Resultat Totalt Senior - Officiell 
 
  Tävling  Östsvenska Mästerskapen/DM/JDM    Utskriftsdatum  26 oktober 2014   
  Tävlingsort  Linköping    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  LASS         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  25 oktober 2014         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.42.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.38.34 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            1:43.06   
  Pontus Palmqvist  1991      26.72        26.72   
  Oscar Ekström  1994      29.34        56.06   
  Lars Frölander  1974      24.24        1:20.30   
  Marcus Piehl  1985      22.76        1:43.06   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            1:46.31   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      27.06        27.06   
  Tom Andersson  1998      30.64        57.70   
  Anton Andersson  1993      25.56        1:23.26   
  Thomas Törnström  1992      23.05        1:46.31   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            1:46.67   
  Filip Grimberg  1998      28.44        28.44   
  Sebastian Dobrescu  1994      28.35        56.79   
  Markus Malm  1997      26.57        1:23.36   
  Daniel Forndal  1997      23.31        1:46.67   
                     
Nkk Herrar Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:47.30   
  Hampus Lovinge  1998      27.01        27.01   
  Hugo Rydberg  1998      30.62        57.63   
  Simon Skoglund  1991      25.18        1:22.81   
  Calle Lindroth  1998      24.49        1:47.30   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            1:50.65   
  David Larsson  1996      29.49        29.49   
  Henry Kerman  1997      30.61        1:00.10   
  Jakob Clemedtson  1996      26.35        1:26.45   
  Victor Johansson  1998      24.20        1:50.65   
                     
Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            1:53.33   
  Mattias Evaldsson  1997      27.65        27.65   
  Robin Fröstberg  1996      30.68        58.33   
  Alexander Lundgren  1997      29.26        1:27.59   
  Jacob Olsson  1998      25.74        1:53.33   
                     
Växjö SS Lag 1  Växjö Simsällskap            1:53.41   
  Oskar Davidsson  1993      27.70        27.70   
  Hugo Wiman  1997      32.64        1:00.34   
  Marcus Ottosson  1997      27.16        1:27.50   
  Daniel Jonsson  1999      25.91        1:53.41   
                     
Lass Herrar 3  Linköpings Allmänna SS            1:55.03   
  Daniel Olsson  1996      28.11        28.11   
  Gustav Henell  1999      33.25        1:01.36   
  Mattias Grynning  1999      28.51        1:29.87   
  Albert Askmalm  2000      25.16        1:55.03   
                     
Nässjö Herrar  Nässjö SLS            1:57.49   
  Jonathan Myrlander  2000      32.73        32.73   
  William Myrlander  1997      30.53        1:03.26   
  Alfred Roos  1996      27.18        1:30.44   
  Andreas Fransson  1998      27.05        1:57.49   
                     
10  Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            2:00.01   
  Jakob Henningsson  1999      31.20        31.20   
  Marcus Vilhelmsson  2000      35.61        1:06.81   
  Erik Nicklasson  1998      27.27        1:34.08   
  Ishak Sabic  1999      25.93        2:00.01   
                     
11  Växjö SS Lag 2  1994  Växjö Simsällskap            2:02.14   
  Johan Bergwall  1999      31.97        31.97   
  Oskar Löfsved  1999      33.94        1:05.91   
  Mirza Dzafic  2000      29.72        1:35.63   
  Gabriel Olastuen  1999      26.51        2:02.14   
                     
12  Ljungby SS  1994  Ljungby SS            2:02.26   
  Oscar Al-Sudany  1997      32.17        32.17   
  Benjamin Boros  2000      35.85        1:08.02   
  David Kurilenko  1999      26.78        1:34.80   
  Erik Salomonsson  1998      27.46        2:02.26   
                     
13  Lass Herrar 4  Linköpings Allmänna SS            2:05.90   
  Oliver Tykesson  2000      33.36        33.36   
  Carl Friberg  2000      36.75        1:10.11   
  Daniel Karlsson  2000      29.45        1:39.56   
  Toni Nikolic  1999      26.34        2:05.90   
                     
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Martina Granström Jönköpings SS 1.59.08 
Östergötlands Distriktsrekord 
Tina Gustafsson Norrköpings KK 2.01.03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.93  1:02.14  1:33.69    2:06.26   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.93  1:01.87  1:34.75    2:07.19   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    29.90  1:02.19  1:35.12    2:08.06   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    30.77  1:04.34  1:37.35    2:09.80   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    29.98  1:02.87  1:37.12    2:10.89   
Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    30.99  1:04.16  1:38.11    2:11.34   
Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    30.86  1:05.41  1:40.69    2:15.19   
Lova Andersson  2000  Ljungby SS    30.59  1:04.76  1:40.08    2:15.46   
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    31.41  1:05.58  1:40.69    2:15.73   
10  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    30.57  1:04.26  1:40.54    2:16.32   
11  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    32.17  1:07.36  1:43.66    2:18.65   
12  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.88  1:06.98  1:43.41    2:19.32   
13  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.36  1:06.81  1:43.70    2:19.88   
13  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    32.93  1:08.24  1:45.04    2:19.88   
15  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    33.02  1:08.66  1:45.31    2:20.34   
16  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    31.28  1:06.02  1:42.49    2:20.62   
17  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    31.79  1:06.89  1:43.77    2:21.35   
18  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    32.39  1:08.28  1:45.09    2:21.64   
19  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.31  1:08.23  1:45.54    2:22.02   
20  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    33.58  1:09.63  1:47.22    2:24.28   
21  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    33.21  1:09.40  1:47.06    2:25.16   
22  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    32.70  1:09.46  1:47.87    2:26.31   
23  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    33.01  1:10.51  1:48.38    2:27.12   
24  Erika Åkesson  2000  Ljungby SS    32.62  1:10.20  1:49.42    2:27.65   
25  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.51  1:09.63  1:48.79    2:27.72   
26  Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap    32.10  1:09.23  1:48.74    2:28.62   
27  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    35.43  1:13.92  1:56.11    2:37.64   
                     
 
Gren 3, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpings SS 4.21.65 
Östergötlands Distriktsrekord 
Henrik Cleverdahl Norrköpings KK 4.21.42 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:04.15  2:18.06  3:42.34    4:48.19   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    1:04.42  2:17.36  3:42.05    4:52.30   
Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    1:04.53  2:22.62  3:48.77    4:56.25   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:07.81  2:24.75  3:51.13    4:58.61   
Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    1:05.64  2:27.93  3:55.57    5:08.67   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    1:07.44  2:25.15  3:59.67    5:08.95   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    1:12.42  2:36.77  4:07.62    5:20.19   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    1:17.36  2:43.06  4:13.83    5:30.12   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    1:19.08  2:48.07  4:16.78    5:37.68   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Sara Thydén Kalmar SS 1.01.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jennie Carlsson Motala SS 1.03.59 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    29.44        1:03.85   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    29.62        1:04.15   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.40        1:04.57   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.49        1:05.78   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    31.92        1:07.29   
Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    33.09        1:09.87   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    32.29        1:10.14   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    31.59        1:10.36   
Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    33.15        1:10.92   
10  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    33.63        1:11.47   
11  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    34.70        1:12.79   
12  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.43        1:12.89   
12  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    33.37        1:12.89   
14  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    34.45        1:13.12   
15  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.78        1:13.69   
16  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    33.49        1:13.70   
17  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    33.21        1:14.24   
18  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    33.93        1:14.67   
19  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    33.29        1:14.87   
20  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    35.67        1:14.96   
21  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    33.10        1:15.17   
22  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    34.49        1:15.55   
23  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap    35.29        1:16.92   
24  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    35.87        1:17.85   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Holmqvist Jönköpings SS 48.50 
Östergötlands Distriktsrekord 
Lars Frölander Linköpings ASS 47.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    24.26        50.76   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    24.94        51.46   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    25.22        51.59   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    25.63        51.79   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    24.75        51.99   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    25.25        52.03   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    24.89        52.07   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    25.53        52.36   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    25.71        53.05   
10  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    26.31        53.91   
11  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    26.45        54.10   
12  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.21        54.23   
13  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    25.93        54.37   
14  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    25.97        54.72   
15  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    26.78        54.90   
16  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    26.58        55.20   
17  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    26.77        55.27   
18  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    26.06        55.33   
19  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.09        55.40   
20  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    26.94        55.65   
21  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    27.04        56.03   
22  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.39        56.25   
23  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    27.74        56.78   
24  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    27.39        57.46   
25  David Kurilenko  1999  Ljungby SS    27.47        57.63   
26  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    28.11        58.05   
27  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    27.62        58.24   
28  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    27.17        58.29   
29  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    27.68        58.32   
30  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.48        58.43   
31  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    27.86        58.99   
32  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    29.07        59.41   
33  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    29.26        59.76   
34  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    28.80        59.80   
35  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.83        1:00.02   
36  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.09        1:00.09   
37  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.72        1:00.20   
38  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    29.06        1:00.49   
38  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    29.48        1:00.49   
40  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    29.18        1:00.62   
41  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    28.57        1:00.84   
42  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    28.93        1:00.89   
43  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    29.67        1:01.37   
44  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.79        1:01.45   
45  William Fernholm  2000  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    29.14        1:01.55   
46  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    29.54        1:01.59   
47  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    30.27        1:02.29   
48  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    30.05        1:02.64   
49  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    29.41        1:03.19   
50  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    30.39        1:03.36   
51  Erik Salomonsson  1998  Ljungby SS    31.24        1:06.25   
Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby SS            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Carin Möller Kalmar SS 1.00.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Martina Svensson Linköpings ASS 1.01.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    30.13        1:02.14   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.34        1:03.80   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    31.31        1:04.56   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    32.08        1:05.36   
Lova Andersson  2000  Ljungby SS    31.53        1:06.28   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    32.42        1:07.05   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    33.91        1:08.18   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    34.19        1:09.21   
Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    34.39        1:09.59   
10  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    34.53        1:10.50   
11  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    34.53        1:10.80   
12  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    34.24        1:11.25   
13  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.79        1:11.35   
14  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.88        1:12.01   
15  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    35.06        1:12.53   
16  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    35.79        1:12.78   
17  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    35.70        1:13.52   
18  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    34.94        1:13.76   
19  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    35.91        1:14.08   
20  Erika Åkesson  2000  Ljungby SS    35.54        1:14.44   
21  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.42        1:14.56   
22  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.20        1:14.62   
23  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    36.14        1:14.77   
24  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap    36.73        1:15.19   
25  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    36.34        1:15.36   
26  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap    36.58        1:15.56   
27  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    37.31        1:16.61   
28  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    38.45        1:16.69   
29  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    37.48        1:16.92   
30  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    38.19        1:17.24   
31  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    37.51        1:17.43   
32  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    37.58        1:17.78   
33  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    37.92        1:18.49   
34  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    37.67        1:18.59   
35  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    38.16        1:18.72   
36  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    37.84        1:19.53   
37  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    37.93        1:20.68   
                     
