Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Swedish Grand Prix 2017    Utskriftsdatum  29 januari 2017   
  Tävlingsort  Malmö (SWE)    Utskriftstid  21:10   
  Arrangör  SSF/Malmö KK         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  28 januari 2017         
 
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Finaler 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
Europe Seniors: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.01        50.86   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.68        51.35   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    24.89        51.69   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.59        52.35   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  25.73        52.40   
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    25.26        52.44   
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.91        52.90   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    25.64        52.95   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.36        52.48   
10  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    24.66        52.65   
11  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.87        53.24   
12  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    26.22        53.49   
13  Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.06        53.59   
14  Mats Westergren  1994  Malmö Kappsimningsklubb    25.80        53.86   
15  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    26.14        54.05   
16  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    26.81        54.95   
                     
 
Gren 1, 100m Freestyle Men, Försök 
World Seniors: Cesar Cielo Filho (1987) 46.91 2009-07-30 
Europe Seniors: Alain Bernard (1983) 47.12 2009-07-30 
Nation Seniors: Stefan Nystrand (1981) 47.37 2009-07-30 
Nation Juniors: Isak Eliasson (1996) 49.39 2016-04-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap    24.12        50.62   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    25.06        52.18   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    24.95        52.29   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  25.34        52.30   
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    25.40        52.44   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    25.55        52.61   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    25.54        52.70   
Jesper Jonsson  1993  Södertörns Simsällskap    25.24        52.77  Deltar ej i final 
Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    25.89        52.83   
10  Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  25.69        52.84   
11  Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.02        52.93  Deltar ej i final 
12  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.60        52.99  Deltar ej i final 
13  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    25.91        53.00   
14  Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    25.63        53.21   
15  Mats Westergren  1994  Malmö Kappsimningsklubb    25.85        53.40   
16  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.65        53.57   
17  Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.86        53.72   
18  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    25.43        54.03   
19  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    26.76        54.08   
20  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    25.90        54.09   
21  Ömer Faruk Benli  1993  Helsingør Svømmeklub  DEN  26.09        54.30   
22  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    26.34        54.39   
23  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    26.18        54.47   
24  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    26.24        54.67   
25  Andreas Vestergaard  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  26.35        54.69   
26  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  26.57        54.72   
27  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.37        54.75   
28  Anton Olsen  1998  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  26.05        54.80   
29  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    26.54        54.83   
30  Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    26.60        54.90   
31  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    26.51        54.99   
32  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    26.56        55.01   
32  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.65        55.01   
34  Rasmus Steenberg  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  26.05        55.17   
35  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    26.81        55.31   
36  Filip Hedman  1998  Täby Sim    26.53        55.33   
37  Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    26.72        55.51   
38  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    26.85        55.75   
39  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    27.15        55.91   
40  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    26.80        55.96   
41  Markus Bøjsen  1999  Holbæk Svømme Klub  DEN  27.03        56.21   
42  Simon Brixner  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN  26.87        56.47   
43  Marcus Rappenborg  1999  Hvidovre Svømme Klub  DEN  26.70        56.48   
44  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon    26.56        56.57   
45  Oliver Jacobsen  1997  Hvidovre Svømme Klub  DEN  26.88        56.59   
46  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    26.94        57.01   
47  Hampus Ny  1990  Södertälje Simsällskap    27.58        57.30   
48  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    27.23        57.50   
49  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    28.78        59.35   
50  Niklas Andersson  1988  Göteborg Sim    36.30        1:17.64   
51  Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim    57.56        2:02.91   
                     
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Finaler 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    26.98  57.09  1:27.65    1:58.47   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.25  1:00.89  1:33.70    2:05.83   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    29.81  1:02.38  1:35.37    2:07.23   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.23  1:01.63  1:34.32    2:07.35   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    29.82  1:01.76  1:34.95    2:07.77   
Moa Ståhl  1995  Linköpings Allmänna SS    29.89  1:02.43  1:36.03    2:09.79   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    29.83  1:02.13  1:35.97    2:10.31   
Freja Gram  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  29.66  1:02.14  1:35.99    2:10.53   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.81  1:04.63  1:38.27    2:10.75   
10  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.31  1:03.93  1:37.43    2:10.82   
11  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.38  1:04.03  1:37.79    2:10.95   
12  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    31.01  1:04.59  1:38.60    2:11.70   
13  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.90  1:04.37  1:38.58    2:11.79   
14  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    30.79  1:05.54  1:41.36    2:17.92   
                     
 
Gren 2, 200m Freestyle Women, Försök 
World Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Europe Seniors: Federica Pellegrini (1988) 1:52.98 2009-07-29 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 1:54.08 2016-08-09 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:55.23 2012-03-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    27.84  58.62  1:29.96    2:01.06   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.34  1:01.06  1:33.02    2:05.80   
Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    29.87  1:02.05  1:34.83    2:07.18   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    30.29  1:02.47  1:34.84    2:07.39   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    29.69  1:02.69  1:36.02    2:08.78   
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    30.44  1:02.92  1:36.57    2:09.36  Deltar ej i final 
Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.85  1:03.99  1:37.34    2:09.61  Deltar ej i final 
Freja Gram  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.72  1:03.79  1:36.92    2:10.00   
Moa Ståhl  1995  Linköpings Allmänna SS    29.68  1:02.30  1:36.54    2:10.08   
10  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.52  1:03.57  1:37.12    2:10.29   
11  Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    30.97  1:04.10  1:37.66    2:10.57  Deltar ej i final 
11  Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    29.68  1:02.08  1:36.00    2:10.57  Deltar ej i final 
13  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.60  1:03.58  1:37.04    2:10.82   
14  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    30.01  1:02.84  1:37.07    2:10.83   
15  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    29.84  1:03.01  1:37.22    2:10.87   
16  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    30.93  1:03.71  1:37.59    2:11.08   
17  Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    30.17  1:03.50  1:37.61    2:11.18   
18  Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    30.44  1:03.64  1:37.67    2:11.31   
19  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.37  1:03.70  1:37.93    2:11.48   
20  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.28  1:04.75  1:38.54    2:11.77   
20  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.12  1:04.55  1:38.08    2:11.63   
22  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    30.59  1:03.78  1:38.46    2:12.40   
23  Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    30.75  1:04.07  1:38.36    2:12.44   
24  Emilia Rönningdal  2002  S71    29.91  1:03.59  1:38.14    2:12.77   
25  Rebecca Koens  1999  Leuven Aquatics  BEL  30.66  1:04.36  1:39.38    2:13.06   
26  Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.07  1:04.61  1:38.81    2:13.25   
27  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    30.82  1:04.59  1:39.75    2:13.29   
28  Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.00  1:05.18  1:39.33    2:14.30   
29  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    31.17  1:05.15  1:40.00    2:14.37   
30  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    31.14  1:04.99  1:39.62    2:14.38   
31  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN  30.85  1:04.22  1:39.82    2:14.56   
32  Karla Louise Balle  2001  Helsingør Svømmeklub  DEN  30.87  1:04.57  1:39.84    2:14.61   
33  Mai Pallvi  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN  31.05  1:04.87  1:39.99    2:14.99   
34  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    30.77  1:04.94  1:41.48    2:17.79   
35  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    32.03  1:06.87  1:42.56    2:17.89   
36  Ebba Edbom  2002  Järfälla Simsällskap    31.23  1:06.06  1:42.55    2:18.99   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Finaler 
World Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Europe Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap            28.72   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.10   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.56   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            30.09   
Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN          30.11   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg            30.28   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            30.64   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim            30.84   
Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            30.69   
10  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            30.85   
11  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            30.99   
12  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            31.04   
13  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            31.27   
14  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            31.33   
15  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            31.35   
16  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap            31.71   
                     
 
Gren 3, 50m Breaststroke Men, Försök 
World Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Europe Seniors: Adam Peaty (1994) 26.42 2015-08-04 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 27.16 2013-07-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap            28.87   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            29.34   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.87   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            30.12   
Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN          30.20   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap            30.41   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg            30.44   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim            30.53   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap            30.53   
10  Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            30.70   
11  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap            30.71   
12  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap            30.88   
13  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            30.94   
14  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap            30.96   
15  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap            31.17   
16  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap            31.28   
17  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            31.45   
18  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            31.59   
19  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS            31.77   
20  Filip Antlöv  1998  Södertörns Simsällskap            31.84   
21  Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap            31.85   
22  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            31.91   
23  Owais Hamid  2000  Hvidovre Svømme Klub  DEN          31.94   
24  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon            31.98   
25  Timon Wedekind  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          32.01   
26  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap            32.22   
27  Albin Edvardsson  2000  Helsingborgs Simsällskap            32.35   
28  Hampus Ny  1990  Södertälje Simsällskap            32.42   
29  Emil Toft  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN          32.67   
30  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim            32.72   
31  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.81   
32  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            33.09   
33  David Kruthammar  1997  Täby Sim            33.61   
34  Mathias Vestergaard  2001  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          33.66   
35  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim            33.72   
36  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb            33.85   
37  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.29   
38  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            34.46   
39  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap            35.37   
Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Finaler 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:06.63 2016-08-07 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 1:07.59 2016-08-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    31.68        1:07.39   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.20        1:10.39   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    33.71        1:11.17   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    34.79        1:12.40   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    34.82        1:14.08   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.00        1:15.13   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.24        1:15.37   
Anne-Sofie Lindblad  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  35.72        1:16.25   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    36.15        1:15.90   
10  Viktoria Reinhold  1996  Södertörns Simsällskap    35.27        1:15.91   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    35.61        1:15.96   
12  Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap    35.61        1:16.16   
13  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    36.16        1:16.22   
14  Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap    35.36        1:16.30   
15  Victoria Jönsson  1999  S71    35.51        1:16.33   
16  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    36.19        1:16.95   
                     
