Resultat Totalt - Med poäng och mellantider 
 
  Tävling  NUSS Äldre (25m) 2018    Utskriftsdatum  04 februari 2018   
  Tävlingsort  Örebro    Utskriftstid  18:13   
  Arrangör  Örebro Simallians         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 februari 2018         
 
 
Gren 1, 1500m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Viktor Johansson, Jönköpings SS, 15:39.78 (2015) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Gabriel Henkel  2001  14  602  1:02.95  2:09.56  3:16.28  4:21.77  16:44.07   
  Skuru Idrottsklubb  16:20.29      5:28.03  6:35.25  7:42.38  8:50.26     
          9:57.79  11:05.72  12:13.89  13:21.76     
          14:29.92  15:37.57         
                     
Martin Melinder  2001  11  582  1:03.32  2:09.82  3:16.59  4:22.80  16:55.70   
  Väsby Simsällskap  16:06.92      5:30.58  6:39.08  7:47.98  8:56.77     
          10:05.79  11:14.71  12:23.35  13:32.24     
          14:41.14  15:49.99         
                     
Max Fahlén  2001  10  562  1:04.48  2:13.19  3:22.44  4:31.49  17:07.38   
  Västerås Simsällskap  17:26.79      5:40.91  6:50.35  7:58.92  9:08.10     
          10:17.03  11:25.91  12:35.40  13:44.58     
          14:53.51  16:01.62         
                     
Ivar Simonsson  2002  560  1:03.66  2:11.04  3:19.58  4:28.40  17:08.43   
  Väsby Simsällskap  17:16.40      5:37.22  6:46.12  7:54.72  9:03.61     
          10:12.68  11:21.89  12:31.15  13:40.95     
          14:50.60  16:00.44         
                     
Albin Svenneby  2001  557  1:02.86  2:09.83  3:17.66  4:25.85  17:10.56   
  Simklubben Elfsborg  17:07.57      5:34.09  6:43.25  7:52.15  9:02.00     
          10:11.55  11:21.54  12:31.82  13:42.26     
          14:52.55  16:02.34         
                     
Oscar Wilhelmsson  2002  550  1:04.69  2:13.64  3:23.26  4:33.43  17:14.86   
  Örebro Simallians  17:52.43      5:43.03  6:52.75  8:02.39  9:12.23     
          10:21.49  11:31.12  12:40.56  13:49.84     
          14:58.94  16:07.49         
                     
Edwin Larsson  2001  534  1:01.55  2:08.66  3:16.35  4:25.51  17:25.02   
  Uddevalla Sim  17:26.87      5:35.85  6:46.82  7:58.20  9:09.11     
          10:20.08  11:31.48  12:42.28  13:54.14     
          15:05.38  16:15.66         
                     
Eric Hansson  2002  531  1:03.42  2:10.75  3:19.44  4:28.54  17:26.77   
  Väsby Simsällskap  16:26.51      5:38.35  6:47.81  7:57.78  9:08.89     
          10:19.76  11:30.67  12:42.11  13:43.57     
          15:05.49  16:17.31         
                     
Adam Carlsson  2001  526  1:02.71  2:10.04  3:19.97  4:30.57  17:30.38   
  Gävle Simsällskap  17:27.77      5:41.46  6:52.94  8:03.97  9:15.72     
          10:27.41  11:38.69  12:48.02  13:57.58     
          15:08.22  16:19.49         
                     
10  Charlie Tranberg  2002  508  1:03.52  2:12.53  3:22.78  4:33.79  17:42.67   
  Uddevalla Sim  17:30.09      5:45.03  6:56.56  8:09.21  9:21.05     
          10:33.33  11:45.72  12:57.98  14:11.23     
          15:23.32  16:35.72         
                     
11  Isak Gustafsson  2001  504  1:04.42  2:13.73  3:24.79  4:36.04  17:45.27   
  Stockholms Kappsimningsklubb  17:45.53      5:47.48  6:59.25  8:10.97  9:22.78     
          10:34.23  11:46.31  12:58.25  14:10.88     
          15:22.78  16:35.00         
                     
12  Carl Wennerholm  2002  483  1:06.30  2:18.37  3:30.16  4:42.36  18:00.83   
  Stockholms Kappsimningsklubb  17:33.28      5:53.81  7:06.10  8:18.76  9:31.78     
          10:45.65  11:58.59  13:12.11  14:24.70     
          15:37.48  16:49.82         
                     
13  Johan Ljunggren  2001    479  1:05.86  2:16.59  3:28.99  4:41.27  18:03.18   
  Upsala Simsällskap  17:08.01      5:54.36  7:07.42  8:20.28  9:32.39     
          10:44.63  11:56.95  13:11.02  14:23.92     
          15:37.70  16:51.01         
                     
14  David Albringer  2001    468  1:05.60  2:16.59  3:29.06  4:42.15  18:12.24   
  Karlstads Simsällskap  17:24.97      5:54.76  7:08.22  8:21.36  9:34.41     
          10:48.52  12:03.27  13:17.84  14:32.26     
          15:46.87  17:00.99         
                     
15  Fredrik Jacobsson  2001    459  1:07.00  2:19.17  3:32.46  4:46.35  18:18.99   
  Stockholms Kappsimningsklubb  17:45.58      6:00.18  7:14.23  8:29.24  9:43.16     
          10:58.02  12:13.11  13:27.74  14:42.19     
          15:55.52  17:09.10         
                     
16  Johan Allberg  2002    453  1:06.89  2:19.28  3:32.33  4:45.89  18:23.69   
  Skuru Idrottsklubb  18:07.86      5:59.87  7:14.42  8:27.86  9:42.68     
          10:57.46  12:13.07  13:27.53  14:42.86     
          15:57.35  17:12.38         
                     
 
Gren 2, 800m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Ann Berglund, Jönköpings SS, 8:52.02 (2001) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Ebba Olsson  2001  14  623  1:05.66  2:16.55  3:27.85  4:39.07  9:21.18   
  Mariestads Simsällskap  9:19.29      5:51.06  7:02.54  8:13.35       
                     
Ida Lövgren  2001  11  610  1:06.72  2:18.63  3:30.76  4:43.21  9:25.18   
  Skövde Simsällskap  9:26.89      5:55.37  7:07.71  8:18.59       
                     
Marit Cuperus  2002  10  607  1:06.23  2:17.14  3:29.21  4:41.82  9:25.82   
  Uddevalla Sim  9:28.47      5:54.47  7:07.06  8:18.97       
                     
Vera Fransson  2001  581  1:07.62  2:18.80  3:30.57  4:42.55  9:34.14   
  Skövde Simsällskap  10:15.96      5:54.67  7:08.33  8:22.72       
                     
Felicia Östlund  2002  560  1:09.10  2:21.37  3:33.69  4:46.20  9:41.41   
  Skuru Idrottsklubb  9:33.81      5:59.13  7:12.57  8:26.51       
                     
Adelina Walldén  2002  557  1:08.35  2:20.90  3:33.85  4:47.43  9:42.38   
  Västerås Simsällskap  9:56.43      6:01.62  7:15.46  8:29.46       
                     
Julia Holmberg  2002  537  1:06.88  2:19.41  3:32.97  4:47.89  9:49.59   
  Västerås Simsällskap  9:57.29      6:03.48  7:19.29  8:34.58       
                     
Katarina Lindoff  2000  534  1:08.81  2:22.51  3:36.76  4:51.06  9:50.62   
  Eskilstuna Simklubb  9:47.07      6:05.78  7:20.34  8:35.70       
                     
Andrea Palm  2000  530  1:07.80  2:20.90  3:34.82  4:49.62  9:52.26   
  Linköpings Allmänna SS  9:27.59      6:04.60  7:20.78  8:37.22       
                     
10  Matilda Lantz  2002  511  1:10.00  2:24.74  3:40.55  4:56.50  9:59.35   
  Upsala Simsällskap  9:54.67      6:12.75  7:29.51  8:45.47       
                     
11  Lina Rehnman  2002  507  1:11.35  2:27.20  3:43.59  4:59.62  10:00.99   
  Västerås Simsällskap  10:10.46      6:15.79  7:31.58  8:47.16       
                     
12  Emelie Hellgren  2001  506  1:10.79  2:26.94  3:41.30  4:57.01  10:01.35   
  Västerås Simsällskap  9:36.84      6:12.45  7:29.55  8:45.91       
                     
13  Klara Alte  2002    490  1:12.49  2:29.99  3:46.70  5:03.42  10:07.65   
  Stockholms Kappsimningsklubb  10:04.42      6:20.01  7:36.64  8:53.19       
                     
14  Lucrezia Vespertini  2002    473  1:09.52  2:25.26  3:42.66  5:01.26  10:14.81   
  Väsby Simsällskap  10:06.29      6:20.27  7:39.79  8:58.54       
                     
15  Matilda Eni  2002    462  1:10.25  2:26.95  3:44.82  5:03.86  10:19.75   
  Mariestads Simsällskap  9:47.19      6:23.47  7:43.13  9:02.46       
                     
16  Linnea Persson  2002    441  1:10.06  2:26.99  3:46.31  5:06.15  10:29.29   
  Uddevalla Sim  10:00.74      6:27.11  7:48.29  9:09.63       
                     
 
Gren 3, 1500m Frisim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt, Jönköpings SS, 16:00.99 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Mikael Söderberg  2003  14  609  1:00.02  2:06.99  3:13.79  4:20.83  16:40.50   
  Upsala Simsällskap  16:47.40      5:28.20  6:35.92  7:43.27  8:51.08     
          9:58.50  11:06.22  12:13.95  13:21.37     
          14:28.48  15:35.44         
                     
Job Sanders  2003  11  554  1:02.24  2:09.90  3:18.53  4:27.61  17:12.10   
  Jönköpings Simsällskap  17:58.43      5:36.54  6:45.48  7:54.71  9:04.68     
          10:14.40  11:24.08  12:34.91  13:44.46     
          14:54.67  16:04.01         
                     
Gustav Edlund  2004  10  526  1:04.48  2:15.24  3:25.87  4:36.04  17:30.38   
  Linköpings Allmänna SS        5:46.61  6:57.24  8:08.18  9:19.08     
          10:30.27  11:41.42  12:52.40  14:02.23     
          15:12.11  16:22.41         
                     
Adi Ramovic  2004  510  1:04.01  2:14.13  3:25.03  4:35.66  17:41.35   
  Upsala Simsällskap  18:12.90      5:46.09  6:56.90  8:09.17  9:22.06     
          10:33.07  11:45.25  12:58.01  14:09.84     
          15:21.70  16:32.92         
                     
Elliot Fielder  2003  507  1:03.59  2:12.64  3:23.21  4:34.68  17:43.30   
  Motala Simsällskap  18:04.34      5:46.55  6:58.31  8:10.34  9:23.02     
          10:35.01  11:47.26  12:59.18  14:10.64     
          15:21.90  16:33.51         
                     
