Resultat Totalt - Per åldersgrupp med poäng och mellantider 
 
  Tävling  Ullbergstrofén 2017 finaler 25    Utskriftsdatum  30 april 2017   
  Tävlingsort  Göteborg    Utskriftstid  16:53   
  Arrangör  Göteborg Sim         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  29 april 2017         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mass Mix 1  18            1:49.68   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:51.92                 
  Tor Leander  1999      27.39        27.39   
  Robin Andréasson  1988      28.36        55.75   
  Linnéa Lundborg  2000      27.97        1:23.72   
  Tova Olsson  2001      25.96        1:49.68   
                     
Nkk Mix Lag 1  14            1:50.56   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:51.01                 
  Hampus Lovinge  1998      26.37        26.37   
  Sara Wallberg  1999      32.13        58.50   
  Michelle Franzén  1993      29.23        1:27.73   
  Hugo Rydberg  1998      22.83        1:50.56   
                     
SK Laxen Mix  12            1:50.68   
  Simklubben Laxen  1:48.80                 
  Linnéa Bielicz  1994      29.41        29.41   
  Teodor Widerberg  1998      28.27        57.68   
  Tilde Morin  2002      29.32        1:27.00   
  Joakim Löfgren  1992      23.68        1:50.68   
                     
Väsby SS Lag 1 Mix  1997  10            1:52.47   
  Väsby Simsällskap  1:54.77                 
  Anton Widholm  1999      28.10        28.10   
  Karl Frylmark  1999      28.90        57.00   
  Anna Miram  1999      28.86        1:25.86   
  Tova Andersson  2001      26.61        1:52.47   
                     
Ängelholm Mix  2000            1:52.52   
  Ängelholms Simsällskap  1:53.98                 
  Miranda Ingvarsson  2001      31.46        31.46   
  Daniel Kertes  1999      27.96        59.42   
  Oskar Hanstål  1999      25.20        1:24.62   
  Filippa Sundström  2001      27.90        1:52.52   
                     
Höganäs SS 1            1:53.10   
  Höganäs Simsällskap  1:50.64                 
  Elin Widén  1998      31.10        31.10   
  Erik Juliusson  1998      29.94        1:01.04   
  Mika Persson  1998      24.74        1:25.78   
  Klara Juliusson  1997      27.32        1:53.10   
                     
Ösa Lag 1            1:53.54   
  Örebro Simallians  1:53.25                 
  Isak Meding  1998      27.32        27.32   
  Julia Månsson  2002      32.66        59.98   
  André Gradin  1994      26.11        1:26.09   
  Sandra Rääf  2000      27.45        1:53.54   
                     
Lass Mix Lag 1            1:54.09   
  Linköpings Allmänna SS  1:50.57                 
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      27.50        27.50   
  Gustav Henell  1999      30.46        57.96   
  Christin Heina  1996      29.12        1:27.08   
  Emma Magnusson  1998      27.01        1:54.09   
                     
Nkk Mix Lag 3              1:55.19   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:59.33                 
  Max Engström  2001      28.05        28.05   
  Ella Lindroth  2001      33.78        1:01.83   
  Victor Lovinge  2000      25.53        1:27.36   
  Klara Gårdman  2002      27.83        1:55.19   
                     
10  Kungsbacka Lag 1  1974              1:55.25   
  Kungsbacka Simsällskap  2:01.06                 
  Malin Andersson  1999      31.11        31.11   
  Oskar Johansson  1993      29.39        1:00.50   
  Anton Johansson  1996      25.57        1:26.07   
  Gina Hvarfvenius  1997      29.18        1:55.25   
                     
11  Nkk Mix Lag 2              1:55.33   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:55.55                 
  Klara Eriksson  2000      31.76        31.76   
  Adina Eriksson  1999      34.22        1:05.98   
  Oscar Sjöblad  1997      25.38        1:31.36   
  Mikael Wåhlin  1989      23.97        1:55.33   
                     
12  Kalmar SS Mix [1916]              1:55.37   
  Kalmar Simsällskap  1:51.70                 
  Miranda Arvidsson  1998      30.25        30.25   
  Jacob Olsson  1998      31.09        1:01.34   
  Anna Sjölund  2000      29.71        1:31.05   
  Harald Madebrink  1998      24.32        1:55.37   
                     
13  Mass Mix 2              1:55.45   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:57.35                 
  Kamelia Gradinarska  2001      31.89        31.89   
  Tobias Åberg  2000      30.61        1:02.50   
  Aron Qvirist  1998      26.12        1:28.62   
  Alice Lindhé  1999      26.83        1:55.45   
                     
14  Lass Mix Lag 2              1:55.79   
  Linköpings Allmänna SS  1:54.07                 
  Vera Karlsson  2003      30.79        30.79   
  Nicola Lundqvist  2002      31.40        1:02.19   
  Mattias Grynning  1999      26.18        1:28.37   
  Elin Gunnarsson  2002      27.42        1:55.79   
                     
15  Väsby SS Lag 2 Mix  1997              1:56.10   
  Väsby Simsällskap  2:00.11                 
  Simon Brandt  2000      28.78        28.78   
  Emma Wahlund  1998      33.90        1:02.68   
  Gustav Frödeberg  1997      26.33        1:29.01   
  Louise Halldén  1998      27.09        1:56.10   
                     
16  Göteborg Mix 1              1:56.13   
  Göteborg Sim  1:55.65                 
  Alexander Triantafillou  1997      28.64        28.64   
  Rickard Berglund  1987      29.81        58.45   
  Christina Ekstedt  1996      30.78        1:29.23   
  Andrea Reinhold  2001      26.90        1:56.13   
                     
17  SK Laxen Mix 2              1:56.30   
  Simklubben Laxen  1:55.17                 
  Mellie Wijk  2002      31.01        31.01   
  Gunnar Widerberg  2000      30.45        1:01.46   
  Nikola Mackic  1999      26.59        1:28.05   
  Petronella Johansson  2000      28.25        1:56.30   
                     
18  S02 Mix Lag 1              1:57.10   
  Simklubben S 02  2:00.11                 
  Hanna Gebart  2000      31.44        31.44   
  Anton Björck-Teuscher  1993      31.19        1:02.63   
  Selma Avdic  2003      30.60        1:33.23   
  Johannes Sköld  1996      23.87        1:57.10   
                     
19  Mass Mix 3              1:57.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:59.27                 
  Joel Eliasson  1998      29.48        29.48   
  Thindra Hackwitz  2003      34.74        1:04.22   
  Sebastian Petersson  2000      26.10        1:30.32   
  Ida Swegmark  2000      26.80        1:57.12   
                     
20  Søllerød Mix              1:57.21   
  Søllerød Svømmeklub  1:57.00    DEN             
  Alexander Aslak Nørgaard  2000      28.96        28.96   
  Martha Vitus Tversted  2002      35.09        1:04.05   
  Pierre Høgenhaug  1999      25.53        1:29.58   
  Frederikke Petri  2001      27.63        1:57.21   
                     
21  Lass Mix Lag 3              1:59.18   
  Linköpings Allmänna SS  1:58.03                 
  Oliver Tykesson  2000      29.84        29.84   
  Elise Gidlöf  1999      35.23        1:05.07   
  Sixten Almén  1999      26.63        1:31.70   
  Alice Almén  2001      27.48        1:59.18   
                     
22  Karlskrona Mix 1  98              1:59.98   
  Karlskrona Simsällskap  2:02.05                 
  Gustav Vallbo  1999      31.21        31.21   
  Disa Gladher  2002      34.70        1:05.91   
  Jakob Clemedtson  1996      26.04        1:31.95   
  Linn Rosenius  2002      28.03        1:59.98   
                     
23  Göteborg Mix 2              2:00.11   
  Göteborg Sim  1:58.13                 
  Solveig Ramallo  1993      33.20        33.20   
  Max Feng  2001      31.38        1:04.58   
  Philip Borgström Bishop  1999      27.56        1:32.14   
  Hannah Hemberg  2002      27.97        2:00.11   
                     
24  Kalmar SS Mix 2[1916]              2:00.57   
  Kalmar Simsällskap  1:57.95                 
  Leia Karlsson  2002      32.86        32.86   
  Anton Arvidsson  2000      31.28        1:04.14   
  Garri Svensson  2000      26.77        1:30.91   
  Tilda Nordén  2001      29.66        2:00.57   
                     
25  SK Laxen Mix 3              2:01.27   
  Simklubben Laxen  1:59.75                 
  Elsa Wahlbeck  2002      33.09        33.09   
  Walter Hero  2002      31.87        1:04.96   
  Julia Wollentz  2002      31.38        1:36.34   
  Julius Gustavsson  2002      24.93        2:01.27   
                     
26  S02 Mix Lag 2              2:01.57   
  Simklubben S 02  2:05.73                 
  Ebba Hellström  1992      32.79        32.79   
  Felix Wrakén  2003      33.88        1:06.67   
  Emma Abrahamsson  2003      30.69        1:37.36   
  Elias Gausel  1996      24.21        2:01.57   
                     