 
Gren 7, 100m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Nielsen Anderstorps SS 1.01.06 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jakob Dorch Linköpings ASS 1.00.05 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    30.47        1:04.24   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    30.91        1:06.33   
Anton Andersson  1993  Linköpings Allmänna SS    31.24        1:06.40   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.81        1:06.44   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    31.26        1:06.95   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    31.73        1:08.00   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.24        1:11.09   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap    33.26        1:11.09   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    33.43        1:11.85   
10  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    33.33        1:12.52   
11  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap    33.37        1:12.59   
12  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    35.19        1:13.51   
13  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    34.27        1:14.11   
14  Oskar Löfsved  1999  Växjö Simsällskap    35.54        1:14.54   
15  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    36.01        1:15.66   
16  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    36.75        1:17.17   
17  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    35.66        1:17.31   
18  Marcus Vilhelmsson  2000  Jönköpings Simsällskap    37.08        1:17.59   
19  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    38.11        1:21.48   
20  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.26        1:21.93   
21  William Fernholm  2000  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    38.26        1:22.78   
22  Benjamin Boros  2000  Ljungby SS    39.30        1:24.54   
                     
 
Gren 8, 50m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Hanna Jaltner Växjö SS 32.04 
Östergötlands Distriktsrekord 
Caroline Drab Linköpings ASS 31.83 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            32.64   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            32.96   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS            33.13   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            33.21   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            34.54   
Edith Thormalm  1990  Hvetlanda Simsällskap            34.87   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.91   
Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            35.12   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            35.17   
10  Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap            35.98   
11  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            35.99   
12  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            36.17   
13  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby SS            36.54   
14  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            36.60   
15  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.74   
16  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.04   
17  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            37.05   
18  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap            37.67   
19  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.75   
20  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            37.98   
20  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap            37.98   
22  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap            38.20   
23  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            38.34   
24  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS            38.44   
25  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.79   
26  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap            39.11   
27  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap            39.48   
28  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap            39.62   
29  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS            39.94   
30  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS            40.51   
                     
 
Gren 9, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Daniel Lönnberg Växjö SS 25.33 
Östergötlands Distriktsrekord 
Per Nylin Norrköpings SS 25.18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            26.95   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.62   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            27.80   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            27.84   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            28.31   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            28.40   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            29.27   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            29.52   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap            29.76   
10  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            29.87   
11  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.10   
12  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.12   
13  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            31.15   
14  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            31.22   
15  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.23   
16  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.65   
17  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            32.02   
18  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap            32.18   
19  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS            32.37   
20  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            32.52   
21  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap            32.58   
22  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            32.81   
23  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS            32.90   
24  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            33.06   
25  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap            33.18   
26  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap            34.58   
Albert Oscarsson  2001  Linköpings Allmänna SS            DNS   
                     
 
Gren 10, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Martina Granström Jönköpings SS 2.08.70 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linda Knutsson Linköpings ASS 2.12.15 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    32.41  1:09.48  1:47.33    2:26.07   
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    34.31  1:12.36  1:51.79    2:30.97   
Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    33.15  1:12.86  1:55.84    2:41.11   
Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.23  1:12.08  1:56.13    2:42.17   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    35.83  1:16.69  1:59.42    2:44.14   
Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    36.46  1:19.24  2:02.04    2:45.39   
Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap    36.93  1:19.61  2:08.14    2:55.06   
Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 4X50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.31.07 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.28.08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            1:32.23   
  Oscar Ekström  1994      23.90        23.90   
  Lars Frölander  1974      22.64        46.54   
  Marcus Piehl  1985      22.50        1:09.04   
  Pontus Palmqvist  1991      23.19        1:32.23   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            1:35.97   
  Filip Grimberg  1998      24.37        24.37   
  Daniel Forndal  1997      23.15        47.52   
  Markus Malm  1997      24.34        1:11.86   
  Erik Nicklasson  1998      24.11        1:35.97   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            1:35.97   
  Thomas Törnström  1992      23.76        23.76   
  Anton Andersson  1993      23.76        47.52   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      24.11        1:11.63   
  Daniel Olsson  1996      24.34        1:35.97   
                     
Nkk Herrar Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:36.58   
  Hugo Rydberg  1998      24.76        24.76   
  Hampus Lovinge  1998      24.70        49.46   
  Simon Skoglund  1991      23.12        1:12.58   
  Calle Lindroth  1998      24.00        1:36.58   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            1:40.07   
  Jakob Clemedtson  1996      25.64        25.64   
  Henry Kerman  1997      24.97        50.61   
  Sebastian Dobrescu  1994      25.12        1:15.73   
  Victor Johansson  1998      24.34        1:40.07   
                     
Växjö SS Lag 1  Växjö Simsällskap            1:43.19   
  Oskar Davidsson  1993      24.99        24.99   
  Daniel Jonsson  1999      26.20        51.19   
  Hugo Wiman  1997      25.92        1:17.11   
  Marcus Ottosson  1997      26.08        1:43.19   
                     
Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            1:43.85   
  Mattias Evaldsson  1997      25.79        25.79   
  Jacob Olsson  1998      25.73        51.52   
  Robin Fröstberg  1996      25.68        1:17.20   
  Alexander Lundgren  1997      26.65        1:43.85   
                     
Nässjö Herrar  Nässjö SLS            1:44.13   
  Alfred Roos  1996      25.78        25.78   
  William Myrlander  1997      24.40        50.18   
  Andreas Fransson  1998      26.99        1:17.17   
  Jonathan Myrlander  2000      26.96        1:44.13   
                     
Lass Herrar 3  Linköpings Allmänna SS            1:44.79   
  Gustav Henell  1999      27.04        27.04   
  Daniel Karlsson  2000      27.03        54.07   
  Albert Askmalm  2000      25.15        1:19.22   
  Tom Andersson  1998      25.57        1:44.79   
                     
10  Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            1:46.10   
  Ishak Sabic  1999      26.35        26.35   
  Tim Lärkfeldt  2000      26.61        52.96   
  Marcus Holmquist  2000      27.34        1:20.30   
  David Larsson  1996      25.80        1:46.10   
                     
11  Ljungby SS  1994  Ljungby SS            1:47.68   
  Oscar Al-Sudany  1997      26.43        26.43   
  David Kurilenko  1999      24.96        51.39   
  Erik Salomonsson  1998      27.38        1:18.77   
  Benjamin Boros  2000      28.91        1:47.68   
                     
12  Lass Herrar 4  Linköpings Allmänna SS            1:52.16   
  Toni Nikolic  1999      27.41        27.41   
  Oliver Tykesson  2000      27.51        54.92   
  Naevid Kiasat  2001      28.53        1:23.45   
  Carl Friberg  2000      28.71        1:52.16   
                     
Växjö SS Lag 2  1994  Växjö Simsällskap            DSQ   
                     
                     
 
Gren 12, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.44.56 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 3.46.64 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            8:33.88   
  Hanna Eriksson  1999      1:02.26  2:09.45      2:09.45   
  Klara Thormalm  1998      1:01.81  2:10.21      4:19.66   
  Alma Thormalm  1996      1:02.47  2:08.43      6:28.09   
  Johanna Pettersson  1996      1:00.21  2:05.79      8:33.88   
                     
Kalmar SS Damer  Kalmar Simsällskap            8:45.95   
  Josefin Lewton  1997      1:02.09  2:08.43      2:08.43   
  Linnea Wranå  1998      1:03.38  2:11.96      4:20.39   
  Miranda Arvidsson  1998      1:01.78  2:05.62      6:26.01   
  Ellen Lindeby  1999      1:06.69  2:19.94      8:45.95   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            8:55.84   
  Antonia Prior  1999      1:05.28  2:14.94      2:14.94   
  Alice Müllern  1998      1:01.99  2:09.63      4:24.57   
  Elin Ristl  1999      1:06.21  2:17.34      6:41.91   
  Ebba Stillman  1996      1:04.44  2:13.93      8:55.84   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            9:09.75   
  Sofia Henell  1997      1:00.55  2:06.18      2:06.18   
  Emelie Gidlöf  1997      1:08.61  2:21.02      4:27.20   
  Andrea Palm  2000      1:06.83  2:19.88      6:47.08   
  Erika Rönnbäck  1998      1:07.02  2:22.67      9:09.75   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            9:11.36   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      1:05.00  2:13.40      2:13.40   
  Angelica Stark  1999      1:05.87  2:19.38      4:32.78   
  Wilma Johansson  2001      1:08.66  2:19.55      6:52.33   
  Emma Roos  1999      1:06.47  2:19.03      9:11.36   
                     
Växjö SS Lag 1  1994  Växjö Simsällskap            9:19.42   
  Johanna Johnsson  1997      1:04.46  2:12.53      2:12.53   
  Malin Homman  1999      1:06.58  2:18.27      4:30.80   
  Natalie Noreblad  2002      1:11.67  2:27.42      6:58.22   
  Fanny Elingfors  1998      1:08.17  2:21.20      9:19.42   
                     
Växjö SS Lag 2  Växjö Simsällskap            9:36.72   
  Julia Landberg  1999      1:10.39  2:25.57      2:25.57   
  Madelene Andersson  1991      1:04.68  2:15.27      4:40.84   
  Saga Bodsjö  2002      1:10.08  2:24.42      7:05.26   
  Ebba Petersson  1998      1:10.20  2:31.46      9:36.72   
                     
Jönköping Damer 4  Jönköpings Simsällskap            9:45.46   
  Adina Eriksson  1999      1:11.78  2:26.89      2:26.89   
  Malin Jonsson  1998      1:09.94  2:23.23      4:50.12   
  Agnes Arberg  2001      1:12.11  2:29.97      7:20.09   
  Emma Johansson  1997      1:08.61  2:25.37      9:45.46   
                     
Alvesta SS Damer [1994]  1994  Alvesta Simsällskap            9:50.55   
  Sandra Lange  1999      1:12.66  2:27.55      2:27.55   
  Klara Leijon  1999      1:10.41  2:26.51      4:54.06   
  Stina Bengtsson  1998      1:11.36  2:32.13      7:26.19   
  Julia Åstrand  1999      1:10.28  2:24.36      9:50.55   
                     
10  Kalmar SS Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            10:01.88   
  Sofie Jaensson  1997      1:10.16  2:24.97      2:24.97   
  Sara Rasmussen  1997      1:08.32  2:22.51      4:47.48   
  Anna Sjölund  2000      1:16.07  2:36.91      7:24.39   
  Frida Ljungberg  2000      1:16.40  2:37.49      10:01.88   
                     