Eskil Jonsson  2003  500  1:04.83  2:15.17  3:26.46  4:37.73  17:47.96   
  Eskilstuna Simklubb  18:25.04      5:49.09  7:00.67  8:11.81  9:23.85     
          10:36.14  11:48.06  13:00.21  14:12.24     
          15:24.81  16:37.02         
                     
Kevin Söderqvist  2004  469  1:05.56  2:17.06  3:30.30  4:44.06  18:11.12   
  Simklubben Elfsborg  19:22.28      5:56.36  7:09.66  8:23.99  9:37.81     
          10:51.58  12:05.30  13:19.64  14:33.64     
          15:47.54  17:01.70         
                     
Max Grubesic  2004  453  1:06.83  2:19.88  3:33.62  4:47.11  18:23.67   
  Jönköpings Simsällskap  19:10.53      6:00.72  7:14.33  8:27.65  9:41.57     
          10:55.24  12:10.62  13:26.27  14:41.31     
          15:57.63  17:11.87         
                     
Gustav Askengren  2004  447  1:05.47  2:16.92  3:29.66  4:44.08  18:28.68   
  Simklubben Elfsborg  19:50.33      5:59.65  7:15.01  8:30.71  9:46.38     
          11:01.51  12:17.89  13:32.62  14:49.03     
          16:03.76  17:17.90         
                     
10  Linus Areblad  2004  447  1:07.18  2:20.26  3:35.13  4:51.37  18:28.78   
  Väsby Simsällskap  19:34.07      6:07.64  7:23.10  8:38.14  9:53.11     
          11:07.52  12:22.15  13:35.91  14:50.66     
          16:03.99  17:17.65         
                     
11  Oskar Andersson  2003  440  1:10.66  2:24.74  3:38.97  4:54.29  18:34.69   
  Upsala Simsällskap        6:09.09  7:23.69  8:38.60  9:52.88     
          11:07.53  12:22.51  13:37.36  14:52.26     
          16:07.37  17:22.52         
                     
12  Lucas Sterling  2004  407  1:08.02  2:22.31  3:36.86  4:52.49  19:04.00   
  Västerås Simsällskap  19:13.82      6:09.14  7:26.73  8:44.45  10:03.33     
          11:20.76  12:38.31  13:56.42  15:13.61     
          16:31.29  17:48.89         
                     
13  Carl Roos  2004    375  1:09.88  2:24.63  3:41.16  4:59.83  19:35.95   
  Eskilstuna Simklubb  20:10.56      6:19.01  7:38.80  8:58.55  10:18.06     
          11:38.30  12:58.39  14:17.42  15:37.16     
          16:57.61  18:17.66         
                     
14  Filip Hedin  2003    332  1:16.43  2:38.98  4:03.94  5:28.23  20:23.61   
  Karlstads Simsällskap  20:49.44      6:52.50  8:17.44  9:41.11  11:02.83     
          12:25.10  13:47.56  15:09.58  16:30.26     
          17:50.59  19:08.72         
                     
15  Samuel Delvenne  2003    271  1:17.66  2:43.83  4:10.56  5:38.45  21:49.49   
  Upsala Simsällskap        7:05.30  8:33.44  10:02.68  11:31.56     
          13:00.70  14:29.40  15:57.70  17:27.61     
          18:56.34  20:24.05         
                     
David Axelsson  2004              DNS   
  Linköpings Allmänna SS                   
                     
                     
                     
 
Gren 4, 800m Frisim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Emilia Nilsson, LASS, 9:03.92 (2002) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code  500m  600m  700m       











 
Annie Hegmegi  2003  14  672  1:03.18  2:09.74  3:17.78  4:27.46  9:07.14   
  Jönköpings Simsällskap  9:13.33      5:37.26  6:47.66  7:57.73       
                     
Linn Thid  2003  11  582  1:05.26  2:16.02  3:28.50  4:41.41  9:34.11   
  Simklubben Elfsborg  9:33.67      5:55.05  7:09.09  8:21.77       
                     
Elin Peng  2003  10  563  1:05.21  2:16.05  3:29.43  4:43.59  9:40.30   
  Väsby Simsällskap  9:27.81      5:58.20  7:13.23  8:27.08       
                     
Isabelle Rydahl  2003  550  1:05.45  2:16.56  3:29.36  4:43.11  9:44.90   
  Karlstads Simsällskap  9:46.93      5:58.08  7:13.50  8:29.78       
                     
Felicia Rogell  2003  540  1:08.92  2:24.04  3:38.97  4:53.68  9:48.40   
  Västerås Simsällskap  9:52.98      6:08.30  7:22.55  8:36.27       
                     
Ebba Bladh Hazard  2004  540  1:08.20  2:22.04  3:37.02  4:51.95  9:48.63   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  10:00.59      6:06.91  7:21.91  8:35.84       
                     
Natalie Stjärnås  2003  513  1:09.24  2:22.35  3:37.75  4:54.60  9:58.53   
  Jönköpings Simsällskap  10:15.89      6:11.20  7:27.52  8:44.12       
                     
Moa Bergdahl  2003  506  1:09.49  2:24.58  3:40.51  4:56.46  10:01.37   
  Simklubben Laxen  10:03.90      6:13.00  7:30.23  8:47.64       
                     
Amanda Takala  2004  504  1:10.44  2:26.75  3:43.33  5:00.22  10:02.21   
  Väsby Simsällskap  10:24.67      6:16.88  7:33.19  8:50.14       
                     
10  Amanda Viksten  2004  503  1:11.14  2:28.08  3:45.03  5:02.57  10:02.70   
  Upsala Simsällskap  10:16.93      6:18.27  7:33.52  8:50.30       
                     
11  Hanna Degerlund  2004  500  1:10.71  2:26.43  3:42.74  5:00.32  10:03.80   
  Västerås Simsällskap  10:18.01      6:17.08  7:32.93  8:49.61       
                     
12  Frida Florén  2004  460  1:10.12  2:27.36  3:44.87  5:03.46  10:20.72   
  Gävle Simsällskap  10:30.55      6:22.84  7:43.40  9:02.96       
                     
13  Darja Koutchinskaia  2003    445  1:10.86  2:28.21  3:46.66  5:05.61  10:27.78   
  Linköpings Allmänna SS  10:24.71      6:26.08  7:46.94  9:08.02       
                     
14  Emelie Lindström  2003    435  1:11.60  2:28.94  3:48.20  5:08.73  10:32.52   
  Väsby Simsällskap  10:15.20      6:29.19  7:50.93  9:12.74       
                     
15  Martina Karlsson  2003    407  1:14.80  2:35.44  3:57.61  5:19.25  10:46.75   
  Linköpings Allmänna SS  10:51.44      6:41.10  8:03.90  9:26.30       
                     
16  Evelina Wester  2004    402  1:09.79  2:29.20  3:51.64  5:15.77  10:49.03   
  Uddevalla Sim  10:08.40      6:40.07  8:04.46  9:27.91       
                     
 
Gren 5, 4X100m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: LASS, 3:25.10 (2002) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Elfsborg Herrar [2000]  2000  28  576          3:40.18   
  Simklubben Elfsborg  3:41.67                 
  Anton Lornell  1998      27.09  57.73      57.73   
  Adam Albringer  1999      26.33  55.31      1:53.04   
  William Westerlund Holappa  1999      26.14  55.06      2:48.10   
  Anes Cavka  1999      24.26  52.08      3:40.18   
                     
Sala SS Herrar  2000  22  565          3:41.62   
  Sala Simsällskap  3:41.90                 
  Jonathan Douib  2000      25.95  54.31      54.31   
  Marcus Johnsson  2002      25.81  54.28      1:48.59   
  Elias Nordgren  2001      25.90  54.48      2:43.07   
  Joel Larsson  2001      26.36  58.55      3:41.62   
                     
Lass Herrar [2000] Lag 1  2000  20  561          3:42.12   
  Linköpings Allmänna SS  3:43.89                 
  Gustav Henell  1999      26.02  54.81      54.81   
  Nicola Lundqvist  2002      26.24  54.89      1:49.70   
  Naevid Kiasat  2001      27.34  57.43      2:47.13   
  Sixten Almén  1999      26.26  54.99      3:42.12   
                     
Väsby SS Herrar  1998  18  554          3:43.14   
  Väsby Simsällskap  3:41.28                 
  Simon Brandt  2000      25.63  54.09      54.09   
  Martin Melinder  2001      26.82  56.20      1:50.29   
  Eric Hansson  2002      26.97  57.35      2:47.64   
  Christopher Lindholm  2002      26.10  55.50      3:43.14   
                     
Ösa Herrar [1]  2002  16  539          3:45.23   
  Örebro Simallians  3:46.91                 
  Rudolfs Stupans  1999      26.38  55.73      55.73   
  Oscar Wilhelmsson  2002      26.34  56.04      1:51.77   
  Michal Laszewski  2002      25.60  55.21      2:46.98   
  Adrijan Danqi  2002      26.88  58.25      3:45.23   
                     
Skk Herrar  2000  14  533          3:45.96   
  Stockholms Kappsimningsklubb  3:43.38                 
  Isak Gustafsson  2001      27.49  58.15      58.15   
  Carl Wennerholm  2002      25.79  54.44      1:52.59   
  Fredrik Jacobsson  2001      26.14  55.05      2:47.64   
  Sebastian Tufvesson  2000      27.39  58.32      3:45.96   
                     
Ludvika SS Herrar [1998]  1998  12  528          3:46.70   
  Ludvika Simsällskap  3:57.76                 
  Jakob Gustafsson  1999      26.38  55.41      55.41   
  Anton Campalto  1998      25.95  56.16      1:51.57   
  Lukas Hill  1999      26.20  57.19      2:48.76   
  Erik Krysén  2000      26.51  57.94      3:46.70   
                     
Lass Herrar [2000] Lag 2  2000  10  486          3:53.03   
  Linköpings Allmänna SS  3:51.65                 
  Oliver Tykesson  2000      27.53  57.42      57.42   
  Elias Axelsson  2002      27.38  57.04      1:54.46   
  Ruben Staaf  2002      28.43  59.40      2:53.86   
  Gustav Edlund  2004      27.91  59.17      3:53.03   
                     
Skuru Ik Herrar Lag 1  2001  474          3:55.02   
  Skuru Idrottsklubb  3:52.77                 
  Johan Allberg  2002      28.29  1:00.88      1:00.88   
  Gabriel Henkel  2001      27.04  55.65      1:56.53   
  Axel Flykt-Rosén  2002      29.22  59.82      2:56.35   
  Edvin Eskilsson  2002      27.92  58.67      3:55.02   
                     
10  Varberg Herrar 1  1998  466          3:56.29   
  Varberg Sim  3:44.51                 
  Hjalmar Löfvenborg  1999      28.03  59.51      59.51   
  Erik Josefson  2000      27.91  59.70      1:59.21   
  Daniel Andersson  1999      27.60  58.77      2:57.98   
  Albin Larsson  1998      27.15  58.31      3:56.29   
                     