27  Säffle SS Mix  2005              2:01.73   
  Säffle Simsällskap  2:05.50                 
  Ida Lithner  2004      32.95        32.95   
  Daniel Lithner  2001      33.62        1:06.57   
  Petra Johansson  1997      30.07        1:36.64   
  Ivo Kuijpers  1999      25.09        2:01.73   
                     
28  Ängelholm Mix 2              2:02.36   
  Ängelholms Simsällskap  2:03.88                 
  Petter Hellzén  2000      29.71        29.71   
  Mattias Andersson  1996      32.45        1:02.16   
  Alma Sandberg  2002      31.51        1:33.67   
  Ellen Thunberg  2001      28.69        2:02.36   
                     
29  Höganäs SS 2              2:05.42   
  Höganäs Simsällskap  1:57.03                 
  Jacob Engström  2000      31.95        31.95   
  Maja Johansson  1999      34.65        1:06.60   
  Jesper Lundqvist  1999      29.16        1:35.76   
  Heidi Winberg  1999      29.66        2:05.42   
                     
30  Karlskrona Mix 2              2:05.74   
  Karlskrona Simsällskap  2:05.58                 
  Emma Ljungcrantz  2001      34.08        34.08   
  Ida Rosenius  2000      26.33        1:00.41   
  Axel Auer  2003      38.11        1:38.52   
  William Svensson  2003      27.22        2:05.74   
                     
31  Sundsvall Mix Lag 1              2:07.92   
  Sundsvalls Simsällskap  1:59.90                 
  Albin Hedlund  2003      31.11        31.11   
  Jonathan Nilsson  2003      35.18        1:06.29   
  Melina Sundström  2002      31.50        1:37.79   
  Emma Norlin  2002      30.13        2:07.92   
                     
32  Søllerød Mix 2              2:08.32   
  Søllerød Svømmeklub  2:01.00    DEN             
  Christoffer H. Andersen  2002      30.16        30.16   
  Pauline Drucker  2004      39.23        1:09.39   
  Anna Nørskov  2004      33.02        1:42.41   
  Christian Andersen  1999      25.91        2:08.32   
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
16 - 17 år: Daniel Kertes (1999) 50.15 2016-05-01 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Robin Andréasson  1988  759  23.27        49.26   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  51.30                 
                     
Hugo Rydberg  1998  724  24.08        50.04   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  53.36                 
                     
Daniel Kertes  1999  710  24.20        50.37   
  Ängelholms Simsällskap  52.44                 
                     
Tor Leander  1999  647  25.05        51.94   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  54.31                 
                     
Pierre Høgenhaug  1999  639  25.27        52.16   
  Søllerød Svømmeklub  55.33    DEN             
                     
Mika Persson  1998  617  24.41        52.77   
  Höganäs Simsällskap  55.32                 
                     
Johan Hildesson  1992  616  25.72        52.81   
  Kungälvs Simsällskap  54.29                 
                     
Miro Torola  1995  614  25.62        52.86   
  Göteborg Sim  54.55                 
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
16 - 17 år: Daniel Kertes (1999) 50.15 2016-05-01 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Rydahl  2001  634  25.12        52.29   
  Karlstads Simsällskap  56.09                 
                     
Tobias Åberg  2000  593  25.66        53.48   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  55.50                 
                     
Alexander Aslak Nørgaard  2000  585  25.96        53.73   
  Søllerød Svømmeklub  56.50    DEN             
                     
Christer Melberg  2001  578  25.90        53.92   
  Haldens Svømmeklub  55.65    NOR             
                     
Max Engström  2001  577  26.23        53.95   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  56.79                 
                     
Simon Brandt  2000  570  25.63        54.17   
  Väsby Simsällskap  56.74                 
                     
Gustav Vallin  2001  548  26.14        54.89   
  Göteborg Sim  57.28                 
                     
Petter Hellzén  2000  545  26.17        55.01   
  Ängelholms Simsällskap  57.16                 
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
16 - 17 år: Daniel Kertes (1999) 50.15 2016-05-01 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julius Gustavsson  2002  553  26.65        54.72   
  Simklubben Laxen  57.02                 
                     
Malte Lundgren  2002  552  26.44        54.78   
  Lidköpings Gymnastik o SS  57.17                 
                     
Christoffer H. Andersen  2002  551  26.41        54.81   
  Søllerød Svømmeklub  57.42    DEN             
                     
Carl Wennerholm  2002  544  26.30        55.02   
  Stockholms Kappsimningsklubb  57.66                 
                     
Johannes Strömberg  2002  539  26.62        55.19   
  Vellinge-Näsets Simklubb  57.81                 
                     
John Brolin  2002  539  26.98        55.22   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  57.54                 
                     
Tor Selander  2002  520  27.14        55.85   
  Stockholms Kappsimningsklubb  57.30                 
                     
Birkan Ates  2002  504  27.01        56.45   
  Simsällskapet Delfin  58.60                 
                     
 
Gren 4, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 55.46 1998-05-22 
14 - 15 år: Oscar Ekström (1994) 50.14 2009-05-01 
16 - 17 år: Daniel Kertes (1999) 50.15 2016-05-01 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 48.12 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Välkki  2004  425  28.27        59.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:02.44                 
                     
Gustav Edlund  2004  416  28.48        1:00.17   
  Linköpings Allmänna SS  1:02.52                 
                     
Hannes Wrenne  2004  404  28.88        1:00.79   
  Karlskrona Simsällskap  1:05.65                 
                     
Noah Malmgren  2004  392  29.28        1:01.38   
  S71  1:03.89                 
                     
Linus Areblad  2004  384  29.87        1:01.82   
  Väsby Simsällskap  1:03.67                 
                     
Teo Mravac  2004  367  29.01        1:02.74   
  Varberg Sim  1:04.64                 
                     
Max Swegmark  2004  358  30.60        1:03.25   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:04.81                 
                     
Arvid Kvorning  2005  328  31.07        1:05.12   
  Varberg Sim  1:06.11                 
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sara Wallberg  1999  701  32.66        1:10.18   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:14.78                 
                     
Klara Juliusson  1997  659  33.11        1:11.63   
  Höganäs Simsällskap  1:18.19                 
                     
Emma Wahlund  1998  596  34.62        1:14.09   
  Väsby Simsällskap  1:17.66                 
                     
Adina Eriksson  1999  585  35.00        1:14.53   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:17.97                 
                     
Maja Johansson  1999  567  34.66        1:15.32   
  Höganäs Simsällskap  1:18.34                 
                     
Linnéa Bielicz  1994  566  35.43        1:15.38   
  Simklubben Laxen  1:19.93                 
                     
Elise Gidlöf  1999  543  35.41        1:16.42   
  Linköpings Allmänna SS  1:19.36                 
                     
Tilde Malm  1999  529  36.42        1:17.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:19.88                 
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tea Gladher  2000  681  33.18        1:10.87   
  Karlskrona Simsällskap  1:16.09                 
                     
Tova Olsson  2001  660  33.72        1:11.62   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:17.82                 
                     
Ella Lindroth  2001  595  35.16        1:14.11   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:18.42                 
                     
Amanda Eriksson  2001  579  35.60        1:14.80   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:19.01                 
                     
Cornelia Eklund  2000  568  35.61        1:15.27   
  Väsby Simsällskap  1:19.78                 
                     
Synne Lauritzen  2001  563  35.32        1:15.48   
  Haldens Svømmeklub  1:18.67    NOR             
                     
Ida Nederman  2000  560  35.60        1:15.65   
  Örebro Simallians  1:20.46                 
                     
Sanne Berggren  2001  534  35.82        1:16.82   
  Sandefjord Svømmeklubb  1:19.55    NOR             
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julia Månsson  2002  683  33.46        1:10.80   
  Örebro Simallians  1:12.90                 
                     
Elsa Bergh  2002  658  33.92        1:11.68   
  Söderhamns Simsällskap  1:15.21                 
                     
Emilia Rönningdal  2002  626  34.52        1:12.88   
  S71  1:19.91                 
                     
Clara Örnhem  2002  621  34.45        1:13.08   
  Växjö Simsällskap  1:16.52                 
                     
Tilde Morin  2002  582  34.93        1:14.68   
  Simklubben Laxen  1:18.27                 
                     
Martha Vitus Tversted  2002  555  35.77        1:15.84   
  Søllerød Svømmeklub  1:19.63    DEN             
                     
Victoria Flyman  2003  548  36.07        1:16.16   
  Söderhamns Simsällskap  1:19.93                 
                     
Thindra Hackwitz  2003  516  35.94        1:17.72   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:20.36                 
                     
 
Gren 5, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 1:11.74 2016-05-01 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 1:10.05 2014-05-04 
16 - 17 år: Anne-Mari Gulbrandsen (1984) 1:09.75 2001-05-01 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 1:06.70 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tea Winblad  2004  570  35.04        1:15.17   
  Kalmar Simsällskap  1:21.47                 
                     