 
Gren 4, 100m Breaststroke Women, Försök 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 1:04.35 2013-07-29 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 1:06.63 2016-08-07 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 1:07.59 2016-08-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun    32.11        1:08.17   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    33.30        1:10.73   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.70        1:11.99   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians    35.24        1:12.67   
Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap    35.06        1:14.86   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap    35.19        1:15.09   
Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.17        1:15.09   
Anne-Sofie Lindblad  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  35.42        1:15.20   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    35.94        1:15.64   
10  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap    35.96        1:15.68   
11  Viktoria Reinhold  1996  Södertörns Simsällskap    35.31        1:16.07   
12  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    35.62        1:16.11   
13  Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap    36.05        1:16.34   
14  Victoria Jönsson  1999  S71    35.81        1:16.44   
15  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    36.20        1:16.61   
16  Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap    36.14        1:16.73   
17  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon    36.28        1:16.81   
18  Amalie H. Falck-Schmith  1989  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  36.49        1:17.04   
19  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    35.80        1:17.05   
20  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    35.52        1:17.42   
21  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    36.76        1:17.67   
22  Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.78        1:18.13   
23  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap    35.64        1:18.17   
24  Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  35.87        1:18.38   
25  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    36.67        1:18.39   
26  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    36.70        1:18.58   
27  Pernille Jensen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  37.62        1:18.96   
28  Erica Christensen Weistrand  1997  Södertälje Simsällskap    36.09        1:19.04   
29  Sarah Wallin  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.93        1:19.38   
30  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    36.38        1:19.63   
31  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    36.63        1:20.21   
32  Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap    37.84        1:20.77   
32  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    36.35        1:20.77   
34  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    36.69        1:21.00   
35  Ida Andersson Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    57.65        2:15.40   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Men, Finaler 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:02.18  2:12.36  3:24.73    4:24.35   
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    1:03.22  2:14.60  3:30.20    4:33.66   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:03.32  2:14.06  3:32.38    4:36.41   
Alvi Hjelm  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:03.41  2:15.92  3:36.11    4:40.43   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:01.75  2:14.42  3:37.12    4:41.56   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:02.73  2:16.75  3:39.27    4:41.65   
Jonathan Müller  1997  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:04.37  2:19.20  3:39.18    4:43.98   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.96  2:17.86  3:45.15    4:50.67   
                     
 
Gren 5, 400m Medley Men, Försök 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 4:03.84 2008-08-10 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 4:06.16 2008-08-10 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 4:19.68 2014-07-03 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 4:19.82 2014-04-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    1:04.64  2:15.91  3:33.07    4:40.35   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    1:01.49  2:13.89  3:36.39    4:41.22   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    1:03.99  2:17.71  3:35.11    4:41.46   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    1:04.37  2:17.54  3:35.64    4:41.53   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.39  2:14.94  3:40.97    4:43.78   
Alvi Hjelm  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:04.25  2:18.93  3:39.91    4:44.46   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:03.53  2:19.09  3:41.93    4:45.47   
Jonathan Müller  1997  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:04.89  2:20.19  3:41.41    4:45.84   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    1:05.70  2:20.82  3:40.06    4:48.00   
10  Fredrik Rindshøj  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  1:02.24  2:18.18  3:40.33    4:48.37   
11  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:04.87  2:18.16  3:44.06    4:52.43   
12  Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:05.16  2:20.54  3:45.49    4:53.62   
13  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    1:04.42  2:19.22  3:43.40    4:53.64   
14  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:04.61  2:22.76  3:46.38    4:53.69   
15  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:03.81  2:20.78  3:47.29    4:53.81   
16  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:05.63  2:26.87  3:50.39    4:54.77   
17  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:05.38  2:21.65  3:47.03    4:55.39   
18  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    1:05.28  2:23.62  3:50.96    4:57.52   
19  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:06.10  2:28.93  3:54.20    5:00.65   
20  Alexander Trudov  1999  S71    1:06.51  2:25.49  3:52.58    5:00.78   
21  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    1:08.72  2:27.73  3:51.19    5:03.88   
22  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:05.54  2:24.02  3:51.38    5:04.14   
23  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:03.93  2:26.23  3:56.84    5:08.29   
24  Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    1:06.79  2:25.45  3:58.69    5:08.43   
                     
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Finaler 
World Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Europe Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    28.75        1:01.65   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    29.16        1:02.24   
Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  30.22        1:02.33   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.68        1:05.07   
Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning  DEN  31.17        1:05.13   
Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  30.74        1:05.13   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.36        1:05.66   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.58        1:06.13   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.68        1:05.28   
10  Rebecka Gustafsson  1998  Södertälje Simsällskap    29.79        1:05.52   
11  Eva Olsen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.33        1:05.64   
12  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.85        1:05.81   
13  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.27        1:06.21   
14  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    30.98        1:06.52   
15  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    31.71        1:07.22   
                     
 
Gren 6, 100m Butterfly Women, Försök 
World Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Europe Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 55.48 2016-08-07 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 56.06 2009-07-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    29.01        1:01.75   
Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  29.29        1:02.09   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    29.04        1:02.73   
Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.40        1:04.38  Deltar ej i final 
Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  30.52        1:04.59   
Emilia Christiansen  1999  S71    29.95        1:04.84   
Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning  DEN  30.86        1:04.91   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    30.13        1:05.25   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    29.86        1:05.32   
10  Eva Olsen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.53        1:05.37   
11  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.43        1:05.41   
12  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    30.79        1:05.55   
13  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    30.27        1:05.72   
14  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.65        1:05.90  Deltar ej i final 
15  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    30.59        1:06.12   
16  Rebecka Gustafsson  1998  Södertälje Simsällskap    30.73        1:06.76   
17  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    31.65        1:06.89   
18  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    30.97        1:07.00   
18  Luna Donde Feilberg  2000  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  31.58        1:07.00   
20  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.12        1:07.15   
21  Ida Maria Nielsen  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN  30.98        1:07.17   
22  Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    31.70        1:07.36   
23  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    31.43        1:07.37   
24  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.27        1:07.52   
25  Signe Fich Hansen  2002  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  31.84        1:07.72   
26  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    31.96        1:08.07   
27  Filippa Malmström  2003  Södertälje Simsällskap    31.54        1:08.26   
28  Agnes Fährlin  1998  Spårvägen Simförening    31.57        1:08.27   
29  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    32.58        1:08.56   
30  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    30.67        1:08.59   
31  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    31.67        1:08.77   
32  Matilda Flood  1999  Spårvägen Simförening    31.65        1:08.78   
33  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    31.42        1:08.99   
34  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    32.27        1:09.17   
35  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    32.93        1:10.25   
36  Michelle Berntsson  2000  Väsby Simsällskap    30.40        1:10.34   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran            DNS   
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Finaler 
World Seniors: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
Europe Seniors: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nation Seniors: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
Nation Juniors: Petter Fredriksson (1997) 55.76 2016-05-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.23        57.54   
Lander Hendrickx  1994  Vlaamse Zwemfederatie  BEL  28.72        58.30   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    29.09        1:00.01   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.45        1:00.50   
Frederik Riedel Lentz  2001  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  29.35        1:00.83   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.71        1:01.30   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.85        1:01.33   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.68        1:01.41   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.15        1:01.64   
10  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.99        1:01.83   
11  Linus Koefoed Weiss  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  30.45        1:02.12   
12  William Matras  1998  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  29.97        1:02.16   
13  Alfred August Grubert  2001  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.70        1:02.70   
14  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    30.36        1:03.31   
15  Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    30.61        1:03.54   
16  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.89        1:03.93   
                     
 
Gren 7, 100m Backstroke Men, Försök 
World Seniors: Aaron Peirsol (1983) 51.94 2009-07-09 
Europe Seniors: Camille Lacourt (1985) 52.11 2010-08-10 
Nation Seniors: Mattias Carlsson (1990) 54.85 2014-08-18 
Nation Juniors: Petter Fredriksson (1997) 55.76 2016-05-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    28.61        58.35   
Lander Hendrickx  1994  Vlaamse Zwemfederatie  BEL  28.80        58.73   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    28.35        59.31  Deltar ej i final 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.86        59.32   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.32        1:00.59   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.48        1:00.89   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    29.55        1:01.19   
Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.51        1:01.50   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap    30.11        1:02.03  Deltar ej i final 
10  Frederik Riedel Lentz  2001  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  30.11        1:02.14   
11  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    29.76        1:02.22   
12  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:02.23   
13  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    30.67        1:02.46  Deltar ej i final 
14  Alfred August Grubert  2001  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.54        1:02.54   
15  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    30.23        1:02.56   
16  Linus Koefoed Weiss  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  30.08        1:02.80   
17  William Matras  1998  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.18        1:02.84   
18  Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    30.48        1:03.49   
19  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.90        1:03.60   
20  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    30.64        1:03.60   
21  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    30.86        1:03.91   
22  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.42        1:04.14   
23  Fredric Wernqvist  1998  Södertälje Simsällskap    31.46        1:04.47   
24  Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    31.06        1:04.48   
25  Gustav Kroon  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.65        1:04.60   
26  Gergö Nagy  1995  Simklubben Poseidon    30.97        1:04.64   
27  Mathias Vestergaard  2001  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  32.27        1:04.71   
28  Rick Cuperus  1999  Uddevalla Sim    31.02        1:04.78   
29  Filip Hedman  1998  Täby Sim    30.81        1:04.91   
30  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    31.06        1:05.02   
31  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    31.34        1:05.08   
32  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.95        1:05.27   
33  Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.03        1:05.30   
34  Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    31.90        1:05.32   
35  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    31.03        1:05.47   
36  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    31.83        1:07.43   
Isak Meding  1998  Örebro Simallians            DNS   
                     
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Finaler 
World Seniors: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
Europe Seniors: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
Nation Juniors: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.08   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            30.22   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            30.43   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS            30.66   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            30.93   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.07   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap            31.12   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.33   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb            31.37   
10  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            31.40   
11  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            31.58   
12  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            31.69   
13  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            31.82   
14  Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.84   
15  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            31.85   
16  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            32.28   
                     