11  Ösa Herrar [2]  1999  451          3:58.98   
  Örebro Simallians  4:07.96                 
  Anton Wallin  2000      28.38  58.10      58.10   
  Parsa Najafi  1999      28.78  1:00.52      1:58.62   
  Hannes Börjel  2002      27.06  59.25      2:57.87   
  Anton Svennberg  2002      28.46  1:01.11      3:58.98   
                     
12  Varberg Herrar Lag 2  1999  404          4:07.88   
  Varberg Sim  4:04.98                 
  Teo Mravac  2004      28.77  1:00.22      1:00.22   
  Zacharias Olausson  2000      28.16  1:01.69      2:01.91   
  Malte Almqvist  2004      29.71  1:02.50      3:04.41   
  Viking Josefson  2002      29.58  1:03.47      4:07.88   
                     
 
Gren 6, 4X100m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Skärets SS, 3:56.41 (2005) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m      Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Skövde SS Damer  2001  28  675          3:55.40  NUSS-rekord 
  Skövde Simsällskap  3:52.38                 
  Liesel Williamsson  2000      28.71  1:00.83      1:00.83   
  Ida Lövgren  2001      28.81  1:00.41      2:01.24   
  Vera Fransson  2001      27.79  57.45      2:58.69   
  Trine Forss  2003      26.90  56.71      3:55.40   
                     
Lass Damer [2000] Lag 1  2000  22  616          4:02.60   
  Linköpings Allmänna SS  4:02.74                 
  Vera Karlsson  2003      29.01  1:01.07      1:01.07   
  Thilde Smedbäck  2004      28.50  1:00.67      2:01.74   
  Elise Gidlöf  1999      28.85  1:00.88      3:02.62   
  Elin Gunnarsson  2002      27.59  59.98      4:02.60   
                     
SK Laxen Damer [1999]  1999  20  615          4:02.76   
  Simklubben Laxen  4:00.53                 
  Petronella Ottosson  2002      29.18  1:01.59      1:01.59   
  Tilde Morin  2002      27.02  57.94      1:59.53   
  Hannah Fritz  2003      29.11  1:01.93      3:01.46   
  Josephine Ålenius  2002      29.04  1:01.30      4:02.76   
                     
Skk Damer 1  2000  18  604          4:04.26   
  Stockholms Kappsimningsklubb  4:00.10                 
  Caroline Wallenborg  2000      28.57  59.87      59.87   
  Amanda Eriksson  2001      28.88  1:01.48      2:01.35   
  Smilla Lönnberg  2001      28.98  1:01.83      3:03.18   
  Nora Segerström  2002      28.77  1:01.08      4:04.26   
                     
Karlstad Damer  2000  16  600          4:04.83   
  Karlstads Simsällskap  4:04.50                 
  Linnéa Englund  2003      28.23  58.39      58.39   
  Michelle Träff  2002      29.13  1:02.53      2:00.92   
  Isabelle Rydahl  2003      28.53  1:00.89      3:01.81   
  Clara Gustavson  2003      29.78  1:03.02      4:04.83   
                     
Uddevalla Damer [1999]  1999  14  598          4:05.07   
  Uddevalla Sim  4:08.21                 
  Hilda Andersson  1999      29.18  1:00.65      1:00.65   
  Marit Cuperus  2002      28.88  1:00.35      2:01.00   
  Elin Gustafson  1999      29.56  1:02.43      3:03.43   
  Fanny Aronsson  2000      28.86  1:01.64      4:05.07   
                     
Elfsborg Damer  2000  12  559          4:10.59   
  Simklubben Elfsborg  4:14.98                 
  Sofia Åstedt  2003      28.32  59.62      59.62   
  Louise Johansson  1999      30.39  1:04.83      2:04.45   
  Astrid Lilja  2002      31.55  1:06.73      3:11.18   
  Linn Thid  2003      28.32  59.41      4:10.59   
                     
Väsby SS Damer  1998  10  558          4:10.80   
  Väsby Simsällskap  4:07.17                 
  Lucrezia Vespertini  2002      29.73  1:02.82      1:02.82   
  Linnea Lindgren  2001      30.04  1:03.56      2:06.38   
  Hanne Melin Romstad  1999      29.93  1:02.94      3:09.32   
  Louise Peacock  2001      29.22  1:01.48      4:10.80   
                     
SK Laxen Damer 2  2000  556          4:11.07   
  Simklubben Laxen  4:12.65                 
  Klara Stigsson  2001      29.92  1:02.53      1:02.53   
  Wilma Svensson  2002      29.57  1:01.25      2:03.78   
  Elsa Wahlbeck  2002      30.52  1:04.19      3:07.97   
  Moa Bergdahl  2003      29.68  1:03.10      4:11.07   
                     
10  Ösa Damer  1998  539          4:13.77   
  Örebro Simallians  4:16.33                 
  Emma Cullberg  2002      29.39  1:02.73      1:02.73   
  Sandra Rääf  2000      28.71  1:01.99      2:04.72   
  Lina Nederman  2000      30.65  1:04.06      3:08.78   
  Josefine Åhlund  2002      30.96  1:04.99      4:13.77   
                     
11  Lass Damer [2000] Lag 2  2000  536          4:14.17   
  Linköpings Allmänna SS  4:08.89                 
  Wilma Holmertz  2003      30.31  1:04.30      1:04.30   
  Erika Tudegård  2001      29.56  1:03.10      2:07.40   
  Alice Almén  2001      30.27  1:04.79      3:12.19   
  Felicia Smedbäck  2000      29.91  1:01.98      4:14.17   
                     
12  Västerås Damer 16-20  2001  527          4:15.55   
  Västerås Simsällskap  4:11.98                 
  Julia Holmberg  2002      30.07  1:03.70      1:03.70   
  Emelie Hellgren  2001      29.31  1:02.12      2:05.82   
  Adelina Walldén  2002      31.06  1:05.48      3:11.30   
  Lina Rehnman  2002      30.79  1:04.25      4:15.55   
                     
13  Uddevalla Damer 2  2002    521          4:16.51   
  Uddevalla Sim  4:18.21                 
  Lovisa Alsop  2001      30.02  1:03.35      1:03.35   
  Gabriella Sanftleben  1999      30.23  1:05.10      2:08.45   
  Linnea Persson  2002      30.11  1:04.12      3:12.57   
  Emilia Ström  2002      31.04  1:03.94      4:16.51   
                     
14  Sala SS Damer  2000    519          4:16.93   
  Sala Simsällskap  4:17.76                 
  Klara Ragnarsson  2002      29.94  1:03.10      1:03.10   
  Elvira Dalin  2003      29.32  1:03.10      2:06.20   
  Hannah Ragnarsson  2000      30.75  1:05.62      3:11.82   
  Lovisa Königsson  2002      31.17  1:05.11      4:16.93   
                     
15  Skk Damer 2  2000    512          4:18.11   
  Stockholms Kappsimningsklubb  4:17.98                 
  Elsa Nordström  2001      29.67  1:02.21      1:02.21   
  Klara Eklöf  2002      31.23  1:05.76      2:07.97   
  Hilma Brunnberg  2003      31.46  1:05.34      3:13.31   
  Klara Alte  2002      31.23  1:04.80      4:18.11   
                     
16  Varberg Damer 1  2001    499          4:20.37   
  Varberg Sim  4:12.93                 
  Cornelia Almqvist  2002      30.91  1:05.81      1:05.81   
  Thea Carlsson  2002      30.84  1:05.26      2:11.07   
  Clara Balslev  2001      30.04  1:05.28      3:16.35   
  Stella Warborn  2003      30.25  1:04.02      4:20.37   
                     
17  SK Laxen Damer 3  2000    482          4:23.37   
  Simklubben Laxen  4:20.86                 
  Emilia Karlberg  2002      31.79  1:07.43      1:07.43   
  Nathalie Barrington  2002      30.41  1:04.71      2:12.14   
  Elsa Jonsson  2004      32.38  1:07.28      3:19.42   
  Therese Pålsson  2001      29.85  1:03.95      4:23.37   
                     
18  Hk Sim Damer 1  2001    449          4:29.63   
  Hallsberg Kumla Simklubb  4:21.88                 
  Elsa Jansson  2002      30.97  1:05.24      1:05.24   
  Josefine Stenman  2002      31.17  1:06.96      2:12.20   
  Awaz Nabi Pour  2000      31.27  1:06.33      3:18.53   
  Ellen Olsson  2002      32.88  1:11.10      4:29.63   
                     
19  Motala SS Damer [1998]  1998    416          4:36.59   
  Motala Simsällskap  4:26.81                 
  Tilda Carlsson  2003      30.33  1:04.80      1:04.80   
  Isadora Rosén  2002      30.45  1:04.93      2:09.73   
  Emilia Eriksson  2004      32.36  1:07.14      3:16.87   
  Greta Rosén  2004      38.33  1:19.72      4:36.59   
                     
20  Ösa Damer Lag 2  2001    359          4:50.40   
  Örebro Simallians  4:54.21                 
  Elsa Bylin  2002      31.29  1:07.30      1:07.30   
  Anesa Gacic  2002      36.56  1:19.78      2:27.08   
  Smilla Holgersson Eliasson  2003      34.68  1:13.75      3:40.83   
  Filippa Sjöholm Sundström  2003      32.03  1:09.57      4:50.40   
                     