11  Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            10:02.98   
  Elise Gidlöf  1999      1:10.42  2:28.20      2:28.20   
  Johanna Gunnarsson  1999      1:11.05  2:32.22      5:00.42   
  Alice Thörnros  2001      1:12.70  2:31.12      7:31.54   
  Wilma Holmertz  2003      1:13.23  2:31.44      10:02.98   
                     
12  Hvetlanda Damer  Hvetlanda Simsällskap            10:16.79   
  Annie Johansson  1998      1:11.89  2:30.03      2:30.03   
  Ebba Melin  1998      1:13.73  2:36.11      5:06.14   
  Elsa Sellmo  2000      1:13.41  2:33.14      7:39.28   
  Agnes Ljunggren  1999      1:16.06  2:37.51      10:16.79   
                     
                     
 
Gren 13, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Johan Claar Jönköpings SS 15.20.22 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 15.06.96 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:00.43  2:05.95  3:11.91  4:18.48  16:31.08   
          5:25.18  6:32.03  7:38.67  8:45.71     
          9:52.75  11:00.03  12:06.51  13:13.96     
          14:21.18  15:28.70         
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:02.64  2:08.63  3:15.43  4:23.56  17:08.60   
          5:32.03  6:40.71  7:49.75  8:59.91     
          10:09.81  11:20.30  12:29.79  13:39.41     
          14:50.53  16:00.45         
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    1:02.20  2:08.98  3:18.02  4:28.80  17:22.01   
          5:39.88  6:50.33  8:00.72  9:11.89     
          10:22.73  11:34.88  12:44.60  13:53.91     
          15:04.48  16:15.12         
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:04.03  2:12.84  3:22.19  4:32.40  17:32.28   
          5:43.05  6:52.65  8:03.56  9:14.95     
          10:24.75  11:36.52  12:46.87  13:58.48     
          15:09.39  16:21.73         
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:06.58  2:18.08  3:29.42  4:41.43  17:32.92   
          5:53.30  7:05.03  8:16.12  9:27.08     
          10:37.51  11:48.08  12:57.38  14:07.13     
          15:16.23  16:25.66         
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:06.66  2:17.67  3:29.15  4:41.09  17:33.98   
          5:52.67  7:04.52  8:15.96  9:27.31     
          10:37.48  11:47.77  12:57.57  14:07.68     
          15:17.14  16:26.45         
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:08.56  2:20.82  3:33.30  4:46.08  17:53.04   
          5:58.13  7:10.25  8:21.98  9:33.36     
          10:46.02  11:58.74  13:11.32  14:23.87     
          15:36.58  16:46.31         
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:06.91  2:18.49  3:30.59  4:42.71  17:53.17   
          5:55.14  7:07.20  8:19.61  9:31.65     
          10:43.32  11:55.25  13:07.77  14:20.82     
          15:33.65  16:44.95         
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:06.45  2:18.09  3:29.17  4:41.14  17:54.32   
          5:53.13  7:04.52  8:16.69  9:28.78     
          10:40.83  11:53.96  13:06.47  14:19.28     
          15:31.86  16:44.55         
10  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:07.66  2:20.74  3:33.58  4:46.32  18:14.94   
          5:59.04  7:12.47  8:25.93  9:39.44     
          10:52.72  12:05.85  13:19.42  14:33.92     
          15:48.46  17:03.04         
11  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:10.17  2:23.64  3:37.53  4:52.08  18:43.42   
          6:06.76  7:22.33  8:37.78  9:53.30     
          11:09.21  12:24.90  13:41.00  14:57.33     
          16:13.63  17:29.41         
12  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:08.34  2:24.33  3:42.56  5:00.17  19:06.60   
          6:18.27  7:35.22  8:53.19  10:07.35     
          11:26.19  12:43.51  13:58.59  15:16.38     
          16:35.22  17:51.91         
                     
 
Gren 14, 4X50m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Kalmar SS 1.55.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.53.34 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            1:57.38   
  Johanna Pettersson  1996      30.36        30.36   
  Klara Thormalm  1998      32.25        1:02.61   
  Alma Thormalm  1996      27.80        1:30.41   
  Hanna Eriksson  1999      26.97        1:57.38   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            1:59.15   
  Erika Carlén  1994      31.12        31.12   
  Therése Bergström  1987      32.76        1:03.88   
  Vilma Ekström  1994      28.84        1:32.72   
  Sofia Henell  1997      26.43        1:59.15   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            2:02.24   
  Ebba Stillman  1996      31.27        31.27   
  Emma Hansson  1998      34.27        1:05.54   
  Emma Johansson  1997      29.68        1:35.22   
  Alice Müllern  1998      27.02        2:02.24   
                     
Kalmar SS Damer  Kalmar Simsällskap            2:03.70   
  Josefin Lewton  1997      30.57        30.57   
  Sara Rasmussen  1997      37.14        1:07.71   
  Miranda Arvidsson  1998      29.01        1:36.72   
  Linnea Wranå  1998      26.98        2:03.70   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            2:07.07   
  Elin Ristl  1999      32.92        32.92   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      35.58        1:08.50   
  Emma Roos  1999      30.54        1:39.04   
  Antonia Prior  1999      28.03        2:07.07   
                     
Växjö SS Lag 1  1994  Växjö Simsällskap            2:09.76   
  Fanny Elingfors  1998      34.03        34.03   
  Ebba Petersson  1998      37.01        1:11.04   
  Malin Homman  1999      30.95        1:41.99   
  Johanna Johnsson  1997      27.77        2:09.76   
                     
Nkk Damer Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            2:10.45   
  Sara Thunholm  1999      33.60        33.60   
  Ella Lindroth  2001      36.72        1:10.32   
  Ebba Nyman  1998      31.54        1:41.86   
  Anna Grundmark  1997      28.59        2:10.45   
                     
Jönköping Damer 4  Jönköpings Simsällskap            2:11.35   
  Agnes Arberg  2001      35.78        35.78   
  Adina Eriksson  1999      35.98        1:11.76   
  Angelica Stark  1999      31.33        1:43.09   
  Wilma Johansson  2001      28.26        2:11.35   
                     
Hvetlanda Damer [1998]  1998  Hvetlanda Simsällskap            2:11.67   
  Wilma Danlid  2000      33.51        33.51   
  Elin Steindl  1998      37.32        1:10.83   
  Elin Ljunggren  2000      31.32        1:42.15   
  Ebba Melin  1998      29.52        2:11.67   
                     
10  Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            2:12.06   
  Lovisa Lampi  1999      34.03        34.03   
  Emelie Gidlöf  1997      34.80        1:08.83   
  Elise Gidlöf  1999      33.63        1:42.46   
  Johanna Gunnarsson  1999      29.60        2:12.06   
                     
11  Växjö SS Lag 2  Växjö Simsällskap            2:14.03   
  Julia Landberg  1999      34.32        34.32   
  Madelene Andersson  1991      34.30        1:08.62   
  Natalie Noreblad  2002      34.72        1:43.34   
  Saga Bodsjö  2002      30.69        2:14.03   
                     
12  Lass Damer 4  Linköpings Allmänna SS            2:14.86   
  Hilda Linné  2000      34.07        34.07   
  Lena Årebo  2002      38.41        1:12.48   
  Beatrice Andersson  1998      32.74        1:45.22   
  Matilda Savén  2000      29.64        2:14.86   
                     
13  Kalmar SS Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            2:14.89   
  Sofie Jaensson  1997      35.52        35.52   
  Anna Sjölund  2000      39.36        1:14.88   
  Ellen Lindeby  1999      31.57        1:46.45   
  Klara Ohlson  1997      28.44        2:14.89   
                     
14  Alvesta SS Damer [1994]  1994  Alvesta Simsällskap            2:16.57   
  Julia Åstrand  1999      36.45        36.45   
  Klara Leijon  1999      38.43        1:14.88   
  Sandra Lange  1999      31.13        1:46.01   
  Stina Bengtsson  1998      30.56        2:16.57   
                     
15  Lass Damer 3  Linköpings Allmänna SS            2:18.55   
  Alice Thörnros  2001      36.92        36.92   
  Alma Fransson  1999      37.10        1:14.02   
  Felicia Smedbäck  2000      34.03        1:48.05   
  Andrea Palm  2000      30.50        2:18.55   
                     
                     
 
Gren 15, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Holmqvist Jönköpings SS 1.48.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 1.44.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    26.79  55.14  1:23.61    1:51.93   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    27.11  56.34  1:25.48    1:54.00   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.99  57.06  1:25.99    1:54.37   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.13  57.46  1:26.41    1:54.99   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    26.20  55.89  1:26.71    1:57.90   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    26.72  56.34  1:27.74    1:59.30   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.69  58.63  1:29.62    2:00.86   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    28.54  59.34  1:30.94    2:01.94   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.51  1:00.31  1:32.30    2:03.01   
10  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    28.13  59.14  1:31.07    2:03.32   
11  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    28.63  1:00.44  1:32.44    2:03.59   
12  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    28.24  59.34  1:31.63    2:03.65   
13  Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    27.93  59.26  1:31.54    2:04.04   
14  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    29.02  1:00.91  1:33.19    2:04.27   
15  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    28.52  1:00.98  1:32.88    2:05.80   
16  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    28.72  1:01.07  1:33.88    2:06.65   
17  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    28.30  1:00.15  1:34.11    2:08.46   
18  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    29.53  1:02.34  1:36.31    2:08.91   
19  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap    29.28  1:02.16  1:36.16    2:09.07   
20  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    29.56  1:02.37  1:35.81    2:09.19   
21  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    30.52  1:03.05  1:37.05    2:09.40   
22  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    28.95  1:02.17  1:36.66    2:10.26   
23  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    30.26  1:02.98  1:37.14    2:10.55   
24  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    30.21  1:03.82  1:38.39    2:11.70   
25  David Kurilenko  1999  Ljungby SS    29.34  1:03.33  1:38.80    2:12.51   
26  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    31.14  1:04.69  1:39.45    2:13.48   
27  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    30.80  1:04.86  1:39.80    2:13.94   
28  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    29.57  1:03.52  1:39.13    2:14.42   
29  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    30.47  1:04.25  1:39.86    2:14.63   
30  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.01  1:06.31  1:41.93    2:15.26   
31  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    30.28  1:04.76  1:40.20    2:15.30   
32  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    29.95  1:04.87  1:40.87    2:16.43   
33  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    30.83  1:06.14  1:41.68    2:17.18   
34  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    31.21  1:06.71  1:42.65    2:17.79   
35  Naevid Kiasat  2001  Linköpings Allmänna SS    31.48  1:05.93  1:42.10    2:17.94   
36  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    32.47  1:08.63  1:45.71    2:21.85   
                     
