
10  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.22        1:02.77   
11  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.60        1:02.80   
12  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.97        1:03.17   
13  Leo Vartoomian  2000  Simklubben S 02    29.48        1:03.67   
14  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    29.30        1:03.71   
15  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    28.73        1:04.29   
16  Christopher Andrén  2000  Simklubben Ägir    28.73        1:04.79   
                     
 
Gren 12, 100m Fjärilsim F 14, Finaler 
Sponsor: Yves Rocher 
14 år: Louise Hansson (1996) 1:00.23 2010-12-11 
FM: Anna Eriksson SK Strängnäs Frisimmare 1:04.86 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.50        1:01.02   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    29.39        1:03.73   
Michelle Berntsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.42        1:05.40   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.09        1:06.33   
Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.68        1:06.39   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    30.81        1:06.47   
Felicia Huynh  2000  S71    30.57        1:06.87   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.06        1:07.19   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.31        1:07.48   
10  Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    31.10        1:07.84   
11  Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    31.46        1:07.93   
12  Caroline Wallenborg  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.91        1:08.74   
13  Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    31.39        1:08.96   
14  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    31.31        1:09.75   
15  Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    31.68        1:09.95   
16  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    32.99        1:10.95   
                     
 
Gren 13, 4X100m Medley P 16 o y, Finaler 
Sponsor: Malmsten 
16 år och yngre: Täby S 3:53.15 2006-01-01 
FM: Jönköpings SS 3:53.65 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Landskrona SS  1998  Landskrona Simsällskap            3:53.81   
  Hampus Svensson  1999      28.36  58.50      58.50   
  Emil Hassling  2000      30.12  1:04.82      2:03.32   
  Oskar Hoff  1998      26.97  59.10      3:02.42   
  Alfred Christensson  1998      24.24  51.39      3:53.81   
                     
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            3:54.32   
  Carl-Åke Willberg  1998      28.63  59.17      59.17   
  Daniel Räisänen  1999      30.01  1:03.49      2:02.66   
  Sean Zhong  1998      27.43  1:00.10      3:02.76   
  Filip Hedman  1998      24.60  51.56      3:54.32   
                     
Södertälje SS  1998  Södertälje Simsällskap            3:56.99   
  Fredric Wernqvist  1998      29.40  1:01.90      1:01.90   
  Ludwig Hareskog  1998      31.00  1:06.54      2:08.44   
  Erik Brandt  1999      26.15  56.60      3:05.04   
  Björn Seeliger  2000      24.51  51.95      3:56.99   
                     
Jönköping SS  1998  Jönköpings Simsällskap            3:57.65   
  Jakob Henningsson  1999      30.36  1:02.98      1:02.98   
  Filip Grimberg  1998      30.94  1:05.96      2:08.94   
  Victor Johansson  1998      26.73  55.79      3:04.73   
  Erik Nicklasson  1998      24.79  52.92      3:57.65   
                     
Västerås SS  1998  Västerås Simsällskap            3:58.53   
  Alessandro Bonetti  1999      30.07  1:01.43      1:01.43   
  Jesper Eklund  1998      30.67  1:06.69      2:08.12   
  Filip Björkholm  1998      26.99  57.93      3:06.05   
  Lukas Steiner  1998      25.35  52.48      3:58.53   
                     
SK Neptun Lag 1  1998  Simklubben Neptun            3:59.81   
  Karl Gustav Gérnyi  1999      29.31  1:00.40      1:00.40   
  William Lulek  1998      30.12  1:05.53      2:05.93   
  Simon Blom  1999      27.52  59.51      3:05.44   
  Carl Käll Jönsson  1999      26.52  54.37      3:59.81   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1998  Helsingborgs Simsällskap            4:00.35   
  Gustav Kroon  1998      29.62  1:01.20      1:01.20   
  Olle Williamsson  1998      30.26  1:04.56      2:05.76   
  Martin Wahlberg  1999      28.52  1:02.25      3:08.01   
  Magnus Karlsborn  1998      24.90  52.34      4:00.35   
                     
Norrköping KK  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:00.49   
  Hampus Lovinge  1998      28.20  57.55      57.55   
  Calle Lindroth  1998      32.15  1:09.08      2:06.63   
  Hugo Rydberg  1998      26.08  57.91      3:04.54   
  Alexander Granberg  1999      26.26  55.95      4:00.49   
                     
Eskilstuna SK  1998  Eskilstuna Simklubb            4:00.66   
  Stefan Biscevic  1998      30.46  1:03.75      1:03.75   
  Eldin Kadic  1999      30.67  1:06.65      2:10.40   
  Karl Lindoff  1998      26.05  56.70      3:07.10   
  William Brand  1998      25.85  53.56      4:00.66   
                     
10  SK Poseidon Lag 1  1998  Simklubben Poseidon            4:01.82   
  Alexander Hedre  1999      30.57  1:02.75      1:02.75   
  Julius Ekstrand  1998      29.92  1:04.61      2:07.36   
  Jesper Olsson  1998      27.76  59.24      3:06.60   
  Marko Vasilijevic  1999      25.65  55.22      4:01.82   
                     
11  Järfälla S Lag 1  1998  Järfälla Simsällskap            4:01.92   
  Emil Östrand  1998      30.73  1:03.08      1:03.08   
  Hugo Swanepoel  1998      31.07  1:07.08      2:10.16   
  Viktor Fridsjö  1998      26.21  56.32      3:06.48   
  Gustav Swedenborg  1998      26.19  55.44      4:01.92   
                     
12  Malmö KK Lag 1  1998  Malmö Kappsimningsklubb            4:03.40   
  Sten Ludvigsson  1998      30.59  1:04.31      1:04.31   
  William Lindblom  1998      31.83  1:09.00      2:13.31   
  Eric Hinderup  1998      25.76  55.82      3:09.13   
  Philip Tran  1999      25.79  54.27      4:03.40   
                     
13  Karlstads SS  1998  Karlstads Simsällskap            4:08.26   
  Adam Albringer  1999      29.27  59.97      59.97   
  Johan Rydahl  2001      32.30  1:11.50      2:11.47   
  Daniel Vålvik  1999      27.13  1:00.79      3:12.26   
  Niclas Lindow  1999      26.57  56.00      4:08.26   
                     
14  Tyresö SS  1998  Tyresö Simsällskap            4:09.03   
  Olle Sköld  1999      28.96  58.98      58.98   
  Anton Carlsson  1998      33.71  1:14.15      2:13.13   
  Sebastian Pantzar  1999      27.32  1:01.52      3:14.65   
  Olle Österman  1998      25.37  54.38      4:09.03   
                     
15  Södertörns SS  1998  Södertörns Simsällskap            4:09.82   
  Alexej Filinau  1998      31.05  1:03.17      1:03.17   
  Filip Antlöv  1998      32.77  1:11.52      2:14.69   
  Wilmer Tingbrand  1998      27.39  1:00.15      3:14.84   
  Zack Abelsson  1998      26.08  54.98      4:09.82   
                     
16  Mölndals ASS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:09.95   
  Tor Leander  1999      30.55  1:02.72      1:02.72   
  Pär Börjeson  1998      31.81  1:08.41      2:11.13   
  Aron Qvirist  1998      28.09  1:02.68      3:13.81   
  Oscar Brohammer  1998      26.52  56.14      4:09.95   
                     
                     
 
Gren 14, 4X100m Frisim F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Svensk Fastighetsförmedl. 
16 år och yngre: Täby S 3:49.10 2008-01-01 
FM: Helsingborgs S 3:53.59 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Helsingborgs SS Lag 1  1998  Helsingborgs Simsällskap            3:52.27   
  Sophie Hansson  1998      27.74  57.54      57.54   
  Matilda Weiler  1998      27.02  56.56      1:54.10   
  Johanna Söderberg  1999      28.65  1:00.24      2:54.34   
  Johanna Palmkvist  1999      27.63  57.93      3:52.27   
                     
Jönköping SS Lag 1  1998  Jönköpings Simsällskap            3:52.91   
  Hanna Eriksson  1999      27.88  58.43      58.43   
  Alice Müllern  1998      27.79  59.06      1:57.49   
  Klara Thormalm  1998      26.45  55.68      2:53.17   
  Antonia Prior  1999      28.21  59.74      3:52.91   
                     
Falu SS  1998  Falu Simsällskap            4:00.25   
  Julia Nordlund  1998      28.65  59.87      59.87   
  Elin Svärd  1998      27.40  58.10      1:57.97   
  Sandra Lundqvist  1998      28.64  1:00.41      2:58.38   
  Emmy Östling  2001      29.40  1:01.87      4:00.25   
                     
Kalmar SS Lag 1  1998  Kalmar Simsällskap            4:01.20   
  Linnea Wranå  1998      28.43  59.89      59.89   
  Ellen Lindeby  1999      29.22  1:01.73      2:01.62   
  Miranda Arvidsson  1998      26.82  56.94      2:58.56   
  Emmy Jämtin  2000      29.92  1:02.64      4:01.20   
                     
Mölndals ASS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:01.81   
  Alice Lindhé  1999      28.19  59.92      59.92   
  Linn Rehnberg  1998      28.15  59.44      1:59.36   
  Amanda Magnusson  1999      28.90  1:01.29      3:00.65   
  Marta Qvirist  1998      29.10  1:01.16      4:01.81   
                     
Strängnäs SK  1998  Strängnäs Simklubb            4:02.50   
  Anna Eriksson  1999      28.07  59.39      59.39   
  Lisa Eriksson  1998      27.27  57.06      1:56.45   
  Amanda Hyllbrant  1999      29.58  1:02.44      2:58.89   
  Amanda Granlund  1999      29.86  1:03.61      4:02.50   
                     
Sundsvall Lag 1  1998  Sundsvalls Simsällskap            4:02.74   
  Frida Hedlund  1999      28.96  59.97      59.97   
  Lina Bergqvist  1998      28.60  1:00.80      2:00.77   
  Wilma Persson  2001      28.73  59.89      3:00.66   
  Maja Bollbring  1999      29.22  1:02.08      4:02.74   
                     
Väsby SS Lag 1  1998  Väsby Simsällskap            4:03.01   
  Kajsa Sparrman  1999      29.06  1:02.19      1:02.19   
  Louise Halldén  1998      27.67  58.39      2:00.58   
  Vanessa Nordling  1998      29.19  1:01.32      3:01.90   
  Hanne Melin Romstad  1999      29.19  1:01.11      4:03.01   
                     