 
Gren 7, 50m Fjärilsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Linda Knutsson, LASS, 28.44 (2003) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Caroline Wallenborg  2000  14  624          28.52   
  Stockholms Kappsimningsklubb  28.82                 
Tilde Morin  2002  11  599          28.91   
  Simklubben Laxen  29.02                 
Agnes Wedel  2000  10  566          29.47   
  Västerviks Simsällskap  29.33                 
Klara Gårdman  2002  559          29.59   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.36                 
Frida Gustafsson  2001  555          29.66   
  Eskilstuna Simklubb  29.78                 
Elsa Bergh  2002  535          30.03   
  Söderhamns Simsällskap  29.47                 
Hilda Andersson  1999  534          30.04   
  Uddevalla Sim  30.00                 
Amanda Eriksson  2001  526          30.20   
  Stockholms Kappsimningsklubb  29.71                 
Felicia Claesén  2001  522          30.27   
  Västerviks Simsällskap  29.86                 
10  Emma Cullberg  2002  521          30.28   
  Örebro Simallians  28.86                 
11  Sandra Rääf  2000  519          30.32   
  Örebro Simallians  29.74                 
12  Elsa Nordström  2001  518          30.34   
  Stockholms Kappsimningsklubb  30.32                 
13  Amanda Kullman  2000    506          30.58   
  Eskilstuna Simklubb  31.12                 
14  Marit Cuperus  2002    502          30.67   
  Uddevalla Sim  30.74                 
15  Alexandra Kinell  2000    501          30.69   
  Karlskoga Simförening  31.30                 
16  Matilda Stenberg  2001    492          30.88   
  Simklubben Elfsborg  30.52                 
17  Smilla Lönnberg  2001    491          30.90   
  Stockholms Kappsimningsklubb  30.05                 
18  Louise Johansson  1999    488          30.96   
  Simklubben Elfsborg  30.86                 
19  Elise Gidlöf  1999    486          30.99   
  Linköpings Allmänna SS  31.11                 
20  Ebba Olsson  2001    483          31.06   
  Mariestads Simsällskap  31.01                 
21  Hanne Melin Romstad  1999    480          31.12   
  Väsby Simsällskap  29.96                 
21  Ida Lövgren  2001    480          31.12   
  Skövde Simsällskap  30.40                 
23  Fanny Aronsson  2000    476          31.22   
  Uddevalla Sim  31.36                 
24  Michelle Träff  2002    475          31.23   
  Karlstads Simsällskap  30.67                 
25  Astrid Lilja  2002    469          31.36   
  Simklubben Elfsborg  31.19                 
26  Matilda Torén  2001    467          31.42   
  Lidköpings Gymnastik o SS  31.52                 
27  Matilda Lantz  2002    460          31.57   
  Upsala Simsällskap  31.16                 
28  Clara Balslev  2001    457          31.65   
  Varberg Sim  31.31                 
28  Klara Ragnarsson  2002    457          31.65   
  Sala Simsällskap  31.47                 
30  Lucrezia Vespertini  2002    455          31.68   
  Väsby Simsällskap  31.19                 
31  Erika Tudegård  2001    450          31.80   
  Linköpings Allmänna SS  31.47                 
32  Alice Almén  2001    440          32.03   
  Linköpings Allmänna SS  31.28                 
33  Elsa Jörstam  2001    434          32.18   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.43                 
34  Josefine Stenman  2002    423          32.46   
  Hallsberg Kumla Simklubb  30.97                 
35  Elin Gunnarsson  2002    420          32.55   
  Linköpings Allmänna SS  31.06                 
36  Emma Hansson  1998    417          32.61   
  Jönköpings Simsällskap  31.35                 
37  Felicia Järvikari  2002    399          33.10   
  Linköpings Allmänna SS  31.48                 
Josefine Åhlund  2002              DSQ   
  Örebro Simallians  30.86                 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Alexander Frost. Norrköpings KK, 25.19 (2015) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
William Brand  1998  14  639          25.30   
  Eskilstuna Simklubb  25.57                 
Jonatan Carlsson  2001  11  625          25.49   
  Varberg Sim  25.21                 
Erik Ohlsén  2000  10  618          25.58   
  Västerviks Simsällskap  25.60                 
Carl Wennerholm  2002  566          26.34   
  Stockholms Kappsimningsklubb  27.17                 
Max Engström  2001  553          26.55   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.03                 
Gustav Henell  1999  535          26.85   
  Linköpings Allmänna SS  27.01                 
Jakob Källquist  2001  517          27.15   
  Gävle Simsällskap  27.00                 
Albin Larsson  1998  508          27.31   
  Varberg Sim  26.00                 
Adam Albringer  1999  499          27.48   
  Simklubben Elfsborg  27.56                 
10  Anes Cavka  1999  498          27.49   
  Simklubben Elfsborg  28.35                 
11  Jonathan Douib  2000  497          27.51   
  Sala Simsällskap  28.05                 
12  Sixten Almén  1999  495          27.54   
  Linköpings Allmänna SS  27.29                 
13  Marcus Johnsson  2002    491          27.62   
  Sala Simsällskap  27.76                 
14  John Brolin  2002    485          27.74   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.73                 
15  Christopher Lindholm  2002    482          27.80   
  Väsby Simsällskap  27.79                 
16  Vilmer Jansson  2000    480          27.83   
  Hallsberg Kumla Simklubb  27.71                 
17  Jakob Gustafsson  1999    480          27.84   
  Ludvika Simsällskap  28.41                 
18  Gijs Dijkhuizen  2000    476          27.91   
  Västerås Simsällskap  27.82                 
19  William Westerlund Holappa  1999    473          27.96   
  Simklubben Elfsborg  27.63                 
20  Axel Flykt-Rosén  2002    472          27.99   
  Skuru Idrottsklubb  28.07                 
21  Simon Brandt  2000    456          28.32   
  Väsby Simsällskap  28.11                 
22  Anton Lornell  1998    452          28.39   
  Simklubben Elfsborg  28.25                 
23  Eldin Kadic  1999    448          28.49   
  Eskilstuna Simklubb  28.22                 
24  Lukas Hill  1999    447          28.51   
  Ludvika Simsällskap  28.47                 
25  Fredrik Jacobsson  2001    444          28.57   
  Stockholms Kappsimningsklubb  28.01                 
26  Axel Eriksson  1998    435          28.76   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.88                 
27  Lukas Åkerblom  2002    431          28.86   
  Skuru Idrottsklubb  28.82                 
28  Felix Öberg  2001    429          28.89   
  Västerviks Simsällskap  28.37                 
29  Filiph Castillo Karlsson  2002    428          28.92   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.60                 
30  Jonathan Holmberg  2000    423          29.02   
  Västerås Simsällskap  28.38                 
31  Anton Campalto  1998    423          29.04   
  Ludvika Simsällskap  28.53                 
32  Alexander Fredholm  2001    420          29.10   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.69                 
33  David Engström  2001    419          29.11   
  Simklubben Elfsborg  28.97                 
34  Oscar Wilhelmsson  2002    419          29.12   
  Örebro Simallians  28.55                 
35  Theodor Sköld  2001    411          29.32   
  Väsby Simsällskap  28.47                 
36  Erik Krysén  2000    410          29.34   
  Ludvika Simsällskap  29.16                 
37  Sebastian Tufvesson  2000    403          29.49   
  Stockholms Kappsimningsklubb  28.59                 
38  Hjalmar Löfvenborg  1999    396          29.68   
  Varberg Sim  28.01                 
39  Andreas Persson  2000    388          29.87   
  Gävle Simsällskap  29.20                 
Albin Staaf  2000              DNS   
  Linköpings Allmänna SS  28.47                 
 
Gren 9, 50m Fjärilsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Lova Andersson, Ljungby SS, 28.49 (2015) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Trine Forss  2003  14  631          28.42  NUSS-rekord 
  Skövde Simsällskap  28.61                 
Linnéa Englund  2003  11  553          29.69   
  Karlstads Simsällskap  29.67                 
Thilde Smedbäck  2004  10  533          30.06   
  Linköpings Allmänna SS  30.45                 
Vera Karlsson  2003  528          30.15   
  Linköpings Allmänna SS  29.60                 
Sofia Åstedt  2003  519          30.32   
  Simklubben Elfsborg  29.78                 
Boiana Gradinarska  2004  513          30.45   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.10                 
Michelle Wissinger  2004  489          30.93   
  Väsby Simsällskap  31.00                 
Felicia Rogell  2003  469          31.37   
  Västerås Simsällskap  31.74                 
Felicia Heintz  2004  3.5  468          31.38   
  Skuru Idrottsklubb  31.50                 
Isabelle Rydahl  2003  3.5  468          31.38   
  Karlstads Simsällskap  31.55                 
11  Clara Bergh  2004  467          31.41   
  Söderhamns Simsällskap  31.57                 
12  Sara Nyqvist  2003  466          31.44   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.44                 
13  Wilma Svensson  2004    463          31.50   
  Jönköpings Simsällskap  32.41                 
14  Alva Abrahamsson  2004    463          31.51   
  Eskilstuna Simklubb  31.68                 
15  Darja Koutchinskaia  2003    460          31.57   
  Linköpings Allmänna SS  31.92                 
16  Sara Hopmark  2004    451          31.77   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.46                 
17  Ida Lithner  2004    451          31.78   
  Säffle Simsällskap  30.91                 
18  Clara Sjöstedt  2003    449          31.83   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.46                 
19  Ellie Geigel  2003    448          31.85   
  Varberg Sim  30.97                 
20  Juni Karfunkel  2004    446          31.89   
  Uddevalla Sim  30.68                 
21  Clara Gustavson  2003    434          32.18   
  Karlstads Simsällskap  32.90                 
21  Tilda Carlsson  2003    434          32.18   
  Motala Simsällskap  32.10                 
23  Oliwia Kantecki  2003    427          32.36   
  Väsby Simsällskap  32.50                 
24  Ronja Berggren  2003    424          32.45   
  Varberg Sim  32.70                 
25  Frida Florén  2004    416          32.65   
  Gävle Simsällskap  32.05                 
26  Hanna Degerlund  2004    415          32.67   
  Västerås Simsällskap  32.66                 
27  Tuva Gustavsson  2004    412          32.76   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.19                 
28  Roya Tittelbach  2003    408          32.86   
  Väsby Simsällskap  33.67                 
29  Matilda Nilsson  2004    406          32.92   
  Jönköpings Simsällskap  32.68                 
30  Matilda Olausson  2004    404          32.96   
  Västerås Simsällskap  33.58                 
31  Wilma Christensen  2003    399          33.10   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.11                 
32  Alice Fransson  2004    398          33.14   
  Linköpings Allmänna SS  33.41                 
33  Geshin Zarei  2003    396          33.19   
  Upsala Simsällskap  32.87                 
34  Astrid Virén  2004    391          33.33   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.24                 
35  Amanda Takala  2004    390          33.36   
  Väsby Simsällskap  32.67                 
36  Wilma Åhlen  2005    385          33.50   
  Skuru Idrottsklubb  33.49                 
37  Vera Hermansson  2003    384          33.52   
  Upsala Simsällskap  33.40                 
38  Emelie Lindström  2003    383          33.57   
  Väsby Simsällskap  33.61                 
39  Martina Karlsson  2003    330          35.27   
  Linköpings Allmänna SS  33.05                 
40  Victoria Flyman  2003    317          35.72   
  Söderhamns Simsällskap  33.08                 
 