 
Gren 16, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Sara Thydén Kalmar SS 4.38.36 
Östergötlands Distriktsrekord 
Astrid Armgarth Linköpings ASS 4.44.06 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:10.45  2:31.31  4:02.49    5:13.95   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    1:10.80  2:31.68  4:05.84    5:18.14   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    1:17.28  2:40.47  4:07.54    5:19.34   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    1:14.91  2:38.50  4:18.40    5:34.35   
Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:17.57  2:43.75  4:25.22    5:41.96   
Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    1:14.76  2:45.53  4:24.39    5:44.48   
Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    1:16.03  2:46.17  4:21.28    5:45.91   
                     
 
Gren 17, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Filip Lundeholm Jönköpings SS 55.99 
Östergötlands Distriktsrekord 
Per Nylin Norrköpings KK 54.51 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.91        57.58   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.85        57.63   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.75        59.00   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    28.62        1:01.68   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.78        1:02.44   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    30.27        1:03.29   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    29.38        1:03.30   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    29.25        1:03.64   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    29.44        1:04.51   
10  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    29.93        1:04.79   
11  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    29.92        1:04.89   
12  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.24        1:05.44   
13  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.66        1:05.72   
14  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    30.91        1:06.45   
15  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    30.96        1:07.29   
16  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS    31.43        1:07.93   
17  Oskar Löfsved  1999  Växjö Simsällskap    32.05        1:08.56   
18  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.63        1:08.74   
19  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.47        1:08.91   
20  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.19        1:09.52   
21  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    32.21        1:09.91   
22  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    32.50        1:10.16   
23  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    34.09        1:10.36   
24  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.79        1:11.29   
25  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    33.89        1:15.22   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Lina Edlund Jönköpings SS 54.62 
Östergötlands Distriktsrekord 
Ellenor Svensson Norrköpings KK 55.20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap    28.00        57.41   
Erika Carlén  1994  Linköpings Allmänna SS    28.09        57.96   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    27.89        58.02   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    28.15        58.46   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    28.80        59.61   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    28.92        59.62   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    29.09        1:00.00   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    29.28        1:00.45   
Lova Andersson  2000  Ljungby SS    28.95        1:00.56   
10  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    29.33        1:01.16   
11  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    28.95        1:01.64   
12  Ellen Thor  1997  Motala Simsällskap    29.66        1:01.92   
13  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    29.97        1:02.42   
14  Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    30.09        1:02.53   
15  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    30.47        1:02.83   
16  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap    30.03        1:02.88   
17  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    29.92        1:02.97   
18  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap    30.15        1:03.41   
19  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    31.24        1:03.55   
20  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:03.68   
21  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    31.61        1:04.16   
22  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    30.94        1:04.30   
23  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.75        1:04.51   
24  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS    30.89        1:05.27   
25  Märta Westberg  1996  Västerviks Simsällskap    31.81        1:05.53   
26  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS    31.69        1:05.64   
27  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.12        1:05.71   
28  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.03        1:06.00   
29  Erika Åkesson  2000  Ljungby SS    31.45        1:06.11   
30  Matilda Savén  2000  Linköpings Allmänna SS    32.41        1:06.13   
31  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    31.87        1:06.20   
32  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    31.39        1:06.62   
33  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.29        1:07.38   
34  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS    31.46        1:07.52   
35  Beatrice Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.83        1:07.53   
36  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    32.95        1:07.97   
37  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    32.97        1:08.03   
38  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap    32.69        1:08.50   
39  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS    32.63        1:08.96   
40  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    33.08        1:09.37   
41  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    32.68        1:09.74   
                     
 
Gren 19, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Daniel Lönnberg Växjö SS 54.64 
Östergötlands Distriktsrekord 
Bengt Baron SK Korrugal 54.50 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    27.60        56.93   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.70        58.77   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.40        59.53   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.36        1:00.82   
Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap    29.43        1:01.40   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    29.73        1:02.66   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.46        1:02.69   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    31.14        1:03.43   
Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.46        1:03.76   
10  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    31.45        1:04.97   
11  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    31.35        1:05.47   
12  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    31.65        1:06.28   
13  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    33.36        1:07.92   
14  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.47        1:08.40   
15  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    33.65        1:09.30   
16  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    34.21        1:10.90   
17  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    34.37        1:10.96   
18  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    34.76        1:11.24   
19  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    34.73        1:12.59   
20  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    36.69        1:13.68   
21  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    37.61        1:19.06   
Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Hanna Jaltner Växjö SS 1.08.78 
Östergötlands Distriktsrekord 
Therese Bergström Linköpings ASS 1.09.90 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.72        1:11.10   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    34.54        1:12.67   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    34.65        1:12.80   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    35.75        1:15.51   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    36.31        1:16.33   
Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    36.31        1:16.83   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    37.71        1:17.50   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    36.01        1:18.09   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.58        1:19.07   
10  Ella Lindroth  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.68        1:19.13   
11  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    38.77        1:21.63   
11  Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    38.67        1:21.63   
13  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    38.76        1:21.71   
14  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    38.96        1:21.89   
15  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.02        1:22.66   
16  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby SS    39.83        1:22.80   
17  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    39.66        1:22.98   
18  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap    39.52        1:23.46   
19  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    40.59        1:24.54   
20  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    40.13        1:24.89   
21  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    39.22        1:25.07   
22  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    40.67        1:25.16   
23  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap    39.21        1:25.22   
24  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.69        1:25.46   
25  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.66        1:26.23   
26  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap    39.61        1:26.29   
27  Malin Jonsson  1998  Jönköpings Simsällskap    41.20        1:26.57   
                     
 
Gren 21, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Nielsen Anderstorps SS 27.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Per Nylin Norrköpings KK 27.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            29.38   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.63   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap            30.82   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS            31.25   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            31.28   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.51   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.99   
Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            32.17   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.73   
Simon Linnér  1999  Motala Simsällskap            32.73   
11  Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap            32.78   
12  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap            33.07   
13  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            33.25   
14  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap            33.37   
15  David Kurilenko  1999  Ljungby SS            33.67   
16  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            34.03   
17  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            34.17   
18  Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap            34.22   
19  Calle Lindroth  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.29   
20  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            34.36   
21  Oskar Löfsved  1999  Växjö Simsällskap            34.40   
22  Marcus Vilhelmsson  2000  Jönköpings Simsällskap            35.11   
23  Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap            35.94   
24  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.21   
25  William Fernholm  2000  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            36.85   
26  Alexander Granberg  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.89   
27  Benjamin Boros  2000  Ljungby SS            37.26   
28  Erik Salomonsson  1998  Ljungby SS            37.54   
29  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS            37.60   
30  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            38.37   
                     
 
Gren 22, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jennie Lindh Kalmar SS 28.87 
Östergötlands Distriktsrekord 
Martina Svensson Linköpings ASS 29.19 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            29.24   
Lova Andersson  2000  Ljungby SS            29.61   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap            30.36   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            30.40   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap            30.69   
Erika Carlén  1994  Linköpings Allmänna SS            31.07   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            31.31   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap            31.53   
Edith Thormalm  1990  Hvetlanda Simsällskap            31.53   
10  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            31.67   
11  Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap            32.25   
12  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            33.04   
13  Erika Åkesson  2000  Ljungby SS            33.32   
14  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap            33.61   
15  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS            33.72   
16  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            33.84   
16  Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap            33.84   
18  Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap            33.85   
19  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap            33.95   
20  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            33.98   
21  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap            34.40   
22  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            34.42   
23  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap            34.43   
24  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap            34.60   
25  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.95   
26  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap            35.23   
27  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS            35.25   
28  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            35.32   
29  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            35.34   
30  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap            35.53   
31  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap            35.60   
32  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap            35.68   
33  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap            35.80   
34  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            35.85   
35  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap            36.17   
36  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS            36.58   
37  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS            37.07   
38  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            37.60   
39  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS            39.05   
                     
 
Gren 23, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpings SS 1.57.88 
Östergötlands Distriktsrekord 
Pär Arvidsson Finspångs SS 1.56.93 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    29.21  1:01.25  1:33.47    2:06.81   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    29.20  1:02.24  1:35.95    2:10.07   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.07  1:03.78  1:38.93    2:14.38   
Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    29.76  1:03.99  1:39.59    2:15.57   
Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.12  1:04.74  1:41.12    2:18.60   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    30.65  1:06.55  1:43.32    2:20.95   
Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    32.23  1:08.11  1:45.09    2:23.73   
Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    32.64  1:10.43  1:49.84    2:30.19   
William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    32.99  1:12.06  1:53.11    2:32.21   
10  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    33.78  1:14.75  1:57.14    2:41.00   
11  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    34.08  1:15.01  1:58.69    2:42.08   
12  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    34.48  1:16.39  2:01.73    2:45.08   
13  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS    35.96  1:19.21  2:05.06    2:50.96   
14  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap    31.99  1:13.69  2:03.42    2:57.73   
Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS            DNS   
Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 24, 4X100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 8.09.37 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 8.15.84 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            3:52.25   
  Johanna Pettersson  1996      28.79  58.94      58.94   
  Klara Thormalm  1998      27.00  56.73      1:55.67   
  Hanna Eriksson  1999      28.50  59.60      2:55.27   
  Alma Thormalm  1996      27.90  56.98      3:52.25   
                     
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            3:55.61   
  Sofia Henell  1997      28.58  59.24      59.24   
  Erika Carlén  1994      27.45  56.92      1:56.16   
  Therése Bergström  1987      28.92  1:01.33      2:57.49   
  Vilma Ekström  1994      27.52  58.12      3:55.61   
                     
Kalmar SS Damer  Kalmar Simsällskap            3:57.91   
  Miranda Arvidsson  1998      27.68  57.10      57.10   
  Linnea Wranå  1998      28.45  59.85      1:56.95   
  Josefin Lewton  1997      28.08  58.53      2:55.48   
  Klara Ohlson  1997      29.65  1:02.43      3:57.91   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            4:08.35   
  Antonia Prior  1999      30.46  1:03.25      1:03.25   
  Alice Müllern  1998      28.56  1:00.79      2:04.04   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      29.55  1:02.02      3:06.06   
  Ebba Stillman  1996      29.44  1:02.29      4:08.35   
                     