 
Gren 8, 50m Backstroke Women, Försök 
World Seniors: Jing Zhao (1990) 27.06 2009-07-30 
Europe Seniors: Daniela Samulski (1984) 27.23 2009-07-30 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 28.22 2015-03-06 
Nation Juniors: Ida Lindborg (1994) 28.62 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            29.11   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS            30.39   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            30.40   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap            30.60   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap            31.23   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.23   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap            31.36   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.40   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg            31.57   
10  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            31.65   
11  Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap            31.79   
12  Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb            31.82   
13  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            31.83   
14  Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton            31.86   
15  Clara Momats  2000  Örebro Simallians            31.88   
16  Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.97   
17  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN          32.00   
18  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            32.01   
19  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          32.11   
20  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            32.16   
20  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians            32.16   
22  Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb            32.23   
23  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim            32.24   
24  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            32.31   
25  Nicoline Ingeman-Petersen  2002  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          32.38   
26  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap            32.40   
27  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.54   
28  Emma Maagøe  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          32.59   
29  Johanne Hingebjerg  2002  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          32.66   
30  Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon            32.67   
31  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb            32.81   
32  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians            34.57   
33  Sara Westholm  2001  Varberg Sim            34.69   
34  Ebba Edbom  2002  Järfälla Simsällskap            35.04   
35  Malin Lundström  1990  Simklubben Ran            42.58   
36  Ida Andersson Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            49.58   
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Finaler 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:56.46 2016-08-08 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    27.67  58.77  1:29.71    2:00.63   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.95  59.38  1:31.15    2:02.50   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.14  59.91  1:32.79    2:06.41   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    29.18  1:01.96  1:34.71    2:07.62   
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    29.23  1:02.54  1:35.83    2:08.17   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    29.48  1:02.81  1:37.05    2:11.54   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.21  1:03.78  1:38.71    2:14.74   
Henry Kerman  1997  Södertälje Simsällskap    29.20  1:03.63  1:39.66    2:14.96   
Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    28.85  1:02.87  1:38.33    2:15.03   
10  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    30.21  1:05.06  1:40.12    2:15.10   
11  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.88  1:02.56  1:37.73    2:15.22   
12  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    30.05  1:04.34  1:40.83    2:16.13   
13  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    30.84  1:06.42  1:42.61    2:18.65   
14  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    31.49  1:07.04  1:43.27    2:19.57   
15  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub  DEN  30.32  1:05.48  1:42.93    2:23.31   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 200m Butterfly Men, Försök 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 1:51.51 2009-07-29 
Europe Seniors: Laszlo Cseh (1985) 1:52.70 2008-08-13 
Nation Seniors: Simon Sjödin (1986) 1:56.46 2016-08-08 
Nation Juniors: Christoffer Wallin (1990) 2:00.94 2009-07-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    27.83  59.73  1:33.23    2:06.30   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun    28.37  1:01.22  1:34.17    2:06.61   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    28.55  1:00.31  1:33.13    2:06.74   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.51  1:01.15  1:34.62    2:07.59   
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    28.91  1:02.31  1:34.95    2:09.08   
Filip Björkholm  1998  Västerås Simsällskap    28.96  1:01.95  1:35.77    2:10.39   
Óli Mortensen  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.98  1:02.16  1:36.54    2:10.72  Deltar ej i final 
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.89  1:02.14  1:37.24    2:13.55   
Henry Kerman  1997  Södertälje Simsällskap    28.35  1:00.91  1:36.95    2:13.92   
10  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.79  1:01.79  1:36.10    2:14.49   
11  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    29.85  1:03.90  1:39.74    2:15.08   
12  Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    29.81  1:04.77  1:40.75    2:17.52   
13  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.05  1:03.47  1:40.49    2:18.10  Deltar ej i final 
14  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub  DEN  29.86  1:04.73  1:41.12    2:18.61   
15  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    29.86  1:04.81  1:41.24    2:18.75   
16  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    29.81  1:04.39  1:40.74    2:18.78   
17  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    30.70  1:05.20  1:40.58    2:18.79   
18  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.26  1:06.25  1:42.64    2:19.05   
19  Carl Göransson  2000  Upsala Simsällskap    29.74  1:05.16  1:41.87    2:19.31   
20  Oliver Thor Sørensen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  30.30  1:05.25  1:42.02    2:19.96  Deltar ej i final 
21  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    29.60  1:05.17  1:41.21    2:20.07   
22  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    30.08  1:05.41  1:42.43    2:21.67   
23  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    29.54  1:04.23  1:41.65    2:21.94   
24  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    28.52  1:02.91  1:42.61    2:22.54   
25  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    31.38  1:09.16  1:47.22    2:26.25   
26  Andreas Vestergaard  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  32.11  1:09.62  1:48.40    2:27.27   
                     
 
Gren 10, 200m Medley Women, Finaler 
World Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Louise Hansson (1996) 2:12.72 2015-03-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    32.02  1:09.80  1:49.60    2:23.79   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.75  1:09.73  1:49.91    2:24.00   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    31.67  1:10.44  1:52.27    2:24.67   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    31.23  1:10.68  1:51.56    2:24.87   
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.21  1:09.69  1:51.37    2:26.22   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.67  1:08.93  1:53.10    2:26.39   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    31.42  1:12.04  1:54.57    2:28.04   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.98  1:09.06  1:54.51    2:29.63   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    30.99  1:09.72  1:53.23    2:27.11   
10  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    32.23  1:10.10  1:53.37    2:27.56   
11  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    32.18  1:11.85  1:54.77    2:28.20   
12  Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    31.61  1:08.89  1:55.10    2:29.12   
13  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.14  1:09.84  1:55.38    2:29.35   
13  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.69  1:11.57  1:54.62    2:29.35   
15  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.17  1:10.40  1:54.13    2:29.36   
16  Hanna Jörlund  1991  Järfälla Simsällskap    31.78  1:10.99  1:55.88    2:32.26   
                     
 
Gren 10, 200m Medley Women, Försök 
World Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 2:06.12 2015-08-03 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 2:12.29 2012-05-23 
Nation Juniors: Louise Hansson (1996) 2:12.72 2015-03-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap    31.76  1:09.05  1:48.46    2:23.19   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    30.56  1:09.58  1:50.76    2:24.77   
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  31.86  1:09.35  1:51.10    2:25.22   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.74  1:10.40  1:50.99    2:25.68   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    31.62  1:10.13  1:52.79    2:25.73   
Emilia Christiansen  1999  S71    31.20  1:08.42  1:52.31    2:26.11   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    31.72  1:11.63  1:53.12    2:26.15   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  32.36  1:09.06  1:53.05    2:26.53   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    31.23  1:10.33  1:54.02    2:27.87   
10  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    32.21  1:12.18  1:54.70    2:28.11   
11  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.62  1:09.71  1:53.53    2:28.14   
12  Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    31.00  1:07.92  1:53.54    2:28.32   
13  Emilia Rönningdal  2002  S71    32.92  1:13.43  1:55.96    2:28.99  Deltar ej i final 
14  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.08  1:08.65  1:54.00    2:29.00   
15  Cecilie Wiuff  2000  Herlev Svømning  DEN  30.71  1:10.16  1:55.75    2:29.08  Deltar ej i final 
16  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    32.73  1:11.91  1:54.87    2:29.21   
17  Liva Schmid  2000  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  30.84  1:11.92  1:54.88    2:29.25   
18  Hanna Jörlund  1991  Järfälla Simsällskap    31.53  1:10.67  1:54.02    2:29.28   
19  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    32.26  1:10.77  1:54.94    2:29.40   
20  Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning  DEN  31.89  1:10.71  1:55.33    2:29.48  Deltar ej i final 
21  Eva Olsen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  31.32  1:11.46  1:55.82    2:29.50   
22  Sara Wallberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.10  1:12.54  1:54.48    2:29.98   
23  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.69  1:11.99  1:56.46    2:30.20   
24  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    31.48  1:13.12  1:56.87    2:31.61   
25  Annie Hegmegi  2003  Jönköpings Simsällskap    32.18  1:12.58  1:56.86    2:32.08   
26  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.71  1:13.84  1:58.77    2:33.32   
27  Vera Staun Hansen  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  31.56  1:14.22  1:59.34    2:33.80   
28  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.24  1:12.02  1:57.33    2:34.08   
29  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    32.26  1:11.86  1:57.58    2:34.72   
30  Moa Ståhl  1995  Linköpings Allmänna SS    32.67  1:16.05  2:01.08    2:36.46   
Anne-Sofie Lindblad  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          DSQ   
                     
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Finaler 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Victor Johansson (1998) 3:50.21 2016-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lander Hendrickx  1994  Vlaamse Zwemfederatie  BEL  58.29  1:58.28  2:57.97    3:56.14   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    58.42  1:59.48  2:59.13    3:56.25   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    58.87  2:00.15  3:00.27    3:59.07   
Óli Mortensen  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  58.87  1:59.74  3:00.65    3:59.38   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  58.40  1:59.92  3:01.54    4:01.41   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  57.40  1:59.80  3:03.15    4:07.51   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    59.32  2:02.69  3:06.71    4:10.08   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.30  2:06.44  3:13.51    4:20.17   
                     