Michelle Wissinger  2004  551  35.53        1:16.05   
  Väsby Simsällskap  1:21.20                 
                     
Filippa Eklund  2004  479  36.95        1:19.68   
  Söderhamns Simsällskap  1:22.12                 
                     
Hanna Åkerman  2004  470  37.55        1:20.16   
  Väsby Simsällskap  1:24.57                 
                     
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  448  38.59        1:21.44   
  Växjö Simsällskap  1:25.98                 
                     
Johanna Edgren  2004  418  39.87        1:23.38   
  Göteborg Sim  1:25.46                 
                     
Lina Dahlgren  2005  408  39.19        1:24.04   
  Kungsbacka Simsällskap  1:27.23                 
                     
Kajsa Söderholm  2004  399  39.10        1:24.64   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:26.29                 
                     
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Kertes  1999  695          28.50   
  Ängelholms Simsällskap  29.49                 
Teodor Widerberg  1998  673          28.81   
  Simklubben Laxen  30.52                 
Hugo Rydberg  1998  660          28.99   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.69                 
Karl Frylmark  1999  638          29.32   
  Väsby Simsällskap  30.59                 
Robin Andréasson  1988  620          29.61   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.20                 
Joakim Löfgren  1992  610          29.76   
  Simklubben Laxen  30.80                 
Erik Juliusson  1998  586          30.17   
  Höganäs Simsällskap  30.77                 
Hans Martin Trandem  1998  565          30.54   
  Ski Svømmeklubb  31.91    NOR             
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Rydahl  2001  566          30.51   
  Karlstads Simsällskap  31.74                 
Tobias Åberg  2000  545          30.90   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.38                 
Gunnar Widerberg  2000  539          31.01   
  Simklubben Laxen  32.69                 
August Mathisen  2001  534          31.12   
  Karlstads Simsällskap  32.94                 
Anton Arvidsson  2000  529          31.22   
  Kalmar Simsällskap  33.07                 
Hampus Dahlgren  2001  504          31.72   
  Kungsbacka Simsällskap  33.00                 
Max Feng  2001  501          31.79   
  Göteborg Sim  33.14                 
Jacob Meilvåg  2001  485          32.12   
  Ski Svømmeklubb  33.22    NOR             
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Walter Hero  2002  539          31.01   
  Simklubben Laxen  32.59                 
Julius Gustavsson  2002  515          31.49   
  Simklubben Laxen  32.93                 
William Lernå  2002  496          31.89   
  Väsby Simsällskap  33.22                 
Nicola Lundqvist  2002  495          31.90   
  Linköpings Allmänna SS  32.85                 
Richard Ekholm  2002  480          32.23   
  Kungsbacka Simsällskap  33.21                 
Christoffer H. Andersen  2002  463          32.62   
  Søllerød Svømmeklub  33.74    DEN             
Birkan Ates  2002  442          33.14   
  Simsällskapet Delfin  34.20                 
Martin Schön  2003  433          33.37   
  Bollnäs Simsällskap  33.81                 
 
Gren 6, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 32.87 2012-04-29 
14 - 15 år: Daniel Kertes (1999) 30.29 2013-04-28 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
18 år och äldre: Teodor Widerberg (1998) 28.34 2016-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Edlund  2004  411          33.95   
  Linköpings Allmänna SS  35.63                 
Hannes Wrenne  2004  395          34.40   
  Karlskrona Simsällskap  37.35                 
Noah Malmgren  2004  383          34.75   
  S71  36.45                 
Anthon Huasson  2004  345          36.00   
  Hörby Simklubb  37.18                 
Nikola Petrovic  2004  337          36.27   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.92                 
David Axelsson  2004  330          36.52   
  Linköpings Allmänna SS  38.19                 
Teo Mravac  2004  316          37.05   
  Varberg Sim  38.80                 
Axel Vaide  2005  315          37.08   
  Ängelholms Simsällskap  38.39                 
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Matilda Klintberg  1999  627  29.63        1:03.80   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:05.21                 
                     
Anna Miram  1999  620  29.95        1:04.02   
  Väsby Simsällskap  1:07.53                 
                     
Louise Halldén  1998  608  30.04        1:04.46   
  Väsby Simsällskap  1:06.98                 
                     
Christin Heina  1996  589  29.84        1:05.12   
  Linköpings Allmänna SS  1:07.45                 
                     
Petra Johansson  1997  576  31.01        1:05.63   
  Säffle Simsällskap  1:08.79                 
                     
Michelle Franzén  1993  560  30.80        1:06.22   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:08.78                 
                     
Ellen Lindeby  1999  533  31.59        1:07.32   
  Kalmar Simsällskap  1:09.96                 
                     
Elise Gidlöf  1999  497  31.94        1:08.92   
  Linköpings Allmänna SS  1:10.61                 
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ida Swegmark  2000  614  29.81        1:04.23   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:05.35                 
                     
Felicia Huynh  2000  594  29.92        1:04.94   
  S71  1:07.62                 
                     
Klara Hasslin  2001  578  30.29        1:05.53   
  Trollhättans Simsällskap  1:07.65                 
                     
Anna Sjölund  2000  574  30.50        1:05.69   
  Kalmar Simsällskap  1:09.07                 
                     
Ebba Löfgren  2001  529  31.41        1:07.49   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:09.47                 
                     
Elsa Nordström  2001  526  31.05        1:07.62   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:09.98                 
                     
Kamelia Gradinarska  2001  526  30.81        1:07.65   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:09.65                 
                     
Annie Lätt  2001  506  31.84        1:08.52   
  Trollhättans Simsällskap  1:09.95                 
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linn Rosenius  2002  582  30.51        1:05.39   
  Karlskrona Simsällskap  1:07.24                 
                     
Elin Peng  2003  571  30.97        1:05.81   
  Väsby Simsällskap  1:09.77                 
                     
Vera Karlsson  2003  559  31.22        1:06.26   
  Linköpings Allmänna SS  1:09.96                 
                     
Cornelia Johansson  2003  556  31.21        1:06.40   
  Örebro Simallians  1:07.39                 
                     
Aleksandra Liveröd  2002  550  31.01        1:06.63   
  Sandefjord Svømmeklubb  1:09.59    NOR             
                     
Elin Gunnarsson  2002  548  30.98        1:06.70   
  Linköpings Allmänna SS  1:09.43                 
                     
Saga Bodsjö  2002  507  31.46        1:08.47   
  Växjö Simsällskap  1:10.44                 
                     
Emma Cullberg  2002  464  31.34        1:10.51   
  Örebro Simallians  1:10.79                 
                     
 
Gren 7, 100m Fjärilsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:02.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Céline Bertrand (1995) 1:01.80 2010-04-30 
16 - 17 år: Gabriella Fagundez (1985) 1:01.14 2002-05-10 
18 år och äldre: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Thilde Smedbäck  2004  528  31.09        1:07.54   
  Linköpings Allmänna SS  1:12.35                 
                     
Boiana Gradinarska  2004  507  32.12        1:08.45   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:09.96                 
                     
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  484  31.74        1:09.55   
  Växjö Simsällskap  1:12.29                 
                     
Astrid Nilsson  2004  473  32.31        1:10.08   
  Simsällskapet Delfin  1:13.33                 
                     
Tea Winblad  2004  460  32.62        1:10.70   
  Kalmar Simsällskap  1:14.42                 
                     
Emma Ragnarsson  2004  455  32.47        1:10.99   
  Simsällskapet Delfin  1:14.44                 
                     
Clara Bergh  2004  451  32.50        1:11.21   
  Söderhamns Simsällskap  1:12.74                 
                     
Nelly Hansson  2004  402  33.97        1:13.99   
  Ängelholms Simsällskap  1:15.93                 
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hampus Lovinge  1998  631  28.15        57.03   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:04.01                 
                     
Tor Leander  1999  617  28.28        57.47   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:00.37                 
                     
Robin Andréasson  1988  601  28.55        57.98   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:02.13                 
                     
Mikael Sydow Haugen  1999  578  28.65        58.72   
  Sandefjord Svømmeklubb  1:03.48    NOR             
                     
Isak Meding  1998  537  28.62        1:00.20   
  Örebro Simallians  1:04.47                 
                     
Mattias Grynning  1999  494  29.60        1:01.90   
  Linköpings Allmänna SS  1:06.47                 
                     
Anton Widholm  1999  492  29.16        1:01.97   
  Väsby Simsällskap  1:06.64                 
                     
Jesper Lundqvist  1999  476  30.23        1:02.67   
  Höganäs Simsällskap  1:05.27                 
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Max Engström  2001  585  29.07        58.50   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:03.48                 
                     
Jonatan Carlsson  2001  552  29.25        59.63   
  Varberg Sim  1:05.05                 
                     
Victor Lovinge  2000  541  29.08        1:00.06   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:03.71                 
                     
Johan Rydahl  2001  534  29.03        1:00.30   
  Karlstads Simsällskap  1:04.31                 
                     
Alexander Aslak Nørgaard  2000  530  29.96        1:00.45   
  Søllerød Svømmeklub  1:05.52    DEN             
                     