Växjö SS Lag 1  1994  Växjö Simsällskap            4:17.09   
  Johanna Johnsson  1997      29.57  1:01.49      1:01.49   
  Malin Homman  1999      31.02  1:03.96      2:05.45   
  Fanny Elingfors  1998      31.90  1:05.54      3:10.99   
  Saga Bodsjö  2002      31.48  1:06.10      4:17.09   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            4:19.72   
  Elin Ristl  1999      31.08  1:05.06      1:05.06   
  Wilma Johansson  2001      30.88  1:05.06      2:10.12   
  Angelica Stark  1999      30.38  1:04.04      3:14.16   
  Emma Johansson  1997      29.96  1:05.56      4:19.72   
                     
Kalmar SS Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            4:23.50   
  Sofie Jaensson  1997      31.75  1:05.93      1:05.93   
  Ellen Lindeby  1999      30.13  1:03.15      2:09.08   
  Frida Ljungberg  2000      33.40  1:10.57      3:19.65   
  Sara Rasmussen  1997      30.97  1:03.85      4:23.50   
                     
Växjö SS Lag 2  Växjö Simsällskap            4:24.71   
  Julia Landberg  1999      31.97  1:06.72      1:06.72   
  Madelene Andersson  1991      28.85  1:00.98      2:07.70   
  Ebba Petersson  1998      32.33  1:09.15      3:16.85   
  Natalie Noreblad  2002      32.51  1:07.86      4:24.71   
                     
Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            4:24.75   
  Emelie Gidlöf  1997      31.38  1:05.40      1:05.40   
  Erika Rönnbäck  1998      31.56  1:07.09      2:12.49   
  Felicia Smedbäck  2000      31.33  1:06.45      3:18.94   
  Lovisa Lampi  1999      30.62  1:05.81      4:24.75   
                     
10  Jönköping Damer 4  Jönköpings Simsällskap            4:25.20   
  Emma Hansson  1998      31.73  1:07.38      1:07.38   
  Adina Eriksson  1999      32.08  1:06.49      2:13.87   
  Malin Jonsson  1998      32.84  1:09.33      3:23.20   
  Emma Roos  1999      29.52  1:02.00      4:25.20   
                     
11  Alvesta SS Damer [1994]  1994  Alvesta Simsällskap            4:28.20   
  Klara Leijon  1999      32.06  1:06.45      1:06.45   
  Stina Bengtsson  1998      32.93  1:08.81      2:15.26   
  Sandra Lange  1999      31.59  1:05.90      3:21.16   
  Julia Åstrand  1999      32.29  1:07.04      4:28.20   
                     
12  Lass Damer 4  Linköpings Allmänna SS            4:30.21   
  Alice Thörnros  2001      32.48  1:07.25      1:07.25   
  Matilda Savén  2000      32.26  1:06.47      2:13.72   
  Hilda Linné  2000      32.88  1:07.77      3:21.49   
  Wilma Holmertz  2003      32.77  1:08.72      4:30.21   
                     
13  Lass Damer 3  Linköpings Allmänna SS            4:32.13   
  Elise Gidlöf  1999      32.45  1:08.26      1:08.26   
  Alma Fransson  1999      30.84  1:05.85      2:14.11   
  Johanna Gunnarsson  1999      31.89  1:09.44      3:23.55   
  Andrea Palm  2000      32.17  1:08.58      4:32.13   
                     
14  Hvetlanda Damer  Hvetlanda Simsällskap            4:37.79   
  Annie Johansson  1998      32.14  1:07.60      1:07.60   
  Agnes Ljunggren  1999      33.80  1:11.51      2:19.11   
  Elsa Sellmo  2000      32.57  1:08.22      3:27.33   
  Ebba Melin  1998      32.86  1:10.46      4:37.79   
                     
                     
 
Gren 25, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 3.20.40 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 3.13.67 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            3:22.73   
  Pontus Palmqvist  1991      25.14  51.21      51.21   
  Thomas Törnström  1992      24.02  51.11      1:42.32   
  Lars Frölander  1974      23.79  50.15      2:32.47   
  Oscar Ekström  1994      24.07  50.26      3:22.73   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            3:28.91   
  Anton Andersson  1993      25.46  52.12      52.12   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      24.83  53.02      1:45.14   
  Marcus Piehl  1985      23.73  50.84      2:35.98   
  Daniel Olsson  1996      24.69  52.93      3:28.91   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            3:29.44   
  Filip Grimberg  1998      25.51  52.48      52.48   
  Markus Malm  1997      25.83  53.44      1:45.92   
  Daniel Forndal  1997      24.02  50.29      2:36.21   
  Victor Johansson  1998      25.39  53.23      3:29.44   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            3:42.40   
  Jakob Clemedtson  1996      26.82  56.44      56.44   
  Henry Kerman  1997      25.88  55.24      1:51.68   
  David Larsson  1996      26.87  56.60      2:48.28   
  Erik Nicklasson  1998      25.32  54.12      3:42.40   
                     
Lass Herrar 3  Linköpings Allmänna SS            3:46.15   
  Kalle Lindborg  1994      26.49  55.15      55.15   
  Tom Andersson  1998      26.90  57.61      1:52.76   
  Albert Askmalm  2000      26.60  55.41      2:48.17   
  Gustav Henell  1999      26.91  57.98      3:46.15   
                     
Växjö SS Lag 1  Växjö Simsällskap            3:46.41   
  Hugo Wiman  1997      26.56  55.61      55.61   
  Oskar Davidsson  1993      25.86  54.79      1:50.40   
  Daniel Jonsson  1999      27.46  58.11      2:48.51   
  Marcus Ottosson  1997      27.74  57.90      3:46.41   
                     
Nässjö Herrar  Nässjö SLS            3:52.30   
  William Myrlander  1997      27.12  56.45      56.45   
  Jonathan Myrlander  2000      28.57  1:01.19      1:57.64   
  Alfred Roos  1996      26.36  55.59      2:53.23   
  Andreas Fransson  1998      27.84  59.07      3:52.30   
                     
Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            3:52.65   
  Sebastian Dobrescu  1994      27.46  57.33      57.33   
  Tim Lärkfeldt  2000      27.56  58.67      1:56.00   
  Marcus Holmquist  2000      28.36  59.25      2:55.25   
  Ishak Sabic  1999      27.35  57.40      3:52.65   
                     
Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            3:53.15   
  Mattias Evaldsson  1997      27.41  56.91      56.91   
  Jacob Olsson  1998      27.67  58.33      1:55.24   
  Robin Fröstberg  1996      26.74  57.24      2:52.48   
  Atis Stikáns  1999      28.82  1:00.67      3:53.15   
                     
10  Växjö SS Lag 2  1994  Växjö Simsällskap            4:00.33   
  Oskar Löfsved  1999      28.89  1:00.89      1:00.89   
  Johan Bergwall  1999      28.78  1:00.06      2:00.95   
  Gabriel Olastuen  1999      28.39  59.37      3:00.32   
  Mirza Dzafic  2000      28.21  1:00.01      4:00.33   
                     
11  Nkk Herrar Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            4:01.22   
  Christoffer Theander  1997      29.17  1:00.62      1:00.62   
  Victor Lovinge  2000      27.93  59.70      2:00.32   
  Max Engström  2001      28.72  1:00.60      3:00.92   
  Axel Eriksson  1998      28.13  1:00.30      4:01.22   
                     
12  Lass Herrar 4  Linköpings Allmänna SS            4:02.02   
  Daniel Karlsson  2000      28.62  59.96      59.96   
  Mattias Grynning  1999      28.58  1:00.38      2:00.34   
  Oliver Tykesson  2000      28.25  59.65      2:59.99   
  Toni Nikolic  1999      29.15  1:02.03      4:02.02   
                     
13  Ljungby SS  1994  Ljungby SS            4:04.42   
  Oscar Al-Sudany  1997      28.23  59.41      59.41   
  David Kurilenko  1999      26.44  56.88      1:56.29   
  Erik Salomonsson  1998      29.22  1:02.70      2:58.99   
  Benjamin Boros  2000      29.89  1:05.43      4:04.42   
                     
                     
 
Gren 26, 1500m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Filip Lundeholm Jönköpings SS 54.49 
Östergötlands Distriktsrekord 
Lars Frölander Linköpings ASS 47.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:06.29  2:16.30  3:25.87  4:35.56  17:32.19   
          5:44.98  6:55.45  8:06.49  9:16.97     
          10:27.19  11:38.17  12:49.04  14:00.17     
          15:11.60  16:22.00         
Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    1:10.91  2:27.99  3:46.10  5:04.72  19:11.18   
          6:23.56  7:41.31  8:59.50  10:17.53     
          11:34.98  12:51.84  14:08.67  15:25.54     
          16:42.04  17:58.12         
Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    1:09.87  2:26.03  3:43.93  5:02.54  19:22.83   
          6:21.09  7:39.97  8:59.04  10:17.24     
          11:36.21  12:55.11  14:14.26  15:32.58     
          16:50.95  18:09.26         
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:11.52  2:28.85  3:47.22  5:04.80  19:23.12   
          6:23.10  7:40.84  8:58.43  10:16.24     
          11:34.99  12:53.92  14:13.06  15:31.85     
          16:49.97  18:08.37         
Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:12.41  2:31.02  3:50.32  5:09.68  19:42.41   
          6:28.37  7:48.52  9:07.77  10:27.78     
          11:47.47  13:06.94  14:27.47  15:47.16     
          17:07.24  18:26.37         
                     
 
Gren 27, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Eva Berglund Jönköpings SS 8.34.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Åsa Sandlund Linköpings ASS 8.39.66 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:05.06  2:15.05  3:24.97  4:35.06  9:08.81   
          5:43.73  6:53.03  8:01.41       
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:05.42  2:15.05  3:24.86  4:34.93  9:11.36   
          5:44.31  6:53.65  8:03.40       
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:07.23  2:17.90  3:28.50  4:39.83  9:30.19   
          5:52.57  7:06.03  8:19.31       
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    1:06.24  2:18.19  3:30.26  4:43.32  9:35.97   
          5:56.31  7:09.89  8:23.69       
Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    1:09.00  2:24.50  3:41.26  4:57.93  10:04.70   
          6:14.61  7:32.24  8:49.46       
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:11.76  2:30.34  3:50.27  5:09.69  10:23.04   
          6:28.15  7:47.23  9:06.32       
Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:13.00  2:30.84  3:50.14  5:09.03  10:23.70   
          6:28.92  7:47.94  9:06.51       
Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    1:12.68  2:31.72  3:51.44  5:11.66  10:32.38   
          6:31.92  7:53.03  9:14.05       
Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap    1:14.76  2:34.25  3:53.62  5:15.61  10:39.60   
          6:37.70  7:59.19  9:19.89       
                     