 
Gren 11, 400m Freestyle Men, Försök 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 3:40.07 2009-07-26 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 3:46.77 1992-07-29 
Nation Juniors: Victor Johansson (1998) 3:50.21 2016-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    58.49  1:59.35  3:00.43    4:01.08   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    58.73  1:59.45  3:00.45    4:02.04   
Lander Hendrickx  1994  Vlaamse Zwemfederatie  BEL  59.15  2:00.46  3:01.75    4:02.65   
Óli Mortensen  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:00.09  2:01.70  3:03.15    4:03.54   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  58.99  2:00.86  3:02.91    4:04.67   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:00.43  2:03.96  3:06.90    4:08.88   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    1:00.66  2:03.74  3:06.83    4:09.70   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.08  2:03.49  3:07.32    4:11.59   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.93  2:04.40  3:08.95    4:11.83   
10  Mads Midtbøl  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  59.29  2:02.99  3:08.84    4:13.62   
11  Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap    59.57  2:04.92  3:10.70    4:14.41   
12  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    1:00.91  2:05.68  3:11.02    4:14.77   
13  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:01.35  2:06.65  3:11.95    4:15.61   
14  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:01.72  2:08.45  3:13.93    4:16.11   
15  Rasmus Steenberg  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  1:01.38  2:06.72  3:11.93    4:16.55   
16  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:01.09  2:06.72  3:12.28    4:17.16   
17  Elliot Sodemann  1998  Leuven Aquatics  BEL  1:01.66  2:06.35  3:11.95    4:17.33   
18  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:00.95  2:05.95  3:12.38    4:18.86   
19  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:03.52  2:10.50  3:16.62    4:19.37   
20  Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    1:02.96  2:10.10  3:17.27    4:19.60   
21  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:01.55  2:07.26  3:13.86    4:20.67   
22  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:02.04  2:08.65  3:15.27    4:20.80   
23  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:01.39  2:07.73  3:15.93    4:22.59   
24  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    1:01.71  2:09.55  3:17.62    4:23.06   
25  Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    1:01.81  2:08.38  3:15.63    4:23.18   
26  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:03.48  2:10.56  3:17.57    4:24.91   
27  Markus Bøjsen  1999  Holbæk Svømme Klub  DEN  1:01.82  2:09.49  3:18.64    4:25.45   
28  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:03.45  2:11.77  3:19.78    4:26.02   
29  Mads Toft  2001  Holbæk Svømme Klub  DEN  1:02.73  2:10.02  3:18.38    4:27.08   
30  Daniel Olsson-Shirazi  1997  Simklubben Ran    1:03.40  2:11.98  3:19.34    4:27.47   
31  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    1:03.84  2:11.15  3:19.64    4:27.72   
32  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.12  2:11.43  3:20.04    4:27.90   
33  Alexander Trudov  1999  S71    1:02.17  2:11.54  3:20.83    4:28.06   
34  Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:04.71  2:12.46  3:21.17    4:28.32   
35  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:03.60  2:12.64  3:22.16    4:31.27   
36  Erik Forsström  1999  Upsala Simsällskap    1:04.34  2:12.52  3:22.84    4:31.29   
37  Johan Bergwall  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.64  2:13.36  3:22.77    4:31.36   
38  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    1:03.59  2:13.41  3:22.33    4:31.65   
39  Primus Olsson  2000  Simklubben Ran    1:03.85  2:13.90  3:25.13    4:33.88   
40  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:03.52  2:13.83  3:24.47    4:34.28   
41  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap    1:05.20  2:14.96  3:25.70    4:35.50   
42  Simon Brixner  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN  1:04.76  2:15.07  3:26.44    4:37.95   
43  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.03  2:16.72  3:28.54    4:41.15   
Egor Stelmak  2000  Moscow  RUS          DNS   
Ivan Sapelnikov  1999  Moscow  RUS          DNS   
                     
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Finaler 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.45 2013-08-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            25.60   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            25.90   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.35   
Rebecca Heyliger  1992  Hvidovre Svømme Klub  BER          26.62   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            27.05   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            27.30   
Linda Härmat  1996  Tyresö Simsällskap            27.53   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            27.57   
Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          27.33   
10  Johanne Hingebjerg  2002  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          27.40   
11  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            27.47   
12  Thea Larsen  1997  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          27.65   
13  Karla Louise Balle  2001  Helsingør Svømmeklub  DEN          27.70   
14  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN          27.72   
15  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            27.79   
                     
 
Gren 12, 50m Freestyle Women, Försök 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 23.73 2009-08-02 
Nation Seniors: Therese Alshammar (1977) 23.88 2009-08-02 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 24.45 2013-08-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening            25.43   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb            25.91   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton            26.25   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap            26.64   
Rebecca Heyliger  1992  Hvidovre Svømme Klub  BER          26.74   
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.96  Deltar ej i final 
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            27.07   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap            27.21   
Linda Härmat  1996  Tyresö Simsällskap            27.21   
10  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap            27.29  Deltar ej i final 
11  Tea Gladher  2000  Karlskrona Simsällskap            27.49   
12  Thea Larsen  1997  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          27.67   
13  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN          27.73   
14  Ronja Wikström  1996  Helsingborgs Simsällskap            27.75   
15  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            27.78   
16  Karla Louise Balle  2001  Helsingør Svømmeklub  DEN          27.79   
17  Johanne Hingebjerg  2002  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          27.82   
17  Tenna Jensen  1998  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          27.82  Deltar ej i final 
19  Ida Agerbak Trandum  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          27.92   
20  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            27.92   
21  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          27.95   
22  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap            27.99   
22  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap            27.99   
22  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.99   
25  Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb            28.00   
25  Rebecka Gustafsson  1998  Södertälje Simsällskap            28.00   
27  Rebecca Koens  1999  Leuven Aquatics  BEL          28.02   
28  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap            28.07   
29  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.09   
30  Viktoria Reinhold  1996  Södertörns Simsällskap            28.34   
31  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb            28.38   
32  Michelle Berntsson  2000  Väsby Simsällskap            28.43   
33  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap            28.44   
34  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap            28.50   
35  Elin Swerlander  2001  Turebergs Simklubb            28.61   
36  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb            28.67   
37  Emilia Rönningdal  2002  S71            28.77   
38  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            28.81   
39  Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap            29.03   
40  Ida Maria Nielsen  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN          29.27   
41  Louise Lynæs  1997  Holbæk Svømme Klub  DEN          29.30   
42  Pernille Jensen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN          29.53   
43  Malin Lundström  1990  Simklubben Ran            34.77   
44  Ida Andersson Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb            41.65   
Josephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          DNS   
                     
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Finaler 
World Seniors: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nation Seniors: Erik Persson (1994) 2:10.12 2016-08-09 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.69  1:04.57  1:39.03    2:13.16   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.68  1:09.30  1:45.61    2:22.20   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.57  1:09.85  1:47.67    2:24.92   
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    33.22  1:10.29  1:47.89    2:25.67   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    33.57  1:10.79  1:48.07    2:25.74   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    33.58  1:10.63  1:47.97    2:25.96   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    32.58  1:10.42  1:48.79    2:27.56   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    34.33  1:13.66  1:53.05    2:33.48   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    33.49  1:11.15  1:50.06    2:28.05   
10  Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  32.99  1:11.20  1:49.97    2:28.29   
11  Fredrik Rindshøj  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  33.98  1:12.31  1:50.83    2:29.05   
12  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.59  1:10.80  1:49.77    2:29.31   
13  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    33.59  1:11.44  1:50.29    2:29.45   
14  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    33.60  1:11.78  1:50.84    2:29.96   
15  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.26  1:12.26  1:52.31    2:32.57   
16  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.80  1:14.66  1:55.55    2:37.90   
                     