Jönköping SS Lag 2  1998  Jönköpings Simsällskap            4:03.23   
  Emma Roos  1999      28.65  1:01.10      1:01.10   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      28.48  1:00.45      2:01.55   
  Angelica Stark  1999      29.19  1:02.03      3:03.58   
  Elin Ristl  1999      28.31  59.65      4:03.23   
                     
10  Spårvägen SF Lag 1  1998  Spårvägen Simförening            4:04.26   
  Emma Garmelius  1999      29.83  1:01.90      1:01.90   
  Elin Grenholm  1999      28.08  59.91      2:01.81   
  Nina Bring  1999      28.93  1:01.99      3:03.80   
  Emma Sundstedt  1998      28.57  1:00.46      4:04.26   
                     
11  SS04  1998  Solna Sundbyberg SS 04            4:05.05   
  Alexandra Gordon  2000      30.63  1:02.12      1:02.12   
  Tiffani Segerbrand  1999      28.29  58.87      2:00.99   
  Sophia Norén  1998      29.35  1:01.90      3:02.89   
  Hanna Hargsten  1999      30.14  1:02.16      4:05.05   
                     
12  Stockholms KK  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            4:06.60   
  Alma Karlson  1999      28.63  1:00.08      1:00.08   
  Sofia Näslund  1999      29.16  1:01.78      2:01.86   
  Moa Lindahl  1999      29.46  1:01.69      3:03.55   
  Julia Blomquist  1998      29.86  1:03.05      4:06.60   
                     
13  SK Triton  1998  Simklubben Triton            4:06.67   
  Amanda Granborg  1999      29.20  1:01.00      1:01.00   
  Madeleine Grönberg  1999      29.73  1:02.46      2:03.46   
  Alba Forés  1998      27.03  56.60      3:00.06   
  Filippa Fridh  1999      31.13  1:06.61      4:06.67   
                     
14  Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            4:08.73   
  Frida Berglund  1998      29.04  1:00.45      1:00.45   
  Julia Ewerbring  1998      29.96  1:03.53      2:03.98   
  Alice Sundberg  1999      29.57  1:02.03      3:06.01   
  Sofia Lennerthson  1999      29.29  1:02.72      4:08.73   
                     
15  Höganäs SS  1998  Höganäs Simsällskap            4:09.67   
  Maja Johansson  1999      29.64  1:04.81      1:04.81   
  Elin Widén  1998      29.30  1:03.34      2:08.15   
  Thelma Jöhncke  1999      29.63  1:02.73      3:10.88   
  Ida Liljeqvist  1999      27.53  58.79      4:09.67   
                     
Linköping ASS  1998  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
  Emma Magnusson  1998      28.71  59.29      59.29   
  Alma Fransson  1999      29.32        2:01.72   
  Lovisa Lampi  1999              3:03.61   
                     
                     
 
Gren 15, 200m Medley F 15-16, Finaler 
Sponsor: Freker 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 2:14.26 2008-01-01 
FM: Sophie Hansson Helsingborgs S 2:17.92 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.00  1:06.46  1:43.79    2:15.46   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    29.55  1:06.97  1:47.63    2:20.62   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    29.61  1:05.71  1:47.42    2:21.04   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    29.49  1:03.78  1:48.04    2:21.31   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    31.15  1:07.51  1:49.45    2:21.61   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    31.28  1:09.47  1:50.30    2:22.42   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.43  1:08.44  1:50.37    2:23.06   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.31  1:08.44  1:50.90    2:23.91   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    31.67  1:09.12  1:48.54    2:24.36   
10  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    31.14  1:07.61  1:51.45    2:25.19   
11  Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening    31.50  1:08.17  1:51.53    2:25.88   
12  Emma Dimitriou Sagré  1999  Alingsås SLS    30.71  1:07.98  1:52.47    2:26.31   
13  Emilia Christiansen  1999  S71    30.29  1:07.37  1:52.49    2:26.40   
14  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    31.25  1:09.51  1:54.30    2:26.92   
15  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    32.89  1:12.11  1:54.25    2:27.71   
16  Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    31.50  1:08.38  1:53.54    2:27.89   
17  Frida Berglund  1998  Täby Sim    31.97  1:09.41  1:54.02    2:27.96   
18  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.83  1:09.74  1:53.05    2:28.01   
19  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    32.25  1:11.30  1:54.70    2:29.51   
20  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.01  1:09.28  1:54.03    2:29.60   
21  Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    30.47  1:11.18  1:55.92    2:29.95   
22  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    32.59  1:10.43  1:54.92    2:29.98   
23  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens IF SF    31.60  1:11.19  1:54.50    2:30.00   
24  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    32.19  1:13.18  1:55.19    2:30.86   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Heina 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 1:59.71 2008-01-01 
FM: Markus Malm Anderstorps SS 2:03.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.85  59.37  1:30.98    2:03.76   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.30  1:01.97  1:34.38    2:05.30   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    26.99  58.78  1:31.79    2:05.72   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.69  1:00.87  1:33.58    2:06.73   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    27.81  1:00.59  1:33.85    2:08.37   
Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    27.88  1:00.35  1:33.45    2:08.44   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    28.20  1:00.91  1:34.70    2:08.69   
Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens IF SF    28.10  1:01.00  1:35.03    2:09.77   
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    29.13  1:02.71  1:37.23    2:11.15   
10  Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    29.59  1:04.02  1:37.95    2:11.60   
11  Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap    29.48  1:02.57  1:36.75    2:11.73   
12  Oscar Olsson  1999  Sjöbo Simsällskap    27.70  1:01.07  1:36.55    2:11.88   
13  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    29.86  1:03.20  1:37.31    2:11.99   
14  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    29.46  1:02.74  1:36.18    2:12.77   
15  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.87  1:02.23  1:36.81    2:13.21   
16  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    28.99  1:02.77  1:38.25    2:13.41   
17  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.18  1:02.31  1:36.89    2:13.45   
18  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    30.48  1:05.11  1:40.19    2:15.72   
19  Nikola Mackic  1999  Simklubben Laxen    29.05  1:02.93  1:39.29    2:16.09   
20  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    29.79  1:05.31  1:40.70    2:16.20   
21  Martin Wahlberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.58  1:03.93  1:39.69    2:16.34   
22  Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    28.31  1:02.52  1:39.24    2:18.34   
23  Kalle Sandahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.12  1:04.12  1:41.32    2:19.10   
24  Wilmer Tingbrand  1998  Södertörns Simsällskap    29.38  1:03.71  1:40.26    2:20.42   
                     
 
Gren 17, 100m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Alternativ Trafik AB 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.25 1998-01-01 
FM: Hilma Ramdén Södertälje SS 59.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.01        58.90   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    28.39        59.30   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb    28.06        59.47   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    28.96        59.74   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    29.07        59.79   
Elin Swerlander  2001  Turebergs Simklubb    28.50        59.81   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    28.56        1:00.21   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    29.03        1:00.32   
Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS    29.51        1:01.46   
10  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    29.60        1:01.48   
11  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    29.36        1:01.51   
12  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    29.62        1:01.71   
13  Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    29.82        1:01.86   
14  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    29.95        1:02.02   
15  Gloria Muzito  2002  Sundsvalls Simsällskap    29.11        1:02.44   
16  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    30.04        1:03.50   
                     
 
Gren 18, 100m Ryggsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: ML Nordic AB 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 59.45 2005-01-01 
FM: Anton Marijanovic Södertörns SS 1:00.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    30.10        1:00.74   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    30.26        1:02.64   
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    29.27        1:02.72   
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    30.42        1:03.01   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.05        1:04.40   
Johan Brewitz  2001  Västerås Simsällskap    31.36        1:05.01   
Anton Mylläri  2001  Södertörns Simsällskap    31.19        1:05.17   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    31.63        1:05.17   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    31.93        1:05.70   
10  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.26        1:06.05   
11  Jakob Källquist  2001  Gävle Simsällskap    32.31        1:06.07   
12  Christoffer Dellhede  2001  Simsällskapet Iden    32.40        1:06.30   
13  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.17        1:06.35   
14  Love Starrin  2001  Sundsvalls Simsällskap    32.76        1:06.54   
15  Daniel Fischer  2002  Helsingborgs Simsällskap    33.34        1:08.71   
16  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.88        1:09.40   
                     
 
Gren 19, 200m Bröstsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Swinx AB 
15 - 16 år: Josefin Wede (1987) 2:25.80 2003-01-01 
FM: Emma Wahlund Väsby SS 2:33.85 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.34  1:12.29  1:50.69    2:29.29   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.48  1:13.18  1:52.31    2:30.99   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    34.88  1:13.53  1:53.34    2:34.50   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    35.10  1:16.31  1:56.36    2:36.41   
Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    35.13  1:14.68  1:55.49    2:37.41   
Tiffani Segerbrand  1999  Solna Sundbyberg SS 04    35.84  1:15.85  1:57.35    2:38.83   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    34.86  1:15.57  1:57.73    2:40.28   
Julia Brinkhagen  1999  Simklubben Lödde    35.91  1:16.70  1:59.08    2:41.80   
Andréa Persson  1999  Västerås Simsällskap    36.34  1:17.46  1:59.80    2:42.15   
10  Elsa Johansson  1998  Simklubben S 02    35.85  1:16.74  1:58.94    2:42.32   
11  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    37.10  1:18.46  2:00.69    2:42.38   
12  Sophia Norén  1998  Solna Sundbyberg SS 04    35.78  1:16.90  1:59.70    2:43.02   
13  Isabelle Fredriksson  1999  Örebro Simallians    35.16  1:15.85  1:58.41    2:43.80   
14  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    37.04  1:19.23  2:02.39    2:44.40   
15  Maja Fredriksson  1999  Ludvika Simsällskap    36.40  1:18.79  2:03.04    2:45.90   
16  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    38.28  1:20.64  2:03.06    2:45.97   
17  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.22  1:19.68  2:03.35    2:47.31   
18  Julia Nilsson  1999  Spårvägen Simförening    35.98  1:17.59  2:01.65    2:47.93   
19  Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.60  1:19.40  2:03.01    2:48.37   
20  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    37.20  1:20.10  2:04.10    2:48.64   
21  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    36.30  1:18.35  2:02.33    2:48.66   
22  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    37.40  1:20.43  2:04.81    2:48.75   
23  Fanny Nilsson  1998  Simklubben Laxen    37.05  1:19.16  2:03.63    2:48.86   
24  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    36.81  1:19.68  2:04.18    2:49.00   
                     