 
Gren 28, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Holmqvist Jönköpings SS 22.12 
Östergötlands Distriktsrekord 
Marcus Pihl Linköpings ASS 21.73 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    1:00.03  2:02.97  3:04.73    4:03.31   
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    59.57  2:03.29  3:05.87    4:03.96   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    59.44  2:02.98  3:05.91    4:06.13   
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:00.61  2:05.39  3:10.14    4:13.71   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    1:00.52  2:04.82  3:08.81    4:14.35   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:01.42  2:07.06  3:14.56    4:20.36   
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:02.76  2:09.33  3:15.87    4:22.49   
Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap    1:02.53  2:10.59  3:19.28    4:24.05   
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:03.88  2:11.75  3:19.09    4:24.37   
10  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    1:02.11  2:09.97  3:20.17    4:26.91   
11  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap    1:04.11  2:12.05  3:20.64    4:27.50   
12  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:03.95  2:12.45  3:20.85    4:28.74   
13  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:05.17  2:15.50  3:25.89    4:34.13   
14  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:05.90  2:16.22  3:26.05    4:34.54   
15  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:06.44  2:16.77  3:28.24    4:38.86   
16  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    1:05.98  2:18.54  3:31.66    4:47.26   
17  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    1:08.26  2:23.09  3:38.14    4:52.73   
18  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:07.28  2:23.18  3:39.48    4:53.24   
                     
 
Gren 29, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Carin Möller Kalmar SS 2.08.99 
Östergötlands Distriktsrekord 
Martina Svensson Linköpings ASS 2.13.02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap    32.52  1:05.41  1:39.04    2:13.80   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    32.12  1:05.94  1:40.77    2:15.76   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.67  1:06.97  1:42.71    2:18.51   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    33.06  1:08.24  1:44.58    2:21.12   
Lova Andersson  2000  Ljungby SS    32.71  1:09.57  1:47.29    2:24.24   
Fanny Elingfors  1998  Växjö Simsällskap    35.42  1:12.34  1:49.95    2:26.99   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap    33.96  1:11.14  1:50.16    2:29.03   
Elin Ristl  1999  Jönköpings Simsällskap    33.79  1:12.26  1:52.60    2:29.27   
Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap    35.47  1:13.42  1:52.54    2:30.03   
10  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap    35.02  1:14.21  1:54.41    2:33.20   
11  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.15  1:15.29  1:54.95    2:35.26   
12  Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    36.45  1:15.96  1:56.62    2:36.09   
13  Annie Myrlander  1995  Nässjö SLS    35.75  1:15.52  1:56.34    2:36.80   
14  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    37.10  1:16.92  1:58.31    2:37.71   
15  Julia Landberg  1999  Växjö Simsällskap    36.31  1:16.47  1:58.27    2:39.89   
16  Sofie Jaensson  1997  Kalmar Simsällskap    38.46  1:19.20  2:00.44    2:41.31   
17  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap    38.34  1:19.59  2:01.48    2:41.50   
18  Erika Åkesson  2000  Ljungby SS    37.26  1:19.07  2:01.30    2:42.03   
19  Frida Ljungberg  2000  Kalmar Simsällskap    37.70  1:18.95  2:01.61    2:42.87   
20  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap    39.47  1:21.16  2:03.84    2:43.00   
21  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    37.29  1:19.13  2:02.71    2:43.29   
22  Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    38.16  1:19.64  2:01.55    2:43.37   
23  Agnes Ljunggren  1999  Hvetlanda Simsällskap    36.83  1:18.90  2:02.13    2:43.51   
23  Saga Bodsjö  2002  Växjö Simsällskap    37.85  1:19.44  2:02.38    2:43.51   
25  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    38.21  1:19.62  2:01.95    2:43.82   
26  Hilda Linné  2000  Linköpings Allmänna SS    37.66  1:20.12  2:04.60    2:46.39   
27  Erika Rönnbäck  1998  Linköpings Allmänna SS    38.35  1:20.00  2:03.86    2:48.67   
28  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    39.31  1:23.00  2:07.59    2:51.66   
                     
 
Gren 30, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Joakim Nielsen Anderstoprs SS 2.14.98 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jakob Dorch Linköpings ASS 2.12.46 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap    31.96  1:08.41  1:45.53    2:24.77   
Tom Andersson  1998  Linköpings Allmänna SS    32.77  1:10.45  1:48.45    2:27.88   
Gustaf Mild  1997  Anderstorps Simsällskap    33.04  1:09.96  1:49.19    2:30.06   
Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap    32.36  1:09.21  1:49.09    2:33.23   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    33.54  1:12.05  1:52.92    2:34.18   
Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    34.06  1:14.40  1:54.65    2:36.29   
Oskar Löfsved  1999  Växjö Simsällskap    35.31  1:15.72  1:57.87    2:40.70   
Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    36.61  1:18.55  2:01.47    2:41.94   
Filip Egelrud  2000  Jönköpings Simsällskap    37.17  1:18.83  2:00.88    2:43.61   
10  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.18  1:24.05  2:11.44    2:57.78   
11  Carl Friberg  2000  Linköpings Allmänna SS    40.24  1:27.10  2:14.42    3:00.60   
Marcus Vilhelmsson  2000  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 31, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap            28.18   
Alma Thormalm  1996  Jönköpings Simsällskap            28.59   
Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS            29.84   
Edith Thormalm  1990  Hvetlanda Simsällskap            30.10   
Ebba Stillman  1996  Jönköpings Simsällskap            30.20   
Rebecka Winquist  1996  Markaryds Simsällskap            30.24   
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap            30.27   
Miranda Arvidsson  1998  Kalmar Simsällskap            30.32   
Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap            30.74   
10  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap            30.92   
11  Emma Johansson  1997  Jönköpings Simsällskap            31.08   
12  Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap            31.23   
13  Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap            31.32   
14  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            31.42   
15  Emelie Fernholm  1998  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            31.62   
16  Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap            31.63   
17  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap            31.73   
18  Annie Johansson  1998  Hvetlanda Simsällskap            31.79   
19  Linnea Waldemarsson  1996  Hultsfreds Simsällskap            31.85   
20  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.06   
21  Erika Åkesson  2000  Ljungby SS            32.16   
22  Ellen Lindeby  1999  Kalmar Simsällskap            32.23   
23  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS            32.54   
24  Andrea Vestgård  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.56   
25  Klara Ohlson  1997  Kalmar Simsällskap            32.64   
26  Anna Sjölund  2000  Kalmar Simsällskap            33.01   
27  Fanny Trollstad  1997  Värnamo Simsällskap            33.14   
27  Vendela Bergdahl  2000  Linköpings Allmänna SS            33.14   
29  Lovisa Lampi  1999  Linköpings Allmänna SS            33.21   
30  Elsa Sellmo  2000  Hvetlanda Simsällskap            33.48   
31  Josefine Härdelin  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.51   
32  Johanna Gunnarsson  1999  Linköpings Allmänna SS            33.52   
33  Elin Steindl  1998  Hvetlanda Simsällskap            33.54   
34  Felicia Smedbäck  2000  Linköpings Allmänna SS            33.57   
35  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.73   
36  Agnes Arberg  2001  Jönköpings Simsällskap            33.82   
37  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS            33.83   
38  Edit Wiesel-Axelsson  2002  Ljungby SS            34.08   
39  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.16   
40  Stina Bengtsson  1998  Alvesta Simsällskap            34.54   
41  Natalie Noreblad  2002  Växjö Simsällskap            35.23   
42  Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.39   
                     
 
Gren 32, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linus Junefeldt Jönköpings SS 3.49.46 
Östergötlands Distriktsrekord 
Anders Holmertz Motala SS 3.41.78 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS    26.22        56.07   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS    26.46        56.20   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    26.50        56.22   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    25.62        57.02   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap    27.22        57.83   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.70        57.94   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap    27.00        58.63   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    27.37        59.36   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    27.87        1:00.06   
10  Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS    28.37        1:00.51   
11  Erik Nicklasson  1998  Jönköpings Simsällskap    28.16        1:00.78   
12  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS    27.84        1:01.27   
13  Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap    28.58        1:01.59   
14  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap    27.97        1:01.63   
15  David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    28.68        1:02.14   
16  Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    29.26        1:02.41   
17  Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    29.14        1:02.68   
18  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap    29.20        1:03.19   
19  Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    29.06        1:03.39   
20  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    30.16        1:03.44   
21  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap    29.09        1:04.26   
22  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap    29.62        1:05.40   
23  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:05.45   
24  David Kurilenko  1999  Ljungby SS    30.19        1:05.54   
25  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.12        1:05.73   
26  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap    30.64        1:05.92   
27  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    31.23        1:07.17   
28  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap    31.22        1:07.40   
29  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap    31.85        1:08.44   
30  Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    31.26        1:09.50   
31  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    32.32        1:09.59   
31  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    32.75        1:09.59   
33  Oskar Löfsved  1999  Växjö Simsällskap    31.85        1:10.33   
34  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.59        1:10.93   
35  Toni Nikolic  1999  Linköpings Allmänna SS    32.08        1:11.22   
36  William Brink  1998  Jönköpings Simsällskap    33.93        1:12.66   
37  Anton Kilander  1999  Linköpings Allmänna SS    34.06        1:15.28   
Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 33, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Sara Thydén Kalmar SS 2.12.73 
Östergötlands Distriktsrekord 
Helena Kälvehed SK Korrugal 2.15.88 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.88  1:08.25  1:47.43    2:20.14   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    30.14  1:04.73  1:48.37    2:21.23   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    30.68  1:09.49  1:51.05    2:25.24   
Josefin Lewton  1997  Kalmar Simsällskap    32.74  1:08.82  1:56.66    2:29.41   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    33.90  1:13.65  1:55.25    2:29.56   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    33.00  1:11.97  1:54.90    2:30.11   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    33.10  1:13.82  1:56.38    2:30.13   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    32.32  1:11.96  1:56.48    2:31.02   
Lova Andersson  2000  Ljungby SS    32.89  1:11.27  1:55.60    2:32.02   
10  Malin Homman  1999  Växjö Simsällskap    32.88  1:12.34  2:00.20    2:35.40   
11  Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.76  1:14.45  2:01.56    2:36.42   
12  Emma Roos  1999  Jönköpings Simsällskap    32.49  1:15.14  2:02.04    2:36.72   
13  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.51  1:13.47  2:00.55    2:37.50   
14  Sara Rasmussen  1997  Kalmar Simsällskap    33.20  1:13.56  1:59.35    2:38.01   
15  Alma Fransson  1999  Linköpings Allmänna SS    33.45  1:15.97  2:01.85    2:39.43   
16  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.04  1:15.66  2:02.78    2:40.68   
17  Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    34.16  1:16.00  2:00.41    2:41.12   
18  Ronja Isaksson  1997  Motala Simsällskap    33.69  1:17.15  2:04.37    2:41.57   
19  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    34.93  1:16.00  2:05.36    2:43.25   
20  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    34.19  1:18.80  2:07.05    2:45.99   
21  Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    37.09  1:20.82  2:12.02    2:49.98   
Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 34, 50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            23.30   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            23.51   
Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS            23.62   
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            23.78   
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS            23.79   
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            24.03   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.11   
Joakim Holmquist  1969  Jönköpings Simsällskap            24.19   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            24.74   
10  Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap            24.76   
11  William Myrlander  1997  Nässjö SLS            24.94   
12  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap            25.03   
13  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            25.36   
14  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            25.38   
15  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            25.85   
16  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            25.90   
17  Sebastian Dobrescu  1994  Jönköpings Simsällskap            25.96   
18  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby SS            26.05   
19  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap            26.13   
20  Anton Steindl  2000  Hvetlanda Simsällskap            26.26   
21  David Kurilenko  1999  Ljungby SS            26.44   
22  Victor Lovinge  2000  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.54   
23  Jacob Olsson  1998  Kalmar Simsällskap            26.57   
24  Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap            26.69   
25  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            26.82   
26  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            26.95   
27  Gustav Henell  1999  Linköpings Allmänna SS            27.06   
28  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS            27.33   
29  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap            27.35   
30  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap            27.48   
31  Axel Eriksson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.79   
32  Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap            27.80   
33  Gabriel Olastuen  1999  Växjö Simsällskap            27.97   
34  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap            28.01   
35  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap            28.04   
36  Alexander Lundgren  1997  Kalmar Simsällskap            28.05   
36  Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap            28.05   
38  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.10   
39  Erik Salomonsson  1998  Ljungby SS            28.12   
40  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS            28.13   
41  Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap            28.20   
42  William Fernholm  2000  Eksjö Sim- o Livräddnings SS            28.27   
43  Mirza Dzafic  2000  Växjö Simsällskap            28.38   
44  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap            28.67   
45  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap            29.35   
                     