 
Gren 13, 200m Breaststroke Men, Försök 
World Seniors: Akihiro Yamaguchi (1994) 2:07.01 2012-09-15 
Europe Seniors: Daniel Gyurta (1989) 2:07.23 2013-08-02 
Nation Seniors: Erik Persson (1994) 2:10.12 2016-08-09 
Nation Juniors: Erik Persson (1994) 2:11.34 2014-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    32.48  1:09.41  1:46.14    2:23.12   
Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    32.68  1:09.31  1:46.45    2:23.37   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.07  1:08.78  1:46.20    2:23.49   
Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    33.49  1:11.17  1:48.93    2:27.03   
William Lulek  1998  Simklubben Neptun    34.91  1:12.75  1:50.34    2:27.09   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    34.18  1:12.26  1:49.96    2:27.25   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    32.66  1:10.95  1:49.44    2:27.66   
Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    34.28  1:12.51  1:50.08    2:27.72   
Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  33.88  1:12.32  1:50.65    2:29.56   
10  Fredrik Rindshøj  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  34.80  1:13.09  1:51.25    2:29.65   
11  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    34.06  1:12.64  1:51.71    2:30.27   
11  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    33.38  1:11.84  1:50.92    2:30.27   
13  Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    34.81  1:13.21  1:52.58    2:30.32   
14  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    35.10  1:13.56  1:52.93    2:32.72   
15  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.10  1:11.72  1:51.69    2:32.74   
16  Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    34.51  1:13.98  1:53.44    2:33.08   
17  Filip Antlöv  1998  Södertörns Simsällskap    34.06  1:13.47  1:52.80    2:33.14   
18  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    34.98  1:13.92  1:53.82    2:33.91   
19  Timon Wedekind  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  34.74  1:13.69  1:54.43    2:34.82   
20  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    34.64  1:14.29  1:55.27    2:36.34   
21  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.50  1:14.55  1:55.39    2:36.80   
22  David Kruthammar  1997  Täby Sim    35.57  1:15.55  1:55.82    2:36.83   
23  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    35.23  1:14.94  1:55.75    2:37.15   
24  Emil Toft  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  35.63  1:15.79  1:56.93    2:37.30   
25  Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  36.22  1:16.39  1:56.83    2:37.35   
26  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    35.99  1:16.80  1:57.93    2:38.19   
27  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg    35.96  1:16.85  1:58.56    2:38.54   
28  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS    34.65  1:15.20  1:57.13    2:38.88   
29  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    35.38  1:16.30  1:58.00    2:38.98   
30  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap    35.07  1:15.74  1:58.59    2:39.19   
30  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    35.20  1:14.96  1:56.41    2:39.19   
32  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    36.30  1:17.04  1:58.90    2:39.50   
33  Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    36.03  1:17.20  1:59.32    2:39.77   
34  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    35.26  1:17.14  1:59.61    2:42.92   
Alvi Hjelm  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          DNS   
Daniel Andersson  1997  Kungälvs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 14, 800m Freestyle Women, Finaler 
World Seniors: Katie Ledecky (1997) 8:06.68 2016-01-17 
Europe Seniors: Rebecca Adlington (1989) 8:14.10 2008-08-16 
Nation Seniors: Gabriella Fagundez (1985) 8:39.06 2008-08-14 
Nation Juniors: Ann Linder (1966) 8:47.64 1982-05-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.92  2:14.77  3:23.83  4:32.58  9:09.13   
          5:42.19  6:51.84  8:01.01       
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:05.76  2:14.81  3:25.20  4:35.30  9:12.13   
          5:45.14  6:54.66  8:04.40       
Emma Rotstam  1998  Järfälla Simsällskap    1:05.75  2:14.75  3:25.10  4:35.58  9:16.39   
          5:46.51  6:57.54  8:08.24       
Freja Gram  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  1:07.83  2:20.61  3:32.26  4:42.83  9:21.02   
          5:51.80  7:01.65  8:11.91       
Ebba Hallbäck  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:05.90  2:16.54  3:27.49  4:38.18  9:23.82   
          5:49.23  7:00.68  8:11.76       
Emma Sundstedt  1998  Spårvägen Simförening    1:08.11  2:20.26  3:32.41  4:43.97  9:24.68   
          5:54.72  7:05.87  8:15.78       
Lina Sjöholm  2000  Sjöbo Simsällskap    1:06.42  2:16.49  3:27.77  4:39.50  9:28.80   
          5:51.74  7:03.96  8:16.72       
Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap    1:06.96  2:17.67  3:28.71  4:40.42  9:31.33   
          5:52.60  7:05.27  8:18.84       
Ebba Edbom  2002  Järfälla Simsällskap    1:10.12  2:26.30  3:43.24  5:01.17  9:33.18   
          6:19.63  7:37.13  8:54.56       
10  Mai Pallvi  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN  1:08.27  2:20.38  3:32.34  4:44.56  9:34.78   
          5:57.25  7:10.31  8:23.43       
11  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:07.60  2:19.41  3:32.08  4:44.98  9:36.34   
          5:58.26  7:11.40  8:24.63       
12  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap    1:08.69  2:22.10  3:35.88  4:49.85  9:37.29   
          6:03.29  7:16.34  8:28.25       
13  Josefine Strand Nielsen  2000  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  1:08.59  2:20.21  3:32.98  4:44.87  9:37.39   
          5:57.37  7:10.53  8:24.65       
14  Augusta Andersson  1997  Sjöbo Simsällskap    1:07.96  2:19.93  3:33.14  4:46.71  9:39.41   
          6:00.06  7:14.23  8:27.74       
15  Carolina Jonsson  2002  Södertälje Simsällskap    1:06.15  2:18.83  3:32.16  4:46.55  9:40.14   
          6:01.57  7:15.56  8:29.21       
16  Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    1:08.54  2:20.80  3:33.69  4:46.77  9:40.38   
          5:59.93  7:13.76  8:27.50       
17  Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    1:07.49  2:19.95  3:32.90  4:47.04  9:42.20   
          6:01.10  7:15.95  8:30.45       
18  Tilde Anderberg-Richard  1999  Sjöbo Simsällskap    1:07.21  2:20.73  3:34.60  4:49.62  9:50.96   
          6:04.79  7:20.19  8:36.29       
19  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    1:08.71  2:23.59  3:38.67  4:53.30  9:52.80   
          6:08.66  7:23.90  8:39.26       
20  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    1:08.86  2:22.49  3:37.17  4:53.30  9:55.88   
          6:09.42  7:25.74  8:41.59       
21  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:09.19  2:22.90  3:37.99  4:53.70  9:57.63   
          6:09.95  7:25.67  8:42.50       
                     
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Finaler 
World Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Europe Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
Nation Juniors: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun            24.31   
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            24.44   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.46   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.99   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            25.17   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            25.40   
Ömer Faruk Benli  1993  Helsingør Svømmeklub  DEN          25.70   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.90   
Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.85   
10  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            25.90   
11  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          25.92   
12  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            26.04   
13  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.05   
14  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.08   
15  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.28   
16  Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim            26.58   
                     
 
Gren 15, 50m Butterfly Men, Försök 
World Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Europe Seniors: Rafael Munoz (1988) 22.43 2009-04-05 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 23.56 2008-07-18 
Nation Juniors: Henrik Lindau (1990) 24.35 2009-07-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap            24.34   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians            24.72   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun            24.72   
Christoffer Carlsen  1992  Helsingborgs Simsällskap            25.14   
Björn Seeliger  2000  Södertälje Simsällskap            25.32   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.60   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap            25.65   
Ömer Faruk Benli  1993  Helsingør Svømmeklub  DEN          25.67   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.81   
10  Ahmad Attellesey  1995  Simklubben Triton            25.84   
10  Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          25.84   
12  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim            25.91   
13  Johan Brännerud Garcia  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.13  Deltar ej i final 
14  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap            26.16   
15  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.29   
16  Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.31   
17  Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim            26.32   
18  Anton Olsen  1998  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          26.39   
18  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap            26.39   
20  Henry Kerman  1997  Södertälje Simsällskap            26.42   
21  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            26.45   
22  Oscar Sjöblad  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.80   
23  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            26.81   
23  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            26.81   
25  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim            26.83   
26  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          26.86   
27  Albin Larsson  1998  Varberg Sim            26.87   
28  Hampus Ny  1990  Södertälje Simsällskap            26.96   
29  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            26.97   
29  Oskar Ericsson  1997  Täby Sim            26.97   
31  Ola Fagerstrand  1977  Malmö Kappsimningsklubb            26.98   
31  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            26.98   
33  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon            27.00   
34  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap            27.06   
35  Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap            27.07   
36  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb            27.08   
37  Gergö Nagy  1995  Simklubben Poseidon            27.10   
37  Linus Koefoed Weiss  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          27.10   
39  Gustav Östlund  2000  Simklubben Poseidon            27.11   
40  Marcus Rappenborg  1999  Hvidovre Svømme Klub  DEN          27.25   
41  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap            27.30   
42  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            27.37   
43  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            27.39   
44  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap            27.51   
45  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            27.62   
46  Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim            27.64   
47  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb            27.69   
48  Johannes Mariegaard  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          27.77   
49  Oliver Thor Sørensen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN          27.97   
50  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub  DEN          28.12   
51  Ludvig Nyrén  1997  Säffle Simsällskap            29.29   
David Kruthammar  1997  Täby Sim            DNS   
Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon            DNS   
Mikael Fredriksson  1990  Göteborg Sim            DNS   
                     
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Finaler 
World Seniors: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europe Seniors: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
Nation Juniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    32.59  1:08.10  1:44.80    2:21.47   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    34.17  1:10.78  1:48.07    2:25.03   
Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.09  1:11.36  1:49.97    2:27.38   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    34.90  1:12.76  1:50.82    2:27.66   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.54  1:11.82  1:50.03    2:27.72   
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  35.47  1:13.30  1:51.91    2:29.89   
Hanna Jörlund  1991  Järfälla Simsällskap    35.82  1:14.08  1:52.57    2:30.04   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    36.06  1:14.86  1:54.10    2:32.49   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  35.44  1:13.33  1:50.37    2:26.43   
10  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    33.62  1:11.27  1:50.09    2:27.38   
11  Emilia Christiansen  1999  S71    34.81  1:12.30  1:50.59    2:27.66   
12  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.49  1:13.23  1:51.27    2:28.84   
13  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    35.17  1:13.51  1:51.69    2:28.88   
14  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN  35.77  1:13.53  1:51.77    2:29.15   
15  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    34.77  1:12.94  1:52.17    2:30.16   
16  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    35.85  1:15.41  1:54.70    2:33.57   
                     
 
Gren 16, 200m Backstroke Women, Försök 
World Seniors: Melissa Franklin (1995) 2:04.06 2012-08-03 
Europe Seniors: Anastasia Zueva (1990) 2:04.94 2009-08-01 
Nation Seniors: Michelle Coleman (1993) 2:10.56 2014-04-10 
Nation Juniors: Henriette Stenkvist (1994) 2:12.64 2010-03-06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    33.31  1:09.33  1:45.76    2:21.56   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    34.48  1:12.07  1:49.65    2:25.55   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    33.49  1:10.18  1:48.47    2:26.49  Deltar ej i final 
Klara Eriksson  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.48  1:11.68  1:49.70    2:26.55   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    34.67  1:12.32  1:49.51    2:26.67   
Hanna Jörlund  1991  Järfälla Simsällskap    35.51  1:12.68  1:50.26    2:27.61   
Amanda Granborg  1999  Simklubben Triton    34.65  1:12.56  1:51.10    2:28.00   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    34.67  1:12.73  1:50.46    2:28.64   
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  35.41  1:12.79  1:51.11    2:28.95   
10  Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  36.01  1:14.05  1:52.10    2:28.97   
11  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN  36.70  1:14.41  1:53.13    2:29.30   
12  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.05  1:13.89  1:52.05    2:29.49   
13  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    35.11  1:13.11  1:51.84    2:29.61   
14  Sandra Rääf  2000  Örebro Simallians    34.73  1:13.21  1:51.61    2:30.11   
15  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    35.37  1:13.94  1:52.65    2:30.26   
16  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    35.75  1:12.98  1:51.56    2:30.29  Deltar ej i final 
17  Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    35.37  1:14.04  1:53.23    2:30.31  Deltar ej i final 
18  Wilma Roloff  2000  Södertörns Simsällskap    35.30  1:13.75  1:52.45    2:30.62   
19  Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.37  1:13.47  1:52.44    2:30.63  Deltar ej i final 
20  Emilia Christiansen  1999  S71    34.80  1:12.59  1:51.84    2:31.58   
21  Clara Momats  2000  Örebro Simallians    34.61  1:13.86  1:53.44    2:31.97   
22  Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    34.99  1:13.69  1:53.57    2:32.82   
23  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    34.59  1:13.54  1:53.24    2:33.05   
24  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    36.08  1:14.98  1:54.42    2:33.70   
25  Kamelia Gradinarska  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.68  1:14.41  1:54.50    2:34.35   
26  Nicoline Ingeman-Petersen  2002  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  35.12  1:14.39  1:55.12    2:34.87   
27  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    35.83  1:15.03  1:55.72    2:35.08   
28  Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    36.47  1:17.20  1:58.66    2:40.27   
29  Cornelia Johansson  2003  Örebro Simallians    36.98  1:18.59  2:02.99    2:46.25   
Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning  DEN          DNS   
                     