Gren 10, 50m Fjärilsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Rydahl, Karlstads SS, 25.54 (2016) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA          Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Välkki  2004  14  483          27.77   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.23                 
Job Sanders  2003  11  477          27.89   
  Jönköpings Simsällskap  27.39                 
Felix Jedbratt  2003  10  464          28.14   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.08                 
Kevin Grahn  2003  454          28.36   
  Katrineholms Simsällskap  28.91                 
Mattias Kvist  2003  433          28.80   
  Ösmo Simsällskap  29.08                 
Julius Grell  2003  418          29.14   
  Sandvikens Sim och Hoppklubb  29.76                 
Carl Hansson  2003  416          29.20   
  Gävle Simsällskap  29.04                 
Gabriel Eriksson  2004  414          29.23   
  Jönköpings Simsällskap  29.70                 
Lucas Sterling  2004  409          29.36   
  Västerås Simsällskap  30.01                 
10  Kevin Rathnasiri  2003  393          29.75   
  Väsby Simsällskap  29.81                 
11  Lukas Fredholm  2003  382          30.02   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.07                 
12  Gustaf Sandström  2003  377          30.17   
  Hudiksvalls Simsällskap  30.20                 
13  William Malmborg  2003    364          30.52   
  Väsby Simsällskap  32.26                 
14  Stefanos Gavriliidis  2003    356          30.74   
  Västerviks Simsällskap  30.97                 
15  Victor Bäckström  2003    354          30.81   
  Skuru Idrottsklubb  33.39                 
16  Martin Schön  2003    351          30.89   
  Bollnäs Simsällskap  30.89                 
17  Gustav Askengren  2004    350          30.91   
  Simklubben Elfsborg  32.10                 
18  Marcus Sundblad  2003    347          31.02   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.89                 
19  Olle Wikholm  2004    344          31.10   
  Gävle Simsällskap  31.21                 
20  Eddie Dahlström  2004    343          31.13   
  Uddevalla Sim  31.73                 
21  Liam Björklund  2003    341          31.19   
  Ösmo Simsällskap  32.46                 
22  Nikola Petrovic  2004    338          31.28   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.06                 
23  Måns Evertsson  2003    335          31.37   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.43                 
24  Andreas Savin  2003    333          31.45   
  Upsala Simsällskap  31.49                 
25  Malte Almqvist  2004    332          31.48   
  Varberg Sim  31.03                 
26  Oscar Sjöström  2003    327          31.64   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.95                 
27  Ludvig Mathisen  2003    324          31.71   
  Karlstads Simsällskap  33.04                 
28  Michael Andrée  2004    322          31.79   
  Ösmo Simsällskap  34.33                 
29  William Barkehed  2003    318          31.92   
  Linköpings Allmänna SS  33.51                 
30  Teo Mravac  2004    310          32.19   
  Varberg Sim  32.31                 
31  Victor Ekblad  2004    308          32.25   
  Jönköpings Simsällskap  32.63                 
32  Fredrik Karlsson  2004    307          32.31   
  Eskilstuna Simklubb  32.01                 
33  Olle Pettersson  2004    302          32.47   
  Katrineholms Simsällskap  33.03                 
34  Erik Wallin  2003    296          32.68   
  Linköpings Allmänna SS  33.36                 
35  Olle Almén  2003    287          33.04   
  Linköpings Allmänna SS  33.16                 
36  Viggo Reit  2003    285          33.10   
  Hudiksvalls Simsällskap  33.62                 
37  Samuel Paulson  2004    284          33.16   
  Eskilstuna Simklubb  34.62                 
38  Max Swegmark  2004    281          33.26   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.83                 
39  Elias Sjölander  2003    278          33.39   
  Karlstads Simsällskap  34.28                 
40  Isak Rehnman  2004    255          34.35   
  Västerås Simsällskap  34.33                 
 
Gren 11, 400m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Eva Berglund, Jönköpings SS, 4:23.11 (2002) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Ebba Olsson  2001  14  642  1:06.34  2:16.12  3:25.17    4:31.76   
  Mariestads Simsällskap  4:30.15                 
                     
Vera Fransson  2001  11  601  1:06.35  2:16.97  3:27.74    4:37.87   
  Skövde Simsällskap  4:31.29                 
                     
Jennie Isaksen  2000  10  598  1:08.51  2:19.42  3:29.60    4:38.29   
  Eskilstuna Simklubb  4:35.51                 
                     
Linnea Fundberg  1999  584  1:06.42  2:18.21  3:30.00    4:40.52   
  Eskilstuna Simklubb  4:40.99                 
                     
Wilma Svensson  2002  558  1:07.67  2:20.23  3:32.78    4:44.70   
  Simklubben Laxen  4:47.20                 
                     
Felicia Östlund  2002  552  1:07.14  2:19.06  3:32.23    4:45.86   
  Skuru Idrottsklubb  4:40.90                 
                     
Julia Holmberg  2002  548  1:07.67  2:20.48  3:33.69    4:46.43   
  Västerås Simsällskap  4:47.46                 
                     
Emelie Hellgren  2001  534  1:09.16  2:23.11  3:37.76    4:48.99   
  Västerås Simsällskap  4:43.73                 
                     
Andrea Palm  2000  534  1:09.81  2:22.62  3:36.33    4:49.01   
  Linköpings Allmänna SS  4:37.93                 
                     
10  Linnea Lindgren  2001  524  1:09.42  2:23.80  3:38.10    4:50.84   
  Väsby Simsällskap  4:44.52                 
                     
11  Ida Lövgren  2001  519  1:09.39  2:23.66  3:37.99    4:51.65   
  Skövde Simsällskap  4:36.38                 
                     
12  Tilda Wik  2001  517  1:08.87  2:22.61  3:37.23    4:52.05   
  Eskilstuna Simklubb  4:52.92                 
                     
13  Josephine Ålenius  2002    517  1:08.64  2:22.69  3:37.36    4:52.06   
  Simklubben Laxen  4:54.20                 
                     
14  Linn Kramer  2001    513  1:08.68  2:22.39  3:37.94    4:52.82   
  Skövde Simsällskap  4:45.43                 
                     
15  Liesel Williamsson  2000    510  1:10.32  2:25.03  3:39.65    4:53.46   
  Skövde Simsällskap  4:52.94                 
                     
16  Emilia Ström  2002    500  1:10.20  2:25.56  3:41.07    4:55.45   
  Uddevalla Sim  4:46.09                 
                     
17  Saga Janzén  2002    499  1:09.08  2:24.73  3:41.60    4:55.57   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  4:56.23                 
                     
18  Matilda Lantz  2002    495  1:10.81  2:27.15  3:42.65    4:56.39   
  Upsala Simsällskap  4:48.26                 
                     
19  Thea Carlsson  2002    494  1:08.70  2:24.27  3:40.84    4:56.63   
  Varberg Sim  4:47.91                 
                     
20  Lucrezia Vespertini  2002    492  1:10.38  2:26.92  3:43.51    4:57.03   
  Väsby Simsällskap  4:48.32                 
                     
21  Elin Gunnarsson  2002    488  1:08.33  2:24.18  3:41.15    4:57.85   
  Linköpings Allmänna SS  4:37.42                 
                     
22  Linnea Persson  2002    479  1:10.12  2:27.10  3:43.48    4:59.57   
  Uddevalla Sim  4:50.21                 
                     
23  Elsa Jörstam  2001    473  1:11.15  2:28.07  3:43.67    5:00.82   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  4:51.50                 
                     
24  Matilda Eni  2002    464  1:09.30  2:26.30  3:44.90    5:02.82   
  Mariestads Simsällskap  4:45.01                 
                     
 
Gren 12, 400m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Adam Paulsson, SK Elfsborg, 4.00.16 (2013) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  100m  200m  300m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Gabriel Henkel  2001  14  594  1:00.55  2:05.54  3:10.49    4:12.40   
  Skuru Idrottsklubb  4:07.19                 
                     
Ivo Kuijpers  1999  11  593  1:00.75  2:05.66  3:10.18    4:12.52   
  Säffle Simsällskap  4:15.08                 
                     
William Westerlund Holappa  1999  10  570  1:01.13  2:06.69  3:12.05    4:15.85   
  Simklubben Elfsborg  4:12.38                 
                     
Martin Melinder  2001  570  1:00.77  2:05.81  3:11.35    4:15.98   
  Väsby Simsällskap  4:09.23                 
                     
David Albringer  2001  542  1:00.20  2:06.14  3:13.11    4:20.17   
  Karlstads Simsällskap  4:20.74                 
                     
Sixten Almén  1999  531  1:02.87  2:09.29  3:16.74    4:22.09   
  Linköpings Allmänna SS  4:20.39                 
                     
Albin Svenneby  2001  526  1:02.13  2:08.64  3:15.63    4:22.82   
  Simklubben Elfsborg  4:15.53                 
                     
Eric Hansson  2002  522  1:01.82  2:07.69  3:15.36    4:23.59   
  Väsby Simsällskap  4:10.70                 
                     
Naevid Kiasat  2001  516  1:03.16  2:10.31  3:18.32    4:24.55   
  Linköpings Allmänna SS  4:20.92                 
                     
10  Max Fahlén  2001  515  1:03.16  2:10.56  3:18.62    4:24.71   
  Västerås Simsällskap  4:25.11                 
                     
11  Ruben Staaf  2002  500  1:02.15  2:09.69  3:19.18    4:27.40   
  Linköpings Allmänna SS  4:29.58                 
                     
12  Charlie Tranberg  2002  493  1:01.91  2:10.40  3:20.94    4:28.65   
  Uddevalla Sim  4:23.17                 
                     
13  Adam Carlsson  2001    493  1:02.09  2:10.46  3:20.04    4:28.66   
  Gävle Simsällskap  4:25.91                 
                     
14  Ivar Simonsson  2002    491  1:04.10  2:12.44  3:20.96    4:28.90   
  Väsby Simsällskap  4:26.04                 
                     
15  Michal Laszewski  2002    475  1:02.31  2:11.23  3:21.30    4:31.85   
  Örebro Simallians  4:27.26                 
                     
16  Oliver Tykesson  2000    467  1:02.56  2:10.99  3:21.09    4:33.56   
  Linköpings Allmänna SS  4:21.12                 
                     
17  Gellert Szabo  2001    462  1:03.91  2:13.29  3:25.46    4:34.37   
  Västerås Simsällskap  4:33.93                 
                     
18  Anton Wallin  2000    445  1:05.66  2:16.23  3:27.35    4:37.89   
  Örebro Simallians  4:42.89                 
                     
19  Daniel Lithner  2001    437  1:03.87  2:14.17  3:26.62    4:39.67   
  Säffle Simsällskap  4:38.70                 
                     
20  Johan Ljunggren  2001    428  1:04.44  2:15.41  3:28.74    4:41.48   
  Upsala Simsällskap  4:22.98                 
                     
21  Alexander Fredholm  2001    423  1:05.95  2:18.14  3:30.54    4:42.69   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  4:36.16                 
                     
22  Edvin Eskilsson  2002    393  1:03.54  2:17.09  3:33.28    4:49.64   
  Skuru Idrottsklubb  4:53.37                 
                     
23  Jonatan Fischer  2001    364  1:06.48  2:21.26  3:38.79    4:57.23   
  Upsala Simsällskap  4:55.27                 
                     
 
Gren 13, 200m Medley F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sara Thydén, Kalmar SS, 2:19.89 (2004) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Annie Hegmegi  2003  14  649  30.59  1:05.48  1:46.72    2:20.72   
  Jönköpings Simsällskap  2:18.68                 
                     
Trine Forss  2003  11  591  30.84  1:05.08  1:49.72    2:25.17   
  Skövde Simsällskap  2:24.04                 
                     
Sofia Henningsson  2004  10  579  32.20  1:11.19  1:52.24    2:26.18   
  Skövde Simsällskap  2:22.61                 
                     
Vera Karlsson  2003  568  32.13  1:09.85  1:51.65    2:27.09   
  Linköpings Allmänna SS  2:24.74                 
                     