 
Gren 20, 200m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Mandarin 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 1:47.99 2010-01-01 
FM: Daniel Forndal Jönköpings SS 1:51.11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    26.32  55.23  1:24.05    1:50.82   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.60  55.40  1:24.12    1:51.23   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.68  55.18  1:24.03    1:51.77   
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    26.99  55.63  1:24.23    1:52.64   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    26.59  56.15  1:25.47    1:53.90   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    26.72  55.63  1:24.82    1:53.91   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.09  56.77  1:26.06    1:54.08   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.32  56.72  1:25.62    1:54.89   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    26.24  55.95  1:26.03    1:55.69   
10  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.07  56.25  1:25.63    1:56.51   
11  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.16  57.92  1:28.10    1:57.74   
12  Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens IF SF    27.24  56.37  1:26.87    1:57.86   
13  William Lindblom  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.83  56.39  1:26.99    1:58.02   
14  William Lulek  1998  Simklubben Neptun    26.77  56.53  1:27.20    1:58.07   
15  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    26.68  56.46  1:27.77    1:58.14   
16  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    26.86  56.77  1:28.05    1:58.21   
17  Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.02  58.32  1:29.14    1:58.60   
18  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    27.48  57.85  1:28.27    1:58.80   
19  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    27.03  57.12  1:27.76    1:58.82   
20  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    27.94  58.39  1:29.55    1:59.44   
21  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    26.96  56.94  1:28.32    1:59.86   
22  Samuel Rudqvist  1999  Trollhättans Simsällskap    27.78  58.43  1:29.30    1:59.91   
23  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    26.87  56.97  1:28.52    2:00.67   
24  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    27.80  58.19  1:30.84    2:04.28   
                     
 
Gren 21, 400m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: Glitter 
14 år: Martina Granström (1991) 4:54.36 2005-01-01 
FM: Sara Wallberg Norrköpings SS 5:03.98 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    1:05.01  2:18.25  3:49.17    4:58.95   
Frida Lannhard  2000  Ludvika Simsällskap    1:10.81  2:29.88  3:57.98    5:06.68   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:10.49  2:30.22  3:58.79    5:07.24   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    1:10.08  2:27.18  3:58.08    5:07.27   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:09.73  2:29.18  4:02.57    5:13.98   
Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    1:11.22  2:29.90  4:03.85    5:15.62   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:10.49  2:32.61  4:03.04    5:17.12   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    1:12.73  2:33.22  4:05.67    5:17.79   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    1:11.17  2:34.32  4:05.76    5:20.59   
10  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:12.83  2:33.76  4:11.38    5:21.06   
11  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:19.35  2:39.68  4:10.50    5:21.94   
12  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    1:15.35  2:40.10  4:09.27    5:23.18   
13  Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    1:13.32  2:37.35  4:10.47    5:25.44   
14  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    1:14.13  2:34.63  4:14.01    5:29.52   
15  Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    1:15.14  2:36.24  4:18.77    5:32.49   
16  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    1:13.76  2:37.69  4:17.39    5:32.71   
                     
 
Gren 22, 400m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Elgiganten 
14 år: Linus Junefelt (1992) 4:33.39 2006-01-01 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 4:37.81 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    1:03.08  2:15.59  3:32.28    4:37.86   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:02.26  2:16.04  3:35.57    4:41.60   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:06.74  2:15.80  3:39.50    4:45.33   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:07.79  2:18.04  3:47.21    4:49.80   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    1:04.53  2:20.61  3:45.17    4:53.31   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:04.49  2:19.50  3:43.50    4:54.33   
Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    1:08.78  2:26.99  3:47.69    4:55.79   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    1:08.44  2:28.33  3:48.38    4:56.62   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    1:05.35  2:18.63  3:47.88    4:59.51   
10  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.63  2:24.66  3:51.30    5:01.24   
11  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    1:05.44  2:23.76  3:51.61    5:01.98   
12  Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    1:08.90  2:23.04  3:54.69    5:05.35   
13  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    1:06.69  2:25.24  3:54.30    5:05.91   
14  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    1:05.96  2:24.22  3:49.63    5:06.00   
15  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.89  2:23.81  3:53.39    5:07.11   
16  David Wollersjö  2000  Alingsås SLS    1:09.52  2:29.04  3:57.47    5:08.49   
                     
 
Gren 23, 100m Fjärilsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Yves Rocher 
13 år och yngre: Sarah Sjöström (1993) 1:01.72 2006-01-01 
FM: Hanna Rosvall Ängelholms SS 1:03.36 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    29.90        1:04.40   
Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.43        1:05.81   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.61        1:06.57   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    31.17        1:07.06   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    31.10        1:07.70   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    33.20        1:07.94   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.44        1:08.01   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    32.04        1:08.95   
Michelle Nordenmark  2002  Göteborg Sim    31.15        1:09.03   
10  Tess Engvall  2001  Simklubben Neptun    32.59        1:09.13   
11  Elsa Nordström  2001  Stockholms Kappsimningsklubb    32.16        1:09.33   
12  Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb    32.74        1:09.96   
13  Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    32.69        1:10.32   
14  Maja Eriksson  2002  Strängnäs Simklubb    32.91        1:10.58   
15  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    32.48        1:11.36   
16  Dimitra Tsirona  2002  Väsby Simsällskap    33.35        1:12.89   
                     
 
Gren 24, 100m Bröstsim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Craft 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 1:06.89 2012-12-08 
FM: Emil Hassling Landskrona SS 1:08.07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    32.27        1:09.00   
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    33.28        1:10.37   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    33.50        1:10.58   
Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.93        1:12.27   
Marcus Ålenius  2001  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.35        1:12.65   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    34.54        1:12.87   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    34.12        1:12.89   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    34.90        1:13.07   
Johan Alderbrink  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.33        1:13.10   
10  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    34.61        1:13.59   
11  Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb    34.69        1:14.03   
11  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    35.34        1:14.03   
13  Victor Åberg  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.81        1:14.13   
14  Elias Engström  2001  Njurunda Simsällskap    33.92        1:14.30   
15  Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.34        1:14.79   
16  Felix Balkerud  2001  Sundsvalls Simsällskap    34.90        1:15.97   
                     
 
Gren 25, 1500m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Glitter 
15 - 16 år: Alba Forés (1998) 16:52.97 2013-12-07 
FM: Alba Forés SK Triton 16:52.97 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:02.76  2:08.99  3:16.26  4:23.85  16:48.59  15-16 Åldersgrupp Rekord 
          5:31.09  6:38.86  7:46.57  8:54.29     
          10:02.23  11:10.43  12:18.50  13:26.79     
          14:34.89  15:42.82         
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.84  2:12.57  3:21.64  4:30.83  17:17.56   
          5:39.86  6:49.70  7:59.67  9:09.63     
          10:19.51  11:29.45  12:39.60  13:49.79     
          14:59.36  16:09.05         
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.56  2:14.89  3:24.49  4:34.81  17:24.27   
          5:45.04  6:54.73  8:04.97  9:15.18     
          10:25.38  11:35.56  12:45.87  13:55.91     
          15:05.90  16:16.41         
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:04.51  2:13.29  3:22.29  4:31.60  17:29.19   
          5:41.08  6:50.65  8:00.47  9:10.28     
          10:20.60  11:31.56  12:42.61  13:54.18     
          15:06.41  16:18.29         
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:06.03  2:15.85  3:26.46  4:37.27  17:46.27   
          5:48.36  6:59.58  8:10.89  9:22.35     
          10:34.30  11:45.99  12:57.91  14:10.22     
          15:22.36  16:34.96         
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:06.89  2:18.83  3:30.96  4:42.86  17:57.85   
          5:55.32  7:07.82  8:20.27  9:32.75     
          10:45.46  11:57.87  13:10.09  14:22.54     
          15:34.90  16:46.87         
Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:06.83  2:18.68  3:30.90  4:43.39  18:03.92   
          5:55.99  7:08.50  8:21.16  9:34.01     
          10:46.93  11:59.98  13:13.18  14:26.45     
          15:39.52  16:53.26         
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    1:07.82  2:19.22  3:31.17  4:43.69  18:04.86   
          5:56.17  7:08.98  8:21.43  9:34.48     
          10:47.42  12:00.32  13:13.17  14:26.40     
          15:39.82  16:53.18         
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    1:07.99  2:19.76  3:31.86  4:44.49  18:13.46   
          5:57.00  7:09.99  8:22.74  9:36.22     
          10:50.18  12:04.48  13:18.05  14:32.82     
          15:47.48  17:01.88         
10  Erica Staflund  1999  Skövde Simsällskap    1:08.17  2:20.69  3:34.18  4:47.54  18:19.11   
          6:01.15  7:14.85  8:29.17  9:43.01     
          10:57.06  12:10.93  13:25.24  14:39.92     
          15:54.17  17:08.02         
11  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:07.48  2:20.86  3:34.89  4:49.60  18:23.08   
          6:04.01  7:18.30  8:32.30  9:46.25     
          11:00.92  12:14.76  13:29.12  14:42.92     
          15:56.77  17:10.83         
12  Nina Bring  1999  Spårvägen Simförening    1:08.31  2:21.13  3:35.21  4:49.81  18:26.39   
          6:04.09  7:18.55  8:32.77  9:47.02     
          11:01.55  12:15.60  13:30.27  14:44.49     
          15:59.83  17:13.79         
13  Sofia Näslund  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.96  2:21.27  3:35.18  4:49.43  18:30.33   
          6:04.29  7:18.37  8:33.05  9:47.97     
          11:02.47  12:17.63  13:32.39  14:47.96     
          16:02.73  17:16.93         
14  Matilda Pettersson  1999  Varberg Sim    1:09.03  2:22.32  3:36.27  4:50.68  18:31.24   
          6:05.38  7:20.15  8:35.08  9:50.41     
          11:04.81  12:19.78  13:34.63  14:49.22     
          16:03.75  17:18.35         
15  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    1:05.82  2:16.47  3:29.08  4:43.40  18:41.37   
          5:58.65  7:13.97  8:30.28  9:45.74     
          11:01.69  12:18.05  13:34.48  14:52.20     
          16:09.79  17:26.08         
16  Moa Lindahl  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    1:08.62  2:22.37  3:36.80  4:51.61  18:42.23   
          6:07.00  7:22.31  8:37.76  9:53.53     
          11:08.90  12:24.42  13:40.43  14:57.08     
          16:12.98  17:28.46         
                     