 
Gren 35, 4X50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 1.44.56 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 1.43.22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lass Damer 1  Linköpings Allmänna SS            1:45.11   
  Sofia Henell  1997      26.99        26.99   
  Erika Carlén  1994      25.48        52.47   
  Emma Magnusson  1998      26.65        1:19.12   
  Vilma Ekström  1994      25.99        1:45.11   
                     
Jönköping Damer 1  Jönköpings Simsällskap            1:45.21   
  Klara Thormalm  1998      26.06        26.06   
  Alma Thormalm  1996      25.96        52.02   
  Johanna Pettersson  1996      25.99        1:18.01   
  Alice Müllern  1998      27.20        1:45.21   
                     
Kalmar SS Damer  Kalmar Simsällskap            1:48.91   
  Linnea Wranå  1998      27.72        27.72   
  Miranda Arvidsson  1998      26.04        53.76   
  Josefin Lewton  1997      26.80        1:20.56   
  Klara Ohlson  1997      28.35        1:48.91   
                     
Jönköping Damer 2  Jönköpings Simsällskap            1:51.66   
  Antonia Prior  1999      28.40        28.40   
  Elin Ristl  1999      28.40        56.80   
  Hanna Eriksson  1999      26.90        1:23.70   
  Wilma Johansson  2001      27.96        1:51.66   
                     
Jönköping Damer 3  Jönköpings Simsällskap            1:54.96   
  Ebba Stillman  1996      29.37        29.37   
  Angelica Stark  1999      28.39        57.76   
  Nilla Atzmannstorfer  1998      28.53        1:26.29   
  Emma Johansson  1997      28.67        1:54.96   
                     
Jönköping Damer 4  Jönköpings Simsällskap            1:56.00   
  Emma Roos  1999      28.65        28.65   
  Emma Hansson  1998      28.28        56.93   
  Adina Eriksson  1999      29.10        1:26.03   
  Malin Jonsson  1998      29.97        1:56.00   
                     
Nkk Damer Lag 1  Norrköpings Kappsimningsklubb            1:57.02   
  Anna Grundmark  1997      28.72        28.72   
  Josefine Härdelin  2001      29.46        58.18   
  Ebba Nyman  1998      29.95        1:28.13   
  Sara Thunholm  1999      28.89        1:57.02   
                     
Växjö SS Lag 1  1994  Växjö Simsällskap            1:58.62   
  Johanna Johnsson  1997      28.44        28.44   
  Malin Homman  1999      29.70        58.14   
  Fanny Elingfors  1998      30.30        1:28.44   
  Julia Landberg  1999      30.18        1:58.62   
                     
10  Kalmar SS Damer Lag 2  Kalmar Simsällskap            1:59.21   
  Sara Rasmussen  1997      29.82        29.82   
  Ellen Lindeby  1999      29.46        59.28   
  Sofie Jaensson  1997      29.72        1:29.00   
  Anna Sjölund  2000      30.21        1:59.21   
                     
11  Lass Damer 2  Linköpings Allmänna SS            1:59.95   
  Lovisa Lampi  1999      29.56        29.56   
  Emelie Gidlöf  1997      30.45        1:00.01   
  Johanna Gunnarsson  1999      29.88        1:29.89   
  Andrea Palm  2000      30.06        1:59.95   
                     
12  Hvetlanda Damer [1998]  1998  Hvetlanda Simsällskap            2:00.05   
  Ebba Melin  1998      30.27        30.27   
  Wilma Danlid  2000      28.54        58.81   
  Elin Ljunggren  2000      29.81        1:28.62   
  Elin Steindl  1998      31.43        2:00.05   
                     
13  Lass Damer 3  Linköpings Allmänna SS            2:01.31   
  Alma Fransson  1999      29.92        29.92   
  Felicia Smedbäck  2000      29.70        59.62   
  Alice Thörnros  2001      31.46        1:31.08   
  Vendela Bergdahl  2000      30.23        2:01.31   
                     
14  Växjö SS Lag 2  Växjö Simsällskap            2:01.50   
  Madelene Andersson  1991      28.13        28.13   
  Saga Bodsjö  2002      31.43        59.56   
  Natalie Noreblad  2002      31.81        1:31.37   
  Ebba Petersson  1998      30.13        2:01.50   
                     
15  Alvesta SS Damer [1994]  1994  Alvesta Simsällskap            2:02.38   
  Sandra Lange  1999      30.40        30.40   
  Stina Bengtsson  1998      30.76        1:01.16   
  Julia Åstrand  1999      31.19        1:32.35   
  Klara Leijon  1999      30.03        2:02.38   
                     
16  Lass Damer 4  Linköpings Allmänna SS            2:02.78   
  Erika Rönnbäck  1998      30.31        30.31   
  Hilda Linné  2000      30.03        1:00.34   
  Wilma Holmertz  2003      31.91        1:32.25   
  Elise Gidlöf  1999      30.53        2:02.78   
                     
                     
 
Gren 36, 4X200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Jönköpings SS 7.28.70 
Östergötlands Distriktsrekord 
Linköpings ASS 7.17.38 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Lass Herrar 1  Linköpings Allmänna SS            7:34.60   
  Thomas Törnström  1992      55.88  1:56.08      1:56.08   
  Oscar Ekström  1994      54.41  1:52.44      3:48.52   
  Pontus Palmqvist  1991      56.22  1:54.58      5:43.10   
  Anton Andersson  1993      53.90  1:51.50      7:34.60   
                     
Jönköping Herrar 1  Jönköpings Simsällskap            7:37.50   
  Markus Malm  1997      56.37  1:54.85      1:54.85   
  Filip Grimberg  1998      54.25  1:53.79      3:48.64   
  Daniel Forndal  1997      55.02  1:53.04      5:41.68   
  Victor Johansson  1998      55.52  1:55.82      7:37.50   
                     
Lass Herrar 2  Linköpings Allmänna SS            8:08.13   
  Albert Askmalm  2000      58.43  2:01.20      2:01.20   
  Kalle Lindborg  1994      56.57  1:59.71      4:00.91   
  Daniel Olsson  1996      55.40  1:58.71      5:59.62   
  Mattias Grynning  1999      1:00.73  2:08.51      8:08.13   
                     
Jönköping Herrar 2  Jönköpings Simsällskap            8:16.04   
  Henry Kerman  1997      57.98  2:01.64      2:01.64   
  Erik Nicklasson  1998      57.17  2:01.32      4:02.96   
  Tim Lärkfeldt  2000      1:01.44  2:06.71      6:09.67   
  Jakob Clemedtson  1996      59.10  2:06.37      8:16.04   
                     
Växjö SS Lag 1  Växjö Simsällskap            8:23.80   
  Hugo Wiman  1997      57.52  2:00.42      2:00.42   
  Oskar Davidsson  1993      57.20  2:02.27      4:02.69   
  Daniel Jonsson  1999      1:01.27  2:11.07      6:13.76   
  Johan Bergwall  1999      1:02.65  2:10.04      8:23.80   
                     
Lass Herrar 3  Linköpings Allmänna SS            8:30.36   
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      57.37  2:03.87      2:03.87   
  Gustav Henell  1999      1:03.74  2:12.50      4:16.37   
  Tom Andersson  1998      59.68  2:04.68      6:21.05   
  Oliver Tykesson  2000      1:02.07  2:09.31      8:30.36   
                     
Nässjö Herrar  Nässjö SLS            8:33.14   
  William Myrlander  1997      1:00.82  2:06.30      2:06.30   
  Alfred Roos  1996      57.50  2:01.16      4:07.46   
  Andreas Fransson  1998      1:04.80  2:11.80      6:19.26   
  Jonathan Myrlander  2000      1:04.00  2:13.88      8:33.14   
                     
Jönköping Herrar 3  Jönköpings Simsällskap            8:40.19   
  Marcus Holmquist  2000      1:02.20  2:09.43      2:09.43   
  David Larsson  1996      59.62  2:06.98      4:16.41   
  Ishak Sabic  1999      1:03.47  2:09.87      6:26.28   
  Jakob Henningsson  1999      1:03.98  2:13.91      8:40.19   
                     
Växjö SS Lag 2  1994  Växjö Simsällskap            8:48.68   
  Marcus Ottosson  1997      1:03.38  2:08.50      2:08.50   
  Oskar Löfsved  1999      1:04.31  2:15.10      4:23.60   
  Gabriel Olastuen  1999      1:04.43  2:12.24      6:35.84   
  Mirza Dzafic  2000      1:03.51  2:12.84      8:48.68   
                     