 
Gren 17, 4X100m Medley Mixed, Finaler 
World Seniors: GBR (1900) 3:41.71 2015-08-05 
Europe Seniors: GBR (1900) 3:41.71 2015-08-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m      Tid  Status 











 
Västerås SS  Västerås Simsällskap            4:09.13   
  Linus Kanth  1991      29.38  1:00.84      1:00.84   
  Hannah Brunzell  2001      33.09  1:11.22      2:12.06   
  Edith Jernstedt  2002      29.51  1:04.56      3:16.62   
  Gustaf Dahlman  1997      25.48  52.51      4:09.13   
                     
Södertälje SS  Södertälje Simsällskap            4:09.59   
  Björn Seeliger  2000      28.26  58.78      58.78   
  Ludwig Hareskog  1998      31.45  1:07.91      2:06.69   
  Rebecka Gustafsson  1998      30.13  1:05.38      3:12.07   
  Alida Ramdén  1997      27.21  57.52      4:09.59   
                     
Helsingborgs S  Helsingborgs Simsällskap            4:12.69   
  Julia Stenhård  2000      33.36  1:10.18      1:10.18   
  Erik Kähr  1995      29.02  1:04.59      2:14.77   
  Alicia Lundblad  2001      30.84  1:07.29      3:22.06   
  Christoffer Carlsen  1992      24.15  50.63      4:12.69   
                     
Jönköpings SS  Jönköpings Simsällskap            4:12.89   
  Hanna Eriksson  1999      33.27  1:09.05      1:09.05   
  Wilma Johansson  2001      35.54  1:16.05      2:25.10   
  Albin Lövgren  1999      25.76  55.58      3:20.68   
  Victor Johansson  1998      25.14  52.21      4:12.89   
                     
Kvik Kastrup  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          4:15.74   
  Sebastian Ovesen  1994      30.12  1:02.25      1:02.25   
  Anne-Sofie Lindblad  1997      36.16  1:16.75      2:19.00   
  Marcus Krøyer Svendsen  1997      26.19  56.96      3:15.96   
  Julie Krøyer Svendsen  2002      28.51  59.78      4:15.74   
                     
Västerås SS Lag 2  Västerås Simsällskap            4:17.18   
  Victoria Åberg  2001      32.56  1:06.47      1:06.47   
  Gijs Dijkhuizen  2000      31.71  1:10.91      2:17.38   
  Lukas Steiner  1998      26.23  57.82      3:15.20   
  Malin Eklund  2001      30.03  1:01.98      4:17.18   
                     
Mölndals ASS  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:20.63   
  Kamelia Gradinarska  2001      33.50  1:10.77      1:10.77   
  Harald Eriksson  2000      33.32  1:12.30      2:23.07   
  Robin Andréasson  1988      26.13  57.41      3:20.48   
  Tova Olsson  2001      28.53  1:00.15      4:20.63   
                     
Holbæk SK  Holbæk Svømme Klub  DEN          4:21.06   
  Markus Bøjsen  1999      30.94  1:04.38      1:04.38   
  Niels Ottosen  1998      31.01  1:06.40      2:10.78   
  Ida Maria Nielsen  2000      30.88  1:06.99      3:17.77   
  Louise Lynæs  1997      29.63  1:03.29      4:21.06   
                     
Jönköping Lag 2  Jönköpings Simsällskap            4:22.13   
  Tim Lärkfeldt  2000      31.33  1:04.59      1:04.59   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      36.57  1:18.74      2:23.33   
  Annie Hegmegi  2003      30.47  1:06.39      3:29.72   
  Daniel Forndal  1997      24.80  52.41      4:22.13   
                     
10  Jönköping Lag 3  Jönköpings Simsällskap            4:24.56   
  Elin Ristl  1999      34.48  1:11.33      1:11.33   
  Emma Hansson  1998      36.39  1:19.84      2:31.17   
  Markus Malm  1997      26.42  57.55      3:28.72   
  Ishak Sabic  1999      26.37  55.84      4:24.56   
                     
11  Malmö KK  Malmö Kappsimningsklubb            4:26.61   
  Anders Ludvigsson  2000      32.36  1:08.33      1:08.33   
  Anton Andersson  1997      34.01  1:12.24      2:20.57   
  Alba Forés  1998      30.30  1:05.75      3:26.32   
  Anna Grahovac  1999      28.56  1:00.29      4:26.61   
                     
Örebro Sa  Örebro Simallians            DNS   
  Isak Meding  1998                 
  Julia Månsson  2002                 
  Cornelia Johansson  2003                 
  Victor Zetterman  1995              DNS   
                     
Turebergs SK  Turebergs Simklubb            DSQ   
                     
                     
 
Gren 18, 100m Freestyle Women, Finaler 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.67 2014-08-20 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    26.14        54.42   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.14        56.57   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.55        57.90   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    28.21        58.01   
Rebecca Heyliger  1992  Hvidovre Svømme Klub  BER  28.37        59.04   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    28.65        59.40   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    28.39        59.54   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.89        1:00.28   
Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.23        58.81   
10  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    28.79        58.93   
11  Moa Ståhl  1995  Linköpings Allmänna SS    28.89        59.54   
12  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.48        59.55   
13  Johanne Hingebjerg  2002  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.95        1:00.52   
13  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  29.33        1:00.52   
15  Emma Maagøe  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  29.16        1:00.96   
16  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    29.68        1:01.57   
                     
 
Gren 18, 100m Freestyle Women, Försök 
World Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Europe Seniors: Britta Steffen (1983) 52.07 2009-07-31 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 52.67 2014-08-20 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 52.87 2013-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Michelle Coleman  1993  Spårvägen Simförening    27.13        56.11   
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    27.75        58.13   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    28.07        58.14   
Magdalena Kuras  1988  Simklubben Triton    28.18        58.37   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.68        58.75   
Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    28.46        58.88  Deltar ej i final 
Rebecca Heyliger  1992  Hvidovre Svømme Klub  BER  27.91        59.18   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    28.80        59.22   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    28.22        59.49   
10  Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    28.85        59.56   
11  Alba Forés  1998  Malmö Kappsimningsklubb    28.73        59.62   
12  Julie Krøyer Svendsen  2002  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.83        59.88   
13  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.80        1:00.13   
14  Moa Ståhl  1995  Linköpings Allmänna SS    29.24        1:00.19   
15  Rebecka Gustafsson  1998  Södertälje Simsällskap    29.04        1:00.21  Deltar ej i final 
16  Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    29.21        1:00.29  Deltar ej i final 
17  Johanne Hingebjerg  2002  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.87        1:00.38   
18  Emma Maagøe  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  29.30        1:00.65   
19  Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    29.56        1:00.67   
20  Rebecca Koens  1999  Leuven Aquatics  BEL  29.34        1:00.79   
21  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    28.63        1:00.84   
22  Cassandra Engback  1999  Södertörns Simsällskap    29.37        1:00.95   
23  Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.27        1:01.16   
24  Emilia Christiansen  1999  S71    29.60        1:01.23   
25  Karla Louise Balle  2001  Helsingør Svømmeklub  DEN  29.62        1:01.31   
26  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN  29.48        1:01.39   
27  Emilia Rönningdal  2002  S71    29.80        1:01.54   
28  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    29.50        1:01.55   
29  Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    29.50        1:01.75   
30  Matilda Weiler  1998  Helsingborgs Simsällskap    29.70        1:02.04   
31  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    29.08        1:02.11   
32  Thea Larsen  1997  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  29.55        1:02.14   
33  Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    29.52        1:02.26   
34  Johanna Palmkvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    29.66        1:02.30   
35  Olivia Ülger  2000  Helsingborgs Simsällskap    29.91        1:02.32   
36  Ida Eriksen  1997  Järfälla Simsällskap    30.05        1:02.59   
37  Hilma Ramdén  2000  Södertälje Simsällskap    29.36        1:03.48   
38  Malin Lundström  1990  Simklubben Ran    36.41        1:18.06   
39  Agnes Kramer  1998  Falkenbergs Simklubb    38.40        1:21.29   
40  Ida Andersson Wulf  1998  Vellinge-Näsets Simklubb    41.72        1:28.75   
                     
 
Gren 19, 200m Freestyle Men, Finaler 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Nation Juniors: Isak Eliasson (1996) 1:49.53 2016-05-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.55  54.96  1:22.77    1:51.16   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.48  55.33  1:23.86    1:52.18   
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.97  55.77  1:25.44    1:54.75   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    27.00  55.69  1:25.41    1:54.98   
Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    26.66  56.31  1:26.07    1:55.75   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    26.70  56.23  1:26.38    1:56.28   
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    27.83  57.54  1:27.99    1:57.58   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.78  58.30  1:27.92    1:57.59   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    27.65  57.77  1:28.50    1:57.73   
10  Mats Westergren  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.70  57.80  1:27.95    1:57.91   
11  Andreas Vestergaard  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.23  58.79  1:29.31    1:58.33   
12  Fredrik Rindshøj  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  27.74  57.66  1:28.09    1:58.64   
13  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    28.22  58.49  1:28.91    1:58.80   
14  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.59  57.49  1:28.34    1:59.09   
15  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    27.81  58.56  1:29.15    1:59.24   
16  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    27.91  58.88  1:31.01    2:02.53   
                     