Thilde Smedbäck  2004  556  31.90  1:08.98  1:53.21    2:28.18   
  Linköpings Allmänna SS  2:26.10                 
                     
Elin Peng  2003  534  31.98  1:11.06  1:54.85    2:30.12   
  Väsby Simsällskap  2:24.58                 
                     
Sara Nyqvist  2003  530  32.47  1:12.64  1:54.96    2:30.56   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:28.19                 
                     
Felicia Rogell  2003  513  33.69  1:13.54  1:56.89    2:32.13   
  Västerås Simsällskap  2:28.85                 
                     
Frida Florén  2004  491  32.81  1:11.46  1:58.69    2:34.40   
  Gävle Simsällskap  2:37.61                 
                     
10  Tuva Björkén  2003  489  33.93  1:15.24  1:57.26    2:34.58   
  Väsby Simsällskap  2:33.06                 
                     
11  Sofia Åstedt  2003  488  33.23  1:13.11  1:58.37    2:34.75   
  Simklubben Elfsborg  2:28.43                 
                     
12  Linn Thid  2003  488  32.88  1:13.37  1:59.46    2:34.77   
  Simklubben Elfsborg  2:30.86                 
                     
13  Sara Hopmark  2004    479  34.48  1:16.80  2:00.26    2:35.66   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:32.99                 
                     
14  Wilma Svensson  2004    479  32.95  1:13.06  1:59.56    2:35.72   
  Jönköpings Simsällskap  2:31.98                 
                     
15  Stella Warborn  2003    474  34.96  1:16.78  1:58.98    2:36.24   
  Varberg Sim  2:37.10                 
                     
16  Ronja Berggren  2003    471  33.45  1:14.65  1:58.77    2:36.56   
  Varberg Sim  2:33.95                 
                     
17  Moa Bergdahl  2003    467  36.05  1:16.92  2:00.74    2:37.06   
  Simklubben Laxen  2:35.81                 
                     
18  Hannah Fritz  2003    463  35.08  1:15.51  2:02.43    2:37.45   
  Simklubben Laxen  2:36.09                 
                     
19  Elvira Dalin  2003    460  35.39  1:15.43  2:00.94    2:37.77   
  Sala Simsällskap  2:34.97                 
                     
20  Roya Tittelbach  2003    458  33.95  1:14.24  2:01.20    2:38.05   
  Väsby Simsällskap  2:31.03                 
                     
21  Ebba Bladh Hazard  2004    449  34.93  1:16.76  2:03.77    2:39.10   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:33.32                 
                     
22  Hanna Degerlund  2004    447  35.43  1:15.27  2:02.58    2:39.30   
  Västerås Simsällskap  2:36.34                 
                     
23  Oliwia Kantecki  2003    425  34.13  1:15.20  2:03.05    2:41.98   
  Väsby Simsällskap  2:38.06                 
                     
24  Amanda Viksten  2004    420  35.74  1:16.46  2:03.53    2:42.61   
  Upsala Simsällskap  2:34.97                 
                     
 
Gren 14, 200m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Linus Junefelt, Jönköpings SS, 2:09.41 (2007) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Mikael Söderberg  2003  14  542  29.35  1:05.31  1:43.14    2:14.40   
  Upsala Simsällskap  2:16.27                 
                     
Mattias Kvist  2003  11  477  30.91  1:07.30  1:48.82    2:20.28   
  Ösmo Simsällskap  2:21.18                 
                     
Elliot Fielder  2003  10  471  30.94  1:08.79  1:48.15    2:20.86   
  Motala Simsällskap  2:20.09                 
                     
Kevin Grahn  2003  465  30.34  1:05.88  1:49.47    2:21.49   
  Katrineholms Simsällskap  2:27.21                 
                     
Gabriel Eriksson  2004  455  31.28  1:06.59  1:49.32    2:22.49   
  Jönköpings Simsällskap  2:21.25                 
                     
Martin Schön  2003  442  31.74  1:10.72  1:49.72    2:23.91   
  Bollnäs Simsällskap  2:22.05                 
                     
Adi Ramovic  2004  441  30.90  1:08.28  1:50.67    2:24.01   
  Upsala Simsällskap  2:19.50                 
                     
Alvin Välkki  2004  418  29.78  1:06.72  1:51.69    2:26.55   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:22.72                 
                     
Felix Jedbratt  2003  417  30.24  1:08.34  1:53.38    2:26.67   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:25.81                 
                     
10  Marcus Sundblad  2003  411  32.66  1:13.76  1:55.03    2:27.44   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:26.58                 
                     
11  Carl Hansson  2003  404  30.78  1:08.50  1:53.42    2:28.21   
  Gävle Simsällskap  2:29.21                 
                     
12  Kevin Söderqvist  2004  403  32.82  1:12.72  1:54.99    2:28.33   
  Simklubben Elfsborg  2:33.32                 
                     
13  William Malmborg  2003    391  32.24  1:09.63  1:55.29    2:29.86   
  Väsby Simsällskap  2:30.91                 
                     
14  Erik Wallin  2003    388  33.65  1:11.20  1:53.88    2:30.19   
  Linköpings Allmänna SS  2:30.82                 
                     
15  Malte Almqvist  2004    376  32.88  1:11.57  1:57.32    2:31.88   
  Varberg Sim  2:33.01                 
                     
16  Andreas Savin  2003    367  32.65  1:12.32  1:58.20    2:33.00   
  Upsala Simsällskap  2:35.63                 
                     
17  Måns Evertsson  2003    363  33.34  1:14.63  1:57.92    2:33.68   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:33.65                 
                     
18  Linus Areblad  2004    360  32.59  1:12.67  1:57.96    2:34.02   
  Väsby Simsällskap  2:26.85                 
                     
19  Max Grubesic  2004    351  34.34  1:14.16  1:59.15    2:35.36   
  Jönköpings Simsällskap  2:32.97                 
                     
20  Max Swegmark  2004    338  35.13  1:15.88  2:02.92    2:37.28   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:33.17                 
                     
21  Kevin Rathnasiri  2003    328  31.88  1:13.64  2:01.96    2:38.88   
  Väsby Simsällskap  2:36.48                 
                     
22  Teo Mravac  2004    312  32.93  1:17.78  2:04.50    2:41.63   
  Varberg Sim  2:36.70                 
                     
Job Sanders  2003              DSQ   
  Jönköpings Simsällskap  2:15.63                 
                     
 
Gren 15, 100m Ryggsim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Miranda Arvidsson, Kalmar SS, 1:03.01 (2016) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Vera Fransson  2001  14  563  32.57        1:06.63   
  Skövde Simsällskap  1:05.69                 
                     
Liesel Williamsson  2000  11  517  33.73        1:08.56   
  Skövde Simsällskap  1:07.95                 
                     
Ebba Olsson  2001  10  507  33.53        1:08.99   
  Mariestads Simsällskap  1:09.58                 
                     
Louise Peacock  2001  497  33.92        1:09.45   
  Väsby Simsällskap  1:09.78                 
                     
Agnes Wedel  2000  494  33.61        1:09.58   
  Västerviks Simsällskap  1:07.04                 
                     
Emma Cullberg  2002  494  33.12        1:09.61   
  Örebro Simallians  1:08.00                 
                     
Caroline Wallenborg  2000  489  34.30        1:09.84   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:07.12                 
                     
Wilma Svensson  2002  487  34.11        1:09.90   
  Simklubben Laxen  1:10.69                 
                     
Elin Gustafson  1999  484  33.78        1:10.07   
  Uddevalla Sim  1:10.53                 
                     
10  Michelle Träff  2002  475  34.27        1:10.49   
  Karlstads Simsällskap  1:07.09                 
                     
11  Frida Gustafsson  2001  472  34.35        1:10.66   
  Eskilstuna Simklubb  1:09.80                 
                     
12  Salma Gabot  2001  464  34.00        1:11.08   
  Upsala Simsällskap  1:12.84                 
                     
13  Michaela Thyberg  2000    463  33.76        1:11.11   
  Karlstads Simsällskap  1:10.34                 
                     
14  Amanda Kullman  2000    456  35.04        1:11.49   
  Eskilstuna Simklubb  1:10.58                 
                     
15  Tilda Wik  2001    442  34.61        1:12.20   
  Eskilstuna Simklubb  1:11.91                 
                     
16  Julia Holmberg  2002    436  34.77        1:12.57   
  Västerås Simsällskap  1:09.63                 
                     
17  Felicia Järvikari  2002    435  35.72        1:12.61   
  Linköpings Allmänna SS  1:09.21                 
                     
18  Elsa Wahlbeck  2002    432  35.19        1:12.76   
  Simklubben Laxen  1:10.53                 
                     
19  Hanna Åsbrink  2002    432  34.87        1:12.79   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:11.98                 
                     
19  Klara Alte  2002    432  35.66        1:12.79   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:13.17                 
                     
21  Clara Florén  2002    430  35.22        1:12.87   
  Gävle Simsällskap  1:11.32                 
                     
22  Matilda Torén  2001    425  35.20        1:13.17   
  Lidköpings Gymnastik o SS  1:13.06                 
                     
23  Emma Hansson  1998    424  35.20        1:13.24   
  Jönköpings Simsällskap  1:10.41                 
                     
24  Amanda Eriksson  2001    413  35.31        1:13.89   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:08.74                 
                     
25  Clara Lönnberg  2001    411  35.94        1:13.97   
  Eskilstuna Simklubb  1:11.28                 
                     
26  Linnea Lindgren  2001    411  35.63        1:13.98   
  Väsby Simsällskap  1:12.18                 
                     
27  Josephine Ålenius  2002    409  36.10        1:14.10   
  Simklubben Laxen  1:12.91                 
                     
28  Klara Stigsson  2001    402  35.90        1:14.51   
  Simklubben Laxen  1:12.84                 
                     
29  Felicia Claesén  2001    393  36.87        1:15.09   
  Västerviks Simsällskap  1:10.78                 
                     
30  Thea Carlsson  2002    390  36.70        1:15.28   
  Varberg Sim  1:11.36                 
                     
31  Lovisa Königsson  2002    377  37.26        1:16.12   
  Sala Simsällskap  1:12.97                 
                     
 
Gren 16, 100m Ryggsim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Michael Berndtsson, SK Elfsborg, 57.20 (2004) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Jonatan Carlsson  2001  14  583  28.36        58.53   
  Varberg Sim  56.00                 
                     
Max Engström  2001  11  541  29.30        1:00.03   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  58.18                 
                     
Emil Kernen  2002  10  531  29.43        1:00.38   
  Katrineholms Simsällskap  58.93                 
                     
Johan Brewitz  2001  526  29.15        1:00.60   
  Västerås Simsällskap  1:00.30                 
                     
Jakob Källquist  2001  516  29.53        1:00.96   
  Gävle Simsällskap  59.16                 
                     
Gustav Henell  1999  498  29.90        1:01.68   
  Linköpings Allmänna SS  1:00.28                 
                     