David Timmer Endal  2000  523  29.23        1:00.72   
  Ski Svømmeklubb  1:04.61    NOR             
                     
Anton Hong  2000  515  28.70        1:01.02   
  Kalmar Simsällskap  1:04.25                 
                     
Petter Hellzén  2000  475  30.20        1:02.68   
  Ängelholms Simsällskap  1:06.45                 
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johannes Strömberg  2002  499  30.01        1:01.70   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:05.31                 
                     
Axel Auer  2003  456  30.66        1:03.54   
  Karlskrona Simsällskap  1:09.32                 
                     
William Lernå  2002  453  30.59        1:03.70   
  Väsby Simsällskap  1:07.71                 
                     
Birkan Ates  2002  414  31.61        1:05.65   
  Simsällskapet Delfin  1:08.45                 
                     
Emanuel Tidåsen  2002  411  31.21        1:05.82   
  Växjö Simsällskap  1:08.99                 
                     
Hugo Vaide  2003  407  31.32        1:06.01   
  Ängelholms Simsällskap  1:09.64                 
                     
Tor Selander  2002  406  31.78        1:06.09   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:09.38                 
                     
Philip Turkowitch  2003  401  32.34        1:06.35   
  Kalmar Simsällskap  1:08.48                 
                     
 
Gren 8, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Manu Mäntymäki (1985) 1:00.54 1998-05-22 
14 - 15 år: Patrik Löfgren (1996) 58.90 2011-04-30 
16 - 17 år: Jani Sievinen (1974) 54.93 1991-05-10 
18 år och äldre: Pierre Roger (1983) 53.59 2004-05-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Välkki  2004  354  33.05        1:09.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:10.03                 
                     
Gustav Edlund  2004  340  34.26        1:10.11   
  Linköpings Allmänna SS  1:13.36                 
                     
Linus Areblad  2004  339  34.40        1:10.13   
  Väsby Simsällskap  1:12.04                 
                     
Gustaf Stokholm  2004  306  35.22        1:12.56   
  Ängelholms Simsällskap  1:16.05                 
                     
Julian Birch  2004  304  35.10        1:12.71   
  Søllerød Svømmeklub  1:18.75    DEN             
                     
Max Swegmark  2004  300  35.79        1:13.05   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:15.58                 
                     
Arvid Kvorning  2005  272  36.58        1:15.46   
  Varberg Sim  1:18.22                 
                     
Felix Kinnander  2004  258  36.66        1:16.84   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:20.43                 
                     
 
Gren 10, 4X50m Frisim Mixed, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mass Mix 1  18            1:39.34   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:39.21                 
  Aron Qvirist  1998      25.01        25.01   
  Robin Andréasson  1988      21.96        46.97   
  Alice Lindhé  1999      26.58        1:13.55   
  Tova Olsson  2001      25.79        1:39.34   
                     
SK Laxen Mix  14            1:39.62   
  Simklubben Laxen  1:39.48                 
  Joakim Löfgren  1992      24.55        24.55   
  Teodor Widerberg  1998      23.63        48.18   
  Linnéa Bielicz  1994      25.33        1:13.51   
  Tilde Morin  2002      26.11        1:39.62   
                     
Nkk Mix Lag 1  12            1:40.29   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:42.02                 
  Sara Wallberg  1999      26.75        26.75   
  Hampus Lovinge  1998      23.27        50.02   
  Michelle Franzén  1993      27.55        1:17.57   
  Hugo Rydberg  1998      22.72        1:40.29   
                     
Lass Mix Lag 1  10            1:41.63   
  Linköpings Allmänna SS  1:42.27                 
  Oskar Gannholm-Johansson  1996      24.49        24.49   
  Gustav Henell  1999      24.39        48.88   
  Christin Heina  1996      26.35        1:15.23   
  Emma Magnusson  1998      26.40        1:41.63   
                     
Mass Mix 2            1:42.91   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:45.06                 
  Tor Leander  1999      24.85        24.85   
  Tobias Åberg  2000      24.10        48.95   
  Linnéa Lundborg  2000      27.44        1:16.39   
  Ida Swegmark  2000      26.52        1:42.91   
                     
Søllerød Mix            1:43.28   
  Søllerød Svømmeklub  1:41.00    DEN             
  Alexander Aslak Nørgaard  2000      25.02        25.02   
  Martha Vitus Tversted  2002      27.49        52.51   
  Pierre Høgenhaug  1999      23.62        1:16.13   
  Frederikke Petri  2001      27.15        1:43.28   
                     
Göteborg Mix 1            1:43.43   
  Göteborg Sim  1:46.03                 
  Gustav Vallin  2001      24.89        24.89   
  Andrea Reinhold  2001      26.66        51.55   
  Miro Torola  1995      24.32        1:15.87   
  Hannah Hemberg  2002      27.56        1:43.43   
                     
Höganäs SS 1            1:44.07   
  Höganäs Simsällskap  1:44.38                 
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      27.90        27.90   
  Mika Persson  1998      23.42        51.32   
  Elin Widén  1998      27.28        1:18.60   
  Johan Killman  1999      25.47        1:44.07   
                     
Väsby SS Lag 1 Mix  1997              1:44.09   
  Väsby Simsällskap  1:45.55                 
  Gustav Frödeberg  1997      24.56        24.56   
  Simon Brandt  2000      25.20        49.76   
  Tova Andersson  2001      27.50        1:17.26   
  Louise Halldén  1998      26.83        1:44.09   
                     
10  Ängelholm Mix  2000              1:44.50   
  Ängelholms Simsällskap  1:45.25                 
  Miranda Ingvarsson  2001      28.85        28.85   
  Filippa Sundström  2001      27.70        56.55   
  Petter Hellzén  2000      24.87        1:21.42   
  Daniel Kertes  1999      23.08        1:44.50   
                     
10  Väsby SS Lag 2 Mix  1997              1:44.50   
  Väsby Simsällskap  1:47.99                 
  Karl Frylmark  1999      24.46        24.46   
  Anton Widholm  1999      25.22        49.68   
  Anna Miram  1999      27.19        1:16.87   
  Elin Peng  2003      27.63        1:44.50   
                     
12  Nkk Mix Lag 2              1:44.81   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:45.52                 
  Oscar Sjöblad  1997      25.17        25.17   
  Adina Eriksson  1999      27.96        53.13   
  Mikael Wåhlin  1989      23.92        1:17.05   
  Klara Eriksson  2000      27.76        1:44.81   
                     
13  Kalmar SS Mix [1916]              1:45.30   
  Kalmar Simsällskap  1:42.22                 
  Harald Madebrink  1998      24.93        24.93   
  Ellen Lindeby  1999      28.30        53.23   
  Jacob Olsson  1998      24.16        1:17.39   
  Anna Sjölund  2000      27.91        1:45.30   
                     
14  Kungsbacka Lag 1  1974              1:45.95   
  Kungsbacka Simsällskap  1:46.38                 
  Anton Johansson  1996      24.70        24.70   
  Oskar Johansson  1993      23.72        48.42   
  Gina Hvarfvenius  1997      29.10        1:17.52   
  Malin Andersson  1999      28.43        1:45.95   
                     
15  S02 Mix Lag 1              1:46.21   
  Simklubben S 02  1:48.04                 
  Maja Edvardsson  2003      29.42        29.42   
  Johannes Sköld  1996      24.24        53.66   
  Emma Abrahamsson  2003      28.69        1:22.35   
  Elias Gausel  1996      23.86        1:46.21   
                     
16  Växjö SS Mix 1              1:46.22   
  Växjö Simsällskap  1:50.77                 
  Kemal Cikota  2002      26.07        26.07   
  Mirza Dzafic  2000      25.28        51.35   
  Clara Örnhem  2002      27.21        1:18.56   
  Natalie Noreblad  2002      27.66        1:46.22   
                     
17  Lass Mix Lag 2              1:46.48   
  Linköpings Allmänna SS  1:47.77                 
  Sixten Almén  1999      25.76        25.76   
  Sebastian Nilsson  2002      25.82        51.58   
  Elin Gunnarsson  2002      27.26        1:18.84   
  Alice Almén  2001      27.64        1:46.48   
                     
18  SK Laxen Mix 2              1:46.50   
  Simklubben Laxen  1:44.18                 
  Gunnar Widerberg  2000      25.81        25.81   
  Petronella Johansson  2000      28.11        53.92   
  Julius Gustavsson  2002      25.29        1:19.21   
  Mellie Wijk  2002      27.29        1:46.50   
                     
19  Karlskrona Mix 2              1:46.92   
  Karlskrona Simsällskap  1:52.24                 
  Marcus Barkrot  2002      26.15        26.15   
  Viktor Carlsson  2000      26.17        52.32   
  Tea Gladher  2000      26.31        1:18.63   
  Ella Simander  2002      28.29        1:46.92   
                     
20  Ösa Lag 1              1:47.63   
  Örebro Simallians  1:46.06                 
  André Gradin  1994      25.45        25.45   
  Isak Meding  1998      24.58        50.03   
  Lina Nederman  2000      28.72        1:18.75   
  Ida Nederman  2000      28.88        1:47.63   
                     