 
Gren 26, 100m Ryggsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: BDO 
15 - 16 år: Axel Pettersson (1995) 54.80 2011-12-17 
FM: Petter Fredriksson SK Hajen 55.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    27.41        56.86   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.97        57.42   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    27.57        57.66   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    28.21        58.07   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.65        58.31   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    28.25        58.56   
Olle Sköld  1999  Tyresö Simsällskap    27.97        58.65   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    28.29        58.71   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    28.47        58.78   
10  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    29.02        59.38   
11  Steven Angelo Larsson  1998  Uddevalla Sim    28.13        59.40   
12  Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    28.97        59.91   
13  Isak Meding  1998  Örebro Simallians    28.47        1:00.13   
14  Adam Albringer  1999  Karlstads Simsällskap    29.07        1:00.17   
15  Daniel Vålvik  1999  Karlstads Simsällskap    29.00        1:00.39   
16  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    29.16        1:00.89   
17  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens IF SF    29.18        1:00.96   
18  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.61        1:01.09   
19  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    30.04        1:01.75   
20  Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.56        1:02.32   
21  Alexander Trudov  1999  S71    29.81        1:02.40   
22  Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    30.16        1:02.47   
23  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    29.51        1:02.49   
24  Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    30.71        1:03.98   
                     
 
Gren 27, 4X100m Frisim F 14 o y, Finaler 
Sponsor: Malmsten 
14 år och yngre: Helsingborgs S 3:54.05 2010-12-12 
FM: Helsingborgs S 4:03.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Mölndals ASS Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:00.89   
  Linnéa Lundborg  2000      29.55  1:01.74      1:01.74   
  Tova Olsson  2001      27.46  57.99      1:59.73   
  Kamelia Gradinarska  2001      28.78  1:01.09      3:00.82   
  Ida Swegmark  2000      28.61  1:00.07      4:00.89   
                     
Trelleborg Sim Lag 1  2000  Trelleborg Sim            4:04.35   
  Davilda Lareva  2000      29.22  1:01.57      1:01.57   
  Nicola Parfitt  2000      29.31  1:01.65      2:03.22   
  Sandra Lendt  2000      27.64  59.07      3:02.29   
  Isabelle Sering  2002      29.21  1:02.06      4:04.35   
                     
SK Elfsborg Lag 1  2000  Simklubben Elfsborg            4:04.56   
  Emelie Melin  2000      29.07  1:00.33      1:00.33   
  Tilda Öman  2000      29.47  1:01.96      2:02.29   
  Sofie Wirfalk  2000      29.31  1:01.84      3:04.13   
  Michelle Berntsson  2000      28.25  1:00.43      4:04.56   
                     
Södertälje SS Lag 1  2000  Södertälje Simsällskap            4:05.07   
  Hilma Ramdén  2000      27.13  57.79      57.79   
  Tina Huslid  2000      28.89  1:01.03      1:58.82   
  Solène Arnou  2000      31.79  1:35.50      3:34.32   
  Emma Sundstrand  2001      30.75  30.75      4:05.07   
                     
Stockholms KK  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            4:06.70   
  Hanna Reithner  2000      30.14  1:02.04      1:02.04   
  Caroline Wallenborg  2000      29.04  1:01.16      2:03.20   
  Ebba Martin  2000      29.05  1:01.23      3:04.43   
  Smilla Lönnberg  2001      29.16  1:02.27      4:06.70   
                     
Västerås SS Lag 1  2000  Västerås Simsällskap            4:07.17   
  Hannah Brunzell  2001      28.76  1:00.82      1:00.82   
  Julia Faleke  2000      31.00  1:04.30      2:05.12   
  Victoria Åberg  2001      28.69  1:00.19      3:05.31   
  Malin Eklund  2001      29.60  1:01.86      4:07.17   
                     
Järfälla Damer Lag 1  2000  Järfälla Simsällskap            4:07.85   
  Elin Södersten  2000      29.55  1:01.92      1:01.92   
  Linneá Larsson  2000      29.06  1:01.16      2:03.08   
  Erica Pihlblad-Swahn  2001      29.50  1:02.17      3:05.25   
  Cornelia Eklund  2000      29.88  1:02.60      4:07.85   
                     
Strängnäs SK  2000  Strängnäs Simklubb            4:09.04   
  Wilma Wennerberg  2001      29.97  1:02.86      1:02.86   
  Clara Lönnberg  2001      29.97  1:03.98      2:06.84   
  Maja Eriksson  2002      29.56  1:02.49      3:09.33   
  Emma Bergkvist  2000      28.35  59.71      4:09.04   
                     
Skövde SS Lag 1  2002  Skövde Simsällskap            4:09.98   
  Ida Lövgren  2001      30.05  1:02.28      1:02.28   
  Emma Lundgren  2000      28.88  1:01.30      2:03.58   
  Liesel Williamsson  2000      29.12  1:02.79      3:06.37   
  Tuva Rosebrink  2001      29.76  1:03.61      4:09.98   
                     
10  Göteborg Sim Lag 1  2000  Göteborg Sim            4:10.86   
  Daniella Fallenhag  2000      29.76  1:02.26      1:02.26   
  Michelle Nordenmark  2002      29.82  1:04.13      2:06.39   
  Olivia Dahlström  2001      28.85  1:02.75      3:09.14   
  Andrea Reinhold  2001      28.95  1:01.72      4:10.86   
                     
11  Helsingborgs SS Lag 1  2000  Helsingborgs Simsällskap            4:11.26   
  Alva Ericsson  2000      29.83  1:02.15      1:02.15   
  Alicia Lundblad  2001      29.93  1:02.56      2:04.71   
  Ebba Hallbäck  2000      30.01  1:03.13      3:07.84   
  Josefine Arvidsson  2001      29.75  1:03.42      4:11.26   
                     
12  Linköping ASS Lag 1  2000  Linköpings Allmänna SS            4:12.05   
  Elin Gunnarsson  2002      30.24  1:03.09      1:03.09   
  Andrea Palm  2000      28.99  1:02.30      2:05.39   
  Matilda Savén  2000      30.80  1:04.12      3:09.51   
  Felicia Smedbäck  2000      29.59  1:02.54      4:12.05   
                     
13  Trollhättans SS Lag 1  2002  Trollhättans Simsällskap            4:12.67   
  Elin Lokrantz  2000      29.73  1:01.85      1:01.85   
  Olivia Rudqvist  2000      28.23  1:00.38      2:02.23   
  Annie Lätt  2001      30.27  1:04.29      3:06.52   
  Klara Hasslin  2001      30.96  1:06.15      4:12.67   
                     
14  SK Neptun Lag 1  2000  Simklubben Neptun            4:13.09   
  Tess Engvall  2001      30.44  1:03.42      1:03.42   
  Rebecka Ehn  2000      30.91  1:04.17      2:07.59   
  Sara Andersson  2000      30.36  1:03.96      3:11.55   
  Vilma Brolund  2001      29.51  1:01.54      4:13.09   
                     
15  S 71  2000  S71            4:14.23   
  Emilia Rönningdal  2002      29.76  1:03.63      1:03.63   
  Micaela Jönsson  2001      29.40  1:02.06      2:05.69   
  Felicia Huynh  2000      29.29  1:02.26      3:07.95   
  Moa Karlsson  2002      31.43  1:06.28      4:14.23   
                     
16  Södertörns SS  2000  Södertörns Simsällskap            4:16.17   
  Rebecca Zerne  2001      30.05  1:03.33      1:03.33   
  Emma Roloff  2002      31.36  1:05.63      2:08.96   
  Felicia Axelsson Eklund  2000      31.49  1:05.69      3:14.65   
  Wilma Roloff  2000      29.65  1:01.52      4:16.17   
                     
                     
 
Gren 28, 4X100m Medley P 14 o y, Finaler 
Sponsor: Malmsten 
14 år och yngre: Täby S 4:07.20 2012-12-09 
FM: Landskrona SS 4:15.43 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping SS Lag 1  2000  Jönköpings Simsällskap            4:09.56   
  Tim Lärkfeldt  2000      28.95  59.60      59.60   
  Filip Egelrud  2000      32.75  1:09.74      2:09.34   
  Viktor Svan  2000      28.85  1:05.18      3:14.52   
  Marcus Holmquist  2000      25.98  55.04      4:09.56   
                     
Södertörns SS  2000  Södertörns Simsällskap            4:15.58   
  Anton Mylläri  2001      31.78  1:06.56      1:06.56   
  Pontus Jonsson  2000      32.26  1:08.92      2:15.48   
  Anton Marijanovic  2000      27.46  1:00.29      3:15.77   
  Max Lundberg  2001      28.19  59.81      4:15.58   
                     
Mölndals ASS Lag 1  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:18.45   
  Viktor Sjöström  2001      33.66  1:09.22      1:09.22   
  Harald Eriksson  2000      32.95  1:10.38      2:19.60   
  Tobias Åberg  2000      28.12  1:02.14      3:21.74   
  Sebastian Petersson  2000      27.00  56.71      4:18.45   
                     
Järfälla S Lag 1  2000  Järfälla Simsällskap            4:19.23   
  Robin Hanson  2001      30.56  1:03.87      1:03.87   
  Elias Fröde  2001      33.41  1:13.52      2:17.39   
  Samuel Talback  2000      27.25  1:00.48      3:17.87   
  Axel Modin  2000      28.20  1:01.36      4:19.23   
                     
SK Poseidon  2000  Simklubben Poseidon            4:19.59   
  Victor Bergstrand  2000      29.57  1:02.82      1:02.82   
  Linus Ljunghusen  2000      33.94  1:11.80      2:14.62   
  Gustav Östlund  2000      27.78  1:02.16      3:16.78   
  Oscar Johansson  2000      29.10  1:02.81      4:19.59   
                     
Västervik SS  2000  Västerviks Simsällskap            4:21.26   
  Felix Öberg  2001      33.75  1:11.01      1:11.01   
  Edvin Torlakovic  2001      32.71  1:09.32      2:20.33   
  Axel Björnberg  2000      28.86  1:05.37      3:25.70   
  Erik Ohlsén  2000      25.74  55.56      4:21.26   
                     
Täby S  2000  Täby Sim            4:21.33   
  Gabriel Hansson  2000      31.75  1:06.74      1:06.74   
  Daniel Coleman  2000      33.56  1:14.74      2:21.48   
  Jonas Al-Khalili  2002      28.81  1:01.37      3:22.85   
  Victor Halldén  2000      27.43  58.48      4:21.33   
                     