Alexander Assor  2000  486  30.18        1:02.19   
  Uddevalla Sim  1:01.64                 
                     
Adam Albringer  1999  476  30.20        1:02.65   
  Simklubben Elfsborg  59.33                 
                     
Edwin Nystrand  2002  475  30.70        1:02.67   
  Sala Simsällskap  1:05.01                 
                     
10  Lukas Hill  1999  463  30.09        1:03.22   
  Ludvika Simsällskap  1:01.91                 
                     
11  Edwin Larsson  2001  460  30.59        1:03.37   
  Uddevalla Sim  1:02.27                 
                     
12  Simon Brandt  2000  457  30.82        1:03.47   
  Väsby Simsällskap  1:00.79                 
                     
13  Carl Wennerholm  2002    455  30.55        1:03.57   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:05.84                 
                     
14  Viktor Sjöström  2001    454  30.79        1:03.62   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:02.90                 
                     
15  Isak Gustafsson  2001    454  30.30        1:03.63   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:02.83                 
                     
16  Anton Lornell  1998    433  30.91        1:04.63   
  Simklubben Elfsborg  1:04.06                 
                     
17  Johan Allberg  2002    430  31.25        1:04.80   
  Skuru Idrottsklubb  1:04.73                 
                     
18  Felix Öberg  2001    419  31.61        1:05.33   
  Västerviks Simsällskap  1:04.55                 
                     
19  Torsten Bohlin  1999    413  32.09        1:05.67   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:06.60                 
                     
20  Oliver Tykesson  2000    410  31.50        1:05.84   
  Linköpings Allmänna SS  1:04.21                 
                     
21  Edvin Eskilsson  2002    407  32.18        1:06.01   
  Skuru Idrottsklubb  1:06.40                 
                     
22  Rudolfs Stupans  1999    402  32.05        1:06.27   
  Örebro Simallians  1:04.93                 
                     
23  Adam Carlsson  2001    401  31.98        1:06.33   
  Gävle Simsällskap  1:04.58                 
                     
23  Jesper Jönsson  2000    401  32.01        1:06.33   
  Västerviks Simsällskap  1:06.25                 
                     
25  Jakob Josephson  2002    400  32.73        1:06.35   
  Uddevalla Sim  1:06.21                 
                     
26  Daniel Andersson  1999    388  32.64        1:07.06   
  Varberg Sim  1:05.52                 
                     
27  Martin Melinder  2001    374  33.20        1:07.84   
  Väsby Simsällskap  1:10.90                 
                     
28  Gellert Szabo  2001    339  33.16        1:10.12   
  Västerås Simsällskap  1:08.13                 
                     
29  Filiph Castillo Karlsson  2002    335  34.22        1:10.43   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:09.73                 
                     
30  Theodor Sköld  2001    325  33.16        1:11.08   
  Väsby Simsällskap  1:09.25                 
                     
31  Anton Wallin  2000    321  34.73        1:11.43   
  Örebro Simallians  1:10.47                 
                     
 
Gren 17, 200m Bröstsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Sofie Vellner, Jönköpings SS, 2:35.42 (2001) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Linnéa Englund  2003  14  655  35.78  1:14.98  1:54.65    2:34.91  NUSS-rekord 
  Karlstads Simsällskap  2:30.09                 
                     
Michelle Wissinger  2004  11  591  36.38  1:17.86  1:59.33    2:40.33   
  Väsby Simsällskap  2:42.72                 
                     
Tuva Björkén  2003  10  582  37.84  1:19.17  2:00.40    2:41.13   
  Väsby Simsällskap  2:37.18                 
                     
Wilma Holmertz  2003  575  37.36  1:18.76  2:00.39    2:41.81   
  Linköpings Allmänna SS  2:39.91                 
                     
Sofia Henningsson  2004  545  37.37  1:19.32  2:02.37    2:44.69   
  Skövde Simsällskap  2:41.42                 
                     
Stella Warborn  2003  544  38.15  1:20.29  2:02.95    2:44.77   
  Varberg Sim  2:42.56                 
                     
Moa Bergdahl  2003  541  38.34  1:20.28  2:02.99    2:45.14   
  Simklubben Laxen  2:43.39                 
                     
Hanna Åkerman  2004  524  37.12  1:19.01  2:02.45    2:46.90   
  Väsby Simsällskap  2:52.66                 
                     
Hilma Brunnberg  2003  505  38.76  1:21.95  2:05.58    2:48.96   
  Stockholms Kappsimningsklubb  2:46.19                 
                     
10  Estelle Gyoni  2004  498  37.92  1:21.15  2:05.60    2:49.73   
  Västerås Simsällskap  2:57.91                 
                     
11  Nelly Askengren Stråhle  2003  492  38.96  1:22.42  2:06.80    2:50.41   
  Simklubben Elfsborg  2:49.19                 
                     
12  Nora Rogö  2004  487  38.16  1:21.17  2:06.43    2:50.94   
  Jönköpings Simsällskap  3:01.78                 
                     
13  Sara Hopmark  2004    487  39.68  1:23.53  2:08.01    2:50.95   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:50.97                 
                     
14  Felicia Tubbin  2003    484  38.16  1:21.76  2:06.29    2:51.30   
  Jönköpings Simsällskap  2:54.42                 
                     
15  Filippa Eklund  2004    480  38.17  1:22.49  2:07.43    2:51.79   
  Söderhamns Simsällskap  2:55.57                 
                     
16  Victoria Flyman  2003    462  39.65  1:24.06  2:09.46    2:53.99   
  Söderhamns Simsällskap  2:48.30                 
                     
17  Evelina Wester  2004    460  37.72  1:22.37  2:08.06    2:54.23   
  Uddevalla Sim  2:54.90                 
                     
18  Elsa Jonsson  2004    443  39.74  1:24.85  2:11.36    2:56.40   
  Simklubben Laxen  2:53.62                 
                     
19  Tyra Strömbom  2004    430  39.57  1:24.59  2:11.84    2:58.17   
  Hudiksvalls Simsällskap  2:53.96                 
                     
20  Matilda Olausson  2004    425  38.84  1:23.99  2:10.54    2:58.86   
  Västerås Simsällskap  2:57.22                 
                     
21  Martina Karlsson  2003    415  41.03  1:27.16  2:13.31    3:00.39   
  Linköpings Allmänna SS  2:54.82                 
                     
22  Elsa Berge Kleber  2004    394  41.11  1:27.94  2:15.03    3:03.42   
  Simklubben Elfsborg  3:01.47                 
                     
23  Tuva Gustavsson  2004    384  41.28  1:28.01  2:16.81    3:05.07   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  3:01.61                 
                     
 
Gren 18, 200m Bröstsim P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Per Börjesson, MASS, 2.28.65 (2013) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Martin Schön  2003  14  543  34.20  1:12.11  1:50.25    2:27.57  NUSS-rekord 
  Bollnäs Simsällskap  2:26.33                 
                     
Mikael Söderberg  2003  11  541  33.44  1:11.33  1:49.87    2:27.73   
  Upsala Simsällskap  2:27.88                 
                     
Elliot Fielder  2003  10  488  35.08  1:14.26  1:53.45    2:32.93   
  Motala Simsällskap  2:30.33                 
                     
Gustav Edlund  2004  477  34.76  1:13.50  1:53.31    2:34.13   
  Linköpings Allmänna SS  2:35.40                 
                     
Lucas Sterling  2004  443  36.21  1:15.93  1:56.58    2:37.91   
  Västerås Simsällskap  2:41.04                 
                     
Kevin Söderqvist  2004  406  37.31  1:19.37  2:01.23    2:42.58   
  Simklubben Elfsborg  2:49.34                 
                     
Ludvig Mathisen  2003  404  36.30  1:17.45  1:59.92    2:42.87   
  Karlstads Simsällskap  2:40.47                 
                     
Tom Dijkhuizen  2003  374  36.87  1:19.13  2:02.95    2:47.15   
  Västerås Simsällskap  2:51.62                 
                     
Liam Björklund  2003  360  38.11  1:20.59  2:04.57    2:49.15   
  Ösmo Simsällskap  2:49.97                 
                     
10  Oscar Sjöström  2003  360  37.20  1:20.53  2:05.10    2:49.18   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:46.52                 
                     
11  Nikola Petrovic  2004  358  38.24  1:21.77  2:05.31    2:49.57   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  2:50.80                 
                     
12  Elias Anderson  2003  347  37.84  1:21.75  2:06.66    2:51.24   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:51.61                 
                     
13  Måns Evertsson  2003    343  38.07  1:22.04  2:07.62    2:52.00   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:43.39                 
                     
14  Max Claesson  2004    338  37.94  1:21.00  2:06.45    2:52.82   
  Ösmo Simsällskap  3:11.66                 
                     
15  Olle Nilsson  2004    323  39.57  1:24.35  2:09.56    2:55.37   
  Sala Simsällskap  2:54.87                 
                     
16  Victor Bäckström  2003    301  39.14  1:24.88  2:12.68    2:59.68   
  Skuru Idrottsklubb  3:03.34                 
                     
17  Oskar Andersson  2003    296  39.92  1:25.76  2:13.49    3:00.61   
  Upsala Simsällskap  3:09.98                 
                     
18  Samuel Delvenne  2003    286  39.87  1:26.36  2:14.60    3:02.75   
  Upsala Simsällskap  3:02.89                 
                     
Marcus Sundblad  2003              DSQ   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:36.15                 
                     
 
Gren 19, 100m Frisim F Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Jonna Nybäck, Västerås SS, 57.20 (2005) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Tilde Morin  2002  14  679  27.49        57.92   
  Simklubben Laxen  57.19                 
                     
Vera Fransson  2001  11  676  27.71        57.99   
  Skövde Simsällskap  56.74                 
                     
Linnea Fundberg  1999  10  601  29.26        1:00.31   
  Eskilstuna Simklubb  1:00.40                 
                     
Caroline Wallenborg  2000  600  29.33        1:00.36   
  Stockholms Kappsimningsklubb  59.10                 
                     
Hilda Andersson  1999  595  29.24        1:00.52   
  Uddevalla Sim  1:00.67                 
                     
Elsa Bergh  2002  587  29.14        1:00.79   
  Söderhamns Simsällskap  1:00.52                 
                     
Liesel Williamsson  2000  585  29.39        1:00.87   
  Skövde Simsällskap  59.47                 
                     
Ebba Olsson  2001  571  29.79        1:01.33   
  Mariestads Simsällskap  1:00.88                 
                     
Elise Gidlöf  1999  570  29.86        1:01.38   
  Linköpings Allmänna SS  1:01.57                 
                     