 
Gren 19, 200m Freestyle Men, Försök 
World Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Europe Seniors: Paul Biedermann (1986) 1:42.00 2009-07-28 
Nation Seniors: Anders Holmertz (1968) 1:46.76 1992-07-26 
Nation Juniors: Isak Eliasson (1996) 1:49.53 2016-05-17 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    27.12  56.38  1:24.88    1:54.05   
Victor Johansson  1998  Jönköpings Simsällskap    27.55  56.24  1:25.30    1:54.16  Deltar ej i final 
Marcus Krøyer Svendsen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.90  56.17  1:26.16    1:55.12   
Sebastian Ovesen  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  26.70  56.01  1:25.41    1:55.20   
Gustaf Dahlman  1997  Västerås Simsällskap    27.84  57.07  1:26.67    1:55.24   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.52  57.24  1:26.86    1:55.34  Deltar ej i final 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    27.19  57.11  1:26.45    1:56.93   
Óli Mortensen  1996  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.10  58.11  1:28.35    1:57.02  Deltar ej i final 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    27.35  56.80  1:27.02    1:57.24   
10  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    27.41  57.38  1:27.67    1:57.54   
11  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.78  57.58  1:27.38    1:57.56   
12  Mats Westergren  1994  Malmö Kappsimningsklubb    27.96  57.83  1:27.60    1:57.61   
13  Jonas Holmström  1992  Helsingborgs Simsällskap    27.36  56.87  1:26.41    1:57.78  Deltar ej i final 
14  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.54  57.39  1:27.66    1:57.92   
15  Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    27.83  58.50  1:28.59    1:57.93  Deltar ej i final 
16  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    26.95  57.18  1:27.92    1:58.31   
17  Miro Torola  1995  Göteborg Sim    27.84  58.05  1:28.32    1:58.67   
18  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    27.84  58.00  1:28.87    1:58.74   
19  Fredrik Rindshøj  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  28.64  58.90  1:29.38    1:59.03   
20  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    28.07  58.94  1:29.78    1:59.42   
21  Andreas Vestergaard  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.79  58.80  1:29.49    1:59.44   
22  William Lulek  1998  Simklubben Neptun    28.37  59.12  1:30.05    1:59.79   
23  Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    28.05  58.53  1:29.79    1:59.83   
24  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    28.34  58.68  1:29.37    2:00.09   
25  Oliver Meng  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  27.67  58.33  1:29.88    2:00.37   
26  Alexander Löfqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    27.51  57.55  1:29.14    2:01.02   
27  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.08  58.71  1:29.85    2:01.03   
28  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.74  58.69  1:29.81    2:01.30   
29  Lukas Storm  1999  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.20  59.25  1:30.57    2:01.41   
30  Isak Wikström  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.50  59.28  1:30.00    2:01.56   
31  Markus Bøjsen  1999  Holbæk Svømme Klub  DEN  28.19  58.99  1:30.18    2:01.58   
32  Olle Williamsson  1998  Helsingborgs Simsällskap    28.50  59.34  1:30.71    2:01.64   
33  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    28.16  59.03  1:31.07    2:01.84   
34  Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    29.13  1:00.46  1:31.89    2:03.32   
35  Simon Brixner  2000  Holbæk Svømme Klub  DEN  27.72  57.88  1:29.87    2:03.44   
36  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    27.86  58.70  1:31.31    2:03.63   
37  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    28.37  59.57  1:31.56    2:03.88   
38  Mads Midtbøl  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.38  59.36  1:31.75    2:04.27   
39  Alexander Trudov  1999  S71    27.87  59.32  1:32.10    2:04.38   
40  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    28.97  1:00.55  1:32.90    2:04.98   
41  Mads Toft  2001  Holbæk Svømme Klub  DEN  28.53  59.84  1:31.89    2:05.35   
42  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    28.64  1:00.00  1:33.19    2:05.61   
43  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    29.05  1:00.59  1:33.63    2:06.56   
44  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub  DEN  29.55  1:01.41  1:34.42    2:07.69   
45  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    28.93  1:01.45  1:34.79    2:08.27   
46  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    28.58  1:00.64  1:35.08    2:10.25   
Hampus Svensson  1999  Landskrona Simsällskap            DNS   
Tor Leander  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 20, 50m Breaststroke Women, Finaler 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 30.90 2016-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            31.10   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.41   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.28   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians            33.36   
Viktoria Reinhold  1996  Södertörns Simsällskap            33.99   
Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap            34.05   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            34.22   
Mathilde Hager  2001  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          34.93   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            34.60   
Mari-Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            34.60   
11  Victoria Jönsson  1999  S71            34.67   
12  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            34.86   
13  Erica Christensen Weistrand  1997  Södertälje Simsällskap            35.06   
14  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap            35.21   
15  Anne-Sofie Lindblad  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          35.23   
16  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            35.45   
                     
 
Gren 20, 50m Breaststroke Women, Försök 
World Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Europe Seniors: Ruta Meilutyte (1997) 29.48 2013-08-03 
Nation Seniors: Jennie Johansson (1988) 30.05 2015-08-09 
Nation Juniors: Sophie Hansson (1998) 30.90 2016-07-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT          Tid  Status 











 
Jennie Johansson  1988  Simklubben Neptun            31.27   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.81   
Julia Månsson  2002  Örebro Simallians            33.38   
Hannah Brunzell  2001  Västerås Simsällskap            33.44   
Mathilde Hager  2001  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          34.12   
Julia Thurfjell  1994  Tyresö Simsällskap            34.15   
Lina Berggren  1998  Västerås Simsällskap            34.17   
Viktoria Reinhold  1996  Södertörns Simsällskap            34.40   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            34.46   
10  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            34.48   
11  Tone Sandsjö  2003  Wisby Simsällskap            34.50   
12  Victoria Jönsson  1999  S71            34.54   
13  Anne-Sofie Lindblad  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          34.70   
14  Mari-Louise Tran  1997  Helsingborgs Simsällskap            34.72   
15  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            34.89   
16  Erica Christensen Weistrand  1997  Södertälje Simsällskap            34.90   
17  Caroline Speiner  1994  Södertörns Simsällskap            34.93   
18  Malin Eklund  2001  Västerås Simsällskap            35.06   
19  Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS            35.19   
20  Amalie H. Falck-Schmith  1989  Hovedstadens Svømmeklub  DEN          35.21   
21  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            35.33   
22  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap            35.42   
23  Agnes Fährlin  1998  Spårvägen Simförening            35.52   
23  Nelly Rasmusson  2001  Helsingborgs Simsällskap            35.52   
25  Adina Eriksson  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.55   
26  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            35.65   
27  Olivia Berglund  1998  Simklubben Poseidon            35.67   
28  Pernille Jensen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN          35.82   
29  Sara Westholm  2001  Varberg Sim            35.91   
30  Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            35.98   
31  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            36.06   
32  Tova Olsson  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.10   
33  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            36.39   
34  Lisa Bengtsson  2002  Helsingborgs Simsällskap            36.42   
35  Sarah Wallin  2000  Helsingborgs Simsällskap            36.43   
36  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap            36.46   
37  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            36.51   
38  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap            36.64   
39  Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap            36.96   
40  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap            37.06   
41  Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton            37.29   
42  Elin Swerlander  2001  Turebergs Simklubb            37.38   
Anna Zlobina  2002  Moscow  RUS          DNS   
Josephina Bartela  1994  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN          DNS   
Tatiana Veklich  2000  Moscow  RUS          DNS   
                     
 
Gren 21, 100m Breaststroke Men, Finaler 
World Seniors: Adam Peaty (1994) 57.13 2016-08-07 
Europe Seniors: Adam Peaty (1994) 57.13 2016-08-07 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.96        1:02.87   
Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.78        1:05.45   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    31.28        1:05.96   
Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  30.96        1:06.25   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    31.57        1:06.60   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.44        1:06.84   
Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    31.51        1:07.42   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.47        1:07.64   
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.78        1:07.31   
10  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.75        1:07.81   
11  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    32.64        1:08.08   
12  Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    31.69        1:08.54   
13  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    32.52        1:08.66   
14  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    32.29        1:08.67   
15  Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    31.25        1:09.33   
16  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    32.04        1:09.39   
                     
 
Gren 21, 100m Breaststroke Men, Försök 
World Seniors: Adam Peaty (1994) 57.13 2016-08-07 
Europe Seniors: Adam Peaty (1994) 57.13 2016-08-07 
Nation Seniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
Nation Juniors: Johannes Skagius (1995) 1:00.85 2013-04-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.27        1:04.01   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    30.95        1:06.70   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.46        1:06.88   
Erik Kähr  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.87        1:07.04   
Niels Ottosen  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  31.47        1:07.07   
Christoffer Andersson  1994  Tyresö Simsällskap    32.29        1:07.57   
Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    32.05        1:07.77   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.68        1:07.82   
Karl Frylmark  1999  Väsby Simsällskap    31.43        1:07.90   
10  Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    31.81        1:08.00   
11  Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    32.00        1:08.07   
12  Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    31.87        1:08.36   
13  Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.90        1:08.71   
14  Pontus Jonsson  2000  Södertörns Simsällskap    32.78        1:08.76   
15  Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    32.07        1:09.05   
16  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    32.55        1:09.38   
17  Klaudius Schreck  2001  Södertörns Simsällskap    32.19        1:09.45   
18  Ludwig Hareskog  1998  Södertälje Simsällskap    32.73        1:09.80   
19  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.17        1:10.14   
20  Petter Cyrén  1996  Linköpings Allmänna SS    32.18        1:10.17   
21  Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    32.73        1:10.30   
22  Rasmus Steenberg  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  31.73        1:10.40   
23  Filip Antlöv  1998  Södertörns Simsällskap    32.91        1:10.41   
24  Timon Wedekind  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  33.63        1:10.72   
25  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    32.54        1:11.14   
26  Emil Toft  1998  Holbæk Svømme Klub  DEN  33.34        1:11.63   
27  Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap    32.17        1:11.85   
28  Oskar Robertsson  2000  Uddevalla Sim    33.65        1:11.88   
29  Gijs Dijkhuizen  2000  Västerås Simsällskap    33.03        1:12.00   
30  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    33.71        1:12.70   
31  Jesper Frost Thomsen  1997  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  33.27        1:12.75   
32  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    33.00        1:12.91   
33  Harald Eriksson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.04        1:12.94   
34  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon    33.49        1:13.03   
35  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    35.06        1:13.26   
36  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    34.51        1:13.35   
37  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    34.99        1:16.30   
38  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    35.24        1:16.68   
                     