Västerås SS Lag 1  2000  Västerås Simsällskap            4:21.85   
  Johan Brewitz  2001      31.50  1:05.35      1:05.35   
  Gijs Dijkhuizen  2000      31.00  1:06.69      2:12.04   
  William Ejlegård  2000      31.93  1:09.39      3:21.43   
  Anton Laxbäck  2001      28.04  1:00.42      4:21.85   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  2000  Helsingborgs Simsällskap            4:21.96   
  Gustaf Hansson  2001      32.16  1:06.64      1:06.64   
  Gustav Persson  2000      32.93  1:10.02      2:16.66   
  Dante Vollmer  2001      30.39  1:07.27      3:23.93   
  Hampus Olsson  2000      27.40  58.03      4:21.96   
                     
SK Neptun Lag 1  2000  Simklubben Neptun            4:21.96   
  Klaudius Schreck  2001      29.81  1:04.15      1:04.15   
  Oscar Johansson  2000      35.93  1:18.38      2:22.53   
  Oliver Rehn  2001      27.64  1:01.61      3:24.14   
  Jonatan Wächter  2000      27.12  57.82      4:21.96   
                     
11  SK Triton Lag 1  2000  Simklubben Triton            4:25.32   
  Gustaf Palmqvist  2001      31.85  1:06.46      1:06.46   
  Samuel Kvist  2000      33.88  1:14.16      2:20.62   
  Nicolas Nolén  2000      29.06  1:04.44      3:25.06   
  Felix Wetterborg  2001      27.84  1:00.26      4:25.32   
                     
12  SK Ägir Lag 1  2000  Simklubben Ägir            4:25.99   
  Christopher Andrén  2000      31.22  1:06.34      1:06.34   
  Alexander Sandin  2000      35.36  1:17.02      2:23.36   
  Pontus Pettersson  2000      28.82  1:03.13      3:26.49   
  David Eby  2001      27.71  59.50      4:25.99   
                     
13  Malmö KK Lag 1  2000  Malmö Kappsimningsklubb            4:26.16   
  Filip Hinderup  2001      32.92  1:08.13      1:08.13   
  Joaquin Diaz  2001      33.25  1:12.03      2:20.16   
  Robin Falk  2001      30.53  1:07.64      3:27.80   
  David Siöland  2000      27.52  58.36      4:26.16   
                     
14  Alingsås SLS Lag 1  2000  Alingsås SLS            4:27.98   
  Alexander Vandija  2000      35.29  1:14.83      1:14.83   
  Elias Hyvönen  2000      32.14  1:10.47      2:25.30   
  Albin Edvardsson  2000      29.23  1:04.63      3:29.93   
  David Wollersjö  2000      27.25  58.05      4:27.98   
                     
15  Stockholms KK  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            4:29.43   
  Carl Wennerholm  2002      34.71  1:12.23      1:12.23   
  Sebastian Tufvesson  2000      32.15  1:10.06      2:22.29   
  Fredrik Jacobsson  2001      30.48  1:07.51      3:29.80   
  Emil Gunneriusson  2000      28.37  59.63      4:29.43   
                     
16  Sundsvall Lag 1  2001  Sundsvalls Simsällskap            4:31.93   
  Love Starrin  2001      32.64  1:07.58      1:07.58   
  Felix Balkerud  2001      36.63  1:18.10      2:25.68   
  Joel Berglund  2002      30.27  1:07.49      3:33.17   
  Viktor Näslund  2001      27.87  58.76      4:31.93   
                     
                     
 
Gren 29, 400m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Alternativ Trafik AB 
15 - 16 år: Ann Berglund (1984) 4:14.23 2000-01-01 
FM: Alba Forés SK Triton 4:16,29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    1:01.40  2:06.77  3:12.41    4:17.02   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:02.00  2:07.82  3:15.58    4:24.42   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.14  2:12.55  3:21.55    4:27.31   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    1:04.34  2:13.19  3:21.29    4:27.98   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.72  2:12.43  3:21.73    4:32.26   
Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:05.29  2:14.77  3:24.82    4:33.28   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.20  2:14.53  3:25.05    4:35.53   
Frida Berglund  1998  Täby Sim    1:05.13  2:14.68  3:25.57    4:36.28   
Madeleine Grönberg  1999  Simklubben Triton    1:06.64  2:16.82  3:27.48    4:36.43   
10  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.65  2:15.18  3:25.91    4:37.35   
11  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    1:06.78  2:18.21  3:29.56    4:38.13   
12  Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    1:05.97  2:16.26  3:28.17    4:38.19   
13  Alice Sundberg  1999  Täby Sim    1:05.35  2:16.27  3:28.89    4:40.72   
14  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:07.40  2:19.76  3:31.20    4:42.41   
15  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim    1:05.00  2:16.23  3:29.10    4:42.70   
16  Elin Thörner  1998  Säffle Simsällskap    1:07.08  2:19.33  3:31.81    4:44.55   
                     
 
Gren 30, 100m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Swinx AB 
15 - 16 år: Oscar Ekström (1994) 50.15 2010-12-12 
FM: Daniel Forndal Jönköpings SS 50.75 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    24.98        50.68   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    24.78        50.71   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    24.40        50.77   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.16        51.43   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    25.26        52.13   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    24.96        52.30   
Alfred Christensson  1998  Landskrona Simsällskap    24.87        52.36   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    25.27        52.54   
Elias Altman  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening    25.20        52.65   
10  Jacob Danielsson  1998  Stockholmspolisens IF SF    25.40        53.03   
11  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    25.71        53.17   
11  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    25.87        53.17   
13  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    25.50        53.18   
14  Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    25.98        53.20   
15  Sebastian Pantzar  1999  Tyresö Simsällskap    26.10        54.03   
16  Karl Lindoff  1998  Eskilstuna Simklubb    26.04        54.07   
17  Anton Schough  1998  Örebro Simallians    25.71        54.10   
18  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    25.86        54.36   
19  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.91        54.39   
20  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    26.25        54.59   
21  Erik Björklund  1998  Njurunda Simsällskap    25.89        54.61   
22  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    26.12        54.64   
23  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.07        54.94   
24  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.37        56.02   
                     
 
Gren 31, 200m Ryggsim F 14, Finaler 
Sponsor: Heina 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:14.03 2012-12-12 
FM: Amanda Granborg Malmö KK 2:21.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    30.74  1:04.42  1:39.16    2:12.84  14-14 Åldersgrupp Rekord 
Ebba Martin  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.06  1:10.65  1:47.18    2:22.56   
Sofie Karlsson  2000  Karlskrona Simsällskap    34.70  1:11.80  1:48.90    2:24.29   
Alexandra Gordon  2000  Solna Sundbyberg SS 04    35.14  1:12.49  1:49.51    2:24.79   
Saga Sandström  2000  Umeå Simsällskap    34.05  1:11.12  1:48.42    2:25.45   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.83  1:11.29  1:48.81    2:25.66   
Olivia Ülger  2000  Eslövs Simsällskap    34.33  1:11.53  1:49.89    2:27.06   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    34.34  1:11.92  1:50.82    2:28.26   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    34.85  1:11.74  1:50.27    2:28.30   
10  Signe Nordegren  2000  Skuru Idrottsklubb    34.96  1:12.76  1:51.24    2:28.32   
11  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    35.21  1:13.06  1:51.42    2:28.52   
12  Hanna Reithner  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    34.66  1:12.00  1:50.28    2:28.55   
13  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    34.39  1:11.89  1:51.16    2:29.55   
14  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    34.09  1:12.21  1:51.33    2:29.57   
15  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    34.46  1:11.86  1:51.18    2:30.77   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 32, 200m Medley P 14, Finaler 
Sponsor: Freker 
14 år: Måns Hjelm (1992) 2:07.70 2006-01-01 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 2:10.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    28.44  1:01.62  1:37.56    2:08.18   
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    27.89  1:01.19  1:39.81    2:11.40   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    28.06  1:01.18  1:42.64    2:12.75   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    28.77  1:02.64  1:41.49    2:12.80   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    30.03  1:06.02  1:44.30    2:16.10   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    28.99  1:02.36  1:46.17    2:16.61   
Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    29.32  1:02.97  1:44.36    2:16.73   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.11  1:03.23  1:45.18    2:17.21   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    28.99  1:04.18  1:45.45    2:17.97   
10  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    29.34  1:05.97  1:46.31    2:18.17   
11  Albin Edvardsson  2000  Alingsås SLS    31.04  1:06.84  1:45.76    2:18.21   
12  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    28.56  1:03.23  1:46.38    2:19.14   
13  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    29.23  1:05.86  1:46.55    2:19.93   
14  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.81  1:04.13  1:47.30    2:20.43   
15  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.07  1:06.13  1:47.67    2:21.85   
16  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.90  1:05.54  1:48.23    2:22.94   
                     