10  Saga Janzén  2002  568  29.34        1:01.46   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:01.96                 
                     
11  Frida Gustafsson  2001  564  29.60        1:01.59   
  Eskilstuna Simklubb  1:01.85                 
                     
12  Matilda Stenberg  2001  553  29.99        1:02.00   
  Simklubben Elfsborg  1:01.62                 
                     
13  Elin Gunnarsson  2002    551  29.19        1:02.09   
  Linköpings Allmänna SS  59.03                 
                     
14  Petronella Ottosson  2002    550  29.38        1:02.13   
  Simklubben Laxen  1:02.01                 
                     
15  Klara Gårdman  2002    548  30.09        1:02.20   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  1:02.16                 
                     
16  Felicia Smedbäck  2000    547  30.32        1:02.22   
  Linköpings Allmänna SS  1:02.05                 
                     
17  Nora Segerström  2002    543  29.63        1:02.40   
  Stockholms Kappsimningsklubb  1:01.91                 
                     
18  Ida Lövgren  2001    536  29.84        1:02.67   
  Skövde Simsällskap  58.40                 
                     
19  Emelie Hellgren  2001    532  29.97        1:02.82   
  Västerås Simsällskap  1:00.45                 
                     
20  Fanny Aronsson  2000    531  29.81        1:02.84   
  Uddevalla Sim  1:02.17                 
                     
21  Hanne Melin Romstad  1999    528  30.33        1:02.98   
  Väsby Simsällskap  1:01.25                 
                     
22  Agnes Wedel  2000    520  30.19        1:03.29   
  Västerviks Simsällskap  59.97                 
                     
23  Alexandra Kinell  2000    519  29.50        1:03.34   
  Karlskoga Simförening  1:01.30                 
                     
24  Linn Kramer  2001    514  30.70        1:03.53   
  Skövde Simsällskap  1:02.49                 
                     
25  Lucrezia Vespertini  2002    497  30.72        1:04.25   
  Väsby Simsällskap  1:01.34                 
                     
26  Lina Nederman  2000    493  30.75        1:04.42   
  Örebro Simallians  1:01.51                 
                     
27  Clara Florén  2002    490  30.82        1:04.55   
  Gävle Simsällskap  1:02.25                 
                     
28  Linnea Lindgren  2001    489  30.68        1:04.59   
  Väsby Simsällskap  1:01.73                 
                     
29  Julia Holmberg  2002    475  30.58        1:05.22   
  Västerås Simsällskap  1:01.92                 
                     
30  Sandra Rääf  2000    455  30.29        1:06.18   
  Örebro Simallians  1:01.49                 
                     
31  Andrea Palm  2000    453  31.09        1:06.24   
  Linköpings Allmänna SS  1:02.48                 
                     
32  Alice Almén  2001    452  31.38        1:06.33   
  Linköpings Allmänna SS  1:01.78                 
                     
 
Gren 20, 100m Frisim P Jun, Finaler 
NUSS-rekord: Daniel Forndal. Jönköpings SS, 50.45 (20015) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Erik Ohlsén  2000  14  651  24.50        51.85   
  Västerviks Simsällskap  51.29                 
                     
William Brand  1998  11  619  25.47        52.71   
  Eskilstuna Simklubb  52.08                 
                     
Anes Cavka  1999  10  596  25.27        53.38   
  Simklubben Elfsborg  52.46                 
                     
Simon Brandt  2000  575  26.16        54.02   
  Väsby Simsällskap  52.87                 
                     
Jonathan Douib  2000  571  26.39        54.15   
  Sala Simsällskap  54.56                 
                     
John Brolin  2002  562  26.18        54.43   
  Norrköpings Kappsimningsklubb  53.62                 
                     
Marcus Johnsson  2002  537  26.57        55.28   
  Sala Simsällskap  54.90                 
                     
Fredrik Jacobsson  2001  535  27.30        55.34   
  Stockholms Kappsimningsklubb  56.92                 
                     
Ivo Kuijpers  1999  534  26.65        55.38   
  Säffle Simsällskap  55.66                 
                     
10  Oscar Wilhelmsson  2002  531  27.00        55.48   
  Örebro Simallians  55.61                 
                     
11  Carl Wennerholm  2002  528  26.36        55.59   
  Stockholms Kappsimningsklubb  54.93                 
                     
12  Gabriel Henkel  2001  526  27.45        55.66   
  Skuru Idrottsklubb  55.49                 
                     
13  Nicola Lundqvist  2002    525  26.81        55.68   
  Linköpings Allmänna SS  56.66                 
                     
14  Elias Nordgren  2001    514  26.75        56.09   
  Sala Simsällskap  55.77                 
                     
15  Anton Campalto  1998    513  26.72        56.11   
  Ludvika Simsällskap  57.07                 
                     
16  Emil Kernen  2002    511  27.32        56.18   
  Katrineholms Simsällskap  55.80                 
                     
17  Jakob Gustafsson  1999    507  27.03        56.35   
  Ludvika Simsällskap  56.64                 
                     
18  David Albringer  2001    502  27.12        56.51   
  Karlstads Simsällskap  57.16                 
                     
19  Michal Laszewski  2002    501  26.75        56.58   
  Örebro Simallians  56.31                 
                     
20  Vilmer Jansson  2000    500  27.33        56.62   
  Hallsberg Kumla Simklubb  57.26                 
                     
21  Sixten Almén  1999    497  27.79        56.71   
  Linköpings Allmänna SS  55.48                 
                     
22  Rudolfs Stupans  1999    495  27.53        56.78   
  Örebro Simallians  55.31                 
                     
23  Jakob Josephson  2002    487  27.66        57.09   
  Uddevalla Sim  57.12                 
                     
24  Daniel Agestav  2002    483  27.22        57.24   
  Jönköpings Simsällskap  57.10                 
                     
25  Gellert Szabo  2001    473  27.85        57.65   
  Västerås Simsällskap  55.35                 
                     
26  Martin Melinder  2001    468  27.96        57.86   
  Väsby Simsällskap  55.58                 
                     
27  Albin Larsson  1998    458  27.48        58.26   
  Varberg Sim  55.28                 
                     
28  Daniel Lithner  2001    457  27.68        58.32   
  Säffle Simsällskap  57.49                 
                     
29  Eldin Kadic  1999    457  28.01        58.33   
  Eskilstuna Simklubb  56.60                 
                     
30  Charlie Tranberg  2002    447  28.11        58.74   
  Uddevalla Sim  56.98                 
                     
31  Hjalmar Löfvenborg  1999    430  28.53        59.53   
  Varberg Sim  57.51                 
                     
 
Gren 21, 200m Fjärilsim F 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Martina Granström, Jönköpings SS, 2:19.77 (2006) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m  100m  150m    Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Annie Hegmegi  2003  14  619  31.55  1:06.38  1:42.77    2:20.28   
  Jönköpings Simsällskap  2:19.15                 
                     
Vera Karlsson  2003  11  545  32.97  1:11.02  1:46.74    2:26.36   
  Linköpings Allmänna SS  2:30.75                 
                     
Elin Peng  2003  10  494  32.16  1:09.05  1:49.43    2:31.29   
  Väsby Simsällskap  2:26.98                 
                     
Sara Nyqvist  2003  491  33.88  1:11.45  1:51.14    2:31.53   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:30.56                 
                     
Boiana Gradinarska  2004  435  33.35  1:12.85  1:54.46    2:37.84   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:30.29                 
                     
Natalie Stjärnås  2003  430  35.69  1:17.08  1:57.85    2:38.40   
  Jönköpings Simsällskap  2:47.37                 
                     
Clara Sjöstedt  2003  422  34.68  1:15.63  1:58.13    2:39.35   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:47.37                 
                     
Emelie Lindström  2003  418  35.14  1:14.81  1:56.86    2:39.97   
  Väsby Simsällskap  2:38.79                 
                     
Linn Thid  2003  400  36.16  1:18.66  2:01.91    2:42.32   
  Simklubben Elfsborg  3:01.44                 
                     
10  Sofia Henningsson  2004  394  33.37  1:13.41  1:58.23    2:43.13   
  Skövde Simsällskap  2:40.13                 
                     
11  Amanda Viksten  2004  378  35.72  1:17.76  2:01.12    2:45.38   
  Upsala Simsällskap  2:39.67                 
                     
12  Martina Karlsson  2003  368  37.97  1:21.47  2:04.26    2:46.85   
  Linköpings Allmänna SS  2:44.96                 
                     
13  Emma Alfredeen  2003    360  38.57  1:20.76  2:04.94    2:48.13   
  Upsala Simsällskap  2:57.05                 
                     
14  Astrid Virén  2004    359  35.33  1:16.95  2:01.69    2:48.19   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:43.95                 
                     
15  Felicia Heintz  2004    335  34.36  1:15.39  2:03.41    2:52.22   
  Skuru Idrottsklubb  3:05.20                 
                     
16  Geshin Zarei  2003    333  35.37  1:17.57  2:04.76    2:52.41   
  Upsala Simsällskap  2:41.03                 
                     
17  Clara Gustavson  2003    327  36.16  1:20.19  2:06.26    2:53.52   
  Karlstads Simsällskap  2:55.42                 
                     
18  Tuva Gustavsson  2004    321  36.85  1:22.59  2:09.23    2:54.52   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  2:55.25                 
                     
19  Frida Florén  2004    295  35.92  1:19.61  2:10.41    2:59.65   
  Gävle Simsällskap  2:49.32                 
                     
Isabelle Rydahl  2003              DNF   
  Karlstads Simsällskap  2:31.08                 
                     
Klara Pettersson  2004              DNF   
  Upsala Simsällskap  3:03.91                 
                     
 
Gren 22, 100m Medley P 14-15, Finaler 
NUSS-rekord: Johan Rydahl, Karlstads SS, 59.78 (2016) 
 
 
Plac.  Namn  Född  Poäng  FINA  50m        Tid  Status 
  Förening  Anmtid    Code             











 
Alvin Välkki  2004  14  506  28.25        1:03.12   
  Mölndals Allmänna Simsällskap  1:13.57                 
                     
Job Sanders  2003  11  501  29.38        1:03.32   
  Jönköpings Simsällskap  1:04.44                 
                     
Mattias Kvist  2003  10  491  29.79        1:03.73   
  Ösmo Simsällskap  1:06.17                 
                     
Lucas Sterling  2004  463  30.57        1:04.99   
  Västerås Simsällskap  1:05.09                 
                     
Kevin Grahn  2003  7.5  437  30.18        1:06.26   
  Katrineholms Simsällskap  1:04.94                 
                     
Martin Schön  2003  7.5  437  32.27        1:06.26   
  Bollnäs Simsällskap  1:05.62                 
                     
Gustav Edlund  2004  427  32.22        1:06.78   
  Linköpings Allmänna SS  1:08.54                 
                     
Elliot Fielder  2003  425  32.65        1:06.85   
  Motala Simsällskap  1:05.65                 
                     
Adi Ramovic  2004  415  30.38        1:07.42   
  Upsala Simsällskap  1:08.75                 
                     
10  Erik Wallin  2003  394  32.44        1:08.57   
  Linköpings Allmänna SS  1:10.70                 
                     
11  Samuel Paulson  2004  384  32.33        1:09.18   
  Eskilstuna Simklubb  1:08.80                 
                     
12