 
Gren 22, 400m Medley Women, Finaler 
World Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:26.36 2016-08-06 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:26.36 2016-08-06 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 4:42.71 2009-08-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:10.19  2:27.13  3:54.00    5:02.72   
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:10.41  2:29.52  3:53.49    5:04.43   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    1:09.05  2:29.61  3:56.25    5:05.86   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:10.88  2:32.02  3:57.92    5:08.73   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    1:13.16  2:35.14  4:03.49    5:12.80   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.26  2:30.89  4:03.27    5:13.64   
Hanna Jörlund  1991  Järfälla Simsällskap    1:10.71  2:32.83  4:04.65    5:16.84   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:11.13  2:33.46  4:08.58    5:16.85   
                     
 
Gren 22, 400m Medley Women, Försök 
World Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:26.36 2016-08-06 
Europe Seniors: Katinka Hosszu (1989) 4:26.36 2016-08-06 
Nation Seniors: Stina Gardell (1990) 4:38.46 2012-05-21 
Nation Juniors: Stina Gardell (1990) 4:42.71 2009-08-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Laura Findahl Andersen  2001  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  1:11.25  2:30.98  3:56.65    5:09.51   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:11.26  2:33.01  3:59.06    5:10.06   
Edith Jernstedt  2002  Västerås Simsällskap    1:09.89  2:30.35  4:00.12    5:11.43   
Emma Sundstrand  2001  Södertälje Simsällskap    1:11.90  2:34.76  4:03.15    5:12.69  Deltar ej i final 
Christine Ekman  1994  Simklubben Neptun    1:11.54  2:29.85  3:59.31    5:13.29   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:10.93  2:30.39  4:03.13    5:14.06   
Hanna Jörlund  1991  Järfälla Simsällskap    1:09.27  2:30.74  4:02.18    5:14.10   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:10.51  2:30.24  4:04.76    5:14.83   
Greta Nykvist  1996  Södertörns Simsällskap    1:12.62  2:35.38  4:05.80    5:16.04   
10  Cornelia Eklund  2000  Väsby Simsällskap    1:10.24  2:31.59  4:03.20    5:16.36   
11  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    1:12.22  2:36.82  4:06.76    5:17.03   
12  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    1:12.10  2:36.31  4:07.26    5:19.01   
13  Emilia Rönningdal  2002  S71    1:13.94  2:35.02  4:06.66    5:19.17   
14  Freja Gram  1999  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  1:14.15  2:34.80  4:12.68    5:19.36   
15  Eva Olsen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  1:09.54  2:34.81  4:07.10    5:20.25   
16  Frida Lannhard  2000  Falu Simsällskap    1:14.16  2:39.33  4:09.93    5:21.70   
17  Elvira Eklund-Ramböl  1997  Karlstads Simsällskap    1:12.90  2:35.82  4:10.94    5:24.97   
18  Cecilie F. Jensen  1998  Herlev Svømning  DEN  1:11.76  2:35.30  4:10.52    5:26.19   
19  Emma Roloff  2002  Södertörns Simsällskap    1:12.30  2:39.06  4:10.43    5:27.11   
20  Ella Arrhén Andersson  2002  Järfälla Simsällskap    1:14.35  2:39.77  4:13.83    5:29.28   
21  Petra Johansson  1997  Säffle Simsällskap    1:13.35  2:40.72  4:17.94    5:30.83   
22  Clara Örnhem  2002  Växjö Simsällskap    1:14.47  2:44.00  4:15.89    5:32.61   
                     
 
Gren 23, 100m Butterfly Men, Finaler 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
Europe Seniors: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 54.40 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    25.15        54.13   
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    25.65        55.56   
Ömer Faruk Benli  1993  Helsingør Svømmeklub  DEN  26.83        57.11   
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    26.83        57.25   
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  26.72        57.84   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.32        57.99   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  26.91        58.02   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.32        58.07   
Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    27.17        58.48   
10  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.38        58.70   
11  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.44        59.57   
12  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    27.91        59.59   
13  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.80        59.75   
14  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.63        59.81   
15  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    27.38        1:00.08   
16  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.21        1:00.17   
                     
 
Gren 23, 100m Butterfly Men, Försök 
World Seniors: Michael Phelps (1985) 49.82 2009-08-01 
Europe Seniors: Milorad Cavic (1984) 49.95 2009-08-01 
Nation Seniors: Lars Frölander (1974) 52.00 2000-09-22 
Nation Juniors: Oscar Ekström (1994) 54.40 2014-07-05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Albin Lövgren  1999  Jönköpings Simsällskap    26.13        55.81   
Henry Kerman  1997  Södertälje Simsällskap    27.53        57.41  Deltar ej i final 
Anton Olsen  1998  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  26.67        57.43   
Samuel Törnqvist  1997  Täby Sim    27.47        57.51   
Jesper Björk  1993  Helsingborgs Simsällskap    26.70        57.59   
Ömer Faruk Benli  1993  Helsingør Svømmeklub  DEN  27.33        57.62   
Jonas Vibsig Berding  1996  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  27.29        57.85   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    27.33        58.09   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.99        58.24  Deltar ej i final 
10  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    27.68        58.34   
11  Kalle Svensson  1997  Uddevalla Sim    27.78        58.77   
12  Johan Rydahl  2001  Karlstads Simsällskap    27.44        59.03   
13  Richard Berg  1998  Simklubben Ran    27.04        59.44   
14  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.56        59.56   
15  Erik Brandt  1999  Södertälje Simsällskap    28.02        59.69  Deltar ej i final 
16  Jesper Olsson  1998  Simklubben Poseidon    28.16        59.89   
17  Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.40        59.95   
18  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.74        1:00.01   
19  Isak Larsson  2000  Sjöbo Simsällskap    27.20        1:00.27   
20  Marcus Kindberg  1993  Malmö Kappsimningsklubb    28.35        1:00.39   
21  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.12        1:00.42   
22  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    28.51        1:00.51   
23  Linus Kanth  1991  Västerås Simsällskap    28.24        1:00.52   
24  Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    27.72        1:00.57   
25  Anton Steindl  2000  Jönköpings Simsällskap    27.77        1:00.71   
26  Frederik Galving  1998  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  28.23        1:00.80   
26  Oliver Thor Sørensen  2000  Gladsaxe Svømmeklub  DEN  28.08        1:00.80   
28  Albin Larsson  1998  Varberg Sim    27.68        1:01.27   
29  Hugo Cedervall  1997  Simklubben Poseidon    28.40        1:01.40   
30  Linus Koefoed Weiss  1999  Hovedstadens Svømmeklub  DEN  28.54        1:01.62   
31  Marcus Rappenborg  1999  Hvidovre Svømme Klub  DEN  28.47        1:01.93   
32  Daniel Jonsson  1999  Södertörns Simsällskap    29.08        1:02.14   
33  Joakim Brønnum  1997  Holbæk Svømme Klub  DEN  28.33        1:03.26   
34  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.42        1:04.00   
Simon Sjödin  1986  Simklubben Neptun            DNS   
Vladimir Morozov  1999  Moscow  RUS          DNS   
                     
 
Gren 24, 100m Backstroke Women, Finaler 
World Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Europe Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 59.98 2015-04-04 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    30.26        1:02.99   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.34        1:05.02   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    31.91        1:05.36   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.11        1:06.02   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    32.57        1:06.92   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    31.71        1:07.32   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.55        1:07.77   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    32.55        1:07.79   
Hannah Nissen  1997  Svømmeklubben Kvik, Kastrup  DEN  33.35        1:07.47   
10  Filippa Sterling  2002  Västerås Simsällskap    33.27        1:08.72   
10  Rebecca Koens  1999  Leuven Aquatics  BEL  33.55        1:08.72   
12  Mia Wennecke  1999  Helsingør Svømmeklub  DEN  33.37        1:08.78   
13  Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    33.78        1:08.80   
14  Vilma Unnermark  1997  Södertörns Simsällskap    33.17        1:09.06   
15  Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.81        1:09.80   
16  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    33.87        1:10.93   
                     
 
Gren 24, 100m Backstroke Women, Försök 
World Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Europe Seniors: Gemma Spofforth (1987) 58.12 2009-07-28 
Nation Seniors: Sarah Sjöström (1993) 59.98 2015-04-04 
Nation Juniors: Sarah Sjöström (1993) 1:00.74 2009-08-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  NAT  50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.23        1:03.10   
Hanna Rosvall  2000  Ängelholms Simsällskap    31.21        1:04.89   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    32.67        1:06.72   
Victoria Åberg  2001  Västerås Simsällskap    32.70        1:07.01   
Anna Miram  1999  Väsby Simsällskap    33.05        1:07.20   
Josefin Ossmyr  1999  Tyresö Simsällskap    32.97        1:07.20   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    32.30        1:07.45   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    32.17        1:07.59