 
Gren 33, 200m Ryggsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Mandarin 
15 - 16 år: Ida Lindborg (1994) 2:09.80 2010-12-12 
FM: Marlene Pavlu Lewin Skuru IK 2:13.26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.71  1:05.05  1:39.06    2:12.80   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    32.46  1:08.04  1:44.02    2:19.59   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    32.46  1:07.42  1:43.62    2:19.62   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    32.99  1:08.47  1:44.83    2:20.87   
Anna Miram  1999  Ludvika Simsällskap    32.68  1:08.18  1:44.97    2:21.19   
Elin Grenholm  1999  Spårvägen Simförening    32.73  1:09.12  1:46.20    2:23.28   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    33.05  1:09.10  1:46.92    2:25.40   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    34.49  1:11.18  1:48.92    2:26.17   
Julia Nordlund  1998  Falu Simsällskap    33.53  1:10.50  1:48.75    2:26.61   
10  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    33.73  1:11.19  1:49.32    2:26.82   
11  Hanna Liljegren  1998  Malmö Kappsimningsklubb    34.26  1:11.24  1:49.34    2:26.97   
12  Josefine Almvret  1999  Järfälla Simsällskap    33.46  1:09.87  1:48.48    2:27.16   
13  Frida Berglund  1998  Täby Sim    35.54  1:13.02  1:50.58    2:27.56   
14  Emilia Christiansen  1999  S71    34.03  1:11.39  1:49.97    2:27.90   
15  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    34.61  1:11.29  1:49.87    2:28.10   
16  Emma Dubo  1999  Simklubben Elfsborg    34.98  1:12.03  1:49.89    2:28.13   
17  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.18  1:11.94  1:50.77    2:29.01   
18  Johanna Söderberg  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.17  1:11.32  1:50.29    2:29.16   
19  Amanda Magnusson  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.15  1:12.92  1:50.99    2:29.67   
20  Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    35.75  1:12.89  1:51.64    2:30.06   
21  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    34.39  1:13.49  1:52.69    2:30.88   
22  Maja Palmqvist  1998  Uddevalla Sim    35.62  1:14.30  1:53.22    2:31.22   
23  Alexandra Engsoo  1998  Simklubben Neptun    34.19  1:12.41  1:52.19    2:31.52   
Clara Wadsten  1999  Södertälje Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 34, 100m Bröstsim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Örestads Vågteknik 
15 - 16 år: Johannes Skagius (1995) 1:01.20 2011-12-18 
FM: Teodor Widerberg SK Laxen 1:02.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    29.96        1:02.54   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap    29.76        1:03.34   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.16        1:03.73   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.57        1:04.55   
Julius Ekstrand  1998  Simklubben Poseidon    30.56        1:04.93   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    31.19        1:05.05   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.58        1:05.05   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägen Simförening    30.90        1:06.79   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simklubb    31.35        1:06.91   
10  Jesper Eklund  1998  Västerås Simsällskap    31.50        1:07.53   
11  Isak Alin  1999  Täby Sim    32.15        1:07.62   
12  Alexej Filinau  1998  Södertörns Simsällskap    32.13        1:07.68   
13  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    31.63        1:07.92   
14  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    31.45        1:08.18   
15  William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    32.84        1:08.54   
16  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    32.92        1:08.96   
17  Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    31.60        1:09.06   
18  Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    32.00        1:09.12   
19  Elias Kromnow  1999  Karlskrona Simsällskap    32.14        1:09.26   
20  Olof Askling  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    32.12        1:09.43   
21  Anton Dahlgren  1999  Varberg Sim    32.97        1:09.55   
22  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    32.51        1:10.38   
23  Sebastian Andersson  1999  Simklubben Poseidon    32.91        1:10.73   
24  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    32.97        1:10.98   
                     
 
Gren 35, 400m Frisim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Glitter 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 4:23.44 1997-01-01 
FM: Lina Sjöholm Sjöbo SS 4:37.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:02.55  2:11.45  3:20.86    4:28.98   
Sara Stenberg  2001  Simklubben Triton    1:04.31  2:13.29  3:23.50    4:32.88   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    1:06.41  2:16.49  3:26.67    4:36.84   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    1:04.52  2:15.40  3:26.05    4:40.91   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.43  2:14.53  3:27.68    4:41.07   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    1:06.20  2:17.80  3:30.50    4:43.39   
Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    1:05.15  2:18.09  3:32.08    4:44.05   
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:06.63  2:18.91  3:32.45    4:45.45   
Tess Engvall  2001  Simklubben Neptun    1:06.97  2:19.13  3:32.95    4:45.70   
10  Josephine Mikkelsen  2002  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.53  2:17.99  3:32.37    4:46.19   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:07.20  2:20.93  3:34.35    4:46.34   
12  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:05.43  2:18.23  3:33.88    4:50.68   
13  Linn Rosenius  2002  Karlshamns Simklubb    1:07.05  2:22.21  3:37.53    4:51.97   
14  Emelie Hellgren  2001  Fagersta Simklubb    1:07.35  2:21.89  3:38.22    4:53.53   
14  Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    1:08.66  2:23.62  3:40.03    4:53.53   
16  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    1:08.00  2:22.67  3:39.27    4:55.10   
                     
 
Gren 36, 200m Medley P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Swedbank 
13 år och yngre: Linus Junefelt (1992) 2:14.74 2005-01-01 
FM: Emil Hassling Landskrona SS 2:15.31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.55  1:02.38  1:43.29    2:13.75  0-13 Åldersgrupp Rekord 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    29.38  1:03.52  1:44.05    2:15.89   
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    28.21  1:02.51  1:44.36    2:16.46   
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    29.92  1:03.93  1:46.57    2:17.98   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    29.50  1:06.68  1:47.42    2:21.71   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    31.33  1:09.43  1:50.75    2:24.02   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.58  1:09.33  1:50.06    2:24.26   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.40  1:06.62  1:50.36    2:24.52   
Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    32.14  1:07.65  1:51.74    2:24.95   
10  Victor Åberg  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.02  1:11.94  1:52.86    2:25.96   
11  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    32.22  1:11.02  1:54.17    2:26.03   
12  Julius Gustavsson  2002  Simklubben Laxen    31.63  1:10.44  1:51.83    2:26.69   
13  Jonas Malmring  2001  Spårvägen Simförening    29.99  1:07.79  1:53.52    2:26.79   
14  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    31.30  1:09.06  1:52.07    2:26.93   
15  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    32.28  1:10.99  1:55.07    2:28.99   
16  Viktor Sjöström  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.29  1:12.38  1:57.98    2:32.84   
                     
 
Gren 37, 100m Fjärilsim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Yves Rocher 
15 - 16 år: Lovisa Ericsson (1993) 1:00.16 2008-01-01 
FM: Agnes Wiiand Väsby SS 1:00.68 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    29.23        1:01.74   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    28.22        1:02.08   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    30.11        1:02.77   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    29.32        1:03.21   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    29.37        1:03.45   
Anna Eriksson  1999  Strängnäs Simklubb    29.61        1:03.83   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.06        1:03.84   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.18        1:04.27   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.65        1:04.34   
10  Sophie Hansson  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.84        1:04.40   
11  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    30.30        1:04.50   
12  Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    30.01        1:04.70   
13  Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    30.97        1:05.86   
14  Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    31.41        1:06.29   
15  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    32.51        1:06.39   
16  Jessica Berg  1998  Stockholmspolisens IF SF    30.85        1:06.72   
17  Sandra Lundqvist  1998  Falu Simsällskap    32.11        1:06.89   
18  Ida Österman  1998  Danderyds Sim    30.88        1:07.08   
19  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    16.43        1:07.53   
20  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    32.00        1:07.75   
21  Hanne Melin Romstad  1999  Väsby Simsällskap    32.29        1:08.07   
22  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    31.23        1:08.74   
23  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    31.74        1:09.40   
24  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    31.81        1:09.41   
                     
 
Gren 38, 400m Medley P 15-16, Finaler 
Sponsor: Craft 
15 - 16 år: Adam Paulsson (1995) 4:23.57 2011-12-18 
FM: Carl Norlander Väsby SS 4:25.33 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    1:02.41  2:11.01  3:28.36    4:30.55   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    59.99  2:09.43  3:30.27    4:31.88   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:02.23  2:13.67  3:28.08    4:33.16   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:02.78  2:15.96  3:33.95    4:37.49   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.34  2:15.67  3:36.76    4:38.76   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    1:01.94  2:11.68  3:35.40    4:39.79   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:03.78  2:15.06  3:37.70    4:41.98   
William Brand  1998  Eskilstuna Simklubb    1:04.90  2:17.40  3:40.18    4:43.69   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    1:05.16  2:17.58  3:41.24    4:44.00   
10  Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägen Simförening    1:02.35  2:14.62  3:38.30    4:44.03   
11  Elliot Sodemann  1998  Malmö Kappsimningsklubb    1:05.00  2:18.93  3:42.39    4:48.03   
12  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:05.08  2:19.17  3:45.00    4:48.50   
13  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    1:04.93  2:17.59  3:44.92    4:48.74   
14  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    1:03.05  2:19.67  3:42.96    4:49.56   
15  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.27  2:21.38  3:47.69    4:55.25   
16  Martin Falk  1999  Stockholmspolisens IF SF    1:06.63  2:20.94  3:45.44    4:56.34   
                     
 
Gren 39, 200m Bröstsim F 14, Finaler 
Sponsor: Yves Rocher 
14 år: Sara Ottosson Bixo (1995) 2:32.19 2009-01-01 
FM: Sara Wallberg Norrköpings KK 2:34.17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sandra Lendt  2000  Trelleborg Sim    35.67  1:16.20  1:56.80    2:36.66   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    36.23  1:17.18  1:57.90    2:37.05   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    34.17  1:14.47  1:57.30    2:41.43   
Linnea Dunberg  2000  Varberg Sim    36.89  1:17.00  1:59.39    2:42.18   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    36.82  1:17.86  2:00.42    2:42.89   
Felicia Huynh  2000  S71    36.27  1:18.76  2:01.58    2:43.83   
Ida Nederman  2000  Örebro Simallians    37.41  1:19.24  2:01.09    2:44.30   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    36.61  1:18.19  2:01.36    2:44.66   
Julia Franks  2000  Täby Sim    37.20  1:18.99  2:01.90    2:45.43   
10  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    37.79  1:19.97  2:02.05    2:46.70   
11  Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    35.68  1:17.88  2:02.67    2:47.03   
12  Agnes Humling  2000  Sandvikens Sim och Hoppklubb    36.71  1:18.17  2:02.46    2:47.32   
13  Lisa Palmqvist  2000  Oskarshamns Simsällskap    37.99  1:21.19  2:05.26    2:50.55   
14  Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    38.84  1:22.61  2:07.70    2:53.03   
Caroline Wallenborg  2000  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 40, 800m Frisim P 14, Finaler 
Sponsor: Elgiganten 
14 år: Daniel Kertes (1999) 8:28.25 2013-12-08 
FM: Daniel Kertes Ängelholms SS 8:28.25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:01.27  2:07.26  3:13.71  4:20.05  8:39.30   
          5:26.18  6:29.76  7:34.26       
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:01.09  2:07.11  3:13.47  4:19.89  8:41.59   
          5:26.02  6:31.60  7:37.83       
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    1:01.56  2:07.67  3:14.49  4:21.53  8:48.83   
          5:27.39  6:34.01  7:41.76       
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:02.17  2:09.09  3:16.47  4:23.39  8:50.39   
          5:30.45  6:37.46  7:44.77       
Dennis Dukic  2000  Simklubben Laxen    1:02.31  2:09.14  3:16.65  4:24.31  8:52.76   
          5:32.45  6:39.90  7:47.39       
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:02.57  2:10.52  3:19.36  4:28.85  9:01.98   
          5:38.43  6:47.78  7:56.36       
Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:03.03  2:10.55  3:19.37  4:29.64  9:10.72   
          5:39.97  6:50.45  8:01.67       
Jonatan Wächter  2000  Simklubben Neptun    1:05.10  2:14.89  3:23.97  4:34.34  9:21.31   
          5:45.20  6:57.22  8:09.33       
Nicolas Nolén  2000  Simklubben Triton    1:04.61  2:13.56  3:23.63  4:34.13  9:22.05   
          5:45.85  6:57.75  8:10.51       
10  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:03.10  2:11.71  3:21.96  4:33.87  9:23.90   
          5:47.05  6:59.96  8:13.13       
11  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    1:04.38  2:14.44  3:25.85  4:38.14  9:25.84   
          5:50.93  7:03.92  8:16.92       
12  Alex Phu  2000  Göteborg Sim    1:04.64  2:14.57  3:25.66  4:38.16  9:27.81   
          5:50.66  7:03.48  8:16.65       
13  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:05.13  2:15.70  3:27.48  4:40.52  9:32.13   
          5:53.41  7:06.58  8:20.64       
14  Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap    1:05.75  2:16.30  3:28.87  4:42.52  9:34.19   
          5:56.02  7:10.08  8:23.99       
15  Alexander Nylén  2000  Karlskoga Simförening    1:04.98  2:15.56  3:28.34  4:42.23  9:36.33   
          5:56.69  7:11.59  8:24.84       
16  Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:03.77  2:15.72  3:28.60  4:42.46  9:37.88   
          5:56.95  7:12.46  8:26.61       
                     