21  Kalmar SS Mix 2[1916]              1:47.82   
  Kalmar Simsällskap  1:46.74                 
  Anton Hong  2000      24.63        24.63   
  Leia Karlsson  2002      28.16        52.79   
  Garri Svensson  2000      25.00        1:17.79   
  Tilda Nordén  2001      30.03        1:47.82   
                     
22  Trollhättan Mix Lag 1              1:47.93   
  Trollhättans Simsällskap  1:47.37                 
  Hampus Johannesson  2000      27.47        27.47   
  Samuel Rudqvist  1999      24.36        51.83   
  Olivia Rudqvist  2000      28.33        1:20.16   
  Klara Hasslin  2001      27.77        1:47.93   
                     
23  Ängelholm Mix 2              1:48.53   
  Ängelholms Simsällskap  1:51.04                 
  Ellen Thunberg  2001      28.59        28.59   
  Ebba Hellzén  2003      29.91        58.50   
  Mattias Andersson  1996      26.17        1:24.67   
  Oskar Hanstål  1999      23.86        1:48.53   
                     
24  Höganäs SS 2              1:48.62   
  Höganäs Simsällskap  1:48.35                 
  Thelma Jöhncke  1999      28.83        28.83   
  Erik Juliusson  1998      25.41        54.24   
  Tilda Johansson  2002      28.67        1:22.91   
  Jesper Lundqvist  1999      25.71        1:48.62   
                     
25  Växjö SS Mix 2              1:48.98   
  Växjö Simsällskap  1:52.40                 
  Ludvig Hallum  2003      27.16        27.16   
  Gustav Franzén  2000      25.28        52.44   
  Saga Bodsjö  2002      28.13        1:20.57   
  Ebba Bergström  2000      28.41        1:48.98   
                     
26  S02 Mix Lag 2              1:49.35   
  Simklubben S 02  1:54.14                 
  Anton Björck-Teuscher  1993      25.17        25.17   
  Felix Wrakén  2003      26.82        51.99   
  Selma Avdic  2003      28.35        1:20.34   
  Hanna Gebart  2000      29.01        1:49.35   
                     
27  Göteborg Mix 2              1:50.04   
  Göteborg Sim  1:48.72                 
  Simon Kärrsjö  1998      26.00        26.00   
  Johanna de Jonge  2001      29.08        55.08   
  Måns Tangvald  1995      26.08        1:21.16   
  Solveig Ramallo  1993      28.88        1:50.04   
                     
28  Varberg Mix 1  1995              1:50.22   
  Varberg Sim  1:47.67                 
  Cornelia Almqvist  2002      30.28        30.28   
  Erik Josefson  2000      27.93        58.21   
  Sara Westholm  2001      28.07        1:26.28   
  Jonatan Carlsson  2001      23.94        1:50.22   
                     
29  Karlskrona Mix 1  98              1:51.91   
  Karlskrona Simsällskap  1:44.74                 
  Jakob Werner  2000      26.72        26.72   
  Elias Nilsson  2002      26.82        53.54   
  Sanna Westerberg  1998      29.15        1:22.69   
  Aurora Nilsson  2002      29.22        1:51.91   
                     
30  Sundsvall Mix Lag 1              1:54.92   
  Sundsvalls Simsällskap  1:56.94                 
  Albin Hedlund  2003      26.64        26.64   
  Melina Sundström  2002      29.04        55.68   
  Emma Norlin  2002      29.84        1:25.52   
  Jonathan Nilsson  2003      29.40        1:54.92   
                     
31  Søllerød Mix 2              1:56.13   
  Søllerød Svømmeklub  1:50.00    DEN             
  Karl Gustav B. Toft  2002      27.42        27.42   
  Mille Vester-Christensen  2005      32.41        59.83   
  Alba Lyhne Weiner  2004      30.62        1:30.45   
  Adam Hansen  1998      25.68        1:56.13   
                     
32  Sundsvall Mix Lag 2              1:56.59   
  Sundsvalls Simsällskap  2:05.56                 
  Nadja Rautiainen  2004      31.45        31.45   
  Leia Beijron  2004      30.18        1:01.63   
  Sebastian Karlsson  1992      24.41        1:26.04   
  Jason Walterstad  2004      30.55        1:56.59   
                     
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Trine Forss (2003) 30.17 2016-05-01 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 28.76 2015-04-26 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 28.04 2016-05-01 
18 år och äldre: Linnéa Bielicz (1994) 29.02 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Miranda Arvidsson  1998  657          29.52   
  Kalmar Simsällskap  31.41                 
Anna Miram  1999  632          29.90   
  Väsby Simsällskap  31.73                 
Elin Widén  1998  586          30.66   
  Höganäs Simsällskap  31.64                 
Malin Andersson  1999  559          31.15   
  Kungsbacka Simsällskap  32.17                 
Gina Hvarfvenius  1997  520          31.92   
  Kungsbacka Simsällskap  34.01                 
Ebba Hellström  1992  497          32.40   
  Simklubben S 02  33.47                 
Emma Dimitriou Sagré  1999  488          32.60   
  Väsby Simsällskap  34.76                 
Solveig Ramallo  1993  452          33.43   
  Göteborg Sim  34.72                 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Trine Forss (2003) 30.17 2016-05-01 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 28.76 2015-04-26 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 28.04 2016-05-01 
18 år och äldre: Linnéa Bielicz (1994) 29.02 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sofie Karlsson  2000  584          30.70   
  Karlskrona Simsällskap  32.90                 
Hilda Linné  2000  567          31.00   
  Linköpings Allmänna SS  32.55                 
Tova Andersson  2001  547          31.37   
  Väsby Simsällskap  33.05                 
Klara Eriksson  2000  543          31.45   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.85                 
Kamelia Gradinarska  2001  542          31.48   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.64                 
Tova Olsson  2001  533          31.66   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.08                 
Hanna Gebart  2000  523          31.85   
  Simklubben S 02  33.33                 
Sandra Rääf  2000  520          31.92   
  Örebro Simallians  33.26                 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Trine Forss (2003) 30.17 2016-05-01 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 28.76 2015-04-26 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 28.04 2016-05-01 
18 år och äldre: Linnéa Bielicz (1994) 29.02 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Vera Karlsson  2003  612          30.22   
  Linköpings Allmänna SS  31.75                 
Mellie Wijk  2002  577          30.83   
  Simklubben Laxen  32.67                 
Natalie Noreblad  2002  563          31.07   
  Växjö Simsällskap  33.06                 
Emma Cullberg  2002  538          31.56   
  Örebro Simallians  33.51                 
Linn Rosenius  2002  530          31.71   
  Karlskrona Simsällskap  33.22                 
Leia Karlsson  2002  506          32.20   
  Kalmar Simsällskap  33.95                 
Clara Gustavson  2003  499          32.36   
  Karlstads Simsällskap  33.75                 
Klara Gårdman  2002  490          32.55   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.56                 
 
Gren 11, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Trine Forss (2003) 30.17 2016-05-01 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 28.76 2015-04-26 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 28.04 2016-05-01 
18 år och äldre: Linnéa Bielicz (1994) 29.02 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ida Lithner  2004  507          32.18   
  Säffle Simsällskap  34.26                 
Thilde Smedbäck  2004  502          32.29   
  Linköpings Allmänna SS  33.64                 
Tove Pettersson  2004  436          33.83   
  Väsby Simsällskap  35.72                 
Gabriella Milusic  2004  431          33.97   
  S77 Stenungsund  35.31                 
Sara Hopmark  2004  417          34.34   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.40                 
Michelle Wissinger  2004  417          34.35   
  Väsby Simsällskap  36.25                 
Tea Winblad  2004  414          34.43   
  Kalmar Simsällskap  35.01                 
Boiana Gradinarska  2004  410          34.54   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.41                 
 
Gren 13, 100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
0 år och äldre: Céline Bertrand (1995) 1:02.68 2014-05-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linnéa Bielicz  1994  680  29.29        1:04.47   
  Simklubben Laxen  2:27.07                 
                     
Sara Wallberg  1999  668  30.62        1:04.84   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:29.78                 
                     
Emilia Rönningdal  2002  658  31.07        1:05.16   
  S71  2:29.06                 
                     
Anna Miram  1999  648  29.94        1:05.50   
  Väsby Simsällskap  2:28.62                 
                     
Tova Olsson  2001  640  30.96        1:05.77   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:31.04                 
                     
Elsa Bergh  2002  594  31.46        1:07.44   
  Söderhamns Simsällskap  2:31.97                 
                     
Ida Swegmark  2000  577  31.12        1:08.07   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:29.50                 
                     
Ida Rosenius  2000  551  31.85        1:09.12   
  Karlskrona Simsällskap  2:32.61                 
                     