10  Kalmar SS Herrar [1994]  1994  Kalmar Simsällskap            8:48.74   
  Jacob Olsson  1998      1:03.30  2:12.22      2:12.22   
  Alexander Lundgren  1997      1:04.76  2:15.29      4:27.51   
  Robin Fröstberg  1996      1:01.67  2:07.75      6:35.26   
  Atis Stikáns  1999      1:04.45  2:13.48      8:48.74   
                     
                     
 
Gren 37, 800m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Filip Grimberg  1998  Jönköpings Simsällskap    1:01.65  2:06.49  3:11.30  4:16.01  8:29.84   
          5:19.53  6:23.21  7:27.24       
Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap    1:00.53  2:05.42  3:10.37  4:17.55  8:38.53   
          5:24.64  6:31.67  7:39.46       
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    1:02.53  2:09.38  3:16.76  4:23.50  8:50.82   
          5:30.82  6:38.91  7:46.92       
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    1:02.93  2:09.41  3:16.81  4:22.97  8:51.78   
          5:30.56  6:39.21  7:47.24       
Marcus Holmquist  2000  Jönköpings Simsällskap    1:04.73  2:14.85  3:24.04  4:33.75  9:07.52   
          5:43.52  6:52.69  8:01.14       
Tim Lärkfeldt  2000  Jönköpings Simsällskap    1:03.87  2:12.84  3:21.99  4:31.13  9:08.06   
          5:40.37  6:49.50  7:59.70       
Mattias Grynning  1999  Linköpings Allmänna SS    1:03.61  2:13.08  3:22.49  4:32.58  9:13.77   
          5:42.38  6:52.83  8:01.80       
Viktor Svan  2000  Jönköpings Simsällskap    1:05.80  2:16.76  3:29.76  4:41.07  9:23.23   
          5:52.42  7:03.05  8:13.69       
Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    1:06.21  2:16.60  3:28.06  4:39.72  9:25.09   
          5:51.71  7:03.58  8:15.55       
10  Svante Linnér  2000  Motala Simsällskap    1:09.52  2:22.45  3:36.13  4:50.20  9:45.05   
          6:04.09  7:18.64  8:32.97       
11  William Kerman  2001  Anderstorps Simsällskap    1:08.38  2:24.80  3:41.74  4:58.25  9:53.29   
          6:13.70  7:29.47  8:42.00       
12  Andreas Fransson  1998  Nässjö SLS    1:09.00  2:25.84  3:44.18  5:03.21  10:16.58   
          6:20.71  7:40.70  9:00.53       
Ishak Sabic  1999  Jönköpings Simsällskap            DNS   
                     
                     
 
Gren 38, 400m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Lina Edlund Jönköpings SS 25.76 
Östergötlands Distriktsrekord 
Jennie Carlsson Linköpings ASS 25.71 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Hanna Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    1:03.67  2:12.86  3:21.52    4:29.40   
Johanna Johnsson  1997  Växjö Simsällskap    1:05.60  2:14.94  3:24.43    4:34.31   
Johanna Pettersson  1996  Jönköpings Simsällskap    1:05.38  2:15.48  3:26.52    4:37.07   
Linnea Wranå  1998  Kalmar Simsällskap    1:06.77  2:19.00  3:32.30    4:44.45   
Antonia Prior  1999  Jönköpings Simsällskap    1:06.12  2:19.24  3:33.28    4:44.82   
Angelica Stark  1999  Jönköpings Simsällskap    1:06.20  2:21.43  3:38.40    4:52.91   
Sara Thunholm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    1:08.86  2:24.20  3:40.05    4:53.14   
Andrea Palm  2000  Linköpings Allmänna SS    1:09.84  2:26.73  3:42.36    4:56.08   
Alice Arberg  2000  Jönköpings Simsällskap    1:11.52  2:28.75  3:44.91    4:58.62   
10  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:12.84  2:31.94  3:49.90    5:05.61   
11  Alice Thörnros  2001  Linköpings Allmänna SS    1:12.90  2:31.94  3:52.33    5:10.98   
                     
 
Gren 39, 200m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Linuns Junefeldt Jönköpings SS 1.57.66 
Östergötlands Distriktsrekord 
Bengt Baron SK Korrugal 1.59.79 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap    31.16  1:04.21  1:38.27    2:11.33   
Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    29.96  1:03.52  1:37.38    2:11.86   
Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap    30.87  1:05.34  1:40.66    2:15.09   
Albert Askmalm  2000  Linköpings Allmänna SS    31.78  1:06.25  1:41.39    2:15.37   
Daniel Jonsson  1999  Växjö Simsällskap    30.77  1:05.42  1:41.26    2:16.06   
David Larsson  1996  Jönköpings Simsällskap    31.15  1:06.48  1:42.32    2:17.83   
Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap    30.96  1:05.44  1:42.10    2:18.93   
Hugo Wiman  1997  Växjö Simsällskap    32.33  1:08.75  1:45.04    2:21.28   
Johan Bergwall  1999  Växjö Simsällskap    34.09  1:10.76  1:47.45    2:23.79   
10  Christoffer Theander  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.67  1:11.02  1:48.21    2:24.39   
11  Erik Ohlsén  2000  Västerviks Simsällskap    33.25  1:10.19  1:47.09    2:24.60   
12  Max Engström  2001  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.02  1:13.77  1:51.27    2:26.81   
13  Jakob Henningsson  1999  Jönköpings Simsällskap    34.96  1:12.89  1:51.37    2:27.23   
14  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    33.65  1:10.71  1:49.04    2:27.36   
15  Atis Stikáns  1999  Kalmar Simsällskap    34.12  1:12.39  1:52.03    2:31.16   
16  Daniel Karlsson  2000  Linköpings Allmänna SS    35.58  1:13.33  1:53.09    2:31.69   
17  Erik Stensson  2002  Värnamo Simsällskap    35.01  1:13.66  1:53.17    2:32.39   
18  Jonathan Myrlander  2000  Nässjö SLS    35.81  1:15.07  1:55.87    2:34.46   
19  Stefan Phung  1997  Oskarshamns Simsällskap    33.11  1:10.50  1:51.49    2:34.61   
20  Edvin Torlakovic  2001  Västerviks Simsällskap    37.33  1:18.20  1:58.83    2:38.33   
21  Oliver Tykesson  2000  Linköpings Allmänna SS    36.77  1:16.86  1:58.80    2:39.46   
22  Hans Gustafsson  2000  Älmhults Simsällskap    38.25  1:19.36  2:00.50    2:41.79   
                     
 
Gren 40, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Emma Gustafsson Växjö SS 2.29.23 
Östergötlands Distriktsrekord 
Therese Bergström Linköpings ASS 2.31.01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.41  1:13.82  1:53.51    2:33.60   
Klara Thormalm  1998  Jönköpings Simsällskap    34.82  1:14.66  1:55.30    2:34.61   
Alice Müllern  1998  Jönköpings Simsällskap    37.12  1:18.29  2:00.48    2:43.34   
Wilma Johansson  2001  Jönköpings Simsällskap    38.46  1:20.62  2:03.13    2:45.38   
Nilla Atzmannstorfer  1998  Jönköpings Simsällskap    37.64  1:19.05  2:02.15    2:46.33   
Klara Leijon  1999  Alvesta Simsällskap    38.77  1:20.82  2:03.31    2:46.41   
Emma Hansson  1998  Jönköpings Simsällskap    37.48  1:19.82  2:04.43    2:48.02   
Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    37.86  1:21.12  2:05.60    2:50.27   
Tilde Malm  1999  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.43  1:21.85  2:07.27    2:52.83   
10  Lena Årebo  2002  Linköpings Allmänna SS    39.86  1:25.40  2:10.36    2:55.78   
11  Adina Eriksson  1999  Jönköpings Simsällskap    39.14  1:23.73  2:10.35    2:56.25   
12  Elise Gidlöf  1999  Linköpings Allmänna SS    40.03  1:24.52  2:10.70    2:56.71   
13  Wilma Holmertz  2003  Linköpings Allmänna SS    40.18  1:26.02  2:12.04    2:58.63   
14  Wilma Danlid  2000  Hvetlanda Simsällskap    39.26  1:24.92  2:12.43    2:59.25   
15  Vilma Adolfsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.93  1:27.65  2:14.97    3:02.69   
16  Ebba Petersson  1998  Växjö Simsällskap    39.51  1:25.11  2:14.47    3:03.46   
17  Elin Ljunggren  2000  Hvetlanda Simsällskap    40.32  1:27.55  2:16.17    3:03.68   
18  Nadija Sabic  2002  Jönköpings Simsällskap    41.72  1:29.73  2:19.42    3:05.49   
19  Emma Juneskog  1998  Hultsfreds Simsällskap    41.54  1:29.79  2:19.03    3:07.42   
20  Ebba Melin  1998  Hvetlanda Simsällskap    40.03  1:27.62  2:18.51    3:07.46   
                     
 
Gren 41, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Smålands Distriktsrekord 
Smålands Distriktsrekord 
Dan Lindström Växjö SS 23.95 
Jennie Lindh Kalmar SS 27.01 
Östergötlands Distriktsrekord 
Östergötlands Distriktsrekord 
Lars Frölander Linköpngs ASS 22.97 
Linda Knutsson Linköpings ASS 27.44 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Pontus Palmqvist  1991  Linköpings Allmänna SS            25.19   
Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.97   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS            26.04   
Henry Kerman  1997  Jönköpings Simsällskap            26.21   
William Myrlander  1997  Nässjö SLS            26.52   
Oscar Sjöblad  1997  Västerviks Simsällskap            26.58   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            26.90   
Kalle Lindborg  1994  Linköpings Allmänna SS            26.92   
Markus Malm  1997  Jönköpings Simsällskap            26.95   
10  Jakob Clemedtson  1996  Jönköpings Simsällskap            27.08   
11  Daniel Forndal  1997  Jönköpings Simsällskap            27.18   
12  Mattias Evaldsson  1997  Kalmar Simsällskap            27.37   
13  Alfred Roos  1996  Nässjö SLS            27.42   
14  David Kurilenko  1999  Ljungby SS            27.44   
15  Robin Fröstberg  1996  Kalmar Simsällskap            27.49   
16  Oskar Davidsson  1993  Växjö Simsällskap            27.74   
17  Marcus Ottosson  1997  Växjö Simsällskap            27.76   
18  Alexander Löfqvist  1999  Oskarshamns Simsällskap            28.18   
19  Oscar Al-Sudany  1997  Ljungby SS            28.27   
20  Ademir Silic  1998  Västerviks Simsällskap            28.43   
21  Fredrik Nilsson  1993  Västerviks Simsällskap            28.64   
22  Jesper Danielsson  2000  Jönköpings Simsällskap            28.66   
23  Rasmus Nieminen  1997  Motala Simsällskap  &nbs