 
Gren 41, 4X100m Medley F 16 o y, Finaler 
Sponsor: Malmsten 
16 år och yngre: Täby S 4:12.28 2008-01-01 
FM: Väsby SS 4:18.09 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping SS Lag 1  1998  Jönköpings Simsällskap            4:18.13   
  Elin Ristl  1999      32.45  1:06.74      1:06.74   
  Klara Thormalm  1998      32.38  1:10.34      2:17.08   
  Hanna Eriksson  1999      29.43  1:03.31      3:20.39   
  Alice Müllern  1998      27.17  57.74      4:18.13   
                     
SS04  1998  Solna Sundbyberg SS 04            4:21.11   
  Alexandra Gordon  2000      33.37  1:06.82      1:06.82   
  Sophia Norén  1998      33.91  1:12.37      2:19.19   
  Mathilda Eriksson  2001      29.44  1:03.92      3:23.11   
  Tiffani Segerbrand  1999      27.82  58.00      4:21.11   
                     
Väsby SS Lag 1  1998  Väsby Simsällskap            4:22.76   
  Kajsa Sparrman  1999      32.66  1:07.40      1:07.40   
  Emma Wahlund  1998      33.47  1:10.45      2:17.85   
  Hanne Melin Romstad  1999      32.12  1:07.43      3:25.28   
  Louise Halldén  1998      27.26  57.48      4:22.76   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1998  Helsingborgs Simsällskap            4:23.17   
  Johanna Söderberg  1999      33.25  1:09.27      1:09.27   
  Sophie Hansson  1998      32.00  1:08.73      2:18.00   
  Johanna Palmkvist  1999      31.33  1:08.12      3:26.12   
  Matilda Weiler  1998      27.19  57.05      4:23.17   
                     
Strängnäs SK  1998  Strängnäs Simklubb            4:27.85   
  Emma Bergkvist  2000      32.15  1:06.97      1:06.97   
  Lisa Eriksson  1998      34.42  1:14.99      2:21.96   
  Anna Eriksson  1999      29.21  1:04.11      3:26.07   
  Amanda Hyllbrant  1999      29.26  1:01.78      4:27.85   
                     
SK Neptun Lag 1  1998  Simklubben Neptun            4:28.73   
  Alexandra Engsoo  1998      33.14  1:09.65      1:09.65   
  Alexandra Nilsson  1998      32.98  1:12.51      2:22.16   
  Isabelle Wrejde  1999      29.91  1:05.06      3:27.22   
  Vilma Brolund  2001      29.27  1:01.51      4:28.73   
                     
Spårvägen SF Lag 1  1998  Spårvägen Simförening            4:29.87   
  Elin Grenholm  1999      31.96  1:05.93      1:05.93   
  Julia Nilsson  1999      34.22  1:15.60      2:21.53   
  Emma Sundstedt  1998      30.81  1:07.82      3:29.35   
  Emma Garmelius  1999      28.88  1:00.52      4:29.87   
                     
Falu SS  1998  Falu Simsällskap            4:31.57   
  Julia Nordlund  1998      32.06  1:06.68      1:06.68   
  Elin Svärd  1998      34.60  1:15.09      2:21.77   
  Sandra Lundqvist  1998      30.48  1:07.55      3:29.32   
  Emmy Östling  2001      29.56  1:02.25      4:31.57   
                     
Järfälla S  1998  Järfälla Simsällskap            4:32.78   
  Josefine Almvret  1999      32.49  1:06.52      1:06.52   
  Emma Rotstam  1998      35.35  1:16.04      2:22.56   
  Isabelle Hanson  1998      30.84  1:06.58      3:29.14   
  Josefin Wensmark  2001      30.26  1:03.64      4:32.78   
                     
10  Turebergs SK  2002  Turebergs Simklubb            4:33.01   
  Alma Holmberg  1999      34.17  1:11.41      1:11.41   
  Elin Swerlander  2001      34.21  1:14.77      2:26.18   
  Beatrice Vezzoli  1998      30.99  1:06.53      3:32.71   
  Olivia Stille  2000      28.37  1:00.30      4:33.01   
                     
11  SK Lödde  1998  Simklubben Lödde            4:36.33   
  Emma Persson  1999      33.74  1:10.61      1:10.61   
  Louise Ranevi  1999      34.18  1:14.95      2:25.56   
  Julia Brinkhagen  1999      31.47  1:08.40      3:33.96   
  Elin Johannesson  1999      29.14  1:02.37      4:36.33   
                     
12  Jönköping SS Lag 2  1998  Jönköpings Simsällskap            4:36.73   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      33.90  1:09.31      1:09.31   
  Emma Hansson  1998      35.43  1:16.62      2:25.93   
  Emma Roos  1999      32.37  1:10.94      3:36.87   
  Antonia Prior  1999      28.46  59.86      4:36.73   
                     
13  Stockholms KK  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            4:37.25   
  Julia Blomquist  1998      34.29  1:11.76      1:11.76   
  Louise Hagström  1998      35.74  1:17.73      2:29.49   
  Alma Karlson  1999      30.25  1:05.94      3:35.43   
  Moa Lindahl  1999      29.67  1:01.82      4:37.25   
                     
14  Mölndals ASS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:38.93   
  Linn Rehnberg  1998      33.93  1:09.36      1:09.36   
  Amanda Magnusson  1999      36.85  1:17.99      2:27.35   
  Marta Qvirist  1998      32.71  1:12.81      3:40.16   
  Alice Lindhé  1999      27.80  58.77      4:38.93   
                     
15  Uddevalla Sim Lag 1  1998  Uddevalla Sim            4:39.20   
  Maja Palmqvist  1998      33.04  1:08.86      1:08.86   
  Gabriella Sanftleben  1999      36.03  1:19.76      2:28.62   
  Hilda Andersson  1999      30.84  1:09.06      3:37.68   
  Matilda Larsson  1998      29.38  1:01.52      4:39.20   
                     
SK Sydsim  1998  Simklubben Sydsim            DSQ   
  Dinah Jönsson  1998      30.51        1:04.60   
                     
                     
 
Gren 42, 4X100m Frisim P 16 o y, Finaler 
Sponsor: ML Nordic AB 
16 år och yngre: Jönköping SS (1997) 3:26.27 2013-12-08 
FM: Jönköpings SS 3:26.27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping SS  1998  Jönköpings Simsällskap            3:30.36   
  Filip Grimberg  1998      24.76  51.02      51.02   
  Victor Johansson  1998      24.41  51.31      1:42.33   
  Erik Nicklasson  1998      25.29  53.70      2:36.03   
  Ishak Sabic  1999      25.73  54.33      3:30.36   
                     
Landskrona SS  1998  Landskrona Simsällskap            3:33.72   
  Hampus Svensson  1999      25.42  53.71      53.71   
  Emil Hassling  2000      24.73  52.98      1:46.69   
  Oskar Hoff  1998      26.01  55.24      2:41.93   
  Alfred Christensson  1998      24.30  51.79      3:33.72   
                     
Södertälje SS  1998  Södertälje Simsällskap            3:34.10   
  Erik Brandt  1999      24.81  51.68      51.68   
  Ludwig Hareskog  1998      25.75  54.03      1:45.71   
  Adrian Panahi  1998      27.35  56.69      2:42.40   
  Björn Seeliger  2000      24.05  51.70      3:34.10   
                     
Helsingborgs SS Lag 1  1998  Helsingborgs Simsällskap            3:36.05   
  Magnus Karlsborn  1998      25.48  53.35      53.35   
  Gustav Kroon  1998      26.38  55.91      1:49.26   
  Olle Williamsson  1998      25.03  51.94      2:41.20   
  Karl Lindekrantz  1999      26.18  54.85      3:36.05   
                     
Täby S Lag 1  1998  Täby Sim            3:36.19   
  Filip Hedman  1998      25.31  52.74      52.74   
  Daniel Räisänen  1999      25.60  53.52      1:46.26   
  Sean Zhong  1998      26.06  54.80      2:41.06   
  Isak Alin  1999      26.01  55.13      3:36.19   
                     
Malmö KK Lag 1  1998  Malmö Kappsimningsklubb            3:36.28   
  William Lindblom  1998      25.89  53.81      53.81   
  Philip Tran  1999      25.35  54.25      1:48.06   
  Anton Andersson Arvidsson  1999      26.97  57.51      2:45.57   
  Eric Hinderup  1998      24.24  50.71      3:36.28   
                     
Norrköping KK  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            3:37.58   
  Calle Lindroth  1998      25.73  55.18      55.18   
  Hugo Rydberg  1998      24.08  52.30      1:47.48   
  Hampus Lovinge  1998      25.55  53.63      2:41.11   
  Alexander Granberg  1999      26.21  56.47      3:37.58   
                     
Karlstads SS  1998  Karlstads Simsällskap            3:37.84   
  Daniel Vålvik  1999      26.48  55.29      55.29   
  Niclas Lindow  1999      26.77  56.15      1:51.44   
  Johan Rydahl  2001      24.52  52.54      2:43.98   
  Adam Albringer  1999      25.74  53.86      3:37.84   
                     
SK Neptun Lag 1  1998  Simklubben Neptun            3:39.29   
  William Lulek  1998      25.46  53.38      53.38   
  Karl Gustav Gérnyi  1999      25.59  53.29      1:46.67   
  Simon Blom  1999      27.21  57.31      2:43.98   
  Carl Käll Jönsson  1999      26.55  55.31      3:39.29   
                     