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 26.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Mette Jacobsen (1973) 26.24 1991-05-20 
16 - 17 år: Anna Rosén (1994) 25.94 2011-04-30 
18 år och äldre: Claire Hedenskog (1980) 25.15 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emma Magnusson  1998  642          26.93   
  Linköpings Allmänna SS  27.77                 
Linnéa Bielicz  1994  626          27.16   
  Simklubben Laxen  27.33                 
Christin Heina  1996  625          27.18   
  Linköpings Allmänna SS  28.08                 
Sara Wallberg  1999  622          27.22   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.08                 
Alice Lindhé  1999  616          27.31   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.33                 
Elin Widén  1998  605          27.47   
  Höganäs Simsällskap  28.47                 
Louise Halldén  1998  601          27.53   
  Väsby Simsällskap  28.49                 
Klara Juliusson  1997  588          27.74   
  Höganäs Simsällskap  29.02                 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 26.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Mette Jacobsen (1973) 26.24 1991-05-20 
16 - 17 år: Anna Rosén (1994) 25.94 2011-04-30 
18 år och äldre: Claire Hedenskog (1980) 25.15 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tea Gladher  2000  670          26.55   
  Karlskrona Simsällskap  27.32                 
Tova Olsson  2001  649          26.84   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  27.88                 
Smilla Lönnberg  2001  613          27.35   
  Stockholms Kappsimningsklubb  28.63                 
Alice Almén  2001  592          27.67   
  Linköpings Allmänna SS  28.72                 
Ida Swegmark  2000  581          27.84   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.52                 
Linnéa Lundborg  2000  579          27.88   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.72                 
Olivia Rudqvist  2000  567          28.07   
  Trollhättans Simsällskap  28.82                 
Matilda Savén  2000  535          28.61   
  Linköpings Allmänna SS  29.03                 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 26.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Mette Jacobsen (1973) 26.24 1991-05-20 
16 - 17 år: Anna Rosén (1994) 25.94 2011-04-30 
18 år och äldre: Claire Hedenskog (1980) 25.15 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tilde Morin  2002  672          26.53   
  Simklubben Laxen  27.65                 
Emilia Rönningdal  2002  634          27.04   
  S71  28.17                 
Elin Gunnarsson  2002  610          27.40   
  Linköpings Allmänna SS  28.61                 
Mellie Wijk  2002  581          27.84   
  Simklubben Laxen  28.81                 
Linn Rosenius  2002  568          28.05   
  Karlskrona Simsällskap  28.98                 
Alva Back  2002  568          28.06   
  S77 Stenungsund  28.73                 
Martha Vitus Tversted  2002  563          28.14   
  Søllerød Svømmeklub  28.77    DEN             
Klara Gårdman  2002  534          28.64   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.12                 
 
Gren 15, 50m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 26.38 1998-05-22 
14 - 15 år: Mette Jacobsen (1973) 26.24 1991-05-20 
16 - 17 år: Anna Rosén (1994) 25.94 2011-04-30 
18 år och äldre: Claire Hedenskog (1980) 25.15 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Astrid Nilsson  2004  531          28.69   
  Simsällskapet Delfin  29.13                 
Ida Lithner  2004  530          28.71   
  Säffle Simsällskap  29.67                 
Emma Ragnarsson  2004  511          29.06   
  Simsällskapet Delfin  30.18                 
Clara Bergh  2004  503          29.22   
  Söderhamns Simsällskap  30.82                 
Boiana Gradinarska  2004  493          29.40   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.45                 
Filippa Eklund  2004  489          29.49   
  Söderhamns Simsällskap  30.46                 
Kajsa Söderholm  2004  484          29.58   
  Vellinge-Näsets Simklubb  30.48                 
Tuva Gustavsson  2004  473          29.82   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.78                 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Axel Auer (2003) 28.75 2016-05-01 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 25.95 2016-05-01 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 25.01 2015-04-26 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 24.72 2014-05-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mika Persson  1998  654          25.11   
  Höganäs Simsällskap  26.04                 
Hampus Lovinge  1998  650          25.16   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  25.88                 
Robin Andréasson  1988  638          25.32   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  25.92                 
Teodor Widerberg  1998  627          25.47   
  Simklubben Laxen  26.57                 
Oscar Sjöblad  1997  614          25.64   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.27                 
Hugo Rydberg  1998  611          25.68   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.14                 
Mikael Wåhlin  1989  585          26.06   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.42                 
Jakob Clemedtson  1996  570          26.28   
  Karlskrona Simsällskap  26.47                 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Axel Auer (2003) 28.75 2016-05-01 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 25.95 2016-05-01 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 25.01 2015-04-26 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 24.72 2014-05-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonatan Carlsson  2001  615          25.63   
  Varberg Sim  26.56                 
Johan Rydahl  2001  608          25.73   
  Karlstads Simsällskap  26.51                 
Victor Lovinge  2000  582          26.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.34                 
Sebastian Petersson  2000  580          26.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  27.05                 
Tobias Åberg  2000  555          26.52   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  27.05                 
Christer Melberg  2001  549          26.62   
  Haldens Svømmeklub  27.75    NOR             
Anton Hong  2000  536          26.83   
  Kalmar Simsällskap  27.67                 
Petter Hellzén  2000  521          27.09   
  Ängelholms Simsällskap  27.69                 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Axel Auer (2003) 28.75 2016-05-01 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 25.95 2016-05-01 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 25.01 2015-04-26 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 24.72 2014-05-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Axel Auer  2003  526          27.00   
  Karlskrona Simsällskap  28.50                 
Malte Lundgren  2002  506          27.34   
  Lidköpings Gymnastik o SS  27.82                 
Johannes Strömberg  2002  505          27.36   
  Vellinge-Näsets Simklubb  27.87                 
Hugo Stenskepp  2003  498          27.49   
  Vellinge-Näsets Simklubb  28.67                 
Eric Lundström Silke  2003  480          27.84   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.87                 
John Brolin  2002  466          28.11   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.01                 
Christopher Lindholm  2002  448          28.49   
  Väsby Simsällskap  29.54                 
Birkan Ates  2002  442          28.60   
  Simsällskapet Delfin  29.22                 
 
Gren 16, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Axel Auer (2003) 28.75 2016-05-01 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 25.95 2016-05-01 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 25.01 2015-04-26 
18 år och äldre: Christoffer Carlsen (1992) 24.72 2014-05-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Välkki  2004  419          29.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.73                 
Hannes Wrenne  2004  361          30.59   
  Karlskrona Simsällskap  32.03                 
Gustav Edlund  2004  340          31.22   
  Linköpings Allmänna SS  33.05                 
Arvid Kvorning  2005  333          31.43   
  Varberg Sim  32.52                 
Noah Malmgren  2004  312          32.13   
  S71  33.48                 
Simon Swedblom  2004  296          32.71   
  Simklubben Laxen  33.46                 
Teo Mravac  2004  292          32.85   
  Varberg Sim  33.38                 
Max Swegmark  2004  269          33.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.42                 
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.95 1998-05-22 
14 - 15 år: Lorena Diaconescu (1979) 57.28 1994-05-26 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 55.62 2011-05-01 
18 år och äldre: Josefin Lillhage (1980) 55.18 2001-05-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linnéa Bielicz  1994  744  27.14        56.27   
  Simklubben Laxen  59.00                 
                     
Emma Magnusson  1998  699  27.80        57.46   
  Linköpings Allmänna SS  59.73                 
                     
Louise Halldén  1998  698  27.72        57.49   
  Väsby Simsällskap  1:00.49                 
                     
Christin Heina  1996  627  28.61        59.58   
  Linköpings Allmänna SS  1:00.52                 
                     
Michelle Franzén  1993  626  28.60        59.62   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:01.39                 
                     
Matilda Klintberg  1999  624  28.44        59.68   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:02.16                 
                     
Alice Lindhé  1999  616  28.95        59.93   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:03.17                 
                     
Johanna Åberg  1997  601  29.00        1:00.43   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:02.00                 
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.95 1998-05-22 
14 - 15 år: Lorena Diaconescu (1979) 57.28 1994-05-26 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 55.62 2011-05-01 
18 år och äldre: Josefin Lillhage (1980) 55.18 2001-05-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tova Olsson  2001  718  27.16        56.96   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:00.53                 
                     
Smilla Lönnberg  2001  654  28.52        58.75   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:01.13                 
                     
Tea Gladher  2000  652  28.18        58.82   
  Karlskrona Simsällskap  1:01.17                 
                     
Ida Swegmark  2000  650  28.34        58.88   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:01.73                 
                     
Tova Andersson  2001  641  28.59        59.16   
  Väsby Simsällskap  1:02.59                 
                     
Olivia Rudqvist  2000  624  28.60        59.67   
  Trollhättans Simsällskap  1:00.68                 
                     
Felicia Huynh  2000  605  28.77        1:00.30   
  S71  1:02.33                 
                     
Klara Hasslin  2001  570  29.23        1:01.49   
  Trollhättans Simsällskap  1:01.76                 
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.95 1998-05-22 
14 - 15 år: Lorena Diaconescu (1979) 57.28 1994-05-26 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 55.62 2011-05-01 
18 år och äldre: Josefin Lillhage (1980) 55.18 2001-05-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Emilia Rönningdal  2002  684  27.77        57.87   
  S71  59.92                 
                     