10  Stockholmspolisens IF SF  1998  Stockholmspolisens IF SF            3:40.48   
  Niclas Eriksson  1998      26.53  54.82      54.82   
  Martin Falk  1999      25.92  55.71      1:50.53   
  Christian Norberg  1998      26.93  56.94      2:47.47   
  Jacob Danielsson  1998      25.09  53.01      3:40.48   
                     
11  Spårvägen SF Lag 1  1998  Spårvägen Simförening            3:41.39   
  Arvid Kjellén  1998      25.81  55.42      55.42   
  Alex Kaufmann  1999      25.98  55.86      1:51.28   
  Erik Ottosson  1999      27.29  58.38      2:49.66   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      23.98  51.73      3:41.39   
                     
12  Västerås SS  1998  Västerås Simsällskap            3:41.42   
  Filip Björkholm  1998      26.67  54.74      54.74   
  Lukas Steiner  1998      25.39  52.90      1:47.64   
  Alessandro Bonetti  1999      27.13  56.81      2:44.45   
  Anton Johansson  1999      26.78  56.97      3:41.42   
                     
13  SK Triton  1998  Simklubben Triton            3:41.85   
  Oskar Skarin  1999      26.70  56.37      56.37   
  Henrik Sjödin  1998      26.89  55.76      1:52.13   
  Cebastian Christensen  1998      25.80  53.19      2:45.32   
  Niklas Jagerstål  1999      26.20  56.53      3:41.85   
                     
14  SK Laxen Lag 1  1998  Simklubben Laxen            3:43.60   
  Dennis Dukic  2000      26.21  55.48      55.48   
  Teodor Widerberg  1998      24.31  51.54      1:47.02   
  Nikola Mackic  1999      26.12  55.86      2:42.88   
  Gunnar Widerberg  2000      28.21  1:00.72      3:43.60   
                     
15  Mölndals ASS Lag 1  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:44.74   
  Aron Qvirist  1998      26.19  55.47      55.47   
  Tor Leander  1999      25.84  54.00      1:49.47   
  Oscar Brohammer  1998      26.72  57.83      2:47.30   
  Pär Börjeson  1998      26.64  57.44      3:44.74   
                     
Tyresö SS  1998  Tyresö Simsällskap            DSQ   
  Olle Sköld  1999      26.21        55.16   
                     
                     
 
Gren 43, 400m Frisim P 15-16, Finaler 
Sponsor: Heina 
15 - 16 år: Linus Junefelt (1992) 3:51.97 2008-01-01 
FM: Gustaf Dahlman Västerås SS 3:56.60 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    56.68  1:56.81  2:55.91    3:54.24   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    56.94  1:57.18  2:56.70    3:55.49   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    57.01  1:57.53  2:58.25    4:00.06   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    57.37  1:57.95  2:59.98    4:03.67   
Cebastian Christensen  1998  Simklubben Triton    56.89  1:57.42  3:00.04    4:04.11   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    58.59  2:01.22  3:03.94    4:05.40   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    58.16  2:00.72  3:04.77    4:08.18   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.09  2:02.08  3:06.51    4:08.29   
Niclas Eriksson  1998  Stockholmspolisens IF SF    58.54  2:02.07  3:06.71    4:09.33   
10  Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    57.96  2:02.08  3:06.51    4:09.47   
11  Magnus Karlsborn  1998  Helsingborgs Simsällskap    59.01  2:02.24  3:06.02    4:09.89   
12  Karl Gustav Gérnyi  1999  Simklubben Neptun    59.34  2:04.43  3:08.18    4:12.69   
13  Albin Lövgren  1999  Skövde Simsällskap    1:00.02  2:05.11  3:10.23    4:15.62   
14  Gustav Lindström  1998  Skellefte Simsällskap 34    58.91  2:03.59  3:09.89    4:16.54   
15  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02    59.27  2:06.07  3:15.72    4:25.66   
                     
 
Gren 44, 100m Frisim F 15-16, Finaler 
Sponsor: Swinx AB 
15 - 16 år: Louise Hansson (1996) 54.73 2011-12-18 
FM: Agnes Wiiand Väsby SS 56.39 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alba Forés  1998  Simklubben Triton    27.43        56.14   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    27.42        56.84   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    27.33        57.45   
Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    27.82        57.57   
Lisa Eriksson  1998  Strängnäs Simklubb    27.85        57.58   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    27.95        58.14   
Emilia Christiansen  1999  S71    28.54        58.74   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    28.30        58.78   
Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    28.28        58.87   
10  Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    28.51        58.89   
11  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    28.53        58.99   
12  Alice Lindhé  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.40        59.09   
13  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.91        59.38   
14  Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    28.64        59.42   
15  Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    28.85        59.51   
16  Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.72        59.62   
17  Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens IF SF    28.72        59.66   
18  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    28.92        1:00.10   
19  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.47        1:00.11   
20  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    28.94        1:00.12   
21  Linn Rehnberg  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.75        1:00.16   
22  Alma Karlson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    28.70        1:00.23   
23  My Rydgren  1999  Landskrona Simsällskap    28.77        1:01.30   
                     
 
Gren 45, 200m Ryggsim P 14, Finaler 
Sponsor: Craft 
14 år: Joseph Zlotnick (1999) 2:08.44 2013-12-08 
FM: Joseph Zlotnick Göteborgs S 2:08.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    28.81  1:00.55  1:33.07    2:05.78  14-14 Åldersgrupp Rekord 
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    30.49  1:03.36  1:36.20    2:07.75   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    30.13  1:02.96  1:36.54    2:10.14   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.31  1:03.74  1:37.32    2:11.07   
Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.40  1:05.31  1:38.88    2:12.98   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    30.60  1:04.28  1:39.75    2:15.24   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    31.41  1:06.27  1:42.44    2:17.54   
Jacob Pedersen  2000  Simklubben Ena    31.01  1:05.20  1:42.05    2:17.88   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.77  1:07.41  1:43.28    2:18.54   
10  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim    31.06  1:05.70  1:42.77    2:18.95   
11  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    32.69  1:08.01  1:44.53    2:19.48   
12  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    31.57  1:06.79  1:43.90    2:20.52   
13  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    33.17  1:09.04  1:45.26    2:20.65   
14  Andreas Aminoff  2000  Simklubben Hajen    32.27  1:07.04  1:43.57    2:20.86   
15  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.46  1:07.74  1:44.84    2:21.68   
16  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    32.88  1:09.01  1:46.68    2:24.26   
                     
 
Gren 46, 200m Medley F 14, Finaler 
Sponsor: Freker 
14 år: Louise Hansson (1996) 2:16.40 2010-12-12 
FM: Sara Wallberg Norrköpings KK 2:22.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.17  1:03.97  1:48.73    2:21.71   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    30.68  1:09.95  1:51.73    2:25.32   
Emma Bergkvist  2000  Strängnäs Simklubb    31.22  1:07.36  1:51.85    2:25.95   
Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    29.39  1:06.89  1:50.75    2:26.42   
Lova Andersson  2000  Ljungby Simsällskap    30.67  1:06.52  1:50.67    2:26.71   
Ida Rosenius  2000  Karlshamns Simklubb    32.57  1:09.53  1:53.05    2:27.04   
Caroline Wallenborg  2000  Stockholms Kappsimningsklubb    30.77  1:08.31  1:50.96    2:27.63   
Sarah Wallin  2000  Harnäs Skutskär Simsällskap    31.36  1:11.37  1:52.38    2:28.65   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.32  1:09.96  1:54.05    2:29.62   
10  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.97  1:09.03  1:56.07    2:30.27   
11  Emelie Melin  2000  Simklubben Elfsborg    32.99  1:11.79  1:57.70    2:31.46   
12  Lina Nederman  2000  Örebro Simallians    33.19  1:12.46  1:57.11    2:32.36   
13  Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    33.12  1:11.59  1:57.40    2:32.45   
14  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    32.25  1:11.24  1:56.62    2:32.95   
15  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    33.34  1:10.80  1:57.26    2:33.96   
16  Linnéa Lundborg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.24  1:12.04  1:58.14    2:34.37   
                     
 
Gren 47, 100m Frisim P 13 o y, Finaler 
Sponsor: Mandarin 
13 år och yngre: Johan Johansson (1991) 53.66 2004-01-01 
FM: Anton Marijanovic Södertörns SS 54.77 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    25.30        53.07  0-13 Åldersgrupp Rekord 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    26.39        55.30   
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    26.06        55.88   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    27.00        57.04   
Elias Nordgren  2001  Sala Simsällskap    27.78        57.08   
John Aldrin  2001  Katrineholms Simsällskap    27.55        57.91   
Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    28.22        58.08   
Victor Åberg  2001  Helsingborgs Simsällskap    28.20        58.55   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.93        58.56   
10  Gustaf Palmqvist  2001  Simklubben Triton    27.96        58.63   
11  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    28.72        59.14   
12  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    28.72        59.71   
13  Viktor Näslund  2001  Sundsvalls Simsällskap    28.79        59.74   
14  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    28.57        59.85   
15  Felix Wetterborg  2001  Simklubben Triton    28.69        1:00.00   
16  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    29.28        1:00.10   
                     
 
Gren 48, 100m Ryggsim F 13 o y, Finaler 
Sponsor: Glitter 
13 år och yngre: Lova Andersson (2000) 1:04.70 2013-12-08 
FM: Lova Andersson Ljungby SS 1:04.70 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    31.63        1:04.44  0-13 Åldersgrupp Rekord 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.70        1:04.55   
Wilma Persson  2001  Sundsvalls Simsällskap    32.09        1:06.76   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    32.52        1:07.32   
Mathilda Eriksson  2001  Solna Sundbyberg SS 04    33.43        1:08.66   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    33.86        1:09.28   
Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.46        1:09.36   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    34.31        1:09.44   
Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    33.98        1:09.69   
10  Josefin Alm  2001  Tyresö Simsällskap    33.80        1:09.75   
10  Minna Larsson  2002  Sjöbo Simsällskap    33.55        1:09.75   
12  Klara Tistrand  2001  Alingsås SLS    33.81        1:10.13   
13  Josefine Arvidsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    33.45        1:10.32   
14  Sofia Walsh  2002  Stockholmspolisens IF SF    34.18        1:10.39   
15  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.96        1:10.98   
16  Simone Karlsson  2001  Osby Simsällskap    34.83        1:11.54