Mellie Wijk  2002  637  28.51        59.26   
  Simklubben Laxen  1:02.22                 
                     
Elin Gunnarsson  2002  5.5  610  28.72        1:00.13   
  Linköpings Allmänna SS  1:02.37                 
                     
Martha Vitus Tversted  2002  5.5  610  28.85        1:00.13   
  Søllerød Svømmeklub  1:02.59    DEN             
                     
Clara Örnhem  2002  595  29.16        1:00.62   
  Växjö Simsällskap  1:02.85                 
                     
Linn Rosenius  2002  594  29.06        1:00.65   
  Karlskrona Simsällskap  1:02.64                 
                     
Elin Peng  2003  585  28.77        1:00.98   
  Väsby Simsällskap  1:02.92                 
                     
Isabelle Rydahl  2003  571  29.38        1:01.48   
  Karlstads Simsällskap  1:03.06                 
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 56.95 1998-05-22 
14 - 15 år: Lorena Diaconescu (1979) 57.28 1994-05-26 
16 - 17 år: Céline Bertrand (1995) 55.62 2011-05-01 
18 år och äldre: Josefin Lillhage (1980) 55.18 2001-05-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Astrid Nilsson  2004  575  29.22        1:01.33   
  Simsällskapet Delfin  1:02.37                 
                     
Ebba Bladh Hazard  2004  526  30.56        1:03.19   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:04.79                 
                     
Emma Ragnarsson  2004  516  30.53        1:03.56   
  Simsällskapet Delfin  1:04.71                 
                     
Thilde Smedbäck  2004  512  30.90        1:03.76   
  Linköpings Allmänna SS  1:06.65                 
                     
Tove Pettersson  2004  506  30.65        1:04.00   
  Väsby Simsällskap  1:06.25                 
                     
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  493  30.82        1:04.57   
  Växjö Simsällskap  1:06.66                 
                     
Tindra D´aubigné  2004  488  30.80        1:04.75   
  Hörby Simklubb  1:06.05                 
                     
Tea Winblad  2004  486  31.19        1:04.87   
  Kalmar Simsällskap  1:06.07                 
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 1:08.21 2012-04-30 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 1:08.14 2016-05-02 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 1:01.82 2015-04-27 
18 år och äldre: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Daniel Kertes  1999  758  28.45        1:00.98   
  Ängelholms Simsällskap  1:04.42                 
                     
Hugo Rydberg  1998  676  30.12        1:03.35   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:07.03                 
                     
Karl Frylmark  1999  641  29.55        1:04.49   
  Väsby Simsällskap  1:07.20                 
                     
Robin Andréasson  1988  631  30.22        1:04.81   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:09.86                 
                     
Joakim Löfgren  1992  624  30.21        1:05.06   
  Simklubben Laxen  1:08.61                 
                     
Oskar Johansson  1993  609  30.57        1:05.60   
  Kungsbacka Simsällskap  1:09.51                 
                     
Erik Juliusson  1998  599  30.63        1:05.96   
  Höganäs Simsällskap  1:09.58                 
                     
Tor Leander  1999  579  31.84        1:06.71   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:09.39                 
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 1:08.21 2012-04-30 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 1:08.14 2016-05-02 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 1:01.82 2015-04-27 
18 år och äldre: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Rydahl  2001  581  31.18        1:06.62   
  Karlstads Simsällskap  1:14.47                 
                     
August Mathisen  2001  569  31.79        1:07.09   
  Karlstads Simsällskap  1:13.35                 
                     
Tobias Åberg  2000  543  32.08        1:08.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:13.96                 
                     
Gunnar Widerberg  2000  539  32.58        1:08.30   
  Simklubben Laxen  1:12.32                 
                     
Hampus Dahlgren  2001  525  32.43        1:08.90   
  Kungsbacka Simsällskap  1:13.26                 
                     
Erik Josefson  2000  512  32.73        1:09.47   
  Varberg Sim  1:12.81                 
                     
Sebastian Tufvesson  2000  507  32.64        1:09.71   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:13.75                 
                     
Jacob Meilvåg  2001  493  32.99        1:10.37   
  Ski Svømmeklubb  1:14.32    NOR             
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 1:08.21 2012-04-30 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 1:08.14 2016-05-02 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 1:01.82 2015-04-27 
18 år och äldre: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julius Gustavsson  2002  571  31.89        1:07.02  14-15 Åldersgrupp Rekord 
  Simklubben Laxen  1:10.29                 
                     
Walter Hero  2002  521  32.64        1:09.08   
  Simklubben Laxen  1:12.35                 
                     
William Lernå  2002  494  32.93        1:10.32   
  Väsby Simsällskap  1:13.58                 
                     
Christoffer H. Andersen  2002  487  33.48        1:10.64   
  Søllerød Svømmeklub  1:14.17    DEN             
                     
Nicola Lundqvist  2002  479  33.07        1:11.07   
  Linköpings Allmänna SS  1:14.34                 
                     
Richard Ekholm  2002  472  33.50        1:11.42   
  Kungsbacka Simsällskap  1:14.51                 
                     
Ruben Staaf  2002  456  34.13        1:12.21   
  Linköpings Allmänna SS  1:16.02                 
                     
Birkan Ates  2002  446  34.06        1:12.77   
  Simsällskapet Delfin  1:14.85                 
                     
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Daniel Kertes (1999) 1:08.21 2012-04-30 
14 - 15 år: Johan Rydahl (2001) 1:08.14 2016-05-02 
16 - 17 år: Teodor Widerberg (1998) 1:01.82 2015-04-27 
18 år och äldre: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gustav Edlund  2004  440  34.26        1:13.09   
  Linköpings Allmänna SS  1:16.18                 
                     
Hannes Wrenne  2004  409  35.19        1:14.90   
  Karlskrona Simsällskap  1:21.69                 
                     
Noah Malmgren  2004  406  35.56        1:15.10   
  S71  1:20.12                 
                     
David Axelsson  2004  338  37.00        1:19.80   
  Linköpings Allmänna SS  1:21.50                 
                     
Anthon Huasson  2004  336  37.35        1:19.96   
  Hörby Simklubb  1:21.87                 
                     
Teo Mravac  2004  316  37.67        1:21.57   
  Varberg Sim  1:25.85                 
                     
Nikola Petrovic  2004  310  38.11        1:22.14   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:27.78                 
                     
Axel Vaide  2005  293  39.03        1:23.65   
  Ängelholms Simsällskap  1:25.47                 
                     
 
Gren 21, 50m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 32.96 2016-05-02 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 32.64 2014-05-04 
16 - 17 år: Klara Juliusson (1997) 32.31 2014-05-04 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 31.55 2011-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Sara Wallberg  1999  707          32.32   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.00                 
Klara Juliusson  1997  685          32.66   
  Höganäs Simsällskap  34.41                 
Adina Eriksson  1999  583          34.46   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.61                 
Maja Johansson  1999  575          34.62   
  Höganäs Simsällskap  36.09                 
Emma Wahlund  1998  569          34.75   
  Väsby Simsällskap  35.76                 
Elise Gidlöf  1999  542          35.31   
  Linköpings Allmänna SS  36.85                 
Tilde Malm  1999  533          35.50   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.72                 
Gina Hvarfvenius  1997  494          36.41   
  Kungsbacka Simsällskap  38.78                 
 
Gren 21, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 32.96 2016-05-02 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 32.64 2014-05-04 
16 - 17 år: Klara Juliusson (1997) 32.31 2014-05-04 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 31.55 2011-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tea Gladher  2000  653          33.19   
  Karlskrona Simsällskap  34.23                 
Tova Olsson  2001  629          33.60   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.76                 
Ella Lindroth  2001  596          34.21   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.79                 
Andrea Reinhold  2001  583          34.47   
  Göteborg Sim  36.29                 
Isabelle Asserståhl  2000  568          34.77   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.12                 
Cornelia Eklund  2000  558          34.97   
  Väsby Simsällskap  36.42                 
Felicia Huynh  2000  549          35.16   
  S71  36.69                 
Erika Tudegård  2001  546          35.22   
  Linköpings Allmänna SS  36.62                 
 
Gren 21, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 32.96 2016-05-02 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 32.64 2014-05-04 
16 - 17 år: Klara Juliusson (1997) 32.31 2014-05-04 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 31.55 2011-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Julia Månsson  2002  694          32.52  14-15 Åldersgrupp Rekord 
  Örebro Simallians  33.58                 
Emilia Rönningdal  2002  634          33.52   
  S71  35.16                 
Elsa Bergh  2002  629          33.61   
  Söderhamns Simsällskap  34.68                 
Tilde Morin  2002  596          34.22   
  Simklubben Laxen  36.94                 
Clara Örnhem  2002  589          34.35   
  Växjö Simsällskap  35.38                 
Disa Gladher  2002  569          34.74   
  Karlskrona Simsällskap  36.57                 
Cornelia Almqvist  2002  533          35.50   
  Varberg Sim  35.81                 
Martha Vitus Tversted  2002  533          35.52   
  Søllerød Svømmeklub  36.81    DEN             
 
Gren 21, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Linnéa Englund (2003) 32.96 2016-05-02 
14 - 15 år: Sara Wallberg (1999) 32.64 2014-05-04 
16 - 17 år: Klara Juliusson (1997) 32.31 2014-05-04 
18 år och äldre: Joline Höstman (1988) 31.55 2011-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tea Winblad  2004  582          34.49   
  Kalmar Simsällskap  36.53                 
Michelle Wissinger  2004  570          34.72   
  Väsby Simsällskap  36.56                 
Hanna Åkerman  2004  494          36.43   
  Väsby Simsällskap  37.99                 
Olivia Gustafsson  2004  482          36.73   
  Linköpings Allmänna SS  40.49                 
Filippa Eklund  2004  472          36.98   
  Söderhamns Simsällskap  38.38                 
Lina Dahlgren  2005  462          37.25   
  Kungsbacka Simsällskap  37.90                 
Liv Elgaard Fonnesbech  2004  454          37.47   
  Växjö Simsällskap  40.65                 
Sara Hopmark  2004  414          38.63   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  39.99                 
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Mikko Klemola (1982) 1:02.62 1995-05-26 
14 - 15 år: Albin Lövgren (1999) 57.26 2014-05-04 
16 - 17 år: Albin Lövgren (1999) 54.84 2016-05-02 
18 år och äldre: Erik Andersson (1984) 52.49 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Hampus Lovinge  1998  681  25.68        55.04   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  59.27                 
                     
Robin Andréasson  1988  645  26.28        56.06   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  58.29                 
                     
Oskar Hanstål  1999  612  26.47        57.05   
  Ängelholms Simsällskap  59.88                 
                     
Mika Persson  1998  610  26.11        57.10   
  Höganäs Simsällskap  59.21                 
                     
Teodor Widerberg  1998  606  25.84        57.22   
  Simklubben Laxen  59.33                 
                     
Oscar Sjöblad  1997  594  26.54        57.61   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  59.60                 
                     
Mattias Grynning  1999  588  27.19        57.81   
  Linköpings Allmänna SS  59.80                 
                     
Dag Johan Fjelde  1999  587  26.79        57.85   
  Ski Svømmeklubb  59.61    NOR             
                     
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Mikko Klemola (1982) 1:02.62 1995-05-26 
14 - 15 år: Albin Lövgren (1999) 57.26 2014-05-04 
16 - 17 år: Albin Lövgren (1999) 54.84 2016-05-02 
18 år och äldre: Erik Andersson (1984) 52.49 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Johan Rydahl  2001  646  25.85        56.01   
  Karlstads Simsällskap  59.24                 
                     
Sebastian Petersson  2000  595  27.42        57.59   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  59.39                 
                     
Tobias Åberg  2000  581  27.34        58.03   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  59.43                 
                     
Jonatan Carlsson  2001  549  27.65        59.13   
  Varberg Sim  1:01.15                 
                     
Christer Melberg  2001  546  27.26        59.24   
  Haldens Svømmeklub  1:00.85    NOR             
                     
Victor Lovinge  2000  542  27.91        59.40   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:01.28                 
                     
Petter Hellzén  2000  518  27.72        1:00.30   
  Ängelholms Simsällskap  1:01.80                 
                     
Alexander Aslak Nørgaard  2000  481  27.91        1:01.81   
  Søllerød Svømmeklub  1:01.79    DEN             
                     
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Mikko Klemola (1982) 1:02.62 1995-05-26 
14 - 15 år: Albin Lövgren (1999) 57.26 2014-05-04 
16 - 17 år: Albin Lövgren (1999) 54.84 2016-05-02 
18 år och äldre: Erik Andersson (1984) 52.49 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Axel Auer  2003  548  27.37        59.19   
  Karlskrona Simsällskap  1:01.51                 
                     
Carl Wennerholm  2002  541  27.61        59.43   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:02.86                 
                     
Johannes Strömberg  2002  515  28.45        1:00.43   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:03.54                 
                     
Christopher Lindholm  2002  507  28.91        1:00.74   
  Väsby Simsällskap  1:03.42                 
                     
Eric Lundström Silke  2003  472  29.01        1:02.18   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:04.32                 
                     
Hugo Stenskepp  2003  468  29.01        1:02.35   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:04.63                 
                     
John Brolin  2002  443  30.04        1:03.53   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:06.04                 
                     
Tor Selander  2002  442  29.11        1:03.56   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:06.13                 
                     
 
Gren 22, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 år och yngre 
13 år och yngre: Mikko Klemola (1982) 1:02.62 1995-05-26 
14 - 15 år: Albin Lövgren (1999) 57.26 2014-05-04 
16 - 17 år: Albin Lövgren (1999) 54.84 2016-05-02 
18 år och äldre: Erik Andersson (1984) 52.49 2009-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Välkki  2004  407  30.20        1:05.35   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:07.10                 
                     
Arvid Kvorning  2005  327  32.33        1:10.29   
  Varberg Sim  1:12.39                 
                     
Linus Areblad  2004  303  33.04        1:12.08   
  Väsby Simsällskap  1:14.10                 
                     
Noah Malmgren  2004  302  33.25        1:12.13   
  S71  1:14.99                 
                     
Max Swegmark  2004  282  34.64        1:13.86   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:15.31                 
                     
David Axelsson  2004  274  35.00        1:14.55   
  Linköpings Allmänna SS  1:18.35                 
                     
Malte Almqvist  2004  263  34.65        1:15.58   
  Varberg Sim  1:19.64                 
                     
Noel Ahlbin  2004  257  34.42        1:16.13   
  Vellinge-Näsets Simklubb  1:18.21                 
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:04.25 1998-05-22 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 1:02.23 2015-04-27 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 59.90 2016-05-02 
18 år och äldre: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Miranda Arvidsson  1998  673  30.29        1:02.79   
  Kalmar Simsällskap  1:05.86                 
                     
Anna Miram  1999  661  30.83        1:03.16   
  Väsby Simsällskap  1:08.32                 
                     
Linnéa Bielicz  1994  626  31.21        1:04.32   
  Simklubben Laxen  1:07.91                 
                     
Gina Hvarfvenius  1997  547  33.00        1:07.27   
  Kungsbacka Simsällskap  1:11.71                 
                     
Malin Andersson  1999  543  32.48        1:07.42   
  Kungsbacka Simsällskap  1:10.91                 
                     
Elin Widén  1998  538  33.38        1:07.66   
  Höganäs Simsällskap  1:10.15                 
                     
Louise Halldén  1998  532  33.22        1:07.88   
  Väsby Simsällskap  1:12.10                 
                     
Ellen Lindeby  1999  490  33.71        1:09.80   
  Kalmar Simsällskap  1:12.42                 
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:04.25 1998-05-22 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 1:02.23 2015-04-27 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 59.90 2016-05-02 
18 år och äldre: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tova Andersson  2001  579  32.12        1:06.02   
  Väsby Simsällskap  1:10.75                 
                     
Ida Widén  2001  568  32.57        1:06.42   
  Höganäs Simsällskap  1:11.00                 
                     
Klara Eriksson  2000  548  32.28        1:07.22   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:10.91                 
                     
Cornelia Eklund  2000  534  32.42        1:07.79   
  Väsby Simsällskap  1:11.73                 
                     
Hanna Gebart  2000  533  32.54        1:07.86   
  Simklubben S 02  1:10.81                 
                     
Sandra Rääf  2000  521  33.26        1:08.37   
  Örebro Simallians  1:11.52                 
                     
Kamelia Gradinarska  2001  514  32.55        1:08.68   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:11.93                 
                     
Hilda Linné  2000  511  33.28        1:08.82   
  Linköpings Allmänna SS  1:11.80                 
                     
 
Gren 23, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 - 15 år 
13 år och yngre: Ida Mattsson (1985) 1:04.25 1998-05-22 
14 - 15 år: Lova Andersson (2000) 1:02.23 2015-04-27 
16 - 17 år: Hanna Rosvall (2000) 59.90 2016-05-02 
18 år och äldre: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Vera Karlsson  2003  610  31.10        1:04.88   
  Linköpings Allmänna SS  1:10.00                 
                     
Natalie Noreblad  2002  567  31.92        1:06.45   
  Växjö Simsällskap  1:11.03                 
                     
Mellie Wijk  2002  544  32.54        1:07.41   
  Simklubben Laxen  1:10.57                 
                     
Linn Rosenius  2002  508  33.62        1:08.94   
  Karlskrona Simsällskap  1:11.84                 
                     
Leia Karlsson  2002  503  33.54        1:09.18   
  Kalmar Simsällskap  1:14.24                 
                     
Magdalena Hagsten Skarda  2003  498  33.76        1:09.39   
  Örebro Simallians  1:13.27                 
                     
Lisa Bergman  2002  484  33.66   <